Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Mundobasket 2010
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19
zorba
θέση 1-2: Σπανούλης, Διαμαντίδης, Καλάθης και Παπαλουκάς είναι σίγουροι.
θέση 3: Βασιλόπουλος, Τσαρτσαρής (ή Παπανικολάου).
θέση 4: Πρίντεζης, Φώτσης
θέση 5: Κουφός, Σόφο, Μπουρούσης

Ο δωδέκατος παίκτης θα είναι έκπληξη και πιστεύω ότι θα εξαρτηθεί ουσιαστικά από την επιθετική ή μη προσέγγιση του Καζλάουσκας (5 κοντούς αν θέλει να τρέξει και να πιέσει με επικρατέστερο δυστυχώς το Ζήση και αουτσάιντερ Σλούκα, Παππά και εγώ θα περίμενα και Γιάνκοβιτς, ή τέταρτο ψηλό αν θέλει να παίξει στη ρακέτα)

Ο Παπαλουκάς είναι απαραίτητος ως 6ος παίκτης και προπονητής μέσα στο παρκέ. Ο Μεσσίνα τον άφηνε να διαβάζει στον πάγκο το παιχνίδι και μετά τον έριχνε μέσα και του έλεγε: "κάνε ό,τι νομίζεις"!

Ο Σπανούλης πλέον καθιερώνεται ως ηγέτης και βαρύ πυροβολικό από τα 6,25 και θα παίρνει λογικά πολλές προσπάθειες.

Ο Διαμαντίδης θα ανεβάσει ποιοτικά και ποσοτικά την αμυντική λειτουργία της ομάδας και θα δώσει λύσεις και σε θέση 3.

Ο Καλάθης θα είναι πιο ώριμος, θα έχει καταλάβει το ευρωπαϊκό μπάσκετ και ελπίζω να μη χάσει τίποτε από την εκρηκτικότητά του...

Ο Κουφός, αν δεν μας κλάσει, θα χρειαστεί πολύ περισσότερο χρόνο συμμετοχής για να δείξει τα επιθετικά του προσόντα.

Τέλος, ο Καζλάουσκας δεν θα έχει ελαφρυντικά...

Kanzler
Ο Ζησης πρεπει να ειναι στην Εθνικη και το 2010. Ειναι καλος παιχτης και παρα πολυ χρησιμος. Μπορει να βοηθησει παντου, στην οργανωση του παιχνιδιου, στην αμυνα, στο σκοραρισμα. Ειναι εμπειρος. Ειναι μαχητης. Ειναι παιχτης που μπορει και βαζει μεγαλα σουτ. Και δεν με ενδιαφερει, τι χρονια θα κανει στην Siena. Αλλη ομαδα ειναι η Siena και αλλη ομαδα ειναι η Εθνικη. Εχει προσφερει πολλα στην Εθνικη και θα προσφερει και παλι. Ειναι πολυτελεια να εχεις εναν τετοιο παιχτη μαζι με Παπαλουκα, Διαμαντιδη, Σπανουλη. Δεν ειναι σοβαρα αυτα που γραφουν καποιοι εδω στο forum κατα του Ζηση (ενταξει θα μπορουσε να ειχε παιξει λιγο καλυτερα στο Ευρωμπασκετ, αλλα υπο αυτες τις συνθηκες δεν τα πηγε και χαλια για να μην παιξει του χρονου στην Εθνικη. Καποιοι ειναι κατα του Ζηση αλλα υπερ του Kazlauskas. Γιατι, μηπως ο Kazlauskas τα πηγε καλα στο Ευρωμπασκετ; Μη μου πειτε! O Kazlauskas για εμενα ηταν χειροτερος στο coaching, παρα ο Ζησης σαν παιχτης. Καλυτερα να φυγει ο Kazlauskas και οχι ο Ζησης. Αλλα συμφωνω, ας παρει δευτερη ευκαιρια ο Λιθουανος). Δεν τον αλλαζω τον Ζηση. Και με ποιον να τον αλλαξω; Η Εθνικη πρεπει να παει με 5 Guard στο Mundobasket 2010, τους εξης: Παπαλουκα, Διαμαντιδη, Καλαθη, Ζηση, Σπανουλη.
hellenic
QUOTE(zorba @ Sep 25 2009, 15:39 ) *
θέση 1-2: Σπανούλης, Διαμαντίδης, Καλάθης και Παπαλουκάς είναι σίγουροι.
θέση 3: Βασιλόπουλος, Τσαρτσαρής (ή Παπανικολάου).
θέση 4: Πρίντεζης, Φώτσης
θέση 5: Κουφός, Σόφο, Μπουρούσης

Ο δωδέκατος παίκτης θα είναι έκπληξη και πιστεύω ότι θα εξαρτηθεί ουσιαστικά από την επιθετική ή μη προσέγγιση του Καζλάουσκας (5 κοντούς αν θέλει να τρέξει και να πιέσει με επικρατέστερο δυστυχώς το Ζήση και αουτσάιντερ Σλούκα, Παππά και εγώ θα περίμενα και Γιάνκοβιτς, ή τέταρτο ψηλό αν θέλει να παίξει στη ρακέτα)

Ο Παπαλουκάς είναι απαραίτητος ως 6ος παίκτης και προπονητής μέσα στο παρκέ. Ο Μεσσίνα τον άφηνε να διαβάζει στον πάγκο το παιχνίδι και μετά τον έριχνε μέσα και του έλεγε: "κάνε ό,τι νομίζεις"!

Ο Σπανούλης πλέον καθιερώνεται ως ηγέτης και βαρύ πυροβολικό από τα 6,25 και θα παίρνει λογικά πολλές προσπάθειες.

Ο Διαμαντίδης θα ανεβάσει ποιοτικά και ποσοτικά την αμυντική λειτουργία της ομάδας και θα δώσει λύσεις και σε θέση 3.

Ο Καλάθης θα είναι πιο ώριμος, θα έχει καταλάβει το ευρωπαϊκό μπάσκετ και ελπίζω να μη χάσει τίποτε από την εκρηκτικότητά του...

Ο Κουφός, αν δεν μας κλάσει, θα χρειαστεί πολύ περισσότερο χρόνο συμμετοχής για να δείξει τα επιθετικά του προσόντα.

Τέλος, ο Καζλάουσκας δεν θα έχει ελαφρυντικά...



βρε παιδια,βρε παιδια....ειλικρινα πιστευεται οτι θα παιξουν οι παπαλουκας και τσαρτσαρης
σας παρακαλω...
με τετιον τροπο σταματησαν και οι ντικουδης,χατζηβρεττας με το ταχα θα κατσω μονο ενα χρονο...ειλικρινα ειναι φανερο οτι δεν θα παιξουν...και αν επαιζε ο τσαρτσαρης τοτε σιγουρα οχι 3
Razorblade Fish
QUOTE(hellenic @ Sep 27 2009, 02:42 ) *
βρε παιδια,βρε παιδια....ειλικρινα πιστευεται οτι θα παιξουν οι παπαλουκας και τσαρτσαρης
σας παρακαλω...
με τετιον τροπο σταματησαν και οι ντικουδης,χατζηβρεττας με το ταχα θα κατσω μονο ενα χρονο...ειλικρινα ειναι φανερο οτι δεν θα παιξουν...και αν επαιζε ο τσαρτσαρης τοτε σιγουρα οχι 3


Φιλε μου,εδω θα ειμαστε και θα δεις πως ο Παπαλουκας θα παιξει σιγουρα.Για τον Τσαρτσαρη δεν ξερω,ας δουμε σε τι κατασταση θα παρουσιαστει.Ο Χατζηβρεττας ειπε οτι αποσυρεται,οχι οτι σταματαει για ενα χρονο...Ο Ντικουδης δεν ειναι πλεον για τετοιο επιπεδο οποτε θεωρω τελειως αστοχο το ποστ σου.
hellenic
QUOTE(Razorblade Fish @ Sep 27 2009, 00:59 ) *
Φιλε μου,εδω θα ειμαστε και θα δεις πως ο Παπαλουκας θα παιξει σιγουρα.Για τον Τσαρτσαρη δεν ξερω,ας δουμε σε τι κατασταση θα παρουσιαστει.Ο Χατζηβρεττας ειπε οτι αποσυρεται,οχι οτι σταματαει για ενα χρονο...Ο Ντικουδης δεν ειναι πλεον για τετοιο επιπεδο οποτε θεωρω τελειως αστοχο το ποστ σου.


αλλο αν εσυ κρινεις οτι ο ντικουδης δεν κανει για το επιπεδο και αλλο τι ειπε...περι ξεκουρασης μιλησε προπερσυ....
Razorblade Fish
QUOTE(hellenic @ Sep 27 2009, 04:05 ) *
αλλο αν εσυ κρινεις οτι ο ντικουδης δεν κανει για το επιπεδο και αλλο τι ειπε...περι ξεκουρασης μιλησε προπερσυ....


Δεν ξερω τι ειπε,δεν θυμαμαι..Και να μην ξεκουραζοταν στους Ολυμπιακους δεν θα πηγαινε ουτε φυσικα στο φετινο ευρωμπασκετ.Για τον Χατζηβρεττα θυμαμαι ξεκαθαρα οτι αποσυρθηκε.Οποτε δεν μπορω να καταλαβω το στυλακι οτι ταχα μου θα ξεκουραστω ενα χρονο που λες,αφου κατι τετοιο δεν συνεβη με κανεναν απ'τους 2.Σου ξεκαθαρισα,ο ενας ειχε δηλωσει οτι αποσυρεται και ο αλλος ειναι ανεπαρκης...Η σιγουρια σου πως θα απορριψουν την Εθνικη ΚΑΙ ο Παπαλουκας ΚΑΙ ο Τσαρτσαρης μου κανει μεγαλη εντυπωση.Ο πρωτος ειμαι σιγουρος οτι θα παει.Για τον Τσαρτσαρη τα πραγματα ειναι πιο δυσκολα,αφου και να ειναι διαθεσιμος δεν ειναι σιγουρη η επιλογη του.Οποτε θεωρω πιθανο να αποχωρησει οικειοθελως για να μην τρεχει στην προετοιμασια στα βουνα και μετα κοπει,κατι που ειναι πιθανο.
Green Warrior
Τον Παπαλουκά τον κόβω να πηγαίνει και να παίζει για τελευταία φορά στην εθνική στο παγκόσμιο. Όπως εκτός απροόπτου θα είναι και ο Διαμαντίδης (υπάρχουν πάντα οι αστάθμητοι παράγοντες για όλους). Ο Τσαρτσαρής αν επανέλθει στο επίπεδο των προηγούμενων χρόνων έχει σοβαρές ελπίδες αλλιώς αν είναι όπως πέρσυ τότε έχει κλείσει από τώρα ο κύκλος του στην εθνική. Μέχρι του χρόνου πάντως έχει ο Θεός...
colonel gomelsky
QUOTE(zorba @ Sep 25 2009, 16:39 ) *
θέση 1-2: Σπανούλης, Διαμαντίδης, Καλάθης και Παπαλουκάς είναι σίγουροι.
θέση 3: Βασιλόπουλος, Τσαρτσαρής (ή Παπανικολάου).
θέση 4: Πρίντεζης, Φώτσης
θέση 5: Κουφός, Σόφο, Μπουρούσης

Ο δωδέκατος παίκτης θα είναι έκπληξη και πιστεύω ότι θα εξαρτηθεί ουσιαστικά από την επιθετική ή μη προσέγγιση του Καζλάουσκας (5 κοντούς αν θέλει να τρέξει και να πιέσει με επικρατέστερο δυστυχώς το Ζήση και αουτσάιντερ Σλούκα, Παππά και εγώ θα περίμενα και Γιάνκοβιτς, ή τέταρτο ψηλό αν θέλει να παίξει στη ρακέτα)

Ο Παπαλουκάς είναι απαραίτητος ως 6ος παίκτης και προπονητής μέσα στο παρκέ. Ο Μεσσίνα τον άφηνε να διαβάζει στον πάγκο το παιχνίδι και μετά τον έριχνε μέσα και του έλεγε: "κάνε ό,τι νομίζεις"!

Ο Σπανούλης πλέον καθιερώνεται ως ηγέτης και βαρύ πυροβολικό από τα 6,25 και θα παίρνει λογικά πολλές προσπάθειες.

Ο Διαμαντίδης θα ανεβάσει ποιοτικά και ποσοτικά την αμυντική λειτουργία της ομάδας και θα δώσει λύσεις και σε θέση 3.

Ο Καλάθης θα είναι πιο ώριμος, θα έχει καταλάβει το ευρωπαϊκό μπάσκετ και ελπίζω να μη χάσει τίποτε από την εκρηκτικότητά του...

Ο Κουφός, αν δεν μας κλάσει, θα χρειαστεί πολύ περισσότερο χρόνο συμμετοχής για να δείξει τα επιθετικά του προσόντα.

Τέλος, ο Καζλάουσκας δεν θα έχει ελαφρυντικά...


Μερικές παρατηρήσεις:
1) Όντως άλλαζε τη ροή του αγώνα στην ΤΣΣΚΑ ο Παπαλουκάς, αλλά δε νομίζω να του έλεγε και "κάνε ότι νομίζεις". Συγκεκριμένα συστήματα είχε η ΤΣΣΚΑ. Αν αναφέρεσαι στην Εθνική, όντως πολλές φορές έκανε ότι νόμιζε και μάλιστα με ιδιαίτερη επιτυχία.

2) Συμφωνώ ότι θα παίρνει προσπάθειες ο Σπαν, αλλά ο Διαμαντίδης είναι πιο σταθερός τρίποντος.

3) Συμφωνώ για τα επιθετικά του Κουφού. Τα αμυντικά πώς θα κρύψει να δουμε...

4) Απορία. Δεν θα έχει ελαφρυντικά αν δεν κάνει τι; Χρυσό; Βάθρο; Πώς το εννοείς;
zorba
QUOTE(colonel gomelsky @ Sep 27 2009, 11:10 ) *
Μερικές παρατηρήσεις:
1) Όντως άλλαζε τη ροή του αγώνα στην ΤΣΣΚΑ ο Παπαλουκάς, αλλά δε νομίζω να του έλεγε και "κάνε ότι νομίζεις". Συγκεκριμένα συστήματα είχε η ΤΣΣΚΑ. Αν αναφέρεσαι στην Εθνική, όντως πολλές φορές έκανε ότι νόμιζε και μάλιστα με ιδιαίτερη επιτυχία.

2) Συμφωνώ ότι θα παίρνει προσπάθειες ο Σπαν, αλλά ο Διαμαντίδης είναι πιο σταθερός τρίποντος.

3) Συμφωνώ για τα επιθετικά του Κουφού. Τα αμυντικά πώς θα κρύψει να δουμε...

4) Απορία. Δεν θα έχει ελαφρυντικά αν δεν κάνει τι; Χρυσό; Βάθρο; Πώς το εννοείς;


1. Το πήρα από συνέντευξη του Μεσίνα σε ιταλική εφημερίδα πριν κάτι χρόνια. Ουσιαστικά ήταν ένας τρόπος για να πει πως ο Παπαλουκάς είναι προπονητής μέσα στο παρκέ...

2. Συμφωνώ αν και η αυτοπεποίθηση του Σπαν ανέβηκε κατακόρυφα και τον βλέπω να παίρνει περισσότερα σουτ και σε ΠΑΟ και σε Εθνική...

3. Αν παίζει όσο στην Πολωνία, το βλέπω δύσκολο να βελτιώσει την άμυνά του...

4. Ο Καζλάουσκας, ως θιασώτης του γρήγορου και επιθετικού μπάσκετ πρόδωσε τη φιλοσοφία του στην Πολωνία, αλλά στο μουντομπάσκετ δεν θα έχει το ελαφρυντικό των σημαντικών απουσιών... άρα θα πρέπει να τρέξει...
Vas
Πανικός για τις wild cards!!

http://www.basketblog.gr/pages/ViewContent...amp;w=0&m=1

Λογικά Ρωσία, Λιθουανία είναι οι μόνες σιγουρες.

Η Αγγλία αν κατέβει με όλα τα αστέρια θα δώσει άλλη αίγλη. Και λογικά θα κατέβουν λόγω ολυμπιάδας....


Για να δούμε....

colonel gomelsky
QUOTE(Vas @ Dec 10 2009, 17:45 ) *
Η Αγγλία αν κατέβει με όλα τα αστέρια θα δώσει άλλη αίγλη. Και λογικά θα κατέβουν λόγω ολυμπιάδας....
Για να δούμε....


Γκόρντον, Ντενγκ, αντε Μπετς και μετά; Δε πιστεύω να εννοείς τον "ο πατέρας σκότωσε το κύτος"; smiley.gif
Green Warrior
Θεωρητικά μπορεί να πάρει wild card η Βρετανία αλλά αν γίνει κάτι τέτοιο θα είναι σκάνδαλο να μείνει έξω μία εκ των Γερμανία, Ρωσία, Λιθουανία. Τι ακριβώς έχουν να προσδώσουν οι μεγαλοβρετανοί δεν το καταλαβαίνω τα περι 2012 δεν είναι αιτιολογία. Αυτές οι 3 πρέπει να πάνε από Ευρώπη και μία από Αμερική, οι 3 ομάδες από Αφρική και Ασία και οι 2 από Ωκεανία είναι υπεραρκετές.
benchwarmer
Δυσκολα η Βρετανια... Ο Ντιρκ μονος του ειναι μεγαλυτερη ατραξιον απο ολους του Βρετανους. Ε, και Ρωσια με Λιθουανια το βρισκω απιθανο να μεινουν εξω. Θα εχουν το επομενο Ευρωμπασκετ οι Βρετανοι για να προωθηθουν ενοψει Ολυμπιαδας.
colonel gomelsky
QUOTE(benchwarmer @ Dec 11 2009, 00:44 ) *
Δυσκολα η Βρετανια... Ο Ντιρκ μονος του ειναι μεγαλυτερη ατραξιον απο ολους του Βρετανους. Ε, και Ρωσια με Λιθουανια το βρισκω απιθανο να μεινουν εξω. Θα εχουν το επομενο Ευρωμπασκετ οι Βρετανοι για να προωθηθουν ενοψει Ολυμπιαδας.


Συμφωνώ με τους φίλους. Πραγματικά τι έχουν να επιδείξουν οι Βρετανοί και θα πάρουν και wild card?

Ρωσία, Λιθουανία: Μπέλοφ, Μαρτσουλιόνις, Κουντέλιν, Τσατσένκο, Σαμπόνις, Στομπέργκας, Γιασικεβίτσιους, Βολκόφ, Σκοτ, Κουρτινάιτις, Καρνισόβας, Ματσιγιάουσκας, Ιλγκάουσκας, Σισκάουσκας, Γιοβάισα, Τιχονένκο, Κιριλένκο και και και......Πόσους ακόμα να γράψω;

Συγγνώμη κύριοι, αλλά ακόμα και ο Κόμπε να ήταν Άγγλος, πάλι η wild card ανήκει αλλού.
captain charisma
εγω νομιζω πως αν δεν δηλωσει παρων ο νοβιτσκι στο μουντομπασκετ, πολυ δυσκολα να δωσουν τη μια προσκληση στη γερμανια. πιστευω πως ειναι το καλυτερο για τον ντιρκ να σταματησει εντελως απ την εθνικη γιατι τα χρονια περασαν και δν εχει να δωσει κατι παραπανω στην εθνικη του...οτι ηταν να πετυχει, το πετυχε....οποτε δν θα μου φανει παραξενο να δωσουν τη μια προσκληση στη μ βρεττανια,αλλωστε διοργανωνουν τους επομενους ολυμπιακους αγωνες και θα ηταν μια καλη διαφημιση για αυτους η συμμετοχη τους στο παγκοσμιο.

και μενα δν μου λεει κατι τα ονοματα που παραθετεις για την ρωσια...αλλωστε και στο προηγουμενο μουντομπασκετ ειδαμε οτι η ρωσια εφαγε πορτα παρολο που περασαν απ την εθνικη μεγαλα ονοματα....
colonel gomelsky
QUOTE(captain charisma @ Dec 11 2009, 02:12 ) *
εγω νομιζω πως αν δεν δηλωσει παρων ο νοβιτσκι στο μουντομπασκετ, πολυ δυσκολα να δωσουν τη μια προσκληση στη γερμανια. πιστευω πως ειναι το καλυτερο για τον ντιρκ να σταματησει εντελως απ την εθνικη γιατι τα χρονια περασαν και δν εχει να δωσει κατι παραπανω στην εθνικη του...οτι ηταν να πετυχει, το πετυχε....οποτε δν θα μου φανει παραξενο να δωσουν τη μια προσκληση στη μ βρεττανια,αλλωστε διοργανωνουν τους επομενους ολυμπιακους αγωνες και θα ηταν μια καλη διαφημιση για αυτους η συμμετοχη τους στο παγκοσμιο.

και μενα δν μου λεει κατι τα ονοματα που παραθετεις για την ρωσια...αλλωστε και στο προηγουμενο μουντομπασκετ ειδαμε οτι η ρωσια εφαγε πορτα παρολο που περασαν απ την εθνικη μεγαλα ονοματα....


Άλλο εννοούσα. Αν μετράνε μόνο τα λεφτά, τα μάζεψαν (500.000 ευρώ) και η Λιθουανία και η Ρωσία. Αν μετράει η φήμη και η διαχρονικότητα νομίζω ότι ισχύει το παραπάνω ποστ μου. Άρα σε κάθε περίπτωση πρέπει να κληθούν αυτές. Τώρα αν θέλουν να διαφημίσουν την Γηραιά Αλβιόνα, τι να πω; Ας βγάλουν γιγαντοαφίσες στην Πόλη.
Vas
QUOTE(colonel gomelsky @ Dec 10 2009, 17:58 ) *
Γκόρντον, Ντενγκ, αντε Μπετς και μετά; Δε πιστεύω να εννοείς τον "ο πατέρας σκότωσε το κύτος"; smiley.gif




Νομίζω είσαι λίγο άδικος….

Αγωνιστικά:

Πρώτα από όλα στο τελευταίο eurobasket παρόλο που έλειπαν τα αστέρια του NBA είχαν αξιοπρεπέστατες εμφανίσεις στον πιο δύσκολο όμιλο!

Δεύτερον, οι παίκτες που αναφέρεις Γκόρντον, Ντεγκ έχουν στο NBA M.O. 20 και 18 πόντους αντίστοιχα… Δεν είναι δηλαδή παίκτες της σειράς…

Επιπλέον υπάρχουν ακόμα παίκτες που παίζουν ΝΒΑ (Μενσα-Βονσου/Toronto, Αζουμπουικε/Golden State, ή παίζουν ευρωλίγκα όπως Αρχιμπαλντ/Μαλαγα.

Επίσης, όλοι οι υπόλοιποι παίζουν στο Ισπανικο/Ιταλικό/Ελληνικό πρωτάθλημα κάτι που δείχνει ότι δεν είναι επιπέδου Αγγλικού μπάσκετ…

Τέλος μην ξεχνάς, ότι υπάρχει πάντα η περίπτωση να ανακαλύψουν κάποια Γιαγια,Παππου και να πάρει και κάποιος ακόμα την αγγλική υπηκοότητα.

Δεν λέω ότι θα πάρουν το κύπελλο, αλλά με όλους αυτούς μέσα σίγουρα θα περάσουν το πρώτο γύρο, και θα είναι σκληρά καρύδια για όλους.

Οικονομικά:

Η Αγγλία είναι μια τεράστια αγορά στην οποία το μπάσκετ δεν έχει καθόλου πρόσβαση, Η FIBA θα έκανε το παν για να μπορέσει να απλωθεί και εκεί….

Ελπίζω να σου άλλαξα γνώμη
rolleyes.gif
colonel gomelsky
QUOTE(Vas @ Dec 11 2009, 14:10 ) *
Νομίζω είσαι λίγο άδικος….

Αγωνιστικά:

1)Πρώτα από όλα στο τελευταίο eurobasket παρόλο που έλειπαν τα αστέρια του NBA είχαν αξιοπρεπέστατες εμφανίσεις στον πιο δύσκολο όμιλο!

2)Δεύτερον, οι παίκτες που αναφέρεις Γκόρντον, Ντεγκ έχουν στο NBA M.O. 20 και 18 πόντους αντίστοιχα… Δεν είναι δηλαδή παίκτες της σειράς…

3)Επιπλέον υπάρχουν ακόμα παίκτες που παίζουν ΝΒΑ (Μενσα-Βονσου/Toronto, Αζουμπουικε/Golden State, ή παίζουν ευρωλίγκα όπως Αρχιμπαλντ/Μαλαγα.

4)Επίσης, όλοι οι υπόλοιποι παίζουν στο Ισπανικο/Ιταλικό/Ελληνικό πρωτάθλημα κάτι που δείχνει ότι δεν είναι επιπέδου Αγγλικού μπάσκετ…

Δεν λέω ότι θα πάρουν το κύπελλο, αλλά με όλους αυτούς μέσα σίγουρα θα περάσουν το πρώτο γύρο, και θα είναι σκληρά καρύδια για όλους.

Οικονομικά:

Η Αγγλία είναι μια τεράστια αγορά στην οποία το μπάσκετ δεν έχει καθόλου πρόσβαση, Η FIBA θα έκανε το παν για να μπορέσει να απλωθεί και εκεί….

Ελπίζω να σου άλλαξα γνώμη
rolleyes.gif


1)Συμφωνώ και μπράβο τους.

2) Το ίδιο λέμε. Αν δεις παραπάνω παραθέτω τα ονόματά τους επειδή μίλησες για αστέρια.

3) Ο Μενσα Μπονσου δεν κάνει τίποτα μέχρι τώρα και παίζει ελάχιστα. Τον άλλο δεν τον ξέρω. Καλός ο Άρτσιμπαλντ, αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο.

4) ΟΚ. Πάντως εγώ για το αγγλικό πρωτάθλημα ξέρω δύο πράγματα: Ότι παίζουν με κανόνες ΝΒΑ και ότι υπάρχει ομάδα Λόντον Τάουερς.

Οικονομικά: Λογικό αυτό που λες.

ΥΓ. Εγώ δεν είπα ότι δεν αξίζει να παίξει. Είπα ότι συγκριτικά με Λιθουανία, Ρωσία δεν αξίζει. Αν είναι να πάρει τη θέση μιας εκ των δύο θα είναι αδικία.

Ελπίζω να με κατάλαβες rolleyes.gif
Vas
QUOTE(colonel gomelsky @ Dec 11 2009, 14:22 ) *
ΥΓ. Εγώ δεν είπα ότι δεν αξίζει να παίξει. Είπα ότι συγκριτικά με Λιθουανία, Ρωσία δεν αξίζει. Αν είναι να πάρει τη θέση μιας εκ των δύο θα είναι αδικία.

Ελπίζω να με κατάλαβες rolleyes.gif



Στανταρ.... Και εγώ δεν εννοω Ρωσία, Λιθουανία. Αυτές πρέπει να πάρουν wild card με τυφλά μάτια.

Για το 3ο wild ticket έλεγα. Να μην πάει σε καμια Κορέα ή Καμερουν και αφήσουν τους άγγλους έξω...

Το 4ο ας τον πάρουν η Δομικανική που έχουν και NBAers αν και δεν το βλέπω
colonel gomelsky
QUOTE(Vas @ Dec 11 2009, 15:17 ) *
Στανταρ.... Και εγώ δεν εννοω Ρωσία, Λιθουανία. Αυτές πρέπει να πάρουν wild card με τυφλά μάτια.

Για το 3ο wild ticket έλεγα. Να μην πάει σε καμια Κορέα ή Καμερουν και αφήσουν τους άγγλους έξω...

Το 4ο ας τον πάρουν η Δομικανική που έχουν και NBAers αν και δεν το βλέπω


Συμφωνούμε. Αν θυμάμαι καλά οι Δομινικανοί κάναν και καλή πορεία στο παναμερικανικό. Διαφωνώ βέβαια με το επιχείρημα για τους ΝΒΑερς γιατί η Ελλάδα π.χ. δεν έχει κανέναν και είναι σταθερά στις 4-5 καλύτερες ομάδες

Άσχετο: Γιατί η ιταλική ομοσπονδία δεν μπαίνει καν στην διεκδίκηση της wild card? Πλέον έχει καινούριο προπονητή (Πιανιτζιάνι) και έχει παίκτες για να κατεβάσει αξιοπρεπή ομάδα (Γκαλινάρι, Μπαζίλε, Μπελινέλι, Μπαρνιάνι). Δεν έχει βάθος βέβαια.

(Και ΝΒΑερς με σταθερή προσφορά τους Γκαλινάρι-Μπαρνιάνι)
captain charisma
δεν μπαινει στη διεκδηκηση γιατι απ οτι διαβασα θελουν να αναλαβουν το μεθεπομενο ευρωμπασκετ ή μουντομπασκετ αν δεν με απατα η μνημη μου.
Green Warrior
QUOTE(captain charisma @ Dec 11 2009, 00:12 ) *
εγω νομιζω πως αν δεν δηλωσει παρων ο νοβιτσκι στο μουντομπασκετ, πολυ δυσκολα να δωσουν τη μια προσκληση στη γερμανια. πιστευω πως ειναι το καλυτερο για τον ντιρκ να σταματησει εντελως απ την εθνικη γιατι τα χρονια περασαν και δν εχει να δωσει κατι παραπανω στην εθνικη του...οτι ηταν να πετυχει, το πετυχε....οποτε δν θα μου φανει παραξενο να δωσουν τη μια προσκληση στη μ βρεττανια,αλλωστε διοργανωνουν τους επομενους ολυμπιακους αγωνες και θα ηταν μια καλη διαφημιση για αυτους η συμμετοχη τους στο παγκοσμιο.

και μενα δν μου λεει κατι τα ονοματα που παραθετεις για την ρωσια...αλλωστε και στο προηγουμενο μουντομπασκετ ειδαμε οτι η ρωσια εφαγε πορτα παρολο που περασαν απ την εθνικη μεγαλα ονοματα....



Μόνο που πριν η Ρωσία δεν είχε κατακτήσει κάποιο τίτλο μετά τη διάλυση της ΕΣΣΔ και είχε χρόνια να κατακτήσει κάποιο μετάλλιο ενώ τώρα έχει ενα ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στη συλλογή της
benchwarmer
Βγηκε η αποφαση: Γερμανια, Ρωσια, Λιθουανια και Λιβανος τελικα.
panos75
Εκτός κι'αν υπήρξε πίεση από τους διοργανωτές για μια ακόμη γειτονική/μουσουλμανική ομάδα, δεν καταλαβαίνω πως προέκυψε ο Λίβανος.
benchwarmer
QUOTE(panos75 @ Dec 12 2009, 16:29 ) *
Εκτός κι'αν υπήρξε πίεση από τους διοργανωτές για μια ακόμη γειτονική/μουσουλμανική ομάδα, δεν καταλαβαίνω πως προέκυψε ο Λίβανος.


Πιθανον.
Αν και απο τη στιγμη που δεν γινονταν να μπει κι αλλη Ευρωπαικη και ο Λιβανος ηταν 4ος στο Ασιατικο πρωταθλημα (εχασε δηλαδη για μια θεση την εισοδο), ηταν μια πιθανοτητα. Και εγω παντως περιμενα καποια ακομα απο την Αμερικη.
Vas
QUOTE(benchwarmer @ Dec 12 2009, 16:39 ) *
Πιθανον.
Αν και απο τη στιγμη που δεν γινονταν να μπει κι αλλη Ευρωπαικη και ο Λιβανος ηταν 4ος στο Ασιατικο πρωταθλημα (εχασε δηλαδη για μια θεση την εισοδο), ηταν μια πιθανοτητα. Και εγω παντως περιμενα καποια ακομα απο την Αμερικη.



πάντως στο τελευταίο παγκόσμιο έκανε 2 νίκες, μια εκ των οποίων ήταν απέναντι στην Γαλλία....
kotzito
Ανακοινωθηκαν και τα γκρουπ δυναμικοτητας:


A': Ελλάδα, Ισπανία, Αργεντινή, ΗΠΑ
Β': Σερβία, Σλοβενία, Γαλλία, Τουρκία
Γ': Βραζιλία, Πουέρτο Ρίκο, Καναδάς, Αυστραλία
Δ': Κροατία, Ρωσία, Λιθουανία, Γερμανία
Ε': Νέα Ζηλανδία, Κίνα, Ιράν, Ανγκόλα
ΣΤ: Ιορδανία, Λίβανος, Τυνησία, Ακτή Ελεφαντοστού.
Air and King
Εχει ενδιαφερον απο τις μεγαλες ομαδες ποιοι Σταρ θα κατεβουν να παιξουν και ποιοι οχι....
Ηδη στην Αμερικη υπαρχει αμφηβολια για τους τρεις μεγαλυτερους ΣουπερΣταρ Γουειντ-Κομπι-ΛεΜπρον καθως και οι τρεις εχουν αφησει ενδεχομενο να μην παραβρεθουν........αλλα ηδη ειναι ετοιμα τα νεα φιντανια οπως ο Ντουραντ και ο Μπραντον Ροι......

Με την Ισπανια θα κατεβει να παιξει ο Γκασολ?Ο Μανου με την Αργεντινη?Ο Νοβιτσκι με την Γερμανια?Θελουμε να δουμε οσο το δυνατον περισσοτερους Σταρ απο καθε χωρα......αλλα φοβαμαι οτι παλι θα εχουμε απουσιες οπως και στο Ευρωμπασκετ ακομα και αν το Μουντομπασκετ εχει μεγαλυτερο Πρεστιζ!
Andre_Iguodala
QUOTE(Air and King @ Dec 13 2009, 23:27 ) *
Εχει ενδιαφερον απο τις μεγαλες ομαδες ποιοι Σταρ θα κατεβουν να παιξουν και ποιοι οχι....
Ηδη στην Αμερικη υπαρχει αμφηβολια για τους τρεις μεγαλυτερους ΣουπερΣταρ Γουειντ-Κομπι-ΛεΜπρον καθως και οι τρεις εχουν αφησει ενδεχομενο να μην παραβρεθουν........αλλα ηδη ειναι ετοιμα τα νεα φιντανια οπως ο Ντουραντ και ο Μπραντον Ροι......

Με την Ισπανια θα κατεβει να παιξει ο Γκασολ?Ο Μανου με την Αργεντινη?Ο Νοβιτσκι με την Γερμανια?Θελουμε να δουμε οσο το δυνατον περισσοτερους Σταρ απο καθε χωρα......αλλα φοβαμαι οτι παλι θα εχουμε απουσιες οπως και στο Ευρωμπασκετ ακομα και αν το Μουντομπασκετ εχει μεγαλυτερο Πρεστιζ!



Ο Κοbe δεν εχω ακουσει οτι δεν θα κατεβει.Οι Lebron-Wade-CB4 ειναι οι πιο πιθανοι να μην κατεβουν γιατι εχουν το μεγαλο καλοκαιρι της fa να ζησουν.Αλλωστε οι Αμερικανοι εκαναν το training camp τους και ας μην γελιομαστε και αυτοι να μην κατεβουν παλι θα κατεβασουν μεγαλη ομαδα...

Το θεμα ειναι πανω απ ολα τι απωλειες θα εχουμε εμεις πανω απ ολα κι αυτο μας ενδιαφερει
benchwarmer
QUOTE(Andre_Iguodala @ Dec 13 2009, 23:32 ) *
Το θεμα ειναι πανω απ ολα τι απωλειες θα εχουμε εμεις πανω απ ολα κι αυτο μας ενδιαφερει


Καμια πιθανοτατα. Οσο και να πιεσουν Ολυμπιακος και Παναθηναικος, θα ειναι τετοια η γενικη "κατακραυγη" αν καποιος λειψει απο το Μουντομπασκετ, που δεν νομιζω να το τολμησει κανεις. Οκ, ξεκουραστηκαν καποιοι περυσι, φετος δεν θα εχει τετοια. Εκτος βεβαια αν μιλαμε για (κανονικους) τραυματισμους, που ποτε κανεις δεν ξερει τι γινεται. Ε τωρα σεναριο να μην δεχτει πισω ο Mr. Fiba Europe τους γνωστους 2 (γιατι εχει ακουστει κι αυτο), δεν το νομιζω.

Οσον αφορα τα γκρουπ τωρα, λιγη σημασια εχει η 1η φαση. Περισσοτερη εχουν τα σταυρωματα μετα.
xristos_metal
ΕΓω πιστευω εχει πολυ μεγαλη σημασια η πρωτη φαση.Οσο πιο δυνατους αντιπαλους εχουμε στους ομιλους τοσο καλυτερα για την συνεχεια.Και αυτο φανηκε φετος στο Ευρωμπασκετ.Επισης δε θα ηθελα να υπαρχει η πιθανοτητα να συναντησουμε τους αμερικανους στον ημιτελικο.Θα ηθελα πολυ ο ομιλος της Ισπανιας να διασταυρωνεται με αυτον των ΗΠΑ.Ας παρουν και καννα χαλκινο οι Ισπανοι.Δε πειραζει.

Για τα αστερια,πιστευω ο Γκαζολ θα κατεβει.Το ιδιο και ο Νοβιτσκυ,Κυριλενκο κτλ.Οι αμερικανοι νομιζω θα κατεβασουν ομαδα ανταξια των Ολυμπιακων.Εξαλλου τις περισσοτερες φαπες τις εχουν φαει στα παγκοσμια.
Flash
QUOTE(xristos_metal @ Dec 14 2009, 11:36 ) *
Επισης δε θα ηθελα να υπαρχει η πιθανοτητα να συναντησουμε τους αμερικανους στον ημιτελικο.Θα ηθελα πολυ ο ομιλος της Ισπανιας να διασταυρωνεται με αυτον των ΗΠΑ.Ας παρουν και καννα χαλκινο οι Ισπανοι.Δε πειραζει.


Για να γίνουν αυτά θα πρέπει Ισπανία και ΗΠΑ να ΜΗΝ διασταυρώνονται άμεσα, δηλαδή να μην ανήκουν σε "γειτονικούς" ομίλους. Π.χ. μια κλήρωση με ΗΠΑ στον 1ο όμιλο και Ισπανία στον 3ο ή ΗΠΑ στον 2ο και Ισπανία στον 4ο (και αντίστροφα) θα οδηγούσε, εφόσον καταλάμβαναν και οι δύο τις πρώτες θέσεις των ομίλων, σε μεταξύ τους ημιτελικό.
xristos_metal
Λογικα πρωτοι θα βγουν.Οπως πιστευω και εμεις πρωτοι θα βγουμε.
il postino
με δεδομενη την παρουσα ισχυ της ισπανιας (αν υποθεσουμε οτι θα ειναι πληρης) μην παιρνει κανεις ως δεδομενο οτι η πρωτη θεση ειναι ηδη κατελειμμενη απο τους αμερικανους οταν μαλιστα υπαρχει η φημη οτι μπορει να παρουσιαστει χωρις κομπε , λεμπρον κτλ κτλ. η ποιοτητα τους ειναι σαφως απαραμιλη αλλα ο κομπε ειναι αυτος που εκανε στο πεκινο τη διαφορα ,ατομικα , μαζι με τη λυσσα τους για εκδικηση (κατ εμε). αν μαλιστα και ο τζειμς προτιμησει να ξεκουραστει για να παρει τις αποφασεις του τοτε προβλεπω να επιστρεφουν τα φαντασματα.

οσο για την εθνικη μας , θελω να πιστευω οτι αυξανονται οι πιθανοτητες να κατεβουμε με το ελληνοπουλο της ομπραντοιρο!!!!!αν δεν εχουμε τραυματισμους , πιστευω οτι θα κατεβασουμε την πιο πληρη ομαδα μας ολων των εποχων και ειμαστε ετοιμοι για ζημιες!!!!!!!!

υ.γ το χω ξαναρωτησει αλλα μηπως ξερει κανεις αν ο τσαρτσαρης (ετσι για την ιστορια) εχει δηλωσει οτι αποσυρεται απο την εθνικη?

υ.γ ξερει κανεις τις πολεις που θα διεξαχθει το τουρνουα?
Flash
QUOTE(ilpostino @ Dec 14 2009, 18:11 ) *
υ.γ το χω ξαναρωτησει αλλα μηπως ξερει κανεις αν ο τσαρτσαρης (ετσι για την ιστορια) εχει δηλωσει οτι αποσυρεται απο την εθνικη?

υ.γ ξερει κανεις τις πολεις που θα διεξαχθει το τουρνουα?


O Τσαρτσαρής βασικά είχε δηλώσει το αντίθετο. Ότι δηλαδή από του χρόνου θα είναι στη διάθεση της ομάδας. Βέβαια μεσολάβησε και δεύτερος τραυματισμός όμως δεν νομίζω να του άλλαξε κάτι τέτοιο τη γνώμη δεδομένου ότι ίσως αυτό να είναι και το τελευταίο τουρνουά παγκόσμιας εμβέλειας στο οποίο θα μπορέσει να εχει ενεργό ρόλο στην εθνική.

Οι πόλεις είναι Κωνσταντινούπολη, Σμύρνη, Άγκυρα και μια Καϋσερί (ή κάπως έτσι) η οποία είναι αρκετά ανατολικά.
il postino
QUOTE(Flash @ Dec 14 2009, 20:22 ) *
O Τσαρτσαρής βασικά είχε δηλώσει το αντίθετο. Ότι δηλαδή από του χρόνου θα είναι στη διάθεση της ομάδας. Βέβαια μεσολάβησε και δεύτερος τραυματισμός όμως δεν νομίζω να του άλλαξε κάτι τέτοιο τη γνώμη δεδομένου ότι ίσως αυτό να είναι και το τελευταίο τουρνουά παγκόσμιας εμβέλειας στο οποίο θα μπορέσει να εχει ενεργό ρόλο στην εθνική.

Οι πόλεις είναι Κωνσταντινούπολη, Σμύρνη, Άγκυρα και μια Καϋσερί (ή κάπως έτσι) η οποία είναι αρκετά ανατολικά.

ειχα την εντυπωση οτι μετα το ματς με την αργεντινη ειχε δηλωσει οτι αποσυρεται!!!!
ευχαριστω παντως!
kotzito
QUOTE(ilpostino @ Dec 14 2009, 20:11 ) *
υ.γ το χω ξαναρωτησει αλλα μηπως ξερει κανεις αν ο τσαρτσαρης (ετσι για την ιστορια) εχει δηλωσει οτι αποσυρεται απο την εθνικη?

υ.γ ξερει κανεις τις πολεις που θα διεξαχθει το τουρνουα?


1)O Tσαρτσαρης ειχε δηλωσει οτι ηθελε να ξεκουραστει αυτο το καλοκαιρι,αλλα το βλεπω δυσκολο του χρονου να ειναι στην Τουρκια,εκτος αν κανει μεγαλες εμφανισεις μεσα στην χρονια

2)Aγκυρα,Σμυρνη,Κωνσταντινουπολη,Καισαρεια


Ας δηλωσω τις προτιμησεις μου για αντιπαλους στην 1η φαση.Απο το 2ο την Γαλλια,το 3ο τον Καναδα,το 4ο την Κροατια(εχω καποιες αμφιβολιες για εδω γιατι Ρωσια και Γερμανια διχως Κιριλενκο και Νοβιτσκι δεν θα μας κακοπεφταν),το 5ο την Αγκολα και το 6ο μαλλον Ακτη Ελεφαντοστου.
Flash
QUOTE(ilpostino @ Dec 14 2009, 18:25 ) *
ειχα την εντυπωση οτι μετα το ματς με την αργεντινη ειχε δηλωσει οτι αποσυρεται!!!!
ευχαριστω παντως!


Μπα, δε νομιζώ. Δες κι εδώ http://sport.pathfinder.gr/basket/greece/A1/764801.html
xristos_metal
Πληροφοριακα Καυσερι ειναι η Καισαρεια.
Germany96
Οι ομιλοι εχουν ως εξης:

Α Ομιλος

Αργεντινη
Σερβια
Αυστραλια
Γερμανια
Ανγκολα
Ιορδανια

Β Ομιλος

ΗΠΑ
Σλοβενια
Βραζιλια
Κροατια
Ιραν
Τυνησια

Γ Ομιλος

Ελλαδα
Τουρκια
Πουερτο Ρικο
Ρωσια
Κινα
Ακτη Ελαφαντοστου

Δ Ομιλος

Ισπανια
Γαλλια
Καναδας
Λιθουανια
Νεα Ζηλανδια
Λιβανος

Ασφαλεις προβλεψεις προτου οριστικοποιηθουν τα roster των ομαδων δεν μπορουν να γινουν. Ισως η δυσκολοτερη δυνατη κληρωση αλλα αν η εθνικη παρουσιαστει πληρης ειναι το φαβορι για την πρωτη θεση του ομιλου της με οτι παικτες και να κατεβουν οι αντιπαλοι της. Στο πρωτο νοκ αουτ αν βγουμε πρωτοι, διασταυρωνομαστε με τον 4ο του Δ Ομιλου, αν ομως βγουμε δευτεροι (καθολου απιθανο) τα πραγματα ζοριζουν απο νωρις καθως στους 8 πεφτουμε λογικα στην Αργεντινη. Αν ολα πανε καλα για εμας (πολυ προωρες ολες αυτες οι εκτιμησεις, αλλα λεμε τωρα) συνανταμε τις ΗΠΑ μονο στον τελικο και την Ισπανια στον ημιτελικο.

Οι αγωνες του ομιλου μας θα γινουν στην Αγκυρα.
rchos
εισαι σιγουρος για αυτο που γραφεις για ηπα και αργεντινη?
γιατι εχω την εντυπωση οτι αν βγουμε πρωτοι στον ομιλο παιζουμε ημιτελικο με τον πρωτο του πρωτου ομιλου?(αργεντινη η σερβια δηλαδη)
λαθος κανω?
Germany96
Τις διασταυρωσεις τις ειδα απο εδω:http://www.sport-fm.gr/article/209209 και νομιζω τις μετεφρασα σωστα. Τσεκαρε το κι εσυ και δωσε και καμια αλλη πηγη αν βρεις.
rchos
http://turkey2010.fiba.com/pages/eng/fe/10...p/schedule.html


απο εδω νομιζω βγαινει αυτο που λεω.δειτε το μηπως κανω λαθος.
xristos_metal
Ειμαστε σε ωραιο ομιλο,θα δουμε καλα ματσακια.Μακραν ο πιο αδιαφορος ομιλος ειναι ο πρωτος με την Αργεντινη. Ωσον αφορα τι διασταυρωσεις δε ξερω πως βγαινουν. Πιστευω οτι η μοναδικη ομαδα που μπορει να μας δυσκολεψει ειναι η Τουρκια επειδη αγωνιζεται εντος εδρας. Αν κατεβασουμε τη καλυτερη δυνατη ομαδα τοτε ειμαι αισιοδοξος.

Στο σπορφμ λεει οτι με αιτημα της οι ΗΠΑ θα αγωνιζονται στη Κωσταντινουπολη αλλα για λογους ασφαλειας η αποστολη θα γυρναει στην Αθηνα για διαμονη. Καλο αυτο!!!!!!!!!!
Timemaster
αν βγούμε πρώτοι στον όμιλο παίζουμε με τον τέταρτο του τέταρτου ομίλου..
εν συνεχεία με τον δεύτερο του δεύτερου ομίλου ή τον τρίτο του τρίτου...
εν συνεχεία με τον πρώτο του πρώτου ομίλου...που είναι η Αργεντινή για τον ημιτελικό!

αν βγούμε δεύτεροι στον προημιτελικό συναντάμε τον πρώτο του δεύτερου ομίλου που είναι η Αμερική και εν συνεχεία στον ημιτελικό την Ισπανία!
Θεωρητικά βέβαια αν οι ομάδες αυτές καταλάβουν την πρώτη θέση του ομίλου!

έτσι όπως το είδα εδώ:
http://turkey2010.fiba.com/pages/eng/fe/10...p/schedule.html


Τώρα για τον όμιλό μας θεωρώ πως είναι ο ποιο δύσκολος όμιλος και με τις ποιο δύσκολες διασταυρώσεις.
Μια ομάδα μπορεί να βγει από πρώτη έως και έκτη...
βέβαια αν παίξουμε όπως πρέπει μπορούμε εύκολα-δύσκολα να καταλάβουμε την πρώτη θέση ή στον τελευταίο αγώνα να διαλέξουμε αντίπαλο!
rolleyes.gif
Vas
αν έρθουν πρώτες Ελλαδα-αργεντινή-Ισπανία-ΗΠΑ και φτάσουν όλες μέχρι τα ημιτελικά θα έχουμε

Ελλάδα-Αργεντινή
Ισπανία-Ηπα


Μια χαρά ακούγετε!
Το θέμα είναι να κερδίσουμε την τουρκία μέσα στην έδρα της (κάτι που ειναι εξαιρετικά δύσκολο) και μετά στα νοκ αουτ να μην χάσουμε από σλοβενία στους 8 (λογικά θα έρθουν δευτεροι)


Πάντως μακάρι να παίξουν όλοι οι καλοί παίκτες για να δούμε ματσάρες!
Germany96
Το επισημο site της διοργανωσης εχει διαφορετικα τις διασταυρωσεις απο το sportfm , οποτε γραψε λαθος για τα προηγουμενα. Ετσι ομως η δευτερη θεση στον ομιλο ειναι καταστροφη αφου πεφτουμε με ΗΠΑ στον προημιτελικο και σε περιπτωση προκρισης με Ισπανια στον ημιτελικο. Τελικα οι αγωνες του ομιλου ειναι πολυ καθοριστικοι, η πρωτη θεση ανοιγει διαπλατα τον δρομο για μεταλλιο, η δευτερη ομως ειναι ο,τι χειροτερο.

Οι σειρα των αγωνων μας ειναι ως εξης: Κινα, Πουερτο Ρικο, Τουρκια, Ακτη, Ρωσσια.

Εδω το site παντως τα εχει οπως το sportfm:
http://turkey2010.fiba.com/pages/eng/fe/10...ompetition.html
κι οχι οπως εδω:
http://turkey2010.fiba.com/pages/eng/fe/10...p/schedule.html
pou_pws_pote
QUOTE(Germany96 @ Dec 15 2009, 14:29 ) *
Το επισημο site της διοργανωσης εχει διαφορετικα τις διασταυρωσεις απο το sportfm , οποτε γραψε λαθος για τα προηγουμενα. Ετσι ομως η δευτερη θεση στον ομιλο ειναι καταστροφη αφου πεφτουμε με ΗΠΑ στον προημιτελικο και σε περιπτωση προκρισης με Ισπανια στον ημιτελικο. Τελικα οι αγωνες του ομιλου ειναι πολυ καθοριστικοι, η πρωτη θεση ανοιγει διαπλατα τον δρομο για μεταλλιο, η δευτερη ομως ειναι ο,τι χειροτερο.


ρε παιδια πως γινεται αυτο ειναι τελειως ηλιθιοι εκει στη fiba??
ειναι δυνατον να βγαινεις δευτερος στον ομιλο και να πεφτεις στους 8 με τον πρωτο του αλλου ομιλου;;
benchwarmer
Ειναι η καλυτερη δυνατη κληρωση.
Εαν εμεις, οι Ισπανοι και οι ΗΠΑ βγουμε πρωτοι στους αντιστοιχους ομιλους, τοτε παμε για ΗΠΑ-Ισπανια στους 4, και εμεις με καποιον αλλον.

Τωρα για τον ομιλο μας, προφανως και μπορουμε να βγουμε πρωτοι, οπως θα μπορουσαμε και σε οποιονδηποτε ομιλο, απο τη στιγμη που ειμαστε επικεφαλης.
rchos
QUOTE
ρε παιδια πως γινεται αυτο ειναι τελειως ηλιθιοι εκει στη fiba??
ειναι δυνατον να βγαινεις δευτερος στον ομιλο και να πεφτεις στους 8 με τον πρωτο του αλλου ομιλου;;


το προβλημα ποιο ακριβως ειναι?αφου μιλαμε για 4 ομιλους στην οχταδα θα ειναι οι 4 πρωτοι των ομιλων που το λογικο ειναι να μην διασταυρωνονται μεταξυ τους αρα φυσιολογικα οι υπολοιποι θα πεσουν με εναν απο τους πρωτους.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.