Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ολυμπιακός - Επικαιρότητα 2016-17
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23
whaler
Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο σχετικό στατιστικό στοιχείο, αλλά μου κάνει εντύπωση το πόσα buzzer beater έχει πετύχει φέτος στο τέλος (κυρίως) της πρώτης περιόδου. Είτε με τρίποντα του Μάντζαρη, είτε lay up, όσους αγώνες του Ολυμπιακού έχω δει φέτος - και είναι αρκετοί- σχεδόν πάντα έχετε τελευταία επίθεση με 3-4-5 sec και πάντα ευστοχείτε.
natouralistis
Στη χειρότερη εμφάνιση των Σπανούλη-Πρίντεζη ever, που μετρήσαν μαζί κάτι σε 3 στα 25 σουτ και κάμποσα λάθη, η ομάδα εν τέλει πήρε τη νίκη κυρίως γιατί οι εν Ελλάδι αντίπαλοι δεν πιστεύουν στο ότι μπορούν να κερδίσουν τους ΟΣΦΠ-ΠΑΟ.

Μάντζαρης-Λοτζέσκι και Μπιρτς και στις δύο άκρες του γηπέδου ήταν καθοριστικοί.

ΥΓ. Στα τάιμ άουτ της ΑΕΚ, το τι θα παίξουν στη συνέχεια προέκυπτε από ομαδική διαβούλευση και συζήτηση μεταξύ των παιχτών και του τεχνικού team...
Reggie Miller #31
QUOTE(natouralistis @ Mar 13 2017, 21:23 ) *
Στη χειρότερη εμφάνιση των Σπανούλη-Πρίντεζη ever, που μετρήσαν μαζί κάτι σε 3 στα 25 σουτ και κάμποσα λάθη, η ομάδα εν τέλει πήρε τη νίκη κυρίως γιατί οι εν Ελλάδι αντίπαλοι δεν πιστεύουν στο ότι μπορούν να κερδίσουν τους ΟΣΦΠ-ΠΑΟ.

Μάντζαρης-Λοτζέσκι και Μπιρτς και στις δύο άκρες του γηπέδου ήταν καθοριστικοί.

ΥΓ. Στα τάιμ άουτ της ΑΕΚ, το τι θα παίξουν στη συνέχεια προέκυπτε από ομαδική διαβούλευση και συζήτηση μεταξύ των παιχτών και του τεχνικού team...


Δημοκρατία! smiley.gif
Ο Πρίντεζης σήμερα πολύ άστοχος...Στο β ευτυχώς παίξαμε καλύτερη άμυνα και καταφέραμε με ένα μικρό σερί να πα΄ρουμε διαφορά,αλλά γενικά δεν ήαμσταν καλοί σήμερα...

Ο Γιανγκ αρχίζει να μου δημιουργεί κατάθλιψη...
Firnen
Η κατάντια της Ελληνικής διαιτησίας είναι ότι συμπεριφέρονται σε Σπανούλη και Πρίντεζη σαν τον κάθε τυχαίο πρωτάρη. Μιλάμε για παίκτες που έχουν τον σεβασμό όλων (ΚΑΙ των διαιτητών) πανευρωπαϊκά μαζί με λίγους ακόμα σαν τον Γιουλ, τον Λανγκφορντ, τον Τεοντοσιτς κλπ και στην Ελλάδα ματώνουν για να κερδίσουν ένα φαουλ όπως έγινε και σήμερα ακόμα και σε εξόφθαλμα φάουλ σε 3ποντο του Σπανούλη (δείτε τους μέσους όρους στην ευρώπη που έχουν...)
το_καλύτερο_3d
Πολύ κακή η διαιτησία σήμερα εις βάρος του ολυμπιακού.Συμφωνώ με τον φίλο που λέει για σπανουλη και πρίντεζη.Έβλεπες πόσο ευκολα έδιναν φαουλ σε μαυροειδη και μαυροκεφαλίδη και απ την άλλη πλευρά ο πρίντεζης και ο σπανούλης τρώγαν το ξύλο της χρονιάς και έπρεπε να ματώσουν για να πάρουν ένα φαουλ.
Πολύ αστοχοι και οι 2 πάντως.Βασικά τόσο άστοχο εχω πολύ καιρό να δω τον σπανούλη.
Έιναι ξεκάθαρο πάντως πως του χρόνου ο γιανγκ θα χαιρετήσει.Ο μιλουτινοφ έχει παει αρκετά καλά φέτος και του χρόνου θα είναι μαζί με τον μπιρτς οι βασικοί σέντερ του οσφπ(οπως και φέτος άλλωστε)τρίτο σέντερ λογικά θα πάρουν τον ογκαστ, οπότε η θέση του γιανγκ θα παει η στον ουοτερς η σε παίχτη στη θεση του λοτζέσκι η στον αντικαταστάτη του χάκετ(αν αυτος φυγει).
4αρι δύσκολο να πάρει μιας και ο παπαπετρου έχει ανταποκριθεί καλά φέτος ως backup του πριντεζη.

Για την άεκ τι να πω,ποτε δεν μου άρεσαν τέτοιες ομάδες με την λογική του αλλάζω 35 παίχτες τον χρόνο,όπως δεν μου άρεσε και ο ολυμπιακος πριν απο το 11 όπως δεν μου αρέσει και ο παναθηναικός της μετα ομπράντοβιτς εποχής.
Η αεκ πρέπει να προσπαθησει να κάνει οτι και ο οσφπ το 12 αλλιώς δεν έχει ελπίδα να ξαναγίνει μεγάλη ομάδα.
Κατι κατσικάρηδες κλπ που ακούγονται δεν έχουν καμια προοπτική.
Reggie Miller #31
Όσον αφορά και πάλι τον Γιανγκ,ο παλίκαρος φαίνεται να έχει σοβαρό θέμα ψυχολογίας,σύμφωνα τουλάχιστον με αυτά που γράφει σε δίκτυα κοινωνικής δικτύωσης...

"“Ποτέ δεν χρειαζόμουν τον Θεό περισσότερο απ’ ότι τώρα. Βοήθησε με να σε δω, να μάθω από εσένα και να γίνω σαν και σένα. Υπομονή, επιμονή και ταπεινότητα.”

Πολύ κρίμα για τον παίκτη να μην μπορεί να επανέλθει με τίποτα,προφανώς πνευματικά,γιατί σωματικά δεν φαίνεται να έχει θέμα...
natouralistis
QUOTE (Reggie Miller #31 @ Mar 13 2017, 22:44 ) *
Όσον αφορά και πάλι τον Γιανγκ,ο παλίκαρος φαίνεται να έχει σοβαρό θέμα ψυχολογίας,σύμφωνα τουλάχιστον με αυτά που γράφει σε δίκτυα κοινωνικής δικτύωσης...

"“Ποτέ δεν χρειαζόμουν τον Θεό περισσότερο απ’ ότι τώρα. Βοήθησε με να σε δω, να μάθω από εσένα και να γίνω σαν και σένα. Υπομονή, επιμονή και ταπεινότητα.”

Πολύ κρίμα για τον παίκτη να μην μπορεί να επανέλθει με τίποτα,προφανώς πνευματικά,γιατί σωματικά δεν φαίνεται να έχει θέμα...


Δεν είναι μεταφυσικό το πρόβλημα του Γιάνγκ, πρακτικό είναι. Από μπάσκετ ποτέ δεν σκάμπαζε, μεταγραφή στον Ολυμπιακό και καριέρα κάνει λόγω αθλητικών προσόντων που τα έχασε εν πολλοίς μετά τον χιαστό, όπου δεν πατάει το ίδιο καλά ή δεν αισθάνεται αυτός το ίδιο άνετα.
το_καλύτερο_3d
QUOTE (Reggie Miller #31 @ Mar 13 2017, 22:44 ) *
Βοήθησε με να σε δω, να μάθω από εσένα και να γίνω σαν και σένα...khem birch smiley.gif ”[/i]

Stojako
Προβλήματα με Λοτζέσκι και Γουότερς εν'όψει Γαλατά.

http://www.eurohoops.net/el/euroleague-el-...en-opsi-galata/
Reggie Miller #31
QUOTE(Stojako @ Mar 15 2017, 22:14 ) *
Προβλήματα με Λοτζέσκι και Γουότερς εν'όψει Γαλατά.

http://www.eurohoops.net/el/euroleague-el-...en-opsi-galata/



Και ο Σπανούλης ίσως μείνει εκτός λόγω πυρετού,ο οποίος γενικά είναι εκτός ρυθμού,αφού εδώ και καιρό δεν έχει μείνει σε ησυχία από τις θλάσεις και θα πρέπει να διαχειριστεί κατάλληλα.Έτσι κι αλλιώς το πλεονέκτημα στην Ευρώπη είναι σίγουρο πλέον,ο Γκριν τα πάει μια χαρά,επομένως θα πρέπει να σταδιακά να ανεβάσει στροφές και όταν αρχίσουν τα παιχνίδια τα κρίσιμα να είναι σε καλή κατάσταση.
back2back
Ο Σφαιρό είπε ότι ο Λοτζέσκι θα παίξει, οπότε οι αμφίβολοι είναι οι Γουότερς και Σπανούλης. Ελπίζω ότι ένας από τους δύο θα καταφέρει να αγωνιστεί
Conan1982
Και ο Σφαιρόπουλος στηρίζει τον Γιανγκ, λέει ότι είναι λογικό να μην έχει βρει ρυθμό με αυτά και αυτά, (ότι ήταν ανυπόμονος κι όλας smiley.gif ) και ότι στόχος είναι να είναι έτοιμος στα πλέυ οφ.
Φέτος ο Σφαίρο δείχνει να δικαιώνεται σε όλα, αν δούμε και το κτήνος να επιστρέφει στα πλέυ οφ και να κάνει εμφανίσεις ανάλογες με αυτές προ τραυματισμού δεν θα έχω λόγια..
Για τις απουσίες είναι οι κλασικές για το γούρι, όσο έχουμε απουσίες δεν φοβάμαι.
North_gato
QUOTE (Conan1982 @ Mar 16 2017, 20:04 ) *
Και ο Σφαιρόπουλος στηρίζει τον Γιανγκ, λέει ότι είναι λογικό να μην έχει βρει ρυθμό με αυτά και αυτά, (ότι ήταν ανυπόμονος κι όλας smiley.gif ) και ότι στόχος είναι να είναι έτοιμος στα πλέυ οφ.
Φέτος ο Σφαίρο δείχνει να δικαιώνεται σε όλα, αν δούμε και το κτήνος να επιστρέφει στα πλέυ οφ και να κάνει εμφανίσεις ανάλογες με αυτές προ τραυματισμού δεν θα έχω λόγια..
Για τις απουσίες είναι οι κλασικές για το γούρι, όσο έχουμε απουσίες δεν φοβάμαι.


Ουσιαστικα ο Γιανγκδεν εχει ανακαμψει και δεν νομιζωοτι οταν ξεπερασει αυτον τον τραυματισμο θα ειναι σε θεση να διεκδικησει τη θεση του δευτερου πενταριου. Το τι προκεται να συμβει δεν ξερω, αλλα αν δεν δειξει πραγματικη και θεαματικη βελτιωση μεχρι το τελος του χρονου το πολυ, προβλεπω οτι θα αντικατασταθει.
Reggie Miller #31
QUOTE(North_gato @ Mar 16 2017, 20:45 ) *
Ουσιαστικα ο Γιανγκδεν εχει ανακαμψει και δεν νομιζωοτι οταν ξεπερασει αυτον τον τραυματισμο θα ειναι σε θεση να διεκδικησει τη θεση του δευτερου πενταριου. Το τι προκεται να συμβει δεν ξερω, αλλα αν δεν δειξει πραγματικη και θεαματικη βελτιωση μεχρι το τελος του χρονου το πολυ, προβλεπω οτι θα αντικατασταθει.


Να αντικατασταθεί δε νομίζω.Η χρονιά τελειώνει και ο Σφαιρό έχει δείξει πως δεν κάνει προσθήκες.Άλλωστε τέλος του χρόνου λήγει το συμβόλαιο του παίκτη.
Άρα όσο ο Μιλού μπορεί και βοηθάει έχει καλώς...
RipCity
Πολυ καλη η νικη του Παο,παμε φουλ για δευτερη θεση!
T.W.Is.M.
QUOTE(RipCity @ Mar 16 2017, 23:05 ) *
Πολυ καλη η νικη του Παο,παμε φουλ για δευτερη θεση!


Με το προγραμμα που εχουμε και εμεις και η Ρεαλ ειναι δυσκολο να τερματισουμε ψηλοτερα απ αυτους. Θα ελεγα οτι για τη 2η θεση θελουμε νικη στη Μοσχα για να βαλουμε απο κατω την ΤΣΣΚΑ, εφοσον κι αυτη χασει αυριο στη Βιτορια. Η Ρεαλ εχει 3 παιχνιδια εντος εδρας και μονο εμας εκτος.
το_καλύτερο_3d
Η θέση που θα τερματίσει ο οσφπ είναι η τρίτη.Ούτε 4ος γίνεται να βγει,με την φενερ να έχει εκτός εφες και ρεαλ και 3 ηττες διαφορά, αλλά ούτε και 2ος γιατί αποκλείεται να κερδίσει με 20 πόντους την ρεαλ,αν είχε την ισοβαθμία ίσως, τωρα με τίποτα.
Επίσης θεωρώ απίθανο(για πολλους λόγους)να κερδίσει μέσα στην μόσχα.
Η πρώτη 4αδα θα κλείσει ετσι
1.Csska
2.Real
3.Olympiacos
4.Fener

Στην απο κάτω 4αδα τώρα, νομίζω πως η εφες θα βγει 8η και απο κει και πέρα παο,μπασκονια,ερ.αστερας θα παίζεται η τελική τους θέση μέχρι και τελευταία αγωνιστική.

Βλέπω τώρα το πρόγραμμα του ερ.αστερα,ο οποίος έχει κερδίσει στην έδρα του τις 3 απο τις 4 πρώτες ομάδες,απίστευτο?
Και παναθηναικο και μπαρτσελόνα,αλλά αυτό φέτος δεν το λες και εκπληξη..
Και την επόμενη αγωνιστική παίζει με τον ολυμπιακό.
RipCity
Απλα θεωρω πως και να χασουμε στη Μοσχα, τ αλλα 4 μπορουμε να τα παρουμε και σε ολα θα ειμαστε ελαφρως φαβορι. Δηλαδη μια γκελα τγς Ρεαλ εκτος απο την ηττα στο δικο μας. Δυσκολο αλλα οχι αδυνατο.
Varvos
Ο Παναθηναικος παει φουλ για 6ος εκτος κι αν νικησει τη Μπασκονια εκτος που δε το βλεπω
Εμεις παμε φουλ για 3οι, για κατι παραπανω θα πρεπει να κανουμε 5/5 που δε το βλεπω

Οποτε ετοιμαστειτε για πανηγυρι στους 8
Conan1982
QUOTE (Varvos @ Mar 17 2017, 12:10 ) *
Ο Παναθηναικος παει φουλ για 6ος εκτος κι αν νικησει τη Μπασκονια εκτος που δε το βλεπω
Εμεις παμε φουλ για 3οι, για κατι παραπανω θα πρεπει να κανουμε 5/5 που δε το βλεπω

Οποτε ετοιμαστειτε για πανηγυρι στους 8


Η Ρεάλ πάντως έχει πολύ δύσκολο πρόγραμμα, ακόμα και με την Μπάρτσα δεν είναι εύκολο το ματς λόγω του ειδικού του χαρακτήρα.
Για τον Παναθηναϊκό νομίζω κρίσιμο θα είναι το παιχνίδι με την Βασκονία που έχει κερδίσει μόνο με 1 πόντο διαφορά οπότε σε πιθανή ήττα η ισοβαθμία δεν θα τον βολέψει.
Quincy
QUOTE(RipCity @ Mar 16 2017, 21:05 ) *
Πολυ καλη η νικη του Παο,παμε φουλ για δευτερη θεση!


Τι να την κάνουμε την 2η θέση; Δεν προσφέρει τίποτα.

Stojako
QUOTE (Quincy @ Mar 17 2017, 16:52 ) *
Τι να την κάνουμε την 2η θέση; Δεν προσφέρει τίποτα.



Απλά έχεις περισσότερες πιθανότητες να παίξεις είτε με τον Ερυθρό είτε με την Εφες που είναι σαφώς προτιμότερο από Μπασκονια και Παναθηναϊκό.
Quincy
QUOTE(Stojako @ Mar 17 2017, 16:22 ) *
Απλά έχεις περισσότερες πιθανότητες να παίξεις είτε με τον Ερυθρό είτε με την Εφες που είναι σαφώς προτιμότερο από Μπασκονια και Παναθηναϊκό.


Η Εφες πάνω από 8η δεν τερματίζει, και για τους υπόλοιπους 3 όλες οι θέσεις είναι εξίσου πιθανές
North_gato
QUOTE (Reggie Miller #31 @ Mar 16 2017, 21:01 ) *
Να αντικατασταθεί δε νομίζω.Η χρονιά τελειώνει και ο Σφαιρό έχει δείξει πως δεν κάνει προσθήκες.Άλλωστε τέλος του χρόνου λήγει το συμβόλαιο του παίκτη.
Άρα όσο ο Μιλού μπορεί και βοηθάει έχει καλώς...



Εννοω τελος του 2017. Το αργοτερο.
RipCity
QUOTE (Quincy @ Mar 17 2017, 15:52 ) *
Τι να την κάνουμε την 2η θέση; Δεν προσφέρει τίποτα.


Θεωρώ πως 7ος θα είναι ο Ερυθρός Αστέρας ή η Baskonia τα οποία έχω 50% για 3-1 και 50% για 3-0, πιο δύσκολα δε θα είναι. Αντίθετα με τον ΠΑΟ μπορεί να έχουμε πανηγύρια με σπασίματα έδρας και δε θέλω να ξαναζήσω τους περσινούς τελικούς μην πάθουμε και καμιά καρδιά.

Quincy
QUOTE(RipCity @ Mar 17 2017, 17:02 ) *
Θεωρώ πως 7ος θα είναι ο Ερυθρός Αστέρας ή η Baskonia τα οποία έχω 50% για 3-1 και 50% για 3-0, πιο δύσκολα δε θα είναι. Αντίθετα με τον ΠΑΟ μπορεί να έχουμε πανηγύρια με σπασίματα έδρας και δε θέλω να ξαναζήσω τους περσινούς τελικούς μην πάθουμε και καμιά καρδιά.


Οκ. Ελπίζω στην ομάδα να μην παίζουν τέτοιες σκέψεις, γιατί όταν με το καλό παίξουμε με τον ΠΑΟ η έξτρα πίεση (ότι εμείς προσπαθήσαμε να τους αποφύγουμε, ενώ εκείνοι μας ήθελαν) δεν θα είναι εύκολο να διαχειριστεί.

Γι αυτό δεν θέλω να κυνηγήσουμε τις από πάνω θέσεις. Η τρίτη αντικειμενικά μας αξίζει και μας ικανοποιεί θα λεγα.
RipCity
Δε νομίζω πως επηρεάζονται οι παίκτες ψυχολογικά. Τόσα έχουν ζήσει, που νομίζω το μυαλό τους πιο καθαρό δε θα μπορούσε να είναι όταν χρειάζεται. Απλά είναι αντικειμενικά πιο δύσκολα τα παιχνίδια με τον Παναθηναικό. Νομίζω είναι ότι πιο φυσιολογικό κάποιοι αντίπαλοι να είναι προτιμότεροι από άλλους, δε βρίσκονται πρώτη φορά σε κατάσταση πρόκρισης σε πλέι-οφ.
Quincy
QUOTE(RipCity @ Mar 17 2017, 16:32 ) *
Δε νομίζω πως επηρεάζονται οι παίκτες ψυχολογικά. Τόσα έχουν ζήσει, που νομίζω το μυαλό τους πιο καθαρό δε θα μπορούσε να είναι όταν χρειάζεται. Απλά είναι αντικειμενικά πιο δύσκολα τα παιχνίδια με τον Παναθηναικό. Νομίζω είναι ότι πιο φυσιολογικό κάποιοι αντίπαλοι να είναι προτιμότεροι από άλλους, δε βρίσκονται πρώτη φορά σε κατάσταση πρόκρισης σε πλέι-οφ.



Δεν εννοώ αυτό. Εννοώ να προσπαθήσουν για την 2η θέση, με την δική σου λογική. Δηλαδή να αποφύγουμε τον ΠΑΟ, και τελικά να παίξουμε μαζί.
RipCity
Νομίζω δεν πολυβρισκόμαστε οπότε το αφήνω.
Quincy
laugh.gif

Ρε συ εννοώ ποιος είναι ο στόχος της ομάδας από δω και πέρα, χώρια από τις δικές μας φίλαθλες σκέψεις. Γιατί να μπει σε λογική να προσπαθήσει να αποφύγει τον ΠΑΟ που δεν είναι σίγουρο ότι θα το πετύχει ακόμα και με την 2η θέση.

Στόχος ήταν το πλεονέκτημα, το πήραμε. Οτιδήποτε άλλο είναι περιττό. Σαν στόχος της ομάδας ξαναλέω, για μας ναι έχει νόημα
RipCity
Δε θεωρώ περιττό οτιδήποτε άλλο προσωπικά. Δε γίνεται να μη σκέφτεσαι ότι όσο παραπάνω θα πας τόσο πιο εύκολο αντίπαλο θα έχεις. Ούτε θεωρώ λογικό οι παίκτες να μη το σκέφτονται, είναι μη ανθρώπινο να μη το σκέφτεσαι. Δε διαφέρουν πολύ στη σκέψη από εμάς οι παίκτες. Εννοείται σκέφτονται τέτοια πράγματα παρότι δε θα το δηλώσουν σε δημοσιογράφους (Αν και συχνά υπάρχουν παίκτες ξένοι που δηλώνουν ανοικτά θέλουμε να αποφύγουμε τον Ολυμπιακό). Κι επίσης δε θεωρώ πως αν δε τους βγει θα επηρεαστούν ψυχολογικά γιατί δε θα είναι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία φορά.

Conan1982
Για μένα πρέπει να κυνηγήσουμε να πάμε όσο ψηλότερα μπορούμε. Λίγη διαφορά μας κάνει με ποιον θα παίξουμε, γιατί εκεί που η Ρεάλ μπορεί να διαλέξει αντίπαλο εμείς να μην κυνηγήσουμε να πάμε ακόμα και στην 1η θέση; Είναι και αυτό ένα παράσημο.
Για το F4 ποια να αποφύγεις και ποια να διαλέξεις, αν θέλεις την κούπα πρέπει να κερδίσεις τις 2 από τις 3.
benchwarmer
QUOTE(Conan1982 @ Mar 17 2017, 19:55 ) *
Για μένα πρέπει να κυνηγήσουμε να πάμε όσο ψηλότερα μπορούμε. Λίγη διαφορά μας κάνει με ποιον θα παίξουμε, γιατί εκεί που η Ρεάλ μπορεί να διαλέξει αντίπαλο εμείς να μην κυνηγήσουμε να πάμε ακόμα και στην 1η θέση; Είναι και αυτό ένα παράσημο.
Για το F4 ποια να αποφύγεις και ποια να διαλέξεις, αν θέλεις την κούπα πρέπει να κερδίσεις τις 2 από τις 3.


Εάν η λογική είναι να χάσουμε για να διαλέξουμε αντίπαλο, πράγματι δεν βρίσκω το λόγο, το ίδιο μου κάνει με οποιαδήποτε εκ των 5-8, με τον αστερίσκο βέβαια του Παναθηναϊκού που υπάρχουν πολλές συνιστώσες.
Εάν όμως το να "χαλαρώσουμε" κάπως έχει να κάνει με την αναγκαία συντήρηση που μπορεί να κρίνει το προπονητικό και ιατρικό τιμ ότι χρειαζόμαστε, ώστε να είμαστε φρέσκοι όταν πρέπει, τότε δεν μπορώ να διαφωνήσω..
RipCity
Ωραία, αφήνουμε λοιπόν τα όνειρα για δεύτερη θέση biggrin.gif
danibra
Αυτό που μου έχει κάνει εντύπωση φέτος στον Ολυμπιακό είναι η κατάσταση που επιστρέφουν οι τραυματίες.

Και αν για τον Γιανγκ μπορείς να πεις ότι είναι ψυχολογκό το θέμα,με τον Σπανούλη είναι σχεδόν ανεξήγητο.Συνέχεια υποτροπές σε απλές θλάσεις και παρουσιάζεται σε κακή κατάσταση όταν επιστρέφει.Και Ο λοτζέσκι το ίδιο.Σαφώς και ο Σπανούλης δεν ξόφλησε και έχει πολλά να δώσει ακόα αλλά μήπως πρέπει να ψαχτεί το ιατρικό τιμ για αυτά;
North_gato
QUOTE (danibra @ Mar 18 2017, 11:41 ) *
Αυτό που μου έχει κάνει εντύπωση φέτος στον Ολυμπιακό είναι η κατάσταση που επιστρέφουν οι τραυματίες.

Και αν για τον Γιανγκ μπορείς να πεις ότι είναι ψυχολογκό το θέμα,με τον Σπανούλη είναι σχεδόν ανεξήγητο.Συνέχεια υποτροπές σε απλές θλάσεις και παρουσιάζεται σε κακή κατάσταση όταν επιστρέφει.Και Ο λοτζέσκι το ίδιο.Σαφώς και ο Σπανούλης δεν ξόφλησε και έχει πολλά να δώσει ακόα αλλά μήπως πρέπει να ψαχτεί το ιατρικό τιμ για αυτά;



Tα πτυχια ειναι μαιμού. Το εχουμε ξανασυζητησει αυτο και ειναι πλεον ξεκαθαρισμένο.
natouralistis
Βασικά ο Σπανούλης δεν έπαθε καμία υποτροπή. Στο ένα πόδι είχε τραυματισμό με τη Φενέρ, στο άλλο με τον Κολοσσό. Προχθές έπαιξε με πυρετό.

Επίσης η μη καλή αγωνιστική εικόνα δεν έχει να κάνει με το ότι δεν επιστρέφει απόλυτα υγιής έπειτα από κάποιο τραυματισμό αλλά με το γεγονός ότι είναι παίχτης προπόνησης και ρυθμού, αν απέχει για μέρες από τις προπονήσεις δεν είναι το πρώτο διάστημα το ίδιο καλός για τα δικά του στάνταρ.
Conan1982
Πάντως ο Λοτζέσκι με τον Πρίντεζη (και ο Παπαπέτρου τώρα που το σκέφτομαι) ένα προβληματάκια κάποια στιγμή στην σεζόν θα το βγάλουν, ίσως είναι και φυσιολογικό αν έχουν κάποια ευπάθεια αυτή να επανεμφανίζεται.
ο Irving είχε αναρτήσει σε άλλο θέμα μια ωραία συνέντευξη:

QUOTE (irving @ Feb 23 2017, 15:56 ) *
http://www.eurohoops.net/el/interviews-el/...-travmatismous/
μια ενδιαφερουσα συνεντευξη για τους τραυματισμους και την αποκατασταση παιχτων. λεει ξεκαθαρα ποσο πισω ειναι το ευρωπαικο μπασκετ σε αυτο το κομματι. με τη γιουρολιγκ να αυξανει απο φετος την ποσοτητα των αγωνων, θεωρω πως επρπε οι ομαδες να ειχαν ηδη επενδυση πολυ περισσοτερο στα ιατρικα επιτελεια.


Δεν ξέρω κατά πόσο υπερβάλλει ή όχι αλλά όσα λέει είναι λογικά.
Conan1982
Τι γίνεται με το ΣΕΦ άραγε;
Όλο δημοσιεύματα βλέπω:
http://www.sdna.gr/mpasket/basket-league/a...do-ston-ethniko
http://www.sport-fm.gr/article/basket/sudo...gia-sef/3343328


Είναι δυνατόν άραγε να γίνει η κεντρική αρένα του σταδίου "μπασκετική";
Και αν ναι θα συμφέρει άραγε τους Αγγελόπουλους η πρόταση της Κυβέρνησης που προφανώς σκοπό θα έχει να τους το δώσει και αυτοί να το συντηρούν και να το επιδιορθώσουν;
Stojako
Μπλέξαμε..
RipCity
Καλά από τη Φενέρ το μόνο που φοβόμαστε το διαιτητικό σπρώξιμο είναι, αγωνιστικά την ματσάρουμε καλά. Όσο και να το κάνεις βέβαια είναι κρίμα να βγαίνεις 3ος και να παίζεις με Φενέρ. All in για 2η θέση smiley.gif
Coach Periklis
Γιατί μπλέξαμε ρε παιδιά;;; Και γιατί τόση σιγουριά ότι θα πέσουμε με Φενερ ;;;

έχω χάσει κάτι ;;; 2/3 παιχνίδια έμειναν ακόμα, θα δούμε πως θα πανε

Δεν πρέπει να μας φοβίζει καμία ομάδα πλην Ρεαλ-ΤΣΣΚΑ σε σειρά 5 αγώνων .

Αν πάμε Φ4 ούτε αυτές οι 2 πρέπει να μας τρομάζουν
rankin
O Ολυμπιακός περνάει μια δύσκολη αγωνιστικά περίοδο
Ο Σπανούλης είναι σκιά και ο Χάκετ, εδω και καιρό, εκτός... Αποτέλεσμα ειναι οτι μόλις τα παιχνίδια γίνονται πιο σφιχτά, δεν υπάρχει άνθρωπος με ικανότητα να τρυπήσει την αντίπαλη άμυνα και περιοριζόμαστε σε ενα πολυ πιο στατικό παιχνίδι. Γινόμαστε πολύ προβλέψιμοι και σουτάρουμε τρίποντα σαν να μην υπάρχει αύριο.
Αυτό ειναι ενα πρόβλημα που πρέπει να λυθεί σύντομα, και ο μόνος τρόπος για να λυθεί ειναι να εμφανιστεί ξανά στο παρκέ ο κανονικός Σπανούλης.

Οσο είμαστε στην τρέχουσα κατάσταση, όποιος και να ειναι αντίπαλος στα Play off, η αποστολή της ομάδας δεν θα ειναι ευκολη.
Ο δε Σφαιρόπουλος έχει τσιτώσει την άμυνα, γιατι έχει καταλάβει οτι πλέον πρέπει να κατεβάζει τα παιχνίδια σε χαμηλότερο σκορ.

Το γράφω τώρα και θα το δουμε στη πορεία πως θα εξελιχθεί η κατάσταση.
Reggie Miller #31
QUOTE(rankin @ Mar 24 2017, 10:37 ) *
O Ολυμπιακός περνάει μια δύσκολη αγωνιστικά περίοδο
Ο Σπανούλης είναι σκιά και ο Χάκετ, εδω και καιρό, εκτός... Αποτέλεσμα ειναι οτι μόλις τα παιχνίδια γίνονται πιο σφιχτά, δεν υπάρχει άνθρωπος με ικανότητα να τρυπήσει την αντίπαλη άμυνα και περιοριζόμαστε σε ενα πολυ πιο στατικό παιχνίδι. Γινόμαστε πολύ προβλέψιμοι και σουτάρουμε τρίποντα σαν να μην υπάρχει αύριο.
Αυτό ειναι ενα πρόβλημα που πρέπει να λυθεί σύντομα, και ο μόνος τρόπος για να λυθεί ειναι να εμφανιστεί ξανά στο παρκέ ο κανονικός Σπανούλης.

Οσο είμαστε στην τρέχουσα κατάσταση, όποιος και να ειναι αντίπαλος στα Play off, η αποστολή της ομάδας δεν θα ειναι ευκολη.
Ο δε Σφαιρόπουλος έχει τσιτώσει την άμυνα, γιατι έχει καταλάβει οτι πλέον πρέπει να κατεβάζει τα παιχνίδια σε χαμηλότερο σκορ.

Το γράφω τώρα και θα το δουμε στη πορεία πως θα εξελιχθεί η κατάσταση.



Δε διαφωνώ,ειδικά στο ματς με Αστέρα κάποια στιγμή παίζαμε ρολόι.
Θέλω να πιστεύω πως αν ο Σπανούλης από εδώ και πέρα δεν έχει άλλο θέμα,θα ετοιμαστεί σε 2-3 βδομάδες,αλλά δεν μου αρέσει να παίζει με το ζόρι,είναι κρίμα να τον βλέπεις να κάνει ένα σωρό λάθη.Ας προστατευτεί και ας τον προστατέψουν.

Θα ήθελα από τον κόουτς να εμπιστευτεί περισσότερο τους παίκτες του,ειδικά όπως λες όταν τα πράγματα δυσκολεύουν.
Δώσε μια ευκαιρία στον Γκριν να πάρει την μπάλα ή στον Γπυότερς,με τον Αστέρα στην κανονική διάρκεια έδωσε την τελευταία επίθεση στον Μάντζαρη.Δηλαδή πότε έπιαξε ο Μάντζαρης ένας με έναν και έδειξε πως έχει τέτοιες φάσεις;;
jazz thrilos
Μετά τα παρατράγουδα ανάμεσα σε Σφαιρό και Μπιρτς στο ματς με την Ρεάλ, πολύ φοβόμουν οτι ίσως είχαμε να αντιμετωπίσουμε καμιά περίεργη κρίση αποδυτηρίων αλλά μπράβο στον Σφαιρόπουλο που δείχνει οτι είναι αρκετά ικανός στο man management και ξέρει να κρατά τους παίχτες προσηλωμένους κάτω απο τους στόχους της ομάδας. Ο Μπιρτς ήταν θετικότατος με το Ρέθυμνο, ήρεμος και χωρίς μουτράκια ή τίποτα άλλα. Σημαίνει οτι ο Καναδός είναι αφενός σοβαρός άνθρωπος αλλά και αφετέρου οτι ο Σφαιρό λειτούργησε όπως ακριβώς έπρεπε.
john wick
Νομίζω ότι στο θέμα Μπιρτς Σφαιρό , κανείς δεν υποστήριξε ότι ο κόουτς έπραξε κάτι λάθος...
Πολύ καλά έκανε ο Σφαιρό κατ εμέ...


Εμένα αυτό που με προβληματίζει στον Ολυμπιακό είναι ότι τώρα που ''ξεκινάει'' στην ουσία η σεζόν , δείχνει λίγο πεσμένος , λόγω και των απουσιών , κυρίως ανεμικός στην επίθεση θα έλεγα...Οχι ότι ποτέ πέταγε και φλόγες επιθετικά , όμως τώρα δείχνει λίγο να βαλτώνει (πολύ κρίσιμη η απουσία του Λοτζέσκι...)
Αν εξαιρέσεις Παπανικολαόυ και Μιλουτίνωβ , οι υπόλοιποι δείχνουν να ειναι σε μέτριο φεγγάρι .
Conan1982
Είδα και ένα άρθρο στο Contra:
http://www.contra.gr/Columns/contra-epithe...of.4593787.html

Ξέρουν κάτι παραπάνω ή απλώς κάνουν υποθέσεις;
Κρίμα να τον χάσουμε την χρονιά που θεωρητικά περιμένουμε τα καλύτερα απ' αυτόν.
pan24
QUOTE (Conan1982 @ Mar 28 2017, 12:45 ) *
Είδα και ένα άρθρο στο Contra:
http://www.contra.gr/Columns/contra-epithe...of.4593787.html

Ξέρουν κάτι παραπάνω ή απλώς κάνουν υποθέσεις;
Κρίμα να τον χάσουμε την χρονιά που θεωρητικά περιμένουμε τα καλύτερα απ' αυτόν.

Δεν ειναι απιθανο.Ολοι ηξεραν οτι καποια στιγμη θα γινοταν
Αν κρινουν οτι σωματικα εχει φτασει ταβανι στο ποσο μπορει να βελτιωθει στην ευρωπη ειναι πολυ πιθανο να θελουν να τον εχουν μια ολοκληρη σεζον μονο σωμα και τεχνικη ωστε μετα να ειναι σε θεση να παρει λεπτα εκει
Conan1982
Ειδικά αυτό με το σώμα δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μπορεί να βελτιωθεί και εδώ στην Ευρώπη, είναι πια τόσο μυστικές οι τεχνικές για αύξηση της μυϊκής μάζας;
RipCity
Μυστικές δε νομίζω πως είναι, αλλά στην Ευρώπη γενικότερα δεν τα πάμε πολύ καλά σε αυτό το κομμάτι. Οι εντολές είναι περισσότερο ομαδικές κι όχι ατομικές. Στην Αμερική, αν δουν ότι έχει ψηλό ταβάνι, θα ρίξουν 2-3 κόουτς πάνω του αποκλειστικά για να τον ετοιμάσουν.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.