Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ολυμπιακός - Επικαιρότητα 2018-19
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
papp7
Eγω παντως θελω το καλυτερο για την ομαδα και το καλυτερο για την ομαδα ειναι να φυγει.Δεν με ενδιαφερει αν θα φερει η εοκ ξενους διαιτητες γιατι πολυ απλα η κατασταση που νιωθουμε ''αδικια'' εχει παρασκηνιο 10ετιας, μακαρι να μην φερει ξενους να μην υπαρχει συμβιβασμος, να παρω τα κουβαδακια μου και να παω σε αλλες παραλιες.Οχι τιποτα αλλο να ησυχασει η ψυχη μου και απο τον dpg με τα στρινγκακια του και απο τις καταγγελιες των αφων και τα παχουλα συμβολαια των ελληνων.Ας παιζω με τσεντεβιτες και τσιμπονες και ας το σηκωνει η παρτιζαν ο ερυθρος και η μπουντσνοστ, παρα να ειμαι στην ελλαδα και να τρωγομαι με τον παναθηναικο το οποιο θα μας φερει σε σημειο να θεωρουμε υπερβαση την 8αδα στην ευρωλιγκα.Να μου λειπει.
basket72
QUOTE (papp7 @ Mar 9 2019, 19:06 ) *
Eγω παντως θελω το καλυτερο για την ομαδα και το καλυτερο για την ομαδα ειναι να φυγει.Δεν με ενδιαφερει αν θα φερει η εοκ ξενους διαιτητες γιατι πολυ απλα η κατασταση που νιωθουμε ''αδικια'' εχει παρασκηνιο 10ετιας, μακαρι να μην φερει ξενους να μην υπαρχει συμβιβασμος, να παρω τα κουβαδακια μου και να παω σε αλλες παραλιες.Οχι τιποτα αλλο να ησυχασει η ψυχη μου και απο τον dpg με τα στρινγκακια του και απο τις καταγγελιες των αφων και τα παχουλα συμβολαια των ελληνων.Ας παιζω με τσεντεβιτες και τσιμπονες και ας το σηκωνει η παρτιζαν ο ερυθρος και η μπουντσνοστ, παρα να ειμαι στην ελλαδα και να τρωγομαι με τον παναθηναικο το οποιο θα μας φερει σε σημειο να θεωρουμε υπερβαση την 8αδα στην ευρωλιγκα.Να μου λειπει.


Εγώ θα συμφωνήσω πάντως με τον Yorgos όσο κι αν με απωθεί εδώ και χρόνια η καφροκατάσταση που παίζει στα ντέρμπι της Α1.
Νομίζω ότι προς τα εκεί κινούνται κι οι Αφοί πάντως. Δεν έχω καμιά πληροφόρηση επ΄αυτού- μια αίσθησή μου καταγράφω.
jonaldidhs
Οι αφοι κανουν οτι εκανε περυσι ο ΔΓ με τον Τζορντι..Ειδανε οτι ο Παναθηναικος φετος ειχε μια καλυτερη αντιμετωπιση και σου λεει θα κανουμε το ιδιο με στοχο να εχουμε και εμεις μια καλυτερη αντιμετωπιση..Δεν εχουν σκοπο να φυγουν και να πανε στην Αδριατικη..Οπως σκοπο δεν ειχε και ο ΔΓ να παει στην FIBA..Αυτο που θα γινει στο τελος ειναι να εχουμε κληρωση Ελληνων διαιτητων και να συνεχιστει το πρωταθλημα και ολα καλα..Αυτο θα κερδισουν οι αφοι..Να εξαιρεθουν και κανα δυο διαιτητες απτις δυο ομαδες για να ειναι ακριβοδικαιοι εκει στον ΕΣΑΚΕ και ολα κομπλε..
basket72
QUOTE (jonaldidhs @ Mar 9 2019, 20:48 ) *
Οι αφοι κανουν οτι εκανε περυσι ο ΔΓ με τον Τζορντι..Ειδανε οτι ο Παναθηναικος φετος ειχε μια καλυτερη αντιμετωπιση και σου λεει θα κανουμε το ιδιο με στοχο να εχουμε και εμεις μια καλυτερη αντιμετωπιση..Δεν εχουν σκοπο να φυγουν και να πανε στην Αδριατικη..Οπως σκοπο δεν ειχε και ο ΔΓ να παει στην FIBA..Αυτο που θα γινει στο τελος ειναι να εχουμε κληρωση Ελληνων διαιτητων και να συνεχιστει το πρωταθλημα και ολα καλα..Αυτο θα κερδισουν οι αφοι..Να εξαιρεθουν και κανα δυο διαιτητες απτις δυο ομαδες για να ειναι ακριβοδικαιοι εκει στον ΕΣΑΚΕ και ολα κομπλε..



Και μένα κάτι τέτοιο μου φαίνεται ότι κάνουν. Μέσες άκρες τουλάχιστον.
shaq7
Δηλαδη καναν ολη αυτη την φασαρια οι αφοι απλα για να μην οριστει ξανα ο αναστοπουλος πχ?! Θα ειναι σαν να αυτοπυροβοληθηκε ο ολυμπιακος στο ποδι..Απιθανο το βρισκω,δεν βλεπω και πως θα το δεχτει ο κοσμος μετα..Εδω εχουν αρχισει και μιλανε,βγηκε ο λαρυ (απο τα πρωτοπαλικαρα του βασιλακο παλια) και ειπε οτι οταν βγει το πορισμα του εισαγγελεα θα γκρεμιστουν ολα...Ειναι σε ολα παρανομοι,ειναι 2 ατομα που αποφασιζουν αντι για 5(οι 2 παραιτηθηκαν επειδη δεν αντεχαν αυτα που βλεπανε),οι ελληνες ευρωλιγκατοι ειναι στον παγο παροτι εχουν βγει ολες οι αποφασεις υπερ τους,επρεπε να υπαρχουν γυναικες αντι να ειναι μονο αντρες και αλλα πολλα.

Εγω πιστευω οτι τον ολυμπιακο δεν τον νοιαζει πλεον τι θα γινει...η θα ερθουν ξενοι να σφυριζουν η θα παρει ποδι ο αρχοντας του σκοτους και θα παει η διαιτησια στον εσακε,η το πιο πιθανο θα τους παρει ολους στον πατο μαζι του.
Coach Periklis
QUOTE (Conan1982 @ Mar 9 2019, 18:23 ) *
Γι' αυτό στεναχωριέμαι κι εγώ, πάνω που το επίπεδο της Α1 ανεβαίνει ο ανταγωνισμός των 2 μεγάλων πάει να την διαλύσει.
Δεν μπορεί να μην μπορεί να βρεθούν μερικοί διαιτητές κοινής αποδοχής.


αυτό δεν θα γίνει ποτέ . Γι αυτό και θα έπρεπε ήδη να ζητάμε κάποιες δικλείδες , κάποια στανταρ έστω και προφανώς ποτέ ξανά ορισμούς

QUOTE (papp7 @ Mar 9 2019, 19:06 ) *
Eγω παντως θελω το καλυτερο για την ομαδα και το καλυτερο για την ομαδα ειναι να φυγει.Δεν με ενδιαφερει αν θα φερει η εοκ ξενους διαιτητες γιατι πολυ απλα η κατασταση που νιωθουμε ''αδικια'' εχει παρασκηνιο 10ετιας,


έτσι όπως το βλέπω εγώ, το καλύτερο για την ομάδα μου είναι να μην την ταλαιπωρούν , να μην την αδικούν . Να υπάρχει ισονομία και να κάτσει εκεί που βρίσκεται και όσοι την ενοχλούν να πάρουν πόδι . Με δεδομένο πάντα ότι ζητάμε αυστηρά δικαιοσύνη ( για να μην παρεξηγηθούμε κιόλας )

Μη μου τους κυκλους ταραττε

Να μην φύγουμε να μην πάμε πουθενά. Να φύγει η σαπίλα , να φύγουν αυτοί
tarp7
QUOTE(Coach Periklis @ Mar 9 2019, 23:11 ) *
αυτό δεν θα γίνει ποτέ . Γι αυτό και θα έπρεπε ήδη να ζητάμε κάποιες δικλείδες , κάποια στανταρ έστω και προφανώς ποτέ ξανά ορισμούς



έτσι όπως το βλέπω εγώ, το καλύτερο για την ομάδα μου είναι να μην την ταλαιπωρούν , να μην την αδικούν . Να υπάρχει ισονομία και να κάτσει εκεί που βρίσκεται και όσοι την ενοχλούν να πάρουν πόδι . Με δεδομένο πάντα ότι ζητάμε αυστηρά δικαιοσύνη ( για να μην παρεξηγηθούμε κιόλας )

Μη μου τους κυκλους ταραττε

Να μην φύγουμε να μην πάμε πουθενά. Να φύγει η σαπίλα , να φύγουν αυτοί

να μεινουμε μονο αν εχουμε ενα δικαιο πρωταθλημα.το καλυτερο βεβαια ειναι να φυγει η σαπιλα.
stevebucknall11
Νομίζω ότι το καλύτερο για όλους είναι να φύγει ο Ολυμπιακός από το πρωτάθλημα: Ο Ολυμπιακός θα πάει στην Αδριατική Λίγκα, όπου θα παίζει πιο ενδιαφέροντες αγώνες και ενδεχομένως να έχει και μεγαλύτερα έσοδα. Ο Παναθηναικός θα χάσει το άλλοθι των πρωταθλημάτων εναντίον του Ολυμπιακού και θα επικεντρωθεί στο να φτιάξει καλύτερη ομάδα για την Ευρωλίγκα. Για ΑΕΚ, ΠΑΟΚ (εφόσον ασχοληθεί ο Σαββίδης με το μπάσκετ) θα δοθεί μεγαλύτερο κίνητρο να φτιάξουν καλές ομάδες για να χτυπήσουν το πρωτάθλημα. Μακροπρόθεσμα οι μεγάλες ομάδες θα παίζουν μόνο Ευρωλίγκα και η αποχώρηση του Ολυμπιακού θα είναι ένα πρώτο βήμα. Αυτός ο τελικός στόχος είναι και η μόνη συνθήκη που μπορεί να σώσει το άθλημα στην Ευρώπη. Τα καθ' ημάς με την ΕΟΚ κλπ. τα βλέπω λιγάκι ανούσια σε ένα μεγαλύτερο πλάνο.
pan24
QUOTE (stevebucknall11 @ Mar 11 2019, 18:59 ) *
Νομίζω ότι το καλύτερο για όλους είναι να φύγει ο Ολυμπιακός από το πρωτάθλημα: Ο Ολυμπιακός θα πάει στην Αδριατική Λίγκα, όπου θα παίζει πιο ενδιαφέροντες αγώνες και ενδεχομένως να έχει και μεγαλύτερα έσοδα. Ο Παναθηναικός θα χάσει το άλλοθι των πρωταθλημάτων εναντίον του Ολυμπιακού και θα επικεντρωθεί στο να φτιάξει καλύτερη ομάδα για την Ευρωλίγκα. Για ΑΕΚ, ΠΑΟΚ (εφόσον ασχοληθεί ο Σαββίδης με το μπάσκετ) θα δοθεί μεγαλύτερο κίνητρο να φτιάξουν καλές ομάδες για να χτυπήσουν το πρωτάθλημα. Μακροπρόθεσμα οι μεγάλες ομάδες θα παίζουν μόνο Ευρωλίγκα και η αποχώρηση του Ολυμπιακού θα είναι ένα πρώτο βήμα. Αυτός ο τελικός στόχος είναι και η μόνη συνθήκη που μπορεί να σώσει το άθλημα στην Ευρώπη. Τα καθ' ημάς με την ΕΟΚ κλπ. τα βλέπω λιγάκι ανούσια σε ένα μεγαλύτερο πλάνο.

Αυτο ειναι το καλο σεναριο

Στο κακο σεναριο ο Ολυμπιακος στην Αδριατικη Λιγκα συνεχιζει να παιζει εξισου αδιαφορα παιχνιδια,ενδεχομενως και πιο αδιαφορα αφου στον κοσμο το να πει οτι βγηκε πρωτος στην Αδριατικη δεν λεει και τιποτα,ο Παναθηναικος παιζοντας ουσιαστικα μονος του για το πρωταθλημα ριχνει ακομα περισσοτερο το μπατζετ και οδηγουμαστε προς ποδοσφαιροποιηση του τμηματος,οι μεγαλομεσαιοι(ΑΕΚ,Προμηθεας κλπ) συνεχιζουν να ριχνουν τα ιδια λεφτα αφου με αυτα θα μπορουν να χτυπανε την θεση πισω απο τον Παναθηναικο αλλα δεν προσπαθουν για περισσοτερα γιατι δεν θα εχουν κατι να πετυχουν(για να δοθει θεση Ευρωλιγκας η να χτυπησουν ως αουτσαιντερ το πρωταθλημα θα πρεπει να πανε 6+ μυρια μπατζετ την ωρα που η ΑΕΚ τωρα εχει λιγοτερο απο 2) και οι μικροι-μικρομεσαιοι που εξαρτωνται απο τα εσοδα του πρωταθληματος θα οδηγηθουν σε υποβαθμιση παιζοντας με μπατζετ Α2 αφου χωρις Ολυμπιακο τα χρηματα απο τηλεοραση και κεντρικους χορηγους θα ειναι πολυ λιγοτερα

Μια αποχωρηση για κανεναν δεν θα ειναι ευκολη ειδικα στην αρχη

Σε αυτο που λες για ομαδες που παιζουν μονο Ευρωλιγκα,πιστευω κι εγω οτι ειναι ο μακροπροθεσμος στοχος και αν γινει σωστα μπορει να ανεβασει το αθλημα,αλλα δεν νομιζω οτι ειναι καλο για τους υπολοιπους αφου σε σεναριο που σε 6-7 χρονια πχ εχεις 25-30 ομαδες που παιζουν μονο Ευρωλιγκα χωρις συμμετοχη σε αλλες διοργανωσεις τα εγχωρια πρωταθληματα θα καταληξουν να ειναι ημιερασιτεχνικα
T.W.Is.M.
QUOTE(pan24 @ Mar 11 2019, 19:36 ) *
Σε αυτο που λες για ομαδες που παιζουν μονο Ευρωλιγκα,πιστευω κι εγω οτι ειναι ο μακροπροθεσμος στοχος και αν γινει σωστα μπορει να ανεβασει το αθλημα,αλλα δεν νομιζω οτι ειναι καλο για τους υπολοιπους αφου σε σεναριο που σε 6-7 χρονια πχ εχεις 25-30 ομαδες που παιζουν μονο Ευρωλιγκα χωρις συμμετοχη σε αλλες διοργανωσεις τα εγχωρια πρωταθληματα θα καταληξουν να ειναι ημιερασιτεχνικα


Γι αυτο κι εγω υποστηριζω το μοντελο της Σερβιας!(δεν τρολαρω)
Ομαδες που παιζουν Ευρωλιγκα απο τον Οκτωβριο ως τον Απριλιο, με εξαιρεση μια εβδομαδα που θα παιζουν κυπελλο, και απο το Μαιο και μετα μπαινουν στην τελικη φαση του πρωταθληματος και στα πλει οφ. Με 6 ομαδες μονο στην τελικη φαση και σειρες πλει οφ για ημιτελικους και τελικους.
golitog7
QUOTE(pan24 @ Mar 11 2019, 18:36 ) *
Αυτο ειναι το καλο σεναριο

Στο κακο σεναριο ο Ολυμπιακος στην Αδριατικη Λιγκα συνεχιζει να παιζει εξισου αδιαφορα παιχνιδια,ενδεχομενως και πιο αδιαφορα αφου στον κοσμο το να πει οτι βγηκε πρωτος στην Αδριατικη δεν λεει και τιποτα,ο Παναθηναικος παιζοντας ουσιαστικα μονος του για το πρωταθλημα ριχνει ακομα περισσοτερο το μπατζετ και οδηγουμαστε προς ποδοσφαιροποιηση του τμηματος,οι μεγαλομεσαιοι(ΑΕΚ,Προμηθεας κλπ) συνεχιζουν να ριχνουν τα ιδια λεφτα αφου με αυτα θα μπορουν να χτυπανε την θεση πισω απο τον Παναθηναικο αλλα δεν προσπαθουν για περισσοτερα γιατι δεν θα εχουν κατι να πετυχουν(για να δοθει θεση Ευρωλιγκας η να χτυπησουν ως αουτσαιντερ το πρωταθλημα θα πρεπει να πανε 6+ μυρια μπατζετ την ωρα που η ΑΕΚ τωρα εχει λιγοτερο απο 2) και οι μικροι-μικρομεσαιοι που εξαρτωνται απο τα εσοδα του πρωταθληματος θα οδηγηθουν σε υποβαθμιση παιζοντας με μπατζετ Α2 αφου χωρις Ολυμπιακο τα χρηματα απο τηλεοραση και κεντρικους χορηγους θα ειναι πολυ λιγοτερα

Μια αποχωρηση για κανεναν δεν θα ειναι ευκολη ειδικα στην αρχη

Σε αυτο που λες για ομαδες που παιζουν μονο Ευρωλιγκα,πιστευω κι εγω οτι ειναι ο μακροπροθεσμος στοχος και αν γινει σωστα μπορει να ανεβασει το αθλημα,αλλα δεν νομιζω οτι ειναι καλο για τους υπολοιπους αφου σε σεναριο που σε 6-7 χρονια πχ εχεις 25-30 ομαδες που παιζουν μονο Ευρωλιγκα χωρις συμμετοχη σε αλλες διοργανωσεις τα εγχωρια πρωταθληματα θα καταληξουν να ειναι ημιερασιτεχνικα

Έτσι πιστεύω και εγώ και το βρίσκω και σωστό. Μια γιουρολίγκα με 30-35 ομάδες δυνατές που θα επικεντρώνονται μόνο στην γιούρολιγκ και δεν θα χάνουν ενέργεια και χρήμα τρέχοντας τα ΣΚ να παίζουν παιχνίδια διαδικαστικού χαρακτήρα με κ@@πετινίτσες. Αν μάλιστα σε βάθος χρόνου καθιερωθεί και ένα τρόπον τινά Salary cup θα γίνει ακόμα πιο ανταγωνιστική και θελκτική προσεγγίζοντας ακόμα περισσότερα έσοδα.

Τα εγχώρια πρωταθλήματα θα δεχτούν ένα σοκ φυσικά στην αρχή αλλά σε βάθος χρόνου θα ευεργετηθούν από αυτήν την κίνηση. Δεν γεμίζουν τα γήπεδα τα ονόματα αλλά ο ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ. Αν φύγουν οι καταστροφείς του ελληνικού μπάσκετ (Οσφπ και Παο) το πρωτάθλημα θα γίνει πιο δίκαιο και ανταγωνιστικό.
Διάβασα τις προάλες ότι η ελάχιστη τιμή εισιτηρίου σε ματς Duke-North Carolina ήταν γύρω στα 2.500.-
Σε ένα ματς δλδ που παίζουν ερασιτέχνες φοιτητές το ελάχιστο εισιτήριο είναι ίσο με τα συνολικά έσοδα σε ματς Προμηθέας-Λαύριο. Δεν λέω ότι ξαφνικά θα γίνουμε Αμερική, αλλά αυτό από μόνο του δείχνει ότι το μπάσκετ στην τωρινή του μορφή έχει πεθάνει και πρέπει να δοκιμάσουν κάτι άλλο.
Zoys
Από Βαρλά

QUOTE
Janis Timma to be loaned from Olympiacos to Khimki until the end of the season
shaq7
Τι νοημα εχει να δανεισουμε τον τιμα για 2 μηνες αν ειναι να επιστρεψει το καλοκαιρι?! Αντε να παρεις 100χιλ απο την χιμκι αλλα του χρονου αν δεν βρεθει ομαδα θα ειναι φουλ ξενερωμενος..περιεργη κινηση.Μπορουμε τωρα να φερουμε κανα 5ρι καποια στιγμη η κλεισαν οι μεταγραφες για φετος στην ευρωλιγκα?
golitog7
QUOTE(shaq7 @ Mar 12 2019, 14:37 ) *
Τι νοημα εχει να δανεισουμε τον τιμα για 2 μηνες αν ειναι να επιστρεψει το καλοκαιρι?! Αντε να παρεις 100χιλ απο την χιμκι αλλα του χρονου αν δεν βρεθει ομαδα θα ειναι φουλ ξενερωμενος..περιεργη κινηση.

Για το θεαθήναι πιο πολύ και σαν ένεση εμπιστοσύνης σε Τουπάν και Βεζένκοφ το εκλαμβάνω εγώ. Κάπως ξεκαθαρίζουν οι ρόλοι δηλαδή.
Conan1982
Για να παίξει λίγο μήπως βρει ευκολότερα καλό συμβόλαιο.
Ευρωλίγκα λογικά δεν μπορεί να παίξει.
natouralistis
Σωστή κίνηση αποσυμφόρησης της ομάδας από τη πληθώρα φόργουορντ όπου δεν βοηθούσε κανέναν να βρει ρυθμό και χημεία.

Αν είχαμε και ένα τύπο πίσω από τον Νίκολα , θα ήμουν αισιόδοξος ότι μπορούμε εν τέλει να βρεθούμε στη Μπασκόνια.
RipCity
Επιτέλους
basket72
QUOTE (natouralistis @ Mar 12 2019, 16:01 ) *
Σωστή κίνηση αποσυμφόρησης της ομάδας από τη πληθώρα φόργουορντ όπου δεν βοηθούσε κανέναν να βρει ρυθμό και χημεία.

Αν είχαμε και ένα τύπο πίσω από τον Νίκολα , θα ήμουν αισιόδοξος ότι μπορούμε εν τέλει να βρεθούμε στη Μπασκόνια.



Συμφωνώ κι εγώ για Τίμα κι ας έπεσα εντελώς έξω με την πάρτι του. rolleyes.gif
Ο τύπος μπορεί να βρει τη Ιθάκη του δίπλα στον τρελό Σβεντ και με τον Κουρτινάιτις να αρέσκεται σε παίκτες τύπου Τίμα.

Δίκιο έχεις και για τη φτώχεια πίσω από τον Μίλου- δεν το συζητάμε ότι χωρίς αυτόν είμαστε ...χάλιες στη ρακέτα.
Παρόλα αυτά, ακόμα και με ένα 5αρι πίσω του, θα το έβλεπα ως "κλοπή" να πάμε εμείς κι όχι η Εφές στη Βιτόρια (κι όχι Μπασκόνια, όπως έγραψες εκ παραδρομής, πιθανότατα smile.gif )

* Να προσθέσω στο σημείο αυτό, ότι το νωρίς πέρσι το καλοκαίρι η Χίμκι είχε ρωτήσει για δανεισμό ή την παραχώρηση του με χαμηλό μπάι άουτ ή τράμπα με κάποιον δικό τους(κάτι από τα 3 πάντως rolleyes.gif ) τον Κερεχέτα για τον Τίμα. Τότε είχε αρνηθεί η Μπασκόνια.
Ίσως να μας είχε γλιτώσει και να είχαμε πάρει κάναν άλλον, ακόμα και ψηλό.
stefkorner
δεν γινοταν να τον δωσετε λιγες μερες πριν ,μπας και μας καναν κανενα δωρο
νικωντας καποιον απο τους ανταγωνιστες μας ( Αρμανι-Μπασκονια ) ... ( ; ) rolleyes.gif
shaq7
Αποτι φαινεται δεν θα γινει ο αγωνας με τον παο,βασιλακο και βασιλειαδης δηλωσαν πως δεν μπαινουν ξενοι διαιτητες και ο ολυμπιακος δεν θα βγαλει καν εισητηρια..πολυ θετικο οτι δεν κανουν πισω οι αφοι,λογικα τωρα θα αναβαλλουν τον αγωνα για να κερδισουν χρονο..
belalik
QUOTE(stefkorner @ Mar 12 2019, 16:45 ) *
δεν γινοταν να τον δωσετε λιγες μερες πριν ,μπας και μας καναν κανενα δωρο
νικωντας καποιον απο τους ανταγωνιστες μας ( Αρμανι-Μπασκονια ) ... ( ; ) rolleyes.gif


Νομίζω πως δεν θα έχει δικαίωμα συμμετοχής στην Ευρωλίγκα... Μόνο VTB League.

stefkorner
QUOTE (belalik @ Mar 12 2019, 22:51 ) *
Νομίζω πως δεν θα έχει δικαίωμα συμμετοχής στην Ευρωλίγκα... Μόνο VTB League.


ναι ρητορικο ηταν το ερωτημα περισσοτερο tongue.gif
αλλωστε η προθεσμια για μεταγραφες αναμεσα σε ομαδες της ευρωλιγκας ,ηταν πολυ πριν και το τελος Φεβρουαριου !
φανταζομαι θα περιμενε ο Μπλατ να δει πρωτα πως θα διαμορφωνοταν γενικα η κατασταση κατα την διαρκεια προσαρμογης του Γουεμπερ!οποτε λογικο το ταιμινγκ
golitog7
QUOTE(stefkorner @ Mar 12 2019, 15:58 ) *
ναι ρητορικο ηταν το ερωτημα περισσοτερο tongue.gif
αλλωστε η προθεσμια για μεταγραφες αναμεσα σε ομαδες της ευρωλιγκας ,ηταν πολυ πριν και το τελος Φεβρουαριου !
φανταζομαι θα περιμενε ο Μπλατ να δει πρωτα πως θα διαμορφωνοταν γενικα η κατασταση κατα την διαρκεια προσαρμογης του Γουεμπερ!οποτε λογικο το ταιμινγκ

Ενώ αν είχαν προλάβει θα τους βοηθούσε ο Τίμμα να κερδίσουν. Ο Τίμμα που μασάει τσίχλα και κοιτάει με το βλέμα της αγελάδας ενώ δίπλα του πέφτουν βόμβες sad.gif sad.gif
pan24
QUOTE (shaq7 @ Mar 12 2019, 15:37 ) *
Τι νοημα εχει να δανεισουμε τον τιμα για 2 μηνες αν ειναι να επιστρεψει το καλοκαιρι?! Αντε να παρεις 100χιλ απο την χιμκι αλλα του χρονου αν δεν βρεθει ομαδα θα ειναι φουλ ξενερωμενος..περιεργη κινηση.Μπορουμε τωρα να φερουμε κανα 5ρι καποια στιγμη η κλεισαν οι μεταγραφες για φετος στην ευρωλιγκα?

Για να βρει κανα συμβολαιο το καλοκαιρι μπας θελησει να φυγει
Και η Χιμκι η ιδια μπορει να θελησει να τον κρατησει αν παει καλα
drunk guy
QUOTE(shaq7 @ Mar 12 2019, 15:37 ) *
Τι νοημα εχει να δανεισουμε τον τιμα για 2 μηνες αν ειναι να επιστρεψει το καλοκαιρι?! Αντε να παρεις 100χιλ απο την χιμκι αλλα του χρονου αν δεν βρεθει ομαδα θα ειναι φουλ ξενερωμενος..περιεργη κινηση.Μπορουμε τωρα να φερουμε κανα 5ρι καποια στιγμη η κλεισαν οι μεταγραφες για φετος στην ευρωλιγκα?

1. γλιτωνεις το συμβολαιο του μεχρι το τελος τη ςχρονιας που μπορει να φαινεται αστειο αλλα με το προβλημα ρευστοτητας που υπαρχει απο περυσι ειναι μια σημαντικη οικονομικη ελαφρυνση.
2. ο παικτης θα παρει χρονο συμμετοχης στη χωρα στην οποια εφτιαξε το ονομα του και ως εκ τουτου μπορει να κανει καλες εμφανισεις. ετσι οδηγουμαστε στο 3
3. ο ολυμπιακος πιθανοτατα θελει να του δωσει αξια ωστε να βρει καποια ομαδα να τον παραχωρησει το καλοκαιρι μιας και εχει κλειστο διετες συμβολαιο. απ οτι φαινεται ολοι εχουν καταλαβει οτι δεν μπορει αν βοηθησει ο παικτης
4. οχι απλα δεν μπορει να βοηθησει αλλα στα λιγα ματς που ηταν καλος, οι αλλοι 2 forwards ηταν πολυ κακοι. επομενως για να ειναι ο ενας καλος οι αλλοι 2 πρεπει να παιζουν πολυ λιγοτερο και να μην αποδιδουν αυτα που μπορουν . αρα το rotation με 3 3αρια δε βγαινει και καποιος επρεπε να φυγει. πιστευω οτι ο τουπαν πλεον θα ειναι πολυ καλυτερος με 15-20 λεπτα σταθερο χρονο συμμετοχης

Οι μεταγραφες στην ευρωλιγκα εχουν κλεισει . ο ολυμπιακος μαλλον δε θα κατεβει στο πρωταθλημα και αρα δεν εχει νοημα να γινει αλλη μεταγραφη στην παρουσα κατασταση
dru_15
Ο ποκουσεφσκι μπορει να καλυψει την θεση του..? Εχει δικαιωμα συμμετοχης?
Joda
QUOTE (dru_15 @ Mar 12 2019, 19:45 ) *
Ο ποκουσεφσκι μπορει να καλυψει την θεση του..? Εχει δικαιωμα συμμετοχης?


Ο Αγραβανης θα παρει την θεση του Τιμα λογικα.
tamvoukios
QUOTE (dru_15 @ Mar 12 2019, 19:45 ) *
Ο ποκουσεφσκι μπορει να καλυψει την θεση του..? Εχει δικαιωμα συμμετοχης?

Ο Ποκουσέφσκι παίζει στη θέση 1 (του αρέσει), και θα ήταν έγκλημα να τον βάλεις αλλού.
Με ύψος 2.11 μέχρι τώρα, θα είναι μοναδική περίπτωση σε παγκόσμιο επίπεδο για πόιντ γκαρντ.
Θα αφήσει εποχή (μακάρι να είναι στον Ολυμπιακό)!
Zephyr
Ποιος Ποκουσέφσκι ρε παιδιά, το έχετε δει το παλικάρι? Δυο κόκκαλα είναι και δεν ξέρω αν έχει συμπληρώσει καν τα 17. Που να τον βάλεις να παίξει στο αντρικό, μια χαψιά θα τον κάνουν και δεν θα φταίει. Κάθε πράγμα στον καιρό του.

Μια χαρά κίνηση για μένα η αποπομπή (ουσιαστικά) του Τίμμα. Ο Τουπάν μοιράζεται το 2 με Παπ, ο Βεζένκοφ βρίσκει περισσότερο χρόνο μιας και ο Αγραβάνης επί του παρόντος δεν είναι ούτε για Α1 και όπως μας βγει. Να ναι καλά και ο Ουέμπερ που συμμαζεύει τα ασυμμάζευτα ως ένα βαθμό, αν μείνει και για του χρόνου ίσως είναι το μοναδικό φετινό μας κέρδος.
tamvoukios
QUOTE (Zephyr @ Mar 12 2019, 20:47 ) *
Ποιος Ποκουσέφσκι ρε παιδιά, το έχετε δει το παλικάρι? Δυο κόκκαλα είναι και δεν ξέρω αν έχει συμπληρώσει καν τα 17. Που να τον βάλεις να παίξει στο αντρικό, μια χαψιά θα τον κάνουν και δεν θα φταίει. Κάθε πράγμα στον καιρό του.

Εννοείται αυτό που λες.
Αλλά θεωρώ πως θα είναι λάθος αν του αλλάξουν θέση.
Μέχρι στιγμής δεν το έχουν κάνει, μακάρι να το συνεχίσουν έτσι.
Βέβαια, πολλά θα εξαρτηθούν αν μεγαλώνοντας ο παίκτης, και με τόσο ύψος, μπορεί να κάνει αυτά που πρέπει να κάνει ένας "άσσος".
Θα δούμε (σε 2-3 χρόνια).
anton2
Νομίζω ότι το καλύτερο θα ήταν να μην παίξει ο Ολυμπιακός σε κανένα πρωτάθλημα (αφού άλλωστε πρόσφατα δήλωσε ο ίδιος ο μιστερ γιουρολίγκας ότι αυτό το επιτρέπει). Έτσι θα κάνει και οικονομία χρημάτων και δυνάμεων ενώ θα μηδενίσει την αξία των τίτλων που δίνει η λίγκα που φεύγει.

Όλα έχουν ένα όριο.


Πολύ σωστή κίνηση που φεύγει αυτός που φεύγει ως δανεικός.

Ο γουέμπερ έχει την μεγαλύτερη αξία παίκτη ανα δολάριο αξίας με μεγάλη διαφορά από τον επόμενο. Αλλά και η απόλυτη αξία του είναι πολύ καλή και ευτυχώς που τον πήραμε.

Neondreamer
Καλή κίνηση, inho, με Τιμα-Χίμκι. Διορθώνεται, έστω και καθυστερημένα για τη σεζόν, μια από τις καλοκαιρινές αστοχίες, από τη στιγμή που υπήρχε ο Παπ. Πόσω μάλλον να τον υπογράψεις όταν έχεις φέρει προηγουμένως και Τουπάν. Ειλικρινά, ανεξήγητη προσέγγιση, που έρχεται να προστεθεί και σε άλλες ατυχείς, ως τώρα, εκτιμήσεις (Λεντέι 5άρι, Γκος και στάρτερ και pg, υπαναχώρηση για Μάντζαρη+Βεζενκοβ). Εκτιμώ πως καλύτερη φετινή μετεγγραφή, μεσοπρόθεσμα, θα αποδειχθεί ο ΑξέλΤ. Ταμείο για το προπονητικό σταφ δε νομίζω, βέβαια, πως θα γίνει αυτό το καλοκαίρι, αλλά του 2020.

ΥΓ. Νομίζω, επίσης, μετά και το σημερινό, πως τέλος η λετονική παροικία, καλώς ή κακώς.
akratacity
Η κίνηση δανεισμού του Τιμα όπως πολύ σωστά επισημάνθηκε έγινε κυρίως για να παίξει και να ανεβάσει την αξία του εν όψει καλοκαιριού. Η Χιμκι στοχεύει να κερδίσει θέση για την επόμενη Ευρωλίγκα οπότε ηθελε απεγνωσμένα ενίσχυση.

Όλες οι πλευρές νομίζω πως εν τέλη θα δικαιωθούν από αυτή την κίνηση.

Η άμεση προσαρμογή του Γουεμπερ και τα σημάδια ζωής του Μάντζαρη έκαναν τον Μπλατ να δώσει την συγκατάθεση να φύγει ο Λετονός και να μείνει με έναν παίχτη λιγότερο έως το τέλος.

T.W.Is.M.
Τελικα ηρθε ξενος γκαρντ και φευγει αλλος ξενος. Ουτε διπλα ροστερ, ουτε τιποτα. Στο μεταξυ βεβαια μοιαζει πως δεν υπαρχει και δευτερη διοργανωση, οποτε δεν εχει νοημα το ροστερ των 6+6.
yorgos
Εκτός της αποσυμφόρησης και του ότι παίζει και να ανεβάσει την αξία του σε μια ομάδα όπου λόγω στιλ κάνουν 160 κατοχές ανά περίοδο, η αποχώρηση Τίμα δίνει και χώρο στους άλλους δύο να ανεβούν. Και δε γίνεται η ομάδα να πληρωνει έναν τύπο που παίζει κάθε τρίτα Χριστούγεννα όταν χρωστάει σε παίκτες-σημαίες. Καλή κίνηση ο δανεισμός από τη φλόμπα της χρονιάς, αλλά δε σβήνει βέβαια το πόσο αποτυχημένη κίνηση ήταν ως επιλογή ο συγκεκριμένος. Έπρεπε κάποιος να το είχε μυριστεί όταν παρακάλαγε τη μισή ευρωλίγκα ο Κερεχέτα να τον πάρουν δανεικός από πέρυσι στα μέσα της χρονιάς ότι κάτι δεν πάει καλά με αυτό το παλικάρι.
Zephyr
QUOTE(tamvoukios @ Mar 12 2019, 20:53 ) *
Εννοείται αυτό που λες.
Αλλά θεωρώ πως θα είναι λάθος αν του αλλάξουν θέση.
Μέχρι στιγμής δεν το έχουν κάνει, μακάρι να το συνεχίσουν έτσι.
Βέβαια, πολλά θα εξαρτηθούν αν μεγαλώνοντας ο παίκτης, και με τόσο ύψος, μπορεί να κάνει αυτά που πρέπει να κάνει ένας "άσσος".
Θα δούμε (σε 2-3 χρόνια).


Καλά εννοείται ότι το να πάμε με την κλασσική ελληναράδικη λογική "α είναι ψηλός, βάλτον στο ποστ, πήδα για ριμπάου, κάνε βάρη, ζμπρώξε" θα είναι έγκλημα και θέλω να πιστεύω ότι δεν θα γίνει στην περίπτωση του.
Τώρα για να κάνει καριέρα ως γκαρντ με αυτό το ύψος είναι ψιλοαδύνατο, άνετα όμως μπορώ να τον φανταστώ σαν point forward τύπου Νεμάνια Μπιέλιτσα ή αλλιώς σαν ένα Αντετοκούμπο με καλύτερο σουτ αλλά 2-3 σκάλες κάτω σε αθλητικά προσόντα (για τον Γιάννη ε tongue.gif ).
golitog7
Αυτός δε θα δηλώσει συμετοχή στο ντραφτ? Αν είναι τόσο ελπιδοφόρο πρότζεκτ όπως λέτε το κόβω δύσκολο να μην πάει προς NBA. Και καλά θα κάνει βασικά.
pan24
Το θεατρο του παραλογου με το ντερμπι συνεχιζεται

Σημερα εγινε η συσκεψη ομαδων-αστυνομιας για το παιχνιδι και ο Ολυμπιακος που δεν εχει βγαλει εισιτηρια ειπε οτι περιμενει αυριο τον ορισμο των διαιτητων και αν δεν ειναι ξενοι(που δεν θα ειναι) δεν θα κατεβει και οχι μονο αυτο αλλα το γηπεδο θα ειναι κλειστο οποτε Παναθηναικος-διαιτητες κλπ παραγοντες του αγωνα δεν θα μπορουν καν να βρεθουν μεσα.Δικαιωμα τους φυσικα αφου αυτοι διαχειριζονται το γηπεδο

Η αποφαση για την αναβολη η μη του παιχνιδιου θα ληφθει...την Παρασκευη αφου πηρε παραταση στην παραταση

Εδω ειναι το θεατρο του παραλογου
Αν για λογους ασφαλειας πρεπει να αναβαλεις καποιο αναβαλεις του ποδοσφαιρου οπου οι ομαδες δεν παιζουν σε καμια αλλη διοργανωση οχι αυτο που παιζουν 2-3 παιχνιδια την εβδομαδα

Επι της ουσιας τωρα,ποια θεματα ασφαλειας;
Ποση αστυνομικη δυναμη χρειαζεται για ενα παιχνιδι που ξερουν και οι πετρες οτι με την δεδομενη κατασταση δεν θα γινει,ενα παιχνιδι που δεν θα υπαρχουν φιλαθλοι;

Αν ειναι πρωτοβουλια Βασιλειαδη που βαζοντας μπροστα την αστυνομια παιρνει πρωτοβουλια να αναβαλει το παιχνιδι για να βρεθει καποια λυση(ετσι πιστευω εγω τουλαχιστον) χωρις νοημα ειναι αφου κανενας δεν κανει πισω
Ειχαν ενα μηνα να τα βρουν,μερικες μερες ακομα δεν αλλαζουν κατι μονο παρατεινουν το σιριαλ
Αστο να παει στο καλο να παμε παρακατω να δουμε τι θα γινει


Σε σχεση με την κινηση του Ολυμπιακου αν τελικα δεν κατεβει δεν ξερω αν την θεωρω σωστη αλλα σιγουρα την θεωρω αναγκαια
Οχι σε σχεση δικαιοσυνης-αδικιας και αγαπημενων η μη διαιτητων ουτε θα κατσω να μετραω βολες και φαουλ

Ο λογος ειναι οτι λειτουργουν την ομοσπονδια σαν παραμαγαζο τους,παραβιαζουν συστηματικα τον νομο μη ανεβαζοντας τις δαπανες της ομοσπονδιας στο Διαυγεια και παραβαινουν κανονισμους που οι ιδιοι εχουν ορισει(πχ τα μελη της ΚΕΔ δεν πληρουν τα τυπικα προσοντα που η ιδια η ΕΟΚ προβλεπει στον κανονισμο της)
Μην μιλησω για την ΚΕΔ που ειναι πενταμελης επιτροπη με 2 ατομα σαν ατακα του Βαμβακουλα

Ο μονος λογος για να ταρακουνηθουν και να αλλαξουν τα πραγματα ριζικα(γιατι αλλαγη δεν ειναι να φυγει ο Βασιλακοπουλος και να αναλαβει ο Τσαγκρωνης η καποιο αλλο πρωτοπαλικαρο της νυν διοικησης) ειναι με κατι δραστικο και αυτο που κανει ο Ολυμπιακος ισως ειναι το κατι δραστικο που χρειαζεται

Υ.Γ.Οποιος σκεφτεται οτι η διοικηση της ΕΟΚ βγαινει με εκλογες παρακαλω να διαβασει αυτο
jazz thrilos
Νομίζω το αν θα κατέβει ή όχι ο Ολυμπιακός στο ντέρμπι (που δεν θα κατέβει) ή γενικότερα τα τεκταινόμενα του ελληνικού πρωταθλήματος λίγο ή πολύ έχουν πάψει να απασχολούν για φέτος τουλάχιστον την επικαιρότητα της ομάδας. Φαίνεται αυτό και απο την αρθογραφία των "δημοσιογράφων" που καλύπτουν την ομάδα.

Άντε να περάσει το ντέρμπι, να μην γίνει, να φάμε την προβλεπόμενη τιμωρία, να ζήσουμε και χαριτωμένες στιγμές στο ινστα με κοτόπουλα, χήνες, σέξυ εσώρουχα και άλλα ωραία και να πάμε παρακάτω.

Εμένα με απασχολούν τρία ζητήματα. Δύο άμεσα και ένα πιο μακροπρόθεσμο.

Τα άμεσα. Αφενός τι θα κάνουμε στην ευρωλίγκα. Πρέπει να εξασφαλίσουμε όσο το δυνατόν πιο υψηλή θέση και κυρίως να παίξουμε σταθερά καλύτερο μπάσκετ στο υπόλοιπο της ευρωπαικής σεζόν, όσο κι αν διαρκέσει. Αφετέρου επιθυμώ να βγουν οι Αφοι και να διαψεύσουν σενάρια περι αποχώρησης. Να δώσουν εγγυήσεις οτι θα βρίσκονται και του χρόνου στο τιμόνι, να αποκαταστήσουν την αίσθηση σταθερότητας και στην ομάδα και στον κόσμο.

Πιο μακροπρόθεσμα, καλό θα ήταν να μάθουμε οριστικά πια που θα παίζουμε του χρόνου. Ή ποιές είναι οι προθέσεις μας. Αν δεν γίνει τίποτα δηλαδή με την διαιτησία, ας βγει ο σύλλογος να πει οτι του χρόνου θα πάμε στην Αδριατική ή στην διαπλανητική ή όπουδήποτε αλλού. Και αναλόγως να αρχίσει ο σχεδιασμός για την ευρωλίγκα του 2019/20.
Redoctor
Το σεναριο αδριατικης ακουγεται αρκετα εντονα πλεον. Θα δουμε βεβαια.
Η αστυνομια αν και μεσοβεζικα, ορθα αποφασισε την παραταση για την Παρασκευη αφου αν δεν γινει το ματς του μπασκετ δεν χρειαζεται να αλλαξει το ποδοσφαιρο. Βεβαια η ολη υποθεση ειναι λιγο αστεια αφου οπαδοι του ΠΑΟ δεν θα υπαρχουν σε κανενα ματς απτα 2.
Zephyr
QUOTE(jazz thrilos @ Mar 13 2019, 14:11 ) *
Αφετέρου επιθυμώ να βγουν οι Αφοι και να διαψεύσουν σενάρια περι αποχώρησης. Να δώσουν εγγυήσεις οτι θα βρίσκονται και του χρόνου στο τιμόνι, να αποκαταστήσουν την αίσθηση σταθερότητας και στην ομάδα και στον κόσμο.


Οι Αφοί δεν έχουν κάτι να διαψεύσουν. Δεν είπαν ότι τα παρατάνε, ούτε βέβαια θα μας πουν αν και πόσο θα ανεβάσουν/κατεβάσουν το μπάτζετ του χρόνου. Ακούγεται ότι ψάχνονται για συμπαίχτη, αλλά κ αυτό είναι σε επίπεδο σεναρίου προς του παρόν.

QUOTE(jazz thrilos @ Mar 13 2019, 14:11 ) *
Πιο μακροπρόθεσμα, καλό θα ήταν να μάθουμε οριστικά πια που θα παίζουμε του χρόνου. Ή ποιές είναι οι προθέσεις μας. Αν δεν γίνει τίποτα δηλαδή με την διαιτησία, ας βγει ο σύλλογος να πει οτι του χρόνου θα πάμε στην Αδριατική ή στην διαπλανητική ή όπουδήποτε αλλού. Και αναλόγως να αρχίσει ο σχεδιασμός για την ευρωλίγκα του 2019/20.


To καλοκαιράκι, στην ακρογιαλιά biggrin.gif
anton2
Το ελληνικό μπάσκετ συνεχίζει στην τροχιά που το ίδιο χάραξε και ο Ολυμπιακός συνεχίζει σε ένα πιο ευρωπαικό πλαίσιο που επέλεξε.

Να μην παίξει σε καμία εθνική λίγκα ο Ολυμπιακός, δεν το χρειάζεται. Η γιουρολίγκα είναι υπερ αρκετή.

golitog7
QUOTE(anton2 @ Mar 13 2019, 15:47 ) *
Το ελληνικό μπάσκετ συνεχίζει στην τροχιά που το ίδιο χάραξε και ο Ολυμπιακός συνεχίζει σε ένα πιο ευρωπαικό πλαίσιο που επέλεξε.

Να μην παίξει σε καμία εθνική λίγκα ο Ολυμπιακός, δεν το χρειάζεται. Η γιουρολίγκα είναι υπερ αρκετή.


Ακριβώς. Αυτό θα ήταν το ιδανικό σενάριο.
qspock
Δεν προκειται να γινει το ντερμπι.
Ειναι προκαθορισμενο, ηδη οι ομαδες εχουν παρει τα μετρα αντισταθμισης ως προς τις απωλειες εισητηριων που θα εχουν:
Τα μετρα αυτα εχουν ονοματα, για τον Ολυμπιακο "Τιμα" και για τον ΠΑΟ "Πειν".

Αν δε το καταλαβατε, οδευουμε σε αγεωγραφητα νερα, μπροσταρη τον Ολυμπιακο και τη Ρεαλ.
Κλειστη λιγκα, διχως επιρροες απο τοπικα πρωταθληματα, περισσοτερα ευρωπαικα παιχνιδια, περισσοτερα εσοδα για τις ομαδες, και απαγκιστρωση απο τις εθνικες ομοσπονδιες και κανονισμους.

Ενα μελλον το οποιο μπορει να φανταζει επικυνδυνο, ομως η αληθεια ειναι πως ηδη εχει αργησει να γινει. Επρεπε να γινει πολυ νωριτερα κατ'εμε. Τα εχω ξαναπει αλλωστε.

Οταν ο Βασιλακοπουλος πριν κατι δεκαετιες μιλουσε για διαχωρισμο επαγγελματικου κι ερασιτεχνικου αθλητισμου, στην θεωρια ειχε δικαιο. Τωρα μενει να δουμε αν θα υποστηριξει τις τοτε αποψεις του. Φυσικα και οχι, γιατι θα ειναι απο τους θιγμενους. Δεν μπορει ομως να κανει ΑΠΟΛΥΤΩΣ τιποτα. Το μελλον ερχεται και παρασερνει ολους τους μεγαλους. Φυσικα και τον Παναθηναικο...
Οι συσταση θυγατρικων ομαδων ειναι η μοναδικη σανιδα ελπιδας να κρατησουν οι ομοσπονδιες τα μεγαλα ονοματα. 2 ομαδες, μια επαγγελματικη και μια ερασιτεχνικη, η πρωτη θα παιζει στην κλειστη λιγκα, η δευτερη στα τοπιικα πρωταθληματα και θα αναδυκνυει ελληνες παιχτες. Ενα ονειρο που γινεται πραγματικοτητα. Ή μηπως εφιαλτης για καποιους?

Σιγουρα το ποταμι πισω δε γυρναει, και οι κερδισμενοι θα ειναι οι θεατες απο το τελικο αποτελεσμα.
Τα προτυπα του NBA ειναι πιο κοντα απο ποτε!

Conan1982
Τι γίνεται, δεν ανοίγει θέμα για τον αποψινό αγώνα;
Δύσκολο ματς με τους γκαρντ που έχουν και την προσθήκη του Νάναλυ, αλλά θέλω να πιστεύω ότι στο χέρι μας είναι να παίξουμε άμυνα συγκεντρωμένα και σκληρά και να το παλέψουμε ως το τέλος, δεν είναι και τόσο τρομερή η Αρμάνι.
5 ήττες έχει ως τώρα στην έδρα της ενώ από τους 5 πρώτους της κατάταξης ως τώρα έχει κερδίσει μόνο την Εφές.
Έχει την δεύτερη καλύτερη επίθεση στην διοργάνωση και την 2η χειρότερη άμυνα!
Έχει πέσει μόνο μια φορά κάτω από τους 78 πόντους στους 75 με την Μπασκόνια.
Οπότε είναι δεδομένο ότι αν πάμε για χαμηλό σκορ είμαστε καταδικασμένοι να χάσουμε, πρέπει να τρέξουμε, να πάρουμε τα ριμπάουντ και να ξεπεράσουμε τους 70 πόντους.
rankin
QUOTE(qspock @ Mar 13 2019, 17:34 ) *
Δεν προκειται να γινει το ντερμπι.
Ειναι προκαθορισμενο, ηδη οι ομαδες εχουν παρει τα μετρα αντισταθμισης ως προς τις απωλειες εισητηριων που θα εχουν:
Τα μετρα αυτα εχουν ονοματα, για τον Ολυμπιακο "Τιμα" και για τον ΠΑΟ "Πειν".

Αν δε το καταλαβατε, οδευουμε σε αγεωγραφητα νερα, μπροσταρη τον Ολυμπιακο και τη Ρεαλ.
Κλειστη λιγκα, διχως επιρροες απο τοπικα πρωταθληματα, περισσοτερα ευρωπαικα παιχνιδια, περισσοτερα εσοδα για τις ομαδες, και απαγκιστρωση απο τις εθνικες ομοσπονδιες και κανονισμους.

Ενα μελλον το οποιο μπορει να φανταζει επικυνδυνο, ομως η αληθεια ειναι πως ηδη εχει αργησει να γινει. Επρεπε να γινει πολυ νωριτερα κατ'εμε. Τα εχω ξαναπει αλλωστε.

Οταν ο Βασιλακοπουλος πριν κατι δεκαετιες μιλουσε για διαχωρισμο επαγγελματικου κι ερασιτεχνικου αθλητισμου, στην θεωρια ειχε δικαιο. Τωρα μενει να δουμε αν θα υποστηριξει τις τοτε αποψεις του. Φυσικα και οχι, γιατι θα ειναι απο τους θιγμενους. Δεν μπορει ομως να κανει ΑΠΟΛΥΤΩΣ τιποτα. Το μελλον ερχεται και παρασερνει ολους τους μεγαλους. Φυσικα και τον Παναθηναικο...
Οι συσταση θυγατρικων ομαδων ειναι η μοναδικη σανιδα ελπιδας να κρατησουν οι ομοσπονδιες τα μεγαλα ονοματα. 2 ομαδες, μια επαγγελματικη και μια ερασιτεχνικη, η πρωτη θα παιζει στην κλειστη λιγκα, η δευτερη στα τοπιικα πρωταθληματα και θα αναδυκνυει ελληνες παιχτες. Ενα ονειρο που γινεται πραγματικοτητα. Ή μηπως εφιαλτης για καποιους?

Σιγουρα το ποταμι πισω δε γυρναει, και οι κερδισμενοι θα ειναι οι θεατες απο το τελικο αποτελεσμα.
Τα προτυπα του NBA ειναι πιο κοντα απο ποτε!


Ωραία τα λες
Συμφωνώ με τις εκτιμήσεις σου

Νομίζω πως, έστω και άθελα του, ο Βασιλακόπουλος άλειψε το βούτυρο στο ψωμί του Μπερτομέου.
Δε βλέπω τον Ολυμπιακό να κάνει πίσω. Δε νομίζω πως καίγεται για κάτι τέτοιο. Η απόφαση του μοιάζει να έχει σχεδιαστεί ισως και καιρό πριν το περιβόητο παιχνίδι του κυπέλλου

Είναι από αυτές τις περιπτώσεις που ενδέχεται η αιτία και η αφορμή να διαφέρουν.
Ο αγώνας του κυπέλλου μοιάζει να είναι η αφορμή
Οι αιτίες είναι βαθύτερες και θεωρώ πως θα μας πάρει κάποιο χρόνο μέχρι να καταλάβουμε τι έχει παίξει.

Πόσο απίθανο θα ήταν ας πούμε, η ABA League να μετεξελιχθεί σε κάτι σαν eastern conference μιας μελλοντικής ευρωλίγκας;
Coach Periklis
Σε άλλα νέα, ορίστηκαν Έλληνες διαιτητές
jonaldidhs
QUOTE (Coach Periklis @ Mar 14 2019, 14:58 ) *
Σε άλλα νέα, ορίστηκαν Έλληνες διαιτητές

Ξενοι δεν υπηρχε περιπτωση να οριστουν καθως απαιτειται αλλαγη καταστατικου..Μονο απτου χρονου γινεται αυτο..

Αυτο που γραφει ο φιλος παραπανω οτι θα γινει κλειστη λιγκα χωρις συμμετοχες ομαδων σε εθνικα πρωταθληματα,τοτε γιατι ο Οσφπ προσεγγιζει την Αδριατικη λιγκα και προσπαθει να μπει εκει?Εχει ενα κενο ο συλλογισμος σου..
James K R
QUOTE (jonaldidhs @ Mar 14 2019, 15:03 ) *
Αυτο που γραφει ο φιλος παραπανω οτι θα γινει κλειστη λιγκα χωρις συμμετοχες ομαδων σε εθνικα πρωταθληματα,τοτε γιατι ο Οσφπ προσεγγιζει την Αδριατικη λιγκα και προσπαθει να μπει εκει?Εχει ενα κενο ο συλλογισμος σου..


Ενδεχομένως διότι μέχρι να γίνει κλειστή η διοργάνωση της Euroleague (και προφανώς αυτό δε θα γίνει του χρόνου), η Αδριατική είναι η άλλη διοργάνωση που είναι πολύ πιθανό να συμμετέχει ο Ολυμπιακός αντί της Basket League. Άλλωστε να το δούμε και έτσι, άλλο περίπου 17 εντός έδρας παιχνίδια από κανονική περίοδο και play-offs Euroleague και άλλο καμιά 30ριά και πάνω εντός από Euroleague και Αδριατική μαζί. Περισσότερα εντός σημαίνει περισσότερα έσοδα από εισιτήρια.
golitog7
QUOTE(rankin @ Mar 14 2019, 13:31 ) *
Ωραία τα λες
Συμφωνώ με τις εκτιμήσεις σου

Νομίζω πως, έστω και άθελα του, ο Βασιλακόπουλος άλειψε το βούτυρο στο ψωμί του Μπερτομέου.
Δε βλέπω τον Ολυμπιακό να κάνει πίσω. Δε νομίζω πως καίγεται για κάτι τέτοιο. Η απόφαση του μοιάζει να έχει σχεδιαστεί ισως και καιρό πριν το περιβόητο παιχνίδι του κυπέλλου

Είναι από αυτές τις περιπτώσεις που ενδέχεται η αιτία και η αφορμή να διαφέρουν.
Ο αγώνας του κυπέλλου μοιάζει να είναι η αφορμή
Οι αιτίες είναι βαθύτερες και θεωρώ πως θα μας πάρει κάποιο χρόνο μέχρι να καταλάβουμε τι έχει παίξει.

Πόσο απίθανο θα ήταν ας πούμε, η ABA League να μετεξελιχθεί σε κάτι σαν eastern conference μιας μελλοντικής ευρωλίγκας;

Εντελώς απίθανο. Διότι μια eastern conference προυποθέτει μια western conference πράγμα που δεν μπορεί να υπάρξει με 4-5 ισπανικές ομάδες και κανά δυο ιταλογερμανικές.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.