Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ολυμπιακός - Επικαιρότητα 2018-19
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
Future7
Μακάρι να ισχύει οτι ψάχνουμε κοντό.

ΤονΤολιοπουλο δεν τον πιστεύει ο Μπλατ ειναι φως φανάρι. Και μάλλον κατι ήξερε και ο Σφαιρο.

Μακάρι να έρθει ένας αθλητικός κοντός και να παει ο Τουπαν στο 3 μόνιμα.
benchwarmer
Μου κάνει και εμένα μεγάλη εντύπωση η μη χρησιμοποίηση του Τολιόπουλου σε τέτοια ματς (ή και από τα φιλικά ακόμα).
Είτε ο Μπλατ δεν τον πιστεύει καθόλου, είτε είναι κάποιο καψώνι τύπου Ντούντα στον Σλούκα, είτε υπάρχει κάτι άλλο που δεν ξέρουμε.
Future7
Εμενα το μυαλό μου παει στο οτι δεν τον πιστεύει. Αλλα κι αυτο που λες για το καψώνι δεν ειναι περίεργο να ισχύει.

Σε κάθε περίπτωση και η σημερινή ανύπαρκτη ουσιαστικά συμμετοχή δειχνει οτι υπάρχει θεμα. Κι οκ εκραζα τον Σφαιροπουλο αλλα ενώ το θεμα συνεχίζεται και με Μπλατ Ε.... κατι θα κάνει κι ο παίχτης...
shaq7
Αν δεν κανω λαθος σε καποιον αγωνα στις αρχες τον ειχε βαλει για καποια δευτερολεπτα μονο στο τελος ..Οποτε παιζει να ειναι και καψωνια.
jazz thrilos
Είμαι ο μοναδικος που δεν μου γεμίζει το μάτι ο Τολιόπουλος; Εμένα μου φαίνεται περίπτωση Μουράτου. Οχι ιδιαίτερα σωματικά προσόντα, οχι θρασύς, οχι φοβερός σουτέρ. Για οργάνωση δεν θα πω γιατί το παιδί δεν παίζει. Θα προτιμούσα Κόνιαρη στην θέση του.

Παντως αν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση, καλύτερα του χρόνου να φύγει το παιδί μπας και παίξει λίγο μπάσκετ επιτέλους. Οσο για τις φήμες οτι ψαχνουμε γκαρντ, ελπίζω μόνο αν ισχύει να μην είναι εις βάρος της απόκτησης ενός ψηλού τον οποίο χρειαζομαστε περισσότερο απο οτιδήποτε άλλο.
Neondreamer
QUOTE (shaq7 @ Nov 4 2018, 17:53 ) *
Ειπε και ο ρεπορτερ οτι ψαχνομαστε για περιφερειακο

Καλησπέρα κι από μένα σε όλη την παρέα

Από ποιον ειπώθηκε, και τι ακριβώς; Μακάρι να αληθεύει, δεν βγαίνει η χρονιά στας ευρώπας μόνο με Σπαν, Νάιτζελ και Στρελ. Ο Τουπάν μια χαρά είναι ο άνθρωπος, απλώς δεν είναι γκαρντ, δεν είναι και λογικά δεν θα χρησιμοποιείται για πάνω από 5΄ ως δυάρι σε σπέσιαλ ευρωλιγκάτες πεντάδες, ο Βαγγέλης δυστυχώς δεν είναι πια για πάνω από 5΄ γενικώς σε ελίτ επίπεδο.

Καλύτερα να πάει σε κοντό σε αυτή τη φάση, ιδίως σε έναν pass first pg, παρά να κουβαλήσει ψηλό, ουσιαστικά για γκάρμπατζτάιμ. Τι να κάμει αυτός ο Τζόρνταν ο Θίοντορ; Ακόμα απολαμβάνει την ελευθερία του;
akratacity
QUOTE (Neondreamer @ Nov 5 2018, 00:26 ) *
Καλησπέρα κι από μένα σε όλη την παρέα

Από ποιον ειπώθηκε, και τι ακριβώς; Μακάρι να αληθεύει, δεν βγαίνει η χρονιά στας ευρώπας μόνο με Σπαν, Νάιτζελ και Στρελ. Ο Τουπάν μια χαρά είναι ο άνθρωπος, απλώς δεν είναι γκαρντ, δεν είναι και λογικά δεν θα χρησιμοποιείται για πάνω από 5΄ ως δυάρι σε σπέσιαλ ευρωλιγκάτες πεντάδες, ο Βαγγέλης δυστυχώς δεν είναι πια για πάνω από 5΄ γενικώς σε ελίτ επίπεδο.

Καλύτερα να πάει σε κοντό σε αυτή τη φάση, ιδίως σε έναν pass first pg, παρά να κουβαλήσει ψηλό, ουσιαστικά για γκάρμπατζτάιμ. Τι να κάμει αυτός ο Τζόρνταν ο Θίοντορ; Ακόμα απολαμβάνει την ελευθερία του;

Αν παρουμε γκαρντ παντως σιγουρα θα πρεπει να ειναι καποιος με αμυντικες αρετες. Ο Θιοντορ ειναι τελειως ασυμβατος.
Neondreamer
QUOTE (akratacity @ Nov 5 2018, 01:20 ) *
Αν παρουμε γκαρντ παντως σιγουρα θα πρεπει να ειναι καποιος με αμυντικες αρετες. Ο Θιοντορ ειναι τελειως ασυμβατος.

Σε θεωρητικό επίπεδο, σε στόπερ δεν υστερούμε: Τουπάν, Παπανικολάου, ακόμα-ακόμα και Μάντζαρης έστω για 5-10΄.
akratacity
QUOTE (Neondreamer @ Nov 5 2018, 01:27 ) *
Σε θεωρητικό επίπεδο, σε στόπερ δεν υστερούμε: Τουπάν, Παπανικολάου, ακόμα-ακόμα και Μάντζαρης έστω για 5-10΄.

Σε θεωρητικο οπως το' πες. Με τα γκαρντ που εχουμε ειναι επιβεβλημενο ο εξτρα γκαρντ αν και οποτε αποκτηθει να ειναι οχι απλα καλος αμυντικος αλλα defensive stopper. Πρωτον γιατι θα βγαλει απευθειας απο το ροτεισιον τον Μαντζαρη (παει ο πρωτος) ενω θα περιορισει τον Τουπαν ειτε στο 3 ειτε σε μικροτερο ρολο. Στην ουσια παλι με τον Παπανικολαου θα μεινουμε. Για ολα τα παραπανω θεωρω οτι δεν ειναι ευκολη υποθεση να ερθει ενας γκαρντ και να μπει ομαλα στο ροτεισιον της ομαδας.



yorgos
Δεν είναι κακός αμυντικός ο Θίοντορ.
akratacity
QUOTE (yorgos @ Nov 5 2018, 03:41 ) *
Δεν είναι κακός αμυντικός ο Θίοντορ.

Είναι καλός στην πίεση πάνω στη μπάλα. Σε όλα τα υπόλοιπα είναι μέτριος καθώς τον περιορίζουν τα σωματικά του προσόντα.
stefkorner
τζαμπα το ψαχνετε και ταλαιπωρειστε!
χθες και στην μεταδοση του Βαγγελα Ιωαννου,τον ακουσα να υποστηριζει οτι ο Μπλατ εμπιστευεται αυτο το ροστερ και με αυτο θα παει κατα πασα πιθανοτητα μεχρι τα Χριστουγεννα!
ο Θιοντορ συγκεκριμενα παιζει τωρα αναμεσα σε Νταρουσαφακα και Μπουντουσνοστ ,με την Νταρου να ειναι το φαβορι
shaq7
QUOTE (Neondreamer @ Nov 5 2018, 00:26 ) *
Από ποιον ειπώθηκε, και τι ακριβώς;


Το ειπε ο ρεπορτερ που ειναι στους παγκους και μετα περνει και συνεντευξεις στην ερτ..Δεν θυμαμαι το ονομα του αλλα ειναι γνωστη φυσιογνωμια.Ειπε οτι σαρωνουμε την αγορα για γκαρντ.Το ιδιο ειχε πει και ο κοτζιας πριν κατι μερες.Ο ιωαννου παντως ειπε οτι δεν ισχυουν αυτα οποτε διαλεγεις και περνεις.

Εγω δεν ξερω τι γκαρντ υπαρχουν διαθεσιμα αυτη την εποχη η αμα ενας παιχτης απο νβα μπορει να προσαρμοστει γρηγορα(λογικα οχι γιαυτο και ο ζοτς πηρε τον γκριν) αλλα μια χαρα μου φαινεται ο θιοντορ.Θα ειναι προσιτος οικονομικα μιας και δεν εχει κανει καμια σπουδαια καριερα .Το αρνητικο ειναι οτι λενε οτι εχει θεματα συμπεριφορας.Δεν θα θελα παιχτη που να παιζει αμυνα σαν το βασικο του προσον.

*Μετα το ματς με την φενερ θα γινει αν γινει καποια προσθηκη σιγουρα οποτε τωρα μπορει να τα διαψευδουν για να μην χαλασει το μυαλο των παιχτων.
jazz thrilos
Εμένα ο Θίοντορ μου θυμίζει το επόμενο μοντέλο του Τζόνσον Όντομ, απλά με βελτιωμένες αναρτήσεις και ΑΒS.

Και επειδή κάποια στιγμή θα τεθεί το δίλημμα στην διοίκηση, γιατί δύσκολα θα αποκτήσουμε δύο ακόμα παίχτες, δηλαδή αν πάμε σε μια κίνηση θα είναι ψηλός ή κοντός (ιδού η απορία), προτιμώ με χίλια ενίσχυση στην ρακέτα παρά ένα γκαρντ των 5 λεπτών. Ας πάμε με Τουπάν σαν γκαρντ που και άμυνα παίζει και βάζει και κανά τριποντάκι. Θα μου πεις τι γίνεται με την οργάνωση παιχνιδιού. Ε ξέρω γω, δεν μπορούμε να είμαστε υπερπλήρεις σε όλους τους τομείς, ειδικά όταν σπαταλάμε 800.000 στον Μάντζαρη που ο Μπλατ τον έχει για τέταρτοπέμπτο γκαρντ.

Ψηλό θέλουμε περισσότερο απο οτιδήποτε άλλο τώρα. Προτιμώ 30λεπτα και hero ball απο Σπανούλη παρά το να μείνουμε με ενάμιση ψηλό.
back2back
Ψηλό δεν βλέπω να παίρνουμε, ο Λεντέι εξάλλου βελτιώνεται συνεχώς. Ο Θίοντορ είναι παίκτης one man show, για την Νταρού είναι σούπερ. Θα έπαιρνα γκαρντ μόνο αν ήταν διαθέσιμος κάποιος παικταράς, αν πχ οι Σέλτικς άφηναν ελεύθερο τον Γουοναμέικερ ή ήταν διαθέσιμος κάποιος εκ των Ντιλέινι ή Τζάκσον
Sence Of Defence
Ψηλό δύσκολα να πάρουμε. Σε αυτή την θέση περιμένουμε τον Αγραβανη, οπότε +1 εσωτερική μεταγραφή. Λογικά για ασσόδυο αν ψαχτει που να μπορεί να κατεβάσει μπάλα, να πασαρει σωστά, να τρέξει και να παίξει άμυνα. Εφόσον από το 2 έως το 4 είμαστε καλοί τότε πας για οργανωτή να εκμεταλλευτεις τα όπλα σου. Οι άμυνες στο 5 θα βγουν με τον ένα η τον άλλο τρόπο. Συν ότι δεν θα σκάσει ο Μιλου να μαρκάρει στην κορυφή λόγω αλλαγής φιλοσοφίας.
T.W.Is.M.
Θα ξαναρωτησω λοιπον: εστω οτι ερχεται ενας παιχτης, δεν εχει σημασια αν ειναι γκαρντ, φοργουορντ, σεντερ ή ο Ben Simmons! Ποιος θα μεινει εκτος πρωταθληματος; Και εχουμε υποψη μας οτι οποιος και να μεινει εκτος Α1, αυτος που θα μενει εκτος 12αδας στην Ευρωλιγκα παροπλιζεται τοσο που δε θα μπορει να βοηθησει ιδιαιτερα ουτε στην Α1;
Για μενα αν ειναι να αποκτηθει παιχτης, πρεπει να φυγει καποιος! Εκτος αν ερθει παιχτης των 5-10' που ενιοτε και αναλογα με τον αντιπαλο μπορει να μενει και εκτος 12αδας ο ιδιος, οποτε δεν εχει και ιδιαιτερη ουσια η ολη κουβεντα.
ethn
QUOTE(T.W.Is.M. @ Nov 5 2018, 21:20 ) *
Θα ξαναρωτησω λοιπον: εστω οτι ερχεται ενας παιχτης, δεν εχει σημασια αν ειναι γκαρντ, φοργουορντ, σεντερ ή ο Ben Simmons! Ποιος θα μεινει εκτος πρωταθληματος; Και εχουμε υποψη μας οτι οποιος και να μεινει εκτος Α1, αυτος που θα μενει εκτος 12αδας στην Ευρωλιγκα παροπλιζεται τοσο που δε θα μπορει να βοηθησει ιδιαιτερα ουτε στην Α1;
Για μενα αν ειναι να αποκτηθει παιχτης, πρεπει να φυγει καποιος! Εκτος αν ερθει παιχτης των 5-10' που ενιοτε και αναλογα με τον αντιπαλο μπορει να μενει και εκτος 12αδας ο ιδιος, οποτε δεν εχει και ιδιαιτερη ουσια η ολη κουβεντα.



Exactly οι σκέψεις μου!
Conan1982
QUOTE (T.W.Is.M. @ Nov 5 2018, 21:20 ) *
Θα ξαναρωτησω λοιπον: εστω οτι ερχεται ενας παιχτης, δεν εχει σημασια αν ειναι γκαρντ, φοργουορντ, σεντερ ή ο Ben Simmons! Ποιος θα μεινει εκτος πρωταθληματος; Και εχουμε υποψη μας οτι οποιος και να μεινει εκτος Α1, αυτος που θα μενει εκτος 12αδας στην Ευρωλιγκα παροπλιζεται τοσο που δε θα μπορει να βοηθησει ιδιαιτερα ουτε στην Α1;
Για μενα αν ειναι να αποκτηθει παιχτης, πρεπει να φυγει καποιος! Εκτος αν ερθει παιχτης των 5-10' που ενιοτε και αναλογα με τον αντιπαλο μπορει να μενει και εκτος 12αδας ο ιδιος, οποτε δεν εχει και ιδιαιτερη ουσια η ολη κουβεντα.


Τελείως θεωρητικά μιλώντας στα γκαρντ δεν μπορεί να βγει κάποιος εκτός, ούτε στους ψηλούς.
Οπότε μόνο ο Τουπάν, Τίμμα θα ήταν υποψήφιοι.
Αν βγει ο Τουπάν, είτε ψηλό πάρουμε είτε γκαρντ ο Παπανικολάου μένει απελπιστικά μόνος στο 3. ειδικά όπως παίζει ο Τίμμα,
αν βγάλουμε τον Τίμμα, είναι που είναι παίκτης ψυχολογίας τον ακυρώνουμε τελείως και δεν είναι και κανένας παίκτης που παίρνει λίγα.
Οπότε δύσκολα τα πράγματα. Με την λειψανδρία σε έλληνες παίκτες δεν υπάρχουν πολλά περιθώρια για λανθασμένες επιλογές στους ξένους.
RipCity
QUOTE (Conan1982 @ Nov 6 2018, 10:15 ) *
Τελείως θεωρητικά μιλώντας στα γκαρντ δεν μπορεί να βγει κάποιος εκτός, ούτε στους ψηλούς.
Οπότε μόνο ο Τουπάν, Τίμμα θα ήταν υποψήφιοι.
Αν βγει ο Τουπάν, είτε ψηλό πάρουμε είτε γκαρντ ο Παπανικολάου μένει απελπιστικά μόνος στο 3. ειδικά όπως παίζει ο Τίμμα,
αν βγάλουμε τον Τίμμα, είναι που είναι παίκτης ψυχολογίας τον ακυρώνουμε τελείως και δεν είναι και κανένας παίκτης που παίρνει λίγα.
Οπότε δύσκολα τα πράγματα. Με την λειψανδρία σε έλληνες παίκτες δεν υπάρχουν πολλά περιθώρια για λανθασμένες επιλογές στους ξένους.


Ο σκοπός απόκτησης guard είναι ούτως ή άλλως η ακύρωση Timma ή Toupane, αφού υπάρχει λειψανδρία σε ποιοτικούς ball handlers. Οπότε εκεί εγώ δεν εντοπίζω κάποιο πρόβλημα. Δε θεωρώ πως όποιος ζητάει guard θέλει να κρατήσουμε και τους δύο αυτούς στο rotation. Ακόμη και στη Euroleague που δεν υπάρχει περιορισμός δε βγαίνει βάσει διαθέσιμων λεπτών.
shaq7
Κανενα προβλημα δεν θα χουμε αν παρουμε παιχτη..Εδω ο στρελνιεκς εχει μεινει εκτος 1-2 μηνες απο την πιο απλη θλαση!Απο παρανυχιδα περσι χασαμε τον πριντεζη μιση χρονια!Ολυμπιακος εισαι!Ασε που με τοσα ματς ευρωλιγκας δεν νομιζω καποιος να μην εχει ρυθμο αν δεν παιζει στην α1 ισα ισα θα ξεκουραζεται.Ε και στην 12δα αντι να βαραει παλαμακια ο μπογρης απο τον παγκο θα τα βαραει απο 2 καρεκλες παραπερα. Η ρεαλ θα αφηνει εκτος 12δας παιχτες εκατομμυριου παντως και δεν θα χει θεμα ..δεν βλεπω γιατι να χουμε εμεις αμα μια στο τοσο μενει εξω ο τουπαν η ο λεντει.
Conan1982
QUOTE (shaq7 @ Nov 6 2018, 12:24 ) *
Κανενα προβλημα δεν θα χουμε αν παρουμε παιχτη..Εδω ο στρελνιεκς εχει μεινει εκτος 1-2 μηνες απο την πιο απλη θλαση!Απο παρανυχιδα περσι χασαμε τον πριντεζη μιση χρονια!Ολυμπιακος εισαι!Ασε που με τοσα ματς ευρωλιγκας δεν νομιζω καποιος να μην εχει ρυθμο αν δεν παιζει στην α1 ισα ισα θα ξεκουραζεται.Ε και στην 12δα αντι να βαραει παλαμακια ο μπογρης απο τον παγκο θα τα βαραει απο 2 καρεκλες παραπερα. Η ρεαλ θα αφηνει εκτος 12δας παιχτες εκατομμυριου παντως και δεν θα χει θεμα ..δεν βλεπω γιατι να χουμε εμεις αμα μια στο τοσο μενει εξω ο τουπαν η ο λεντει.


Εγώ πάλι νομίζω ότι όλοι οι παίκτες θέλουν να παίζουν και δεν είναι τόσο απλό. Και η Ρεάλ με 13 παίκτες έχει παίξει ως τώρα στην Ευρωλίγκα και αυτό γιατί χτύπησε ο Αγιόν.
Με μας το πρόβλημα δεν είναι ότι θα έχουμε 14-15 ή δεν ξέρω πόσους παίκτες εκ των οποίων κάποιοι δεν θα παίζουν.
Το πρόβλημα είναι ότι αναγκαστικά στην Ελλάδα θα είναι οι 6 Έλληνες αυτοί που θα είναι στην 12άδα.
Και δεν είναι ότι την μια εβδομάδα θα ξεκουράζει τον Λεντέι και θα βάζει τον ψηλό που θα πάρουμε, ενώ την άλλη εβδομάδα θα ξεκουράζει τον Τουπάν. Οι αλλαγές που μπορούν να γίνουν είναι συγκεκριμένες.
akratacity
Ο Διαμαντοπουλος στο ράδιο ανέφερε ότι είναι ειλημμενη απόφαση ο Τίμα να περάσει στο 4 προκειμένου να μπορέσει να βρει ρυθμό. Η αλήθεια είναι ότι και με ΤΣΣΚΑ και με Κολοσσό στο 4 έπαιξε οπότε δείχνει να έχει βάση αυτό που υποστηρίζει.

Λέει επίσης ότι ο Βεζενκοφ αν χρειαστεί θα κατέβει στο 3 και όχι ο Λετονός. Ελπίζω να μην χάσει ο Βεζενκοφ τον χρόνο του με αυτή την επιλογή γτ μας δίνει πολλά και σημαντικά πράγματα έως τώρα. Η αλήθεια όμως είναι ότι ο Τίμα δείχνει υπερβολικά βαρύς για να αμυνθεί στο 3. Στο 4 λογικά θα ανταπεξέλθει καλύτερα.
tamvoukios
Νομίζω ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά, όσο τα φαντάζονται μερικοί συμφουρομίτες εδώ μέσα.
Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με όσα έγραψε παραπάνω ο T.W.Is.M.
Κι επιπλέον: Θέμα να φύγει ο τάδε και στη θέση του να πάρουμε τον δείνα, δεν τίθεται. Οι παίκτες δεν είναι χαρτομάντηλα. Όλοι οι παίκτες είναι επαγγελματίες και έχουν συμβόλαια, που η ομάδα δεν μπορεί να τα καταγγείλει δίχως να τα πληρώσει.
Επίσης, η ομάδα έχει φτιάξει ένα ρόστερ και με αυτό θα πορευτεί. Αν χρειάζεται κάποια ενίσχυση (ενδεχομένως) αυτό θα κριθεί γύρω στο Γενάρη και όχι από τον Οκτώβριο ή Νοέμβριο. Ακόμα ο προπονητής προσπαθεί να περάσει τη φιλοσοφία του στους παίκτες. Πρέπει να τους δώσει χρονικό περιθώριο. Ακόμα είναι υπερβολικά νωρίς για να πούμε ποιός παίκτης είναι ανεπίδεκτος προσαρμογής. Προσωπικά πιστεύω ότι όλοι οι παίκτες θα δέσουν και θα έχουμε καλό σύνολο.
Τώρα, αν θέλουμε να συζητάμε για να περνάει η ώρα, μπορούμε να λέμε ό,τι θέλουμε. Αλλά, νομίζω, δεν πρέπει να ζητάμε να γίνει κι αυτό που εμείς (ως άσχετοι) θέλουμε. Ο προπονητής ξέρει.
natouralistis
Τα χετε μπερδέψει λίγο.

Καταρχήν στην Ευρωλίγκα έχουν δικαίωμα συμμετοχής 7 ξένοι, άρα κανείς δεν θα έμενε έξω σε περίπτωση απόκτησης παίκτη. Έξω θα έμενε κάποιος μόνο στην Α1 αλλά με δικαίωμα για αλλαγές μέσα στη χρονιά για το ποιος θα είναι αυτός.

Και επειδή μιλάμε για μια μεγάλη περίοδο, Νοέμβριος-Μάιος, στη καλύτερη των περιπτώσεων όλο και κάποιος θα έχει μικροενοχλήσεις μέσα στη χρονιά και θα αλλάζει αυτός που θα ξεκουράζεται στις εγχώριες διοργανώσεις.

Δίλημμα σε αυτές τις περιπτώσεις υπάρχει μόνο για τους τελικούς της Α1 που πρέπει να έχεις δηλώσει το ρόστερ και δεν σε παίρνει για αλλαγή εν μέσω τελικών. Και αυτό μόνο αν και οι 7 ξένοι είναι σούπερ και αμφιταλαντεύεσαι για τον ποιον να αφήσεις έξω, κομματάκι απίθανο, όλο και κάποιος θα είναι ο αδύναμος κρίκος.

Προφανώς και δεν υπάρχει το σενάριο ότι για να αποκτηθεί κάποιος πρέπει να αποδεσμευτεί κάποιος άλλος. Θέση κενή για ξένο έχουμε, μέχρι τον Ιούνη είναι μακρύς ο δρόμος για να βασανιστούμε για το ποιος θα μείνει εκτός τελικών.
pan24
QUOTE (natouralistis @ Nov 6 2018, 18:48 ) *
Τα χετε μπερδέψει λίγο.

Καταρχήν στην Ευρωλίγκα έχουν δικαίωμα συμμετοχής 7 ξένοι, άρα κανείς δεν θα έμενε έξω σε περίπτωση απόκτησης παίκτη. Έξω θα έμενε κάποιος μόνο στην Α1 αλλά με δικαίωμα για αλλαγές μέσα στη χρονιά για το ποιος θα είναι αυτός.

Και επειδή μιλάμε για μια μεγάλη περίοδο, Νοέμβριος-Μάιος, στη καλύτερη των περιπτώσεων όλο και κάποιος θα έχει μικροενοχλήσεις μέσα στη χρονιά και θα αλλάζει αυτός που θα ξεκουράζεται στις εγχώριες διοργανώσεις.

Δίλημμα σε αυτές τις περιπτώσεις υπάρχει μόνο για τους τελικούς της Α1 που πρέπει να έχεις δηλώσει το ρόστερ και δεν σε παίρνει για αλλαγή εν μέσω τελικών. Και αυτό μόνο αν και οι 7 ξένοι είναι σούπερ και αμφιταλαντεύεσαι για τον ποιον να αφήσεις έξω, κομματάκι απίθανο, όλο και κάποιος θα είναι ο αδύναμος κρίκος.

Προφανώς και δεν υπάρχει το σενάριο ότι για να αποκτηθεί κάποιος πρέπει να αποδεσμευτεί κάποιος άλλος. Θέση κενή για ξένο έχουμε, μέχρι τον Ιούνη είναι μακρύς ο δρόμος για να βασανιστούμε για το ποιος θα μείνει εκτός τελικών.

Στην Ευρωλιγκα δεν υπαρχει οριο ξενων,και με 12 μπορεις να κατεβεις(συχνα πυκνα ομαδες κυριως Τουρκικες κατεβαινουν με 8-9 πχ η Φενερ εχει μονιμα 8 στην 12αδα φετος)
Το θεμα ειναι πως θα βρουν ρυθμο και οι 7 γιατι κανενας απο τους τωρινους ξενους δεν ειναι ρολιστας του πενταλεπτου ουτε οσοι μιλανε για προσθηκη λενε για τετοιου τυπου παικτη

Επισης στην Α1 υπαρχει συγκεκριμενος αριθμος αλλαγων(νομιζω 3 σε καθε γυρο) οποτε δεν μπορεις να πεις οτι καθε αγωνιστικη θα μενει διαφορετικος ξενος εκτος

natouralistis
QUOTE (pan24 @ Nov 6 2018, 19:05 ) *
Στην Ευρωλιγκα δεν υπαρχει οριο ξενων,και με 12 μπορεις να κατεβεις(συχνα πυκνα ομαδες κυριως Τουρκικες κατεβαινουν με 8-9 πχ η Φενερ εχει μονιμα 8 στην 12αδα φετος)
Το θεμα ειναι πως θα βρουν ρυθμο και οι 7 γιατι κανενας απο τους τωρινους ξενους δεν ειναι ρολιστας του πενταλεπτου ουτε οσοι μιλανε για προσθηκη λενε για τετοιου τυπου παικτη

Επισης στην Α1 υπαρχει συγκεκριμενος αριθμος αλλαγων(νομιζω 3 σε καθε γυρο) οποτε δεν μπορεις να πεις οτι καθε αγωνιστικη θα μενει διαφορετικος ξενος εκτος


Ναι προφανώς δεν αλλάζεις ξένο σε κάθε αγωνιστική, τρεις αλλαγές θυμάμαι και εγώ πως ισχύει. Έχεις το περιθώριο πάντως μέχρι να φτάσεις στους τελικούς να ελιχθείς κρατώντας τους όλους σε φόρμα, στη περίπτωση πάντα που είναι όλοι υγιείς.

Είθισται να λέμε στην Ελλάδα που παίζεις αναγκαστικά με 6 ξένους, ότι σε παίρνει για ακόμα έναν για έβδομο ξένο μόνο για Ευρωλίγκα, ακριβώς επειδή υπάρχει η δυνατότητα αλλαγών και ενσωμάτωσης του στην ομάδα και στην Α1. Οι 8 ή 9 ή παραπάνω ξένοι θα σήμαινε πρακτικά 2 ομάδες που η μία θα έπαιζε στην Ευρωλίγκα και η άλλη στην Α1 και θα γινόταν αχταρμάς.
basket72
Είμαι κι εγώ της γνώμης ότι με τόσα παιχνίδια στην Ευρώπη δεν θα είναι τόσο δύσκολο να ρολάρει ο νέος ξένος κι ας μένει εκτός Α1.
Εξάλλου δεν πιστεύω ότι πρέπει να πάμε για κάτι σούπερ ντούπερ (εκτός κι αν είναι ο Τόμας Ρόμπινσον tongue.gif ).
Εγώ και με έναν ψηλό από μεσαία ομάδα Τουρκίας ή και Ιταλίας* π.χ, είμαι οκ.
Από τον Μπόγρη καλύτερος θα είναι και θα αφήσει χώρο και στον Λεντέι ακόμα και στον Αγραβάνη όταν με το καλό έρθει. Μην τον ρίξουμε αμέσως στα βαθιά τον Μήτσο.
Υπάρχουν πολλοί τέτοιοι ψηλοί.

* Εντάξει η Αβελίνο φέτος δεν είναι μεσαία ομάδα, αλλά αυτός ο Κοστέλο μια χαρά θα μας καθόταν. Μιλώντας για μεσαίες ιταλικες ομάδες, δεν μπορεί να μην πάει ο νους μου και στην Τρέντο (φέτος τέτοια είναι) και τον αγαπητό, Ντ.Χογκ.
Δεν είναι (καθόλου rolleyes.gif ) τερματοφύλακας, είναι όμως όλα τα άλλα.

Το συνέχισα εδώ αν και νομίζω ότι είναι κουβέντα για το θρεντ των μεταγραφών.
T.W.Is.M.
Να το γραψω πιο συγκεκριμενα αυτο που εννοω.
Εστω οτι παιρνουμε σεντερ. Ποιος βγαινει απο τη 12αδα της Ευρωλιγκα; Ο Αγραβανης. Παει για φετος, τον καψαμε, απο τους περισσοτερους αγωνες της Α1 δε βρισκει αγωνιστικο ρυθμο μετα απο τετοιο τραυματισμο. Αρα ειτε μεινει εκτος Α1 ο καινουριος σεντερ ειτε ο ΛεΝτει στο τελος ειμαστε οπως τωρα.
Εστω οτι παιρνουμε γκαρντ. Ποιος βγαινει εκτος 12αδας; Μαλλον ο Μαντζαρης. Αρα παμε στους τελικους με 3 ετοιμους γκαρντ ή αν κρατησουμε τον καινουριο γκαρντ στο ροστερ του πρωταθληματος, χανουμε εναν ξενο απο αλλη θεση(Τιμμαwink.gif, οποτε ουσιαστικα μιλαμε για αντικατασταση. Γιατι να μη γινει μια ωρα αρχιτερα;
Ειδικα για αυτους τους 2 παιχτες ο παροπλισμος απο την Ευρωλιγκα σημαινει καψιμο της σεζον, για το μεν Μαντζαρη λογω ψυχολογιας και περσινης κακης σεζον, για το δε Αγραβανη λογω του τραυματισμου. Χωρις να λαμβανω υποψιν πιθανο ανακατεμα απο τα διαφορετικα rotation σε πρωταθλημα και Ευρωλιγκα(αφου στην Α1 υπαρχουν αρκετα ευκολα ματς, τετοιες αποκλισεις θα υπαρχουν σε καθε περιπτωση). Και δε νομιζω οτι σε μια θεση απο τις 2 χρειαζεται περισσοτερο μια προσθηκη απο την αλλη. Η ιδια αδυναμια υπαρχει και θα μπορουσαν να αποκτηθουν 2 παιχτες εξισου χρησιμοι. Μονο που 1 παιχτης με εφεση στην επιθεση και 1 παιχτης με εφεση στην αμυνα δε μας κανουν 1 σουπερ σταρ.
Απο τη στιγμη παντως που οι αλλαγες ειναι περιορισμενες σε αριθμο στην Α1 και παιζει και το ενδεχομενο τραυματισμων, κανεις δε μας εγγυαται οτι ο προγραμματισμος που θα γινοταν, ωστε να εξαντληθουν οι αλλαγες κατα τετοιο τροπο που ολοι οι ξενοι να παιξουν και να εχουν ρυθμο θα εβγαινε. Γενικως το ροστερ με +1 ξενο δεν ειχε βγει ποτε, ουτε την περιοδο με Γκριρ-Γουντς-Τζακσον, ουτε με Στρομπερι/Τζονσον-Οντομ. Φανταστειτε να ερθει παιχτης που να παιζει καλυτερα απο τον τωρινο Τιμμα και παρολα αυτα ο Λετονος να παιζει ολα τα ματς και ο καινουριος οχι! Ή να βγει εκτος Α1 ο Τιμμα και να μην εχει ενα ευκολο παιχνιδι να του δωσει ψυχολογια...
RipCity
QUOTE (T.W.Is.M. @ Nov 7 2018, 10:18 ) *
Να το γραψω πιο συγκεκριμενα αυτο που εννοω.
Εστω οτι παιρνουμε σεντερ. Ποιος βγαινει απο τη 12αδα της Ευρωλιγκα; Ο Αγραβανης. Παει για φετος, τον καψαμε, απο τους περισσοτερους αγωνες της Α1 δε βρισκει αγωνιστικο ρυθμο μετα απο τετοιο τραυματισμο. Αρα ειτε μεινει εκτος Α1 ο καινουριος σεντερ ειτε ο ΛεΝτει στο τελος ειμαστε οπως τωρα.
Εστω οτι παιρνουμε γκαρντ. Ποιος βγαινει εκτος 12αδας; Μαλλον ο Μαντζαρης. Αρα παμε στους τελικους με 3 ετοιμους γκαρντ ή αν κρατησουμε τον καινουριο γκαρντ στο ροστερ του πρωταθληματος, χανουμε εναν ξενο απο αλλη θεση(Τιμμαwink.gif, οποτε ουσιαστικα μιλαμε για αντικατασταση. Γιατι να μη γινει μια ωρα αρχιτερα;
Ειδικα για αυτους τους 2 παιχτες ο παροπλισμος απο την Ευρωλιγκα σημαινει καψιμο της σεζον, για το μεν Μαντζαρη λογω ψυχολογιας και περσινης κακης σεζον, για το δε Αγραβανη λογω του τραυματισμου. Χωρις να λαμβανω υποψιν πιθανο ανακατεμα απο τα διαφορετικα rotation σε πρωταθλημα και Ευρωλιγκα(αφου στην Α1 υπαρχουν αρκετα ευκολα ματς, τετοιες αποκλισεις θα υπαρχουν σε καθε περιπτωση). Και δε νομιζω οτι σε μια θεση απο τις 2 χρειαζεται περισσοτερο μια προσθηκη απο την αλλη. Η ιδια αδυναμια υπαρχει και θα μπορουσαν να αποκτηθουν 2 παιχτες εξισου χρησιμοι. Μονο που 1 παιχτης με εφεση στην επιθεση και 1 παιχτης με εφεση στην αμυνα δε μας κανουν 1 σουπερ σταρ.
Απο τη στιγμη παντως που οι αλλαγες ειναι περιορισμενες σε αριθμο στην Α1 και παιζει και το ενδεχομενο τραυματισμων, κανεις δε μας εγγυαται οτι ο προγραμματισμος που θα γινοταν, ωστε να εξαντληθουν οι αλλαγες κατα τετοιο τροπο που ολοι οι ξενοι να παιξουν και να εχουν ρυθμο θα εβγαινε. Γενικως το ροστερ με +1 ξενο δεν ειχε βγει ποτε, ουτε την περιοδο με Γκριρ-Γουντς-Τζακσον, ουτε με Στρομπερι/Τζονσον-Οντομ. Φανταστειτε να ερθει παιχτης που να παιζει καλυτερα απο τον τωρινο Τιμμα και παρολα αυτα ο Λετονος να παιζει ολα τα ματς και ο καινουριος οχι! Ή να βγει εκτος Α1 ο Τιμμα και να μην εχει ενα ευκολο παιχνιδι να του δωσει ψυχολογια...


Κοίτα το καλό με τον Μάντζαρη είναι πως δεν είναι παίκτης ρυθμού αφού δεν περιμένεις να βάλει πάνω από 2-3 πόντους ή να δώσει πάνω από 1-2 ασίστ. Αυτό με τα μικρά πραγματάκια που δε φαίνονται στη στατιστική ή το έχεις ή δε το έχεις. Ο Βαγγέλης θα βρει τρόπο να προσφέρει! cool.gif
basket72
Εύλογος ο προβληματισμός σου. Από την άλλη ο Άγρα αργεί ακόμα, ενώ με έναν έστω κι ελαφρύ τραυματισμό που θα αφήσει εκτός για 1-2 ματς έναν από τους Μίλου- ΛΕντέι, έχουμε τις ήττες στο τσεπάκι. Κι ας μην καίγομαι φέτος για F4, αν βλέπουμε ότι μπορούμε γιατί όχι; rolleyes.gif

Επιπλέον μπορεί να γίνει κυλιόμενα το ροτέισον. Μια ο ένας- μια ο άλλος. Ανάλογα με τον αντίπαλο και με το που είναι φορτωμένος. Κόντρα στη Φενέρ ας πούμε εγώ θα άφηνα εκτός 12αδας τον εξολοθρευτή (εφόσον είναι οκ ο Στρέλνιεξ) με τόσους ποιοτικούς και ψηλούς σέντερ πο διαθέτει.
Προς το παρόν ας μένει μόνιμα εκτός ο Μπογρίνιο. Κι ας πιάνει με τη μια τα συστήματα. Τον βλέπω να γίνεται καλύτερος προπονητής απ΄ότι παίκτης. wink.gif
shaq7
Εγω προτιμω να καει ο χψ αγραβανης,μαντζαρης απο το να καει ο ολυμπιακος..Ο αγραβανης κοντευουν χριστουγεννα και ακομα δεν εχει αρχισει να κανει προπονησεις με την ομαδα.Το πιο πιθανο ειναι οτι φετος δεν θα βοηθησει ιδιαιτερα ειτε ειναι στην 12δα ειτε οχι.Το να χανουμε ματς για να βρει ρυθμο ο αγρα δεν το συζηταω καν.
Ο βαγγελης αν εχει και παραπονα θα πεσει φωτια να τον καψει..Στο κατω κατω θα ζησουμε και χωρις αυτα τα μικρα πραγματακια που κανει και δεν φαινονται στην στατιστικη...

Ο παναθηναικος παντως που περσι ειχε 8-9 ξενους και αφηνε τον γκαμπριελ και τον λοτζο εκτος δεν ειχε κανα θεμα.
tamvoukios
Ειλικρινά, δεν μπορώ να καταλάβω τη μανία που έχουν ορισμένοι (και εδώ μέσα) για να φύγει ο Μπόγρης.
Ρε παιδιά, μιλάμε για τον 3ο σέντερ μας, ούτε για τον πρώτο ούτε για τον δεύτερο. Για τον τρίτο, εκεί που άλλες χρονιές είχαμε τον Καββαδά (που έβγαλε εκτός μάχης τον Σπανούλη) ή τον κανένα.
Δεν είναι ο Μπόγρης πρόβλημα για την ομάδα. Άσε που πιστεύω ότι σαν παίκτης αξίζει πολύ περισσότερο από ό,τι θέλουμε να τον παρουσιάσουμε.

Από την άλλη, ο Μπλατ -μάλλον- δεν θέλει τερματοφύλακα. Προτιμάει τον Λεντέι, που επιθετικά είναι γρήγορος, κόβει γρήγορα μέσα, και φορτώνει με φάουλ τους αντίπαλους ψηλούς. Όσο για την άμυνα, η προσέγγισή του βασίζεται περισσότερο στην καλή αμυντική λειτουργία όλης της ομάδας, παρά στα ατομικά χαρακτηριστικά κάποιου συγκεκριμένου παίκτη.

Προτείνω να μη γκρινιάζουμε, λοιπόν, ο κόουτς ξέρει τη δουλειά του, ας καθίσουμε κι ας παρακολουθήσουμε το στήσιμο και το δέσιμο αυτής -και όχι άλλης- ομάδας.

Εκτός κι αν έχουμε εθιστεί στη γκρίνια από τις περασμένες δύο χρονιές του Σφαιρό, και τώρα δεν μπορούμε δίχως τη δόση μας.
Conan1982
QUOTE (tamvoukios @ Nov 7 2018, 19:15 ) *
Ειλικρινά, δεν μπορώ να καταλάβω τη μανία που έχουν ορισμένοι (και εδώ μέσα) για να φύγει ο Μπόγρης.
Ρε παιδιά, μιλάμε για τον 3ο σέντερ μας, ούτε για τον πρώτο ούτε για τον δεύτερο. Για τον τρίτο, εκεί που άλλες χρονιές είχαμε τον Καββαδά (που έβγαλε εκτός μάχης τον Σπανούλη) ή τον κανένα.
Δεν είναι ο Μπόγρης πρόβλημα για την ομάδα. Άσε που πιστεύω ότι σαν παίκτης αξίζει πολύ περισσότερο από ό,τι θέλουμε να τον παρουσιάσουμε.


Ακριβώς, παραδοαιακά ο τρίτος σέντερ παίζει ελάχιστα.
Το ζήτημα είναι να μπορεί ο δεύτερος σέντερ να ανταπεξέλθει αν πάθει κάτι ο πρώτος σέντερ.
basket72
QUOTE (tamvoukios @ Nov 7 2018, 19:15 ) *
Ειλικρινά, δεν μπορώ να καταλάβω τη μανία που έχουν ορισμένοι (και εδώ μέσα) για να φύγει ο Μπόγρης.
Ρε παιδιά, μιλάμε για τον 3ο σέντερ μας, ούτε για τον πρώτο ούτε για τον δεύτερο. Για τον τρίτο, εκεί που άλλες χρονιές είχαμε τον Καββαδά (που έβγαλε εκτός μάχης τον Σπανούλη) ή τον κανένα.
Δεν είναι ο Μπόγρης πρόβλημα για την ομάδα. Άσε που πιστεύω ότι σαν παίκτης αξίζει πολύ περισσότερο από ό,τι θέλουμε να τον παρουσιάσουμε.

Από την άλλη, ο Μπλατ -μάλλον- δεν θέλει τερματοφύλακα. Προτιμάει τον Λεντέι, που επιθετικά είναι γρήγορος, κόβει γρήγορα μέσα, και φορτώνει με φάουλ τους αντίπαλους ψηλούς. Όσο για την άμυνα, η προσέγγισή του βασίζεται περισσότερο στην καλή αμυντική λειτουργία όλης της ομάδας, παρά στα ατομικά χαρακτηριστικά κάποιου συγκεκριμένου παίκτη.

Προτείνω να μη γκρινιάζουμε, λοιπόν, ο κόουτς ξέρει τη δουλειά του, ας καθίσουμε κι ας παρακολουθήσουμε το στήσιμο και το δέσιμο αυτής -και όχι άλλης- ομάδας.

Εκτός κι αν έχουμε εθιστεί στη γκρίνια από τις περασμένες δύο χρονιές του Σφαιρό, και τώρα δεν μπορούμε δίχως τη δόση μας.



Η αλήθεια είναι ότι δεν γκρινιάζουμε στα τόπικ του -φετινού- Ολυμπιακού. Κάποιες γνώμες διατυπώνουμε. Με την ίδια λογική θα μπορούσαμε να πούμε ότι κι εσυ γκρινιάζεις.
Έπειτα δεν είναι θέμα τι πιστεύουμε εμείς για τον Μπόγρη αλλά το τι πιστεύει ο Μπλατ. Ε, δεν τον εμπιστεύεται, πως να το κάνουμε. Είναι σαν να έχουμε 2 σέντερ, με τον έναν να βγάζει συχνά προβληματάκια τραυματισμού και τον άλλον να έχει πολλά θέματα.
Αν ήταν ο Αγραβάνης οκ, δεν θα ήταν θέμα. Εκεί να το καταλάβω, να μιλήσει κανείς για γκρίνια.
tamvoukios
QUOTE (basket72 @ Nov 7 2018, 20:26 ) *
Η αλήθεια είναι ότι δεν γκρινιάζουμε στα τόπικ του -φετινού- Ολυμπιακού. Κάποιες γνώμες διατυπώνουμε. Με την ίδια λογική θα μπορούσαμε να πούμε ότι κι εσυ γκρινιάζεις.
Έπειτα δεν είναι θέμα τι πιστεύουμε εμείς για τον Μπόγρη αλλά το τι πιστεύει ο Μπλατ. Ε, δεν τον εμπιστεύεται, πως να το κάνουμε. Είναι σαν να έχουμε 2 σέντερ, με τον έναν να βγάζει συχνά προβληματάκια τραυματισμού και τον άλλον να έχει πολλά θέματα.
Αν ήταν ο Αγραβάνης οκ, δεν θα ήταν θέμα. Εκεί να το καταλάβω, να μιλήσει κανείς για γκρίνια.

Διαφωνώ ότι ο Μπλατ δεν εμπιστεύεται τον Μπόγρη.
Πού το είδες αυτό; Επειδή δεν του δίνει χρόνο; Μα, αυτό είναι ο τρίτος σέντερ: να μη παίρνει χρόνο, εφόσον υπάρχουν οι άλλοι δύο.
Όταν χρειαστεί, θα παίξει.
Όπως έπαιξε και πέρυσι το παιδί με σακατεμένο πόδι, όταν ο Μιλού ήταν εκτός.
Respect!
natouralistis
QUOTE (tamvoukios @ Nov 7 2018, 20:45 ) *
Διαφωνώ ότι ο Μπλατ δεν εμπιστεύεται τον Μπόγρη.
Πού το είδες αυτό; Επειδή δεν του δίνει χρόνο; Μα, αυτό είναι ο τρίτος σέντερ: να μη παίρνει χρόνο, εφόσον υπάρχουν οι άλλοι δύο.
Όταν χρειαστεί, θα παίξει.
Όπως έπαιξε και πέρυσι το παιδί με σακατεμένο πόδι, όταν ο Μιλού ήταν εκτός.
Respect!


Ωραίο ποστ αλήθεια. Που το είδες ότι δεν τον εμπιστεύεται? Και καπάκι, "Επειδή δεν του δίνει χρόνο;"

Μόνος σου απαντάς φίλε. Και βασικά δεν τον πιστεύει καθόλου ούτε αυτόν, ούτε τον Μάντζαρη, δεν χρειάζεται να είσαι μέντιουμ. Κι αν στη περίπτωση του Μάντζαρη υπάρχει στην ατμόσφαιρα πάνω από το ΣΕΦ ένα διέψευσέ μας, δούλεψε παραπάνω σωματικά και πνευματικά, στη περίπτωση του Μπόγρη απλά δεν.
Conan1982
Εν τω μεταξύ είδα αυτά τα βιντεάκια που ανεβάζει η ομάδα και έκαναν ερωτήσεις στον Μπλατ, Όταν τον ρώτησαν ποιος αφομοιώνει γρηγορότερα τα συστήματα της ομάδας απάντησε ο Μπόγρης.
natouralistis
QUOTE (Conan1982 @ Nov 7 2018, 21:45 ) *
Εν τω μεταξύ είδα αυτά τα βιντεάκια που ανεβάζει η ομάδα και έκαναν ερωτήσεις στον Μπλατ, Όταν τον ρώτησαν ποιος αφομοιώνει γρηγορότερα τα συστήματα της ομάδας απάντησε ο Μπόγρης.


Κάπως πρέπει να φτιάχνεις κάποιον που δεν πατάει παρκέ...Για να μην υπάρχουν μουρμούρες, γκρίνιες κτλ
golitog7
QUOTE(natouralistis @ Nov 7 2018, 20:49 ) *
Κάπως πρέπει να φτιάχνεις κάποιον που δεν πατάει παρκέ...Για να μην υπάρχουν μουρμούρες, γκρίνιες κτλ

Αγαπητέ φίλε ο Μπλατ είναι σοβαρός προπονητής και έχει να κάνει με σοβαρούς ενήλικες μπασκετμπολίστες. Δεν είμαστε στην 6η δημοτικού να λέει χαζομάρες και ανυπόστατα πράγματα που δεν ισχύουν ούτως ώστε να χαιδέψει τα αυτιά ενός μαθητή. Φαντάζομαι καταλαβαίνεις ποια θα ήταν η γνώμη των υπολοίπων παικτών αν έλεγε ότι να ναι.
Επίσης ο Μπόγρης είναι αρκετά έξυπνος παίκτης, παίζει αρκετά καλά το πικ εν ρολ και έτσι έβγαζε τόσα χρόνια το ψωμί του. Από προσόντα και ταλέντο υστερεί αλλά αυτός είναι ένας επιπλέον λόγος που αποδεικνύει ότι δεν είναι χαζός.
basket72
QUOTE (golitog7 @ Nov 8 2018, 11:19 ) *
Αγαπητέ φίλε ο Μπλατ είναι σοβαρός προπονητής και έχει να κάνει με σοβαρούς ενήλικες μπασκετμπολίστες. Δεν είμαστε στην 6η δημοτικού να λέει χαζομάρες και ανυπόστατα πράγματα που δεν ισχύουν ούτως ώστε να χαιδέψει τα αυτιά ενός μαθητή. Φαντάζομαι καταλαβαίνεις ποια θα ήταν η γνώμη των υπολοίπων παικτών αν έλεγε ότι να ναι.
Επίσης ο Μπόγρης είναι αρκετά έξυπνος παίκτης, παίζει αρκετά καλά το πικ εν ρολ και έτσι έβγαζε τόσα χρόνια το ψωμί του. Από προσόντα και ταλέντο υστερεί αλλά αυτός είναι ένας επιπλέον λόγος που αποδεικνύει ότι δεν είναι χαζός.



Συμφωνώ ότι ο Μπλατ είναι σοβαρός προπονητής και για να είπε ότι ο Μπόγρης πιάνει αμέσως τα συστήματα, έτσι θα είναι.

Γεγονός που δεν αναιρεί ωστόσο αυτό που είπε ο naturalistis, ότι κάπως πρέπει να "φτιάχνει" τους παίκτες που είναι εκτός ροτέισον.
Το σίγουρο είναι ότι ο Μπόγρης θα προτιμούσε να παίρνει χρόνο παρά να ακούει ότι πιάνει τα συστήματα. Από το (σχεδόν) τίποτε καλό είναι κι αυτό, βέβαια.
Συμβαίνει στον αθλητισμό και είναι μέρος της σωστής δουλειάς που πρέπει να κάνει ένας προπονητής. Να δίνει κίνητρο με τον έναν ή τον άλλον τρόπο στους παίκτες του ώστε να τους "κερδίζει" και παράλληλα να είναι δίκαιος. Δεν είναι και πολύ εύκολη δουλειά αν κάτσει να το σκεφτεί κανείς. rolleyes.gif
natouralistis
QUOTE (golitog7 @ Nov 8 2018, 11:19 ) *
Αγαπητέ φίλε ο Μπλατ είναι σοβαρός προπονητής και έχει να κάνει με σοβαρούς ενήλικες μπασκετμπολίστες. Δεν είμαστε στην 6η δημοτικού να λέει χαζομάρες και ανυπόστατα πράγματα που δεν ισχύουν ούτως ώστε να χαιδέψει τα αυτιά ενός μαθητή. Φαντάζομαι καταλαβαίνεις ποια θα ήταν η γνώμη των υπολοίπων παικτών αν έλεγε ότι να ναι.
Επίσης ο Μπόγρης είναι αρκετά έξυπνος παίκτης, παίζει αρκετά καλά το πικ εν ρολ και έτσι έβγαζε τόσα χρόνια το ψωμί του. Από προσόντα και ταλέντο υστερεί αλλά αυτός είναι ένας επιπλέον λόγος που αποδεικνύει ότι δεν είναι χαζός.


Από τα βιντεάκια που ανεβάζει η ΚΑΕ περιμένεις να ακούσεις σοβαρά και μη ανυπόστατα πράγματα που αφορούν το αγωνιστικό σκέλος της ομάδας? Χαβαλέ κάνουν οι άνθρωποι, στο πλαίσιο του marketing.
RipCity
-Δε γίνεται εν έτει 2018 να κατεβαζει μπάλα ο Σπανούλης. ειδικά όταν ο Θανάσης παίζει σα ξαμολυμένο τσοπανόσκυλο πάνω του (να περάσει δε βρίζω). Τρελένεται κι αυτός και χάνει το μυαλό του, αφού είναι ήδη κουρασμένος όταν περνάει τη σέντρα.
-Λέμε για ψηλό, αλλά κατεβήκαμε δύο σερί ματς με ΔΥΟ γκαρντ. 2 (!) guard μέσα στο ΟΑΚΑ που οι άλλοι κατέβηκαν να πιέσουν με τρέλα. Οι χειρισμοί με Strelnieks αστείοι, όταν βγαίνει επίσημη ανακοίνωση για 7-10 μέρες κι είμαστε ένα μήνα μετά. Να δούμε αν θα προλάβει τη Φενέρ.
-Ανάσταση Τίμα το θετικό της υπόθεσης.
-Ένα με το πάτωμα ο Παπανικολάου ως συνήθως από το ξεκίνημα. Ελπίζω να οφείλεται στον τραυματισμό και να μη μας βρήκε νέος Μάντζαρης μόλις τσεπώθηκε το χρήμα.
-Μιας κι είπα Μάντζαρης εκεί φτάσαμε, να μπαίνει δύο λεπτά σε παιχνίδι που είχαμε δύο guard. Κι εις ανώτερα Ευάγγελε.
-Το παιχνίδι με τη Φενέρ είναι πολύ σημαντικό ψυχολογικά και βαθμολογικά, το πρόγραμμα ήταν υπερδύσκολο οπότε με 4-3 μετά από 7 ματς είμαστε οκ και θα ηρεμήσει λίγο η ομάδα μετά από δύο σερί ήττες. Αν γίνουν 3 θα υπάρξει θέμα.
-Στηρίζουμε Μπλάταρο που έσκαγε κρυφά χαμογελάκια μετά από κάθε τρίποντο Τίμα.
basket72
QUOTE (RipCity @ Nov 9 2018, 23:10 ) *
-Δε γίνεται εν έτει 2018 να κατεβαζει μπάλα ο Σπανούλης. ειδικά όταν ο Θανάσης παίζει σα ξαμολυμένο τσοπανόσκυλο πάνω του (να περάσει δε βρίζω). Τρελένεται κι αυτός και χάνει το μυαλό του, αφού είναι ήδη κουρασμένος όταν περνάει τη σέντρα.
-Λέμε για ψηλό, αλλά κατεβήκαμε δύο σερί ματς με ΔΥΟ γκαρντ. 2 (!) guard μέσα στο ΟΑΚΑ που οι άλλοι κατέβηκαν να πιέσουν με τρέλα. Οι χειρισμοί με Strelnieks αστείοι, όταν βγαίνει επίσημη ανακοίνωση για 7-10 μέρες κι είμαστε ένα μήνα μετά. Να δούμε αν θα προλάβει τη Φενέρ.
-Ανάσταση Τίμα το θετικό της υπόθεσης.
-Ένα με το πάτωμα ο Παπανικολάου ως συνήθως από το ξεκίνημα. Ελπίζω να οφείλεται στον τραυματισμό και να μη μας βρήκε νέος Μάντζαρης μόλις τσεπώθηκε το χρήμα.
-Μιας κι είπα Μάντζαρης εκεί φτάσαμε, να μπαίνει δύο λεπτά σε παιχνίδι που είχαμε δύο guard. Κι εις ανώτερα Ευάγγελε.
-Το παιχνίδι με τη Φενέρ είναι πολύ σημαντικό ψυχολογικά και βαθμολογικά, το πρόγραμμα ήταν υπερδύσκολο οπότε με 4-3 μετά από 7 ματς είμαστε οκ και θα ηρεμήσει λίγο η ομάδα μετά από δύο σερί ήττες. Αν γίνουν 3 θα υπάρξει θέμα.
-Στηρίζουμε Μπλάταρο που έσκαγε κρυφά χαμογελάκια μετά από κάθε τρίποντο Τίμα.



Συμφωνώ σε όλα και μετά το αποψινό κάτι μου λέει ότι ο Μπλατ παίζει να έχει ξεκινήσει να κοιτάζει ήδη παίκτη wink.gif στα γκαρντ για να κάνει τέτοιο παρκάρισμα στον Μάντζαρη, τη στιγμή που Γκος- Σπανούλης δεν την παλεύανε.
Joda
QUOTE (RipCity @ Nov 10 2018, 00:10 ) *
-Δε γίνεται εν έτει 2018 να κατεβαζει μπάλα ο Σπανούλης. ειδικά όταν ο Θανάσης παίζει σα ξαμολυμένο τσοπανόσκυλο πάνω του (να περάσει δε βρίζω). Τρελένεται κι αυτός και χάνει το μυαλό του, αφού είναι ήδη κουρασμένος όταν περνάει τη σέντρα.
-Λέμε για ψηλό, αλλά κατεβήκαμε δύο σερί ματς με ΔΥΟ γκαρντ. 2 (!) guard μέσα στο ΟΑΚΑ που οι άλλοι κατέβηκαν να πιέσουν με τρέλα. Οι χειρισμοί με Strelnieks αστείοι, όταν βγαίνει επίσημη ανακοίνωση για 7-10 μέρες κι είμαστε ένα μήνα μετά. Να δούμε αν θα προλάβει τη Φενέρ.
-Ανάσταση Τίμα το θετικό της υπόθεσης.
-Ένα με το πάτωμα ο Παπανικολάου ως συνήθως από το ξεκίνημα. Ελπίζω να οφείλεται στον τραυματισμό και να μη μας βρήκε νέος Μάντζαρης μόλις τσεπώθηκε το χρήμα.
-Μιας κι είπα Μάντζαρης εκεί φτάσαμε, να μπαίνει δύο λεπτά σε παιχνίδι που είχαμε δύο guard. Κι εις ανώτερα Ευάγγελε.
-Το παιχνίδι με τη Φενέρ είναι πολύ σημαντικό ψυχολογικά και βαθμολογικά, το πρόγραμμα ήταν υπερδύσκολο οπότε με 4-3 μετά από 7 ματς είμαστε οκ και θα ηρεμήσει λίγο η ομάδα μετά από δύο σερί ήττες. Αν γίνουν 3 θα υπάρξει θέμα.
-Στηρίζουμε Μπλάταρο που έσκαγε κρυφά χαμογελάκια μετά από κάθε τρίποντο Τίμα.


Δεν εβαλες τον Τουπαν σαν γκαρντ.Υποτιθεται ότι τον πηραμε και για το 2 και το 3 βαση σχεδιασμου.Το λεω αυτο γιατι στο τελος ο Μπλατ θα κριθει και για αυτην την επιλογη αν ηταν η οχι σωστη.
Με τον Μπλατ καλο ειναι να περιμενουμε και να μην τον αποθεωνουμε.Αλλωστε εκ του αποτελεσματος θα κριθει στο τελος.
basket72
QUOTE (Joda @ Nov 9 2018, 23:19 ) *
Δεν εβαλες τον Τουπαν σαν γκαρντ.Υποτιθεται ότι τον πηραμε και για το 2 και το 3 βαση σχεδιασμου.Το λεω αυτο γιατι στο τελος ο Μπλατ θα κριθει και για αυτην την επιλογη αν ηταν η οχι σωστη.
Με τον Μπλατ καλο ειναι να περιμενουμε και να μην τον αποθεωνουμε.Αλλωστε εκ του αποτελεσματος θα κριθει στο τελος.



Εννοούσε χειριστές της μπάλας σε συνθήκες τέτοιας πίεσης μάλιστα.
Δίκιο έχεις και για τον Μπλατ- δεν χρειάζεται διαρκή αποθέωση. Στήριξη κι υπομονή όμως, ναι! Αυτό λέει ο Ripcity.

Στις αρχές του είναι, θα κάνει μαζεμένα λάθη κι αυτός- νομοτέλεια είναι. Θα μπορούσε π.χ να βάλει περισσότερο τον Μάντζαρη να αποφορτίσει τον ταλαιπωρημένο Σπανούλη. Κι άλλα τέτοια.

Συνεχίζουμε με καλύτερη συγκομιδή από αυτήν που περίμενα στην αρχή, προσωπικά. Έβλεπα τον πρώτο γύρο στην Ευρωλίγκα ως διαρκές στρίμωγμα στα σχοινιά που λένε και στα μαχητικά τα σπορ.
jazz thrilos
QUOTE (RipCity @ Nov 9 2018, 23:10 ) *
-Δε γίνεται εν έτει 2018 να κατεβαζει μπάλα ο Σπανούλης. ειδικά όταν ο Θανάσης παίζει σα ξαμολυμένο τσοπανόσκυλο πάνω του (να περάσει δε βρίζω). Τρελένεται κι αυτός και χάνει το μυαλό του, αφού είναι ήδη κουρασμένος όταν περνάει τη σέντρα.
-Λέμε για ψηλό, αλλά κατεβήκαμε δύο σερί ματς με ΔΥΟ γκαρντ. 2 (!) guard μέσα στο ΟΑΚΑ που οι άλλοι κατέβηκαν να πιέσουν με τρέλα. Οι χειρισμοί με Strelnieks αστείοι, όταν βγαίνει επίσημη ανακοίνωση για 7-10 μέρες κι είμαστε ένα μήνα μετά. Να δούμε αν θα προλάβει τη Φενέρ.
-Ανάσταση Τίμα το θετικό της υπόθεσης.
-Ένα με το πάτωμα ο Παπανικολάου ως συνήθως από το ξεκίνημα. Ελπίζω να οφείλεται στον τραυματισμό και να μη μας βρήκε νέος Μάντζαρης μόλις τσεπώθηκε το χρήμα.
-Μιας κι είπα Μάντζαρης εκεί φτάσαμε, να μπαίνει δύο λεπτά σε παιχνίδι που είχαμε δύο guard. Κι εις ανώτερα Ευάγγελε.
-Το παιχνίδι με τη Φενέρ είναι πολύ σημαντικό ψυχολογικά και βαθμολογικά, το πρόγραμμα ήταν υπερδύσκολο οπότε με 4-3 μετά από 7 ματς είμαστε οκ και θα ηρεμήσει λίγο η ομάδα μετά από δύο σερί ήττες. Αν γίνουν 3 θα υπάρξει θέμα.
-Στηρίζουμε Μπλάταρο που έσκαγε κρυφά χαμογελάκια μετά από κάθε τρίποντο Τίμα.


Δηλαδή τι θέμα; Τα λέμε απο την αρχή της χρονιάς, η ομάδα θα έχει σκαμπανεβάσματα και σε απόδοση και σε λειτουργία και σε αποτελέσματα. Ψηλό φυσικά και συνεχίζουμε να χρειαζόμαστε και νομιζω θα παίρναμε οτι και να γινόταν απόψε. Κάποιο άλλο θέμα απο το να έρθει ένας ακόμα παίχτης δεν βλέπω να υπάρχει.
Coach Periklis
Όντως η συγκομιδή δεν είναι και άσχημη

Εχουμε 1 νίκη χρυσάφι και 1 που δεν ήταν και δεδομένη , 2 ήττες εντός προγράμματος. Άλλη μια νίκη που φαινόταν χρυσάφι αλλά τελικά η Χίμκι δεν με ενθουσίασε. Και την ήττα από Αρμάνι Μιλάνο που ενώ φαινόταν χάλια, δείχνει πιο υπολογίσιμη απ όσο περίμενα και εκτιμώ πως θα κάνει που και που ηχηρές νίκες
RipCity
QUOTE (jazz thrilos @ Nov 9 2018, 22:41 ) *
Δηλαδή τι θέμα; Τα λέμε απο την αρχή της χρονιάς, η ομάδα θα έχει σκαμπανεβάσματα και σε απόδοση και σε λειτουργία και σε αποτελέσματα. Ψηλό φυσικά και συνεχίζουμε να χρειαζόμαστε και νομιζω θα παίρναμε οτι και να γινόταν απόψε. Κάποιο άλλο θέμα απο το να έρθει ένας ακόμα παίχτης δεν βλέπω να υπάρχει.


βαθμολογικό και ψυχολογικό.
natouralistis
QUOTE (RipCity @ Nov 9 2018, 23:46 ) *
βαθμολογικό και ψυχολογικό.


Μάλλον από ότι καταλαβαίνω ο Ολυμπιακός σαν καινούρια ομάδα απλά παίζει για να το διασκεδάσει, το να μη περάσουμε στην 8αδα δεν θα είναι δα και καμιά αποτυχία...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.