Help - Search - Members - Calendar
Full Version: NHL, NFL, MLB
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Άλλα αθλήματα
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20
SG3ptshooter
Λοιπόν το έναυσμα να ποστάρω σήμερα μας το δίνει το γκολφ, όσο κουλό κι αν ακούγεται. Ένας από τους αγαπημένους μου παίκτες όλων των εποχών παρότι από αντίπαλο franchise, o Joe Sakic, κέρδισε 1 εκατομμύριο δολάρια πετυχαίνοντας μια απευθείας βολή στο γκολφ.

πράγμα διόλου παράξενο για έναν τύπο που πραγματικά μπορούσε να κάνει τα πάντα. Σε σημείο που δε θα παραξενευτώ αν αύριο μπει σε αποστολή της NASA για το φεγγάρι ή αν γίνει πρωθυπουργός του Κανάδα στις άλλες εκλογές..

Ο καλύτερος -ιτς έβερ έπαιξε σε ένα franchise σε όλη του την καριέρα, τους Colorado Avalanche (με έδρα το Denver που αρέσει σε κάποιους επισκέπτες του τόπικ) που νωρίτερα έπαιζαν και στο Quebec. 2 Stanley Cups, χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο, πρώτη θέση σε παγκόσμιο πρωτάθλημα, 8ος σκόρερ πόντων στην ιστορία της λίγκας με 1641 πόντους σε 1378 παιχνίδια. Σταμάτησε το 2009 μετά από 20 σεζόν, σε 15 εκ των οποίων είχε πάνω από ένα PPG. Εικόνα:

Γεράσαμε. Ήξερα τι εννοούσε ο StAr για τον Duda, και με θυμάμαι πριν 10 χρόνια να ξέρω ότι ένας από τους καλύτερους παίκτες στο prime του τότε ήταν ο Sakic κι ενώ το Human Clay έπαιζε κάπου στο βάθος..

Να διευκρινιστεί βέβαια ότι ο Καναδός Sakic είναι Κροατικής καταγωγής.. rolleyes.gif

Αν εμφανιστεί κανείς μπορεί να πέφτει έτσι ένα βιντ τη βδομάδα για το καλό..

edit: έχω και ντοκιμαντέρ για το πρωτάθλημα τους το πρώτο για όποιον ενδιαφέρεται λέμε τώρα. smiley.gif
baskethood
Στα 16 innings, μετα απο 5 ωρες και 45 λεπτα επικρατησαν οι Ρεντ Σοξ των Ρεις με 1-0.
Συνολικα χρησιμοποιηθηκαν 15 πιτσερς και απ τις δυο ομαδες.
Leon_cp3
QUOTE(SG3ptshooter @ Jul 18 2011, 15:01 ) *
edit: έχω και ντοκιμαντέρ για το πρωτάθλημα τους το πρώτο για όποιον ενδιαφέρεται λέμε τώρα. smiley.gif


Eίναι δυνατόν να μην ενδιαφέρομαι για το Κολοράντο; wink.gif Ακόμα κι αν ο πρόεδρας είναι shareholder των gunners.Δε μπορείς να τα έχεις όλα σε αυτή τη ζωή,και σε μας άλλωστε είναι ο λεμπρονάκος.Κάποια πράγματα τα ανέχεσαι.Περιμένω pm με τα λινκς για το ντοκιμαντέρ.
Ωραίος ο κύριος. smile.gif
A,ήθελα εδώ και κάτι καιρούς να σε ρωτήσω και info για τον ψυχωτικό κύριο George Parros. Λέω να μη τα λέμε με pm αυτά μπας και αυτές οι info καθώς και τα βίντεο που παραθέτεις προσελκύσουν το ενδιαφέρον και άλλων αναγνωστών.
SG3ptshooter
QUOTE(Leon_cp3 @ Jul 18 2011, 15:31 ) *
Ωραίος ο κύριος. smile.gif

Απλά ωραίος;
http://www.youtube.com/watch?v=nHwUwq-MPKI#t=50s
ο Yzerman θα είναι το ποστ της άλλης φοράς τόσες φορές που τον άκουσα..
QUOTE(Leon_cp3 @ Jul 18 2011, 15:31 ) *
A,ήθελα εδώ και κάτι καιρούς να σε ρωτήσω και info για τον ψυχωτικό κύριο George Parros. Λέω να μη τα λέμε με pm αυτά μπας και αυτές οι info καθώς και τα βίντεο που παραθέτεις προσελκύσουν το ενδιαφέρον και άλλων αναγνωστών.

o μόνος Ελληνικής καταγωγής παίκτης που ήταν σταρ όπως έχουμε πει ήταν ο Chelios. Από κει και πέρα διάφοροι τύποι έχουν βρει συμπληρωματικό ρόλο σε ρόστερ ομάδων όπως είναι τώρα ο Tim Kostopoulos στους Flames. Ο Parros όμως παρότι παίζει λίγο και ως enforcer δε σκοράρει πόντους συνήθως είναι μεγάλη μορφή ακριβώς επειδή είναι ένας από τους καλύτερους στα fights. Βοηθάει βέβαια το γραφικό τσιγκελομούστακο ( golden link, ειδικά η περιγραφή του εαυτού του: http://twitter.com/#!/Stache16 ) Εικόνα..

το σάιτ από το οποίο προέρχεται το εν λόγω βίντεο είναι το www.hockeyfights.com και μπορείτε να δείτε ότι βρίσκεται πρώτος πρώτος στη λίστα δεξιά.. smiley.gif
morfi
QUOTE(baskethood @ Jul 18 2011, 15:09 ) *
Στα 16 innings, μετα απο 5 ωρες και 45 λεπτα επικρατησαν οι Ρεντ Σοξ των Ρεις με 1-0.
Συνολικα χρησιμοποιηθηκαν 15 πιτσερς και απ τις δυο ομαδες.

Ναι, πρέπει να ήταν εντυπωσιακό παιχνίδι. Ο Τζος Μπέκετ (αν δεν κάνω λάθος αυτός ήταν) έδωσε ρεσιτάλ όσο έπαιξε.
morfi
Οι Ρεντ Σοξ σε ένα επίσης εντυπωσιακό παιχνίδι κέρδισαν με 15-10 τους Μπάλτιμορ Οριόλες και παρέμειναν στη κορυφή έχοντας κερδίσει τα 13 από τα τελευταία 15 παιχνίδια. Αυτή ήταν η έβδομη νίκη απέναντι στους Οριόλες και αν έπαιζα και σήμερα στοίχημα θα έβαζα τα λεφτά μου και στην όγδοη νίκη.
baskethood
QUOTE (morfi @ Jul 19 2011, 12:06 ) *
Ναι, πρέπει να ήταν εντυπωσιακό παιχνίδι. Ο Τζος Μπέκετ (αν δεν κάνω λάθος αυτός ήταν) έδωσε ρεσιτάλ όσο έπαιξε.

Δεν εχω δει ακομα ολο τον αγωνα,τον βλεπω σιγα σιγα γτ ειναι τεραστιος,αλλα και γω αυτο διαβασα.
morfi
Μερικά tips για το στοίχημα:

- Μπόστον Ρεντ Σοξ @ Μπάλτιμορ Οριόλες: Λογικά οι Ρεντ Σοξ δεν θα αντιμετωπίσουν (ιδιαίτερο) πρόβλημα. Με 13 νίκες στα τελευταία 15 παιχνίδια δείχνουν ασταμμάτητοι και η χειρότερη ομάδα της AL East, οι Οριόλες, ανύμποροι να τους σταματήσουν.
- Νιου Γιορκ Γιάνκις @ Τάμπα Μπέι Ρέις: Κανονικά θα έπρεπε να ήταν ντέρμπι αλλά οι Γιάνκις έχουν πάρει τον αέρα των Ρέις. Μετρούν τρείς νίκες συνεχόμενες και δεν βλέπω το λόγο γιατί να μη γίνουν τέσσερεις ειδικά που σημέρα πιτσάρει ο Κόλον.
- Τέξας Ρέιντζερς @ Λος Άντζελες Έιντζελς: Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα δούμε μεγάλα ντέρμπι. Οι Έιντζελς βρίσκονται τέσσερα παιχνίδια πίσω από τους πρωτοπόρους Ρέιντζερς και θα κάνουν τα πάντα για να μειώσουν τη διαφορά. Αντίθετα οι Ρέιντζερς, μαζί με τους Ρεντ Σοξ, είναι η πιο φορμαρισμένη ομάδα της American League μετρώντας 11 συνεχόμενες νίκες. Προβλέπω και θέλω να κάνουν την έκπληξη και να κερδίσουν οι αγαπημένοι μου Έιντζελς.
baskethood
Εγω θα προσθετα και νικη των Φιλις καθως σημερα πιτσαρει ο Λι wink.gif

ΥΓ.Τις τελευταιες μερες δεν ξερω και γω ποσα παιχνιδια εχω δει,morfi....με κολλησες biggrin.gif
morfi
QUOTE(baskethood @ Jul 19 2011, 21:54 ) *
Εγω θα προσθετα και νικη των Φιλις καθως σημερα πιτσαρει ο Λι wink.gif

ΥΓ.Τις τελευταιες μερες δεν ξερω και γω ποσα παιχνιδια εχω δει,morfi....με κολλησες biggrin.gif

Λογικό να κερδίσουν οι Φίλις μιας και η διαφορά δυναμικότητας είναι πολύ μεγάλη.
Leon_cp3
Ο Σταμκούλης υπέγραψε νέο πενταετές συμβόλαιο με την Τάμπα.
http://lightning.nhl.com/club/news.htm?id=...pid=nhl-rxl-twt
morfi
QUOTE(morfi @ Jul 19 2011, 21:42 ) *
Μερικά tips για το στοίχημα:

- Μπόστον Ρεντ Σοξ @ Μπάλτιμορ Οριόλες: Λογικά οι Ρεντ Σοξ δεν θα αντιμετωπίσουν (ιδιαίτερο) πρόβλημα. Με 13 νίκες στα τελευταία 15 παιχνίδια δείχνουν ασταμμάτητοι και η χειρότερη ομάδα της AL East, οι Οριόλες, ανύμποροι να τους σταματήσουν.
- Νιου Γιορκ Γιάνκις @ Τάμπα Μπέι Ρέις: Κανονικά θα έπρεπε να ήταν ντέρμπι αλλά οι Γιάνκις έχουν πάρει τον αέρα των Ρέις. Μετρούν τρείς νίκες συνεχόμενες και δεν βλέπω το λόγο γιατί να μη γίνουν τέσσερεις ειδικά που σημέρα πιτσάρει ο Κόλον.
- Τέξας Ρέιντζερς @ Λος Άντζελες Έιντζελς: Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα δούμε μεγάλα ντέρμπι. Οι Έιντζελς βρίσκονται τέσσερα παιχνίδια πίσω από τους πρωτοπόρους Ρέιντζερς και θα κάνουν τα πάντα για να μειώσουν τη διαφορά. Αντίθετα οι Ρέιντζερς, μαζί με τους Ρεντ Σοξ, είναι η πιο φορμαρισμένη ομάδα της American League μετρώντας 11 συνεχόμενες νίκες. Προβλέπω και θέλω να κάνουν την έκπληξη και να κερδίσουν οι αγαπημένοι μου Έιντζελς.

Πάλι καλά που δεν έπαιξα. Δύο στα τρία τα έχασα και χάνω και το τρίτο. Μόνο εσύ baskethood το πέτυχες.
baskethood
QUOTE (morfi @ Jul 20 2011, 08:05 ) *
Πάλι καλά που δεν έπαιξα. Δύο στα τρία τα έχασα και χάνω και το τρίτο. Μόνο εσύ baskethood το πέτυχες.

Η αληθεια ειναι οτι ηταν καλη επιλογη η νικη των Φιλις,και πολυ καλυτερη ομαδα εχουν αλλα ειχαν και πιτσερ τον
Κλιφ Λι.
Αλλα για να πω την αληθεια η νικη ηρθε δια πυρος και σιδηρου καθως εχαναν με 2-0 απ το πρωτο ινινγκ,καταφεραν ομως
και γυρισαν το παιχνιδι κανοντας δυο ρανς στο ογδοο και δυο στο ενατο.
SG3ptshooter
o Stamkos έκλεισε τα 21 το Φλεβάρη και έχει 2 σεζόν με 90+ πόντους, μάλιστα το 2010 βγήκε πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος.. Πραγματικά λαμπρό μέλλον αν του πάνε καλά τα πράγματα.

Φέτος έπαιξε και για πρώτη φορά στα playoffs κι όπως μερικοί ξέρετε μετά το αρχικά κακό ξεκίνημα στα 4 πρώτα παιχνίδια, διέλυσε τους Penguins ( 19.gif )και γενικά πρωταγωνίστησε αρκετά (όχι όμως και με mvp potential) έως τον οριακό αποκλεισμό των Lightning στους τελικούς της Ανατολής από τους Bruins.

Όταν σκοράρεις τόσους πολλούς πόντους συνήθως είσαι εξαιρετικός σε κάτι. Ε, ο Stamkos πιθανότατα είναι ο καλύτερος sniper της λιγκας παρά το πολύ νεαρό της ηλικίας του. Απόδειξη:

πάντα θαύμαζα γενικά τους παίκτες με εξαιρετικό μακρινό σουτ.

πρόκειται όπως ξέρετε οι φίλοι του τόπικ (λείπουν και τουλάχιστον 3 κι έχω χάσει κοινό tongue.gif ) και για τον παίκτη που θα είναι στο εξώφυλλο του παιχνιδιού που θα λάβει ως δώρο ο wannabe admin biggrin.gif (προφανώς στο NHL12)
Άλλο ένα ωραίο βίντεο:

δείτε οπωσδήποτε τα γκολ στο 1.40 και στο 2.00, δείγματα μεγάλου παίχτου που θα έλεγε κι ο Αλέ.

Το ότι ανανέωσε με 7,5 το χρόνο είναι ενδεικτικό της αξίας του αλλά και καλά νέα για την Τάμπα μιας και άνετα θα μπορούσε να πάει στα 10 η ανανέωση ενός παίκτη με τέτοια αξία στο καλοκαίρι που πήρε ο Richards 12 για να αλλάξει ομάδα και βρήκε 10 εκατομμύρια ο Ehrhoff..

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Η είδηση της ημέρας πάντως χτες δεν ήταν αυτή για μας τους Red Wings. O Chris Osgood, ο τερματοφύλακας που μας είχε βοηθήσει να φτάσουμε στα 3 από τα 4 πρόσφατα πρωταθλήματά μας, σταμάτησε χτες στα 38 του το χόκεϊ. Το σοβαρό πρόβλημα που είχε στη βουβωνική χώρα ειδικά την τελευταία διετία τον ανάγκασε πια να μείνει εκτός. Μιλάμε για παίκτη με 400+ νίκες (top 10 all-time) που παρά τους τραυματισμούς του, το ανορθόδοξό του στυλ (βάλε και το Hasek μιλάμε μόνο με τέτοιους γουστάρουμε στη hockeytown) είχε κερδίσει τους πάντες..

Πολιορκία στο Denver τη βραδιά που έφτασε τις 400 νίκες..
morfi
Κατεβάζω (αν κατέβει ποτέ) το πρώτο παιχνίδι των φετινών τελικών. SG3ptshooter ξέρεις κάποιο site, εκτός από το nhltorrents.co.uk που θέλει invite, για κατέβασμα παιχνιδιών NHL;
SG3ptshooter
QUOTE(morfi @ Jul 20 2011, 15:43 ) *
Κατεβάζω (αν κατέβει ποτέ) το πρώτο παιχνίδι των φετινών τελικών.

γιατί το κάνεις αυτό στον εαυτό σου; Χειρότερο ματς τελικών την τελευταία πενταετία που τα χω δει όλα δύσκολα βρίσκεις. Και μάλλον κι αυτό φέτος ήταν... tongue.gif
QUOTE(morfi @ Jul 20 2011, 15:43 ) *
SG3ptshooter ξέρεις κάποιο site, εκτός από το nhltorrents.co.uk που θέλει invite, για κατέβασμα παιχνιδιών NHL;

σε αυτό το nlhtorrents μιλάμε θέλει τεμενάδες για να μπεις. Οι εγγραφές ανοίγουν μια φορά τα 500 χρόνια. Και είναι και σε φάση διαπραγματεύσεων τώρα να ενωθούν κάτι τράκερς σε βλέπω να μπαίνεις τον Οκτώβρη. cool.gif
Στο φόρουμ του myp2p έχει πολλά παιχνίδια βρίσκω κι άλλες πηγές αλλά εκεί κατά βάση..

Έχω αναφέρει αρκετά τα 90s early 00s τελευταία με Sakic, Osgood, Yzerman κλπ ποιοι παίκτες σου άρεσαν την περιόδο που έβλεπες συστηματικά mod;
morfi
QUOTE(SG3ptshooter @ Jul 20 2011, 15:56 ) *
σε αυτό το nlhtorrents μιλάμε θέλει τεμενάδες για να μπεις. Οι εγγραφές ανοίγουν μια φορά τα 500 χρόνια. Και είναι και σε φάση διαπραγματεύσεων τώρα να ενωθούν κάτι τράκερς σε βλέπω να μπαίνεις τον Οκτώβρη. cool.gif
Στο φόρουμ του myp2p έχει πολλά παιχνίδια βρίσκω κι άλλες πηγές αλλά εκεί κατά βάση..

Μπορείς σε παρακαλώ να δώσεις λινκ;

QUOTE(SG3ptshooter @ Jul 20 2011, 15:56 ) *
Έχω αναφέρει αρκετά τα 90s early 00s τελευταία με Sakic, Osgood, Yzerman κλπ ποιοι παίκτες σου άρεσαν την περιόδο που έβλεπες συστηματικά mod;

Ξεκίνησα να βλέπω κάπου στο 2000 με 2001. Μιλάμε δηλαδή για εποχές Κολοράντο Άβαλανς. Σαν φαν των Μπόστον Μπρούινς θαύμαζα όλους τους παίκτες εκείνης της περιόδου, Μπιλ Γκερίν, Ελοράντα, Κοβαλένκο. Επίσης αν δεν ήμουν ένας Μπρούιν θα ήμουν σίγουρα Ντιτρόιτ Ρεντ Γουίνκς. Μιλάμε για το Παναθηναικό του χόκει. Κρις Τσέλιος, Φέντοροφ, Χόλμστρομ, Λίντστρομ. Ότι καλύτερο έχω δει ποτέ στο χόκει.
SG3ptshooter
QUOTE(morfi @ Jul 20 2011, 16:05 ) *
Μπορείς σε παρακαλώ να δώσεις λινκ;

http://www.myp2pforum.eu/forums/67-Downloads στην πρώτη σελίδα είναι το τόπικ με παλιότερα παιχνίδια και στη δεύτερη αφού έχει τελειώσει η σεζόν υπάρχουν άλλα 2 τόπικς, ένα για τα ματς της κανονικής περιόδου κι ένα για την postseason. Και πολλά άλλα τόπικς για πολλά άλλα σπορ απ' ότι βλέπεις..
QUOTE(morfi @ Jul 20 2011, 16:05 ) *
Ξεκίνησα να βλέπω κάπου στο 2000 με 2001. Μιλάμε δηλαδή για εποχές Κολοράντο Άβαλανς. Σαν φαν των Μπόστον Μπρούινς θαύμαζα όλους τους παίκτες εκείνης της περιόδου, Μπιλ Γκερίν, Ελοράντα, Κοβαλένκο. Επίσης αν δεν ήμουν ένας Μπρούιν θα ήμουν σίγουρα Ντιτρόιτ Ρεντ Γουίνκς. Μιλάμε για το Παναθηναικό του χόκει. Κρις Τσέλιος, Φέντοροφ, Χόλμστρομ, Λίντστρομ. Ότι καλύτερο έχω δει ποτέ στο χόκει.

κακές εποχές για τους Bruins τότε. Διακοπές στα 82 ματς ή έξω στον πρώτο γύρο.

και εκτός απ' αυτούς που λες μιλάμε για τεράστια ονόματα. Shanahan, Hull, Larionov ακόμα και οι 4th liners μας Draper, Μaltby κλπ είχαν την φήμη των καλύτερων παικτών που παίζουν τόσο λίγο και συχνά κάνουν τη διαφορά. Eιδικά ο Maltby θυμάμαι είχε κληθεί Εθνική Καναδά σε χρονιά με σοβαρό παγκόσμιο κύπελλο και είχε μόνο 30 πόντους περίπου.. Και πέρυσι έκοψαν το Ribeiro π.χ. που ερχόταν από σεζόν 80 πόντους και πήγαινε για αντίστοιχα νούμερα. Ή το Stamkos γιατί δεν είχε καθιερωθεί ακόμα.. icon_drunk.gif
morfi
QUOTE(SG3ptshooter @ Jul 20 2011, 16:34 ) *
http://www.myp2pforum.eu/forums/67-Downloads στην πρώτη σελίδα είναι το τόπικ με παλιότερα παιχνίδια και στη δεύτερη αφού έχει τελειώσει η σεζόν υπάρχουν άλλα 2 τόπικς, ένα για τα ματς της κανονικής περιόδου κι ένα για την postseason. Και πολλά άλλα τόπικς για πολλά άλλα σπορ απ' ότι βλέπεις..

Έχει και για μπέιζμπολ. Σε ευχαριστώ πολύ!

ΥΓ Τελικά δεν κατεβαίνει το παιχνίδι. sad.gif
morfi
Πλέον είμαστε τρία παιχνίδια μπροστά από τους Γιάνκις και είμαστε το ξεκάθαρο φαβορί για τα πλέι οφ μιας και δύσκολα θα χαθεί η πρώτη θέση. Μόνο οι Ρεντ Σοξ και οι Φιλαδέλφεια Φίλις έχουν πάνω από 60 νίκες.
morfi
Μερικά tips για το στοίχημα:

- Σιάτλ Μαρίνερς @ Μπόστον Ρεντ Σοξ: Απλά τα πράγματα. Οι Ρεντ Σοξ είναι μία από τις δύο καλύτερες ομάδες στο πρωτάθλημα. Οι Μαρίνερς έχουν (αν δεν κάνω λάθος) 14 συνεχόμενες ήττες. Δύσκολο να χάσει η ομάδα της Βοστόνης.
- Όκλαντ Αθλέτικς @ Νιού Γιορκ Γιάνκις: Μπορεί οι Γιάνκις να έχασαν αλλά αυτό αποτελεί εξαίρεση. Πιστεύω πως θα επανέλθουν και μάλιστα γρήγορα.
- Σαν Ντιέγκο Πάντρες @ Φιλαδέλφεια Φίλις: Οι Φίλις είναι μαζί με τους Ρεντ Σοξ μέσα στις δύο καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος. Και εδώ η διαφορά δυναμικότητας είναι εμφανείς.
morfi
Έεεεετσι, έεεεετσι, ταμείο, ταμείο! banana.gif

Παρεμπιπτόντως, ο Τιμ Γουέικφιλντ έφτασε τα 2000 στράικ άουτ στη νίκη των Ρεντ Σοξ επί των Μαρίνερς.
SG3ptshooter
QUOTE(morfi @ Jul 20 2011, 16:46 ) *
Τελικά δεν κατεβαίνει το παιχνίδι. sad.gif

δεν κατέβαινε μέχρι που παρενέβην.
QUOTE
Αν εμφανιστεί κανείς μπορεί να πέφτει έτσι ένα βιντ τη βδομάδα για το καλό..

Μπορεί σ' αυτό το φόρουμ να αγαπάμε το Billy I/Eye αλλά εδώ το τόπικ επιβάλλεται να αγαπά Stevie Y.

κάτσε να τα πάρω με τη σειρά:
3 πρωταθλήματα ως παίκτης κι ένα ως μέλος του τεχνικού μας επιτελείου
τοπ 10 γκολ-ασσίστ-πόντοι all-time (692-1063-1755)
MVP στη regular, ΜVP στα οffs
καλύτερος F στα αμυντικά καθήκοντα
1303 παιχνίδια αρχηγός μας και πρώτος/δεύτερος στις στατιστικές κατηγορίες μαζί με το Howe
προφανώς HoF ήδη
πρώτη χρονιά που πήγε σε άλλο club φέτος (στην Τάμπα) ανέλαβε όχι μόνο το ρόλο του GM αλλά τον έκαναν και αντιπρόεδρο. Και μάλιστα ήταν υποψήφιος και φαβορί να βγει GΜ της χρονιάς. Ελπίζω να επιστρέψει σύντομα εδώ όπου ανήκει.
GM της Εθνικής του, που πήρε χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες πέρυσι.
Ξέχασα, χρυσό κι ως παίκτης το 2002.

δεν έχω να γράψω και τίποτε μετά απ' όλα αυτά. smiley.gif
SG3ptshooter
αναβάθμιση στο θέμα μιας και άρχισαν τα offseason assessments από το site του NHL:
ξεκίνησαν με την Atlantic Division, που περιλαμβάνει 4 playoffs contenders..
http://www.nhl.com/ice/news.htm?id=569943&...od-rr-headlines
προτίθεμαι να παραθέτω την ανάλυση από το σάιτ της λίγκας όποτε βγαίνει, να γράφω κι εγώ δύο λόγια και η ψηφοφορία που προσέθεσα να ξεκινήσει για τα το πολύ 10 άτομα αφού ολοκληρωθεί η διαδικασία και με τις έξι divisions..

New Jersey Devils


πέρυσι:12 βαθμούς μακριά από την όγδοη θέση

12 μήνες πριν, οι Devils έρχονταν με τον αέρα της περσινής τρίτης θέσης και την απόκτηση ενός σταρ κάτω των 30 ετών, του Kovalchuk από τους τότε Thrashers, και ήλπιζαν να πετύχουν κάτι ανάλογο και τη σεζόν που μας πέρασε. Η πτώση όμως σε στάνταρντς προηγούμενων δεκαετιών της απόδοσης των γερόλυκων Elias και του μεγάλου τερματοφύλακα Brodeur, από κοινού με την καταστροφικά κακή για τα δεδομένα του σεζόν του νέου αποκτήματος (που σημείωσε επίδοση -26 στο +/-) και βέβαια τον τραυματισμό του εκ των αρχηγών της Εθνικής των ΗΠΑ Zach Parise τους έφερε από νωρίς εκτός στόχων και τελικά με διαφορά εκτός postseason... Για πρώτη φορά μετά το 1996!

Η τύχη όμως τους χαμογέλασε στο draft όταν έπεσε στα χέρια τους το νούμερο 4 κι εκεί κατάφεραν να πάρουν τον Adam Larsson, έναν επιθετικογενή αμυντικό με πολύ καλό shoot, handling και stealing που είναι ότι καλύτερο έχουμε δει από τη Σουηδία σε αμυντικό πρόσπεκτ στην κοψιά του Lidstrom.. Τα αν βέβαια είναι πολλά καθώς πρέπει να αποδώσουν κάποιοι εκ των αναγνωρισμένων παικτών που ανέφερα και βέβαια να ανέβουν επίπεδο οι ανερχόμενοι παίκτες του franchise όπως ο Zajac ή ο Tedenby για να μπουν σίγουρα στα playoffs. Με τις αδυναμίες που έχουν να είναι συγκεκριμένες αλλά τα ερωτηματικά να απλώνονται σε κάθε θέση σχεδόν, οι Devils είναι o άγνωστος Χ της επόμενης σεζόν.. Με νέο προπονητή το DeBoer, μια επιλογή που προκάλεσε αντιδράσεις μιας και παρότι εξελίξιμος κόουτς έρχεται από την τελευταία στην Ανατολή Florida, το μόνο σίγουρο είναι ότι αναμένουμε να δούμε εκπλήξεις, με τον έναν ή τον άλλο τρόπο..
Πρόβλεψη:
Conference: 7-10
Division:3-4

New York Islanders


πέρυσι: ένα βαθμό πάνω από τους τελευταίους στην Ανατολή

οι Islanders κάποτε είχαν κάνει ένα σερί 4 συνεχόμενων πρωταθλημάτων στα 80s. Σε όλη την υπόλοιπη ιστορία τους είναι όμως από τους ουραγούς της λίγκας και το Islander πολλές φορές χρησιμοποιείται υποτιμητικά για παίκτες που έχουν αποτύχει με τη φανέλα της "μικρής" ομάδας του Μεγάλου Μήλου. Κλειδί για το franchise είναι το πότε θα φτάσει στους επικούς αριθμούς που μπορεί να δώσει ο εκκολαπτόμενος σταρ της ομάδας, ο Tavares που μόλις στα 20 του χρόνια έχει να επιδείξει 2 σεζόν με 50+ πόντους. Γιατί μόνο αν γύρω από τους νεανικούς Νησιώτες στηθεί ένα Tavares bandwagon μπορούν να ξεκολλήσουν από τον πάτο της βαθμολογίας.. Αν και το μεγάλο αγκάθι για τους ΝεοΥορκέζους δεν είναι τόσο η ανάπτυξη των ταλαντούχων παικτών τους όσο η θέση μπροστά από τα δοκάρια, όπου φέτος τα πράγματα ίσως και να καλυτερέψουν μιας και ο αιώνια τραυματίας DiPietro θα πρέπει να τα βάλει με τον ανερχόμενο Montoya που ξεκίνησε με καλούς αριθμούς την καριέρα του στη λίγκα..

Στην άμυνα τα πράγματα προσωπικά τα βλέπω παραδόξως καλά για τους Νησιώτες πάντως μιας και ο Hamonic ειδικά έχει ήδη δείξει πως μπορεί να εξελιχθεί σε μια λύση αξιόπιστη για αρκετή ώρα, ενώ και γενικά παίκτες όπως οι Hillen και McDonald μπορούν να δώσουν περισσότερα χρόνο με το χρόνο.. Τέλος, ο Αυστριακός Grabner αναμένεται να κάνει το κάτι παραπάνω φέτος ως το νούμερο 2 στην προσπάθεια των Islanders να πλησιάσουν περισσότερο τη ζώνη των playoffs. Πράγμα που ίσως καταφέρουν αλλά πολύ δύσκολα δε θα πάνε για ψάρεμα σε καμιά παγωμένη λίμνη μετά τα 82 παιχνίδια.. Άλλωστε μόλις μια φορά δεν έχει συμβεί αυτό μετά το lockout του 2005.
Πρόβλεψη:
Conference: 11-14
Division:4-5

Νew York Rangers

πέρυσι: δύο βαθμούς πάνω από την ένατη Carolina

Το καλοκαίρι αυτό θα σημάνει πολλά για τη σύγχρονη ιστορία των Rangers αλλά και όλης της λίγκας, μιας και οι ΝεοΥορκέζοι υπέγραψαν πληρώνοντας πολύ αδρά (12 εκατομμύρια cap hit φέτος) τον center Brad Richards. Έναν παίκτη που έχει καταφέρει και το όνομά του να δει πάνω στο Stanley Cup και να έχει παρουσιάσει μια αξιόλογη και σταθερή καριέρα την δεκαετία που μας πέρασε.

Το θέμα είναι να θα καταφέρουν οι Rangers να δέσουν το Richards με τον expected-to-have-bounce-back-season winger τους από τη Σλοβακία και να φτιάξουν ένα δίδυμο με τόση χημεία που να τους βγάλει από τους τελευταίους που μπαίνουν στα playoffs και να τους φέρει στην τετράδα και στο Stanley Cup contention. Κάτι δύσκολο να επιτευχθεί μονομιάς όσο σημαντικές κινήσεις κι αν κάνεις. Στα συν της Νέας Υόρκης η σιγουριά που εμπνέει ο Ludnqvist κάτω από τα δοκάρια και η αμυντική συνεισφορά όλων σχεδόν των παικτών. Καλή δουλειά κάνει λοιπόν ο coach Tortorrella κι αν κάποιος εκ των Girardi, Staal και Dubinsky δώσει το κάτι παραπάνω στον τομέα της αρμοδιότητάς τους οι Rangers θα πουν αντίο στις όγδοες-ένατες θέσεις. Για αρχή..
Πρόβλεψη:
Conference: 5-8
Division: 2-3

Philadelphia Flyers


πέρυσι: ένα βαθμό πίσω από την πρώτη θέση της Ανατολής

οι Flyers ερχόμενοι από τους χαμένους τελικούς του 2010 βρέθηκαν πέρυσι μια ανάσα από την πρώτη θέση αλλά για πολλοστή φορά δεν έπεισαν κανέναν εν τέλει. Σκουπίστηκαν παρότι με πλεονέκτημα έδρας στους ημιτελικούς της Ανατολής από τους μετέπειτα πρωταθλητές Bruins, ήταν μάλιστα η μόνη ομάδα απέναντι στην οποία η Βοστώνη έδειξε ξεκάθαρα Stanley Cup credentials, μιας και κυριάρχησε κάθετα στη σειρά με εμφατικές νίκες. Κι επανέρχομαι στους Flyers. Πώς γίνεται μια ομάδα με τόσο ακριβό και καλό roster να χάνει το δρόμο κάθε φορά; Δεν ήταν ποτέ έτοιμοι για τα δύσκολα. Γι΄αυτό και προέβησαν σε τόσες αλλαγές σε αυτήν την offseason.

Με το salary cap της αποχώρησης των Richards (που δεν είναι ο προαναφερθείς Richards ας επισημάνω, όπως και οι Staal είναι 4 αδέρφια btw) και Carter, η Philadeplhia αποφάσισε να πάρει ένα πολύ μεγάλο όνομα για τη θέση του βασικού τερματοφύλακα κι έτσι χτύπησε την πόρτα του καλύτερου διαθέσιμου FA, του Ρώσου διεθνή Ilya Bryzgalov, που πρόκειται να πάρει πάνω από 50 εκατομμύρια τα χρόνια που θα μείνει πλέον στην Ανατολή. Στις αξιόλογες προσθήκες η επάνοδος στην Αμερικανική λίγκα του Jaromir Jagr που τράβηξε τα βλέμματα στο φετινό παγκόσμιο πρωτάθλημα και πείστηκαν οι Flyers παρά το προχωρημένο της ηλικίας του να τον επαναφέρουν από τη Ρώσικη λίγκα όπου κι έπαιξε τα τελευταία χρόνια.
Τα ονόματα λοιπόν υπάρχουν, η πληρότητα υπάρχει αν και θυσιάστηκε λίγο για να χωρέσουν όλοι στο cap, το νούμερο 8 του ντραφτ ακονίζει τα skates του, στην άμυνά τους ο Pronger υπόσχεται να είναι δολοφόνος όπως πάντα, για πέμπτη φορά θα μπουν εκτός απρόοπτου με πλεονέκτημα έδρας έστω στον πρώτο γύρο των playoffs; What can possibly go wrong? Δείτε στο παρελθόν, μιας κι έχουν να πάρουν πρωτάθλημα από το 1975..
Πρόβλεψη:
Conference: 2-5
Division:1-3

Pittsburgh Penguins


πέρυσι: ισοβάθμησαν με τους Flyers με 106 πόντους, βρέθηκαν όμως στην τέταρτη θέση πίσω από τους τρεις division winners.

Παρότι έχασαν για μεγάλο διάστημα της σεζόν και το Μάλκιν και τον ακατανόμαστο λόγω σοβαρών τραυματισμών, οι Penguins έκαναν την καλύτερή τους επίδοση πόντων την τελευταία τετραετία, όπου θεωρούνταν και υποψήφιοι πρωταθλητές. Όμως στον πρώτο γύρο έχασαν δίκαια από την Τάμπα που ήταν έτοιμη για το κάτι παραπάνω, μιας και είχαν τελειώσει πλέον οι άσσοι στο μανίκι του περυσινού coach της χρονιάς, Dan Bylsma. Φέτος έχουμε τους δύο σταρ τους να προλαβαίνουν από την αρχή την προετοιμασία, το Letang να δίνει την απειλή από τη blue line, το Fleury να έχει άλλη μια χρονιά ως βασικός τερματοφύλακας στο επίπεδο της λίγκας στην πλάτη του, το Staal έτοιμο για την καλύτερη σεζόν της καριέρας του, τον Kunitz να μοιάζει να βρίσκει ρυθμό και τον Kennedy να μπορεί να προσφέρει κι άλλα. Το σίγουρο είναι πως θα σκοράρουν πολύ κι αν ο Orpik είναι καλά θα βγάλουν εκτός κι αρκετούς αντιπάλους. Προφανώς και είναι ξανά υποψήφιοι για το εισιτήριο στους τελικούς κι αν μείνουν υγιείς μπορεί και να τα καταφέρουν.
Πρόβλεψη:
Confernce:1-4
Division:1-2

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Μην ξεχάσω και άλλη μία αποχώρηση που είχαμε από το Detroit, με το Draper να σταματά την καριέρα του:
http://www.nhl.com/ice/news.htm?id=585278&...od-rr-headlines
morfi
Για δεύτερη συνεχόμενη φορά η καλύτερη, αν δεν κάνω λάθος, επίθεση του πρωταθλήματος, οι Ρεντ Σοξ, σκόραραν διψήφιο αριθμό πόντων. Τζέικομπι Έλσπουρι και Ντάστιν Πετρόια διανύουν από τις καλύτερες σεζόν της καριέρας τους.
morfi
Οι Γιάνκις νικάνε 13-1 στο τρίτο ίννινγκ. Αηδίασα...
morfi
Τρία παιχνίδια στη σειρά θα παίξουν οι Ρεντ Σοξ με τους Γιάνκις. Το πρώτο παίχτηκε χθες με την ομάδα της Νές Υόρκης να παίρνει τη νίκη και να περνάει μπροστά στη βαθμολογία. Σήμερα η Βοστόνη θα έχει ακόμη πιο δύσκολο έργο απέναντι στο πίτσερ Σ.Σ. Σαμπάθια αν και οι Γιάνκις με αντίπαλο το Λάκει δεν θα πάνε πίσω. Αναμένω με αγωνία τους επόμενους αγώνες.
baskethood
Λοιπον Βασιλη με βοηθησαν πολυ αυτα που ειπες για να κατανοησω το αθλημα.
Σημερα επεσα πανω σ αυτο το βιντεο που ο ανθρωπος εξηγει πολυ ωραια τις αρχες τους αθληματος.




morfi
QUOTE(baskethood @ Aug 12 2011, 15:28 ) *
Λοιπον Βασιλη με βοηθησαν πολυ αυτα που ειπες για να κατανοησω το αθλημα.

Χαίρομαι smile.gif. Και αν χρειαστείς κάτι άλλο, και αν φυσικά το ξέρω, μου λες.

QUOTE(baskethood @ Aug 12 2011, 15:28 ) *
Σημερα επεσα πανω σ αυτο το βιντεο που ο ανθρωπος εξηγει πολυ ωραια τις αρχες τους αθληματος.




ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ καλό! biggrin.gif
baskethood
QUOTE (morfi @ Aug 15 2011, 10:42 ) *
Χαίρομαι smile.gif. Και αν χρειαστείς κάτι άλλο, και αν φυσικά το ξέρω, μου λες.

Ενταξει τοτε αφου μου το ζητας. smile.gif
Προσπαθω να καταλαβω το stolen base αλλα δυσκολευομαι,ειναι οταν ο pitcher πετα την μπαλα οχι στον catcher αλλα σε καποιον αμυντικo στη βαση.Ποτε γινεται αυτο,πως και ποιος ειναι ο σκοπος του?
morfi
QUOTE(baskethood @ Aug 16 2011, 14:14 ) *
Ενταξει τοτε αφου μου το ζητας. smile.gif
Προσπαθω να καταλαβω το stolen base αλλα δυσκολευομαι,ειναι οταν ο pitcher πετα την μπαλα οχι στον catcher αλλα σε καποιον αμυντικo στη βαση.Ποτε γινεται αυτο,πως και ποιος ειναι ο σκοπος του?

Αυτό γίνεται όταν ένας επιθετικός όπου πριν χτύπαγε με το ρόπαλο έχει πάει σε μία βάση. Όταν τότε είναι έτοιμος να ρίξει τη μπάλα ο πίτσερ τότε αυτός μετακινείται κάποια μέτρα από τη βάση που είναι προς την επόμενη. Αν όμως τότε ο πίτσερ προλάβει και ρίξει τη μπάλα στον αμυντικό που είναι στη βάση που βρίσκεται ο επιθετικός (και όχι στην επόμενη που πρόκειται να πάει) πριν καταφέρει ο επιθετικός να φτάσει πίσω πάλι στη βάση του τότε είναι ένα άουτ (αν δεν κάνω λάθος).
baskethood
QUOTE (morfi @ Aug 16 2011, 16:26 ) *
Αυτό γίνεται όταν ένας επιθετικός όπου πριν χτύπαγε με το ρόπαλο έχει πάει σε μία βάση. Όταν τότε είναι έτοιμος να ρίξει τη μπάλα ο πίτσερ τότε αυτός μετακινείται κάποια μέτρα από τη βάση που είναι προς την επόμενη. Αν όμως τότε ο πίτσερ προλάβει και ρίξει τη μπάλα στον αμυντικό που είναι στη βάση που βρίσκεται ο επιθετικός (και όχι στην επόμενη που πρόκειται να πάει) πριν καταφέρει ο επιθετικός να φτάσει πίσω πάλι στη βάση του τότε είναι ένα άουτ (αν δεν κάνω λάθος).

Ειναι ενα out και προφανως αυτος που βρισκεται ηδη στη βαση την χανει,ετσι δεν ειναι?
Εξ΄ου και το stolen base?
morfi
QUOTE(baskethood @ Aug 16 2011, 16:43 ) *
Ειναι ενα out και προφανως αυτος που βρισκεται ηδη στη βαση την χανει,ετσι δεν ειναι?
Εξ΄ου και το stolen base?

Δεν το γνωρίζω καλά αλλά ναι, μάλλον έτσι είναι. Τώρα δεν ξέρω γιατί λέγεται stolen base. Ίσως ο επιτιθέμενος να μπορεί με αυτό το τρόπο να πάει στην επόμενη βάση. Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό βέβαια.
baskethood
Επισης μια αλλη απορια που μου ηρθε παρακολουθωντας τον χθεσινο αγωνα των Red Sox,καποια στιγμη ο batter δεν χτυπησε
τη μπαλα με τον γνωστο τροπο αλλα πιανοντας το ροπαλο με δυο λαβες,μια χαμηλα και μια ψηλα.Αυτο το εχω δει και σε αλλους αγωνες και ψαχνω να βρω για ποιο λογο γινεται.
Αν ξερεις λες. wink.gif
morfi
QUOTE(baskethood @ Aug 17 2011, 16:28 ) *
Επισης μια αλλη απορια που μου ηρθε παρακολουθωντας τον χθεσινο αγωνα των Red Sox,καποια στιγμη ο batter δεν χτυπησε
τη μπαλα με τον γνωστο τροπο αλλα πιανοντας το ροπαλο με δυο λαβες,μια χαμηλα και μια ψηλα.Αυτο το εχω δει και σε αλλους αγωνες και ψαχνω να βρω για ποιο λογο γινεται.
Αν ξερεις λες. wink.gif

I don't know...
baskethood
Αυτο λεγεται sacrifice bunt και μαλλον ειναι ενας τροπος να θυσιαζει ο batter τον ευαυτο του για να προχωρησει καποιος
αλλος σε επομενη βαση.



http://www.dailymotion.com/video/xgghj9_bu...-baseball_sport
SG3ptshooter
Oι διακοπές μου σε συνδυασμό με γνωστό οικειακό υπόδημα με απέτρεψαν από το να ολοκληρώσω μέσα στον Αύγουστο το ούτως ή άλλως υπέρμετρα φιλόδοξο αφιέρωμα που κανείς δε θα διάβαζε τον περασμένο μήνα.

Για να μην μείνω όμως εκτεθειμένος οι φίλοι μου από το καλό σάιτ nhl.com φρόντισαν να γράφουν όλον τον Αύγουστο αφιέρωμα για μία ομάδα κάθε μέρα, οπότε συγκεντρωτικά όλες σας οι απορίες μπορούν να λυθούν από εδώ:
http://www.nhl.com/ice/page.htm?id=70217

Όσο για εικόνα, έχουμε επίδειξη πολιτισμού σήμερα με βίντεο παικτών από τις "αντίπαλες" ομάδες των τελευταίων ετών.
Ξεκινάμε από την πραγματική υπερπαιχτούρα στο ρόστερ των Πινγκουίνων, το Ρώσο επιθετικό Evgeni "Τζίνο" Malkin, MVP όταν πήραν το πρωτάθλημα αντί του φλωρούμπα..

και καπάκι βίντεο από το συμπαθέστατο νέο απόκτημα των όχι ακριβώς φίλων μας, των Καρχαριών του Σαν Χοσέ, τον Τσέχο Martin Havlat, τον οποίο ξέρει καλά ο NHL analyst πλέον Σακαράκας..

Τέλος σε άλλο κλίμα, γιατί στο χόκεϊ δεν επιβιώνουν οι επίδοξοι Jimmy Jump:


δεν παίζει και EL, NBA φάνταζι φέτος όπως είναι η κατάσταση στο μπάσκετ και με βλέπω για αρκετά γραφικά posts με περιεχόμενο άγκολα εξτρέμ που με αφήνουν πίσω στην κατάταξη.. icon_drunk.gif
SG3ptshooter
Αρχικά τα άσχημα. Μια ολόκληρη ομάδα από τη Ρωσία πέθανε σε συντριβή αεροσκάφους χτες.. Στενοχωρήθηκα ιδιαίτερα μιας και ο προπονητής τους και ένας εκ των γνωστών αμυντικών τους ήταν μέλη των Red Wings ως τη σεζόν που μόλις τελείωσε και ανάμεσα στα θύματα είναι ο πασίγνωστος στο χώρο του χόκει βετεράνος Σλοβάκος Pavol Demitra.. Όχι ότι οι ζωές τους είναι πιο σημαντικές από των υπολοίπων αλλά μου ήταν όλοι συμπαθείς και είπα να τους αναφέρω ειδικότερα.
http://www.nhl.com/ice/news.htm?id=587792&...vid=DL|NHL|home

Έπειτα, τα άσχημα για τους πιο πολλούς αλλά όχι για μένα. Ο Crosby που έχει να παίξει από τις αρχές του έτους σε συνέντευξη τύπου χτες είπε ότι είναι αισιόδοξος ότι θα παίξει σε επίσημο ματς μέσα στη σεζόν και πως δεν σκέφτεται να σταματήσει.. Εκεί που έλεγαν πως ίσως χάσει μόνο την πρεμιέρα.. Αν μη τι άλλο ενδιαφέροντα νέα..
http://www.nhl.com/ice/news.htm?id=587825
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Έπειτα ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΔΟΞΑ ΣΤΟΝ ΗΡΩΑ

(γιατί είναι και υπεύθυνος των αθλητικών μεταδόσεων της ΕΡΤ)
άνοιξα στο άσχετο και ενώ ντυνόμουν να φύγω πριν κανά 20λεπτο την τιβί και στο ΕΤ1 είδα το the Stache himself, το γνωστό στους 2,7 αναγνώστες του τόπικ George Parros... Εννοείται ότι λέρωσα τον καναπέ με την Amita Motion πάνω στο ταράκουλο.. Αφού είδα στη δημόσια τηλεόραση πλάνα από Ducks - Canucks με το Γιώργαρο να κοπανάει ολόκληρο Kesler στον τοίχο μπορεί να κλειδωθεί το τόπικ και να πεθάνω ευτυχισμένος.. Απορώ γιατί δε μου στειλε όμως ένα πμ για ειδοποιηθεί ο μοναδικός τους τηλεθεατής στο διάστημα 5-6.



Διακτινίζομαι, σε λιγότερο από ένα λεπτό πρέπει να βλέπω Ρωσία σε άλλο μέρος.. icon_drunk.gif
Leon_cp3
Αν και δεν είναι ακριβώς το θέμα που μπορώ να το ποστάρω ένιγουει.
Ξέρω ότι το αμερικάνικο ποδόσφαιρο γενικά δεν χαίρει της αγάπης του έλληνα φιλάθλου,παρ'όλα αυτά ίσως το παρακάτω βίντεο αναθερμάνει λίγο τις σχέσεις με αυτό.Αρχικά κάποιες info:
Εκτός από το NFL στην Αμερική πλέον υπάρχει και το LFL aka Lingerie Football League,τίτλος που προϊδεάζει κάπως για το τι...ακολουθεί. Το LFL λοιπόν είναι το νεοσύστατο πρωτάθλημα του γυναικείου αμερικανικού ποδοσφαίρου (το 2009 απέκτησε κανονική μορφή λίγκας, αφού τα πρώτα παιχνίδια -2003 έως 2009- ήταν περισσότερο ψυχαγωγικά ιβέντς κατά τη διάρκεια του Super Bowl).Για την ιστορία και τα δύο πρώτα πρωταθλήματα τα έχει κατακτήσει η ομάδα του LA -ναι ναι παντού τα ίδια tongue.gif- η Temptation. Έστω και αν γυναίκες και "ξύλο" πολλές φορές θεωρούμε ότι δε γίνεται να συνυπάρξουν,αυτές οι κυρίες μας βάζουν τα γυαλιά και όχι φυσικά μόνο για το ξύλο που ρίχνουν,american football δεν είναι μόνο αυτό. Γι'αυτό και εν τέλει σας παραδίδω το βίντεο με τα highlights του αγώνα της προηγούμενης εβδομάδας μεταξύ Baltimore Charm και Orlando Fantasy όπου έγινε ο κακός χαμός. Δείτε ειδικά από το 3.15 και μετά όπου άναψαν τα αίματα...

Συνολικά μέχρι στιγμής έχουν εισαχθεί 12 franchises,από 12 διαφορετικές πόλεις (11 από Η.Π.Α + 1 που στεγάζεται στο Τορόντο),και όλο και περισσότερα σχέδια υπάρχουν για το άμεσο μέλλον ώστε η λίγκα να επεκταθεί. Οι κανόνες ομοιάζουν φυσικά με του NFL αλλά μη ξεχνάμε δύο βασικές διαφορές,πρώτον το LFL διεξάγεται με το στυλ παιχνιδιού των indoor football games αφού τέτοια είναι τα γήπεδα των αγώνων και δεύτερον οι παίκτριες είναι 7 για την κάθε ομάδα στον αγωνιστικό χώρο έναντι του 11x11 στο NFL.
Βέβαια το συγκεκριμένο εγχείρημα έχει δεχθεί δριμεία κριτική αλλά όπως και να 'χει εμείς αγαπάμε LFL... wink.gif

(Όμως επειδή αγαπάμε και NFL αν υπάρχουν έστω ένα-δύο άτομα που θα τους ενδιέφερε να φτιάξουμε κανένα ξεχωριστό θέμα μιας που ξεκίνησε πρόσφατα η νέα σαιζόν ας δηλώσουν το παρόν...)
Nuntius
Αμερικανικό Ποδόσφαιρο χωρίς συζήτηση. Θα είχα ξεκινήσει να παίζω αλλά δυστυχώς τραυματίστηκα λίγο πριν έρθω σε πλήρη επαφή με ομάδες.
sacarame
Μια και δεν φαίνεται να δούμε χαϊρι με το ΝΒΑ και το λοκ άουτ, μήπως να κάνουμε καμια φάνταζυ-λίγκα για χόκευ να περνάει η ώρα;; cool.gif 39.gif
SG3ptshooter

30 teams, 2 conferences, 6 divisions, but it's not the NBA that starts tonight... tongue.gif

Τα γελοία τυπάκια με τα κράνη επιστρέφουν απόψε, με 2 κλασσικότατα ντέρμπι να ανοίγουν την αυλαία, καθώς στις 2 οι πρωταθλήτριες καφέ αρκούδες της Βοστώνης υποδέχονται τους πολύ δυνατούς Flyers από τη Φιλαδέλφια, και την ίδια ώρα στο κλασσικό ντέρμπι του Καναδά συγκρούονται οι ομάδες με τα περισσότερα Stanley Cup, Μontreal @ Toronto. Tη βραδιά κλείνει ένα τρίτο ματς αρκετά δυνατό, ανάμεσα σε δύο ομάδες σαφείς διεκδικήτριες του τίτλου όπως είναι οι περσινοί πρώτοι της κανονικής περιόδου Canucks και οι Penguins..
Oι επίσημοι αγώνες που πρόκειται να λάβουν χώρα σε ευρωπαϊκό έδαφος αύριο και μεθαύριο είναι μια πρώτης τάξεως ευκαιρία να πάρω την πρώτη γεύση από νέα σεζόν χωρίς να μείνω ξύπνιος πολύ αργά, κι ευχαριστούμε γι' αυτό τους Σκανδιναβούς, τους Γερμανούς και τις υποδομές τους tongue.gif


Μία κούκλα Κρόσμπι να της κάνεις βουντού είναι πάντα money well spent..


Η σεζόν προβλέπεται ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα, με πολλές ανακατατάξεις στα ρόστερ να έχουν αλλάξει άρδην τις ισορροπίες, ιδίως στη δύση προβλέπεται να είναι η νιοστή σεζόν όπου θα γίνει πραγματικό μακελειό για μια θέση στην οχτάδα των offs. Από την πλευρά μου είμαι συγκρατημένα αισιόδοξος για τους Detroit, που προχώρησαν σε μερική ανανέωση εν όψει της επερχόμενης ολικής στην off-season 2012, αλλά παραμένουν μια πολύ ισχυρή ομάδα που βρισκόταν για 2 μήνες στην κορυφή της Δύσης κι άλλους 3 στη δεύτερη θέση τη σεζόν που μας πέρασε, και που κανείς δεν μπορεί να τους αμφισβητήσει ως σοβαρούς διεκδικητές του τίτλου... (κανά τέρμα να πάρουμε μόνο και ο αναπληρωματικός κουμπαράς είναι cool.gif )
Όσο για τόπικ, με τις απουσίες των δύο μελών που έβλεπαν χόκεϊ πριν ποστάρω στο παλιό τόπικ να είναι δεδομένες, τα πράγματα είναι θεόχλωμα, αν και έχω καταφέρει να πείσω 3-4 να ρίξετε μία ματιά δεν αναμένω να σπάσετε τη μονοτονία των ποστ μου που θυμίζουν έντονα άλλο ένα αποτυχημένο μπλογκ. rolleyes.gif
Δε βαριέσαι.



(Δεν είχα δώσει ποτέ το έναυσμα για ψηφοφορία καθώς ακυρώθηκε κάποτε το κολοσσιαίων διαστάσεων αφιέρωμα, οπότε τις ρίχνω στο poll στην κορυφή και σας ανακοινώνω πως ο στόχος είναι να έχουμε σύνολο ψήφων 12 μέχρι της λήξη της regular season..)



Leon_cp3
Θα τιμήσουμε σε λίγο το Πένγκουινς-Κάπιταλς, ελπίζουμε να τιμήσει κι αυτό το όνομα του.Επίσης θέλω γκολ Οβέτσκιν σήμερα.
Προσωπικά με απογοητεύουν από τα λίγα που έχω δει στην έναρξη της σαιζόν οι Μπρούινς, ενώ είμαι χαρούμενος με την προσπάθεια των Άβαλανς. Καλέ μας Βαρλάμοφ που πιάνεις τα άπιαστα,μια λαμπάδα... tongue.gif Για τους Ρέιντζερς δε μιλάω καν.
Ωραία ματσάκια και από τους Φλάιερς. thumbsup.gif

Bonus:



(Sg δε στα λέω απλά με pm για να βοηθήσω το θέμα laugh.gif )
SG3ptshooter
QUOTE(Leon_cp3 @ Oct 14 2011, 01:39 ) *
Θα τιμήσουμε σε λίγο το Πένγκουινς-Κάπιταλς, ελπίζουμε να τιμήσει κι αυτό το όνομα του.Επίσης θέλω γκολ Οβέτσκιν σήμερα.
Προσωπικά με απογοητεύουν από τα λίγα που έχω δει στην έναρξη της σαιζόν οι Μπρούινς, ενώ είμαι χαρούμενος με την προσπάθεια των Άβαλανς. Καλέ μας Βαρλάμοφ που πιάνεις τα άπιαστα,μια λαμπάδα... tongue.gif Για τους Ρέιντζερς δε μιλάω καν.
Ωραία ματσάκια και από τους Φλάιερς. thumbsup.gif

Bonus:



(Sg δε στα λέω απλά με pm για να βοηθήσω το θέμα laugh.gif )

Έχεις στείλει τόσα πμ αντί να ποστάρεις που άργησες επιδεικτικά να δώσεις το παρόν δημόσια, είχα αρχίσει να βαριέμαι.. icon_drunk.gif

Το Pens-Caps δεν ξέρω αν το τίμησες πάντως απ' τη μία πρέπει να χάρηκες για τη νίκη των Πρωτευουσιάνων και το redirecrtion-goal του Ovie, αλλά απ' ότι βλέπω η εικόνα του ματς ήταν περισσότερο υπέρ των Πιγκουίνων.. Οπότε αν το είδες ίσως και να μη σε τράβηξε ιδιαίτερα η ομάδα του Porky Pig.

Όσον αφορά την πορεία των ομάδων που αναφέρεις, είναι πολύ νωρίς για ουσιώδη συμπεράσματα ακόμα, αλλά οι Bruins ξεκίνησαν ως αυτό που είναι, πρωταθλητές που το ψιλοκαβάλησαν και ξέχασαν ότι το ρεκόρ τους στην περσινή ρέγκιουλαρ ήταν το πέμπτο καλύτερο. Πάντως το περσινό νούμερο 2 του ντραφτ ο Seguin μπήκε αρκετά καλά στη σεζόν και καλύπτει το κενό του μέγιστου Recchi. Οι Avs πάλι μπήκαν πολύ καλά, ειδικά για τα δεδομένα τους, κυρίως χάρη στο Varly που λες, για τον οποίο έχω και μάρτυρες (αν το θυμόνται βέβαια, συνήθως παριστάνει κανείς ότι με ακούει όταν έχω πάει στο nhl τη συζήτηση. tongue.gif ) ότι δηλώνω φαν και ήταν τεράστιο λάθος της Washington που τον άφησε ελεύθερο. Ο Landeskog, το φετινό νούμερο 2 του draft, μπήκε αρκετά καλά στα πρώτα ματς και αν χτιστεί καλή συνεργασία με κάποιον εκ των άλλων ανερχόμενων φορ της ομάδας, τον Duchene δηλαδή ή το Stastny, υπάρχει και το αισιόδοξο σενάριο σύμφωνα με το οποίο το Colorado θα κυνηγήσει τα playoffs ως το τέλος. Ίδωμεν.

Διευκρινίσεις τώρα για όσους αναρωτιούνται, ο νικητής κάθε αγώνα που λήγει στην κανονική διάρκειά του, δηλαδή μετά από τρία εικοσάλεπτα, παίρνει δύο βαθμούς, κι ο χαμένος τίποτα. Όταν όμως ο αγώνας είναι ισόπαλος μετά από μία ώρα παιχνιδιού, έχουμε πεντάλεπτη παράταση 4vs4 (δηλαδή κάθε ομάδα παίζει με έναν παίκτη λιγότερο, 2 αμυντικούς, 2 forwards αντί για 2-3) και αν δε σημειωθεί ούτε τότε νικητήριο τέρμα πάμε στο shootout, που δεν το λέω penalty στο hockey γιατί penalty λέγονται οι παραβάσεις, αυτό που έχουμε συνηθίσει να λέμε foul δηλαδή. Στην περίπτωση αυτή των 65 λεπτών με ή χωρίς shootout ο νικητής παίρνει τους 2 βαθμούς όμως παίρνει έναν κι ο χαμένος του ματς.



Στα δικά μου, το Detroit έχει αρχίσει με 3/3, 2 νίκες εύκολες επί αδύναμων σχετικά ομάδων και χτες μια άνετη νίκη επί των περσινών πρωτοπόρων Canucks, μπορεί το τελικό σκορ να ήταν μόνο 2-0 αλλά χάθηκαν πολύ περισσότερες καθαρές ευκαιρίες από την πλευρά μας και σπαταλήσαμε και πάρα πολλές ευκαιρίες στο powerplay (παίζαμε δηλαδή με παίκτη παραπάνω). Όλοι κερδίζουν όλους στην κανονική περίοδο πάντως οπότε θέλουν προσοχή και τα θεωρητικα΄εύκολα, όπως αυτό που ακολουθεί στην έδρα της Minnesota.

Είναι πολύ νωρίς ακόμα, όμως με το χτεσινό του παιχνίδι και τους 4 πόντους στο 5-1 επί των πάντα επικίνδυνων Tampa Bay Lightning, ο "νέος-Gretzky" John Tavares θύμισε λίγο ότι παρά το πολύ μουδιασμένο του ξεκίνημα ως τώρα στη λίγκα, έχει το ταλέντο να γίνει ένα πολύ κυρίαρχο centre.

Στο πρώτο βέβαια πήρε ένα δώρο από το νούμερο 2 του ντραφτ που επιλέχθηκε πίσω του, το Hedman.

(Υπόσχομαι στο επόμενο ποστ μου να μην ξαναγράψω τη φράση "νούμερο 2 του ντραφτ"!)
Leon_cp3
QUOTE(SG3ptshooter @ Oct 14 2011, 21:10 ) *


Βεβαίως και το τίμησα τελικώς,δεν παρατήρησα βέβαια ότι οι Καπς ήταν κατά πολύ χειρότεροι, οι ομάδες είχαν τα διαστήματα τους. Αυτό που ήταν πιο εμφανές θαρρώ είναι ότι η επίθεση των Καπς όταν είναι στα φόρτε της είναι καταιγιστική.
Ένιγουει,χθες τίμησα όσο μπόρεσα το Χάρικεινς-Σάμπρες, για την ακρίβεια το είδα περισσότερο στο πρώτο εικοσάλεπτο και δε περίμενα ότι θα χάσουν οι του Μπάφαλο.
Σήμερα τιμώ το ντέρμπι της Νέας Υόρκης και στηρίζουμε σαφώς Ρέιντζερς.
Είδες πόσες τιμές κάνω... smiley.gif

* Εννοείται χάρηκα με τη νίκη των Καπς αλλά νομίζω ο πιο εντυπωσιακός παίχτης ήταν ο μικρός ο Νιλ των Πένγκουινς. Infoz;
Leon_cp3
Παρατηρήσεις για τα σημερινά λοιπόν μιας που από δω κι από κει έχω δει διάφορα.
*Πάμε ρε Κολοράντο! Νίκη μέσα στο Μόντρεαλ (στο shootout για να ακριβολογούμε),μετά τα 7 στην Οτάβα. Πετάει η ομάδα. wav.gif

*Πάλι παππάδες ο Τάβαρες που προανέφερες,μας έκανε άνω κάτω...

*Δε μ'αρέσει καθόλου που συνεχίζει να είναι τόσο ψηλά το Ντάλας του γνωστού και μη μη εξαιρετέου Τομ Χικς.Ελπίζω να πέσει στα τάρταρα σύντομα. guns.gif

*Τρελό διπλό των Κινγκς στην παράταση στην Φίλα. Δε κατάφεραν το 4-0 οι Φλάιερς που άκουσα στην περιγραφή αλλά δε θυμάμαι,πόσα χρόνια έχουν να το κάνουν... tongue.gif

*Ωραιότατο διπλό το Μπάφαλο στο Πίτσμπουργκ. wink.gif Αλλά αυτός ο Νιλ χλάτσωσε τρελό πάλι πανάθεμα τον. Αρχίζω να τον αγαπώ... laugh.gif

*Το Ντιτρόιτ τα βρίσκει σκούρα στη Μινεσότα. edit: Boom! 40κάτι δεύτερα πριν το τέλος της παράτασης έρχεται το γκολ και το Ντιτρόιτ παραμένει μόνο αήττητο στη Δύση.

-Και η άκυρη παρατήρηση. Στην ψηφοφορία για την east άνωθεν,ξέχασα να ψηφίσω τους Κάπιταλς. icon_drunk.gif Τους οποίους btw sg τους γράφεις Ουίζαρντς. Μας μπέρδεψες,εσύ φταις. tongue.gif
SG3ptshooter
QUOTE(Leon_cp3 @ Oct 16 2011, 02:38 ) *
Βεβαίως και το τίμησα τελικώς,δεν παρατήρησα βέβαια ότι οι Καπς ήταν κατά πολύ χειρότεροι, οι ομάδες είχαν τα διαστήματα τους. Αυτό που ήταν πιο εμφανές θαρρώ είναι ότι η επίθεση των Καπς όταν είναι στα φόρτε της είναι καταιγιστική.
Ένιγουει,χθες τίμησα όσο μπόρεσα το Χάρικεινς-Σάμπρες, για την ακρίβεια το είδα περισσότερο στο πρώτο εικοσάλεπτο και δε περίμενα ότι θα χάσουν οι του Μπάφαλο.
Σήμερα τιμώ το ντέρμπι της Νέας Υόρκης και στηρίζουμε σαφώς Ρέιντζερς.
Είδες πόσες τιμές κάνω... smiley.gif
* Εννοείται χάρηκα με τη νίκη των Καπς αλλά νομίζω ο πιο εντυπωσιακός παίχτης ήταν ο μικρός ο Νιλ των Πένγκουινς. Infoz;

H επίθεση των Caps είναι μεγάλη ιστορία. Όλοι είχαν down years πέρυσι, ο coach είναι βλάκας και γενικά παρότι είναι αρκετά καλές οι γραμμές οι νίκες έρχονται αγχωτικά. Κάτι το αδιάφορο ξεκίνημα του Ovie, κάτι το πόσο άγκολος είναι ο Backstrom, το βασικό C που σκόραρε χτες και είχε να σκοράρει απ' το Μάρτη, και σε 2 γύρους playoffs πέρυσι ήταν άστοχος, κάτι που ο έτερος Ρώσος διεθνής, ο Semin, είναι ασταθέστατος σε σημείο ψυχικής ανισορροπίας, μαζεύονται πολλά ερωτηματικά..

Oι συμπαθείς Canes έχουν αρκετά καλή επίθεση για ομάδα που θέλει να μπει στην οχτάδα και καλό τέρμα, αλλά η άμυνα είναι αρκετά σαθρή ως δομή, το είδα πέρυσι και φέτος δε βλέπω να έχουν ξεκινήσει και πολύ διαφορετικά. Μόνο οι χάλια Senators και η προερχόμενη από απαράδεκτο ξεκίνημα Tampa Bay έχουν δεχτεί περισσότερα γκολ.

Ευχαριστούμε για τις τιμές και μιας και πλακώθηκες στα posts, προβλέπω να μην ξαναδείς απαντήσεις για τη λίγκα σε πμ. smiley.gif
QUOTE(Leon_cp3 @ Oct 16 2011, 05:24 ) *
Παρατηρήσεις για τα σημερινά λοιπόν μιας που από δω κι από κει έχω δει διάφορα.
*Πάμε ρε Κολοράντο! Νίκη μέσα στο Μόντρεαλ (στο shootout για να ακριβολογούμε),μετά τα 7 στην Οτάβα. Πετάει η ομάδα. wav.gif
*Πάλι παππάδες ο Τάβαρες που προανέφερες,μας έκανε άνω κάτω...
*Δε μ'αρέσει καθόλου που συνεχίζει να είναι τόσο ψηλά το Ντάλας του γνωστού και μη μη εξαιρετέου Τομ Χικς.Ελπίζω να πέσει στα τάρταρα σύντομα. guns.gif
*Τρελό διπλό των Κινγκς στην παράταση στην Φίλα. Δε κατάφεραν το 4-0 οι Φλάιερς που άκουσα στην περιγραφή αλλά δε θυμάμαι,πόσα χρόνια έχουν να το κάνουν... tongue.gif
*Ωραιότατο διπλό το Μπάφαλο στο Πίτσμπουργκ. wink.gif Αλλά αυτός ο Νιλ χλάτσωσε τρελό πάλι πανάθεμα τον. Αρχίζω να τον αγαπώ... laugh.gif
*Το Ντιτρόιτ τα βρίσκει σκούρα στη Μινεσότα. edit: Boom! 40κάτι δεύτερα πριν το τέλος της παράτασης έρχεται το γκολ και το Ντιτρόιτ παραμένει μόνο αήττητο στη Δύση.
-Και η άκυρη παρατήρηση. Στην ψηφοφορία για την east άνωθεν,ξέχασα να ψηφίσω τους Κάπιταλς. icon_drunk.gif Τους οποίους btw sg τους γράφεις Ουίζαρντς. Μας μπέρδεψες,εσύ φταις. tongue.gif

Νταξ, το Colorado επιθετικά και πέρυσι που βγήκε 14ο στη Δύση μια χαρά ήταν, έχει 3 πλέον ανερχόμενους F να πλαισιώνουν έναν αξίοπιστο κορμό και το βετεράνο Hejduk o οποίος παρά το συνωστισμό τα 25 γκολάκια πάλι θα τα φλερτάρει. Μακάρι να πάει καλά για να κόψει λίγο την άνεση των Canucks στη Northwest. Και ο Varly χτες κακός δεν ήταν, αλλά άμα πιάνει τέτοια σουτ ο Plekanec, τι να κάνει;

O Tavares έκανε hattrick χτες και έχει πλέον δυο παιχνίδια σερί με 4 πόντους και 8 σύνολο, πρώτος στη λίγκα πλέον μαζί με το Μπουγελόφατσα (Kessel) και το Legwand, που δε θα κρατηθεί εύκολα τόσο ψηλά. Επίσης hattrick έκανε και το φετινό νούμερο 1 στη διαδικασία επιλογής, ο Ryan Nugent-Hopkins, μέσα στο Vancouver μάλιστα, αλλά δυστυχώς δεν τους έκλεψαν κανένα πόντο. Πολύ καλό ξεκίνημα επιθετικά για τις 2 ομάδες σε rebuilding status, και η Ottawa έχει πάει καλά επιθετικά αλλά αυτή πρώτον σκοράρει με τους παλιούς και δεύτερον δέχεται τόσα τέρματα που όσα και να βάλει δεν έχει και σημασία. tongue.gif

Με ασίστ - μισό γκολ του διωχθέντος πρώην αρχηγού των Flyers μάλιστα πέρασε το LA από την Philly. cool.gif

Σιγά ρε με σπόντα μπήκε το χτεσινό του Neal. Καλός παίκτης αλλά όχι και αγάπες. Οι παιχταράδες των Πιγκουίνων είναι ο Malkin και ο Letang.

Ο Ian White ήταν πολύ ωραίο απόκτημα στη free-agency. Αξιόπιστος αμυντικά και με πολύ καλή επαφή με το puck. Δόξα σοι μπήκε καλά και ο Hudler, που πέρυσι του σκάσαμε ένα καράβι λεφτά να έρθει πίσω από τις Ρωσίες και ήταν τόσο χάλι που τον έκραζε το 90% σε όποιο φόρουμ κι αν έμπαινες..

Ναι, το διαπίστωσα μια μέρα ότι πάνω στα κατεβατά ξεχάστηκα και τους μετέφερα στο NBA. Πάντως καλύτερη μπάλα παίζει και στα παρκέ ο Ovie..


Πέρα απ' τα παιχνίδια που μνημόνευσα ενώ σου απαντούσα, ενδιαφέρον είχε η ήττα του San Jose από το St. Louis, καθώς και το ότι οι revamped Winnipeg Jets παραμένουν τελευταίοι χωρίς βαθμό, αφού έχασαν με κάτω τα χέρια και στο Phoenix.
morfi
Μετά από (πολύ) καιρό ξανακοίταξα το MLB. Και όχι μόνο δεν είδα τους Ρεντ Σοξ στους τελικούς αλλά διαπίστωσα ότι δεν έχουν περάσει καν στα πλέι οφ! Εκτωπίστηκαν από τους Τάμπα Μπέι Ρέις ενώ στους τελικούς έχουμε δύο ομάδες τους Τέξας Ρέιντζερς και τους "δεν περίμενα να πάνε" Σαν Λούις Κάρντιναλς. Τι να πω...
SG3ptshooter
Οι τρεις ομάδες που υποστηρίζω περισσότερο ανά σπορ που βλέπω είναι για κάποιον αδιόρατο, αλλά σίγουρα μαζοχιστικό λόγο, τρεις ξεροκέφαλες σε πολλά πράγματα δυναστείες. Γιατί να μην έχουν και οι τρεις προπονητή τον Οbradovic; cool.gif

Θυμάσαι φίλε (εσύ, ο ένας από τους 3-4) που το Detroit πριν δύο βδομάδες ήταν η μόνη αήττητη ομάδα στη Δύση; Ε από τότε έχουμε ένα ωραιότατο 0-3. Τι φταίει; Πολλά πράγματα, το πρόγραμμα είναι βλαμμένο καθώς παίζουμε back to back Παρασκευή-Σάββατο δύο φορές, και αυτό αποτελεί μια εύηχη δικαιολογία. Έπειτα, στα δύο παιχνίδια ξεκίνησε βασικός ο όχι απλά κουμπαράς αλλά και κάτι παραπάνω αναπληρωματικός τερματοφύλακας, άξιος δηλαδή αντικαταστάτης του βασικού τρύπιου. Αλλά η αλήθεια είναι απλή, οι σταρ μας μεγαλώνουν και ο κορμός γύρω τους παράλληλα δεν δίνει τις απαραίτητες βοήθειες ώστε να είμαστε φόβητρο. Βρισκόμαστε στο μεταίχμιο και η επόμενη off season, όπου λήγουν τα συμβόλαια πολλών παικτών βετεράνων και μη, θα είναι καθοριστική για το μέλλον της ομάδας.



Χτες το ποτήρι ξεχείλισε αφού χάσαμε μέσα στου Joe (η έδρα μας, έχουν παίξει για μία σεζόν μόνο και οι Pistons εκεί) από τους "εχθρούς" μας στη Δύση τα τελευταία χρόνια, τους San Jose Sharks. Οι οποίοι ήταν απλά καλύτεροι απ' ότι είδα στο παιχνίδι που κατέβασα. Η άμυνά μας παρά το εντυπωσιακό ξεκίνημα, κατέρρευσε πραγματικά μόλις συνάντησε Stanley Cup contenders, πράγμα που συνέβη και στη Washington το περασμένο Σάββατο. Σήμερα πάμε για διπλό που πρέπει να έρθει οπωσδήποτε στην έδρα της Μinnesota, απ΄την οποία έχουμε ήδη περάσει μία φορά.

Πάντως είναι γεγονός πως υπερβάλλω λίγο, μιας και μια ματιά στην κατάταξη δείχνει ότι τα πράγματα είναι τρελά στο φετινό πολύ ενδιαφέρον ξεκίνημα της σεζόν. Τα πιτσιρίκια του Edmonton που τερμάτισε μακράν τελευταίο πέρυσι, με τέσσερις σερί νίκες είναι στην κορυφή της Δύσης παρέα με τους Dallas Stars, που δεν βρέθηκαν πέρσυσι στην post-season και μάλιστα έχασαν ως FA το star τους αυτό το καλοκαίρι. Και όλες οι ομάδες της conference είναι σε απόσταση 5 βαθμών μεταξύ τους, πλην του τελευταίου και καταιδρωμένου Columbus, που έχει ρεκόρ 1-8-1 (με τη σειρά αυτό σημαίνει νίκες - ήττες - ήττες μετά τα πρώτα 60 λεπτά, που όπως έχω πει αποφέρουν ένα βαθμό). Μόνη νίκη τους επί του Detroit, βέβαια, καθώς ο Prince έπαιζε κόντρα στη Lecce εκείνη τη μέρα. tongue.gif



Στην ανατολή πάλι τα πράγματα είναι αρκετά πιο σχετικά με τα της περασμένης σεζόν, πλην βέβαια των Boston Bruins, μιας και οι πρωταθλητές έχουν μείνει τελευταίοι, κάτω ακόμα και από τους relocated Jets. Οι οποίοι Jets παρεμπιπτόντως κέρδισαν σε ένα επικό παιχνίδι που πρέπει να βρω χρόνο να το δω ολόκληρο 9-8 τους πολύ δυνατούς Philadelphia Flyers. Επίσης οι κραγμένοι στο προηγούμενο ποστ Ottawa Senators έκαναν 4 σερί νίκες και είναι στην καλύτερη δυνατή φόρμα το τελευταίο διάστημα.

Αυτά, πάνω - κάτω. Απόψε έχει και αγώνα σε νορμάλ ώρα για τα Ευρωπαϊκά δεδομένα, ΕΣΥ που παίζει να κάτσεις να δεις, ψάχτο.



Υ.Γ. Πάμε ρε Chicagάρα με τα παιχτούρια σου, γιατί στο fantasy μας έχει κάψει ο αρχηγός σου icon_drunk.gif
Leon_cp3
Επειδή δε σε ξεχνώ αγαπητέ, όχι δεν είναι αυτό το πράγμα του τύπου μου βρε αδερφέ tongue.gif ,ας αρχίσω με τις παρατηρήσεις μου σε λίγα πραγματάκια, για να σου δώσω χώρο να απλώσεις τα...σεντόνια σου να διαβάζω ώρες.

-Τελικά την κάνατε την ήττα και στη Μινεσότα,συγχαρητήρια,για να πιεζόμαστε εμείς στη northwest. dry.gif

-Πραγματικά συγκινητική η Οτάβα,κι αυτός ο Σπέτσας που απ'ότι κοίταζα στα στατιστικά,έχει βαρέσει τα 90ράκια του στους πόντους κάποιους χρόνους πίσω,ε; Και αν θυμάμαι ορθώς κάποια 90ρια+ μου έχεις πει ότι σημαίνουν και υποψηφίοτητα για Hart Memorial έτσι;

-Μαζί με τον από πάνω εντύπωση μου κάνει και ο Κέσελ που λογικά δε θα έπρεπε (να μου κάνει εντύπωση). Αλλά εντάξει κύριος, εγώ κάτι μήνες βλέπω nhl,γι'αυτό σας έχουμε εδώ να μας μιλάτε για τους ελπιδοφόρους νεαρούς και όχι μόνο.

-Το Ντάλας δε ξέρω γιατί συνεχίζει να είναι πρώτο στη Δύση,κανάν τρελό παίχτη τους δεν έχω πάρει χαμπάρι,αλλά ξαναλέω γι'αυτό είσαι εδώ,σου πετάω τα πακς συνέχεια για να θερίσεις στο επόμενο ποστ...
Απλά να πω, μη με αναγκάσουν οι Σταρς να τους πιάσω στο στόμα μου...Δεν είμαι εκδικητικός τύπος και κάνω υπομονή. Αλλά να δω τον πρόεδρο Τομάκο να μου βγει με κανά χαμόγελο μέχρι τα αυτιά θα παραπάει.

-Έχω κατασυμπαθήσει την Ουάσινγκτον, οι λόγοι προφανείς βέβαια, (για σένα,γιατί κάνας άλλος δε ξέρω αν θα διαβάσει άλλωστε) και το συναίσθημα μεγαλώνει όταν κερδίζει σε αγώνες όπως αυτός κόντρα στο Άναχαιμ.

-Με απογοητεύουν οι δύο περσινοί φιναλίστ στο πρώτο όγδοο της σαιζόν. Σα να αφήσανε τις ψυχές τους στους τελικούς.

-Βαριέμαι πραγματικά όταν βλέπω Ρέιντζερς,κάτι πρέπει να κάνουν. :/

-Νιλ πάμε για πρωτιά στους σκόρερς.Υποστηρίζω τα αουτσάιντερ κι ας με βρίσουν ...κάποιοι γιατί μπορεί να είναι τρομακτικό στο άκουσμα ότι θα πάει μέχρι τέλους έτσι. 69.gif

-Και η ερώτηση της ημέρας: Συνηθίζεται αυτός ο κακός χαμός στις βαθμολογίες μετά από 15 αγώνες π.χ., ή μόνο φέτος έχουμε τέτοιο φαινόμενο; Είναι τα μόνα standings αθλήματος που αδυνατώ να παρακολουθήσω,καθώς με κάνουν να σκέφτομαι πως θέλω όσο τίποτα να έρθουν τα πλέι οφ,να δω χρωματισμένα μέρη χωρίς κομπιουτεράκια και σενάρια (τα οποία σκέψου να αρχίσουν κιόλας,προς τα τέλη της σαιζόν,εδώ δε θέλω να τα σκέφτομαι από τώρα)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.