Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Mundobasket 2010
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19
colonel gomelsky
QUOTE(sixama23 @ Jul 30 2010, 14:23 ) *
Ο Χαραλαμπίδης καλύτερος του Μαρτίνεθ; blink.gif
Ο Βασιλειάδης ήταν καλύτερος σε ranking και από τον Ναβάρο στην ACB. Μήπως σημαίνει ότι είναι καλύτερός του;
Αν καλούταν π.χ. ο Βασιλειάδης να παίξει το ρόλο του Σαν Εμετέριο και του Μαρτίνεθ σε Τάου και Βαλένθια αντίστοιχα, θα μπορούσε να ανταποκριθεί;
Σχετικά με τη Ρωσία έκανα συγκρίσεις για τα κορμιά και τα ύψη που διαθέτουν οι δύο ομάδες.
Όσον αφορά τις Γιουγκοσλαβικές χώρες που αναφέρεις, διαφωνείς δηλαδή ότι οι Σέρβοι-Κροάτες-Σλοβένοι είναι πιο ταλαντούχοι από τους Έλληνες παίκτες; Για πες μου πόσοι παίκτες από αυτούς έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο σε πρωταθλήματα εκτός της χώρας και πες μου μετά και πόσο Έλληνες έχουν κάνει σοβαρή καριέρα σε άλλο πρωτάθλημα εκτός Ελλάδας.


Αυτή σου ακριβώς η πρόταση καταδεικνύει ότι δεν παίζουν τον απόλυτο ρόλο οι ατομικές ικανότητες. Κάτι σαν υπερατού δηλαδή. Αναφορικά με τα ταλέντα συμφωνώ. Ο Καλάθης π.χ. δεν είναι ΕΠΟΥΔΕΝΙ γκόραν ντράγκιτς.
GK_23
QUOTE(KingCrimson @ Jul 30 2010, 14:24 ) *
Εγω για Ευρωπη τουλαχιστο, να το καταλαβω οτι οι πρωην γιουγκοσλαβικες δημοκρατιες εχουν και πληθωρα καλων παικτων και περισσοτερο ταλεντο απο εμας, αυτο που δε μπορω να καταλαβω με τιποτα σε αυτο το φορουμ ειναι η ταση ηρωοποιησης ολων των Ισπανων...περιμενω να τους δω φετος και χωρις Γκασολ, γιατι τελευταια φορα το 2005 που πεξανε χωρις αυτον, ειχαν μπει με τα χιλια ζορια και με σπρωξιμο στη 4αδα..για να καταταγουν τελικα 4οι

Άλλο το 2005, άλλο σήμερα...
Οι περισσότεροι Ισπανοί παίκτες όπως ο Ρούντυ, ο Καλδερόν, ο Μαρκ Γκασόλ, βρίσκονται σε πολύ ανώτερο επίπεδο από αυτό που βρίσκονταν τότε.
colonel gomelsky
QUOTE(sixama23 @ Jul 30 2010, 14:33 ) *
Άλλο το 2005, άλλο σήμερα...
Οι περισσότεροι Ισπανοί παίκτες όπως ο Ρούντυ, ο Καλδερόν, ο Μαρκ Γκασόλ, βρίσκονται σε πολύ ανώτερο επίπεδο από αυτό που βρίσκονταν τότε.


Ειδικά για τον Μαρκ Γκασόλ χαρακτηριστική είναι η -μέχρι αυτομαστιγώματος- αυτοκριτική που έκανε ο Σκουντής αναιρώντας όλα τα ειρωνικά του σχόλια για άμπαλους και βύσματα. Βασικά, ούτε Μαρκ Γκασόλ έχουμε.
GK_23
QUOTE(colonel gomelsky @ Jul 30 2010, 14:31 ) *
Αυτή σου ακριβώς η πρόταση καταδεικνύει ότι δεν παίζουν τον απόλυτο ρόλο οι ατομικές ικανότητες. Κάτι σαν υπερατού δηλαδή. Αναφορικά με τα ταλέντα συμφωνώ. Ο Καλάθης π.χ. δεν είναι ΕΠΟΥΔΕΝΙ γκόραν ντράγκιτς.

Δεν θεωρώ το ατομικό ταλέντο πανάκεια για την επιτυχία. Άλλωστε ανέφερα πως τα βασικά συστατικά της επιτυχίας της ελληνικής ομάδας τα τελευταία χρόνια είναι άλλα. Η ένστασή μου βασικά ξεκίνησε από μια φράση ενός φίλου πως "έχουμε πλειάδα καλών παικτών". Σε αυτό διαφωνώ! Οι Έλληνες παίκτες που μπορούν να φανούν ανταγωνιστικοί σε υψηλό εθνικό επίπεδο π.χ. 8άδας Ολυμπιακών Αγώνων, είναι μετρημένοι στα δάκτυλα.

Τον Ντράγκιτς με τον Διαμαντίδη και τον Σπανούλη πρέπει να τον συγκρίνεις, όχι με τον Καλάθη...
Hakeem Olajuwon
QUOTE
Ο Χαραλαμπίδης καλύτερος του Μαρτίνεθ


Οταν λεω κατι το εχω τεκμηριωσει.Φετος ειμαστε τυχεροι και οι 2 να παιξουν στην ιδια διοργανωση
Οι επιδοσεις του χαραλαμπιδη με 4 διαφορετικα συστηματα αξιολογησης

http://www.draftexpress.com/stats.php?sid=42189

PER EFF EFF/40 WS/40
23.0 11.7 20.8 9.6

Και οι επιδοσεις του μαρτινεθ

http://www.draftexpress.com/profile/Rafael...nez-5378/stats/

PER EFF EFF/40 WS/40
14.2 9.2 14.1 3.8

Αρα ο χαραλαμπιδης χαοτικα καλυτερος του μαρτινεθ και δεν αφηνει περιθωρια για παρερμηνειες


QUOTE
Ο Βασιλειάδης ήταν καλύτερος σε ranking και από τον Ναβάρο στην ACB. Μήπως σημαίνει ότι είναι καλύτερός του;
Αν καλούταν π.χ. ο Βασιλειάδης να παίξει το ρόλο του Σαν Εμετέριο και του Μαρτίνεθ σε Τάου και Βαλένθια αντίστοιχα, θα μπορούσε να ανταποκριθεί;


Δεν σημαινει οτι ειναι καλυτερος σημαινει οτι επαιξε καλυτερα απο αυτον φετος.Ειναι λίγο;

Και γιατι να μην μπορουσε να ανταποκριθει;
Στην πραγματικοτητα η στατιστικη λεει οτι τα ποσοστα ενος παικτη τις περισσοτερες φορες ανεβαινουν οταν παει σε μια μεγαλυτερη ομαδα.Δες π.χ. τα ποσοστα του βασιλειαδη στον οσφπ ειναι καλυτερα απο τα φετεινα.
Αρα ναι το πιο πιθανο οτι θα μπορουσε να ανταποκριθει
colonel gomelsky
QUOTE(sixama23 @ Jul 30 2010, 14:42 ) *
Δεν θεωρώ το ατομικό ταλέντο πανάκεια για την επιτυχία. Άλλωστε ανέφερα πως τα βασικά συστατικά της επιτυχίας της ελληνικής ομάδας τα τελευταία χρόνια είναι άλλα. Η ένστασή μου βασικά ξεκίνησε από μια φράση ενός φίλου πως "έχουμε πλειάδα καλών παικτών". Σε αυτό διαφωνώ! Οι Έλληνες παίκτες που μπορούν να φανούν ανταγωνιστικοί σε υψηλό εθνικό επίπεδο π.χ. 8άδας Ολυμπιακών Αγώνων, είναι μετρημένοι στα δάκτυλα.

Τον Ντράγκιτς με τον Διαμαντίδη και τον Σπανούλη πρέπει να τον συγκρίνεις, όχι με τον Καλάθη...


Ηλικιακά με τον Καλάθη και τον Τεόντοσιτς θα τον συγκρίνω. Το ότι έχει ξεπεταχτεί από νωρίς είναι κρεντιτ. Θα αδικηθεί αν τον συγκρίνω με παίκτες που είναι στο prime τους.

Αν το λες αναφορικά με τον ρόλο του στην εθνική του, συμφωνώ. Αυτή είναι η σύγκριση.

Εγώ βλέπω το potential
GK_23
QUOTE(Hakeem Olajuwon @ Jul 30 2010, 14:48 ) *
Οταν λεω κατι το εχω τεκμηριωσει.Φετος ειμαστε τυχεροι και οι 2 να παιξουν στην ιδια διοργανωση
Οι επιδοσεις του χαραλαμπιδη με 4 διαφορετικα συστηματα αξιολογησης

http://www.draftexpress.com/stats.php?sid=42189

PER EFF EFF/40 WS/40
23.0 11.7 20.8 9.6

Και οι επιδοσεις του μαρτινεθ

http://www.draftexpress.com/profile/Rafael...nez-5378/stats/

PER EFF EFF/40 WS/40
14.2 9.2 14.1 3.8

Αρα ο χαραλαμπιδης χαοτικα καλυτερος του μαρτινεθ και δεν αφηνει περιθωρια για παρερμηνειες




Δεν σημαινει οτι ειναι καλυτερος σημαινει οτι επαιξε καλυτερα απο αυτον φετος.Ειναι λίγο;

Και γιατι να μην μπορουσε να ανταποκριθει;
Στην πραγματικοτητα η στατιστικη λεει οτι τα ποσοστα ενος παικτη τις περισσοτερες φορες ανεβαινουν οταν παει σε μια μεγαλυτερη ομαδα.Δες π.χ. τα ποσοστα του βασιλειαδη στον οσφπ ειναι καλυτερα απο τα φετεινα.
Αρα ναι το πιο πιθανο οτι θα μπορουσε να ανταποκριθει

Είδα και πως ανταποκρίθηκε και στον Ολυμπιακό...
Τα στατιστικά δηλαδή είναι το μέτρο για να πούμε αν ένας παίκτης έπαιξε καλύτερα σε μια σεζόν;
Τα στατιστικά διαφοροποιούνται ανάλογα με το ρόλο που έχει ένας παίκτης σε μια ομάδα κα την ομάδα που αγωνίζεται.
Ο Βασιλειάδης έχει αποδείξει ότι ανταποκρίνεται μόνο όταν έχει πρωταγωνιστικό ρόλο σε μια μεσαία ομάδα. Αυτό είναι το πικ του δυστυχώς...

Θα είχε ενδιαφέρον να βάλεις και τα στατιστικά Μαρτίνεθ και Χαραλαμπίδη στον ημιτελικό του Eurocup π.χ. που έπαιξαν αντίπαλοι. Για να δούμε ποιος ανταποκρίνεται καλύτερα σε κρίσιμες και υψηλού επιπέδου αναμετρήσεις...
Andre_Iguodala
Αδικειτε παντως τους Ελληνες παιχτες σφοδρα...


Και ατομικα εχουμε αρκετα ταλαντουχους παιχτες.Καταρχας εχουμε εναν απο τους καλυτερους Ευρωπαιους ψηλους(μεσα στην δεκαδα κατα τη γνωμη μου) τον Μπουρουση.Εχουμε επισης τον καλυτερο περιφερειακο αμυντικο της Ευρωπης εδω και χρονια στο προσωπο του Διαμαντιδη.Εναν απο τους καλυτερους σκορερ στην Ευρωπη,τον Σπανουλη.Εκει που υστερουμε οπως ειπα ειναι η θεση 3 οπου εγω αναμενω να δω την εξελιξη του Παπανικολαου.Φετος ΠΡΕΠΕΙ να παρει χρονο ειδικα απο τη στιγμη που ο Μπιελιτσα δεν εκλεισε στον Ολυμπιακο.Ενα 15λεπτο στην χειροτερη πρεπει να το παιρνει ανεξαρτητως του ποιον θα παρει ο Ολυμπιακος εκει.

Στο 4 εχουμε πολλες καλες λυσεις σωρις να εχουμε κατι το εξαιρετικο.Βαθος εχουμε(Ζησης εξαιρετικα αξιοπιστος guard,Σοφο στο 5) και τους απαραιτητους σε καθε ομαδα ρολιστες.Δεν μπορω να καταλαβω ατομικα πως υστερουμε σε σχεση με χωρες οπως η Αργεντινη η η Βραζιλια η η Κροατια ξερω εγω ποσο μαλλον απο τη στιγμη που οι ομαδες αυτες δεν εχουν βαθος...

Το σημαντικο που εχει τονιστει περασε στα ψηλα.Οτι καιμε τους παιχτες που παμε να αναδειξουμε και αυτο καποια στιγμη πρεπει να σταματησει να γινεται και να δωθουν καποιες ευκαιριες σε παιχτες οπως Παπανικολαου,Παππας ακομα και στον Χρυσικοπουλο(που εκανε προσφατα μεγαλα παιχνιδια νομιζω) στις ομαδες που αγωνιζονται
KingCrimson
QUOTE(sixama23 @ Jul 30 2010, 14:42 ) *
Δεν θεωρώ το ατομικό ταλέντο πανάκεια για την επιτυχία. Άλλωστε ανέφερα πως τα βασικά συστατικά της επιτυχίας της ελληνικής ομάδας τα τελευταία χρόνια είναι άλλα. Η ένστασή μου βασικά ξεκίνησε από μια φράση ενός φίλου πως "έχουμε πλειάδα καλών παικτών". Σε αυτό διαφωνώ! Οι Έλληνες παίκτες που μπορούν να φανούν ανταγωνιστικοί σε υψηλό εθνικό επίπεδο π.χ. 8άδας Ολυμπιακών Αγώνων, είναι μετρημένοι στα δάκτυλα.

Τον Ντράγκιτς με τον Διαμαντίδη και τον Σπανούλη πρέπει να τον συγκρίνεις, όχι με τον Καλάθη...


Στα δαχτυλα μετριουνται οι παικτες που θεωρουνται μεγαλης κλασης σε ολες τις χωρες, με εξαιρεση τις ΗΠΑ.
Συγκριτικα σε ποιοτητα παικτων εθνικων ομαδων ελλαδα και ισπανια, με εξαιρεση Π.Γκασολ, ειναι πολυ κοντα και και η κοντρα ειναι στα σημεια
colonel gomelsky
QUOTE(KingCrimson @ Jul 30 2010, 15:09 ) *
Στα δαχτυλα μετριουνται οι παικτες που θεωρουνται μεγαλης κλασης σε ολες τις χωρες, με εξαιρεση τις ΗΠΑ.
Συγκριτικα σε ποιοτητα παικτων εθνικων ομαδων ελλαδα και ισπανια, με εξαιρεση Π.Γκασολ, ειναι πολυ κοντα και και η κοντρα ειναι στα σημεια


Αν πάρεις τους πρωτοκλασσάτους έχουμε:

Διαμαντίδης = Καλντερόν
Σπανούλης < Ναβάρο
Μπουρούσης <<<<<<<<<<<<<<<<<< Παού Γκασόλ

Ρούντι>>>>>>>Περπέρογλου
Γιουλ>>Ζήσης
Ρούμπιο>>>>Καλάθης

Δεν είναι ακριβώς στα σημεία. Βάσκεθ; Έχουν αρκετά καλύτερη ομάδα -στα χαρτιά τουλάχιστον- οι Ισπανοί και χωρίς τον παού.
KingCrimson
QUOTE(Andre_Iguodala @ Jul 30 2010, 15:08 ) *
Αδικειτε παντως τους Ελληνες παιχτες σφοδρα...


Και ατομικα εχουμε αρκετα ταλαντουχους παιχτες.Καταρχας εχουμε εναν απο τους καλυτερους Ευρωπαιους ψηλους(μεσα στην δεκαδα κατα τη γνωμη μου) τον Μπουρουση.Εχουμε επισης τον καλυτερο περιφερειακο αμυντικο της Ευρωπης εδω και χρονια στο προσωπο του Διαμαντιδη.Εναν απο τους καλυτερους σκορερ στην Ευρωπη,τον Σπανουλη.Εκει που υστερουμε οπως ειπα ειναι η θεση 3 οπου εγω αναμενω να δω την εξελιξη του Παπανικολαου.Φετος ΠΡΕΠΕΙ να παρει χρονο ειδικα απο τη στιγμη που ο Μπιελιτσα δεν εκλεισε στον Ολυμπιακο.Ενα 15λεπτο στην χειροτερη πρεπει να το παιρνει ανεξαρτητως του ποιον θα παρει ο Ολυμπιακος εκει.

Στο 4 εχουμε πολλες καλες λυσεις σωρις να εχουμε κατι το εξαιρετικο.Βαθος εχουμε(Ζησης εξαιρετικα αξιοπιστος guard,Σοφο στο 5) και τους απαραιτητους σε καθε ομαδα ρολιστες.Δεν μπορω να καταλαβω ατομικα πως υστερουμε σε σχεση με χωρες οπως η Αργεντινη η η Βραζιλια η η Κροατια ξερω εγω ποσο μαλλον απο τη στιγμη που οι ομαδες αυτες δεν εχουν βαθος...

Το σημαντικο που εχει τονιστει περασε στα ψηλα.Οτι καιμε τους παιχτες που παμε να αναδειξουμε και αυτο καποια στιγμη πρεπει να σταματησει να γινεται και να δωθουν καποιες ευκαιριες σε παιχτες οπως Παπανικολαου,Παππας ακομα και στον Χρυσικοπουλο(που εκανε προσφατα μεγαλα παιχνιδια νομιζω) στις ομαδες που αγωνιζονται


Συμφωνω απολυτα σε ολα! Για το Χρυσικοπουλο ..ισως εχει πολυ καλυτερες προοπτικες και απο τον Παπανικολαου, ο χρονος θα δειξει, οχι ομως παιζοντας δεκα λεπτα ολη τη χρονια..πραγματικα ειναι πολυ εξοργιστικο αυτο που γινεται με τα ταλεντα μας στο ελληνικο πρωταθλημα
GK_23
QUOTE(Andre_Iguodala @ Jul 30 2010, 15:08 ) *
Αδικειτε παντως τους Ελληνες παιχτες σφοδρα...


Και ατομικα εχουμε αρκετα ταλαντουχους παιχτες.Καταρχας εχουμε εναν απο τους καλυτερους Ευρωπαιους ψηλους(μεσα στην δεκαδα κατα τη γνωμη μου) τον Μπουρουση.Εχουμε επισης τον καλυτερο περιφερειακο αμυντικο της Ευρωπης εδω και χρονια στο προσωπο του Διαμαντιδη.Εναν απο τους καλυτερους σκορερ στην Ευρωπη,τον Σπανουλη.Εκει που υστερουμε οπως ειπα ειναι η θεση 3 οπου εγω αναμενω να δω την εξελιξη του Παπανικολαου.Φετος ΠΡΕΠΕΙ να παρει χρονο ειδικα απο τη στιγμη που ο Μπιελιτσα δεν εκλεισε στον Ολυμπιακο.Ενα 15λεπτο στην χειροτερη πρεπει να το παιρνει ανεξαρτητως του ποιον θα παρει ο Ολυμπιακος εκει.

Στο 4 εχουμε πολλες καλες λυσεις σωρις να εχουμε κατι το εξαιρετικο.Βαθος εχουμε(Ζησης εξαιρετικα αξιοπιστος guard,Σοφο στο 5) και τους απαραιτητους σε καθε ομαδα ρολιστες.Δεν μπορω να καταλαβω ατομικα πως υστερουμε σε σχεση με χωρες οπως η Αργεντινη η η Βραζιλια η η Κροατια ξερω εγω ποσο μαλλον απο τη στιγμη που οι ομαδες αυτες δεν εχουν βαθος...

Το σημαντικο που εχει τονιστει περασε στα ψηλα.Οτι καιμε τους παιχτες που παμε να αναδειξουμε και αυτο καποια στιγμη πρεπει να σταματησει να γινεται και να δωθουν καποιες ευκαιριες σε παιχτες οπως Παπανικολαου,Παππας ακομα και στον Χρυσικοπουλο(που εκανε προσφατα μεγαλα παιχνιδια νομιζω) στις ομαδες που αγωνιζονται

Μιας και ανέφερες τον Μπουρούση, ο οποίος είναι κατά τεκμήριο ο καλύτερος Έλληνας ψηλός.
Σαν μονάδα σε σχέση με τους ψηλούς της Βραζιλίας (Νενέ - Σπλίτερ), πως τον αξιολογείς;

Ατομικά υστερούμε σε σχέση με την Αργεντινή στο εξής: Πρόπερυσι στο Πεκίνο, βρέθηκε ένας παίκτης που μας καθάρισε στην κυριολέξία ΜΟΝΟΣ του, ο Ντελφίνο. Το ίδιο θα μπορούσε να είχε κάνει και κάποιος εκ των Σκόλα-Τζινόμπιλι. Εμείς δεν διαθέτουμε κανένα παίκτη που να μπορεί να κάνει κάτι αντίστοιχο. Ούτε ο Διαμαντίδης, ούτε ο Σπανούλης, ούτε ο Παπαλουκάς είναι ικανοί να κάνουν αυτό που έκανε ο Ντελφίνο το 2008, σε τόσο κρίσιμο ματς μάλιστα.
Hakeem Olajuwon
QUOTE(sixama23 @ Jul 30 2010, 15:07 ) *
Είδα και πως ανταποκρίθηκε και στον Ολυμπιακό...
Τα στατιστικά δηλαδή είναι το μέτρο για να πούμε αν ένας παίκτης έπαιξε καλύτερα σε μια σεζόν;
Τα στατιστικά διαφοροποιούνται ανάλογα με το ρόλο που έχει ένας παίκτης σε μια ομάδα κα την ομάδα που αγωνίζεται.
Ο Βασιλειάδης έχει αποδείξει ότι ανταποκρίνεται μόνο όταν έχει πρωταγωνιστικό ρόλο σε μια μεσαία ομάδα. Αυτό είναι το πικ του δυστυχώς...

Θα είχε ενδιαφέρον να βάλεις και τα στατιστικά Μαρτίνεθ και Χαραλαμπίδη στον ημιτελικό του Eurocup π.χ. που έπαιξαν αντίπαλοι. Για να δούμε ποιος ανταποκρίνεται καλύτερα σε κρίσιμες και υψηλού επιπέδου αναμετρήσεις...


Προφανως και τα στατιστικα ειναι το βασικο μετρο πολυ πιο αξιοπιστο αντικειμενικο και χωρις εμπαθειες και σκοπιμοτητες και απο την δικη σου αποψη και απο την δικη μου..

Στον ολυμπιακο ο βασιλειαδης σουταρε 44 3%, 69% 2% και 90% που ειναι τα καλυτερα της καριερας του.Τι παραπανω επρεπε να κανει για να ανταποκριθει;
.Αρα το οτι μπορει να εχει πρωταγωνιστικο ρολο μονο σε μεσαια ομαδα δεν αντεχει σε σοβαρη αναλυση και δεν εχει σχεση με την πραγματικοτητα.

Οσο για τον μαρτινεθ και το χαραλαμπιδη ο ρον αρτεστ στον 7ο τελικο ηταν ο καλυτερος του τελικου καλυτερος και απο τους πιρς,γκαρνετ,αλλεν.Αρα ο ρον αρτεστ ειναι καλυτερος των 3 σελτικς...
Ενα παικτης κρινεται πάντοτε απο την διαρκεια και οχι απο 1 παιχνιδι αυτο ισχυει για ολους τους παίκτες στο κοσμο.
KingCrimson
QUOTE(colonel gomelsky @ Jul 30 2010, 15:13 ) *
Αν πάρεις τους πρωτοκλασσάτους έχουμε:

Διαμαντίδης = Καλντερόν
Σπανούλης < Ναβάρο
Μπουρούσης <<<<<<<<<<<<<<<<<< Παού Γκασόλ

Ρούντι>>>>>>>Περπέρογλου
Γιουλ>>Ζήσης
Ρούμπιο>>>>Καλάθης

Δεν είναι ακριβώς στα σημεία. Βάσκεθ; Έχουν αρκετά καλύτερη ομάδα -στα χαρτιά τουλάχιστον- οι Ισπανοί και χωρίς τον παού.

Εχουμε περισσοτερο βαθος στο 4-5, ειναι καλυτεροι στα γκαρντ
benchwarmer
Δεν καταλαβαινω τι νοημα εχει να παιρνουμε εναν εναν τους παιχτες και να τους συγκρινουμε.

Στα δικα μου τα ματια, με οποιαδηποτε αλλη ομαδα σε αυτο το μουντομπασκετ, εκτος των ΗΠΑ και της Ισπανιας, θα κατεβαινουμε ως φαβορι, η τουλαχιστον ως ισοδυναμοι. Περυσι πηραμε το χαλκινο, φετος με την παρουσια του Διαμαντιδη που μας ανεβαζει ενα επιπεδο, παμε ξεκαθαρα παλι για 4αδα. Την λεπτη γραμμη επιτυχιας-αποτυχιας θα την κρινει και παλι το ματς της 8αδας.
colonel gomelsky
QUOTE(benchwarmer @ Jul 30 2010, 15:23 ) *
Δεν καταλαβαινω τι νοημα εχει να παιρνουμε εναν εναν τους παιχτες και να τους συγκρινουμε.

Στα δικα μου τα ματια, με οποιαδηποτε αλλη ομαδα σε αυτο το μουντομπασκετ, εκτος των ΗΠΑ και της Ισπανιας, θα κατεβαινουμε ως φαβορι, η τουλαχιστον ως ισοδυναμοι. Περυσι πηραμε το χαλκινο, φετος με την παρουσια του Διαμαντιδη που μας ανεβαζει ενα επιπεδο, παμε ξεκαθαρα παλι για 4αδα. Την λεπτη γραμμη επιτυχιας-αποτυχιας θα την κρινει και παλι το ματς της 8αδας.


Έχεις δίκιο! Μπήκα και γω στη λογική υπερατού που μόλις πριν 3 ποστ καταδίκαζα. Σταθερότητα απόψεων. smiley.gif
Αναφορικά με το φαβορί, συμφωνώ. Πάντως οι ΗΠΑ δεν έχουν καμία σχέση με την ομάδα του 2008. Στα χαρτιά για μένα φαβορί για το χρυσό οι Ισπανοί. Άλλωστε κόντεψαν να το πάρουν και το 2008, αλλά ας όψεται ο Ρομουάλντας...

@Χακίμ: Γιατί υπάρχουν κι αλλοι και δεν τους ανέφερα?
Hakeem Olajuwon
QUOTE(colonel gomelsky @ Jul 30 2010, 15:13 ) *
Αν πάρεις τους πρωτοκλασσάτους έχουμε:

Διαμαντίδης = Καλντερόν
Σπανούλης < Ναβάρο
Μπουρούσης <<<<<<<<<<<<<<<<<< Παού Γκασόλ

Ρούντι>>>>>>>Περπέρογλου
Γιουλ>>Ζήσης
Ρούμπιο>>>>Καλάθης

Δεν είναι ακριβώς στα σημεία. Βάσκεθ; Έχουν αρκετά καλύτερη ομάδα -στα χαρτιά τουλάχιστον- οι Ισπανοί και χωρίς τον παού.


Αυτοι δεν ειναι προφανως οι πρωτοκλασσατοι ελληνες παικτες
Ο καλαθης δεν ειναι καν μεσα στους 12 καλυτερους ελληνες παικτες αυτη τη στιγμη ο παπαλουκας, ο φωτσης,ο πελεκανος ο βασιλειαδης,ο βουγιουκας,ο μαυροκεφαλιδης ακομα και ο παππας αυτη την στιγμη ειναι καλυτερος του καλαθη.Επισης ο ζησης ειναι χειροτερος απο αρκετους απο αυτους που αναφερα
Andre_Iguodala
Προσωπικα εγω αν και θα φανει εκπληξη τον Μπουρουση τον θεωρω καλυτερο του Σπλιτερ.Για μενα εχει πιο ολοκληρωμενο παιχνιδι απο τον Βραζιλιανο.Αλλα αυτα ειναι γουστα.Τωρα ο Nene ειναι μεγαλη συμπαθεια για μενα γιατι ειχε μεγαλες αναποδιες στην καριερα του και τις ξεπερασε ολες και ειναι πολυ καλος παιχτης.Αλλα οι Βραζιλιανοι εκει θα στηριχτουν στους ψηλους τους αντε και στον Βarbosa.Γενικα θα παιξει πολυ μεγαλο ρολο το οτι εμεις εχουμε 7 καλους παιχτες απενταντι σε 3 πολυ καλους παιχτες των αντιπαλων

Σαφως και δεν εχουμε καποιον παιχτη να παρει μονος του το παιχνιδι.Ισως αυτο να κανει την ομαδα μας πιο επικινδυνη.Το γεγονος οτι οποιοσδηποτε μπορει να παρει το παιχνιδι για μας.Νταξει τετοιο παιχνιδι ο Delfino δεν ξερω αν μπορει να ξανακανει.Εκεινη την μερα ναι ειχε κανει οργια και σιγουρα αυτο που λεω δεν στεκει γιατι μπορει ο Delfino οπου μας πετυχαινει να κανει τετοια παιχνιδια.Αλλα εγω λεω οτι γινεται τρομερη υποτιμηση του Ελληνικου ταλεντου απλα.Και ο Καλαθης που διαβαζω σχολια υποτιμαται κατα τη γνωμη μου κανεις δεν αναφερεται στα 4αρια μας τον Πριντεζη που εκανε πολυ καλη σαιζον στην Ισπανια και τον Φωτση που ενταξει εγω προσωπικα τον αντιπαθω γιατι χαραμισε το ταλεντο του αλλα τελος παντων.

Για μενα ειμαστε απο τα φαβορι για μεταλλιο(για ολουα φανταζομαι).Η Εθνικη στην καλη της μερα δεν εχει να φοβαται κανεναν.Ουτε Ισπανους(να θυμισω τη διαιτητικη σφαγη που ειχε χρειαστει να γινει για να μας νικησουν οι Ισπανοι μες στο σπιτι τους με αποτελεσμα ο Χολντεν να τους καθαρισει στον τελικο) ουτε την Αμερικη ουτε την Τουρκια ουτε κανεναν.Το θεμα ειναι ποσες φορες θα βρεθει η Εθνικη στην καλη της μερα.Αλλα αν μπορουμε να βγουμε 3οι στο Ευρωπαικο με Σπανουλη(που ας μην γελιομαστε δεν κανει για point guard) στον 1 και χωρις Διαμαντιδη Παπαλουκα τοτε δεν νομιζω οτι εχουμε να φοβομαστε κατι

Και εχουμε και πολυ ταλεντο για το μελλον...Καλαθης,Παππας,Παπανικολαου,Χρυσικ
οπουλος,Κουφος,Μπογρης αν ξυπνησουν ο Σλουκας και ο Κασελακης και 304 βετερανοι να τους πλαισιωσουν
GK_23
QUOTE(Andre_Iguodala @ Jul 30 2010, 15:35 ) *
Για μενα ειμαστε απο τα φαβορι για μεταλλιο(για ολουα φανταζομαι).Η Εθνικη στην καλη της μερα δεν εχει να φοβαται κανεναν.Ουτε Ισπανους(να θυμισω τη διαιτητικη σφαγη που ειχε χρειαστει να γινει για να μας νικησουν οι Ισπανοι μες στο σπιτι τους με αποτελεσμα ο Χολντεν να τους καθαρισει στον τελικο) ουτε την Αμερικη ουτε την Τουρκια ουτε κανεναν.Το θεμα ειναι ποσες φορες θα βρεθει η Εθνικη στην καλη της μερα.Αλλα αν μπορουμε να βγουμε 3οι στο Ευρωπαικο με Σπανουλη(που ας μην γελιομαστε δεν κανει για point guard) στον 1 και χωρις Διαμαντιδη Παπαλουκα τοτε δεν νομιζω οτι εχουμε να φοβομαστε κατι

Ότι είμαστε φαβορί για να διακριθούμε είμαστε. Κανείς δεν το αμφισβητεί αυτό. Εγώ προσωπικά θεωρώ ότι πέρα από Ισπανία και ΗΠΑ τα πράγματα είναι πολύ ανοικτά για τις υπόλοιπες ομάδες. Αυτές οι 2 θα πάνε στην τετράδα, κατά 99,99%. Χωρίς προφανώς να υποστηρίζω ότι πρέπει να φοβόμαστε κάποιον. Τα όρια της αποτυχίας από την επιτυχία είναι λεπτά σε τέτοιες διοργανώσεις, όπως εύστοχα έγραψε ένας φίλος πιο πάνω.
benchwarmer
QUOTE(colonel gomelsky @ Jul 30 2010, 14:26 ) *
Έχεις δίκιο! Μπήκα και γω στη λογική υπερατού που μόλις πριν 3 ποστ καταδίκαζα. Σταθερότητα απόψεων. smiley.gif
Αναφορικά με το φαβορί, συμφωνώ. Πάντως οι ΗΠΑ δεν έχουν καμία σχέση με την ομάδα του 2008. Στα χαρτιά για μένα φαβορί για το χρυσό οι Ισπανοί. Άλλωστε κόντεψαν να το πάρουν και το 2008, αλλά ας όψεται ο Ρομουάλντας...


Εαν κατεβαινε ο Γκασολ, θα ητανε ξεκαθαρο φαβορι οι Ισπανοι. Τωρα ειναι στα ιδια πιστευω. Οι Αμερικανοι παντως συμφωνω, ειναι πιο τρωτοι και απο το 2006.
iraklis peristeriou
QUOTE(KingCrimson @ Jul 30 2010, 12:33 ) *
Σε οτι αφορα τον Παπαλουκα, εμενα δεν με ενδιαφερουν τα εσωτερικα τους ...αυτα ας κατσουν να τα βρουνε μονοι τους!
Εγω ξερω οτι η ομαδα ειχε την ευκαιρια να κατεβει πληρης και με τον Παπαλουκα στην ομαδα και ο Καζλαουσκας τη κλωτσισε!


Πιο σημαντικό από το να κατέβει πλήρης σε αυτό το τουρνουά, είναι το πώς θα κάνει προετοιμασία η εθνική για τα επόμενα τουρνουά. Αν δεχόταν τον Παπαλουκά τώρα, του χρόνου το καλοκαίρι θα πήγαινε στα 3-5 πηγάδια μόνο ο Καλάθης, ο Παπανικολάου και ο Παππάς, και ο ΔΔ θα ερχόταν από την Καστοριά τον Αύγουστο, ενώ ο Σπανούλης θα έκανε ατομική προετοιμασία στη Μύκονο.

QUOTE(Andre_Iguodala @ Jul 30 2010, 15:35 ) *
Για μενα ειμαστε απο τα φαβορι για μεταλλιο (για ολους φανταζομαι).


Για τον Ναβάρο, όχι!
Σε μια συνέντευξη που τον ρώτησαν, ανέφερε 5-6 ομάδες φαβορί, αλλά τον πελάτη (ελλάδα) τον ξέχασε!
Δεν τον χωνεύω αυτόν τον άνθρωπο, με τίποτα! shot.gif

KingCrimson
QUOTE(iraklis peristeriou @ Jul 30 2010, 16:32 ) *
Πιο σημαντικό από το να κατέβει πλήρης σε αυτό το τουρνουά, είναι το πώς θα κάνει προετοιμασία η εθνική για τα επόμενα τουρνουά. Αν δεχόταν τον Παπαλουκά τώρα, του χρόνου το καλοκαίρι θα πήγαινε στα 3-5 πηγάδια μόνο ο Καλάθης, ο Παπανικολάου και ο Παππάς, και ο ΔΔ θα ερχόταν από την Καστοριά τον Αύγουστο, ενώ ο Σπανούλης θα έκανε ατομική προετοιμασία στη Μύκονο.

Για τον Ναβάρο, όχι!
Σε μια συνέντευξη που τον ρώτησαν, ανέφερε 5-6 ομάδες φαβορί, αλλά τον πελάτη (ελλάδα) τον ξέχασε!
Δεν τον χωνεύω αυτόν τον άνθρωπο, με τίποτα! shot.gif


@Πιο σημαντικό από το να κατέβει πλήρης σε αυτό το τουρνουά, είναι το πώς θα κάνει προετοιμασία η εθνική για τα επόμενα τουρνουά. Αν δεχόταν τον Παπαλουκά τώρα, του χρόνου το καλοκαίρι θα πήγαινε στα 3-5 πηγάδια μόνο ο Καλάθης, ο Παπανικολάου και ο Παππάς, και ο ΔΔ θα ερχόταν από την Καστοριά τον Αύγουστο, ενώ ο Σπανούλης θα έκανε ατομική προετοιμασία στη Μύκονο.@ 69.gif

@Για τον Ναβάρο, όχι!
Σε μια συνέντευξη που τον ρώτησαν, ανέφερε 5-6 ομάδες φαβορί, αλλά τον πελάτη (ελλάδα) τον ξέχασε!
Δεν τον χωνεύω αυτόν τον άνθρωπο, με τίποτα@

MAZI ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑΒΑΡΟ!
Andre_Iguodala
Δεν νομιζω να υπαρχει καποιος Ελληνας που να χωνευει τον Ναβαρο η γενικα καποιον Ισπανο μπασκετμπολιστα.Εδω μετα το παιχνιδι μας με τους Ισπανους και τη σφαγη μεχρι και τον Ναδαλ σταματησα να χωνευω που τον εδειχνε η καμερα να διαμαρτυρεται για ολα τα ανυπαρκτα σφυριγματα που ζηταγαν οι Ισπανοι...


sixama για μενα αν η ομαδα δεν μπει τουλαχιστον στην 8αδα(για να μην πω στην τετραδα) θα ειναι αποτυχια.Ανεξαρτητως του ποτε θα κληθουμε να αντιμετωπισουμε ποιον...
GK_23
QUOTE(Andre_Iguodala @ Jul 30 2010, 17:25 ) *
sixama για μενα αν η ομαδα δεν μπει τουλαχιστον στην 8αδα(για να μην πω στην τετραδα) θα ειναι αποτυχια.Ανεξαρτητως του ποτε θα κληθουμε να αντιμετωπισουμε ποιον...

Αν δεν μπούμε στην 8άδα θα είναι σίγουρα αποτυχία. Αν δεν μπούμε στην τετράδα δε ξέρω...

Δε ξέρω αν έχεις τσεκάρει τα διασταυρώματα του τουρνουά αλλά είχα ποστάρει αυτό πριν μερικές ημέρες.

QUOTE(sixama23 @ Jul 25 2010, 16:03 ) *
Ψάχνοντας το επίσημο site του Παγκοσμίου, έπεσα πάνω στο οργανόγραμμα της διοργάνωσης όπου φαίνονται οι διασταυρώσεις του τουρνουά και παρατήρησα κάτι πολύ ενδιαφέρον, το οποίο δεν θυμάμαι αν έχει γραφτεί ξανά...

Οι ΗΠΑ στον Β' όμιλο και οι Ισπανοί στον Δ' εκτός συγκλονιστικού απροόπτου δε θα χάσουν την πρωτιά. Αυτό όμως παράλληλα σημαίνει πως δεν γίνεται να συναντηθούν στον τελικό smiley.gif Αν δείτε τα διασταυρώματα ο Β1 πέφτει αντίπαλος με τον Δ1 στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Αν λοιπόν η εθνική μας τερματίσει 1η στον Γ' όμιλο, εκτός συγκλονιστικού απροόπτου δεν θα συναντήσει μια εκ των ΗΠΑ και Ισπανία, παρά μόνο στον τελικό της διοργάνωσης. Σίγουρα θα πρέπει να βλέπουμε ένα-ένα τα ματς και να μην προτρέχουμε τόσο αλλά ένα τέτοιο ενδεχόμενο δημιουργεί ένα extra κίνητρο ώστε να κυνηγήσουμε την πρωτιά στον όμιλο μας. Κάτι αντίστοιχο ισχύει και για τους Τούρκους, οι οποίοι έχουν και το επιπλέον πλεονέκτημα της έδρας.


Για εμένα λοιπόν έχει μεγάλη σημασία τι θα κάνουμε στα παιχνίδια του ομίλου. Πότε άλλωστε δεν συμφωνούσα με αυτό το τετριμμένο και χιλιοειπωμένο περί "χιαστί παιχνιδιών". Άλλο να παίξεις με τις ΗΠΑ στους "8" και άλλο π.χ. με την Αυστραλία.
il postino
εγω βλεπω 2 πραγματα ,

απο τη μια υποτιμαται ο ελληνας μπασκετμπολιστα

και απο την αλλη,

το μπασκετ δεν ειναι μονό 1 εναντιον 1!


εχουμε παικτες και μαλιστα αρκετους, και ψηλους και κοντους! εχουμε παικτες που ερχονται απο πισω, απο τις μικρες εθνικες που τα σαρωνουν ολα στις ηλικιες τους. το γεγονος οτι ελλειψει δδ, παπαλουκα , βασιλοπουλου, τσαρτσαρη πηραμε μεταλλιο κατι καταδεικνυει. για μενα λεει πολλα για αλλους μπορει να μη λεει τιποτα! ναι κυριοι, πηραμε μεταλλιο και με τον καλαμποκη και με τον καιμα και με τον γλυνιαδακη και με τον καλαθη!! ειμαστε η μοναδικη χωρα στον κοσμο που χωρις να εχει παραδοση στο αθλημα (ουσιαστικα απο το 87 και μετα εγιναν βηματα) και λαμβανομενου υποψην τον πληθυσμο μας χουμε καταφερει τοσες διακρισεις σε εθνικο και συλλογικο επιπεδο τα τελευταια 20 χρονια!!!!

ο ελληνας ξερει μπασκετ και μακαρι και αλλοι τομεις της ζωης μας να ειχαν την αποδοση που εχει το ελληνικο μπασκετ. το να εχει τη γνωμη του ο καθενας ειναι απολυτως σεβαστο. το να υποτιμαει ομως ετσι αβιαστα ειναι καπως.


γραφτηκε οτι εχουμε λιγοτερο ταλεντο απο σερβους , σλοβενους κ κροατες καπου. εν ετει 2010 δεν παιζει κατι τετοιο κατα τη γνωμη τη δικη μου.

και καλα απο τους σερβους , μα απο τους κροατες? απο τους σλοβενους? τελοσπαντων , γνωμες ειναι αυτες. προσπαθω να θυμηθω εναν πολυ καλο κροατη παικτη και δεν τα καταφερνω. προσπαθω να θυμηθω ενα σλοβενο να μου κανει εντυπωση και πλην των ντραγκιτς , ουντριχ δε μπορω να σκεφθω αλλον. μονο τον σμοντις αλλα και αυτος τσακισμενος ειναι!

κατι πηρε το ματι μου για τη βραζιλια!!! τι σχεση εχει η βραζιλια με την ελλαδα οταν μιλαμε για μπασκετ? επειδη θα κατεβασει ομαδα οπου θα συνυπαρχουν ταυτοχρονα 4-5 καλοι παικτες?


ειμαστε στις 5 καλυτερες ομαδες του κοσμου τα τελευταια 20 χρονια και ειμαστε μολις 11-12 εκ πληθυσμος. αν αυτο δε λεει κατι τοτε..

υ.γ , για ενα πραγμα ειμαι σχεδον σιγουρος , οτι δυσκολα ελληνας θα παιξει και μαλιστα καλα στο νβα. ολα ,μα ολα, τα αλλα τα μπορουμε!




QUOTE(Andre_Iguodala @ Jul 30 2010, 17:25 ) *
Δεν νομιζω να υπαρχει καποιος Ελληνας που να χωνευει τον Ναβαρο η γενικα καποιον Ισπανο μπασκετμπολιστα.Εδω μετα το παιχνιδι μας με τους Ισπανους και τη σφαγη μεχρι και τον Ναδαλ σταματησα να χωνευω που τον εδειχνε η καμερα να διαμαρτυρεται για ολα τα ανυπαρκτα σφυριγματα που ζηταγαν οι Ισπανοι...

λατρευω τον καρλος χιμενεθ και εχω εντυπωσιαστει απο την αλματωδη εξελιξη και βελτιωση του ρουντυ!!! πριν 3-4 χρονια μονο καρφωνε και τωρα ειναι απο τα καλυτερα 2-3αρια στον κοσμο. κατα τα αλλα , καλντερον-παου-ναβαρο μεγαλοι παικτες και καραγκιοζηδες μαζι!!!!
Andre_Iguodala
il postino δεν μιλαω παιχτικα.Ως μπασκετμολιστες ολοι αυτοι εχουν μεγαλοι αξια.Ομως ο τροπος με τον οποιο παιζουν και τα σφυριγματα που παιρνουν με τον τροπο που τα παιρνουν και γενικα ο τροπος παιχνιδιου τους ως Εθνικη Ισπανιας ειναι εξωφρενικος και βγαζει πολλους εξω απο τα ρουχα τους πιστευω
kolokotronis
Εγώ πάλι το μόνο που θέλω είναι να πετύχουμε τους αχώνευτους ισπανούς και να τους καθαρίσουμε.

Μετά ας γίνει ότι θέλει.
SG3ptshooter
Bλέπω πάντως να λέτε πως πολλές από τις υπολογίσιμες δυνάμεις (εμείς, Ισπανοί) δεν έχουν καθόλου πληρότητα στο ρόστερ, ακόμα και οι Αμερικανοί θα έχουν κενά (στη ρακέτα και στο περιφερειακό σουτ) και μου κάνει εντύπωση που δεν έχετε σταθεί στο φαβορί που πρέπει να κάνουν 7-8 άτομα το τουρνουά της ζωής τους πολύ μπροστά από το δεύτερο για να πάρει μετάλλιο...
Μιλάω φυσικά για τους Αργεντίνους, που πρόκειται να έχουν για βασική πεντάδα τον 35χρονο Ομπέρτο με τα προβλήματά του, τον 33χρονο Πριχιόνι και τους Σκόλα, Νοτσιόνι (που δε διανύουν και την πρώτη νεότητα) και το Ντελφίνο. Είναι εμφανώς η τελευταία τους ευκαιρία, αλλά όταν "έκτος παίκτης" πρόκειται να είναι είτε ο Φεντερίκο Κάμερικς (συμπαθέστατος, αλλά λίγος) στα φοργουορντς είτε ο Πάμπλο Κιντέρος στα γκαρντς, πρέπει να κάνουν όλοι αυτοί εξαιρετικά παιχνίδια σε όλη τη διάρκεια του τουρνουά. Με ποιούς να τους ξεκουράσεις, που από κει και πέρα υπάρχει χάος;

Βέβαια ο Σκόλα είναι τόσο παιχταράς που μπορεί να πάρει μόνος του τα ματσάκια biggrin.gif
il postino
QUOTE(SG3ptshooter @ Jul 30 2010, 18:40 ) *
Bλέπω πάντως να λέτε πως πολλές από τις υπολογίσιμες δυνάμεις (εμείς, Ισπανοί) δεν έχουν καθόλου πληρότητα στο ρόστερ, ακόμα και οι Αμερικανοί θα έχουν κενά (στη ρακέτα και στο περιφερειακό σουτ) και μου κάνει εντύπωση που δεν έχετε σταθεί στο φαβορί που πρέπει να κάνουν 7-8 άτομα το τουρνουά της ζωής τους πολύ μπροστά από το δεύτερο για να πάρει μετάλλιο...
Μιλάω φυσικά για τους Αργεντίνους, που πρόκειται να έχουν για βασική πεντάδα τον 35χρονο Ομπέρτο με τα προβλήματά του, τον 33χρονο Πριχιόνι και τους Σκόλα, Νοτσιόνι (που δε διανύουν και την πρώτη νεότητα) και το Ντελφίνο. Είναι εμφανώς η τελευταία τους ευκαιρία, αλλά όταν "έκτος παίκτης" πρόκειται να είναι είτε ο Φεντερίκο Κάμερικς (συμπαθέστατος, αλλά λίγος) στα φοργουορντς είτε ο Πάμπλο Κιντέρος στα γκαρντς, πρέπει να κάνουν όλοι αυτοί εξαιρετικά παιχνίδια σε όλη τη διάρκεια του τουρνουά. Με ποιούς να τους ξεκουράσεις, που από κει και πέρα υπάρχει χάος;

Βέβαια ο Σκόλα είναι τόσο παιχταράς που μπορεί να πάρει μόνος του τα ματσάκια biggrin.gif

μη μας τους θυμιζεις φιλε!!!!!

και το 2004 και το 2008 παραλιγο να σπασω την τηλεοραση!!!!

στην αθηνα περιορισαμε τον μανου και την παθαμε απο το κατσικι τον χερμαν που εβαλε 8 μαζεμενους ποντους (με 2 τριποντα μαλιστα) μεσα σε 3-4 επιθεσεις.

στο πεκινο ηταν η σειρα του ντελφινο να βγαλει τη μπαλα , σωστα ειπε ο κοουτς Γ. , απο τη τσεπη και να τη βαζει καλαθι. μετρησα 2 ευκολα καλαθια των αργεντινων σε κεινο το ματς. ολα τα αλλα με αιμα!!!

τωρα και να τους πετυχουμε και να τους πατησουμε σα κατσαριδες δεν εχει την ιδια αξια!!! ο μεγαλος μανου δε θα ναι εκει για να φυγει με σκυμμενο κεφαλι!

παντως μεγαλα παλικαρια οι αργεντινοι!!! μια τρελοπαρεα, η οποια με το τσαμπουκα της , πρωταγωνιστησε για σειρα ετων !!!! απο μενα 77.gif
KingCrimson
Για αυτους τους 5-6 παικταραδες της Αργεντινης ..απλα respect! οτι και αν κανουν φετος ..
Για τους ισπανους θα το ξαναπω οτι μπορει να χουν τα ονοματα και την ομαδα αλλα οτι και να κανουν ο τιτλος του καραγκιοζη θα τους ακολουθει παντα και φυσικα θα συμφωνισω και εγω οτι το στιλ παιχνιδιου τους μπορει να ναι θεαματικο αλλα πολλακις εχει βοηθηθει απο τη διαιτησια
Οι ΗΠΑ ειναι το ν.1 φαβορι για χρυσο και ας μην εχουν και οτι καλυτερο και αυτα τα παιδια που μπηκαν θα παιξουν γιατι εχουν πολλα να αποδειξουν, μειονεκτημα οτι δεν εχουν εμπειρια αναλογων διοργανωσεων..που μπορει να αποδειχτει και μπουμερανγκ..
Τους Βραζιλιανους δε τους πιστευω ιδιαιτερα... οτι και αν κατεβασουν,
οι Σλοβενοι εχουν πολλες ελλειψεις...
η Τουρκια θα εχει το αβανταζ της εδρας οπου ειμαι σιγουρος οτι οι Τουρκοι θα κανουν καθε αγωνα τους κολαστηριο για τους αντιπαλους ..οποτε δε θα ναι εκπληξη ακομα και μεταλιο για την Τουρκια
Για τη Σερβια υπαρχει η εγγυση στο παγκο που λεγεται Ιβκοβιτς και τους περιμενω τουλαχιστο 4αδα
Κατι καλο περιμενω και απο Πουερτο - Ρικο, Αυστραλια, Κροατια... που μπορει καποια απο αυτες να κανει και την εκπληξη για 4αδα...
Υπαρχει αλλος αξιομνημονευτος...? α ναι και η Γαλλια ..μονο που ενα Παρκερ ειχαν και αυτος τους εφτυσε........
Οποτε δε πιστευω οτι και για μας ειναι τοσο ευκολη υποθεση ενα μεταλιο ή εστω η τετραδα...και ουτε το χρυσο ειναι υποθεση μονο ΗΠΑ - Ισπανιας, λογω πολλων απουσιων αυτο το παγκοσμιο πιστευω οτι θα ειναι πολυ αμφιροπο και δε θα μου φανει παραξενο αν καποια απο τα θεωρουμενα φαβορι καταποντιστουν....
Nostradamus
Ρε παιδιά ο άνθρωπος θέλει να πει ότι η Ελλάδα υστερεί σε αγνό, ακατέργαστο ταλέντο, σε ποιότητα, πρώτες ύλες και λύσεις από το βάθος του πάγκου σε σχέση με κάποιες άλλες χώρες (Ισπανία, Σερβία, ΗΠΑ κλπ). Από εκεί και πέρα το ταλέντο πάιζει μεν σημαντικό ρόλο για την επιτυχία μίας ομάδας αλλά δεν είναι και ο καταλύτης. Όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω εξίσου ρόλο παίζουν το δέσιμο των παικτών, η χημεία και η δουλειά που γίνεται από το coaching staff. Ούτως ή άλλως η Εθνική ποτέ δεν πήρε κάποιο ματς από μεγάλη εμφάνιση ενός συγκεκριμένου παίκτη. Το όπλο αυτής της ομάδας ήταν ανέκαθεν η συνοχή και η ομοιογένεια και το σημαντικό είναι ότι παρόλο που δεν υπάρχει αυτό που λέμε σουπερσταρ στο ρόστερ μας, ο οποιοσδήποτε από μία πλειάδα 7-8 παικτών μπορεί να διακριθεί στο εκάστοτε παιχνίδι. Άλλωστε δεν νομίζω να μας ενδιαφέρει ποιός είναι αυτός, όσο υπάρχει κάποιος που θα το κάνει. blove.gif
saleasss
Ημαρτον πιά βρε παιδιά με αυτήν την Ισπανία... Οχι δα και πελάτες.. Απο το 87 μέχρι το 98 το σκορ ηταν 4-1 υπέρ μας.

Στα υπόλοιπα:

Το 2006 χάσαμε μείναμε από βενζίνη γιατί τα δώσαμε όλα με τις ΗΠΑ του λεμπρόν, καρμέλο και των υπολοίπων, από παντελή έλλειψη κινήτρου και υπερβολική αυτοπεπίθεση - παίξαμε χάλια και αυτοί ήταν ξεκούραστοι και ψηχωμένοι όπου και μας έριξαν και το ξύλο της (λευκής πολικής) αρκούδας
Το 2007 ήταν δικό μας παιχνίδι, ήταν σαν να νικήσαμε με 15 πόντους, μην το μετράτε, ακόμα και οι πέτρες γέλαγαν..
Το 2008 οκ, χάσαμε άνετα, παίξαμε ένα απο τα χειρότερα παιχνίδια μας και οι ισπανοι ένα απο τα καλύτερα τους.
Το 2009 με 2-3 παίκτες και τον Σπανούλη πτώμα παλεύαμε το ματς όσο μπορούσαμε αν και πιστεύω ότι ο Καζλ έκανε πολύ κακό κουτσάρισμα σε εκείνο το παιχνίδι όπου μπορούσαμε να πέσουμε ποιο ηρωικά.

Με λίγα λογια ότι αυτή η ομάδα σίγουρα έχει πάρα πολύ καλούς παίκτες αλλα δεν είναι δα και η Γιουγκοσλαβία των προυγούμενων δεκαετιών για να κάνουμε πιπί μας πάνω μας, μην λέμε και ότι θέλουμε...

Την σημερινή Ισπανία, με την βασική προυπόθεση την 50/50 διατησία (σχεδόν ακατόρθωτο αυτο τα τελευταία χρόνια) και ένα έξυπνο, ακομπλεξάριστο και σκληρό παιχνίδι από εμάς πιστεύω οτι την νικάμε, ακόμα και με τον Παού, χωρίς να υποστοιρίζω φυσικά ότι είμαστε καλύτερη ομάδα από αυτούς αυτήν την εποχή.

Οσον αφορά το αγνό ακατέργαστο υλικό, υπάρχει αλλά πρέπει όμως να το εξορίξουμε... (Λέγε με Χρησικόπουλος και αρκετοί άλλοι)
il postino
QUOTE(saleasss @ Jul 31 2010, 02:03 ) *
Ημαρτον πιά βρε παιδιά με αυτήν την Ισπανία... Οχι δα και πελάτες.. Απο το 87 μέχρι το 98 το σκορ ηταν 4-1 υπέρ μας.

Στα υπόλοιπα:

Το 2006 χάσαμε μείναμε από βενζίνη γιατί τα δώσαμε όλα με τις ΗΠΑ του λεμπρόν, καρμέλο και των υπολοίπων, από παντελή έλλειψη κινήτρου και υπερβολική αυτοπεπίθεση - παίξαμε χάλια και αυτοί ήταν ξεκούραστοι και ψηχωμένοι όπου και μας έριξαν και το ξύλο της (λευκής πολικής) αρκούδας
Το 2007 ήταν δικό μας παιχνίδι, ήταν σαν να νικήσαμε με 15 πόντους, μην το μετράτε, ακόμα και οι πέτρες γέλαγαν..
Το 2008 οκ, χάσαμε άνετα, παίξαμε ένα απο τα χειρότερα παιχνίδια μας και οι ισπανοι ένα απο τα καλύτερα τους.
Το 2009 με 2-3 παίκτες και τον Σπανούλη πτώμα παλεύαμε το ματς όσο μπορούσαμε αν και πιστεύω ότι ο Καζλ έκανε πολύ κακό κουτσάρισμα σε εκείνο το παιχνίδι όπου μπορούσαμε να πέσουμε ποιο ηρωικά.

Με λίγα λογια ότι αυτή η ομάδα σίγουρα έχει πάρα πολύ καλούς παίκτες αλλα δεν είναι δα και η Γιουγκοσλαβία των προυγούμενων δεκαετιών για να κάνουμε πιπί μας πάνω μας, μην λέμε και ότι θέλουμε...

Την σημερινή Ισπανία, με την βασική προυπόθεση την 50/50 διατησία (σχεδόν ακατόρθωτο αυτο τα τελευταία χρόνια) και ένα έξυπνο, ακομπλεξάριστο και σκληρό παιχνίδι από εμάς πιστεύω οτι την νικάμε, ακόμα και με τον Παού, χωρίς να υποστοιρίζω φυσικά ότι είμαστε καλύτερη ομάδα από αυτούς αυτήν την εποχή.

Οσον αφορά το αγνό ακατέργαστο υλικό, υπάρχει αλλά πρέπει όμως να το εξορίξουμε... (Λέγε με Χρησικόπουλος και αρκετοί άλλοι)


join the club φιλε !!!! δεν ειμαστε πολλοι αλλωστε!!!!



Nostradamus
Παιδιά χαλαρώστε και δείτε τα πράγματα από μία πιο ουδέτερη σκοπιά (πράγμα που καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο γιατί είμαστε όλοι Έλληνες rolleyes.gif ) όμως ο Πάου θεωρείται από ένα σεβαστό μέρος του μπασκετικού κοινού των ΗΠΑ ως ο καλύτερος ψηλός στο ΝΒΑ αυτή τη στιγμή, και δυστυχώς όσο και να ψάχνουμε στις μικρές εθνικές ομάδες για κάθε Σλούκα που βγαίνει οι Ισπανοί απαντούν με Rubio, Rudy Fernandez, Marc Gasol κλπ (μιλάω για τους μικρούς σε ηλικία Ισπανούς).

Ακόμη και έτσι να είναι τα πράγματα όπως τα λες μέσα σε τέσσερις χρονιές έχουμε πάιξει 4 ματς κόντρα στους Ισπανούς και το ρεκόρ μας είναι 0-4, μου είναι πολύ δύσκολο να πιστέψω ότι οφείλεται στην τύχη αυτό το πράγμα ή ότι πάντα κάτι συμβαίνει την τελευταία στιγμή και χάνουμε. Ακόμη και το τελευταίο να ισχύει το πιο πιθανό είναι να συμβεί κάτι αναπάντεχο και φέτος (αν πέσουμε με Ισπανία πουθενά) και να έχουμε πάλι τα ίδια.

Καλό είναι να υποστηρίζουμε την ομάδα μας αλλά να πρέπει και να παραδεχόμαστε όταν υστερούμε σε παίκτες εμφανώς. Καλώς ή κακώς μία ομάδα που έχει στις τάξεις τις παίκτες όπως Navarro, Pau, Marc Gasol, Rudy Fernandez, Calderon και Rubio διαθέτει σαφώς περισσότερες λύσεις από την δικιά μας, δεν είναι κακό αυτό.
SG3ptshooter
QUOTE(Nostradamus @ Jul 31 2010, 06:22 ) *
Ακόμη και έτσι να είναι τα πράγματα όπως τα λες μέσα σε τέσσερις χρονιές έχουμε πάιξει 4 ματς κόντρα στους Ισπανούς και το ρεκόρ μας είναι 0-4, μου είναι πολύ δύσκολο να πιστέψω ότι οφείλεται στην τύχη αυτό το πράγμα ή ότι πάντα κάτι συμβαίνει την τελευταία στιγμή και χάνουμε.

smile.gif

Eπίσης κάνω με απόλυτη σοβαρότητα την πρόταση στο νέο Λιθουανό κόουτς να πάρει τη μισή u18 στο μουντομπάσκετ να πάρει εμπειρίες και να αφήσει τύπους σαν το Ντελινινκάιτις, το Γκούστας, τον Εϊτουταβίτσιους, το Λουκάουσκις κλπ. στην ησυχία τους.. biggrin.gif
KingCrimson
QUOTE(SG3ptshooter @ Jul 31 2010, 12:15 ) *
smile.gif

Eπίσης κάνω με απόλυτη σοβαρότητα την πρόταση στο νέο Λιθουανό κόουτς να πάρει τη μισή u18 στο μουντομπάσκετ να πάρει εμπειρίες και να αφήσει τύπους σαν το Ντελινινκάιτις, το Γκούστας, τον Εϊτουταβίτσιους, το Λουκάουσκις κλπ. στην ησυχία τους.. biggrin.gif


Toυς θες δηλαδη να συντριβουν και απο το Λιβανο για να γελαμε, σε πιανω wink.gif
SG3ptshooter
Στους 16 θα συντριβούμε όποια και από τις δύο εκδοχές κι αν κατεβάσουμε 100%, οπότε ας συντριβούμε και νωρίτερα, αλλά θα έχει παίξει 5-6 παιχνίδια Μουντομπάσκετ στα 18 του π.χ. ο Βαλαντσιούνας, o Πούκις κι ο Ρεντίκας... biggrin.gif
GK_23
QUOTE(SG3ptshooter @ Jul 31 2010, 12:15 ) *
smile.gif

Eπίσης κάνω με απόλυτη σοβαρότητα την πρόταση στο νέο Λιθουανό κόουτς να πάρει τη μισή u18 στο μουντομπάσκετ να πάρει εμπειρίες και να αφήσει τύπους σαν το Ντελινινκάιτις, το Γκούστας, τον Εϊτουταβίτσιους, το Λουκάουσκις κλπ. στην ησυχία τους.. biggrin.gif

Και ποιον θα κοροϊδεύει μετά ο Χατζηγεωργίου; smile.gif

QUOTE(saleasss @ Jul 31 2010, 02:03 ) *
Ημαρτον πιά βρε παιδιά με αυτήν την Ισπανία... Οχι δα και πελάτες.. Απο το 87 μέχρι το 98 το σκορ ηταν 4-1 υπέρ μας.

Στα υπόλοιπα:

Το 2006 χάσαμε μείναμε από βενζίνη γιατί τα δώσαμε όλα με τις ΗΠΑ του λεμπρόν, καρμέλο και των υπολοίπων, από παντελή έλλειψη κινήτρου και υπερβολική αυτοπεπίθεση - παίξαμε χάλια και αυτοί ήταν ξεκούραστοι και ψηχωμένοι όπου και μας έριξαν και το ξύλο της (λευκής πολικής) αρκούδας
Το 2007 ήταν δικό μας παιχνίδι, ήταν σαν να νικήσαμε με 15 πόντους, μην το μετράτε, ακόμα και οι πέτρες γέλαγαν..
Το 2008 οκ, χάσαμε άνετα, παίξαμε ένα απο τα χειρότερα παιχνίδια μας και οι ισπανοι ένα απο τα καλύτερα τους.
Το 2009 με 2-3 παίκτες και τον Σπανούλη πτώμα παλεύαμε το ματς όσο μπορούσαμε αν και πιστεύω ότι ο Καζλ έκανε πολύ κακό κουτσάρισμα σε εκείνο το παιχνίδι όπου μπορούσαμε να πέσουμε ποιο ηρωικά.

Με λίγα λογια ότι αυτή η ομάδα σίγουρα έχει πάρα πολύ καλούς παίκτες αλλα δεν είναι δα και η Γιουγκοσλαβία των προυγούμενων δεκαετιών για να κάνουμε πιπί μας πάνω μας, μην λέμε και ότι θέλουμε...

Την σημερινή Ισπανία, με την βασική προυπόθεση την 50/50 διατησία (σχεδόν ακατόρθωτο αυτο τα τελευταία χρόνια) και ένα έξυπνο, ακομπλεξάριστο και σκληρό παιχνίδι από εμάς πιστεύω οτι την νικάμε, ακόμα και με τον Παού, χωρίς να υποστοιρίζω φυσικά ότι είμαστε καλύτερη ομάδα από αυτούς αυτήν την εποχή.

Σχετικά με τους Ισπανούς, ασχέτως αν τους χωνεύουμε ή όχι, οφείλουμε να μην είμαστε τυφλοί και να βλέπουμε την πραγματικότητα, η οποία λέει πως οι Ισπανοί αυτή τη στιγμή είναι δύο σκάλες παραπάνω από οποιαδήποτε άλλη ευρωπαϊκή εθνική ομάδα. Τόσο σε ατομικό ταλέντο, όσο και σε σύνολο.

Όσο για τα παιχνίδια που αναφέρεις:
Το 2006 χάσαμε γιατί μετά από την νίκη επί των ΗΠΑ στήθηκε ένα πανηγύρι και κάθε μισή ώρα οι παίκτες και ο προπονητής έβγαιναν για δηλώσεις στα ελληνικά δελτία ειδήσεων. Αντίθετα οι Ισπανοί συσπειρώθηκαν περισσότερο μετά τον τραυματισμό του Γκασόλ, συγκεντρώθηκαν στο παιχνίδι και το αποτέλεσμα ήταν το γνωστό. Και δεν μας έπαιξαν καθόλου ξύλο. Ζώνη 40 λεπτά έπαιξαν και εμείς σπάσαμε τα καλάθια.

Το 2008 και 2009, τα παιχνίδια δεν αντέχουν σε κριτική. Παραδοθήκαμε σχεδόν από το πρώτο ημίχρονο, ειδικά πέρυσι, όπου είχαμε και σημαντικές απουσίες.

Σχετικά με τον ημιτελικό του 2007, θα συμφωνήσω ότι δικαιούμαστε να έχουμε παράπονα για τη διαιτησία και ότι χτυπήσαμε τους Ισπανούς στα ίσια μέσα στο σπίτι τους. Βέβαια στο ίδιο Ευρωμπάσκετ παίξαμε και άλλο ματς αντίπαλοι, για τη 2η φάση των ομίλων και χάσαμε ξανά με "κάτω τα χέρια".

Επειδή όμως ανέφερες και το διάστημα 1987-1998, θα σου πω ότι την περίοδο αυτή παίξαμε δύο φορές επί ελληνικού εδάφους με τους Ισπανούς, στο Ευρωμπάσκετ του 1995 και στο Παγκόσμιο του 1998. Ειδικά το ματς του 1995 θύμιζε ρωμαϊκή αρένα με Χριστιανούς και λιοντάρια. Και οι Χριστιανοί δεν ήμασταν εμείς...

Η άποψη μου είναι, αν και θα πρέπει πρώτα να δούμε τις ομάδες αγωνιζόμενες έστω και σε κάποια φιλικά, πως με βάση τα τωρινά ρόστερ σε μια αναμέτρηση Ισπανίας-Ελλάδας, οι πιθανότητες είναι 80-20 υπέρ των Ισπανών.
SG3ptshooter
QUOTE(sixama23 @ Jul 31 2010, 12:44 ) *
Και ποιον θα κοροϊδεύει μετά ο Χατζηγεωργίου; smile.gif

Σε αυτά είναι ανεξάντλητος ο άτιμος. 77.gif Χτες τον απόλαυσα στις συνεντεύξεις του Ευρωπαϊκού τουρνουά στίβου για κανά μισάωρο... Θα βρει δεκάδες. Μόνο που δεν ξέρω πως θα αντέξει 1. τη σταδιακή μείωση των Γάλλων από το γνωστό κολέγιο, εκτός αν προστίθενται και νέοι και 2. τη σταδιακή μείωση του ποσοστού των καλών παιδιών από το ρόστερ της Γερμανίας, εκτός κι αν ανοίξει διαύλους με Μπένζιγνκ και Σάφφαρτζικ.

Και κάπως πιο ον τόπικ:
Έχετε δει ένα widget κάτω αριστερά στο σάιτ του Μουντομπάσκετ που διαλέγεις μέχρι πέντε παίκτες και θα γράφει κάθε μέρα που μπάινεις τις ατομικές τους επιδόσεις; Ποιους έχετε βάλει; Εγώ το χω δει κάτι σαν "βάλτε τις πιθανές εκπλήξεις" κι έχω κοτσάρει Βασιλειάδη, Χουέρτας, Ντε Κολό, Γκεσεβίτσιους και Ιλιασόβα. peace.gif
KingCrimson
QUOTE(sixama23 @ Jul 31 2010, 12:44 ) *
Επειδή όμως ανέφερες και το διάστημα 1987-1998, θα σου πω ότι την περίοδο αυτή παίξαμε δύο φορές επί ελληνικού εδάφους με τους Ισπανούς, στο Ευρωμπάσκετ του 1995 και στο Παγκόσμιο του 1998. Ειδικά το ματς του 1995 θύμιζε ρωμαϊκή αρένα με Χριστιανούς και λιοντάρια. Και οι Χριστιανοί δεν ήμασταν εμείς...


Τωρα μιλας σωστα! θελω να ξαναδω το Φανη μεσα να τους βομβαρδιζει χωρις ελεος επι 40 λεπτα και η διαιτησια να μας αφηνει να τους παιζουμε μποξ, οπως τους αφηνουν αυτους τωρα!!!
α ρε....νοσταλγια!!!
GK_23
QUOTE(KingCrimson @ Jul 31 2010, 13:14 ) *
Τωρα μιλας σωστα! θελω να ξαναδω το Φανη μεσα να τους βομβαρδιζει χωρις ελεος επι 40 λεπτα και η διαιτησια να μας αφηνει να τους παιζουμε μποξ, οπως τους αφηνουν αυτους τωρα!!!
α ρε....νοσταλγια!!!

Πότε δηλαδή μας έπαιξαν μποξ οι Ισπανοί; OK, συμφωνούμε για τον ημιτελικό του 2007. Υπάρχει κάποιο άλλο ματς που μπορούμε να έχουμε παράπονα από τους διαιτητές;
rchos
QUOTE
Σχετικά με τους Ισπανούς, ασχέτως αν τους χωνεύουμε ή όχι, οφείλουμε να μην είμαστε τυφλοί και να βλέπουμε την πραγματικότητα, η οποία λέει πως οι Ισπανοί αυτή τη στιγμή είναι δύο σκάλες παραπάνω από οποιαδήποτε άλλη ευρωπαϊκή εθνική ομάδα. Τόσο σε ατομικό ταλέντο, όσο και σε σύνολο.


καπως ετσι ειναι τα πραγματα.
εχει εντομεταξυ ερθει ετσι η κατασταση που ταυτοχρονα σερβοι-ιταλοι-λιθουανοι εχουν πεσει σε ανυποληψια τα τελευταια χρονια οποτε ειναι οντως πολυ ανωτεροι απο ολους.

παντως εγω θεωρω οτι του χρονου αν ολα πανε καλα στο ευρωπαικο της λιθουανιας οι σερβοι θα μπορεσουν να τους εκτοπισουν απο την κορυφη.
φυσικα αυτο σημαινει οτι οι τεοντοσιτς-βελιτσκοβιτς θα συνεχισουν την πορεια προς τα πανω.ο μπιελιτσα θα βγει οσο καλος πιστευει ο ντουντα οτι ειναι και ο κρστιτς θα συνεχισει να ερχεται τα καλοκαιρια στην εθνικη.

α και ενα τελευταιο.να μην δουμε ποτε ξανα τον μιλισιτς να γυρναει πισω.
KingCrimson
QUOTE(sixama23 @ Jul 31 2010, 13:16 ) *
Πότε δηλαδή μας έπαιξαν μποξ οι Ισπανοί; OK, συμφωνούμε για τον ημιτελικό του 2007. Υπάρχει κάποιο άλλο ματς που μπορούμε να έχουμε παράπονα από τους διαιτητές;


Του 2008 δε το χα δει, ημουν Ιταλια και η rai δε το εδειξε, αλλα ολα τα αλλα ματς που ειδα απο 2006 και μετα μας ριξαν στο καναβατσο!!! smiley.gif
rchos
QUOTE(sixama23 @ Jul 31 2010, 13:16 ) *
Πότε δηλαδή μας έπαιξαν μποξ οι Ισπανοί; OK, συμφωνούμε για τον ημιτελικό του 2007. Υπάρχει κάποιο άλλο ματς που μπορούμε να έχουμε παράπονα από τους διαιτητές;


το προβλημα με τους ισπανους και τους διαιτητες δεν ειναι κυριως το μποξ που παιζουν αυτοι αλλα το οτι με τον πολυ ωραιο θεατρικο τους τροπο δεν αφηνουν την ομαδα μας να παιξει σκληρα(αφου αυτο ξερουμε να κανουμε).
το θεμα δν ειναι οτι δεν μας αφηνουν μποξ οι διαιτητες και το θεατρο τους.δεν μας αφηνουν να παιξουμε καν σκληρα αλλα στα ορια του επιτρεπτου.
Andre_Iguodala
Δεν ειναι τοσο το μποξ που παιζουν.Ειναι ο τροπος ο οποιος εκνευριζουν τον αντιπαλο.Δηλαδη ο τροπος που εκβιαζουν τα φαουλ(ακομα και αντιαθλητικα πολλες φορες)αυτος ο θεατρινισμος που εχουν που θυμιζει Καραγκουνη στα ζενιθ του και γενικα αυτο το που....ικι που βγαζουν.Παιζουν προσπαθωντας τις περισσοτερες φορες να ταπεινωσουν τον αντιπαλο(να θυμησω τι καραγκιοζιλικια ειχε κανει ο Calderon με μας οταν εβαζε τριποντα νομιζω που σηκωνε τα χερια και κατι εδειχνε ψιλο ξεχναω την φαση τωρα?)

Δεν αμφιβαλλει κανεις πιστευω για την μπασκετικη αξια των παιχτων αυτων.Αλλα ποιος απο μας δεν χαρηκε οταν τους κερδισαν οι Ρωσοι με τον τροπο που τους κερδισαν στον τελικο μες στο σπιτι τους?Και μην γελιομαστε η Ρωσια δεν ειχε και καμια φοβερη ομαδα...

Τελος παντων εγω πιστευω οτι μπορουμε να τους κοντραρουμε...Εχουν κι αυτοι τα προβληματα τους δεν ειναι ατρωτοι.Και αμα οι νικες στο μπασκετ ηταν παντα βασει ατομικου ταλεντου τοτε οι Αμερικανοι δεν θα χανανε ποτε κι απο κανεναν.Αμα παιξουμε οπως μπορουμε και οπως πρεπει εγω ξαναλεω δεν φοβαμαι κανεναν...
SG3ptshooter

Με τον επιεικώς υπερενθουσιώδη τίτλο "Cameron to lead New Zealand at world titles" ήρθαν τα νέα εδώ και μερικές μέρες ότι ο Κάμερον ξεπερνάει τον τραυματισμό του και ο 36χρονος θα είναι και αρχηγός της Νέας Ζηλανδίας στο επερχόμενο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα.
Κατεβαίνει ο Πέρο λοιπόν φέτος και είπα να αποδώσω λίγο φόρο τιμής στον πιο άμπαλο παίκτη που έχει επιλεγεί ποτέ σε καλύτερη πεντάδα του Μουντομπάσκετ.

(και βιντεάκι με περιγραφή Βαγγέλη, είμαι ξανά στα όρια της υπερπαραγωγής...)
http://www.nzherald.co.nz/basketball/news/...jectid=10660320
Weekendman
QUOTE(SG3ptshooter @ Jul 31 2010, 15:39 ) *

Με τον επιεικώς υπερενθουσιώδη τίτλο "Cameron to lead New Zealand at world titles" ήρθαν τα νέα εδώ και μερικές μέρες ότι ο Κάμερον ξεπερνάει τον τραυματισμό του και ο 36χρονος θα είναι και αρχηγός της Νέας Ζηλανδίας στο επερχόμενο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα.
Κατεβαίνει ο Πέρο λοιπόν φέτος και είπα να αποδώσω λίγο φόρο τιμής στον πιο άμπαλο παίκτη που έχει επιλεγεί ποτέ σε καλύτερη πεντάδα του Μουντομπάσκετ.

(και βιντεάκι με περιγραφή Βαγγέλη, είμαι ξανά στα όρια της υπερπαραγωγής...)
http://www.nzherald.co.nz/basketball/news/...jectid=10660320


Και όμως με κάτι ομολογουμένως άμπαλους και αντιτουριστικούς τύπους όπως ο Κάμερον ,οι Νεο Ζηλανδοί σε επίπεδο Παγκοσμίων πρωταθλημάτων και με πολύ λίγες αριθμητικά συμμετοχές σε Παγκόσμια πρωταθλήματα έχουν καταφέρει κάτι που δεν κατάφεραν οι πιο διάσημοι γείτονες τους με μεγαλύτερα όνοματα σαν παίκτες και σαφώς περισσότερες συμμετοχές σε Παγκόσμια πρωταθλήματα Αυστραλοί...
τι;
Να μπουνε σε τετράδα Παγκοσμίου(2002)! οι Αυστραλοί το έχουν καταφέρει αυτό μόνο σε Ολυμπιάδες...

ΥΓ.1
Αν δεν κάνω λάθος το BURGER KING που διαφημίζεται στη φανέλα της Νέα Ζηλανδίας στη φωτογραφία που έβαλες είναι εταιρία φαστ-φουντ αλα Goody's ,αν αληθεύει τότε ταιριάζει με τον όλο σωματότυπο του Κάμερον...

ΥΓ.2
(Για έμας τους Ελλήνες) Μην βγάζουμε γλώσσα στους Ισπανούς...
SG3ptshooter
QUOTE(Weekendman @ Jul 31 2010, 15:53 ) *
Αν δεν κάνω λάθος το BURGER KING που διαφημίζεται στη φανέλα της Νέα Ζηλανδίας στη φωτογραφία που έβαλες είναι εταιρία φαστ-φουντ αλα Goody's ,αν αληθεύει τότε ταιριάζει με τον όλο σωματότυπο του Κάμερον..

Είναι προσεκτικά επιλεγμένη φωτογραφία rolleyes.gif
Το 2002 στήριζα από τη στιγμή που πέρασαν στα προημιτελικά, άλλωστε είναι η πρώτη και τελευταία διοργάνωση που δε συμμετείχε ομάδα που υποστηρίζω. Ήμουν με την έκπληξη, και με Γερμανία νομίζω..
Manu7
Ε ρε αυτή η μανία με τους Ισπανούς ότι ντε και καλά είμαστε καλύτεροι τους...Έχουμε βρει 1002 δικαιολογίες για τις ήττες μας όλα αυτά τα χρόνια.Απ'ότι είδα λίγοι αποδέχονται τις ήττες μας απέναντι τους.
Είναι καλύτεροι πώς να το κάνουμε...Το 2007 ναι μας έσφαξαν.Ναι είναι καραγκιόζηδες.Αλλά όλες τις άλλες φορές μας έκαναν πλάκα.Τόσο κακό πια είναι να το καταλάβουμε?

Είχα και γω το ίδιο μίσος απέναντι τους μετά τον ημιτελικό του 2007.Ναι και γω πανηγύρισα σαν τρελός το καλάθι του Holden.Αλλά βλέποντας τους πιο ήρεμα όλα αυτά τα χρόνια το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να τους βγάζω το καπέλο για τις μπασκετικές παραστάσεις που δίνουν στο παρκέ.Θαυμάζω τους παιχταράδες Ναβάρο,Ρούντι και Γκασόλ που η Ελλάδα δεν έχει όπως και να το κάνουμε.Αλλά η Ελλάδα ούτε Μαρκ Γκασόλ δεν έχει πλέον.Και ας κοροϊδεύετε.

Οι Ισπανοί με κέρδισαν όταν τους είδα στο Πεκίνο στον τελικό.Εκεί απέδειξαν το μεγαλείο τους.Κόντρα στην ισχυρότερη δυνατή USA team των τελευταίων χρόνων διψασμένη για μετάλλιο και με τους πιο ακριβοπληρωμένους παίχτες στον κόσμο, η εθνική Ισπανίας τους κόντραρε σχεδόν στα ίσια.Με τη διαιτησία κόντρα,χωρίς τον Καλντερόν,με τους Αμερικανούς να κάνουν εξαιρετικό παιχνίδι ειδικά από τα 6.25 το πάλεψαν το παιχνίδι μέχρι το τέλος ώσπου να τους τελειώσει ο Κobe με 3ποντο και φάουλ.Δεν μένω εκεί.Ήταν από τα πιο εντυπωσιακά ματς που έχω δει στη ζωή μου και με τις 2 ομάδες να παίζουν μπάσκετ υψηλότατου επιπέδου.

http://www.youtube.com/watch?v=Z2n2HWX8_pc 1st half

http://www.youtube.com/watch?v=Z2n2HWX8_pc 2nd half

Η Ισπανία αν κατέβαινε με τον Γκασόλ θα ήταν το φαβορί για να το κατακτήσει ξανά το παγκόσμιο.Οι Αμερικανοί κατεβάζουν ισχυρότατη ομάδα αλλά με τις αδυναμίες της και με την απειρία της.

Μακάρι η Ελλάδα μας να την χτυπήσει σε αυτό το παγκόσμιο στα ίσια επιτέλους.Να δούμε μια ματσάρα και να κερδίσουμε εμείς αυτή τη φορά.
KingCrimson
QUOTE(Manu7 @ Jul 31 2010, 17:04 ) *
Ε ρε αυτή η μανία με τους Ισπανούς ότι ντε και καλά είμαστε καλύτεροι τους...Έχουμε βρει 1002 δικαιολογίες για τις ήττες μας όλα αυτά τα χρόνια.Απ'ότι είδα λίγοι αποδέχονται τις ήττες μας απέναντι τους.
Είναι καλύτεροι πώς να το κάνουμε...Το 2007 ναι μας έσφαξαν.Ναι είναι καραγκιόζηδες.Αλλά όλες τις άλλες φορές μας έκαναν πλάκα.Τόσο κακό πια είναι να το καταλάβουμε?

Είχα και γω το ίδιο μίσος απέναντι τους μετά τον ημιτελικό του 2007.Ναι και γω πανηγύρισα σαν τρελός το καλάθι του Holden.Αλλά βλέποντας τους πιο ήρεμα όλα αυτά τα χρόνια το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να τους βγάζω το καπέλο για τις μπασκετικές παραστάσεις που δίνουν στο παρκέ.Θαυμάζω τους παιχταράδες Ναβάρο,Ρούντι και Γκασόλ που η Ελλάδα δεν έχει όπως και να το κάνουμε.Αλλά η Ελλάδα ούτε Μαρκ Γκασόλ δεν έχει πλέον.Και ας κοροϊδεύετε.

Οι Ισπανοί με κέρδισαν όταν τους είδα στο Πεκίνο στον τελικό.Εκεί απέδειξαν το μεγαλείο τους.Κόντρα στην ισχυρότερη δυνατή USA team των τελευταίων χρόνων διψασμένη για μετάλλιο και με τους πιο ακριβοπληρωμένους παίχτες στον κόσμο, η εθνική Ισπανίας τους κόντραρε σχεδόν στα ίσια.Με τη διαιτησία κόντρα,χωρίς τον Καλντερόν,με τους Αμερικανούς να κάνουν εξαιρετικό παιχνίδι ειδικά από τα 6.25 το πάλεψαν το παιχνίδι μέχρι το τέλος ώσπου να τους τελειώσει ο Κobe με 3ποντο και φάουλ.Δεν μένω εκεί.Ήταν από τα πιο εντυπωσιακά ματς που έχω δει στη ζωή μου και με τις 2 ομάδες να παίζουν μπάσκετ υψηλότατου επιπέδου.

http://www.youtube.com/watch?v=Z2n2HWX8_pc 1st half

http://www.youtube.com/watch?v=Z2n2HWX8_pc 2nd half

Η Ισπανία αν κατέβαινε με τον Γκασόλ θα ήταν το φαβορί για να το κατακτήσει ξανά το παγκόσμιο.Οι Αμερικανοί κατεβάζουν ισχυρότατη ομάδα αλλά με τις αδυναμίες της και με την απειρία της.

Μακάρι η Ελλάδα μας να την χτυπήσει σε αυτό το παγκόσμιο στα ίσια επιτέλους.Να δούμε μια ματσάρα και να κερδίσουμε εμείς αυτή τη φορά.



Καλα εκανες και ανεβασες τα βιντεακια, φαινεται καθαρα οτι παιζουν ο Δαυϊδ με το Γολιαθ.....αυτο που εκανε η Ισπανια απεναντη στη team USA ειναι κατι που μπορει να κανει καθε απλα καλη ομαδα, αν εχει στη μερα της δυο - τρεις παικτες.
Δε νικησανε... κατι που ειχαμε κανει εμεις το 2006...
Δεν ειπε κανενας οτι η Ισπανια δεν ειναι αναμεσα στις κορυφαιες ομαδες, αλλα περα απο μια πενταδα υψηλου επιπεδου, χωλαινουν.
Για το βρωμικο παιχνιδι τους και την ανοχη της fiba σε αυτο, πρεπει ολοι να το παραδεχτουμε, γιατι κανενας δε εχει πει ποτε τιποτα για usa και αργεντινη που μας εκλεισε το σπιτι 2 φορες?
Αυτα! finito la musica...με Ισπανια και χρυσο να παρουν με αφηνει παγερα αδιαφορο και το μπασκετ τους και οι παικτες τους
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.