Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Οι πιο γραφικές ατάκες του Δημήτρη Χατζηγεωργίου
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Οτιδήποτε για το μπάσκετ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
aegeansheed
"Να...επαναλάβω, επειδή υπάρχει και κόσμος που μπορεί να μην κατάλαβε" ότι έχω δηλώσει φανατικός του High-low...
morrison
Δεν φανταζομουν οτι θα ηταν τοσο δυσκολη η επιλογη...Ολα ειναι ενα και ενα.
Τελικα κατεληξα στα : ΄΄Πιετρις για τρεις'' , '' Εξτρα πασα'' , ''Playmaker ρακετας ''.
panos75
Τα "χέρια-πλοκάμια του Διαμαντίδη" μ'έκαναν να αντιπαθήσω τον παίκτη (αν και οφείλω να ομολογήσω ότι ο Σκουντής είναι εξίσου ένοχος στον τομέα "γλύψιμο Διαμαντίδη").
benchwarmer
Πραγματικα τι να πρωτοψηφισεις.... Αδυνατον!

* Βαλε και το "να εξηγησουμε στον κοσμο που μας βλεπει" αν γινεται....
Pierce
Eξτρα πασα. Μακραν!
j-kidd13
Xουκ σατ απο εμενα.... smiley.gif
Επισης,συχνα πυκνα οταν ανεφερεται σε παικτες,χρησιμοποιει τη λεξη παιδι,μαζι με ενα προσδιορισμο διπλα...πχ "ενα δυνατο παιδι","ενα ψηλο παιδι" κτλ...
Manu7
Περιττό να πω ότι η μοναδική ψηφο στο φρονώ είναι η δικιά μου.Δίνει κάτι το ποιητικό στη μετάδοση ο άτιμος! 69.gif
Air Kef
Καταρχάς εξαιρετική ιδέα. 77.gif

Θέλετε να κλείσει η ψηφοφορία και να περιμένουμε έως το τέλος του Ευρωμπάσκετ να πει κι άλλα, αλλά και να υπάρχουν κι άλλες προτάσεις;

Πχ. λείπει το μοναδικό "ένας Αρσέν Λουπέν των γηπέδων" που ενώ αρχικά το έλεγε για τον ΔΔ, τώρα το έχει γενικεύσει!

Επίσης:

- Αφήνει αυτοκρατορικά την μπάλα στο καλάθι.
- Ο άνθρωπος - χταπόδι.

Κρίμα π δεν πρόλαβα νωρίτερα.
panos75
Έχει κι'άλλα πολλά: "φίνγκερ ρολ", "εμείς δεν κριτικάρουμε τους διαιτητές,...", "Team USA", κλπ.
thrylos7
Σαν τη "γέρικη βελανιδιά" τον Τσέρανιτς δεν έχει... biggrin.gif

Έχει επίσης μερικά πρότυπα παίκτη, λες και χωρίζονται μόνο σε 2-3 κατηγορίες:

"Θετικός παίκτης, παίκτης εργαλείο για τον προπονητή..."

"Φύσει και θέσει επιθετικός παίκτης"

ενώ τελευταία ενσωμάτωσε πλήρως και τον παίκτη με την "αθόρυβη δουλειά".


Πραγματικά, πρέπει να κάτσεις να σκεφτείς, υπάρχουν τόσες πολλές...
benchwarmer
Μα αυτο ειναι το θεμα!
Δεν ειναι οτι εχει μια που να ξεχωριζει... Και ουτε ειναι μπαμ ατακες οι περισσοτερες, ειναι το γενικοτερο κλιμα των λεγομενων του που τον κανει τοσο διασκεδαστικο.

*Ισως να ανηκει στο αλλο θεμα αυτο, αλλα βαριεμαι να το βρισκω τωρα icon_drunk.gif Παντως, αυτο το θεμα με τις προφορες (οπως πχ των Γαλλων) το ειχε απο παλια.. Επεσαν στα χερια μου τελευταια κατι αγωνες απο το Μουντομπασκετ της Ινδιαναπολης, και οι προφορες του σε μερικα ονοματα παιχτων της Ντριμ Τιμ (τρομαρα της), ηταν αναλογες του θεικου Μπατιιιιιιιιμ που ακουμε φετος tongue.gif
colonel gomelsky
Ρε παιδιά, θα μου εξηγήσει κανείς τι είναι αυτή η περιβόητη "έξτρα πάσα";

* Κάνει το βήμα πίσω, το step back! smiley.gif

* Νομίζω ότι πρέπει να δημιουργηθεί ιμοτικον με τον τρισμέγιστο Χάτζη. Ή έστω η φάτσα του σε μικρογραφία, ώστε να μπορούμε προσθέτοντάς την στα ποστ να "κατηγορούμε" αλλήλλους ότι χατζηγεωργίζουν....
NBAholic
Να προσθέσω μερικά ακόμη αγαπημένα:

-"Πολύ πολύ δύσκολο σουτ!" (με χαρακτηριστική χροιά φωνής κάθε φορά που εκστομίζει τη φράση).
-"Θα εγκαταλείψει το παιχνίδι με 10 πόντους, τρεις τρεις βολές, δύο τρία δίποντα, ένα τρία τρίποντα, δύο ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα μπλοκ και πολλή αθόρυβη δουλειά στην άμυνα" (γενικώς, η ταχεία εξιστόρηση όλων των στατιστικών ενός παίκτη, ακόμη κι αυτών που δε θα θυμόμαστε μετά από 10'', μαζί με το "αθόρυβη δουλειά" που αναφέρθηκε ήδη).
-"Εδώ πέρα, να εξηγήσουμε στον κόσμο ότι..."
-"Τι παίκτης κι αυτός!"
sacarame
Παρ'ότι είναι πολύ δύσκολη επιλογή,θα στηρίξω και εγώ το ''χουκ σατ''...Βέβαια είναι τόσες πολλές οι ατάκες που δεν μπορείς να διαλέξεις...

Να προσθέσω και το γνωστό επιφώνημα ''ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΥΥΥΥΥΥΥ'' σε κάθε εντυπωσιακό καλάθι και από την φετινή σοδειά το ''Μπατιιιιιιιιμ'' smiley.gif
kotzito
-Αν και δεν ειναι συγκεκριμενη ατακα,πολυ συχνα λεει για τα κατορθωματα του στις συναντησεις του με διαφορα ατομα.Προχειρα θυμαμαι:''Οταν συναντησα τον Ντιαο που μου ειπε οτι λεγεται Ντιαο και οχι Ντιο''
-Το τι κανει στο γηπεδο.Οπως ''βγαινω φωτο με τους πελαργους'',''μας χαιρεταει ο ταδε κτλ''
-''Δεν μας θελει η μπαλα σημερα'' 'η ''απιστευτα πραγματα σημερα γινονται''



Μετα απο πολλη σκεψη ψηφισα το ''εξτρα πασα''.Μηπως να ανοιξουμε και τοπικ για τον Γεωργιου;
benchwarmer
Πραγματικα, διαβαζω οσα λετε/λεμε, και τον φερνω στο μυαλο μου να τα λεει, και πραγματικα μου φτιαχνει η μερα smiley.gif

**Αφου ποσταρε και ο Χολικ εδω, θα πρεπει να νοιωθει πολυ περηφανος ο Χατζη.. biggrin.gif
panos75
QUOTE(kojito @ Sep 16 2009, 13:14 ) *
Μηπως να ανοιξουμε και τοπικ για τον Γεωργιου;


Ήρεμα ρε περίεργε με την σπυριάρα μπάλα. biggrin.gif
morrison
Καλο ειναι και ενα που εχω ακουσει να λεει συχνοτατα τελευταια,
-ειναι πολυ καλος στα μπλοκ σοτς,δηλαδη στα κοψιματα rolleyes.gif .
Air Kef
QUOTE
Ρε παιδιά, θα μου εξηγήσει κανείς τι είναι αυτή η περιβόητη "έξτρα πάσα";


24.gif

Βασικά όταν η άμυνα έχει γίνει τουρλουμπούκι και η επίθεση έχει λειτουργήσει σωστά, υπάρχουν πάντα 2 παίκτες της επίθεσης με σωστή απόσταση μιας πάσας ο ένας από τον άλλον.

Όταν η μπάλα πάει σωστά στον πρώτο επιθετικό, αυτός έχει περίπου 0,5 με 1 δευτερόλεπτο να σουτάρει, οπότε η άμυνα (τουρλουμπούκι ειπαμε) τρέχει σε αυτόν επειδή είναι η πρωτεύουσα απειλή. Όμως, σε αυτή την περίπτωση, ο 2ος επιθετικός που είπαμε, μένει ακόμα πιο μόνος και με μια πάσα, έχει σχεδόν 1,5 με 2 δευτερόλεπτα να σουτάρει, τελείως μόνος. Η πάσα λοιπόν από τον έναν επιθετικό στον άλλον, έχει ονομαστεί έξτρα πάσα, ακριβώς επειδή δεν είναι και τόσο απαραίτητη, αλλά οι προπονητές το επιδιώκουν όσο δεν πάει να γίνεται, ακόμα κι αν ο πρώτος επιθετικός είναι κάπως καλύτερος σουτέρ απο τον 2ο (καλά για χαώδη διαφορά όχι).

Να πω εδώ, ότι την φράση αυτή στον Χατζηγεωργίου την έδωσε ο Ιτούδης, όταν ο τελευταίος είχε καλεστεί απο τον Χατζη να σχολιάσουν μαζί του Ολ Σταρ του 2003 (στην Χαλκίδα νομίζω, με Νέσμπι στα καρφώματα).
Ο Ιτούδης σε μια φάση που έγινε μια τέτοια "έξτρα πάσα" το σχολίασε, ο Χάτζη την λάτρεψε on air, και επίσης on air είπε στον Ιτούδη "ωραία φράση αυτή Δημήτρη, μπορώ να πάρω το copyright;" με τον Ιτούδη να του δίνει ας πούμε την άδεια και τον Χατζη να την οικειοποιείται. smile.gif
j-kidd13
QUOTE(Air Kef @ Sep 16 2009, 14:34 ) *
24.gif

Βασικά όταν η άμυνα έχει γίνει τουρλουμπούκι και η επίθεση έχει λειτουργήσει σωστά, υπάρχουν πάντα 2 παίκτες της επίθεσης με σωστή απόσταση μιας πάσας ο ένας από τον άλλον.

Όταν η μπάλα πάει σωστά στον πρώτο επιθετικό, αυτός έχει περίπου 0,5 με 1 δευτερόλεπτο να σουτάρει, οπότε η άμυνα (τουρλουμπούκι ειπαμε) τρέχει σε αυτόν επειδή είναι η πρωτεύουσα απειλή. Όμως, σε αυτή την περίπτωση, ο 2ος επιθετικός που είπαμε, μένει ακόμα πιο μόνος και με μια πάσα, έχει σχεδόν 1,5 με 2 δευτερόλεπτα να σουτάρει, τελείως μόνος. Η πάσα λοιπόν από τον έναν επιθετικό στον άλλον, έχει ονομαστεί έξτρα πάσα, ακριβώς επειδή δεν είναι και τόσο απαραίτητη, αλλά οι προπονητές το επιδιώκουν.

Mιλαμε για επιστημονικη αναλυση....
Flash
QUOTE(j-kidd13 @ Sep 16 2009, 12:37 ) *
Mιλαμε για επιστημονικη αναλυση....


Δεν είναι τυχαίος ο moderator tongue.gif

Εμένα με τρελαίνει το "αφήνει την μπάλα με τα finger rolls δηλαδή τα ακροδάχτυλα".

Θα προσθέσω μια επιλογή που πρέπει οπωσδήποτε να υπάρχει.

ΥΓ: Α, και νομίζω ότι η φράση είναι "playmaker ρακέτας" που χρησιμοποιούσε κυρίως για τον Τομάσεβιτς. Το "playmaker της ρακέτας" μπορεί να το χρησιμοποιεί για τον Φέντερερ tongue.gif
colonel gomelsky
QUOTE(Air Kef @ Sep 16 2009, 14:34 ) *
24.gif

Βασικά όταν η άμυνα έχει γίνει τουρλουμπούκι και η επίθεση έχει λειτουργήσει σωστά, υπάρχουν πάντα 2 παίκτες της επίθεσης με σωστή απόσταση μιας πάσας ο ένας από τον άλλον.

Όταν η μπάλα πάει σωστά στον πρώτο επιθετικό, αυτός έχει περίπου 0,5 με 1 δευτερόλεπτο να σουτάρει, οπότε η άμυνα (τουρλουμπούκι ειπαμε) τρέχει σε αυτόν επειδή είναι η πρωτεύουσα απειλή. Όμως, σε αυτή την περίπτωση, ο 2ος επιθετικός που είπαμε, μένει ακόμα πιο μόνος και με μια πάσα, έχει σχεδόν 1,5 με 2 δευτερόλεπτα να σουτάρει, τελείως μόνος. Η πάσα λοιπόν από τον έναν επιθετικό στον άλλον, έχει ονομαστεί έξτρα πάσα, ακριβώς επειδή δεν είναι και τόσο απαραίτητη, αλλά οι προπονητές το επιδιώκουν όσο δεν πάει να γίνεται, ακόμα κι αν ο πρώτος επιθετικός είναι κάπως καλύτερος σουτέρ απο τον 2ο (καλά για χαώδη διαφορά όχι).

Να πω εδώ, ότι την φράση αυτή στον Χατζηγεωργίου την έδωσε ο Ιτούδης, όταν ο τελευταίος είχε καλεστεί απο τον Χατζη να σχολιάσουν μαζί του Ολ Σταρ του 2003 (στην Χαλκίδα νομίζω, με Νέσμπι στα καρφώματα).
Ο Ιτούδης σε μια φάση που έγινε μια τέτοια "έξτρα πάσα" το σχολίασε, ο Χάτζη την λάτρεψε on air, και επίσης on air είπε στον Ιτούδη "ωραία φράση αυτή Δημήτρη, μπορώ να πάρω το copyright;" με τον Ιτούδη να του δίνει ας πούμε την άδεια και τον Χατζη να την οικειοποιείται. smile.gif


Ευχαριστώ κεφ, κάτι τέτοιο είχα και γω στο νου μου, αλλά ακόμα με παραξενεύει ο όρος "έξτρα". Είπε τέτοια ατάκα στον Ιτούδη; Ψάχνω youtube άμεσα!!!
j-kidd13
Nσ προσθεσω κστι που συνεχεια το κανει στις μεταδοσεις Α1....
Οταν καποιος παικτης κανει μια νορμαλ εμφανιση...Πχ της ταξεως των 14 ποντων(εστω ας πουμε με 4/5 διποντα,1/2 τριποντα 3/3 βολες)-5 ριμπαουντ-2 ασ-1 κλεψιμο ο λατρευτος Χατζι τον εξυμνει...:"Μεγαλη εμφανιση απο τον ταδε παικτη..." "Εξαιρετικος σημερα ο ταδε","Εκπληκτικος..." και τα λοιπα....
all_around
γιατί το χτεσινό ανεκδιήγιτο με τον Πιετρίς (καλύτερος αμυντικός στην Ευρώπη), ή ο τρελός θαυμασμός στα στατιστικά του ΝΒΑ? smiley.gif
pitto
παιδιά, το αγόρι μου έχει δημιουργήσει σχολή με την "έξτρα πάσα".
Ακόμη τσακώνονται με τον Σκουντή ποιος έχει κλέψει την ατάκα από ποιον !!!!!!!!!!!!!
Air Kef
Προσθέτω και

- Αφήνει αυτοκρατορικά την μπάλα στο καλάθι.
- ένας αυθεντικός Αρσέν Λουπέν των γηπέδων
- Φύσει και θέσει επιθετικός παίκτης
- Πολύ πολύ δύσκολο σουτ!
- Τρίποντος παίκτης
- Τι παίκτης κι αυτός/Τι ματς κι αυτό/Τι ματς κι εκείνο/Τι φαση κι αυτή!
- ΟΟΟΥΥΥΥΥΥΥ!!!

Δυστυχώς μονο 20 επιλογές χωραει. sad.gif sad.gif
Marciulionis
QUOTE(Air Kef @ Sep 16 2009, 15:59 ) *
Δυστυχώς μονο 20 επιλογές χωραει. sad.gif sad.gif


κι 120 να χωρούσε λίγες θα ήταν sad.gif sad.gif

Άσε που ο Καλάθης είναι πολύ καλός στο ντρίμπλινγκ!
joi
Έδωσα μία extra ψήφο στη extra πάσα.
Κυρίως γιατί σχεδόν όλες οι πασες στον παράλληλο κόσμο της περιγραφής του ήρωα είναι (ναι σωστά το μαντέψατε)... extra!!!
Manu7
QUOTE(Marciulionis @ Sep 16 2009, 16:50 ) *
Άσε που ο Καλάθης είναι πολύ καλός στο ντρίμπλινγκ!


Και σημειωτέον! Νικόλαος Καλάθης βεβαίως βεβαίως! laugh.gif
Air Kef
Νομίζω ότι το επόμενο πολ θα αφορά στις επικές αττάκες/σχόλια/ποστ μελών του φόρουμ για τον αγαπημένο μας Χάτζη.



Υ.Γ.: ΧΑΤΖΗ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ, ΠΕΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΕΝΑ "ΜΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΛΉ ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ" ΝΑ ΡΑΓΊΣΟΥΝ ΤΟΙΧΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΠΑΣΟΥΝ ΚΑΝΑΠΕΔΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΓΕΛΙΑ, ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΠΙΤΗΔΕΣ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΜΑΣ, ΤΟΥΣ ΟΠΑΔΟΥΣ ΣΟΥ!
kobe #24
αλεπου των παγκων
icon_drunk.gif smiley.gif 69.gif
colonel gomelsky
QUOTE(kobe #24 @ Sep 16 2009, 19:42 ) *
αλεπου των παγκων
icon_drunk.gif smiley.gif 69.gif


Πάντως το "αλεπού των πάγκων" μπορεί να το χρησιμοποιεί αλλά δεν είναι δικό του σίγουρα. Βασικά πρωτοχρησιμοποιήθηκε για τον Γκομέλσκι τη δεκαετία του 60 (όταν ο Χάτζη γεννιόταν δηλαδή).

NBAholic
Μικρή έκλαμψη: Ένας ακόμη όρος που χρησιμοποιεί πολύ αλλά μάλλον είναι λανθασμένος είναι το "alley-hoop", καθώς το "oop" δε φαίνεται να προέρχεται από το "hoop"(για περισσότερα, http://en.wikipedia.org/wiki/Alley-oop_(basketball)).
aegeansheed
QUOTE(NBAholic @ Sep 16 2009, 20:21 ) *
Μικρή έκλαμψη: Ένας ακόμη όρος που χρησιμοποιεί πολύ αλλά μάλλον είναι λανθασμένος είναι το "alley-hoop", καθώς το "oop" δε φαίνεται να προέρχεται από το "hoop"(για περισσότερα, http://en.wikipedia.org/wiki/Alley-oop_(basketball)).


Φοβερή ανακάλυψη! Ομολογώ δεν μπήκα ποτέ στον κόπο να το ψάξω, μιας και έβγαινε "νόημα" με το hoop ως δεύτερο συνθετικό του όρου. Και φυσικά το χρησιμοποιούσα μέχρι και πριν 2 λεπτά, όπως και το 99% ίσως των ελλήνων.

Επίσης, Alley-pooh των πάγκων = μπασκετικός mr. hankey 69.gif 69.gif 69.gif (το λογοπαίγνιο μόνο για τους πολύ καμμένους Southparkικούς)
IiICrazYIiI
Χουκ-σατ-κορυφαιο!!! smiley.gif 69.gif 69.gif thumbsup.gif
SotDan
και μην ξεχναμε το " ο Χ παικτης προσπαθεί να πάρει την βασικη"
Air Kef
Τελευταία το εξέλιξε ρε.

"Διατρέχει την βασική" !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ο απίστευτος! Ο Χατζηνικολάου της αθλητικής δημοσιγραφίας! Η μηπως θα πρέπει να μιλάμε ότι υπάρχει και ο Χατζηγεωργίου των δελτίων ειδήσεων???
Air Kef
Θέλετε μήπως να το κάνουμε πολλαπλής επιλογής; Δλδ να ψηφίζει ο καθένας 3 αττάκες (τρίποντη); Μου είναι αδύνατον να επιλέξω!
T.W.Is.M.
Ξεχασατε το λει απ με τα finger rolls! smile.gif
Anaz
H γραμμη της φιλανθρωπιας, και το "ζωγραφιστο" που ειναι??? biggrin.gif

Επισης απ'τα αγαπημενα οι συχνες πυκνες αναλυσεις για παιχτες τυπου.. "Ο Μοζγκοφ, ενα παιδι με πολυ καλο κορμι, ξερει τα βασικα, θα τρεξει το γηπεδο, θα σπρωξει, θα μαζεψει ριμπαουντ..."

Τα αγαπημενα μου απο τις επιλογες:
Μια φαση βγαλμενη απ'τον μαγικο κοσμο του ΝΒΑ
Τα χέρια-«πλοκάμια» του Διαμαντίδη
Έξτρα πάσα
High-Low: η συνεργασία των δύο ψηλών

Παντως σοβαρα, πλεον σχεδον απολαμβανω να τον ακουω, και τον προτιμω απο τον Ιωαννου.
aegeansheed
QUOTE(Anaz @ Sep 17 2009, 17:40 ) *
το "ζωγραφιστο" που ειναι??? biggrin.gif


Αυτό δεν έπρεπε να ξεχαστεί. Είναι καθαρά δική του εφεύρεση για το "in the paint" ή όπως το λέγαμε για χρόνια τώρα "μέσα απ'τη ρακέτα". Είναι hardwood classic...
Flash
Δεν αποκλείεται αύριο αν βρεθούμε πίσω στο σκορ να ακούσουμε προς το φινάλε το περίφημο:

"Και τώρα η Εθνική καλείται να παίξει γρήγορα αλλά όχι βιαστικά!"
stathisreisis7
χαχαχαχα...."ειναι αμφιδεξιος" ο τραορε της γαλλιας...απαιτω να μπει στο poll....!!
Razorblade Fish
"Αμφιδεξιος'' Το εχει πει ηδη 3 φορες για τον Τραορε και το εξηγει κιολας στον Λημνιατη"για να καταλαβεις τι σημαινει αυτο..."
stathisreisis7
γουσταρω κι αλλο καλαθι του τραορε με το αριστερο και να πει ο μεγας..."σας το ειπα,ειναι αμφιδεξιος...."
pitto
΄"αφήνει την μπάλα με τα....φινγκερολ !!!!!!!!!!!! "
GMlls
ο ρίκι έχει πλάνο γηπέδου...δηλ βλέπει γήπεδο...
stathisreisis7
"ο πιετρις κανει το λεγομενο ψαλιδι στον αερα........"
ΜΕΓΑΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ....!!!
GMlls
ο πιετρίς κάνει άλμα εις μήκος στον αέρα....δηλ κάνει το λεγόμενο ψαλίδι...να να δειτε ξανά ΕΔΩ τώρα το ψαλίδι laugh.gif
kotzito
Παλι καλα ακομα δεν παιζει να εχει πεταξει καμια ατακα απο τον στιβο,που περιγραφει επισης.Τυπου ''ο ταδε εχει καταπληκτικη εκκινηση μετα το ριμπαουντ'',''η ταχυτητα αυτου του παιδιου ειναι εξωπραγματικη'' ή ''καταπληκτικο αλμα,καρφωνει,και προσγειωνεται μακρια στο σκαμμα,συγχωρεστε με,στο παρκε''. tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.