Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ολυμπιακός - Επικαιρότητα 2016-17
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23
Red.Emerald
Eγώ αυτό που βλέπω είναι πως θα έχουμε ακόμα μια ευκαιρία αν πάρουμε το πλεονέκτημα έδρας και να διεκδικήσουμε στα Play off να πάμε Φ4 και εκεί σε 2 ματς όλα γίνονται ειδικά από εμάς! Και η ιδέα του one last dance με τον Σπανουλη στο τιμόνι είναι σαν το τέλος μιας κινηματογραφικής υπερπαραγωγής (ελπίζω τριλογίας). Και σίγουρα μετά από χρόνια θα γίνει ταινία η ιστορία αυτής της ομάδας - οπότε αφού ζούμε ακόμα μέσα στο Olympiacos era ας μην μιζεριάζουμε μόνοι μας. (Οι Ολυμπιακοί τουλάχιστον)

Στο κάτω κάτω αν σχολιάζεις τη διαιτησία στην Ελλάδα απαντώντας στον κάθε Γιαννακόπουλο (που on camera εύχεται καρκίνο σε παίκτες και τις οικογένειες τους) είναι σαν να ανοίγει διάλογο ο ΟΗΕ με το ISIS περί ανεξιθρησκείας. Είτε γίνεσαι σαν αυτούς και τους αντιμετωπίζεις στο επίπεδο τους είτε αδιαφορείς και κερδίζεις και αυτούς και την όποια εύνοια έχουν μέσα στο γήπεδο. Και θεωρώ πως ο Ολυμπιακός του Σφαιρόπουλου επέλεξε το 2ο δρόμο για αυτό και δεν τον ακούμε να μιλάει για διαιτησία κυρίως για να μην δίνει άλλοθι στους παίκτες του.

Ως εκ τούτου ήταν λάθος η δήλωση Σφαιρό (γιατί είναι αντίθετη στη μέχρι τώρα φιλοσοφία του) αλλά δεν έλεγε και ψέματα είτε σε κάποιους αρέσει είτε όχι.

Όσο για τους φίλους που λένε πως αγαπάνε το σπορ και θεωρούν εαυτούς αντικειμενικούς ας διαβάσουν το καταστατικό της ΕΟΚ και τη λογική Σοβιέτ που το χαρακτηρίζει και ας αναρωτηθούν για πιο λόγο κάποιοι είναι αιώνια μέλη της ΕΟΚ και μετά θα καταλάβουν γιατί η διαιτησία είναι αυτή που είναι διαχρονικά στην Ελλάδα - και δεν αναφέρομαι μόνο στα χρόνια της κυριαρχίας του ΠΑΟ στην ΚΕΔ αλλά και στα δικά μας. Όλα εξαρτώνται από εμάς και τι κοινωνία θέλουμε να έχουμε και δυστυχώς μας αρέσει και μας αξίζει αυτή που έχουμε. Όσο όλα αυτά τα θεωρούμε λογικά τόσο η δυσωδία σε όλα τα επίπεδα θα επικρατεί.

Καταστατικο ΕΟΚ
Govanni
QUOTE (basket72 @ Jan 22 2017, 12:35 ) *
QUOTE (yorgos @ Jan 21 2017, 21:43 ) *

Τόσο ΟΛΑ που πήρε 3 συνεχομενους τελικούς πρωταθλήματος στον πόντο, για να στεφθεί πρωταθλητής με κίνηση που ολόιδια στην Ευρωλίγκα από τον ίδιο παίκτη σφυρίζεται βήματα.


Καλά τα λες γενικώς αλλά και ειδικώς, εδώ που απαντάς στην οπαδική υπερβολή του φίλου πιο πάνω, από την άλλη πάντως οφείλουμε να παραδεχθούμε ότι γίνεται συνέχεια λόγος για το ότι σας πήραμε το περσινό πρωτάθλημα με νίκες στον πόντο. Ο Παναθηναικός πόσες φορές έχει πάρει κρίσιμους τίτλους στον πόντο;
Πολλούς το δίχως άλλο, τόσο ευρωπαικούς όσο κι ελληνικούς. Συνήθως οι τίτλοι στον πόντο κρίνονται, έχει τη λογική του άλλωστε. rolleyes.gif
Το βήματα τα αφήνω ασχολίαστα, γιατί τότε θα μπει και στη συζήτηση και το βίντεο που (κακώς) έβγαλε μεσοβδόμαδα, η ΚΑΕ Ολυμπιακός και επίσης κακώς αναμόχλευσε ο Σφαιρό μετά τη 30αρα στην Μπασκόνια.
Πιάστο το αυγό και κούρευτο. Το θέμα είναι ότι και πέρυσι στους τελικούς (3-1) και φέτος στο κύπελλο, κέρδισε η καλύτερη ομάδα.


Ο καθολικος ποσοδεικτης που χρησιμοποιησα, οτι "ΟΛΑ τα match" ηταν αρκετος για να πιαστειτε απο κει και να αγνοησετε τα υπολοιπα.
Και η απαντηση που πηρα; 3 τελικοι τα τελευταια 20 χρονια.

Πλακα εχουν οι απαντησεις σας, δεν το λεω ειρωνικα, απλα μου θυμησατε την περιοδο που ημουν φοιτητης, και ελεγα τα ιδια στους φιλους μου, για το Ποδοσφαιρο. Ακριβως αυτες τις γραφικες φρασεις τους ελεγα "Πρασινα γυαλια" "Οπαδικες υπερβολες" και αλλα τετοια ας πουμε:
"Αμα εχετε στοιχεια να πατε στην διικαιοσυνη"
"Αν οντως ειναι στημενα γιατι δεν τον πιανουν(τον ΧοΧοΧο εννοουσα tongue.gif tongue.gif)"
"Φτιαξτε εσεις δικο σας κατεστημενο"

Οσοι εδω εβλεπαν μπαλα τις χρονιες που ο Παναθηναικος εκανε τις μεγαλες Ευρωπαικες βραδιες, καταλαβαινουν, το
αισθημα αδικιας που εχουμε τοσα χρονια. Ετσι ειναι στην Ελλαδα, εχουν πιασει τις καρεκλες συγκεκριμενα ατομα, για δεκαετιες, δεν τους κουναει τιποτα.

Και για ποια αντικειμενικοτητα μιλαμε, εγω τωρα διαβαζα στο θεμα του Παναθηναικου, και καποιοι, αναφερονται στους Ολυμπιακους ως "Οι Απεναντι"

Και τελος παιδια, επειδη καποιοι εγραψαν για Πατο(τον ποδοσφαιριστη, ετσι οπως το γραψα με κεφαλαιο Π tongue.gif), στον τερμα του βρισκεται ο ιδιοκτητης του Παναθηναικου.Να ευχεται τετοια πραγματα για οικογενειες, παιδια και μητερες... Πως μπορει να ειναι αντικειμενικος καποιος που αποθεωνει αυτο το ατομο; Καποιος που βρισκει ΕΣΤΩ και ενα θετικο στην ΥΠΑΡΞΗ αυτου του ατομου.

Τελοσπαντων δεν ειναι το θεμα ο ιδιοκτητης σας, αλλα οι 10-15 καρεκλες που πρεπει να ξυλωθουν. Αν ξυλωθουν.
Ως τοτε Euroleague μονο. Γιατι ο Ολυμπιακος ειναι απολαυση smile.gif Εγω τα εισητηρια μου τα εκλεισα και τον περιμενω Βερολινο.
Τα σεναρια για το F4 τα γραψα ηδη, κανοντας by pass τα playoffs tongue.gif


Αυτα ειχε να πει,
ενας γραφικος-υποκειμενικος-απεναντι biggrin.gif biggrin.gif
Neondreamer
QUOTE (yorgos @ Jan 21 2017, 22:43 ) *
Τόσο ΟΛΑ που πήρε 3 συνεχομενους τελικούς πρωταθλήματος στον πόντο

Με όλο τον σεβασμό, αλλά να αναφέρεσαι υποτιμητικά σε πρωταθλήματα στον πόντο, όταν η ομάδα σου έχει κερδίσει τους 3 από τους 6 ευρωπαϊκούς της τελικούς στο καλάθι, είναι αν μη τι άλλο άστοχο και επιβεβαιώνει χαρακτηρισμούς τύπου "Γκαστόνε" για τον πρώην προπονητή της συγκεκριμένης ομάδας.
yorgos
QUOTE(Neondreamer @ Jan 23 2017, 22:12 ) *
Με όλο τον σεβασμό, αλλά να αναφέρεσαι υποτιμητικά σε πρωταθλήματα στον πόντο, όταν η ομάδα σου έχει κερδίσει τους 3 από τους 6 ευρωπαϊκούς της τελικούς στο καλάθι, είναι αν μη τι άλλο άστοχο και επιβεβαιώνει χαρακτηρισμούς τύπου "Γκαστόνε" για τον πρώην προπονητή της συγκεκριμένης ομάδας.

ΜΑ δεν αναφέρθηκα υποτιμητικά στα πρωταθλήματα, από πού προέκυψε αυτό;

Προσπάθησα να καταλάβω με ποια λογική ο Ολυμπιακός αδικείται όταν κέρδισε το πρωτάθλημα σε ματς που κρίθηκαν στον πόντο, στα οποία αν ένας διαιτητής ήθελε, με ένα σφύριγμα το έδινε στον Παναθhναϊκό. Η φάση είναι ότι υπήρξε σφύριγμα και ήταν υπέρ του Ολυμπιακού, το είδε όλη η Ελλαδα. Ο Ολυμπιακός δεν πήρε το περσινό πρωτάθλημα επειδή ήταν τόσο σαρωτικός που κέρδισε και τη διαιτησία. Το πήρε επειδή η διαιτησία δεν τον εμπόδισε, άρα το επειχείρημα περί συνεχούς αδικίας είναι έωλο.
Govanni
QUOTE (yorgos @ Jan 24 2017, 00:33 ) *
ΜΑ δεν αναφέρθηκα υποτιμητικά στα πρωταθλήματα, από πού προέκυψε αυτό;

Προσπάθησα να καταλάβω με ποια λογική ο Ολυμπιακός αδικείται όταν κέρδισε το πρωτάθλημα σε ματς που κρίθηκαν στον πόντο, στα οποία αν ένας διαιτητής ήθελε, με ένα σφύριγμα το έδινε στον Παναθhναϊκό. Η φάση είναι ότι υπήρξε σφύριγμα και ήταν υπέρ του Ολυμπιακού, το είδε όλη η Ελλαδα. Ο Ολυμπιακός δεν πήρε το περσινό πρωτάθλημα επειδή ήταν τόσο σαρωτικός που κέρδισε και τη διαιτησία. Το πήρε επειδή η διαιτησία δεν τον εμπόδισε, άρα το επειχείρημα περί συνεχούς αδικίας είναι έωλο.


Θα εχει τελειωμο αυτη η ιστορια; Σου απαντησα ηδη, οτι για 20(17-3 πρωταθληματα) χρονια, εσυ βρηκες να μου πεις τους 3 τελικους, ενω ειχα γραψει ολοκληρη εκθεση. Και δεν ειναι η διαιτησια το θεμα, αυτοι οτι τους πουν κανουν. Το προβλημα ειναι 10-15 καρεκλες που πρεπει να ξυλωθουν.

ΑΛΛΑ δεν ηταν αυτος ο σκοπος των επιχειρηματων μου. Εγω απλα προσπαθησα να πω, στους συμφορουμιτες Ολυμπιακους οτι ειτε Ασχολεισαι μονο με την Euroleague ειτε βλεπεις Α1 ΑΛΛΑ αποδεχεσαι την Ελληνικη πραγματικοτητα. Δεν γινεται τωρα σε καθε match να ψαχνουμε την διαιτησια... Ετσι ειναι. Τελος, ας βρουν τροπους οι αρμοδιοι να τους ξυλωσουν.

Το θεμα μου δεν ειναι οι τιτλοι, αλλα να μην ασκει πιεση ο κοσμος στην ομαδα ΟΣΟ αυτη βγαζει υγεια. Και υγεια ηταν το χειροκροτημα στο ΣΕΦ.
Ελπιζω ετσι να ειναι ο κοσμος στις ηττες και να μην αρχισει παλι την Μαντζαριαδα, την Τεσσαριαδα, τον Σφαιροπουλο... κτλ κτλ
Τωρα διαβαζα τα ποστ για Μαντζαρη, τετοια μιζερια δεν την περιμενα.
Conan1982
Σήμερα υπάρχει το καθόλου απίθανο σενάριο της τριπλής ισοβαθμίας στην κορυφής σ' αυτό το σενέραιο (που θα χάσει η Μπάμπεργκ) και αν χάσει και η Εφές ξεκαθαρίζει αρκετά ποιες ομάδες θα μπορούν να χτυπήσουν 8άδα και 4άδα.
Απ' το πουθενά κάνει την ευχάριστη έκπληξη ο Ερυθρός Αστέρας. Βλέπω να έχει ενδιαφέρον ο αγώνας μεταξύ μας (αν και μακρινός ακόμα)
john wick
τα πράγματα φέτος είναι πολύ ρευστά.
Βλέπεις την Βasconia που πάει τραίνο και πάει μέσα ο Ερ. Αστέρας και τους κάνει κηδεία..
Τσσκα χάνει από την Ζαλγκίρις... rolleyes.gif
Περίμενα χτες να χάσει και η Ρεάλ από τον Ιταλό αλλά έχε χάρη ο Νο 1 παίχτης της φετινής Λίγκας...

Βάλτε στο κάδρο και το ότι ο Ολυμπιακός έχει δύσκολο πρόγραμμα όσο τελειώνουν οι αγώνες.
Εχει 2 συνεχόμενους εκτός έδρας αγώνες με Εφές και Τσσκα. Αν οι Τούρκοι είναι ακόμα στο κόλπο μέχρι τότε θα είναι πολύ δύσκολο. Με Ιτούδη δεν το συζητάω καν , ακόμα και με την 3η πεντάδα να αγωνιστεί δεν θα σας χαρίσει το παιχνίδι..

Μέχρι τελευταία αγωνιστική νομίζω θα παίζονται όλες οι θέσεις ...



υ.γ
απ ότι βλέπω τώρα στο πρόγραμμα η σοφή euroleague την τελευταία αγωνιστική ΔΕΝ έχει προγραμματίσει όλα τα παιχνίδια την ίδια μέρα και ώρα , οπότε θα έχουμε τις γνωστές ομορφιές...
RipCity
Παιχνιδια τυπου Εφες που ανεφερες δε τα φοβαμαι. Αερα θα περασουμε απ την Πολη αν η νικη ειναι απαραιτητη. Απο την Ουνιξ δεν ξερω αν θα περασουμε.
john wick
QUOTE (RipCity @ Jan 26 2017, 08:59 ) *
Παιχνιδια τυπου Εφες που ανεφερες δε τα φοβαμαι. Αερα θα περασουμε απ την Πολη αν η νικη ειναι απαραιτητη. Απο την Ουνιξ δεν ξερω αν θα περασουμε.




Σε βρίσκω ιδιαίτερα αισιόδοξο , σε μια χρονιά που όλες οι ομάδες είναι μία στη ζέστη κ μια στο κρύο...
Η φετινή χρονιά όπως έχω ξαναγράψει ειναι μεταβατική..
Ολες οι ομάδες του χρόνου θα προσπαθήσουν να έχουν ακόμα πιο γεμάτα ρόστερ.


QUOTE (RipCity @ Jan 26 2017, 08:59 ) *
Παιχνιδια τυπου Εφες που ανεφερες δε τα φοβαμαι. Αερα θα περασουμε απ την Πολη αν η νικη ειναι απαραιτητη. Απο την Ουνιξ δεν ξερω αν θα περασουμε.



Πάντως (και λόγω εισιτηρίου διαρκείας) παρακαλάω να διασταυρωθούμε με Ολυμπιακό..
Θα αποφύγουμε τα ταξίδια και θα είναι μια πρώτης ταξεως ευκαιρία να φανεί ποια είναι καλύτερη ομάδα...
anton2
Πολλές ομάδες στην γιουρολίγκα παρουσιάζουν ακραίες διακυμάνσεις στην απόδοσή τους. Αυτό μπορεί να οφείλεται σε πολλού λόγους όπως έχω αναφέρει και παλαιότερα:

1) Να στήνουν παιχνίδια με στοιχιματζήδικα. Αυτά γίνονται και στις καλύτερες οικογένειες, ίσως και στην γιουρολίγκα. Αυτό είναι πιο εμφανές όταν ο πρώτος χάνει από τον τελευταίο.
2) Κούραση και κοιλιές. Λογικό συμβαίνει παντού και πάντα.
3) Σταματάνε τα υπερσύγχρονα αναβολικά γιατί αν τα παίρνουν συνέχεια στο τέλος παθαίνουν ανοσία και δεν τους πιάνουν. Πρέπει να υπάρχει μια χρησή τομή στο παίρνω και στο δεν παίρνω ανάλογα με το που θέλω να είμαι τούρμπο.

Όλα αυτά στο πλαίσιο της ακαδημαικής καφενιακής κουβέντας. Και φυσικά δεν αναφέρομαι στον Ολυμπιακό, αφορά γενικά όλες τις ομάδες. Έτσι τουλάχιστον νομίζω, και πάντα μιλάω πιθανολογικά.

Ας μην έχουμε στερεότυπα και ταμπού, όλα μπορεί να ισχύουν και όλα και από όλους είναι μέσα στο πρόγραμμα. Για μένα οι ομάδες σίγουρα έχουν περισσότερους παράγοντες να διαχειριστούν από όσους εμείς νομίζουμε.

Τώρα για τον Ολυμπιακό έχω να πω ένα μόνο πράγμα:

Σπανούλη είσαι θεός, θα σε θυμόμαστε όσο ζούμε, έγραψες ιστορία τύπου Γκάλη και Διαμαντίδη. Είσαι στην αγία τριάδα του ελληνικού μπάσκετ. Μπορεί και πρώτος. Για μένα είσαι και κάτι παραπάνω που ούτε εσύ μπορείς να συνειδητοποιήσεις, αφού κατάφερες να νικήσεις τον κακό σου εαυτό , το μόνο πραγματικό σου αντίπαλο. Σε σκέφτομαι ως παίκτης και μου σηκώνεται η τρίχα κάγκελο. Δεν υπερβάλω ειρωνικά, κυριολεκτώ. Ο Σπανούλης αγγίζει τα όρια της μεταφυσικής.

Από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός έχει πρόβλημα και είναι εμφανές, και ο παράγοντας Σπανούλης είναι δίκοπο μαχαίρι.

Αυτά.
rankin
QUOTE(anton2 @ Jan 26 2017, 15:55 ) *
1) Να στήνουν παιχνίδια με στοιχιματζήδικα. Αυτά γίνονται και στις καλύτερες οικογένειες, ίσως και στην γιουρολίγκα. Αυτό είναι πιο εμφανές όταν ο πρώτος χάνει από τον τελευταίο.

Μου φαίνεται παρανοϊκό σε αυτό το επίπεδο και για αυτούς τους επαγγελματίες.

QUOTE(anton2 @ Jan 26 2017, 15:55 ) *
3) Σταματάνε τα υπερσύγχρονα αναβολικά γιατί αν τα παίρνουν συνέχεια στο τέλος παθαίνουν ανοσία και δεν τους πιάνουν. Πρέπει να υπάρχει μια χρησή τομή στο παίρνω και στο δεν παίρνω ανάλογα με το που θέλω να είμαι τούρμπο.

Δε μπορεί να παίρνεις τη Τριτη, να σταματάς Τετάρτη και να ξαναρχίζεις τη Πέμπτη.

QUOTE(anton2 @ Jan 26 2017, 15:55 ) *
2) Κούραση και κοιλιές. Λογικό συμβαίνει παντού και πάντα.

Εγώ κάπου εκεί στέκομαι.
Στο ΝΒΑ οταν τελειώνει η κανονική περίοδος λένε "τώρα αρχίζει το πρωτάθλημα"
Μεσα στη σεζόν, πετάνε απο πολιτεία σε πολιτεία, κάνουν λίγες προπονήσεις, παίζουν συνέχεια παιχνίδια και σε βάθος 82 αγώνων, κάνουν όλοι ήττες απο κάθε πιθανό αντίπαλο, αλλά το δείγμα των αγώνων είναι τόσο μεγάλο, που οι πιο καλοί θα ξεχωρίσουν και θα πλασαριστούν ψηλότερα στα πλει οφ.

Η φετινή ευρωλίγκα ειναι ενα simulation NBA, δομημένο ομως για τον Ευρωπαίο παίχτη που δεν έχει μάθει να παίζει 100 παιχνίδια τη σεζόν, και το σώμα του αντικειμενικά δεν μπορεί να ανταποκριθεί στο ρυθμό των Αμερικάνων.

Οι ήττες ειναι ενα φυσικό επακόλουθο του να παίζεις κάθε 3 μέρες παιχνίδι. Κάποιες βραδιές δεν θα έχεις ενέργεια. Κάποιες άλλες δεν θα είσαι σε καλή κατάσταση και δεν θα μπορείς να βάλεις σουτ και κάποιες άλλες θα σου γεννάνε και τα κοκόρια.
Με ολα αυτά τα παιχνίδια έχουμε μια πιο ακριβή καταγραφή των ups και downs των ομάδων.
O Ολυμπιακός για την ώρα έχει δείξει σημαντική ικανότητα να κάνει γρήγορο recover μετά απο μια ήττα και μια κακή εμφάνιση, για αυτό και κρατιέται ζωντανός στη μάχη της τετράδας.

Δεν υπάρχει πάντως κάποιο σκοτεινό μυστικό πίσω απο τις αυξομειώσεις στην απόδοση των ομάδων. Απλά δεν το ειχαμε συνηθίσει γιατι δεν ειχαμε τόσο πυκνό δείγμα αγώνων ποτέ στο παρελθόν.
Ιδίως εδώ στην ελλάδα, με το σχεδόν ανύπαρκτο ελληνικό πρωτάθλημα, ζουσαμε σε μια πιο αρμονική κατάσταση η οποία τώρα έχει καταρρεύσει απο τον καταιγισμό αγώνων.

Οι ηττες του Ολυμπιακού για εμενα δικαιολογούνται ως αποτέλεσμα των ακούσιων στιγμών χαλάρωσης της ομάδας κατα τη διάρκεια της σεζόν. Δεν ειναι δυνατό να παίζεις πάντα στα κόκκινα, οπότε μόλις χαλαρώνεις και πας σε ενα παιχνίδι με πιο χαμηλή ένταση, υπάρχει ο κίνδυνος της ήττας.

Πραγματικό προβληματισμό θα έχω αν κάνουμε 3-4 σερί τραγικές εμφανίσεις, κάτι που θα σηματοδοτεί οτι η ομάδα έσκασε και δε μπορεί άλλο. Όσο το πρόβλημα παρουσιάζεται σποραδικά, ειναι φυσιολογικό, απο τη στιγμή που δεν έχουμε να κάνουμε με ρομπότ.
kotzito
QUOTE
-Μίλησες για τους φιλάθλους, οι οποίοι σου δείχνουν έμπρακτα την αγάπη τους και την στήριξη τους. Αυτό είναι ένα έξτρα κίνητρο για εσένα;

«Καταρχάς, δεν μου αρέσει να παίζω ένα ματς τον μήνα. Σε κανέναν δεν αρέσει αυτό. Από εκεί και πέρα εγώ δουλεύω καθημερινά και όποτε ο κόουτς με χρειαστεί θα είμαι έτοιμος για να βοηθήσω την ομάδα μου».


QUOTE
-Αγωνίστηκες για 13 λεπτά απέναντι στην Μπάμπεργκ. Πιστεύεις ότι θα μπορούσες να βοηθήσεις και απέναντι στον Παναθηναϊκό;

«Σίγουρα έχω στο μυαλό μου την πιθανότητα να αγωνιστώ στο ΟΑΚΑ, καθώς πιστεύω πως είμαι παίκτης που πρέπει να παίζει σε τέτοια ματς, σε ντέρμπι και θα ετοιμάσω τον εαυτό μου όσο το δυνατό καλύτερα γίνεται για να είμαι έτοιμος τη Δευτέρα (30/1)».



Φρέσκες δηλώσεις Αγραβάνη. Ντάξει, το προφανές είπε για κάθε παίκτη που θέλει να παίζει (κι ο Παππάς ας πούμε μετά το ματς με τον Προμηθέα πάνω-κάτω το ίδιο δήλωσε), αλλά την πέταξε την μπηχτή του προς τον κόουτς. Ναι, ίσως αξίζει σε κάποια ματς της Ευρωλίγκα να μπαίνει έστω κι ένα πεντάλεπτο ειδικά κάποιες βραδιές που μπορεί ο Παπαπέτρου να μην είναι κάλος. Όχι, δεν έχει δείξει όμως δείγματα γραφής ώστε να τον εμπιστεύεται ο κόουτς σταθερά για ένα δεκάλεπτο.

Όταν ήρθαν στον Ολυμπιακό με τον Παπαπέτρου το 2013, βρίσκονταν στο ίδιο επίπεδο και οι δύο. Όμως ο Ιωάννης έχει δουλέψει περισσότερο, δεν έχει γκρινιάξει ποτέ και έχει καταφέρει να βάλει πολλά πράγματα στο παιχνίδι του. Ο Αγραβάνης ναι μεν έχει τις ικανότητες για να είναι στην δωδεκάδα των περισσότερων ομάδων της Ευρωλίγκα και όταν είναι σοβαρός να είναι και μέλος του rotation, έστω και σαν 11ος-12ος παίκτης, όμως όσο συνεχίζει να φέρεται σαν 15χρονος νομίζω δεν αποκλείεται να φάει και σουτ από τον Ολυμπιακό όταν λήξει το συμβόλαιο του. Στην περίπτωση του χρειάζεται κανάς Ντούντα να του τραβήξει το αυτί και να τον βάλει κάτω 1 χρόνο να δουλέψει και να ωριμάσει, όπως είχε κάνει με τον Σλούκα και είδαμε το αποτέλεσμα.

Ο Αθηναίου πάντως που είναι ίσως ο πλέον αδικημένος του ρόστερ, δεν τον έχω δει να κάνει ποτέ δηλώσεις ή να γκρινιάζει.
Govanni
QUOTE (kotzito @ Jan 28 2017, 15:21 ) *
Φρέσκες δηλώσεις Αγραβάνη. Ντάξει, το προφανές είπε για κάθε παίκτη που θέλει να παίζει (κι ο Παππάς ας πούμε μετά το ματς με τον Προμηθέα πάνω-κάτω το ίδιο δήλωσε), αλλά την πέταξε την μπηχτή του προς τον κόουτς. Ναι, ίσως αξίζει σε κάποια ματς της Ευρωλίγκα να μπαίνει έστω κι ένα πεντάλεπτο ειδικά κάποιες βραδιές που μπορεί ο Παπαπέτρου να μην είναι κάλος. Όχι, δεν έχει δείξει όμως δείγματα γραφής ώστε να τον εμπιστεύεται ο κόουτς σταθερά για ένα δεκάλεπτο.

Όταν ήρθαν στον Ολυμπιακό με τον Παπαπέτρου το 2013, βρίσκονταν στο ίδιο επίπεδο και οι δύο. Όμως ο Ιωάννης έχει δουλέψει περισσότερο, δεν έχει γκρινιάξει ποτέ και έχει καταφέρει να βάλει πολλά πράγματα στο παιχνίδι του. Ο Αγραβάνης ναι μεν έχει τις ικανότητες για να είναι στην δωδεκάδα των περισσότερων ομάδων της Ευρωλίγκα και όταν είναι σοβαρός να είναι και μέλος του rotation, έστω και σαν 11ος-12ος παίκτης, όμως όσο συνεχίζει να φέρεται σαν 15χρονος νομίζω δεν αποκλείεται να φάει και σουτ από τον Ολυμπιακό όταν λήξει το συμβόλαιο του. Στην περίπτωση του χρειάζεται κανάς Ντούντα να του τραβήξει το αυτί και να τον βάλει κάτω 1 χρόνο να δουλέψει και να ωριμάσει, όπως είχε κάνει με τον Σλούκα και είδαμε το αποτέλεσμα.

Ο Αθηναίου πάντως που είναι ίσως ο πλέον αδικημένος του ρόστερ, δεν τον έχω δει να κάνει ποτέ δηλώσεις ή να γκρινιάζει.


Ο Αθηναιου ΔΕΝ ειναι καθολου αδικημενος στο ροστερ.
Ο ιδιος ξερει πολυ καλα τον ρολο του, και την βοηθεια που προσφερει στις προπονησεις.
Το αλλο σκελος του Αθηναιου ειναι οτι παιζει μονο οταν υπαρχει τραυματιας. Ειναι ο 13ος παιχτης, και δεν εχει προβλημα με αυτο.
Αντιθετως ο Αγραβανης εχει θεμα, γιατι θεωρειται ο 6ος παιχτης του Ελληνικου Κορμου, με χρονο συμμετοχης στους τελικους και στο F4.
Καμια σχεση με Αθηναιου. Και θα ηταν τελειο αν εμενε θεση ξενου να εμενε ο waters ως 13ος παιχτης.

Ο Ολυμπιακος δεν ειναι Ρεαλ, που εχει 12ο και 13 παιχτη τους draper. nocioni, suarez και τους αλλαζει.
ΕΜΑΣ οι παιχτες εκτος 12αδας δεν ειναι για Euroleague.
kotzito
QUOTE(Govanni @ Jan 28 2017, 15:36 ) *
Ο Αθηναιου ΔΕΝ ειναι καθολου αδικημενος στο ροστερ.
Ο ιδιος ξερει πολυ καλα τον ρολο του, και την βοηθεια που προσφερει στις προπονησεις.
Το αλλο σκελος του Αθηναιου ειναι οτι παιζει μονο οταν υπαρχει τραυματιας. Ειναι ο 13ος παιχτης, και δεν εχει προβλημα με αυτο.
Αντιθετως ο Αγραβανης εχει θεμα, γιατι θεωρειται ο 6ος παιχτης του Ελληνικου Κορμου, με χρονο συμμετοχης στους τελικους και στο F4.
Καμια σχεση με Αθηναιου. Και θα ηταν τελειο αν εμενε θεση ξενου να εμενε ο waters ως 13ος παιχτης.

Ο Ολυμπιακος δεν ειναι Ρεαλ, που εχει 12ο και 13 παιχτη τους draper. nocioni, suarez και τους αλλαζει.
ΕΜΑΣ οι παιχτες εκτος 12αδας ειναι παιχτες που δεν ειναι για Euroleague.

Προφανώς και ξέρει τον ρόλο του ο Αθηναίου. Κι όταν ήρθε πέρσι το καλοκαίρι ήξερε ότι θα παλεύει να μπει στην δωδεκάδα και ότι δεν τον φέρνουμε για να παίζει συνέχεια. Όμως όσες φορές κλήθηκε να παίξει, ήταν αρκετά καλός συνήθως, αλλά λίγες φορές έβλεπε αυτό να έχει επιβράβευση μετά. Εδώ έκανε κάποια καλά ματς στο πρωτάθλημα, μίλαγε με καλά λόγια ο Σφαιρό για εκείνον, και την επόμενη βδομάδα του έκανε "καψώνι" κατά κάποιο τρόπο με το να μπει να βαρέσει 2 βολές και να βγει μετά από 2 δευτερόλεπτα συμμετοχής. Ειδικά πέρσι στο πρώτο μισό της σεζόν είχε δώσει αρκετές βοήθειες, και από τον Ιανουάριο-Φεβρουάριο και μετά δεν τον είδαμε σχεδόν καθόλου. Ο Τζόνσον-Όντομ ας πούμε πόσο καλύτερος ήταν τότε;

Του Αγραβάνη το θέμα πηγάζει από αυτό που λες. Βέβαια κι ο ίδιος όταν πήρε πολλές ευκαιρίες, ειδικά πέρσι, συνήθως έκανε 1-2 καλά σχετικά παιχνίδια και 4-5 κακά. Προσωπικά δεν τον θεωρώ άμπαλο τον Αγραβάνη. Τον θεωρώ όμως έναν παίκτη που έχει επαναπαυθεί και δεν κάνει προσπάθειες.

Πάντως εκτός από Ρεάλ, οι υπόλοιπες ομάδες δεν νομίζω ότι ο 12ος-13ος παίκτης (ή ακόμα και ο 11ος) είναι καλύτεροι από τους αντίστοιχους του Ολυμπιακού. Η Φενέρ ας πούμε έχει τους Μαχμούτογλου, Ουγκουρλού, Χερσέκ. H ΤΣΣΚΑ τον Κουλάγκιν και τον Αντόνοφ (που ίσως είναι στο ίδιο επίπεδο ας πούμε με τον Παπαπέτρου και τον Γουότερς). Η Μπασκόνια τον Λουζ και τον πιτσιρικά τον Σεντεκέρσκις. Γενικά στο βάθος πάγκου ο Ολυμπιακός έχει ίσως το καλύτερο μετά την Ρεάλ και μαζί με την ΤΣΣΚΑ. Τώρα το τι γίνεται βέβαια στους παίκτες που έχουν πιο ενεργό ρόλο, είναι άλλη κουβέντα.
jazz thrilos
Χωρίς Πρίντεζη, Λοτζέσκι και Μάντζαρη η προπόνηση του Ολυμπιακού


http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...-toy-olympiakoy

Ακόμη και το παραμικρό πρόβλημα να έχουν, χίλιες φορές να μην παίξουν! Ένα πραγματικά αδιάφορο ματς. Ακόμη κι αν χάσουμε τη διαφορά (λίγο απίθανο), οι περσινοί τελικοί απέδειξαν οτι το πλεονέκτημα έδρας λίγη σημασία έχει.

Με την ευρωλίγκα να μπαίνει στην τελική ευθεία και με το πλεονέκτημα (που στην ευρώπη έχει μεγάλη σημασία) να αποτελεί εφικτό μεν αλλά όχι ακόμα εξασφαλισμένο στόχο, οι παίχτες πρέπει να προφυλαχθούν για την δύσκολη ευρωπαϊκή συνέχεια. Αυτά βέβαια ισχύουν για όσους θεωρούμε πρώτο στόχο για το μέγεθος του Ολυμπιακού την ευρωλίγκα και δευτερευόντως τον εγχώριο τίτλο που φυσικά επίσης θέλουμε για την ιστορία και το γόητρο της ομάδας. Για την ιστορία και το γόητρο όμως, όχι για να μετράμε με τους απέναντι για να βλέπουμε ποιος την έχει μεγαλύτερη... τη συλλογή τροπαίων.
ThreeDi
Σίγουρα θα παίξουν κανονικά. Απλώς ψάχνουν δικαιολογία για τα επόμενα ματς που θα τους ΄΄ξεκουράσουν΄΄. Κάθε χρόνο τα Χριστούγεννα ο Σπανούλης τραυματίζεται και μετά τέτοια εποχή ακολουθούν Λοτζέσκι και Πρίντεζης. Οι σπλήνες δεν αντέχουν για πολύ.
jazz thrilos
QUOTE (ThreeDi @ Jan 28 2017, 23:22 ) *
Σίγουρα θα παίξουν κανονικά. Απλώς ψάχνουν δικαιολογία για τα επόμενα ματς που θα τους ΄΄ξεκουράσουν΄΄. Κάθε χρόνο τα Χριστούγεννα ο Σπανούλης τραυματίζεται και μετά τέτοια εποχή ακολουθούν Λοτζέσκι και Πρίντεζης. Οι σπλήνες δεν αντέχουν για πολύ.


Aν έχεις καταλάβει τι έγραψες, μπορείς να μας το εξηγήσεις κι εμάς; Εκτός κι αν είσαι χειρουργός άνω κοιλίας και ξέρεις κάτι παραπάνω που δεν πρόκειται να καταλάβουμε.....
Varvos
QUOTE (ThreeDi @ Jan 28 2017, 23:22 ) *
Σίγουρα θα παίξουν κανονικά. Απλώς ψάχνουν δικαιολογία για τα επόμενα ματς που θα τους ΄΄ξεκουράσουν΄΄. Κάθε χρόνο τα Χριστούγεννα ο Σπανούλης τραυματίζεται και μετά τέτοια εποχή ακολουθούν Λοτζέσκι και Πρίντεζης. Οι σπλήνες δεν αντέχουν για πολύ.


Εγω εναν Τσαρτσαρη θυμαμαι να τραυματιζεται καθε Δεκεμβρη και να επιστρεφει πριν τους τελικους κυπελλων και να πεταει
Επισης θυμαμαι και καποιους που ξερναγανε σε καθε ματς και επρεπε να πανε τουρκια για να τους πιασουν
Α θυμηθηκα κι εναν Γιαννουλη που τον ειχαν κανει κινητο φαρμακειο και οταν μιλησε κανανε ολοι τους ανηξερους
το_καλύτερο_3d
Εμένα αυτό με τις σπήνες σαν υπονοουμενο μου ακουστηκε και δεν μου άρεσε καθόλου.
john wick
Παιδιά όντως ύμαρτον πια . έχει καταντήσει αστείο και συνάμα κουραστικό.
Όποιος έχει αποδείξεις για τέτοια πράγματα ας πάει στον εισαγγελέα και ας τα καταθέσει επωνύμως..
aegeansheed
O ThreeDi έχει δέκα μέρες off για το παραπάνω post του.

Οποιαδήποτε παρόμοια αναφορά χωρίς δημοσιοποιημένες αποδείξεις που έχουν το κύρος δικαστικών αποφάσεων θα απορρίπτεται και θα τιμωρείται αναλόγως.
Neondreamer
Εγώ από την άλλη παρατηρώ ότι η ποιότητα διαλόγου με φίλους Παναθηναϊκούς εδώ στο φόρουμ έχει τα τελευταία χρόνια πέσει αισθητά, καθώς έχουν βγει επίμονα στην επιφάνεια συνομιλητές που προσιδιάζουν στο πνευματικό και πολιτιστικό επίπεδο του τωρινού ιδιοκτήτη τους, ΔΠΓ, και το οποίο βρίσκεται σε ευθεία αντιπαράθεση με αυτό παιχτών-διαμαντιών της ομάδας τους, όπως οι Φώτσης, Καλάθης και μέχρι πρότινος ο, απ΄ όλες τις απόψεις, σπουδαίος παίχτης και άνθρωπος Δημήτρης Διαμαντίδης.
aegeansheed
Locked.

edit: Μετά από επισκόπηση των επίμαχων δημοσιεύσεων, οι οποίες δε διαγράφηκαν, αλλά παραμένουν αόρατες αποφασίστηκε να δωθεί προειδοποίηση σε Govanni, Ginobili, Varvos και Nicolas12 και 3 μέρες off.

Το τόπικ θα παραμείνει κλειδωμένο μέχρι να αποφασιστεί κάτι άλλο.
Redoctor
26 ή 27 Δεκεμβριου στο τοπικ Σφαιροπουλου τον ονομαζα "Coach Bullet o κόκκινος Πεδουλάκης"
Σήμερα κοντεύω στην ολική μετάνοια για την φετινή χρονιά τουλάχιστον.. Φυσιογνωμικα συνεχίζει να μην με πολυενθουσιάζει βέβαια αλλά οι νίκες τα βελτιώνουν όλα

Λοτζεσκι το βλεπω να δυσκολευει να μενει οποτε για του χρονου και εφοσον δεν χρεοκοπήσουμε ας προβώ στο αγαπημένο παιχνίδι όλων των μπασκετικών ολυμπιακών απτο 2006 και μετά

1. Μαντζαρης, Χάκετ/ ή πλέι μεικερ καλος αμυντικος-σουτερ [σλουκα εστω τηλεφωνα tongue.gif ]
2. Σπανουλαρος, Γκριν
2-3 Λοτζέσκι ή 3 & D κι εδώ
3 Παπ, Παπι
4. Πριντ, Ξενο 4άρι, Παπι
5. Μπερτς, Μιλουτινοφ, Ογκαστ
Conan1982
Πάντως αν η κατάσταση συνεχίσει να είναι αμφίρροπη όπως τώρα και αν υποθέσουμε ότι είμαστε στην τετράδα δεν βλέπω κάποιο ιδιαίτερο πλεονέκτημα σε όποια απ' τις θέσεις 1-4 τερματίσουμε.
Την μοναδική ομάδα που δεν θα ήθελα είναι ο Παναθηναϊκός κυρίως για εξωαγωνιστικούς λόγους. (δηλώσεις Αγγελόπουλων-Γιαννακόπουλου, φανατισμός από εφημερίδες, γενικά πολεμικό κλίμα), και όσο για τις διασταυρώσεις του F4 εκεί για να πάρεις κούπα πρέπει να κερδίσεις 2 από τις 3 άλλες ομάδες.
rankin
QUOTE(Conan1982 @ Feb 3 2017, 09:25 ) *
Την μοναδική ομάδα που δεν θα ήθελα είναι ο Παναθηναϊκός κυρίως για εξωαγωνιστικούς λόγους. (δηλώσεις Αγγελόπουλων-Γιαννακόπουλου, φανατισμός από εφημερίδες, γενικά πολεμικό κλίμα), και όσο για τις διασταυρώσεις του F4 εκεί για να πάρεις κούπα πρέπει να κερδίσεις 2 από τις 3 άλλες ομάδες.

Ούτε εγώ θα ήθελα Παναθηναϊκό.
Όπως ακριβώς δεν θα ήθελε η Ρεαλ μια (καλή) Μπαρτσελόνα

Ο λόγος ειναι οτι στα ντέρμπι που έχουν εθνικό χαρακτήρα, το πλεονέκτημα της έδρας έχει μικρότερη αξία.
back2back
QUOTE(Redoctor @ Feb 2 2017, 23:51 ) *
Λοτζεσκι το βλεπω να δυσκολευει να μενει οποτε για του χρονου και εφοσον δεν χρεοκοπήσουμε ας προβώ στο αγαπημένο παιχνίδι όλων των μπασκετικών ολυμπιακών απτο 2006 και μετά

1. Μαντζαρης, Χάκετ/ ή πλέι μεικερ καλος αμυντικος-σουτερ [σλουκα εστω τηλεφωνα tongue.gif ]
2. Σπανουλαρος, Γκριν
2-3 Λοτζέσκι ή 3 & D κι εδώ
3 Παπ, Παπι
4. Πριντ, Ξενο 4άρι, Παπι
5. Μπερτς, Μιλουτινοφ, Ογκαστ


Ο Σλούκας είναι καλός αμυντικός; Από πότε; Μάλλον κάτι άλλο θα ήθελες να γράψεις. Ο Σλούκας πάντως έχει ένα ακόμα χρόνο συμβόλαιο με τη Φενερ. Εγώ θα ήθελα τον Λαρκιν, δεν ξέρω κάτι με πιάνει όσο σκέφτομαι ότι αυτή η ΝΒΑ παικτάρα παίρνει λιγότερα χρήματα από τον NBDL Γκριν.
akratacity
Ενδιαφέροντα περιφερειακα δίδυμα για καλοκαίρι: Ουοναμεικερ-Γκριν η Χακετ-Λαρκιν
Με τις σταθερές μαντζαρη-σπανουλη και Ογκαστ αντί Γιανγκ για να βγει το μπάτζετ...
Conan1982
Δεν τον έχω δει τον Όγκουστ αλλά δεν νομίζω να υπάρχουν πολλές πιθανότητες να τον έχουμε για τρίτο σέντερ του χρόνου απ' τα στατιστικά του και μόνο που βλέπω στο CL.
Ποσοστό στις βολές κάτω από 50% που μαρτυράει χάλια σουτ, καθόλου καλός στα μπλοκ. Επειδή είναι Έλληνας και μόνο θα έδινα μια πιθανότητα να τον φέρουμε και να δώσουμε τον Αγραβάνη είτε δανεικό μπας και βελτιωθεί είτε δανεικό και αγύριστο αν συνεχίζει να μην τον εμπιστεύεται ο Σφαιρόπουλος.
back2back
QUOTE(Conan1982 @ Feb 3 2017, 18:06 ) *
Δεν τον έχω δει τον Όγκουστ αλλά δεν νομίζω να υπάρχουν πολλές πιθανότητες να τον έχουμε για τρίτο σέντερ του χρόνου απ' τα στατιστικά του και μόνο που βλέπω στο CL.
Ποσοστό στις βολές κάτω από 50% που μαρτυράει χάλια σουτ, καθόλου καλός στα μπλοκ. Επειδή είναι Έλληνας και μόνο θα έδινα μια πιθανότητα να τον φέρουμε και να δώσουμε τον Αγραβάνη είτε δανεικό μπας και βελτιωθεί είτε δανεικό και αγύριστο αν συνεχίζει να μην τον εμπιστεύεται ο Σφαιρόπουλος.


τρίτο σέντερ σημαίνει παίζω από 5 λεπτά έως καθόλου, οπότε ο Ογκαστ είναι μια χαρά γι' αυτόν τον ρόλο
Conan1982
QUOTE (back2back @ Feb 3 2017, 18:47 ) *
τρίτο σέντερ σημαίνει παίζω από 5 λεπτά έως καθόλου, οπότε ο Ογκαστ είναι μια χαρά γι' αυτόν τον ρόλο


Αν είναι να παίζει ο Όγκουστ από 5 λεπτά έως καθόλου για ποιον λόγο να το έχουμε το παιδί του χρόνου, για να μείνει στάσιμος; Ας πάρουμε τον Μπόγρη, τον Καβαδά ή κάποιον άλλο που πλέον δεν είναι εξελίξιμος.
back2back
QUOTE(Conan1982 @ Feb 3 2017, 19:15 ) *
Αν είναι να παίζει ο Όγκουστ από 5 λεπτά έως καθόλου για ποιον λόγο να το έχουμε το παιδί του χρόνου, για να μείνει στάσιμος; Ας πάρουμε τον Μπόγρη, τον Καβαδά ή κάποιον άλλο που πλέον δεν είναι εξελίξιμος.


Ο Καβαδάς δεν ήθελε να είναι 3ος και γι' αυτό έφυγε, μετά κάναμε πρόταση στον Μπόγρη που ομοίως αρνήθηκε
Conan1982
QUOTE (back2back @ Feb 3 2017, 19:29 ) *
Ο Καβαδάς δεν ήθελε να είναι 3ος και γι' αυτό έφυγε, μετά κάναμε πρόταση στον Μπόγρη που ομοίως αρνήθηκε


Δεν ξέρω για καμία πρόταση στον Μπόγρη. Έχω μείνει σ' αυτήν του τη δήλωση:
"Έχω συμβόλαιο, αλλά υπάρχει buy out. Αν με ήθελε ο Ολυμπιακός θα έφευγα από την Αθήνα, θα πήγαινα στο Μπιλμπάο και θα ερχόμουν με τα… πόδια στον Ολυμπιακό"."
Zoys
QUOTE(back2back @ Feb 3 2017, 19:29 ) *
Ο Καβαδάς δεν ήθελε να είναι 3ος και γι' αυτό έφυγε, μετά κάναμε πρόταση στον Μπόγρη που ομοίως αρνήθηκε

laugh.gif Αρνήθηκε ο Μπόγρης τον Ολυμπιακό;
Reggie Miller #31
QUOTE(Zoys @ Feb 3 2017, 19:33 ) *
laugh.gif Αρνήθηκε ο Μπόγρης τον Ολυμπιακό;


Μην γελάς κάπου το είχε πει σε κάποια συνέντευξη...
back2back
QUOTE(Zoys @ Feb 3 2017, 19:33 ) *
laugh.gif Αρνήθηκε ο Μπόγρης τον Ολυμπιακό;


Ναι ohmy.gif δεν ήθελε να έρθει ως τρίτος, ζητούσε να παίζει 20 λεπτά rolleyes.gif
Conan1982
QUOTE (back2back @ Feb 3 2017, 19:39 ) *
Ναι ohmy.gif δεν ήθελε να έρθει ως τρίτος, ζητούσε να παίζει 20 λεπτά rolleyes.gif


Παιδιά μην λέτε πράγματα αν δεν στέκουν, δεν υπάρχει πουθενά ότι ο Μπόγρης έχει αρνηθεί πρόταση του Ολυμπιακού, μόνο η δήλωση που έγραψα.
Zoys
Βρήκα ένα σχετικό απόσπασμα όπως τονίζει και ο ίδιος όμως δεν ήταν επίσημη πρόταση.

QUOTE
Για τα σενάρια που υπήρχαν για τον Ολυμπιακό: «Άμα είναι να γίνει ο γάμος θα γίνει κάποια στιγμή. Θέλω να γυρίσω κάποια στιγμή πίσω στην Ελλάδα. Στον Ολυμπιακό δεν υπήρχαν οι συνθήκες που θα ήθελα θα είχα περιορισμένο χρόνο. Δεν ήταν κάτι επίσημο, όμως, γι’ αυτό δεν προέκυψε και κάτι. Θα ήθελα να φορέσω τη φανέλα είτε του Ολυμπιακού, είτε του Παναθηναϊκού. Στον Ολυμπιακό ο ρόλος ήταν πολύ μειωμένος, δεν έψαχνα αυτό. Τα τελευταία 4 χρόνια παίζω πάνω από 20 λεπτά, στις ομάδες μου ήμουν βασικός. Σίγουρα λόγω των πολλών παιχνιδιών της φετινής σεζόν, θα είχα ευκαιρίες στον Ολυμπιακό. Αλλά αν δεν της είχα, θα πήγαινα πολύ πίσω. Δεν είμαι 20 χρόνων και θέλω να έχω έναν σημαντικό ρόλο. Θέλω να έχω ρόλο και να μην είμαι συμπληρωματικός. Στην Ισπανία σέβονται και τον Ευρωπαίο και τον Ισπανό, σε αντίθεση με την Ελλάδα που πλέον θα παίζουν 6 Αμερικανοί».

sentragoal
Conan1982
QUOTE (Zoys @ Feb 3 2017, 19:43 ) *
Βρήκα ένα σχετικό απόσπασμα όπως τονίζει και ο ίδιος όμως δεν ήταν επίσημη πρόταση.


Κάπου τέλος Αυγούστου το είπε αυτό, μιλώντας εκ του ασφαλούς, δεν έχει νοήμα να το συζητάμε και ιδιαίτερα αλλά θα μου φαινόταν απίθανο να του είχε κάνει πρόταση ο Ολυμπιακός και να την αρνιόταν.
back2back
QUOTE(Conan1982 @ Feb 3 2017, 19:53 ) *
Κάπου τέλος Αυγούστου το είπε αυτό, μιλώντας εκ του ασφαλούς, δεν έχει νοήμα να το συζητάμε και ιδιαίτερα αλλά θα μου φαινόταν απίθανο να του είχε κάνει πρόταση ο Ολυμπιακός και να την αρνιόταν.


Φίλε μου μόνος του λέει ότι τον πλησίασαν από τον Ολυμπιακό και ότι ήθελε συγκεκριμένο ρόλο. Κάνεις επίσημη πρόταση όταν ο παίκτης θέλει να έρθει. Τον θέλαμε αντί του Μιλουτίνοφ, ήταν να πάει δανεικός στον Αστέρα, τελικά μας βγήκε σε καλό που έμεινε ο Σέρβος
το_καλύτερο_3d
Μετά τα σημερινά αποτελέσματα νομίζω πως ο ολυμπιακος "ψιλο"κλειδώνει το πλεονέκτημα.
Αν υποθέσουμε πως δεν μπορεί να κινδυνευσει απο εφες-νταρου που έχουν ηδη 11 ηττες, απο μπασκόνια-παο απέχει ουσιαστικα 4 νίκες και απο ερ.αστερα 3 έχοντας και ενα ματς ακόμη.
Οπότε η 4αδα κλείδωσε ουσιαστικά.
Νομίζω πως έχει πιο δύσκολο πρόγραμμα απο φενερ και θα τερματίσει στο τέλος 4ος.Εκτός και αν πάρει την φενερ μεσα στην τουρκία,η αν οι τούρκοι κάνουν απροσμενες ήττες με άλλες τουρκικες όπως με την νταρου που παίζουν εκτος την επομενη αγωνιστική.
Έχω διαισθηση πως θα έχουμε εμφύλιο στους 8 φέτος.
T.W.Is.M.
QUOTE(το_καλύτερο_3d @ Feb 3 2017, 23:42 ) *
Μετά τα σημερινά αποτελέσματα νομίζω πως ο ολυμπιακος "ψιλο"κλειδώνει το πλεονέκτημα.
Αν υποθέσουμε πως δεν μπορεί να κινδυνευσει απο εφες-νταρου που έχουν ηδη 11 ηττες, απο μπασκόνια-παο απέχει ουσιαστικα 4 νίκες και απο ερ.αστερα 3 έχοντας και ενα ματς ακόμη.
Οπότε η 4αδα κλείδωσε ουσιαστικά.
Νομίζω πως έχει πιο δύσκολο πρόγραμμα απο φενερ και θα τερματίσει στο τέλος 4ος.Εκτός και αν πάρει την φενερ μεσα στην τουρκία,η αν οι τούρκοι κάνουν απροσμενες ήττες με άλλες τουρκικες όπως με την νταρου που παίζουν εκτος την επομενη αγωνιστική.
Έχω διαισθηση πως θα έχουμε εμφύλιο στους 8 φέτος.


Λες να συνεχισει το κλαταρισμα η Μπασκονια ή να κανει 1-2 καλες εκτος εδρας νικες ο Παναθηναικος; Γιατι αν ο Ολυμπιακος βγει 4ος(που ισως παιξει ρολο κι η διαφορα με τη Φενερμπαχτσε), για να βγει ο ΠΑΟ 5ος χρειαζεται κατι απο τα δυο που εγραψα(οχι οτι δε γινονται). Παντως σε τριπλη ισοβαθμια σαν αυτη που υπαρχει τωρα ευνοημενος βγαινει ο Ερυθρος Αστερας.
Μηπως ο εμφυλιος τελικα δεν ειναι ελληνικος, αλλα ερυθρολευκος;;;
Redoctor
Πιστεύω η καλύτερη θέση ειναι αυτη που θα μας επιτρέψει να αποφύγουμε ημιτελικό με Τσσκα/Φενέρμπαχτσε. Και ας ελπίσουμε οτι ο ντόνσιτς δεν θα γίνει Κούκοτς απο φέτος
T.W.Is.M.
QUOTE(Redoctor @ Feb 4 2017, 01:26 ) *
Πιστεύω η καλύτερη θέση ειναι αυτη που θα μας επιτρέψει να αποφύγουμε ημιτελικό με Τσσκα/Φενέρμπαχτσε. Και ας ελπίσουμε οτι ο ντόνσιτς δεν θα γίνει Κούκοτς απο φέτος



Κι ομως εγω πιστευω ακριβως το αντιθετο! Γιατι να φοβηθω την ΤΣΣΚΑ που στα φαιναλ φορ εχουμε κερδισει με καθε πιθανο και απιθανο τροπο; Και γιατι να προτιμω τη γηπεδουχο Φενερμπαχτσε στον τελικο και οχι στον ημιτελικο; Η ιστορια δειχνει οτι ο διοργανωτης χανει πιο ευκολα στον ημιτελικο παρα στον τελικο. Αν καποια ομαδα δε μας ταιριαζει, αυτη ειναι η Ρεαλ.
Φυσικα μεχρι να φτασουμε εκει θελει πολυ δρομο... Ουτε στην 4αδα ειμαστε, πολυ περισσοτερο στο φαιναλ φορ. Τα πλει οφ θα ειναι δυσκολα για ολους.
Κατι μου λεει παντως πως αυτη που θελει να αποφυγει αντιπαλους ειναι η ΤΣΣΚΑ...
back2back
Φέτος συμβαίνει το εξής παράδοξο: είμαστε η πιο εύστοχη ομάδα τριών πόντων, στην Ευρωλίγκα, στα εκτός έδρας ματς και η πιο άστοχη στα εντός έδρας παιχνίδια ohmy.gif
Redoctor
QUOTE (T.W.Is.M. @ Feb 4 2017, 01:40 ) *
Κι ομως εγω πιστευω ακριβως το αντιθετο! Γιατι να φοβηθω την ΤΣΣΚΑ που στα φαιναλ φορ εχουμε κερδισει με καθε πιθανο και απιθανο τροπο; Και γιατι να προτιμω τη γηπεδουχο Φενερμπαχτσε στον τελικο και οχι στον ημιτελικο; Η ιστορια δειχνει οτι ο διοργανωτης χανει πιο ευκολα στον ημιτελικο παρα στον τελικο. Αν καποια ομαδα δε μας ταιριαζει, αυτη ειναι η Ρεαλ.
Φυσικα μεχρι να φτασουμε εκει θελει πολυ δρομο... Ουτε στην 4αδα ειμαστε, πολυ περισσοτερο στο φαιναλ φορ. Τα πλει οφ θα ειναι δυσκολα για ολους.
Κατι μου λεει παντως πως αυτη που θελει να αποφυγει αντιπαλους ειναι η ΤΣΣΚΑ...


Την Φενερ την ευνόησαν και πέρυσι στον ημιτελικό με Μπασκόνια. Οκ Τσσκα δεν εχει τοση διαφορά ημιτελικό ή τελικό μάλλον. Να αποφύγουμε την Φενερ στον ημιτελικό λοιπόν tongue.gif. Kαι να ολοκλήρωσουμε την εκδίκηση στον Ομπράντοβιτς tongue.gif
Quincy
QUOTE(το_καλύτερο_3d @ Feb 3 2017, 21:42 ) *
τούρκοι κάνουν απροσμενες ήττες με άλλες τουρκικες όπως με την νταρου που παίζουν εκτος την επομενη αγωνιστική.


Δεν θα ναι και πολύ απρόσμενο αυτό, η Νταρου είχε κερδίσει τον προηγούμενο αγώνα με γηπεδούχο την Φενερ

QUOTE(T.W.Is.M. @ Feb 3 2017, 23:40 ) *
Κι ομως εγω πιστευω ακριβως το αντιθετο! Γιατι να φοβηθω την ΤΣΣΚΑ που στα φαιναλ φορ εχουμε κερδισει με καθε πιθανο και απιθανο τροπο; Και γιατι να προτιμω τη γηπεδουχο Φενερμπαχτσε στον τελικο και οχι στον ημιτελικο; Η ιστορια δειχνει οτι ο διοργανωτης χανει πιο ευκολα στον ημιτελικο παρα στον τελικο. Αν καποια ομαδα δε μας ταιριαζει, αυτη ειναι η Ρεαλ.
Φυσικα μεχρι να φτασουμε εκει θελει πολυ δρομο... Ουτε στην 4αδα ειμαστε, πολυ περισσοτερο στο φαιναλ φορ. Τα πλει οφ θα ειναι δυσκολα για ολους.
Κατι μου λεει παντως πως αυτη που θελει να αποφυγει αντιπαλους ειναι η ΤΣΣΚΑ...


Θέλω ΤΣΣΚΑ για να ξανακούσω τον Ιτούδη να λέει ότι είναι το outsider laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Αλλά επειδή πάει μακρυά η κουβέντα, στατιστικά μια στις τέσσερις έδρες "σπάει" στα playoffs (εξαιρέσεις θυμάμαι την περσινή σεζόν και αυτή του '13). Η τετράδα δεν εξασφαλίζει τίποτα, αντίθετα μπορεί να μας χρίσει φαβορί κι αυτή η εξτρα πίεση να μην βγει σε καλό -πχ αν παίξουμε με τον ΠΑΟ-.
το_καλύτερο_3d
QUOTE (Quincy @ Feb 4 2017, 17:14 ) *
Δεν θα ναι και πολύ απρόσμενο αυτό, η Νταρου είχε κερδίσει τον προηγούμενο αγώνα με γηπεδούχο την Φενερ

Καλά και σεις που χάσατε απ την αρμάνι απρόσμενο θα ήταν αν ξαναπαίζατε να ξαναχάνατε tongue.gif
Ilias7
Αν και στο παιχνίδι δε χωράει κριτική λόγω της δυναμικότητας του αντιπάλου αξιοσημείωτα ήταν:

Το double double του Μιλουτίνοφ που έχει σταθεροποιήσει την απόδοση του. 12π και 11ρ

Οι 15 πόντοι του Γουότερς με πολύ καλά ποσοστά.Βέβαια έκανε και 5 λάθη.

Οι 17 πόντοι του Λοτζέσκι που ίσως ανεβάζει ρυθμούς για τα δύσκολα επόμενα παιχνίδια.

Και τα 3/4 τρίποντα του Παπανικολάου τη στιγμή που είχε βάλει 9 σύνολο σε όλα τα προηγούμενα παιχνίδια του Πρωταθλήματος.
jazz thrilos
Να προσθέσω ένα ακόμη αξιοσημείωτο.

Ο Αγραβάνης συνεχίζει να παίζει μπάσκετ λες και είναι πορτιέρης σε κλαμπ της παραλιακής. Νευρικός, δυσανασχετεί με το παραμικρό, αποτυγχάνει να βρει ρυθμό ακόμη και σε παιχνίδια απέναντι σε ομάδες τύπου Λευκάδας. Ξοδεύει τις ευκαιρίες την μια πίσω απο την άλλη και εκτός του οτι η ομάδα τον χρειάζεται λόγω τραυματισμών και δύσκολης συνέχειας, είναι επίσης κρίμα και για τον ίδιο και για τα σωματικά προσόντα που διαθέτει. Ελπίζω ο Σφαιρό να βρει τα κουμπιά του και να μπορέσει να τον βελτιώσει.

Υ.Γ.: Ελπίζω ο Μπιρτς να μην έχει τίποτα σοβαρό γιατί ναι μεν ξαναμπήκε στο παιχνίδι αφού του είχε προηγουμένως τοποθετηθεί πάγος στο πόδι, αλλά με αυτά που έχουμε δει απο το ιατρικό επιτελείο δεν είμαι σίγουρος οτι πραγματικά δεν έχει τίποτα. Μόνο αυτό μας έλειπε αυτή την περίοδο, να τραυματιστεί ο Μπιρτς και να μείνουμε μόνο με τίμιο Νικόλα να παλεύει στη ρακέτα.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.