Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Laboral Kutxa vs. Panathinaikos Athens
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ > Older Tournaments > Euroleague 2015-16
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20
Ben30
QUOTE (rahxephon13 @ Apr 10 2016, 17:02 ) *
Καταρχας αν ο καλαθης δεν παιξει καλα δεν εχουμε τυχη ειναι παιχτης κλειδι και η αποδοση του θα καθοριση το αποτελεσμα αν πιστευεις οτι δεν θα ειναι καλα και τον βλεπεις κουρασμενο τοτε καλος μας θεωρεις ΚΑΡΑαουτσαιντερ, εγω θα περιμενω να δω πρωτα.

Για τον διαμαντιδη τωρα μαλλον τον μπερδευεις για αλλο παιχτη για να λες οτι δεν μπορει ακολουθηση τον ρυθμο των γκαρντ της λαμποραλ, το ματς με την κουμπαν το θυμασαι? θυμασαι πως γυρισε το ματς στο τελος με τον μητσο πρωταγωνιστη σε ΑΜΥΝΑ και επιθεση, συγκεκριμενα μου χει μεινει η φαση οπου ευστοχη σε τριποντο και στο καπακι στην επομενη φαση κλεβει μπαλα και βαζει καλαθι στον αιφνιδιασμο, αυτος ο μητσος δεν μπορει να μαρκαρει τους παιχτες της λαμποραλ? εχεις μπερδεψει τους αγωνες της κουτσα με αυτον τον ουριορς και νομιζεις οτι θα μαρκαρη τον Κάρι.

Παβλοβιτς και γιανκοβιτς αν μπουν θα ειναι για κανα 5/10 για να δωσουν ανασες και να κανουν κανενα φαουλ στο μεγαλυτερο μερος ουτε αυτο το διαθετη η λαμποραλ πρεπει να βρουμε τροπο να εκμεταλευτουμαι το μεγαλο ροστερ.


Θυμάμαι πολλά ματς μέσα στη φετινή αλλά και την περσινή χρονιά,που ο ΔΔ δεν μπόρεσε να πιάσει τα αντίπαλα γκαρντ με αποτέλεσμα να τρώμε διαρκώς πόντους.Με την Άλμπα πέρσι,με τον Ερυθρό Αστέρα φέτος,κλπ κλπ.Οι αντίπαλες ομάδες τον ''σημαδεύουν'' στην άμυνα από πέρυσι (ακριβώς όπως και τον Φώτση) επειδή ξέρουν ότι τα πόδια του δεν έχουν πια την ταχύτητα να ακολουθήσουν το μυαλό του.Κι αυτό είναι φυσιολογικό,καθώς ο άνθρωπος είναι 36 ετών.Δεν τον έχουμε γι'αυτό πια.Άλλα πράγματα θέλουμε να κάνει.
Με τη Λοκομοτίβ στο ΟΑΚΑ,όντως έκανε υπερπροσπάθεια στο τέλος και ξεχώρισε.Αλλά για να φτάσουμε σε αυτό το τέλος,η Κουμπάν είχε προηγουμένως χάσει 3 φορές την ευκαιρία να στείλει το ματς στο +10 και να το καθαρίσει.Μία ο Ντιλέινι πέταξε την μπάλα στις πινακίδες σε επίθεση 3 έναντι 1,και τις άλλες δυο χάσανε εντελώς ελεύθερο σουτ.
Το θέμα είναι ακριβώς αυτό: θα φτάσουμε προς το τέλος ενός αγώνα στη Βιτόρια με πιθανότητες νίκης,ώστε να μετρήσει ο παράγοντας ΔΔ,ή θα έχουν καθαρίσει νωρίτερα οι Βάσκοι;
rahxephon13
QUOTE (Ben30 @ Apr 10 2016, 21:47 ) *
Θυμάμαι πολλά ματς μέσα στη φετινή αλλά και την περσινή χρονιά,που ο ΔΔ δεν μπόρεσε να πιάσει τα αντίπαλα γκαρντ με αποτέλεσμα να τρώμε διαρκώς πόντους.Με την Άλμπα πέρσι,με τον Ερυθρό Αστέρα φέτος,κλπ κλπ.Οι αντίπαλες ομάδες τον ''σημαδεύουν'' στην άμυνα από πέρυσι (ακριβώς όπως και τον Φώτση) επειδή ξέρουν ότι τα πόδια του δεν έχουν πια την ταχύτητα να ακολουθήσουν το μυαλό του.Κι αυτό είναι φυσιολογικό,καθώς ο άνθρωπος είναι 36 ετών.Δεν τον έχουμε γι'αυτό πια.Άλλα πράγματα θέλουμε να κάνει.
Με τη Λοκομοτίβ στο ΟΑΚΑ,όντως έκανε υπερπροσπάθεια στο τέλος και ξεχώρισε.Αλλά για να φτάσουμε σε αυτό το τέλος,η Κουμπάν είχε προηγουμένως χάσει 3 φορές την ευκαιρία να στείλει το ματς στο +10 και να το καθαρίσει.Μία ο Ντιλέινι πέταξε την μπάλα στις πινακίδες σε επίθεση 3 έναντι 1,και τις άλλες δυο χάσανε εντελώς ελεύθερο σουτ.
Το θέμα είναι ακριβώς αυτό: θα φτάσουμε προς το τέλος ενός αγώνα στη Βιτόρια με πιθανότητες νίκης,ώστε να μετρήσει ο παράγοντας ΔΔ,ή θα έχουν καθαρίσει νωρίτερα οι Βάσκοι;

Εχει κανει και κακα παιχνιδια δεν αντιλεγω αλλα φετος η διαχειριση που του εχει κανει ο τζορτζεβιτς τον εχει κρατηση σχετικα φρεσκο και δεν εκτίθεται οσο αλλες χρονιες, στο παιχνιδι με την κηφισια παντως προφυλάχθηκε και δεν επαιξε λεπτο και πιστευω οτι θα ειναι στην καλυτερη δυνατη κατασταση για τους αγωνες με τους ισπανους, μενει να δουμε αν αυτο ειναι αρκετο για να κανει την διαφορα.
Ben30
QUOTE (rahxephon13 @ Apr 10 2016, 19:08 ) *
Εχει κανει και κακα παιχνιδια δεν αντιλεγω αλλα φετος η διαχειριση που του εχει κανει ο τζορτζεβιτς τον εχει κρατηση σχετικα φρεσκο και δεν εκτίθεται οσο αλλες χρονιες, στο παιχνιδι με την κηφισια παντως προφυλάχθηκε και δεν επαιξε λεπτο και πιστευω οτι θα ειναι στην καλυτερη δυνατη κατασταση για τους αγωνες με τους ισπανους, μενει να δουμε αν αυτο ειναι αρκετο για να κανει την διαφορα.



Συμφωνώ σε αυτό που έγραψες.
Μακάρι.Τι νομίζεις,εγώ δεν θέλω να βγάλω εισιτήρια για φάιναλ-φορ smile.gif ;
assistant
κατι μου λεει ότι ο Περασοβιτς θα ριξει τον Χανγκα πανω στον Καλαθη......ο Χανγκα είναι ο λιμπερο της Καχα,ειναι ο ακρογωνιαιος λιθος της αμυνας τους......παει σε ολες τις βοήθειες,παει σε όλα τα ριμπάουντ σπρωχνει την ομαδα στον αιφνιδισμο.......πρεπει να βαλει μερικα μεγαλα σουτ ο Νικ για να τον διωξει απ τη βοηθεια........επισης όταν μπαινει ο ΔΔ αντι του Νικ παλι τον Χανγκα βλεπω πανω του......δε νομιζω δηλαδή ότι ο Περασοβιτς θα τον ριξει πανω στον Ελιοτ........απ την άλλη μερια είμαι σιγουρος ότι ο ΔΔ θα μαρκαρει στην αμυνα τον Χανγκα,ειναι αδυνατο να κυνηγαει πισω απ τα σκριν πχ τον Μπλαζιτς........το σουτ του Χανγκα μπορεις να το αφησεις ευκολα οποτε ο Διαμαντίδης θα είναι ουσιαστικα κι αυτος ο λιμπερο στην αμυνα σας....
doctorjekil
QUOTE(Ben30 @ Apr 10 2016, 21:31 ) *
Θα προτιμούσα Τζέιμς,Χάνγκα,Έλλιοτ,Φελντέιν και έναν εκ των ΔΔ,Καλάθη smile.gif .Μεικτή,δηλαδή smile.gif .
Να γίνει ένα τυχόν 2-0,2-3 δεν το βλέπω με τίποτα. Να πάει σε 5ο ματς στη Βιτόρια,δεν αποκλείεται,αλλά απλά για να επικυρωθεί η πρόκριση της Λαμποράλ.
Γι'αυτό θεωρώ ότι όλα θα κριθούν στα 2 πρώτα ματς στη Βιτόρια.
Τον Τζέιμς και τον Άνταμς δεν τους βλέπω κουρασμένους.Αντίθετα,τον Καλάθη τον βλέπω και ανησυχώ πολύ.Παίζει σαν τραυματισμένος ο άνθρωπος,έχει κουραστεί πολύ, και δεν ξέρω πόσο θα αντέξει σε συνεχόμενα ματς με γρήγορο ρυθμό.

Αυτο δεν ειναι απαντηση στο ποια περιφερειακη γραμμη προτιμας...για τον καλαθη συμφωνω οτι παιζει πολυ και φαινεται κουρασμενος αλλα το καλο πλεον ειναι οτι δεν ειναι μονος,ενω αντιθετα ο τζειμς και ο ανταμς(οι οποιοι κατα την γνωμη μου ειναι πολυ μετριοι παιχτες,και σιγουρα απειροι σε τετοια ματς)ειναι αναντικαταστατοι...δεν υπαρχει 5αδα της λαμποραλ στα 40 λεπτα που να μην παιζει ενας απ τους 2...συμπερασματικα στον μονο τομεα που υπερεχει η λαμποραλ κατα την γνωμη μου ειναι ο κοουτς της,ο περασοβιτς ειναι πολυ καλος προπονητης αλλα θα πρεπει να βγαλει πολλους λαγους απ το καπελο του για να εχει τυχη η λαμποραλ να διεκδηκισει την προκριση

QUOTE(assistant @ Apr 10 2016, 23:15 ) *
κατι μου λεει ότι ο Περασοβιτς θα ριξει τον Χανγκα πανω στον Καλαθη......ο Χανγκα είναι ο λιμπερο της Καχα,ειναι ο ακρογωνιαιος λιθος της αμυνας τους......παει σε ολες τις βοήθειες,παει σε όλα τα ριμπάουντ σπρωχνει την ομαδα στον αιφνιδισμο.......πρεπει να βαλει μερικα μεγαλα σουτ ο Νικ για να τον διωξει απ τη βοηθεια........επισης όταν μπαινει ο ΔΔ αντι του Νικ παλι τον Χανγκα βλεπω πανω του......δε νομιζω δηλαδή ότι ο Περασοβιτς θα τον ριξει πανω στον Ελιοτ........απ την άλλη μερια είμαι σιγουρος ότι ο ΔΔ θα μαρκαρει στην αμυνα τον Χανγκα,ειναι αδυνατο να κυνηγαει πισω απ τα σκριν πχ τον Μπλαζιτς........το σουτ του Χανγκα μπορεις να το αφησεις ευκολα οποτε ο Διαμαντίδης θα είναι ουσιαστικα κι αυτος ο λιμπερο στην αμυνα σας....

Ο χανγκα νομιζω οτι ειναι ο μοναδικος παιχτης της λαμποραλ που μπορει να μαρκαρει τον ελιοτ...μακαρι να βαλει τον μπλαζιτς ή τον ανταμς ή τον τζειμς και ακομα καλυτερα να βαλει τον κορμπατσο...αλλα δεν νομιζω
Dred11
Για να αναθαρρήσετε οι απαισιόδοξοι ένα βιντεάκι όπου ο Μπόγρης κάνει γιογιό την Λαμποράλ
https://www.youtube.com/watch?v=veFVgz3FMYg
j-kidd13
QUOTE(Ben30 @ Apr 10 2016, 19:55 ) *
Έχει πλεονέκτημα έδρας.Της αρκεί να ακολουθήσει την συνταγή όλης της σεζόν.Να το κάνει στην έδρα της και κυρίως στα 2 πρώτα ματς της σειράς.Σε αυτά πρέπει να φορτσάρει πολύ.Αν κάνει το 2-0,η σειρά δεν γυρίζει.Και σε κάθε περίπτωση θα έχει μετά τη δυνατότητα να κάνει συντήρηση.Το πολύ-πολύ να επιστρέψει η σειρά στη Βιτόρια.Ε,εκεί θα ξανατρέξουν smile.gif .
Περισσότερο σκέφτομαι πόσο θα αντέξουν ο Καλάθης και ο Διαμαντίδης τα συνεχόμενα ματς.



QUOTE(Ben30 @ Apr 10 2016, 21:47 ) *
Θυμάμαι πολλά ματς μέσα στη φετινή αλλά και την περσινή χρονιά,που ο ΔΔ δεν μπόρεσε να πιάσει τα αντίπαλα γκαρντ με αποτέλεσμα να τρώμε διαρκώς πόντους.Με την Άλμπα πέρσι,με τον Ερυθρό Αστέρα φέτος,κλπ κλπ.Οι αντίπαλες ομάδες τον ''σημαδεύουν'' στην άμυνα από πέρυσι (ακριβώς όπως και τον Φώτση) επειδή ξέρουν ότι τα πόδια του δεν έχουν πια την ταχύτητα να ακολουθήσουν το μυαλό του.Κι αυτό είναι φυσιολογικό,καθώς ο άνθρωπος είναι 36 ετών.Δεν τον έχουμε γι'αυτό πια.Άλλα πράγματα θέλουμε να κάνει.
Με τη Λοκομοτίβ στο ΟΑΚΑ,όντως έκανε υπερπροσπάθεια στο τέλος και ξεχώρισε.Αλλά για να φτάσουμε σε αυτό το τέλος,η Κουμπάν είχε προηγουμένως χάσει 3 φορές την ευκαιρία να στείλει το ματς στο +10 και να το καθαρίσει.Μία ο Ντιλέινι πέταξε την μπάλα στις πινακίδες σε επίθεση 3 έναντι 1,και τις άλλες δυο χάσανε εντελώς ελεύθερο σουτ.
Το θέμα είναι ακριβώς αυτό: θα φτάσουμε προς το τέλος ενός αγώνα στη Βιτόρια με πιθανότητες νίκης,ώστε να μετρήσει ο παράγοντας ΔΔ,ή θα έχουν καθαρίσει νωρίτερα οι Βάσκοι;


Φιλε μου,διαβαζοντας τα ποστ σου,δεν ξερω αν παιζει ο Παναθηναικος με τη Λαμποραλ,ή ο Παναθηναικός με τους Γουοριορς.
Και αντιστοιχα,αν παιζει η Λαμποραλ με τον Παναθηναικο,ή με την τοπικη ομαδα της περιοχης μου,που παιζει στην ΕΣΚΑ κατηγορια.Δεν γυριζει η σειρα απο 2-0,και θα παμε στο 5ο ματς,ΑΝ καταφερει ο Παναθηναικος να υπερκερασει στο ΟΑΚΑ σε 2 ματς την Λαμποραλ,απλα για να βαλουμε τη σφραγιδα στην ηττα μας.Νομιζω ακομα και ο πιο αντιΠαναθηναικος φιλος του Ολυμπιακου,πρεπει να βλεπει με καλυτερο ματι την τυχη του Παναθηναικου στο συγκεκριμενο ζευγαρι... laugh.gif
Να δουμε αν θα επαληθευτεις!Μεχρι τωρα παντως,εβλεπες προκριση του Ολυμπιακου απο τον ομιλο,και μαλιστα παρουσια του στο f4,και τον Παναθηναικο,αν περναει,να μενει στους 8.Για τον Ολυμπιακο τον οποιο αποθεωνες, επεσες εξω παντως!
Ben30
QUOTE (Dred11 @ Apr 11 2016, 00:22 ) *
Για να αναθαρρήσετε οι απαισιόδοξοι ένα βιντεάκι όπου ο Μπόγρης κάνει γιογιό την Λαμποράλ
https://www.youtube.com/watch?v=veFVgz3FMYg


Μπράβο βρε συ!!Αυτή ήταν αληθινή τονωτική ένεση ! smile.gif Ό,τι καλύτερο για να ξεκινήσει η εβδομάδα.
Πάμε ρε Εξάστερε!!

ΥΓ Γίνεται κιόλας να δουν στον Πειραιά αυτό το βίντεο,να παραμυθιαστούν και να τον πάρουν;Ή ζητάω πολλά; smile.gif


QUOTE (j-kidd13 @ Apr 11 2016, 00:40 ) *
Φιλε μου,διαβαζοντας τα ποστ σου,δεν ξερω αν παιζει ο Παναθηναικος με τη Λαμποραλ,ή ο Παναθηναικός με τους Γουοριορς.
Και αντιστοιχα,αν παιζει η Λαμποραλ με τον Παναθηναικο,ή με την τοπικη ομαδα της περιοχης μου,που παιζει στην ΕΣΚΑ κατηγορια.Δεν γυριζει η σειρα απο 2-0,και θα παμε στο 5ο ματς,ΑΝ καταφερει ο Παναθηναικος να υπερκερασει στο ΟΑΚΑ σε 2 ματς την Λαμποραλ,απλα για να βαλουμε τη σφραγιδα στην ηττα μας.Νομιζω ακομα και ο πιο αντιΠαναθηναικος φιλος του Ολυμπιακου,πρεπει να βλεπει με καλυτερο ματι την τυχη του Παναθηναικου στο συγκεκριμενο ζευγαρι... laugh.gif
Να δουμε αν θα επαληθευτεις!Μεχρι τωρα παντως,εβλεπες προκριση του Ολυμπιακου απο τον ομιλο,και μαλιστα παρουσια του στο f4,και τον Παναθηναικο,αν περναει,να μενει στους 8.Για τον Ολυμπιακο τον οποιο αποθεωνες, επεσες εξω παντως!


Μακάρι,φίλε μου,να περάσουμε.Θέλω όσο και εσύ να πάμε στο φάιναλ φορ.Αν περάσουμε,εγώ θα είμαι εκεί.
Τα υπόλοιπα δεν έχουν σημασία.
Nemesakos
QUOTE (j-kidd13 @ Apr 11 2016, 03:40 ) *
Φιλε μου,διαβαζοντας τα ποστ σου,δεν ξερω αν παιζει ο Παναθηναικος με τη Λαμποραλ,ή ο Παναθηναικός με τους Γουοριορς.
Και αντιστοιχα,αν παιζει η Λαμποραλ με τον Παναθηναικο,ή με την τοπικη ομαδα της περιοχης μου,που παιζει στην ΕΣΚΑ κατηγορια.Δεν γυριζει η σειρα απο 2-0,και θα παμε στο 5ο ματς,ΑΝ καταφερει ο Παναθηναικος να υπερκερασει στο ΟΑΚΑ σε 2 ματς την Λαμποραλ,απλα για να βαλουμε τη σφραγιδα στην ηττα μας.Νομιζω ακομα και ο πιο αντιΠαναθηναικος φιλος του Ολυμπιακου,πρεπει να βλεπει με καλυτερο ματι την τυχη του Παναθηναικου στο συγκεκριμενο ζευγαρι... laugh.gif
Να δουμε αν θα επαληθευτεις!Μεχρι τωρα παντως,εβλεπες προκριση του Ολυμπιακου απο τον ομιλο,και μαλιστα παρουσια του στο f4,και τον Παναθηναικο,αν περναει,να μενει στους 8.Για τον Ολυμπιακο τον οποιο αποθεωνες, επεσες εξω παντως!



Είναι αυτά που διαβάζαμε και στο τοπ16 για την Μάλαγα...Πάντως αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι όλοι είναι καλύτεροι από τον ΠΑΟ.

Καλά δεν λέω να υποτιμάμε τους πάντες και να εξυψώνουμε τον ΠΑΟ αλλά όχι και να ρίχνουμε στα τάρταρα τον Παναθηναϊκό για να κάνουμε την Λαμποράλ να φαίνεται γίγαντας μπροστά μας.

Αλλά να απαντήσω και στον Ben, όλα αυτά που λες δεν παίζουν κανέναν ρόλο στην συγκεκριμένη σειρά. Ούτε το στάτους της ομάδας, ούτε αν άλλαξε διοίκηση ούτε επειδή δεν έχει για 3 χρόνια F4 πεσαμε σε τόσα χαμηλά επίπεδα. Αλήθεια η Λαμποράλ πόσα f4 εχει? Εκτός και αν το πάμε σαν τους Αγγελόπουλους και απομονώσουμε την περίοδο που μας συμφέρει για να δικαιολογήσουμε τα λεγόμενά μας. Στο δια ταύτα όπως και να το κάνουμε η Λαμποράλ δεν έχει ούτε Ουίλιαμς, ούτε Καλάθη ούτε Διαμαντίδη ούτε Φώτση ούτε Ραντούλιτσα ούτε Γκιστ. Σε αυτούς τους αγώνες είναι καθαρά το πως θα εμφανιστούν οι ομάδες. Αν ο ΠΑΟ βγάλει τις παθογένειες που βγάζει όλη την χρονιά τότε θα δυσκολευτεί και ως εκεί. Αν η Λαμποράλ βγάλει την ενέργεια που έχει θα δυσκολέψει και πάλι το έργο του ΠΑΟ. Αλλά δεν μπορεί να έχει η Λαμποράλ know how και να μην έχει ο Παναθηναϊκός, ούτε μπορεί να παρουσιάζεται ως υπερομάδα η Λαμποράλ κ ο ΠΑΟ ο φτωχός συγγενής. Φτωχός συγγενής ήταν με την ΤΣΣΚΑ τις προηγούμενες χρονιές. Και τώρα πάλι τέτοιος είναι και ας παίζει με χαμηλότερης δυναμικής ομάδα, ενώ ο ίδιος αντικειμενικά είναι σε ψηλότερο επίπεδο από πέρσι? Δεν γίνεται και τα δυό μαζί... ANyway γιατί έχει κουράσει όλη την χρονιά αυτή η υποτίμηση. Δεν αντιλέγω, να κρατάμε low profile, αλλά ας μην υπερβάλουμε.. To να περάσει η Λαμποράλ τον ΠΑΟ δεν έχει να κάνει με την φανέλα που τόσο έχει αναλυθεί, έχει να κάνει με το πόσο καλύτερη θα εμφανιστεί σους αγώνες με τον ΠΑΟ... Αν είναι καλύτερη ας περάσει. Αλλά επουδενί δεν φτάνει ούτε το πρώτο αστέρι σε βάρος στην φανέλα του ΠΑΟ...
Ben30
Κι εγώ τη Λαμποράλ ήθελα στους 8,παιδιά.Αν τους θεωρούσα Warriors,τότε δεν θα τους προτιμούσα σε βαθμό να πανηγυρίζω το καλάθι και φάουλ του Σάριτς στην Πόλη για να χάσουμε και να πέσουμε με τους Βάσκους.
Απλά δεν μου αρέσουν οι παράτες.Βγήκε η διοίκηση και σχεδόν μας έκανε απονομή.Άμα πάμε με τα μυαλά πάνω απ'το κεφάλι στη Βιτόρια,τότε θα προσγειωθούμε ανώμαλα.Θέλει σκληρή μάχη και αυτογνωσία για να διεκδικήσουμε ό,τι μπορούμε.Έχουμε τύχη αλλά κάτι αξίζουν κι αυτοί smile.gif .Αυτό είναι όλο.
Πρέπει οπωσδήποτε να πάρουμε ένα από τα δύο πρώτα ματς.
Νεμεσάκο,έχεις ακούσει τίποτα για τον Καλάθη;Σε ποια κατάσταση βρίσκεται;
TakeshyKurosawa
Σε αυτό που λέει έχει δίκιο ο Ben. Γενικά έχει δημιουργηθεί ένα κλίμα από τα μίντια ότι ο ΠΑΟ είναι καβάλα στο άλογο για την κούπα.
green_sky
QUOTE (Nemesakos @ Apr 11 2016, 10:22 ) *
Είναι αυτά που διαβάζαμε και στο τοπ16 για την Μάλαγα...Πάντως αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι όλοι είναι καλύτεροι από τον ΠΑΟ.

Καλά δεν λέω να υποτιμάμε τους πάντες και να εξυψώνουμε τον ΠΑΟ αλλά όχι και να ρίχνουμε στα τάρταρα τον Παναθηναϊκό για να κάνουμε την Λαμποράλ να φαίνεται γίγαντας μπροστά μας.


Επειδη εγω υποστηριζα την Μαλαγα θα πω οτι την Μαλαγα την διελυσε η ιστορια με το κλειστο συμβολαιο και για αυτο και οι εντονες αποδοκιμασιες του κοσμου στον υμνο της Ευρωλιγκα στον αγωνα με την Φενερ .Οποιος ειδε τον αγωνα Μαλαγα-Eρυθρος πηρε μια ιδεα ποσο καλυτερη ομαδα ηταν απο τους σερβους.Οταν οι παιχτες της καταλαβαν οτι την επομενη χρονια το πιθανοτερο ειναι να παιζουν Eurocup κοιταζε ο καθενας πως να την κανει απο κει και ποια θα ειναι η επομενη ομαδα του.Εγω επιμενω οτι η Μαλαγα ηταν καλυτερη ομαδα απο τον Παναθηναικο προ ενισχυσης.Επειδη ομως οι παντες και τα παντα κρινονται εκ του αποτελεσματος τωρα η Μαλαγα καναπε.
Η Λαμποραλ σαφως και δεν ειναι γιγαντας αλλα ειναι μια πολυ καλη ισπανικη ομαδα.Ανεκαθεν με τις ισπανικες σαν ελληνες εχουμε θεματα.Τι να θυμηθουμε τις φαπες που εχουμε φαει με την εθνικη απο δαυτους?Ακομα και το 87 μας ειχαν διαλυσει μεσα στο σεφ.Εξαιρεση στις μονομομαχιες ελληνικων - ισπανικων ομαδων αποτελει τα τελευταια χρονια ο ολυμπιακος και η υπερβαση που εγινε το 11 με το break που καναμε μεσα στην Μπαρτσελονα στο top 8.
Ομως θεωρω οτι σε μια σειρα αγωνων η φανελα ,το βαθος και η ποιοτητα του ροστερ παιζουν σημαντικο ρολο και για αυτο θεωρω οτι ο Παναθηναικος ειναι ξεκαθαρο φαβορι και ενας τυχον αποκλεισμος θα αποτελει αποτυχια με απροβλεπτες για την συνεχεια συνεπειες πολυ μεγαλυτερες κατα την αποψη μου σε σχεση με αυτες που θα υπηρχαν εαν ο Εξαστερος αποκλειοταν σε μια σειρα αγωνων απο την Φενερ,την Ρεαλ ή την Cska.
Nemesakos
QUOTE (Ben30 @ Apr 11 2016, 10:37 ) *
Κι εγώ τη Λαμποράλ ήθελα στους 8,παιδιά.Αν τους θεωρούσα Warriors,τότε δεν θα τους προτιμούσα σε βαθμό να πανηγυρίζω το καλάθι και φάουλ του Σάριτς στην Πόλη για να χάσουμε και να πέσουμε με τους Βάσκους.
Απλά δεν μου αρέσουν οι παράτες.Βγήκε η διοίκηση και σχεδόν μας έκανε απονομή.Άμα πάμε με τα μυαλά πάνω απ'το κεφάλι στη Βιτόρια,τότε θα προσγειωθούμε ανώμαλα.Θέλει σκληρή μάχη και αυτογνωσία για να διεκδικήσουμε ό,τι μπορούμε.Έχουμε τύχη αλλά κάτι αξίζουν κι αυτοί smile.gif .Αυτό είναι όλο.
Πρέπει οπωσδήποτε να πάρουμε ένα από τα δύο πρώτα ματς.
Νεμεσάκο,έχεις ακούσει τίποτα για τον Καλάθη;Σε ποια κατάσταση βρίσκεται;


Και κουρασμένος να είναι, είναι καλύτερος από τα γκαρντ της Λαμποράλ. Προχτες με την Κηφισιά έπαιξε 31 λεπτά. Αν είναι τόσο κουρασμένος όσο λέμε λογικά θα το χε δει κ ο κόουτς και δεν θα τον έβαζε πάλι για τόσο χρόνο. Θεωρώ πως ο Καλάθης εχει μια μικρή πίκρα από τον κόσμο για κάποιες γκρίνιες και απλά εχει πέσει η αυτοπεποίθησή του. Δεν μπορεί να λέμε ότι είναι κουρασμένος, καπάκι να κάνει ματσάρα απέναντι στον Ντιλέινι και καπάκι πάλι κουρασμένος. Έχει τραβήξει και ο ίδιο χειρόφρενο σε ματς αδιάφορα όπως Τσεντεβίτα και Εφές και τώρα ήρθε η ώρα να το λύσει και να αμοληθεί...tongue.gif

Btw o Μπλάζιτς φέτος στο καλοκαίρι οργίασε απέναντι στα ελληνικά γκαρντ και νομίζω ότι ήταν του Καλάθη παίκτης. 27 πόντους στο ματς της Εθνικής. :0

QUOTE (TakeshyKurosawa @ Apr 11 2016, 10:42 ) *
Σε αυτό που λέει έχει δίκιο ο Ben. Γενικά έχει δημιουργηθεί ένα κλίμα από τα μίντια ότι ο ΠΑΟ είναι καβάλα στο άλογο για την κούπα.


Φυσικά και έχει δίκιο. Το έχω γράψει από την πρώτη μέρα ότι πολύ f4 συζητάει ο ΔΓ και δεν μαρέσει. Χαμηλά το κεφάλι θέλει ακόμα και ας θεωρούμαστε φαβορί από κάποιους. Απλά νομίζω θα χε πάει για τσίσα ο Μπαλτάκος και του ξέφυγε ο ΔΓ....tongue.gif
Ben30
QUOTE (Nemesakos @ Apr 11 2016, 07:51 ) *
Και κουρασμένος να είναι, είναι καλύτερος από τα γκαρντ της Λαμποράλ. Προχτες με την Κηφισιά έπαιξε 31 λεπτά. Αν είναι τόσο κουρασμένος όσο λέμε λογικά θα το χε δει κ ο κόουτς και δεν θα τον έβαζε πάλι για τόσο χρόνο. Θεωρώ πως ο Καλάθης εχει μια μικρή πίκρα από τον κόσμο για κάποιες γκρίνιες και απλά εχει πέσει η αυτοπεποίθησή του. Δεν μπορεί να λέμε ότι είναι κουρασμένος, καπάκι να κάνει ματσάρα απέναντι στον Ντιλέινι και καπάκι πάλι κουρασμένος. Έχει τραβήξει και ο ίδιο χειρόφρενο σε ματς αδιάφορα όπως Τσεντεβίτα και Εφές και τώρα ήρθε η ώρα να το λύσει και να αμοληθεί...tongue.gif

Btw o Μπλάζιτς φέτος στο καλοκαίρι οργίασε απέναντι στα ελληνικά γκαρντ και νομίζω ότι ήταν του Καλάθη παίκτης. 27 πόντους στο ματς της Εθνικής. :0



Φυσικά και έχει δίκιο. Το έχω γράψει από την πρώτη μέρα ότι πολύ f4 συζητάει ο ΔΓ και δεν μαρέσει. Χαμηλά το κεφάλι θέλει ακόμα και ας θεωρούμαστε φαβορί από κάποιους. Απλά νομίζω θα χε πάει για τσίσα ο Μπαλτάκος και του ξέφυγε ο ΔΓ....tongue.gif



Ο Μπαλτάκος να αφήσει τα κόμματα.Τον χρειαζόμαστε full-time.Κάποιος πρέπει να τον μαζεύει τον άλλονε smile.gif .
assistant
QUOTE(Nemesakos @ Apr 11 2016, 10:51 ) *
Και κουρασμένος να είναι, είναι καλύτερος από τα γκαρντ της Λαμποράλ. Προχτες με την Κηφισιά έπαιξε 31 λεπτά. Αν είναι τόσο κουρασμένος όσο λέμε λογικά θα το χε δει κ ο κόουτς και δεν θα τον έβαζε πάλι για τόσο χρόνο. Θεωρώ πως ο Καλάθης εχει μια μικρή πίκρα από τον κόσμο για κάποιες γκρίνιες και απλά εχει πέσει η αυτοπεποίθησή του. Δεν μπορεί να λέμε ότι είναι κουρασμένος, καπάκι να κάνει ματσάρα απέναντι στον Ντιλέινι και καπάκι πάλι κουρασμένος. Έχει τραβήξει και ο ίδιο χειρόφρενο σε ματς αδιάφορα όπως Τσεντεβίτα και Εφές και τώρα ήρθε η ώρα να το λύσει και να αμοληθεί...tongue.gif

Btw o Μπλάζιτς φέτος στο καλοκαίρι οργίασε απέναντι στα ελληνικά γκαρντ και νομίζω ότι ήταν του Καλάθη παίκτης. 27 πόντους στο ματς της Εθνικής. :0



Φυσικά και έχει δίκιο. Το έχω γράψει από την πρώτη μέρα ότι πολύ f4 συζητάει ο ΔΓ και δεν μαρέσει. Χαμηλά το κεφάλι θέλει ακόμα και ας θεωρούμαστε φαβορί από κάποιους. Απλά νομίζω θα χε πάει για τσίσα ο Μπαλτάκος και του ξέφυγε ο ΔΓ....tongue.gif

αυτό που λες για τον Μπλαζιτς ισχυει και για τα αλλα γκαρ της Καχα.......αν δεν εισαι απολυτα συγκεντρωμένος,αν δε βγαλουν τα ποδια σου φτερα να τους κυνηγας πισω απ τα σκριν ή στις περιστροφες.......τοτε ακομα κι αυτά τα μετρια(συμφωνω κι εγω)γκαρ της Καχα μπορει να βρουν ρυθμο κι αυτόπεποιθηση και να σου μπουμπουνισουν 5-6 πριν προλάβεις να πεις κυμινο.......επισης ο Τζειμς θελει προσοχη και στη διεισδυση γιατι εχει μεγαλο αλμα και διασκελισμο κι αν βρει διαδρομους του αρεσει να φτανει μεχρι το καρφωμα........
Nemesakos
QUOTE (assistant @ Apr 11 2016, 11:05 ) *
αυτό που λες για τον Μπλαζιτς ισχυει και για τα αλλα γκαρ της Καχα.......αν δεν εισαι απολυτα συγκεντρωμένος,αν δε βγαλουν τα ποδια σου φτερα να τους κυνηγας πισω απ τα σκριν ή στις περιστροφες.......τοτε ακομα κι αυτά τα μετρια(συμφωνω κι εγω)γκαρ της Καχα μπορει να βρουν ρυθμο κι αυτόπεποιθηση και να σου μπουμπουνισουν 5-6 πριν προλάβεις να πεις κυμινο.......επισης ο Τζειμς θελει προσοχη και στη διεισδυση γιατι εχει μεγαλο αλμα και διασκελισμο κι αν βρει διαδρομους του αρεσει να φτανει μεχρι το καρφωμα........



Μα προφανώς. Δεν υποτιμώ κανέναν παίκτη της Λαμποράλ. Για να είναι εκεί που είναι σημαίνει ότι είναι καλοί. Απλά θεωρώ όλα τα γκαρντ του ΠΑΟ καλύτερα. Από κει κ πέρα γιαυτό μιλάω για υποτίμηση. Αν τολμήσει ο ΠΑΟ να υποτιμήσει τον Τζέιμς ή τον Ανταμς θα το πληρώσει. Αν δεν μπει συγκεντρωμένος στο ματς καλά να πάθει.
pk13
Ενταξει οντως δεν πρεπει να παμε με αερα φαβορι γιατι θα φαμε τα μουτρα μας,αλλα δεν πρεπει και να υπερεκτιμησουμε την Λαμποραλ...Αν κανεις διαβαζε αυτα που εχουν λεχθει για την Λαμποραλ τον τελευταιο καιρο εδω μεσα θα νομιζε πως μιλαμε για τους Σπερς ή τους Ουοριορς..Μια ομαδα με οκτω παικτες στο ροτεισιον ειναι...Με μετριοτατη περιφερεια και χωρις μεγαλες προσωπικοτητες ή εμπειριες....

Σεβασμος σε αυτα που πετυχε φετος γιατι ξεπερασε τις δυνατοτητες της και τρυπησε το ταβανι της αλλα μεχρι εκει,οχι και φοβος....Προσωπικα το ξαναλεω βλεπω μπρεικ την Τεταρτη...
EXASFAIROS
Καμια ομαδα αν την υποτιμησεις δεν κερδιζεις ,τουλαχιστον ευκολα.Βεβαια δεν ειμαστε και σταθερη ομαδα ιδιως στα εκτος εδρας.

Παντως με εμπειρια ΔΔ,Φωτση,Καλαθη,Γκιστ εχεις αρκετες πιθανοτητες.

Με τα λιγα που κοιταξα τους φετεινους τις πινακες στατιστικων διαπιστωσα οτι παιζει και στηριζεται στο περιφερειακο της σουτ.Εκει ειναι η δυναμη της και ο Μπουρουσης.Θα ρισκαρα να παιξω πιεστικοτατη περιφερειακη αμυνα και με μαρκαρισμα Γκιστ πανω στον Χαγκα αν δεν εβγαινε καλο μαρκαρισμα απο Γουολιαμς η Παβλοβιτς.Ξερω οτι ο Ανταμς σουταρει περισσοτερο περιφερειακα και ο Τιλι παιρνει προσπαθειες παραμεσα και θα εβαζα τον Φωτση στον δευτερο.Αρκετα φαουλ και πιεση πανω στον Μπουρουση στις αρχες καθε δεκαλεπτου συμμετοχης του με Κουσμιτς πανω του και δευτερευοντος Χαντερ.Τον Ραντουλιτσα προφανως θα τον εβαζα πανω στον Πλανινιτς οσο χρονο παιζει ο τελευταιος και τον λοιπο χρονο μετα απο ξεκουραση στα τελη των δεκαλεπτων πανω σε Μπουρουση με αποφυγη φαουλ η Χαντερ να του κανει κανενα φαουλ και να υου σπαει τον ρυθμο κουραζοντας τον με σκληρο παιχνιδι(πιστευω με την αλτικοτητα του να μπορει να τον παιξει αν παρει θεση απο εμπρος).Δεν αφηνεις να ριχνουν τριποντα οπως εκανε ο Λασο που εδωσε 6/6 και σε Μαντζαρη και στον ασσο της Ταου.ο Φελντειν η ο Χεινς δενει σωματοδομικα με Μπλαζιτς.Ισως δουμε καλη αμυνα εδω.

Πρεπει να φερει ο Σαλε το ματς στα νερα του πασει θυσια αποσυντονιζοντας και κατεβαζοντας ρυθμο εστιαζοντας σε σκληρη περιφερειακη αμυνα,βεντουζα ενα παιχτη πανω στο Χαγκα και εξυπνο παιχνιδι πανω σε Μπουρουση.Βλεπω τον χρονο στους ψηλους απο 12-13 λεπτα στα 3 5αρια μας.Ισως η περιφερειακη αμυνα και μια καλη αμυντικη βραδυα των Κουσμιτς και Χαντερ γυρει το παιχνιδι προς εμας.

Υ.Γ καλυτερα να δειξουμε τα δοντια μας στο πρωτο ματς και αν τους διαβασει ο Σαλε να μπερδεψει την τραπουλα στο δευτερο.Χαμηλο σκορ πασει θυσια !!!!
salonikatasos
Για τον ΕΞΑΣΤΕΡΟ μιλατε οχι για την κωλοπετινιτσα. Πολυ καλα εχουν βαλει στοχο το βερολινο και βγαινουν και το λενε. Αν και η παρουσια εκει δεν εχει τοσο μεγαλη αξια για τον παναθηναϊκο,αφου επιτυχια ειναι μονο η κατακτηση της κουπας.

Απο την αλλη για τη λαμποραλ επιτυχια ειναι και η 8αδα,οποτε ειναι αναμενομενο να εχουν και λιγοτερες απαιτησεις.

Τελος για το αγχος που γραφετε οτι φορτωνονται οι παιχτες μας. Οποιος δε μπορει να σηκωσει το βαρος της φανελας(αρα και το αγχος για να πετυχουν) δεν εχει καμια θεση στον ΕΞΑΣΤΕΡΟ.


Υγ. Η σειρα ειναι 3-1 ή 3-0 αν κανουμε το μπρεϊκ απο την τεταρτη ηδη
doctorjekil
QUOTE(assistant @ Apr 11 2016, 11:05 ) *
αυτό που λες για τον Μπλαζιτς ισχυει και για τα αλλα γκαρ της Καχα.......αν δεν εισαι απολυτα συγκεντρωμένος,αν δε βγαλουν τα ποδια σου φτερα να τους κυνηγας πισω απ τα σκριν ή στις περιστροφες.......τοτε ακομα κι αυτά τα μετρια(συμφωνω κι εγω)γκαρ της Καχα μπορει να βρουν ρυθμο κι αυτόπεποιθηση και να σου μπουμπουνισουν 5-6 πριν προλάβεις να πεις κυμινο.......επισης ο Τζειμς θελει προσοχη και στη διεισδυση γιατι εχει μεγαλο αλμα και διασκελισμο κι αν βρει διαδρομους του αρεσει να φτανει μεχρι το καρφωμα........

Κατι αλλο που θελει πολυ προσοχη ειναι τα κοψιματα των γκαρντ της λαμποραλ οταν εχει την μπαλα ο μπουρουσης...ο μπουρουσης πασαρει πολυ καλα και οταν ολη η αμυνα εχει ολη την προσοχη πανω του ξερει να εκμεταλευεται τους συμπαιχτες του

QUOTE(salonikatasos @ Apr 11 2016, 12:50 ) *
Για τον ΕΞΑΣΤΕΡΟ μιλατε οχι για την κωλοπετινιτσα. Πολυ καλα εχουν βαλει στοχο το βερολινο και βγαινουν και το λενε. Αν και η παρουσια εκει δεν εχει τοσο μεγαλη αξια για τον παναθηναϊκο,αφου επιτυχια ειναι μονο η κατακτηση της κουπας.

Απο την αλλη για τη λαμποραλ επιτυχια ειναι και η 8αδα,οποτε ειναι αναμενομενο να εχουν και λιγοτερες απαιτησεις.

Τελος για το αγχος που γραφετε οτι φορτωνονται οι παιχτες μας. Οποιος δε μπορει να σηκωσει το βαρος της φανελας(αρα και το αγχος για να πετυχουν) δεν εχει καμια θεση στον ΕΞΑΣΤΕΡΟ.


Υγ. Η σειρα ειναι 3-1 ή 3-0 αν κανουμε το μπρεϊκ απο την τεταρτη ηδη

Κ εγω αυτο πιστευω,3-0 ή 3-1...και να σας πω την αμαρτια μου την παρασκευη εκλεισα εισητηρια για βερολινο...εμπιζω να μην πανε χαμενα οπως στο μιλανο και στο λονδινο
whaler
Αν είναι να κάνει ένα σωστό κοουτσάρισμα ο Τζόρτζεβιτς, τώρα είναι η ώρα.

Πρέπει να πάμε το παιχνίδι σετ, 5 εναντίον 5, εκεί που υπερτερούμε. Μεγάλο θετικό το ότι ο Μπουρούσης κάνει σχεδόν την ίδια δουλειά με τον Ραντου στο παιχνίδι,οπότε καθοριστικό ρόλο θα παίξουν τα λεπτά των Κούζμιτς και Χάντερ (όσο παίξουν).
Μπαλαντέρ ο ρόλος του Γκιστ στο παιχνίδι.


troll_ey
Όσοι κατηγορείτε κάποιους ότι βγάλαν την λαμποραλ γκολντεν στειτ, είστε οι ίδιοι που είχατε βγάλει τον ουίλιαμς στεφ κάρι 41.gif
D-Wade
Για την ώρα το poll λέει 55-πρόκριση ΠΑΟ και 14-πρόκριση Λαμποράλ.ΟΚ δεν είναι τόσο μεγάλη η διαφορά των 2 ομάδων αλλά και εγώ θα έδινα φαβορί τον ΠΑΟ. Είναι σκληρή έδρα το ΟΑΚΑ για να κερδίσει η Λαμποράλ και δε πιστεύω ότι θα κάνει το 3/3 στη Βιτόρια. Αν έπρεπε να στοιχηματίσω 1-3 θα το έπαιζα
pk13
QUOTE(troll_ey @ Apr 11 2016, 11:36 ) *
Όσοι κατηγορείτε κάποιους ότι βγάλαν την λαμποραλ γκολντεν στειτ, είστε οι ίδιοι που είχατε βγάλει τον ουίλιαμς στεφ κάρι 41.gif


Στεφ Καρι αποκλειεται να τον βγαλαμε γιατι σουταρει με 18% στο τριποντο.. tongue.gif
Το οτι ειναι πολυ καλος παικτης το αποδεικνυει καθε αγωνιστικη που σκοραρει κατα ρυπας,παιζει καλη αμυνα και βοηθαει πολυ την ομαδα,εχοντας δυο μηνες στην Ευρωπη....
j.browning
QUOTE (salonikatasos @ Apr 11 2016, 12:50 ) *
Για τον ΕΞΑΣΤΕΡΟ μιλατε οχι για την κωλοπετινιτσα. Πολυ καλα εχουν βαλει στοχο το βερολινο και βγαινουν και το λενε. Αν και η παρουσια εκει δεν εχει τοσο μεγαλη αξια για τον παναθηναϊκο,αφου επιτυχια ειναι μονο η κατακτηση της κουπας.

Απο την αλλη για τη λαμποραλ επιτυχια ειναι και η 8αδα,οποτε ειναι αναμενομενο να εχουν και λιγοτερες απαιτησεις.

Τελος για το αγχος που γραφετε οτι φορτωνονται οι παιχτες μας. Οποιος δε μπορει να σηκωσει το βαρος της φανελας(αρα και το αγχος για να πετυχουν) δεν εχει καμια θεση στον ΕΞΑΣΤΕΡΟ.


Υγ. Η σειρα ειναι 3-1 ή 3-0 αν κανουμε το μπρεϊκ απο την τεταρτη ηδη

ετσι ακριβως!
κανεις δεν εχασε απο τον μπουρουση laugh.gif
περα απο την πλακα,νομιζει κανεις οτι ο Διαμαντιδης θα αφησει τον μπουρουση και την παρεα του να του κοψουν την τελευταια ευκαιρια για ευρωλιγκα και τον τελειο επιλογο της μεγαλης καριερας του?Δεν νομιζω.
θα δουμε μεγαλα παιχνιδια απο ΔΔ και Φωτση λογω εμπειριας και θελησης,τι φανελες και αηδιες?οι φανελες δεν παιζουν μπαλα αλλα οι αθλητες,αν επαιζαν οι φανελες ο αρης θα το ειχε παρει σπιτι του το πρωταθλημα.εμεις εχουμε πραγματι αυτο που λετε 'φανελα' γιατι εχουμε στο ροστερ μας παιχτες οπως ο ΔΔ ο Φωτσης ο καλαθης ο γκιστ αλλα και ο παυλοβιτς που εχουν εμπειρια σε τετοιες καταστασεις.
επισης περιμενω καλα ματς και απο τον ραντουλιτσα λογο του οτι ο μπουρουσης αποφευγει τις επαφες με τις ευλογιες του κοουτς για να μην φθαρει.
αυτοι τι εχουν?μονο ο μπουρουσης εχει την εμπειρια,ενταξει εφτιαξαν μια ομαδα που παιζει καλο μπασκετ μεχρι τωρα,αλλα εχουν μικρο ροτεσιον δεν υπαρχει περιπτωση να αντεξουν την πιεση εμεις εχουμε τρομερη πληροτητα αλλα και ποιοτητα σε σχεση με αυτους.πρεπει να φανουμε πολυ κακοι στην σειρα για να χασουμε.αυτοι εχουν πιασει το ταβανι τους εμεις εχουμε πολυ δρομο ακομα μπορουμε να παιξουμε πολυ καλυτερο μπασκετ,το μονο που μενει ειναι να το αποδειξουμε στο παρκε

αν νικησουμε την τεταρτη δινω αρκετες πιθανοτητες για σκουπα,
το πιθανοτερο ειναι 1-3 με νικη την παρασκευη

υ.γ. οση ωρα γραφω το ποστ σκεφτομαι οτι μας τρομαζει ο μπουρουσης και τρελενομαι shot.gif ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ.οποιος το ελεγε αυτο μεχρι πριν 6 μηνες θα τον εκλειναν στο δρομοκαειτιο.
A.CAB
Μας δίνω ένα μικρό πλεονέκτημα αλλά δεν μπορώ να μιλήσω για πρόκριση με σιγουριά. Δεν έχω καμία αμφιβολία πως έχουμε σαφώς καλύτερο και πληρέστερο ρόστερ και σε ποσότητα και σε ποιότητα και σε προσωπικότητα. Όμως ρε γαμώτο δεν έχω δει σταθερότητα ή κάποια συγκεκριμένη ταυτότητα στην ομάδα μέχρι σήμερα. Συν ότι η Κούτσα έχει κάνει μια αξιοθαύμαστη πορεία μέχρι τώρα (άρα μια χαρά τοπ κλας ομάδα είναι για φέτος) και η έδρα της είναι σχεδόν απόρθητη.
Η λογική μου λέει πως θα σπάσουμε την έδρα σε ένα απ' τα 2 πρώτα ματς. Αλλά ακόμα και 5ο να χρειαστεί πάλι στο χέρι μας είναι. Απλά δεν έχω τόσο μεγάλη σιγουριά στα εκτός έδρας. Ελπίζω να την αποκτίσω μετά απ' αυτή τη σειρά!

Ξέρω πως έχουμε μειονέκτημα και ξέρω πως το Τοπ8 είναι αξιοπρεπές (για την ομάδα προ Ουίλιαμς κτλ ίσως και επιτυχία) αλλά αν γίνει η ρημάδα η στραβή εγώ θα φάω χοντρό ξενέρωμα.
basketmono80
Ο Παναθηναικος αν κανει μια νικη στη Βιτωρια δεν βλεπω τον τροπο πως δεν θα περασει,το θεμα ειναι ομως αν μπορει να την κανει αυτη τη νικη γιατι η Λαμποραλ ειναι πολυ δυνατη στην εδρα της.
rahxephon13
http://www.eurohoops.net/el/editors-blogs/...ai-sto-verolino
Απο τις καλυτερες αναλυσεις του ματς που εχω διαβασει εως τωρα και φαινεται οτι εχει παρακολουθηση πολυ την λαμποραλ.
SkyFall
QUOTE (rahxephon13 @ Apr 12 2016, 01:03 ) *
http://www.eurohoops.net/el/editors-blogs/...ai-sto-verolino
Απο τις καλυτερες αναλυσεις του ματς που εχω διαβασει εως τωρα και φαινεται οτι εχει παρακολουθηση πολυ την λαμποραλ.


Η καλύτερη είναι, για όσους ενδιαφέρονται το παιδί γράφει και εδώ
rahxephon13
http://www.eurohoops.net/el/euroleague-el-...ok-aout-o-kozer
Δεν παίζει ο κοζερ στα δυο πρώτα ματς και κάνει αγώνα δρόμου μπας και είναι έτοιμος για τα υπόλοιπα ενώ και ο Σενγκέλια είναι off, νομίζω ότι είναι ξεκάθαρο ότι μας παρουσιάζεται μια τεράστια ευκαιρία να επιστρέψουμε σε f4 μετά απο 3 χρονιά απουσίας και κυρίως για μένα να αρχίσουμε να χτίζουμε πάλι για κάτι κάλο και όχι ξήλωμα και βουρ κι απ την αρχή, ελπίζω να εκμεταλλευτούμε αυτή την ευκαιρία και να δείξει η ομάδα ότι μπορεί να επανέλθει στο τοπ επίπεδο.

Κάτι που με κάνει ακόμη πιο αισιόδοξο για την συνέχεια είναι ότι φέτος έχουμε μπόλικη τύχη και γενικά φαίνεται να μας θέλει, όχι μόνο δεν πληρώσαμε την κακή πρώτη φάση και πέσαμε σε βάτο σχετικά όμιλο βρήκαμε παίχτη λαβράκι μηνά φεβρουαριο και πάλι δεν πληρώσαμε τον κακό πρώτο γύρο του τοπ 16 μας έκατσε και το καλύτερο δυνατό σταύρωμα που θα μπορούσαμε να έχουμε χωρίς πλεονέκτημα έδρας και την πετυχαίνουμε με απουσίες biggrin.gif δηλαδή τι άλλο θέλουμε όλα μας έχουν πάει πρίμα φέτος.
assistant
QUOTE(rahxephon13 @ Apr 12 2016, 15:11 ) *
http://www.eurohoops.net/el/euroleague-el-...ok-aout-o-kozer
Δεν παίζει ο κοζερ στα δυο πρώτα ματς και κάνει αγώνα δρόμου μπας και είναι έτοιμος για τα υπόλοιπα ενώ και ο Σενγκέλια είναι off, νομίζω ότι είναι ξεκάθαρο ότι μας παρουσιάζεται μια τεράστια ευκαιρία να επιστρέψουμε σε f4 μετά απο 3 χρονιά απουσίας και κυρίως για μένα να αρχίσουμε να χτίζουμε πάλι για κάτι κάλο και όχι ξήλωμα και βουρ κι απ την αρχή, ελπίζω να εκμεταλλευτούμε αυτή την ευκαιρία και να δείξει η ομάδα ότι μπορεί να επανέλθει στο τοπ επίπεδο.

Κάτι που με κάνει ακόμη πιο αισιόδοξο για την συνέχεια είναι ότι φέτος έχουμε μπόλικη τύχη και γενικά φαίνεται να μας θέλει, όχι μόνο δεν πληρώσαμε την κακή πρώτη φάση και πέσαμε σε βάτο σχετικά όμιλο βρήκαμε παίχτη λαβράκι μηνά φεβρουαριο και πάλι δεν πληρώσαμε τον κακό πρώτο γύρο του τοπ 16 μας έκατσε και το καλύτερο δυνατό σταύρωμα που θα μπορούσαμε να έχουμε χωρίς πλεονέκτημα έδρας και την πετυχαίνουμε με απουσίες biggrin.gif δηλαδή τι άλλο θέλουμε όλα μας έχουν πάει πρίμα φέτος.

τα ειπες όλα.....νοιώθω κι εγω ότι το συμπαν συνομωτει υπερ του ΔΔ........αν όχι φετος,ποτε;;;;;;
green_sky
Θεωρω οτι ολη η ιστορια στα παιχνιδια με την Καχα ειναι η περιφερειακη αμυνα.Αν η περιφερεια ειναι καλη αμυντικα θα προστατευτει και ο Ραντουλιτσα τον οποιο σιγουρα θα σημαδεψουν.
Γινεται πολυς λογος για τον Μπουρουση αλλα αποψη μου ειναι οτι ο Εξαστερος δεν χανει το παιχνιδι απο τον Μπουρουση.Και ουτε ο Ραντουλιτσα πρεπει να φθαρει πανω του.Ας βαλει ο Μπουρουσης 25 ποντους ,η περιφερεια της Καχα για μενα ειναι ολα τα λεφτα.
pan24
QUOTE (green_sky @ Apr 13 2016, 09:14 ) *
Θεωρω οτι ολη η ιστορια στα παιχνιδια με την Καχα ειναι η περιφερειακη αμυνα.Αν η περιφερεια ειναι καλη αμυντικα θα προστατευτει και ο Ραντουλιτσα τον οποιο σιγουρα θα σημαδεψουν.
Γινεται πολυς λογος για τον Μπουρουση αλλα αποψη μου ειναι οτι ο Εξαστερος δεν χανει το παιχνιδι απο τον Μπουρουση.Και ουτε ο Ραντουλιτσα πρεπει να φθαρει πανω του.Ας βαλει ο Μπουρουσης 25 ποντους ,η περιφερεια της Καχα για μενα ειναι ολα τα λεφτα.

Ο μπουρουσης ειναι κλειδι αλλα ισως πιο σημαντικο ειναι το πως θα τα παει ο χανγκα στο μαρκαρισμα του ελιοτ
pk13
Μπορουμε να το παρουμε σημερα το ματσακι...Χρειαζομαστε τον καλο Καλαθη να παιξει πολυ σκληρη αμυνα,να ενοχλησει τους ευθραυστους γκαρντ της Καχα και μπροστα να μπουμπουνησει δυο ελευθερα σουτ που θα του δωσουν....Χρειαζομαστε και τον Ουιλιαμς να φθειρει τον Χανγκα και να τραβηξει κουπι στο σκοραρισμα και τον Ραντουλιτσα να τελειωσει μπροστα ολες τις φασεις........Αν γινουν αυτα με λιγο απο Φωτση και Διαμαντιδη θα το χτυπησουμε...

Ας ελπισουμε ο Σαλε να κανει καλο ροτεισιον για να μην εχουμε παλι μπλακ αουτ στο δευτερο ημιχρονο και να ξεκινησει καλα η ομαδα και να μην μας εχουν διαβασει παλι οι αντιπαλοι και κυνηγαμε στο σκορ... tongue.gif
green_sky
Ο Μπουρουσης σε παρα πολλες επιθεσεις της Καχα παιρνει ουσιαστικα τον ρολο του πλειμεικερ.Τον χρησιμοποιουν σαν στηριγμα μεσα στην ρακετα, του δινουν την μπαλα και στην συνεχεια ειτε αυτος τροφοδοτει τους κοντους που κοβουν αποτομα μεσα ειτε μοιραζει την μπαλα εξω στην περιφερεια για το αμαρκαριστο σουτ καθως η αμυνα κλεινει πανω του ειτε επιτιθεται ο ιδιος.Για μενα δεν πρεπει να κλεινουν πανω του οι παικτες του παναθηναικου και ουτε να δινουν καμμια βοηθεια.Πρεπει να ακολουθουν τους αντιπαλους κοντους και ο Μπορουσης ας παιζει ενας με εναν με τον σεντερ του Εξαστερου.
pan24
QUOTE (green_sky @ Apr 13 2016, 10:16 ) *
Ο Μπουρουσης σε παρα πολλες επιθεσεις της Καχα παιρνει ουσιαστικα τον ρολο του πλειμεικερ.Τον χρησιμοποιουν σαν στηριγμα μεσα στην ρακετα, του δινουν την μπαλα και στην συνεχεια ειτε αυτος τροφοδοτει τους κοντους που κοβουν αποτομα μεσα ειτε μοιραζει την μπαλα εξω στην περιφερεια για το αμαρκαριστο σουτ καθως η αμυνα κλεινει πανω του ειτε επιτιθεται ο ιδιος.Για μενα δεν πρεπει να κλεινουν πανω του οι παικτες του παναθηναικου και ουτε να δινουν καμμια βοηθεια.Πρεπει να ακολουθουν τους αντιπαλους κοντους και ο Μπορουσης ας παιζει ενας με εναν με τον σεντερ του Εξαστερου.

Ρισκο πολυ αυτο
Δεν μπορει να σπρωξει τον ραντουλιτσα ουτε θα χασεις μονο απο τον μπουρουση αλλα αν τον αφησεις στο 1-1 χωρις βοηθεια και οι αλλοι του δινουν συνεχεια την μπαλα μπορει στο δεκαλεπτο οι ψηλοι μας να εχουν απο 2 φαουλ
pk13
Θεωρητικα απο τους τρεις μας σεντερ μονο ο Ραντου μπορει να μαρκαρει τον Μπουρου...Ειναι ο μονος που εχει τον ογκο να του αντισταθει στο ποστ,αλλα επειδη ο Σερβος ουτε στο ποστ εχει διαθεση να σπρωξει και να δωσει μαχες δεν θα ρισκαρα να μην στειλω βοηθειες....Ο Κουζμιτς ειναι τοσο αδυναμος στο ποστ που θα τον κανει μια μπουκια ο Μπουρου,ο Χαντερ δεν κανει για αυτη τη σειρα ειναι πολυ αγουρος για να βασιστουμε πανω του...Σιγουρα θα στειλουμε βοηθειες ατον Μπουρουση....Παντως θεωρητικα αν ο Ραντου ηταν σοβαρος πισω και δεν τα παρατουσε ευκολα,θα μπορουσε να τον παιξει τον Μπουρου....Στο ποστ θα μπορουσε να του αντισταθει και θα μπορουσε να τον ακολουθησει στο τριποντο,αφου δεν εχει την ταχυτητα ο Μπουρουσης να ξεκινησει μπασιμο απο το τριποντο....
more stars
Ο Σάλε δοκίμασε στο ματς με την Εφες δίδυμους, με Ραντου-Χαντερ.
Ίσως το δούμε για κάποια λεπτά στη σειρά.
doctorjekil
QUOTE(more stars @ Apr 13 2016, 10:58 ) *
Ο Σάλε δοκίμασε στο ματς με την Εφες δίδυμους, με Ραντου-Χαντερ.
Ίσως το δούμε για κάποια λεπτά στη σειρά.

Και σε αλλα παιχνιδια που δεν τον ενοιαζε η νικη το χει κανει tongue.gif
pk13
QUOTE(more stars @ Apr 13 2016, 07:58 ) *
Ο Σάλε δοκίμασε στο ματς με την Εφες δίδυμους, με Ραντου-Χαντερ.
Ίσως το δούμε για κάποια λεπτά στη σειρά.


Δεν πιστευω πως θα τον βαλει παντως τον Χαντερ ο Σαλε,αν ζορισουν τα πραγματα πιο πιθανο βλεπω να βαλει Φωτση στο τεσσερα και Γκιστ στο πεντε....
more stars
Για την αντιμετώπιση του Μπουρούση στο ποστ αναφέρομαι.
Όλα τα σχήματα έχουν κάποια λογική. Σαφώς.

Αυτό που ανέφερα δεν τα πήγε καλά πάντως με την Εφες.
Αν γίνει, ελπίζω να έχει άλλο εφφεκτ με τον Μπουρούση, που πρέπει να τον φυλάξεις και πιο μακριά απο το ποστ.
Και δεν χρειάζεται να κάνουμε το ματς ρουλέτα...
Ben30
Καλημέρα! Πάμε για μάχη σήμερα! Άντε ρε Εξάστερε,αν είναι να τους ''σπάσουμε'' την έδρα,να το κάνουμε σήμερα,μπας και μπορέσουμε να βγάλουμε και κανένα εισιτήριο σε νορμάλ τιμές smile.gif !!
Ένα καλό σχήμα που νομίζω ότι θα ''τράβαγε'' για κάποια λεπτά,είναι το : Καλάθης,Φελντέιν,Γουίλιαμς,Χάντερ,Γκιστ καθώς και το ίδιο με ΔΔ αντί Φελντέιν.Θα μπορούσαμε έτσι και στην άμυνα να τους ακολουθήσουμε (πχ να στείλουμε στον Μπουρούση,που τραβιέται συχνά έξω,τον Γκιστ ώστε να του περιορίσουμε την εύκολη πάσα ή το εύκολο τρίποντο) και στην επίθεση να τους κάνουμε pick n' roll (όπως κάναμε στο 3ο δεκάλεπτο του ΣΕΦ) ,ή να στέλνουμε την μπάλα έξω στον Φελντέιν ή τον Μήτσο για τρίποντο ύστερα από μπούκες του Έλλιοτ.
Αυτό το σχήμα θα είναι πιο δυνατό στην άμυνα με Φελντέιν και πιο επικίνδυνο για τους αντιπάλους για pick n'roll με τον ΔΔ (διότι ο Μήτσος μπορεί να εναλλάσσεται με τον Καλάθη στο ξεκίνημα αυτών των φάσεων κι ο αντίπαλος να μπερδεύεται).
Αρκεί ο Χάντερ να τρέξει σήμερα και να μην χάνεται.Τον χρειαζόμαστε ,ιδίως στην άμυνα.
assistant
Συνηθως παντως το break γινεται στο 2o παιχνιδι γιατι στο πρωτο οι γηπεδούχοι μπαινουν με το μαχαιρι στα δοντια για να κρατησουν την εδρα τους.......στο 2ο τους βρίσκεις πιο μποσικους αφου θεωρουν ότι ''σε εχουν''.......ΑΝ λοιπον χαθει το σημερινο,θα παιξει τεραστιο ρολο το πως θα προετοιμασει ο Σαλε πνευματικα την ομαδα για τη μαχη της Παρασκευης......αν γινει break σημερα παμε μεχρι και για σκουπα.......αλλα εγω βλεπω ηττα σημερα και break την Παρασκευη γι αυτό και ψηφισα 1-3.......
thanath
QUOTE (assistant @ Apr 13 2016, 11:54 ) *
Συνηθως παντως το break γινεται στο 2o παιχνιδι γιατι στο πρωτο οι γηπεδούχοι μπαινουν με το μαχαιρι στα δοντια για να κρατησουν την εδρα τους.......στο 2ο τους βρίσκεις πιο μποσικους αφου θεωρουν ότι ''σε εχουν''.......ΑΝ λοιπον χαθει το σημερινο,θα παιξει τεραστιο ρολο το πως θα προετοιμασει ο Σαλε πνευματικα την ομαδα για τη μαχη της Παρασκευης......αν γινει break σημερα παμε μεχρι και για σκουπα.......αλλα εγω βλεπω ηττα σημερα και break την Παρασκευη γι αυτό και ψηφισα 1-3.......



Δεν ξέρω αν οι φίλοι του ολυμπιακού είστε πιο αισιόδοξοι από μας (με κάποιες εξαιρέσεις βέβαια) επειδή είστε έξω από τα πράγματα και τα βλέπετε πιο αντικειμενικά ή γιατί είναι στη φύση σας.. Εγώ πάλι το βλέπω δύσκολο το break και σήμερα και την παρασκευή... Όπως βέβαια θεωρώ αδύνατο να κερδίσει η Ταού στο ΟΑΚΑ... Το βλέπω αν τα καταφέρουμε στο 5ο και αυτό λόγω των πολύ λιγότερων λύσεων των Ισπανών.. Βέβαια αν (που δεν το πιστεύω) κερδίσουμε σήμερα πάει για σκούπα..
assistant
QUOTE(thanath @ Apr 13 2016, 12:36 ) *
Δεν ξέρω αν οι φίλοι του ολυμπιακού είστε πιο αισιόδοξοι από μας (με κάποιες εξαιρέσεις βέβαια) επειδή είστε έξω από τα πράγματα και τα βλέπετε πιο αντικειμενικά ή γιατί είναι στη φύση σας.. Εγώ πάλι το βλέπω δύσκολο το break και σήμερα και την παρασκευή... Όπως βέβαια θεωρώ αδύνατο να κερδίσει η Ταού στο ΟΑΚΑ... Το βλέπω αν τα καταφέρουμε στο 5ο και αυτό λόγω των πολύ λιγότερων λύσεων των Ισπανών.. Βέβαια αν (που δεν το πιστεύω) κερδίσουμε σήμερα πάει για σκούπα..

Eγω προσωπικα δεν είμαι καθολου αισιόδοξος για τη σειρα.......γιατι όπως εχω πει είμαι με τη Λαμποραλ και το βλεπω δυσκολο να προκρινόμαστε......ηταν που ηταν μετριο το ροστερ μας λειπουν και 2 πενταδατοι.......οποτε Παω Βερολινο.......τωρα αν πανε φαιναλ-4 Τιλι-Πλανινιτς και Κορμπατσο τι να πει κανεις.....
pk13
QUOTE(thanath @ Apr 13 2016, 09:36 ) *
Δεν ξέρω αν οι φίλοι του ολυμπιακού είστε πιο αισιόδοξοι από μας (με κάποιες εξαιρέσεις βέβαια) επειδή είστε έξω από τα πράγματα και τα βλέπετε πιο αντικειμενικά ή γιατί είναι στη φύση σας.. Εγώ πάλι το βλέπω δύσκολο το break και σήμερα και την παρασκευή... Όπως βέβαια θεωρώ αδύνατο να κερδίσει η Ταού στο ΟΑΚΑ... Το βλέπω αν τα καταφέρουμε στο 5ο και αυτό λόγω των πολύ λιγότερων λύσεων των Ισπανών.. Βέβαια αν (που δεν το πιστεύω) κερδίσουμε σήμερα πάει για σκούπα..


Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί οι περισσότεροι από εμάς είναι εντελώς απαισιόδοξοι και δεν πιστεύουν πως μπορούμε να περασουμε...Η Καχα έχει 2 οπλα ότι έχει το πλεονέκτημα έδρας και ότι είναι ίσως πιο δεμένη ομάδα.....Εμείς όμως αντίθετα έχουμε περισσότερα όπλα...Έχουμε μεγαλύτερο ροτεισιον,καλύτερους ποιοτικά παίκτες,φανέλα,πιο έμπειρους παίκτες...
Δεν καταλαβαίνω γιατί να μην είμαστε αισιόδοξοι...Εγώ βλέπω σήμερα διπλό...
more stars
Sold out ήδη το τρίτο παιγνίδι...
salonikatasos
Δεμενη ομαδα δεν τη λες την κουτσα. Γιορουσια θα κανουν ως επι των πλειστων και καποιες προσωπικες ενεργειες του μπουρουση. Αν κλεισεις τους διαδρομους για τους τρελοαμερικανους τους,το ματς εχει ερθει στα μετρα σου και το χανεις μονο αν μπαινουν τα παντα(που δε συμβαινει και τοσο συχνα μιας και ειναι απο τις χειροτερες ομαδες στο τριποντο οπως κι εμεις). Εκτος ισπανιας εχουν χασει ευκολα παντου,εκτος απο τη ζαλγκιρις που την κερδισαν ευκολα(και δυσκολευτηκαν στη βιτορια οπου εχαναν μεχρι το 35)
yorgos
Άντε να δούμε αν θα δούμε ποστς για το ματς σήμερα, αντί για τις μεταγραφές...
newpower2020
QUOTE(thanath @ Apr 13 2016, 11:36 ) *
Δεν ξέρω αν οι φίλοι του ολυμπιακού είστε πιο αισιόδοξοι από μας (με κάποιες εξαιρέσεις βέβαια) επειδή είστε έξω από τα πράγματα και τα βλέπετε πιο αντικειμενικά ή γιατί είναι στη φύση σας.. Εγώ πάλι το βλέπω δύσκολο το break και σήμερα και την παρασκευή... Όπως βέβαια θεωρώ αδύνατο να κερδίσει η Ταού στο ΟΑΚΑ... Το βλέπω αν τα καταφέρουμε στο 5ο και αυτό λόγω των πολύ λιγότερων λύσεων των Ισπανών.. Βέβαια αν (που δεν το πιστεύω) κερδίσουμε σήμερα πάει για σκούπα..


Όντως, κιεγώ πιστεύω ότι ο ΠΑΟ θα περάσει στο final four. Για την ακρίβεια ήδη τόχω παίξει και στοίχημα, για νίκη στη σειρά με 3-1. Η Ταού (Λάθος ναι Λαμποράλ, αλλά πάντα Ταού θάναι tongue.gif ) έπιασε το ταβάνι της. Σε όλο τη σαιζόν μέχρι τώρα έπαιζε χωρίς άγχος και πίεση. Τώρα στα δύσκολα πιστεύω θα μετρήσει η φανέλα και η πείρα, όπου αναμφίβολα ο ΠΑΟ υπερτερεί. Επίσης, για να πώ ίσως κακία, πιστεύω ο Μπουρούσης θα επηρεαστεί από την επιστροφή σε ντέρμπυ σειράς με ΠΑΟ, γεγονός που θα τον εκτροχιάσει από την μέχρι τώρα εξαιρετική του πορεία στην διοργάνωση. Τέλος, πιστεύω ότι ανεξάρτητα από αυτό, η frontline του ΠΑΟ, σε συνδιασμό με τις ελλείψεις της Ταού, θα είναι σε θέση να φθείρουν σημαντικά τον Μπουρούση, στερόντας ένα απ'τα πιο βασικά όπλα της. Η ζυγαριά για μένα γέρνει υπέρ ΠΑΟ
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.