Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Laboral Kutxa vs. Panathinaikos Athens
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ > Older Tournaments > Euroleague 2015-16
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20
more stars
Η διαφορά των ομάδων δεν ήταν αυτή που είδαμε χτες.
Υποκύψαμε στο ρυθμό τους απο το δεύτερο κιόλας δεκάλεπτο, χάθηκε η ψυχολογία και όλα τα άλλα ήταν αναμενόμενα.
Ούτε τα στατιστικά μας στο σουτ είναι του 30%, ούτε η ταχυδύναμη των περιφερειακών μας είναι υποδεέστερη.

Χαρακτηριστικό της επιβολής τους ήταν το 0-3 τρίποντα απο Μήτσο, Καλάθη, Φελντιν αλλα και ότι μόνο 4 παίκτες μας ξεπέρασαν το 20λεπτο συμετοχής. Και κανένας δεν άξιζε να βρίσκεται στο παρκέ περισσότερο. Δεν μπήκαμε στο παιγνίδι ποτέ.

Με Χανγκα ή χωρίς, στο επόμενο imo ας παίξουμε 30 "σκληρά" λεπτά με 3 περιφερειακούς και πολλά φάουλ, αν θέλουμε να ανταποκριθούμε στην υπεροχή της Λαμποράλ. Επίσης να οδηγήσουμε το παιγνίδι στον Μπουρούση μέσα στη ρακέτα, ρίχνοντας το ρυθμό τους. Αν τους ξαναφήσουμε το σουτ θα το πληρώσουμε, με ακριβώς τον ίδιο τρόπο.
Οι άνθρωποι το θέλουν πολύ (μπράβο τους!),,, αν δεν τους χαλάσεις τη ψυχολογία θα πάθουμε τα ίδια και χειρότερα.
j.browning
QUOTE (pk13 @ Apr 14 2016, 08:42 ) *
Αλλο ματς την Παρασκευη και με την απωλεια του Χανγκα,μπορουμε να το χτυπησουμε αν παιξουμε σοβαρα...
Υπαρχει περιπτωση σε δευτερο σερι ματς να δουμε τραγικο Καλαθη,ΔΔ,Ουιλιαμς,Φελντειν,Φωτση,Γκιστ??Δεν το πιστευω....Τους Γιανκοβιτς,Παυλοβιτς τους αφηνω απ εξω γιατι σιγουρα θα ειναι κακοι...Οι μονοι διασωθεντες οι Ραντου-Κουζμιτς....

Ο Καλαθης προκλητικα κακος,δεν ξερω γιατι τοσο κακος,απο το ματς με τον Οσφπ στο Σεφ εχω να τον δω ετσι....Υπολογιζαμε να παιξει καλη αμυνα,να πιεσει τα γκαρντ της Καχα και να οργανωνει επιθετικα και αυτος τα ετρωγε απο οποιον μαρκαρε,βαριοταν να πιεσει και επιθετικα εκανε ολο λαθη...Στην πρωτη περιοδο εχασε το κοντρολ της μπαλας χωρις ιδιαιτερη πιεση 4-5 φορες....

Ο Σαλε γενικα ειναι μετριοτατος φετος ολη τη χρονια....Απο τοτε που ηρθε ο Ουιλιαμς εχει χασει τον πολυτιμο Φελντειν...Ο Φελντειν εχει συμβολαιο για του χρονου,ο Παβλοβιτς θα ειναι στη συνταξη....Για ποιον λογο προτιμας ρε φιλε να ξεκινας και να δινεις λεπτα στον Παβλοβιτς αντι για τον Φελντειν??Ειναι συγκλονιστικη η επιμονη που υπαρχει στη χρησιμοποιηση του Σερβου....Αλλο λαθος που κανει συνεχως ο Σαλε και το ειδα και χθες...Δεν ακολουθει ποτε τις αλλαγες και τα σχηματα του αντιπαλου,πεταει μια πενταδα στο παρκε και δεν σκεφτεται αν ματσαρει καλα με την πενταδα του αντιπαλου...Χθες επεμενε να βαζει τον Ραντουλιτσα οταν ο Μπουρουσης ηταν στο παγκο και ειχαν μεσα το αλλο το πενταρι...Αποτελεσμα τα βαζε μπροστα ο Ραντου,τα τρωγε πισω στο πικ εν ρολ...Μετα εμπαινε ο Μπουρουσης και εβαζε ή Χαντερ ή Κουζμιτς με αποτελεσμα να μην εχουμε επιθεση και στην αμυνα να στελνουμε συνεχως βοηθειες...Ακομα δεν μπορω να διανοηθω αφου στελνεις βοηθειες πανω στο Μπουρουση γιατι βαζεις μεσα πενταδα ΔΔ-Ουιλιαμς-Παβλοβιτς-Φωτση-Ραντου...Αυτη η πενταδα δεν στριβει θα κυνηγησει τα σουτ στις γωνιες?

υγ1;πολυ καλος εχθες ο Ραντου,στο δευτερο ματς πρεπει να ρισκαρουμε να μην στειλουμε βοηθειες πανω στο Μπουρουση

υγ2;μηπως την ανανεωση του Ελλιοτ να την καθυστερησουμε λιγο μεχρι το τελος των πλειοφφ να δουμε πως θα παιξει?

υγ3;οποιαδηποτε απωλεια του αντιπαλου ειναι καλοδεχουμενη,οι μεγαλοψυχιες τυπου την προτιμω γεματη την Καχα για να κοντραριστουμε στα ισα δεν χωρανε τωρα....

και ποιον να εβαζε?αφου μονο αυτος σκοραρε,αν τον εβγαζε δεν θα σκοραρε κανεις.....
Ben30
QUOTE (shtarkws @ Apr 14 2016, 06:39 ) *
Η Λαμποραλ έπαιξε χωρίς βοήθεια τον Ραντουλιτσα, τον άφησε να βάλει όσους πόντους μπορεί, κάποια στιγμή λογικά κουράστηκε και σταμάτησε να αποδίδει εντωμεταξυ είχαν κλειδώσει/μπλοκάρει όλους τους υπόλοιπους. Εμείς παίξαμε τον μπουρουση ακόμη και με βοήθειες απο την δυνατή πλευρά(!) με αποτέλεσμα κάποια στιγμή το κοντέρ να γράψει 10/20 τρίποντα και πολλά επιθετικά ριμπάουντ από τις μπουκές των περιφερειακων.

Θα ήθελα να δω την Παρασκευή ένα σχήμα με Καλαθη Φελντειν Γουίλιαμς Χαντερ και Γκιστ στο 5 Η χαμηλά σχήματα με Καλαθη ΔΔ Φελντειν Γουίλιαμς και Γκιστ. Ο Ραντουλιτσα πρέπει να παίζει όταν μπαίνει ο Μπουρουσης για να τον φθειρει και να δίνει 2 3 εύκολα καλάθια, να μην πέσουμε ξανά στην παγίδα όμως να δείξουμε ότι έχουμε τον καλύτερο ψηλό, ότι ξέρουμε να τον τροφοδοτουμε αλλά στο μεταξύ χάνουμε 20 πόντους

Υγ ελπίζω η Λαμποραλ να παίξει χωρίς απουσίες γιατί αν περάσουμε, σαν μεγάλη ομάδα πρέπει να το κάνουμε γιατί είμαστε ανώτεροι και όχι γιατί η αντίπαλοι ομάδα έχει προβλήματα

Υγ 2 ΔΔ Φωτσης Παβλοβιτς Κουζμιτς δείχνουν ότι δεν μπορούν πλέον να ακολουθήσουν αυτό τον ρυθμό. Ελπίζω τουλάχιστον οι δύο παλιοί να έχουν φυλάξει στο ρεζερβουάρ 1-2 εμφανίσεις από τα παλιά. Το καλοκαίρι όμως επιβαλεται να δώσουμε τα συμβόλαια τους σε παίκτες ου ταιριάζουν στο σύγχρονο μπάσκετ


Συμφωνώ για το σχήμα που έγραψες με Χάντερ και Γκιστ.Κι εγώ το ήθελα για το χτεσινό ματς.Νομίζω ότι μπορεί να αποδώσει για κάποια λεπτά.
Janjuri
Εγώ από τον Σάλε περιμένω να σταματήσουν οι βοήθειες στον Μπουρούση. Το σερί τους ξεκίνησε σε μια φάση που πήγε να κάνει χουκ από τα τρία μέτρα με τον Κούζμιτς κολλημένο πάνω του, και τον Πάβλοβιτς να έρχεται χωρίς λόγο 2ος, και φάγαμε ελεύθερο τρίποντο.

Πάντως δεν φταίει ο Σάλε που ο Καλάθης δεν έβγαλε ΟΥΤΕ ΜΙΑ σωστή άμυνα και που στον Γκιστ έκανε απίστευτη πλάκα ο Τιγί. Λέτε για την άμυνα του Ραντού. Φαντάζομαι δεν εννοείτε πάνω στον Μπουρούση γιατί δεν θα είχε καμία λογική, αλλά στα γκαρντ. Ε, όταν έχεις τρύπια περιφέρεια και σε περνάνε όπως θέλουν τα αντίπαλα γκαρντ, περίμενε από τον Ραντού να τους σταματήσει.

Την Παρασκευή ελπίζω να μην χάσουμε από την μισή Κούτσα..Θα το θεωρήσω μεγάλη αποτυχία. Πάντως, τόσο άθλια εμφάνιση, αποκλείεται να κάνουν τόσοι παίκτες μαζεμένοι, κι ας μην παίξει τόσο καλά ο Ραντού.
villiskabas
νομιζω η ομαδα μας ταβανιασε παιδια! εως εδω ειμαστε μαλλον! Ο Σαλε κατεβασε μια ομαδα για σχολικη εκδρομη χωρις καθολου ενεργεια χωρις να πιστευει κανεις οτι θα κερδισουμε λες και παιζαμε με τους Lakers! Τεσπα οταν εχεις πρωην παικτες μεσα στην ομαδα και μερικους επιπεδου αρκαδικου ειναι αυτονοητα αυτα που θα ακολουθησουν! Επισης πρεπει να ειμαστε η χειροτερη ομαδα στους 8 στο τριποντο! Ε που πας ρε καραμητρο?
more stars
Βρε παιδιά οι παίκτες είναι καλοί σε καποια πράγματα.
Ο Σάλε έστησε την επίθεση πάνω στο Ραντού και τον Γουίλιαμς λες και το παιγνίδι ήταν μονό.
Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα. Ομαδικό παιγνίδι είναι.
Στην άμυνα στο πρώτο ημίχρονο δεν είμασταν κακοί. Νταξ τους μπήκαν κάποια τρίποντα.

Επιθετικό ήταν το πρόβλημα. Το δείχνει και το σκορ.
Η ομάδα δεν είχε σχέδιο μπροστά, χάθηκε η ισορροπία, μας πήρε ξ κατηφόρα, Τέλος στο 25'...

Καλύτερη κυκλοφορία μπροστά και σουτ μέσα απο ομαδική προσπάθεια - σύστημα και τα σουτ θα μπουν.
Στην άμυνα συγκέντρωση και σκληράδα.

Γυρνάει η ψυχολογία άνετα. Έχουμε καλύτερους παίκτες. Να τους αξιοποιήσουμε εκεί που μπορούν.
boumtze-boumtze
Δυστυχως,με εμφανισεις σαν την χθεσινη δεν πας πουθενα...
Ειπωθηκε πιο πριν οτι η ομαδα εχει μικρυνει,και ειναι 100% αληθινο.
Δεν μπορεις να βγαινεις και να λες οτι ολη τη χρονια ετοιμαζεσαι για το F4,οταν σου εχει κατσει τετοιος ομιλος στους 16,και τετοιος αντιπαλος στους 8...
Ειναι καθαρη τυχη το οτι ειμαστε εδω περα...
Το ζητουμενο δεν ειναι το F4,αντε και πηγαμε,θα γινουμε σακος του μποξ,δυστυχως...
Η Λαμποραλ εχει διαρκεια σε ολη τη σεζον,με πολλους τραυματισμους και αυτη,και σε πρωτη αναλυση δειχνει ανωτερη μας...
p.s.Με ποσα λεει θελει να ανανεωσει τον Ουιλιαμς?2 τον χρονο? rolleyes.gif
villiskabas
Και σοβαρα τωρα αξιζει ο καλαθης αυτα τα λεφτα τι λεμε ρε παιδια τωρα! Ο ανθρωπος εχει χτισει πολυκατοικιες με τα τουβλα που πεταει! Και συνεχεια παει σαν σερβιτορος με τον δισκο να αφησει την μπαλα στο καλαθι! Ελεος ειχαμε τον νελσον που εχτιζε και τον πηραμε σε βελτιωμενη εκδοση να ξαναχτισουμε! ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΑΖΕΙς ΤΗΝ ΜΠΑΛΑ ΣΤΟ ΚΑΛΑΘΙ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΑΙΡΝΕΙς ΤΟΣΑ ΛΕΦΤΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΤΑς ΤΕΤΟΙΑ ΤΟΥΒΛΑ!ΤΕΛΟς
pk13
QUOTE(shtarkws @ Apr 14 2016, 08:03 ) *
Φίλε μου αρκετά χρόνια πριν η Τσσκα έπαιξε αγώνα με τον Ολυμπιακό για την είσοδο στα play off με 4 παίκτες και αυτό δεν αποτελεί μομφή για την ομάδα του ολυμπιακού καθώς θα μπορούσε να συμβεί σε κάθε ομάδα. Προσωπικά μου αρέσει η ομάδα μου να μάχεται και να κερδίζει αφού ο αντίπαλος τα έχει δώσει ολα. Για εμένα η νίκη με κάθε κόστος η κάθε τρόπο δεν είναι θεμιτή.

Ούτε εμένα μου αρέσει η νίκη με κάθε τρόπο και κόστος...Όμως η αποδυνάμωση του αντιπάλου λόγω τραυματισμού κάποιου παίκτη είναι τυχαίο γεγονός δεν το προκάλεσαμε εμείς..Δικός τους ο τραυματισμός δικό τους και το πρόβλημα...Ας είχαν μεγαλύτερο ροτεισιον...Εγώ θέλω να τους κερδίσω τη Παρασκευή και να τους τελειώσω στο ΟΑΚΑ για να περάσω φαιναλ φορ...Αν το πετύχω δεν μειώνει την αξία της νίκης μου το γεγονός ότι είχαν τραυματισμούς..Η αξία της νίκης μου θα μειωνόταν αν κέρδισα με αβάντα των διαιτητών ή αν οι παίκτες μου επίτηδες έπαιζαν αντιαθλητικα και τραυματιζαν κάποιο παίκτη των αντιπάλων...Η τύχη είναι βασικό στοιχείο των αθλημάτων άλλωστε...
sinkazama82
Ναυάγιο και συντήρηση. Αυτές οι δύο λέξεις μου έρχονται στο μυαλό όταν φέρνω ξανά τον αγώνα στο μυαλό μου. Το να προσπαθήσεις να αναλύσεις περισσότερο έναν αγώνα στον οποίο ο φιλόδοξος για Final 4, Παναθηναϊκός, βρέθηκε να χάνει μέχρι και με 22 πόντους, δεν ξέρω πόσο θα κάνει σοφότερο κάποιον. Ουσιαστικά το Τριφύλλι δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των Ισπανών και η ήττα ήρθε φυσιολογικά.

Ναυάγιο

Από τα πρώτα δευτερόλεπτα του αγώνα έβλεπες την ενέργεια που έβγαζαν οι παίκτες της Λαμποράλ, σε αντίθεση με αυτή που πάσχιζαν να βγάλουν οι αντίστοιχοι του Παναθηναϊκού. Ο Ανταμς και ο Χάνγκα ήταν πάντα ένα, μην πω και δύο κλικ ταχύτεροι από του προσωπικούς τους αμυντικούς. Ο Καλάθης και ο Ουίλιαμς, τα βρήκαν σκούρα ακόμα και στο δημιουργικό αλλά και εκτελεστικό/επιθετικό κομμάτι του αγώνα. Μοναδικό πάτημα στην επίθεση των Πράσινων ήταν ο Ραντούλιτσα, ο οποίος στο πρώτο ημίχρονο πέτυχε 17 πόντους.

Συνολικά ο Παναθηναϊκός πέτυχε 28 πόντους στο πρώτο μισό του αγώνα, από τους οποίους τους 17 τους είχε ο Σέρβος σέντερ. Σκορ δεν ήρθε από κανέναν άλλο παίκτη. Τα γκαρντ που χρησιμοποίησε ο Τζόρτζεβιτς, ήταν το λιγότερο εκτός τόπου και χρόνου. Ο Καλάθης του πρώτου ημιχρόνου θύμισε τον Καλάθη του ΣΕΦ με πολλά παιδικά λάθη. Ο Διαμαντίδης, στην πρώτη του επαφή με την μπάλα έκανε λάθος, ενώ όση ώρα αγωνίστηκε ήταν αρνητικός. Ο Φελντίν και που έπαιξε δεν προσέφερε τίποτα από αυτά που του έδωσαν την πρόωρη ανανέωση του συμβολαίου του και συνολικά ήταν ο χειρότερος παίκτης του αγώνα.

Ο Χέινς δεν μπόρεσε να βρει καθόλου ρυθμό μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, πήρε ένα σουτ το οποίο δεν μπήκε και μετά παρουσιάστηκε αρκετά διστακτικός. Ο Ουίλιαμς βρήκε τον μάστορά του με τον Χάνγκα, καθώς με εξαίρεση το τρίποντο στην αρχή του αγώνα, ότι προσπάθεια και αν πήρε βρήκε τοίχο. Συνολικά η 5άδα των γκαρντ του Παναθηναϊκού, που είναι σαφώς ποιοτικότερη από τους μόλις 3 γκαρντ της Λαμποράλ, δεν εμφανίστηκε στο παρκέ, δίνοντας τεράστιο πλεονέκτημα στους Ισπανούς.

Από την άλλη οι Ισπανοί, δεν έκαναν πολλά πράγματα κατά τη διάρκεια του ματς, όμως έκαναν απλά και σίγουρα plays. Ο Άνταμς κάνοντας απλά μια σταυρωτή ντρίπλα, έστελνε τον Καλάθη για βρούβες και έβρισκε αμέσως ελεύθερο σουτ. Άλλωστε το ποσοστό στις προσπάθειες 3 πόντων άγγιζε και κάποιες φορές ξεπερνούσε το 50%. Αντίθετα στην ίδια κατηγορία ο Παναθηναϊκός σούταρε με το εκπληκτικό ποσοστό του 10%. Για την κρισιμότητα του αγώνα πολλά χέρια έτρεμαν και αυτό δεν είναι καλό σημάδι.

Συντήρηση.

Το ημίχρονο έκλεισε με την διαφορά να βρίσκεται στους 11 πόντους, το Τριφύλλι μπαίνοντας στον αγώνα με 2 καλές ενέργειες του Καλάθη, κατάφερε να φέρει το ματς στους 7 και αυτό ήταν. Μετά κατηφόρα. Η διαφορά έφτασε στους 22 πόντους, ο Τζόρτζεβιτς δεν έβαλε ξανά τον Διαμαντίδη στον αγώνα, προστάτεψε τον Ραντούλιτσα και τον Γκιστ, ενώ και ο Καλάθης έπαιξε λιγότερο από όσο συνηθίζει. Στο παρκέ πάτησε και ο Χέινς και ο Γιάνκοβιτς και ο Χάντερ, παίρνοντας χρόνο ξεκουράζοντας τους βασικούς.

Κακή εντύπωση μου κάνει η από νωρίς παραδοχή της ήττας από τον Τζόρτζεβιτς. Φάνηκε να ρίχνει λευκή πετσέτα όταν η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 22. Αυτό δεν είναι σωστό δείγμα μιας ομάδας που κυνηγά Final 4. Βέβαια με ακόμα έναν αγώνα να ακολουθεί την Παρασκευή ίσως έπραξε εν μέρει σωστά καθώς δεν χρειαζόταν να ξεζουμίσει και άλλο κάποιους παίκτες. Ειδικά ο Καλάθης φάνηκε να βρίσκεται εκτός αγώνα από το πρώτο κιόλας λεπτό, χωρίς ενέργεια χωρίς ανάσες.

Τώρα την Παρασκευή, ο Παναθηναϊκός πρέπει να κάνει τα πάντα διαφορετικά. Συνεχίζω να πιστεύω πως η Λαμποράλ δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο και στηρίζεται απλά στην ταχύτητα και την ενέργειά της. Οι Πράσινοι, πρέπει να παίξουν σκληρή άμυνα, να μην αφήσουν τα γκαρντ της Λαμποράλ να σουτάρουν ανενόχλητα, να δοκιμάσει περισσότερα χαμηλά σχήματα και φυσικά να έχει ένα αξιοπρεπές ποσοστό στις προσπάθειες από τα 6.75. Στα θετικά για την ομάδα του Τζόρτζεβιτς, η πιθανή απουσία του Χάνγκα που φάνηκε να παθαίνει είτε τράβηγμα είτε θλάση, γεγονός που κάνει το rotation της ισπανικής ομάδας ακόμα μικρότερο, αλλά και την ενέργειά της και αμυντικά και επιθετικά ένα κλικ πιο χαμηλή.

Συμπερασματικά θεωρώ πως ακόμα και μετά από αυτή την αποκαρδιωτική εμφάνιση του ΠΑΟ, η Λαμποράλ δεν είναι το φόβητρο ούτε η ομάδα που θα χάσεις πάλι με 20 πόντους. Σαφώς και τα σουτ μπήκαν, όμως από την άλλη δεν μπήκαν καθόλου τα σουτ του Παναθηναϊκού. Όλος ο κόσμος αναρωτιέται αν μπορεί να κάνει ξανά τόσο κακό παιχνίδι ο Παναθηναϊκός. Εγώ θα απαντήσω, γιατί όχι; Όμως αν βγει λίγο ενέργεια στο παρκέ από τα γκαρντ του ΠΑΟ, αν καταφέρει να βάλει τα γκαρντ της Λαμποράλ να σκεφτούν και αν επιβάλει τον ρυθμό του, τότε δεν είναι απίθανο να δούμε τον ίδιο αγώνα με της Τετάρτης με διαφορετικούς ρόλους όμως η κάθε ομάδα.

Για μια ελαφρώς πιο αναλυτική περιγραφή, με βίντεο, φωτογραφίες και στατιστικά, εδώ:
http://badbasket.blogspot.gr/2016/04/labor...s-14042016.html

pk13
QUOTE(j.browning @ Apr 14 2016, 08:28 ) *
και ποιον να εβαζε?αφου μονο αυτος σκοραρε,αν τον εβγαζε δεν θα σκοραρε κανεις.....


Να έβαζε τον Χάντερ και να σχεδίαζε ένα καταραμένο πικ εν ρολ..Τόσο δύσκολο είναι?Ο Ραντουλιτσα πρέπει να παίζει κόντρα στο Μπουρουση και οι άλλοι δύο μας ψηλοί όταν ο Μπουρουσης είναι στον πάγκο...
greenius
Με τέτοιες περιστροφές που έχουμε στην άμυνα πρέπει να βρούμε πόδια γρηγορότερα.Ας πάρει απόφαση ο Σάλε ότι δεν
έχει τριάρι και ας παίξει με τρία γκαρντ σε όλη τη διάρκεια δεν γίνεται να μην πληρώνουμε τα ελεύθερα σουτ που δίνουμε.
Έτσι όπως είναι η στελέχωσή ο Χαντερ είναι πολύτιμος,σίγουρα δεν μοιάζει για παίχτη ποιότητας final four αλλά αυτόν έχουμε διαθέσιμο.Κακά τα ψέματα οι μεγάλοι προπονητες φαίνονται από την αξιοποιηση στους ρολίστες και ελπίζω να έχει και ο Σάλε ετοιμάσει κάτι αν και δεν είμαι πολύ αισιόδοξος.Με την τύχη του τραυματισμού του Χαγκα ανοίγει ο δρόμος για pick n roll,τώρα πως θα γίνει ενώ το χουμε παρατήσει όλο το χρόνο είναι ένα θέμα.
Nemesakos
QUOTE (villiskabas @ Apr 14 2016, 11:21 ) *
Και σοβαρα τωρα αξιζει ο καλαθης αυτα τα λεφτα τι λεμε ρε παιδια τωρα! Ο ανθρωπος εχει χτισει πολυκατοικιες με τα τουβλα που πεταει! Και συνεχεια παει σαν σερβιτορος με τον δισκο να αφησει την μπαλα στο καλαθι! Ελεος ειχαμε τον νελσον που εχτιζε και τον πηραμε σε βελτιωμενη εκδοση να ξαναχτισουμε! ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΑΖΕΙς ΤΗΝ ΜΠΑΛΑ ΣΤΟ ΚΑΛΑΘΙ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΑΙΡΝΕΙς ΤΟΣΑ ΛΕΦΤΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΤΑς ΤΕΤΟΙΑ ΤΟΥΒΛΑ!ΤΕΛΟς


Ο Καλάθης σου φταίει για τα σουτ? Όχι τα 0/3 του ΔΔ ή τα 0/3 του Φελντίν. Αν κάτι πρέπει να πεις για τον Καλάθη είναι για το ότι ήταν τραγικός στην προσωπική άμυνα και στην δημιουργία (παρά τις 11 ασίστ) Όλες έγιναν όταν το ματς είχε κριθεί.

Επίσης (και δεν πάει σε σένα) διαβάζω για να στείλουμε στο πυρ το εξώτερον τον Ουίλιαμς επειδή έκανε ένα κακό ματς. Και μάλιστα το πρώτο του κακό ματς. Μωρέ μπράβο μας.. Οπαδοί του ενός αγώνα προφανώς και όχι της ομάδας... Προφανώς δεν έχει κανείς δικαίωμα να έχει μία κακή βραδιά...

Επίσης όταν μπήκε ο Χάντερ και ήταν καλός, το ματς είχε ήδη τελειώσει, η Λαμποράλ είχε χαλαρώσει. Το πως θα ήταν όταν το ματς θα ήταν στον πόντο κανείς δεν μπορεί να το ξέρει.

Ντάξει τραγική η ομάδα. Επιμένω πως το ματς θα κριθεί από τους κοντούς. Αν συνεχίσει έτσι και ο Καλάθης και ο ΔΔ και ο Φελντίν και ο Ουίλιαμς προφανώς και δεν έχουμε καμια μα καμία ελπίδα.

Λείπει ενέργεια από τον ΠΑΟ και είναι κατι παραπάνω από εμφανές. Τώρα πως θα αποκτήσουμε ενέργεια με λιγότερο από μία μέρα αυτό δεν το ξέρω. Αν λείπει ο Χάνγκα κάτι μπορεί να αλλάξει.. Όχι κάτι τόσο σοβαρό όμως που θα νικήσουμε και ηεκούραστα κιόλας...
villiskabas
QUOTE (Nemesakos @ Apr 14 2016, 11:46 ) *
Ο Καλάθης σου φταίει για τα σουτ? Όχι τα 0/3 του ΔΔ ή τα 0/3 του Φελντίν. Αν κάτι πρέπει να πεις για τον Καλάθη είναι για το ότι ήταν τραγικός στην προσωπική άμυνα και στην δημιουργία (παρά τις 11 ασίστ) Όλες έγιναν όταν το ματς είχε κριθεί.

Επίσης (και δεν πάει σε σένα) διαβάζω για να στείλουμε στο πυρ το εξώτερον τον Ουίλιαμς επειδή έκανε ένα κακό ματς. Και μάλιστα το πρώτο του κακό ματς. Μωρέ μπράβο μας.. Οπαδοί του ενός αγώνα προφανώς και όχι της ομάδας... Προφανώς δεν έχει κανείς δικαίωμα να έχει μία κακή βραδιά...

Επίσης όταν μπήκε ο Χάντερ και ήταν καλός, το ματς είχε ήδη τελειώσει, η Λαμποράλ είχε χαλαρώσει. Το πως θα ήταν όταν το ματς θα ήταν στον πόντο κανείς δεν μπορεί να το ξέρει.

Ντάξει τραγική η ομάδα. Επιμένω πως το ματς θα κριθεί από τους κοντούς. Αν συνεχίσει έτσι και ο Καλάθης και ο ΔΔ και ο Φελντίν και ο Ουίλιαμς προφανώς και δεν έχουμε καμια μα καμία ελπίδα.

Λείπει ενέργεια από τον ΠΑΟ και είναι κατι παραπάνω από εμφανές. Τώρα πως θα αποκτήσουμε ενέργεια με λιγότερο από μία μέρα αυτό δεν το ξέρω. Αν λείπει ο Χάνγκα κάτι μπορεί να αλλάξει.. Όχι κάτι τόσο σοβαρό όμως που θα νικήσουμε και ηεκούραστα κιόλας...

Θα συμφωνησω για Γουιλλιαμς αλλα οσον αφορα τον καλαθη εχω προσωπικη αποψη για τους pg χρονια τωρα και για μενα απαγορευεται παικτης σε αυτην την θεση να εχει τραγικα ποσοστα στα τριποντα για να μην μιλησω και για βολες!
pan24
Δεδομενα πρεπει να τους αναγκασουμε να κατεβασουν ρυθμο
Ας τους ριξουμε στην παγιδα που μας εριξαν αυτοι.Αν αφηνουμε να περναει η μπαλα στον μπουρουση χωρις βοηθειες η επιθεση θα κολλαει εκει και θα τους αφηνει να εκμεταλλευτουν την βραδυτητα μας στις περιστροφες
Μια ιδεα ειναι να εχουμε μεσα τον χαντερ και να χτυπαμε στην επιθεση με pick&roll τα αργα ποδια του μπουρουση
Η θα κανει η φαουλ η θα εχουμε μερικα ευκολα καλαθια.Στην αμυνα ας τον παιζει αμυνα οπως ο μπουρουσης τον ραντουλιτσα(δηλαδη με τα ματια)
Οταν βγαινει ο μπιυρουσης να μπαινει ο ραντουλιτσα να κανει πλακα μπροστα με αυτους που εχουν πισω απο τον μπουρουση που επιπλεον κανεις δεν εχει την ταχυτητα ή την τεχνικη να χτυπησει την αδυναμια του ραντουλιτσα στην προσωπικη αμυνα
str
QUOTE(villiskabas @ Apr 14 2016, 11:50 ) *
Θα συμφωνησω για Γουιλλιαμς αλλα οσον αφορα τον καλαθη εχω προσωπικη αποψη για τους pg χρονια τωρα και για μενα απαγορευεται παικτης σε αυτην την θεση να εχει τραγικα ποσοστα στα τριποντα για να μην μιλησω και για βολες!


φιλε μου μη μιλας εδω μεσα για καλαθη ετσι..θα φας "κραξιμο"...ξερω τι σου λεω...
παθος και μαθος...

ειπαμε...ειναι το νεχτ μπιγκ θινγκ στο οποιο κτιζουμε...(ασε που ειναι και ελληνας...γενηθηκε στο σουλι, μεγαλωσε στο μεσολογγι, πηγε σχολειο στα ψαρα, αποφοιτησε απο το πανεπιστημιο της τριπολης ...σορρυ αν ξεχασα κανενα αλλο ιστορικο μερος...)


ατυχος καμια φορα ο μπεργκ στο ποδοσφαιρο και βρισκει δοκαρι..
ατυχος και χτες ο καλαθης και στο τριποντο βρηκε δοκαρι...στο σουτ που εκανε απο τα πλαγια....και εβλεπες μετα τον james (οχι τον lebron, αυτον του κολοσου και τα χωνε και σε επιανε απελπισια...)

ολες οι προσπαθειες του παο τα τελευαταια χρονια πανε στραφι εξαιτιας μιας και μονο επιλογης. να μην εχεις παικτη με καλο σουτ απο την περιφερεια. ενα λοτζεσκι ας πουμε.
αγοραζουμε αγοραζουμε αγοραζουμε και τετοιον δεν πηραμε (παρα μονο τον καπονο...που δυστυχως για αλλους λογους δεν εκατσε ως το τελος..)
Nemesakos
QUOTE (str @ Apr 14 2016, 12:04 ) *
φιλε μου μη μιλας εδω μεσα για καλαθη ετσι..θα φας "κραξιμο"...ξερω τι σου λεω...
παθος και μαθος...

ειπαμε...ειναι το νεχτ μπιγκ θινγκ στο οποιο κτιζουμε...(ασε που ειναι και ελληνας...γενηθηκε στο σουλι, μεγαλωσε στο μεσολογγι, πηγε σχολειο στα ψαρα, αποφοιτησε απο το πανεπιστημιο της τριπολης ...σορρυ αν ξεχασα κανενα αλλο ιστορικο μερος...)


ατυχος καμια φορα ο μπεργκ στο ποδοσφαιρο και βρισκει δοκαρι..
ατυχος και χτες ο καλαθης και στο τριποντο βρηκε δοκαρι...στο σουτ που εκανε απο τα πλαγια....και εβλεπες μετα τον james (οχι τον lebron, αυτον του κολοσου και τα χωνε και σε επιανε απελπισια...)

ολες οι προσπαθειες του παο τα τελευαταια χρονια πανε στραφι εξαιτιας μιας και μονο επιλογης. να μην εχεις παικτη με καλο σουτ απο την περιφερεια. ενα λοτζεσκι ας πουμε.
αγοραζουμε αγοραζουμε αγοραζουμε και τετοιον δεν πηραμε (παρα μονο τον καπονο...που δυστυχως για αλλους λογους δεν εκατσε ως το τελος..)



Φίλε μου καταρχήν δεν χρειάζεται να σαι ειρωνικός.. Και δεύτερον συμφωνώ και μαζί σου και με τον villiskabas για το σουτ στα γκαρντ. Αλλά ξαναλέω. Τον Καλάθη τον πήρες για την δημιουργία, γιατί σου έλειπε η δημιουργία πίσω από τον ΔΔ. Και τώρα που θα φύγει ο ΔΔ δεν θα υπήρχε παίκτης δημιουργός. Απλό. Εμένα περισσότερο με ενοχλεί το να μην το βάζει ο Φελντίν ο Χεινς και ο ΔΔ παρά ο Καλάθης. Για τις βολές ναι θα συμφωνήσω σε ότι και αν ειπωθεί. Για χτες δεν μου φταίει ο Καλάθης για το 3 στα 19... Μου φταίνει όλοι οι άλλοι που ήταν αρνητικότατοι.. Μέσα κ ο Καλάθης αλλά όχι και πρωτοστάτης...Ο ΔΔ ήταν άθλιος. Ο Φελντίν το ίδιο. Μόνο τον Καλάθη λέμε όμως όταν δεν παίζει καλά.. Απαγορεύεται να πούμε για τους άλλους?
villiskabas
QUOTE (str @ Apr 14 2016, 12:04 ) *
φιλε μου μη μιλας εδω μεσα για καλαθη ετσι..θα φας "κραξιμο"...ξερω τι σου λεω...
παθος και μαθος...

ειπαμε...ειναι το νεχτ μπιγκ θινγκ στο οποιο κτιζουμε...(ασε που ειναι και ελληνας...γενηθηκε στο σουλι, μεγαλωσε στο μεσολογγι, πηγε σχολειο στα ψαρα, αποφοιτησε απο το πανεπιστημιο της τριπολης ...σορρυ αν ξεχασα κανενα αλλο ιστορικο μερος...)


ατυχος καμια φορα ο μπεργκ στο ποδοσφαιρο και βρισκει δοκαρι..
ατυχος και χτες ο καλαθης και στο τριποντο βρηκε δοκαρι...στο σουτ που εκανε απο τα πλαγια....και εβλεπες μετα τον james (οχι τον lebron, αυτον του κολοσου και τα χωνε και σε επιανε απελπισια...)

ολες οι προσπαθειες του παο τα τελευαταια χρονια πανε στραφι εξαιτιας μιας και μονο επιλογης. να μην εχεις παικτη με καλο σουτ απο την περιφερεια. ενα λοτζεσκι ας πουμε.
αγοραζουμε αγοραζουμε αγοραζουμε και τετοιον δεν πηραμε (παρα μονο τον καπονο...που δυστυχως για αλλους λογους δεν εκατσε ως το τελος..)

Ι couldnt agree more!!
Putnam

Tα έχετε μπερδέψει λίγο, τον Καλάθη δεν τον πήραμε επειδή είναι καλός σουτέρ, τον πήραμε επειδή κάνει πολύ καλά άλλα πράγματα μέσα στο γήπεδο. Άρα για χθες μπορούμε μόνο να τον κατηγορήσουμε για αυτά τα "άλλα" που δεν έκανε καλά και όφειλε να τα κάνει. Δεν περιμένουμε να κουβαλήσει την ομάδα στο σκορ ο Καλάθης, μην τρελαθούμε.

Τον Γουίλιαμς από την άλλη τον πήραμε για να μας δώσει σκορ και χθες σε κρίσιμο αγώνα δεν έδωσε.

Γνώμη μου και μένα είναι πως όταν έχεις πάρει βασικό πόιντ γκάρντ που δεν έχει σουτ, πρέπει την απώλεια του σουτ να την εξισορροπήσεις στις υπόλοιπες θέσεις. Με Πάβλοβιτς, Γουίλιαμς και Γκιστ όμως και τίμιους Χέινς και Φελντέιν προφανώς και δεν αναπληρώνεται το κενό, οι πρώτοι τρεις δεν καλύπτουν ούτε την δική τους υποχρέωση στο σουτ και οι δεύτεροι είναι απλώς τίμιοι.

Dred11
Και ο Καλάθης και ο Γουίλιαμς που τους άσκησα κι εγώ κριτική είναι μια χαρά παίκτες. Τα προβλήματα είναι: 1) ότι παίρνουν/θα πάρουν από 2 εκ. έκαστος 2) ότι δεν πλαισιώνονται από παίκτες που να έχουν καλό μακρινό σουτ. Γενικά είμαστε μια ομάδα απαρτισμένη από μονοδιάστατους παίκτες που για να βρουν χημεία, χρειάζεται μάγος προπονητής, που ο Τζώρτζεβιτς δεν είναι.
villiskabas
QUOTE (Putnam @ Apr 14 2016, 12:25 ) *
Tα έχετε μπερδέψει λίγο, τον Καλάθη δεν τον πήραμε επειδή είναι καλός σουτέρ, τον πήραμε επειδή κάνει πολύ καλά άλλα πράγματα μέσα στο γήπεδο. Άρα για χθες μπορούμε μόνο να τον κατηγορήσουμε για αυτά τα "άλλα" που δεν έκανε καλά και όφειλε να τα κάνει. Δεν περιμένουμε να κουβαλήσει την ομάδα στο σκορ ο Καλάθης, μην τρελαθούμε.

Τον Γουίλιαμς από την άλλη τον πήραμε για να μας δώσει σκορ και χθες σε κρίσιμο αγώνα δεν έδωσε.

Γνώμη μου και μένα είναι πως όταν έχεις πάρει βασικό πόιντ γκάρντ που δεν έχει σουτ, πρέπει την απώλεια του σουτ να την εξισορροπήσεις στις υπόλοιπες θέσεις. Με Πάβλοβιτς, Γουίλιαμς και Γκιστ όμως και τίμιους Χέινς και Φελντέιν προφανώς και δεν αναπληρώνεται το κενό, οι πρώτοι τρεις δεν καλύπτουν ούτε την δική τους υποχρέωση στο σουτ και οι δεύτεροι είναι απλώς τίμιοι.

βρε ναι ξερουμε γτ τον πηραμε το θεμα ειναι αν επρεπε να τον παρουμε τεσπα!Τωρα ειναι αργα να διορθωσουμε τα λαθη μας! Ας μιλησουμε για το τι πλανο ειχε ο Τζωρτζεβιτς στο μυαλο του εχθες!Πραγματικα ειχε? Και ας μιλησουμε και λιγο για βλαντο που πολλοι εδω μεσα γκρινιαζανε που δεν τον εβαζε!Νομιζω μετα το χθεσινο ολοι καταλαβαμε γτ!
shtarkws
Αν αποφασισεις σαν οργανισμος να επενδυσεις σε καποιους παικτες, πχ Καλαθης Γουιλιαμς Ραντουλιτσα, τοτε οφειλεις να κτισεις μια ομαδα γυρω τους που αναδυκνυει τα πλεονεκτηματα και κρυβει τις αδυναμιες τους.
Nemesakos
QUOTE (villiskabas @ Apr 14 2016, 12:31 ) *
βρε ναι ξερουμε γτ τον πηραμε το θεμα ειναι αν επρεπε να τον παρουμε τεσπα!Τωρα ειναι αργα να διορθωσουμε τα λαθη μας! Ας μιλησουμε για το τι πλανο ειχε ο Τζωρτζεβιτς στο μυαλο του εχθες!Πραγματικα ειχε? Και ας μιλησουμε και λιγο για βλαντο που πολλοι εδω μεσα γκρινιαζανε που δεν τον εβαζε!Νομιζω μετα το χθεσινο ολοι καταλαβαμε γτ!


Για μένα έπρεπε να τον πάρουμε αλλά όπως είπες δεν είναι της ώρας αλλά είναι κ μεγάλη κουβέντα..tongue.gif

O Τζόρτζεβιτς είχε πλάνο κατ εμέ. Τάισε τον Ραντούλιτσα όσο έπρεπε και τα έβαλε. Από κει κ πέρα λειτούργησαν κάποια plays που είχαν στόχο είτε την απομόνωση είτε το σουτ, όμως τα σουτ δεν μπήκαν και η απομόνωση κυρίως του Ουίλιαμς δεν έδωσε σκορ. Γενικά δεν πήραμε σκορ από κανέναν παίχτη πέρα από τον Ραντούλιτσα. Επιθετικά δεν μπορώ να του προσάψω ιδιαίτερα πράγματα, όμως αμυντικά φάνηκε ξεκάθαρα πως λειτούργησε όλη η ομάδα εντελώς λάθος. Πολλά hedge out, κάκιστα close out, πολλές ανούσιες βοήθειες, αργές περιστροφές και επιστροφές. Ακόμα έδωσε περισσότερη προσοχή από ότι έπρεπε στον Μπουρούση και όπως αποδείχτηκε δεν χάνεις μόνο απο τον Μποουρούση όπως και η Κάχα δεν έχασε μόνο από τον Ραντούλιτσα. Μπορεί όλα να είναι θέμα ενέργειας, αλλά και πάλι να εμφανίζεσαι χωρίς ενέργεια σε ένα τόσο κρίσιμο ματς είναι ξεκάθαρα θέμα προπονητή.
j.browning
QUOTE (sinkazama82 @ Apr 14 2016, 11:31 ) *
..... Για την κρισιμότητα του αγώνα πολλά χέρια έτρεμαν και αυτό δεν είναι καλό σημάδι.
...

αυτη την σκεψη εκανα και εγω στην αρχη ,
αλλα
ενταξει λογικο να τρεμουν τα χερια σε παιχτες οπως ο φελντειν ο χεινζ κτλ αλλα να τρεμουν τα χερια του ΔΔ και του Φωτση?
pk13
Αν μεινει ο Ουιλιαμς τότε το δίδυμο Καλαθη Ουιλιαμς θέλει δίπλα του καλούς σουτέρ...Άρα αναγκαία πρέπει να ψάχνουμε για άσσο που οργανώνει αλλά σουτάρει και καλά...Δεν χωράει άλλος ασουτος στην περιφέρεια..Και ο φόργουορντ που θα έρθει το καλοκαίρι θα πρέπει να είναι καλός σουτέρ...
villiskabas
QUOTE (Nemesakos @ Apr 14 2016, 12:41 ) *
Για μένα έπρεπε να τον πάρουμε αλλά όπως είπες δεν είναι της ώρας αλλά είναι κ μεγάλη κουβέντα..tongue.gif

O Τζόρτζεβιτς είχε πλάνο κατ εμέ. Τάισε τον Ραντούλιτσα όσο έπρεπε και τα έβαλε. Από κει κ πέρα λειτούργησαν κάποια plays που είχαν στόχο είτε την απομόνωση είτε το σουτ, όμως τα σουτ δεν μπήκαν και η απομόνωση κυρίως του Ουίλιαμς δεν έδωσε σκορ. Γενικά δεν πήραμε σκορ από κανέναν παίχτη πέρα από τον Ραντούλιτσα. Επιθετικά δεν μπορώ να του προσάψω ιδιαίτερα πράγματα, όμως αμυντικά φάνηκε ξεκάθαρα πως λειτούργησε όλη η ομάδα εντελώς λάθος. Πολλά hedge out, κάκιστα close out, πολλές ανούσιες βοήθειες, αργές περιστροφές και επιστροφές. Ακόμα έδωσε περισσότερη προσοχή από ότι έπρεπε στον Μπουρούση και όπως αποδείχτηκε δεν χάνεις μόνο απο τον Μποουρούση όπως και η Κάχα δεν έχασε μόνο από τον Ραντούλιτσα. Μπορεί όλα να είναι θέμα ενέργειας, αλλά και πάλι να εμφανίζεσαι χωρίς ενέργεια σε ένα τόσο κρίσιμο ματς είναι ξεκάθαρα θέμα προπονητή.

νομιζω μπηκαμε λες και θα παιζαμε φιλικο και το εχω παρατηρησει σε πολλα παιχνιδια οτι μπαινουμε ετσι και αυτο ειναι καθαρα θεμα προπονητη!Εγω θελω να ρωτησω οταν ξεκινας 5αδα και εχεις μεσα καλαθη και παβλοβιτς και κουζμιτς απο ποιον περιμενεις να παρεις σκορ???? οταν ολη η αντιπαλη ομαδα ξερει πως αν περιορισει γκιστ ουιλιαμς και αφησει τον καλαθη στο τριποντο ελευθερο η τον κουζμιτς να κανει πιρουετες στο ζωγραφιστο δεν θα φαει ευκολα καλαθι
green_sky
Πολλα παιδια γραφουν για τον Τζορτζεβιτς , για τον Γιανκοβιτς κτλ.
Εγω επιμενω οτι το μεγαλο προβλημα στον χθεσινο αγωνα ηταν η ενεργεια της Καχα.Η ενεργεια αυτη περα απο το "πρακτικο του πραγματος" χαλασε και το μυαλο των παικτων του Παναθηναικου.
Στις περιστροφες δεν τους προλαβαιναν με τιποτα.
Σε ολες τις φασεις που οι παικτες του παναθηναικου αμυνονταν παντα ο παικτης της καχα ηταν ενα κλικ πιο μπροστα.
Σε ολες τις φασεις που οι παικτες του παναθηναικου εκαναν επιθεση δεν βρηκαν ουτε μια φορα ανοιχτο διαδρομο.
Και κατω απο το καλαθι σε ολες τις μονομαχιες υπερισχυσαν οι Ισπανοι.
Το μυαλο των παιχτων ειχε "χαλασει" εντελως.Μεχρι και ο Δ.Δ εκανε γιουρουσια.Εγω δεν θυμαμαι ξανα τον Δ.Δ να εχει εκνευρισθει ετσι.
Αυτα ειναι πραγματα αδιανοητα.Την Καχα την ξεραμε.Δεν εδειξε κατι διαφορετικο.Επρεπε ο Παναθηναικος να εχει προετοιμαστει αναλογα.Ηξερε πολυ καλα τι θα αντιμετωπισει.Το να μην μπουν λοιπον τα σουτ και την παρασκευη ειναι αποδεκτο και καλιστα μπορει να συμβει.Η νωχελικοτητα ομως δεν ειναι αποδεκτη σε καμμια περιπτωση.
Putnam
QUOTE (villiskabas @ Apr 14 2016, 12:31 ) *
βρε ναι ξερουμε γτ τον πηραμε το θεμα ειναι αν επρεπε να τον παρουμε τεσπα!Τωρα ειναι αργα να διορθωσουμε τα λαθη μας! Ας μιλησουμε για το τι πλανο ειχε ο Τζωρτζεβιτς στο μυαλο του εχθες!Πραγματικα ειχε? Και ας μιλησουμε και λιγο για βλαντο που πολλοι εδω μεσα γκρινιαζανε που δεν τον εβαζε!Νομιζω μετα το χθεσινο ολοι καταλαβαμε γτ!


Τον πήραμε γιατί θέλαμε Έλληνα επιπέδου και είναι. Η επιλογή δεν ήταν λάθος, η πλαισίωσή του ήταν αφού μια τόσο μεγάλη επένδυση έπρεπε αναγκαστικά να την έχεις σημείο αναφοράς και να χτίσεις γύρω της.


Μην ξεχνάτε όμως ότι ο Καλάθης της πρώτης φάσης της ευρωλίγκας κράτησε την ομάδα μόνος του. Στο τοπ16 έπεσε και αυτός όπως και ο Φελντέιν, αμφότεροι όμως είχαν τραβήξει στο ξεκίνημα όλο το κουπί στα γκαρντ. Τυχαίο?


Για τον Βλάντο πάντως εγώ δεν πιστεύω ότι είναι τόσο καραγκιοζοπαίκτης όσο δείχνει, στα τελευταία ματς της ευρωλίγκας δεν τον έχει βάλει μέσα ούτε λεπτό και τον πετάει μέσα στο τοπ8?? παίκτης αγχώδης όπως οι συμπαίκτες του αναφέρουν, όταν τον ανασύρεις από το ψυγείο όντας εκτός ρυθμού και σε αυτό το επίπεδο δεν πρόκειται να σου αποδώσει.
villiskabas
QUOTE (green_sky @ Apr 14 2016, 12:47 ) *
Πολλα παιδια γραφουν για τον Τζορτζεβιτς , για τον Γιανκοβιτς κτλ.
Εγω επιμενω οτι το μεγαλο προβλημα στον χθεσινο αγωνα ηταν η ενεργεια της Καχα.
Στις περιστροφες δεν τους προλαβαιναν με τιποτα.
Σε ολες τις φασεις που οι παικτες του παναθηναικου αμυνονταν παντα ο παικτης της καχα ηταν ενα κλικ πιο μπροστα.
Σε ολες τις φασεις που οι παικτες του παναθηναικου εκαναν επιθεση δεν βρηκαν ουτε μια φορα ανοιχτο διαδρομο.
Σε ολες τις μονομαχιες κατω απο το καλαθι υπερισχυσαν οι Ισπανοι.
Αυτα ειναι πραγματα αδιανοητα.Την Καχα την ξεραμε.Δεν εδειξε κατι διαφορετικο.Επρεπε ο Παναθηναικος να εχει προετοιμαστει αναλογα.Ηξερε πολυ καλα τι θα αντιμετωπισει.

και το αστειο ειναι οτι με την προσθηκη των 3 παικτων εβγαιναν ολοι και ο σαλε σε αυτους και ελεγε οτι η ομαδα πλεον βγαζει ενεργεια και γεμισαμε ενεργεια και θα αποκλειστουμε απο μια ομαδα που φαινοτανε χθες 2 κλικ πανω σε ενεργεια !wtf??//

QUOTE (green_sky @ Apr 14 2016, 12:47 ) *
Πολλα παιδια γραφουν για τον Τζορτζεβιτς , για τον Γιανκοβιτς κτλ.
Εγω επιμενω οτι το μεγαλο προβλημα στον χθεσινο αγωνα ηταν η ενεργεια της Καχα.Η ενεργεια αυτη περα απο του πρακτικο του πραγματος χαλασε και το μυαλο των παικτων του Παναθηναικου.
Στις περιστροφες δεν τους προλαβαιναν με τιποτα.
Σε ολες τις φασεις που οι παικτες του παναθηναικου αμυνονταν παντα ο παικτης της καχα ηταν ενα κλικ πιο μπροστα.
Σε ολες τις φασεις που οι παικτες του παναθηναικου εκαναν επιθεση δεν βρηκαν ουτε μια φορα ανοιχτο διαδρομο.Το μυαλο των παιχτων ειχε χαλασει εντελως.Μεχρι και ο Δ.Δ εκανε γιουρουσια.Εγω δεν θυμαμαι ξανα τον Δ.Δ να εχει εκνευρισθει ετσι.
Και κατω απο το καλαθι σε ολες τις μονομαχιες υπερισχυσαν οι Ισπανοι.
Αυτα ειναι πραγματα αδιανοητα.Την Καχα την ξεραμε.Δεν εδειξε κατι διαφορετικο.Επρεπε ο Παναθηναικος να εχει προετοιμαστει αναλογα.Ηξερε πολυ καλα τι θα αντιμετωπισει.Το να μην μπουν λοιπον τα σουτ και την παρασκευη ειναι αποδεκτο και καλιστα μπορει να συμβει.Η νωχελικοτητα ομως δεν ειναι αποδεκτη σε καμμια περιπτωση.

ο γιανκοβιτς δεν κανει για τετοιο επιπεδο οτι και να λεμε οσο καλα προετοιμασμενος και να ειναι
SkyFall
Υποτίθεται ότι το δυνατό χαρτί του Σάλε είναι η προετοιμασία της ομάδας για τα παιχνίδια. Όταν κάτι δεν πάει καλά από την αρχή δεν έχει την οξυδέρκεια να το δει και να το αλλάξει. Ελπίζω στο επόμενο να έχει εντοπίσει τα λάθη και η ομάδα να μπει από την αρχή με σοβαρότητα και συγκέντρωση στο 100%. Ακόμα δεν τελείωσε τίποτα οπότε μην τα μηδενίζουμε όλα και βγάζουμε άχρηστους τους παίχτες.
Περιμένω εντελώς διαφορετικό παιχνίδι την Παρασκευή ανεξάρτητα από το αν θα παίξει ο Χάνγκα ή οχι.

Κάτι ακόμα, χθες ο Περάσοβιτς με το μόλις έπαιρνε τη μπάλα ο Γουίλιαμς του έκλεινε τον δεξί διάδρομο ο αντίπαλος και ταυτόχρονα ο παίχτης του Καλάθη τον αριστερό με αποτέλεσμα να πασάρει και να κολλάμε. Ένα σκρίν ρε Σάλε, ένα.
Ο Καλάθης πρέπει να γίνει επιθετικός και με αυτό δεν εννοώ να σουτάρει τρίποντα. Ο παίχτης του, του δίνει το χρόνο να ξεκινήσει διείσδυση αλλά δεν το κάνει.

ps:Γκίστ, εμφανίσου!
green_sky
QUOTE (villiskabas @ Apr 14 2016, 12:55 ) *
ο γιανκοβιτς δεν κανει για τετοιο επιπεδο οτι και να λεμε οσο καλα προετοιμασμενος και να ειναι

Πιστευω οτι δεν ειναι ωρα να γραφουμε για παικτες και ποιος κανει και ποιος δεν κανει.Τωρα παμε να παρουμε την κουπα.Ολοι θα κριθουν εκ του αποτελεσματος.Απο τον προπονητη μεχρι τον τελευταιο παικτη.
Συμφωνω με τον @SkyFall. Ο Περασοβιτς δεν εκανε κατι το τρομερο.Τα αναμεμενα εκανε.Εκλινε τον διαδρομο στον Ουλιαμς.Ε και ?
Αναμενομενο δεν ηταν?Οπως για μενα ηταν αναμενομενο να μην ντουμπλαρει τον Ραντουλιτσα.Δεν ειναι δυνατον εμεις οι απλοι να τα γραφουμε αυτα και να μην τα περιμενε ολοκληρος Τζορτζεβιτς.Θεωρω οτι πλανο υπηρχε.Οι παικτες δεν το ακολουθησαν γιατι απο καποια στιγμη και μετα ηταν σε αλλο γηπεδο.
villiskabas
QUOTE (green_sky @ Apr 14 2016, 12:57 ) *
Πιστευω οτι δεν ειναι ωρα να γραφουμε για παικτες και ποιος κανει και ποιος δεν κανει.Τωρα παμε να παρουμε την κουπα.Ολοι θα κριθουν εκ του αποτελεσματος.Απο τον προπονητη μεχρι τον τελευταιο παικτη.
Συμφωνω με τον @SkyFall. Ο Περασοβιτς δεν εκανε κατι το τρομερο.Τα αναμεμενα εκανε.Εκλινε τον διαδρομο στον Ουλιαμς.Ε και ?
Αναμενομενο δεν ηταν?Οπως για μενα ηταν αναμενομενο να μην ντουμπλαρει τον Ραντουλιτσα.Δεν ειναι δυνατον εμεις οι απλοι να τα γραφουμε αυτα και να μην τα περιμενε ολοκληρος Τζορτζεβιτς.Θεωρω οτι πλανο υπηρχε.Οι παικτες δεν το ακολουθησαν γιατι απο καποια στιγμη και μετα ηταν σε αλλο γηπεδο.

Καλα τωρα μιλαμε σοβαρα οτι παμε για κουπα? Ελπιζω να διαψευσθω αλλα δεν το βλεπω
green_sky
QUOTE (villiskabas @ Apr 14 2016, 13:09 ) *
Καλα τωρα μιλαμε σοβαρα οτι παμε για κουπα? Ελπιζω να διαψευσθω αλλα δεν το βλεπω

Εγω πιστευω οτι ναι παμε για κουπα.Αν τα καταφερουμε να αποκλεισθουν απο την Καχα τοτε ειμαστε τι να πω.Απο τι στιγμη ομως που θα πανε F4 και οι 4 ομαδες εχουν απο 25% και οι 4 ομαδες πανε για κουπα.Εγω γιατι να υποτιμησω τον Παναθηναικο? Επειδη εκανε ενα κακο παιχνιδι? Ε και ?
villiskabas
QUOTE (green_sky @ Apr 14 2016, 13:14 ) *
Εγω πιστευω οτι ναι παμε για κουπα.Αν τα καταφερουμε να αποκλεισθουν απο την Καχα τοτε ειμαστε τι να πω.Απο τι στιγμη ομως που θα πανε F4 και οι 4 ομαδες εχουν απο 25% και οι 4 ομαδες πανε για κουπα.Εγω γιατι να υποτιμησω τον Παναθηναικο? Επειδη εκανε ενα κακο παιχνιδι? Ε και ?

Μονο ενα φετος?Η μαλλον τ τελευταιο μηνα
doctorjekil
Νομιζω πως οποιος παρει το αυριανο ματς αυτος θα περασει στο φ4...και για να παρουμε το αυριανο ματς πρεπει να βγουν μπροστα οι παιχτες,απ τον σαλε πλεον δεν περιμενω τιποτα,για μια ακομα φορα απεδειξε οτι ειναι απειρος και θελει ακομα πολυ δουλεια για να θεωρηθει προπονητης επιπεδου ευρωλιγκα,τοσο απροετοιμαστη ομαδα σε τοσο κρισημο ματς ειχα χρονια να δω...ο περασοβιτς τον εδεσε κομπο απ το 1ο λεπτο,ξεκινησε στο 3 τον μπερτανς ωστε να εξοικονομησει χρονο στα γκαρντ αλλα και για να μην τον ποσταρουν τα 3αρια μας,κ εμεις αντι να το εκμεταλευτουμε ξεκινησαμε με 3 τον παβλοβιτς που ειναι πιο αργος απ τον μπερτανς...επισης ο περασοβιτς αποφασισε να μην εχει πολλη ωρα μαζι και τον τζειμς και τον ανταμς στο παρκε αλλα και στα 40 λεπτα να εχει τουλαχιστον εναν απ τους δυο,ετσι ηταν πιο ξεκουραστοι,διαχειρηστηκε πολυ καλυτερα το ροστερ του,υποτιθεται οτι εμεις εχουμε πιο γεματο ροστερ αλλα η καχα πιεζε σ ολο το γηπεδο εβγαζε ενεργεια χωρις να σκασει καποιον παιχτη της...αποφασισε να παιξει ενας με εναν τον ραντου ωστε να μην βαλει στο παιχνιδι τα γκαρντ μας,οσους και να βαζε ο σερβος δεν θα εχανε απο αυτον,αντιθετα μ εμας που διναμε βοηθεια στον μπουρου ακομα κι απ την δυνατη πλευρα και δωσαμε την ευκαιρια στα γκαρντ τους να βαλουν ελευθερα σουτ και να βρουν ρυθμο...γενικα φανηκε οτι ο ενας κοουτς το χε δουλεψει πολυ το παιχνιδι και ειχε προετοιμασει αριστα την ομαδα του ενω ο αλλος,παρ ολο που εχει καλυτερο ροστερ,ηταν εντελως απροετοιμαστος
green_sky
QUOTE (villiskabas @ Apr 14 2016, 13:15 ) *
Μονο ενα φετος?

Δεν ειναι το θεμα η πορεια της ομαδας αλλα απλα να υπενθυμισω οτι μετα την ενισχυση και μεχρι το αδιαφορο παιχνιδι με την Εφες η ομαδα ειχε μονο μια ηττα απο τον Ερυθρο.Μην τα ισοπεδωνουμε ολα.Το θεμα ειναι να μπει ο Παναθηναικος στο γηπεδο την Παρασκευη και να γυαλιζει το ματι των παικτων του.Για αυτο και σε προηγουμενο ποστ εγραψα οτι τουλαχιστον απο μενα αλλα θεωρω και απο αρκετους αλλους η νωχελικοτητα την παρασκευη δεν ειναι αποδεκτη.
villiskabas
QUOTE (doctorjekil @ Apr 14 2016, 13:17 ) *
Νομιζω πως οποιος παρει το αυριανο ματς αυτος θα περασει στο φ4...και για να παρουμε το αυριανο ματς πρεπει να βγουν μπροστα οι παιχτες,απ τον σαλε πλεον δεν περιμενω τιποτα,για μια ακομα φορα απεδειξε οτι ειναι απειρος και θελει ακομα πολυ δουλεια για να θεωρηθει προπονητης επιπεδου ευρωλιγκα,τοσο απροετοιμαστη ομαδα σε τοσο κρισημο ματς ειχα χρονια να δω...ο περασοβιτς τον εδεσε κομπο απ το 1ο λεπτο,ξεκινησε στο 3 τον μπερτανς ωστε να εξοικονομησει χρονο στα γκαρντ αλλα και για να μην τον ποσταρουν τα 3αρια μας,κ εμεις αντι να το εκμεταλευτουμε ξεκινησαμε με 3 τον παβλοβιτς που ειναι πιο αργος απ τον μπερτανς...επισης ο περασοβιτς αποφασισε να μην εχει πολλη ωρα μαζι και τον τζειμς και τον ανταμς στο παρκε αλλα και στα 40 λεπτα να εχει τουλαχιστον εναν απ τους δυο,ετσι ηταν πιο ξεκουραστοι,διαχειρηστηκε πολυ καλυτερα το ροστερ του,υποτιθεται οτι εμεις εχουμε πιο γεματο ροστερ αλλα η καχα πιεζε σ ολο το γηπεδο εβγαζε ενεργεια χωρις να σκασει καποιον παιχτη της...αποφασισε να παιξει ενας με εναν τον ραντου ωστε να μην βαλει στο παιχνιδι τα γκαρντ μας,οσους και να βαζε ο σερβος δεν θα εχανε απο αυτον,αντιθετα μ εμας που διναμε βοηθεια στον μπουρου ακομα κι απ την δυνατη πλευρα και δωσαμε την ευκαιρια στα γκαρντ τους να βαλουν ελευθερα σουτ και να βρουν ρυθμο...γενικα φανηκε οτι ο ενας κοουτς το χε δουλεψει πολυ το παιχνιδι και ειχε προετοιμασει αριστα την ομαδα του ενω ο αλλος,παρ ολο που εχει καλυτερο ροστερ,ηταν εντελως απροετοιμαστος

ο τζορτζεβιτς αυτην την στιγμη απεναντι στον περασοβιτς ειναι οτι ηταν ο γιαννακης απεναντι σε ομπραντοβιτς (ενταξει ειμαι υπερβολικος) tongue.gif
green_sky
Αποκλειεται το ενδεχομενο απο τον Παναθηναικο απο την αρχη να εχουν σημαδεψει το δευτερο παιχνιδι?
villiskabas
QUOTE (green_sky @ Apr 14 2016, 13:24 ) *
Αποκλειεται το ενδεχομενο απο τον Παναθηναικο απο την αρχη να εχουν σημαδεψει το δευτερο παιχνιδι?

Μακαρι και ξανα μακαρι!!! Αλλιως δεν μας βλεπω καλα! το κακο ειναι οτι οι αλλοι γεμισανε αυτοπεποιθεση το θεμα ειναι να τους την κοψουμε!
green_sky
QUOTE (villiskabas @ Apr 14 2016, 13:26 ) *
Μακαρι και ξανα μακαρι!!! Αλλιως δεν μας βλεπω καλα! το κακο ειναι οτι οι αλλοι γεμισανε αυτοπεποιθεση το θεμα ειναι να τους την κοψουμε!

Εικασιες κανουμε.Μια μερα μενει θα δουμε.........
Quincy
QUOTE(green_sky @ Apr 14 2016, 10:24 ) *
Αποκλειεται το ενδεχομενο απο τον Παναθηναικο απο την αρχη να εχουν σημαδεψει το δευτερο παιχνιδι?


ΙΜΟ ναι. Γιατί αν κάτι πάει στραβά και το χάσεις άντε γύρνα από το 2-0 με μειονέκτημα. Η πολυτέλεια να "αφήνεις" παιχνίδια υπάρχει όταν έχεις το πλεονέκτημα έδρας, ή έχεις κάνει το break που ψάχνεις.
SkyFall
QUOTE (green_sky @ Apr 14 2016, 13:24 ) *
Αποκλειεται το ενδεχομενο απο τον Παναθηναικο απο την αρχη να εχουν σημαδεψει το δευτερο παιχνιδι?


τι εννοείς; ότι επίτηδες σούταρε στο δοκάρι ο Καλάθης και το μοναδικό πλέι που βγήκε ήταν να πάει η μπάλα στον Ραντούλιτσα;
Μας πάτησαν σε άμυνα και επίθεση στα ίσια.
villiskabas
Η λαμποραλ ειναι τοσο κακη στα εκτος?γτ δεν την εχω δει καθολου φετος
RipCity
QUOTE (SkyFall @ Apr 14 2016, 11:55 ) *
Υποτίθεται ότι το δυνατό χαρτί του Σάλε είναι η προετοιμασία της ομάδας για τα παιχνίδια.


Από που κι ως που? Νομίζω πως είναι άθλιος στον συγκεκριμένο τομέα.
green_sky
QUOTE (SkyFall @ Apr 14 2016, 13:36 ) *
τι εννοείς; ότι επίτηδες σούταρε στο δοκάρι ο Καλάθης και το μοναδικό πλέι που βγήκε ήταν να πάει η μπάλα στον Ραντούλιτσα;
Μας πάτησαν σε άμυνα και επίθεση στα ίσια.

Σκεψη εκανα και την εγραψα.Ειναι ακατανοητα κακη η εμφανιση της ομαδας μας.
Εχει ξαναγινει κατ΄επαναληψη στο παρελθον ομαδες να χανουν αμαχητι το πρωτο παιχνιδι και στο δευτερο να κανουν ανετο break.Μην παρεξηγηθω ομως δεν λεω οτι ντε και καλα ετσι εγινε ,αλλωστε απο χθες το βραδυ ολοι μας (με τον τροπο του ο καθενας) εχουμε δειξει την δυσφορια μας.Λεω μηπως εγινε ετσι και κανουμε αναλυσεις επι αναλυσεων πανω σε ενα παιχνιδι που απο την αρχη ηταν προδιαγεγραμμενη η μοιρα του.
D-Wade
QUOTE(green_sky @ Apr 14 2016, 13:45 ) *
Σκεψη εκανα και την εγραψα.Ειναι ακατανοητα κακη η εμφανιση της ομαδας μας.
Εχει ξαναγινει κατ΄επαναληψη στο παρελθον ομαδες να χανουν αμαχητι το πρωτο παιχνιδι και στο δευτερο να κανουν ανετο break.Μην παρεξηγηθω ομως δεν λεω οτι ντε και καλα ετσι εγινε ,αλλωστε απο χθες το βραδυ ολοι με τον τροπο του ο καθενας εχει δειξει την δυσφορια του.Λεω μηπως εγινε ετσι και ολοι μας κανουμε αναλυσεις επι αναλυσεων πανω σε ενα παιχνιδι που απο την αρχη ηταν προδιαγεγραμμενη η μοιρα του.

Ναι μπαίνουν δυνατά, δεν τους πάει το ματς όπως θέλουν και το αφήνουν. Δε λένε ''Ας παίξουμε χάλια στο πρώτο παιχνίδι και θα φάμε σίδερα στο δεύτερο''
pan24
Παντως πρεπει οταν τελειωσει η σειρα να ανοιξουμε μια συζητηση στο τοπικ μεταγγραφων σχετικα με την οπως φαινεται βασικη 5αδα μας της νεας σεζον(καλαθης,γουιλιαμς,γκιστ,ραντουλιτσα+
ποιοδηποτε 3αρι) κατα ποσο μπορει να λειτουργησει οταν κατα τα 4/5 ειναι ασουτη
green_sky
QUOTE (D-Wade @ Apr 14 2016, 13:50 ) *
Ναι μπαίνουν δυνατά, δεν τους πάει το ματς όπως θέλουν και το αφήνουν. Δε λένε ''Ας παίξουμε χάλια στο πρώτο παιχνίδι και θα φάμε σίδερα στο δεύτερο''

H σιενα με εσας το 2011 ειχε μπει δυνατα?
assistant
διαβαζω από χθες καποια περιεργα πραγματα σε σχεση με τη Λαμποραλ και λεω να το παιξω δικηγόρος του διαβολου.....

διαβαζω λοιπον ότι δε γινεται να χασεις απ τον Μπουρουση γιατι αυτος δεν εγινε Χακιμ στα 33 οποτε ας τον αφησουμε να παιζει ολο το παιχνιδι 1 vs 1......διαβαζω ότι δε γινεται να χασεις απ τους ''χαζους'' γκαρ της Κουτσα που εχουν iq ραδικιού.....διαβαζω ότι δε γινεται να χασεις απ τους αμπαλους Τιλι και Μπλαζιτς που ουτε αυτων πολυκοβει το μυαλο τους.......

δε διαφωνω εντελως με όλα αυτά αλλα τα θεωρω πολύ επιφανειακη αναγνωση........φυσικα και δε θα χασεις από καθεναν ξεχωριστα απ τους (οντως) μετριους παιχτες της Καχα..........ΑΝ χασεις θα χασεις επειδη η ΟΜΑΔΑ που συνθετουν αυτοι οι (οντως) μετριοι είναι καλυτερη απ αυτην που συνθετουν οι ποιοτικότεροι δικοι σου παιχτες.......ΑΝ χασεις θα χασει2 γιατι αυτοι οι (οντως) μετριοι παιχτες βγαζουν 3 φορες μεγαλυτερη ενεργεια και παθος από σενα.......ΑΝ χασεις θα χασεις γιατι αυτοι οι (οντως) μετριοι παιχτες ακολουθουν πιστα ένα συγκεκριμενο ΠΛΑΝΟ που εσυ δε δειχνεις να εχεις........ΑΝ χασεις θα χασεις γιατι αυτοι οι (οντως ) μετριοι παιχτες δειχνουν να εχουν μεγαλυτερο ΚΙΝΗΤΡΟ να πανε φαιναλ-4.......συνολικα ΑΝ χασεις θα χασεις γιατι αυτοι οι μετριοι τυποι παιζουν ολη τη χρονια καλυτερο μπάσκετ από σενα.......

ΑΝ τωρα καποιος μπορει να διαβασει όλα αυτά τα ΑΝ ''αναποδα'' μπορει και να δει τι ακριβως χρειαζεται για να παρει την προκριση ο Παναθηναικος.....

Αυριο η Καχα θα κατεβει με ροτεισον 6 παιχτων + Κορμπατσο + Ντιοπ.......περιμενω να δω πολύ ζωναρα(μια 1-3-1 με τελευταιο Μπερτανς ή Μπλαζιτς και στο κεντρο Μπουρουση πιστευω θα σας δυσκολευε αρκετα και ο Σαλε θα εκανε 1 ημιχρονο να την αποκρυπτογραφησει) για να αποφυγει τη φθορα και αρκετα ελεγχομενο ρυθμο ώστε να μη βγει η γλωσσα σ αυτους που θα κληθουν να παιξουν 35'

Μεγαλυτερη ευκαιρεια απ αυτή που εχει φετος ο Παναθηναικος δεν ξερω ποτε θα ξαναπαρουσιαστεί σε ελληνικη ομαδα...............
D-Wade
QUOTE(green_sky @ Apr 14 2016, 13:54 ) *
H σιενα με εσας το 2011 ειχε μπει δυνατα?

Nαι είχε μπει με σκοπό να κερδίσει. Δεν έπαιξαν καλά στο πρώτο δεκάλεπτο και τα παράτησαν. Είναι αστείο να λέμε ότι βάση σχεδίου έπαιξαν χάλια.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.