Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Milos Teodosic
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21
Air and King
QUOTE(PARISINOS @ Apr 9 2009, 16:20 ) *
Και παλι δεν βοηθαει το επιχειραμα σου. Ο νοβιτζκι εχει το καλητερο σουτ ευρωπαιοι ψηλο, και το καλυτερο σουτ ευρωπαιου γενικα απο το 2000 και περα μαζι με τον πεντζα.

Ο δε σαμπονις ειχε και αυτος σιγουρα το καλυτερο σουτ 5αριου ολων των εποχων.

Στην ευρωπη, το εχω ξαναπει, ζουνε και πεθαινουν με το σουτ. Μεχρι και ο γκαλης, που ειναι ο μονος απο τους κορυφαιους που δεν ειχε σταθερο τριποντο, ηταν ο παιχτης με το καλυτερο τζαμ σουτ της ευρωπαικης ιστοριας. Απο τα 5/5,5 μετρα δεν εχανε σουτ μεχρι και υπο πιεση.

Το επιχειρημα μου βοηθαει γιατι Ο Νοβιτσκι δεν ειναι μονο οτι εχει σουτ αλλα για το υψος του χειριζεται πολυ καλα την μπαλα ειναι καλος ριμπαουντερ ενω εχει επειδειξει και τρομερη βελτιωση στην πασα με τα χρονια.
Στο δε Σαμπονις το σουτ ειναι ενα εξτρα.Το μπασκετικο IQ που ειχε τον εκανE μοναδικο και του χαρIσαν επιτυχιες σαν παιχτη!Το σουτ ειναι ενα εξτρα προσον σε ενα μπασκετικο φαινομενο οπως ηταν ο Σαμπας και οχι το πρωτο!Τι ηταν σουτερ καθαρος?Ελα βρε PARISINOS.
PARISINOS
QUOTE(Air and King @ Apr 9 2009, 14:25 ) *
Το επιχειρημα μου βοηθαει γιατι Ο Νοβιτσκι δεν ειναι μονο οτι εχει σουτ αλλα για το υψος του χειριζεται πολυ καλα την μπαλα ειναι καλος ριμπαουντερ ενω εχει επειδειξει και τρομερη βελτιωση στην πασα με τα χρονια.
Στο δε Σαμπονις το σουτ ειναι ενα εξτρα.Το μπασκετικο IQ που ειχε τον εκανE μοναδικο και του χαρIσαν επιτυχιες σαν παιχτη!Το σουτ ειναι ενα εξτρα προσον σε ενα μπασκετικο φαινομενο οπως ηταν ο Σαμπας και οχι το πρωτο!Τι ηταν σουτερ καθαρος?Ελα βρε PARISINOS.


Δεν ειπα οτι ο σαμπονις ηταν σουτερ καθαρος.
Απλα μια διαπιστωση κανω. Οτι οι κορυφαιοι παιχτες της ευρωπης ολων των εποχων ειναι και οι κορυφαιοι σουτερ ολων των εποχων.
Συπτωση? Δεν νομιζω.

Το σουτ του σαμπονις δεν ειναι ενα απλα εξτρα. Αν δεν ειχε το σουτ, δεν θα τον λεγανε σαμπονις, θα τον λεγανε τομασεβιτς.
Το σουτ του σαμπονις ειναι αυτο που τον κανει τον κορυφαιο ever.
Air and King
QUOTE(PARISINOS @ Apr 9 2009, 16:24 ) *
Και παλι δεν βοηθαει το επιχειραμα σου. Ο νοβιτζκι εχει το καλητερο σουτ ευρωπαιοι ψηλο, και το καλυτερο σουτ ευρωπαιου γενικα απο το 2000 και περα μαζι με τον πεντζα.

Ο δε σαμπονις ειχε και αυτος σιγουρα το καλυτερο σουτ 5αριου ολων των εποχων.

Στην ευρωπη, το εχω ξαναπει, ζουνε και πεθαινουν με το σουτ. Μεχρι και ο γκαλης, που ειναι ο μονος απο τους κορυφαιους που δεν ειχε σταθερο τριποντο, ηταν ο παιχτης με το καλυτερο τζαμ σουτ της ευρωπαικης ιστοριας. Απο τα 5/5,5 μετρα δεν εχανε σουτ μεχρι και υπο πιεση.



Για ατομο που δεν του αρεσουν οι υπερβολλες, η δηλωση οτι η γερμανια θα ηταν μαλτα χωρις τον νοβιτζκι, ειναι τελειως ατοπη.
Οταν εχεις παρει ευρωπαικο το 93, και οταν εχεις και παιχτες σαν τον φεμερλινγκ, οκουλαγια που ειναι απο τους πολυ καλους παιχτες της ευρωλιγκας, δεν εισαι μαλτα του ποδοσφαιρου, μεχρι και χωρις τον νοβιτζκι.
Με την ιδια λογικη και η ανυπαρκτη ελλαδα του 87 χωρις τον γκαλη , θα ηταν ανδορα. 69.gif

Nα σου πω την αληθεια ισως εχεις δικιο υπερεβαλλα.Αλλα για να μην υπερβαλω ειχε σιγουρα το χειροτερο σαπορτινγκ καστ που ειχε ποτε μεγαλος αστερας του Ευρωπακου μπασκετ.
Ο Γκαλης τουλαχιστον το 1987 ειχε τον Γιαννακη και τον Φανη.Κατι ειναι και αυτο.Τον Φασουλα αντε δεν τον αναφερω αν και πρεπει.Ο αλλος με τι παιχτες παιζει PARISINOS.Tελως παντων η κουβεντα εχει ξεφυγει αλλα τουλαχιστον να υπαρχουν οσο το δυνατον γινεται επιχειρηματα.Σαφως και δεν γινεται να συμφωνουμε ολοι.Ειναι κατι αδυνατον.Τουλαχιστον να υπαρχουν επιχειρηματα.

QUOTE(PARISINOS @ Apr 9 2009, 16:30 ) *
Δεν ειπα οτι ο σαμπονις ηταν σουτερ καθαρος.
Απλα μια διαπιστωση κανω. Οτι οι κορυφαιοι παιχτες της ευρωπης ολων των εποχων ειναι και οι κορυφαιοι σουτερ ολων των εποχων.
Συπτωση? Δεν νομιζω.

Το σουτ του σαμπονις δεν ειναι ενα απλα εξτρα. Αν δεν ειχε το σουτ, δεν θα τον λεγανε σαμπονις, θα τον λεγανε τομασεβιτς.
Το σουτ του σαμπονις ειναι αυτο που τον κανει τον κορυφαιο ever.

Το μυαλο του PARISINOS ειναι το πρωτο του προτερημα!Ο Ραλφ Σαμπσον που ειχε χειροτερο σουτ απο τον Σαμπονις και ας επαιζε στο ΝΒΑ ηταν μεγαλυτερο φαινομενο απο τον Σαμπας.Το σουτ ποτε δεν εκανε καποιον τον καλυτερο.ΜατζιΚ Τζονσον:Με πιεση δεν εβαζε καλαθι ουτε με αιτηση.Παρολα αυτα θεωρειται ο κορυφαιος της ιστοριας απο καποιους.Και μην πεις παλι στο ΝΒΑ κ.τ.λΕκτος και αν εισαι της Θεωριας Μαλκοβιτς"Ο Τζορνταν(ο Ματζικ στην προκειμενη περηπτωση) στην Ευρωπη δεν κυριαρχουσε"
PARISINOS
QUOTE(Air and King @ Apr 9 2009, 14:31 ) *
Nα σου πω την αληθεια ισως εχεις δικιο υπερεβαλλα.Αλλα για να μην υπερβαλω ειχε σιγουρα το χειροτερο σαπορτινγκ καστ που ειχε ποτε μεγαλος αστερας του Ευρωπακου μπασκετ.
Ο Γκαλης τουλαχιστον το 1987 ειχε τον Γιαννακη και τον Φανη.Κατι ειναι και αυτο.Τον Φασουλα αντε δεν τον αναφερω αν και πρεπει.Ο αλλος με τι παιχτες παιζει PARISINOS.Tελως παντων η κουβεντα εχει ξεφυγει αλλα τουλαχιστον να υπαρχουν οσο το δυνατον γινεται επιχειρηματα.Σαφως και δεν γινεται να συμφωνουμε ολοι.Ειναι κατι αδυνατον.Τουλαχιστον να υπαρχουν επιχειρηματα.


Kαλα οτι ειχε το χειροτερο σαπορτινγκ καστ συμφωνω.
Γεγονος ειναι οτι ξεφυγαμε. Πως περασαμε απο τον τομιτς και τον τεοντοσιτς, στον σαμπονις και τον νοβιτζκι???

Δεν ειμαι της αποψης του μαλκοβιτς (αλλωστε ακομα τον καταριεμαι που χασαμε τον ντομινικ εξαιτιας της βλακειας του και των ηλιθιων αποψεων του περι σταρ και ΝΒΑ) , αλλα θεωρω οτι το σουτ στην ευρωπη παιζει ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ρολο απ οτι στο ΝΒΑ.

Επισης το ξερω οτι το μυαλο του σαμπονις τον εκανε αυτο που ηταν, αλλα και τον τομασεβιτς το ιδιο. Η διαφορα τους στο μυαλο δεν ηταν μεγαλη. Μπασκετικη ιδιοφυεια ο ενας, το ιδιο και ο αλλος. Απλα τον ελαγαν σαμπονις και ειναι ο κορυφαιος εβερ, επειδη εκτος απο πανεξυπνος, ηταν και 2,21 με τελειο σουτ.

Υ/Γ. αν συμφωνουσαμε ολοι δεν θα ειχε πλακα...
Air and King
QUOTE(PARISINOS @ Apr 9 2009, 16:36 ) *
Kαλα οτι ειχε το χειροτερο σαπορτινγκ καστ συμφωνω.
Γεγονος ειναι οτι ξεφυγαμε. Πως περασαμε απο τον τομιτς και τον τεοντοσιτς, στον σαμπονις και τον νοβιτζκι???

Υ/Γ. αν συμφωνουσαμε ολοι δεν θα ειχε πλακα...

Εγω φταιω που ξεφυγαμε!Η αναφορα στον Τζορτζεβιτς!
Θελοντας να ολοκληρωσω αυτο με τις ηλικιες θα πω οτι για πολλους κορυφαιος μπασκεμποληστας ολων των εποχων ο Μαικλ Τζορνταν στα 21 του χρονια ηταν αγουρος με πολλες αδυναμιες στο παιχνιδι του με μετριο σουτ,ανυπαρκτο τριποντο.Βεβαιως στο γηπεδο κινουταν σαν Σουπερμαν σε σχεση με τους αλλους.Ως ρουκι τον εχω δει σε 19 παιχνιδια!Το ποσο βελτιωθηκε με την παροδο του χρονου ειναι κατι το φανταστικο.Στα 27 του ηταν "Θαυμα".

Ο Τεοντοσιτς λοιπον σε αυτην την ηλικια εχει μεγαλυτερο ταλεντο απο τον Τομιτς με προδιαγραφες ανωτερες.Το αν θα γινει μεγαλυτερος παιχτης απο τον Τομιτς αυτο δεν μποορουμε να το ξερουμε αλλα εχει τα φοντα.
Δεν μπορει να πεταμε ενα πιτσιρικα στα σκουπιδια επειδη δεν ειναι ο ηγετης του Ολυμπιακου σε τετοια ηλικια.


Υ.Γ Το μπασκετκο ΙQ του "Ιλλαριους" Μπερντ και του Σαμπονις ειναι σε αλλο επιπεδο απλησιαστο προς το παρων!
Ο Τομασεβιτς ειχε σιγουρα μυαλο αλλα απεχει!
Ο τελευταιος που αγγιζει κατι απο την μαγεια και δεν το λεω επειδη παιζει στον Ολυμπιακο ειναι ο Βουισιτς και ο Ντιβατς μετεπειτα.
Nik7
αααχ επιτελους μετα απο πολυ καιρο μια συζητηση υψηλου επιπεδου στο site!!
μπραβο παιδια, βαρεθηκαμε τα ποστς της μιας γραμμης με τα πολλα θαυμαστικα.
keep talking!
PARISINOS
QUOTE(Air and King @ Apr 9 2009, 14:45 ) *
Ο Τεοντοσιτς λοιπον σε αυτην την ηλικια εχει μεγαλυτερο ταλεντο απο τον Τομιτς με προδιαγραφες ανωτερες.Το αν θα γινει μεγαλυτερος παιχτης απο τον Τομιτς αυτο δεν μποορουμε να το ξερουμε αλλα εχει τα φοντα.
Δεν μπορει να πεταμε ενα πιτσιρικα στα σκουπιδια επειδη δεν ειναι ο ηγετης του Ολυμπιακου σε τετοια ηλικια.


Οπως ειπα, αυτο ειναι το ζουμι, και δεν διαφωνω. Ο τεοντοσιτς ειναι παιχτης που εχει τα φοντα να γινει απο τους 3-4 καλυτερους πλευ στην ευρωπη καποια στιγμη, και το εχω πει εδω και δυο χρονια, απο τοτε που τον πρωτοπηρε ο ΟΣΦΠ.

βεβαια ολα αυτα εξακολουθοντας να πιστευω οτι δεν εχει τα φοντα να γινει οσο καλος ηταν ο ντζορντζεβιτς, που για μενα ηταν απο τους κορυφαιους εβερ.

βεβαια οπως λες, ποτε μη λες ποτε.
Ουτε για τον παπαλουκα πιστευα οτι μπορουσε να γινει τοσο καλος, και ειδαμε ολοι τι εγινε. ( και ας μην εφτιαξε σουτ ποτε).
rankin
QUOTE(Air and King @ Apr 9 2009, 16:18 ) *
Οταν υπαρχει ο Σαμπονις και ο Νοβιτσκι(η Εθνικη Γερμανιας του σημερα θα ηταν σαν την Μαλτα στο ποδοσφαιρο χωρις αυτον) που εχουν κανει καριερα σε ολα τα επιπεδα αναφορες Γκαλη και Κουκοτς εχουν να κανουν με συναισθηματα και λογο χωρας.
Εκτος Ελλαδας ο Γκαλης δεν θα επαιρνε ουτε 5% ψηφους σε σχεση με Νοβιτσκι και Σαμπονις.Ο Κουκοτς θα επαιρνε παραπανω διοτι ηταν και 6ος παιχτης των Σικαγο Μπουλς αλλα ποτε δεν ηταν σουπερσταρ στο ΝΒΑ.Ο Νοβιτσκι ειναι ο μονος Ευρωπαιος στην Ιστορια που ειναι σουπερσταρ στο ΝΒΑ.Ουτε ο Γκασολ ειναι σουπερσταρ.Και πριν προλαβει κανεις να μου πει οτι παιζουν πιο πολυ Ευρωπαιοι τωρα θα πω οτι so what?Οι περισσοτεροι περναν και δεν ακουμπαν!

Και ο Σρεμπφ πάντως καλός ήταν στην εποχή του για το ΝΒΑ. Σίγουρα δεν ήταν σταρ, αλλά ήταν πολύ καλός..
Πάντως, εγώ τον Κούκοτς εξακολουθώ και τον θεωρώ ότι καλύτερο και πληρέστερο υπήρξε ποτέ.. Πάνω και από τον σπουδαίο Σαμπόνις (Ο Ομπράντοβιτς στην Ρεαλ του είχε πει να μην δίνει πολύ έξυπνες πάσες, γιατί δεν θα τον καταλαβαίνουν οι συμπαίκτες του). Πάνω και απο τον σουπερ-Ντιρκ, τον Ντράζεν, τον Γκάλη.....
Η ευρώπη έχει βγάλει πολλούς σπουδαίους παίχτες.. Απλά εμένα τύχαινε να μου αρέσει περισσότερο ο Τόνι. Είναι και θέμα προσωπικών κωλυμάτων και γούστου καμιά φορά.. Και στο αμερικάνικο μπάσκετ, άλλοι λένε Μάτζικ, άλλοι λένε Τζόρνταν, άλλοι λένε Έρβινγκ, και άλλοι Μάνιγκοτ! Όλα παίζουν και όλα πρέπει να σταθμίζονται με τις εποχές τους και το στυλ του μπάσκετ της κάθε εποχής.
Air and King
QUOTE(rankin @ Apr 9 2009, 17:49 ) *
Και ο Σρεμπφ πάντως καλός ήταν στην εποχή του για το ΝΒΑ. Σίγουρα δεν ήταν σταρ, αλλά ήταν πολύ καλός..
Πάντως, εγώ τον Κούκοτς εξακολουθώ και τον θεωρώ ότι καλύτερο και πληρέστερο υπήρξε ποτέ.. Πάνω και από τον σπουδαίο Σαμπόνις (Ο Ομπράντοβιτς στην Ρεαλ του είχε πει να μην δίνει πολύ έξυπνες πάσες, γιατί δεν θα τον καταλαβαίνουν οι συμπαίκτες του). Πάνω και απο τον σουπερ-Ντιρκ, τον Ντράζεν, τον Γκάλη.....
Η ευρώπη έχει βγάλει πολλούς σπουδαίους παίχτες.. Απλά εμένα τύχαινε να μου αρέσει περισσότερο ο Τόνι. Είναι και θέμα προσωπικών κωλυμάτων και γούστου καμιά φορά.. Και στο αμερικάνικο μπάσκετ, άλλοι λένε Μάτζικ, άλλοι λένε Τζόρνταν, άλλοι λένε Έρβινγκ, και άλλοι Μάνιγκοτ! Όλα παίζουν και όλα πρέπει να σταθμίζονται με τις εποχές τους και το στυλ του μπάσκετ της κάθε εποχής.

Δεν μπορω να πω οτι διαφωνω σε αυτα που λες εκτος οτι ο Σρεμπφ ηταν καλος αλλα ο Νοβιτσκι(του οποιου ο Σρεμπφ ειναι ειδωλο.Τυχαιο αραγε?) ειναι πλεον σε αλλο επιπεδο.Και μονο που οι απαιτητικοι Αμερικανοι εχουν τολμησει να τον βαλουν στην σφαιρα του Λαρρυ Μπερντ αυτο λεει πολλα!
Οταν μιλαμε γαι κορυφαιους και περαν των προτιμησεων πρεπει να ειμαστε αντικειμενικοι.Τουλαχιστον ετσι λειτουργω εγω.
Οσο μεγαλος παιχτης και πρωτοπορος να ηταν ο Τζουλιους Ειρβινγκ σε μια κουβεντα για τον κορυφαιο ολων των εποχων δεν γινεται να θεωρηθει.Εδω πολλοι τον αφηνουν εκτος τοπ-10 ολων των εποχων.Αυτο σε αντιθεση με Ματζικ και Τζορνταν που παιζουν σιγουρα δυνατα(ειδικα ο δευτερος) για τον κορυφαιο ever.
Ο Κουκοτς και ο Σαμπονις ηξεραν πιο πολυ μπασκετ απο τον Νοβιτσκι συμφωνω απολυτα αλλα το impact και η διαφορα που κανει ο Γερμανος ειναι αυτα που τον κανουν τον Greatest Εuropean Basketball Player Ever.Kαι παλι βεβαιως ειναι συζητησιμο!
Nα τονισω οτι εμενα ο αγαπημενος μου οσο αφορα το Ευρωπαικο μπασκετ ηταν και ειναι ο Σαμπονις.Παρολα αυτα θεωρω οτι ο Νοβιτσκι τον εχει ξεπερασει και πλεον τον Σαμπας τον κατατασω δευτερο.Ο Γερμανος εχει κανει αθλους!Ισως ο Σαμπονις αν δεν ειχε τραυματισμους να μην ειχε αντιπαλο σε μια τετοια συγκριση.Αλλα πλεον για μενα ο Νοβιτσκι ειναι ο κορυφαιος.




ΥΓ.Ο Μανιγκοτ στο στοιχειο του "στο μπασκετ του Δρομου" ισως ηταν ο κορυφαιος!!!Μαρτυρας ο Τζαμπαρ!
j-kidd13
Ο Τεοντοσιτς οταν ηρθε στον Ολυμπιακο,ηταν ενα απο τα μεγαλυτερα ταλεντα στην ευρωπη...Ειχε προοπτικη για nba.Συγκριτικα με τον Τομιτς,θεωρω σαφως πιο ατοφιο ταλεντο των Τεοντοσιτς,δεν τιθεται θεμα.Eχει περισσοτερα skills.Αυτο που πιστευω οτι διεκρινε τον Τομιτς ηταν το πολυ καλο σουτ που ειχε,ειδικα το τριποντο.Και ο Τεοντοσιτς εχει καλο σουτ,αλλα ο Τομιτς ηταν κλασικος σουτερ.Καλυτερος ηταν ο Τομιτς και στην αμυνα,τομεας οπου ο Τεοντοσιτς δεν διακρινεται ιδιαιτερα.
Ο Τεοντοσιτς ομως ειναι καλυτερος πασερ,καλυτερος στον χειρισμο της μπαλας,εχει καλη διεισδυση...Επιθετικα μου μοιαζει σαφως πιο ολοκληρωμενος...
Ειναι παιχτης που μπορει να εξελιχθει σε εναν απο τους κορυφαιους γκαρντ,οχι μονο τωρα,αλλα και στην ιστορια του ευρωπαικου μπασκετ....
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
QUOTE(Air and King @ Apr 9 2009, 15:01 ) *
Τοση ωρα αυτο σκεφτοσουν να γραψεις?????
Εχει το youtube ολοκληρους αγωνες του Τζορτζεβιτς??????Μπααααααα.
Τα dvd σιγουρα ειναι ενα καλο κρητηριο διοτι βλεποντας τα τοτε ειναι δυσκολο να τα θυμασαι με μια φορα!!Εσυ λοιπον αυτα που λες δεν στεκουν διοτι με μνημη και μονο δεν γινεται.
Ο Σασα ηταν πολυ γρηγορος?????Σε ποσα παιχνιδια εχεις δει τον Σασα στην ηλικα του Τεοντοσιτς και λες οτι ηταν γρηγορος και εχει φαρμακερο σουτ?Στα 21 του??????
Ο Τεοντοσιτς εχει προβλημτικο χειρησμο????Μαλλον αλλο μπασκετ βλεπουμε.

Τα επιχειρηματα σου ειναι καταπληκτικα.Εχεις πεισει πολυ κοσμο.Σιγουρα οχι εμενα.
Το μπασκετ δεν ειναι μονο οτι ειδα 5 αγωνες οταν ημουν πιτσηρικας την δακεταια του 80 και του 90 αλλα πρεπει να ψαχνω να τα ξαναδω για να βγαλω ασφαλη συμπερασματα.Ειναι σιγουρο οτι πολλα παιδια που ειναι 20 χρονων εχουν καλυτερη αποψη απο εσενα διοτι ναι ψαχνουν μεσα απο dvd να ανακαλυψουν το παρελθον και να εχουν αποψη.
Οτι εχεις δει τοτε το εχω δει και εγω και με το παραπανω.Ωστοσο η μνημη περεπει να φρεσκαρεται και τα dvd ειναι ενας καλος τροπος και οχι με την επιφοιτηση του Αγιου Πνευματος.

Η διαφορα μας, την οποια μαλλον δεν καταλαβαινεις,
ειναι οτι εγω το μπασκετ το εμαθα στα γηπεδα που παιζω 20 χρονια τωρα,
ενω εσυ απο τα βιντεακια που βλεπεις.
Η μνημη φρεσκαρεται απο αυτους που το μπασκετ το εβλεπαν και το βλεπουν μονο απο την τηλεοραση.

Ο Σασα δεν ηταν απλα πολυ γρηγορος, ηταν ισως ο πιο γρηγορος Ευρωπαιος γκαρντ της εποχης του.
Και σε τρεξιμο και σε εκτελεση στο σουτ.

Οσο για τον Τομιτς μπορει να μην ειχε τα φυσικα προσοντα του Μιλος,
ομως θα επαναλαβω οτι στα 19 του ηταν ο βασικος ασος της καλυτερης ομαδας του Ολυμπιακου,
ενω ο Μιλος φετος ξεκινησε σαν 2ος ασος πισω απο τον Παπαλουκα
και κατεληξε 4ος πισω απο Χαλπεριν και Παργκο.
QUOTE(j-kidd13 @ Apr 9 2009, 18:53 ) *
Ο Τεοντοσιτς οταν ηρθε στον Ολυμπιακο,ηταν ενα απο τα μεγαλυτερα ταλεντα στην ευρωπη...Ειχε προοπτικη για nba.Συγκριτικα με τον Τομιτς,θεωρω σαφως πιο ατοφιο ταλεντο των Τεοντοσιτς,δεν τιθεται θεμα.Eχει περισσοτερα skills.Αυτο που πιστευω οτι διεκρινε τον Τομιτς ηταν το πολυ καλο σουτ που ειχε,ειδικα το τριποντο.Και ο Τεοντοσιτς εχει καλο σουτ,αλλα ο Τομιτς ηταν κλασικος σουτερ.Καλυτερος ηταν ο Τομιτς και στην αμυνα,τομεας οπου ο Τεοντοσιτς δεν διακρινεται ιδιαιτερα.
Ο Τεοντοσιτς ομως ειναι καλυτερος πασερ,καλυτερος στον χειρισμο της μπαλας,εχει καλη διεισδυση...Επιθετικα μου μοιαζει σαφως πιο ολοκληρωμενος...
Ειναι παιχτης που μπορει να εξελιχθει σε εναν απο τους κορυφαιους γκαρντ,οχι μονο τωρα,αλλα και στην ιστορια του ευρωπαικου μπασκετ....

Απο εσενα τεκνο βρουτε δεν περιμενα τετοια αποψη. tongue.gif
Εχει ο Τεοντοσιτς καλο χειρισμο μπαλας,
που δεν μπορει να περασει το κεντρο με φατσα, αν τον πιεζουν και παει κωλο-κωλο???
j-kidd13
QUOTE(ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ. @ Apr 10 2009, 00:42 ) *
Η διαφορα μας, την οποια μαλλον δεν καταλαβαινεις,
ειναι οτι εγω το μπασκετ το εμαθα στα γηπεδα που παιζω 20 χρονια τωρα,
ενω εσυ απο τα βιντεακια που βλεπεις.
Η μνημη φρεσκαρεται απο αυτους που το μπασκετ το εβλεπαν και το βλεπουν μονο απο την τηλεοραση.

Ο Σασα δεν ηταν απλα πολυ γρηγορος, ηταν ισως ο πιο γρηγορος Ευρωπαιος γκαρντ της εποχης του.
Και σε τρεξιμο και σε εκτελεση στο σουτ.

Οσο για τον Τομιτς μπορει να μην ειχε τα φυσικα προσοντα του Μιλος,
ομως θα επαναλαβω οτι στα 19 του ηταν ο βασικος ασος της καλυτερης ομαδας του Ολυμπιακου,
ενω ο Μιλος φετος ξεκινησε σαν 2ος ασος πισω απο τον Παπαλουκα
και κατεληξε 4ος πισω απο Χαλπεριν και Παργκο.

Απο εσενα τεκνο βρουτε δεν περιμενα τετοια αποψη. tongue.gif
Εχει ο Τεοντοσιτς καλο χειρισμο μπαλας,
που δεν μπορει να περασει το κεντρο με φατσα, αν τον πιεζουν και παει κωλο-κωλο???

Οταν ο Τομιτς ηταν βασικος πλει μεικερ,για κοιτα ποιους παιχτες ειχε ο Ολυμπιακος στα πλει μεικερ...Μπακατσια και Λημνιατη...Συγκρινονται αυτοι με Χαλπεριν και Παργκο?O Τεοντοσιτς σε αυτη την ομαδα του Ολυμπιακου που λες θα ηταν βασικος και αναντικαταστατος.Οσο μπορει να εχει βαση αυτο,δεδομενου οτι αλλη εποχη τοτε και αλλη τωρα.

Δεν ειπα οτι ειναι και ο Ματζικ,οσον αφορα την τριπλα.Αλλα απο τον πυγμαχο τον Τομιτς ειναι σιγουρα καλυτερος.
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
QUOTE(j-kidd13 @ Apr 10 2009, 00:57 ) *
Οταν ο Τομιτς ηταν βασικος πλει μεικερ,για κοιτα ποιους παιχτες ειχε ο Ολυμπιακος στα πλει μεικερ...Μπακατσια και Λημνιατη...Συγκρινονται αυτοι με Χαλπεριν και Παργκο?O Τεοντοσιτς σε αυτη την ομαδα του Ολυμπιακου που λες θα ηταν βασικος και αναντικαταστατος.Οσο μπορει να εχει βαση αυτο,δεδομενου οτι αλλη εποχη τοτε και αλλη τωρα.

Δεν ειπα οτι ειναι και ο Ματζικ,οσον αφορα την τριπλα.Αλλα απο τον πυγμαχο τον Τομιτς ειναι σιγουρα καλυτερος.

Καλα ρε επιτηδες το κανεις??? tongue.gif

Εχει καλη ντριπλα και παει ολο κωλο-κωλο, πως γινεται αυτο???

Ποσες φορες εχουν γραψει καποιοι εδω μεσα οτι τρεμουν πως θα χασει την μπαλα οταν ντριπλαρει???
Air and King
QUOTE(ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ. @ Apr 10 2009, 00:42 ) *
Η διαφορα μας, την οποια μαλλον δεν καταλαβαινεις,
ειναι οτι εγω το μπασκετ το εμαθα στα γηπεδα που παιζω 20 χρονια τωρα,
ενω εσυ απο τα βιντεακια που βλεπεις.
Η μνημη φρεσκαρεται απο αυτους που το μπασκετ το εβλεπαν και το βλεπουν μονο απο την τηλεοραση.

Ο Σασα δεν ηταν απλα πολυ γρηγορος, ηταν ισως ο πιο γρηγορος Ευρωπαιος γκαρντ της εποχης του.
Και σε τρεξιμο και σε εκτελεση στο σουτ.

Οσο για τον Τομιτς μπορει να μην ειχε τα φυσικα προσοντα του Μιλος,
ομως θα επαναλαβω οτι στα 19 του ηταν ο βασικος ασος της καλυτερης ομαδας του Ολυμπιακου,
ενω ο Μιλος φετος ξεκινησε σαν 2ος ασος πισω απο τον Παπαλουκα
και κατεληξε 4ος πισω απο Χαλπεριν και Παργκο.

Μηπως εισαι και μεντιουμ να ξερεις που εχει παιξει ο καθενας μπασκετ?Για να ξερω δηλαδη.Αν παιζεις μπασκετ 20 χρονια τοτε μειωνεις τον ευατο σου με τα επιχειρηματα που γραφεις.
Το μπασκετ και εγω απο την τηλεοραση το βλεπω.Δεν ισχυριστηκα ποτε οτι τα βιντεακια του youtube ειναι για να βγαλεις καποιος συμπερασματα.
Ωστοσο το αρχειο με αγωνες που εχω ειναι τετοιο που εχω φερει απο Αμερικη απο την Αιοβα σε σημειο που καποιοι απο την κρατικη τηλεοραση μου εχουν ζητησει εστω και το 1/100!Μαλιστα καποιοι το ξερουν αυτο!
Και οπως εχω ξαναπει οποιος θελει του στελνω οτι θελει.Αρκει να μην ειναι ειρωνας και να ενδιαφερεται.
Επισης επαναλαμβανω ξερεις εσυ που εχω παιξει και με ποιους μπασκετ εισαι μεντιουμ.Η μιας και εισαι 20 χρονια στα γηπεδα ξερεις αν εγω ειμαι λιγοτερα και αν αυτο ειναι μονο στην Ελλαδα.Δεν ξερεις!
Ο Τομιτς ηταν βασικος αλλα δεν ειχε τον Παπαλουκα μπροστα του.Παρολα αυτα ο Τεοντοσιτς ξεκιναγε και επαιζε αρκετα μεχρι το ματς με την Αεκ.
Ο Τζορτζεβιτς δεν ηταν τοσο γρηγορος οσο σου φαινεται.Επισης ειχε και αλτερ Εγκο "τα οργια" του Ντανιλοβιτς.
Παιζεις μπασκετ 20 χρονια και μου θεωρεις ατριπλο τον Τεοντοσιτς.Θα σε παρω σε κανενα καμπ στην Αμερικη στο Σικαγο.
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
QUOTE(Air and King @ Apr 10 2009, 01:22 ) *
Μηπως εισαι και μεντιουμ να ξερεις που εχει παιξει ο καθενας μπασκετ?Για να ξερω δηλαδη.Αν παιζεις μπασκετ 20 χρονια τοτε μειωνεις τον ευατο σου με τα επιχειρηματα που γραφεις.
Το μπασκετ και εγω απο την τηλεοραση το βλεπω.Δεν ισχυριστηκα ποτε οτι τα βιντεακια του youtube ειναι για να βγαλεις καποιος συμπερασματα.
Ωστοσο το αρχειο με αγωνες που εχω ειναι τετοιο που εχω φερει απο Αμερικη απο την Αιοβα σε σημειο που καποιοι απο την κρατικη τηλεοραση μου εχουν ζητησει εστω και το 1/100!Μαλιστα καποιοι το ξερουν αυτο!
Και οπως εχω ξαναπει οποιος θελει του στελνω οτι θελει.Αρκει να μην ειναι ειρωνας και να ενδιαφερεται.
Επισης επαναλαμβανω ξερεις εσυ που εχω παιξει και με ποιους μπασκετ εισαι μεντιουμ.Η μιας και εισαι 20 χρονια στα γηπεδα ξερεις αν εγω ειμαι λιγοτερα και αν αυτο ειναι μονο στην Ελλαδα.Δεν ξερεις!
Ο Τομιτς ηταν βασικος αλλα δεν ειχε τον Παπαλουκα μπροστα του.Παρολα αυτα ο Τεοντοσιτς ξεκιναγε και επαιζε αρκετα μεχρι το ματς με την Αεκ.
Ο Τζορτζεβιτς δεν ηταν τοσο γρηγορος οσο σου φαινεται.Επισης ειχε και αλτερ Εγκο "τα οργια" του Ντανιλοβιτς.
Παιζεις μπασκετ 20 χρονια και μου θεωρεις ατριπλο τον Τεοντοσιτς.Θα σε παρω σε κανενα καμπ στην Αμερικη στο Σικαγο.

Επειδη ακριβως εχω παιξει 20 χρονια (και παιζω ακομα), μπορω να καταλαβω αν καποιος εχει παιξει
ή το εμαθε απο την τηλεοραση το αθλημα.

Το αρχειο που εχεις σου ευχομαι πραγματικα να το διπλασιασεις.
Air and King
QUOTE(ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ. @ Apr 10 2009, 01:26 ) *
Επειδη ακριβως εχω παιξει 20 χρονια (και παιζω ακομα), μπορω να καταλαβω αν καποιος εχει παιξει
ή το εμαθε απο την τηλεοραση το αθλημα.

Το αρχειο που εχεις σου ευχομαι πραγματικα να το διπλασιασεις.

Υπαρχει και το θεμα της μπασκετικης αντιληψης.Ειναι και αυτο ενα ζητουμενο.Ξερεις ποσοι εχουν παιξει μπασκετ οχι 20 αλλα 50 χρονια.Πολλοι.Αλλα...........
Σου επαναλαμβανω δεν εισαι μεντιουμ για να ξερεις ποιος εχει παιξει μπασκετ και που.Αν νομιζεις οτι παιζοντας το "και καλας" εχω παιξει 20 χρονια κ.τ.λ θα πεισεις καποιον τοτε καλα κανεις και ζεις στον κοσμο σου.
Σου ευχομαι να ασχοληθεις να αποκτησεις ενα αρχειο.Πιστεψε με "εχω φτυσει αιμα" για το αρχειο και ειμαι περηφανος γιατι ειδικα στο αμερικανικο μπασκετ εχω μεγαλη λατρεια.
Θα σου εκανε καλο να φρεσκαρεις την μνημη σου.Ολα τα παιδια η τουλαχιστον τα περισσοτερα στα Τοπικ του ΝΒΑ εχουν αρχειο και μαλιστα το εκτιμαν!Βλεπουν και παιχτες που ημασταν ολοι τοτε αγεννητοι και μαθαινουν να εκτιμανε και την Ιστορια!
matse-7-
ο τεοντοσιτς εχει κατι που δεν βελτιωνεται.ειναι αργος κα ιδεν μπορει να τρεξει την ομαδα οταν δημιουργουνται προυποθεσεις για να τρεξει.οντως αν δειτε κωλο κωλο την κατεβαζει την μπαλα δεν μπορει να κανει μια σταυρωτη τριπλα γρηγορη ετσι ωστε να αδειασει τον αντιπαλο.το οτι στην ηλικια του ειναι καλυτερο ταλεντο απο οτι ηταν τοτε ο σαρας η ο τομιτς δεν μου λεει κατι.υπαρχουν πολλλες πιθανοτητες να μεινει αιωνιο ταλεντο και να μην δουμε πολλα παραπανω ρπαγματα απο τον μιλος.ο σειμπουτις ηταν το πρωτο ταλεντο και ειχε βγαλει ματια στο ευρωπαικο νεων αλλα πλεον εχει φτασει τα 24 και δεν βλεπω καμια βελτιωση στον παιχτη ο οποιος ειναι μια μετριοτητα για μενα.αν θελουμε τιτλους απαγορευεται να τρωμε θεσεις κοινοτικων σε ταλεντα που μπορει καποια μερα να γεινουν ηγετες.ας παει δανεικος ο μιλος σε καμια παρτιζαν 2 χρονακια να παρει μεγαλο χρονο συμετοχης ευρωλιγκα και τοτε θα δουμε αν μπορουμε να τον εμπιστευτουμε.
ο ολυμπιακος δεν πρεπει να ψηνει παιχτες στην καμπουρα του αλλα οι παιχτες πρεπει να ψηνονται αλλου και ο θρυλος οταν πλεον ειναι ετοιμοι για μεγαλα πραγματα να πηγαινει να τους παιρνει
Consultant
Ακριβως.Συμφωνω με τον φιλο 100%

Δεν νοειται βασικο πλει μεικερ του Ολυμπιακου να ειναι ο Τεοντοσιτς ο οποιος ειναι τεσσερα επιπεδα κατω απο τον Παπαλουκα.Αμα ειναι ταλεντο μπορει να βρει το δρομο του στο ''Ελλαδα εχεις ταλεντο''..

Ερτσεγκ-Τεοντοσιτς του χρονου out.Μεγα φαουλ αν δεν δοθουν δανεικοι και οι δυο.Ας δεσουν σε μια αλλη ομαδα που αντεχει να τους ψησει και θα χαρουμε ιδιαιτερως να τους δεχτουμε πισω.

Υ.Γ. Ειναι αυτα που λεω περι μεγαλυτερου μπατζετ..Μεγαλυτερο μπατζετ με Ερτσεγκ-Τεοντοσιτς ειναι σαν να εχουμε μαζευτει 50 ατομα στο φορουμ και να κοροιδευομαστε.Ο Ολυμπιακος εχει το πιο αδυναμο ροστερ οσον αφορα τις top ομαδες.Και το μπατζε δεν ειναι του Ολυμπιακου..Ειναι του Ολυμπιακου και καμμια 10ρια παιχτων και ομαδων ασχετων....period
rankin
Ο Τεόντοσιτς, όπως έχουμε ξαναπεί, έχει δυνατότητες, έχει και αδυναμίες.. Είναι όμως νέο παιδί και έχει χρόνο να βελτιώσει τις αδυναμίες του. Κανείς δεν είπε πως ο Μίλος είναι ένας μικρός σέρβος Μπάρον Ντέιβις.. Είναι ακριβώς αυτό που λέμε, παιδί με δυνατότητες και αδυναμίες..

Όσο για τον Τόμιτς, σκεφτόμουν πως στη σημερινή ομάδα θα ήταν κάτι σαν αλλαγή του Γκριρ, ίσως στη θέση του Χαλπερίν.
benchwarmer
QUOTE(Consultant @ Apr 10 2009, 14:26 ) *
Ακριβως.Συμφωνω με τον φιλο 100%

Δεν νοειται βασικο πλει μεικερ του Ολυμπιακου να ειναι ο Τεοντοσιτς ο οποιος ειναι τεσσερα επιπεδα κατω απο τον Παπαλουκα.Αμα ειναι ταλεντο μπορει να βρει το δρομο του στο ''Ελλαδα εχεις ταλεντο''..

Ερτσεγκ-Τεοντοσιτς του χρονου out.Μεγα φαουλ αν δεν δοθουν δανεικοι και οι δυο.Ας δεσουν σε μια αλλη ομαδα που αντεχει να τους ψησει και θα χαρουμε ιδιαιτερως να τους δεχτουμε πισω.


Αυτο ακριβως θα ειναι το δειγμα νεοπλουτισμου που κατηγορουσες την ομαδα, και οχι η αντιμετωπιση του Σοφοκλη..
Consultant
QUOTE(benchwarmer @ Apr 10 2009, 16:21 ) *
Αυτο ακριβως θα ειναι το δειγμα νεοπλουτισμου που κατηγορουσες την ομαδα, και οχι η αντιμετωπιση του Σοφοκλη..


Tι να σου πω, αν διαφωνεις στο οτι ο Τεοντοσιτς και ο Ερσεγκ δεν κανουν για να παιζουν στην εν δυναμει κορυφαια ομαδα της Ευρωπης, και ιδιαιτερα να κατεχουν θεσεις ξενων τοτε δεν μπορω να κανω κατι..Δυστυχως δεν μπορουμε να συννενοηθουμε σε αυτον το τομεα.

Κατα τη ταπεινη μου αποψη η (παρατεταμενη) τιμωρια ενος εκ των βασικων σου ψηλων στο πιο κρισιμο σημειο της χρονιας ειναι 100% νεοπλουτισμος η τεσπα αυτομαστιγωμα.Ασχετως αν στη τελικη προκριθηκαμε.Αυτο σου ειπα..
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
QUOTE(matse-7- @ Apr 10 2009, 15:12 ) *
ο τεοντοσιτς εχει κατι που δεν βελτιωνεται.ειναι αργος κα ιδεν μπορει να τρεξει την ομαδα οταν δημιουργουνται προυποθεσεις για να τρεξει.οντως αν δειτε κωλο κωλο την κατεβαζει την μπαλα δεν μπορει να κανει μια σταυρωτη τριπλα γρηγορη ετσι ωστε να αδειασει τον αντιπαλο.το οτι στην ηλικια του ειναι καλυτερο ταλεντο απο οτι ηταν τοτε ο σαρας η ο τομιτς δεν μου λεει κατι.υπαρχουν πολλλες πιθανοτητες να μεινει αιωνιο ταλεντο και να μην δουμε πολλα παραπανω ρπαγματα απο τον μιλος.ο σειμπουτις ηταν το πρωτο ταλεντο και ειχε βγαλει ματια στο ευρωπαικο νεων αλλα πλεον εχει φτασει τα 24 και δεν βλεπω καμια βελτιωση στον παιχτη ο οποιος ειναι μια μετριοτητα για μενα.αν θελουμε τιτλους απαγορευεται να τρωμε θεσεις κοινοτικων σε ταλεντα που μπορει καποια μερα να γεινουν ηγετες.ας παει δανεικος ο μιλος σε καμια παρτιζαν 2 χρονακια να παρει μεγαλο χρονο συμετοχης ευρωλιγκα και τοτε θα δουμε αν μπορουμε να τον εμπιστευτουμε.
ο ολυμπιακος δεν πρεπει να ψηνει παιχτες στην καμπουρα του αλλα οι παιχτες πρεπει να ψηνονται αλλου και ο θρυλος οταν πλεον ειναι ετοιμοι για μεγαλα πραγματα να πηγαινει να τους παιρνει

Δεν ειναι μονο ο Σειμπουτις που ηρθε σαν ο επομενος μεγαλος Λιθουανος σταρ
και τωρα παιζει στα ασπρα χωματα.
Καποια στιγμη ειχαμε παρει εναν μαυρο Γερμανο τον Νικαγκμπατζε,
ο οποιος επισης ηταν μεγαλο ταλεντο. Που ειναι τωρα???

Ομαδες σαν τον Ολυμπιακο, τον Παο, την Τσσκα,
δεν εχουν την πολυτελεια να χαραμιζουν θεσεις κοινοτικων σε επλιδοφορους νεαρους
που καποια στιγμη μπορει, αν οι συνθηκες ειναι καταλληλες και ο υδροχοος ειναι στον Ερμη,
να γινουν μεγαλοι παιχτες.
Αν ειναι να κανει η ομαδα κατι τετοιο ας το κανει με 2 Ελληνες, για να εχει και κερδος μεγαλυτερο.

Μετα το χερι-χερι με τον Καρατζαφερη
εχουμε το κωλο-κωλο το γηπεδο ολο.
benchwarmer
Όταν οι Έλληνες σου δεν ειναι πλεον ο Μισιακος και ο Αγαδακος, αλλα 6 παιχτες της Εθνικης Ελλαδας (Παπαλουκας, Πελεκανος, Βασιλοπουλος, Πριντεζης, Μπουρουσης, Σχορτσανιτης), και με την πιθανοτητα να ερθει ενας 7ος, ο Ζησης, τοτε ναι, πιστευω οτι μπορουμε να "χαραμισουμε" μια θεση κοινοτικου για τον Τεοντοσιτς.
Πιστευετε οτι αν ειχαμε ενα 4-5αρι καλυτερο του Ερτσεγκ, θα εκανε ο Μπουρουσης την φοβερη χρονια που κανει?
Αν ολοι οι ξενοι σου ειναι πρωτης γραμμης, συν τους συγκεκριμενους Ελληνες, μετα θα φωναζουμε για το ροτεισιον του Γιαννακη που βαζει τον Μπουρουση μονο 25 λεπτα και οχι 35, η που δεν καταφερνει να χωρεσει μεσα τον Σοφοκλη.

Οι επιλογες των ξενων θα πρεπει να προσαρμοζονται σε αυτες των Ελληνων, και οχι το αντιθετο.
Και ναι, με Παπαλουκα, Ζηση, Τεοντοσιτς, Χαλπεριν, Γκριρ(η καποιο αλλο ξενο δυαρι) θα ειμαστε υπερπληρεις στα γκαρντ.
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
QUOTE(benchwarmer @ Apr 10 2009, 22:35 ) *
Όταν οι Έλληνες σου δεν ειναι πλεον ο Μισιακος και ο Αγαδακος, αλλα 6 παιχτες της Εθνικης Ελλαδας (Παπαλουκας, Πελεκανος, Βασιλοπουλος, Πριντεζης, Μπουρουσης, Σχορτσανιτης), και με την πιθανοτητα να ερθει ενας 7ος, ο Ζησης, τοτε ναι, πιστευω οτι μπορουμε να "χαραμισουμε" μια θεση κοινοτικου για τον Τεοντοσιτς.
Πιστευετε οτι αν ειχαμε ενα 4-5αρι καλυτερο του Ερτσεγκ, θα εκανε ο Μπουρουσης την φοβερη χρονια που κανει?
Αν ολοι οι ξενοι σου ειναι πρωτης γραμμης, συν τους συγκεκριμενους Ελληνες, μετα θα φωναζουμε για το ροτεισιον του Γιαννακη που βαζει τον Μπουρουση μονο 25 λεπτα και οχι 35, η που δεν καταφερνει να χωρεσει μεσα τον Σοφοκλη.

Οι επιλογες των ξενων θα πρεπει να προσαρμοζονται σε αυτες των Ελληνων, και οχι το αντιθετο.
Και ναι, με Παπαλουκα, Ζηση, Τεοντοσιτς, Χαλπεριν, Γκριρ(η καποιο αλλο ξενο δυαρι) θα ειμαστε υπερπληρεις στα γκαρντ.

Αν ερθει και ο Ζησης, τοτε δεν θα παιζει παλι καθολου του χρονου ο Τεοντοσιτς.
Οποτε καλυτερα να παει δανεικος, να παιξει βασικος και μολις φυγει ο Παπαλουκας,
αν αξιζει να ξαναγυρισει για βασικος (και μετα ο σουπερμαν και ο σπαιντερμαν θα σωσουν τον κοσμο)

Αν ειχαμε ενα καλυτερο 4αρι αντι του γατουλη, δεν θα φαινοταν καθολου το κενο του Σοφο
και ο Μπουρου με τον Βουισιτς θα μοιραζονταν το χρονο στο 5.

Τους ξενους υποτιθεται οτι τους παιρνεις με το σκεπτικο οτι ειναι καλυτεροι ή απο τους Ελληνες.
Αντι να παιζει ενα πενταλεπτο ο Τεοντοσιτς, ας παιζει καλυτερα ο Σλουκας.
saou
Πολύ ενδιαφέρουσα κουβέντα...Τελικά ο Μίλος είναι πάντα επίκαιρος!!!

Μια πρώτη παρατήρηση που έχω να κάνω είναι ότι δεν έχει κανένα απολύτως νόημα να συγκρίνει κανείς τι έκανε ο Τόμιτς και ο Τζόρτζεβιτς στα 22 τους (ή στα 24) σε σχέση με το τι κάνει ή δεν κάνει τώρα ο Μίλος. Εντελώς άλλες εποχές, εντελώς άλλο μπάσκετ. Προσωπικά θεωρώ πως τότε ήταν πολύ πιο εύκολο να καθιερωθεί ένας ελπιδοφόρος νέος στον Ολυμπιακό ο οποίος αρχικά είχε έναν Πάσπαλιε και γύρω γύρω του το τίποτα παρά ένας νέος play maker στο σημερινό Ολυμπιακό των τεράστιων απαιτήσεων, του πολύ πιο απαιτητικού σύγχρονου μπάσκετ, ειδικά όταν οι σωματικές προδιαγραφές του είναι μάλλον για...τον Ολυμπιακό του Τόμιτς.

Νομίζω και γω ότι ο Μίλος έχει καλύτερο potential από το Μίλαν. Απλά ο δρόμος που έχει να διαβεί είναι δυσκολότερος. Ο Μίλαν ακριβώς επειδή όταν ξεκινούσε στην ομάδα δεν υπήρχε καλύτερος (για την ακρίβεια δεν υπήρχαν και πολλές λύσεις) είχε το χρόνο και την ευκαιρία να ξεδιπλώσει το όποιο ταλέντο του και κυρίως το χαρακτήρα του. Γιατί κακά τα ψέματα, μπορεί τεχνικά να μην ήταν τπτ το ιδιαίτερο αλλά είχε...balls και αυτό πιθανότατα να μην το είχε αναπτύξει ποτέ αν υπήρχαν εξαρχής 7-8 ακριβοπληρωμένες ντίβες μπροστά του.

Πάντως πέρυσι στο μπάσκετ ελευθέρας βοσκής του Γκέρσον ο μικρός έδειξε σε πολλές περιπτώσεις ότι και αυτός δε μασάει και δεν κωλώνει να πάρει κρίσιμες επιθέσεις, συνήθως βέβαια με αποτυχία. Αυτό φέτος είναι πολύ δύσκολο να συμβεί καθώς στα ζόρικα υπάρχουν πολλοί άλλοι για να αναλάβουν την ευθύνη.

QUOTE
Διοτι στην Ευρολιγκα εχει 32% και στην Α1 58% στα τριποντα απο οτι βλεπω και εγω....
Υπαρχουν πολλοι παιχτες που εχουν καλο 3ποντο,αλλα π.χ. ξεκινησαν ασχημα την Regular season,ανεβηκαν μετα κτλ.
Ειναι και θεμα ψυχολογιας...
Παντως τραγικο σουτερ δεν τον λες


Είναι από τις περιπτώσεις που οι αριθμοί δε λένε απολύτως τίποτα. Ούτε το 32% στην Ευρώπη ούτε το εξωπραγματικό 58% στην Ελλάδα. Ο μικρός, πιθανότατα λόγω της ηλικίας (εξίσου πιθανό βέβαια και να μη γίνει ποτέ μεγάλος σουτέρ) δεν είναι αυτό που οι αμερικάνοι αποκαλούν solid shooter. Είναι όμως streaky shooter, αν τον πάει η βραδιά μπορεί να σουτάρει πολύ καλά ανεξαρτήτως παιχνιδιού και αντιπάλου. Τον είδαμε και πέρυσι στους τελικούς όπου έκανε 1-2 πολύ καλά παιχνίδια στο ΟΑΚΑ. Έχει και την τρέλα του, η οποία βεβαίως έχει περιοριστεί φέτος λόγω Γιαννάκη. Γενικά περνάει και αυτός τη μεταβατική του φάση από τον Εβραίο στο δράκο, εν μέσω μάλιστα αναταράξεων και υψηλής πίεσης στην ομάδα.

QUOTE
Εχει ο Τεοντοσιτς καλο χειρισμο μπαλας,
που δεν μπορει να περασει το κεντρο με φατσα, αν τον πιεζουν και παει κωλο-κωλο???


H αλήθεια είναι ότι σηκώνει αρκετή βελτίωση στο συγκεκριμένο κομμάτι. Είναι αρκετές οι φορές που ζορίζεται. Ίσως φταίει το ισχνό κορμί του που επιτρέπει στον αντίπαλο να τον πιέζει από πολύ κοντά, πάντως γεγονός είναι ότι αυτό είναι κάτι που σηκώνει βελτίωση πάνω του.

Και πάλι βέβαια τα πάντα είναι σχετικά. Ο πυραυλοκίνητος Πάργκο με τις εντυπωσιακές σταυρωτές του έχασε 2 φορές τη μπάλα από το Σπανούλη στον τελικό κυπέλλου. Ο Σέρβος όσα και αν έχει ακούσει τέτοιο πράγμα δεν έχει κάνει.

QUOTE
Όταν οι Έλληνες σου δεν ειναι πλεον ο Μισιακος και ο Αγαδακος, αλλα 6 παιχτες της Εθνικης Ελλαδας (Παπαλουκας, Πελεκανος, Βασιλοπουλος, Πριντεζης, Μπουρουσης, Σχορτσανιτης), και με την πιθανοτητα να ερθει ενας 7ος, ο Ζησης, τοτε ναι, πιστευω οτι μπορουμε να "χαραμισουμε" μια θεση κοινοτικου για τον Τεοντοσιτς.
Πιστευετε οτι αν ειχαμε ενα 4-5αρι καλυτερο του Ερτσεγκ, θα εκανε ο Μπουρουσης την φοβερη χρονια που κανει?
Αν ολοι οι ξενοι σου ειναι πρωτης γραμμης, συν τους συγκεκριμενους Ελληνες, μετα θα φωναζουμε για το ροτεισιον του Γιαννακη που βαζει τον Μπουρουση μονο 25 λεπτα και οχι 35, η που δεν καταφερνει να χωρεσει μεσα τον Σοφοκλη.

Οι επιλογες των ξενων θα πρεπει να προσαρμοζονται σε αυτες των Ελληνων, και οχι το αντιθετο.
Και ναι, με Παπαλουκα, Ζηση, Τεοντοσιτς, Χαλπεριν, Γκριρ(η καποιο αλλο ξενο δυαρι) θα ειμαστε υπερπληρεις στα γκαρντ.


Συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό. Αντέχεις να έχεις και τον Τεόντοσιτς μέσα. Ο Ολυμπιακός δεν είναι κασίδης για να μαθαίνουν όλοι στο κεφάλι του αλλά και ο Σέρβος είχε δείξει καλά στοιχεία πέρυσι δεν έσκασε από τον ουρανό. Πιθανότατα ήταν υπερβολή να ποντάρεις σε 2 νεαρούς και μάλιστα σε θέσεις που είχε ανάγκες η ομάδα, αλλά το να έχεις και κανέναν πιτσιρικά που μεγαλώνει και ανδρώνεται μαζί με την ομάδα είναι πολύ σημαντικό. Εμπεριέχει βεβαίως και ρίσκο. Ταιριάζει όμως με τη φιλοσοφία Γιαννάκη ότι 'φτιάχνουμε ομάδα για πολλά χρόνια και για μεγάλα πράγματα'.




matse-7-
ξενοι τσσκα.-σμοντις,λανγκτον,πλανινιτς,μορις,λορμπεκ,σ
σκαουσκας.ολοι φτασμενοι και τοπ παιχτες για τα ευρωπαικα δεδομενα.
αυτο ειναι το μυστικο των ρωσσων και ειναι στην ελιτ ης ευρωπης εδω και πολλα χρονια.δεν θα δειτε ποτε τους ρωσσους να ξοδευουν θεσεις ξενων σε στοιχηματα και ποσο μαλλον 2 θεσεις οπως κανουμε εμεις φετος.απλα πραγματα.παιρνεις 6 ελληνες τους καλυτερους που μπορεις να βρεις στην αγορα και απο κει και περα αναλογως με το τι θεσεις θες να συμπληρωσεις παιρνεις 6 ξενους καλυτερους απο τους ελληνες που εχεις και κανεις ομαδα που θα παει τρενο σε οποια διοργανωση και αν παιζει.καλα τα ταλεντα αλλα αν εισαι παρτιζαν η αλλη οαμδα που δεν εχει μεγαλο μπατζετ οποτε λογικο να στηριχχτει σε ταλεντα και ξενους φτηνους λαχεια.οταν λεγεσαι ολυμπιακος απλα το καλο ταλεντο το αφηνεις η παιρνεις τα δικαιωματα του και τον αφηνεις σε αλλη ομαδα και αν ψηθει και βγαζει ματια τοτε τον παιρνεις στην ομαδα ετοιμο παιχτη.ποσο καλυτερα θα ηταν τα πραγματα φετος αν αντι για ερτζεκ ειχαμε ενα τεσσαρι δυναμιτη και αντι τεοντοσιτς εναν εμπειρο και σταθεο πλειμεικερ κα ιδεν μιλαω για κανα σταρ αλλα για εναν παιχτη σαν τον μουμου που μαζι με παπαλουκα θα εξασφαλιζαμε παντα ηρεμια στην οργανωση οποιος και αν ηταν μεσα.εγω παντως με 2 ετοιμους παιχτες αντι των 2 σερβων μας εκανα χαλαρα φαβορι για την ευρωλιγκα
saou
QUOTE(matse-7- @ Apr 10 2009, 23:07 ) *
ξενοι τσσκα.-σμοντις,λανγκτον,πλανινιτς,μορις,λορμπεκ,σ

��
�σκαουσκας.ολοι φτασμενοι και τοπ παιχτες για τα ευρωπαικα δεδομενα.
αυτο ειναι το μυστικο των ρωσσων και ειναι στην ελιτ ης ευρωπης εδω και πολλα χρονια.δεν θα δειτε ποτε τους ρωσσους να ξοδευουν θεσεις ξενων σε στοιχηματα και ποσο μαλλον 2 θεσεις οπως κανουμε εμεις φετος.


Ξέχασες και το Ζήση ενώ ουσιαστικά και ο Χόλντεν στην ίδια κατηγορία ανήκει. Επομένως μιλάμε για 8 ξένους (αν δεν ξεχάσαμε και κανέναν). Επομένως το μυστικό των Ρώσων μάλλον είναι ότι μπορούν να έχουν όσους ξένους θέλουν και άμα δεν τους βολεύει τους δίνουν και υπηκοότητα για να κάνουν πιο εύκολα τη δουλειά τους. Αν κρίνουν ότι αξίζει τον κόπο και τη φασαρία...

Από την άλλη όμως απέναντι στους Παπαλουκά-Μπουρούση-Βασιλό-Πρίντεζη-Σχορτσιανίτη-Πελεκάνο τι έχουν να αντιπαρατάξουν? Γιατί εμένα μονάχα ο Κριάπα και ο Ζεβροσένκο μου ρχονται στο μυαλό ως βέροι Ρώσοι...
benchwarmer
H ΤΣΣΚΑ εχει αυτους τους ξενους, γιατι την 12αδα της απο Ρωσους συμπληρωνουν ο Καουν, ο Κειρου και ο Βοροντσεβιτς..
Εχουμε τον καλυτερο εγχωριο κορμο στην Ευρωπη, αυτο ειναι σιγουρο.

Φετος φωναζαμε στην αρχη για το ροτεισιον του Γιαννακη που εβαζε και εβγαζε.. Αν αντι του Τεοντοσιτς ειχαμε τον Πριτζιονι και αντι του Ερτσεγκ τον Σμοντις, τι θα γινοταν δηλαδη? Και η λογικη οταν φτιαχνεις ομαδες δεν ειναι το "να παιρνεις τους καλυτερους που κυκλοφορουν" που λεει ο φιλος απο πανω... Δεν ειναι Pro, ουτε καν manager.. Ουτε μικτη κοσμου.

Αυτο που εχει σημασια ειναι οτι η ομαδα κερδαει (sic), και ανεξαρτητως τελικου αποτελεσματος, το μονο που θα χρειαστει για του χρονου (με τη δικια μου λογικη βεβαια) ειναι 2 κινησεις ακομα. Αντε 3 στο τσακιρκεφι..
Andrew19
Μην συγκρίνετε Tomic - Teodosic το μόνο κοινό που είχαν αυτοί είναι ότι και οι 2 ήταν αργοί.
O Tomic είχε αυτό το καλό χαρακτηριστικό, ήταν παίκτης του 7.5 πάντα έπαιζε για 7.5. Από τα 18 του μέχρι τα 30 του.
Weekendman
Τον Τεόντοσιτς δεν πρέπει να τον βάζουμε στο επίπεδο των παικτών που θα αποδόσουν στο ...μέλλον, αν και έχει περιθώρια βελτίωσης έχει κάνει καποια σπουδαια παιχνίδια ήδη απο την περσινή χρονιά όπως στους Τελικούς της Α1 η με την Ρεάλ στο ΣΕΦ και μου έκανε έκπληξη και εμενα που δεν συνέχισε να βελτιώνεται.
Πάντως ένα ψηλό γκάρντ 1.95 με καλό σούτ 2 και 3 πόντων και με δεδομένη ικανότητα στις ασσίστ που την εχει δείξει ήδη δεν με χαλάει καθόλου, για άμυνα δεν ξέρω αν είναι απολύτως έτοιμος για το υψηλο επίπεδο που απαιτουν ομάδες τύπου Ολυμπιακού, ίσως αυτός ο ας πούμε παροπλισμος στον Ολυμπιακό τον βοηθήσει να παίξει πιο υπολογιστικά και λιγότερο παρορμητικά απο οτι μεχρι τωρα και τον οδηγει σε κάποια λάθη, αν και χρειάζεται η παρόρμηση...
filippos7
Πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση ρε παιδιά. Διάβασα λιγάκι κάποια πράγματα που έχουν γραφεί..Θα ήθελα να κάνω και κάποιες δικές μου παρατηρήσεις..Θεωρώ πως ο Τεόντοσοιτς είναι σε καλό δρόμο να γίνει πραγματικά μεγάλος παίχτης..Τώρα αν ένας καλός 20χρονος πρέπει να παίζει στον Ολυμπιακό επειδή μπορεί να γίνει μεγάλος παίχτης, απλώς αυτό δεν γίνεται..Συμφωνώ πως η ομάδα πρέπει να ξεφύγει από τις "πολλές επενδύσεις" για το μέλλον..Επένδυση είναι οι Έλληνες μικροί( Βασιλόπουλος,Μπουρούσης,Πρίντεζης,Σλούκας κλπ)..Ναι αλλά εκτός του Σλούκα που είναι έφηβος ακόμη, όλοι οι άλλοι είναι μεν επενδύσεις ,αλλά είναι και έτοιμοι παίχτες..Δεν βλέπετε τι παπάδες κάνει ο Πρίντεζης, από οτε που γύρισε από δανεικός?? Έτσι είναι..Τα ταλέντα που έχεις και βλέπεις πράγματα τα προσέχεις και τα δίνεις δανεικούς σε ομάδες ποιότητας και υψηλού επιπέδου( Ολύμπια?? καλά τεσπα) και ψήνονται..
Με τον Τεόντοσιτς θεωρώ ότι πρέπει να γίνει κάτι ανάλογο..Δώσε τον σε ομάδα στυλ Άρης, να παίζει και ευρωλίγκα, να κάνει πρωταθλητισμό, και βάλε του και όρο να μην παίξει εναντίον σου..Κάτι ανάλογο και με τον Έρτσεγκ..Αλλά ρε παιδιά, έχω μάθει από "μέσα" ότι τα παλικάρια ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΠΑΔΕΣ στην προπόνηση..Συνεπώς τους λείπουν παραστάσεις από αγώνες υψηλού επιπέδου..Θα έφερνα τον Ζήση, ώστε με τον Χαλπερίν να καλύπτουν τον άσο και να ξεκουράζουν τον Τεό και θα έπαιρνες ένα καλό κοινοτικό δυάρι να παίζει με γκριρ(ή άλλο αμερικανό δυάρι)..Και τον Έρτσεγκ μέχρι να ψηθεί καναδυό χρόνια, τον καλύπτεις με ένα έτοιμο κοινοτικό παίχτη( στυλ Τελέτοβιτς με όποια θετικά και αρνητικά μπορεί να έχει..Είναι όμως πολύ καλός παίχτης επιθετικά-στην άμυνα, άστα..Παράδειγμα έφερα)..Βλέπετε όμως ότι οι δύο αλλαγές αυτές φέρνουν και πολλές μέσα στην ομάδα..Είναι προτιμητεό κάτι τέτοιο??Δεν ξέρω..
Θέλει πολύ μελετημένες κινήσεις την επόμενη χρονιά, γιατί το ρόστερ είναι εκπληκτικό..Και πόσο χειρότεροι μπορεί να είναι ρε παιδιά τα δύο Σερβάκια του χρόνου..Μόνο καλύτεροι μπορεί να παρουσιαστούν..Και αφού δεν δόθηκαν δανεικοί στα πρώτα χρόνια που ήρθαν, τους διώχνεις μετά?? Όχι βέβαια..Αυτή είναι η άποψή μου..Συνεπώς κάνουν πολύ καλα τη δουλειά τους και το βλέπει ο Γιαννάκης..Εμφανίσεις όπως του Έρτσεγκ στη Μαδρίτη, ή του Μίλος με ΠΑΟ στα περυσινά πλέϊ οφ, αντί να συμβαίνουν χειρομβοβίδα, με τις παραστάσεις που μαζεύουν(final four κλπ), θα τους κάνουν πολύ πιο σταθερούς στο άμεσο μέλλον..Ο Γιαννάκης βλέπει, δεν είναι χαζός..Αυτά από μένα παίδες.. bball.gif bball.gif bball.gif
tzagasdog
Παρα πολυ καλος ο Μιλος σημερα... τα νουμερα μιλανε...
http://www.sport24.gr/ast/cov/er/erbia_200...5_0_27_21_b.jpg
NikRag15
QUOTE(tzagasdog @ Sep 15 2009, 02:49 ) *
Παρα πολυ καλος ο Μιλος σημερα... τα νουμερα μιλανε...
http://www.sport24.gr/ast/cov/er/erbia_200...5_0_27_21_b.jpg


Super ήταν...!!!
Tretiak
Ρε γαμώτη μου αυτό το παλικάρι, δεν ξέρω... ενώ το κατέχει το αντικείμενο (το επιβεβαιώνει και σε υπερθετικό βαθμό μάλιστα ο Παπαλουκάς) , εν τούτοις στον Ολυμπιακό δεν αποδίδει τα αναμενόμενα.
rankin
Η εμφάνιση του Μίλος απέναντι στους Τούρκους ήταν εξαιρετική. 16 πόντοι, 8 ασιστ, 6 ριμπάουντ (!), μόλις 2 λάθη, πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας (55% εντός παιδιάς - 100% βολές)

Για ακόμα μια φορά επιβεβαίωσε ότι δεν είναι γεννημένος για να είναι ένας "σταθερός σε απόδοση ρολίστας", αλλά ένας "ασταθής σε απόδοση σταρ"

το γιατί στον Ολυμπιακό δεν μπορεί να κάνει τόσο πληθωρικά παιχνίδια, είναι κάτι που εξηγείται
πρώτα από όλα, στον Ολυμπιακό είναι η δεύτερη επιλογή, πίσω από τον Παπαλουκά, γεγονός που του στερεί την δυνατότητα να παίρνει ευκαιρίες μέσα στο παιχνίδι. Αντίθετα, στην Σερβία, ξεχωρίζει σαν την μύγα μέσ στο γάλα, όσον αφορά την θέση του πλέι-μέικερ.
Έχω επίσης την εντύπωση ότι στον Ολυμπιακό, δεν τον έχουν πιστέψει όσο θα έπρεπε. Υπάρχουν παιχνίδια που ο Τεόντοσιτς είναι σε καλύτερη μέρα από τον Παπαλουκά, κι όμως, στα κρίσιμα, πάλι κάθεται στον πάγκο για να παίξει ο Θοδωρής.
Νομίζω ότι θα πρέπει να τον πιστέψει περισσότερο ο Γιαννάκης, ιδίως από την στιγμή που έκριναν σκόπιμο να τον κρατήσουν στην ομάδα.
Άλλο πρόβλημα είναι το ότι ο Μίλος έδειξε δυσκολία προσαρμογής στο παιχνίδι του Ολυμπιακού, πέρσι. Είναι παίχτης που προτιμά περισσότερο free style παιχνίδι, παρά το υπερβολικά δομημένο παιχνίδι που ώρες ώρες έπαιζε ο Ολυμπιακός, και εδώ που τα λέμε, ήταν κομμένο και ραμμένο στα μέτρα του Παπαλουκά..

Γενικά, στον Ολυμπιακό, αφενός έδειξαν να μην πιστεύουν αρκετά στον Μίλος και αφετέρου, τον έβαζαν να φοράει το κουστούμι του Παπαλουκά, αντί να ράψουν ένα και για αυτόν.
Ελπίζω ότι φέτος έχουν πλέον καταλάβει ότι είναι διαφορετικός παίχτης (και όχι "Παπαλουκάς Νο2") και θα δημιουργήσουν συνθήκες κατάλληλες για να αποδίδει και αυτός καλά και να δίνει πάντα τον καλύτερο εαυτό του. Είναι μια σημαντική μονάδα και στο μέλλον μπορεί να εξελιχθεί σε πραγματικό σουπερ σταρ.
tzagasdog
QUOTE(rankin @ Sep 15 2009, 10:39 ) *
Νομίζω ότι θα πρέπει να τον πιστέψει περισσότερο ο Γιαννάκης, ιδίως από την στιγμή που έκριναν σκόπιμο να τον κρατήσουν στην ομάδα.
Άλλο πρόβλημα είναι το ότι ο Μίλος έδειξε δυσκολία προσαρμογής στο παιχνίδι του Ολυμπιακού, πέρσι. Είναι παίχτης που προτιμά περισσότερο free style παιχνίδι, παρά το υπερβολικά δομημένο παιχνίδι που ώρες ώρες έπαιζε ο Ολυμπιακός, και εδώ που τα λέμε, ήταν κομμένο και ραμμένο στα μέτρα του Παπαλουκά..

Γενικά, στον Ολυμπιακό, αφενός έδειξαν να μην πιστεύουν αρκετά στον Μίλος και αφετέρου, τον έβαζαν να φοράει το κουστούμι του Παπαλουκά, αντί να ράψουν ένα και για αυτόν.
Ελπίζω ότι φέτος έχουν πλέον καταλάβει ότι είναι διαφορετικός παίχτης (και όχι "Παπαλουκάς Νο2") και θα δημιουργήσουν συνθήκες κατάλληλες για να αποδίδει και αυτός καλά και να δίνει πάντα τον καλύτερο εαυτό του. Είναι μια σημαντική μονάδα και στο μέλλον μπορεί να εξελιχθεί σε πραγματικό σουπερ σταρ.


για αυτο λεμε ολοι ενας Καζλαουσκας που χρειαζοταν.... και ο Παπαλουκας και ο Μιλος θα απεδιδε καλυτερα (εκτος και αν ο Δρακος κανει το θαυμα του φετος που δεν νομιζω)

Δεν υπαρχουν πολλα παιδια στα 22 τους που να κανουν οτι κανει ο Σερβος και καθε χρονο εγω προσωπικα τον βλεπω πολυ βελτιωμενο.
tzagasdog
εκπληκτικο
http://www.sport24.gr/html/ent/917/ent.315917.asp

να και τα stats
http://www.eurobasket2009.org/en/cid_toT,o...amID_96799.html
LFO
12 asists?? 12?? μπράβο ο μικρος....
koufos7
Αν ειναι δυνατον,σκοπευανε να δωσουνε δανεικο αυτον τον παιχτη!!!
a bullet for your head
Eνα αρθρο που διαβασα και που συμφωνω απολυτως..αν και αναφερεται στον Τεοντοσιτς,στο τελος ''υπενθυμιζει'' και τον Σοφο..για τον οποιο πριν καιρο ειχα γραψει πως στην Εθνικη θα αναγεννηθει,πως εχει πολυ ισχυρα κινητρα για να αποδειξει πραγματα..και πως οι Καζλα-Σφαιρο,ξερουν να τον διαχειριστουν καταλληλα..
Οπως βεβαια και ο Ντουντα τον Τεοντοσιτς..
Κυριε Γιαννακη,καλο θα ηταν να δειτε ξανα & ξανα & ξανα..τα DVD με τους αγωνες της Εθνικης μας και της αντιστοιχης των Σερβων...για να δειτε,πως καποιοι παικτες,ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΞΙΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΑΡΙΣΤΑ...

http://www.sport-fm.gr/article/195335

Πήρε το «SMS» του Τεόντοσιτς ο Γιαννάκης;
17/09/2009, 13:59

Γράφει ο Τάσος Νικολόπουλος

Όταν ένας προπονητής του βεληνεκούς του Ντούσαν Ίβκοβιτς μιλάει για τον Μίλος Τεόντοσιτς και τον αποκαλεί τον φυσικό ηγέτη της Εθνικής Σερβίας, δεν μπορεί κάποιος να πάρει αψήφιστα την συγκεκριμένη δήλωση, ούτε να πει ότι σώνει και ντε υπάρχει δόση υπερβολής. Από τα χέρια του έχουν περάσει πολλές γενιές παικτών και για να το λέει κάτι παραπάνω θα ξέρει. «Σοφός» είναι άλλωστε… Ο γκαρντ του Ολυμπιακού, παρά τα 22 του χρόνια, κάνει ένα «γεμάτο» Ευρωμπάσκετ στην Πολωνία καθοδηγώντας με μαεστρία την ομάδα και τους συμπαίκτες του, αφού αγωνίζεται κατά μέσο όρο περίπου 25 λεπτά στα έξι παιχνίδια των δύο πρώτων φάσεων, ενώ αποδεικτικό στοιχείο αποτελούν και οι αριθμοί του, αφού έχει 13 πόντους κατά μέσο όρο, έξι ασίστ, ένα κλέψιμο, τρία ριμπάουντ, αλλά και σχεδόν δύο λάθη. Αποκορύφωμα ήταν το παιχνίδι της Τετάρτης με την Λιθουανία, κόντρα στην οποία είχε 20 πόντους (2/2δ, 4/6τρ, 4/4β), 3 κλεψίματα και 12(!) ασίστ. Τι άλλο να ζητήσει ένας προπονητής από έναν παίκτη; Ο Ίβκοβιτς φαίνεται ότι έχει καταλάβει τι «θησαυρό» έχει στα χέρια του και τον «εκμεταλλεύεται» με τον καλύτερο τρόπο.

Αυτός που ενδεχομένως να μην έχει καταλάβει ακριβώς τι έχει στα χέρια του είναι ο Παναγιώτης Γιαννάκης. Τουλάχιστον την περυσινή σεζόν ο τεχνικός του Ολυμπιακού δεν έδειξε να πιστεύει και πολύ στις δυνατότητες του παίκτη, ειδικά στην Ευρωλίγκα, στην οποία σε 17 συνολικά παιχνίδια τον χρησιμοποιούσε κατά μέσο όρο 14 και κάτι λεπτά. Ενός παίκτη, για τον οποίο οι «ερυθρόλευκοι» δεν έδωσαν λίγα χρήματα για να τον αποκτήσουν και για τον οποίο σκέφτονταν να τον παραχωρήσουν δανεικό φέτος σε κάποια άλλη ομάδα. Δεν απαξιώνω τις ικανότητες του «δράκου», αλλά με τον συγκεκριμένο παίκτη, μάλλον δεν το χειρίστηκε καλά το θέμα. Δεν λέω ότι ο Σέρβος είναι το καλύτερο παιδί του κόσμου, αφού έχει ελαφρώς ιδιόρρυθμο χαρακτήρα, αλλά ένας προπονητής οφείλει εκτός από την τακτική και τα συστήματα να μπορεί να βρει τα «κουμπιά» του κάθε παίκτη, ώστε να μπορεί να πάρει από τον καθένα το 100%. Καθένας από αυτούς έχει την δική του προσωπικότητα και ο εκάστοτε τεχνικός πρέπει να είναι και ψυχολόγος. Δεν ξέρω αν είχαν… προσωπικά, αλλά στην εν λόγω περίπτωση, βγήκε ζημιωμένος ο Γιαννάκης και ο Ολυμπιακός. Προτίμησε να «βγάλει» τη χρονιά χρησιμοποιώντας τον Παπαλουκά περισσότερο χρόνο από ό,τι έπρεπε και μπορούσε και αυτό φάνηκε στο τέλος. Όταν κρίθηκαν οι τίτλοι, ο αρχηγός «κλάταρε» με τα… γνωστά αποτελέσματα.

Το μήνυμα που στέλνει από την Πολωνία ο Μίλος Τεόντοσιτς στον προπονητή του στον Ολυμπιακό είναι ξεκάθαρο. Αν ο Παναγιώτης Γιαννάκης δεν έχει χρόνο λόγω της προετοιμασίας στο Καρπενήσι να βλέπει τους αγώνες της Σερβίας, η οποία, παρεμπιπτόντως, προκρίθηκε στα προημιτελικά για πρώτη φορά μετά από έξι χρόνια, ας προμηθευτεί τα DVD με τους αγώνες των «πλάβι», αλλά εκτός από αυτό, ας πάρει και ένα τηλέφωνο τον Ντούσαν Ίβκοβιτς για να του δώσει καμιά συμβουλή ως σοφότερος που είναι…

Υ.Γ.: Ανάλογο μήνυμα με τον Μίλος Τεόντοσιτς στέλνει εδώ και μέρες από την Πολωνία και ο Σοφοκλής Σχορτσιανίτης, που κάνει «πράματα και θάματα» με την εθνική Ελλάδας. Ακόμη και με… περιστέρι να έρχονται αυτά τα δύο sms, δεν μπορεί να μην τα έχει λάβει ο Παναγιώτης Γιαννάκης. Αν καταφέρει να πάρει το 100% από αυτούς τους δύο παίκτες ο «δράκος» τη φετινή σεζόν, τότε θα μπορούμε να πούμε ότι ο Ολυμπιακός προχώρησε σε άλλες δύο μεταγραφές και μάλιστα χωρίς κανένα κόστος!


eftheem7
να και ενα αλλο αρθρο που αφορα αυτους τους 2 παικτες



Το Ευρωμοπάσκετ τελειώνει και νομίζω πως αν προσπαθήσω να συνδυάσω το τι είδα στα γήπεδα της Πολωνίας σε σχέση με τον Ολυμπιακό θα καταλήξω στις εκπληκτικές εμφανίσεις των Σχορτσανίτη και Τεόντοσιτς. Το ξέρω πως δεν ανακάλυψα την Αμερική αλλά από τα σχόλια σας καταλαβαίνω ότι ρίχνετε πολλές ευθύνες στον Παναγιώτη Γιαννάκη για το γεγονός ότι οι συγκεκριμένοι παίκτες δε βοηθούν τον Ολυμπιακό στο βαθμό που βοηθούν τις εθνικές τους ομάδες. Διαφωνώ κάθετα με αυτή σας την άποψη και θα σας εξηγήσω το γιατί.

Μικρό τουρνουά το Ευρωμπάσκετ

Το Ευρωμπάσκετ είναι ένα τουρνουά δύο μηνών, περίπου τόσο κρατάει μαζί με την προετοιμασία και τα επίσημα παιχνίδια. Οι παίκτες λοιπόν στην Εθνική συνυπάρχουν για 60 μέρες ενώ στο σύλλογό τους για 10 μήνες. Λογικό κι επόμενο είναι όσο περισσότερο χρόνο περνάς μαζί με συγκεκριμένα άτομα (συμπαίκτες, προπονητές) να υπάρχει μεγαλύτερη τριβή στις σχέσεις. Εσείς να βλέπεται κάθε μέρα για 10 μήνες τα ίδια 15 πρόσωπα δηλαδή δε θα υπήρχαν στιγμές που θα δημιουργούνταν προστριβές; Αποκλείεται.

Πίεση

Η Ελλάδα πήγε στο Ευρωμπάσκετ χωρίς να απαιτεί κανείς την είσοδο στην τετράδα, αυτή ήταν ο στόχος αλλά δε θα κρεμούσε κανείς τους διεθνείς αν τερμάτιζαν πέμπτοι ή έκτοι. Μικρή πίεση για το αποτέλεσμα λοιπόν. Η Σερβία πάλι δεν είχε καμία απολύτως πίεση. Ομάδα για το 2012 ετοίμαζε ο Ντούντα και οι πιτσιρικάδες ξεμύτισαν νωρίτερα. Στον Ολυμπιακό η πίεση είναι αφόρητη, η απουσία τίτλων για πολλά χρόνια την έχει δημιουργήσει και είναι απόλυτα δικαιολογημένη. Η πίεση λοιπόν ορισμένες φορές οδηγεί σε λάθη (αγωνιστικά και μη) παικτών, προπονητών ακόμη και φιλάθλων.Θα επαναλάβω ένα σχόλιο μου που ίσως να μην είδατε, «όσα ξέρει ο νοικοκύρης, δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος». Αυτά που γίνονται στην προπόνηση δε μαθαίνονται όλα, οι ερυθρόλευκοι κρατάνε καλά κλειστά τα αποδυτήριά τους ακόμη κι όταν δεν είναι ήρεμα. Αν λοιπόν ο Σχορτσανίτης δεν προπονείται με ζήλο γιατί πονάει κάπου ή αν ο Τεόντοσιτς αντιμίλησε στην προπόνηση αυτό εμείς δεν το ξέρουμε, συνεπώς δε μπορούμε και να κρίνουμε.

Ο Γιαννάκης τους ζει κάθε μέρα

Το συμπέρασμά μου από αυτά που γνωρίζω και αυτά που βλέπω είναι ότι δεν ευθύνεται μόνο ένας για το γεγονός ότι αυτά τα δύο παιδιά δεν έχουν βοηθήσει τον Ολυμπιακό όσο μπορούν. Όλοι έχουν μερίδιο ευθύνης, ο Γιαννάκης που δεν εμπιστεύεται πολύ τον Τεόντοσιτς αλλά κι ο Μίλος που δεν προσπαθεί πάντα στην προπόνηση και είναι αφηρημένος. Οι προπονητές φταίνε που δε μπορούν να βρουν κίνητρο στον Σχορτσανίτη, αλλά κι αυτός που δε βρίσκει μόνος του τα κίνητρα για να βελτιωθεί και να ανεβάσει την ομάδα του ένα επίπεδο ψηλότερα. Οι μόνοι που δε φταίνε είναι ο Παναγιώτης και ο Γιώργος Αγγελόπουλος που τους κάνουν όλα τα χατίρια και ξοδεύουν τρελά ποσά και ο κόσμος της ομάδας που έχει να γελάσει το χειλάκι του μια δεκαετία και βάλε.

Υ.Γ 1 Το κείμενο γράφτηκε πριν τους ημιτελικούς και οτιδήποτε κι αν συνέβη σε αυτούς δε θα αλλάξω άποψη. Μπορεί Σόφο και Μίλος να είναι οι χειρότεροι για τις ομάδες τους στα ημιτελικά αλλά το τουρνουά τους θα παραμένει εξαιρετικό.

Υ.Γ 2 Ο Γιάννης Μπουρούσης έκανε πολύ καλό τουρνουά αλλά αυτόν τον περιμέναμε και για αυτό δεν κάνω ιδιαίτερη αναφορά.

Kωνσταντίνος Μελάγιες

panosak
QUOTE(ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ. @ Apr 9 2009, 12:40 ) *
Ο Τομιτς ηταν ο βασικος πλει-μεικερ της καλυτερης ομαδας στην ιστορια του Ολυμπιακου
και ο αστεγος ειναι ο 3ος πλει-μεικερ σε αυτην την ομαδα.
Αυτο και μονο φτανει.

Τι εχει κανει δηλαδη ο Τεοντοσιτς μεχρι τωρα στην καριερα του??? ΤΙΠΟΤΑ
Απο ποτε εγινε τοσο μεγαλος παιχταρας για να τον συγκρινεις με τον Τομιτς???

μαλλον ψυχασθενης πρεπει να ειναι ο φιλος μας λυκος10γ.σ.κ. ή κανει πλακα...
Bonzo
QUOTE
Υ.Γ 2 Ο Γιάννης Μπουρούσης έκανε πολύ καλό τουρνουά αλλά αυτόν τον περιμέναμε και για αυτό δεν κάνω ιδιαίτερη αναφορά.


Βρε παιδία καλός, άγιος ο Μπουρούσης μάλιστα πέρυσι θεωρώ ότι ήταν στους 3 καλυτερους σεντερ. Αλλά τον υποτιμούμε αν λέμε ότι έκανε καλό τουρνουά. Προσωπικά τον θεωρώ τη μεγαλύτερη απογοήτευση της εθνικής για το τουρνουά. Περιμέναμε πολλά, εμφανίστηκε αδιάφορος και έδωσε πολύ λίγα.
manosss
Kαι μετα καποιοι λενε οτι αυτος ο παικτης δεν κανει για τον Θρυλο...
32 ΠΟΝΤΟΙ κυριοι στον ημιτελικο του ευρωμπασκετ πηρε του Σλοβενους μονος του!
Ειδαμε το ματς και μας εβγαλε τα ματια!!
pinkTimeout
...μεγαλο παιχνιδι ο ημιτελικος Σερβια - Σλοβενια !!
...εξαιρετικος ο Teodosic..32 ποντους αποψε ....χαιροσουν να τον βλεπεις.!!!
koutsou10
QUOTE(pinkTimeout @ Sep 20 2009, 01:17 ) *
...μεγαλο παιχνιδι ο ημιτελικος Σερβια - Σλοβενια !!
...εξαιρετικος ο Teodosic..32 ποντους αποψε ....χαιροσουν να τον βλεπεις.!!!

εδω ρε παιδια καποιοι μονο το οτι ειναι ασχετος δεν ειχαν πει(βασικα εκει το πηγαιναν)κ οτι θελουμε κ αλλον ασο στον θρυλο...τωρα που ειναι ολοι αυτοι?η γνωμη τους ποια ειναι?
GMlls
μιλος wav.gif

επειδή τα τελευταία χρόνια ζούσα στις ΗΠΑ, θα ήθελα να μου πει κάποιος για πιο λόγο έχει χαντακωθεί στον ολυμπιακό αυτός ο παίχτης. έβλεπα μόνο τα παιχνίδια της euroleague και τους τελικούς με παναθηναικό.
Για όσους δεν γνωρίζουν, ο μίλος ήταν ο ηγέτης αυτής της ομάδας όταν σάρωναν παιδικά, εφηβικά και νέων.

μπήκε πλέον και στους αγαπημένους μου παίχτες.

ps: αν ήμουν δημοσιογράφος θα τον ψήφιζα mvp της διοργάνωσης
all_around
Απορώ τι θα σκέφτεται ο Γιαννάκης όταν θα βλέπει αυτά που κάνει στην Πολωνία...Απίστευτός ήταν σήμερα και τολμώ να πω περίπου ίδιο επίπεδο με Παπαλουκά, από τη στιγμή που ο μεγάλος Τεό, βρίσκεται σε φυσική φθορά-πτώση...

Η πλάκα είναι πως τον αντιμετωπίζαμε πριν το τουρνουά...Πιστεύω ότι αν πήγαινέ μετά από μια ακόμα χρονιά στη Ζελέζνικ στον ΠΑΟ, με ένα χρόνο στον Ομπράντοβιτς θα ήταν ακόμα καλύτερος τώρα.
Air Kef
Πραγματικά, ας χτίσουν την ομάδα πάνω σε αυτόν, αρκεί να μείνει άλλα 10 χρόνια σε μας να τον βλέπουμε μέσα στο γήπεδο, κι ας μην πέρνουμε κούπες. Η χαρά και η απόλαυση που προσφέρει στο μπασκετικό μάτι σε αυτό το Ευρωμπάσκετ είναι συγκρίσιμη με πολύ λίγες συνολικές παραστάσεις στην ιστορία της διοργάνωσης.
pete7
Παιδια εγω ημουν απο αυτους που δεν τον ηθελα στην ομαδα με βαση τα οσα εδειχνε στον Ολυμπιακο.Τωρα στην Σερβια τον βλεπω σουπερ κ μακαρι να συνεχισει ετσι στην ομαδα.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.