Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Laboral Kutxa vs. Panathinaikos Athens
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ > Older Tournaments > Euroleague 2015-16
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20
manosnismo
Απλα να θυμησω γιατι καποιοι ξεχνανε οτι ο Παναθηναικος παιζει με την ομαδα που βγηκε δευτερη στον πιο δυσκολο ομιλο της ευρωλιγκας ever , ομαδα που εχει στο ροστερ της τον φετινο mvp. Καθολου ευκολο το διπλο αυριο
green_sky
QUOTE (D-Wade @ Apr 14 2016, 13:58 ) *
Nαι είχε μπει με σκοπό να κερδίσει. Δεν έπαιξαν καλά στο πρώτο δεκάλεπτο και τα παράτησαν. Είναι αστείο να λέμε ότι βάση σχεδίου έπαιξαν χάλια.

Η δικη μου γνωμη ειναι οτι σημαδεψαν το δευτερο παιχνιδι και το πηραν και πολυ ανετα.Καθενας με την γνωμη του.
RipCity
Δε βασιζεται καπου αυτο αφου δεν ξερεις και σε τι μερα θα εισαι εσυ κι ο αντιπαλος στο επομενο παιχνιδι. Προφανως επειδη δεν παιζεις με ασχετους που τους εχεις οποτε το θελεις παιζεις για τη νικη σε καθε παιχνιδι. Δεν αφηνεις απλα ετσι ενα παιχνιδι βασει σχεδιου. Στην τελικη αν επαιρνε το χθεσινο θα τους κατεστρεφε ψυχολογικα. Σε σειρα παιχνιδιων ποτε δεν παρατας παιχνιδια πριν αρχισουν.
D-Wade
QUOTE(green_sky @ Apr 14 2016, 13:59 ) *
Η δικη μου γνωμη ειναι οτι σημαδεψαν το δευτερο παιχνιδι και το πηραν και πολυ ανετα.Καθενας με την γνωμη του.

Αυτό το ''σημάδεψαν'' που λες δεν καταλαβαίνω. Πιστεύεις πχ ότι στα αποδυτήρια είπε ο Τζόρτζεβιτς ''Παίδες σήμερα παίξτε στο 30%, θέλουμε να χάσουμε, να μας υποτιμήσουν και να δαγκώσουμε λαρύγγια την Παρασκευή?''

QUOTE(RipCity @ Apr 14 2016, 14:02 ) *
Δε βασιζεται καπου αυτο αφου δεν ξερεις και σε τι μερα θα εισαι εσυ κι ο αντιπαλος στο επομενο παιχνιδι. Προφανως επειδη δεν παιζεις με ασχετους που τους εχεις οποτε το θελεις παιζεις για τη νικη σε καθε παιχνιδι. Δεν αφηνεις απλα ετσι ενα παιχνιδι βασει σχεδιου. Στην τελικη αν επαιρνε το χθεσινο θα τους κατεστρεφε ψυχολογικα. Σε σειρα παιχνιδιων ποτε δεν παρατας παιχνιδια πριν αρχισουν.

Αυτό ακριβώς. Αν δε σου πάει μπορεί να το αφήσεις, η σειρά είναι μεγάλη. Αλλά να λέμε ότι αφήσαμε παιχνίδι βάση σχεδίου . . .
salonikatasos
QUOTE (D-Wade @ Apr 14 2016, 14:06 ) *
Αυτό το ''σημάδεψαν'' που λες δεν καταλαβαίνω. Πιστεύεις πχ ότι στα αποδυτήρια είπε ο Τζόρτζεβιτς ''Παίδες σήμερα παίξτε στο 30%, θέλουμε να χάσουμε, να μας υποτιμήσουν και να δαγκώσουμε λαρύγγια την Παρασκευή?''


Αυτό ακριβώς. Αν δε σου πάει μπορεί να το αφήσεις, η σειρά είναι μεγάλη. Αλλά να λέμε ότι αφήσαμε παιχνίδι βάση σχεδίου . . .

δε νομίζω ότι εννοεί αυτό. είδε απλά ότι ήμασταν κακοί και πήγε και νωρίς η διαφορά σε απαγορευτικά επίπεδα,οπότε προτίμησε να κρατήσει δυνάμεις και ίσως κάποια τρικ στο 2ο ημίχρονο.
D-Wade
QUOTE(salonikatasos @ Apr 14 2016, 14:08 ) *
δε νομίζω ότι εννοεί αυτό. είδε απλά ότι ήμασταν κακοί και πήγε και νωρίς η διαφορά σε απαγορευτικά επίπεδα,οπότε προτίμησε να κρατήσει δυνάμεις και ίσως κάποια τρικ στο 2ο ημίχρονο.

Συμφωνώ. Ότι και να έγινε μετά το 23-24' δε μετράει. Οι ομάδες έπαιζαν για να παίζουν
green_sky
Ρε παιδια ολες οι ομαδες σημαδευουν.Δεν λεω οτι ντε και καλα ο Παναθηναικος κατεβηκε ηθελημενα τουρλουμπουκι.Ομως δεν μπορει να πει και καποιος οτι ο Περασοβιτς δεν εχει σημαδεψει τα τρια παιχνιδια στην εδρα του.Ειναι αδυνατον μια ομαδα να παιξει foul injection σε 5 αγωνες μεσα σε δυο εβδομαδες.
Μην λεμε οτι οι ομαδες δεν σημαδευουν παιχνιδια και κατεβαινουν με το στυλ "χτυπαμε και βλεποντας και κανοντας" μεσα στον αγωνα.Σε αλλα παιχνιδια θα κατεβεις ντουρασελ και σε αλλα πιο χαλαρα.Απο το πρωτο δεκαλεπτο φανηκε το ποιημα.Οταν εχεις δυο εκτος εδρας και μετα καπακι δυο εντος που πρεπει να παρεις οπωσδηποτε η λογικη λεει οτι θα χτυπησεις το ενα απο τα δυο εκτος θα παρεις και τα δυο εντος που χρειαζεσαι οπωσδηποτε και αν δεν σου εχει κατσει το εκτος εδρας παιχνιδι που επελεξες να χτυπησεις εχεις ακομα μια ευκαιρια στο πεμπτο παιχνιδι να πας και να το παλεψεις και οτι βγει.Εγω παντως αν ημουν Τζορτζεβιτς καπως ετσι θα το σκεφτομουν το πραγμα.Και ισως ειναι και λαθος του Περασοβιτς που δεν κουρασε τον Παναθηναικο παραπανω.Ακομα και οταν η διαφορα επεσε σε μονοψηφια νουμερα δεν φαινοταν διατεθιμενος ο Τζορτζεβιτς να κουρασει παιχτες.
Για να μην παρεξηγουμαστε τονιζω και παλι οτι ειναι και αυτο ενα σεναριο που μπορει να εχει παιχτει.Η παρασκευη θα δειξει.
pk13
QUOTE(salonikatasos @ Apr 14 2016, 12:08 ) *
δε νομίζω ότι εννοεί αυτό. είδε απλά ότι ήμασταν κακοί και πήγε και νωρίς η διαφορά σε απαγορευτικά επίπεδα,οπότε προτίμησε να κρατήσει δυνάμεις και ίσως κάποια τρικ στο 2ο ημίχρονο.


αυτο εννοειται,σε παιχνιδι που χανεις με 20, οι παικτες σου παιζουν χαλια,δεν τους βαζεις μεσα να ρισκαρεις τραυματισμο και να τους κουρασεις χωρις λογο...
pan24
Αυριο ειδικα αν δεν εχουν χανγκα δεν θα μπορουν για πολλη ωρα να παιξουν man to man αμυνα
Οποτε θα οανε σε ζωνη και αγιος ο θεος.Ελπιζουμε να μπουν τα σουτ γιατι αλλιως ζωνη δεν ανοιγουμε
TAKIS7
Δεν σημαδεύεις παιχνίδια πριν την έναρξη σε αυτό το επίπεδο. Απλά αν δεν σουν βγεί το παιχνίδι το παρατάς. Μετά από ένα σημείο αυτό έκανε και ο Παναθηναϊκός.
Αύριο πιστεύω όμως ότι το έργο θα είναι διαφορετικό. Τα ατού του Παναθηναϊκού θα παίξουν καλύτερα, έκατσε και η συγκυρία με Χάνγκα, νομίζω θα το πάρει το ματς ο Παναθηναϊκός.
pk13
Το βασικο μας προβλημα ειναι οτι στο τρια στο τεσσερα και στο πεντε πλην Ραντουλιτσα δεν υπαρχει αλλος παικτης που να μπορει να σκοραρει με ατομικη ενεργεια,ουτε ο Κουζμιτς,ουτε ο Χαντερ,ουτε ο Φωτσης,ουτε ο Γκιστ(πλην καποιων ποσταρισματων ισως),ουτε ο Παβλοβιτς,ουτε ο Γιανκοβιτς,οποτε για να αξιοποιηθουν ολοι αυτοι πρεπει να παιξουν καλα οι Καλαθης,Διαμαντιδης....

Οταν αυτοι δεν παιζουν καλα δεν εχουμε κυκλοφορια ουτε ηρεμια και οι παραπανω παικτες μενουν εκτος παιχνιδιου...Αρα το βασικο ειναι να ειναι καλα ο Καλαθης και ο ΔΔ..Αν αυτοι ειναι καλα ολη η ομαδα θα λειτουργησει διαφορετικα και τα πραγματα θα ειναι καλυτερα...Καλα τα ποσταρισματα του Ραντου και τα χρειαζομαστε αλλα δεν γινετε να εχουμε μονο αυτα...
pan24
Η μαγνητικη του χανγκα βγηκε καθαρη.Θα δοκιμασει το ποδι του στην προπονηση σημερα το απογευμα και αυριο πριν τον αγωνα
green_sky
QUOTE (TAKIS7 @ Apr 14 2016, 14:26 ) *
Δεν σημαδεύεις παιχνίδια πριν την έναρξη σε αυτό το επίπεδο. Απλά αν δεν σουν βγεί το παιχνίδι το παρατάς. Μετά από ένα σημείο αυτό έκανε και ο Παναθηναϊκός.
Αύριο πιστεύω όμως ότι το έργο θα είναι διαφορετικό. Τα ατού του Παναθηναϊκού θα παίξουν καλύτερα, έκατσε και η συγκυρία με Χάνγκα, νομίζω θα το πάρει το ματς ο Παναθηναϊκός.

Ο Περασοβιτς μεσα στο Οακα θα χτυπησει παιχνιδι?Εγω ειμαι 1000% σιγουρος οτι θα ερθουν και για τα δυο παιχνιδια για τουρισμο.Ειδικα το δευτερο στο Οακα θα ειναι διαδικαστικου χαρακτηρα.
TAKIS7
QUOTE (green_sky @ Apr 14 2016, 14:29 ) *
Ο Περασοβιτς μεσα στο Οακα θα χτυπησει παιχνιδι?Εγω ειμαι 1000% σιγουρος οτι θα ερθουν και για τα δυο παιχνιδια για τουρισμο.Ειδικα το δευτερο στο Οακα θα ειναι διαδικαστικου χαρακτηρα.


Τι εννοείς; Άλλο να είναι γκραν φαβορί στο ΟΑΚΑ ο ΠΑΟ και άλλο να είναι τελειωμένη η Λαμποράλ από την αρχή. Δεν έρχεσαι για τουρισμό πουθενά. Και εγώ πιστεύω ότι αν η σειρά κρίνεται στο ΟΑΚΑ θα τελειώσει εκεί, αλλά αυτοί θα παίξουν όσο μπορούν.
doctorjekil
Ο Χανγκα μπορει να παιξει αυριο,απ οτι εγραψε ο ιδιος η μαγνητικη δεν εδειξε κατι σοβαρο και θα αποφασισουν αυριο πριν το παιχνιδι αν θα παιξει
Nemesakos
QUOTE (doctorjekil @ Apr 14 2016, 14:42 ) *
Ο Χανγκα μπορει να παιξει αυριο,απ οτι εγραψε ο ιδιος η μαγνητικη δεν εδειξε κατι σοβαρο και θα αποφασισουν αυριο πριν το παιχνιδι αν θα παιξει


Στον ονσπορτς πάντως λένε οτι δεν προλαβαίνει..Ήταν καθαρή η μαγνητική μεν αλλά θα δοκιμάσει πριν το παιχνίδι με τις πιθανότητες να είναι στο να μην παίξει για να μην ρισκάρει υποτροπή για όλη την υπόλοιπη σειρά... Θα δείξει. Παίξει δεν παίξει πάντως, αρκεί ο Παναθηναϊκός να εμφανιστεί τυπικά σοβαρός και θα νικήσει. Αν πάλι δεν έχει καθόλου ενέργεια θα δούμε ίδιο αγώνα.
shtarkws
Είχε ένα ελαφρύ προβάδισμα η Λαμποραλ πριν ξεκινήσει η σειρά, φάγαμε και το χθεσινό χαστούκι, μην ακούω λοιπόν ότι θα το πάρει τον ματς ο Παναθηναικος και ότι είμαστε και φαβορί. Ήταν τόσο μεγάλη η χθεσινή διαφορά απόδοσης που έχουμε πολύ απόσταση να διανυσουμε για να φανούμε ανταγωνιστικοι
pan24
QUOTE (green_sky @ Apr 14 2016, 14:29 ) *
Ο Περασοβιτς μεσα στο Οακα θα χτυπησει παιχνιδι?Εγω ειμαι 1000% σιγουρος οτι θα ερθουν και για τα δυο παιχνιδια για τουρισμο.Ειδικα το δευτερο στο Οακα θα ειναι διαδικαστικου χαρακτηρα.

Εγω παλι ειμαι 100% σιγουρος οτι θα τα χτυπησουν ακομα και να κανουν το 2-0 τωρα
Ναι αν δουν οτι ενα παιχνιδι ξεφευγει πανω απο τους 8-10 ποντους θα το παρατησουν αλλα δεν θα πεταξουν ετσι 2 match ball για να παιξουν την προκριση σε 40 λεπτα(ξεροντας και οτι ο αντιπαλος τους εχει περισσοτερη εμπειρια σε do or die καταστασεις)
Ετσι και εμεις οταν ξεφυγε το παρατησαμε αλλα δεν ειχαμε μπει απο την αρχη χαλαρα γιατι οσο και αν στοχευσεις καποιο παιχνιδι ποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρος οτι θα το κερδισεις και μετα αντε να γυρισεις σειρα απο το 2-0
Nemesakos
QUOTE (shtarkws @ Apr 14 2016, 14:48 ) *
Είχε ένα ελαφρύ προβάδισμα η Λαμποραλ πριν ξεκινήσει η σειρά, φάγαμε και το χθεσινό χαστούκι, μην ακούω λοιπόν ότι θα το πάρει τον ματς ο Παναθηναικος και ότι είμαστε και φαβορί. Ήταν τόσο μεγάλη η χθεσινή διαφορά απόδοσης που έχουμε πολύ απόσταση να διανυσουμε για να φανούμε ανταγωνιστικοι


Ακόμα και όταν χάναμε στην δεύτερη περίοδο, πριν φτάσει τους 20, έλεγα ότι η Λαμποράλ είναι για 20 πόντους. Και ας τους φάγαμε εμείς τελικά. Ακόμα και σήμερα δεν αλλάζω την άποψή μου πάντως ακόμα και μετά το χαστούκι. Αν εμφανιστούμε ξανά έτσι καλά να πάθουμε.
RipCity
QUOTE (green_sky @ Apr 14 2016, 13:29 ) *
Ο Περασοβιτς μεσα στο Οακα θα χτυπησει παιχνιδι?Εγω ειμαι 1000% σιγουρος οτι θα ερθουν και για τα δυο παιχνιδια για τουρισμο.Ειδικα το δευτερο στο Οακα θα ειναι διαδικαστικου χαρακτηρα.


Πες ότι κάνει δεύτερη νίκη τώρα και θα θέλει μετά 1/3. Θα παρατήσει δύο παιχνίδια έτσι χωρίς λόγο, προκειμένου να τα ρισκάρει όλα ή τίποτα στο τελευταίο παιχνίδι? Θα αφήσει τον Παναθηναικό να πάρει δύο εύκολες νίκες για να του δώσει και ψυχολογία τη στιγμή που θα τον έχει με την πλάτη στα σχοινιά? Αν ναι τότε θα είναι άξιος της μοίρας του.
green_sky
QUOTE (Nemesakos @ Apr 14 2016, 14:51 ) *
Ακόμα και όταν χάναμε στην δεύτερη περίοδο, πριν φτάσει τους 20, έλεγα ότι η Λαμποράλ είναι για 20 πόντους. Και ας τους φάγαμε εμείς τελικά. Ακόμα και σήμερα δεν αλλάζω την άποψή μου πάντως ακόμα και μετά το χαστούκι. Αν εμφανιστούμε ξανά έτσι καλά να πάθουμε.

Απολυτα μα απολυτα συμφωνος μαζι σου μονο που εγω το ελεγα πριν αρχισουν οι αγωνες και το λεω και μετα το πρωτο ματς.Αν αποκλειστουμε απο αυτους καλα να παθουμε.Εγω δεν θελω εξω Χανγκα και Κουζερ και οποιον αλλον.Ολοι μεσα.Ειμαστε ο Εξαστερος.
Αν δεν περασουμε τοτε απλα δεν αξιζαμε να περασουμε.
Ginobili
Με την Φενέρ εκτός έχασαν στις λεπτομέρειες....με την Κούμπαν 2 φορές εκτός,πάλι στο τελευταίο 2λεπτο στις λεπτομέρειες...στον Ε.Αστέρα..στο τελευταίο λεπτό...η καλύτερη ομάδα που κερδίσαμε εκτός ήταν η Νταρουσάφακα.
Δεν μου λέει κάτι αυριο...να παρουσιαστούν πολύ καλύτεροι,διαβασμένοι,και να χάσουν με 2 πόντους.Εδώ που φτάσαμε είμαστε με την πλάτη στον τοίχο.
Πρέπει να αποκτήσουν ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ νοοτροπία μεγάλης ομάδα,και να κερδίσουν ένα Γ$#@$#νο παιχνίδι σημαντικό εκτός έδρας.Άν δεν μπορούν να κερδίσουν την Λαμποράλ εκτός...απλά μην μας ζαλίζουν τον έρωτα,και να αφήσουν τα λόγια.

Με το μαχαίρι στα δόντια να πάμε στο επόμενο παιχνίδι είπε ο Σάλε....Καλά...λέω εγώ....ΔΕΙΧΤΕ ΤΟ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
Βαρέθηκα ο κάθε αντίπαλος να μας βάζει 10+ τρίποντα...τυχαίο δεν είναι...


Υ.Γ Παιδιά...αν δεν μπορούν να πιέσουν στην περιφέρεια και να κλείσουν τους διαδρόμους...γενικά αν δεν μπορούν να παίξουν πιο φιλότιμα,αλλά και πιο έξυπνα από το χθεσινό έκτρωμα...απλά είναι τελειωμένη η σειρά.Τσάμπα ασχολούμαστε.
thanvot
Επειδή πολλοι σχολιάζουν για Καλάθη, χωνέψτε το ότι το παιδί έσκασε και πνευματικώς πλέον και ΔΕΝ φταίει αυτός.
Φταίνε όσοι τον ανάγκασαν να παίζει 34,5 λεπτά μέσο όρο ερχόμενος από γεμάτο καλοκαίρι.
Ο άνθρωπος δεν έχει σταματήσει στιγμή. Τα ίδια ισχύουν πάνω-κάτω και για τον Νο 7 του Ολυμπιακού.

Οι χρόνοι στο παιχνίδι με την Κηφισιά το Σάββατο για τα συμπεράσματά σας...
http://www.esake.gr/el/action/EsakegameVie...057A&mode=2

Άλλα ποσοστά είχε και στις βολές και στα 3ποντα στην αρχή της χρονιάς, remember?

Υ.Γ. Ο Μήτσος 0 λεπτά το Σάββατο, 8 λεπτά χθες, για πότε τον ξεκουράζουμε για τον Ιούλιο?
Ben30
QUOTE (villiskabas @ Apr 14 2016, 09:55 ) *
και το αστειο ειναι οτι με την προσθηκη των 3 παικτων εβγαιναν ολοι και ο σαλε σε αυτους και ελεγε οτι η ομαδα πλεον βγαζει ενεργεια και γεμισαμε ενεργεια και θα αποκλειστουμε απο μια ομαδα που φαινοτανε χθες 2 κλικ πανω σε ενεργεια !wtf??//


ο γιανκοβιτς δεν κανει για τετοιο επιπεδο οτι και να λεμε οσο καλα προετοιμασμενος και να ειναι


Το λάθος όσων προσπερνούσαν το καθοριστικό θέμα της ενέργειας είναι ότι υπολόγιζαν ότι ο ΔΔ των 36 ετών,ο τωρινός Καλάθης της υπερκόπωσης,ο βαρύς και στην τελευταία του χρονιά στο μπάσκετ Πάβλοβιτς και ο γνωστός Βλάντο, μπορούν να ακολουθήσουν την περιφερειακή γραμμή των Βάσκων.Αποδεικνύεται ότι δεν μπορούν.Ούτε με λάσο δεν μπορούν να τους πιάσουν.
Μόνη ελπίδα μας με αυτούς,είναι να πηγαίνουμε σε επιθέσεις αλα Πεδουλάκη στα 24 δευτερόλεπτα.Να μειώσουμε πολύ τις κατοχές.Και να παρακαλάμε να είναι άστοχοι σε ένα ματς στα ΕΛΕΥΘΕΡΑ σουτ που σίγουρα ΘΑ ξαναβρούν.Αλλιώς θα τους κυνηγάμε με λάσο σε όλη την σειρά.Και σε ορισμένα μικρά χρονικά διαστήματα,να πετάμε μέσα σχήματα με Γκιστ-Χάντερ και 3 κοντούς και να παίζουμε pick n' roll πως στο 3ο δεκάλεπτο του ΣΕΦ.
Στα ίσια αυτοί δεν παίζονται,ακόμα και τώρα που θα λείπει ο Χάνγκα.Πρέπει να κατεβάσεις το ρυθμό και να τους εκνευρίσεις.Αλλιώς δεν υπάρχει καμία τύχη.

QUOTE (green_sky @ Apr 14 2016, 10:14 ) *
Εγω πιστευω οτι ναι παμε για κουπα.Αν τα καταφερουμε να αποκλεισθουν απο την Καχα τοτε ειμαστε τι να πω.Απο τι στιγμη ομως που θα πανε F4 και οι 4 ομαδες εχουν απο 25% και οι 4 ομαδες πανε για κουπα.Εγω γιατι να υποτιμησω τον Παναθηναικο? Επειδη εκανε ενα κακο παιχνιδι? Ε και ?


Συγγνώμη,είδαμε χτες το ματς και εξακολουθούμε να λέμε ''αν καταφέρουμε να αποκλειστούμε από την Κάχα''; Η Κάχα στα ίσια δεν παίζεται από εμάς.Το γράφαμε εδώ,ότι η ταχύτητα και η ενέργειά της είναι κάτι σαν fast forward σε σύγκριση με τα κουρασμένα παλικάρια της περιφέρειάς μας. Αν πάνε και τα επόμενα ματς στα ίσια,σε τέτοιο ρυθμό,η Κάχα θα μας σκουπίσει άνετα.Μόνο αν παίξουμε αλα Άρτζι έχουμε τύχη με αυτούς.
επαθα λαστιχο
QUOTE(Ginobili @ Apr 14 2016, 15:01 ) *
Με την Φενέρ εκτός έχασαν στις λεπτομέρειες....με την Κούμπαν 2 φορές εκτός,πάλι στο τελευταίο 2λεπτο στις λεπτομέρειες...στον Ε.Αστέρα..στο τελευταίο λεπτό...η καλύτερη ομάδα που κερδίσαμε εκτός ήταν η Νταρουσάφακα.

Μα και εμείς από την πλευρά μας κερδίσαμε Κούμπαν,Φενέρ,Μάλαγα,Νταρουσάφακα δις,Εφές στις λεπτομέρειες ή στο σουτ.
Και εξακολουθώ να απορώ γιατί να θεωρούμε πιο πιθανό το "κάποια στιγμή θα κάνουμε ένα μεγάλο διπλό" από το "κάποια στιγμή θα χάσουμε στο ΟΑΚΑ"
Nemesakos
QUOTE (επαθα λαστιχο @ Apr 14 2016, 15:15 ) *
Μα και εμείς από την πλευρά μας κερδίσαμε Κούμπαν,Φενέρ,Μάλαγα,Νταρουσάφακα δις,Εφές στις λεπτομέρειες ή στο σουτ.
Και εξακολουθώ να απορώ γιατί να θεωρούμε πιο πιθανό το "κάποια στιγμή θα κάνουμε ένα μεγάλο διπλό" από το "κάποια στιγμή θα χάσουμε στο ΟΑΚΑ"


φαύλος κύκλος είναι γιατί μπορώ κ γω να στο αντιστρέψω ότι όλοι μας κερδίσαν στο σουτ, αρα κάποια στιγμή θα το κάνουμε κ μεις σε αυτούς.
επαθα λαστιχο
QUOTE(Nemesakos @ Apr 14 2016, 15:18 ) *
φαύλος κύκλος είναι γιατί μπορώ κ γω να στο αντιστρέψω ότι όλοι μας κερδίσαν στο σουτ, αρα κάποια στιγμή θα το κάνουμε κ μεις σε αυτούς.

΄...και μετά θα το κάνουν αυτοί σε μας κ.ο.κ. biggrin.gif
Nemesakos
QUOTE (επαθα λαστιχο @ Apr 14 2016, 15:21 ) *
΄...και μετά θα το κάνουν αυτοί σε μας κ.ο.κ. biggrin.gif


αν το συνεχίσουμε πλάκα δεν θα χει? tongue.gif

ναι κ μετά θα τους το κάνουμε εμεις...χαχαχα
j-kidd13
Τετοια ματς λειτουργουν και σαν μπουμερανγκ.Μπορει η Λαμποραλ να μπει χωρις την απαραιτητη συγκεντρωση στο αυριανο ματς.Οσο και να προσπαθει να κρατησει τα χαλιναρια ο κοουτς,οταν πχ ο Ανταμς ειδε πως χθες εβαλε ενα καρο 3ποντα και γενικα εκανε ψιλοχαβαλε στην περιφερεια μας,δεν θελει και πολυ να αποπροσανατολιστει.
Ενδιαφερον να δουμε πως θα παει αυριο το ματς,να δουμε και την αντιδραση του Τζορτζεβιτς.
RipCity
QUOTE (thanvot @ Apr 14 2016, 14:05 ) *
Επειδή πολλοι σχολιάζουν για Καλάθη, χωνέψτε το ότι το παιδί έσκασε και πνευματικώς πλέον και ΔΕΝ φταίει αυτός.
Φταίνε όσοι τον ανάγκασαν να παίζει 34,5 λεπτά μέσο όρο ερχόμενος από γεμάτο καλοκαίρι.
Ο άνθρωπος δεν έχει σταματήσει στιγμή. Τα ίδια ισχύουν πάνω-κάτω και για τον Νο 7 του Ολυμπιακού.

Οι χρόνοι στο παιχνίδι με την Κηφισιά το Σάββατο για τα συμπεράσματά σας...
http://www.esake.gr/el/action/EsakegameVie...057A&mode=2

Άλλα ποσοστά είχε και στις βολές και στα 3ποντα στην αρχή της χρονιάς, remember?

Υ.Γ. Ο Μήτσος 0 λεπτά το Σάββατο, 8 λεπτά χθες, για πότε τον ξεκουράζουμε για τον Ιούλιο?


Πραγματικά αυτό το 31:15 του Καλάθη είναι απαράδεκτο, λες και θα έχανε ο Ολυμπιακός από το Ρέθυμνο κι ήθελε τόσο πολύ τη νίκη.

Βέβαια κι ο Καλάθης πρέπει επιτέλους να κάνει κάτι με τις βολές τουλάχιστον, το τρίποντο είναι πιο σύνθετο. Δεν επιτρέπεται παίκτης ηγέτης των 2 μυρίων να έχει 45% στην Α1 και 57 στην Ευρωλίγκα. Αυτά δεν υπάρχουν πουθενά και δε φταίει μόνο η κούραση. Μιλάμε για ποσοστά τύπου Howard.
villiskabas
Σε μια φαση μας πηρανε η 5 η 6 επιθετικα ριμπαουντ! Ειναι μηπως ρεκορ γκινες? Καπου εκει αλλαξα και εβαλα μπαλα να δω!
Reggie Miller 31
Επειδή διαβάζω πολλά και διάφορα για μένα τα πράγματα είναι απλά:

1. Τον Καλάθη τον ξέρουμε εδώ και χρόνια ότι τρίποντο δεν έχει. Το να κράζουμε τον Καλάθη γιατί δεν βάζει τρίποντα είναι σαν να κράζουμε άνδρα γιατί δεν μπορεί να μεινει... έγκυος! Σε ότι αφορα τα 2 εκατομμύρια απο την τσέπη του ΔΓ βγήκαν και μονο στον Καλάθη θα τα έδινε και όχι απο την δική μας τσέπη. Απο την δική μας τσέπη άλλα λεφτά βγαίνουν εδώ και χρόνια και δεν μιλάμε...

2. Αν χάσουμε σε σειρά 5 αγώνων απο ομάδα που βασικό σέντερ παίζει ο Μπουρούσης, απο ομάδα των 5μιση παικτών (με τον έναν τραυματία και ίσως και έναν ακόμα), τότε είμαστε για γέλια. Δεν παίζουμε ούτε με την ΤΣΣΚΑ, ούτε με την Φενέρ, ούτε με την Ρεάλ, ούτε ακόμα με την Λοκομοτίβ... Παίζουμε με ομάδα που βασικό σέντερ είναι ο Μπουρούσης και περα απο τον Τζέιμς όλοι οι υπόλοιποι είναι παίκτες που αν τους φέρναμε το καλοκαίρι στον ΠΑΟ θα έπεφτε το τόπικ με τις μεταγραφές

3. Θέμα έχουν και οι παίκτες που μπήκαν στο γήπεδο κοιμισμένοι και ο Σάλε... Δεν δέχομαι απο τον ΔΔ, απο τον Φώτση, απο τον Γουίλιαμς που θέλει όσα και ο Καλάθης, απο τον Φέντελέιν, απο τον Γκιστ να μην βγάζουν ενέργεια, να μην μπαίνουν μέσα με το μαχαίρι στα δόντια. Να φέρονται λες και παίζουν σε καμιά ομαδούλα της πλάκας! Ειδικά οι ξένοι ας δουν τα λάβαρα πάνω απο το ΟΑΚΑ για να καταλάβουν που παίζουν... 20 πόντοι διαφορά και με χέρια κάτω είναι για άλλες ομάδες... Το ανεχθήκαμε πέρσι με το τσίρκο που μάζεψε ο... "Λοχίας", προσωπικά φέτος δεν το ξανανέχομαι αυτό το τσίρκο.

Σε ότι αφορά τον Σάλε νομίζω τα έχουμε πει όλοι... Ας ξυπνήσει, ας δει τι έχει απέναντί του και ας παίξουν αυτοί που προσφέρουν. Όπως δεν βάζει τον Βλάντο γιατί το μυαλό είναι πάνω απο το κεφάλι του μέσα στο παρκέ, όπως δεν βάζει για τους δικούς του λογους τον Παππά... Δεν ανέχομαι να βάζει 20λεπτα τα βίσματα του... Όχι ο Πάβλοβιτς δεν προσφέρει τίποτα, το ίδιο και ο Κουζμιτς... Χίλιες φορές να μαρκάρει ο Χάντερ τον Μπουρούση και αν μπορούν ας μας νικήσουν μόνο με τον Μπουρούση, παρά να βλέπω τον Κουζμιτς 15' λες και είναι ο Μουτόμπο και μοιράζει τις τάπες αβέρτα!

Αυτά και πάμε για την Παρασκευή πλέον... Ξαναλέω ότι αυτή την Κάχα την έχουμε! blove.gif
louie
ειπα να ξεκινησω να διαβασω τα σημερινα σχολια αλλα αντι να εχουμε ηρεμησει και να υπαρχει πιο ψυχραιμη σκοπια του αγωνα ειδα παλι αρχισαμε τους αφορισμους. ενταξει κλασσικα ο καλαθης δεν αξιζει τα λεφτα του και ειναι ιδιος ο νελσον, ο ουιλιαμς απο εναν κακο αγωνα εγινε γατακι και καπου διαβασα κι οτι του διαμαντιδη και του φωτση τρεμαν τα χερια τους!! ενα ενα λοιπον

καλαθης=νελσον αφου δεν εχει καλο τριποντο. τωρα τι να καθομαι να εξηγω σε αυτο. προφανως εννοιες οπως δημιουργια και αμυνα δεν παιζουν ρολο σε εναν playmaker αν δεν εχει τριποντο. τον ροντο να μας εφερναν θα λεγαμε "ελα μωρε νεος νελσον κι αυτος αφου δεν εχει τριποντο"

ο ουιλιαμς ειναι γατακι. οκ προφανως ενας κακος αγωνας ειναι αρκετος για αυτον τον χαρακτηρισμο. δεν παιρνουμε υποψιν μας οτι ειχε για πρωτη φορα απεναντι του τον καλυτερο αμυντικο στην θεση του. δεν περιμενουμε καν να δουμε πως θα αντιδρασει στον επομενο αγωνα. τελος κι αυτος

διαμαντιδης και φωτσης τρεμαν τα χερια τους. ενταξει τωρα μιλαμε για δυο απο τους πιο clutch παιχτες στην ιστορια του ευρωπαικου μπασκετ και ειπωθηκε αυτη η φραση μετα απο εναν αγωνα που ο πρωτος ειχε απο τα 3 σουτ τα δυο σε ληξη του χρονου απο τα 8-9 μετρα και ο δευτερος δεν πηρε καν προσπαθεια για τριποντο γιατι δεν βρεθηκε ουτε δευτερολεπτο με καλες προυποθεσεις. και οι δυο μαζι δεν επαιξαν αθροιστικα ενα 20λεπτο. αρκει ομως για να κρινουμε δυο παιχτες με 15+ χρονια τεραστιας καριερας ο καθενας

ευτυχως εχουμε ψυχραιμια. δλδ αν μπω να δω τα σχολια του γκαζετα πχ τι θα γινεται; θα ζητανε αποκεφαλισμους και κρεμαλες; ενταξει τουλαχιστον αν κερδισουμε αυριο θα χαρω για την νικη και θα γελασω κιολας απο τις κ@@οτουμπες εδω μεσα.

φανταστειτε να διαβαζαν οι παιχτες μας το φορουμ...
assistant
αν παιξει τελικα ο Χανγκα αυριο αυτό θα είναι κακο αγωνιστικα νέο αλλα όπως ελεγα κι εχθες βραδυ ισως είναι κακο για την πνευματικη ετοιμότητα της Λαμποραλ.......το παιχνιδι ολο θα κριθει στην πνευματικη ετοιμότητα τη δικη σας......πρεπει να δουν στα ματια σας και στη συμπεριφορα σας ότι θα χασουν.......στο πρωτο επιθετικο ριμπάουντ που θα πανε να κανουν τη ρακετα σας δικη τους 4 Λαμποραλαιοι πρεπει να σωριαστουν αιμόφυρτοι........πρεπει να τους δειξετε ποιος είναι τ αφεντικο της σειρας....

είμαι απ αυτους που θεωρουν ότι αν γινει αυριο το 2-0 η Λαμποραλ θα παει Βερολινο.........ακομα κι αν χρειαστεί 5ο παιχνιδι,ακομα κι αν τα 2 του ΟΑΚΑ τα κερδισετε με 60 ποντους διαφορα το καθενα.....αν πιστεψουν 2 φορες σερι ότι σας εχουν στην εδρα τους δεν περνατε από κει......
erasitehnis
Καλησπέρα σε όλους.
Παρακολουθώ καιρό τις συζητήσεις και εγγράφηκα σήμερα μήπως και αλλάξω το γούρι.

Επειδή γίνεται μεγάλη συζήτηση για τον Χάνγκα, πιστέυω ότι αύριο θα παίξει έστω και με πατερίτσες. Αν -ο μη γένοιτο- κάνουν το 2-0 την άλλη εβδομάδα θα έχουν περιθώριο να ξεκουράσουν παίκτες και να παρουσιαστούν φρέσκοι στο 5ο παιχνίδι (πιθανόν και με τον Κόζερ). Συνεπώς ότι είναι να γίνει θα γίνει αύριο. Στατιστικά τουλάχιστον σε ένα από τα δύο πρώτα παιχνίδια σε σειρά best of five, οι ομάδες θα είναι κοντά στο σκορ. Προσωπικά θεωρώ ότι μόνο η στατιστική και ο Διαμαντίδης με τον Φώτση είναι τα όπλα μας. Εκει όμως που θα στενοχωρηθώ πραγματικά είναι αν δεν δω κάποια πινελιά του προπονητή αύριο, πράγμα που θα σημαίνει ότι δεν έχει μελετήσει τον αντίπαλο.
Και για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους το ρόστερ του Παναθηναϊκού είναι ΠΟΛΥ καλύτερο από το αντίστοιχο της Μπασκόνια αλλά οι αλλαγές μεσούσης της σαιζόν, επηρέασαν την -όποια- χημεία της ομάδας. Αν περάσουμε, αυτό θα γίνει αν λειτουργήσουμε σαν ομάδα. Δυστυχώς δεν το βλέπω αλλά είμαι αρκετά ανοιχτόμυαλος για να αφήσω αρκετό χώρο για κυβίστηση.

Θα επανέλθω με λιγότερη γκρίνια...
salonikatasos
Ο κουζμιτς χθες ηταν ο μονος που διασωθηκε εκτος ραντουλιτσα και χεϊνς. Αλλα εχει κολλησει η βελονα ορισμενων και για ολα φταινε ο κουζμιτς και ο παβλοβιτς(χθες ηταν κακος,αλλα απ το ματς με τον οσφπ κι επειτα μονο στην τουρκια με νταρουσαφακα δεν ηταν εστω αξιοπρεπης. Σε ολα τα αλλα ηταν μεχρι και θετικος σε καποια κρισιμα ματς οπως με την εφες στο ΟΑΚΑ).

Ο χαντερ μεσα στην εφες ηταν ο χειροτερος παιχτης του γηπεδου και παλι διαβαζαμε εδω περα γιατι δεν το εβαλε στο πρωτο ημιχρονο και αντι αυτου επαιζε ο κουζμιτς. Χθες ο γιανκοβιτς τα ιδια με χαντερ στο 1ο ημιχρονο,διαβαζαμε παλι ομως για τον παβλοβιτς. Αναρωτιεμαι ωρες ωρες πώς ολοι οι προπονητες (και σκαουτερ και λογιστες του ΔΓ. 3 σε 1) χαραμιζουν τις γνωσεις τους εδω μεσα και δεν βρισκονται σε παγκο ομαδας της ευρωλιγκας ή και του νβα ακομα ακομα(μεχρι και ο μεσινα αχρηστος ανεβαινε,ασχετος κατεβαινε).

Ουτε nba 2k ειναι η προπονητικη,ουτε football manager η στελεχωση και η διαχειριση ενος ροστερ. Βεβαια την παρασκευη αν κερδισουμε θα διαβαζουμε για τον διαμαντιδη που εσωσε τον σαλε(που ηταν χθες ο διαμαντιδης που εκανε λαθος πασα που δεν γινεται ουτε στα junior απο επαναφορα? Διαβασαμε και γι αυτον γτ τον κρατησε εξω ο σαλε). Διαβαζουμε για τα λεφτα που πληρωνει ο καθενας για να παει στο γηπεδο(λες και τους τα παιρνουν απο την τσεπη με το ζορι),διαβαζουμε για προπονητες,για αχρηστους παιχτες κλπ κλπ. Ολα εχουν και 1 οριο κατα τη γνωμη μου

Και μια ερωτηση προς τους "διαμαρτυρομενους". Καθε καλοκαιρι δεν φωναζατε οτι τις μεταγραφες πρεπει να τις κανει ο προπονητης και να φερνει τους παιχτες που αυτος θελει να φερει και οχι ο ΔΓ να του φορτωνει οποιους παιχτες θελει εκεινος να φερει? Μπορει να εχω αμνησια και να μη θυμαμαι καλα,τι να πω
Reggie Miller 31
Παιδιά ο Χάνγκα είναι, όχι ο Πίπεν... Αν είναι να φοβόμαστε μην βραχυκυκλώνει ο Γουίλιαμς με το κάθε αθλητικό 2μετρο παίκτη που πέφτει πάνω του, ας το αφήσουμε το παιχνίδι.

QUOTE (salonikatasos @ Apr 14 2016, 16:46 ) *
Ο χαντερ μεσα στην εφες ηταν ο χειροτερος παιχτης του γηπεδου και παλι διαβαζαμε εδω περα γιατι δεν το εβαλε στο πρωτο ημιχρονο και αντι αυτου επαιζε ο κουζμιτς. Χθες ο γιανκοβιτς τα ιδια με χαντερ στο 1ο ημιχρονο,διαβαζαμε παλι ομως για τον παβλοβιτς.

Φίλε μου, η διαφορά του Πάβλοβιτς με τον Βλάντο είναι πως ενώ είναι σχεδόν το ίδιο κακοί, στον έναν επιμένει ο προπονητής να παίζει 20λεπτα, ενώ στον άλλον (καλώς κατά την γνώμη μου) τον έχει εκτός rotation.

Το ίδιο περίπου ισχύει και για Χάντερ... Επίσης, άλλο στυλ ο Χάντερ και άλλο ο Κουζμιτς... άλλη δουλειά σου κάνει ο Χάντερ και άλλη ο Κουζμιτς
Nemesakos
QUOTE (salonikatasos @ Apr 14 2016, 16:46 ) *
Ο κουζμιτς χθες ηταν ο μονος που διασωθηκε εκτος ραντουλιτσα και χεϊνς. Αλλα εχει κολλησει η βελονα ορισμενων και για ολα φταινε ο κουζμιτς και ο παβλοβιτς(χθες ηταν κακος,αλλα απ το ματς με τον οσφπ κι επειτα μονο στην τουρκια με νταρουσαφακα δεν ηταν εστω αξιοπρεπης. Σε ολα τα αλλα ηταν μεχρι και θετικος σε καποια κρισιμα ματς οπως με την εφες στο ΟΑΚΑ).

Ο χαντερ μεσα στην εφες ηταν ο χειροτερος παιχτης του γηπεδου και παλι διαβαζαμε εδω περα γιατι δεν το εβαλε στο πρωτο ημιχρονο και αντι αυτου επαιζε ο κουζμιτς. Χθες ο γιανκοβιτς τα ιδια με χαντερ στο 1ο ημιχρονο,διαβαζαμε παλι ομως για τον παβλοβιτς. Αναρωτιεμαι ωρες ωρες πώς ολοι οι προπονητες (και σκαουτερ και λογιστες του ΔΓ. 3 σε 1) χαραμιζουν τις γνωσεις τους εδω μεσα και δεν βρισκονται σε παγκο ομαδας της ευρωλιγκας ή και του νβα ακομα ακομα(μεχρι και ο μεσινα αχρηστος ανεβαινε,ασχετος κατεβαινε).

Ουτε nba 2k ειναι η προπονητικη,ουτε football manager η στελεχωση και η διαχειριση ενος ροστερ. Βεβαια την παρασκευη αν κερδισουμε θα διαβαζουμε για τον διαμαντιδη που εσωσε τον σαλε(που ηταν χθες ο διαμαντιδης που εκανε λαθος πασα που δεν γινεται ουτε στα junior απο επαναφορα? Διαβασαμε και γι αυτον γτ τον κρατησε εξω ο σαλε). Διαβαζουμε για τα λεφτα που πληρωνει ο καθενας για να παει στο γηπεδο(λες και τους τα παιρνουν απο την τσεπη με το ζορι),διαβαζουμε για προπονητες,για αχρηστους παιχτες κλπ κλπ. Ολα εχουν και 1 οριο κατα τη γνωμη μου

Και μια ερωτηση προς τους "διαμαρτυρομενους". Καθε καλοκαιρι δεν φωναζατε οτι τις μεταγραφες πρεπει να τις κανει ο προπονητης και να φερνει τους παιχτες που αυτος θελει να φερει και οχι ο ΔΓ να του φορτωνει οποιους παιχτες θελει εκεινος να φερει? Μπορει να εχω αμνησια και να μη θυμαμαι καλα,τι να πω


γενικότερα +1000 κ ειδικότερα για τα bold +denxerokaigoposo
villiskabas
QUOTE (louie @ Apr 14 2016, 16:29 ) *
ειπα να ξεκινησω να διαβασω τα σημερινα σχολια αλλα αντι να εχουμε ηρεμησει και να υπαρχει πιο ψυχραιμη σκοπια του αγωνα ειδα παλι αρχισαμε τους αφορισμους. ενταξει κλασσικα ο καλαθης δεν αξιζει τα λεφτα του και ειναι ιδιος ο νελσον, ο ουιλιαμς απο εναν κακο αγωνα εγινε γατακι και καπου διαβασα κι οτι του διαμαντιδη και του φωτση τρεμαν τα χερια τους!! ενα ενα λοιπον

καλαθης=νελσον αφου δεν εχει καλο τριποντο. τωρα τι να καθομαι να εξηγω σε αυτο. προφανως εννοιες οπως δημιουργια και αμυνα δεν παιζουν ρολο σε εναν playmaker αν δεν εχει τριποντο. τον ροντο να μας εφερναν θα λεγαμε "ελα μωρε νεος νελσον κι αυτος αφου δεν εχει τριποντο"

ο ουιλιαμς ειναι γατακι. οκ προφανως ενας κακος αγωνας ειναι αρκετος για αυτον τον χαρακτηρισμο. δεν παιρνουμε υποψιν μας οτι ειχε για πρωτη φορα απεναντι του τον καλυτερο αμυντικο στην θεση του. δεν περιμενουμε καν να δουμε πως θα αντιδρασει στον επομενο αγωνα. τελος κι αυτος

διαμαντιδης και φωτσης τρεμαν τα χερια τους. ενταξει τωρα μιλαμε για δυο απο τους πιο clutch παιχτες στην ιστορια του ευρωπαικου μπασκετ και ειπωθηκε αυτη η φραση μετα απο εναν αγωνα που ο πρωτος ειχε απο τα 3 σουτ τα δυο σε ληξη του χρονου απο τα 8-9 μετρα και ο δευτερος δεν πηρε καν προσπαθεια για τριποντο γιατι δεν βρεθηκε ουτε δευτερολεπτο με καλες προυποθεσεις. και οι δυο μαζι δεν επαιξαν αθροιστικα ενα 20λεπτο. αρκει ομως για να κρινουμε δυο παιχτες με 15+ χρονια τεραστιας καριερας ο καθενας

ευτυχως εχουμε ψυχραιμια. δλδ αν μπω να δω τα σχολια του γκαζετα πχ τι θα γινεται; θα ζητανε αποκεφαλισμους και κρεμαλες; ενταξει τουλαχιστον αν κερδισουμε αυριο θα χαρω για την νικη και θα γελασω κιολας απο τις κ@@οτουμπες εδω μεσα.

φανταστειτε να διαβαζαν οι παιχτες μας το φορουμ...

κοιτα αδερφε εγω ειπα οτι ο καλαθης ειναι ενας αναβαθμισμενος νελσον δεν ειπα ισον νελσον για να μην διαστρεβλωνουμε τα γραπτα
salonikatasos
QUOTE (Reggie Miller 31 @ Apr 14 2016, 16:53 ) *
Παιδιά ο Χάνγκα είναι, όχι ο Πίπεν... Αν είναι να φοβόμαστε μην βραχυκυκλώνει ο Γουίλιαμς με το κάθε αθλητικό 2μετρο παίκτη που πέφτει πάνω του, ας το αφήσουμε το παιχνίδι.


Φίλε μου, η διαφορά του Πάβλοβιτς με τον Βλάντο είναι πως ενώ είναι σχεδόν το ίδιο κακοί, στον έναν επιμένει ο προπονητής να παίζει 20λεπτα, ενώ στον άλλον (καλώς κατά την γνώμη μου) τον έχει εκτός rotation.

Το ίδιο περίπου ισχύει και για Χάντερ... Επίσης, άλλο στυλ ο Χάντερ και άλλο ο Κουζμιτς... άλλη δουλειά σου κάνει ο Χάντερ και άλλη ο Κουζμιτς

γιατί είπε κανείς ότι κάνουν την ίδια δουλειά ο χάντερ με τον κούζμιτς? ο κούζμιτς αυτή τη στιγμή είναι ο 2ος καλύτερος σέντερ μας,τι να κάνουμε. αυτόν έχουμε με αυτόν πορευόμαστε. ο χάντερ στις περιστροφές της άμυνας είναι να πω κομψά χειρότερος από τον φώτση. στις αλλαγές στα μαρκαρίσματα είναι ο καλύτερος από τα σέντερ μας,αλλά ούτε χάινς είναι,ούτε λάσμε(τώρα γιατί στο μέλλον μπορεί να γίνει και καλύτερός τους) γιατί με αυτά που διαβάζουμε αυτό καταλαβαίνω εγώ. επιθετικά τι κάνει? τίποτα πέρα από κανά επιθετικό ριμπάουντ. χθες έκανε 3 καρφώματα όταν το παιχνίδι είχε γίνει πανηγύρι από κάτι πάσες του καλάθη πίσω από την πλάτη ή από τη μια μπασκέτα στην άλλη. α και ένα alley oop 1 λεπτό πριν το τέλος,στην τρίτη ή τέταρτη προσπάθειά του για να το κάνει αφού όλες τις άλλες πήδαγε σε λάθος χρόνο και χώρο για να τελειώσει τη φάση κατευθείαν(και το κάνει συνέχεια αυτό,γι αυτό νομίζω χθες ήταν το πρώτο του πετυχημένο. τις υπόλοιπες φορές του την πετάει ο διαμαντίδης και επειδή δεν ξέρει που πρέπει να βρίσκεται την πιάνει,προσγειώνεται και εκεί η επίθεση τελειώνει αφού δεν ξέρει τι να κάνει πλέον σαν κλασσικός σέντερ αυτού του στυλ)

στο θέμα πάβλοβιτς-γιάνκοβιτς ρωτάω εγώ. ποιον να βάλει στο 3? ή να παίζουμε με 4? στο ματς με την νταρουσάφακα μόλις έκανε εκείνη την τρίπλα ο πάβλοβιτς που του κλέψανε τη μπάλα δεν ξαναπάτησε παρκέ. 5 λεπτά έπαιξε όλα κι όλα. χθες ποιον να έβαζε? τον διαμαντίδη? μαζί με τον φελντέιν ήταν οι χειρότεροι του αγώνα. έβαλε τον γιάνκοβιτς και είδαμε τα αποτελέσματα.

αυτούς έχουμε με αυτούς θα παίξουμε και αύριο και αν κερδίσουμε πάλι αυτούς θα συνεχίσουμε να έχουμε. θα ψάξω από περιέργεια τώρα που έχω χρόνο να διαβάσω σχόλια από το 2009 προ μάλαγας για νίκολας,σχόλια 2010 γενικά για την ομάδα και σχόλια προ μπαρτσελόνας για σάτο,καλάθη κλπ. κάτι μου λέει ότι τα ίδια που διαβάζουμε τώρα θα γράφονταν και τότε. ίσως βρω και κανά μαργαριτάρι "γιαννακόπουλε πούλα ή πάρε κανάν παίχτη και γιατί δεν βάζεις λεφτά για μεταγραφές να φέρεις τον kobe bryant(αφού το μπάτζετ μας είχε χτυπήσει ταβάνι,άρα μόνο με τέτοιους παίχτες θα γινόταν οικονομική υπέρβαση)","ομπράντοβιτς άντε γεια" κλπ
julius ervin
το προβλημα λεγεται τζωρτζεβιτς.δεν ειναι προπονητης γιαυτο το επιπεδο.εαν τον λεγανε τζωρτζακη θα ειχε φυγει απο καιρο.η ομαδα που εφτιαξε το καλοκαιρι δεν εχει σχεση με το συχρονο μπασκετ.η διαχειρηση των αγωνων δειχνει οτι δεν εχει την ικανοτητα να διαβαζει το ματς.χτες ο ραντουλιτσα ηταν βουτηρο στο ψωμι του περασοβιτς.
Putnam

Τα παιχνίδια τα λεγόμενα "do or die" που έχει παίξει φέτος η ομάδα, αυτά που ήταν με την πλάτη κολλημένη στον τοίχο εννοώ για πρόκριση/αποκλεισμό και όχι εκείνα για πλασάρισμα θέσης κλπ, τα έχει κερδίσει. Τα do or die παιχνίδια της σειράς είναι το 3ο, 4ο και 5ο. Αν και πιστεύω ότι την Παρασκευή θα μπούνε με μεγαλύτερο κίνητρο.
thanath
Λίγο υπομονή δεν βλάπτει ρε παιδιά.. Παίζαμε σε μια έδρα που ελάχιστοι έχουν περάσει.. Απέναντι σε μια ομάδα που είχε συνέπεια σ όλη την διοργάνωση τουλάχιστον εντός έδρας.. Ας δούμε πως θα πάει η σειρά και στη συνέχεια κράζουμε όλοι εν χορώ! Αν πάρουμε το παιχνίδι αύριο δηλαδή θα αλλάξουν όλα αυτά που λέγονται? Θα γίνουν ξαφνικά καλοί ο κοουτς και οι παίχτες? Οπότε υπομονή μια βδομάδα.. Δεν είναι και πολύς ο καιρός!
villiskabas
εγω παιδες ενα πραμα ξερω ολοι λογια ειμαστε και οχι δεν φταει ο καλαθης οχι δεν φταει ο κουζμιτς ουτε ο φιασκοβιτς!λοιπον η ομαδα εχει να κανει μεγαλο διπλο απο εποχη πεδουλακη μεσα στην μπαρτσα παλι στους 8! Αυτο ειναι γεγονος ολα τα αλλα ειναι αλλα λογια να αγαπιομαστε! Εχουμε μικρυνει οσο και να με ποναει αυτο παρα πολυ!Τελος
Reggie Miller 31
QUOTE (salonikatasos @ Apr 14 2016, 17:07 ) *
γιατί είπε κανείς ότι κάνουν την ίδια δουλειά ο χάντερ με τον κούζμιτς? ο κούζμιτς αυτή τη στιγμή είναι ο 2ος καλύτερος σέντερ μας,τι να κάνουμε. αυτόν έχουμε με αυτόν πορευόμαστε. ο χάντερ στις περιστροφές της άμυνας είναι να πω κομψά χειρότερος από τον φώτση. στις αλλαγές στα μαρκαρίσματα είναι ο καλύτερος από τα σέντερ μας,αλλά ούτε χάινς είναι,ούτε λάσμε(τώρα γιατί στο μέλλον μπορεί να γίνει και καλύτερός τους) γιατί με αυτά που διαβάζουμε αυτό καταλαβαίνω εγώ. επιθετικά τι κάνει? τίποτα πέρα από κανά επιθετικό ριμπάουντ. χθες έκανε 3 καρφώματα όταν το παιχνίδι είχε γίνει πανηγύρι από κάτι πάσες του καλάθη πίσω από την πλάτη ή από τη μια μπασκέτα στην άλλη. α και ένα alley oop 1 λεπτό πριν το τέλος,στην τρίτη ή τέταρτη προσπάθειά του για να το κάνει αφού όλες τις άλλες πήδαγε σε λάθος χρόνο και χώρο για να τελειώσει τη φάση κατευθείαν(και το κάνει συνέχεια αυτό,γι αυτό νομίζω χθες ήταν το πρώτο του πετυχημένο. τις υπόλοιπες φορές του την πετάει ο διαμαντίδης και επειδή δεν ξέρει που πρέπει να βρίσκεται την πιάνει,προσγειώνεται και εκεί η επίθεση τελειώνει αφού δεν ξέρει τι να κάνει πλέον σαν κλασσικός σέντερ αυτού του στυλ)

στο θέμα πάβλοβιτς-γιάνκοβιτς ρωτάω εγώ. ποιον να βάλει στο 3? ή να παίζουμε με 4? στο ματς με την νταρουσάφακα μόλις έκανε εκείνη την τρίπλα ο πάβλοβιτς που του κλέψανε τη μπάλα δεν ξαναπάτησε παρκέ. 5 λεπτά έπαιξε όλα κι όλα. χθες ποιον να έβαζε? τον διαμαντίδη? μαζί με τον φελντέιν ήταν οι χειρότεροι του αγώνα. έβαλε τον γιάνκοβιτς και είδαμε τα αποτελέσματα.

αυτούς έχουμε με αυτούς θα παίξουμε και αύριο και αν κερδίσουμε πάλι αυτούς θα συνεχίσουμε να έχουμε. θα ψάξω από περιέργεια τώρα που έχω χρόνο να διαβάσω σχόλια από το 2009 προ μάλαγας για νίκολας,σχόλια 2010 γενικά για την ομάδα και σχόλια προ μπαρτσελόνας για σάτο,καλάθη κλπ. κάτι μου λέει ότι τα ίδια που διαβάζουμε τώρα θα γράφονταν και τότε. ίσως βρω και κανά μαργαριτάρι "γιαννακόπουλε πούλα ή πάρε κανάν παίχτη και γιατί δεν βάζεις λεφτά για μεταγραφές να φέρεις τον kobe bryant(αφού το μπάτζετ μας είχε χτυπήσει ταβάνι,άρα μόνο με τέτοιους παίχτες θα γινόταν οικονομική υπέρβαση)","ομπράντοβιτς άντε γεια" κλπ

Ξέρω γω; Χρονιές που δεν είχαμε καλά 3αρια θυμάμαι τον Ζοτς να παίζει με 3 γκαρντ... Τροφή για σκέψη... Επίσης, δεν μιλάω για χθες για τον Πάβλοβιτς αλλά για όλη την χρονιά και μην μου πεις ότι όλη την χρονιά ο ΔΔ ή ο Φέντελειν σέρνονται, ειδικά απο όταν ήρθαν οι Γουίλιαμς-Χεινζ, άνετα μπορεί να παίξει σχήματα με 3 κοντούς αφού ο Πάβλοβιτς για πάνω απο ένα 5λεπτα δεν είναι (και γι' αυτό ήρθε και το καλοκαίρι αν θυμάμαι καλά... για μπακ απ του Βλάντο).

Σε ότι αφορά τον Κουζμιτς θα ήθελα να δω τι θα γινόταν στον αγώνα με την λοκομοτίβ στο οακα αν δεν έμπαινε μέσα ο Χάντερ... To ϊδιο και με την Νταρουσάφακα... Ίσως τώρα να μην μιλούσαμε καν για playoffs. O Κουζμιτς ήρθε για να παίζει και αυτός 4-5 λεπτά το πολύ και όχι για να είναι το 2ο σέντερ μας... Επιθετικά είναι απο τους χειρότερους σέντερ που έχω δει ποτέ και αμυντικά συμπαθητικός. Ο Χάντερ μπορεί να δώσει μεγαλύτερη ενέργεια στην επιθεση και να καλυψει καλύτερα τους χώρους στην άμυνα αφού είναι και πιο γρήγορος και πιο αθλητικός απο τον Κουζμιτς. Ξαναλέω δεν είναι παικταράς, αλλά ένας παίκτης που αξίζει να παίζει σε ένα πιο ευέλικτο σχήμα για κανά 10λεπτο, απο το να το παίζει ο κουζμιτς
sircharles
QUOTE (pk13 @ Apr 14 2016, 09:53 ) *
Συμφωνω σε ολα εκτος απο το υγ1...Οταν κρινεται μια θεση στο φαιναλ φορ καθε απωλεια του αντιπαλου ειναι καλοδεχουμενη...Πρωτος στοχος ειναι η προκριση,οχι να αποδειξεις πως εισαι καλυτερη ομαδα...Προτιμω να παω Βερολινο χωρις να ειμαι καλυτερος παρα να ειμαι καλυτερος και να μεινω απ εξω....Οι τραυματισμοι ειναι μεσα στο παιχνιδι...Ας παμε φαιναλ φορ και ας αφησουμε τους αλλους να μιλανε για τυχη....


Πολυ μου αρεσεις...
salonikatasos
QUOTE (Reggie Miller 31 @ Apr 14 2016, 17:19 ) *
Ξέρω γω; Χρονιές που δεν είχαμε καλά 3αρια θυμάμαι τον Ζοτς να παίζει με 3 γκαρντ... Τροφή για σκέψη... Επίσης, δεν μιλάω για χθες για τον Πάβλοβιτς αλλά για όλη την χρονιά και μην μου πεις ότι όλη την χρονιά ο ΔΔ ή ο Φέντελειν σέρνονται, ειδικά απο όταν ήρθαν οι Γουίλιαμς-Χεινζ, άνετα μπορεί να παίξει σχήματα με 3 κοντούς αφού ο Πάβλοβιτς για πάνω απο ένα 5λεπτα δεν είναι (και γι' αυτό ήρθε και το καλοκαίρι αν θυμάμαι καλά... για μπακ απ του Βλάντο).

Σε ότι αφορά τον Κουζμιτς θα ήθελα να δω τι θα γινόταν στον αγώνα με την λοκομοτίβ στο οακα αν δεν έμπαινε μέσα ο Χάντερ... To ϊδιο και με την Νταρουσάφακα... Ίσως τώρα να μην μιλούσαμε καν για playoffs. O Κουζμιτς ήρθε για να παίζει και αυτός 4-5 λεπτά το πολύ και όχι για να είναι το 2ο σέντερ μας... Επιθετικά είναι απο τους χειρότερους σέντερ που έχω δει ποτέ και αμυντικά συμπαθητικός. Ο Χάντερ μπορεί να δώσει μεγαλύτερη ενέργεια στην επιθεση και να καλυψει καλύτερα τους χώρους στην άμυνα αφού είναι και πιο γρήγορος και πιο αθλητικός απο τον Κουζμιτς. Ξαναλέω δεν είναι παικταράς, αλλά ένας παίκτης που αξίζει να παίζει σε ένα πιο ευέλικτο σχήμα για κανά 10λεπτο, απο το να το παίζει ο κουζμιτς

διαφωνώ αλλά τι να κάνουμε.
με 3 γκαρντ παίζουμε έτσι κι αλλιώς,ακόμα και όταν είχαμε μόνο 3,πάλι υπήρχαν στιγμές που έπαιζαν 3 γκαρντ. ποια άλλη 3αδα γκαρντ θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί λοιπόν? δεν μου έρχεται καμία στο μυαλό εκτός από εκείνη που παίζει ο williams στο 3.οπότε ή θα παίζει 40 λεπτά στο 3 ο williams για να μην παίζουν ο πάβλοβιτς και ο γιάνκοβιτς ή αναγκαστικά θα παίζει κάποιος από τους άλλους 2. προσωπικά κι εγώ τον πάβλοβιτς θα έβαζα αντί του γιάνκοβιτς. και μιας και αναφερόμαστε στο χθεσινό παιχνίδι ρωτάω όλους εσάς που κράζετε τον πάβλοβιτς. απρίλη έχουμε με τα δεδομένα απρίλη και την εμφάνιση των υπολοίπων,ποιον θα έπρεπε να βάλει αντί των 30 λεπτών(πόσα έπαιξαν συνολικά δεν ξέρω οι πάβλοβιτς,γιάνκοβιτς μαζί) των 2 sf της ομάδας. η απάντηση μερικών ξέρω ποια θα είναι. να έπαιζε ο χαραλαμπόπουλος αν ήταν καλά

στο θέμα του κούζμιτς τώρα. ο κούζμιτς ήρθε για 2ος σέντερ και όχι για 4-5 λεπτά. σωστό ή λάθος,μάλλον λάθος εκ του αποτελέσματος. αυτή τη στιγμή από τον χάντερ πάντως είναι καλύτερος και στην άμυνα,εκτός από τις αλλαγές στα μαρκαρίσματα(και όχι στις περιστροφές όπου όπως έγραψα θεωρώ τον χάντερ τραγικό λόγω απειρίας κυρίως). και θα αντιστρέψω τώρα την πρόταση σου για νταρουσάφακα και κουμπάν και θα σου πω ότι χωρίς κούζμιτς δεν θα κερδίζαμε ούτε τη φενέρ,όπου στα λεπτά που έπαιξε ήταν πολύ καλός και στην άμυνα στο ούντο και στα ριμπάουντ και έβαλε και τους πόντους που έβαλε ο χάντερ στα παιχνίδια που λες. όπως βλέπεις μπορούμε να κάνουμε την κολοκυθιά σε αυτό το θέμα της βοήθειας κάποιων παιχτών στα παιχνίδια. πώς και δεν διαβάσαμε και για τον παπαγιάννη πάλι...


υγ. δεν τα βάζω μαζί σου. το λέω για να μην υπάρχει παρεξήγηση. απλά εσένα βρήκα τώρα,εσύ θα τα ακούσεις tongue.gif
erasitehnis
Υπάρχει κάποιος που σε κρίσιμο αγώνα θα χρησιμοποιούσε τον Γιάνκοβιτς και τον Χάντερ στη θέση του Πάβλοβιτς και του Κούζμιτς?

Και εγώ έχω παράπονα από τον Τζόρτζεβιτς αλλά οι μεταγραφές του ήταν ο Ραντούλιτσα (1,1 εκ) ο Πάβλοβιτς (0,3 εκ) ο Κουζμιτς (0,3 εκ) και ο Φέλντειν (0,27 εκ). Όλες είναι τίμιες επιλογές. Η προετοιμασία του αγώνα και το κοουτσάρισμα είναι που προβληματιζει.

Διέψευσέ με Σάλε!!!
Nik Tepits
Αυτη η νωχελικοτητα που δειχνουμε, ποιανου το φταιξιμο ειναι? Ειναι δυνατον να ειναι ολη η ομαδα ετσι? Αφου εχουμε να κανουμε μεγαλο διπλο απο εποχη Πεδουλακη, ο κοουτς επρεπε να δουλεψει οσο δεν παει στην ψυχολογια και στην πνευματικη προετοιμασια των παιχτων. Εκει απετυχε εντελως, ειδαμε ακομα και τους πιο παλιους νευρικους, ομαδα χωρις κινητρο.

Οπως ο Περασοβιτς σκεφτηκε σωστα οτι μονο απο τον Ραντου δεν γινεται να χασει, ετσι πρεπει να κανει και ο Σαλε. Αστον Μπουρουση να βαλει και 25 ποντους, προστετεψε το επιθετικο σου οπλο και ασε τους Κουζμιτς και Χαντερ να κανουν ευκολα φαουλ.

Πραγματικα η Καχα ειναι τοσο γρηγορη, που οι Βλαντο και Παβλοβιτς δεν πρεπει να παιξουν καθολου αυριο. Οι Χεινς, Καλαθης, Φελντειν, Ελλιοτ και ΔΔ πρεπει να κυνηγανε τα αντιπαλα γκαρντ μεχρι να σκασουν. Το τρυκ που εκανε ο Ολυμπιακος εκει μεσα ειναι οτι εκανε αλλεπαλληλα φαουλ στα γκαρντ νωρις στις επιθεσεις τους για να βγουν εκτος ρυθμου. Η Καχα τελειωνει γρηγορα τις επιθεσεις της, γιατι μονο ετσι μπορει! Καλυπτει τις αδυναμιες της με γρηγορο μπασκετ. Στο σκεπτομενο υπερτερουμε οσο δεν παει.

Ελεος και με τις βοηθειες, σχεδον ολα τα τριποντα ηταν ελευθερα! Παντως το παν για αυριο ειναι η ψυχολογια μας, εδω θα δειξει ποσο leader ειναι ο Σαλε. Αυτο που διαβαζω οτι διαλεγουμε ματς για break, απλα γελαω με το μυαλο μας που νομιζουμε οτι ειαμστε σε τετοια θεση να σημαδεουμε ματς. Οπως με την Εφες, βεβαια...Η απαντηση ειναι απλη, μας διελυσε η Εφες στο 4ο αλλα και η Καχα στο 2ο δεκαλεπτο χθες.

Αυτο που με ενοχλει ιδιαιτερα στον Σαλε ειναι οτι φαινεται στον κοσμο του εν ωρα του ματς. Στη φαση που πηραν 4-5 επιθετικα ριμπαουντ παρε ταιμ αουτ αμεσως και παρτα στο κρανιο! Αντιδρασεις μηδεν.
Reggie Miller 31
QUOTE (salonikatasos @ Apr 14 2016, 17:41 ) *
διαφωνώ αλλά τι να κάνουμε.
με 3 γκαρντ παίζουμε έτσι κι αλλιώς,ακόμα και όταν είχαμε μόνο 3,πάλι υπήρχαν στιγμές που έπαιζαν 3 γκαρντ. ποια άλλη 3αδα γκαρντ θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί λοιπόν? δεν μου έρχεται καμία στο μυαλό εκτός από εκείνη που παίζει ο williams στο 3.οπότε ή θα παίζει 40 λεπτά στο 3 ο williams για να μην παίζουν ο πάβλοβιτς και ο γιάνκοβιτς ή αναγκαστικά θα παίζει κάποιος από τους άλλους 2. προσωπικά κι εγώ τον πάβλοβιτς θα έβαζα αντί του γιάνκοβιτς. και μιας και αναφερόμαστε στο χθεσινό παιχνίδι ρωτάω όλους εσάς που κράζετε τον πάβλοβιτς. απρίλη έχουμε με τα δεδομένα απρίλη και την εμφάνιση των υπολοίπων,ποιον θα έπρεπε να βάλει αντί των 30 λεπτών(πόσα έπαιξαν συνολικά δεν ξέρω οι πάβλοβιτς,γιάνκοβιτς μαζί) των 2 sf της ομάδας. η απάντηση μερικών ξέρω ποια θα είναι. να έπαιζε ο χαραλαμπόπουλος αν ήταν καλά

στο θέμα του κούζμιτς τώρα. ο κούζμιτς ήρθε για 2ος σέντερ και όχι για 4-5 λεπτά. σωστό ή λάθος,μάλλον λάθος εκ του αποτελέσματος. αυτή τη στιγμή από τον χάντερ πάντως είναι καλύτερος και στην άμυνα,εκτός από τις αλλαγές στα μαρκαρίσματα(και όχι στις περιστροφές όπου όπως έγραψα θεωρώ τον χάντερ τραγικό λόγω απειρίας κυρίως). και θα αντιστρέψω τώρα την πρόταση σου για νταρουσάφακα και κουμπάν και θα σου πω ότι χωρίς κούζμιτς δεν θα κερδίζαμε ούτε τη φενέρ,όπου στα λεπτά που έπαιξε ήταν πολύ καλός και στην άμυνα στο ούντο και στα ριμπάουντ και έβαλε και τους πόντους που έβαλε ο χάντερ στα παιχνίδια που λες. όπως βλέπεις μπορούμε να κάνουμε την κολοκυθιά σε αυτό το θέμα της βοήθειας κάποιων παιχτών στα παιχνίδια. πώς και δεν διαβάσαμε και για τον παπαγιάννη πάλι...


υγ. δεν τα βάζω μαζί σου. το λέω για να μην υπάρχει παρεξήγηση. απλά εσένα βρήκα τώρα,εσύ θα τα ακούσεις tongue.gif

χαχαχαχαχα κανένα θέμα πραγματικά. Απλά το βλέπουμε εντελώς διαφορετικά το όλο θέμα. Τεσπα, το θέμα είναι να συνέλθει η ομάδα γιατι πραγματικά και πέρα απο τις όποιες συγκεκριμένες ενστάσεις έχουμε, χθες ΟΛΗ η ομάδα δεν μπήκε στο γήπεδο. Πάντως συμφωνώ μαζί σου ότι ο μηδενισμός είναι κάτι που δεν αξίζει να γίνεται, ειδικά σε μια σειρά όπου ένας αγώνας δεν λέει τίποτα! wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.