Help - Search - Members - Calendar
Full Version: NHL, NFL, MLB
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Άλλα αθλήματα
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20
morfi
Συζήτηση γύρω από το MLB, το καλύτερο πρωτάθλημα μπέιζμπολ στο κόσμο. GO RED SOX!
NBAholic
Μπέιζμπολ, ο Ολυμπιακός, τουλάχιστον από ελληνικό πρωτάθλημα.
Με χόκεϊ δεν ασχολούμαι, μιας και η διεθνοποίηση του αθλήματος το έχει μπασταρδέψει. cool.gif
Alexmei
υπάρχει ελληνικό baseball; εγώ νομίζω πως οι Red Sox θα καταφέρουν να κατακτήσουν το πρωταθλημα..................βέβαια θα βρουν το μεγάλο εμπόδιο που λέγετε New York Yankees...........
dizzy_fingers
Υπάρχει ελληνικό πρωτάθλημα, και κάπου είχα διαβάσει ότι η πρωταθλήτρια ομάδα φέτος ήταν από το νησί σου...
Μην ξεχνάτε ότι είχαμε κατεβάσει και εθνική στους ΟΑ.
Όλοι έλληνες ήταν...2ης, 3ης γενιάς...tongue.gif

Για MLB...Yankees all the way!!!!
Παίζει ο "Γκοτζίλα" εκεί biggrin.gif.
Υπάρχει και ο Ιτσίρο στους Σηάτλ Μάρινερς...
Άλλες ομάδες δεν παρακολουθώ tongue.gif.
Alexmei
QUOTE(dizzy_fingers @ Jun 6 2006, 09:21 PM)
Υπάρχει ελληνικό πρωτάθλημα, και κάπου είχα διαβάσει ότι η πρωταθλήτρια ομάδα φέτος ήταν από το νησί σου...
Μην ξεχνάτε ότι είχαμε κατεβάσει και εθνική στους ΟΑ.
Όλοι έλληνες ήταν...2ης, 3ης γενιάς...tongue.gif

Για MLB...Yankees all the way!!!!
Παίζει ο "Γκοτζίλα" εκεί biggrin.gif.
Υπάρχει και ο Ιτσίρο στους Σηάτλ Μάρινερς...
Άλλες ομάδες δεν παρακολουθώ tongue.gif.
*



σοβαρά; δν έχω δει πουθενά γήπεδο baseball στην Ρόδο..........
Alexmei
morfi έχεις καμιά ιστιοσελίδα για να βλέπω τα σκορ του base ball;
morfi
QUOTE(NBAholic @ Jun 6 2006, 08:21 PM)
Μπέιζμπολ, ο Ολυμπιακός, τουλάχιστον από ελληνικό πρωτάθλημα.
*

Αν υπαρχει ολυμπιακος εννοειτε οτι ειμαι με την θρυλαρα!Θα παω να γραφτω κι'ολας... Αλλα οσον αφορα τα αμερικανικα αθληματα ειμαι παντα υπερ της βοστονης...
LETS GO BOSTON LETS GO LETS GO BOSTON LETS GO

QUOTE(NBAholic @ Jun 6 2006, 08:21 PM)
Με χόκεϊ δεν ασχολούμαι, μιας και η διεθνοποίηση του αθλήματος το έχει μπασταρδέψει.  cool.gif
*

Για αυτο δεν θελω την διεθνοποιηση του ΝΒΑ...

QUOTE(dizzy_fingers @ Jun 6 2006, 11:21 PM)
Υπάρχει ελληνικό πρωτάθλημα, και κάπου είχα διαβάσει ότι η πρωταθλήτρια ομάδα φέτος ήταν από το νησί σου...
*

Υπαρχει ελληνικο πρωταθλημα και μαλιστα πηγαινα για λιγο καιρο σε ομαδα...

QUOTE(dizzy_fingers @ Jun 6 2006, 11:21 PM)
Μην ξεχνάτε ότι είχαμε κατεβάσει και εθνική στους ΟΑ.
Όλοι έλληνες ήταν...2ης, 3ης γενιάς...tongue.gif
*

Ητανε ελληνοαμερικανοι... ειχα παει στον αγωνα με την ιαπωνια dizzy... tongue.gif Οι γιαπωνεζοι μας τα ειχαν πρηξει... αλλα θυμαμαι ηταν η μια... πω πω ηταν η μια... w00t.gif


QUOTE(dizzy_fingers @ Jun 6 2006, 11:21 PM)
Για MLB...Yankees all the way!!!!
Παίζει ο "Γκοτζίλα" εκεί biggrin.gif.
Υπάρχει και ο Ιτσίρο στους Σηάτλ Μάρινερς...
Άλλες ομάδες δεν παρακολουθώ tongue.gif.
*

Οι γαπωνεζοι ειναι πολυ καλοι παιχτες και μαλιστα το πρωταθλημα της ιαπωνιας ειναι απο τα καλυτερα...
morfi
QUOTE(Alexmei @ Jun 9 2006, 02:21 AM)
morfi έχεις καμιά ιστιοσελίδα για να βλέπω τα σκορ του base ball;
*

Για το αμερικανικο πρωταθλημα παντα...
Το MLB.com ειναι το επισημο σαιτ του αμερικανικου πρωταθληματος...
Το espn.com εχει απλα τα παντα...
dizzy_fingers
QUOTE
Οι γαπωνεζοι ειναι πολυ καλοι παιχτες και μαλιστα το πρωταθλημα της ιαπωνιας ειναι απο τα καλυτερα...

Αφού είναι πρώτο άθλημα εκεί (αν και απειλείται τελευταία από τη νέα μόδα....το ποδόσφαιρο).
Τον Σεπτέμβρη που ήμουν Ιαπωνία, είχα λιώσει στο baseball...
Όλο αυτό έδειχνε στην τηλεόραση.
Οι καλύτερες εθνικές αυτή τη στιγμή, είναι ΗΠΑ-Κούβα-Ιαπωνία αν δεν κάνω λάθος.. (μπορεί να είναι και οι μοναδικές στο άθλημα laugh.gif ).


QUOTE
Ητανε ελληνοαμερικανοι... ειχα παει στον αγωνα με την ιαπωνια dizzy... Οι γιαπωνεζοι μας τα ειχαν πρηξει... αλλα θυμαμαι ηταν η μια... πω πω ηταν η μια...

Τί μου θύμισες τώρα...
Στους ΟΑ, είχα πάει σε έναν αγώνα badminton (τσάμπα εισητήρια) με τον ξάδερφό μου....και κάθονταν κάτι γιαπωνεζούλες δίπλα μας.
Τρελάθηκε ο λιγούρης, μου κάνει "γρήγορα Σπύρο! Πες μου πως λέγεται το "σ'αγαπάω" στα ιαπωνικά".
"- Όχι, δε σου λέω"
"-Πες ρε! Θα σου χρωστάω χάρη!"
"-Καλά...."boku wa baka desu!" θα της πεις.."
Γυρίζει περιχαρής και λέει σε άπταιστα ιαπωνικά την ατάκα στις κοπελιές...

Και γυρίζουν με ένα βλέμμα, σαν να κοιτούσαν εξωγήινο με τα παντελόνια του κατεβασμένα, και του αποκρίνονται με τη διάσημη ιαπωνική προφορά στα αγγλικά "whatu? you are sutupidu?"
19.gif 19.gif 19.gif

Αντί για "σ'αγαπώ", του είχα πει "είμαι βλάκας!" 24.gif banana.gif
19.gif

Η ξεκαρδιστική άγνοια του αδαή Ευρωπαίου σε όλο της το μεγαλείο 24.gif..!!!
Alexmei
ξέρεις γιαπονέζικα;
kolossos
Ναι ρε ο ντίζης είναι γλωσοομαθής. Ξέρει 10 γλώσσες. Αφού να φανταστείς μέχρι και ιαπωνέζικα ξέρει!
Πάντως η Ρόδος έχει ομάδα μπέιζμπολ τους Κολοσσούς.Είχα δει μια φωτογραφία τους και οι μισοί εκει μέσα ήταν γέροι. Δεν νομίζω να πήραν το πρωτάθλημα...
Keyser_Soze
Ναι είναι αλήθεια! Ήρθε ένα παλικάρι σήμερα στη δουλειά και μου έφερε κάτι αφίσες διαφήμισης.

Οι προπονήσεις γίνονται στον Άγιο Κοσμά προσωρινά και αργότερα (από του χρόνου μάλλον) θα μεταφερθούν στο Άλσος Βείκου στο Γαλάτσι. Στις 13:30 συγκεκριμένα κάθε Κυριακή.
Για αρχή και μέχρι να εξοικιωθούμε με τους κανόνες του παιχνιδιού, θα είναι semi contact το παιχνίδι. Δηλαδή δε ρίχνουμε κάτω τον αντίπαλο μας, απλά τον πιάνουμε και με τα 2 χέρια. Από τον Σεπτέμβρη θα γίνει full contact και του χρόνου τέτοιες μέρες αν όλα έχουν πάει καλά θα δώσουμε τον πρώτο μας αγώνα με αντίπαλο... την Τουρκία!!

Όσοι πιστοί (ξέρω ότι υπάρχουν μερικοί εδώ μέσα), προσέλθετε...

Το επίσημο σάιτ είναι αυτό: www.gafl.info
Για πληροφορίες εδώ: joingafl@lycos.com

Υπάρχει και τηλέφωνο για όποιον ενδιαφέρεται για περισσότερες πληροφορίες. Όποιος το θέλει ας το πει και θα του το στείλω με πμ.
Pierce
QUOTE(Keyser_Soze @ Apr 28 2007, 06:09 PM) *
Όσοι πιστοί (ξέρω ότι υπάρχουν μερικοί εδώ μέσα), προσέλθετε...

Aυτο παει σιγουρα για μενα tongue.gif . Keyser να σου πω την αληθεια παροτι τρελαινομαι να το βλεπω στην τιβι και να το παιζω στο ps2 δεν ξερω αν θα με ενθουσιαζε η ιδεα του να τρωω ξυλο(απο Σεπτμεβρη tongue.gif) στην προπονηση και στους αγωνες tongue.gif παντως εγινε επιτελους μια σοβαρη κινηση για να δουμε αυτο το αθλημα και στην ελλαδα.
(θα το σκεφτω παντως 39.gif)
mikri prasini ollandeza
μπα...σαν το Beach football, τπτ!!!!
morfi
QUOTE(Keyser_Soze @ Apr 28 2007, 06:09 PM) *
Ναι είναι αλήθεια! Ήρθε ένα παλικάρι σήμερα στη δουλειά και μου έφερε κάτι αφίσες διαφήμισης.

Οι προπονήσεις γίνονται στον Άγιο Κοσμά προσωρινά και αργότερα (από του χρόνου μάλλον) θα μεταφερθούν στο Άλσος Βείκου στο Γαλάτσι. Στις 13:30 συγκεκριμένα κάθε Κυριακή.
Για αρχή και μέχρι να εξοικιωθούμε με τους κανόνες του παιχνιδιού, θα είναι semi contact το παιχνίδι. Δηλαδή δε ρίχνουμε κάτω τον αντίπαλο μας, απλά τον πιάνουμε και με τα 2 χέρια. Από τον Σεπτέμβρη θα γίνει full contact και του χρόνου τέτοιες μέρες αν όλα έχουν πάει καλά θα δώσουμε τον πρώτο μας αγώνα με αντίπαλο... την Τουρκία!!

Όσοι πιστοί (ξέρω ότι υπάρχουν μερικοί εδώ μέσα), προσέλθετε...

Το επίσημο σάιτ είναι αυτό: www.gafl.info
Για πληροφορίες εδώ: joingafl@lycos.com

Υπάρχει και τηλέφωνο για όποιον ενδιαφέρεται για περισσότερες πληροφορίες. Όποιος το θέλει ας το πει και θα του το στείλω με πμ.


QUOTE(pierce21 @ Apr 28 2007, 08:21 PM) *
παντως εγινε επιτελους μια σοβαρη κινηση για να δουμε αυτο το αθλημα και στην ελλαδα.
(θα το σκεφτω παντως 39.gif)

Φυσικα και θα με ενδιεφερε να παρω και εγω μερος w00t.gif αλλα μαλλον θα καταντησει σαν το μπειζμπολ. Πηγαινα σε ομαδα (πριν τους ολυμπιακους... εχει σημασια) και ξερω απο τετοιες "προσπαθειες". Αυτο που ειδα ηταν πως το μπειζμπολ το εφεραν στην ελλαδα για δυο λογους :
1) Για τους ολυμπιακους wink.gif
2) Απλα για να το φερουν.
Και οπως το φερανε, ετσι απλα τωρα εξαφανιστηκε.
Απο οτι εχω μαθει ομως, υπαρχουν ακομα ομαδες. Τουλαχιστον η δικη μου δεν υπαρχει ποια... R.I.P

χεχε μολις θυμηθηκα κατι που μου ειχε πει ο προπονητης μου οταν πηγα για πρωτη φορα... "Τωρα που ειδα εσενα, πιστευω οτι εχει μελλον το αθλημα στην ελλαδα". Ηξερα τους κανονισμους πριν καν κανω την πρωτη μου προπονηση. Δεν του ειπα ομως οτι τους εμαθα απο το Triple Play. cool.gif
Pierce
QUOTE(morfi @ Apr 28 2007, 11:14 PM) *
Φυσικα και θα με ενδιεφερε να παρω και εγω μερος w00t.gif αλλα μαλλον θα καταντησει σαν το μπειζμπολ. Πηγαινα σε ομαδα (πριν τους ολυμπιακους... εχει σημασια) και ξερω απο τετοιες "προσπαθειες". Αυτο που ειδα ηταν πως το μπειζμπολ το εφεραν στην ελλαδα για δυο λογους :
1) Για τους ολυμπιακους wink.gif
2) Απλα για να το φερουν.
Και οπως το φερανε, ετσι απλα τωρα εξαφανιστηκε.
Απο οτι εχω μαθει ομως, υπαρχουν ακομα ομαδες. Τουλαχιστον η δικη μου δεν υπαρχει ποια... R.I.P

3) για να παρουν καποιοι μορια για τις πανελληνιες αφου ο ανταγωνισμος για τις εθνικες θα ειναι μικρος wink.gif
Keyser_Soze
Ναι αλλά τώρα θα αργήσουν οι επόμενοι ολυμπιακοί αγώνες που θα γίνουν στην Ελλάδα...

Έλα ρε φίλε να γελάσουμε, μην παίρνεις παράδειγμα την κότα τον pierce21 που φοβάται μην τσαλακωθεί το μαλλί του... tongue.gif laugh.gif
Πιστεύω ότι θα είσαι το καλύτερο wide receiver που έχει βγει ποτε... icon_drunk.gif
Pierce
QUOTE(Keyser_Soze @ Apr 29 2007, 01:46 PM) *
Ναι αλλά τώρα θα αργήσουν οι επόμενοι ολυμπιακοί αγώνες που θα γίνουν στην Ελλάδα...

Έλα ρε φίλε να γελάσουμε, μην παίρνεις παράδειγμα την κότα τον pierce21 που φοβάται μην τσαλακωθεί το μαλλί του... tongue.gif laugh.gif
Πιστεύω ότι θα είσαι το καλύτερο wide receiver που έχει βγει ποτε... icon_drunk.gif

challenge accepted. quarterback σαν εμενα με τετοιο χερι δαιβητη δεν εχει ξαναυπαρξει . o joe montana εχει δηλωσει οτι ειμαι αυτος που θα κανει τους san francisco 49ers ξανα μεγαλους. icon_drunk.gif icon_drunk.gif
αν δουμε οτι τελικα την πεταω σαν πεπονι την μπαλα θα το γυρισω σε αμυντικος για να σφαζω κοσμο.
dizzy_fingers
Μάγκες, αν το καλοκαίρι βρω χρόνο και κάνουν προπονήσεις, παίζει να έρθω smiley.gif.
Igor
Ξερω.. Πολλοι δεν ξερετε οτι ειναι δυο διαφορετικα παιχνιδια.

Μερικες διαφορες.. δεν τις ξερω ολες φυσικα. Ασχετος ειμαι και εγω.

Στο ραγκμπι η πασα ειναι μονο προς τα πισω σε αντιθεση με το Αμ. Ποδοσφαιρο.
Στο Αμ. Ποδοσφαιρο οι παιχτες φορουν ειδικες στολες ενω στο Ραγκμπι μονο μερικοι παιχτες φορουν προστατευτικα στο κεφαλι τους.

Υπαρχουν και αλλες διαφορες θα ψαξω και θα σας ενημερωσω.
Το ραγκμπι ειναι αυτο που βλεπετε στη ΝΟΒΑ... smile.gif smile.gif
sihainas
Αν και δεν ξέρω σχεδόν τίποτα για τα συγγεκριμένα αθλήματα...από το λίγο που έχω παρακολουθήσει... μακράν Αμερικανικό Ποδόσφαιρο... το ράγκπυ δεν με ενθουσίασε και πολύ...
Achilleas13
QUOTE(sihainas @ Jun 23 2007, 08:40 PM) *
Αν και δεν ξέρω σχεδόν τίποτα για τα συγγεκριμένα αθλήματα...από το λίγο που έχω παρακολουθήσει... μακράν Αμερικανικό Ποδόσφαιρο... το ράγκπυ δεν με ενθουσίασε και πολύ...


Και γω Αμ.ποδοσφαιρο.Το ραγκπυ ούτε εμένα με ενθουσίασε
kostasvc15
Τον ραγκμπι ειναι χυμα στο κυμα...ενω το Αμ.ποδοσφ. ειναι πιο ''οργανομενο'',πιο πολλα συστηματα....

Και εγω +1 στο φουτμπολ
Pierce
στη νοβα ειχε και τα plays του αμερικαν φουτμπολ. απο πλευρας τακτικης ισως ειναι το πιο πολυπλοκο αθλημα του κοσμο. αρκει να αναλογιστει κανεις οτι οι ομαδες εχουν πανω κατω 90(!!!) παικτες, και ο καθενας εχει ενα συγκεκριμενο ρολο μεσα στο γηπεδο. οταν μου εξηγησε εκτενώς ο ξαδερφος μου στην αμερικη τους κανονες, και αρχισα να το καταλαβαινω τι συμβαινει μου αρεσε αρκετα. μεχρι και το madden07 πηρα για το ps2
Alexmei
To rugby είναι "σκληρό" άθλημα, Δεν παίζει όποιος να 'ναι. Έχει κάτι "τέρατα" στο rugby ! Ενώ αντίθετα στο αμ. ποδόσφαιρο φοράνε προστατευτικά και μοιάζουν με sissy girls... εκεί λίγο γυγμανσμένος να είσαι, φοράς και την πανοπλία και είσαι έτοιμος. Τώρα και στα δύο τρέχουν πολύ οπότε δεν μπορούμε να συγκρίνουμε. Για τα συστήματα δεν ξέρω πολλά αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι το rugby είναι πιο δύσκολο και του δίνω ψήφο.
kostasvc15
QUOTE(pierce21 @ Jun 24 2007, 01:17 PM) *
οι ομαδες εχουν πανω κατω 90(!!!) παικτες

Ναι οντως,αλλα νομιζω δεν παιρνουν τρελα λεφτα οπως στο ΝΒΑ (εκτος απο περιπτωσεις).
Pierce
QUOTE(Alexmei @ Jun 24 2007, 04:19 PM) *
To rugby είναι "σκληρό" άθλημα, Δεν παίζει όποιος να 'ναι. Έχει κάτι "τέρατα" στο rugby ! Ενώ αντίθετα στο αμ. ποδόσφαιρο φοράνε προστατευτικά και μοιάζουν με sissy girls... εκεί λίγο γυγμανσμένος να είσαι, φοράς και την πανοπλία και είσαι έτοιμος. Τώρα και στα δύο τρέχουν πολύ οπότε δεν μπορούμε να συγκρίνουμε. Για τα συστήματα δεν ξέρω πολλά αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι το rugby είναι πιο δύσκολο και του δίνω ψήφο.

u think huh? sissy girls ? περιμενα ποιος θα ηταν ο πρωτος που θα το εγραφε rolleyes.gif . ειναι τερατα 120+ κιλων πολλες φορες ,που τρεχουν το κατοσταρι λιγο πιο αργα απο τον μορις γκριν κουβαλώντας ολη αυτη την πανοπλια . αν ειναι ετσι οπως νομιζεις βαλε ενα κρανος και παιξε και εσυ cool.gif

QUOTE(kostasvc15 @ Jun 24 2007, 04:21 PM) *
Ναι οντως,αλλα νομιζω δεν παιρνουν τρελα λεφτα οπως στο ΝΒΑ (εκτος απο περιπτωσεις).


τα υψηλα τους συμβολαια ειναι μεγαλυτερα απο το ΝΒΑ οντως.ωστοσο γενικα υπαρχουν περισσοτερες διαφημισεις κλπ. και τα εσοδα των παικτων μεγαλωνουν και απο εκει . το μπασκετ ειναι το 3 κατα σειρα αθλημα για τους αμερικανους οποτε το NFL μαζευει αρκετα λεφτα παραπανω απο το ΝΒΑ. ενω το salary cap ειναι το διπλασιο απο το μπασκετ(για ευνοητους λογους)
Alexmei
QUOTE(pierce21 @ Jun 24 2007, 04:42 PM) *
u think huh? sissy girls ? περιμενα ποιος θα ηταν ο πρωτος που θα το εγραφε rolleyes.gif . ειναι τερατα 120+ κιλων πολλες φορες ,που τρεχουν το κατοσταρι λιγο πιο αργα απο τον μορις γκριν κουβαλώντας ολη αυτη την πανοπλια . αν ειναι ετσι οπως νομιζεις βαλε ενα κρανος και παιξε και εσυ cool.gif


Σε σύγκριση με τα τέρατα του rugby. Επίσης αυτό το "βάλε κράνος και παίξε και εσύ cool.gif " δεν σε συμφέρει γιατί ούτε εσύ μπορείς να το κάνεις. Και εδώ το τόπικ δεν λέει "Ποιο από τα δύο μπορείτε να παίξετε cool.gif " αλλά την γνώμη σας περί αυτών. wink.gif Αν ήταν έτσι, δεν θα πόσταραμε καθόλου γιατί δεν θα είχαμε γνώμη επίδη δεν μπορούμε να τα κάνουμε. Αυτά peace.gif

PS.Επίσης είπα "μοιάζουν με sissy girls" Δεν είπα ότι είναι και sissies γιατί όσο να 'ναι πρέπει να έχεις και προσόντα δεν λέω.
Pierce
ρε ανθρωπε εσυ εμφανισεις το αθλημα σαν να μπορει να παιξει ο καθενας. για αυτο σου ειπα να βαλεις το κρανος και να πας να παιξεις. whatever rolleyes.gif οσο για το αν εγω μπορω να παιξω εσυ που το ξερεις? cool.gif θα δοκιμασω καποια στιγμη την τυχη μου μαζι με τον keyzer . ωστοσο διαβαζε καλυτερα τα ποστ και μη βιαζεσαι να βγαλεις συμπερασματα. wink.gif peace.gif

αληθεια, ποσες φορες εχεις παρακολουθησει NFL?
Alexmei
QUOTE(pierce21 @ Jun 24 2007, 05:33 PM) *
ρε ανθρωπε εσυ εμφανισεις το αθλημα σαν να μπορει να παιξει ο καθενας. για αυτο σου ειπα να βαλεις το κρανος και να πας να παιξεις. whatever rolleyes.gif οσο για το αν εγω μπορω να παιξω εσυ που το ξερεις? cool.gif θα δοκιμασω καποια στιγμη την τυχη μου μαζι με τον keyzer . ωστοσο διαβαζε καλυτερα τα ποστ και μη βιαζεσαι να βγαλεις συμπερασματα. wink.gif peace.gif

αληθεια, ποσες φορες εχεις παρακολουθησει NFL?



Δεν κάθομαι να τις μετράω αλλά έχω δει αρκετές φορές και από τα δύο αθλήματα, και το rugby με ενθουσιάζει (<-- την χρησιμοποιούμε πολύ αυτή την λέξη σ'αυτο το τόπικ tongue.gif ) περισσότερο.

QUOTE
PS.Επίσης είπα "μοιάζουν με sissy girls" Δεν είπα ότι είναι και sissies γιατί όσο να 'ναι πρέπει να έχεις και προσόντα δεν λέω.
liolias
Ψηφιζω Ραγκμπι γιατι εχουν πλακα τα ανοιγμενα κεφαλια 19.gif
Igor
Το ραγκμπι και εμενα με ενθουσιαζει πιο πολυ. Δεν σταματαει καθε 3 δευτερα το παιχνιδι...
Spyros91
Αμερικανικο Ποδοσφαιρο
Redd22
την κυριακη εχει στην ΝΟVA το Superbowl...
πιο πολυ μ αρεσει το NFL αλλα αν δν μπορεις να το δεις στην TV δν λεει οποτε σταματησα να το παρακολουθω πλεον.....
gallistis
αμερικανικο ποδοσφαιρο.παρακολουθειτε σαν αθλημα σχετικα ανετα.οσο για το ραγκμπι ειδα πως παιζεται στη ταινια του κλιντ ιστγουντ το invictus.ουτε στο σινεμα δε βλεποταν αυτο το πραγμα.αλλη δουλεια δεν εκαναν μονο αρπαζονταν και σπρωχνονταν(κατα τα αλλα ωραια ταινια).αλλα οπως ειπαν και στη ταινια-"το ποδοσφαιρο(soccer)ειναι ενα αθλημα για τζεντλεμεν που παιζεται απο αλητες,ενω το ρακμπι ειναι ενα αθλημα για αλητες που παιζεται απο τζεντλεμεν".

Air Kef
τώρα στον στρατό, το μονο πράγμα που έχω μάθει, είναι αυτά τα 2 αθλήματα, να ναι καλά η νόβα και οι ολονυκτίες. χαχαχα

Ράγκπι. Δεν σταματάει κάθε 3 δευτερόλεπτα που λέει και ένα παλικάρι απο πάνω.
Πολύ πιο μπρουτάλ απο το αμερ. ποδόσφαιρο και πολλά πολλά ντου ο ένας στον άλλον.

Να μάθω και να εκτιμήσω τις τακτικές δεν πρόκεται ποτέ, εδώ μπάσκετ βλέπω και παιζω 15 χρόνια και ακόμα δεν τα πιάνω όλα.
chrispapas
QUOTE(Redd22 @ Feb 4 2010, 00:48 ) *
την κυριακη εχει στην ΝΟVA το Superbowl...
πιο πολυ μ αρεσει το NFL αλλα αν δν μπορεις να το δεις στην TV δν λεει οποτε σταματησα να το παρακολουθω πλεον.....


Επιδή παίζω ράγκμπι να σας πω δύο λόγια.
Η κάθε ομάδα αποτελείται από 15 παίχτες και 7 αλλαγές, τα ημίχρονα είναι 2 και είναι 40λεπτα.
Η μπάλα πάει μόνο πίσω και μπορείς να μαρκάρεις τον παίχτη που έχει την μπάλα μόνο.
Άμα μαρκάρεις άλλον παίχτη είναι κίτρινη που σημαίνει 10 λεπτά έξω και με την δεύτερη χαιρετάς τον αγώνα.
Το τάκλιν επιτρέπεται απο τον λαιμό και κάτω και δεν μπορείς να ακουμπήσεις κάποιον όταν είναι στο αέρα.
Προστατευτικά είναι ελάχιστα που φοράν οι παίχτες. Ένα είναι το μασελάκι που είναι βασικό και το έχουν σχεδόν όλοι,
το " σκουφάκι" που δεν το φοράνε τόσο για προστασία στο κεφάλι όσο για να μην πάθουν τίποτα τα αυτία, και ένα τελαυταίο είναι τα "πατ" που τα φοράνε κυρίος οι ποιο αδύνατοι παίχτες για προστασία αλλά δεν κάνει πολλα.

Άμα έχεται καμία απορία ρωτήστε και να ξέρεται ακόμα υπάρχει πανελλήνιο πρωτάθλημα και το ρακμπι 7 έχει γίνει Ολυμπιακό άθλημα και μπαίνει για πρώτη φορά το 2016
Igor
QUOTE(chrispapas @ May 13 2010, 17:04 ) *
Επιδή παίζω ράγκμπι να σας πω δύο λόγια.
Η κάθε ομάδα αποτελείται από 15 παίχτες και 7 αλλαγές, τα ημίχρονα είναι 2 και είναι 40λεπτα.
Η μπάλα πάει μόνο πίσω και μπορείς να μαρκάρεις τον παίχτη που έχει την μπάλα μόνο.
Άμα μαρκάρεις άλλον παίχτη είναι κίτρινη που σημαίνει 10 λεπτά έξω και με την δεύτερη χαιρετάς τον αγώνα.
Το τάκλιν επιτρέπεται απο τον λαιμό και κάτω και δεν μπορείς να ακουμπήσεις κάποιον όταν είναι στο αέρα.
Προστατευτικά είναι ελάχιστα που φοράν οι παίχτες. Ένα είναι το μασελάκι που είναι βασικό και το έχουν σχεδόν όλοι,
το " σκουφάκι" που δεν το φοράνε τόσο για προστασία στο κεφάλι όσο για να μην πάθουν τίποτα τα αυτία, και ένα τελαυταίο είναι τα "πατ" που τα φοράνε κυρίος οι ποιο αδύνατοι παίχτες για προστασία αλλά δεν κάνει πολλα.

Άμα έχεται καμία απορία ρωτήστε και να ξέρεται ακόμα υπάρχει πανελλήνιο πρωτάθλημα και το ρακμπι 7 έχει γίνει Ολυμπιακό άθλημα και μπαίνει για πρώτη φορά το 2016


Aμα κλοτσησεις την μπαλα, μπορει να παει και μπροστα ?
Επιπλεον, αν μπορεις να μας εξηγησεις πως παιρνει ποντους μια ομαδα και τα λοιπα. ?
chrispapas
QUOTE(Igor @ May 13 2010, 17:08 ) *
Aμα κλοτσησεις την μπαλα, μπορει να παει και μπροστα ?
Επιπλεον, αν μπορεις να μας εξηγησεις πως παιρνει ποντους μια ομαδα και τα λοιπα. ?


Ναι με κλοτσία μπορεί να πάει μπροστα η μπάλα.

Για κάθε try (κοινός γκολ) η πέρνεις 5 πόντους, μετά από κάθε try έχεις ένα convertion ( κλοτσας την μπάλα όπως με το αμερικάνικο ποδόσφαιρο) αυτό μετράει για δύο πόντους.
Κατα την διάρκεια του παιχνιδίου μπορεί να την κλοτσίσεις πάλι την μπάλα άμα θες και σε συμφέρει και άμα μπει μετράει για 3 πόντους.

Iverson_3
Για τη διαφωνία ποιο είναι πιο σκληρό rugby ή football...


Προσωπικά προτιμώ το football καθώς προσφέρει πολύ περισσότερες συγκινήσεις. Αν τυχόν είδε κανείς σήμερα το Eagles-Giants θα καταλάβει πολύ καλά τι εννοώ.. Έχω παρακολουθήσει και rugby (λόγω nova κι εγω tongue.gif ) αλλά με αφήνει αδιάφορο..
Andre_Iguodala
Kαλα παιχνιδαρα το Giants-Eagles.Vick for MVP πραγματικα...


Ο λογος που μ αρεσει το football περισσοτερο ειναι οτι ειναι πιο εντυπωσιακο κατα την αποψη μου παιχνιδι.Πιο εντονες συγκινησεις κτλ...Και το rugby ειναι εξισου ενδιαφερον ομως
Iverson_3
QUOTE(Andre_Iguodala @ Dec 20 2010, 03:44 ) *
Kαλα παιχνιδαρα το Giants-Eagles.Vick for MVP πραγματικα...

Κάνει απίστευτα πράγματα φέτος!
SG3ptshooter
Έχει απομείνει κανείς εδώ γύρω που να βλέπει αραία και που έστω NHL;

Φυσικά αντίστοιχα με τους Πίστονς είμαι και Red Wings.. Λίντστρομ και τα μυαλά στο μίξερ. Και Ζέτερμπεργκ φυσικά (όχι του ΟΣΦΠ tongue.gif ), Όζγκουντ και ύπουλη αδυναμία Ντάτσιουκ.

Αδυναμία στο Άναχαϊμ γιατί έτσι έμαθα το σπορ, μέσω των... παιδικών.

Αγαπημένος παίκτης έβερ Γιάρομιρ Γιαγκρ λόγω early μαλλιού σε πολύ μεγάλο βαθμό.

Αγαπημένος παίκτης τελευταία, αν και φέτος τον ήθελα λίιιγο καλύτερο, Οβέτσκιν άνετα.




(πλζ απαντήστε κάποιος biggrin.gif )
morfi
Τη 31 Μαίου ξεκινάει το MLB με τους Ρεντ Σοξ να ανοίγουν την αυλαία τη πρώτη του μηνός μέσα στους φιναλίστ της προηγούμενης περιόδου Τέξας. Δύσκολα τα πράγματα, πρέπει να κάνουν υπερπροσπάθεια αν θέλουν να πετύχουν κάτι καλό.
Flash
Κοιτάξτε φάλτσο που πήρε το puck

SG3ptshooter
Λοιπόν, αφού βρέθηκε άνθρωπος να ποστάρει ας πλέξω ένα εγκώμιο κι αν δούμε καμιά μίνι ανταπόκριση βλέπουμε.

Pavel Datsyuk. Συχνά στο μυαλό μου τον έχω σαν το Διαμαντίδη του NHL. Πέρα από τα τετριμμένα (φοράει το 13 και είναι εκ των αρχηγών και ηγετών της ομάδας που υποστηρίζω) είναι ο επιθετικός που έχει πάρει σερί 3 φορές το βραβείο του καλύτερου στα αμυντικά καθήκοντα φόργουορντ, διακρίνεται για τις ικανότητές του σχεδόν σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού, είναι ιδιαίτερα αλτρουιστής σε σημείο που θα μπορούσε να πει κανείς ότι είναι λίγο "σπλιτ-αουτάκιας" σαν το 3D και παρότι δεν έχει σκοράρει ποτέ πάνω από 100 πόντους σε μία ρέγκιουλαρ σίζον στέκει η άποψη ότι είναι από τους καλύτερους παίκτες της λίγκας επειδή είναι συγκλονιστικά ολ αράουντ. Δε φιγουράρει στις first και second team γιατί δεν εντυπωσιάζουν οι αριθμοί του αλλά είναι ο αγαπημένος παίκτης κάθε προπονητή. Sounds like 3d to you too?



Εξαιρετικό ενδιαφέρον σε κάποιον που δεν ενδιαφέρεται ιδιαίτερα για το παραπάνω compilation θα μπορούσαν να προκαλέσουν αν έχετε κάποια μικρή περιέργεια τα εν λόγω σποτς της εταιρίας αθλητικής ένδυσης που προωθεί το Ρώσο:
http://www.youtube.com/watch?v=7uAjmpC5Mks
http://www.youtube.com/watch?v=XutCAOjCMA4
http://www.youtube.com/watch?v=SoqJIA9_QAY
(είναι όλα από μερικά δευτερόλεπτα, δεν υπερ-σπαμάρω.)
Flash
Ωραία παρουσίαση του Pavel. Δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει, αλλά στο παρελθόν έχω επισκεφτεί το Hockey Hall of Fame στο Toronto το οποίο αποτελεί τον κατ' εξοχήν χώρο λατρείας ξεδοντιασμένων Καναδών (και άλλων εθνικοτήτων).
SG3ptshooter
QUOTE(Flash @ Mar 27 2011, 21:38 ) *
Ωραία παρουσίαση του Pavel. Δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει, αλλά στο παρελθόν έχω επισκεφτεί το Hockey Hall of Fame στο Toronto το οποίο αποτελεί τον κατ' εξοχήν χώρο λατρείας ξεδοντιασμένων Καναδών (και άλλων εθνικοτήτων).

Θενκς. Αν θες να επεκταθείς δημοσίως εγώ προσωπικά ενδιαφέρομαι να μας πεις για την εμπειρία σου. Αλλιώς μπορείς να μου τα πεις και σε πμ αφού εγώ μόνο θα τα διαβάσω πάλι.. smiley.gif

Aφού ήδη έχω παραθέσει compilation για τον Οβέτσκιν, ας βάλω απλά κάτι από αυτά τα πιασάρικα off the ice..


Μην έχοντας ιδιαίτερες προσδοκίες για το μέλλον αυτού του τόπικ ας δώσω τουλάχιστον στις μελλοντικές γενιές "σκαφτιάδων" που θα ξανακαλύψουν το θέμα 3-4 χρόνια μετά την εικόνα μιας εβδομάδας από το πρωτάθλημα χόκεϊ.

φυσικά τίποτα από αυτά δεν είναι φάουλ peace.gif

και τοπ 10 γκολ με τους 2 μάλιστα των οποίων έχω παραθέσει βίντεο να βρίσκονται κι εδώ

Εν ανάγκει ας γράψει κάποιος "δεν ξέρω τι είναι όλα αυτά, αλλά έχουν ελάχιστο (έστω) ενδιαφέρον", δε θα πέσω τόσο χαμηλά στο να σπαμάρω ΦΥΣΙΚΑ peace.gif
oti-nane
Ξέρω τι είναι αυτά smiley.gif smiley.gif

Πέρασα μερικά απογεύματα διαβάζωντας και βλέπωντας βιντεάκια στο youtube (κυρίως)
πάντως ενώ είναι ενδιαφέρον άθλημα δεν μπορείς να το αγαπήσεις αν δεν εχεις παίξει έστω και μία φορά στη ζωή σου ή αν δεν έχεις δει live τουλάχιστον
HLR CENATION
QUOTE(SG3ptshooter @ Mar 29 2011, 00:08 ) *
Εν ανάγκει ας γράψει κάποιος "δεν ξέρω τι είναι όλα αυτά, αλλά έχουν ελάχιστο (έστω) ενδιαφέρον", δε θα πέσω τόσο χαμηλά στο να σπαμάρω ΦΥΣΙΚΑ peace.gif



Σε διαβάζω (όπως και το φίλο που γραφει για μπειζμπολ) αλλα εχω κάποιες απορίες που μου δημιουργήθηκαν από τα video που ειδα...

1)Οι παικτες έχουν συγκεκριμένη θέση μέσα στο γήπεδο η είναι τουρλουμπουκι?

2)Φαουλ η ποινες δεν υπάρχουν καθόλου?Γιατί τα μαρκαρίσματα που έβαλες είναι λιγάκι έως πολύ σκληρά.

Πάντως ωραίο είναι να ασχολείσαι με τα συγκεκριμένα σπορ για να ξεφεύγεις από τα ίδια και τα ίδια...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.