Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ολυμπιακός - Επικαιρότητα 2016-17
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23
pan24
Αν ισχυει οτι ο μαντζαρης θα παει στην συναντηση χωρις μανατζερ,θα κρατησει λιγοτερο απο το 3ωρο που κρατησε του πριντεζη
Η που θα τους ανακοινωσει οτι εχει υπογραψει αλλου οπως ο σλουκας,η θα εχει παει αποφασισμενος να μεινει ολυμπιακο οτι και να γινει
RipCity
Καλά του Πρίντεζη κανά 5λεπτο πρέπει να κράτησε η διαπραγμάτευση απ' ότι βγήκε προς τα έξω tongue.gif
Dreamerpanos
QUOTE (RipCity @ Jun 16 2017, 14:42 ) *
Καλά του Πρίντεζη κανά 5λεπτο πρέπει να κράτησε η διαπραγμάτευση απ' ότι βγήκε προς τα έξω tongue.gif


Μέχρι να πουν τι θέλει ο καθένας,τον σχεδιασμό της επόμενης σεζόν,καμία γενική κουβέντα για το μπάσκετ,για το survivor, για το morning sickness της Πριντεζαινας,πόσο χεσμενος ειναι που θα γίνει πατέρας,περνάει η ώρα.
RipCity
Look in the mirror...

Πολύ ωραίο, κατά τη γνώμη μου, αρθράκι που συνοψίζει τη χρονιά και τη γενικότερη λειτουργία του μπασκετικού Ολυμπιακού. Συμφωνώ 100%.
back2back
Πρεμιέρα κόντρα στην αγαπημένη Μπασκόνια

http://www.contra.gr/Basketball/Europe/Eur...ka.4756248.html
back2back
Το πρόγραμμα

http://euroleague.sport24.gr/article/47562...ue-2017-18.html
DADA
Τι ρωταω τωρα θα μου πειτε μεσα στην μεταγραφικη περιοδο
Βλεποντας καποια αρθρα που αφορουν μελλοντικα σχεδια 50ετειας για παο στο οακα(που μιλανε -και καλα- για προχωρημενες συζητησεις) αναρωτιεμαι αν υπαρχουν αναλογες συζητησεις απο μερια ολυμπιακου οχι φυσικα για σεφ αλλα για ελληνικο
oldschool
QUOTE (Varvos @ Jun 9 2017, 13:03 ) *
αυτο το πραγμα που κανει ο Μιλουτνοφ μερικες φορες προσπαθωντας να παρει θεση μεσα στη ρακετα, που βαζει τον κωλο του στο κωλο του αντιπαλου κι ειναι στραμμενος προς τη μπασκετα αντι να κοιταει το συμπαικτη του που εχει τη μπαλα, τι νοημα εχει μπορει να μου εξηγησει καποιος;

Δεν εχω ξαναδει ψηλο να προσπαθει να παρει θεση για ποστ με αυτο τον τροπο

κρατάτει τον αμυντικό απο μπροστά του, ώστε να ανεβει "σκάλα" κάποιος απο την αντίθετη πλευρά και να πάρει την μπάλα απο εκεί.
RipCity
Αυγουλης twitter

Η πιο μεγαλη μεταγραφη του καλοκαιριου αν ισχύει. Μακαρι!
rankin
QUOTE(RipCity @ Jul 26 2017, 16:14 ) *
Αυγουλης twitter

Η πιο μεγαλη μεταγραφη του καλοκαιριου αν ισχύει. Μακαρι!

Να χτίσουν ομως καινούριο; Γιατί; Υπάρχει το ελληνικό λίγο ποιο κάτω που θα μπορούσαν να το κλείσουν για 25 χρόνια.
Εαν και εφόσον ισχύει το τιτιβισμα, υποθέτω οτι υπάρχει ήδη τουλάχιστον ο χώρος.
Conan1982
QUOTE (rankin @ Jul 26 2017, 16:28 ) *
Να χτίσουν ομως καινούριο; Γιατί; Υπάρχει το ελληνικό λίγο ποιο κάτω που θα μπορούσαν να το κλείσουν για 25 χρόνια.
Εαν και εφόσον ισχύει το τιτιβισμα, υποθέτω οτι υπάρχει ήδη τουλάχιστον ο χώρος.


Μπορεί να έχει σχέση με την χωρητικότητα του Ελληνικού, βάζει τελικά εκεί γύρω στις 15.000 θεατές ή οι θέσεις που έχουν αφαιρεθεί έχουν γίνει για λόγους ασφαλείας; Γιατί ένα γήπεδο κάτω από 9.000 θέσεις είναι υπερβολικά μικρό για μια ομάδα όπως ο Ολυμπιακός.
Μου φαίνεται απίθανο πάντως να επενδύσουν οι Αγγελόπουλοι δεκάδες εκατομμύρια αφού δεν το έκαναν σε πολύ καλύτερες εποχές.
rankin
QUOTE(Conan1982 @ Jul 26 2017, 17:06 ) *
Μπορεί να έχει σχέση με την χωρητικότητα του Ελληνικού, βάζει τελικά εκεί γύρω στις 15.000 θεατές ή οι θέσεις που έχουν αφαιρεθεί έχουν γίνει για λόγους ασφαλείας; Γιατί ένα γήπεδο κάτω από 9.000 θέσεις είναι υπερβολικά μικρό για μια ομάδα όπως ο Ολυμπιακός.
Μου φαίνεται απίθανο πάντως να επενδύσουν οι Αγγελόπουλοι δεκάδες εκατομμύρια αφού δεν το έκαναν σε πολύ καλύτερες εποχές.

Θεωρώ οτι 9-10 χιλιάδες ειναι πολύς καλός αριθμός, απο τη στιγμή που ο κόσμος το μπασκετάκι το τιμάει μόνο στα μεγάλα παιχνίδια (στα υπόλοιπα το ΣΕΦ είναι άδειο, κρύο και έρημο)

Αυτο που κάνει διαφορά όμως ειναι η δυνατότητα εκμετάλλευσης των γύρω χώρων.
Αν δηλαδή, δε μπορεί να ανοίξει μια μπουτίκ, μια καφετέρια και ενα σουβλατζίδικο έστω, το γήπεδο απο μόνο του δε λέει τίποτα και ειναι μια επένδυση που δεν αξίζει τα λεφτά της.
Φαντάζομαι οτι οι πρόεδροι θα ήθελαν ενα γήπεδο που να μην έχει μονο αγωνιστική αξία, αλλά να μπορεί να συμπεριλάβει και άλλες δραστηριότητες που να δίνουν και αυτές κάποιο έσοδο και να ειναι μέρος μιας γενικότερης μπασκετικής κουλτούρας

Κολλητός μου στη Νέα Ζηλανδία, μου έλεγε οτι στα εκεί γήπεδα μπάσκετ έχει τραπέζακια σε κάποια μέρη της κερκίδας, όπου τρώς τη μπριζόλα σου, πίνεις το κρασί σου, βλέπεις και μπασκετ. Και δε μιλάμε για VIP Areas. Μιλάμε για ενα μέρος της κερκίδας που εξυπηρετεί μια παράλληλη δραστηριότητα. Πράγματα που για να γίνουν στην ελλάδα χρειάζεται να αλλάξει η συνολική κουλτούρα μας.

**Σε αγώνα των New Zealand Brakers με τους Sydney Kings, ο φίλος φορούσε στη κερκίδα αναμνηστικό φανελάκι απο το F4 του Λονδίνου... Ο παίχτης των Sydney Kings, Josh Powell, αναγνώρισε το φανελάκι και του έκανε τίμια χειραψία στο τέλος του αγώνα! Μεγάλες θρυλικές στιγμές στην άλλη άκρη του πλανήτη!
yorgos
QUOTE(rankin @ Jul 26 2017, 16:28 ) *
Να χτίσουν ομως καινούριο; Γιατί; Υπάρχει το ελληνικό λίγο ποιο κάτω που θα μπορούσαν να το κλείσουν για 25 χρόνια.
Εαν και εφόσον ισχύει το τιτιβισμα, υποθέτω οτι υπάρχει ήδη τουλάχιστον ο χώρος.

Ε άλλο να χτίσεις δικό σου, είναι επένδυση real estate και φτιάχνεις χώορυς που τους εκμεταλλεύεσαι με σίγουρη επιτυχία, από τα πολυκαταστήματα μέχρι τα πολυσινεμά. Πολύ καλό νέο αν ισχύει για πολύ κόσμο, κι όχι μόνο μπασκετικό, φτιάχνονται δουλειές, ανεβαίνει η γειτονιά.

QUOTE
Κολλητός μου στη Νέα Ζηλανδία, μου έλεγε οτι στα εκεί γήπεδα μπάσκετ έχει τραπέζακια σε κάποια μέρη της κερκίδας, όπου τρώς τη μπριζόλα σου, πίνεις το κρασί σου, βλέπεις και μπασκετ. Και δε μιλάμε για VIP Areas. Μιλάμε για ενα μέρος της κερκίδας που εξυπηρετεί μια παράλληλη δραστηριότητα. Πράγματα που για να γίνουν στην ελλάδα χρειάζεται να αλλάξει η συνολική κουλτούρα μας.

Ωραία, μετά τους ιπτάμενους αναπτήρες, τα ιπτάμενα σιφόνια και τα κέρματα, τώρα θα έχουμε ιπτάμενο κοντοσούβλι, τραπεζάκι αέρος-αέρος και το μεταλλικό περιστρεφόμενο ντονέρ να πέφτουν στο κεφάλι του Καλάθη. Δεν είναι για μας αυτά, όχι ακόμη. Σε μας ακόμη παίρνει το μικρόφωνο ο Τσουκαλάς (!) στο γήπεδο, τι να λέμε...
jazz thrilos
Αν όντως ισχύει οτι οι Αφοί σκοπεύουν να φτιάξουν γήπεδο, δέχομαι για τα επόμενα 3-4 χρόνια να παίζουμε με βασικό 5αρι τον Μπόγρη και στον άσσο να πάρουμε πίσω για βασικό τον Αθηναίου.

Πραγματικά, νομίζω οτι το γήπεδο έιναι μια επένδυση που εκτός απο τα άμεσα προφανή οφέλη, μακροπρόθεσμα το σημαντικότερο είναι οτι ανεξαρτήτως διοκητικού καθεστώτος αποφεύγουμε το ενδεχόμενο να ξαναπέσουμε σε εποχές Παπαστράτειου και αγωνιστικής ανυποληψίας. Ότι καλύτερο έχω ακούσει το τελευταίο διάστημα για την προοπτική της ομάδας.
berry
Ειχε ακουστει παλιοτερα κατι για γηπεδο διπλα στο καραισκακη η δεν θυμαμαι καλα?

Οπως κ χρυσες εποχες τσιλντρες κλειζα για το φαληρικο δελτα.

Σε φαση ραδιο αρβυλα ολα αυτα βεβαια.

Μακαρι να ισχυει αν και αν κρινω απο το μπατζετ μας μου φαινεται χλωμο εκτος αν παιξει φαση με υπερχορηγο στυλ ο2 , sony ,nokia κλπ arena
Conan1982
QUOTE (berry @ Jul 26 2017, 23:13 ) *
Ειχε ακουστει παλιοτερα κατι για γηπεδο διπλα στο καραισκακη η δεν θυμαμαι καλα?


Κοιτάζοντας πάντως στο google earth δεν βλέπω που έχει τον απαιτούμενο χώρο για να γίνει γήπεδο δίπλα στο Καραϊσκάκη, υπάρχει ελεύθερος χώρος που είναι το πάρκινγκ του γηπέδου και το οποίο είναι απαραίτητο έχω την εντύπωση στις προδιαγραφές για τα ποδοσφαιρικά ευρωπαικά μάτς και βλέπω και κάποιους χώρους οι οποίοι είναι πολυ μικροί
berry
Βλεποντας το σκακη απο το σεφ αριστερα προς πειιραια
εχει καποιο χωρο.

Τωρα που το σκεφτομαι ο βαγγελας ελεγε να φτιαξει κλειστο για τον ερασιτεχνη εκει
rankin
QUOTE(berry @ Jul 26 2017, 23:24 ) *
Βλεποντας το σκακη απο το σεφ αριστερα προς πειιραια
εχει καποιο χωρο.

Τωρα που το σκεφτομαι ο βαγγελας ελεγε να φτιαξει κλειστο για τον ερασιτεχνη εκει

Αυτό ο Βαγγέλας το ειχε πει απο πέρσι, αλλά πάντα μιλώντας για τον ερασιτέχνη

Ισως να έχουν χώρο στην αυλή της Χαλυβουργικής. Στα ντέρμπι θα δίνουν και απο μια σωλήνα δώρο

Στα ...σοβαρά υπάρχουν και αλλού χώροι στον Πειραιά που θα μπορούσαν να εκμεταλλευτούν, κρατώντας πάντα ως δεδομένο οτι ο δήμος ειναι τουλάχιστον φιλικός προς το σωματείο.
Με την ανάπλαση των κτιρίων του Παπαστράτου, για παράδειγμα, τι γίνεται;
Χώνεις ενα κλειστό 8000-10000 και γυρω γυρω βάζεις και οτι άλλο θες.

Δεν ειναι εύκολο, γιατί μιλάμε για εντελώς αστικό και κεντρικό σημείο, αλλά θα μπορούσε να ειναι ενα option
Συν την συναισθηματική αξία, αφου με εναν τρόπο, επιστρέφεις στην έδρα σου, στο Παπαστράτειο
Conan1982
Συνέντευξη του Γιανγκ:
http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...dikaii-eykairia

Σύμφωνα με όσα λέει η αποκατάσταση στο γόνατο δεν έγινε σωστά και στην Αρμάνι είδαν ότι έχει πρόβλημα στο γόνατο αλλά πιστεύουν προφανώς ότι μπορεί να αποκατασταθεί.
airg
QUOTE(Conan1982 @ Jul 29 2017, 08:55 ) *
Συνέντευξη του Γιανγκ:
http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...dikaii-eykairia

Σύμφωνα με όσα λέει η αποκατάσταση στο γόνατο δεν έγινε σωστά και στην Αρμάνι είδαν ότι έχει πρόβλημα στο γόνατο αλλά πιστεύουν προφανώς ότι μπορεί να αποκατασταθεί.

Aν καταλαβα καλα απο τη συνεντευξη,
το προβλημα με το χιαστο αποκατασταθηκε,
υπηρξε ομως νεο προβλημα με το μηνισκο.
rankin
QUOTE(Conan1982 @ Jul 29 2017, 08:55 ) *
Συνέντευξη του Γιανγκ:
http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...dikaii-eykairia

Σύμφωνα με όσα λέει η αποκατάσταση στο γόνατο δεν έγινε σωστά και στην Αρμάνι είδαν ότι έχει πρόβλημα στο γόνατο αλλά πιστεύουν προφανώς ότι μπορεί να αποκατασταθεί.

Ο Γιανγκ εχει παράπονα, οκ, κατανοητό.
Όταν όμως του προταθηκε να σπάσει το συμβόλαιο και να φύγει, είπε όχι και στρογγυλοκάθισε στο 1 μυριο που ειχε να λάβει.
Αν λοιπόν θες τα λεφτά σου, χωρίς μειώσεις, θα κανεις και αυτό που πιστεύει η ομάδα οτι είναι το σωστό..

Μέγας παραμυθάς και προβληματικός ο Πάτρικ.

Conan1982
QUOTE (rankin @ Jul 29 2017, 11:09 ) *
Ο Γιανγκ εχει παράπονα, οκ, κατανοητό.
Όταν όμως του προταθηκε να σπάσει το συμβόλαιο και να φύγει, είπε όχι και στρογγυλοκάθισε στο 1 μυριο που ειχε να λάβει.
Αν λοιπόν θες τα λεφτά σου, χωρίς μειώσεις, θα κανεις και αυτό που πιστεύει η ομάδα οτι είναι το σωστό..

Μέγας παραμυθάς και προβληματικός ο Πάτρικ.


Κι εγώ να ήμουν στην θέση του δεν θα άφηνα το 1 εκατομμύριο.
Δεν είπε κάποιο ιδιαίτερο παράπονο, είπε ότι ο Μιλού και ο Μπιρτς έπαιζαν σπουδαία και έτσι αυτός δεν μπορούσε να βρει χρόνο, δεν είδα ούτε να κατηγορεί την ομάδα ούτε τίποτα.
rahxephon13
QUOTE (rankin @ Jul 29 2017, 11:09 ) *
Ο Γιανγκ εχει παράπονα, οκ, κατανοητό.
Όταν όμως του προταθηκε να σπάσει το συμβόλαιο και να φύγει, είπε όχι και στρογγυλοκάθισε στο 1 μυριο που ειχε να λάβει.
Αν λοιπόν θες τα λεφτά σου, χωρίς μειώσεις, θα κανεις και αυτό που πιστεύει η ομάδα οτι είναι το σωστό..

Μέγας παραμυθάς και προβληματικός ο Πάτρικ.

Νταξει ρε παιδιά δεν είπε τίποτα τραγικό ίσα ίσα που παραδέχεται ότι ο τραυματισμός του δημιούργησε πρόβλημα και δεν μπόρεσε να επιστρέψει όπως θα ήθελε από κι και πέρα και οι δυο πλευρές θα μπορούσαν να το έχουν χείριστη λίγο καλύτερα το θέμα άλλα αυτά είναι λεπτομερείς.

Πάντως εγώ δεν βλεπω να βγάζει καμιά πικρία και αν και φαίνεται ότι δεν δέθηκε με την ομαδα χωρίσατε φιλικά τουλαχιστων, και των σπανουλη μια χαρά των αποθεώνει καμιά κάκια λοιπόν από τον γιανγκ.
rankin
QUOTE(rahxephon13 @ Jul 29 2017, 14:11 ) *
Νταξει ρε παιδιά δεν είπε τίποτα τραγικό ίσα ίσα που παραδέχεται ότι ο τραυματισμός του δημιούργησε πρόβλημα και δεν μπόρεσε να επιστρέψει όπως θα ήθελε από κι και πέρα και οι δυο πλευρές θα μπορούσαν να το έχουν χείριστη λίγο καλύτερα το θέμα άλλα αυτά είναι λεπτομερείς.

Πάντως εγώ δεν βλεπω να βγάζει καμιά πικρία και αν και φαίνεται ότι δεν δέθηκε με την ομαδα χωρίσατε φιλικά τουλαχιστων, και των σπανουλη μια χαρά των αποθεώνει καμιά κάκια λοιπόν από τον γιανγκ.

Στο contra που διάβασα, έβγαλε μια κακιούλα, οτι "αδικήθηκε"
Ότι αυτός πάλευε να γίνει καλά, η ομάδα δεν τον περίμενε και οι άλλοι 2 σεντερ του φάγανε τη θέση.

Το μη κατανοητό με τη περίπτωση του, ειναι η χρήση του όρου "αδικία" για κάτι που και ο ίδιος αναγνωρίζει οτι δεν ηταν αδικία. Να πει οτι ηταν άτυχος, να το καταλάβουμε όλοι. Το ξέρουμε άλλωστε.
Όταν λέει οτι αδικήθηκε ομως βγάζει μια κακία την οποία δεν την τεκμηριώνει κι όλας (εκτός και αν ηταν κακή η μετάφραση).

Χαρακτηριστικά λέει : "ένιωσα σαν μην είχα ποτέ δίκαιη ευκαιρία στο δεύτερο έτος μου. Ο Μπιρτς κι ο Μιλουτίνοφ έπαιζαν σπουδαία, έτσι δεν έπαιζα ενώ έπρεπε ακόμα να δουλέψω πολύ στο γυμναστήριο. Ήταν μία πολύ δύσκολη κατάσταση. κλπ κλπ ...".
Conan1982
Η ίδια η ζωή είναι άδικη...
Μετά από αυτό το φιλοσοφικό σχόλιο για μένα από την στιγμή που αναγνωρίζει ότι οι άλλοι 2 έπαιζαν σπουδαία το πιθανότερο είναι να έγινε κακή απόδοση των σχολίων του στα αγγλικά.
back2back
Εξαιτίας των πολλών απουσιών λόγω εθνικών κλήθηκαν να συμμετάσχουν στην προετοιμασία της ομάδας 5 μικροί: οι 17χρονοι Αρσενόπουλος (pg), Μπαλής (pg), Ρουμελιώτης (sg) και οι 15χρονοι Τσουμάνης (pf) και Ποκουσέφσκι (Σέρβος πλέι μέικερ), καθώς και ο 28χρονος. πρώην παίκτης του Πανιωνίου. Βαγγέλης Σακελλαρίου
back2back
Τελικά στην προετοιμασία μπορεί να έχουμε και τον Τίλι. Παίζεται μια θέση ανάμεσα σ΄αυτόν και τον Louis Labeyrie, ο οποίος του χρόνου θα παίζει στην ομάδα του Κολέ (Στρασμπούρ). Πέρσι αγωνιζόταν στην Παρί, έκανε σούπερ χρονιά, ξεχώρισε μαζί με τον Poirier που πήρε μεταγραφή στην Λαμποράλ.
Reggie Miller #31
Ορίστε που έλεγα ότι δεν βλέπω κινήσεις για επένδυση με πιτσιρικάδες ταλέντα... smiley.gif

http://www.sport-fm.gr/article/basket/nea-...mpiakou/3452730



Και εδώ έχει ένα άρθρο με τους πιτσιρικάδες που συμμετέχουν στην προετοιμασία και λίγες πληροφορίες για τον καθένα

http://www.sport24.gr/Basket/OmadesBasket/...oi.4812345.html
RipCity
Ας του δοθεί κανάς μήνας άδεια μετά το Ευρωμπάσκετ του Πρίντεζη γιατί το βλέπω να παίζει 35 λεπτά μ.ό. και θα τον κλαίμε πάλι το Μάιο.
SteveNashidis
Αφήνω εσάς να τα πείτε για τον Ντάνιελ...
γύρνα πίσωωωωωωωωωωωωωωωω smiley.gif
Reggie Miller #31
QUOTE(Voyager @ Aug 24 2017, 22:51 ) *
Αφήνω εσάς να τα πείτε για τον Ντάνιελ...
γύρνα πίσωωωωωωωωωωωωωωωω smiley.gif


Τους πρώην συμπαίκτες του πάντως τους γλέντησε λιγάκι: smiley.gif

Νομίζω πάντως ότι είναι από τις περιπτώσεις που θα βρίζουμε την τύχη μας με τον τραυματισμό του,μαζί με Λο και πολλούς άλλους...
RipCity
ανέτοιμος ο Daniel... ε ρε γαμώτο!
Zoys
You had one job... Αλλά όχι. Καήκαμε από το χυλό και καλά...
natouralistis
Καλά να είναι το παληκάρι κ η πόρτα θα είναι ανοιχτή

χάρηκα πολύ πάντως που είναι καλά
D-Wade
Μην overreact ρε. Σαν να έβγαινε κάποιος χθες(που δεν έπαιξε καλά) και να έλεγε ''ευτυχώς ξεφορτωθήκαμε το παρτάλι''

RipCity
QUOTE (D-Wade @ Aug 24 2017, 22:14 ) *
Μην overreact ρε. Σαν να έβγαινε κάποιος χθες(που δεν έπαιξε καλά) και να έλεγε ''ευτυχώς ξεφορτωθήκαμε το παρτάλι''


Μα ξέρουμε τι παίκτης είναι, το θέμα ήταν η φυσική κατάσταση κι εκεί φαίνεται να ναι απολύτως καλά. Μια χαρά πατάει.
D-Wade
QUOTE(RipCity @ Aug 24 2017, 23:15 ) *
Μα ξέρουμε τι παίκτης είναι, το θέμα ήταν η φυσική κατάσταση κι εκεί φαίνεται να ναι απολύτως καλά. Μια χαρά πατάει.

Οκ αν και το θέμα της υγείας ήταν η αφορμή. Νομίζω δεν τον ήθελε ο Σφαιρό
back2back
Πρώτες δηλώσεις Χόλισγουντ

QUOTE
Δεν γελάει συχνά. Δεν είναι πολύ ομιλητικός και βλέπει τα πράγματα κάπως διαφορετικά από μας. Μην ξεχνάτε βέβαια πως για πρώτη φορά στην επαγγελματική του καριέρα πέρασε τον Ατλαντικό και ήρθε στην Ευρώπη και τα μέρη μας. Ο στόχος του είναι να ξαναγυρίσει. Το είπε ξεκάθαρα! Το είχαμε επισημάνει άλλωστε πως ο τύπος είναι ΝΒΑer και ανήκει εκεί. Γι’ αυτό και το μονοετές συμβόλαιο. Μέχρι να γίνει αυτό βέβαια ή πιο σωστά για να γίνει αυτό, έχει σκοπό να κάνει πράγματα και θάματα στην Ευρωλίγκα και στην Ελλάδα με τον Ολυμπιακό ώστε να τραβήξει εκ νέου τα βλέμματα πάνω του από την πατρίδα του. Μην το παρεξηγήσετε βέβαια ότι δεν ξέρει τι γίνεται εδώ. Τους στόχους, τη δυναμική. Μια χαρά πληροφορίες έχει. Απλά, όπως και να το κάνουμε διαφέρει από τους υπόλοιπους Αμερικανούς που έχουν ζήσει ήδη στην Ευρώπη (όπως ο Μακλίν που γνωρίζει τα πάντα) και έχουν αγωνιστεί στην Ευρωλίγκα.

Λοιπόν, μη σας κουράζουμε… Ο λόγος γίνεται φυσικά για τον Χόλις Τόμπσον ο οποίος μίλησε στους εκπροσώπους του Τύπου κατά τη διάρκεια της «ανοικτής» προπόνησης του Ολυμπιακού και μόλις… «λύθηκε» έγινε πραγματικά απολαυστικός…

«ΣΙΓΟΥΡΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΚΟΡΑΡΩ»

Αρχικά, είπε για τις πρώτες του εντυπώσεις με την ομάδα, πως «η Ελλάδα είναι όμορφη, είμαι χαρούμενος που βρίσκομαι εδώ και είμαι μέλος της ομάδας», ενώ στη συνέχεια, ερωτηθείς για το πώς είναι η συνύπαρξή του με τους νέους του συμπαίκτες, τόνισε ρεαλιστικά ότι «είμαι σε μια κατάσταση που ξεκινάω τώρα να τους γνωρίζω, αλλά είναι ωραία με τους νέους μου συμπαίκτες (σ.σ. dudes)».

Για το αν περιμένει να συναντήσει δυσκολίες στο ευρωπαϊκό μπάσκετ, το οποίο όπως και να το κάνεις έχει κάποιες διαφορές με αυτό στο ΝΒΑ, ο Τόμπσον ήταν και πάλι ειλικρινής λέγοντας πως «θα δούμε… Είναι ακόμα άγνωστα κάποια πράγματα για μένα, είναι η δεύτερη προπόνηση που κάνουμε με μπάσκετ. Είμαι σίγουρος όμως ότι θα μπορέσω να το διαχειριστώ σωστά».

Φυσικά δεν θα μπορούσε να μην ερωτηθεί για το μεγάλο του όπλο. Το φονικό του σουτ, με τον ίδιο να απαντάει: «Ναι, μπορώ σίγουρα να σκοράρω, από πολλές θέσεις στο παρκέ. Θα προσπαθήσω να ανταποκριθώ σε οτιδήποτε μου ζητήσει ο προπονητής».

«ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΟΜΑΔΑ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ»

Ο Χόλις Τόμπσον τοποθετήθηκε και για την απόφασή του να κάνει για πρώτη φορά το βήμα στην Ευρώπη και να αφήσει την ιδέα του ΝΒΑ (προσωρινά) λέγοντας πως «ο Ολυμπιακός είναι σπουδαία ομάδα είμαι χαρούμενος που είχα την ευκαιρία να έρθω εδώ, να συνεχίσω να προοδεύω και να διεκδικήσω το πρωτάθλημα».

Και κάπου εδώ ο Αμερικανός, ο οποίος μας συστήθηκε κιόλας στην αρχή λέγοντάς μας το όνομά του, λύθηκε. Ξεκίνησε να νιώθει πιο άνετα, άρχισε να γελάει και να το διασκεδάζει. Διαβάστε τους διαλόγους…

- Και να πας πίσω στο ΝΒΑ; «Ναι. Πίσω στο ΝΒΑ».

- Είναι ένα βήμα για σένα; «Ναι».

- Οι στόχοι σου με την ομάδα; «Να κερδίζω. Να κερδίσω το πρωτάθλημα».

- Την Ευρωλίγκα; «Ναι, την Ευρωλίγκα, στην Ελλάδα τους τίτλους, τα πάντα…»!

- Τα πάντα; «Γι’ αυτό δεν παίζουμε (γελάει);».

- Και τους τρεις τίτλους; «Αυτό είναι το μπάσκετ, έτσι δεν είναι γελάει);».

- Ενα μήνυμα στον κόσμο; «Να πω κάτι στους φιλάθλους; Γεια σας. Γεια… (γελάει). Σας ευχαριστώ που με καλωσορίσατε στην Ελλάδα».

- Ξέρεις για την αντιπαλότητα με τον Παναθηναϊκό; «Ναι, μου έχουν πει. Αυτός είναι ο εχθρός»!

- Εχθρός; «Είμαι λάθος στις πληροφορίες μου (γελάει);».

- Οπότε νιώθεις ως στρατιώτης ή ως παίκτης; «(γελάει δυνατά): Παίκτης του μπάσκετ, σίγουρα».

- Εδώ στην Ευρώπη η ατμόσφαιρα είναι πιο θερμή: «Ναι, έχω ακούσει ότι είναι παιχνίδια γεμάτα ένταση».

- Είναι λίγο διαφορετικά από το ΝΒΑ: «Γιατί το λες;»!

- Θα το εξακριβώσεις και ο ίδιος: «Υποθέτω θα το δω, ε (γελάει);».

- Είσαι χαρούμενος για τον ήλιο έξω ή που βρίσκεσαι εδώ; «Και για τα δύο. Εννοώ ο καιρός είναι ωραίος και είμαι χαρούμενος που βρίσκομαι εδώ».

Αυτός λοιπόν ήταν ο Χόλις Τόμπσον! Ωραίος τύπος…

(Το κείμενο δημοσιεύτηκε στον «ΓΑΥΡΟ» στις 26/08/2017)
RipCity
Το μπάτζετ του Ολυμπιακού

Αύξηση περίπου στο 1.3-1.5Μ σε σχέση με πέρυσι λέει ο Μελάγιες.

QUOTE
Βασίλης Σπανούλης

1.500.000 €

Γιώργος Πρίντεζης

1.300.000 €

Βαγγέλης Μάντζαρης

800.000 €

Γιάνις Στρέλνιεκς

800.000 €

Μπράιαν Ρόμπερτς

795.000 €

Κιμ Τιλί

700.000 €

Κώστας Παπανικολάου

700.000 €

Τζαμέλ ΜακΛιν

545.000 €

Ιωάννης Παπαπέτρου

450.000 €

Χόλις Τόμπσον

418.000 €

Νίκολα Μιλουτίνοφ

350.000 €

Δημήτρης Αγραβάνης

300.000 €

Γιώργος Μπόγρης

250.000 €

Βασίλης Τολιόπουλος

80.000 €

Νίκος Αρσενόπουλος

20.000 €

Γιάννης Σφαιρόπουλος και συνεργάτες

570.000 €

ΣΥΝΟΛΟ

9.578.000 €
natouralistis
Παίρνει 300.000 από το μπάσκετ ο Αγραβάνης...
yorgos
Ο Σπανούλης παίρνει μόνο 1,5 φέτος;

Γενικά φτηνά τη βγάζει ο Ολυμπιακός με αξιοπρεπέστατο ρόστερ. Μιλουτίνοφ μόνο 350.000 ...
RipCity
Καλά του Milutinov λογικά θα γινει αναπροσαρμογή και επέκταση για να μη φύγει τσάμπα του χρόνου. Κοντά στο 600άρι-700άρι τον βλέπω να πηγαίνει.

Ψιλοπαραφωνία και τα 450κ του Παπαπέτρου. Ήλπιζες ότι μετά από 4 χρόνια θα είχε φτάσει σε ένα α' επίπεδο κι ίσως αυτά να έμοιαζαν λίγα, αλλά ούτε για τόσα δεν είναι.
Redoctor
Η αύξηση είναι περίπου 500 χιλιάδες σε σχέση με πέρυσι νομίζω.

Fun Fact: 2012-2013 το μπάτζετ ήταν γύρω στα 7,2-7,3 εκ και κάναμε Β2Β και τώρα έχει πάει 2,5εκ σχεδόν πάνω πλέον. Όχι ότι τώρα έχουμε πολύ μεγάλο μπάτζετ αλλά όντως τότε είχε γίνει το θαύμα των θαυμάτων!

Ενω ο ΠΑΟ πρέπει να χει μια μικρή μείωση περί τις 300 χιλιάδες. Γενικά ο ΠΑΟ την μεγάλη αύξηση την έκανε πέρυσι ειδικά με την πρόσληψη πασκουάλ
rankin
Οπότε, αν ισχύει αυτη η λίστα*, καταλήγουμε στο ότι είχαμε ως τώρα ως ταβάνι το μισθό του Πρίντεζη, τώρα θα έχουμε το μισθό του Μάντζαρη.

Για τον ίδιο λόγο είναι εμφανές το γιατί παίχτες όπως ο Χάκετ ή ακόμα και ο, πολυπαθής απο τραυματισμούς, Λοτζέσκι έφυγαν...
Και οι δύο ζητούσαν τα μισθο που πήρε ο Μάντζαρης (τουλάχιστον).

Μου κάνει πάντως εντύπωση που πηρε 800 ο Στρέλνιεξ. Δε λεω, καλός παίχτης, αλλά με ποια λογική παίχτης που ηρθε απο τη Μπαμπεργκ πήρε τοσο καλά χρήματα;
Θα περίμενα να ειχε πάρει παραπάνω ο Ουοτερς Ρομπερτς

Σουπερ ντιλ πετύχαμε με Μακλίν και Τομπσον. Και με Ρομπερτς ακόμα. Τον περίμενα ακριβότερο.
Ο Τιλι μάλλον μας δάγκωσε. Ας όψεται η ανάγκη για δεύτερο τεσσάρι.

Θεωρητικά φυσικά όλα τα παραπάνω, γιατί στη πράξη θα δουμε αν κάποιοι άξιζαν παραπάνω ή παρακάτω...

*Ολα αυτά, θεωρώντας οτι η λίστα ισχύει... Θέλω να πω, οκ... ο Μελάγιες την έδωσε... tongue.gif
RipCity
Με αυτά που πήρε εν τέλει ο Lojeski δε νομίζω πως έφυγε γι' αυτό. Στην αντίστοιχη λίστα του ΠΑΟ τον έχει στα 500.
thanath
QUOTE (rankin @ Aug 29 2017, 15:33 ) *
Οπότε, αν ισχύει αυτη η λίστα*, καταλήγουμε στο ότι είχαμε ως τώρα ως ταβάνι το μισθό του Πρίντεζη, τώρα θα έχουμε το μισθό του Μάντζαρη.

Για τον ίδιο λόγο είναι εμφανές το γιατί παίχτες όπως ο Χάκετ ή ακόμα και ο, πολυπαθής απο τραυματισμούς, Λοτζέσκι έφυγαν...
Και οι δύο ζητούσαν τα μισθο που πήρε ο Μάντζαρης (τουλάχιστον).

Μου κάνει πάντως εντύπωση που πηρε 800 ο Στρέλνιεξ. Δε λεω, καλός παίχτης, αλλά με ποια λογική παίχτης που ηρθε απο τη Μπαμπεργκ πήρε τοσο καλά χρήματα;
Θα περίμενα να ειχε πάρει παραπάνω ο Ουοτερς Ρομπερτς

Σουπερ ντιλ πετύχαμε με Μακλίν και Τομπσον. Και με Ρομπερτς ακόμα. Τον περίμενα ακριβότερο.
Ο Τιλι μάλλον μας δάγκωσε. Ας όψεται η ανάγκη για δεύτερο τεσσάρι.

Θεωρητικά φυσικά όλα τα παραπάνω, γιατί στη πράξη θα δουμε αν κάποιοι άξιζαν παραπάνω ή παρακάτω...

*Ολα αυτά, θεωρώντας οτι η λίστα ισχύει... Θέλω να πω, οκ... ο Μελάγιες την έδωσε... tongue.gif


Όλα έχουν να κάνουν με το πόσα πιάνουν στην αγορά. Και ο Τίλι και ο Στρέλνιεκς είχαν αρκετά καλές σεζόν, ήταν σε θέσεις που ο Ολυμπιακός είχε ανάγκη και ίσως να είχαν κάποια αντίστοιχη πρόταση από αλλού. Μην ξεχνάς ότι υπάρχει Ρωσία και Τουρκία με πάρα πολλά χρήματα.

Ο Ολυμπιακός έχει αξιόλογο ρόστερ και με τα λιγότερα κενά, φαινομενικά, σε σύγκριση με τα προηγούμενα χρόνια! Είναι ορθολογικά δομημένο το ρόστερ και θα αν όλα πάνε καλά θα μπορέσουν να πάρουν ανάσες και οι Σπανούλης Πρίντεζης που δεν είναι στην πρώτη τους νιότη.
ΥΓ. Δεν ξέρω αν είχε βγει στην δημοσιότητα αν είχαν πρόταση από αλλού.
rankin
QUOTE(RipCity @ Aug 29 2017, 15:48 ) *
Με αυτά που πήρε εν τέλει ο Lojeski δε νομίζω πως έφυγε γι' αυτό. Στην αντίστοιχη λίστα του ΠΑΟ τον έχει στα 500.

Για αυτό και έγραψα:
"ή ακόμα και ο, πολυπαθής απο τραυματισμούς, Λοτζέσκι έφυγαν"

Προφανώς το θέμα του Λοτζέσκι ηταν πιο πολύπλοκο. Ο δε Παναθηναϊκός τον πήρε και έφτασε τους 7 ξένους στο ροστερ του, βάζοντας μάλιστα ρήτρες στο συμβόλαιο του. Ουσιαστικά ειναι μια κίνηση που αν τους βγει ειναι άρχοντες, αν δεν τους βγει θα επιβιώσουν και χωρίς τον Ματ.
Στον Ολυμπιακό δεν ήθελαν (ορθά) να γεμίσουν και άλλο το ροστερ με 3αρια. Προτίμησαν να πάρουν ενα λαβράκι σε καλή τιμή απο το ΝΒΑ, ευελπιστώντας οτι θα πετύχει το πείραμα.

Και οι δυο πάντως περιπτώσεις των ΝΒΑερς, Ρομπερτς και Τομπσον, δεν θα ειναι ευκολες για τον Ολυμπιακό.
Απο τον μεν Ρομπερτς περιμένουμε υπερβάσεις, τις οποίες δεν ξέρω αν ειναι σε θέση να κάνει.
Ο δε Τομπσον, προφανώς και έχει καλά χαρακτηριστικά ως παίχτης, δεν θα είναι ομως εύκολο για αυτόν να προσαρμοστεί στο ευρωπαϊκό μπασκετ και να καταλάβει άμεσα το τι ζητάει απο αυτόν η ομάδα.
Για αυτό βέβαια υπάρχουν οι 2 Παπ στην ίδια θέση, ώστε να δοθεί χρόνος προσαρμογής στον Χόλις.
Ο Ρόμπερτς, το καλό που του θέλω, να ειναι έτοιμος να δώσει πράγματα που έλειψαν τα τελευταία χρόνια, αλλά και αυτά που χάθηκαν για να ανοίξει θέση στο ροστερ για αυτόν. Δημιουργία και σκοράρισμα. Αν δεν τα δώσει, θα ειναι σκούρα τα πράγματα.

Ας μην ξεχνάμε οτι ο Ολυμπιακός έχασε 10 πόντους του Λοτζέσκι και άλλους τόσους του Γκριν, συν τους 5 των Χακετ/Ουότερς.
Η τριπλέτα Στρέλνιεξ-Ρομπερτς-Τομπσον, θα πρέπει να είναι σε θέση να προσφέρει τουλάχιστον αυτούς τους χαμένους 25 πόντους, μαζί με 4 ασσιστ.

Αν θεωρήσουμε ότι οι αλλαγές έγιναν με καλό σκοπό, θα πρέπει να έχουμε μια 30αρα απο τους 3 μαζί, συν ενα σχεδόν διπλασιασμό στις ασσιστ, για να πουμε οτι όντως υπήρξε πρόοδος.
Εκτός αν ο Παπαπέτρου κάνει το πολυπόθητο στεπ απ και ανέβει απο τους 4 στους 8, και μειωθούν οι ανάγκες απο την τριπλέτα των ξένων.

Στους δε ψηλούς η απώλεια των Γιανγκ - Μπιρτς ειναι 10 πόντοι και 8 ριμπάουντ.
Θεωρώ οτι ο Ολυμπιακός θα το καλύψει το κενό.
Είτε με εναν ακόμα καλύτερο Μιλουτίνοφ, είτε με μπόλικο σκοράρισμα και ριμπαουντ απο τους Μακλίν-Τιλί, είτε με συνδυασμό των 2, νομίζω οτι το παιχνίδι μας στη ρακέτα θα ειναι ισχυρότερο φέτος. Θεωρώ δε οτι θα υπάρξει και πλάνο μεγαλύτερης αξιοποίησης της φροντ λάιν μας, σε σχέση με τη σεζόν που πέρασε.

Επιγραμματικά, διαβλέπω περισσότερο παιχνίδι κοντά στο καλάθι φέτος και περισσότερη αξιοποίηση της φροντ λάιν.
Πολύ πικ ν ρολ και πάλι, αφου ο συνδυασμός Σπανούλη-Μακλίν, παραπέμπει προς αυτη τη κατεύθυνση.
Πολύ περιστροφή της μπάλας (οταν θα λείπει ο αρχηγός) σε κάτι που θα θυμίζει τις τελευταίες μέρες του μεγάλου σκακιστή Μπαρτζώκα στο λιμάνι.

Δε ξέρω ποσο triple threat μπορούν να προσφέρουν οι τρεις ξένοι της περιφέρειας.
Ο Τομπσον μάλλον καθόλου
Ο Στρέλνιεκς μάλλον μέτρια πράγματα, αφου μπορεί να στήσει Πικ ν Ρολ, αλλά δεν ξέρω τι κάνει μετά απο αυτό
Ο Ρομπερτς θα ειναι το κλειδί, αν μπορεί να απειλεί το καλάθι όπως το απειλούσε ο Γκρίν, αλλά ταυτόχρονα να βλέπει και λίγο γήπεδο. Θεωρητικά αποκτήθηκε γιατί είχε το ανάλογο πακέτο για κάτι τέτοιο.
Zephyr
Rankin νομίζω ότι οι αλλαγές φέτος δείχνουν αλλαγή φιλοσοφίας. Δεν ξέρω τι όνειρο είδε ο Σφαιρό ή εάν παίχτηκε παρέμβαση εκξ των άνωθεν αλλά είναι προφανές ότι αλλάζουμε στυλ.
1) Αυτό με τους σφίχτες της περιφέρειας που παίζουν ξύλο αλλά δεν σουτάρουν αντιστράφηκε πλήρως. Πλέον έχουμε συνολικά καλύτερους (ή έστω εξίσου καλούς) σουτερ και δημιουργούς. Βασικό το πως θα τους χρησιμοποιήσει ο Σφαιρό.
2) Η ΜΑΠ μόδα φθίνει για εμάς, με μοναδικό ψηλό τύπου ΜΑΠ τον ΜακΛιν, ο οποίος δεν είναι ψηλά κανένα ταποβόλο αλλά στην επίθεση περιμένουμε σαφώς καλύτερη απόδοση. Και ο ΜακΛιν και ο θεωρητικά αναβαθμισμένος Μιλού δημιουργούν άλλο πόλο στην επίθεση που αλλάζει το στυλ μας. Δεν είναι μόνο το pnr, θα παίξει αρκετά προσωπική φάση φέτος.
3) Μεγάλο στοιχημα ο Τόμπσον. Αν παίξει στο "2" παρέα με άλλο 3αρι ή που θα γελάσει ο κάθε πικραμένος ή που θα πέσει περιφερειακό γάζωμα άνευ προηγουμένου. Και πάλι το βάρος πέφτει στον Σφαιρό σχετικά με την επιθετική μας λειτουργία.

Προσωπικά είναι συγκρατημένα αισιόδοξος. Έχουμε κάποιες αδυναμίες (περιφερειακή άμυνα & άμυνα ψηλά) τις οποίες να δούμε πως θα καλύψει ο Σφαιρό σε συνδυασμό με νέα επιθετική λειτουργία.

Ξέρουμε πότε αρχίζουν προετοιμασία??? Για φιλικούς αγώνες φαντάζομαι σε κανα μήνα θα γίνει λόγος.
rankin
QUOTE(Zephyr @ Aug 29 2017, 20:32 ) *
Rankin νομίζω ότι οι αλλαγές φέτος δείχνουν αλλαγή φιλοσοφίας. Δεν ξέρω τι όνειρο είδε ο Σφαιρό ή εάν παίχτηκε παρέμβαση εκξ των άνωθεν αλλά είναι προφανές ότι αλλάζουμε στυλ.
1) Αυτό με τους σφίχτες της περιφέρειας που παίζουν ξύλο αλλά δεν σουτάρουν αντιστράφηκε πλήρως. Πλέον έχουμε συνολικά καλύτερους (ή έστω εξίσου καλούς) σουτερ και δημιουργούς. Βασικό το πως θα τους χρησιμοποιήσει ο Σφαιρό.
2) Η ΜΑΠ μόδα φθίνει για εμάς, με μοναδικό ψηλό τύπου ΜΑΠ τον ΜακΛιν, ο οποίος δεν είναι ψηλά κανένα ταποβόλο αλλά στην επίθεση περιμένουμε σαφώς καλύτερη απόδοση. Και ο ΜακΛιν και ο θεωρητικά αναβαθμισμένος Μιλού δημιουργούν άλλο πόλο στην επίθεση που αλλάζει το στυλ μας. Δεν είναι μόνο το pnr, θα παίξει αρκετά προσωπική φάση φέτος.
3) Μεγάλο στοιχημα ο Τόμπσον. Αν παίξει στο "2" παρέα με άλλο 3αρι ή που θα γελάσει ο κάθε πικραμένος ή που θα πέσει περιφερειακό γάζωμα άνευ προηγουμένου. Και πάλι το βάρος πέφτει στον Σφαιρό σχετικά με την επιθετική μας λειτουργία.

Προσωπικά είναι συγκρατημένα αισιόδοξος. Έχουμε κάποιες αδυναμίες (περιφερειακή άμυνα & άμυνα ψηλά) τις οποίες να δούμε πως θα καλύψει ο Σφαιρό σε συνδυασμό με νέα επιθετική λειτουργία.

Ξέρουμε πότε αρχίζουν προετοιμασία??? Για φιλικούς αγώνες φαντάζομαι σε κανα μήνα θα γίνει λόγος.

Νομίζω οτι προετοιμασία έχουν ξεκινήσει ρε συ.
5 πιτσιρικάδες + Σπαν + Μακλιν + Τομπσον + Ρομπερτς + Μιλουτίνοφ
Οι διεθνείς μετά το τέλος των υποχρεώσεων τους. (Ελληνες+Στρελνι-X)
Υπήρχε και η εκκρεμότητα σχετικά με τον Τιλί. Τελικά μπήκε στην 12αδα της Γαλλίας;


21/8 Έναρξη προετοιμασίας

1/9 Αναχώρηση για το Μέτσοβο

9/9 Φιλικό με τα Τρίκαλα

9/9 Επιστροφή στον Πειραιά

14/9 Φιλικό με τον Προμηθέα Πατρών

17/9 Φιλικό με την Νταρουσάφακα

20/9 Φιλικό προς τιμή του Ντούσαν Ίβκοβιτς

22-24/9 Τουρνουά στην Κρήτη με Μακάμπι ΤΑ, Ούνικ Καζάν και Ερυθρό Αστέρα

28-30/9 Τουρνουά στην Κωνσταντινούπολη με Μπεσίκτας, Γαλατάσαραϊ και Γκαζιαντέπ

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.