Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Mundobasket 2010
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19
apkat
panosilio ναι ρε φιλε πρωτος ηθελα να γραψω αλλα ταυτοχρονα σκεφτομουν αν ο Σλουκας μπορει να θεωρηθει τριτος και εγινε το μπερδεμα..Καθαρα το βασικο πλει μεικερ της Μπαρσελονα φετος ειναι ο Ρικι και κατα την γνωμη δικαιως αφου κανει πολυ καλη χρονια..
KingCrimson
QUOTE(Air and King @ Apr 15 2010, 16:39 ) *
Kαι εγω ημουν απο αυτους που δεν επαθαν πλακα με τον Ρουμπιο...και τις υπερβολες περι "νεου Πετροβιτς" η "νεου Πιτ Μαραβιτς"..
Αλλα ειναι 19μισι ετων..Τις παραστασεις που εχει στην ηλικια του θα τις ζηλευαν ολοι μαζι οι Θρυλοι του Ευρωπαικου μπασκετ..Ειναι καλος πασερ,καλος αμυντικος και βλεπει πολυ γηπεδο....

Συμφωνω οτι ενδεχομενως δεν αξιζε το ολο Hype αλλα στην τελικη δεν φταιει αυτος...Τον εχουν επιφορτωσει με τοσο μεγαλη πιεση που αν καταφερει να αφησει οντως εποχη θα ειναι κερδισμενος Χ2...

Παντως το οτι ειναι το βασικο πλειμεικερ στο ισως μεγαλυτερο φαβορι της Ευρωλιγκα την Μπαρτσελονα εχοντας μια πολυ καλη χρονια για τα δεδομενα της ηλικιας του τον κανουν αν μη τι αλλο υπολογισημο...

Στο παρκε αποδεικνυονται ολα..Με βαση αυτα σιγουρα εχει κερδισει ενα μικρο πρωτο στοιχημα απο την αποψη οτι δεν ειναι τελικα τοσο υπερτιμημενος...

Δεν ξερω αν θα φτασει στο πικ του οντως να μπορει να κοιταζει στα ματια τον Ντραζεν,τον Γκαλη,τον Μαρτσουλιονις κ.α..Αλλα στην ηλικια του ειναι μπροστα απο αυτους στην αντιστοιχη ηλικια ασχετα αν εχει αλλαξει το μπασκετ και οι απαιτησεις...


Nα σου θυμισω τωρα οτι αυτο λεγεται και ιεροσυλια!!! ohmy.gif

QUOTE(PanosIlio @ Apr 15 2010, 16:27 ) *
@apkat Sorry αλλά ο Ρούμπιο είναι ο 1ος playmaker της Μπαρτσελόνα και όχι ο τρίτος.

Σίγουρα ο φίλος KingCrimson που το νομίζει αυτό προφανώς θα απογοητευτεί ακόμα και αν κερδίσουμε δύσκολα την Μπάρτσα στον τελικό πόσο μάλλον αν χάσουμε στον τελικό από την Μπάρτσα...


Σε περιπτωση που χασει ο Ολυμπιακος απο μεγαλειωδη εμφανιση του Ρουμπιο... μετα θα πρεπει ο Γιαννακης να στειλει τον Παπαλουκα και τον Τεοντοσιτς για ενα χρονο στον παγκο του Ηλισιακου, να τους μαθει ο Καρυδας τα βασικα του μπασκετ!! cool.gif
Air and King
QUOTE(KingCrimson @ Apr 15 2010, 18:59 ) *
Nα σου θυμισω τωρα οτι αυτο λεγεται και ιεροσυλια!!! ohmy.gif

Μαλλον δεν εχεις καταλαβει τι ειπα....Εξηγησε μου αν θες γιατι λες οτι ειναι Ιεροσυλια...Ηδη η απαντηση ειναι ετοιμη αλλα περιμενω να σε ακουσω πρωτα..

Επειδη ειμαι σιγουρος οτι δεν εχεις δει τον Γκαλη που ηταν 22 κιολας οχι 19 ετων οταν πρωτοηρθε απο το Σιτον Χολ φανταζομαι οτι θα ειχες ακριβως την ιδια αντιδραση αν υπηρχε το Φορουμ την δεκαετια του 80 και ελεγε καποιος οτι "Δεν ξερω αν ο Γκαλης στο πικ του θα μπορεσει να κοιταξει στα ματια τον Μπελοφ"...
Μετα κατσε και αναρωτησου αν τον κοιταξε wink.gif ...
il postino
προσωπικα δεχθηκα την ανωτεροτητα των ισπανων εναντι της εθνικης μας στους ολυμπιακους του πεκινο! ουτε με την 23αρα στη σαιταμα ειχα πειστει ,ουτε στον πρωτο αγωνα στο euro του 07 , ουτε φυσικα στον ημιτελικο του 07 ! τους λογους για κατι τετοιο δε θα τους αναφερω ξανα μιας και το εχω ηδη κανει αλλα οποιος θελει...

βεβαια, η ισπανια εβγαλε μια πολυ μεγαλη φουρνια παικτων και συγκροτησε μια απιστευτη εθνικη. ακομα και χωρις τον παου ειναι ομαδα βαθρου. το ασχημο για τους αλλους βεβαια ειναι οτι δεν αρκεστηκε στην παραγωγη ενος ναβαρο , ενος γκασολ , ενος ρουντυ αλλα βγαζει συνεχως ταλεντα που θα συνεχισουν αυτην τη δυναμικη των ισπανων και στο μελλον!

οσον αφορα τα δικα μας , μιας και πιστευω πολυ στο ελληνικο μπασκετ και στα γιγαντιαια βηματα που εχει κανει την τελευταια 20ετια , θεωρω οτι η πληρης και υγιη εθνικη μπορει να κοιταξει στα ματια τον οποιονδηποτε! στο συγκρονο μπασκετ δε θεωρω οτι υπαρχει καποια ομαδα ανικητη! ακομα και η πληρης και αποφασιμενη ομαδα των ΗΠΑ στο πεκινο ειδατε ποσο ζοροστηκε απο την αρμαδα του ρενεσες στο τελικο (και μη μου πει κανεις για το ματς του πρωτου γυρου) ! και τους ισπανους , λοιπον , μπορουμε να τους κοιταξουμε στα ματια και τους αμερικανους και φυσικα ευχομαι να πετυχουμε ξανα την αργεντινη!

η ομαδα μας , καλα να ειμαστε , θα τα δωσει ολα και οταν εχεις μεσα παικτες σαν τους σπανουλη-μπουρουση (που θα θελουν να ρεφαρουν ισως για τη μετρια χρονια τους) , τον δδ σχετικα ξεκουραστο , τον τεο (στην τελευταια ισως μεγαλη διεθνη παρασταση του) , το σοφο (αναγεννημενο) και ολα τα αλλα εργαλεια σαν τον φωτση , τον πριντεζη , τον καιμακ , τον ζηση κ.α τοτε δε μπορεις παρα να μιλας για προσδοκιες. το ποσο υψηλες θα ειναι αυτες οι προσδοκιες θα φανει μεσα στο τουρνουα!

η εθνικη μας ομαδα μπασκετ μας εχει προσφερει τοσες χαρες , πιθανη "αποτυχια" της προσωπικα για μενα δε σημαινει τιποτα! ειναι ομαδα που παλευει ολα τα παιχνιδια , ειναι ομαδα που εχει κερδισει τοσα ματς οντας αουτσαιντερ , ειναι ομαδα που εχει γυρισει ματς χαμενα ακομα και στο νου του πιο αισιοδοξου φιλαθλου (στο ματς με τη σλοβενια το 07 για πρωτη και τελευταια φορα στη ζωη μου παρατησα το ματς στην τηλεοραση μετα το τριποντο του λακοβιτς και μετα δεν πιστευα τους φιλους μου οτι κερδισαμε) , ειναι ομαδα που εχει ικανοποιησει την πιο μπασκετικη μου ονειρωξη (να κερδισουμε σε ματς μεταλλιου τους αμερικανους) , ειναι ομαδα που τελικα δε βασιζεται σε εναν και δυο παικτες (βλεπε euro 09) , ειναι η ομαδα που ξερουμε εξ αρχης οτι θα κανει αυτο που μπορει την καθε βραδυα!

so, PREPARE FOR GLORY....
aegeansheed
QUOTE(il postino @ Apr 15 2010, 21:25 ) *
so, PREPARE FOR GLORY....


Φωνή Pau Gasol: "Σκίιιιιιιιιιιιιιιιιστε!!!!"
24.gif
KingCrimson
QUOTE(Air and King @ Apr 15 2010, 19:25 ) *
Μαλλον δεν εχεις καταλαβει τι ειπα....Εξηγησε μου αν θες γιατι λες οτι ειναι Ιεροσυλια...Ηδη η απαντηση ειναι ετοιμη αλλα περιμενω να σε ακουσω πρωτα..

Επειδη ειμαι σιγουρος οτι δεν εχεις δει τον Γκαλη που ηταν 22 κιολας οχι 19 ετων οταν πρωτοηρθε απο το Σιτον Χολ φανταζομαι οτι θα ειχες ακριβως την ιδια αντιδραση αν υπηρχε το Φορουμ την δεκαετια του 80 και ελεγε καποιος οτι "Δεν ξερω αν ο Γκαλης στο πικ του θα μπορεσει να κοιταξει στα ματια τον Μπελοφ"...
Μετα κατσε και αναρωτησου αν τον κοιταξε wink.gif ...

Eχεις δικιο, τον Γκαλη τον ειδα πρωτη φορα το 87 στα 30 του...αλλα και παλι συγκριτικα να το παρεις ο Ρουμπιο δε νομιζω να ναι ο παιχταρας που αξιζει να γινεται τοσος ντορος, ουτε Ντ.Πετροβιτς ειναι...ουτε Ντιβατς, που θεωρουνταν και ηταν ταλενταρες στην ηλικια των 20. Σε οτι αφορα τον Σλουκα που ειπα..αν ο Ρουμπιο παιζει 20 λεπτα στη ευρωλιγκα, ο Σλουκας γιατι να μην αξιζει να παιζει ουτε 10? Απλα οι ισπανοι το εχουν φιλοσοφισει καλυτερα και επενδυουν και στο μελλον, απ το να φερνουν το καθε μετριο αμερικανο προκειμενου να τον βαζουνε να παιζει 5-10 λεπτα..
ViC
ok guys, να ξέρουμε λίγο και το ταβάνι μας...
Ο Ρούμπιο είναι 19 χρονών, έχει μπροστά του 10-15 χρόνια που θα μπορεί να παίζει σε φουλ ρυθμούς και έχει πολλά να πετύχει.
Δεν πιστεύω ότι μπορούμε να τον συγκρίνουμε με μύθους του αθλήματος, όπως ο Γκάλης, εκτός πια και αν μάθει εκτός από καλός παίκτης να είναι και θεαματικός παίκτης. Άλλο το ένα και άλλο το δεύτερο.
Αλλά εννοείται και ότι δεν υπάρχει καν θέμα σύγκρισης με Σλούκα.
Όσο για το ταβάνι που έλεγα στην αρχή...
-Έχουμε τις ΗΠΑ, μια κατ'εξοχήν μπασκετική υπερδύναμη
-Έχουμε την Ισπανία, μια γνωστή μπασκετική σχολή στην οποία έχουν πέσει ένα κάρο λεφτά
Αυτές οι δύο ομάδες είναι ένα ή δύο σκαλιά πάνω από μας.
Το ότι έχουμε φτάσει όμως τα τελευταία 20 χρόνια να κοντράρουμε στα ίσα και εννίοτε να κερδίζουμε πάλαι ποτέ υπερδυνάμεις όπως Ρωσία, Λιθουανία, Σερβία ή να παίζουμε στο ίδιο επίπεδο με την Αργεντινή των τόσων NBAers, είναι ήδη κατόρθωμα.
Φυσικά κυνηγάμε πάντα την υπέρβαση. Αλλά δε νομίζω να υπάρχει αμφιβολία ότι το μπάσκετ στην Ελλάδα είναι ήδη πετυχημένο, όπως πετυχημένη είναι και αυτή η ομάδα που έχουμε τώρα.
Πέρσυ χωρίς ΔΔ και Ππλκ πήρε μετάλλιο στο ευρωμπάσκετ (κι ας κοιμήθηκε ο θεός για να γίνει αυτό, δεν έχει σημασία) και φέτος θα παίξουμε πάλι για την τετράδα...
Απλώς θέλω να θυμίσω ότι δε χρειάζεται να είμαστε πάντα τόσο επικριτικοί όσο συνήθως είμαστε, ούτε να κυνηγάμε πράγματα που αντικειμενικά ξεφεύγουν από τις δυνατότητές μας.
Έγινε μια φορά να κερδίσουμε τις ΗΠΑ. Με την Ισπανία δεν έχει συμβεί ακόμα. Αλλά έχετε την αίσθηση ότι αν παίζαμε 10 παιχνίδια εναντίον των ΗΠΑ και άλλα 10 εναντίον της Ισπανίας όλα σε ουδέτερο, θα κερδίζαμε περισσότερα από 2-3 ματς;
Air and King
QUOTE(ViC @ Apr 16 2010, 01:58 ) *
ok guys, να ξέρουμε λίγο και το ταβάνι μας...
Ο Ρούμπιο είναι 19 χρονών, έχει μπροστά του 10-15 χρόνια που θα μπορεί να παίζει σε φουλ ρυθμούς και έχει πολλά να πετύχει.
Δεν πιστεύω ότι μπορούμε να τον συγκρίνουμε με μύθους του αθλήματος, όπως ο Γκάλης, εκτός πια και αν μάθει εκτός από καλός παίκτης να είναι και θεαματικός παίκτης. Άλλο το ένα και άλλο το δεύτερο.

Οτι θα εβρισκα τον ευατο μου να "δικαολογει" τον Ρουμπιο ειλικρινα δεν το περιμενα....
Καταρχας σεβομαι την αποψη σου αλλα θα μου επιτρεψεις να σου πω οτι πρεπει να ξεχωριζεις πραγματα και καταστασεις οταν κρινεις-συγκρινεις παιχτες...
Το λεω αυτο γιατι:
1)Μπορει καλλιστα καποιος να συγκρινει τον νεαρο Ρουμπιο με τον νεαρο Γκαλη..Ποσο μαλλον οταν ο ενας παιζει στην Ευρωλιγκα στα 19 του και ο Γκαλης ηταν στο Κολλεγιο στο Σιτον Χολ...Δεν θα συγκρινεις τον Ρουμπιο με τον Γκαλη του 87' που ηταν στο πικ του..Σε αυτη την ηλικια ο Ισπανος ειναι πιο μπροστα.
2)Αλλο το θεαμα αλλο ποιος ειναι καλυτερος..Μακραν ο πιο θεαματικος Λευκος που επαιξε ποτε μπασκετ ηταν ο συγχωρεμενος Πιτ Μαραβιτς...Ηταν ο καλυτερος?Οχι..Ο καλυτερος ηταν ο Λαρρυ Μπερντ..Εχω δει αρκετους θεαματικοτερους παιχτες απο τον Γκαλη εστω αν οι περισσοτεροι ειναι Αμερικανοι.
3)Το αν θα φτασει ο Ρουμπιο να μπει αναμεσα στον Γκαλη η στον Πετροβιτς δεν το ξερω..Μπορει και ναι μπορει και οχι..Μπορει να τον θυμουνται ολοι μετα απο 15 χρονια και να γελανε μαζι του εχοντας αποτυχει παταγωδως να συγκρηθει με τους Θρυλους του Ευρωπαικου μπασκετ αλλα μπορει και να τους εχει ξεπερασει..

Πιο ειναι το ζητουμενο απο ολα αυτα?Ποτε μην μηδενιζεται νεους παιχτες που εχουν μια πρωτη υλη οσο αφορα στο που μπορουν να φτασουν σκεπτομενοι καποιους που εχουν αφησει εποχη..Και αυτοι απο την Ιδια αφετηρια ξεκινησαν καποτε και εγιναν μεγαλοι και τρανοι!Απο το 0...

Ο Τζορνταν οταν βγηκε απο το Νορθ Καρολαινα και ελεγε καποιος οτι αυτος θα γινει(ο κατα πολλους) κορυφαιος ολων των εποχων θα τον επαιρναν με τα γιαουρτια...Ακομα και ο Ντιν Σμιθ(προπονητης του στο κολλεγιο) δεν πιστευε την εξελιξη του και το ειχε τονισει στους Τελικους του 91' Μπουλς-Λεικερς..Και ομως...εγινε αυτος που εγινε...

treathitch
QUOTE(Razorblade Fish @ Apr 15 2010, 09:20 ) *
Εχω πει πως θεωρω οτι θα κατεβασουμε την καλυτερη Ελληνικη Εθνικη ομαδα ολων των εποχων,αλλα και παλι δεν ξερω αν αυτο ειναι αρκετο για να κερδισουμε τους ελλιπεις εστω Ισπανους.Πιστευω παντως οτι ειναι η μεγαλη μας ευκαιρια.

Ούτε κατά διάνοια με αυτόν τον προπονητή στον πάγκο

Και η μεγάλη μας ευκαιρία ήταν το 2006
Air Kef
QUOTE
Πέρσυ χωρίς ΔΔ και Ππλκ πήρε μετάλλιο στο ευρωμπάσκετ (κι ας κοιμήθηκε ο θεός για να γίνει αυτό, δεν έχει σημασία) και φέτος θα παίξουμε πάλι για την τετράδα...


Πότε ακριβώς κοιμήθηκε ο θεός για να γίνει αυτο;


QUOTE
Ούτε κατά διάνοια με αυτόν τον προπονητή στον πάγκο

Και η μεγάλη μας ευκαιρία ήταν το 2006


Ρε συ treathich, μετάλλιο με την περσινή εθνική Ελλάδος σε Ευρωμπάσκετ, λίγοι προπονητές στον κόσμο θα μπορούσαν να πάρουν..
colonel gomelsky
Δεν ξέρω αν ο Ρούμπιο θα φτάσει ποτέ να κοιτάει στα μάτια Πέτροβιτς, Γκάλη, Μαρτσουλιόνις κτλ. Ίσως ναι, ίσως όχι. Η δική μου παρακινδυνευμένη πρόβλεψη είναι πως όχι. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλός παίκτης και δεν θα γίνει ακόμα καλύτερος!

Πάντως οι Ισπανοί έχουν ήδη στο ρόστερ τους 2 παίκτες που κοιτούν αυτούς τους μπασκετικούς θρύλους στα μάτια. Αναφέρομαι φυσικά στους Ναβάρο και Γκασόλ. ΠΡΟΣΟΧΗ! Δεν συγκρίνω. Απλά μιλάμε για παίκτες κλάσης που σε 10-20 χρόνια θα πάρουν σίγουρα μια θέση στο πάνθεον του ευρωπαικού (ο Ναβάρο) και του παγκόσμιου (ο Γκασόλ) μπάσκετ.

Και όταν μιλάμε για την Ισπανία και τον Ρούμπιο καλό θα ήταν να μην ξεχνάμε μια βασική παράμετρο: Ο μικρός δεν είναι ο βασικός pg της Ισπανίας. Αυτός είναι ο παικταράς Καλντερόν που (όπως διαβάζω και λένε και αυτοί που ξέρουν) στέκεται αξιοπρεπέστατα στο ΝΒΑ. Για Ευρώπη ξέρουμε τις δυνατότητές του.

Καποιος φίλος έγραψε για τον "βρώμικο" Γκασόλ. Και; Και ο Ντίβατς ήταν "βρώμικος" με αυτήν την έννοια που προσάπτουμε αυτήν την κατηγορία στον Γκασόλ. Θα πει άλλος φίλος πως ο Ναβάρο είναι σπαστικός και διαμαρτύρεται. Ωραία. Γιατί ο Παπαλουκάς και ο Σάρας δεν διαμαρτύρονται; Ή το κάνουν πιο χαριτωμένα; (καλά ο Σάρας όντως το κάνει πιο χαριτωμένα. λολ)

Ο Σπανούλης πολλές φορές όταν τον αγγίζουν δεν κάνει σαν να τον χτύπησε ρεύμα; Αυτό είναι ελληνική μαγκιά και πονηριά και το άλλο είναι ισπανική γελοιότητα; Πολύ τσολιαδίστικο συμπέρασμα. Εντάξει παραδέχομαι πως στο φλοπινγκ ο Λα Μπομπα είναι one of the kind.

Σε σχέση με την Ισπανία υπερτερούμε μόνο στα πλέι μέικερ. Πουθενά αλλού. Δλδ λίγο είναι αυτό που έχουμε κατακτήσει; Να είμαστε μέσα στις 4-5 καλύτερες ομάδες του κόσμου σταθέρα;

Σε πιθανό τελικό ΗΠΑ-Ισπανία (και αν θεωρήσουμε ότι θα έχουμε δίκαιη διαιτησία και όχι τα ξεφτιλίκια του Πεκίνου) οι πλήρεις ΗΠΑ έχουν ελαφρύ προβάδισμα. Όλα είναι ανοιχτά.
KingCrimson
QUOTE(ViC @ Apr 16 2010, 01:58 ) *
-Έχουμε την Ισπανία, μια γνωστή μπασκετική σχολή στην οποία έχουν πέσει ένα κάρο λεφτά

Σ' αυτο θα συμφωνισω...ενα καρο λεφτα... wink.gif αλλα το ταβανι που λες μπαινει παντα μονο απο τους ιδιους τους παικτες μεσα στο γηπεδο
Air and King
QUOTE(colonel gomelsky @ Apr 16 2010, 18:26 ) *
Δεν ξέρω αν ο Ρούμπιο θα φτάσει ποτέ να κοιτάει στα μάτια Πέτροβιτς, Γκάλη, Μαρτσουλιόνις κτλ. Ίσως ναι, ίσως όχι. Η δική μου παρακινδυνευμένη πρόβλεψη είναι πως όχι. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλός παίκτης και δεν θα γίνει ακόμα καλύτερος!



Σε πιθανό τελικό ΗΠΑ-Ισπανία (και αν θεωρήσουμε ότι θα έχουμε δίκαιη διαιτησία και όχι τα ξεφτιλίκια του Πεκίνου) οι πλήρεις ΗΠΑ έχουν ελαφρύ προβάδισμα. Όλα είναι ανοιχτά.

Kαι η δικη μου προβλεψη οχι ειναι...Αλλα δεν το αποκλειω κιολας ειδικα αν παει στο ΝΒΑ και σταθει επαξια που αυτοματως θα του δοσει παραπανω αξια καθως θα παιζει απεναντι στους καλυτερους..

Ο Γκασολ ηδη ειναι Θρυλος του Ευρωπαικου μπασκετ..Ηδη μπορει να θεωρειται ο ψηλος με τις καλυτερες κινησεις και γενικοτερα την καλυτερη τεχνικη ολων των εποχων στην Ευρωπη..Μην παρασυρθει κανεις και πει Σαμπονις..Ο Σαμπονις ειχε το μυαλο αλλα τις κινησεις που εχει ο Ισπανος στο ποστ δεν τις ειχε...
Για πλακα ο Γκασολ συγκρινειται απο τωρα με οποιονδηποτε Ευρωπαιο του παρελθοντος...Απο τον Ντιβατς ειναι καλυτερος παιχτης..και τον εχει ξεπερασει ηδη...


Οσο αφορα Τελικο ΗΠΑ-Ισπανια αν κατεβουν πληρεις οι Αμερικανοι θα τους κερδισουν σχετικα ευκολα...Σε 2 ματς προπερσι τους κερδισαν με 37 στους ομιλους και 11 και στον Τελικο οι Ισπανοι εκαναν το τελειο παιχνιδι και αιφνηδιασαν τους Αμερικανους...
Αλλα σε 2 ματς η διαφορα ηταν 24 ποντοι μεσο ορο..Και παλι οι Αμερικανοι δεν κατεβασαν οτι καλυτερο ειχαν σε ψηλους το 08' στο Πεκινο..
Ειναι λαθος να λεει καποιος (αντι-αμερικανος υποθετω) οτι δεν το νοιαζει το ματς των ομιλων..Γιατι αν οι Ισπανοι εχαναν εκει με 5 ποντους διαφορα και οχι με 37 θα το κοπαναγε συνεχεια...

Φετος επισης ειναι πολυ πιθανο να μην βρισκονται στην Ομαδα ΛεΜπρον-Καρμελο-Γουειντ.....
treathitch
Μπορεί να σταματήσει η αμφισβήτηση της Εθνικής Ισπανίας αυτή τη στιγμή;

Χάρη στον εαυτό του θα κάνει, όποιος την αμφισβητεί, να σταματήσει για λίγο και να σκεφτεί τα ακόλουθα:

1ον) Πρόκειται για την καλύτερη Εθνική ομάδα στον κόσμο την τελευταία δεκαετία
2ον) Πρόκειται για το 2ο καλύτερο πρωτάθλημα στον κόσμο την τελευταία δεκαετία
3ον) Πρόκειται για την 2η-3η καλύτερη γενιά παικτών που έβγαλε ευρωπαϊκή χώρα την τελευταία 20ετία και μιλάω για τους γεννηθέντες το 1980 και ιδίως για το δίδυμο Γκασόλ-Ναβάρο
4ον) Πρόκειται για μια εξαιρετική δουλειά στην Ομοσπονδία τους
5ον) Κοιτάξτε λίγο το ρόστερ τους:

Πόιντ Γκαρντ: Καλντερόν, Ρίκυ, Τζουλ, Σέρχιο, Καμπέθας, Ραούλ
Σούτιν Γκαρντ: Ναβάρο, Ρούντι, Μπέρνι, Ράφα Μαρτίνεθ
Σμολ Φόργουορντ: Μουμπρού, Σαν Εμετέριο, Βιδάλ, Χιμένεθ
Πάουερ Φόργουορντ: Γκαρμπαχόσα, Φελίπε, Κλαβέρ, Aγκιλάρ
Σέντερ: Γκασόλ, Φραν, Μαρκ

Αυτοί είναι μαζί με το Χιμένεθ που έχει αποσυρθεί και το Φραν Βάσκεθ που δεν τον θέλει η μισή κλίκα

Κοιτάξτε αυτούς και συγκρίνετέ τους με μια Εθνική Ελλάδος που ποτέ μετά το 2002 δεν τους έχει κερδίσει (και χωρίς Πάου τότε οι Ισπανοί). Μια Ισπανία που της κατέκλεψαν το χρυσό στο Πεκίνο οι ξεφτιλισμένοι εντολοδόχοι, εκείνοι οι διαιτητές και ενώ έπαιζαν χωρίς Καλντερόν και με τραυματισμένο το Ναβάρο

Λοιπόν, το δίκαιο δίκαιο. Να μη γράφουμε ό,τι θέλουμε..
ViC
QUOTE(Air and King @ Apr 16 2010, 02:25 ) *
Οτι θα εβρισκα τον ευατο μου να "δικαολογει" τον Ρουμπιο ειλικρινα δεν το περιμενα....
Καταρχας σεβομαι την αποψη σου αλλα θα μου επιτρεψεις να σου πω οτι πρεπει να ξεχωριζεις πραγματα και καταστασεις οταν κρινεις-συγκρινεις παιχτες...
Το λεω αυτο γιατι:
1)Μπορει καλλιστα καποιος να συγκρινει τον νεαρο Ρουμπιο με τον νεαρο Γκαλη..Ποσο μαλλον οταν ο ενας παιζει στην Ευρωλιγκα στα 19 του και ο Γκαλης ηταν στο Κολλεγιο στο Σιτον Χολ...Δεν θα συγκρινεις τον Ρουμπιο με τον Γκαλη του 87' που ηταν στο πικ του..Σε αυτη την ηλικια ο Ισπανος ειναι πιο μπροστα.
2)Αλλο το θεαμα αλλο ποιος ειναι καλυτερος..Μακραν ο πιο θεαματικος Λευκος που επαιξε ποτε μπασκετ ηταν ο συγχωρεμενος Πιτ Μαραβιτς...Ηταν ο καλυτερος?Οχι..Ο καλυτερος ηταν ο Λαρρυ Μπερντ..Εχω δει αρκετους θεαματικοτερους παιχτες απο τον Γκαλη εστω αν οι περισσοτεροι ειναι Αμερικανοι.
3)Το αν θα φτασει ο Ρουμπιο να μπει αναμεσα στον Γκαλη η στον Πετροβιτς δεν το ξερω..Μπορει και ναι μπορει και οχι..Μπορει να τον θυμουνται ολοι μετα απο 15 χρονια και να γελανε μαζι του εχοντας αποτυχει παταγωδως να συγκρηθει με τους Θρυλους του Ευρωπαικου μπασκετ αλλα μπορει και να τους εχει ξεπερασει..

Πιο ειναι το ζητουμενο απο ολα αυτα?Ποτε μην μηδενιζεται νεους παιχτες που εχουν μια πρωτη υλη οσο αφορα στο που μπορουν να φτασουν σκεπτομενοι καποιους που εχουν αφησει εποχη..Και αυτοι απο την Ιδια αφετηρια ξεκινησαν καποτε και εγιναν μεγαλοι και τρανοι!Απο το 0...

Ο Τζορνταν οταν βγηκε απο το Νορθ Καρολαινα και ελεγε καποιος οτι αυτος θα γινει(ο κατα πολλους) κορυφαιος ολων των εποχων θα τον επαιρναν με τα γιαουρτια...Ακομα και ο Ντιν Σμιθ(προπονητης του στο κολλεγιο) δεν πιστευε την εξελιξη του και το ειχε τονισει στους Τελικους του 91' Μπουλς-Λεικερς..Και ομως...εγινε αυτος που εγινε...

Κατ' αρχάς εγώ είμαι μέγας φαν του Ρούμπιο και δεν έχω διάθεση να τον μειώσω. Ωστόσο, στο θέμα : καλός παίκτης - θεαματικός παίκτης έχω να πω τα εξής. Ποτέ δε γούσταρα τον Μπέρντ, ακριβώς γιατί δεν ήταν θεαματικός. Πρέπει κάποιος κατά την άποψή μου να φτάσει στο συνδιασμό αυτών των δύο πραγμάτων για να θεωρηθεί ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΤΩΝ ΚΟΡΥΦΑΙΩΝ, γιατί εδώ δε μιλάμε απλά για καλούς παίκτες ή έστω για πολύ καλούς παίκτες.
Τα δε χορευτικά του Γκάλη ήταν άκρως θεαματικά. Δε χρειαζόταν να καρφώσει για να προσφέρει θέαμα. Το διπλό σπάσιμο μέσης στον άερα και το περπάτημα που αψηφούσε τους νόμους της βαρύτητας προσωπικά δεν ξέρω πολλά αμερικανάκια που να το έχουν. Μπορεί να έχουν ένα σούπερ ντούπερ dunk αλλά πόσοι τολμάνε να πάνε και να παίξουν στα ίσα ένας εναντίον ενός με έναν αντίπαλο 30 εκατοστά ψηλότερο; Ο Γκάλης το έκανε γιατι ήξερε ότι μπορούσε να κρατηθεί στον αέρα πολύ περισσότερη ώρα από τον Τκατσένκο.
Ίσως ο Ρίκι να γίνει ο πιο άρτιος πόιντ γκαρντ που έχουμε δει. Αλλά τολμάω με μια δόση ρίσκου να προβλέψω από τώρα ότι δε θα γίνει ο καλύτερος ευρωπαίος γκαρντ που είδαμε ποτέ.
Στο ποδόσφαιρο τέθηκε θέμα Μαραντόνα / Πελέ / Μέσι ... Στο μπάσκετ δε νομίζω να τεθεί θέμα Γκάλης / Πέτροβιτς / Ρούμπιο ...
Βέβαια μπορεί και να κάνω λάθος. Το μέλλον θα δείξει. Αλλά η πρόβλεψή μου είναι πως όχι.
Πάντως το 1984 στους Ολυμπιακούς του Λ.Α. ο Τζόρνταν είχε τρελάνει κόσμο. Δεν ξέρω πόσοι πίστευαν από τότε ότι θα γίνει ο κορυφαίος, ξέρω όμως ότι πολλοί είχαν χαζέψει με τον πιτσιρικά τότε Μάικλ...
ViC
QUOTE(Air Kef @ Apr 16 2010, 14:56 ) *
Πότε ακριβώς κοιμήθηκε ο θεός για να γίνει αυτο;

Ειλικρινά ήταν μεγάλη μαγκιά να πάρουμε μετάλλιο με βασικούς γκάρντ το Σπανούλη και το Ζήση. ΌΜΩΣ! Όσο κι αν μου αρέσει ο Σπανούλης και όσο κι αν θεωρώ το Ζήση καλό ρολίστα, αν ξαναδοκιμάσουμε να κατέβουμε με βασικό πόιντ γκαρντ το Σπανούλη και αν καταφέρω να μη σπάσω την τηλεόρασή μου από τα νεύρα όταν ο Μπίλαρος ταλαιπωρεί την μπάλα εκτός συστήματος, σου τη χαρίζω φίλε μου την tv (καινούρια είναι samsung 32 ιντσών). Έφτασα σε κατάσταση πανικού σε κάποια ματς να φωνάζω "Βάλε μέσα τον Καλάθη γ*** το κέρατό μου, δεν αντέχω άλλο"
Ο θεός κοιμήθηκε στο ματς με την Τουρκία που βλέποντας το ματς μου ήρθε στο νου η φράση "ο κουτσός με τον ανάπηρο"
Ήταν καλό που είχαμε μερικές μεγάλες βραδιές από κάποιους συγκεκριμένους παίκτες (πχ Σοφο στο ματς του μεταλλίου με Σλοβενία) γιατί η ομάδα που κατεβάσαμε ήταν η χειρότερη εθνική από το 2004 και μετά. Ασύνδετη, κακό μπάσκετ, αλλά ευτυχώς μεγάλη προπάθεια και καλούτσικες εμπνεύσεις από τον πάγκο για να κλείσουμε τις τρύπες του ΔΔ και του Ππλκ. Τηρουμένων των αναλογιών ήταν σχεδόν θαύμα που πήραμε μετάλλιο.
Βέβαια, πολύ θα ήθελα να δω πως θα μοιάζει η Ισπανία χωρίς Καλντερόν ΚΑΙ Ρούμπιο... icon_drunk.gif

Και ας μου πει κάποιος plz πως γίνεται να βάλω δύο quotes στην ίδια απάντηση γιατί είμαι νέωψ και δεν το' χω καλά. Για να μην απαντάω με δύο post... smiley.gif
Air and King
QUOTE(ViC @ Apr 16 2010, 20:16 ) *
Κατ' αρχάς εγώ είμαι μέγας φαν του Ρούμπιο και δεν έχω διάθεση να τον μειώσω. Ωστόσο, στο θέμα : καλός παίκτης - θεαματικός παίκτης έχω να πω τα εξής. Ποτέ δε γούσταρα τον Μπέρντ, ακριβώς γιατί δεν ήταν θεαματικός. Πρέπει κάποιος κατά την άποψή μου να φτάσει στο συνδιασμό αυτών των δύο πραγμάτων για να θεωρηθεί ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΤΩΝ ΚΟΡΥΦΑΙΩΝ, γιατί εδώ δε μιλάμε απλά για καλούς παίκτες ή έστω για πολύ καλούς παίκτες.
Τα δε χορευτικά του Γκάλη ήταν άκρως θεαματικά. Δε χρειαζόταν να καρφώσει για να προσφέρει θέαμα. Το διπλό σπάσιμο μέσης στον άερα και το περπάτημα που αψηφούσε τους νόμους της βαρύτητας προσωπικά δεν ξέρω πολλά αμερικανάκια που να το έχουν. Μπορεί να έχουν ένα σούπερ ντούπερ dunk αλλά πόσοι τολμάνε να πάνε και να παίξουν στα ίσα ένας εναντίον ενός με έναν αντίπαλο 30 εκατοστά ψηλότερο; Ο Γκάλης το έκανε γιατι ήξερε ότι μπορούσε να κρατηθεί στον αέρα πολύ περισσότερη ώρα από τον Τκατσένκο.
Ίσως ο Ρίκι να γίνει ο πιο άρτιος πόιντ γκαρντ που έχουμε δει. Αλλά τολμάω με μια δόση ρίσκου να προβλέψω από τώρα ότι δε θα γίνει ο καλύτερος ευρωπαίος γκαρντ που είδαμε ποτέ.
Στο ποδόσφαιρο τέθηκε θέμα Μαραντόνα / Πελέ / Μέσι ... Στο μπάσκετ δε νομίζω να τεθεί θέμα Γκάλης / Πέτροβιτς / Ρούμπιο ...
Βέβαια μπορεί και να κάνω λάθος. Το μέλλον θα δείξει. Αλλά η πρόβλεψή μου είναι πως όχι.
Πάντως το 1984 στους Ολυμπιακούς του Λ.Α. ο Τζόρνταν είχε τρελάνει κόσμο. Δεν ξέρω πόσοι πίστευαν από τότε ότι θα γίνει ο κορυφαίος, ξέρω όμως ότι πολλοί είχαν χαζέψει με τον πιτσιρικά τότε Μάικλ...

Την αντιληψη που ειχε στην πασα ο Μπερντ δεν την ειχε ουτε ο Σαμπονις...Ο Μπερντ αναλογικα με το οτι δεν ειχε αθλητικα προσοντα μια χαρα θεαμα προσφερε..Σου μιλαω σαν φαν του Ματζικ Τζονσον...Ο Μπερντ απο το 84 μεχρι το 86 ηταν τρομαχτικα καλος σε σημειο που αναγκασε καποιους να τον θεωρουν τον κορυφαιο ολων των εποχων μετα την 7η του χρονια στο ΝΒΑ..Ειχε παρει 2 πρωταθληματα σε 3 χρονια και 3 συνεχομενα MVP κανονικης περιοδου(μονο ο Τσαμπερλαιν,ο Μπιλ Ρασσελ και ο Μπερντ εχουν καταφερει να παρουν 3 σερι MVP)

Ο Γκαλης ειχε πολυ καλα αθλητικα προσντα αλλα δεν μπορει να φτασει ουτε το 1/5 της κλασης του Μπερντ.Ο Γκαλης ξερει πολυ καλα τι παει να πει Μπερντ...

Δεν αντιλεγω οτι ο Γκαλης ηταν θεαματικος και κορυφαιος σκορερ που πατησε ποτε στα Ευρωπαικα γηπεδα(και καργα "Αμερικανος" μπασκετικα δοξα το Θεο) αλλα για παραδειγμα σαν πασερ(παρολο που ηταν καλος αλλα το ξεχνανε καποιοι πολλες φορες επειδη ηταν μεγας σκορερ) ο Ρουμπιο ειναι καλυτερος και με γνομωνα την αλλαγη στο μπασκετ μπορει καλλιστα σαν πλειμεικερ να τους φτασει και ας μην γινει ποτε μεγας σκορερ...
Και η δικη μου προβλεψη ειναι οχι δεν θα τους φτασει αλλα σιγουρα δεν θα εκπλαγω αν το καταφερει..

Οσο αφορα τον Τζορνταν το 84' και προπονητη τον Μπομπι Ναιτ τοτε στην Εθνικη με το μονο που μπορουσε να παθει κανεις πλακα τοτε ηταν με τα αθλητικα του προσοντα καθως ηταν αγουρος και δεν ειχε καθολου μα καθολου καλο σουτ απο μεση και μακρυνη αποσταση ενω και το playmaking του επιδεχοταν σοβαρη βελτιωση..Το ποσο βελτιωθηκε στα 27 του ειναι θεμα σκληρης δουλειας...Οπως επισης και το πως γλυκανε ως παιχτης με το περασμα των χρονων..
Σαφως κανενας δεν περιμενε οτι ο Τζορνταν θα γινει ο κορυφαιος..Αυτο αρχισε να το υποπτευεται ο κοσμος απο το 87' και μετα...
xristos_metal
Δεν υστερουμε σε ταλεντο απο τους Ισπανους. Στην αξιοποιηση των ταλεντων υστερουμε, στην οργανωση και τα λοιπα. Αν ειχαμε την οργανωση των Ισπανων, τη νοοτροπια και την αθλητικη τους παιδεια θα ειχαμε βγαλει και αλλους πολυ μεγαλους παιχτες.

Δεν εχουν δηλαδη τα προσοντα οι Σλουκας, Καλαθης, Παπανικολαου και σια? Αν επαιζαν τωρα ολοι αυτοι στη Μπανταλονα, οπως εγινε με Ρουμπιο και Φερναντεζ δεν αμφιβαλλω καθολου οτι θα ειχαν τρομερη εξελιξη. Αντιθετα τωρα αναμενουμε ποτε θα κανει, αν κανει καποιος το μεγαλο μπαμ. Και μετα λεμε για χαμενα ταλεντα.
KingCrimson
QUOTE(xristos_metal @ Apr 16 2010, 21:32 ) *
Δεν υστερουμε σε ταλεντο απο τους Ισπανους. Στην αξιοποιηση των ταλεντων υστερουμε, στην οργανωση και τα λοιπα. Αν ειχαμε την οργανωση των Ισπανων, τη νοοτροπια και την αθλητικη τους παιδεια θα ειχαμε βγαλει και αλλους πολυ μεγαλους παιχτες.

Δεν εχουν δηλαδη τα προσοντα οι Σλουκας, Καλαθης, Παπανικολαου και σια? Αν επαιζαν τωρα ολοι αυτοι στη Μπανταλονα, οπως εγινε με Ρουμπιο και Φερναντεζ δεν αμφιβαλλω καθολου οτι θα ειχαν τρομερη εξελιξη. Αντιθετα τωρα αναμενουμε ποτε θα κανει, αν κανει καποιος το μεγαλο μπαμ. Και μετα λεμε για χαμενα ταλεντα.

Συμφωνω απολυτα φιλε, αυτο προσπαθω να πω και δε δινει κανενας σημασια
ViC
QUOTE(Air and King @ Apr 16 2010, 20:49 ) *
Την αντιληψη που ειχε στην πασα ο Μπερντ δεν την ειχε ουτε ο Σαμπονις...Ο Μπερντ αναλογικα με το οτι δεν ειχε αθλητικα προσοντα μια χαρα θεαμα προσφερε..Σου μιλαω σαν φαν του Ματζικ Τζονσον...Ο Μπερντ απο το 84 μεχρι το 86 ηταν τρομαχτικα καλος σε σημειο που αναγκασε καποιους να τον θεωρουν τον κορυφαιο ολων των εποχων μετα την 7η του χρονια στο ΝΒΑ..Ειχε παρει 2 πρωταθληματα σε 3 χρονια και 3 συνεχομενα MVP κανονικης περιοδου(μονο ο Τσαμπερλαιν,ο Μπιλ Ρασσελ και ο Μπερντ εχουν καταφερει να παρουν 3 σερι MVP)

Ο Γκαλης ειχε πολυ καλα αθλητικα προσντα αλλα δεν μπορει να φτασει ουτε το 1/5 της κλασης του Μπερντ.Ο Γκαλης ξερει πολυ καλα τι παει να πει Μπερντ...

Δεν αντιλεγω οτι ο Γκαλης ηταν θεαματικος και κορυφαιος σκορερ που πατησε ποτε στα Ευρωπαικα γηπεδα(και καργα "Αμερικανος" μπασκετικα δοξα το Θεο) αλλα για παραδειγμα σαν πασερ(παρολο που ηταν καλος αλλα το ξεχνανε καποιοι πολλες φορες επειδη ηταν μεγας σκορερ) ο Ρουμπιο ειναι καλυτερος και με γνομωνα την αλλαγη στο μπασκετ μπορει καλλιστα σαν πλειμεικερ να τους φτασει και ας μην γινει ποτε μεγας σκορερ...
Και η δικη μου προβλεψη ειναι οχι δεν θα τους φτασει αλλα σιγουρα δεν θα εκπλαγω αν το καταφερει..

Οσο αφορα τον Τζορνταν το 84' και προπονητη τον Μπομπι Ναιτ τοτε στην Εθνικη με το μονο που μπορουσε να παθει κανεις πλακα τοτε ηταν με τα αθλητικα του προσοντα καθως ηταν αγουρος και δεν ειχε καθολου μα καθολου καλο σουτ απο μεση και μακρυνη αποσταση ενω και το playmaking του επιδεχοταν σοβαρη βελτιωση..Το ποσο βελτιωθηκε στα 27 του ειναι θεμα σκληρης δουλειας...Οπως επισης και το πως γλυκανε ως παιχτης με το περασμα των χρονων..
Σαφως κανενας δεν περιμενε οτι ο Τζορνταν θα γινει ο κορυφαιος..Αυτο αρχισε να το υποπτευεται ο κοσμος απο το 87' και μετα...

Ξέρεις οι τίτλοι των MVP συνήθως με αφήνουν αδιάφορο. Είναι θέμα συγκυριών και λεπτομερειών το ποιος θα πάρει τον τίτλο ανάμεσα σε 3-4 παίκτες που συνήθως ελάχιστες διαφορές έχουν μεταξύ τους. Καμιά φορά το σταρ σύστεμ προωθεί τα δικά τους παιδιά. Και επειδή πρόλαβα ελάχιστη από αυτήν την εποχή με Μπερντ, Μάτζικ, Dr J στα τελειώματα, Ντρέξλερ κλπ κλπ, ο Μπερντ για κάποιο περίεργο με άφηνε και με αφήνει παγερά αδιάφορο. Και σαν πασέρ ήταν καλός, αλλά ο Μάτζικ καλύτερος.
Για τον Γκάλη, θα υπάρχει πάντα η απορία και δε θα το μάθουμε ποτέ, τι είδους παίκτης θα ήταν αν το ΝΒΑ δεν τον θεωρούσε πολύ κοντό για τα γούστα του. Εάν έπαιζε ο Γκάλης στο ΝΒΑ για παράδειγμα, θα μπορούσες τώρα να λες ότι δεν φτάνει τον Μπέρντ ούτε στο 1/5;
Και ο Ρούμπιο, ναι μπορεί να γίνει κορυφαίος πασέρ, αλλά επειδή είναι κορυφαίος πασέρ και βάλε μέσα και δυο τρία άλλα πράγματα, ό,τι θέλεις εσύ, εγώ δεν μπορώ να τον συγκρίνω με τις καλαθομηχανές Γκάλη και Πέτροβιτς αν δε γίνει μέγας σκόρερ.
Μα είναι τελείως διαφορετικοί παίκτες τώρα που το σκέφτομαι και απορώ γιατί γίνεται κιόλας αυτή η κουβέντα. Το μόνο στο οποίο μπορεί να γίνει σύγκριση είναι το όνομα που θα αφήσουν όταν θα έχουν τελειώσει όλοι την καριέρα τους. Αλλά αυτή είναι μια συζήτηση που πρέπει να γίνει σε 20 χρόνια.
Ο Τζόρνταν από την άλλη έγινε ο μύθος που έγινε όταν βελτίωσε ένα σωρό πράγματα (από άμυνα μέχρι σουτ) με πολλή πολλή δουλειά. Πάντως για το σούτ, ας μην ανοίξουμε τη συζήτηση, γιατί θα εκθέσουμε πολλούς σταρς του ΝΒΑ, ας το αφήσουμε καλύτερα.
colonel gomelsky
QUOTE(KingCrimson @ Apr 16 2010, 22:07 ) *
Συμφωνω απολυτα φιλε, αυτο προσπαθω να πω και δε δινει κανενας σημασια


Γιατί δεν τον λες τότε; Σ αυτό πιστεύω ότι θα συμφωνήσουμε οι περισσότεροι. Αλλά από το "εμείς θα μπορούσαμε να είμαστε καλύτεροι" μέχρι το "οι ισπανοί δεν είναι και τπτ ιδιαίτερο" υπάρχει μεγάλη απόσταση.

@Air and King: Τα έχουμε ξαναπει οι δυο μας για ΗΠΑ-Ισπανία πολλές φορές. Αν παίζαν εκατό ματς μπορεί οι Αμερικάνοι να κέρδιαζαν τα 80. Αλλά στον τελικό ο Μπραζάουσκας δεν τους άφησε. Μπορεί και πάλι να έχαναν βέβαια.

Τεσπα πιστεύω ότι και πάλι οι Αμερικάνοι είναι το φαβορί. Αλλά δεν μπορούμε να λέμε ότι θα το πάρουν από τα αποδυτήρια.
Razorblade Fish
QUOTE(KingCrimson @ Apr 16 2010, 23:07 ) *
Συμφωνω απολυτα φιλε, αυτο προσπαθω να πω και δε δινει κανενας σημασια


Μαλλον δεν προσπαθεις αρκετα γιατι κανεις δεν καταλαβε κατι τετοιο.Και παλι διαφωνω,αλλα η αποψη αυτη εχει λογικη,δεν ειναι παραλογη.Αλλο ειπες,με αλλο διαφωνησαμε οσοι διαφωνησαμε.
Air and King
QUOTE(ViC @ Apr 16 2010, 23:14 ) *
Ξέρεις οι τίτλοι των MVP συνήθως με αφήνουν αδιάφορο. Είναι θέμα συγκυριών και λεπτομερειών το ποιος θα πάρει τον τίτλο ανάμεσα σε 3-4 παίκτες που συνήθως ελάχιστες διαφορές έχουν μεταξύ τους. Καμιά φορά το σταρ σύστεμ προωθεί τα δικά τους παιδιά. Και επειδή πρόλαβα ελάχιστη από αυτήν την εποχή με Μπερντ, Μάτζικ, Dr J στα τελειώματα, Ντρέξλερ κλπ κλπ, ο Μπερντ για κάποιο περίεργο με άφηνε και με αφήνει παγερά αδιάφορο. Και σαν πασέρ ήταν καλός, αλλά ο Μάτζικ καλύτερος.
Για τον Γκάλη, θα υπάρχει πάντα η απορία και δε θα το μάθουμε ποτέ, τι είδους παίκτης θα ήταν αν το ΝΒΑ δεν τον θεωρούσε πολύ κοντό για τα γούστα του. Εάν έπαιζε ο Γκάλης στο ΝΒΑ για παράδειγμα, θα μπορούσες τώρα να λες ότι δεν φτάνει τον Μπέρντ ούτε στο 1/5;
Και ο Ρούμπιο, ναι μπορεί να γίνει κορυφαίος πασέρ, αλλά επειδή είναι κορυφαίος πασέρ και βάλε μέσα και δυο τρία άλλα πράγματα, ό,τι θέλεις εσύ, εγώ δεν μπορώ να τον συγκρίνω με τις καλαθομηχανές Γκάλη και Πέτροβιτς αν δε γίνει μέγας σκόρερ.
Μα είναι τελείως διαφορετικοί παίκτες τώρα που το σκέφτομαι και απορώ γιατί γίνεται κιόλας αυτή η κουβέντα. Το μόνο στο οποίο μπορεί να γίνει σύγκριση είναι το όνομα που θα αφήσουν όταν θα έχουν τελειώσει όλοι την καριέρα τους. Αλλά αυτή είναι μια συζήτηση που πρέπει να γίνει σε 20 χρόνια.
Ο Τζόρνταν από την άλλη έγινε ο μύθος που έγινε όταν βελτίωσε ένα σωρό πράγματα (από άμυνα μέχρι σουτ) με πολλή πολλή δουλειά. Πάντως για το σούτ, ας μην ανοίξουμε τη συζήτηση, γιατί θα εκθέσουμε πολλούς σταρς του ΝΒΑ, ας το αφήσουμε καλύτερα.

Για να αφηνουν καποιο αδιαφορο τα MVP παει να πει οτι δεν ασχολειται με το ΝΒΑ...Ψαξε και δες ποιοι παιχτες εχουν παρει και θα νιωσεις δεος....Αυτα ειναι σημαντικοτα βραβεια!
Παιζουν και μαλιστα τεραστιο ρολο...

Δεν εχει καμια σχεση ο Ντρεξλερ(τον υπερτιμας σε αυτη την κουβεντα δεν εχει καμια δουλεια) με τον Μπερντ και τον Ματζικ...Εδω καλα καλα δεν εχει ο Ειρβινγκ...
Σε αφηνει παγερα αδιαφορο ο Μπερντ?Εχεις παρακολουθησει ποτε παιχνιδι του Μπερντ?Φανταζομαι οχι..
Ενας που εχει παρακολουθησει τον Μπερντ σαφεστατα δεν μπορει να ειναι αδιαφορος..Μιλαμε για παιχτη-φαινομενο..
Ο Ματζικ ειχε καλυτερη πασα αλλα οχι τοσο μεγαλη διαφορα οσο νομιζεις...Ο Μπερντ ηταν καλυτερος σκορερ,καλυτερος ριμπαουντερ,πιο ηγετης και πιο clutch παιχτης απο τον Ματζικ!Ολα αυτα στα λεω σαν πρωτα οπαδος του Ματζικ και μετα του Μπερντ.Οταν κρινω παιχτες ομως ειμαι αντικειμενικος..Εχω δει και τους 2 σε απειρα παιχνιδια ακομα και οταν ηταν στο κολλεγιο...

Παμε στο αλλο και στον Γκαλη τωρα..Τι δουλεια εχει τωρα ο Γκαλης με τον Μπερντ σαν παιχτες,σαν αγωνιστηκο επιπεδο?Αυτα μονο στην Ελλαδα..Πραγματικα μονο στην Ελλαδα μπορει να τα ακουσει κανεις...
Με ρωτας "Εάν έπαιζε ο Γκάλης στο ΝΒΑ για παράδειγμα, θα μπορούσες τώρα να λες ότι δεν φτάνει τον Μπέρντ ούτε στο 1/5;"Ειναι σαν να μου λές τωρα αν επαιζε ο Χατζηπαναγης στην Ιταλια θα ελεγες οτι ειναι το 1/5 του Μαραντονα?Και στις 2 περιπτωσεις ναι θα ελεγα!Το 1/5...
Τι να συγκρινω?Το επιπεδο η να συγκρινω το all around ταλεντο του Μπερντ....Και που καθομαι και το συζηταω πολυ ειναι..Ειναι τελος κουτη συζητηση και απο τους 2 μας που μπορουσε να γινει μονο στην Ελλαδα..


Αλλο θεμα...Λες πιο πανω οτι δεν μπορεις να συγκρινεις τον Ρουμπιο με καλαθομηχανες Γκαλη και Πετροβιτς αν δε γινει μεγας σκορερ,σωστα?
Αρα με την λογικη σου ο Ματζικ Τζονσον δεν μπορει να συγκριθει για παραδειγμα ουτε με τον Γκερβιν,ουτε με τον Αλεξ Ινγκλις,ουτε με τον Ντειβιντ Τομπσον παιχτες που ηταν πολυ ανωτεροι σαν σκορερ απο τον Ματζικ...
Εγω παω βαση της λογικης σου για να σου αποδειξω οτι κανεις λαθος...

Και ολη αυτη η κουβεντα γινεται οχι για τον Ρουμπιο αλλα για να καταλαβουμε ολοι οτι ειναι και η εξελιξη του Ευρωπαικου Μπασκετ τετοια που δεν προκειται να ξαναδουμε τουλαχιστον στο προσεχες μελλον μεγαλους σκορερ...Αυτα ειναι "ευθυνη" των προπονητων που θελουν ολους τους παιχτες ισους η σχεδον ισους.....

Ο Τζορνταν ακριβως δουλεψε.Δεν υπαρχει περιπτωση κανενας παιχτης αν δεν δουλεψει να φτασει στην κορυφη...Δεν παει να εχει το ταλεντο ολου του κοσμου!
Οι Ευρωπαιοι δεν δουλεουν ουτε το 1/5 οπως οι Αμερικανοι..Δες μονο τον Μαρκ Γκασολ ποσο προοδευσε απο τοτε που πηγε στο Μεμφις μπαινοντας στο τρυπακι των ατομικων προπονησεων που κανουν τα καλοκαιρια οι Αμερικανοι αλλα και οι Ευρωπαιοι που παιζουν στην Αμερικη!
Αυτα ειναι γεγονοτα!


Υ.Γ.Μιλας για ΝΒΑ χωρις να γνωριζεις.Αυτο το λεω φιλικα σαν συμπερασμα.
Πριν σου ξανα φανει αδιαφορος ο Μπερντ ψαξε να βρεις να δεις κανενα παιχνιδι του και παρατηρησε το μεγαλειο του και την μπασκετικη του εξυπναδα..Τα βιντεακια απο το youtube ειναι παραμυθια...
Μπορω να καθομαι με τις ωρες και να σου πω 100 επιχειρηματα για τον Μπερντ και για τον καθε μεγαλο παιχτη...Θα εχανα ομως τον χρονο μου γιατι εχεις προεξοφλησει κατι στο μυαλο σου χωρις καν να γνωριζεις ποιος πραγματικα ειναι ο Μπερντ και τι εκανε οταν αγωνιζοταν..Σου μιλαω σαν φαν της Ιστοριας του ΝΒΑ αλλα σε καμια περιπτωση σαν ρομαντικος..Απλα ειναι αληθεια οτι ο Μπερντ ηταν ενα Τοπ 7-8 ταλεντο ever...Οne of a kind παιχτης... και ας μην πηδουσε ουτε εφημεριδα!
ViC
QUOTE(Air and King @ Apr 17 2010, 04:41 ) *
Για να αφηνουν καποιο αδιαφορο τα MVP παει να πει οτι δεν ασχολειται με το ΝΒΑ...Ψαξε και δες ποιοι παιχτες εχουν παρει και θα νιωσεις δεος....Αυτα ειναι σημαντικοτα βραβεια!
Παιζουν και μαλιστα τεραστιο ρολο...

Δεν εχει καμια σχεση ο Ντρεξλερ(τον υπερτιμας σε αυτη την κουβεντα δεν εχει καμια δουλεια) με τον Μπερντ και τον Ματζικ...Εδω καλα καλα δεν εχει ο Ειρβινγκ...
Σε αφηνει παγερα αδιαφορο ο Μπερντ?Εχεις παρακολουθησει ποτε παιχνιδι του Μπερντ?Φανταζομαι οχι..
Ενας που εχει παρακολουθησει τον Μπερντ σαφεστατα δεν μπορει να ειναι αδιαφορος..Μιλαμε για παιχτη-φαινομενο..
Ο Ματζικ ειχε καλυτερη πασα αλλα οχι τοσο μεγαλη διαφορα οσο νομιζεις...Ο Μπερντ ηταν καλυτερος σκορερ,καλυτερος ριμπαουντερ,πιο ηγετης και πιο clutch παιχτης απο τον Ματζικ!Ολα αυτα στα λεω σαν πρωτα οπαδος του Ματζικ και μετα του Μπερντ.Οταν κρινω παιχτες ομως ειμαι αντικειμενικος..Εχω δει και τους 2 σε απειρα παιχνιδια ακομα και οταν ηταν στο κολλεγιο...

Παμε στο αλλο και στον Γκαλη τωρα..Τι δουλεια εχει τωρα ο Γκαλης με τον Μπερντ σαν παιχτες,σαν αγωνιστηκο επιπεδο?Αυτα μονο στην Ελλαδα..Πραγματικα μονο στην Ελλαδα μπορει να τα ακουσει κανεις...
Με ρωτας "Εάν έπαιζε ο Γκάλης στο ΝΒΑ για παράδειγμα, θα μπορούσες τώρα να λες ότι δεν φτάνει τον Μπέρντ ούτε στο 1/5;"Ειναι σαν να μου λές τωρα αν επαιζε ο Χατζηπαναγης στην Ιταλια θα ελεγες οτι ειναι το 1/5 του Μαραντονα?Και στις 2 περιπτωσεις ναι θα ελεγα!Το 1/5...
Τι να συγκρινω?Το επιπεδο η να συγκρινω το all around ταλεντο του Μπερντ....Και που καθομαι και το συζηταω πολυ ειναι..Ειναι τελος κουτη συζητηση και απο τους 2 μας που μπορουσε να γινει μονο στην Ελλαδα..


Αλλο θεμα...Λες πιο πανω οτι δεν μπορεις να συγκρινεις τον Ρουμπιο με καλαθομηχανες Γκαλη και Πετροβιτς αν δε γινει μεγας σκορερ,σωστα?
Αρα με την λογικη σου ο Ματζικ Τζονσον δεν μπορει να συγκριθει για παραδειγμα ουτε με τον Γκερβιν,ουτε με τον Αλεξ Ινγκλις,ουτε με τον Ντειβιντ Τομπσον παιχτες που ηταν πολυ ανωτεροι σαν σκορερ απο τον Ματζικ...
Εγω παω βαση της λογικης σου για να σου αποδειξω οτι κανεις λαθος...

Και ολη αυτη η κουβεντα γινεται οχι για τον Ρουμπιο αλλα για να καταλαβουμε ολοι οτι ειναι και η εξελιξη του Ευρωπαικου Μπασκετ τετοια που δεν προκειται να ξαναδουμε τουλαχιστον στο προσεχες μελλον μεγαλους σκορερ...Αυτα ειναι "ευθυνη" των προπονητων που θελουν ολους τους παιχτες ισους η σχεδον ισους.....

Ο Τζορνταν ακριβως δουλεψε.Δεν υπαρχει περιπτωση κανενας παιχτης αν δεν δουλεψει να φτασει στην κορυφη...Δεν παει να εχει το ταλεντο ολου του κοσμου!
Οι Ευρωπαιοι δεν δουλεουν ουτε το 1/5 οπως οι Αμερικανοι..Δες μονο τον Μαρκ Γκασολ ποσο προοδευσε απο τοτε που πηγε στο Μεμφις μπαινοντας στο τρυπακι των ατομικων προπονησεων που κανουν τα καλοκαιρια οι Αμερικανοι αλλα και οι Ευρωπαιοι που παιζουν στην Αμερικη!
Αυτα ειναι γεγονοτα!


Υ.Γ.Μιλας για ΝΒΑ χωρις να γνωριζεις.Αυτο το λεω φιλικα σαν συμπερασμα.
Πριν σου ξανα φανει αδιαφορος ο Μπερντ ψαξε να βρεις να δεις κανενα παιχνιδι του και παρατηρησε το μεγαλειο του και την μπασκετικη του εξυπναδα..Τα βιντεακια απο το youtube ειναι παραμυθια...
Μπορω να καθομαι με τις ωρες και να σου πω 100 επιχειρηματα για τον Μπερντ και για τον καθε μεγαλο παιχτη...Θα εχανα ομως τον χρονο μου γιατι εχεις προεξοφλησει κατι στο μυαλο σου χωρις καν να γνωριζεις ποιος πραγματικα ειναι ο Μπερντ και τι εκανε οταν αγωνιζοταν..Σου μιλαω σαν φαν της Ιστοριας του ΝΒΑ αλλα σε καμια περιπτωση σαν ρομαντικος..Απλα ειναι αληθεια οτι ο Μπερντ ηταν ενα Τοπ 7-8 ταλεντο ever...Οne of a kind παιχτης... και ας μην πηδουσε ουτε εφημεριδα!


Αφού εσύ λες ότι στο NBA τους παίκτες τους δουλεύουν πάρα πολύ και πολύ περισσότερο απ' ότι στην Ευρώπη, τότε πως μπορείς να προεξοφλείς ότι αν ο Γκάλης πήγαινε στο NBA θα ήταν ένας παίκτης της σειράς; Κι εγώ με τη δική σου λογική δουλεύω για να σου αποδείξω όχι ότι κάνεις λάθος, αλλά ότι είσαι λίγο απόλυτος. Δεν είναι απαραίτητο να βάζουμε το χέρι μας στη φωτιά για πράγματα που δεν είμαστε σίγουροι για το πως θα γίνουν ή πως θα γίνονταν. Εκτός αν πίστευες εσύ ότι ο Μαρκ ήταν κάνας παίκτης φοβερός και τρομερός. Κι όμως, το NBA τον έκανε...
Μπορώ να ομολογήσω ότι ΔΕΝ είμαι λάτρης του NBA show, γιατί το θεωρώ περισσότερο ένα show υπεραθλητών (που δεν περνάνε ούτε καν έλεγχο ντόπινγκ), παρά ένα παιχνίδι τακτικής και εξυπνάδας όπως είναι στην Ευρώπη. Κατά τ' άλλα γνωρίζω αρκετά πράγματα, απλά δε μου κάνουν την αίσθηση που κάνουν σε σένα. Και όταν λέω φυσικά ότι ο Μπερντ μου είναι παγερά αδιάφορος, εννοώ ότι μου είναι παγερά αδιάφορος σε σχέση με όλους τους άλλους NBA all time stars, όπως Μάτζικ, Τζόρνταν, DrJ, Καρίμ, Τσάμπερλεν, Ράσελ (χωρίς να έχω δει να παίζουν πάντως τους 2 τελευταίους) και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις...
Τον Ντρέξλερ τον ανάφερα για να οριοθετήσω την εποχή περισσότερο. Όχι για σύγκριση. Αυτός μου ήρθε στο μυαλό. Θα έλεγα DrJ (ο ... τρίτος πόλος) αλλά είναι λίιιιιγο παλιότερος.
Για τον τίτλο του MVP, ωραία ο Μπερντ τον κέρδισε 3 συνεχόμενες φορές στα μέσα των 80's και δεν τον κέρδισε ποτέ ξανά. Ο Τζαμπάρ τον κέρδισε 6 φορές μέσα στα 70's αλλά ποτέ 3 συνεχόμενες. Ποιος είχε τη μεγαλύτερη επίδραση στο άθλημα κατά τη γνώμη σου; Και ακόμα: Ο Μάτζικ ήταν MVP το 87, το 89 και το 90. Και θα ήταν 4 φορές συνεχόμενες, αν δεν έπαιρνε τον τίτλο του MVP το 88 ο Τζόρνταν. Τι να κάνουμε; Υπήρχε και ο Μιχαλάκης... Γι' αυτό λέω ότι όλα αυτά περί τίτλων MVP είναι σχετικά.
Επίσης ο Μάτζικ μια χαρά σκόρερ ήταν: καμιά 20αριά πόντους μέρα έμπαινε, μέρα έβγαινε τους έβαζε. Καμιά 10αριά ασίστ σε κάθε ματσάκι επίσης είχε, όπως και 7-8 σκουπίδια. Τι είχε να ζηλέψει από τον Μπερντ που όπως λες ούτε εφημερίδα δεν πηδούσε; Ή μήπως δεν ήταν all around ο Μάτζικ; Θέλεις μια και είσαι φαν να σου θυμίσω τους τελικούς του 1980 L.A. - 76ers με τον Τζαμπάρ τραυματία; Ο Μάτζικ τότε ήταν ρούκι και ο Ουέστχεντ (προπονητής του L.A.) έβαλε τον Μάτζικ σε θέση σέντερ στο τελευταίο ματς της σειράς, νομίζω μέσα στη Φίλι. Αποτέλεσμα: Καμιά 40αριά πόντοι, καμιά 15αριά ριμπάουντς και καμιά 10αριά ασίστ.
Από την άλλη ο Ρούμπιο τέτοια νούμερα ούτε στο όνειρό του. Στην Ευρωλίγκα φέτος έχει 6.5 πόντους και 5.5 ασίστ. Θα μου πεις είναι 19 χρονών, Μάτζικ προφανώς και δεν είναι και είναι άλλες εποχές από την εποχή του Γκάλη. Αλλά μήπως γι' αυτό ακριβώς δεν υπάρχει θέμα σύγκρισης;

Τελοσπάντων, το έχουμε πάει πολύ μακριά το θέμα, είμαστε στο topic "Μουντομπάσκετ 2010" και αυτά που λέμε τώρα καμία σχέση δεν έχουν. Θα μας την πούνε και θα έχουν δίκιο. Έτσι κι αλλιώς όλη αυτή η συζήτηση, που ξεκίνησε με το αν ο Ρίκι είναι καλύτερος του Σλούκα (!) και αν μπορεί να φτάσει τον Γκάλη, τον Πέτροβιτς και το Μαρτσουλιόνις είναι υποθετική. Εδώ είμαστε, θα το δούμε.

btw, δεν έχω παρακολουθήσει ολόκληρο παιχνίδι των Μπερντ, Ματζικ και σία. Στην προ-Τζόρνταν εποχή, που τέτοια τύχη, να βλέπουμε ολόκληρα παιχνίδια; Ήμουν και μικρός τότε, δεν ξέρω καν αν έδειχνε η tv κανένα, ούτε έχω μπει στον κόπο να ψάξω να βρω και να κατεβάσω. Ότι έχω δει είναι από youtubia και αφιερώματα. Είμαι ειλικρινης όπως βλέπεις, αλλά και να το έβλεπα ολόκληρο, δεν πιστεύω ότι θα άλλαζα άποψη... Μεγάλος παίκτης ο Μπερντ, αλλά όχι Μάτζικ. Ρώτα κι εσύ τον εαυτό σου: Γιατί είσαι οπαδός του Μάτζικ και όχι του Μπερντ;
Air and King
QUOTE(ViC @ Apr 17 2010, 15:23 ) *
Αφού εσύ λες ότι στο NBA τους παίκτες τους δουλεύουν πάρα πολύ και πολύ περισσότερο απ' ότι στην Ευρώπη, τότε πως μπορείς να προεξοφλείς ότι αν ο Γκάλης πήγαινε στο NBA θα ήταν ένας παίκτης της σειράς; Κι εγώ με τη δική σου λογική δουλεύω για να σου αποδείξω όχι ότι κάνεις λάθος, αλλά ότι είσαι λίγο απόλυτος. Δεν είναι απαραίτητο να βάζουμε το χέρι μας στη φωτιά για πράγματα που δεν είμαστε σίγουροι για το πως θα γίνουν ή πως θα γίνονταν. Εκτός αν πίστευες εσύ ότι ο Μαρκ ήταν κάνας παίκτης φοβερός και τρομερός. Κι όμως, το NBA τον έκανε...
Μπορώ να ομολογήσω ότι ΔΕΝ είμαι λάτρης του NBA show, γιατί το θεωρώ περισσότερο ένα show υπεραθλητών (που δεν περνάνε ούτε καν έλεγχο ντόπινγκ), παρά ένα παιχνίδι τακτικής και εξυπνάδας όπως είναι στην Ευρώπη. Κατά τ' άλλα γνωρίζω αρκετά πράγματα, απλά δε μου κάνουν την αίσθηση που κάνουν σε σένα. Και όταν λέω φυσικά ότι ο Μπερντ μου είναι παγερά αδιάφορος, εννοώ ότι μου είναι παγερά αδιάφορος σε σχέση με όλους τους άλλους NBA all time stars, όπως Μάτζικ, Τζόρνταν, DrJ, Καρίμ, Τσάμπερλεν, Ράσελ (χωρίς να έχω δει να παίζουν πάντως τους 2 τελευταίους) και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις...
Τον Ντρέξλερ τον ανάφερα για να οριοθετήσω την εποχή περισσότερο. Όχι για σύγκριση. Αυτός μου ήρθε στο μυαλό. Θα έλεγα DrJ (ο ... τρίτος πόλος) αλλά είναι λίιιιιγο παλιότερος.
Για τον τίτλο του MVP, ωραία ο Μπερντ τον κέρδισε 3 συνεχόμενες φορές στα μέσα των 80's και δεν τον κέρδισε ποτέ ξανά. Ο Τζαμπάρ τον κέρδισε 6 φορές μέσα στα 70's αλλά ποτέ 3 συνεχόμενες. Ποιος είχε τη μεγαλύτερη επίδραση στο άθλημα κατά τη γνώμη σου; Και ακόμα: Ο Μάτζικ ήταν MVP το 87, το 89 και το 90. Και θα ήταν 4 φορές συνεχόμενες, αν δεν έπαιρνε τον τίτλο του MVP το 88 ο Τζόρνταν. Τι να κάνουμε; Υπήρχε και ο Μιχαλάκης... Γι' αυτό λέω ότι όλα αυτά περί τίτλων MVP είναι σχετικά.
Επίσης ο Μάτζικ μια χαρά σκόρερ ήταν: καμιά 20αριά πόντους μέρα έμπαινε, μέρα έβγαινε τους έβαζε. Καμιά 10αριά ασίστ σε κάθε ματσάκι επίσης είχε, όπως και 7-8 σκουπίδια. Τι είχε να ζηλέψει από τον Μπερντ που όπως λες ούτε εφημερίδα δεν πηδούσε; Ή μήπως δεν ήταν all around ο Μάτζικ; Θέλεις μια και είσαι φαν να σου θυμίσω τους τελικούς του 1980 L.A. - 76ers με τον Τζαμπάρ τραυματία; Ο Μάτζικ τότε ήταν ρούκι και ο Ουέστχεντ (προπονητής του L.A.) έβαλε τον Μάτζικ σε θέση σέντερ στο τελευταίο ματς της σειράς, νομίζω μέσα στη Φίλι. Αποτέλεσμα: Καμιά 40αριά πόντοι, καμιά 15αριά ριμπάουντς και καμιά 10αριά ασίστ.
Από την άλλη ο Ρούμπιο τέτοια νούμερα ούτε στο όνειρό του. Στην Ευρωλίγκα φέτος έχει 6.5 πόντους και 5.5 ασίστ. Θα μου πεις είναι 19 χρονών, Μάτζικ προφανώς και δεν είναι και είναι άλλες εποχές από την εποχή του Γκάλη. Αλλά μήπως γι' αυτό ακριβώς δεν υπάρχει θέμα σύγκρισης;

Τελοσπάντων, το έχουμε πάει πολύ μακριά το θέμα, είμαστε στο topic "Μουντομπάσκετ 2010" και αυτά που λέμε τώρα καμία σχέση δεν έχουν. Θα μας την πούνε και θα έχουν δίκιο. Έτσι κι αλλιώς όλη αυτή η συζήτηση, που ξεκίνησε με το αν ο Ρίκι είναι καλύτερος του Σλούκα (!) και αν μπορεί να φτάσει τον Γκάλη, τον Πέτροβιτς και το Μαρτσουλιόνις είναι υποθετική. Εδώ είμαστε, θα το δούμε.

btw, δεν έχω παρακολουθήσει ολόκληρο παιχνίδι των Μπερντ, Ματζικ και σία. Στην προ-Τζόρνταν εποχή, που τέτοια τύχη, να βλέπουμε ολόκληρα παιχνίδια; Ήμουν και μικρός τότε, δεν ξέρω καν αν έδειχνε η tv κανένα, ούτε έχω μπει στον κόπο να ψάξω να βρω και να κατεβάσω. Ότι έχω δει είναι από youtubia και αφιερώματα. Είμαι ειλικρινης όπως βλέπεις, αλλά και να το έβλεπα ολόκληρο, δεν πιστεύω ότι θα άλλαζα άποψη... Μεγάλος παίκτης ο Μπερντ, αλλά όχι Μάτζικ. Ρώτα κι εσύ τον εαυτό σου: Γιατί είσαι οπαδός του Μάτζικ και όχι του Μπερντ;

Δεν προεξοφλω τιποτα!Το potential μιλαει απο μονο του..Στο ΝΒΑ υπηρχαν πολλοι παιχτες καλυτεροι σαν προδιαγραφες απο τον Γκαλη οπως επισης ειχαν και ανωτερα αθλητικα προσοντα...Σαφως δεν βαζω το χερι μου στην φωτια!Αλλα ο Γκαλης στο ΝΒΑ δεν θα ειχε σε καμια περιπτωση το ιδιο μπασκετικο ταβανι που ειχε στην Ευρωπη ειδικα στην εποχη του χαντ-τσεκινγκ στο ΝΒΑ!
Ο Μαρκ δεν ηταν σαφεστατα κανενας τρομερος και φοβερος αλλα ειναι ψηλος..Στο συγχρονο παγκοσμιο μπασκετ υπαρχει κριση στους ψηλους και στην Ευρωπη και στο ΝΒΑ..Για ενα κοντο τα πραγματα ειναι ακομα πιο δυσκολα!

Το καταλαβα οτι δεν εισαι λατρης του ΝΒΑ.Αυτα τα πραγματα κανουν μπαμ και φαινονται μεσα απο μια και μονο προταση για να μην πω λεξη!Αυτο βεβαια ειναι δικαιωμα σου αλλα το οτι δεν εχεις εικονα σε κανει να γνωριζεις λιγα και να κρινεις πολλα και αυτο ειναι λαθος!

Ο Μπερντ κερδισε το MVP 3 συνεχομενες χρονιες απεναντι στο απολυτο rivalry.Τον Ματζικ και τους Λεικερς...Ενω στατιστηκα ηταν καλυτερος απο τον Ματζικ το 88 που πηρε ο Τζορνταν το MVP...Το να παρει κανεις MVP 1-2 φορες ειναι πιο ευκολο απο το να το κανει 3 συνεχη χρονιες!Το οτι το εχουν καταφερει 3 παιχτες μονο(Γουιλτ,Ρασσελ,Μπερντ) σε 65 χρονια δειχνει ποσο δυσκολο ειναι και σε ποσο υψηλο επιπεδο πρεπει να ειναι καποιος παιχτης ειδικα οταν εχει απεναντι του το απολυτο αντιπαλο δεος!Aπο την αλλη μερια ο Ντοκτορ Τζει δεν εχει καμια δουλεια με τους αλλους που αναφερεις.Μεχρι και στο πρωταθλημα που πηρε ο Μοουζες Μαλοουν εκανε την διαφορα!Θεαματικος παιχτης αλλα δεν υπαρχει καμια συγκριση με τον Μπερντ!

Ο Τζαμπαρ που ειναι σαφως τεραστιο μεγεθος ηταν ο καλυτερος παιχτης την δεκαετια του 70' που ηταν μια πιο αδυναμη Era κυριως λογω της υπαρξης και του ΑΒΑ μεχρι το 76 κατι που συνεπαγεται με την διασπαση του ταλεντου σε 2 Λιγκες...Παιχτες οπως ο Ρικ Μπαρυ και ο Τζουλιους Ειρβινγκ επαιζαν εκει.

Σε σχεση με τον Μπερντ ο Ματζικ δεν ηταν ουτε καν λογιζοταν καλος σκορερ ενω για πλειμεικερ ηταν πολυ πισω απο τον Οσκαρ Ρομπερτσον...σαν σκορερ
Πλακα μου κανεις με τους Τελικους του 80?Τι να μου θυμισεις?Εχω ολα τα Πλειοφ του 80 οχι μονο τους Τελικους...Τοτε οι Λεικερς ηταν πανω απο ολα ο Καριμ...Ο Καριμ ειχε παρει απο το χερι τους Λεικερς και τους εφτασε στο 3-2 πριν τραυματιστει.Αλλωστε ηταν και ο MVP της κανονικης περιοδου!Μετα εκανε το εκλπηκτικο 6ο παιχνιδι ο Ματζικ..Αλλα ηταν ενα ματς....Ο Καριμ ηταν ο Leader των Λεικερς τοτε!

Για τον Ρουμπιο η κουβεντα δεν με πολυενδιαφερει...Πιο πολυ την εκανα γιατι δεν μου αρεσει να βλεπω ανθρωπους να προεξοφλουν την πορεια ενος παιχτη λεγοντας οτι δεν προκειται να φτασει τον ενα δεν προκειται να φτασει τον αλλο....Αυτα μονο η Ιστορια τα δειχνει και οταν καποιος εχει μια πρωτη υλη οπως ο Ρουμιο ανεξαρτητα αν ειναι υπερεκτιμημενος η οχι(σε αυτο δεν φταιει αυτος) πρεπει να περιμενουμε....



Τελος το καταλαβα οτι δεν εχεις παρακολουθησει ΝΒΑ..Σαφως ειναι προς τιμην σου που το παραδεχεσαι αλλα οπως ειδες το καταλαβα και στο ειπα απο πιο πριν...Το Youtube ειναι ισως το πιο παραπλανητικο μεσο...Βλεποντας 5-10 λεπτα φασεις δεν μπορεις να κρινεις παιχτες με τιποτα...Δεν εχει κανεις εικονα απο το youtube!
Αυτη την στιγμη μου λες οτι ο Ματζικ ειναι καλυτερος απο τον Μπερντ επειδη ειδες στο youtube 5-10 no look passes του Ματζικ...Αν αυτο ειναι κριτηριο τοτε.............................
Γιατι ειμαι οπαδος του Ματζικ?Γιατι λατρευα να τον βλεπω "να τρεχει" τους Λεικερς του Showtime,γιατι ειναι η αγαπημενη μου θεση ειναι του πλειμεικερ και ο Ματζικ ηταν one of a kind σε αυτη την θεση...Τι σχεση αυτο ομως σε μια overall συγκριση με τον Μπερντ?Καμια!Οταν κρινω-συγκρινω παιχτες βαζω στην ακρη ποιος μου αρεσει απο το ποιος ειναι καλυτερος...


Εχει ξεφυγει η κουβεντα αλλα αυτο συμβαινει πολλες φορες..Μια κουβεντα και μπορει να πιαστει εγω,εσυ ο αλλος και να βγουμε off-topic..Αν θελει καποιος μοντ ας τα μεταφερει.......
playmaker raketas
QUOTE(Air Kef @ Apr 16 2010, 14:56 ) *
Ρε συ treathich, μετάλλιο με την περσινή εθνική Ελλάδος σε Ευρωμπάσκετ, λίγοι προπονητές στον κόσμο θα μπορούσαν να πάρουν..


Μια χαρά ομάδα ήταν η περσινή εθνική Ελλάδος και πραγματικά απορώ με τους πανηγυρισμούς για τη 3η θέση. Μάλιστα θεωρώ ότι είχαμε καλύτερη ομάδα και από τη 2η Σερβία. Επιεικώς μέτρια τα πήγε ο Καζλάουσκας. Με Παπαλουκά και Διαμαντίδη, ευτυχώς θα έχουμε προπονητή ανά πάσα στιγμή μες στο παρκέ, γιατί στο πάγκο δεν έχουμε...

QUOTE(Air and King @ Apr 16 2010, 18:41 ) *
Kαι η δικη μου προβλεψη οχι ειναι...Αλλα δεν το αποκλειω κιολας ειδικα αν παει στο ΝΒΑ και σταθει επαξια που αυτοματως θα του δοσει παραπανω αξια καθως θα παιζει απεναντι στους καλυτερους..

Ο Γκασολ ηδη ειναι Θρυλος του Ευρωπαικου μπασκετ..Ηδη μπορει να θεωρειται ο ψηλος με τις καλυτερες κινησεις και γενικοτερα την καλυτερη τεχνικη ολων των εποχων στην Ευρωπη..Μην παρασυρθει κανεις και πει Σαμπονις..Ο Σαμπονις ειχε το μυαλο αλλα τις κινησεις που εχει ο Ισπανος στο ποστ δεν τις ειχε...
Για πλακα ο Γκασολ συγκρινειται απο τωρα με οποιονδηποτε Ευρωπαιο του παρελθοντος...Απο τον Ντιβατς ειναι καλυτερος παιχτης..και τον εχει ξεπερασει ηδη...


Θα διαφωνήσω ότι υπήρξε ο Σαμπόνις καλύτερος του Γκασόλ. Τα μόνα στα οποία υστερεί έναντι του Λιθουανού είναι η πάσα,το σουτ και το ύψος. Τεχνική έχει πολύ καλύτερη ο Ισπανός, μεγαλύτερη πλαστικότητα στις κινήσεις του, περισσότερες κινήσεις, μεγαλύτερη ταχύτητα, καλύτερη άμυνα ενώ ήδη έχει κάνει μεγαλύτερη καριέρα από το Σαμπόνις.
Air and King
QUOTE(playmaker raketas @ Apr 17 2010, 17:00 ) *
Θα διαφωνήσω ότι υπήρξε ο Σαμπόνις καλύτερος του Γκασόλ. Τα μόνα στα οποία υστερεί έναντι του Λιθουανού είναι η πάσα,το σουτ και το ύψος. Τεχνική έχει πολύ καλύτερη ο Ισπανός, μεγαλύτερη πλαστικότητα στις κινήσεις του, περισσότερες κινήσεις, μεγαλύτερη ταχύτητα, καλύτερη άμυνα ενώ ήδη έχει κάνει μεγαλύτερη καριέρα από το Σαμπόνις.

Mα γιατι διαφωνεις?Εγω ειπα οτι ο Σαμπονις ειχε υψηλοτερο μπασκετικο IQ αλλα ο Γκασολ ειχε καλυτερη τεχνικη..Ουσιαστικα το ιδιο πραγμα λεμε!
Οσο αφορα σαν καριερα ναι μαλλον ο Γκασολ οταν σταματησει θα εχει ξεπερασει τον "Σαμπας" αλλα σαν potential ο Σαμπονις αν δεν χτυπουσε θα πηγαινε στο ΝΒΑ απο την δεκαετια του 80...Ισως ειναι μαζι με τον Ραλφ Σαμπσον και τον Μπιλ Γουολτον τα μεγαλυτερα "What If?" οσο αφορα ψηλους...Παιχτες που ειχαν εξωπραγματικο potential αλλα σακατευτηκαν απο τους τραυματισμους και δεν εγιναν αυτο που μπορουσαν!
Air Kef
QUOTE
Μια χαρά ομάδα ήταν η περσινή εθνική Ελλάδος και πραγματικά απορώ με τους πανηγυρισμούς για τη 3η θέση. Μάλιστα θεωρώ ότι είχαμε καλύτερη ομάδα και από τη 2η Σερβία. Επιεικώς μέτρια τα πήγε ο Καζλάουσκας. Με Παπαλουκά και Διαμαντίδη, ευτυχώς θα έχουμε προπονητή ανά πάσα στιγμή μες στο παρκέ, γιατί στο πάγκο δεν έχουμε...



Το ρόστερ μας πλάι σε αυτό της Τουρκίας ή της Σλοβενίας ήταν αρκετά κατώτερο.
Ουσιαστικά πήγαμε χωρίς πλέι μέικερ και ένα τριάρι.
Razorblade Fish
QUOTE(Air Kef @ Apr 17 2010, 21:43 ) *
Το ρόστερ μας πλάι σε αυτό της Τουρκίας ή της Σλοβενίας ήταν αρκετά κατώτερο.
Ουσιαστικά πήγαμε χωρίς πλέι μέικερ και ένα τριάρι.

Αναποδα,σχεδον χωρις τριαρι(γεια σου ρε Περπερογλου)αλλα ΜΕ πλει μεικερ,αφου ο Σπανουλης επαιξε αποκλειστικα εκει με την μπαλα και το κουμαντο δικα του.Συμφωνω οτι η Σλοβενια ειχε καλυτερο υλικο,η Τουρκια ομως οχι.Για μενα η εθνικη στο ευρωμπασκετ εκανε τα απολυτως απαραιτητα και προβλεπομενα.η 3η θεση δεν ηταν υπερβαση αλλα ηταν και ταβανι.Πολυ κακο μπασκετ με καλο αποτελεσμα,να δουμε με πληρες ροστερ τι θα κανει ο Λιθουανος,αυτο περιμενω για να τον κρινω.
il postino
στο προηγουμενο ευρωπαικο η ομαδα μας θα εδειχνε αν η τριτη θεση ηταν το ταβανι μας αν επαιζε ημιτελικο με καμια γαλλια ή σερβια! παιζοντας με τους ισπανους στον ημιτελικο και με αυτες τις απουσιες εννοειται οτι ημασταν ξεκαθαρα αουτσαιντερ. τους γαλλους ομως και τους σερβους πιστευω οτι τους ειχαμε. δε μπορω να το αποδειξω ομως , οπως και το οτι πιασαμε την κορυφη των δυνατοτητων μας ειναι εξισου αναποδεικτο και αυθαιρετο!

τους τουρκους τους πατησαμε , οπως και τους σλοβενους και τους κροατες, λιθουανοι και ρωσοι (αν και χασαμε) δεν υπηρχαν. δε νομιζω οτι τα γαλλακια μας ειχανε σε κρισιμο ματς. με τους σερβους βεβαια θα γινοταν μακελειο αλλα ποιος θα μπορουσε να προδικασει το αποτελεσμα?
KingCrimson
QUOTE(Razorblade Fish @ Apr 17 2010, 04:06 ) *
Μαλλον δεν προσπαθεις αρκετα γιατι κανεις δεν καταλαβε κατι τετοιο.Και παλι διαφωνω,αλλα η αποψη αυτη εχει λογικη,δεν ειναι παραλογη.Αλλο ειπες,με αλλο διαφωνησαμε οσοι διαφωνησαμε.

QUOTE(Air and King @ Apr 15 2010, 19:25 )
Μαλλον δεν εχεις καταλαβει τι ειπα....Εξηγησε μου αν θες γιατι λες οτι ειναι Ιεροσυλια...Ηδη η απαντηση ειναι ετοιμη αλλα περιμενω να σε ακουσω πρωτα..

Επειδη ειμαι σιγουρος οτι δεν εχεις δει τον Γκαλη που ηταν 22 κιολας οχι 19 ετων οταν πρωτοηρθε απο το Σιτον Χολ φανταζομαι οτι θα ειχες ακριβως την ιδια αντιδραση αν υπηρχε το Φορουμ την δεκαετια του 80 και ελεγε καποιος οτι "Δεν ξερω αν ο Γκαλης στο πικ του θα μπορεσει να κοιταξει στα ματια τον Μπελοφ"...
Μετα κατσε και αναρωτησου αν τον κοιταξε ...

Eχεις δικιο, τον Γκαλη τον ειδα πρωτη φορα το 87 στα 30 του...αλλα και παλι συγκριτικα να το παρεις ο Ρουμπιο δε νομιζω να ναι ο παιχταρας που αξιζει να γινεται τοσος ντορος, ουτε Ντ.Πετροβιτς ειναι...ουτε Ντιβατς, που θεωρουνταν και ηταν ταλενταρες στην ηλικια των 20. Σε οτι αφορα τον Σλουκα που ειπα..αν ο Ρουμπιο παιζει 20 λεπτα στη ευρωλιγκα, ο Σλουκας γιατι να μην αξιζει να παιζει ουτε 10? Απλα οι ισπανοι το εχουν φιλοσοφισει καλυτερα και επενδυουν και στο μελλον, απ το να φερνουν το καθε μετριο αμερικανο προκειμενου να τον βαζουνε να παιζει 5-10 λεπτα..
Αυτή η δημοσίευση επεξεργάστηκε από τον/την KingCrimson: Apr 16 2010, 00:26

To ειχα γραψει σε απαντηση του Air and King στις 16/4
playmaker raketas
Η εθνική μας στο Ευρωμπάσκετ είχε μια χαρά ομάδα. Οι Σπανούλης, Ζήσης, Καλάθης, Καλαμπόκης μπορούσαν να καλύψουν άνετα τη θέση 1, άσχετα αν καθαρό πλαίημαίηκερ είναι μόνο ο Καλάθης. Αποτυχία νούμερο 1 του Καζλάουσκας το ότι απέτυχε να αξιοποιήσει άλλον πέραν του Σπανούλη στη θέση 1 με αποτέλεσμα να σκάσει.

Στο 3 προφανώς και ο Περπέρογλου δεν είναι ο παίκτης που θα πάρει μια ομάδα από το χεράκι, άλλα όπως και να το κάνουμε,είναι ένας αξιοπρεπέστατος παίκτης, βασικός του πρωταθλητή Ευρώπης. Ενώ στη θέση ανταποκρίθηκαν με σχετική επιτυχία και ο Πρίντεζης με το Καϊμακόγλου.

Επίσης είχαμε την ισχυρότερη και τη δυνατότερη φρόντ-λάιν του τουρνουά. Ο Σόφο έκανε το τουρνουά της ζωής του και συνεργάστηκε άψογα κυρίως με τον Σπανούλη. Ο Μπουρούσης προερχότανε από τη χρονιά της ζωής του. Ο Κουφός είναι πανύψηλος και πολύ δυνατός και δεν αξιοποιήθηκε στο ελάχιστο... Στο 4 είχαμε το βασικό 4άρι του πρωταθλητή ευρώπης και το Πρίντεζη μετά από μια εξαιρετική χρονιά.

Ο Καζλάουσκας πέραν του γνωστού του Σόφο και του γνωστού γενικά Σπανούλη, δεν εμπιστεύτηκε κανέναν άλλο παίκτη της ομάδας ουσιαστικά. Γείωσε τελείως τους παίκτες του σε κάθε συνέντευξή του, υπονομεύοντας την αυτοπεποίθηση και τη ψυχολογία των παικτών με απαράδεκτα σχόλια σε συνεντεύξεις και απέτυχε να εκμεταλλευτεί το σύνολο του ρόστερ της ομάδας.

Για εμένα είναι άκρως αποτυχημένος. Η τρίτη θέση δε μου λέει τίποτα. Κατακτήθηκε μέσα από το πάθος ορισμένων παιδιών που δώσανε τη ψυχή τους, αφημένα αβοήθητα μες στο παρκέ σε μια λογική "παίξε μπάλα". Μπάσκετ άθλιο, πλάνο "άγιε Βασίλη σώσε μας" και νοοτροπία "άλλους περίμενα άλλους μου δώσατε, τι να κάνω με αυτούς τους άχρηστους..."

Ναι από τους Ισπανούς ήμαστε χειρότεροι σαν υλικό με αρκετή διαφορά. Από Σέρβους, Σλοβένους, Γάλλους, Τούρκους, Ρώσους και καλύτεροι ήμαστε και πιο πλήρης. Ταβάνι λοιπόν η 2η θέση, υπέρβαση η νίκη με Ισπανία. Χάρη σε προσωπικές υπερβάσεις παικτών δε κατρακυλήσαμε πιο χαμηλά.

Δυστυχώς με αυτόν στο πάγκο, υπέρβαση οποιουδήποτε είδους δε πρόκειται να δούμε. Ευτυχώς, με αυτούς τους παίκτες ούτε ξεφτιλίκια πρόκειται να δούμε.

panos75
Αυτή η εμπάθεια προς το πρόσωπο του Καζλάουσκας είναι ένα από τα μεγάλα μυστήρια του ελληνικού μπάσκετ. Το γεγονός μάλιστα ότι ξεπερνά τους οπαδικούς διαχωρισμούς και εκδηλώνεται εξίσου από κόκκινους και πράσινους μου επιβεβαιώνει το γεγονός ότι η ψυχή των οπαδών είναι άβυσσος.

Διαβάζοντας τα όσα γράφονται για τον Λιθουανό θα πιστέψει κανείς ότι του έδωσαν τη Ντριμ Τιμ και αυτός την καταβαράθρωσε στην τρίτη θέση του Ευρωμπάσκετ.
Βέβαια στο Ελλάντα, τη χώρα με τα 10 εκατ. οικονομολόγους, 10 εκατ. Μουρίνιο και 10 εκατ. Φιλ Τζάκσον, όλοι ξέρουν από τον καναπέ τους το μυστικό της επιτυχίας.
PanosIlio
QUOTE(playmaker raketas @ Apr 19 2010, 13:16 ) *
Ο Καζλάουσκας πέραν του γνωστού του Σόφο και του γνωστού γενικά Σπανούλη, δεν εμπιστεύτηκε κανέναν άλλο παίκτη της ομάδας ουσιαστικά. Γείωσε τελείως τους παίκτες του σε κάθε συνέντευξή του, υπονομεύοντας την αυτοπεποίθηση και τη ψυχολογία των παικτών με απαράδεκτα σχόλια σε συνεντεύξεις και απέτυχε να εκμεταλλευτεί το σύνολο του ρόστερ της ομάδας.


Μπορείς σε παρακαλώ αν έχεις την καλοσύνη να postαρεις μερικά links τέτοιων συνεντεύξεων γιατί πραγματικά σπάω το κεφάλι μου αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ κάτι ανάλογο.


Manu7
QUOTE(playmaker raketas @ Apr 19 2010, 13:16 ) *
Η εθνική μας στο Ευρωμπάσκετ είχε μια χαρά ομάδα. Οι Σπανούλης, Ζήσης, Καλάθης, Καλαμπόκης μπορούσαν να καλύψουν άνετα τη θέση 1, άσχετα αν καθαρό πλαίημαίηκερ είναι μόνο ο Καλάθης. Αποτυχία νούμερο 1 του Καζλάουσκας το ότι απέτυχε να αξιοποιήσει άλλον πέραν του Σπανούλη στη θέση 1 με αποτέλεσμα να σκάσει.

Στο 3 προφανώς και ο Περπέρογλου δεν είναι ο παίκτης που θα πάρει μια ομάδα από το χεράκι, άλλα όπως και να το κάνουμε,είναι ένας αξιοπρεπέστατος παίκτης, βασικός του πρωταθλητή Ευρώπης. Ενώ στη θέση ανταποκρίθηκαν με σχετική επιτυχία και ο Πρίντεζης με το Καϊμακόγλου.

Επίσης είχαμε την ισχυρότερη και τη δυνατότερη φρόντ-λάιν του τουρνουά. Ο Σόφο έκανε το τουρνουά της ζωής του και συνεργάστηκε άψογα κυρίως με τον Σπανούλη. Ο Μπουρούσης προερχότανε από τη χρονιά της ζωής του. Ο Κουφός είναι πανύψηλος και πολύ δυνατός και δεν αξιοποιήθηκε στο ελάχιστο... Στο 4 είχαμε το βασικό 4άρι του πρωταθλητή ευρώπης και το Πρίντεζη μετά από μια εξαιρετική χρονιά.


Ο Καζλάουσκας πέραν του γνωστού του Σόφο και του γνωστού γενικά Σπανούλη, δεν εμπιστεύτηκε κανέναν άλλο παίκτη της ομάδας ουσιαστικά. Γείωσε τελείως τους παίκτες του σε κάθε συνέντευξή του, υπονομεύοντας την αυτοπεποίθηση και τη ψυχολογία των παικτών με απαράδεκτα σχόλια σε συνεντεύξεις και απέτυχε να εκμεταλλευτεί το σύνολο του ρόστερ της ομάδας.

Για εμένα είναι άκρως αποτυχημένος. Η τρίτη θέση δε μου λέει τίποτα. Κατακτήθηκε μέσα από το πάθος ορισμένων παιδιών που δώσανε τη ψυχή τους, αφημένα αβοήθητα μες στο παρκέ σε μια λογική "παίξε μπάλα". Μπάσκετ άθλιο, πλάνο "άγιε Βασίλη σώσε μας" και νοοτροπία "άλλους περίμενα άλλους μου δώσατε, τι να κάνω με αυτούς τους άχρηστους..."

Ναι από τους Ισπανούς ήμαστε χειρότεροι σαν υλικό με αρκετή διαφορά. Από Σέρβους, Σλοβένους, Γάλλους, Τούρκους, Ρώσους και καλύτεροι ήμαστε και πιο πλήρης. Ταβάνι λοιπόν η 2η θέση, υπέρβαση η νίκη με Ισπανία. Χάρη σε προσωπικές υπερβάσεις παικτών δε κατρακυλήσαμε πιο χαμηλά.

Απο που να αρχίσω και που να τελειώσω...

1)Ο Ζήσης, ο Καλαμπόκης και ο Καλάθης θα μπορούσαν άνετα κιόλας να καλύψουν τη θέση 1.Ο Ζήσης λοιπόν που έπαιζε δίπλα στον Σπανούλη και έχανε τα αβγά με τα πασχαλια,που είναι ή του βάθους ή του πολύ βάθους...Ο Καλαμπόκης:Παμε παρακάτω...Ο Καλάθης 20 χρονών παιδί από το Αμέρικα....

2)Περπέρογλου...Το λες και ο ίδιος είναι αξιοπρεπέστατος παίχτης που δεν θα πάρει την ομάδα από το χέρι.1η φορά στην Εθνική και βασικό 3άρι χωρίς να έχει αντικαταστάτη!Και χωρίς το ρόστερ να βολεύει τον Καζλάουσκας να παίξει με 3 περιφερειακούς.Ε τι μπορώ να περιμένω από τον Στράτο?Στον Παναθηναϊκό είχε τον Σάρας και τον Σπανούλη και τον Διαμαντίδη από δίπλα να καθαρίζουν όποτε χρειάζεται.Και ύστερα από τα 4άρια Πρίντεζης και Καϊμακόγλου τι μπορώ να περιμένω πάλι στο 3?

3)Επειδή ο Μπουρούσης είχε κάνει καλή χρονιά σημαίνει ότι θα πετούσε και στο Eurobasket?Το ίδιο για τον Φώτση.Κουφός?Made in america?Και σκέψου ότι από το πουθενά ο Σόφο έκανε καλό τουρνουά.Δυνατότερη φροντ λάιν του τουρνουά?Ο Γκασόλ τους βάζει κάτω όλους αυτούς μόνος...Και ο αδερφός του πια δεν είναι απλά το συμπλήρωμα.Παίζει με τα θηρία στο ΝΒΑ και βάζει πάνω από 10 πόντους μόνιμα βασικός στην ομάδα του.Άλλωστε η φροντ λάιν από μόνη της δεν σε κάνει φαβορί.

4)Μπάσκετ άθλιο και Σπανούλης και άγιος ο θεός.Μήπως αυτό μπορούσαμε,αυτό παίξαμε θα έλεγα εγώ?Πάντως είδα μια ομάδα που στην ομάδα πάλι σκιζόταν και στην επίθεση προσπαθούσε να ακουμπήσει την μπάλα στους ψηλούς.Από κει και πέρα λογικό ήταν ο Bill να σκάσει και να μην αποδίδει τα αναμενόμενα όταν από πίσω του δεν είχε αντικαταστάτη.

5)Ταβάνι λοιπόν η δεύτερη θέση όπως λες αφού η Ισπανία δεν παιζόταν.Ε η Ελλάδα βγήκε 3η επειδή έπεσε ημιτελικό με την Ισπανία.Πολύ πιθανό να παίζαμε και τελικό αν πέφταμε πάνω σε Σερβία και Σλοβενία στα ημιτελικά...Άρα γιατί ειναι αποτυχία η 3η θέση?

Σ'αυτό που έχεις δίκιο πάντως είναι αυτό σχετικά με τις δηλώσεις του για τους παίχτες.Όντως ήταν σαν να έλεγε ότι δεν σας υπολογίζω και πολύ και ήθελα άλλους και τέτοια...
playmaker raketas
QUOTE(Manu7 @ Apr 19 2010, 18:02 ) *
Απο που να αρχίσω και που να τελειώσω...

1)Ο Ζήσης, ο Καλαμπόκης και ο Καλάθης θα μπορούσαν άνετα κιόλας να καλύψουν τη θέση 1.Ο Ζήσης λοιπόν που έπαιζε δίπλα στον Σπανούλη και έχανε τα αβγά με τα πασχαλια,που είναι ή του βάθους ή του πολύ βάθους...Ο Καλαμπόκης:Παμε παρακάτω...Ο Καλάθης 20 χρονών παιδί από το Αμέρικα....

2)Περπέρογλου...Το λες και ο ίδιος είναι αξιοπρεπέστατος παίχτης που δεν θα πάρει την ομάδα από το χέρι.1η φορά στην Εθνική και βασικό 3άρι χωρίς να έχει αντικαταστάτη!Και χωρίς το ρόστερ να βολεύει τον Καζλάουσκας να παίξει με 3 περιφερειακούς.Ε τι μπορώ να περιμένω από τον Στράτο?Στον Παναθηναϊκό είχε τον Σάρας και τον Σπανούλη και τον Διαμαντίδη από δίπλα να καθαρίζουν όποτε χρειάζεται.Και ύστερα από τα 4άρια Πρίντεζης και Καϊμακόγλου τι μπορώ να περιμένω πάλι στο 3?

3)Επειδή ο Μπουρούσης είχε κάνει καλή χρονιά σημαίνει ότι θα πετούσε και στο Eurobasket?Το ίδιο για τον Φώτση.Κουφός?Made in america?Και σκέψου ότι από το πουθενά ο Σόφο έκανε καλό τουρνουά.Δυνατότερη φροντ λάιν του τουρνουά?Ο Γκασόλ τους βάζει κάτω όλους αυτούς μόνος...Και ο αδερφός του πια δεν είναι απλά το συμπλήρωμα.Παίζει με τα θηρία στο ΝΒΑ και βάζει πάνω από 10 πόντους μόνιμα βασικός στην ομάδα του.Άλλωστε η φροντ λάιν από μόνη της δεν σε κάνει φαβορί.

4)Μπάσκετ άθλιο και Σπανούλης και άγιος ο θεός.Μήπως αυτό μπορούσαμε,αυτό παίξαμε θα έλεγα εγώ?Πάντως είδα μια ομάδα που στην ομάδα πάλι σκιζόταν και στην επίθεση προσπαθούσε να ακουμπήσει την μπάλα στους ψηλούς.Από κει και πέρα λογικό ήταν ο Bill να σκάσει και να μην αποδίδει τα αναμενόμενα όταν από πίσω του δεν είχε αντικαταστάτη.

5)Ταβάνι λοιπόν η δεύτερη θέση όπως λες αφού η Ισπανία δεν παιζόταν.Ε η Ελλάδα βγήκε 3η επειδή έπεσε ημιτελικό με την Ισπανία.Πολύ πιθανό να παίζαμε και τελικό αν πέφταμε πάνω σε Σερβία και Σλοβενία στα ημιτελικά...Άρα γιατί ειναι αποτυχία η 3η θέση?

Σ'αυτό που έχεις δίκιο πάντως είναι αυτό σχετικά με τις δηλώσεις του για τους παίχτες.Όντως ήταν σαν να έλεγε ότι δεν σας υπολογίζω και πολύ και ήθελα άλλους και τέτοια...


1) Σε μια ομάδα χωρίς προπονητή και αρχή και τέλος, ναι δεν μπορούν να αποδώσουν φιλότιμοι απλά καλοί παίκτες. Αν νόμιζε ότι ήρθε στη Ντριμ-τιμ, ας του πούνε ότι έκανε λάθος.

2) Ομάδες χωρίς προπονητή και αρχή και τέλος, ναι χρειάζονται σωτήρες να τις πάρουν από το χεράκι. Ομάδες με προπονητή χρειάζονται παίκτες που να κάνουν πολλές δουλειές, να κυκλοφορούνε τη μπάλα και στηρίζονται στο σύνολο κι όχι στις διαθέσεις του Σόφο και του Σπανούλη.

3) Δε χρειαζότανε να πετάει. Να χρησιμοποιούνταν με λογική, να έπαιρνε τη μπάλα στο χαμηλό πόστ όπως έκανε και στον Ολυμπιακό όλη η χρονιά κι όχι μόνο μετά από πικ'εν'ρολ με τον Σπανούλη. Μια χαρά παικταράς είναι ο Γιάνναρος, άλλα 1ον δεν είναι 4 και 2ον δε παίζει καλά το πικ'εν'ρολ. Πρέπει ως προπονητής να εκμεταλλευτείς τα δυνατά του σημεία κι όχι να αναδείξεις όλες τις αδυναμίες του. Το ίδιο και με τον Κουφό που επιμένω ότι είχε πράγματα να δώσει και δεν έπαιξε καθόλου.... Ο Γκασόλ είναι από άλλο πλανήτη, άλλα απέναντι στη ποιότητα είχαμε πάντα να αντιτάξουμε τη ποσότητα.Και στη τελική, ας μου εξηγήσει κάποιος γιατί πήρε τόσα 5άρια...

4) Μήπως δε δοκιμάσαμε να παίξουμε και τίποτα άλλο? Μήπως ο κόουτς βολεύτηκε σε μια συνταγή και βαρέθηκε να ανακατέψει έστω και λίγο τη τράπουλα? Μήπως κοιμότανε στο πάγκο σε όλη τη διάρκεια του τουρνουά και αντί να προσπαθεί να βρεί λύσεις και πλάνο τα φόρτωσε στο κόκκορα (το Σπανούλη). Εμένα δε με έπεισε καθόλου, τη γνώμη μου λέω.

5) Δε με πειράζει η 3η θέση. Τιμητική είναι για ομάδα στον αυτόματο πιλότο του Σπανούλη. Με πειράζουν το άναρχο-Σπανουλο-κεντρικό παίξτε μπάλα ρε να ουμ, μπάσκετ που παίξαμε. Η ήττες από Ρωσία και Γαλλία που θεωρώ πολύ κατώτερες ομάδες. Οι δυσκολίες με Γερμανία, Τουρκία, Σλοβενία και το ότι θεωρήθηκε υπέρβαση η νίκη απέναντί τους. Η απαξίωση των παικτών και της ομάδας, τόσο με τις δηλώσεις του, όσο και με τις επιλογές του στα παιχνίδια.
colonel gomelsky
QUOTE(PanosIlio @ Apr 19 2010, 17:46 ) *
Μπορείς σε παρακαλώ αν έχεις την καλοσύνη να postαρεις μερικά links τέτοιων συνεντεύξεων γιατί πραγματικά σπάω το κεφάλι μου αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ κάτι ανάλογο.


Είχε πει συγκεκριμένα: "ο Σπανούλης στον ΠΑΟ έχει να βρει τους Σάρας, Διαμαντίδη. Εδώ έχει άλλους συμπαίκτες, δεν είναι τόσο εύκολο". Θα ψάξω για λινκ
PanosIlio
QUOTE(colonel gomelsky @ Apr 19 2010, 18:47 ) *
Είχε πει συγκεκριμένα: "ο Σπανούλης στον ΠΑΟ έχει να βρει τους Σάρας, Διαμαντίδη. Εδώ έχει άλλους συμπαίκτες, δεν είναι τόσο εύκολο". Θα ψάξω για λινκ


Ναι αυτό τι σχέση με αυτό "...Γείωσε τελείως τους παίκτες του σε κάθε συνέντευξή του, υπονομεύοντας την αυτοπεποίθηση και τη ψυχολογία των παικτών με απαράδεκτα σχόλια σε συνεντεύξεις..."

Μωρέ θα μας τρελάνετε τελείως...
treathitch
Έλεος πια με την Εθνική του περσινού καλοκαιριού

Το θέμα δεν είναι αν ήταν πετυχημένη ή όχι (που ήταν υπερεπιτυχημένη για την κλάση της)

Το θέμα είναι να μην ξαναεμφανιστεί τέτοιο μαύρο χάλι και αναγκαζόμαστε να μην τη στηρίζουμε. Ομάδα που δεν είχε πόιντ γκαρντ, σούτιν γκαρντ, σμολ φόργουορντ και που δεν εκμεταλλευόταν το μοναδικό πραγματικό ατού της, τους ψηλούς, απλούστατα είναι ομάδα που ο προπονητής δεν ξέρει τι να κάνει ή απλώς έχει εντολές να κάνει κάτι συγκεκριμένο

Λοιπόν, τέτοιες ομάδες εγώ να τις βράσω. Πόιντ γκαρντ δεν είναι ο Σπανούλης ούτε ο Ζήσης. Πόιντ γκαρντ είναι ο Διαμαντίδης και ο Παπαλουκάς. Με το Ζήση και ιδίως με το Σπανούλη κάνεις το σταυρό σου όταν έχουν τη μπάλα στα χέρια τους γιατί απλούστατα είναι εξαιρετικοί για δεύτεροι χειριστές, αλλά αναξιόπιστοι για βασικά χαρτιά στην περιφέρεια πλην συγκεκριμένων κομματιών στην επίθεση. Καμία ομάδα επιπέδου πάνω από Eurocup δε μπορεί να χτιστεί με αυτούς ως πόιντ γκαρντς. Και, αν ο Ζήσης είναι τουλάχιστον παίκτης που μπορεί να τιθασευτεί πιο εύκολα (με παράλληλη χρήση του πιο ταλαντούχου επιθετικά Σπανούλη στο 2), ο Σπανούλης είναι ο κλασικός τύπος που σε σημεία αποκτά τόση αυτοπεποίθηση που δεν κοντρολάρει πια τον (έτσι κι αλλιώς υπερεκτιμημένο και επιθετικά με συγκεκριμένες ατέλειες) εαυτό του. Και ο Καζλάουσκας αποφάσισε, αντί για Ζήση και Καλάθη στον άσο και Σπανούλη αποκλειστικά στο δύο, να παίξει με Σπανούλη στον άσο και Ζήση στο 2 και ...όταν θυμόταν να βάζει και τον Καλάθη

Με την απερίγραπτα κακή χρήση των γκαρντ (αυτόματος πιλότος, καμία παρέμβαση, εξάντληση των ...διόσκουρων), το επίσης ψόφιο τουρνουά του Περπέρογλου και τον κυριολεκτικό ευνουχισμό του Μπουρούση κατ' αρχάς, του Κουφού κατά δεύτερον και των Φώτση-Πρίντεζη εν συνεχεία, τι άλλο να πούμε για έναν προπονητή;

Εθνική Ελλάδος. Προπονητής Καζλάουσκας σημαίνει προπονητής Παπαλουκάς, εκτός και αν με την επιστροφή των δύο Μεγάλων, ο Λιθουανός συνειδητοποιήσει ότι μπορεί πραγματικά να παρέμβει για καλύτερο αποτέλεσμα

Αλλιώς, προπονητής Μπαρτζώκας, προπονητής Σφαιρόπουλος και δεν ξέρω ποιος άλλος

QUOTE(KingCrimson @ Apr 19 2010, 01:33 ) *
Σε οτι αφορα τον Σλουκα που ειπα..αν ο Ρουμπιο παιζει 20 λεπτα στη ευρωλιγκα, ο Σλουκας γιατι να μην αξιζει να παιζει ουτε 10? Απλα οι ισπανοι το εχουν φιλοσοφισει καλυτερα και επενδυουν και στο μελλον, απ το να φερνουν το καθε μετριο αμερικανο προκειμενου να τον βαζουνε να παιζει 5-10 λεπτα.. [/b]

Πες μου ότι κάνεις πλάκα

Και μόνο ότι βάζεις το Σλούκα στην ίδια πρόταση με το Ρούμπιο συνιστά επιεικώς ιεροσυλία. Ο Ρούμπιο είναι εδώ και κοντά 5 χρόνια ένας από τους γνωστότερους παίκτες στον κόσμο. Δεν αποτελεί επένδυση για το μέλλον. Αποτελούσε. Τώρα πια είναι το παρόν. Είναι ο πιο σημαντικός παίκτης, το βαρόμετρο για το ρυθμό της καλύτερης ομάδας που είδε η Ευρώπη να παίζει μπάσκετ την τελευταία πενταετία, ενδεχομένως να είναι και πάλι βασικός της Εθνικής ακόμη κι αν παίξει ο Καλντερόν το καλοκαίρι

Ο Σλούκας παίζει ακόμη garbage mins στην Α1 και στην Εθνική Νέων..
colonel gomelsky
QUOTE(PanosIlio @ Apr 19 2010, 20:43 ) *
Ναι αυτό τι σχέση με αυτό "...Γείωσε τελείως τους παίκτες του σε κάθε συνέντευξή του, υπονομεύοντας την αυτοπεποίθηση και τη ψυχολογία των παικτών με απαράδεκτα σχόλια σε συνεντεύξεις..."

Μωρέ θα μας τρελάνετε τελείως...


Δεν κατάλαβα τι είπα που είναι ικανό να σε τρελάνει και μάλιστα τελείως. Βασικά δε συμφωνώ με την άποψη του φίλου για εθνική, Καζλάουσκας κτλ. Απλά διαβάζοντας το ποστ του μου ήρθε στο μυαλό αυτή η συνέντευξη του Καζλάουσκας. Προφανώς μεταξύ αυτού και αυτού που γράφει ο φίλος υπάρχει απόσταση. Ωστόσο, τα σχόλιά του τότε ήταν όντως υποτιμητικά για τους παίχτες του κάτι που είχε επισημανθεί και από πολλούς εδώ στο φόρουμ.

ΥΓ. Μην τρελένεσαι. peace.gif

QUOTE(treathitch @ Apr 19 2010, 20:54 ) *
Και μόνο ότι βάζεις το Σλούκα στην ίδια πρόταση με το Ρούμπιο συνιστά επιεικώς ιεροσυλία. Ο Ρούμπιο είναι εδώ και κοντά 5 χρόνια ένας από τους γνωστότερους παίκτες στον κόσμο. Δεν αποτελεί επένδυση για το μέλλον. Αποτελούσε. Τώρα πια είναι το παρόν. Είναι ο πιο σημαντικός παίκτης, το βαρόμετρο για το ρυθμό της καλύτερης ομάδας που είδε η Ευρώπη να παίζει μπάσκετ την τελευταία πενταετία, ενδεχομένως να είναι και πάλι βασικός της Εθνικής ακόμη κι αν παίξει ο Καλντερόν το καλοκαίρι

Ο Σλούκας παίζει ακόμη garbage mins στην Α1 και στην Εθνική Νέων..


Εννοείς τη Μπαρτσελόνα; Ο Ρούμπιο είναι το βαρόμετρό της; Πλάκα κάνεις που λες και συ smiley.gif
treathitch
QUOTE(colonel gomelsky @ Apr 19 2010, 20:44 ) *
Εννοείς τη Μπαρτσελόνα; Ο Ρούμπιο είναι το βαρόμετρό της; Πλάκα κάνεις που λες και συ smiley.gif

Εφ όσον δεν έβαλα smiley, μόνο πλάκα δεν κάνω
il postino
η πρωτη διοργανωση του καζλα ηταν απολυτα επιτυχημενη τηρουμενη των αναλογιων. ηταν η πρωτη του διοργανωση με μια νεα, γι αυτον , ομαδα και επιπλεον δεν ειχε ολους ελληνες παικτες διαθεσιμους προεξεχοντων του καλυτερου διδυμου στο ποιντ στην ευρωπη (τεο-δδ). οπως ειπα και τις προαλλες το ταβανι μας δεν ηταν καν η τριτη θεση μιας και παιξαμε με τους ισπανους στον ημιτελικο! αν παιζαμε με τη σερβια δε θα μπορουσε κανεις μα κανεις να προδικασει το αποτελεσμα! τι αλλο να ζητησουμε απο τον λιθουανο στη συγκεκριμενη διοργανωση? να μαθει στον νεο και απειρο καλαθη το πραγματικο μπασκετ? να προσεχει τι τρωει ο κουφος και να μην εχει το στομαχι του να τον πηγαινει αιμα? να κανει ενεση εμπειριας στον καιμα και στον καλαμποκη που ηταν η πρωτη τους διοργανωση? να απαγορευσει στον σπανουλη να κατεβαζει τη μπαλα γιατι μετα απο 30 λεπτα μπασκετ 100% εντασης σε αμυνα και επιθεση το παιδι κανει λαθη? να αγορασει 10 κιλα @@ στον παντα χρησιμο ζηση? να κανει τους πριντεζη-περπε να αγωνιστουν λες και εχουν 4-5 διοργανωσεις απο πισω τους?

προσωπικα , με το ελαχιστο μπασκετ που ξερω ειμαι πολυ ικανοποιημενος με την εμφανιση μας στην πολωνια και με το μεταλλιο που κερδισαμε. ειμαι διπλα χαρουμενος γιατι σε αυτη την επιτυχια συνεβαλλαν καποια παιδια , για τα οποια μια τετοια διοργανωση , ποσω μαλλον δε μια τετοια επιτυχια , ηταν ονειρο ζωης (γιαννης καλαμποκης-καιμακογλου). αυτη η εθνικη ομαδα τοσα χρονια εχει κερδισει τον σεβασμο ολων παγκοσμιως εκτος μερικων , και δεν ειναι λιγοι , ελληνων!

υπαρχουν καποιοι φιλοι που ο,τι και να δουν απο την εθνικη μπασκετ , οποια επιτυχια και να εχουμε , κατι θα βρουν να σχολιασουν αρνητικα και αυτο γιατι η κριτικη ειναι παντα ευκολη , ειδικα οταν κριτικαρεις χωρις να σκεφτεσαι.
ViC
STOP!!!

Το ότι ο Σπανούλης και ο Ζήσης είναι 1.90 και καλοί χειριστές της μπάλας, δεν τους κάνει ταυτόχρονα point guards.
Ο Σπανούλης ταλαιπωρεί την μπάλα με αχρείαστη ντρίπλα και δε διαβάζει πάντα καλά το παιχνίδι.
Ο Ζήσης πολλές φορές κολλάει και αγχώνεται κατά συνέπεια η επίθεση πάει κατά διαόλου. Επίσης είναι άτολμος.
Επίσης, δεν μπορούν να αλλάξουν ρυθμό και ανάλογα με τις ανάγκες του κάθε αγώνα να τρέξουν ή να παγώσουν το παιχνίδι, καθώς είναι παίκτες που κινούνται στο ίδιο τέμπο, λογικό αφού είναι δυάρια και όχι άσσοι.
Γι' αυτό χρειάζονται οι ΔΔ και Παπαλουκας, ακόμα και ο καλός Καλάθης, αυτός που είχαμε στο ευρωμπάσκετ και έδωσε μια άλφα ηρεμία που δεν μπορούσαν να δώσουν οι άλλοι.
Ο Σπανούλης και ο Ζήσης έχουν συγκεκριμένες δουλειές μέσα στο γήπεδο, αλλά πουθενά δε λέει ότι πρέπει να οργανώνουν. Ακόμα, αν πάρεις την οργάνωση του παιχνιδιού από τα χέρια τους, τους απελευθερώνεις ως παίκτες και μπορούν να αφοσιωθούν περισσότερο στα πραγματικά καθήκοντά τους (σουτ, ντράιβς, άμυνες κλπ) και να είναι και σωματικά και πνευματικά ξεκούραστοι.
Τέτοιος παικταράς που είναι ο Σπανούλης, αν ήταν και πλέι μέικερ, ο Ζέλικο θα είχε στηρίξει τον παναθηναϊκό επάνω του και όχι πάνω στον ΔΔ. Αφελής σαν σκέψη, αλλά ας έρθει όποιος θέλει να πει το αντίθετο... smiley.gif

Ακόμα, δεν καταλαβαίνω κι εγώ τη λύσσα αυτή με τον Κασλάουσκας. Ο άνθρωπος πήρε μια ομάδα από την οποία έλειπαν οι δύο σημαντικότεροι παίκτες της (ή έστω 2 από τους 4-5 σημαντικότερους) και την έφτασε στην τρίτη θέση. Χάσαμε λογικά και δίκαια από την καλύτερη Ισπανία και κερδίσαμε έστω και όπως κερδίσαμε τα κρίσιμα ματς με Τουρκία και Σλοβενία. Επιστρέψαμε στα μετάλλια μετά το ευρωπαϊκό της Ισπανίας και τους Ολυμπιακούς του Πεκίνου. Δεν παίξαμε καλό μπάσκετ, παίξαμε αναγκαίο μπάσκετ. Για μένα ο Καζλάουσκας θα κριθεί φέτος όταν με ένα (σχεδόν?) πλήρες ρόστερ θα πάει να πάρει ένα μετάλλιο σε ένα πολύ δυνατό τουρνουά, που 2 από τα τρία μετάλλια φαίνονται ήδη καπαρωμένα από ΗΠΑ, Ισπανία.
Όσο για τη διαχείρηση του ρόστερ του, ο Καζλάουσκας χρησιμοποίησε τον Καλάθη περισσότερο και αποτελεσματικότερα απ' ότι τον χρησιμοποιεί τώρα ο Ζέλικο. Ο Κουφός ναι μεν δεν έπαιξε πολύ, αλλά όποτε έπαιξε έδειξε πως είναι έξω από τα νερά του. Δεν μπορώ να πω ότι θα τον χρησιμοποιούσα περισσότερο.
il postino
QUOTE(ViC @ Apr 20 2010, 00:02 ) *
STOP!!!


Τέτοιος παικταράς που είναι ο Σπανούλης, αν ήταν και πλέι μέικερ, ο Ζέλικο θα είχε στηρίξει τον παναθηναϊκό επάνω του και όχι πάνω στον ΔΔ. Αφελής σαν σκέψη, αλλά ας έρθει όποιος θέλει να πει το αντίθετο... smiley.gif

και παικταρας ειναι ο σπαν και ποιντ μπορει να παιξει. δεν ειναι ηλιθιος ουτε αμπαλος ο ζοτς που του δινει το ποιντ εχοντας στην ομαδα σαρας και δδ . εχει πολυ καλη αισθηση της πασας , ενω ο χειρισμος του ειναι τετοιος που δεν του κλεβεις τη μπαλα ουτε με αιτηση. το γεγονος αλλωστε οτι παιζει το p&r παρα πολυ καλα ειναι στοιχειο οτι μπορει να παιξει και εκει. δεν ειναι ουτε παπαλουκας ουτε διαμαντιδης στο ποιντ σε καμια περιπτωση αλλα τη θεση την εχει.θυμηθειτε τι παιχνιδια ειχε κανει περυσι μεα στη σιενα στο ποιντ....

φιλε μου ο ζοτς εχει στηριξει πολυ παιχνιδι πανω στον σπαν , μη σου φαινεται περιεργο. τον εχει απο τις πρωτες επιλογες στην επιθεση , πονταρει πανω του στην αμυνα , τον βαζει ποιντ , ξερει οτι θα παρει τελευταιο σουτ . μηπως να τον φωναζε και σπιτι του να του φτιαχνει και κανα φαι?
ViC
QUOTE(il postino @ Apr 20 2010, 00:29 ) *
και παικταρας ειναι ο σπαν και ποιντ μπορει να παιξει. δεν ειναι ηλιθιος ουτε αμπαλος ο ζοτς που του δινει το ποιντ εχοντας στην ομαδα σαρας και δδ . εχει πολυ καλη αισθηση της πασας , ενω ο χειρισμος του ειναι τετοιος που δεν του κλεβεις τη μπαλα ουτε με αιτηση. το γεγονος αλλωστε οτι παιζει το p&r παρα πολυ καλα ειναι στοιχειο οτι μπορει να παιξει και εκει. δεν ειναι ουτε παπαλουκας ουτε διαμαντιδης στο ποιντ σε καμια περιπτωση αλλα τη θεση την εχει.θυμηθειτε τι παιχνιδια ειχε κανει περυσι μεα στη σιενα στο ποιντ....

φιλε μου ο ζοτς εχει στηριξει πολυ παιχνιδι πανω στον σπαν , μη σου φαινεται περιεργο. τον εχει απο τις πρωτες επιλογες στην επιθεση , πονταρει πανω του στην αμυνα , τον βαζει ποιντ , ξερει οτι θα παρει τελευταιο σουτ . μηπως να τον φωναζε και σπιτι του να του φτιαχνει και κανα φαι?

Ναι ρε φίλε, το pick en' roll το έχει ο Σπανούλης πάρα πολύ, πράγματι... Ότι έχει πολύ καλό έλεγχο μπάλας το αναφέρω κι εγώ. Εμένα άλλωστε μου αρέσει πολύ σαν παίκτης. Αλλά ότι έχει ένα pick en roll, ένα φοβερό ντράιβ και ένα αρκετά καλό σουτ, όπως επίσης ότι είναι παίκτης-τσαμπουκάς που θα πάρει το μεγάλο σουτ, όλα αυτά φίλε μου δεν τον κάνουν point guard...
Και για να στο αντιστρέψω, προφανώς δεν είναι ηλίθιος ο Ζοτς, γι' αυτό εκτός από το Σπανούλη έχει τον ΔΔ και το Σάρας.
Κάνει κατάχρηση ντρίμπλας ναι ή όχι;
Κάνει πολλά λάθη σε set επιθέσεις ναι ή όχι; Και λάθη που μπορεί να μη φαίνονται στη στατιστική, αλλά φαίνονται στο γήπεδο.
Μπορεί να αλλάξει το ρυθμό του ματς κατά το δοκούν ναι ή όχι; Γιατί ο ΔΔ, ο Σάρας και ο Παπαλουκάς το κάνουν αυτό ακόμα και χωρίς εντολή, γιατί είναι οι ίδιοι προπονητές μέσα στο γήπεδο, όσο τυποποιημένη έκφραση κι αν είναι αυτή. Ε, ο Μπίλαρος δεν είναι δυστυχώς...
Ας γυρίσουν ο ΔΔ και ο Παπαπλουκάς στην εθνική για να επιστρέψει και ο Σπανούλης στη φυσική του θέση. Γιατί άλλο να παίξει 5-10 λεπτά στον άσσο ο Σπανούλης στην ανάγκη και άλλο να παίζει 30-35 λεπτά στον άσσο όπως στο ευρωμπάσκετ.
Anaz
[offtopic]
QUOTE
Είναι ο πιο σημαντικός παίκτης, το βαρόμετρο για το ρυθμό της καλύτερης ομάδας που είδε η Ευρώπη να παίζει μπάσκετ την τελευταία πενταετία
(Αν και η τελευταια φραση σηκωνει αρκετη συζητηση)
Juan Carlos Navarro, ξεκαθαρα, imo..
[/offtopic]
il postino
QUOTE(ViC @ Apr 20 2010, 01:48 ) *
Ναι ρε φίλε, το pick en' roll το έχει ο Σπανούλης πάρα πολύ, πράγματι... Ότι έχει πολύ καλό έλεγχο μπάλας το αναφέρω κι εγώ. Εμένα άλλωστε μου αρέσει πολύ σαν παίκτης. Αλλά ότι έχει ένα pick en roll, ένα φοβερό ντράιβ και ένα αρκετά καλό σουτ, όπως επίσης ότι είναι παίκτης-τσαμπουκάς που θα πάρει το μεγάλο σουτ, όλα αυτά φίλε μου δεν τον κάνουν point guard...
Και για να στο αντιστρέψω, προφανώς δεν είναι ηλίθιος ο Ζοτς, γι' αυτό εκτός από το Σπανούλη έχει τον ΔΔ και το Σάρας.
Κάνει κατάχρηση ντρίμπλας ναι ή όχι;
Κάνει πολλά λάθη σε set επιθέσεις ναι ή όχι; Και λάθη που μπορεί να μη φαίνονται στη στατιστική, αλλά φαίνονται στο γήπεδο.
Μπορεί να αλλάξει το ρυθμό του ματς κατά το δοκούν ναι ή όχι; Γιατί ο ΔΔ, ο Σάρας και ο Παπαλουκάς το κάνουν αυτό ακόμα και χωρίς εντολή, γιατί είναι οι ίδιοι προπονητές μέσα στο γήπεδο, όσο τυποποιημένη έκφραση κι αν είναι αυτή. Ε, ο Μπίλαρος δεν είναι δυστυχώς...
Ας γυρίσουν ο ΔΔ και ο Παπαπλουκάς στην εθνική για να επιστρέψει και ο Σπανούλης στη φυσική του θέση. Γιατί άλλο να παίξει 5-10 λεπτά στον άσσο ο Σπανούλης στην ανάγκη και άλλο να παίζει 30-35 λεπτά στον άσσο όπως στο ευρωμπάσκετ.

στο ξαναπα, μη συγκρινεις τον σπαν με τον δδ και τον τεο στο ποιντ. εννοειται οτι δεν ειναι ουτε θα φθασει ποτε στο επιπεδο τους! και ναι , κανει τα λαθη του , οπως θα εκανε οποιοδηποτε αλλο δυαρι στον ασο. δε σημαινει κατι αυτο! δεν υπαρχει αλλο δυαρι στην ευρωπη που να μπορει να παιζει τοσο καλα σαν πλευ μεικερ σε τετοιο επιπεδο, ουτε καν ο ναβαρο . ο τυπος ειναι δυαρι , ασος δε θα γινει ποτε , αυτο ομως δεν τον εμποδιζει να προσφερει αποδοτικα και εκει.

playmaker raketas
Προφανώς και δεν έχουμε προσωπικά με το Γιόνας για να του κάνουμε επίθεση, όπως ειπώθηκε. Αυτό που είδα εγώ στο Ευρωμπάσκετ, ήταν ένας τεμπέλης προπονητής, χωρίς ιδέες και διάθεση και φουλ ξενερωμένος με την ομάδα του. Αν ήρθε εδώ για κάποιου είδους ένσημα, ας του πουν ότι η Ελλάδα είναι μες στις 5 καλύτερες ομάδες του κόσμου...
colonel gomelsky
QUOTE(Anaz @ Apr 20 2010, 08:43 ) *
[offtopic](Αν και η τελευταια φραση σηκωνει αρκετη συζητηση)
Juan Carlos Navarro, ξεκαθαρα, imo..
[/offtopic]


Ποιός μωρέ! Αυτός ο υπερτιμημένος κωλοτούμπας ανθέλληνας άμπαλος και βουτηχτής; τσ τσ τσ τσ 68.gif

(εννοείται ότι αστειεύομαι. Δεν νομίζω να τίθεται σε κουβέντα το αν ο Ναβάρο είναι το βαρόμετρο της Μπαρτσελόνα. Είναι σαν να διαφωνούμε για το τι καιρό κάνει έξω. Εδώ ο Λα Μπόμπα έπαιζε καθοριστικό ρόλο -δεν ήταν τότε το βαρόμετρο- όταν ήταν 20 χρονών και είχε συμπαίκτες Μποντιρόγκα, Σάρας, Φούτσκα...)
ViC
QUOTE(il postino @ Apr 20 2010, 10:30 ) *
στο ξαναπα, μη συγκρινεις τον σπαν με τον δδ και τον τεο στο ποιντ. εννοειται οτι δεν ειναι ουτε θα φθασει ποτε στο επιπεδο τους! και ναι , κανει τα λαθη του , οπως θα εκανε οποιοδηποτε αλλο δυαρι στον ασο. δε σημαινει κατι αυτο! δεν υπαρχει αλλο δυαρι στην ευρωπη που να μπορει να παιζει τοσο καλα σαν πλευ μεικερ σε τετοιο επιπεδο, ουτε καν ο ναβαρο . ο τυπος ειναι δυαρι , ασος δε θα γινει ποτε , αυτο ομως δεν τον εμποδιζει να προσφερει αποδοτικα και εκει.

Ακριβώς. Στην ουσία συμφωνούμε, λοιπόν. Μπορεί να παίξει στον άσσο και να προσφέρει, αλλά αφού υπάρχουν καλύτεροι στη θέση αυτή, το καλύτερο θα είναι να έρθουν αυτοί στην εθνική και ο Σπανούλης να μετατεθεί εκεί που ανήκει πραγματικά και να παίζει αν και όποτε χρειαστεί στον άσσο.
Και πράγματι, αν μιλάμε για ασσοδυάρι, ο Σπανούλης είναι όντως καλύτερος από πολλούς, ίσως και ο καλύτερος. Αλλά καθαρός άσσος όπως τον είδαμε στο ευρωμπάσκετ και όπως συμφωνείς κι εσύ δεν είναι.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.