Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ολυμπιακός - Επικαιρότητα 2018-19
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
fotisv
QUOTE (golitog7 @ Oct 14 2018, 21:00 ) *
έλα ντε. Αυτή την απορία έχω και εγώ

θα εχει τεραστια διαφορα προς το καλυτερο ... αν οι "μικρες' ομαδες νιωσουν οτι μπορουν να χτυπησουν τα θηρια θα βλεπουμε πιο δυνατα ματσακια ...
rankin
QUOTE(yorgos @ Oct 14 2018, 23:24 ) *
Kudos για την αναφορά στον MC Hammer πάντως, τον φοβερό ιερέα-μάνατζερ καζίνο-χιπχόπερ και πρωταγωνιστή ρε-αλήτη σόου που είναι από τις πρώτες εικόνες που θυμάμαι στο τότε σούπερ ντούπερ Τζερόνιμο Γκρούβι (ε ρε γλέντια, ποιος έβλεπε Heratbreakers με ένα μπούλη φλώρο κι έναν που φορούσε μπαντάνες Guns N Roses και το' παιζε τυπάς; ). Ο μπούλης λεγόταν Φωτίου πάντως, ο άλλος δε θυμάμαι. Το Φωτίου τον πέτυχα μια φορά σε ένα ασανσέρ, ήταν όλο κέφια και μου λέει "τι λέει μεγάλε; κάνεις πολύ γυμναστήριο; χαχα". Του γρύλλισα.


Kudos για την αναφορά στον Geronimo Groovy... Πραγματικά πολύ σκλερός σταθμός, και στα FM και στην τιβι...

Η χαρά των NKOTB ήταν στα early 90s...
Δοξα τον γιαραμπή, υπήρχαν και άλλοι σταθμοί τότε (ήταν πολύ πιο χυμα και το ραδιοφωνικο τοπίο) και υπήρχαν επιλογές.

Ο τζερόνιμο ηταν ο σταθμός των teenagers. Λιγο αργότερα τον αντικατέστησε ο Ατλαντίς, οπου αντι για NKOTB έπαιζε Βασίλη Παπακωνσταντίνου ανα τρία τραγουδια...
Δοξα τον γιαραμπή, υπήρχαν και άλλοι σταθμοί τότε και υπήρχαν επιλογές.

Θυμάμαι κάτι μεταμεσονύκτιες εκπομπές του τζερονιμο στο ραδιοφωνο, που έπαιρναν τηλέφωνο και λέγανε χαμηλοφώνως (για να μη ξυπνήσει ο μπαμπάς και η μαμά), τα αγοράκια και τα κοριτσάκια, ιστορίες απο μπαλαμουτιάσματα στον Φωτίου και στον... Κουμπουρά (?)

Ζητώ συγγνώμη για το offtopic, αλλά εδώ θα πρέπει εκτός των άλλων, να μεταλαμπαδεύουμε γνώση και πληροφορία...

**Αυτον με την μπαντάνα δεν τον θυμάμαι.... Νομιζω οτι δεν ειχα δει πολυ "τζερονιμο γκρουβι τελεβιζιον, τζει τζι τι βιιιιιι" (θυμάμαι ομως το τραγουδάκι)


QUOTE(rchos @ Oct 15 2018, 00:23 ) *
Ο Σάρας πάντως που αν μη τι άλλο από μπάσκετ ξέρει πέρσι έκανε πολύ εγκωμιαστικά σχόλια για τον Γάλλο.

Ναι, ειπε καλά λόγια, αλλά δε σκίστηκε κι ολας να τον κρατήσει...

Δεν το συνεχίζω πάντως. Δε θέλω να εκληφθεί ως τυφλή εμπάθεια απο μέρους μου.
Θεωρώ πως σαν επιλογή βρισκόταν σε εντελώς άλλη λογική απο αυτη του Χένρυ
Δε διαφωνώ πως ενας παίχτης που μπορει να βοηθησει και στο 2 και στο 3, ειναι χρήσιμος
Επίσης, το σουτάκι του, έστω και αν δεν πειθει σαν στυλ, ειναι αποτελεσματικό για την ώρα

Με αγχώνει ο χειρισμός του και η (όποια) δημιουργία του. Δε με πείθει οτι ειναι μπασκετίλας.

Εχει αρετές σαν παίχτης, αλλά αν διάλεγα εγώ, δυσκολα θα κατέληγα να δωσω θέση ξένου στον Τουπαν.
Αυτό δε λέει φυσικά κάτι, γιατι ο Μπλατ ξέρει καλύτερα απο εμένα, συνεπώς, μη βαράτε...
rchos
QUOTE(rankin @ Oct 15 2018, 10:24 ) *
Θεωρώ πως σαν επιλογή βρισκόταν σε εντελώς άλλη λογική απο αυτη του Χένρυ


Αυτό βασικά είναι και το μοναδικό που δεν μπορώ να αντιληφθώ κι εγώ από την φετινή μεταγραφική περίοδο.

Πώς για δεύτερη επιλογή πίσω από τον Χένρι τελικά καταλήγεις να πάρεις τον Τουπάν.Δεν βρίσκω κάποιο σημείο επαφής μεταξύ των δύο περά ίσως από την ικανότητα και των δύο να μαρκάρουν και να πιέζουν τον παίχτη που έχει την μπάλα.
basket72
QUOTE (rchos @ Oct 15 2018, 19:19 ) *
..ώς για δεύτερη επιλογή πίσω από τον Χένρι τελικά καταλήγεις να πάρεις τον Τουπάν.Δεν βρίσκω κάποιο σημείο επαφής μεταξύ των δύο περά ίσως από την ικανότητα και των δύο να μαρκάρουν και να πιέζουν τον παίχτη που έχει την μπάλα.


Αυτό ήταν και το κριτήριο τελικά. Η άμυνα τους στην μπάλα και το μάκρος από τη θέση 2.

Επιπλέον, ίσως και να σκέφτηκε ότι αφού δεν έβρισκε έναν γκαρντ στυλ Χένρι, ας κάλυπτε το 2-3 με έναν διπλοθεσίτη σαν τον Γάλλο, ώστε να μπορεί να εκμεταλλευτεί καλύτερα τον πασπαρτού Παπανικολάου.

* Ωραίος ο Γκόρντος Λιού. 69.gif με κορυφαία του ταινία του το 36ο Δωμάτιο των Σαολίν.
T.W.Is.M.
Το ειχα ξαναγραψει καποτε και το λεω και τωρα με αφορμη το ματς με την Κυμη, αλλα και αυτο του Παναθηναικου με τον Αρη. Μακαρι οι 2 τους να παιζουν τα παιχνιδια πρωταθληματος 2 μερες μετα το ευρωπαικο ματς και να μην εχουν την εξτρα ημερα ξεκουρασης. Θα δουμε πιο ενδιαφεροντα ματς στο πρωταθλημα(ο ΠΑΟ αν δεν εμπαινε ο Καλαθης και οι υπολοιποι βασικοι μεχρι που εχανε απο τον Αρη, μη σας ξεγελανε οι 14 ποντοι διαφορα), θα βρεθουν οι κουρασμενοι μεγαλοι σε πιο δυσκολες συνθηκες και θα κανουν καλυτερες προετοιμασιες για την Ευρωλιγκα(ενα ματς με την Κυμη που κρινεται στον ποντο ειναι πιο χρησιμο απο ενα ματς του 65-90) και θα δωσουν κινητρο και στους "μικρους"(την Κυμη εννοω, οχι τον Αρη) να χτυπανε ολα τα παιχνιδια(οπως εκανε κι ο Χολαργος στο ΣΕΦ) και να κερδιζουν περισσοτερες εμπειριες.
Πού θα παει, καποιοι θα τα καταφερουν να κερδισουν κιολας...
yorgos
QUOTE
Θυμάμαι κάτι μεταμεσονύκτιες εκπομπές του τζερονιμο στο ραδιοφωνο, που έπαιρναν τηλέφωνο και λέγανε χαμηλοφώνως (για να μη ξυπνήσει ο μπαμπάς και η μαμά), τα αγοράκια και τα κοριτσάκια, ιστορίες απο μπαλαμουτιάσματα στον Φωτίου και στον... Κουμπουρά (?)
**Αυτον με την μπαντάνα δεν τον θυμάμαι.... Νομιζω οτι δεν ειχα δει πολυ "τζερονιμο γκρουβι τελεβιζιον, τζει τζι τι βιιιιιι" (θυμάμαι ομως το τραγουδάκι)




Λοιπόν ο ένας ήταν ο Τάκης Φωτίου κι ο άλλος νομίζω ο Αλέξανδρος Πέτρακας που ήταν κάτι σαν τον Σκριτς από το saved by the bell προσποιούμενος το χεβιμεταλά, απίστευτα κωμικό υβρίδιο. Ιδού κι ένα βίντιου όπου ο Φωτίου αμετανόητος συνεχίζει με το ίδιο φλούφλικο στιλ. Στα σχόλια από κάτω πάντως αναφέρονται ενδιαφέρονται πράγματα για τις γραμμές 090 (άλλο σημείο αναφοράς της τηλεοπτικής εποχής... καλά έλεγε ο Γεωργίου "κάποτε οι Έλληνες πλήρωναν το μ...ί, τώρα πληρώνουν την αναμονή!").

https://www.youtube.com/watch?v=Dy5001d5xMw
QUOTE
Ζητώ συγγνώμη για το offtopic, αλλά εδώ θα πρέπει εκτός των άλλων, να μεταλαμπαδεύουμε γνώση και πληροφορία...


Κι εγώ φλερτάροντας με το 5ο και οριστικό μου φάουλ ζητώ την επιείκια των μοντς αλλά αν δεν τα πούμε εδώ, πού θα τα πούμε; Θα χαθούν αυτά τα διαμάντια της εποχής που ήμασταν νέοι, τότε που φορούσαμε μπουφάν flight για να πάμε στο γήπεδο (όπου τα βάζαμε ανάποδα αν ήμασταν Αρειανοί), που οι "κακοί" φορούσαν βέρμαχτ, που γυρίζαμε από το σχολείο τρέχοντας να δούμε στο "321 Αντένα" τα μαστ... ε τα χορευτικά ήθελα να πω της Άννα Μαρίας Λογοθέτη.

https://www.youtube.com/watch?v=vBgcQ-EZQNA

ΜΕτά έκανε και διαφήμιση για γάλατα
https://www.youtube.com/watch?v=EhCctwXyCds
ενώ υπάρχει και μια απίθανη εκπομπή όπου τρίβεται στο Μεϊμαράκη σε εκπομπή της Μιχαλονάκου, πριν αυτή ξεκινήσει το Ερωτοδικέιο, το οποίο ήταν ο πρόδρομος του "Αυτόφωρο" με Πέτρο ΛΕωτσάκο (που τον διέγραψε ο Λεβέντης από το κόμμα) και Πέπη Τσεσμελή, μίστερ μπούτια, Αγαμέμνονα και Μίστερ Εθνικό Σταρ.

Ορίστε για να μη λέτε ότι είμαι και εντελώς οφ τόπικ, στο Φ4 του Τελ Αβίβ ο πρώτος ημιτελικός Παναθηναϊκού-Ολυμπιακού έγινε πολύ νωρίς (παίζει να ήταν και 4 το απόγευμα), οπότε συνέπεσε με το 321. Ομολογώ ότι περίμενα να τελειώσει το "είμαι τρελή για σένα" της Άννα Μαρίας πριν γυρίσω να δω την 35άρα του Βολκόφ και το overplay του κατσέρ Σιγάλα στο Γκάλη που άφησε τον "τι την έκανε τη μπάλα ο Θεός" με μόλις 8π αν θυμάμαι καλά.

Τέλος οφ τόπικ, ας τα βάλει κάποιος μοντ εκεί που πρέπει (σε κάποιο θρεντ "30+ χρήστες ξεσαλώστε τσαούσες;"), υπόσχομαι να είμαι ον τόπικ. Αλλά είναι που κύλησε ένα δάκρυ...
Conan1982
QUOTE (rchos @ Oct 15 2018, 19:19 ) *
Αυτό βασικά είναι και το μοναδικό που δεν μπορώ να αντιληφθώ κι εγώ από την φετινή μεταγραφική περίοδο.

Πώς για δεύτερη επιλογή πίσω από τον Χένρι τελικά καταλήγεις να πάρεις τον Τουπάν.Δεν βρίσκω κάποιο σημείο επαφής μεταξύ των δύο περά ίσως από την ικανότητα και των δύο να μαρκάρουν και να πιέζουν τον παίχτη που έχει την μπάλα.


Ήταν η άμυνα αυτό που έψαχνε προφανώς, τα άλλα ήταν το κάτι παραπάνω.
Σου λέει έχω 3 που μπορούν να οργανώσουν (Γκος-Σπανούλης-Στρέλνιεκς), έχω και έναν που μπορεί να την κατεβάσει για να την δώσει στον οργανωτή (Μάντζαρης), έχω τους ίδιους 3 που μπορούν και να σκοράρουν. Σκορ μέσω της κίνησης, των Plays κλπ θα έχω, η άμυνα είναι το ζητούμενο. Προφανώς και θα προτιμούσε τον Χένρι, αλλά τα λεφτά περιορισμένα, Έφυγε και ο Παπαπέτρου, ο Τίμα δεν είναι ακριβώς ίδια περίπτωση αμυντικά, συμβιβάστηκε με τον τίμιο Τουπάν και του χρόνου βλέπουμε.
Zephyr
QUOTE(Conan1982 @ Oct 16 2018, 13:13 ) *
Ήταν η άμυνα αυτό που έψαχνε προφανώς, τα άλλα ήταν το κάτι παραπάνω.
Σου λέει έχω 3 που μπορούν να οργανώσουν (Γκος-Σπανούλης-Στρέλνιεκς), έχω και έναν που μπορεί να την κατεβάσει για να την δώσει στον οργανωτή (Μάντζαρης), έχω τους ίδιους 3 που μπορούν και να σκοράρουν. Σκορ μέσω της κίνησης, των Plays κλπ θα έχω, η άμυνα είναι το ζητούμενο. Προφανώς και θα προτιμούσε τον Χένρι, αλλά τα λεφτά περιορισμένα, Έφυγε και ο Παπαπέτρου, ο Τίμα δεν είναι ακριβώς ίδια περίπτωση αμυντικά, συμβιβάστηκε με τον τίμιο Τουπάν και του χρόνου βλέπουμε.


Κάπως έτσι το καταλαβαίνω κ εγώ. Βέβαια ακόμα δεν είδαμε τίποτα τρομερές άμυνες από τον Τουπάν αλλά έχουμε καιρό.
Και το σημαντικό είναι ότι στο σύστημα επίθεσης του Μπλατ η μπάλα περνάει απ' όλους (βλ. τελευταία φάση με Κύμη που ξεκινάει από τον Μάντζαρη στο "1"), που σημαίνει ότι δεν τα περιμένεις όλα από τον playmaker και από το πόσο γήπεδο βλέπει. Θετικότατο που έχουμε τον Γκος, ο οποίος 5 ασσίστ ανα παιχνίδι τις έχει για πλάκα αλλά ακόμα και με Μάντζαρη στο "1" βλέπεις σωστή επίθεση. Και αυτό λέγεται "έχω επιτέλους σοβαρό προπονητή" κύριοι.
RipCity
Πάντως είναι πια σαφές ότι τον αδικήσαμε τον Παπαπέτρου σε ότι αφορά το ρόλο του. Ξεπερνούσε αρκετές φορές τα 20 λεπτά και νόμιζε πως σύντομα θα γίνει βασικός οπότε απογοητεύτηκε. Στον Παναθηναικό είναι πιο ξηγημένοι μαζί του, του είπαν εμείς ξύλο θέλουμε να ρίχνεις μαζί με τον Θανάση γιατί δεν κάνεις για τίποτα άλλο και αυτό κάνει.
akratacity
QUOTE (RipCity @ Oct 17 2018, 14:05 ) *
Πάντως είναι πια σαφές ότι τον αδικήσαμε τον Παπαπέτρου σε ότι αφορά το ρόλο του. Ξεπερνούσε αρκετές φορές τα 20 λεπτά και νόμιζε πως σύντομα θα γίνει βασικός οπότε απογοητεύτηκε. Στον Παναθηναικό είναι πιο ξηγημένοι μαζί του, του είπαν εμείς ξύλο θέλουμε να ρίχνεις μαζί με τον Θανάση γιατί δεν κάνεις για τίποτα άλλο και αυτό κάνει.

Η μετάβαση που έκανε φέτος ο Παπαπετρου είναι πολύ δύσκολη. Το θυμόμαστε καλά από την περίπτωση Σπανουλη. Θα χρειαστεί πολύ χρόνο για να βρει τα πατήματα του. Είναι φοβερά αγχωμένος και αυτό φαίνεται και από τις αντιδράσεις του μετά από άστοχη προσπάθεια.

Σίγουρα όμως αν δεν βελτιωθεί γρήγορα και δεν ανεβάσει την απόδοση του δεν θα έχει τη στήριξη που είχε σε εμάς τόσα χρόνια. Στο απέναντι στρατόπεδο εδώ και χρόνια η λέξη υπομονή είναι παντελώς άγνωστη. Αν υπάρξουν και άλλα στραπάτσα όπως το χθεσινό θα βρεθεί σύντομα σε δύσκολη θέση όση στήριξη και αν του προσφέρει ο δημοσιογραφικος στρατός του δγ.
stefkorner
QUOTE (akratacity @ Oct 17 2018, 23:49 ) *
Η μετάβαση που έκανε φέτος ο Παπαπετρου είναι πολύ δύσκολη. Το θυμόμαστε καλά από την περίπτωση Σπανουλη. Θα χρειαστεί πολύ χρόνο για να βρει τα πατήματα του. Είναι φοβερά αγχωμένος και αυτό φαίνεται και από τις αντιδράσεις του μετά από άστοχη προσπάθεια.

Σίγουρα όμως αν δεν βελτιωθεί γρήγορα και δεν ανεβάσει την απόδοση του δεν θα έχει τη στήριξη που είχε σε εμάς τόσα χρόνια. Στο απέναντι στρατόπεδο εδώ και χρόνια η λέξη υπομονή είναι παντελώς άγνωστη. Αν υπάρξουν και άλλα στραπάτσα όπως το χθεσινό θα βρεθεί σύντομα σε δύσκολη θέση όση στήριξη και αν του προσφέρει ο δημοσιογραφικος στρατός του δγ.


συμφωνω και στα δυο σκελη !
ο Παπαπετρου απο την ωρα που ξεκινησαν τα επισημα και η μπαλα καιει αρχισε ξαφνικα να δειχνει εναν εκνευρισμο και ενα αγχος για να αποδειξει γρηγορα πραγματα ,κατι που στα προηγουμενα δυνατα φιλικα δεν εδειξε σε καμια περιπτωση!θα πει καποιος μα φιλικα ηταν ! φιλικα-ξεφιλικα με αυτα πρωτοπαρουσιαστηκε ως νεος παικτης του Παο!
μην προτρεχετε ομως θα συνιστουσα !για την ωρα ικανοποιημενος θα ημουν και εγω παρα πολυ με Βεζενκοφ αντι Παπαπετρου,αλλα αυτα ανατρεπονται !ο καθενας απο αυτους τους δυο μπηκε τελικα με πολυ διαφορετικη ψυχολογια !εγω το ακριβως αναποδο περιμενα με τον Βεζενκοφ πιο σφιγμενο και νευρικο και ο Παπαπετρου αερατο στην αρχη !
πιστευω ομως οτι ειναι κατα πολυ θεμα ψυχολογιας που ανα πασα στιγμη μεταβαλλεται..
αν θυμαμαι καλα ο Βεζενκοφ και στην Μπαρτσα δεν ειχε ξεκινησει ασχημα..!το αντιθετο μαλιστα..!
αν δεν θυμαμαι καλα ,ας διορθωθω
basket72
QUOTE (stefkorner @ Oct 17 2018, 18:56 ) *
συμφωνω και στα δυο σκελη !
ο Παπαπετρου απο την ωρα που ξεκινησαν τα επισημα και η μπαλα καιει αρχισε ξαφνικα να δειχνει εναν εκνευρισμο και ενα αγχος για να αποδειξει γρηγορα πραγματα ,κατι που στα προηγουμενα δυνατα φιλικα δεν εδειξε σε καμια περιπτωση!θα πει καποιος μα φιλικα ηταν ! φιλικα-ξεφιλικα με αυτα πρωτοπαρουσιαστηκε ως νεος παικτης του Παο!
μην προτρεχετε ομως θα συνιστουσα !για την ωρα ικανοποιημενος θα ημουν και εγω παρα πολυ με Βεζενκοφ αντι Παπαπετρου,αλλα αυτα ανατρεπονται !ο καθενας απο αυτους τους δυο μπηκε τελικα με πολυ διαφορετικη ψυχολογια !εγω το ακριβως αναποδο περιμενα με τον Βεζενκοφ πιο σφιγμενα και νευρικο και ο Παπαπετρου αερατο στην αρχη !
πιστευω ομως οτι ειναι κατα πολυ θεμα ψυχολογιας που ανα πασα στιγμη μεταβαλλεται..
αν θυμαμαι καλα ο Βεζενκοφ και στην Μπαρτσα δεν ειχε ξεκινησει ασχημα..!το αντιθετο μαλιστα..!
αν δεν θυμαμαι καλα ,ας διορθωθω



Για τον Πάπι έχεις δίκιο. Αυτός κι αν είναι παίκτης ψυχολογίας. Τα τελευταία χρόνια έχω πειστεί 100%
Πάντως είναι τυχερός στο κομμάτι αυτό, γιατί έχει τον Τσάβι που έχει κουλτούρα κι είναι δίκαιος. Θα τον στηρίξει τον Ιωάννη.

Όσο για τον Βεζένκοφ στάθηκε άτυχος που έπεσε στα χειρότερα χρόνια της Μπαρτσελόνα. Όπως και αρκετοί άλλοι παίκτες. Γι΄αυτό "φώναζε" το πράγμα εδώ και καιρό ότι ήταν ευκαιρία για έναν από τους 2 αιωνίους. Γιατί είχε πολύ μεγαλύτερο κίνητρο από τον δήθεν ριγμένο Ιωάννη με τα 20΄μ.ο.

Άσε που ο Βεζένκοφ είναι κρύο αίμα, κουβαλάει και πιο πολύ μπάσκετ από τον Πάπι, οπότε δεν θα έχει θέμα.
Σε όποιον κι από τους 2 και να πήγαινε το ίδιο καλά θα έμπαινε.

Ο Πάπι να μπει να μαρκάρει, να πάρει ριμπάουντ που τα χρειάζεται η ομάδα του, να τρέξει τον αιφνιδιασμό και μια χαρά θα είναι.
Να αφήσει τα πολλά- πολλά στην επίθεση. Δεν τον πήρε ο Παναθηναϊκός για αυτό.
shaq7
10 μερες εκτος ο στρελνιεκς χανει αρμανι και μακαμπι...Περιμενω step up απο γκος τωρα αλλιως θα χουμε θεμα μονο με τον αρχηγο να δημιουργει.Δεν πρεπει να χαθουν αυτα τα ματς ειναι σημαντικο να κανουμε 2/2.Ελπιζω με τον μπλατ που φαινεται να εμπνεει πολυ την ομαδα αλλα και τον κοσμο που θα ρθει (θα γεμισει αραγε?) να το καταφερουμε!
Conan1982
QUOTE (shaq7 @ Oct 18 2018, 18:32 ) *
10 μερες εκτος ο στρελνιεκς χανει αρμανι και μακαμπι...Περιμενω step up απο γκος τωρα αλλιως θα χουμε θεμα μονο με τον αρχηγο να δημιουργει.Δεν πρεπει να χαθουν αυτα τα ματς ειναι σημαντικο να κανουμε 2/2.Ελπιζω με τον μπλατ που φαινεται να εμπνεει πολυ την ομαδα αλλα και τον κοσμο που θα ρθει (θα γεμισει αραγε?) να το καταφερουμε!


Και ξέρουμε και τις 10 μέρες τις δικές μας....
Ευτυχώς είναι πρώτου βαθμού, οπότε 10 μέρες ακούγονται μια χαρά για να επανέλθει. ελπίζω φέτος να μην ζορίζουμε κανέναν να επανέλθει γρηγορότερα απ' ότι πρέπει.
Για να δούμε, θα δώσει χρόνο συμμετοχής και στον Τολιόπουλο ο Μπλατ; Στο χέρι του είναι να εκμεταλλευτεί κάθε ευκαιρία.
Zephyr
QUOTE(Conan1982 @ Oct 19 2018, 09:23 ) *
Για να δούμε, θα δώσει χρόνο συμμετοχής και στον Τολιόπουλο ο Μπλατ; Στο χέρι του είναι να εκμεταλλευτεί κάθε ευκαιρία.


Αναγκαστικά για να μην σκάσουν οι υπόλοιποι. Εκτός κ αν πάει στο "1" με Σπαν, NWG και Μάντζαρη αποκλειστικά και στο "2" βάλει να ανεβοκατεβαίνουν τα 3αρια - με Αρμάνι κάτι τέτοιο περιμένω. Στο πρωτάθλημα πάντως πρέπει να πάρει χρόνο ο Τολιό.
shtarkws
Η ομιλια Μπλατ στα αποδυτηρια μετα το ματς στην Βιτόρια δειχνει ποσο χαρισματικος ανθρωπος ειναι, ποσο σιγουρος για αυτα που κανει και γιατι οι παικτες ''σκοτώνονται΄' για να τον ικανοποιησουν. Σε κανει να σκεφτεσαι what if αν αυτος ο προπονητης ερχοταν λιγα χρονια νωριτερα, στα prime Σπαν και Πρι
golitog7
QUOTE(shtarkws @ Oct 19 2018, 13:04 ) *
Η ομιλια Μπλατ στα αποδυτηρια μετα το ματς στην Βιτόρια δειχνει ποσο χαρισματικος ανθρωπος ειναι, ποσο σιγουρος για αυτα που κανει και γιατι οι παικτες ''σκοτώνονται΄' για να τον ικανοποιησουν. Σε κανει να σκεφτεσαι what if αν αυτος ο προπονητης ερχοταν λιγα χρονια νωριτερα, στα prime Σπαν και Πρι

Είναι όντως γατόνι. Όταν τον άκουσα συνειδητοποίησα πόσο σημαντικό είναι να είναι αγγλόφωνος ο προπονητής. Δεν λέω λέω ότι οι άλλοι δεν μπορούν να εμπνεύσουν τους παίκτες (βλέπε Ομπράντοβιτς π.χ) αλλά όπως και να το κάνουμε έχει μεγάλο πλεονέκτημα κάποιος που εκφράζεται στη γλώσσα του.
john wick
QUOTE (shtarkws @ Oct 19 2018, 10:04 ) *
Η ομιλια Μπλατ στα αποδυτηρια μετα το ματς στην Βιτόρια δειχνει ποσο χαρισματικος ανθρωπος ειναι, ποσο σιγουρος για αυτα που κανει και γιατι οι παικτες ''σκοτώνονται΄' για να τον ικανοποιησουν. Σε κανει να σκεφτεσαι what if αν αυτος ο προπονητης ερχοταν λιγα χρονια νωριτερα, στα prime Σπαν και Πρι




Δλδ αυτο καταλαβες μετα απο μια ομιλια που γνωριζε οτι θα μεταδοθει στα ΜΜΕ;
Μου θυμισε πριν τους αγωνες που δειχνουν 1~2' απο την ομιλια των προπονητων στους παικτες....
aigio
QUOTE(shtarkws @ Oct 19 2018, 12:04 ) *
Η ομιλια Μπλατ στα αποδυτηρια μετα το ματς στην Βιτόρια δειχνει ποσο χαρισματικος ανθρωπος ειναι, ποσο σιγουρος για αυτα που κανει και γιατι οι παικτες ''σκοτώνονται΄' για να τον ικανοποιησουν. Σε κανει να σκεφτεσαι what if αν αυτος ο προπονητης ερχοταν λιγα χρονια νωριτερα, στα prime Σπαν και Πρι


Εντάξει, πήραμε δυο Ευρωλίγκες και πήγαμε και σε άλλους δυο τελικούς όπου ο νικητής ήταν γηπεδούχος. Πόσα ακόμα να κάναμε; Θέλω να πω, δεν είναι ότι δεν εκμεταλλεύτηκε ο Ολυμπιακός εκείνες τις εποχές.
golitog7
QUOTE(john wick @ Oct 19 2018, 13:49 ) *
Δλδ αυτο καταλαβες μετα απο μια ομιλια που γνωριζε οτι θα μεταδοθει στα ΜΜΕ;
Μου θυμισε πριν τους αγωνες που δειχνουν 1~2' απο την ομιλια των προπονητων στους παικτες....

Ένας λόγος παραπάνω. Και άλλους προπονητές έχω δει σε παρόμοιες καταστάσεις και μιλάνε σαν εμένα στην 6η δημοτικού που ανέβηκα να πω ποίημα
Volunteer
QUOTE (aigio @ Oct 19 2018, 14:49 ) *
Εντάξει, πήραμε δυο Ευρωλίγκες και πήγαμε και σε άλλους δυο τελικούς όπου ο νικητής ήταν γηπεδούχος. Πόσα ακόμα να κάναμε; Θέλω να πω, δεν είναι ότι δεν εκμεταλλεύτηκε ο Ολυμπιακός εκείνες τις εποχές.


Η συμμετοχή των γηπεδούχων στους δύο χαμένους ως δικαιολογία είναι θεμιτή. Προσωπικά αμφιβάλλω κατά πόσον αυτή μπορεί να σταθεί στην περίπτωση του Σφαιρόπουλου. Η δική μου αίσθηση είναι ότι σε οποιοδήποτε γήπεδο και να γίνονταν οι δύο τελικοί, τόσο το '15 όσο και το '17, ο νικητής θα παρέμενε ίδιος.

Και αυτό γιατί:
- Και στις δύο περιπτώσεις ο Ολυμπιακός είχε σαφές μειονέκτημα στη δυναμικότητα του ρόστερ, λόγω χαμηλότερου μπάτζετ και του αντίστοιχου ρικρούτινγκ που αυτό το περιορισμένο μπάτζετ επέβαλλε σε σχέση με τον ανταγωνισμό.
- Ένα μειονέκτημα που έπαιρνε μοιραία μεγαλύτερες διαστάσεις από το χαμηλής δυναμικής και εφευρετικότητας κοουτσάρισμα του Σφαιρόπουλου, το οποίο δεν ήταν απότοκο μόνο της οπτικής με την οποία συνέλαβε τον τρόπο που αντιλαμβανόταν ως τον καλύτερο δυνατό για να κερδίσει το τριήμερο τουρνουά, κάτι σαν αυτό ας πούμε που μάλλον έκανε ο κόουτς Μπι στο Λονδίνο και τίναξε την μπάνκα στον αέρα, αλλά κυρίως λόγω της στενόμυαλης οπτικής με την οποία βλέπει το ίδιο το άθλημα διαχρονικά.
- Ο Ολυμπιακός προσπάθησε και τις δύο φορές να επιβάλλει ένα είδος αντιμπάσκετ μέσα στο παρκέ με σκοπό να περιορίσει την παραγωγικότητα των δύο αντιπάλων του γιατί πολύ απλά ο ίδιος δεν είχε την ικανότητα, ούτε από άποψη ρόστερ, ούτε στησίματος της ομάδας, ούτε προπονητικών ιδεών, να ακολουθήσει τον ρυθμό σε ένα μπάσκετ υψηλών οκτανίων και μεγάλης παραγωγικότητας. Από τη στιγμή που δεν το κατάφερε, δεν έχασε απλά τα ματς αλλά διασύρθηκε.
- Ακόμη και άποψη στατιστικής και πιθανοτήτων ήταν δύσκολο να το καταφέρει...

... Έτσι για να έχουμε μια καλύτερη εικόνα σε σύγκριση με το σύγχρονο ευρωπαϊκό μπάσκετ, ας πούμε από την αρχή της modern F4 era το 1987-88 και μετά, υπάρχουν μόλις τρεις περιπτώσεις στις οποίες το (μεγάλο έως πολύ μεγάλο ) αουτσάιντερ κατάφερε να φέρει τον τελικό στα μέτρα του και να τον οδηγήσει σε τόσο πολύ χαμηλό σκορ όσο ήταν απαραίτητο για να διεκδικήσει τον τίτλο. Η Λιμόζ του Μάλκοβιτς ('93), η Χοβεντούτ του Ομπράντοβιτς ('94) και ο Ολυμπιακός του Ίβκοβιτς ('12). Τρεις προπονητές που έχουν γράψει την ιστορία του αθλήματος, δεν χρειάζεται να επεκταθούμε άλλο. Εδώ αξίζει να αναφερθεί και η παράξενη εξαίρεση το '98 στη Βαρκελώνη. Το μεγάλο φαβορί, η φοβερή και τρομερή Κίντερ του Μεσίνα (αλλά και των Ντανίλοβιτς, Ριγκοντό, Σάβιτς, Νεστέροβιτς, Σκονοκίνι ohmy.gif ) σήκωσε το γάντι που πέταξε εξ ανάγκης ο "ξανθός" και σκόραρε 58, κάνοντας την ΑΕΚ να μοιάζει με γυναικεία ομάδα (44 πόντοι).

Με λίγα λόγια, για να καταφέρει κάτι αντίστοιχο με τους παραπάνω θρύλους του αθλήματος ο Σφαιρόπουλος, θα έπρεπε να πληρεί την πολύ βασική προϋπόθεση του να βρίσκεται στο ίδιο προπονητικό επίπεδο με αυτούς, πόσο μάλιστα όταν ο βαθμός δυσκολίας του στόχου του αυξάνεται λόγω του πλεονεκτήματος έδρας που διαθέτει ο αντίπαλος φιναλίστ. Ποιός από όσους συμμετέχουν στην κουβέντα θεωρεί ότι ισχύει πράγματι κάτι τέτοιο;

- Πέρα από τα παραπάνω ας δούμε και το ποσοστό επιτυχίας του Ολυμπιακού επί Σφαιρόπουλου στα νοκ άουτ ματς που χρειάστηκε να παίξει στην Ελλάδα, στο κύπελλο και στα ματς που έκριναν οριστικά τον πρωταθλητή στην Α1. Έχουμε και λέμε:

2014-15, 3ος τελικός Α1: Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός: 93-74
2015-16, προημιτελικός κυπέλλου: Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός: 64-70
2015-16, 4ος τελικός Α1: Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός: 81-82
2016-17, ημιτελικός κυπέλλου: Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός: 67-77
2016-17, 5ος τελικός Α1: Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός: 51-66
2017-18, τελικός κυπέλλου: AEK - Ολυμπιακός: 88-83
2017-18, 5oς τελικός Α1: Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός: 73-58

Δύο νίκες και 5 ήττες με ομάδες ίδιας ή χαμηλότερης δυναμικότητας.

Τρεις ήττες εντός έδρας από ελαφρώς ισοδύναμου μπάτζετ ομάδα.
Μια ήττα εκτός έδρας από ελαφρώς ισοδύναμου μπάτζετ ομάδα.
Μια ήττα σε ουδέτερο γήπεδο από ομάδα σκανδαλωδώς αρκετά χαμηλότερου μπάτζετ.


Τα συμπεράσματα δικά σας. cool.gif


Conan1982
Δεν ξέρω σε υποθετικά σενάρια αν θα είχαμε πάρει τον τίτλο ή όχι. Είναι και φανερό με τον Μπλατ ότι υπάρχει τελικά και άλλος δρόμος. Πάντως από άποψη αποτελεσμάτων βάσει και της δυναμικότητας του ρόστερ ήταν επιτυχία και μόνο που φτάσαμε σε αυτούς τους 2 τελικούς, όπως επιτυχημένη θεωρώ και το ότι με την Ρεάλ την πρώτη χρονιά του Σφαιρόπουλου πήγαμε την σειρά στο 5ο ματς το οποίο παλέψαμε ως ένα σημείο (τον Κάρολ μου...).
Η συνταγή ήταν αυτή, άμυνα, άμυνα, πικ εν ρολ και ποστ, και ο Μιλού στην αρχή να μαρκάρει στην περιφέρεια biggrin.gif
Εκ των υστέρων δεν μας αρέσει, όμως εγώ θυμάμαι να λέω μετά από ανατροπές αναπάντεχα αποτελέσματα κλπ ότι δεν θα ξαναγκρινιάξω ότι και να γίνει για τις στιγμές που μου έχει χαρίσει. Φυσικά μετά γκρίνιαζα ξανά.
basket72
QUOTE (Conan1982 @ Oct 19 2018, 18:44 ) *
...Πάντως από άποψη αποτελεσμάτων βάσει και της δυναμικότητας του ρόστερ ήταν επιτυχία και μόνο που φτάσαμε σε αυτούς τους 2 τελικούς, όπως επιτυχημένη θεωρώ και το ότι με την Ρεάλ την πρώτη χρονιά του Σφαιρόπουλου πήγαμε την σειρά στο 5ο ματς το οποίο παλέψαμε ως ένα σημείο (τον Κάρολ μου...).
Η συνταγή ήταν αυτή, άμυνα, άμυνα, πικ εν ρολ και ποστ, και ο Μιλού στην αρχή να μαρκάρει στην περιφέρεια...



Μπερδεύτηκες λίγο smile.gif . Την πρώτη χρονιά του Σφαιρό, ο Ολυμπιακός βρήκε τη Ρεάλ στον τελικό της διοργάνωσης αφού πρώτα είχε αποκλείσε Μπαρτσελόνα του Τσάβι με μειονέκτημα έδρας με διακριθέντα (ανάμεσα σε άλλους) τον Μάντζαρη. tongue.gif

Με τον Μπαρτζώκα είχε γίνει η σειρά που έφτασε μέχρι το πέμπτο παιχνίδι.
Conan1982
QUOTE (basket72 @ Oct 19 2018, 19:11 ) *
Μπερδεύτηκες λίγο smile.gif . Την πρώτη χρονιά του Σφαιρό, ο Ολυμπιακός βρήκε τη Ρεάλ στον τελικό της διοργάνωσης αφού πρώτα είχε αποκλείσε Μπαρτσελόνα του Τσάβι με μειονέκτημα έδρας με διακριθέντα (ανάμεσα σε άλλους) τον Μάντζαρη. tongue.gif

Με τον Μπαρτζώκα είχε γίνει η σειρά που έφτασε μέχρι το πέμπτο παιχνίδι.


ουπς, όντως.
john wick
QUOTE (golitog7 @ Oct 19 2018, 12:25 ) *
Ένας λόγος παραπάνω. Και άλλους προπονητές έχω δει σε παρόμοιες καταστάσεις και μιλάνε σαν εμένα στην 6η δημοτικού που ανέβηκα να πω ποίημα



Την προηγούμενη λοιπόν εκθειάζει (κ καλά κάνει) τον Μπογρη κ χτες με ψηλούς που του ταίριαζαν ο εν λόγω DNP....
akratacity
QUOTE (john wick @ Oct 20 2018, 13:59 ) *
Την προηγούμενη λοιπόν εκθειάζει (κ καλά κάνει) τον Μπογρη κ χτες με ψηλούς που του ταίριαζαν ο εν λόγω DNP....

Προσπαθεις κατι να πεις αλλα δεν το ολοκληρωνεις...
papp7
Eν τω μεταξυ ακουω οτι εχουμε δυσκολο προγραμμα και μπαινω να δω ποτε γινεται πιο ευνοικο. Τελικα βρισκω οτι καλυτερευει τις τελευταιες 3 αγωνιστικες 24.gif fast.gif
drunk guy
κατι εντελως ασχετο που παρατηρησα χαζευοντας τα stories της καε στο instagram στους αγωνες με αρμανι και ηφαιστο. ο λεντει γιατι κουβαλαει μια τσαντα πλατης οταν βγαινουν οι παικτες απο τα αποδυτηρια και κατευθυνονται στο παρκε? 39.gif


πολλη επικαιροτητα γενικα smiley.gif
(το πιθανοτερο ειναι να εκανα το ποστ σε λαθος τοπικ οποτε αν μπορουν οι αντμινς ας το μεταφερουν στα οφ-τοπικ)
RipCity
Μπορεί όλο το ιατρικό τιμ να ναι Δευτέρα πρωί στον ΟΑΕΔ?
Future7
Πωπω....
shaq7
Οχι μπραβο στους αφους που το πηραν προσωπικα πανω τους και τους κρατησαν...Μπραβο!
Future7
Τελικά έμαθα πως ο Μπλατ έδωσε εντολή να μείνει εκτός για ν αναρρώσει πλήρως, δεν υπάρχει υποτροπή.
akratacity
QUOTE (shaq7 @ Oct 27 2018, 16:30 ) *
Οχι μπραβο στους αφους που το πηραν προσωπικα πανω τους και τους κρατησαν...Μπραβο!

Ε καποιο λογο θα ειχαν δεν νομιζεις;

Κατι παραπανω θα ξερουν απο εσενα και απο εμενα που γραφουμε σε ενα φορουμ.

Εν τω μεταξυ θα πρεπει να σταματησει αυτη η..."ασχετολογια" στα θεματα του Ολυμπιακου. Μια μας φταινε οι "πατατακηδες", μια το ΣΕΦ, μια οι γιατροι. Ειδικα στα θεματα τραυματισμων και ιατρικου τιμ τα ορια γραφικοτητας εχουν ξεπεραστει πληρως. Λιγη ψυχραιμια δεν βλαπτει...
shaq7
QUOTE (akratacity @ Oct 27 2018, 16:41 ) *
Ε καποιο λογο θα ειχαν δεν νομιζεις;

Κατι παραπανω θα ξερουν απο εσενα και απο εμενα που γραφουμε σε ενα φορουμ.

Εν τω μεταξυ θα πρεπει να σταματησει αυτη η..."ασχετολογια" στα θεματα του Ολυμπιακου. Μια μας φταινε οι "πατατακηδες", μια το ΣΕΦ, μια οι γιατροι. Ειδικα στα θεματα τραυματισμων και ιατρικου τιμ τα ορια γραφικοτητας εχουν ξεπεραστει πληρως. Λιγη ψυχραιμια δεν βλαπτει...


Εδω αποδεδειγμενα εχουν σακατεψει την μιση ομαδα τοσα χρονια ...παθαινει παιχτης θλαση και ολοι κανουμε τον σταυρο μας να μπει πριν το 6μηνο.Δεν εχω δει αλλη ομαδα στην ευρωλιγκα να εχει τετοια θεματα.
akratacity
QUOTE (shaq7 @ Oct 27 2018, 16:48 ) *
Εδω αποδεδειγμενα εχουν σακατεψει την μιση ομαδα τοσο χρονια ...παθαινει παιχτης θλαση και ολοι κανουμε τον σταυρο μας να μπει πριν το 6μηνο.Δεν εχω δει αλλη ομαδα στην ευρωλιγκα να εχει τετοια θεματα.

Σου ξαναλεω κατι παραπανω ξερουν μεσα στην ομαδα. Αν αμφισβητουμε και αυτο τοτε η συζητηση δεν εχει ιδιαιτερο νοημα.

Σε αλλο φορουμ διαβασα πχ το εξης χαζο: οτι δεν τους αλλαξαν λογω περιορισμενου μπατζετ...οτι να' ναι...τοσο βαρυ συμβολαιο εχει ο γιατρος;

Το θεμα ειναι οτι αποκταει εμμονικες διαστασεις αυτο το θεμα. Μετα απο καποιο τραυματισμο τα σχολια τεινουν να γινουν περισσοτερα απο τα αντιστοιχα μετα απο νικες. Ε ειναι υπερβολη αυτο οπως και να το κανουμε.

Future7
QUOTE (shaq7 @ Oct 27 2018, 16:48 ) *
Εδω αποδεδειγμενα εχουν σακατεψει την μιση ομαδα τοσα χρονια ...παθαινει παιχτης θλαση και ολοι κανουμε τον σταυρο μας να μπει πριν το 6μηνο.Δεν εχω δει αλλη ομαδα στην ευρωλιγκα να εχει τετοια θεματα.


Όταν έγινε το συμβάν με Αγραβάνη ο γιατρός ηταν γι άμεσο διώξιμο. Οι παίχτες έβαλαν πλατη για να μείνει.

Πολλα πραγματα δεν τα ξέρουμε κ δε θα τα μάθουμε ποτέ. Ας πουμε... ολοι οι αρδ έγραψαν πριν οτι ο Στρελνιεκς έπαθε υποτροπή και θα θα κάνει αγώνα δρόμου να παίξει με παο. Και ρωτάω δικό μου άνθρωπο και μου λέει οτι ο Μπλατ έδωσε εντολή να μείνει εξω προληπτικά.
RipCity
QUOTE (akratacity @ Oct 27 2018, 15:41 ) *
Ε καποιο λογο θα ειχαν δεν νομιζεις;

Κατι παραπανω θα ξερουν απο εσενα και απο εμενα που γραφουμε σε ενα φορουμ.

Εν τω μεταξυ θα πρεπει να σταματησει αυτη η..."ασχετολογια" στα θεματα του Ολυμπιακου. Μια μας φταινε οι "πατατακηδες", μια το ΣΕΦ, μια οι γιατροι. Ειδικα στα θεματα τραυματισμων και ιατρικου τιμ τα ορια γραφικοτητας εχουν ξεπεραστει πληρως. Λιγη ψυχραιμια δεν βλαπτει...



Στο θέμα ιατρικό τιμ και στο θέμα ανανεώσεις συμβολαίων δεν μπορεί να με πείσει κάποιος ότι κάτι παραπάνω ξέρουν οι αφοί. Και τα δύο αυτά αποδεδειγμένα έχουν κοστίσει.
akratacity
QUOTE (RipCity @ Oct 27 2018, 17:03 ) *
Στο θέμα ιατρικό τιμ και στο θέμα ανανεώσεις συμβολαίων δεν μπορεί να με πείσει κάποιος ότι κάτι παραπάνω ξέρουν οι αφοί. Και τα δύο αυτά αποδεδειγμένα έχουν κοστίσει.

Και εμενα ομως δεν μπορει να με πεισει καποιος οτι οι Αφοι κρατανε καποιους ασχετους στο ιατρικο τιμ επειδη απλα δεν ξερουν...
Future7
QUOTE (RipCity @ Oct 27 2018, 17:03 ) *
Στο θέμα ιατρικό τιμ και στο θέμα ανανεώσεις συμβολαίων δεν μπορεί να με πείσει κάποιος ότι κάτι παραπάνω ξέρουν οι αφοί. Και τα δύο αυτά αποδεδειγμένα έχουν κοστίσει.


Δεν είμασταν μπροστά Παντως στις διαπραγματεύσεις καμίας ανανέωσης Ε.....

Σίγουρα έχουν γίνει λάθη και θα γίνουν ξανά, το θεμα ειναι να υπάρχει διάθεση να μάθουν απο αυτά και πιστεύω οτι υπάρχει....
papp7
QUOTE (akratacity @ Oct 27 2018, 16:41 ) *
Ε καποιο λογο θα ειχαν δεν νομιζεις;

Κατι παραπανω θα ξερουν απο εσενα και απο εμενα που γραφουμε σε ενα φορουμ.

Εν τω μεταξυ θα πρεπει να σταματησει αυτη η..."ασχετολογια" στα θεματα του Ολυμπιακου. Μια μας φταινε οι "πατατακηδες", μια το ΣΕΦ, μια οι γιατροι. Ειδικα στα θεματα τραυματισμων και ιατρικου τιμ τα ορια γραφικοτητας εχουν ξεπεραστει πληρως. Λιγη ψυχραιμια δεν βλαπτει...




Δεν νομιζω να ειπε κανεις οτι ο ολυμπιακος χανει στην εδρα του επειδη ειναι "αντιμπασκετικη" και οι φιλαθλοι καθονται λες και βλεπουν θεατρικη παρασταση. Ουτως ή αλλως σε αυτο το επιπεδο μαθαινεις να κερδιζεις σε καθε εδρα ανεξαρτητου ομαδας.Αρα αυτες οι συζητησεις εχουν γενικο περιεχομενο και εκφραζουν παραπονα δεν λενε οτι ειναι η πηγη του κακου.


Οτι οι γιατροι στο παρελθον εχουν κανει τις πιο λαθος διαγνωσεις και τις πιο λαθος εκτιμησεις και απο τους γιατρους στην εκμπομπη των ΑΜΑΝ που ξεχναγανε νυστερια στους ασθενεις ειναι γενικη αληθεια. Και αυτο ειναι αμεσα συνδεδεμενο με την αγωνιστικη εικονα της ομαδας. Χασαμε τον πριντεζη με μολυνση μετα απο επεμβαση καλου! Βαλαμε τον αγραβανη να παιζει με κομμενους χιαστους , ειναι τραγελαφικο αυτο τουλαχιστον.
RipCity
QUOTE (Future7 @ Oct 27 2018, 17:21 ) *
Δεν είμασταν μπροστά Παντως στις διαπραγματεύσεις καμίας ανανέωσης Ε.....

Σίγουρα έχουν γίνει λάθη και θα γίνουν ξανά, το θεμα ειναι να υπάρχει διάθεση να μάθουν απο αυτά και πιστεύω οτι υπάρχει....


βασικά μιλάω για το ότι δεν έγιναν διαπραγματεύσεις όταν έπρεπε, οπότε σε κάτι που δε συνέβη δε θα μπορούσαμε να είμαστε και μπροστά biggrin.gif
jazz thrilos
Βλέπω το παιχνίδι με τον Αρη. Πραγματικα με εντυπωσιάζει η ταχύτητα στην εκτέλεση που έχουμε. Και όχι οτι ναναι, συνεργασίες και σωστές τοποθετήσεις είτε σε 5 εναντιον 5 είτε σε transition. Μακάρι οσο προχωρά η χρονιά να αφομοιώνει όλο και καλύτερα η ομάδα την φιλοσοφια του κόουτς, μια θελκτική συγχρονη φιλοσοφία.

Ο Τιμμα εντωμεταξυ συνεχίζει να δείχνει εκτος κλίματος και μάλιστα εξόργισε και τον Μπλατ που τον έβαλε αλλαγή και αφου έκανε δυο χαζα φάουλ και έφαγε δύο καλάθια τον κάθισε στον πάγκο σε ένα μόλις λεπτο περίπου. Ελπίζω να αρχίσει να προσαρμόζεται κι αυτός σύντομα. Επίσης, επιμένω οτι ο Γκος σε δύο χρόνια θα κοστίζει 1 εκατομμύριο τουλάχιστον. Έχει λεφτά ο Βατούνιν, no problem.... laugh.gif
papp7
Δεν ξερω τι ειναι πιο αστειο, ο εξαλλος παναγυρισμος του μπογρη μετα απο καθε καλαθι? Ή το εντονο χειροκροτημα που εισπρατει ? 24.gif
stefkorner
QUOTE (papp7 @ Nov 4 2018, 23:43 ) *
Δεν ξερω τι ειναι πιο αστειο, ο εξαλλος παναγυρισμος του μπογρη μετα απο καθε καλαθι? Ή το εντονο χειροκροτημα που εισπρατει ? 24.gif



εξαιρετικο το στιγμιοτυπο που του σφυριζουν φαουλ και απελπισμενος απευθυνεται προς τους διαιτητες :
”τι εκανα μωρε ; παλι εμενα βρηκατε ; “
Future7
Αν δε παίζει σε ματς 20π και χωρίς Στρελνιεκς ο Τολιοπουλος, δεν βλέπω πότε θα παίξει....
G-arenas
QUOTE (Future7 @ Nov 4 2018, 17:17 ) *
Αν δε παίζει σε ματς 20π και χωρίς Στρελνιεκς ο Τολιοπουλος, δεν βλέπω πότε θα παίξει....

το χω ξαναγραψει και το λεω 2 χρονια τωρα, ο τολιο ειναι παικταρα και επρεπε να παει δανεικος 2 χρονια πριν. ειναι εγκλημα το παιδι να μην παιζει! και δεν ειναι ουτε λουντζης(δηλαδη ατεχνος) ουτε ΒΧ(να μην δουλευει) ουτε μποχωριδης(να φοβαται). το παιδι εχει ταλεντο, ειναι θρασυς και δεν κολωνει πουθενα. περσυ θυμαμαι οταν ειχατε απουσιες πολλες στην αρχη, επαιζε κανα 10λεπτο και επαιζε παρα πολυ καλα!

τωρα γιατι δεν τον δινεται δανεικο δεν μπορω να καταλαβω. τον εχετε καψει εντελως τσαμπα τον ανθρωπο. και αντε τον θελετε για τις προπονησεις. ο ιδιο ο τολιο δεν λεει κατι για να φυγει? 3 χρονια τωρα δεν παιζει καθολου ενω αξιζει.

βλεπεις παιδια με λιγοτερο ταλεντο και προοδευουν επειδη παιζουν και θα καει ο τολιο. κριμα.
Quincy
QUOTE(Future7 @ Nov 4 2018, 15:17 ) *
Αν δε παίζει σε ματς 20π και χωρίς Στρελνιεκς ο Τολιοπουλος, δεν βλέπω πότε θα παίξει....


Δεν προσφέρει και τίποτα 5 πεντάλεπτο διαδικαστικού χαρακτήρα σε κανέναν παίκτη. Γενικά οι δυο μεγάλες ελληνικές ομάδες δεν θα έπρεπε να έχουν στους πάγκους τους παιδιά 20-24χρ αν δεν έχουν σκοπό να τους δίνουν τουλάχιστον 10-15 λεπτά ανα αγώνα. Όπως κάνει τώρα ο Παναθηναικός με τον Μήτογλου, ή παλιότερα ο Ολυμπιακός με τον Παπαπέτρου. Κανείς δεν πήρε εμπειρίες βλέποντας άλλους να παίζουνε, αλλά ούτε και με garbage time
papp7
Ωραια τα σπασαμε και σημερα παντως.Με τετοιο ρυθμο χτιζουμε 2 καινουρια γηπεδα μεχρι το 2020 τουλαχιστον. glare.gif
basket72
QUOTE (papp7 @ Nov 4 2018, 17:31 ) *
Ωραια τα σπασαμε και σημερα παντως.Με τετοιο ρυθμο χτιζουμε 2 καινουρια γηπεδα μεχρι το 2020 τουλαχιστον. glare.gif



Μιλώντας για αστοχία, δεν μπορεί κανείς να μη σταθεί στα 2/10 τριπ. blink.gif ενός σουτέρ όπως ο Τίμα. Από την άλλη χαλάλι του μπας και πάρει ρυθμό, μιας κι έβαλε τουλάχιστον 21π, κατέβασε κι 6 ριμπς. Με αντίπαλο τον Κολοσσό βέβαια, αλλά κάτι είναι κι αυτό....

Για τον Τολιόπουλο τα λέγαμε από πέρσι, τότε που ήταν η τελευταία του ευκαιρία να πάει δανεικός. Χάθηκε πολύτιμο έδαφος στην περσινή χρονιά- χωρίς αυτό να δικαιολογεί εντελώς και τα σημερινά 6-7 λεπτά συμμετοχής σε τέτοιο παιχνίδι και με δεδομένη την απουσία Στρέλνιεξ.
shaq7
ξεμπουκωσε ο τιμα με την 20ρα αλλα εχει παθει χολις τομσον...2/10!Καποια καταρα εχει η θεση ! tongue.gif
Γενικα σημερα ολη η ομαδα πολυ αστοχια στο 3ποντο ελπιζω να τα βαλουν ολα με τον παο.

Τον τολιο δεν ειχε νοημα να τον δωσουν δανεικο φετος που ληγει το συμβολαιο του εκτος και του εκαναν επεκταση πρωτα.Μπορει να μην ηθελε ο ιδιος κατι τετοιο.Τον βλεπω στον παο απο του χρονου.Ειπε και ο ρεπορτερ οτι ψαχνομαστε για περιφερειακο το οποιο βεβαια δεν ξερουμε αν ισχυει.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.