Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ολυμπιακός - Επικαιρότητα 2018-19
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
Conan1982
QUOTE (Volunteer @ Feb 1 2019, 20:12 ) *
ο διαχρονικός κανόνας των ομάδων που θέλουν να πρωταγωνιστούν είναι ο Ολυμπιακός των Πάσπαλιε-Τάρπλει, ο Παναθηναϊκός των Μποντιρόγκα-Ρέμπρατσα, η Μπαρτσελόνα των αστέρων που κατέκτησε το ευρωπαϊκό περπατώντας στο Παρίσι, η πανάκριβη Ρεάλ Μαδρίτης της τελευταίας πενταετίας και οι 29 κατασκευαστές πλυντηρίων που συνιστούν Ντιξάν για τα ρούχα σας στη Μόσχα και την Ισταμπούλ. laugh.gif


Και είναι αυτό που μας λείπει νομίζω. Γιατί είναι ωραία όταν είμασταν το αουτσάιντερ και κερδίζαμε με ανατροπές και back2back αλλά είναι και ωραίο να μπαίνεις στο γήπεδο και να είσαι εσύ ο ισχυρός με 1-2 παίκτες να λάμπουν. Βέβαια στην εποχή μας ο Πάσπαλι θα είχε πάει από μικρός στο NBA. και αν δεν είχε πάει δεν θα είχαμε τα λεφτά να τον φέρουμε.
natouralistis
QUOTE (basket72 @ Feb 1 2019, 21:37 ) *
Τρολάρισμα περιοπής είναι ο τίτλος που επέλεξες για το θρεντ.
Χωρίς πολλά- πολλά. Ίσως ότι πιο τρολ έχω δει στο φόρουμ.



Στα γρήγορα να σου πω ότι η Νταρουσάφακα του Μπλατ ήταν απολύτως πετυχημένη έχοντας κάνει πολύ καλή πρώτη σεζόν στην Ευρωλίγκα όπου έφτασε στους 8 κι έβαλε πολύ δύσκολα στη Ρεάλ κι όχι με κουλά σουτ αλλά μέσω της ομαδικής δουλειάς και στα 2 μέρη του παρκέ.

Την επόμενη πήρε το Γιουροκάπ απέναντι σε πιο πλούσιες ομάδες όπως η Ούνιξ, η Λοκομοτιβ κι η Μπάγερν.


Ο Λεντέι τέλος έχει πολύ καλή πορουσία κι είναι μέσα στα ονόματα που συζητούνται ήδη στην Ευρώπη. Το λένε και τα νούμερα του, το ΜVP αγωνιστικής.
Όντως ήταν άστοχη προσθήκη ως 5αρι αλλά με τέτοια ποιότητα που έχει και τέτοια δυναμική, χαλάλι του.


Κλείνοντας, ήθελα να σου πω ότι δεν βοηθάς και τον εαυτό σου, όταν επιλέγεις να επανεμφανιστείς στο φόρουμ μετά από βαριά εντός έδρας ήττα. Ας έκανες τα σχόλια όταν νικάγαμε κι είμαστε στις πρώτες 5 ομάδες της Ευρωλίγκας. Μέχρι χθες δηλαδή. Αν και πάλι 6οι είμαστε με σημαντική διαφορά από τους διώκτες μας. smile.gif


Φέτος έχω συχνότερη παρουσία στο φόρουμ απ' όση είχα πέρυσι. Πιστεύω ότι πιστεύουν και οι άνθρωποι της ομάδας, δηλαδή ότι η πρόκριση στο F4 και η διεκδίκηση του τροπαίου είναι εκ των ων ουκ άνευ, Ολυμπιακός είμαστε. Η ομάδα που με τον ίδιο κορμό έχει 4 τελικούς τα τελευταία 7 χρόνια και που πέρυσι ήταν σε όλη τη κανονική περίοδο 2-3η. Εσύ πιστεύεις πως το να περάσουμε στην 8αδα είναι αναπάντεχη! επιτυχία και πως αν το καταφέρουμε αυτό θα πρέπει να πιστωθεί στον κόουτς Μπλατ ως προσωπικό επίτευγμα και την ίδια ώρα με κατηγορείς πως περιμένω να κάνει στραβή η ομάδα για να τη κράξω ενώ εγώ τη πιστεύω περισσότερο από εσένα και για αυτό το λόγο εξέφρασα και στο παρελθόν τις αμφιβολίες για τη ποιότητα και τη χρησιμότητα συγκεκριμένων επιλογών του ρόστερ και της διαχείρισης.

Έγραψε ο Βαρλάς: " απορώ γιατί ο Ολυμπιακός, η ομάδα που έκανε μόδα τους undersized ψηλούς στην ευρωλίγκα, επιλέγει να μην έχει έναν τέτοιο στο ρόστερ της. Έχοντας τον Σπανούλη έναν από τους καλύτερους πικ εν ρολ παίχτες το να μη του βάζεις έναν τέτοιο ψηλό δίπλα του σου στερεί το μισό επιθετικό σου παιχνίδι."

Έγραψε ο Παππαδογιάννης: " Ο καλύτερος γκαρντ του φετινού Ολυμπιακού είναι ο Σπανούλης, ο μόνος που ηγείται, απορώ γιατί πρέπει με το ζόρι να περάσουμε από φέτος στην εποχή μετά Σπανούλη αφού οι άλλοι δείχνουν ότι δεν μπορούν ακόμη. Στη τελκή τα φώτα είναι ακόμα αναμμένα."

Τα μπασκετικά αντεπιχειρήματα που δέχτηκαν από τους φίλους του Ολυμπιακού όπως οι ίδιοι είπαν, ήταν του στυλ "ψόφα από καρκίνο".

Για αυτό φίλε μου basket72 θα σου πρότεινα να βοηθήσεις εσύ πρώτα τον εαυτό σου, μαθαίνοντας ότι όταν ακούς, βλέπεις, διαβάζεις κάτι που είναι πέρα από τη στερεοτυπική αντίληψη που έχεις για τα πράγματα, σου δίνεται η δυνατότητα να διαφωνήσεις με επιχειρήματα. Δεν χρειάζεται να αντιδράς λες και σου σκότωσαν τη μάνα, πολλώ δε μάλλον όταν το θέμα για το οποίο εξανίστασαι είναι τόσο σοβαρό όσο για το αν είναι σπουδαίος ή μη προπονητής ο κόουτς Μπλατ και καλοί ή όχι παίχτες οι Γκος και Λεντέι.
Zach Doganos
QUOTE (natouralistis @ Feb 1 2019, 23:36 ) *
Φέτος έχω συχνότερη παρουσία στο φόρουμ απ' όση είχα πέρυσι. Πιστεύω ότι πιστεύουν και οι άνθρωποι της ομάδας, δηλαδή ότι η πρόκριση στο F4 και η διεκδίκηση του τροπαίου είναι εκ των ων ουκ άνευ, Ολυμπιακός είμαστε. Η ομάδα που με τον ίδιο κορμό έχει 4 τελικούς τα τελευταία 7 χρόνια και πέρυσι ήταν σε όλη τη κανονική περίοδο 2-3η. Εσύ πιστεύεις ότι να περάσουμε στην 8αδα είναι αναπάντεχη! επιτυχία και πως αν το καταφέρουμε αυτό θα πρέπει να πιστωθεί στον κόουτς Μπλατ ως προσωπικό επίτευγμα και την ίδια ώρα με κατηγορίες πως περιμένω να κάνει στραβή η ομάδα για να τη κράξω ενώ εγώ τη πιστεύω περισσότερο από εσένα και για αυτό το λόγο εξέφρασα και στο παρελθόν τις αμφιβολίες για τη ποιότητα και τη χρησιμότητα συγκεκριμένων επιλογών του ρόστερ και της διαχείρισης.

Έγραψε ο Βαρλάς: " απορώ γιατί ο Ολυμπιακός, η ομάδα που έκανε μόδα τους undersized ψηλούς στην ευρωλίγκα, επιλέγει να μην έχει έναν τέτοιο στο ρόστερ της. Έχοντας τον Σπανούλη έναν από τους καλύτερους πικ εν ρολ παίχτες το να μη του βάζεις έναν τέτοιο ψηλό δίπλα του σου στερεί το μισό επιθετικό σου παιχνίδι."

Έγραψε ο Παππαδογιάννης: " Ο καλύτερος γκαρντ του φετινού Ολυμπιακού είναι ο Σπανούλης, ο μόνος που ηγείται, απορώ γιατί πρέπει με το ζόρι να περάσουμε από φέτος στην εποχή μετά Σπανούλη αφού οι δείχνουν ότι δεν μπορούν ακόμη. Στη τελκή τα φώτα είναι ακόμα αναμμένα."

Τα μπασκετικά αντεπιχειρήματα που δέχτηκαν από τους φίλους του Ολυμπιακού όπως οι ίδιοι είπαν, ήταν του στυλ "ψόφα από καρκίνο".

Για αυτό φίλε μου basket72 θα σου πρότεινα να βοηθήσεις εσύ πρώτα τον εαυτό σου, μαθαίνοντας ότι όταν ακούς, βλέπεις, διαβάζεις κάτι που είναι πέρα από τη στερεοτυπική αντίληψη που έχεις για τα πράγματα, σου δίνεται η δυνατότητα να διαφωνήσεις με επιχειρήματα. Δεν χρειάζεται να αντιδράς λες και σου σκότωσαν τη μάνα, πολλώ δε μάλλον όταν το θέμα για το οποίο εξανίστασαι είναι τόσο σοβαρό όσο για το αν είναι σπουδαίος ή μη προπονητής ο κόουτς Μπλατ και καλοί ή όχι παίχτες οι Γκος και Λεντέι.

Μπορώ να σου απαντήσω εγώ. Ο Παπαδογιάννης πέρα από την εμμονή που τον διακατέχει για τον ελληνικό τρόπο παιχνιδιού χρόνια τώρα(μέσα στη χρονιά γράφει κατά καιρούς πόσο υπέροχο είναι όταν παίζουμε κατά διαστήματα μπάσκετ Σφαιρόπουλου) μάλλον έχει και μια αδυναμία να διαβάζει τα στατιστικά. Επειδή όμως δεν είναι τόσο δύσκολο, να σου πω ότι ο Γκος έχει μεγαλύτερο ράνκινγκ από το Σπανούλη,πανομοιότυπο FG%, καλύτερο 3PT FG%,καλύτερο ποσοστό σε βολές, 0.7 λιγότερες ασίστ αλλά με υποδιπλάσια λάθη, σχεδόν διπλάσια κλεψίματα. Συνεπώς εάν ηγείται ο Σπανούλης, μια χαρά ηγείται και ο Γκος-δυστυχώς για μας δεν το κάνει κανείς από τους δύο όσον και αν δε μας αρέσει. Επίσης, επειδή απ'ότι βλέπω σου αρέσει ο κύριος Παπαδογιάννης άρα και το μπάσκετ Σφαιρόπουλου άρα και ο κόουτς Σφαιρόπουλος(μακριά από μας),να σου πω ότι ο Σφαιρόπουλος έχει κάνει μεταγραφές ξένων αξίας 1 εκατομμυρίου ή κοντά σε αυτό το ποσό τέσσερις τουλάχιστον φορές που μου έρχονται πρόχειρα- Χάκετ, Γιανγκ, Ρόμπερτς, Γκριν. Χαρακτηριστικό είναι ότι ο περυσινός δεύτερος ψηλός(ΜακΛιν) κόστισε όσο η φετινή ακριβότερη μεταγραφή μας- που προφανώς και είναι αποτυχημένη. Αν ο Ολυμπιακός των προηγούμενων χρόνων έπαιρνε παίκτες σε αυτή την τιμή,ακόμα και με τους 2 ηγέτες σε πολύ καλύτερη κατάσταση θα γελούσε και το παρδαλό κατσίκι, με το συμπάθιο κιόλας. Συνεπώς,καλό θα ήταν να σταματήσει η σύγκριση ανόμοιων πραγμάτων, να στηρίξει ο καθένας όσο και αν θέλει το πρότζεκτ και να πάμε παρακάτω. Να κλείσω λέγοντας πως κανείς δεν ισχυρίστηκε πως στόχος είναι η οκτάδα όπως εσύ υποστηρίζεις. Ωστόσο δεν μπορείς και να απαιτείς από μια καινούρια ομάδα με εμφανώς μειωμένο μπάτζετ να πάει πρώτη χρονιά φάιναλ φορ.
akratacity
QUOTE (natouralistis @ Feb 1 2019, 23:36 ) *
Φέτος έχω συχνότερη παρουσία στο φόρουμ απ' όση είχα πέρυσι. Πιστεύω ότι πιστεύουν και οι άνθρωποι της ομάδας, δηλαδή ότι η πρόκριση στο F4 και η διεκδίκηση του τροπαίου είναι εκ των ων ουκ άνευ, Ολυμπιακός είμαστε. Η ομάδα που με τον ίδιο κορμό έχει 4 τελικούς τα τελευταία 7 χρόνια και που πέρυσι ήταν σε όλη τη κανονική περίοδο 2-3η. Εσύ πιστεύεις πως το να περάσουμε στην 8αδα είναι αναπάντεχη! επιτυχία και πως αν το καταφέρουμε αυτό θα πρέπει να πιστωθεί στον κόουτς Μπλατ ως προσωπικό επίτευγμα και την ίδια ώρα με κατηγορείς πως περιμένω να κάνει στραβή η ομάδα για να τη κράξω ενώ εγώ τη πιστεύω περισσότερο από εσένα και για αυτό το λόγο εξέφρασα και στο παρελθόν τις αμφιβολίες για τη ποιότητα και τη χρησιμότητα συγκεκριμένων επιλογών του ρόστερ και της διαχείρισης.

Έγραψε ο Βαρλάς: " απορώ γιατί ο Ολυμπιακός, η ομάδα που έκανε μόδα τους undersized ψηλούς στην ευρωλίγκα, επιλέγει να μην έχει έναν τέτοιο στο ρόστερ της. Έχοντας τον Σπανούλη έναν από τους καλύτερους πικ εν ρολ παίχτες το να μη του βάζεις έναν τέτοιο ψηλό δίπλα του σου στερεί το μισό επιθετικό σου παιχνίδι."

Έγραψε ο Παππαδογιάννης: " Ο καλύτερος γκαρντ του φετινού Ολυμπιακού είναι ο Σπανούλης, ο μόνος που ηγείται, απορώ γιατί πρέπει με το ζόρι να περάσουμε από φέτος στην εποχή μετά Σπανούλη αφού οι άλλοι δείχνουν ότι δεν μπορούν ακόμη. Στη τελκή τα φώτα είναι ακόμα αναμμένα."

Τα μπασκετικά αντεπιχειρήματα που δέχτηκαν από τους φίλους του Ολυμπιακού όπως οι ίδιοι είπαν, ήταν του στυλ "ψόφα από καρκίνο".

Για αυτό φίλε μου basket72 θα σου πρότεινα να βοηθήσεις εσύ πρώτα τον εαυτό σου, μαθαίνοντας ότι όταν ακούς, βλέπεις, διαβάζεις κάτι που είναι πέρα από τη στερεοτυπική αντίληψη που έχεις για τα πράγματα, σου δίνεται η δυνατότητα να διαφωνήσεις με επιχειρήματα. Δεν χρειάζεται να αντιδράς λες και σου σκότωσαν τη μάνα, πολλώ δε μάλλον όταν το θέμα για το οποίο εξανίστασαι είναι τόσο σοβαρό όσο για το αν είναι σπουδαίος ή μη προπονητής ο κόουτς Μπλατ και καλοί ή όχι παίχτες οι Γκος και Λεντέι.

Ε άμα τα έγραψε ο Βαρλας και ο Παπαδογιαννης είναι δίχως κουβέντα σωστές σκέψεις και απόψεις...

Πάντως ο basket72 σε ένα πράγμα έχει απόλυτο δίκιο. Αυτά θα έπρεπε να τα γράφεις και οταν είχαμε 5 σερί νίκες. Αντ' αυτού περίμενες καρτερικα όπως φαίνεται μια κακή εμφάνιση για να επανέλθεις. Τελευταία φορά που το εκανες ήταν στο σερί ηττών μας στην αρχή της σεζόν.

Και άλλοι έχουν διαφορετικές απόψεις από τον συγκεκριμένο χρήστη αλλά έχουν σταθερή παρουσία εδώ και δεν περιμένουν την ομάδα στη γωνία...

Υγ η φετινή ομάδα να σε ενημερώσω ότι έχει το μισό μπατζετ σε ότι αφορά τους ξένους που πήρε. Για αυτό από την αρχη λέμε ότι η 8αδα θα είναι επιτυχία. Ειναι ξεκάθαρα μεταβατική η χρονιά. Αλλά αφού δεν το λέει ο Βαρλας και ο Παπαδογιαννης ίσως έχουμε και άδικο όσοι το λέμε αυτό.
natouralistis
QUOTE (Zach Doganos @ Feb 2 2019, 00:01 ) *
Μ


1. Το μπάτζετ είναι ίδιο με πέρυσι, ελαφρώς μειωμένο από ότι είπαν οι αφοί. Μιας και ψάχνουν παίχτη θα είναι μεγαλύτερο από πέρυσι.

2. Ο φίλος στον οποίο απάντησα θεωρεί ταβάνι και μεγάλο επίτευγμα την πρόκριση στην 8αδα.

3. Η στατιστική είναι ο πιο ωραίος τρόπος για να πεις ψέμματα. Και φυσικά μέσω στατιστικής δεν γίνεται να καταδείξεις το αν κάποιος μπορεί να σε κουβαλήσει ή όχι. Για τον Γκος τα έχω ξαναγράψει, πολύ κακός αμυντικός, φανερή αδυναμία να ακολουθήσει παίχτη όταν δέχεται σκριν. Επιθετικά είναι προβλέψιμος, πάει μόνο δεξιά και τελειώνει μόνο με δεξί flοater, μέτριο σουτ. 0% σε clutch καταστάσεις.

@ακρατα ναι πιστεύω ότι ο Βαρλάς έχει δίκιο σε όσα έχει γράψει για τον φετινό Ολυμπιακό και συμφωνώ μαζί του χωρίς αυτό να σημαίνει πως ότι έγραψε στο παρελθόν ή ότι θα γράψει στο μέλλον θεωρούνται θέσφατα.

Α και δεν διακατέχομαι από καμία ανάγκη επιβεβαίωσης μπασκετικών προγνωστικών, μακάρι και οι 2 αμερικάνοι να βγάλουν μάτια και να πάει η ομάδα τρένο. Δεν είμαι 9 χρονών να παρακαλάω να χάσουμε για να έρθω στο basketforum να πω σας τα λεγα ότι είναι παλτά. Εμφανίστηκα όπως λες σε τόπικ της ομάδας σε κάτι που διάβασα και το θεώρησα υπερβολικό "ότι ο Μπλατ δέχεται δημοσιογραφικές επιθέσεις" ενώ κάτι τέτοιο κατά τη δική μου γνώμη μου όχι μόνο δεν ισχύει αλλά αντίθετα σε πολλές μπασκετικές φετινές ανορθογραφίες έχει στηθεί ασπίδα προστασίας.
akratacity
Και για του λόγου το αληθες:

Πέρυσι ειχαμε:

ΜακΛιν με 600
Τιλι με 700
Τομπσον με 500
Στρελνιεκς με 700
Ρομπερτς με 900
Μιλουτινοφ γύρω στα 500-600 με το νέο συμβόλαιο.
Γουιλτζερ 250
Μπραουν 150

Συνολο περίπου 4,5 εκατομμυρια

Φετος:

Τιμμα 700
Τουπαν 400
Μιλουτινοφ 600
Στρελνιεκς 800
Λεντει-Γκος 700

3,2 εκατομμυρια συν μια πιθανή μεταγραφή θα πάει το πολύ 3,5

Υπάρχει μια αρκετά σοβαρή διαφορά δεν νομίζετε;
basket72
QUOTE (natouralistis @ Feb 1 2019, 23:36 ) *
Φέτος έχω συχνότερη παρουσία στο φόρουμ απ' όση είχα πέρυσι. Πιστεύω ότι πιστεύουν και οι άνθρωποι της ομάδας, δηλαδή ότι η πρόκριση στο F4 και η διεκδίκηση του τροπαίου είναι εκ των ων ουκ άνευ, Ολυμπιακός είμαστε. Η ομάδα που με τον ίδιο κορμό έχει 4 τελικούς τα τελευταία 7 χρόνια και που πέρυσι ήταν σε όλη τη κανονική περίοδο 2-3η. Εσύ πιστεύεις πως το να περάσουμε στην 8αδα είναι αναπάντεχη! επιτυχία και πως αν το καταφέρουμε αυτό θα πρέπει να πιστωθεί στον κόουτς Μπλατ ως προσωπικό επίτευγμα και την ίδια ώρα με κατηγορείς πως περιμένω να κάνει στραβή η ομάδα για να τη κράξω ενώ εγώ τη πιστεύω περισσότερο από εσένα και για αυτό το λόγο εξέφρασα και στο παρελθόν τις αμφιβολίες για τη ποιότητα και τη χρησιμότητα συγκεκριμένων επιλογών του ρόστερ και της διαχείρισης.

Έγραψε ο Βαρλάς: " απορώ γιατί ο Ολυμπιακός, η ομάδα που έκανε μόδα τους undersized ψηλούς στην ευρωλίγκα, επιλέγει να μην έχει έναν τέτοιο στο ρόστερ της. Έχοντας τον Σπανούλη έναν από τους καλύτερους πικ εν ρολ παίχτες το να μη του βάζεις έναν τέτοιο ψηλό δίπλα του σου στερεί το μισό επιθετικό σου παιχνίδι."

Έγραψε ο Παππαδογιάννης: " Ο καλύτερος γκαρντ του φετινού Ολυμπιακού είναι ο Σπανούλης, ο μόνος που ηγείται, απορώ γιατί πρέπει με το ζόρι να περάσουμε από φέτος στην εποχή μετά Σπανούλη αφού οι άλλοι δείχνουν ότι δεν μπορούν ακόμη. Στη τελκή τα φώτα είναι ακόμα αναμμένα."

Τα μπασκετικά αντεπιχειρήματα που δέχτηκαν από τους φίλους του Ολυμπιακού όπως οι ίδιοι είπαν, ήταν του στυλ "ψόφα από καρκίνο".

Για αυτό φίλε μου basket72 θα σου πρότεινα να βοηθήσεις εσύ πρώτα τον εαυτό σου, μαθαίνοντας ότι όταν ακούς, βλέπεις, διαβάζεις κάτι που είναι πέρα από τη στερεοτυπική αντίληψη που έχεις για τα πράγματα, σου δίνεται η δυνατότητα να διαφωνήσεις με επιχειρήματα. Δεν χρειάζεται να αντιδράς λες και σου σκότωσαν τη μάνα, πολλώ δε μάλλον όταν το θέμα για το οποίο εξανίστασαι είναι τόσο σοβαρό όσο για το αν είναι σπουδαίος ή μη προπονητής ο κόουτς Μπλατ και καλοί ή όχι παίχτες οι Γκος και Λεντέι.




Αν σε στεναχώρησα τότε ζητώ συγγνώμη.

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχει να κάνει με διαφορετικές απόψεις από τη δικιά μου αλλά με μιαν υπερβολή στα όρια της κακεντρέχειας
από μέρους σου σε ότι αφορά στον Μπλατ.

Οι απόψεις των Βαρλά και Παπαδογιάννη ειλικρινά δεν με ενδιαφέρουν.

Σχετικά με την αναφορά μου στη μακρά σου απουσία επιμένω ότι θα ήταν καλύτερα να μίλαγες για τα λάθη και τις ελλείψεις στον σχεδιασμό όταν η ομάδα νίκαγε. Εγώ είμαι αυτής της γραμμής. Το θεωρώ αυτονόητο να παραδέχομαι τα λάθη μου.


Καληνυχτώ και αν θες κράτα τη συγγνώμη μου αν σε "βάρυνα" νυχτιάτικα. smile.gif
natouralistis
QUOTE (basket72 @ Feb 2 2019, 00:24 ) *
Αν σε στεναχώρησα τότε ζητώ συγγνώμη.

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχει να κάνει με διαφορετικές απόψεις από τη δικιά μου αλλά με μιαν υπερβολή στα όρια της κακεντρέχειας
από μέρους σου σε ότι αφορά στον Μπλατ.

Οι απόψεις των Βαρλά και Παπαδογιάννη ειλικρινά δεν με ενδιαφέρουν.

Σχετικά με την αναφορά μου στη μακρά σου απουσία επιμένω ότι θα ήταν καλύτερα να μίλαγες για τα λάθη και τις ελλείψεις στον σχεδιασμό όταν η ομάδα νίκαγε. Εγώ είμαι αυτής της γραμμής. Το θεωρώ αυτονόητο να παραδέχομαι τα λάθη μου.


Καληνυχτώ και αν θες κράτα τη συγγνώμη μου αν σε "βάρυνα" νυχτιάτικα. smile.gif


Κανένα προσωπικό θέμα, να ΄σαι καλά.
pan24
Αυτο που παθαινετε εσεις ειναι αυτο που παθαινουμε εμεις
Δεν κανατε τις υπερβασεις με χαμηλοτερο μπατζετ επειδη ηταν μαγοι οι προηγουμενοι προπονητες(σαφως επαιξε ρολο οτι ηταν καλοι)
Οι υπερβασεις εγιναν γιατι παικτες που στο τοπ5-τοπ10 των Ευρωπαιων εκεινο το διαστημα οπως οι Πριντεζης,Σπανουλης επαιζαν με πολυ λιγοτερα απ'οτι θα μπορουσαν να βρουν αλλου
Σπανουλης-Πριντεζης αν ηθελαν να ψαξουν τα λεφτα σε ρωσοτουρκιες στο τοπ τους μπορουσαν να βρουν 1-2 παραπανω ο καθενας απ'οσα επαιρναν σε εσας

Αυτοι οι 2 μαζι με 2 πολυ καλους ρολιστες οπως ο Παπ και ο τοτε Μαντζαρης σε συνδυασμο με την ικανοτητα σας να βρισκετε φτηνους καλους ΜΑΠ εκαναν μια πολυ καλη 5αδα και με καποιους συμπληρωματικους παικτες πισω τους υπηρχε ενα ροστερ που εστω σαν αουτσαιντερ χτυπαγε κουπα

Τωρα με Σπανουλη,Πριντεζη να εχουν πεσει φυσιολογικα λογω ηλικιας φαινεται η ποιοτητα του υπολοιπου ροστερ και θα φανει ακομα περισσοτερο οταν σταματησουν γιατι δεν υπαρχουν Ελληνες της ποιοτητας τους να τους αντικαταστησουν

Ακομα κι αν το επομενο-παραεπομενο καλοκαιρι παιρνατε Σλουκα(μαλλον απιθανο) δεν υπαρχει στον οριζοντα κανενας πιθανος αντικαταστατης του Πριντεζη
jazz thrilos
Εμένα πάντως δεν με ενδιαφέρει καθόλου φέτος το f4 ή η οχτάδα ή τα τρόπαια στην Ελλάδα. Ο βασικός στόχος όπως το σκέφτομαι εγώ μετά την τραγική περσινή χρονιά (απο άποψη μπάσκετ και όχι τίτλων) ήταν και είναι για φέτος να αρχίσουμε να παίζουμε θελκτικό και σύγχρονο μπάσκετ. Η έλευση Μπλατ αλλά και η αλλαγή στην γενικότερη παιχτική φιλοσοφία μας απο ότι έχουμε δει μέχρι τώρα είναι θετικά βήματα προς το χτίσιμο μιας νέας ομάδας που θα παίξει όμορφο μπάσκετ αλλά και αποτελεσματικό.

Δεν υπάρχουν ανορθογραφίες; Δεν υπάρχουν αποτυχημενες μεταγραφές; Δεν έχει κενά η ομάδα και σκαμπανεβάσματα στην απόδοση της; Βεβαίως. Δεν θα μπορούσε να γίνει αλλιώς.

Ποιός διαφωνεί όμως οτι βαδίζουμε στο σωστό δρόμο; Σε ποιόν δεν αρέσει η προσπάθεια να παίξουμε διαφορετικο μπάσκετ σε σχέση με τα δύο προηγούμενα χρόνια;

Απο την εποχή των πολλών εκατομμυρίων με Παπαλουκάδες, Τεόντοσιτς, Τσίλντρες και πολλά άλλα ονόματα, ο Ολυμπιακός δεν είναι "υποχρεωμένος" για κανένα F4 ή τίτλους στην Ευρώπη. Απο το 2012 και μετά οι συνεχόμενες επιτυχίες μας είναι αποτέλεσμα καλής δουλειάς, ελπιδοφόρων πρότζεκτ, τύχης και φυσικά της παρουσίας των δύο τεράστιων παιχτών Σπανούλη-Πρίντεζη. Οπότε ας αφήσουμε τις νοοτροπίες ξεσπεσμένου κόμη που αδυνατεί να δεχτεί οτι ελλείψει χρημάτων είναι απλά ένας κοινός θνητός.

Δεν έγραψα καθόλου μετά την Μπαρτσελόνα γιατί απογοητεύτηκα πολύ με το μπάσκετ που παρουσιάσαμε και όχι με την ήττα ή με το σοβαρό πλέον ενδεχόμενο να είμαστε στην ουρά της οχτάδας. Δεν με νοιάζει καν. Το θέμα είναι να βλέπω να μπαίνουν οι βάσεις για σταθερά καλό μπάσκετ. Έχω εμπιστοσύνη στον Μπλατ οτι με ότι μπάτζετ του δίνουν θα προσπαθήσει για το καλύτερο δυνατό.

Εν τέλει, τι ακριβώς θα πει "Ολυμπιακός είμαστε, είμαστε υποχρεωμένου για f4"; Μήπως την έχουμε παρα-ακούσει; Δηλαδή αν ήμασταν Γιουγκοπλάστικα ξέρω γω τι έπρεπε να απαιτούμε; Να προκρινόμαστε κάθε χρόνο άνευ αγώνα στον τελικό της διοργάνωσης;
SC13
Η regular season στη Κινα νομιζω ελαβε τελος και η Guangzhu LL επισης νομιζω οτι αποκλειστηκε τη τελευταια αγωνιστικη.
Αρα ισως και να ειναι διαθεσιμος ενας παλιος γνωριμος ο Kyle Fogg ο οποιος θα ταιριαζε 100% στα θελω και του Ολυμπιακου και του Παναθηναικου.
Zach Doganos
QUOTE (natouralistis @ Feb 2 2019, 00:08 ) *
1. Το μπάτζετ είναι ίδιο με πέρυσι, ελαφρώς μειωμένο από ότι είπαν οι αφοί. Μιας και ψάχνουν παίχτη θα είναι μεγαλύτερο από πέρυσι.

2. Ο φίλος στον οποίο απάντησα θεωρεί ταβάνι και μεγάλο επίτευγμα την πρόκριση στην 8αδα.

3. Η στατιστική είναι ο πιο ωραίος τρόπος για να πεις ψέμματα. Και φυσικά μέσω στατιστικής δεν γίνεται να καταδείξεις το αν κάποιος μπορεί να σε κουβαλήσει ή όχι. Για τον Γκος τα έχω ξαναγράψει, πολύ κακός αμυντικός, φανερή αδυναμία να ακολουθήσει παίχτη όταν δέχεται σκριν. Επιθετικά είναι προβλέψιμος, πάει μόνο δεξιά και τελειώνει μόνο με δεξί flοater, μέτριο σουτ. 0% σε clutch καταστάσεις.

@ακρατα ναι πιστεύω ότι ο Βαρλάς έχει δίκιο σε όσα έχει γράψει για τον φετινό Ολυμπιακό και συμφωνώ μαζί του χωρίς αυτό να σημαίνει πως ότι έγραψε στο παρελθόν ή ότι θα γράψει στο μέλλον θεωρούνται θέσφατα.

Α και δεν διακατέχομαι από καμία ανάγκη επιβεβαίωσης μπασκετικών προγνωστικών, μακάρι και οι 2 αμερικάνοι να βγάλουν μάτια και να πάει η ομάδα τρένο. Δεν είμαι 9 χρονών να παρακαλάω να χάσουμε για να έρθω στο basketforum να πω σας τα λεγα ότι είναι παλτά. Εμφανίστηκα όπως λες σε τόπικ της ομάδας σε κάτι που διάβασα και το θεώρησα υπερβολικό "ότι ο Μπλατ δέχεται δημοσιογραφικές επιθέσεις" ενώ κάτι τέτοιο κατά τη δική μου γνώμη μου όχι μόνο δεν ισχύει αλλά αντίθετα σε πολλές μπασκετικές φετινές ανορθογραφίες έχει στηθεί ασπίδα προστασίας.

Tο μπάτζετ είναι περίπου ίδιο με πέρυσι(και πάλι λίγο μειωμένο) επειδή ξοδεύονται πολύ περισσότερα χρήματα για το τεχνικό επιτελείο. Αυτό δε σημαίνει ότι το μπάτζετ για το ρόστερ αυτό καθεαυτό έχει παραμείνει ίδιο. Αν θέλεις να χρεώσεις μια αστοχία στον Μπλατ όσον αφορά τις επιλογές, αυτή είναι η απόκτηση Τίμα. Από εκεί και πέρα δε νομίζω πως με τα υπάρχοντα χρήματα θα έπαιρνες εύκολα κάτι καλύτερο. Αν δεν είχε κάτσει και η στραβή με το Χένρι το καλοκαίρι, που ήταν η πρώτη επιλογή και ως πρόσωπο και όσον αφορά την κατανομή θέσεων στο ρόστερ(4 γκαρντ με το Μάντζαρη πέμπτο+ 2 τριάρια), πιθανόν να μιλούσαμε σε άλλη βάση τώρα. Εν πάση περιπτώσει όμως το να κρίνεις τον Γκος αναφέροντας αποκλειστικά τις αδυναμίες του εγώ δεν το κρίνω σωστό. Επιπλέον, όσον αφορά τα σταστιστικά και το πόσο εύκολα λες ψέματα μέσω αυτών, μπορείς να δεις και τα advanced όπου ο Σπανούλης είναι χειρότερος και από Γκος και από Στρέλνιεκς. Συνεπώς, ο Σπανούλης προφανώς και ηγείται στα αποδυτήρια σαν αρχηγός που δικαιωματικά είναι, αλλά στο γήπεδο είναι πιο συχνά επιζήμιος παρά ευεργετικός για την ομάδα- δυστυχώς. Κανείς από εμάς δε θέλει τον Ολυμπιακό να έχει στόχο την οχτάδα και όχι την κούπα. Όμως τηρουμένων των εκάστοτε αναλογιών, οφείλουμε να παρουσιαζόμαστε και ρεαλιστές για να μην εθελοτυφλούμε και να μη βαυκαλιζόμαστε. Μακάρι να είχαμε τον Ντάνστον για 2ο 5άρι και τον Λάρκιν ή το Μίσιτς για βασικό άσσο. Δεν τους έχουμε όμως και επειδή το πορτοφόλι μας αυτό είναι(καλώς ή κακώς, άλλη κουβέντα αυτό), οφείλουμε να συμβιβαζόμαστε με την υπάρχουσα κατάσταση ελπίζοντας για το καλύτερο. Διαφορετικά, θεωρώντας ως μόνο προαπαιτούμενο για κατάκτηση της Ευρωλίγκας το know-how και τα guts του Σπανούλη και του Πρίντεζη, φλερτάρουμε με τον μπασκετικό εθνικισμό που προωθεί χρόνια τώρα ο κύριος Παπαδογιάννης.
T.W.Is.M.
Αυτο που καταλαβαινω εγω διαβαζοντας σχεδον καθε εβδομαδα τα αρθρα του Παπαδογιαννη ειναι οτι α)πιστευε περισσοτερο τον Παναθηναικο απ οτι τον Ολυμπιακο φετος και β)περιμενει στη γωνια τον Μπλατ για να του ασκησει κριτικη, στηριζομενος πιο πολυ στο μπασκετ που θελει να παιξει, παρα στα αποτελεσματα.
Και στα δυο πεφτει εξω, αλλα δε λεει να το παραδεχτει. Σε καποιο απο τα κειμενα που εγραψε σκεφτηκα οτι τετοια κριτικη, ανεξαρτητα αν ηταν δικαιη ή αδικη, μονο ενας προπονητης ειχε δεχτει στον Ολυμπιακο τα τελευταια 15 χρονια. Συμπτωματικα ειχε πολλα κοινα με τον Μπλατ. Χωρις εισαγωγικα το συμπτωματικα.
Οσο για το δημοσιογραφο Παπαδογιαννη, μου αρεσει να διαβαζω τα αρθρα του, αλλα δεν μπορω να παραγνωρισω πως διακατεχεται απο μπασκετικο εθνικισμο. Καλο θα ηταν να παραδεχτουμε ως ελληνικη σχολη μπασκετ(που σαφεστατα υπαρχει) πως το μοντελο μας παει να ξεπεραστει απο το μπασκετ και πρεπει να το προσαρμοσουμε. Τοσο στον τροπο που παιζουμε(οι παιχτες), οσο και σε αυτον που βλεπουμε και κρινουμε το αθλημα(δημοσιογραφοι και φιλαθλοι/οπαδοι).
tamvoukios
QUOTE (jazz thrilos @ Feb 2 2019, 16:03 ) *
Εμένα πάντως δεν με ενδιαφέρει καθόλου φέτος το f4 ή η οχτάδα ή τα τρόπαια στην Ελλάδα. Ο βασικός στόχος όπως το σκέφτομαι εγώ μετά την τραγική περσινή χρονιά (απο άποψη μπάσκετ και όχι τίτλων) ήταν και είναι για φέτος να αρχίσουμε να παίζουμε θελκτικό και σύγχρονο μπάσκετ. Η έλευση Μπλατ αλλά και η αλλαγή στην γενικότερη παιχτική φιλοσοφία μας απο ότι έχουμε δει μέχρι τώρα είναι θετικά βήματα προς το χτίσιμο μιας νέας ομάδας που θα παίξει όμορφο μπάσκετ αλλά και αποτελεσματικό.

Δεν υπάρχουν ανορθογραφίες; Δεν υπάρχουν αποτυχημενες μεταγραφές; Δεν έχει κενά η ομάδα και σκαμπανεβάσματα στην απόδοση της; Βεβαίως. Δεν θα μπορούσε να γίνει αλλιώς.

Ποιός διαφωνεί όμως οτι βαδίζουμε στο σωστό δρόμο; Σε ποιόν δεν αρέσει η προσπάθεια να παίξουμε διαφορετικο μπάσκετ σε σχέση με τα δύο προηγούμενα χρόνια;

Απο την εποχή των πολλών εκατομμυρίων με Παπαλουκάδες, Τεόντοσιτς, Τσίλντρες και πολλά άλλα ονόματα, ο Ολυμπιακός δεν είναι "υποχρεωμένος" για κανένα F4 ή τίτλους στην Ευρώπη. Απο το 2012 και μετά οι συνεχόμενες επιτυχίες μας είναι αποτέλεσμα καλής δουλειάς, ελπιδοφόρων πρότζεκτ, τύχης και φυσικά της παρουσίας των δύο τεράστιων παιχτών Σπανούλη-Πρίντεζη. Οπότε ας αφήσουμε τις νοοτροπίες ξεσπεσμένου κόμη που αδυνατεί να δεχτεί οτι ελλείψει χρημάτων είναι απλά ένας κοινός θνητός.

Δεν έγραψα καθόλου μετά την Μπαρτσελόνα γιατί απογοητεύτηκα πολύ με το μπάσκετ που παρουσιάσαμε και όχι με την ήττα ή με το σοβαρό πλέον ενδεχόμενο να είμαστε στην ουρά της οχτάδας. Δεν με νοιάζει καν. Το θέμα είναι να βλέπω να μπαίνουν οι βάσεις για σταθερά καλό μπάσκετ. Έχω εμπιστοσύνη στον Μπλατ οτι με ότι μπάτζετ του δίνουν θα προσπαθήσει για το καλύτερο δυνατό.

Εν τέλει, τι ακριβώς θα πει "Ολυμπιακός είμαστε, είμαστε υποχρεωμένου για f4"; Μήπως την έχουμε παρα-ακούσει; Δηλαδή αν ήμασταν Γιουγκοπλάστικα ξέρω γω τι έπρεπε να απαιτούμε; Να προκρινόμαστε κάθε χρόνο άνευ αγώνα στον τελικό της διοργάνωσης;

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο!
Ακριβώς, όπως τα είπες.
Αλλά, δυστυχώς, κάθε φορά θα ακούμε το ίδιο μοτίβο, που περιγράφεις παραπάνω.
Είναι, όμως, ευχάριστο να πληθαίνουν οι φωνές της λογικής, και να μειώνεται ο φτηνός οπαδισμός.
Coach Periklis
Επειδή στα τελευταία ποστ φωτογραφιζονται δικά μου λόγια, έστω παραλλαγμενα, δεν ξέρω αν χρειάζεται να θυμίσω ότι ο Ολυμπιακός είναι το μεγαλύτερο σωματείο στην Ελλάδα και ο λόγος που είναι τέτοιος είναι κάτι "κακομαθημένοι" σαν κι εμένα

Ευχή και κατάρα προφανώς αυτό αφού στους κύκλους των απαιτητικών βρίσκονται και οι "προβληματικοι "

Το point μου είναι άλλο, δεν βρίσκω παράλογο να ωθείς τον σύλλογο να διαπρέπει και να διεκδικεί διακρίσεις. Αν δεν ήταν τέτοια η ψυχοσύνθεση των Ολυμπιακών, θα ήμασταν ήδη Ζαλγκιρις, Παρτιζαν κλπ παλιές δόξες


Και τέλος δε θυμάμαι πότε κόσμος και διοίκηση να έχει διαφορετικούς στόχους, συνεπώς δεν αδικούμε κανέναν. Δε θυμάμαι να βγήκαν να μας πουν ότι φέτος χτίζουμε. Θυμάμαι να μας λένε ότι είμαστε οι καλύτεροι και καλά. Να παίξουν ως τέτοιοι τότε. Στόχος είναι πρωτάθλημα και 8αδα απ όσο ξέρω. Καθ'ό(ρ) λα ρεαλιστικοί

Αλλιώς και πάλι εδώ θα είμαι να στηρίζω οποίο πρότζεκτ και να επιλέγει η διοίκηση. Όσο είναι ειλικρινής απέναντι μου. Όπως στηρίζω και το φετινό

Σιγά την γκρίνια φέτος στο κάτω κάτω. Η πλειοψηφία στηρίζει πιστά και αποδέχεται την καλή δουλειά που έχει γίνει και γίνεται
jazz thrilos
QUOTE (Coach Periklis @ Feb 2 2019, 20:51 ) *
Επειδή στα τελευταία ποστ φωτογραφιζονται δικά μου λόγια, έστω παραλλαγμενα, δεν ξέρω αν χρειάζεται να θυμίσω ότι ο Ολυμπιακός είναι το μεγαλύτερο σωματείο στην Ελλάδα και ο λόγος που είναι τέτοιος είναι κάτι "κακομαθημένοι" σαν κι εμένα

Ευχή και κατάρα προφανώς αυτό αφού στους κύκλους των απαιτητικών βρίσκονται και οι "προβληματικοι "

Το point μου είναι άλλο, δεν βρίσκω παράλογο να ωθείς τον σύλλογο να διαπρέπει και να διεκδικεί διακρίσεις. Αν δεν ήταν τέτοια η ψυχοσύνθεση των Ολυμπιακών, θα ήμασταν ήδη Ζαλγκιρις, Παρτιζαν κλπ παλιές δόξες


Και τέλος δε θυμάμαι πότε κόσμος και διοίκηση να έχει διαφορετικούς στόχους, συνεπώς δεν αδικούμε κανέναν. Δε θυμάμαι να βγήκαν να μας πουν ότι φέτος χτίζουμε. Θυμάμαι να μας λένε ότι είμαστε οι καλύτεροι και καλά. Να παίξουν ως τέτοιοι τότε. Στόχος είναι πρωτάθλημα και 8αδα απ όσο ξέρω. Καθ'ό(ρ) λα ρεαλιστικοί

Αλλιώς και πάλι εδώ θα είμαι να στηρίζω οποίο πρότζεκτ και να επιλέγει η διοίκηση. Όσο είναι ειλικρινής απέναντι μου. Όπως στηρίζω και το φετινό

Σιγά την γκρίνια φέτος στο κάτω κάτω. Η πλειοψηφία στηρίζει πιστά και αποδέχεται την καλή δουλειά που έχει γίνει και γίνεται


Να διευκρινήσω πάντως επειδή ίσως φάνηκε οτι σιχτιρίζω την γκρίνια, οτι εννοείται οτι γουστάρω με χίλια κριτική στα κακώς κείμενα. Ποτε δεν ήμουν της άποψης οτι "αυτοί ξέρουν καλύτερα οποτε τι να λέμε εμείς οι οπαδοί". Κι επισης συμφωνώ οτι η εξτρα πίεση και η κριτική (σε κάποια όρια) των οπαδών κρατανε ψηλά τις ομάδες σε βάθος χρόνου.

Απλά δεν μπορώ να ακούω αυτό περι φανέλας και την απλοική συνδεση της με a priori επιτυχίες. Ναι είμαστε βαρύ όνομα στην ευρώπη αλλα γιατί αυτό πρέπει να μεταφράζεται καθε χρόνο σε f4; Ή ας πούμε τι πρόβλημα υπάρχει με την Ζαλγκίρις; Δεν είναι αξιοζήλευτα κατα καιρούς τα πρότζεκτ τους και δεν αποτελούν παραδοσιακή δύναμη του μπάσκετ;

Να θυμώσουμε και να κριτικάρουμε. Με βαση όμως το μπάσκετ που παρουσιάζουμε και όχι το αν θα παρουμε την κούπα. Οι αντικειμενικές υλικές συνθήκες ( πέσαμε και στον Μαρξισμό τώρα laugh.gif ) δεν επιτρέπουν απαιτήσεις κούπας. Προσδοκίες ναι, πίστη για μέγιστη διάκριση πάντα. Αλλά οχι οτι είμαστε και καταδικασμένοι να πρωταγωνιστούμε καθε χρόνο.

Αυτά πιστεύω και συμφωνώ με το θεμα της γκρίνιας φέτος. Είναι μηδαμινή παρα τις τιμιες προσπάθειες ορισμένων δημοσιογραφων. Τι να πουμε τότε για πέρυσι που περνάγαμε τον κόουτς Μπουλετ πριονοκορδέλα (και πρώτος εγώ);
akratacity
QUOTE (SC13 @ Feb 2 2019, 16:07 ) *
Η regular season στη Κινα νομιζω ελαβε τελος και η Guangzhu LL επισης νομιζω οτι αποκλειστηκε τη τελευταια αγωνιστικη.
Αρα ισως και να ειναι διαθεσιμος ενας παλιος γνωριμος ο Kyle Fogg ο οποιος θα ταιριαζε 100% στα θελω και του Ολυμπιακου και του Παναθηναικου.

Έχει 8 αγωνιστικές ακόμα η regular.

Η ομάδα του Φογκ ειναι 10η και νομίζω ότι εκεί στα πλέι οφ παίζουν 12 και όχι 8 ομαδες σε ένα κάπως περίεργο σύστημα.
Conan1982
QUOTE (akratacity @ Feb 3 2019, 00:27 ) *
Έχει 8 αγωνιστικές ακόμα η regular.

Η ομάδα του Φογκ ειναι 10η και νομίζω ότι εκεί στα πλέι οφ παίζουν 12 και όχι 8 ομαδες σε ένα κάπως περίεργο σύστημα.

Δεν το ξέρω το σύστημα τους αλλά κι εδώ ήταν με 12 παλιότερα. Ο 12ος έπαιζε με τον 5ο, ο 11ος με τον 6ο κ.ο.κ.
Οι νικητές έπαιζαν με την πρώτη τετράδα. Ίσως έχουν παρόμοιο
basket72
QUOTE (Conan1982 @ Feb 3 2019, 10:06 ) *
Δεν το ξέρω το σύστημα τους αλλά κι εδώ ήταν με 12 παλιότερα. Ο 12ος έπαιζε με τον 5ο, ο 11ος με τον 6ο κ.ο.κ.
Οι νικητές έπαιζαν με την πρώτη τετράδα. Ίσως έχουν παρόμοιο



Έτσι ακριβώς γίνεται από φέτος. Οι 4 πρώτες απευθείας κι οι υπόλοιπες 4 όπως λες.
Τα έγραψα και στο θρεντ των Προτάσεων για τον Παναθηναϊκό. Μας έπιασε CBA mania στο φόρουμ, απ' ότι βλέπω.

nín hao. biggrin.gif
Future7
Γύρισε αστράγαλο ο Μιλουτινοφ
RipCity
Στην κνήμη λένε είναι το θέμα τελικά και θα κάνει εξετάσεις μετά το ματς. Δεν πιστεύω πως θα είναι κάτι σοβαρό.

Coach Periklis
συνεχείς προσευχές να είναι κάτι πολύ ελαφρύ γιατί ο Μιλου είναι ο πιο σημαντικός παίκτης μας
Future7
Αν ειναι κνήμη σωθήκαμε!

Είδη με Παπ είμαστε ενα λεβέλ κάτω
shaq7
και το πιο απλο να ειναι (μακαρι δηλαδη) δεν τον βλεπω να παιζει με μακαμπι,δεν παυει να επεσε πανω του γομαρι 120 κιλων.

Ο βαρλας ειπε οτι ειναι κνημη μολις τωρα.

Εφαγε μια γονατια στο γονατο ο Πριντεζης ...κακη μερα!
Future7
Δυο τραυματίες λοιπόν Και τι τραυματίες... sad.gif
Stefos7
Ισως αν σπάσουμε το συμβολαίου του μπρανσον κοεινγκ; Πολυ καλη περίπτωση μόλις 24 χρόνων με 44% τρίποντο και αρκετά καλος χειριστής
Future7
Παντως η μετάδοση του αγώνα ηταν εμμετικη.

Έχουν στοχοποιηθεί οι ξένοι παίχτες απο συγκεκριμένους δημοσιογράφους που δεν γουστάρουν τον Μπλατ που δεν τους κάνει τα χατήρια. Ένας εξ αυτών ο Βαρλάς.
pan24
QUOTE (Future7 @ Feb 3 2019, 20:04 ) *
Παντως η μετάδοση του αγώνα ηταν εμμετικη.

Έχουν στοχοποιηθεί οι ξένοι παίχτες απο συγκεκριμένους δημοσιογράφους που δεν γουστάρουν τον Μπλατ που δεν τους κάνει τα χατήρια. Ένας εξ αυτών ο Βαρλάς.

Οι δημοσιογραφοι ειναι κολλημενοι με τους Ελληνες παικτες και με αυτο που ονομαζουν σκεπτομενο μπασκετ*
Με τον Μπλατ ολοι οι Ελληνες περαν του Πριντεζη και του Παπανικολαου παιζουν λιγοτερο απο αυτο που επαιζαν με τον Σφαιροπουλο ενω κι ο Σπανουλης πλεον δεν ειναι ο βασικος κι αναντικαταστατος που ειναι θεσφατο οτι θα παιρνει την τελευταια επιθεση

Ειναι κι οτι δεν τους δινει πληροφοριες/δεν εχουν επαφες ατομα του περιβαλλοντος του για να παρουν πληροφοριες και με ολα αυτα μαζι βγαζουν σπυρακια

Το κολλημα με τους Ελληνες παικτες αλλοι το εχουν απο αποψη για το μπασκετ αλλοι απο πατριωτισμο αλλοι λογω φιλικης σχεσης με καποιους παικτες και ισως αλλοι επειδη παιρνουν χαρτζιλικι απο καποιον μανατζερ για να προμοταρουν τους παικτες του

Ο Μπλατ και η φιλοσοφια του ερχεται σε συγκρουση με ολα οσα ειχαν μαθει.Και απο αποψη στυλ παιχνιδιου και απο αποψη σημασιας Ελληνικου κορμου τον οποιο εχουν κανει καραμελα
Ο Μπλατ σωστα βαζει να παιζουν αυτοι που ειναι καλυτεροι,δεν στηνει ροστερ και 5αδες στην λογικη να παρουν τον περισσοτερο χρονο οι Ελληνες επειδη ειναι δικα μας παιδια
Ο καλυτερος παιζει

Ειμαι σιγουρος οτι αν ο Τιμμα επαιζε οπως ηλπιζε οταν τον απεκτησε,σαν τον Τιμμα της Ζενιτ δηλαδη,δεν θα ειχε κανενα προβλημα να υποβιβασει τον Παπανικολαου σε ρολο 10-15 λεπτων
Ο Τιμμα δεν πηρε το μεγαλυτερο συμβολαιο ξενου μαζι με τον Μιλουτινοφ για να παιζει στα ρεπο του Παπ...


*Κανονικα χαρακτηριστικα παραδειγματα σκεπτομενου μπασκετ ειναι αυτο που παιζουν οι Ζαλγκιρις,Φενερ που διαβαζουν σε κλασματα δευτερολεπτου την αντιπαλη αμυνα,παιρνουν οτι τους δινει και ωρες ωρες ειναι σαν να κατευθυνει ρομποτ την επιθεση δεν λεγεται σκεπτομενο μπασκετ το βαζω μεσα πενταδα αποτελουμενη κυριως απο παικτες που υστερουν στα βασικα του αθληματος και επειδη δεν μπορουν να πανε ψηλα επιθετικα προσπαθουν να κρατησουν τον αντιπαλο στους 60 ποντους
akratacity
QUOTE (pan24 @ Feb 3 2019, 20:50 ) *
Οι δημοσιογραφοι ειναι κολλημενοι με τους Ελληνες παικτες και με αυτο που ονομαζουν σκεπτομενο μπασκετ*
Με τον Μπλατ ολοι οι Ελληνες περαν του Πριντεζη και του Παπανικολαου παιζουν λιγοτερο απο αυτο που επαιζαν με τον Σφαιροπουλο ενω κι ο Σπανουλης πλεον δεν ειναι ο βασικος κι αναντικαταστατος που ειναι θεσφατο οτι θα παιρνει την τελευταια επιθεση

Ειναι κι οτι δεν τους δινει πληροφοριες/δεν εχουν επαφες ατομα του περιβαλλοντος του για να παρουν πληροφοριες και με ολα αυτα μαζι βγαζουν σπυρακια

Το κολλημα με τους Ελληνες παικτες αλλοι το εχουν απο αποψη για το μπασκετ αλλοι απο πατριωτισμο αλλοι λογω φιλικης σχεσης με καποιους παικτες και ισως αλλοι επειδη παιρνουν χαρτζιλικι απο καποιον μανατζερ για να προμοταρουν τους παικτες του

Ο Μπλατ και η φιλοσοφια του ερχεται σε συγκρουση με ολα οσα ειχαν μαθει.Και απο αποψη στυλ παιχνιδιου και απο αποψη σημασιας Ελληνικου κορμου τον οποιο εχουν κανει καραμελα
Ο Μπλατ σωστα βαζει να παιζουν αυτοι που ειναι καλυτεροι,δεν στηνει ροστερ και 5αδες στην λογικη να παρουν τον περισσοτερο χρονο οι Ελληνες επειδη ειναι δικα μας παιδια
Ο καλυτερος παιζει

Ειμαι σιγουρος οτι αν ο Τιμμα επαιζε οπως ηλπιζε οταν τον απεκτησε,σαν τον Τιμμα της Ζενιτ δηλαδη,δεν θα ειχε κανενα προβλημα να υποβιβασει τον Παπανικολαου σε ρολο 10-15 λεπτων
Ο Τιμμα δεν πηρε το μεγαλυτερο συμβολαιο ξενου μαζι με τον Μιλουτινοφ για να παιζει στα ρεπο του Παπ...


*Κανονικα χαρακτηριστικα παραδειγματα σκεπτομενου μπασκετ ειναι αυτο που παιζουν οι Ζαλγκιρις,Φενερ που διαβαζουν σε κλασματα δευτερολεπτου την αντιπαλη αμυνα,παιρνουν οτι τους δινει και ωρες ωρες ειναι σαν να κατευθυνει ρομποτ την επιθεση δεν λεγεται σκεπτομενο μπασκετ το βαζω μεσα πενταδα αποτελουμενη κυριως απο παικτες που υστερουν στα βασικα του αθληματος και επειδη δεν μπορουν να πανε ψηλα επιθετικα προσπαθουν να κρατησουν τον αντιπαλο στους 60 ποντους

Δεν θα μπορουσα να αποδωσω τις σκεψεις μου πανω στο συγκεκριμενο θεμα με καλυτερο τροπο.

Συμφωνω 1000% με καθε τι που εγραψες.

natouralistis
Το ελληνικό μπάσκετ έχει καταφέρει το εξής αμελητέο. Να παίρνει τα τελευταία 20 χρόνια χρόνο παρά χρόνο την Ευρωλίγκα.

Και αυτό οφείλεται σε πολύ μεγάλο βαθμό στις 4 διαφορετικές φουρνιές Ελλήνων παιχτών, οι οποίες αποτέλεσαν τον κορμό σε 2 διαφορετικές ομάδες, σε 4 διαφορετικές εποχές τα τελευταία 20 χρόνια.

Από τους Σιγάλα- Φασούλα, Αλβέρτη - Οικονόμου, στους Διαμαντίδη - Σπανούλη - Φώτση - Χατζηβρέττα- Τσάρτσα - και μετέπειτα στη γενιά Σλούκα - Μάντζαρη - Παπανικολάου.

Γιατί; Είναι μεταφυσικό; Είμαστε ανώτεροι ως έθνος; Όχι πολύ απλά αυτό που εσείς κοροϊδεύετε ως δήθεν σκεπτόμενο μπάσκετ, της δήθεν ελληνικής σχολής εμπεριέχει το μαθαίνουμε να παίζουμε ο ένας για τον άλλο με στόχο το καλό της ομάδας και όχι της δικής μας στατιστικής.

Το ελληνικό μπάσκετ έχει τακτική, πολύ τακτική και αυτό από μόνο του σημαίνει πολύ ενασχόληση με το μπάσκετ. Όχι επιδερμικά, όχι εύκολα.

Και μετά από 30 χρόνια όπου αυτή η μικρή Χώρα υπολογίζεται στις κορυφαίες του παγκοσμίου μπάσκετ, διαβάζουμε ότι οι Έλληνες παίχτες δεν ξέρουν τα βασικά λες και μιλάμε για το μπάσκετ στην Ελβετία και κολλάμε και ταμπέλες περί μπασκετικού εθνικισμού στον Χ Παπαδογιάννη που υμνεί το ελληνικό στοιχείο λες και είναι παράδοξο που το κάνει...

Που ο ίδιος ο Ομπράντοβιτς, ο πολυνίκης του θεσμού, στα πρώτα χρόνια στη Φενέρ το μεγάλο πρόβλημα που έθεσε ως τροχοπέδη στη προσπάθεια για κατάκτηση τίτλων ήταν η απουσία γηγενών παιχτών που θα μπορούσαν να φτιάξουν ένα κορμό να ενδιαφέρεται για την ομάδα και όχι για τα νούμερα της στατιστικής και το επόμενο συμβόλαιο.
akratacity
QUOTE (natouralistis @ Feb 3 2019, 21:10 ) *
Το ελληνικό μπάσκετ έχει καταφέρει το εξής αμελητέο. Να παίρνει τα τελευταία 20 χρόνια χρόνο παρά χρόνο την Ευρωλίγκα.

Και αυτό οφείλεται σε πολύ μεγάλο βαθμό στις 4 διαφορετικές φουρνιές Ελλήνων παιχτών, οι οποίες αποτέλεσαν τον κορμό σε 2 διαφορετικές ομάδες, σε 4 διαφορετικές εποχές τα τελευταία 20 χρόνια.

Από τους Σιγάλα- Φασούλα, Αλβέρτη - Οικονόμου, στους Διαμαντίδη - Σπανούλη - Φώτση - Χατζηβρέττα- Τσάρτσα - και μετέπειτα στη γενιά Σλούκα - Μάντζαρη - Παπανικολάου.

Γιατί; Είναι μεταφυσικό; Είμαστε ανώτεροι ως έθνος; Όχι πολύ απλά αυτό που εσείς κοροϊδεύετε ως δήθεν σκεπτόμενο μπάσκετ, της δήθεν ελληνικής σχολής εμπεριέχει το μαθαίνουμε να παίζουμε ο ένας για τον άλλο με στόχο το καλό της ομάδας και όχι της δικής μας στατιστικής.

Το ελληνικό μπάσκετ έχει τακτική, πολύ τακτική και αυτό από μόνο του σημαίνει πολύ ενασχόληση με το μπάσκετ. Όχι επιδερμικά, όχι εύκολα.

Και μετά από 30 χρόνια όπου αυτή η μικρή Χώρα υπολογίζεται στις κορυφαίες του παγκοσμίου μπάσκετ, διαβάζουμε ότι οι Έλληνες παίχτες δεν ξέρουν τα βασικά λες και μιλάμε για το μπάσκετ στην Ελβετία και κολλάμε και ταμπέλες περί μπασκετικού εθνικισμού στον Χ Παπαδογιάννη που υμνεί το ελληνικό στοιχείο λες και είναι παράδοξο που το κάνει...

Καμια αντιρρηση. Τι γινεται ομως οταν 1-2 φουρνιες δεν εχουν ταλεντο να σταθουν σε αυτο το επιπεδο;

Στηριξη στο ελληνικο στοιχειο πρεπει οπωσδηποτε να υπαρχει. Ασυλια ομως ισως οχι...

Ποιον Ελληνα δεν εχει στηριξει φετος ο Μπλατ και τα...ακουει απο τους Ελληναρες δημοσιογραφους;
natouralistis
QUOTE (akratacity @ Feb 3 2019, 21:23 ) *
Καμια αντιρρηση. Τι γινεται ομως οταν 1-2 φουρνιες δεν εχουν ταλεντο να σταθουν σε αυτο το επιπεδο;

Στηριξη στο ελληνικο στοιχειο πρεπει οπωσδηποτε να υπαρχει. Ασυλια ομως ισως οχι...

Ποιον Ελληνα δεν εχει στηριξει φετος ο Μπλατ και τα...ακουει απο τους Ελληναρες δημοσιογραφους;


Μάλλον πρέπει να επαναπροσδιορίσει ο καθένας σας, ποια είναι η δουλειά του χ δημοσιογράφου. Δεν είναι προφανώς δημοσιογραφική δουλειά να μιλάς εκ μέρους της διοίκησης όπως κάνουν πολλοί Έλληνες δημοσιογράφοι, απευθυνόμενοι απλά στο οπαδικό κοινό για να χαϊδέψουν αυτιά.

Δουλειά του κάθε αρθρογράφου , του Βαρλά που αναφέρθηκε παραπάνω είναι να λέει αυτό που βλέπει και αυτό που πιστεύει. Το αν είναι σωστή ή όχι η κριτική του και η μπασκετική ανάλυση που κάνει τίθεται προς συζήτηση. Τα συμπεράσματα ότι όποιος μιλάει για την ομάδα το κάνει αυτό ως επίθεση στον Μπλατ, προερχόμενη κιόλας από κριτήρια εθνικιστικά, επειδή λέει ο Μπλατ δεν χαϊδεύει τα αυτιά των άμπαλων Σπανούλη - Πρίντεζη - Παπανικολάου που καλά κάνει και δεν τους βάζει όσο πριν γιατί μπουχτίσαμε τόσα χρόνια με το "δήθεν ελληνικό μπάσκετ" δεν μπαίνουν για συζήτηση. Είναι αβάσιμα συμπεράσματα που δεν έχουν καμία σχέση με τη πραγματικότητα.
akratacity
QUOTE (natouralistis @ Feb 3 2019, 21:37 ) *
Μάλλον πρέπει να επαναπροσδιορίσει ο καθένας σας, ποια είναι η δουλειά του χ δημοσιογράφου. Δεν είναι προφανώς δημοσιογραφική δουλειά να μιλάς εκ μέρους της διοίκησης όπως κάνουν πολλοί Έλληνες δημοσιογράφοι, απευθυνόμενοι απλά στο οπαδικό κοινό για να χαϊδέψουν αυτιά.

Δουλειά του κάθε αρθρογράφου , του Βαρλά που αναφέρθηκε παραπάνω είναι να λέει αυτό που βλέπει και αυτό που πιστεύει. Το αν είναι σωστή ή όχι η κριτική του και η μπασκετική ανάλυση που κάνει τίθεται προς συζήτηση. Τα συμπεράσματα ότι όποιος μιλάει για την ομάδα το κάνει αυτό ως επίθεση στον Μπλατ, προερχόμενη κιόλας από κριτήρια εθνικιστικά, επειδή λέει ο Μπλατ δεν χαϊδεύει τα αυτιά των άμπαλων Σπανούλη - Πρίντεζη - Παπανικολάου που καλά κάνει και δεν τους βάζει όσο πριν γιατί μπουχτίσαμε τόσα χρόνια με το "δήθεν ελληνικό μπάσκετ" δεν μπαίνουν για συζήτηση. Είναι αβάσιμα συμπεράσματα που δεν έχουν καμία σχέση με τη πραγματικότητα.

Και παλι στην ουσια αυτου που λες δικιο εχεις. Η δουλεια των δημοσιογραφων ειναι ακριβως αυτο που γραφεις με μια πολυ σημαντικη προϋποθεση ομως: τα κριτηρια να ειναι "μπασκετικα" και οχι "συμφεροντολογικα".

Δεν νομιζω πως κανεις εδω μεσα εχει γραψει να μην παιζουν οι 3 που ανεφερες επειδη μπουχτισαμε με το σκεπτομενο μπασκετ. Μια χαρα ηγετικο ρολο εχουν και οι 3 απο τον Μπλατ οσο και αν προσπαθει να μας κανει να παιξουμε και χωρις τον Σπανουλη. Ποιος διαφωνει σε αυτο αλλωστε;

Ομως υπαρχουν πολυ συγκεκριμενα παραδειγματα δημοσιογραφων οι οποιοι λειτουργουν ακριβως ετσι οπως τα ανεφερε ο pan προ ολιγου. Πχ ο Παπαδογιαννης εχει καταντησει εμμονικος στην κριτικη για τον τροπο παιχνιδιου του Μπλατ που δεν συναδει με την ελληνικη μπασκετικη σχολη. Δευτερο παραδειγμα ο Διαμαντοπουλος που εγραψε πριν απο καιρο ολοκληρο αρθρο για τη δηθεν αδικια εις βαρος του Μαντζαρη. Ο Βαρλας πχ εχει ασκησει πολυ εντονη κριτικη κατα καιρους στους Αγγελοπουλους και πολλοι τον κατηγορουν οτι το κανει επειδη δεν τον "παιζουν" στα μεταγραφικα.

Ολα αυτα ειναι μερικα παραδειγματα που κανουν κακο στο δημοσιογραφικο εργο και δημιουργει δυσπιστια στο αναγνωστικο κοινο.

Ολο αυτο το σκηνικο εχει σαν αποτελεσμα να εχει δημιουργηθει μια καποια απεχθεια στο μπασκετικο κοινο για οσα πρεσβευει η ελληνικη σχολη μπασκετ. Οταν καποιος προσπαθει να σε πεισει για κατι με υπερβολες εχει συνηθως τα ακριβως αντιθετα αποτελεσματα.
pan24
QUOTE (natouralistis @ Feb 3 2019, 21:10 ) *
Το ελληνικό μπάσκετ έχει καταφέρει το εξής αμελητέο. Να παίρνει τα τελευταία 20 χρόνια χρόνο παρά χρόνο την Ευρωλίγκα.

Και αυτό οφείλεται σε πολύ μεγάλο βαθμό στις 4 διαφορετικές φουρνιές Ελλήνων παιχτών, οι οποίες αποτέλεσαν τον κορμό σε 2 διαφορετικές ομάδες, σε 4 διαφορετικές εποχές τα τελευταία 20 χρόνια.

Από τους Σιγάλα- Φασούλα, Αλβέρτη - Οικονόμου, στους Διαμαντίδη - Σπανούλη - Φώτση - Χατζηβρέττα- Τσάρτσα - και μετέπειτα στη γενιά Σλούκα - Μάντζαρη - Παπανικολάου.

Γιατί; Είναι μεταφυσικό; Είμαστε ανώτεροι ως έθνος; Όχι πολύ απλά αυτό που εσείς κοροϊδεύετε ως δήθεν σκεπτόμενο μπάσκετ, της δήθεν ελληνικής σχολής εμπεριέχει το μαθαίνουμε να παίζουμε ο ένας για τον άλλο με στόχο το καλό της ομάδας και όχι της δικής μας στατιστικής.

Το ελληνικό μπάσκετ έχει τακτική, πολύ τακτική και αυτό από μόνο του σημαίνει πολύ ενασχόληση με το μπάσκετ. Όχι επιδερμικά, όχι εύκολα.

Και μετά από 30 χρόνια όπου αυτή η μικρή Χώρα υπολογίζεται στις κορυφαίες του παγκοσμίου μπάσκετ, διαβάζουμε ότι οι Έλληνες παίχτες δεν ξέρουν τα βασικά λες και μιλάμε για το μπάσκετ στην Ελβετία και κολλάμε και ταμπέλες περί μπασκετικού εθνικισμού στον Χ Παπαδογιάννη που υμνεί το ελληνικό στοιχείο λες και είναι παράδοξο που το κάνει...

Που ο ίδιος ο Ομπράντοβιτς, ο πολυνίκης του θεσμού, στα πρώτα χρόνια στη Φενέρ το μεγάλο πρόβλημα που έθεσε ως τροχοπέδη στη προσπάθεια για κατάκτηση τίτλων ήταν η απουσία γηγενών παιχτών που θα μπορούσαν να φτιάξουν ένα κορμό να ενδιαφέρεται για την ομάδα και όχι για τα νούμερα της στατιστικής και το επόμενο συμβόλαιο.

Εχεις δικιο σε αυτο που λες αλλα τι σχεση εχουν οι παλαιμαχοι(πλην Σπανουλη που παιζει ακομα) Ελληνες που αναφερεις με τους Ελληνες της γενιας του 90(εξαιρεση ο Σλουκας και ως ενα σημειο ο Παπανικολαου) και περα;


Οι παικτες που λες ειχαν ολα τα προτερηματα της δικης μας σχολης αλλα ηξεραν τα βασικα του αθληματος

Οι Ελληνες που βγαινουν τωρα ξερουν τελεια την τακτικη αλλα υστερουν στα fundamentals που λενε κι οι Αμερικανοι
Αυτο ξεκιναει απο τις μικρες ηλικιες οπου οι προπονητες τους μαθαινουν τελεια τακτικη αλλα ελαχιστοι ασχολουνται να τους δουλεψουν σε ντριμπλα,πασα,σουτ.Στα 18-20 ειναι πολυ δυσκολο καποιος να μαθει να σουταρει η να ντριμπλαρει οταν δεν το εχει μαθει απο μικρος

Τι να το κανεις ενα 3αρι που μπορει να παιξει τελεια ολες τις συνθετες αμυνες αν δεν μπορει να πετυχει ελεφαντα στα 3 μετρα και οταν παει να βαλει την μπαλα στο παρκε 1 την σκαει 3 την κυνηγαει

Η ενα PG οπως ο Μαντζαρης που εχει φτασει 28-29 χρονων και δεν μπορει να στησει ενα pick n roll η να κανει ενα drive;

Η να κανουμε ολοι μαζι οτι ο Σπανουλης ειναι 26 και οχι 36;Δεν γινεται να παιζει οπως παλια και συνεπως δεν γινεται να εχει τον ιδιο ρολο που ειχε παλαιοτερα

Οι Ελληνες δεν ειναι πανακεια

Οταν υπαρχει ενας Ελληνα παρομοιας ποιοτητας με εναν ξενο θα προτιμησεις τον Ελληνα για τους λογους που λες και αρκετους ακομα
Ομως οταν ο Ελληνας δεν εχει την ποιοτητα που μπορεις να βρεις σε εναν ξενο πως να το κανουμε,θα παρεις τον ξενο και ο Ελληνας θα ειναι στο ροστερ μονο επειδη πρεπει στο πρωταθλημα να εχεις 6
Ο καλυτερος παιζει

Να ξαναπω εδω επειδη δεν εγινα αντιληπτος μαλλον οτι το σκεπτομενο μπασκετ που λες εσυ,το μπασκετ που εφερε τις μεγαλες επιτυχιες,ουδεμια σχεση εχει με αυτο που εννοουν οι περισσοτεροι απο τους δημοσιογραφους οταν αναφερονται σε σκπετομενο μπασκετ
Σκεπτομενο μπασκετ ειναι αυτο που παιζει ο Ζοτς,σκεπτομενο μπασκετ ειναι κι αυτο που επαιζε στον Παναθηναικο ο Πεδουλακης
Εσυ εννοοεις κατι κοντα στο πρωτο,η ονειρωξη των περισσοτερων δημοσιογραφων ειναι πιο κοντα στο δευτερο...

Εννοειται επισης οτι υπαρχει κι αλλος τροπος να κερδισεις,δεν ειναι το σκεπτομενο μπασκετ(με οποια απο τις 2 εννοιες) ο μονος τροπος

Για τους δημοσιογραφους που λες καποιοι απλα εκφραζουν την αποψη τους οπως ειναι δικαιωμα και δουλεια τους να κανουν
Ομως η κριτικη απο αλλους ειναι εμπαθης τουλαχιστον.Κατα την γνωμη σου εχει αδικηθει καποιος Ελληνας φετος και αν ναι ποιος και γιατι;
T.W.Is.M.
Εγω θα πω το εξης απλο:
Οδηγος του παγκοσμιου μπασκετ ειναι το ΝΒΑ. Απο εκει δρομολογουνται οι εξελιξεις για τον τροπο παιχνιδιου. Για παραδειγμα, οι Πιστονς ηταν οι πρωτοι που πηραν τιτλους με σκληρη αμυνα το 1989 και το 1990 και ακολουθησε η Ευρωπη. Οι Σπερς ηταν η ομαδα-προτυπο του ομαδικου μπασκετ, το οποιο επικρατησε στη δεκαετια του 2000. Πρωτος τιτλος των Σπερς του Ποποβιτς ηταν το 1999 και δευτερος το 2003. Στην Ευρωπη προσπαθησαμε να μιμηθουμε αυτο το μοντελο λιγα χρονια μετα.
Τωρα λοιπον κυριαρχει το μπασκετ των Γουοριορς. Το "σκεπτομενο μπασκετ" της ελληνικης σχολης ειναι στο αλλο ακρο. Μαλλον εμεις πρεπει να προσαρμοστουμε λοιπον...
shaq7
Εμενα αυτο που με πειραξε πιο πολυ στην μεταδοση ηταν που κραζαν γκος και στρελνιεξ και μετα λενε το επικο δεν γινεται να μην παιζει παραπανω ο μαντζαρης....Εχανε παιχτες στην αμυνα ο μαντζαρης και εφταιγε ο ψηλος που δεν ηρθε για βοηθεια,εχανε παιχτη ο γκος,πρεπει να μαθει να προσπαθει περισσοτερο στα σκριν..εμετικοι! Για τον λεντει λεγανε οτι δεν ξερει να πασαρει ,για τον βεζενκοφ ομως μονο θετικα,οτι στην αμυνα με αθλητικους παιχτες απλα τους κοιταει ,μοκο..Δυο μετρα και δυο σταθμα! Και ο βεζενκοφ οντως προσφερει το παιδι σε αντιθεση με τον μαντζαρη που παιζει ενα τεταρτο και εχει 0 ποντους,0 ασσιτς,0/3 τριποντα και το μονο που κανει ειναι να περναει την μπαλα μεχρι την σεντρα και να χανει λει απ..

Η δηλωση του μπλατ οτι ψαχνει για καλο φαγητο και αν δεν το βρει προτιμαει να μην φαει με κανει να πιστευω οτι δεν θα παρουμε παιχτη,τουλαχιστον μεχρι να ειναι αρκετα τα 300χιλ να φερουν κατι καλο.
Future7
Όποιος άκουσε τη μετάδοση του αγώνα κατάλαβε. Όποιος διαβάζει άρθρα καταλαβαίνει επίσης. Δε γίνεται να γίνονται 2 φάσεις από Γκος και μαντζαρη ίδιες και τον πρώτο να τον κράζει ενώ για τον δεύτερο να μη μιλάς καν.

Ο mod που ποστάρε μετά από μένα με κάλυψε απόλυτα.
Έχουμε το φαινόμενο δημοσιογράφων να προμοταρουν παίχτες που είναι παρεούλα και ταυτόχρονα να θάβουν τους υπόλοιπους.
Κι όταν ο προπονητής δεν τους κάνει τα χατίρια θα θάψουν και αυτόν.

natouralistis
QUOTE (pan24 @ Feb 3 2019, 21:54 ) *
Τι να το κανεις ενα 3αρι που μπορει να παιξει τελεια ολες τις συνθετες αμυνες αν δεν μπορει να πετυχει ελεφαντα στα 3 μετρα και οταν παει να βαλει την μπαλα στο παρκε 1 την σκαει 3 την κυνηγαει

Η ενα PG οπως ο Μαντζαρης που εχει φτασει 28-29 χρονων και δεν μπορει να στησει ενα pick n roll η να κανει ενα drive;

Οι Ελληνες δεν ειναι πανακεια

Κατα την γνωμη σου εχει αδικηθει καποιος Ελληνας φετος και αν ναι ποιος και γιατι;


Το τι να τους κάνεις, απαντάει η καριέρα τους. 4 τελικοί, 2 κατακτήσεις. Βασικοί και οι 2. Πριν ακόμα 30ρίσουν.

Αυτό είναι το μπάσκετ, το ποδόσφαιρο και ο ομαδικός αθλητισμός, για να πετύχεις θες ρόλους, δεν είναι one man show.

Για τον Μάντζαρη είναι χιλιοειπωμένα, όχι μόνο δεν έκανε step up αλλά η καριέρα του έχει πάρει τη κατιούσα.

Βέβαια εγώ δεν έκανα λόγο για καμιά αδικία, απάντησα στο αυθαίρετο συμπέρασμά σου, προερχόμενο από ανύπαρκτες πραγματικότητες.

" Ο τίμα στο μυαλό του Μπλατ ήρθε για να παίζει βασικός και ο Παπανικολάου θα σκούπιζε τον πάγκο." Δεν ισχύει.

" Οι Έλληνες παίχτες δεν κάνουν και καλά κάνει ο Μπλατ και δεν τους εμπιστεύεται και δεν τους βάζει όσο πριν." Δεν ισχύει.

Πρώτον γιατί το να λέμε ότι έκανε τη χάρη ο Μπαρτζώκας και ο Σφαιρόπουλος στον Σπανούλη , τον Πρίντεζη και τον Παπανικολάου και παίζανε λόγω καταγωγής είναι αστείο και δεύτερον γιατί σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια ο μόνος που έχασε τον ρόλο του είναι ο Μάντζαρης.

Από 2 ανύπαρκτα σενάρια καταλήγεις στο εντελώς αυθαίρετο συμπέρασμα "Για αυτό οι δημοσιογράφοι φίλοι των παιχτών, παίρνουν και χαρτζηλίκι από ορισμένους κράζουν τον Μπλατ". Πρώτον γιατί κανένας δημοσιογράφος δεν κράζει τον Μπλατ, και δεύτερον ξεκολλάτε λίγο ρε παίδες. Τι λέμε τώρα..Έχει ανάγκη ο χ φτασμένος Έλληνας μπασκετμπολίστας με τα εκατομμύρια στον τραπεζικό λογαριασμό και αναγνωρισιμότητα μεγαλύτερη από οποιονδήποτε σημαντικό παράγοντα αυτής της χώρας να γράψει καλά πράγματα για αυτόν ο Ιωάννου; Λες και μιλάμε για τον 16χρονο του Λοκρού Αταλάντης που έδωσε ο μπαμπάς του μια διαφήμιση στο Basketblog για να γράψουν άρθρο για το πιτσιρικά και το ταλέντο του...

@twism είδα προχθές Ντένβερ - Χιούστον. Στους 10-12 η διαφορά κανα πεντάλεπτο για τη λήξη. Θεωρητικά οι φιλοξενούμενοι είχαν ελπίδες. Κάθε επίθεση των Ρόκετς ήταν όλοι ανοιχτά και ο Χάρντεν με τη μπάλα να προσπαθεί να σκοράρει χωρίς να υπάρξει ούτε σκριν ούτε πάσα με κανέναν. Το ματς πήγε στους 25, λέω "τι κάνουν αυτοί ρε φίλε;" Κανα λεπτό πριν το τέλος ο Χάρντεν βάζει ένα σουτ και ξαφνικά ΟΥΑΟΥ he dit it 25 games 30+ points.

Έμενε μια επίθεση στους Νάγκετς, πήρε τη μπάλα ο Γιόκιτς και δεν πήγαινε στο καλάθι, εναγωνίως οι υπόλοιποι έψαχναν να βρουν τρόπο να ξεμαρκαριστούν για να τους δώσει πάσα ο Γιόκιτς μιας και εκείνη τη στιγμή μετρούσε triple double παρά μια ασσίστ.

Δεν ξέρω ποιος ακολουθεί λοιπόν το ΝΒΑ σαν παγκόσμιο οδηγό, ξέρω ότι αυτό στην Ευρώπη λέγεται διακωμώδηση αθλήματος. Ξέρω επίσης ότι όποιος παίχτης βάλει τα στατιστικά του πάνω από την ομάδα σε σημείο να ξεφτιλιζόμαστε για να κάνεις νούμερα, θα φάει ντομάτες.
T.W.Is.M.
QUOTE(natouralistis @ Feb 3 2019, 23:36 ) *
@twism είδα προχθές Ντένβερ - Χιούστον. Στους 10-12 η διαφορά κανα πεντάλεπτο για τη λήξη. Θεωρητικά οι φιλοξενούμενοι είχαν ελπίδες. Κάθε επίθεση των Ρόκετς ήταν όλοι ανοιχτά και ο Χάρντεν με τη μπάλα να προσπαθεί να σκοράρει χωρίς να υπάρξει ούτε σκριν ούτε πάσα με κανέναν. Το ματς πήγε στους 25, λέω "τι κάνουν αυτοί ρε φίλε;" Κανα λεπτό πριν το τέλος ο Χάρντεν βάζει ένα σουτ και ξαφνικά ΟΥΑΟΥ he dit it 25 games 30+ points.

Έμενε μια επίθεση στους Νάγκετς, πήρε τη μπάλα ο Γιόκιτς και δεν πήγαινε στο καλάθι, εναγωνίως οι υπόλοιποι έψαχναν να βρουν τρόπο να ξεμαρκαριστούν για να τους δώσει πάσα ο Γιόκιτς μιας και εκείνη τη στιγμή μετρούσε triple double παρά μια ασσίστ.

Δεν ξέρω ποιος ακολουθεί λοιπόν το ΝΒΑ σαν παγκόσμιο οδηγό, ξέρω ότι αυτό στην Ευρώπη λέγεται διακωμώδηση αθλήματος. Ξέρω επίσης ότι όποιος παίχτης βάλει τα στατιστικά του πάνω από την ομάδα σε σημείο να ξεφτιλιζόμαστε για να κάνεις νούμερα, θα φάει ντομάτες.


Οι Ροκετς ετσι παιζουν ολη τη χρονια. Παιζουν κακο μπασκετ, δεν εχουν το ιδιο αποτελεσματικη αμυνα με περσι, γι αυτο και βρισκονται τοσο χαμηλοτερα σε σχεση με την περσινη σεζον. Δεν αντιλεγω και για τη φαση του Γιοκιτς, αλλα παντου συμβαινουν αυτα. Εδω στην Ελλαδα εχω δει ομαδα να κανει φαουλ στο τελευταιο λεπτο οταν ειχε 98 ποντους(ή κατι τετοιο) για να παρει κι αλλη επιθεση και να φτασει τους 100!
Μιλησα για το στυλ μπασκετ. Εσυ κανεις γενικοτερη κριτικη της νοοτροπιας. Ειναι διαφορετικα πραγματα.
natouralistis
QUOTE (T.W.Is.M. @ Feb 3 2019, 23:44 ) *
Οι Ροκετς ετσι παιζουν ολη τη χρονια. Παιζουν κακο μπασκετ, δεν εχουν το ιδιο αποτελεσματικη αμυνα με περσι, γι αυτο και βρισκονται τοσο χαμηλοτερα σε σχεση με την περσινη σεζον. Δεν αντιλεγω και για τη φαση του Γιοκιτς, αλλα παντου συμβαινουν αυτα. Εδω στην Ελλαδα εχω δει ομαδα να κανει φαουλ στο τελευταιο λεπτο οταν ειχε 98 ποντους(ή κατι τετοιο) για να παρει κι αλλη επιθεση και να φτασει τους 100!
Μιλησα για το στυλ μπασκετ. Εσυ κανεις γενικοτερη κριτικη της νοοτροπιας. Ειναι διαφορετικα πραγματα.


Έθεσες το NBA σαν μπούσουλα για το Ευρωπαϊκό μπάσκετ. Ότι έχουμε μείνει πίσω, ειδικά στην Ελλάδα. Αμφιβάλλω λοιπόν για το τι ακριβώς βλέπουμε στην αντίπερα όχθη. Ειδικά στη κανονική περίοδο όπου βλέπεις αυτή τη κωμωδία και για το μόνο που υπάρχουν εντάσεις και συζητήσεις είναι αν ο AD θα πάει στο LA και αν αυτό είναι προϊόν συμπαιγνίας.

Είναι όντως διαφορετικά πράγματα γενικά και δεν τίθεται θέμα να μπορούμε εμείς να ακολουθούμαι τη ποιότητά τους γιατί είναι διαφορετική η δεξαμενή και ο πλούτος. Για τα δεδομένα που υπάρχουν στη χώρα είμαστε σε επίπεδο πάνω από το αναμενόμενο.
pan24
QUOTE (natouralistis @ Feb 3 2019, 23:36 ) *
Το τι να τους κάνεις, απαντάει η καριέρα τους. 4 τελικοί, 2 κατακτήσεις. Βασικοί και οι 2. Πριν ακόμα 30ρίσουν.

Αυτό είναι το μπάσκετ, το ποδόσφαιρο και ο ομαδικός αθλητισμός, για να πετύχεις θες ρόλους, δεν είναι one man show.

Για τον Μάντζαρη είναι χιλιοειπωμένα, όχι μόνο δεν έκανε step up αλλά η καριέρα του έχει πάρει τη κατιούσα.

Βέβαια εγώ δεν έκανα λόγο για καμιά αδικία, απάντησα στο αυθαίρετο συμπέρασμά σου, προερχόμενο από ανύπαρκτες πραγματικότητες.

" Ο τίμα στο μυαλό του Μπλατ ήρθε για να παίζει βασικός και ο Παπανικολάου θα σκούπιζε τον πάγκο." Δεν ισχύει.

" Οι Έλληνες παίχτες δεν κάνουν και καλά κάνει ο Μπλατ και δεν τους εμπιστεύεται και δεν τους βάζει όσο πριν." Δεν ισχύει.

Πρώτον γιατί το να λέμε ότι έκανε τη χάρη ο Μπαρτζώκας και ο Σφαιρόπουλος στον Σπανούλη , τον Πρίντεζη και τον Παπανικολάου και παίζανε λόγω καταγωγής είναι αστείο και δεύτερον γιατί σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια ο μόνος που έχασε τον ρόλο του είναι ο Μάντζαρης.

Από 2 ανύπαρκτα σενάρια καταλήγεις στο εντελώς αυθαίρετο συμπέρασμα "Για αυτό οι δημοσιογράφοι φίλοι των παιχτών, παίρνουν και χαρτζηλίκι από ορισμένους κράζουν τον Μπλατ". Πρώτον γιατί κανένας δημοσιογράφος δεν κράζει τον Μπλατ, και δεύτερον ξεκολλάτε λίγο ρε παίδες. Τι λέμε τώρα..Έχει ανάγκη ο χ φτασμένος Έλληνας μπασκετμπολίστας με τα εκατομμύρια στον τραπεζικό λογαριασμό και αναγνωρισιμότητα μεγαλύτερη από οποιονδήποτε σημαντικό παράγοντα αυτής της χώρας να γράψει καλά πράγματα για αυτόν ο Ιωάννου; Λες και μιλάμε για τον 16χρονο του Λοκρού Αταλάντης που έδωσε ο μπαμπάς του μια διαφήμιση στο Basketblog για να γράψουν άρθρο για το πιτσιρικά και το ταλέντο του...

For the record το 3αρι που ανεφερα δεν ειναι ο Παπανικολαου.Αυτον τον ειπα στις εξαιρεσεις μαζι με τον Σλουκα
Τον Μαντζαρη ηθελα να αναφερω ονομαστικα
Αυτο με το 3αρι ηταν παραδειγμα των παικτων που βγαινουν τωρα.Αν επρεπε να πηγανει σε καποιον συγκεκριμενα πιο πολυ στον αλλο Παπ θα πηγαινε...

Για τους τελικους και τις κουπες θα φανει τι θα κανουν οταν σταματησουν οι 2 που τραβηξαν το κουπι τοτε και βρισκονταν στην καλυτερη φαση της καριερας τους

Για τον Τιμμα ουτε εγω ουτε εσυ ειμαστε στο μυαλο του Μπλατ
Ομως το γεγονος ειναι οτι εδωσε το μεγαλυτερο η δευτερο μεγαλυτερο συμβολαιο ξενου σε παικτη που εχει ως κυρια θεση το 3(στο 4 παει μονο σε κοντα σχηματα για λιγα λεπτα),δηλαδη την θεση που παιζει ο Παπανικολαου

Δεν εχασε τον ρολο του μονο ο Μαντζαρης
Ο ρολος του Σπανουλη ειναι μικροτερος απο τα προηγουμενα χρονια.Οχι τοσο σε λεπτα οσο οτι δεν περνανε ολες οι μπαλες απο τα χερια τυ,οτι πολλες φορες στο δευτερο λαθος τον αλλαζει και οτι συχνα δεν τον εχει μεσα στο τελος
Δηλαδη οτι τον αντιμετωπιζει σαν εναν απλα καλο παικτη και οχι θεο,αυτο εχει σχολιαστει πολλακις

Επισης ειναι -1 Ελληνας στο ροτεισον γιατι ο Παπαπετρου αντικατασταθηκε μεν απο τον Βεζενκοφ αλλα ο Βεζενκοφ εχει πολυ μικροτερο ρολο απο αυτον που ειχε ο Παπαπετρου οποτε οσους δημοσιογραφους εχουν το κολλημα με τον ρολο των Ελληνων τους χτυπαει
Δικαιωμα τους να κρινουν,δικαιωμα μας ομως και να τους κρινουμε

Κανενας δεν εκανε χαρη στους 3 συγκεκριμενους(ενω θεωρω οτι στον Μαντζαρη μαλλον εκαναν χαρη που ειχε μεγαλυτερο ρολο απο τον Χακετ) που λες αλλα και ο Μπλατ δεν κανει κανενα λαθος στην διαχειριση τους αυτο υποστηριζω
Γιατι τι δεν εχει ακουσει ειδικα σε σχεση με τον ρολο του Σπανουλη αλλα και για την μη χρησιμοποιηση του Μαντζαρη

Οι δημοσιογραφοι (αν-οσοι) παιρνουν χαρτζιλικι δεν το κανουν για να σπρωξουν τον χ παικτη.Οταν τα παιρνει απο εναν μανατζερ δεν προκειται να γραψει κακο λογο για παικτη του συγκεκριμενου μανατζερ ειτε παιζει στους Γουοριορς ειτε στον Λοκρο Αταλαντης
Επισης οταν ο δημοσιογραφος εχει φιλικη σχεση με καποιον παικτη πολυ πιο δυσκολα θα γραψει κατι κακο για αυτον
natouralistis
Είμαστε μια χώρα που χρεοκόπησε.

Αποτέλεσμα αυτού, τα περισσότερα παιδιά ακαδημιών μπάσκετ στην εφηβική ηλικία να στρέφονται αποκλειστικά και μόνο στις Πανελλήνιες με σκοπό την εισαγωγή στην Αστυνομία ή τη ΣΜΥ για να εξασφαλίσουν ένα μεροκάματο για τη ζωή τους.

Η υπογεννητικότητα στη χώρα μας είναι η μεγαλύτερη στην Ευρώπη. Ακόμα και αυτοί που κάνουν παιδιά, κάνουν κατά μέσο όρο 1.26. τη στιγμή που χρειάζονται 2.1 για τη διατήρηση του πληθυσμού. Οι άνθρωποι άνω των 65 στη χώρα αντιπροσωπεύουν το 1/4 του πληθυσμού.

Και εσείς εντοπίζετε το πρόβλημα της μη ύπαρξης πληθώρας ταλέντων, σε επίπεδο μάλιστα NBA στη κακή εφαρμογή που έχουν στο μυαλό τους οι Έλληνες προπονητές της σχολής του σκεπτόμενου μπάσκετ...
akratacity
QUOTE (natouralistis @ Feb 4 2019, 00:42 ) *
Είμαστε μια χώρα που χρεοκόπησε.

Αποτέλεσμα αυτού, τα περισσότερα παιδιά ακαδημιών μπάσκετ στην εφηβική ηλικία να στρέφονται αποκλειστικά και μόνο στις Πανελλήνιες με σκοπό την εισαγωγή στην Αστυνομία ή τη ΣΜΥ για να εξασφαλίσουν ένα μεροκάματο για τη ζωή τους.

Η υπογεννητικότητα στη χώρα μας είναι η μεγαλύτερη στην Ευρώπη. Ακόμα και αυτοί που κάνουν παιδιά, κάνουν κατά μέσο όρο 1.26. Οι άνθρωποι άνω των 65 στη χώρα αντιπροσωπεύουν το 1/4 του πληθυσμού.

Και εσείς εντοπίζετε το πρόβλημα της μη ύπαρξης πληθώρας ταλέντων, σε επίπεδο μάλιστα NBA στη κακή εφαρμογή που έχουν στο μυαλό τους οι Έλληνες προπονητές της σχολής του σκεπτόμενου μπάσκετ...

Δεν ξερω αν εχεις βρεθει καποια στιγμη στη ζωη σου σε καποια ομαδα. Η μικρη μου εμπειρια μου δειχνει οτι το πλανο του Ελληνα προπονητη εξυπηρετει αποκλειστικα την ομαδα και μαλιστα εις βαρος της ατομικης βελτιωσης.

Υπαρχουν προπονητες που βαζουν παιδια, που δυσκολευονται να κανουν ντριμπλα, να παιζουν συστηματα στην επιθεση. Εχω συναντησει σε αγωνα παμπαιδων προπονητη που ηθελε οπως υποστηριξε να δοκιμασει αμυνα ζωνης και το επραξε παρολο που απαγορευεται απο κανονισμους.

Ειμαστε μια χωρα που οποιοσδηποτε παιχτης γυρω στα δυο μετρα θα αναγκαστει να παιξει στο 5 επειδη ειναι ο πιο ψηλος της ομαδας ασχετα αν εχει ταλεντο που μπορει να τον κανει εναν πολυ καλο πχ περιφερειακο. Ειμαστε μια χωρα που εχει πολλα χρονια να βγαλει εναν σουτερ κορυφαιου επιπεδου επειδη το πλανο λεει πχ παιχνιδι απο το ποστ και πρεπει να τηρηθει ευλαβικα. Ολα αυτα μπορει να σου φαινονται αμελητεα αλλα δεν γινεται ενας παιχτης ξαφνικα στα 18 του να μαθει τα βασικα του μπασκετ αν δεν εχει δουλεψει σε μικρη ηλικια.

Η κριση και η οικονομικη κατασταση της χωρας οπωσδηποτε ειναι ενας ανασταλτικος παραγοντας αλλα δεν ειναι η μοναδικη αληθεια στην προκειμενη περιπτωση.
pan24
@natouralistis
Ενω αυτα που λες στο συγκεκριμενο για την κατασταση της χωρας ειναι σωστα δεν εχουν καμια σχεση με αυτο που γινεται στις περισσοτερες ακαδημιες οπου ο προπονητης δεν κοιταει πως θα εξελιξει παικτες αλλα πως θα παρει μεταλλια στα παιδικα
Νοοοτροπια που αντικατοπτριζεται και σε επιπεδο μικρων Εθνικων με χαρακτηριστικο παραδειγμα ο Χαραλαμποπουλος που καθε καλοκαιρι τον ειχαν να πηγαινει σε 2-3 τουρνουα Εθνικων για να παρουμε μεταλλιο

Δεν φταιει η υπογεννητικοτητα που προπονητης τρωει ωρες για να μαθει σε 15χρονα να παιζουν ζωνη αλλα δεν ασχολειται η δεν ξερει να τους μαθει πως να σουταρουν σωστα

Αυτη η συζητηση ειναι εκτος θεματος εδω ομως εχει γινει πολλες φορες σε αλλα τοπικ

Σε καθε περιπτωση αν για οποιονδηποτε λογο οι Ελληνες που υπαρχουν δεν κανουν για αυτο το επιπεδο η εστω ο προπονητης θεωρει οτι δεν κανουν καλα κανει και τους εχει στον παγκο

Το προβλημα του Ολυμπιακου σε μερικα χρονια θα ειναι μεγαλο οπως ειναι και του Παναθηναικου γιατι οι μονοι Ελληνες στο ροστερ του που μπορουν να εχουν σοβαρο ρολο(πανω απο 5-10' δηλαδη) σε ομαδα euroleague ειναι οι Σπανουλης,Πριντεζης,Παπανικολαου με τους δυο πρωτους λογικα να σταματανε μεσα στην επομενη διετια χωρις να φαινεται να υπαρχει κατι ιδιαιτερο απο πισω στην χωρα γενικοτερα σαν ταλεντο που μπορει να διαδεχθει αυτους
natouralistis
QUOTE (akratacity @ Feb 4 2019, 00:51 ) *
Δεν ξερω αν εχεις βρεθει καποια στιγμη στη ζωη σου σε καποια ομαδα. Η μικρη μου εμπειρια μου δειχνει οτι το πλανο του Ελληνα προπονητη εξυπηρετει αποκλειστικα την ομαδα και μαλιστα εις βαρος της ατομικης βελτιωσης.

Υπαρχουν προπονητες που βαζουν παιδια, που δυσκολευονται να κανουν ντριμπλα, να παιζουν συστηματα στην επιθεση. Εχω συναντησει σε αγωνα παμπαιδων προπονητη που ηθελε οπως υποστηριξε να δοκιμασει αμυνα ζωνης και το επραξε παρολο που απαγορευεται απο κανονισμους.

Ειμαστε μια χωρα που οποιοσδηποτε παιχτης γυρω στα δυο μετρα θα αναγκαστει να παιξει στο 5 επειδη ειναι ο πιο ψηλος της ομαδας ασχετα αν εχει ταλεντο που μπορει να τον κανει εναν πολυ καλο πχ περιφερειακο. Ειμαστε μια χωρα που εχει πολλα χρονια να βγαλει εναν σουτερ κορυφαιου επιπεδου επειδη το πλανο λεει πχ παιχνιδι απο το ποστ και πρεπει να τηρηθει ευλαβικα. Ολα αυτα μπορει να σου φαινονται αμελητεα αλλα δεν γινεται ενας παιχτης ξαφνικα στα 18 του να μαθει τα βασικα του μπασκετ αν δεν εχει δουλεψει σε μικρη ηλικια.

Η κριση και η οικονομικη κατασταση της χωρας οπωσδηποτε ειναι ενας ανασταλτικος παραγοντας αλλα δεν ειναι η μοναδικη αληθεια στην προκειμενη περιπτωση.


Δεν πιστεύω ότι ο Σπανούλης, ο Διαμαντίδης και ο Παπαλουκάς είχαν τίποτα γκουρού να τους προπονούν στη παιδική ηλικία. Οι 2 τελευταίοι δεν είχαν κληθει καν σε κάποια μικρή εθνική. Και 3 γίνανε οι κορυφαίοι γκαρντ στην Ευρώπη.

Προφανώς και στις ακαδημίες ως επι το πλείστον γίνεται δουλειά του ποδαριού, ίσα ίσα να παίρνουμε την συνδρομή αλλά το πρόβλημα μη ύπαρξης πολλών νέων καλών παιχτών από την αναπτυξιακή διαδικασία δεν έγκειται στη μεθοδολογία αλλά στους λόγους που εξήγησα παραπάνω. Δεν υπάρχουν καν παιδιά και αυτά που ξεχωρίζουν επιλέγουν την επαγγελματική τους σταδιοδρομία γιατί στο μπάσκετ δεν έχει πια λεφτά. Αν κάποιος πιστεύει ότι αλλάζοντας τη μέθοδο θα αρχίσουμε να βγάζουμε σωρηδόν Nbaers και οι ομάδες μας θα παίζουν μπάσκετ τύπου dream team , έχει μπροστά του μια χρυσή ευκαιρία να θησαυρίσει.
Conan1982
Δυστυχώς ο Natouralistis έχει δίκιο. Είναι και ποσοτικό το θέμα, οι Αμερικάνοι δεν βγάζουν τόσους παικταράδες για κάποιο μεταφυσικό λόγο, τους βγάζουν γιατί έχουν μεγάλο πληθυσμό και ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού ασχολείται με το άθλημα.
Εμείς προφανώς ήμασταν και συνεχίζουμε να ήμαστε μια μικρή χώρα αλλά όλο και λιγότερα παιδιά ασχολούνται με το άθλημα, στατιστικά και ποσοτικά όλο και λιγότερα παιδιά θα εξελιχθούν.
Από κει και πέρα είναι φυσικά θέμα πόσο τα παιδιά θα μπορέσουν να εκμεταλλευτούν το δυναμικό τους, πόσο σωστή δουλειά θα γίνει στις ακαδημίες, τι ευκαιρίες θα έχουν κλπ. Αλλά αυτά δεν ξέρω πόσο έχουν αλλάξει τα τελευταία χρόνια, και πιστεύω ότι αν έχουν αλλάξει έχουν προς το καλύτερο. Το ζήτημα είναι σε ένα μεγάλο μέρος καθαρά ποσοτικό και το έχω ξαναγράψει ότι αρκεί να κάνουμε μια βόλτα όπου υπάρχουν μπασκέτες υπαίθριες, όταν ήμουν μικρός (και όταν ήμουν λιγότερο μεγάλος τώρα που το σκέφτομαι) ήταν γεμάτες, τώρα είναι άδειες, στο χωριό μου στις πόλεις, στην Αθήνα και λογικά παντου.
RipCity
QUOTE (Conan1982 @ Feb 4 2019, 07:54 ) *
Δυστυχώς ο Natouralistis έχει δίκιο. Είναι και ποσοτικό το θέμα, οι Αμερικάνοι δεν βγάζουν τόσους παικταράδες για κάποιο μεταφυσικό λόγο, τους βγάζουν γιατί έχουν μεγάλο πληθυσμό και ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού ασχολείται με το άθλημα.
Εμείς προφανώς ήμασταν και συνεχίζουμε να ήμαστε μια μικρή χώρα αλλά όλο και λιγότερα παιδιά ασχολούνται με το άθλημα, στατιστικά και ποσοτικά όλο και λιγότερα παιδιά θα εξελιχθούν.
Από κει και πέρα είναι φυσικά θέμα πόσο τα παιδιά θα μπορέσουν να εκμεταλλευτούν το δυναμικό τους, πόσο σωστή δουλειά θα γίνει στις ακαδημίες, τι ευκαιρίες θα έχουν κλπ. Αλλά αυτά δεν ξέρω πόσο έχουν αλλάξει τα τελευταία χρόνια, και πιστεύω ότι αν έχουν αλλάξει έχουν προς το καλύτερο. Το ζήτημα είναι σε ένα μεγάλο μέρος καθαρά ποσοτικό και το έχω ξαναγράψει ότι αρκεί να κάνουμε μια βόλτα όπου υπάρχουν μπασκέτες υπαίθριες, όταν ήμουν μικρός (και όταν ήμουν λιγότερο μεγάλος τώρα που το σκέφτομαι) ήταν γεμάτες, τώρα είναι άδειες, στο χωριό μου στις πόλεις, στην Αθήνα και λογικά παντου.


Ναι, αλλά υπάρχουν και χώρες μικρότερες και φτωχότερες από τη δική μας που συνεχίζουν και παράγουν παικταραδες. Κι αν με την Αμερική δε συγκρίνομαστε με άλλους θα έπρεπε. Και δε λέω από άποψη αποτελεσμάτων εθνικής γιατί αυτό δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα. Μιλάω για παίκτες ικανούς να σταθούν ανάμεσα στους καλύτερους του κόσμου και θα μπορούσαν να πάνε στο ΝΒΑ. Μόνο τον Γιάννη έχουμε βγαλει την τελευταία δεκαετία, άντε ας πούμε και τον Σλουκα, που παιζεται.
Conan1982
QUOTE (RipCity @ Feb 4 2019, 09:35 ) *
Ναι, αλλά υπάρχουν και χώρες μικρότερες και φτωχότερες από τη δική μας που συνεχίζουν και παράγουν παικταραδες. Κι αν με την Αμερική δε συγκρίνομαστε με άλλους θα έπρεπε. Και δε λέω από άποψη αποτελεσμάτων εθνικής γιατί αυτό δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα. Μιλάω για παίκτες ικανούς να σταθούν ανάμεσα στους καλύτερους του κόσμου και θα μπορούσαν να πάνε στο ΝΒΑ. Μόνο τον Γιάννη έχουμε βγαλει την τελευταία δεκαετία, άντε ας πούμε και τον Σλουκα, που παιζεται.


Είναι τα 2 κομμάτια που λέγαμε, στην Σερβία ας πούμε που είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα έχουν και τα 2, και μεγάλο μέρος των μικρών ασχολείται με το μπάσκετ από μικροί και γίνεται σωστή δουλειά και μαθαίνουν παραπάνω από ικανοποιητικά τα βασικά του μπάσκετ.
Zephyr
Παίδες δεν χρειάζονται διαφωνίες, όλα όσα ειπώθηκαν είναι σωστά.

Προφανέστατα αυτό που λέει ο Natouralistis έχει βάση. Εγώ π.χ. που τώρα είμαι γραφείο και αντί να δουλέψω γράφω στο basketforum ( tongue.gif ) αν το παιδί μου δεν βγει υπερταλέντο τύπου "Σπανούλης από τα γεννοφάσκια του", δεν θα το στρέψω επαγγελματικά εκεί. Και φαντάζομαι είναι πολλοί αυτοί που σκέφτονται έτσι γιατί δεν χαραμίζεις τα χρόνια του παιδιού σου την στιγμή που χίλιοι δυο αστάθμητοι παράγοντες (π.χ. τραυματισμός) μπορούν να του κόψουν την καριέρα πολύ πολύ νωρίς. Και δεν έχουμε 1990-2000 ώστε να υπάρχουν ευκαιρίες για να κάνει κάτι άλλο.

Από την άλλη προφανέστατα είμαστε χίλια χρόνια πίσω από τον ήλιο σε θέμα νοοτροπίας και εκπαίδευσης. Και αυτό φυσικά φαίνεται και στις ακαδημίες μπάσκετ. Καλά που έφυγε ο Γιάννης νωρίς και ενηλικιώθηκε μπασκετικά στο ΝΒΑ, εδώ θα τον είχαν κάνει ριμ προτέκτορ οι ειδήμονες και θα τον έκραζαν που δεν βάζει τρίποντα. Δεν είναι τυχαίο που ο Ντούσαν Βούκτσεβιτς πήρε τον γιο του Τρίσταν άρον άρον και έφυγε για Ρεάλ. Ο άνθρωπος τόσα χρόνια μπάσκετ έπαιζε και είδε τι δουλειά (δεν) γίνεται στις ακαδημίες του Ολυμπιακού. Χάσαμε έτσι ένα από τα (θεωρητικά πάντα) καλύτερα ταλέντα τις νέας γενιάς. Συγχαρητήρια ελληνικό μπάσκετ 41.gif

Αλλά όταν οι φωνές "δημοσιογραφίας" είναι εμποτισμένες στην σάπια αυτή νοοτροπία (νταβατζιλίκι, μανατζεριλίκι, κολλητιλίκι, και νοσταλγία 90ς ανακατεμένη με συγκεκαλυμμένο εθνικισμό - "φταίνε οι ξένοι που δεν παίζουν τα παιδιά μας") και οι φωνές αυτές ακόμα έχουν πέραση, ας μην περιμένουμε πολλά. Το παρήγορο είναι ότι πλέον πολλοί τους κράζουν ανοιχτά στα σόσιαλ, δείγμα ότι υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που σκέφτονται και δεν τρώνε φρέσκο σανό.
pan24
QUOTE (Conan1982 @ Feb 4 2019, 09:42 ) *
Είναι τα 2 κομμάτια που λέγαμε, στην Σερβία ας πούμε που είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα έχουν και τα 2, και μεγάλο μέρος των μικρών ασχολείται με το μπάσκετ από μικροί και γίνεται σωστή δουλειά και μαθαίνουν παραπάνω από ικανοποιητικά τα βασικά του μπάσκετ.

Πλεον παικτες βγαζει και η Λετονια ας πουμε που πολυ μικροτερη μας ειναι και χωρις καμια τρελη μπασκετικη παραδοση

Και βεβαια δεν ξεκινησε απο,που ειναι και καπως offtopic εδω, η συζητηση
Απο την στιγμη που για τον α,β,γ λογο δεν βγαινουν Ελληνες παικταραδες με το ταλεντο των παλαιοτερων γενεων και κατα συνεπεια αυτο που λεγαμε σκεπτομενο μπασκετ εχει μετατραπει και πλεον Ελληνικο μπασκετ εννοουν μπασκετ-κλεφτοπολεμος με παικτες περιορισμενων δυνατοτητων επιθετικα η λυση ειναι να στηριχθεις σε ξενους και σχεδον αναγκαστικα να αλλαξεις μοντελο

Αυτο που προσπαθησαμε να κανουμε εμεις με τον Πασκουαλ,αυτο που κανετε τωρα εσεις με τον Μπλατ

*Αυτο που λεει ο Zephyr ειναι σωστοτατο.Ο Γιαννης ειναι ενας παικτης που εδω θα τον ειχαν κανει Ελληνα Γκιστ
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.