Help - Search - Members - Calendar
Full Version: NBA fantasy 09-10
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > BasketForum Games (NBA Fantasy Leagues)
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
spysta
QUOTE(Omar Little @ Oct 15 2009, 12:43 ) *
ο Jackson να συνεχίσει να χρεώνεται επίτηδες 5 φάουλ από το 1ο quarter, χωρίς να πάρει ανταλλαγή. cool.gif tongue.gif

O Jakson ειναι ΗΔΗ προς πωληση. smiley.gif
thrylos7
Ανταλλαγή με Ilgauskas θα πάρει και θα τρέχετε μετά... banana.gif

Βρε έχω τόσο ωραία SG, αφού σας αρέσουν, το ξέρω...
T.W.Is.M.
QUOTE(thrylos7 @ Oct 15 2009, 15:55 ) *
Ανταλλαγή με Ilgauskas θα πάρει και θα τρέχετε μετά... banana.gif

Βρε έχω τόσο ωραία SG, αφού σας αρέσουν, το ξέρω...


Τι θες για να μου δωσεις το Mayo??? smiley.gif tongue.gif
thrylos7
laugh.gif

Έχεις πολλούς PF-C, θέση που μ' ενδιαφέρει, πάντως...
T.W.Is.M.
QUOTE(thrylos7 @ Oct 15 2009, 17:07 ) *
laugh.gif

Έχεις πολλούς PF-C, θέση που μ' ενδιαφέρει, πάντως...


Εισαι σιγουρος γι αυτο??? smiley.gif
Θες Τζεφερσον μηπως? tongue.gif
Παντως με τις πολλες ανταλλαγες βλεπω οτι χανεται η μπαλα και μπορει να δουμε ανακαταταξεις. Οπως η παρακατω:
Στους 2 τελευταιους γυρους του ντραφτ ειχα σκοπο να επιλεξω τους Ryan Gomes και Flip Murray, ομως με προλαβαν οι 2 που επελεγαν πριν απο μενα(Omar Little & rchos) και τους πηραν. Εμεινα χωρις παιχτες στη λιστα, καθυστερησα χαρακτηριστικα γιατι ημουν αμελετητος( tongue.gif ) και τελικα πηρα το Maurice Evans. Την επομενη μερα εκοψα τον Evans και πηρα τον Shane Battier, τον οποιο ειχε κοψει ο Omar Little. Ανταλλαξα τον Battier για το Louis Williams. Στη συνεχεια εδωσα τον Williams(το ανταλλαγμα του κομμενου απο τον Omar Little Battier) στον ιδιο τον Omar Little σε ενα trade που μου εδωσε τον Aaron Brooks. Δηλαδη απο ενα ντραφτ πικ-λυση της τελευταιας στιγμης βρεθηκα με το βασικο πλει μεικερ του Χιουστον, που απο πολλους αναμενεται να κανει την καλυτερη του σεζον!
Tωρα το μονο που μενει ειναι να κανω αλλη μια ανταλλαγη 2 δικων μου για 1, ωστε να αδειασει μια θεση στο ροστερ και να ξαναπαρω τον κομμενο Evans για να εχω αποκτησει εναν παιχτη(Brooks) απο το απολυτο τιποτα!
Omar Little
QUOTE(T.W.Is.M. @ Oct 15 2009, 17:42 ) *
Παντως με τις πολλες ανταλλαγες βλεπω οτι χανεται η μπαλα και μπορει να δουμε ανακαταταξεις. Οπως η παρακατω:
Στους 2 τελευταιους γυρους του ντραφτ ειχα σκοπο να επιλεξω τους Ryan Gomes και Flip Murray, ομως με προλαβαν οι 2 που επελεγαν πριν απο μενα(Omar Little & rchos) και τους πηραν. Εμεινα χωρις παιχτες στη λιστα, καθυστερησα χαρακτηριστικα γιατι ημουν αμελετητος( tongue.gif ) και τελικα πηρα το Maurice Evans. Την επομενη μερα εκοψα τον Evans και πηρα τον Shane Battier, τον οποιο ειχε κοψει ο Omar Little. Ανταλλαξα τον Battier για το Louis Williams. Στη συνεχεια εδωσα τον Williams(το ανταλλαγμα του κομμενου απο τον Omar Little Battier) στον ιδιο τον Omar Little σε ενα trade που μου εδωσε τον Aaron Brooks. Δηλαδη απο ενα ντραφτ πικ-λυση της τελευταιας στιγμης βρεθηκα με το βασικο πλει μεικερ του Χιουστον, που απο πολλους αναμενεται να κανει την καλυτερη του σεζον!
Tωρα το μονο που μενει ειναι να κανω αλλη μια ανταλλαγη 2 δικων μου για 1, ωστε να αδειασει μια θεση στο ροστερ και να ξαναπαρω τον κομμενο Evans για να εχω αποκτησει εναν παιχτη(Brooks) απο το απολυτο τιποτα!


Η πλάκα είναι ότι μια μέρα πριν είχα κάνει πρόταση για τον Lou Williams με παίκτη που δίνει υπερδιπλάσιους fantasy points από τον Battier αλλά έφαγα reject. laugh.gif

Από εκεί και πέρα πίστευα στον Brooks αλλά θεωρώ ότι πάνω κάτω θα βγάλει τους ίδιους fantasy points με τον Bynum, αρκεί να αποφύγει ο τελευταίος τους τραυματισμούς. Εκεί που τζόγαρα στο trade μας είναι στο Lou-Prince. Αλλά με Gordon,Villanueva νομίζω ότι θα περιοριστεί κατά πολύ ο ρόλος του στο Detroit και θα γίνει ένας πολύ καλός χαμάλης. Από την άλλη θεωρώ δεδομένο ότι θα ανέβει αρκετά κι ο Lou αν και σίγουρα όχι στα επίπεδα του Brooks. Ταυτόχρονα πήρα και center για να μπορώ να κινηθώ πιο άνετα στην αγορά καθώς μέχρι τώρα αν μου έκαναν πρόταση για Murphy ας πούμε δύσκολα θα δεχόμουν γιατί δεν θα είχα πόντους από ψηλούς. Οπότε δεν νομίζω ότι βγήκα τόσο χαμένος ενώ με λίγη τύχη μπορεί να πάρω και παραπάνω πόντους. Το μόνο σίγουρο πάντως είναι ότι εσύ βγήκες κερδισμένος. wink.gif

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

@Thrylos: κι ο Roy SG είναι ε? 65.gif

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kαι για να συνεχίσω στο ίδιο μοτίβο
QUOTE(Omar Little @ Oct 14 2009, 03:13 ) *
Κι επειδή είμαι τρομερά σταθερός στις απόψεις μου


το παρακάτω έπαψε να ισχύει.

QUOTE(Omar Little @ Oct 13 2009, 20:16 ) *
Guys να ξέρετε ότι οι Deron, Westbrook, Salmons είναι προς το πρόν αδιαπραγμάτευτοι.


Everything is for sale at the right price!!!
Gravedigger
QUOTE (pierce21 @ Oct 14 2009, 18:58 ) *
απλα να προσθεω οτι το trade ειναι
Howard jackson + fisher (το οτι τον αφησε ελευθερο και τον πηρε μετα ο spysta δε μου λεει τιποτα)

για

Anthony Parker,Jason Terry,Tyson Chadler και Lamar Odom

Ακόμα και αυτό κλεψιά είναι κατά την γνώμη μου.Τσπ...

QUOTE (spysta @ Oct 14 2009, 19:55 ) *
###### Kαι κατι αλλο .. επειδη ΔΕΝ θελω να βγω ο ΚΑΚΟΣ της παρεας .. γιατι μαλλον οι περισσοτεροι καπως ετσι με σκεφτεσαι (δολιοπλοκος,κλεφτης spysta smile.gif κτλ) ... καντε Ο,ΤΙ γουσταρετε !!!Ενα παιχνιδακι ειναι .. σιγα μην χαλασουμε και τις καρδιες μας γι αυτο

Κακός της παρέας δεν θα βγεις.Από την στιγμή που μπορείς να κλέψεις γιατί να μην το κάνεις?

QUOTE (T.W.Is.M. @ Oct 15 2009, 17:42 ) *
Ανταλλαξα τον Battier για το Louis Williams.

Τώρα αυτό το Trade στέκει?Kotzito να δεν κάνω λάθος ο Lou ήταν δικός σου.Sorry,αλλά θεωρώ ότι σε έχουν κατακλέψει.
Γνώμη μου φυσικά αλλά 3 trades έχεις κάνει και από αυτά βγαίνεις η χαμένος η πολύ χαμένος.
T.W.Is.M.
QUOTE(Gravedigger @ Oct 15 2009, 20:16 ) *
Τώρα αυτό το Trade στέκει?Kotzito να δεν κάνω λάθος ο Lou ήταν δικός σου.Sorry,αλλά θεωρώ ότι σε έχουν κατακλέψει.
Γνώμη μου φυσικά αλλά 3 trades έχεις κάνει και από αυτά βγαίνεις η χαμένος η πολύ χαμένος.


Κι αυτο για μενα αδικο ειναι. Εγω ρωτησα τι ηθελε για Louis Williams και μου εδωσε 3 ονοματα(εναν απ τους 3), μεταξυ των οποιων ο Battier. Αφου τον ζητησε απο μονος του ομως...
Τωρα που σε πετυχαινω ομως...για ενα δικο σου που σε ειχα ρωτησει, μηπως το ξανασκεφτηκες? tongue.gif
Gravedigger
QUOTE (T.W.Is.M. @ Oct 15 2009, 20:39 ) *
Τωρα που σε πετυχαινω ομως...για ενα δικο σου που σε ειχα ρωτησει, μηπως το ξανασκεφτηκες? tongue.gif

Εξετάζω,καθώς έχεις και νέα πρόσωπα.. smile.gif

ΥΓ.Σε όλα τα trades ποτέ δεν φταίει αυτός που έχει κέρδος.Και μένα αν μου έδιναν τον Lebron για τον Blatche δεν θα έλεγα όχι.Το θέμα είναι να καταλαβαίνουμε τι κάνουμε...
Pierce
Eιμαι ξενερωμενος μεχρι αηδιας παιδια. Πραγματικα απογοητευμενος. Περιμενα πως και πως να ξεκινησει η σεζον, αλλα αυτο ειναι παρωδία
Σχεδον η ολοτητα των trades που εχουν γινει ειναι κλεψιμο απο την αρχη μεχρι το τελος. Και η πλειοψηφια μαλιστα αφορα την ιδια ομαδα rolleyes.gif . Εχουμε χασει το point του παιχνιδιου. Ο σκοπος ειναι να κανατε καλη ομαδα απο την αρχη στο draft, και αν σας βγουν οι παιχτες ,και κερδισετε , μπραβο , αλλα οχι ετσι, αυτο ειναι κοροιδια ... Το μονο που εχω δει ειναι κλεψιες και λαθη ασχετοσυνης, τα οποια δυστυχως επηρεαζουν ολη την λιγκα και τους υπολοιπους που με στρωτες κινησεις και προτασεις προσπαθουν να κανουν κατι, σωστο θεατρο παραλογου. Συγνωμη αν γινομαι σκληρος αλλα ειναι η πραγματικοτητα. Παιζω 5 χρονια Fantasy και 3 χρονια σε αντιστοιχες λιγκες, αλλα τετοια πραγματα μα την παναγια δεν ξαναειδα! Δεν ειναι θεμα υποκειμενικοτητας αλλα κοινης λογικης. Το να κανεις μια προταση για να βγεις κερδισμενος απεχει παρασαγγας απο αυτα που εχουν γινει....


Προσωπικα θεωρω οτι πρεπει να ανακαλεσθουν ολα τα trades και να υπαρξει και επανεξεταση στην στελεχωση του πρωταθληματος.....

Ζητω λοιπον το ελευθερο να ενεργησω οπως κρινω και ας φανω κακος....



Θελω να δω 14 ποστς, ειτε συμφωνιας ειτε διαφωνιας
Gravedigger
Συμφωνώ.-
sarounas
sυμφωνώ για ανάκληση όλων των trades μέχρι τώρα.
μπορούμε να αρχίσουμε από την αρχή…

Ok, ένα παιχνίδι είναι αλλά αν δεν παιχτεί σωστά δεν έχει κανένα νόημα αφού δεν θα μπορέσουμε να το ευχαριστηθούμε
ελπίζω αυτό να λειτουργήσει ως μάθημα για να μην ξανασυμβούν τα ίδια wink.gif
kotzito
Αφου κατα καποιο τροπο εγω εγινα η αιτια για ολη αυτη την κατασταση,συμφωνω κι εγω και μαλιστα αν συμφωνουν και οι υπολοιποι προτεινω να αποχωρησω... smile.gif
sarounas
QUOTE(kotzito @ Oct 15 2009, 21:54 ) *
Αφου κατα καποιο τροπο εγω εγινα η αιτια για ολη αυτη την κατασταση,συμφωνω κι εγω και μαλιστα αν συμφωνουν και οι υπολοιποι προτεινω να αποχωρησω... smile.gif

όχι βέβαια..... δεν υπάρχει περίπτωση να αποχωρήσεις
λογικό είναι να συμβαίνουν αυτά, εξάλλου πρώτη φορά δεν παίζεις?

τώρα πια μετά την ανάκληση μπορείς να επανέλθεις δριμύτερος και πιο έμπειρος
benchwarmer
+1 sarounas, και στα δυο ποστ.

Συν μια προταση δικη μου, να μην μπορει να γινει κανενα τρειντ, μεχρι να αρχισει η χρονια και πεσουν τα πρωτα νουμερα.
T.W.Is.M.
Θα ειμαι ο πρωτος που θα διαφωνησει, οχι γιατι θεωρω πως ειμαι κερδισμενος απο ολα αυτα, αλλα γιατι ειμαι αυτος που εχει κανει τις πιο πολλες ανταλλαγες σε αριθμο και εχω αλλαξει περισσοτερο την ομαδα μου. Θεωρω επισης οτι σημασια εχει τι θα πει η πλειοψηφια και οχι να υπαρχει ομοφωνια. Γιατι αν το ζητουμενο ειναι η ομοφωνια, δε θα τη χαλασω εγω. Αν ολοι οι υπολοιποι συμφωνουν οτι το παιχνιδι θα γινει καλυτερο με το να ακυρωθουν ολες οι ανταλλαγες, δε θα φερω αντιρρηση και θα αλλαξω την ψηφο μου.
Pierce
καθαρα θεμα πλειοψηφιας , και βγαζοντας την δικια μου ψηφο εκτος μαλιστα. Για αυτο ειπα 14 ποστς (απλα να πω οτι ο τζινομπιλι με πμ μου γνωστοποιησε οτι συμφωνει)


Αλεξ, αν και εφοσον υπερψηφιστει η προταση, θα το κοιταξω και αυτο που ειπες
rchos
αν και μαρεσουν τα trades που εκανα συμφωφνω κι εγω.
ισως θα μπορουσαμε να κανουμε το θεμα των trades πιο αυστηρο παντως με το να μην γινουν μεχρι να αρχισει η αγωνιστικη δραση διαφωνω.
T.W.Is.M.
QUOTE(pierce21 @ Oct 15 2009, 22:40 ) *
καθαρα θεμα πλειοψηφιας , και βγαζοντας την δικια μου ψηφο εκτος μαλιστα. Για αυτο ειπα 14 ποστς (απλα να πω οτι ο τζινομπιλι με πμ μου γνωστοποιησε οτι συμφωνει)


Αλεξ, αν και εφοσον υπερψηφιστει η προταση, θα το κοιταξω και αυτο που ειπες


Ωραια, κραταω τοτε αυτο που ειπα πριν και φυσικα ακολουθω αυτο που θελει η πλειοψηφια. peace.gif
j-kidd13
Διαφωνω με αποχωρηση Kotzito,αλλα συμφωνω με την επαναφορα ολων των ροστερ στο αρχικο σταδιο...
Constantinos G F
Το σωστό που θα πρέπει να μου πει κάποιος είναι :

" Τι θες ρε φίλε και εσυ ? Σε ρώτησε κανένας ? "

Ζητάω λοιπόν συγγνώμη εκ των προτέρων αλλά η μανία μου με τα fantasy, τα 10 χρόνια που παίζω με έχουν κάνει από "fantasy διαστροφή" να παρακολουθώ και να διαβάζω τα της λίγκας σας και το θέμα σας με τα Trades.

Ορίστε λοιπόν κι άλλο υλικό για την κουβέντα σας .......

Trade analysis tool by Baskeball Monster

Τώρα ίσως βγάζω τα ματάκια μου γιατί του χρόνου ίσως βρεθούμε αντίπαλοι αλλά .........


(Έχω βάλει στο Forum σας μήνυμα για ESPN Fantasy NBA League. Μένουν 1-2 θέσεις. Αν σας ενδιαφέρει περιμένω το email σας στο -> cgf_gr@yahoo.com )
Gravedigger
QUOTE (Constantinos G F @ Oct 15 2009, 23:13 ) *
Trade analysis tool by Baskeball Monster

Τώρα ίσως βγάζω τα ματάκια μου γιατί του χρόνου ίσως βρεθούμε αντίπαλοι αλλά .........

Καλά δεν νομίζω ότι χρειάζεται κάποιο link για να φτιάξεις σωστή ομάδα.Ειδικά αν παρακολουθείς ΝΒΑ.Το συγκεκριμένο ειδικά δεν μπορώ να το πάρω στα σοβαρά από την στιγμή που βλέπω τον Amare στο 6 και τον Kevin Martin στο 12!!!
spysta
εγω οπως εξηγησα στον pierce δεν πιστευω οτι θα υπαρξει καποια διαφορα αν ξαναγυρισουν τα trades οπως ηταν στην αρχη .. και το λεω εχοντας την επιγνωση οτι εχω βγει ΤΙΓΚΑ κερδισμενος ΚΑΤΕΜΕ απο τις ανταλλαγες

το θεμα ειναι οτι ο καθενας βλεπει διαφορετικα το τι trades τον ευνοουν και τι οχι .. ειναι καθαρα υποκειμενικο θεμα .. και ΚΥΡΙΩΣ επειδη οι περισσοτεροι ειναι νεοι στο παιχνιδι (οπως εγω) .. θεωρω οτι λυση στο θεμα ΔΕΝ θα βρεθει .. η εμπειρια απο το παιχνιδι παιζει τον σημαντικοτερο ρολο .. αλλιως βλεπω εγω ο νεοπας ενα trade .. αλλιως ενας πχ που παιζει 3-4 χρονια

###Αντιλαβμανομαι πληρως βεβαια οτι για εναν εμπειρο στο παιχνιδι .. ολα αυτα τα περιεργα trades μπορει να του ερχονται απανωτα εγκεφαλικα και να του χαλανε το παιχνιδι .. το χω ζησει και γω σε αλλο game εξαλλου !!

προσωπικα εχω κουραστει ΠΑΡΑ πολυ απο το πραγμα .. απο την ολη κατασταση που ξεκινησε απο ενα trade μεταξυ εμενα και του kotzito

ΔΕΝ εχω προβλημα να ξαναγυρισουν τα αρχικα ροστερ ..κυριως επειδη ενοχλουνται πολλοι συμφορουμιτες!!
παρολλο που εχω κανει ΑΠΕΙΡΕΣ ανταλλαγες μεχρι στιγμης!!
απλα θεωρω οτι λυση απ αυτο ΔΕΝ θα βρεθει .. φαυλος κυκλους ειναι ..
ασε που καποιοι οπως εγω αφιερωσαν ΜΠΟΛΙΚΟ χρονο για να φθασουν στα τωρινα τους ροστερ ..

τσπ

@@@@@@καλυτερα να συμμοφωθειτε με την ιδεα οτι ΠΟΛΛΑ απο τα παδια που παιζουν οι νεοι στο χωρο .. και τα trades που θα γινονται πολλες φορες θα ειναι λανθασμενα κατα πολλους .. ετσι ειναι το πραγμα και δυσκολα θα αλλαξει ..

οπως ειπα στον pierce .. ετυχε η χρονια!!! smiley.gif
Das Kapital
Ενα λευκο απο εμενα...

Τυχαινει μερικες φορες μετα απο ενα trade να εχουν γινει πιο δυνατες δυο ομαδες,στην πραγματικοτητα δεν πιστευω πως αυτο ισχυει στην προκειμενη περιπτωση,το θεμα ειναι ο Kotzito να εκανε οτι εκανε γνωριζοντας το και να συμμετεχει μεχρι το τελος της σεζον στο πρωταθλημα και οχι να την ''κανει'' δυναμωνοντας την ομαδα καποιου αλλου!
sacarame
Λοιπόν ας πω κι εγώ την ταπείνη μου άποψη.

Κατ'αρχάς σε αυτό που ρώτησε ο Αρης,θα πω ότι διαφωνώ και πιστεύω ότι δεν χρειάζεται να ακυρωθούν τα trades

Βέβαια θεωρώ ότι οι ανταλλαγές που έχουν γίνει στην πλειοψηφία τους,και ειδικά αυτές που προκάλεσαν την αντίδραση πολλών,είναι ΣΧΕΔΟΝ ΤΡΑΓΙΚΕΣ..Εγώ προσωπικά δεν θα τις απόδεχόμουν για κανένα λόγο,και θεωρώ τον kotzito ως τον πιο αδικημένο αυτή τη στιγμή και θα έλεγα τον ''τον πιάσανε Κώτσο'' (πάντα φιλικά τα λέω για να μην παρεξηγηθώ)


ΑΛΛΑ


σε αυτό το σημείο μπαίνει ο υποκειμενικός παράγοντας..Δηλαδή πχ ο κοτζίτο (και χρησιμοποιώ το συγκεκριμένο παιδί καθαρά και μόνο για να δώσω το παράδειγμα και για κανέναν άλλο λόγο) μπορεί να θεωρεί ότι οι συγκεκριμένες ανταλλαγές που πραγματοποίησε βοηθούν και ενισχύουν το ρόστερ του..Μπορεί δηλαδή τον Χ παίκτη που επέλεξε στο ντραφτ να πιστεύει ότι δεν θα κάνει τόσο καλή χρονιά,ή ότι μπορεί να τραυματιστεί ή ότι τέλοσπάντων δεν τον πάει και γουστάρει πολύ τον Ψ παίκτη...Οπότε εφ'όσον θεωρεί την προσφορά που του γίνεται συμφέρουσα,είναι ΔΙΚΑΙΩΜΑ του να την αποδεκτεί,όσο τραγική και άθλια κι αν είναι για τους υπόλοιπους.Και ναι ήταν τραγικές,αλλά δεν ήταν και όπως αναφέρει ο Ντιγκερ Μπλάτσε αντί Λεμπρόν( btw ντιγκερ με ψήνει αυτή η τράμπα,θα σου τον δώσω τώρα που κόλλησε την γουρουνογρίπη, να κολλήσει όλη την ομάδα σου και να ζητήσω την αποβολή της από το πρωτάθλημα,ανοίγοντας το δρόμο για τον τίτλο σε όλους εμάς τους υπόλοιπους laugh.gif laugh.gif laugh.gif )

Να πω επίσης ότι,από την δικιά μου τουλάχιστον οπτική γωνία, και αυτό το κομμάτι είναι μέρος του παιχνιδιού...Εδώ στην πραγματικότητα έχουμε δει αντικειμενικά τρισάθλιες ανταλλαγές..Δεν αναφέρω παραδείγματα γιατί όλοι είστε πολύ καλοί γνώστες του ΝΒΑ οπότε θα ήταν χάσιμο χρόνου...Και αυτός ο παράγοντας είναι μέρος του παιχνιδιού και δίνει μια κάποια διαφορετική νότα στις εξελίξεις και την πορεία του fantasy.


Οπότε γενικά για να μην σας κουράσω,πιστεύω ότι πρέπει να μείνουμε ως έχουμε και από δω και πέρα όλοι να είμαστε πιο προσεκτικοί ώστε να μην υπάρξουν περισσότερα προβλήματα..Αν ξαναεμφανιστεί βέβαια ίδιο ή χειρότερο περιστατικό,μπορεί να ξανασυζητηθεί...
Βέβαια να πω ότι εγώ σαν νέο μέλος του φάνταζι,δεν μπορώ να έχω βαρύνουσα άποψη,καθώς δεν ξέρω 100% τις επιπτώσεις που μπορούν να έχουν αυτές οι ανταλλαγές στην πορεία του παιχνιδιού.Μπορώ να τις φανταστώ,αλλά δεν είμαι βέβαιος.
Βέβαια από τη στιγμή που η πλειοψηφία αποφασίσει ακύρωση των ανταλλαγών,από εμένα έχει το ελεύθερο ο ''Αρειος Στερν'' να το πράξει,καθώς η ψήφος μου δεν θα την εμποδίσει..(ούτως ή άλλως εγώ δεν έκανα κάποια τράμπα μέχρι τώρα laugh.gif,σας την έσκασα)

Τέλος,θέλω να πιστεύω πως δεν υφίσταται καν θέμα περί αποχώρησης ατόμου από τη λίγκα,καθώς παιχνίδι είναι και δεν θα χαλάσουμε τις καρδιές μας για αυτό...
aegeansheed
Καταρχάς καλησπέρα στους ομοιοπαθείς μου,

Να πω την άποψή μου και την εμπειρία μου ως τώρα από τη συμμετοχή μου στο fantasy:

Από τους παίκτες που συμμείχαν στο draft διάλεξα μια λίστα με αυτούς που θα ήθελα στην ομάδα μου (επειδή μου αρέσουν ή επειδή πιστεύω ότι θα μου φέρουν πόντους). Η επιλογή μου ήταν προσεκτική και σε πολλά picks, λόγω της συμπάθειάς μου σε έναν παίκτη ή της έντασης της στιγμής, κάτι που με έκανε να ταυτιστώ με τους παίκτες που τελικά διάλεξα (π.χ. Nowitzki, Morrow, T.Parker,Evans). Πρακτικά αυτό σημαίνει για μένα ότι θέλω να δω τα picks μου, να είναι εκείνα που θα με φέρουν ψηλά (hopefully tongue.gif ). Δε λέω, έκανα και επιλογές που έχω μετανοιώσει (Ilyasova), αλλά και πάλι δε θα τον "σκοτώσω" με τη μία. Θα αφήσω το παιχνίδι να ξεκινήσει για να παρακολουθώ την κατάστασή τους (αυτό δεν είναι το fantasy???) και αναλόγως θα κάνω τις προσαρμογές. Έτσι κι αλλιώς υπάρχει και το add/drop, σε περίπτωση που κάποιος δε θέλει να εμπλακεί σε ανταλλαγές. Πολλοί μάλιστα που βλέπω ήδη στους FA's είμαι σίγουρος ότι μπορούν να πιάσουν μέχρι και 1500-2000 (π.χ. Hugues-Haywood) υπό συνθήκες.

Φαντάζομαι ότι κάποια παιδιά δεν πήραν τους top παίκτες που θα ήθελαν, αλλά και πάλι (τουλάχιστον) έχουν έναν παίκτη που θα τους δώσει εγγυημένα fantasy points. Είναι η σειρά του draft τέτοια, που αν παίξεις standar με κανονική σειρά επιλογής στους πρώτους 3 γύρους, παραμένεις ανταγωνιστικός σε κάθε περίπτωση (φρονώ).

Γενικά δε βλέπω αναγκαία την πολιτική των ανταλλαγών πριν το ξεκίνημα, ειδικά μάλιστα πριν τον Δεκέμβρη-αν σκεφτείτε ότι ο τερματισμός θα είναι τον Απρίλη περίπου. Ουσία θα είχε να κάνουμε μία-δύο κινήσεις που θα φέρουν σε μια ισοροπία την ομάδα των βασικών. Προσωπικά αν και δέχτηκα 4-5 προτάσεις (που σε real life συνθήκες μπορεί να ήταν και το joke of the year) που περιλάμβαναν βασικούς μου παίκτες, αποφάσισα να κατέβω όπως έχω. Όχι λόγω συντηρητισμού, αλλά βάσει λογικής.

Θα πω μόνο για τον kotzito ότι θα ήθελα 42.gif να είναι και αυτός (όπως όλοι μας) μέχρι το τέλος.

υγ.1 Για μένα το fantasy είναι ένα κίνητρο να παρακολουθώ τα stats/standings για να βελτιώνω τις γνώσεις μου σε παίκτες. Όσο περισσότεροι fantasy players γνωρίζουν όλο και καλύτερα, τόσο πιο ανταγωνιστικό και ενδιαφέρον θα είναι το παιχνίδι.
υγ.2 Κι εγώ θα ήθελα τον Lebron ή τον Kobe, αλλά ο Naismith μου έστειλε τον Γερμανό.
υγ.3 Η ιδέα να υπάρχει ένας "trade administrator" με βρίσκει σύμφωνο και θετικό
sacarame
QUOTE(aegeansheed @ Oct 16 2009, 01:33 ) *
υγ.3 Η ιδέα να υπάρχει ένας "trade administrator" με βρίσκει σύμφωνο και θετικό



Πολύ καλή ιδέα.Είχα σκεφτεί κι εγώ κάτι παρόμοιο αλλά το προσδιόρισες τέλεια με αυτές τις 2 λέξεις...Αν θέλουμε να το κάνουμε και τελείως δημοκρατικό,θα μπορεί ο συγκεκριμένος admin να παρουσιάζει την εκάστοτε ''κακή''ανταλλαγή σε αυτό το τόπικ,και να αποφασίζεται από κοινού αν θα πραγματοποιηθεί ή όχι το trade...Βέβαια αυτό θα γίνεται μόνο για εξώφθαλμες περιπτώσεις,και δεν θα ''ευνουχίσουμε'' τελείως τους εαυτούς μας...Οπότε ο admin θα πρέπει να είναι και καλός γνώστης του παιχνιδιού για να έχει μια κάποια εμπειρία..Ετσι θα μπορεί η λίγκα μας να προστατεύει και τα μέλη της (ας πούμε) από τυχόν εξώφθαλμα λανθασμένες αποφάσεις..
benchwarmer
Να καταθεσω και εγω μια ολοκληρωμενη προταση smiley.gif

1. Τα ροστερ επαναφερονται οπως ειχαν αμεσως μετα το ντραφτ, και ξανααρχιζουμε απο εκει οι 15 που ειμαστε.
2. Για τους abasketoi που μετα απο τεχνικο λαθος πηραν και 2-3 "καλους" εκτος απο ακυρους, προτεινω τελικα να τους κρατησουν αυτοι και να μην τους κανουν drop, γιατι ετσι μπορει να επωφεληθουν καποιοι (οπως εγω που προλαβα και αρπαξα τον Ρασιντ με το που εγινε drop). Και ας μην ειναι διαθεσιμοι τελικα στο παιχνιδι, δεν πειραζει.
3. Σχετικα με την προταση μου να μην γινουν trade μεχρι την αρχη της χρονιας. Σιγουρα εχει τα συν του (να εξοικοιωθουν πρωτα οι νεοι παιχτες, σχεδον οι μισοι δηλαδη απο μας, πληρως με το τι σημαινει fantasy points, αφου βεβαια εχουν διαβασει και το ποστ του Pierce που εξηγει τη βαθμολογια στην πρωτη σελιδα) και τα πλην του (το να μην μπορει ενας φουκαρας να διορθωσει καποιο λαθος του στο ντραφτ για την 1η βδομαδα τουλαχιστον). Για αυτο και δεν θα επιμεινω ιδιαιτερα εδω.
4. Για τον "trade administrator" συμφωνω και προτεινω το εξης. Εαν καποιο trade δεν του "κατσει" καλα, να μπορει ο comissioner Pierce να το θεσει σε δημοψηφισμα. Οπου ομως για να ακυρωθει τελικα το trade να πρεπει να ειναι πολυ ισχυρη η πλειοψηφια (8-9 στους 12, βγαζω εξω τον ιδιο τον Pierce και τους δυο που θα εμπλεκονται στο trade). Εαν τωρα δεν μας κατσει καλα καποιο trade του ιδιου του Πιρς, η του ξεφυγει κατι, ε θα το πει καποιος, αλλα και παλι να μιλαμε για "εξωφθαλμες περιπτωσεις", οπως αυτη του Χαουαρντ-Τερι πχ, ολες τις αλλες που αναφερθηκαν (και την δικια μου και δεν το λεω επειδη την εκανα εγω) δεν τις θεωρω αξιες ακυρωσης. Σιγουρα καποιος που ξερει καλα το παιχνιδι θα καταλαβει ποιος πιθανοτατα θα ευνοηθει απο καποια κινηση, αλλα μην κολλαμε τοσο πολυ.
aegeansheed
QUOTE(benchwarmer @ Oct 16 2009, 00:10 ) *
(οπως εγω που προλαβα και αρπαξα τον Ρασιντ με το που εγινε drop)


offtopic.gif offtopic.gif offtopic.gif offtopic.gif offtopic.gif offtopic.gif offtopic.gif Τον θέλω!!!!!!!!!!!!!! wos_sport4.gif
Omar Little
Αρχικά να πω ότι συμφωνώ κι εγώ με το να κάνουμε ένα restart στα trades (κι ας θεωρώ ότι είμαι καλύτερα με αυτό που έκανα) αλλά σε καμμία περίπτωση να απαγορευτούν μέχρι την αρχή της περιόδου. Όσοι δεν θέλουν να συμμετάσχουν στα trades επειδή πιστεύουν στα rosters τους, μπορούν να το δηλώσουν εδώ ωραία κι όμορφα όπως το κάνανε ήδη κάποια παιδιά και όλα ok. Από εκεί και πέρα ki αυτό που πρότεινε ο aegeansheed περί trade administrator δεν μου κάθεται καλά γιατί πρέπει να βρεθεί πάλι κάποιος να παίξει το ρόλο του "κακού". Από τη στιγμή που το yahoo δίνει τη δυνατότητα ψήφου σε κάποια trades μπορούμε να το εκμεταλλευτούμε και να μην το μπλέκουμε παραπάνω. Κι όσο κι αν η βασική φιλοσοφία του παιχνιδιού είναι κοιτάω πρώτα τον κώλο μου, θέλω να πιστεύω ότι μεγάλα παιδάκια είμαστε κι έχουμε κοινή λογική για το τι είναι λάθος και τι όχι και δεν θα ψηφίζουμε κακόβουλα.

Επί του πρακτικού να προτείνω (αν τελικά το κάνουμε), να ξαναφτιάξουμε μόνοι μας τις ομάδες που είχαμε αρχικά για να μην ξεποδαριαστεί κι ο commisioner (οι φαιδροί τύποι που σκέφτηκαν ότι τον κάλοπιάνω για τον Wade... έχουν δίκιο)

QUOTE(kotzito @ Oct 15 2009, 21:54 ) *
Αφου κατα καποιο τροπο εγω εγινα η αιτια για ολη αυτη την κατασταση,συμφωνω κι εγω και μαλιστα αν συμφωνουν και οι υπολοιποι προτεινω να αποχωρησω... smile.gif


Αν και θα ακουστεί σαν να πατρονάρω (και sorry γι αυτό), δεν χρειάζονται ούτε στεναχώριες, ούτε δραματικές αποχωρήσεις. Απλά το παιχνίδι απ' ότι έχω καταλάβει από αντίστοιχα fantasy games, από τη φύση του απαιτεί ένα σχετικό βαθμό "δέσμευσης" κι είναι λίγο πιο απαιτητικό από τα υπόλοιπα. Κοιτάς στατιστικά, ενημερώνεσαι για τραυματισμούς, μελετάς τρόπο παιχνιδιού ομάδων, spammάρεις τα twitters των παικτών που θα μαρκάρουν τον δικό σου παίκτη, στέλνεις απειλητικά mail στον Monta Ellis για να μην ξανανέβει σε μηχανάκι, κλπ. Λάθη κάνουν όλοι, πόσο μάλλον εμείς που είμαστε νιουμπάδες. Απλά θέλει μια extra αφοσίωση.
spysta
εγω παντως με το trade administor ΔΕΝ ειμαι συμφωνος ..

δεν μου ακουγεται κακο σαν ιδεα ... ομως θεωρω οτι θα ΚΑΘΥΣΤΕΡΕΙ την εξελιξη των trades και κατ επεκταση την εξελιξη του παιχνιδιου ..

++++ οτι θα κουραζει ΠΑΡΑΑΑΑ πολυ .. να εχεις κανει συζητησεις 1-2 ωρων με τον αλλον συμφορουμιτη ..να εχεις στειλει καμποσα pm .. τελικα να καταληγεις σε ενα αποτελεσμα και μια συμφωνια .. και μετα πχ να σου λεει ο administor οτι ''ξερεις κατι το trade αυτο δεν βγαινει .. καντε το αλλιως''
μετα πχ σε καποιες περιπτωσεις να πρεπει να ψηφισουν οι υπολοιποι συμφορουμιτες .. κτλ κτλ κτλ κτλ

πολυ γραφειοκρατεια ρε παιδες .. smiley.gif

+ οτι η θεση του trade administor θα ναι ΠΟΛΥ λεπτη ..
Pierce
Μιας και η πλειοψηφια μιλησε

1) Μετα απο αρκετη ωρα, επανεφερα στο αρχικο σταδιο τις ομαδες. Μπορει να μου ξεφυγε κατι, για αυτο τσεκαρετε . Καποιους FA που πηρατε τους αφησα

2) Απλα να υπενθυμισω οτι συνcommissioner ειναι και ο digger , για αυτο αλλωστε εχει φτιαχτει και η επιπλεον ομαδα. Για να την διαχειριζομαστε και οι δυο μαζι. Οποτε για τα trades να βγει και 3ος υπευθυνος ειναι μαλλον υπερβολικο.(αν το θελατε θα μπορουσε να μπει, αλλα θα απαιτουνταν ομοφωνια ,οποτε δεν) Μπορουν να σας διαβεβαιωσουν οι παλιοι οτι ποτε δεν χρειαστηκε να επεμβω με τετοιο τροπο και ελπιζω να μην ξαναχρειαστει,γιατι δεν το θελω... Καντε τις ανταλλαγες με ΠΡΟΣΟΧΗ

3) Τo παιχνιδι ανοιξε και trades μπορουν να γινουν κανονικα απο τωρα, οπως ειπε ο ομαρ οποιος δεν θελει, δεν κανει

4) Συνεχιζουμε οπως εχει ....

5) Ευχαριστηθειτε το
thrylos7
QUOTE
@Thrylos: κι ο Roy SG είναι ε?


O Roy είναι Roy... δε χαρακτηρίζεται από τη θέση του.

Σ' έψαχνε χθες όλη μέρα να έρθει στην ομάδα σου, αλλά τίποτα... tongue.gif
T.W.Is.M.
Τωρα που επιστρεψαμε στα αρχικα ροστερ ας εξηγησω κι εγω γιατι ημουν αντιθετος.
Κατα τη γνωμη μου, αν και με μικρη εμπειρια στα fantasy(και μηδενικη σε λιγκα οπως η δικη μας, τουλαχιστον για το ΝΒΑ, γιατι στην Ευρωλιγκα επαιξα τα τελευταια 2-3 χρονια), ειχα 2 επιλογες για να χτισω την ομαδα μου. Η μια ηταν να παρω καποιον σουπερ σταρ πχ Kobe, Lebron, Wade, να στηριχτω πανω του, εστω κι αν θα υστερουσα σε καποια αλλη θεση, και η δευτερη ηταν να παρω πιο πολλους καλους παιχτες που κανεις τους δε θα εκανε τα νουμερα του Λεμπρον πχ, αλλα θα ημουν πιο πληρης και θα επαιρνα πιο μοιρασμενους ποντους απο ολες τις θεσεις.
Λογω της χαμηλης θεσης μου στο ντραφτ(επελεγα τελευταιος) ημουν αναγκασμενος να παω στη δευτερη λυση. Κατα βαθος ομως προτιμουσα την πρωτη επιλογη και γι αυτο προσπαθησα να κινηθω πολυ, να ψαξω για πολλες ανταλλαγες, να προτεινω trades για πολλους διαφορετικους παιχτες, ακομα και να χρησιμοποιησω ως πιθανο ανταλλαγμα παιχτη που δεν ειχα αποκτησει ακομα(ισως το θυμαται οποιος ηταν εκεινος που του προσεφερα τον Jefferson πριν τον αποκτησω). Ειχα ξεκινησει να αλλαζω ολο το ροστερ της ομαδας μου, δινοντας παιχτες που μολις ειχαν ερθει με ανταλλαγη και παραχωρωντας παιχτες που αρχικα ηθελα να κρατησω(πχ Bynum). Ουσιαστικα ειχα καταφερει να αλλαξω τον τροπο χτισιματος της ομαδας μου, γιατι ειχα ηδη συμφωνησει για αλλες 2 πιο μεγαλες ανταλλαγες, με μια απο τις οποιες θα επαιρνα το πολυ μεγαλο ονομα που ηθελα(και τι ονομα...επιπεδου MVP). Δεν ξερω αν η τακτικη ηταν σωστη ή λαθος, οπως εγραψα και παραπανω δεν εχω εμπειρια απο τετοια λιγκα στο παρελθον, αρα ηταν κατι που θα το εβλεπα στην πραξη. Κατα τη γνωμη μου ομως, με τις κινησεις που ειχα κανει και που ειχα συμφωνησει να κανω ειχα ακυρωσει το μειονεκτημα της τελευταιας επιλογης στο ντραφτ.
Για να γινει αυτο βεβαια χρειαστηκαν πολλες προτασεις και ωρες διαπραγματευσεων(ή καλυτερα μερες). Πλεον αφου ολες οι κινησεις εχουν ακυρωθει, θα χρειαζομουν αλλο τοσο χρονο για να επαναλαβω την ιδια στρατηγικη. Δε θα το κανω ομως, αλλα αντιθετα θα παραμεινω οπως ειμαι, με τους παιχτες που επελεξα στο ντραφτ, προσπαθωντας να φτιαξω την ομαδα μου με τον τροπο που αρχικα ειχα απορριψει. Αλλωστε δεν πιστευω οτι θα μπορεσω να εχω το ιδιο αποτελεσμα στη διαδικασια των ανταλλαγων ξεκινωντας απο την αρχη(αλλα ουτε και στη δουλεια μου, γιατι δε θα αντεξω να πηγαινω νυσταγμενος για δευτερη σερι εβδομαδαtongue.gif).Οποιος λοιπον θα ηθελε να παρει καποιον απο τους παιχτες που εχω, ας μη στειλει προταση. Θα εμπιστευτω το ροστερ μου, αλλωστε εγω το διαλεξα και ελπιζω να αποδειχτω τυχερος.

Με ολο αυτο δε θελω να υπονοησω τιποτα, απλα να εξηγησω γιατι ειχα αυτη την προτιμηση σε αντιθεση με την πλειοψηφια. Επισης θεωρω καλυτερο να γραψω εδω ποια ειναι πλεον η τακτικη μου στις ανταλλαγες, παρα να απορριπτω το καθε trade που θα μου προτεινεται και να δωσω λανθασμενα την εντυπωση οτι εχω παρατησει το παιχνιδι(γιατι πως αλλιως θα μπορουσε να εξηγηθει το οτι εγω που κινηθηκα περισσοτερο απ ολους δεν κινουμαι καθολου και το οτι απορριπτω μεχρι και ανταλλαγες που ειχα κανει πριν?).
Ελπιζω οτι με το καινουριο ξεκινημα θα παμε καλυτερα ως λιγκα και θα εχουμε ενα ενδιαφερον πρωταθλημα. Οταν ξεκινησει η σεζον φυσικα ειμαι ανοιχτος σε οποιαδηποτε προταση, αλλα μην περιμενετε ανταλλαγες στο ρυθμο που τις εκανα πριν το restart. peace.gif
benchwarmer
lebron15, twism, ginobili, jkidd13 εχετε και οι 4 προτασεις για το πακετο Χαουαρντ-Μο-Κιριλενκο... rolleyes.gif
T.W.Is.M.
QUOTE(benchwarmer @ Oct 17 2009, 04:30 ) *
lebron15, twism, ginobili, jkidd13 εχετε και οι 4 προτασεις για το πακετο Χαουαρντ-Μο-Κιριλενκο... rolleyes.gif


Αφου δεν κανω ανταλλαγες μεχρι να ξεκινησει η σεζον... ohmy.gif
Τι την εγραψα ολοκληρη εκθεση το απογευμα? laugh.gif

Πληροφοριακα παντως, μπορει και να τη δεχομουν την ανταλλαγη μεχρι προχτες.
Τωρα που το σκεφτομαι...δε γινοταν να τη δεχτω. Ο ενας απ τους δυο που ζητας ηταν λογοδοσμενος. tongue.gif
benchwarmer
QUOTE(T.W.Is.M. @ Oct 17 2009, 03:45 ) *
Αφου δεν κανω ανταλλαγες μεχρι να ξεκινησει η σεζον... ohmy.gif
Τι την εγραψα ολοκληρη εκθεση το απογευμα? laugh.gif

Πληροφοριακα παντως, μπορει και να τη δεχομουν την ανταλλαγη μεχρι προχτες.
Τωρα που το σκεφτομαι...δε γινοταν να τη δεχτω. Ο ενας απ τους δυο που ζητας ηταν λογοδοσμενος. tongue.gif


Καλα unsure.gif unsure.gif

2 πορτες ηδη μεσα σε 20 λεπτα banana.gif
thrylos7
Sacarame, δεν μπορώ να σου στείλω pm. Στη σελίδα με τα μηνύματα, κάπου αριστερά λέει "λίστα αποκλεισμένων αποστολέων ΠΜ". Από εκεί κάνε τη δουλειά... biggrin.gif
sarounas
σαν πολύ γρήγορα δεν το κάναμε το draft?
ήδη βαρέθηκα να περιμένω και ξεκινώ τα trades


βγάζω στο σφυρί πακέτο Μπίμπι-Μπιέντρινς
(Ρόουζ. Αμάρε, Ρεντ, Ουέστ) δεν τους διαπραγματεύομαι προς το παρών.
sacarame
J-kidd σου έκανα μια προτασούλα...Αν σε ενδιαφέρει καθόλου..τη συζητάμε
j-kidd13
QUOTE(sacarame @ Oct 19 2009, 14:26 ) *
J-kidd σου έκανα μια προτασούλα...Αν σε ενδιαφέρει καθόλου..τη συζητάμε


Θα αρνηθω την προταση σου... smile.gif
Δεν με ενδιαφερει ο συγκεκριμενος παικτης....
aegeansheed
Cartman (Kotzito) σου έκανα πρόταση για τον Frye!!! Διπλή πρόταση, ο ένας FW ο άλλος C. Είδα στο trading block ότι τον δίνεις...ισχύει ακόμη?
benchwarmer
Ενα δυο, ενα δυο...

Οποιος θελει τον Paul, μπορει να καταθεσει τις προτασεις του.

Ευχαριστω
sarounas
QUOTE(benchwarmer @ Oct 21 2009, 16:32 ) *
Ενα δυο, ενα δυο...

Οποιος θελει τον Paul, μπορει να καταθεσει τις προτασεις του.

Ευχαριστω

γρήγορα τον έδωσες, δεν περίμενες λίγο....
για την πρότασή σου την αρνήθηκα γιατί τον Τόμπσον λέω να τον κρατήσω, είναι το πουλέν μου 41.gif

ανταλλάσω τον Μπίμπι με άλλο PG του ίδιου επιπέδου όποιος θέλει ας προτείνει κάτι
Πιρς για τον Γκίλμπο τί θέλεις?

benchwarmer
QUOTE(sarounas @ Oct 21 2009, 23:53 ) *
γρήγορα τον έδωσες, δεν περίμενες λίγο....
για την πρότασή σου την αρνήθηκα γιατί τον Τόμπσον λέω να τον κρατήσω, είναι το πουλέν μου 41.gif


Μπα, τελικα θα τον κρατησω τον Paul rolleyes.gif

Ναι, ειμαι πολυ σταθερος στις αποψεις μου, το ξερω smiley.gif
kotzito
Δινω TJ Ford και Prince για ενα καλο PG.Οσοι πιστοι προσελθετε... rolleyes.gif
Pierce
QUOTE (sarounas @ Oct 22 2009, 00:53 ) *
Πιρς για τον Γκίλμπο τί θέλεις?

ο γκιλμπο τουλάχιστον για την αρχη δεν φευγει smile.gif
sacarame
Ρε σεις,δεν σας προλαβαίνω...Μεταγραφικός οργασμός σήμερα.... laugh.gif Μου φαίνεται πρέπει να σταματήσω τη δουλειά για να μην μου ξεφεύγουν οι ανταλλαγές... laugh.gif laugh.gif
spysta
να πω παντως οτι Νελσον Τερυ Τσαντλερ ειναι προς πωληση ..
Κομπε Σμιθ Νενε για ΣΟΒΑΡΗ προταση επισης
γενικα ΟΛΟΙ στην ομαδα μου ειναι προς πωληση .. δεν ειναι οτι καιγομαι να αλλαξω καποιον .. αλλα γουσταρω να ακουω προτασεις .. αν αξιζουν κι ολας το συζηταμε σε αλλη βαση !!!

smile.gif smile.gif
OnLy_PAS-AthEnS
Παιδια αυτο το παιχνιδι εχει γραφικα??..Ή ειναι οπως τα μπασκετακια που παιζω στο ΦΕΙΣΜΠΟΥΚ χωρις γραφικα απλα γραφουν σκορ αγωνων και τελος??
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.