Help - Search - Members - Calendar
Full Version: NHL, NFL, MLB
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Άλλα αθλήματα
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20
pete7
αγχωτικη νικη συνεχιζουμε
pete7
απιστευτο ξανα νικηασαν οι broncos με tebow
ελπιζω η ηττα στο denver να μην μας στοιχισει
SG3ptshooter
Ο γραφικός γράφων απείχε μία βδομάδα από το blog του για τους Red Wings λόγω της επιτυχημένης επιστροφής του Crosby στο rink, σε ένδειξη πένθους. Εντός έδρας, απέναντι στη χειρότερη ομάδα της λίγκας που κατέβηκε με βασικό τον πέμπτο καλύτερό της τερματοφύλακα. Λες και ήταν όλα σχεδιασμένα να μου σπάσουν τα νεύρα. evilmonkey.gif

Τι έχει γίνει το τελευταίο δεκαήμερο; Πολλά και διάφορα. Είχαμε χτες τις δύο πρώτες απολύσεις προπονητών, και οι δύο μπορώ να πω με άφησαν αρκετά ικανοποιημένο. Αρχικά οι Capitals έκαναν επιτέλους το σωστό και έστειλαν πίσω στους διαγωνισμούς lookalike του Porky Pig τον αποτυχημένο προπονητή τους. Κάτι που έπρεπε να είχαν κάνει την άνοιξη του 2010, τώρα είναι κάπως αργά. Δύο συνεχόμενοι αποκλεισμοί - αποτυχίες στην postseason, τσακωμένος από πέρυσι με το μισό roster και με όλους τους stars της ομάδας, κι αν η επίθεση κάποια φορά έβγαζε φωτιές οι επιλογές τόσο στη στελέχωση ορισμένων ρόλων στο roster όσο και οι φορές που η άμυνα παραπαίει, όπως τώρα, που μετά από το 7-0 ξεκίνημα που ήταν στις πρώτες της λίγκας είναι στα 73 γκολ κατά, πολύ κάτω από το που θα έπρεπε να βρίσκεται η αμυντική επίδοση της περσινής πρώτης ομάδας στην Ανατολή και εκ των φαβορί για κούπα ξανά. Το τελευταίο διάστημα έδωσε ρεσιτάλ και κατάφερε να απολυθεί από έναν GM που έμοιαζε να τον στηρίζει απίστευτα παρά τις "στραβές", αφήνοντας εκτός αποστολής τον Semin και εκτός πάγου σε κρίσιμα λεπτά επειδή είναι σε κακή κατάσταση τον Ovie, με αποτέλεσμα με την επιστροφή τους στη θέση τους στο rotation να έρθουν τα - σύννεφο και να δούμε πολύ άσχημες επιδόσεις από μια ομάδα που κάποιοι (όχι τόσο εγώ πάντως, tbh) με τις προσθήκες παικτών όπως οι Vokoun, Hamrlik και Ward, τους αποκάλεσαν ακόμα και dream team του hockey, κάτι που έχει ξανασυμβεί βέβαια και στο παρελθόν αλλά χωρίς τηγανίτα when the going gets tough.. Βέβαια έχουν χάσει οι Πρωτευουσιάνοι τον καλύτερο τους αμυντικό (κυρίως επιθετικά καλός αλλά όχι απ' αυτούς που είναι ανύπαρκτοι στον πραγματικό τους ρόλο), το Green. Αλλά το υποστηρίζω καιρό (υπάρχουν τα ποστ tongue.gif ) ότι η κατάσταση με τον Porky δεν πήγαινε άλλο. Αντικαταστάτης ένας rookie coach, έχουν βαλθεί να με τρελάνουν εκεί στην πρωτεύουσα. laugh.gif

Επίσης η Carolina έδιωξε τον Maurice. Η ομάδα που πέρυσι κυνήγησε την είσοδο στα offs ως το τελευταίο παιχνίδι και κράτησε σε μεγάλο βαθμό το βασικό της κορμό βρίσκεται προτελευταία στην ανατολή και έχει τη χειρότερη άμυνα στη λίγκα, το χειρότερο +/- και ένα βασικό centre που τελευταία φορά που τσέκαρα ήταν στο -16 με οριακά κάτω από 0,5 ppg. Συνεπώς τίποτα δε λειτουργούσε, με εξαίρεση 2-3 διασωθέντες (πρώτο σε πόντους το Skinner πάντως) η κατάσταση είναι αδιαμφισβήτητα αυτή που σε κάνει να πεις "Ήρθε η ώρα να αλλάξει κάτι". Το θέμα είναι αν προλαβαίνει κανείς τον τραίνο πλέον, 365 μέρες πριν μόνο μία απ' τις ομάδες που ήταν στους 20 βαθμούς και κάτω κατάφερε να περάσει στην postseason, κι εκείνη με έναν τρομερό ενθουσιασμό που επέφερε η αλλαγή στο ιδιοκτησιακό.

Το Detroit είναι μια χαρά, αν και με την αρχική αστάθεια να με κάνει να κρατάω μια πισινή για το κατά πόσο θα συνεχίσουμε να παίζουμε σαν top ομάδα της λίγκας. Για την ακρίβεια είμαστε 5-0 από την τελευταία φορά που πόσταρα, με νίκες επί του πολύ επικίνδυνου LA και του απαράδεκτου Anaheim στις Καλιφορνέζικες έδρες τους, του Calgary και της Nashville στην έδρα μας, καθώς και τη μεγάλη νίκη επί της Βοστώνης μες στην έδρα τους, παρότι έρχονταν με 10-0! Αν και η εικόνα του αγώνα ήταν σαφώς εναντίον μας στην αρχή, σκοράραμε στην πρώτη μας αντεπίθεση κι αφού δεν είχαμε σουτ στο στόχο επί 9 λεπτά! tongue.gif
Πως τα καταφέραμε; Χμμ μάλλον γιατί έχουμε τον καλύτερο παίκτη της λίγκας στο roster μας, δεν πα να ξεκίνησε μέτρια, κάνει τις λεπτομέρειες πάντα καλύτερα απ' τον καθένα:

1η φάση. Μόλις μας έχουν ισοφαρίσει και βγαίνουν με φόρα για να φάμε και δεύτερο. Κάνει τρομερά αποτελεσματικό hit στην αριστερή πλευρά του rink, στον τοίχο πάνω, και βρίσκεται πρώτος να υποδεχθεί την πάσα του στο 100% κατάλληλο σημείο ώστε να βρεθεί σε πλεονεκτική θέση. Όσο για το τι κάνει μετά, είδα 5 replay για να βεβαιωθώ ακριβώς τι κάνει μέσα σε ένα δευτερόλεπτο. tongue.gif Αφού κουνάει το stick για να πιστέψει ο Rask ότι θα συγκλίνει αμέσως μήπως και πέσει σε κάποια γωνία, κλωτσάει το puck κάτω από το σώμα του για να το προστατέψει, με το μπροστινό πόδι μπροστά από το puck για να μην μπορεί να κάνει το poke check με το stick o Rask, και τελειώνει τη φάση πιο γρήγορα κι απ' ότι με έχει συνηθίσει.
Στο breakdown πέρα από τη φάση του γκολ μαθαίνουμε ότι είχε 72% στις faceoffs, παίρνοντας δηλαδή την κατοχή για την ομάδα του, ένα εξαιρετικό ποσοστό, ενώ βλέπουμε και μια φάση που κλέβει από το πουθενά μια μπαλιά και κατευθείαν, εκεί που στο 90% των παικτών το puck θα ήθελε λίγη προσπάθεια να το ελέγξουν μετά από παρέμβαση σε μακρινή πάσα με τεντωμένο το stick, αυτός περνά και τον αμυντικό που βρισκόταν μπροστά του με singature τρίπλα.
2η φάση. Αφού κάνει το κλασσικό πορωτικό ξεμαρκάρισμα και χάσει για εκατοστά την ευκαιρία, ξαναπαίρνουμε το puck και ο 2,06 Chara, που έχουμε αναφέρει πολλάκις και διακρίνεται για το παιχνίδι του σε αυτό που πάει να κάνει, έρχεται με φορά να ρίξει τον 26 πόντους το λιγότερο κοντύτερο Pavel και τον ρίχνει, του βγαίνει μάλιστα και το κράνος. Στην ίδια φάση λοιπόν αμέσως έρχεται πίσω και μόλις πάρει το γομάρι το puck απαντά με πραγματικό θράσος, άξιο βέβαια ενός τόσο καλού στην άμυνα centre. Ε, και στο τέλος βάζει και το goal στο shootout με την -πιο στάνταρ πεθαίνεις αλλά πάντα πιάνει - backhand to forehand κίνησή του.
41.gif

Όσο για το Anaheim, αφήστε το καλύτερα. Με ένα ματς να απομένει, όλο το Νοέμβρη κέρδισαν μία φορά!! Η άμυνα ήταν σχεδόν αναμενόμενο ότι θα βρισκόταν σε κακά επίπεδα (όχι τέτοιο χάλι βέβαια) αλλά τώρα έχουν πρόβλημα και στην επίθεση. Απλά πρόβλημα; Η ομάδα που έχει ως σήμα κατατεθέν το επιθετικό παιχνίδι είναι 29η στο σκοράρισμα. sad.gif Τίποτα δε λειτουργεί πραγματικά, οι stars προσπαθούν αλλά είναι κι αυτοί σε πολύ μέτρια κατάσταση, ιδίως ο Getzlaf, και τα πράγματα είναι σε τραγικό σημείο. Χρειάζεται πραγματική αντεπίθεση - επέλαση για να φτάσουν στα offs αλλά και να πας ως εκεί δεν ξέρω που μπορείς να φτάσεις με τόσα προβλήματα πίσω, ακόμα κι αν πάρουν φωτιά οι top 6 forwards. Τρίζει η καρέκλα του αγαπημένου Carlyle (και του μετώπου του). tongue.gif

Τέλος το Vancouver έχει αρχίσει και σοβαρεύεται, το πήραν απόφαση ότι δεν είναι η Μπαρτσελόνα και έριξαν λίγο το ρυθμό και μόνο σε καλό τους βγαίνει τελευταία, 4 νίκες με 4 σερί under. Ήρθε και το πρώτο κερδισμένο στοίχημα φίλου με hockey μέσα το Σάββατο btw tongue.gif

ΜVP του πρώτου τέταρτου της σεζόν το nhl.com ανέδειξε το Giroux που θα πρότεινα κι εγώ έναντι του μπουγέλου. Ο οποίος Giroux κυκλοφορεί με ένα τρελόοο μουστάκι λόγω κάποιου κινήματος κατά του καρκίνου του προστάτη και είναι κάπως έτσι:

το οποίο παρότι δεν του πάει καθόλου είναι τρελά badass κατ' εμέ, είναι τόοοσο retro, σαν τα side μούσια του Bill Walton ή κάποιο γραφικό τσιγκελομούστακο. tongue.gif
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Σε άλλο κλίμα, η χτεσινή δημοσίευση του sport24 για fighting σε Φινλανδικό αγώνα hockey:
http://www.sport24.gr/Paraxena/apisteyto_k...ei.1514702.html
Kράταω το ότι οι ξένοι μας αδικούν όταν μας λένε απολίτιστους όταν κάνουμε επεισόδια, ενώ όσοι παίζουν hockey είναι απολίτιστοι επειδή κάνουν κάτι που όπως λέει και το άρθρο είναι στα πλαίσια του παιχνιδιού, αποτελούν μέρος των κανόνων και επισημαίνεται και στο άρθρο ότι οι παίκτες τιμωρούνται. Μάλιστα όχι μετά τον αγώνα όπως λέει στο κείμενο μόνο, αλλά έχουν και επιπτώσεις στο ίδιο το ματς, στο NHL μένουν έξω για 5 λεπτά υποχρεωτικά. Τελευταία φορά που είδα μπάσκετ ή ποδόσφαιρο (προχτές) δεν άκουσα τίποτα για κάποιο νέο κανονισμό που επιτρέπει στον Τοροσίδη ή στο Σάρας να σκάσει μπουκέτο στον Κουίνσι ή το Λούκας, ενώ είμαι αρκετά βέβαιος ότι δεν έχουν κυνηγήσει την τελευταία διετία διαιτητές στο NHL 100 οργανωμένοι που μπήκαν στο γήπεδο.. Οπότε μιας και ξεκαθαρίσαμε ότι αυτό που είδαμε επιτρέπεται και ο βασικός συλλογισμός της παραγράφου είναι άστοχος, προφανώς ο δημοσιογράφος πιστεύει ότι γενικά η βία είναι έξω από το κλίμα οποιασδήποτε ευγενούς άμιλλας. Οπότε ας πει στο διευθυντή του να σταματήσουν να προμοτάρουν το UFC, γιατί είναι απολίτιστο και έξω από την αισθητική του. Eγώ θα έθετα και ultimatum να με απολύσουν αν είχα τόσο ξεκάθαρη άποψη για την έννοια της έλλειψης πολιτισμού. 19.gif (Αστειάκι το τελευταίο, προφανώς δεν φταίει σε κάτι ο άνθρωπος, δεν ξέρω αν ήθελε τα clicks ή αν είπε να κράξει λίγο τους βορειοευρωπαίους να ξεχαρμανιάσει που του μειώθηκε ο μισθός, πάντως ότι είναι foul δεν αλλάζει. Απλά έχοντας ένα κοινό που μια ντουζίνα άτομα θα την ενοχλούσε αυτή η δημοσίευση, δεν το σκέφτηκε καν διεξοδικά πριν γράψει, άλλωστε το κοινό του άρθρου μπήκε για το βίντεο. Με πείραξε πάντως ομολογώ το ότι πρακτικά γράφτηκε "όποιος βλέπει χόκεϊ είναι απολίτιστος", σε σημείο που όντως σκέφτομαι να ελαττώσω τις επισκέψεις στο 24. Ένα site που παίζει να είμαι ο πιο συχνός υποστηρικτής του εδώ μέσα, εν τω μεταξύ. Σε αυτό το τόπικ 6 μήνες πριν και υπό κατακραυγή για ανάλογο θέμα είχα πει ότι είναι το ελληνικό αθλητικό site που προτιμώ φανταστείτε. laugh.gif )
Υ.Γ. Μάλιστα είναι τόσο μέρος του παιχνιδιού που σε κάποιο σημείο του βιντ ο τύπος που 5-6 δεύτερα πριν έχει σκάσει μπουκέτο στον άλλον μόλις σφυρίξει ο διαιτητής σταματούν και τον χτυπά φιλικά στην πλάτη, όπως γίνεται πχ στο ποδόσφαιρο όταν συναντώνται στη γραμμή οι παίκτες κατά τη διάρκεια μιας αλλαγής. tongue.gif Πραγματικά, το fighting στο hockey είναι τόσο φυσιολογικό όσο το να κάνεις το πλάγιο με τα χέρια σε ένα σπορ που παίζεται με τα πόδια. Όποιος το παρακολουθεί δεν του κάνει καν εντύπωση. Εγώ δεν μπαίνω καν στη διαδικασία αν δεν γίνει κάτι τρομερό να δω όλα τα fights, ο cp3 που παρακολουθεί απ' την άνοιξη σε αυτό το διάστημα παίζει εύκολα να έχει δει πιο πολλά fights από μένα. Εγώ είμαι φαν της πολυπλοκότητας του sport, του stick-handling και του μακρινού σουτ.

Αυτά για σήμερα.
Leon_cp3
QUOTE(SG3ptshooter @ Nov 29 2011, 13:26 ) *
Υ.Γ. Μάλιστα είναι τόσο μέρος του παιχνιδιού που σε κάποιο σημείο του βιντ ο τύπος που 5-6 δεύτερα πριν έχει σκάσει μπουκέτο στον άλλον μόλις σφυρίξει ο διαιτητής σταματούν και τον χτυπά φιλικά στην πλάτη, όπως γίνεται πχ στο ποδόσφαιρο όταν συναντώνται στη γραμμή οι παίκτες κατά τη διάρκεια μιας αλλαγής. tongue.gif Πραγματικά, το fighting στο hockey είναι τόσο φυσιολογικό όσο το να κάνεις το πλάγιο με τα χέρια σε ένα σπορ που παίζεται με τα πόδια. Όποιος το παρακολουθεί δεν του κάνει καν εντύπωση. Εγώ δεν μπαίνω καν στη διαδικασία αν δεν γίνει κάτι τρομερό να δω όλα τα fights, ο cp3 που παρακολουθεί απ' την άνοιξη σε αυτό το διάστημα παίζει εύκολα να έχει δει πιο πολλά fights από μένα. Εγώ είμαι φαν της πολυπλοκότητας του sport, του stick-handling και του μακρινού σουτ.

Αυτά για σήμερα.


Mόνο φιλικά στην πλάτη; Έχοντας εγγραφεί από πέρσι το Μάιο περίπου στο κανάλι του hockeyfightsdotcom στο tube,έχω δει ούτε λίγο ούτε πολύ όλα τα fights από τότε καθώς και όσα ρετρό ανέβαζαν τους μήνες του καλοκαιριού που δεν είχε δράση (εκτός από αυτά όταν απουσιάζα τον Αύγουστο σαφώς).
Μέχρι κι εγώ λοιπόν πολύ "νέος" ακόμη για το άθλημα μπορώ να πω ότι ήδη έχω δει μέχρι και να χαμογελάνε οι παίχτες μεταξύ τους κατά τη διάρκεια των...μπουνιών και ότι εκτός από τις περιπτώσεις α)του χωρίς λόγου "showboat" που λένε και στο Αμέρικα, μετά τη "νίκη" σε ένα fight, β)τα πολύ σκληρά χτυπήματα από έναν μεγάλου εκτοπίσματος παίχτη σε έναν αρκετά μικρότερου, ή γ)τα χτυπήματα όταν ήδη έχει πέσει στον πάγο ο ένας από τους δύο, δεν υπάρχει λόγος να με χαλάνε όλα αυτά και μάλιστα που και που σχολιάζω για το ποιος κέρδισε ή έχασε σε αυτό το "άτυπο" στυλ μάχης.
Απλά κάποιοι άνθρωποι δε κατανοούν ότι κάθε άθλημα έχεις τους δικούς του "κώδικες" και ειδικά αν αυτοί διατηρούνται ως ένα βαθμό από πάππου προς πάππου, όσο μικρόνοος και κλειστόμυαλος και αν είσαι πρέπει να δεχθείς κάποια στιγμή να ζεις με αυτούς.Τουλάχιστον ψάξε λίγο από πού προέρχονται και για ποιους λόγους. Αλλιώς υπάρχουν τόσα αθλήματα να κάτσεις να δεις.

Μου θυμίζει αυτό που έλεγα πρόσφατα στον bhood ότι υποστηρίζουν αρκετοί για το american football. Επειδή για τους λόγους τους που είναι καθ'όλα σεβαστοί κατά τα άλλα, δεν έχουν την όρεξη να ασχοληθούν με ένα άθλημα σαν κι αυτό -που είναι ίσως το πολυπλοκότερο αυτή τη στιγμή-, ακούς πολλές φορές τη δικαιολογία "τι να κάτσω να δω αυτούς που πλακώνονται;". Μη τους δεις,αλλά δε σου φταίει αυτό,είμαι σίγουρος. Απλά δώσε μία ευκαιρία στο κάθε άθλημα να σου δώσει όσα πραγματικά αξίζει να δεις. Νομίζω πως ακόμη και το κρίκετ θα έχει κάτι και κάποια στιγμή θα ασχοληθώ. Και ναι μικρότερος το παραδέχομαι, ήθελα να παίξω και μπάντμιντον.I mean,είναι όλα όμορφα με τον τρόπο τους,από τα πιο "φλώρικα" μέχρι αυτά με το "ξύλο". Μάθετε να αγαπάτε τα σπορτς με τη κάθε τους μορφή και ιδιοτροπία χωρίς να ξεχωρίζετε το "τι μου κάνει και τι όχι". Άλλο το αν σου αρέσει σαν παιχνίδι και άλλο πράγμα είναι οι προσπάθειες μας για "αναίρεση" αυτής της ομορφιάς που ανεξαιρέτως το κάθενα κρύβει.
Αλλά ξέφυγα και άλλωστε εδώ που τα γράφω αυτά θα τα διαβάσουμε 3 άτομα στην καλύτερη.

Οπότε για το τέλος,δίνω και τους δύο από τους αγαπημένους μου "καβγάδες" από τη φετινή σαιζόν,μέχρι τώρα:
Eπίδειξη δύναμης από τον ΜακΓκράταν:


Και άλλος ένας Μακ, ο...Κόρμικ αυτή τη φορά,πετσοκομμένος ήδη αιμορραγεί κάπου κοντά στο αριστερό μάτι αλλά εξαπολύει μία απίστευτη σειρά χτυπημάτων.
baskethood
Είδα μερικά.
Μου προκάλεσε γέλιο η κατάσταση πάντως. Οι παίκτες να πετάνε τα μπαστούνια, ο speaker να λέει "here we go", ο κόσμος να παραληρεί και οι παίκτες να πλακώνονται. Φαίνεται σαν να γίνεται αναγκαστικά, ότι πρέπει κάποιοι να πλακωθούν έστω και με το ζόρι.













SG3ptshooter
QUOTE(Leon_cp3 @ Nov 29 2011, 15:11 ) *
Mόνο φιλικά στην πλάτη; Έχοντας εγγραφεί από πέρσι το Μάιο περίπου στο κανάλι του hockeyfightsdotcom στο tube,έχω δει ούτε λίγο ούτε πολύ όλα τα fights από τότε καθώς και όσα ρετρό ανέβαζαν τους μήνες του καλοκαιριού που δεν είχε δράση (εκτός από αυτά όταν απουσιάζα τον Αύγουστο σαφώς).
Μέχρι κι εγώ λοιπόν πολύ "νέος" ακόμη για το άθλημα μπορώ να πω ότι ήδη έχω δει μέχρι και να χαμογελάνε οι παίχτες μεταξύ τους κατά τη διάρκεια των...μπουνιών και ότι εκτός από τις περιπτώσεις α)του χωρίς λόγου "showboat" που λένε και στο Αμέρικα, μετά τη "νίκη" σε ένα fight, β)τα πολύ σκληρά χτυπήματα από έναν μεγάλου εκτοπίσματος παίχτη σε έναν αρκετά μικρότερου, ή γ)τα χτυπήματα όταν ήδη έχει πέσει στον πάγο ο ένας από τους δύο, δεν υπάρχει λόγος να με χαλάνε όλα αυτά και μάλιστα που και που σχολιάζω για το ποιος κέρδισε ή έχασε σε αυτό το "άτυπο" στυλ μάχης.
Απλά κάποιοι άνθρωποι δε κατανοούν ότι κάθε άθλημα έχεις τους δικούς του "κώδικες" και ειδικά αν αυτοί διατηρούνται ως ένα βαθμό από πάππου προς πάππου, όσο μικρόνοος και κλειστόμυαλος και αν είσαι πρέπει να δεχθείς κάποια στιγμή να ζεις με αυτούς.Τουλάχιστον ψάξε λίγο από πού προέρχονται και για ποιους λόγους. Αλλιώς υπάρχουν τόσα αθλήματα να κάτσεις να δεις.

Μου θυμίζει αυτό που έλεγα πρόσφατα στον bhood ότι υποστηρίζουν αρκετοί για το american football. Επειδή για τους λόγους τους που είναι καθ'όλα σεβαστοί κατά τα άλλα, δεν έχουν την όρεξη να ασχοληθούν με ένα άθλημα σαν κι αυτό -που είναι ίσως το πολυπλοκότερο αυτή τη στιγμή-, ακούς πολλές φορές τη δικαιολογία "τι να κάτσω να δω αυτούς που πλακώνονται;". Μη τους δεις,αλλά δε σου φταίει αυτό,είμαι σίγουρος. Απλά δώσε μία ευκαιρία στο κάθε άθλημα να σου δώσει όσα πραγματικά αξίζει να δεις. Νομίζω πως ακόμη και το κρίκετ θα έχει κάτι και κάποια στιγμή θα ασχοληθώ. Και ναι μικρότερος το παραδέχομαι, ήθελα να παίξω και μπάντμιντον.I mean,είναι όλα όμορφα με τον τρόπο τους,από τα πιο "φλώρικα" μέχρι αυτά με το "ξύλο". Μάθετε να αγαπάτε τα σπορτς με τη κάθε τους μορφή και ιδιοτροπία χωρίς να ξεχωρίζετε το "τι μου κάνει και τι όχι". Άλλο το αν σου αρέσει σαν παιχνίδι και άλλο πράγμα είναι οι προσπάθειες μας για "αναίρεση" αυτής της ομορφιάς που ανεξαιρέτως το κάθενα κρύβει.
Αλλά ξέφυγα και άλλωστε εδώ που τα γράφω αυτά θα τα διαβάσουμε 3 άτομα στην καλύτερη.

Οπότε για το τέλος,δίνω και τους δύο από τους αγαπημένους μου "καβγάδες" από τη φετινή σαιζόν,μέχρι τώρα:
Eπίδειξη δύναμης από τον ΜακΓκράταν:


Και άλλος ένας Μακ, ο...Κόρμικ αυτή τη φορά,πετσοκομμένος ήδη αιμορραγεί κάπου κοντά στο αριστερό μάτι αλλά εξαπολύει μία απίστευτη σειρά χτυπημάτων.

αφού επιβεβαιώσω κι εγώ ότι παίζει το "κατά τη διάρκεια" που λες, θα σταθώ και στις αντιρρήσεις σου, με τις οποίες συμφωνώ. Το α.) είναι ενοχλητικό σε όλες τις μεγάλες Αμερικανικές λίγκες, συμφωνώ απόλυτα και με ενοχλεί σίγουρα περισσότερο από σένα, από τα ταλκ κλπ μέχρι τους πανηγυρισμούς και των 2 παικτών μιας γελοίας fight sequence γιατί και οι 2 θεωρούσαν ευατούς νικητές. tongue.gif Το β.) μπορεί να αποφευχθεί, αν έρθει ο Chara και σου πει να παλέψετε δεν είσαι υποχρεωμένος να δεχθείς cool.gif Όσο για το γ.) όταν είναι υπέρ του δέοντος, τιμωρείται με αποκλεισμό από επόμενους αγώνες.

Επίσης είναι πολύ ωραία η παράγραφος σου για το αν αξίζει να δεις κάποιο σπορ ή όχι, το καθένα έχει τις στιγμές του. Στιγμές που έχω ποστάρει, σαν τον Kariya που σηκώνεται από εκείνο το δόλιο hit των Devils κι εκεί που του ζητάνε να πάει με φορείο με προστατευτικά στον αυχένα μπαίνει μέσα και σκοράρει σε game6, τον Σελάνι να κλαίει όταν το πήραν οι Ducks το 07 κλπ είναι τρομερές για μένα, κι ας μη σημαίνουν τίποτα σε κανέναν σας.

1997, το Detroit κερδίζει το Stanley Cup μετά από αναμονή δεκαετιών. O Vladimir Konstantinov, ένας απίστευτος αμυντικός, runner up για το Norris εκείνη τη σεζόν, λίγες μέρες μετά την κατάκτηση αποχωρεί μαζί με όλη την ομάδα από άλλον έναν εορτασμό για το μεγάλο κατόρθωμα. Σε μια απ' τις λιμουζίνες λοιπόν όπου βρίσκονται 2 παίκτες και ένα μέλος του τιμ, οδηγός είναι ένας σοφέρ που του είχαν ήδη στο παρελθόν αφαιρέσει την άδεια για οδήγηση υπό την επήρεια αλκοόλ. Στουκάρουν σε ένα δέντρο, και οι 2 από τους 3 επιβάτες πρακτικά μένουν παράλυτοι, ο παίκτης είναι ο Konstantinov. Μόλις κάνουμε το repeat του 1998, παρά τις πολλές αντιξοότητες και την απώλεια 2-3 βασικών παικτών, κι ενώ έχουμε σλόγκαν όλη τη σεζόν το We believe ότι θα ξαναπερπατήσουν οι 2 άτυχοι, στο rink κατά τη διάρκεια των πανηγυρισμών εμφανίζουν τον Konstantinov, που κάνει με δυσκολία το σήμα της νίκης, αλλά τον παίρνουν μαζί τους και κάνουν το γύρο του θριάμβου. Είχα διαβάσει το στόρυ, παίζει να είχα δει το πολύ 2-3 αγώνες του Konstantinov πριν δω το DVD της κατάκτησης του πρωταθλήματος του 1998, αλλά δάκρυσα όταν το είδα αυτό. Και καταλήγω, ποιος χέστηκε τι πιστεύει ο x Έλληνας για το χόκεϊ; Red Wings και τα μυαλά στο μίξερ.


QUOTE(baskethood @ Nov 29 2011, 16:06 ) *
Είδα μερικά.
Μου προκάλεσε γέλιο η κατάσταση πάντως. Οι παίκτες να πετάνε τα μπαστούνια, ο speaker να λέει "here we go", ο κόσμος να παραληρεί και οι παίκτες να πλακώνονται. Φαίνεται σαν να γίνεται αναγκαστικά, ότι πρέπει κάποιοι να πλακωθούν έστω και με το ζόρι.

αναγκαστικά; Καμία σχέση. Ίσα ίσα που σταδιακά η λίγκα προσπαθεί να το μειώσει αλλά είναι δύσκολο να τα βάζει με την παράδοση.Πχ σε ένα ματς που συζητούσαμε την άνοιξη σκοτώνονταν όλοι με όλους και με αρκετά σοβαρή αφορμή και ήρθε ο Thomas από την άλλη άκρη να ζητήσει από τον Price να πλακωθούν για την πλάκα τους και οι 2 τερματοφύλακες. Υπάρχουν παίκτες που πληρώνονται μόνο γι' αυτό, κλασσικό παράδειγμα ο Parros.
Όσο για το πόσο είμαι φίλος των fights, μπαίνω μια φορά τη βδομάδα στο κανάλι του hockeyfights στο tube και βλέπω τις 2-3 με τα περισσότερα views. Αυτή με το McCormick που έβαλε ο cp3 δεν την είχα δει καν. Δεν με τραβάνε σχεδόν καθόλου.
baskethood
QUOTE (SG3ptshooter @ Nov 29 2011, 16:11 ) *
αναγκαστικά; Καμία σχέση. Ίσα ίσα που σταδιακά η λίγκα προσπαθεί να το μειώσει αλλά είναι δύσκολο να τα βάζει με την παράδοση.Πχ σε ένα ματς που συζητούσαμε την άνοιξη σκοτώνονταν όλοι με όλους και με αρκετά σοβαρή αφορμή και ήρθε ο Thomas από την άλλη άκρη να ζητήσει από τον Price να πλακωθούν για την πλάκα τους και οι 2 τερματοφύλακες. Υπάρχουν παίκτες που πληρώνονται μόνο γι' αυτό, κλασσικό παράδειγμα ο Parros.

Και το "αναγκαστικά" που είπα γιατί δεν έχει καμία σχέση με αυτά;
SG3ptshooter
QUOTE(baskethood @ Nov 29 2011, 16:28 ) *
Και το "αναγκαστικά" που είπα γιατί δεν έχει καμία σχέση με αυτά;

γιατί το fighting έχει σκοπό πολλές φορές. Αν στείλεις τον Parros πάνω στο Datsyuk και ο Pavel δεχτεί αφήνεις έξω 5 λεπτά τον τύπο που σου κλείνει την αποστολή και οι άλλοι χάνουν τον καλύτερό τους centre, είναι momentum changer. Επίσης το κάνεις για πέσει ο ρυθμός των αντιπάλων, όταν έχει κάνει κάποιος μια ενέργεια που τη θεώρησαν αντικανονική πχ να χτύπησε τον τερματοφύλακα σου πάνω στη φάση ύπουλα, ή όταν σου έχει κάνει πολλή ζημιά κάποιος στο χώρο ευθύνης σου.

Βασικά, βλέπεις την αναγκαιότητα με διαφορετικό τρόπο απ' ότι την εννόησα. Θεωρείς προφανώς ότι είναι λογικό να συμβαίνει ανά διαστήματα για να εκπληρώνεται η προσμονή του να γίνει κάτι, αλλά δε συμβαίνει πάντα έτσι. Η παράδοση του να υπάρξει κάποιο fight δεν υποχρεώνει τους παίκτες να παλέψουν, αλλά τους κάνει να θέλουν να το κάνουν. Έτσι έχουν μάθει μεν, αλλά αν δεν έχεις την ατομική βούληση ή το κίνητρο δε λαμβάνει χώρα, δεν ισχύει ότι περνούν δηλαδή 35 λεπτά και λέει κάποιος ας παίξουμε λίγο ξύλο γιατί πέρασε η ώρα και δεν έχει ανοίξει κάποιο φρύδι ακόμα.

Πιο συγκεκριμένα, ας μιλήσω για χτες. Υπήρξε σε 4 παιχνίδια ένα fight. Δεν σημαίνει δηλαδή πως σε κάθε παιχνίδι πρέπει σώνει και καλά να σκοτωθούν. Εικόνα:

O Barch θα μπορούσε να είχε πάει και να κάνει ένα επιτυχημένο hit χωρίς να χρησιμοποιήσει τον αγκώνα του στο πρόσωπο του παίκτη των Avalanche. Αυτός είναι ο λόγος που υπερασπίστηκε την κατάσταση ο McLeod, για να μην επαναληφθεί το συμβάν εις βάρος κάποιου συμπαίκτη του. Και δε μιλάμε για μια εκτός ελέγχου κατάσταση πέραν από 1-2 φορές το χρόνο, παρά μόνο για μια διακοπή μερικών δευτερολέπτων. Ούτε 20 δευτερόλεπτα δεν κράτησε το χτεσινό παράδειγμα. Όχι ότι συμφωνώ με την αποτελεσματικότητα της εν λόγω συμπεριφοράς, απλά κατανοώ την προέλευσή της και το λόγο ύπαρξής της.

Anyway, πραγματικά ΔΕΝ είμαι ο κατάλληλος να υπερασπιστώ τα fights, δε θα με ένοιαζε κι αν έλειπαν, όπως σίγουρα θα ήθελαν οι executives της λίγκας. Και γενικά, δε μένει ατιμώρητο τίποτα που να θεωρείται αντιαθλητικό, στα, ανεκτικά αν θες, πλαίσια του παιχνιδιού. Υπάρχουν μάλιστα και τα βιντεάκια του Shanahan (GOO RED WINGS!) στο σάιτ της λίγκας που εξηγούν τις αποφάσεις:
http://video.nhl.com/videocenter/console?c...0&id=138334

Σε κάτι πιο χαλαρό, δεν τον κατατρόμαξε ο πιτσιρικάς;

χαριτωμέεενο βλαμμένο. smiley.gif
baskethood
@SG
Απ'ότι κατάλαβα είναι και μέρος της τακτικής των ομάδων. Απλά μου φαίνεται λίγο too much αυτό το σκηνικό.
Iverson_3
Η πίκρα φέτος με τους Eagles δεν περιγράφεται.. Πιο underachieving ομάδα δεν παίζει να υπάρχει.. Πάλι καλά που πάνε καλά οι Ravens..
Nuntius
QUOTE (Iverson_3 @ Dec 2 2011, 00:21 ) *
Η πίκρα φέτος με τους Eagles δεν περιγράφεται.. Πιο underachieving ομάδα δεν παίζει να υπάρχει.. Πάλι καλά που πάνε καλά οι Ravens..


Πήρες εργολαβία όλα τα πετούμενα? tongue.gif
lamar
QUOTE(Iverson_3 @ Dec 2 2011, 00:21 ) *
Η πίκρα φέτος με τους Eagles δεν περιγράφεται.. Πιο underachieving ομάδα δεν παίζει να υπάρχει.. Πάλι καλά που πάνε καλά οι Ravens..


Αφου ο Βικ ολο χτυπαει μωρε... Ενα παιζει τρια καθεται...
pete7
μπα η ομαδα απο την αρχη ηταν χαλια παροτι την ονομασαν ντριμ τιμ
ο βικ τωρα δεν παιζει που εχουν τελειωσει εδω κ 2 ματς
Iverson_3
QUOTE(Nuntius @ Dec 2 2011, 00:25 ) *
Πήρες εργολαβία όλα τα πετούμενα? tongue.gif

Χαχαχαχ μπα Falcons και Cardinals δεν παρακολουθώ!


QUOTE(lamar @ Dec 2 2011, 00:35 ) *
Αφου ο Βικ ολο χτυπαει μωρε... Ενα παιζει τρια καθεται...

Να ταν μόνο ο Vick.. Η άμυνα, ο Castillo, o Reid, o Asomugha, τα turnovers, τα 4th quarters... Κι ο Vick όταν παίζει, μέτριος είναι. Καμία σχέση με πέρσι. Τουλάχιστον ο McCoy είναι όλα τα λεφτά φέτος.
pete7
παλι εχασαν οι eagles απο τα αλλα πουλια τους seahawks(πολλα πουλια laugh.gif )
χαθηκε η χρονια οχι τωρα αλλα απο την αρχη που αρχισε αρνητικα-ελπιζω εμεις οταν παμε φιλεδελφια να νικησουμε-εδω νικησε ο καθε πικραμενος
SG3ptshooter
Άλλες 2 νίκες για το Detroit απ' την περασμένη Τρίτη και το προηγούμενό μου update. Σερί 7-0 πλέον, προφανώς το μεγαλύτερο της λίγκας και είμαι αρκετά αισιόδοξος και για το πως θα κλείσουμε το 2011, παρά το δύσκολο πρόγραμμα του Δεκέμβρη. Οι νίκες ήταν: Ένα 4-2 επί της Τάμπα μες στου Joe με αρκετά καλή εμφάνιση στην πρώτη και στην τρίτη περίοδο, λίγο χαλάρωμα στη δεύτερη μετά το πολύ σοβαρό ξεκίνημα σήμαινε ότι δεχτήκαμε επί μέρους σκορ 0-2 και ξαναμπήκε η πολύ επικίνδυνη επιθετικά Τάμπα στο ματς, αλλά εν τέλει πειστική νίκη. Και χτες 1-4 στην έδρα του Buffalo, προηγηθήκαμε 0-3 στην πρώτη κιόλας περίοδο και χρειάστηκε να ρισκάρουν επί ώρα για να καταφέρουν να σκοράρουν μόλις 6 λεπτά πριν τη λήξη.
Αγωνιστικά, ο Pavel αρχίζει και πιάνει τα standards που περιμένουμε όλοι, ο Φινλανδός ο Filppula μοιάζει επιτέλους να ανεβαίνει επίπεδο και να δίνει τις λύσεις που περιμένουμε μετά από μια διετία αρκετής αμφισβήτησης προς το πρόσωπό του, νομίζω έχουμε πιάσει επιτέλους μετά από καιρό ένα αξιόλογο prospect που μπαίνει μέσα και πείθει αμυντικά στο πρόσωπο του Kindl, ενώ μεγάλη έκπληξη μου προκάλεσε ο Νοέμβρης του Howard, που ξαφνικά ανέβασε την απόδοσή του κατακόρυφα. Παρά το κράξιμο με ικανοποίησε ο μήνας του και θα του δώσω μια περίοδο χάριτος, αν και θα χρειαστεί να κρατήσει τους αριθμούς ως το τέλος της σεζόν για να σβηστεί το όνομά του από τη black list. Πάντως ακόμα και τώρα θεωρώ ότι είναι επιτακτική η ενίσχυση στο τέρμα με κάποιον ανταγωνιστή, ο αναπληρωματικός μας τερματοφύλακας τον Οκτώβρη είναι ζήτημα αν μπήκε μία φορά να παίξει. Και, ΟΚ, αν δεν έχετε μπει στο κλίμα και όταν λέω τέρμα σκέφτεστε μονιμότητα, καταλαβαίνω την απορία σας. Αλλά στα 82 παιχνίδια συνεχούς γονατίσματος χρειάζεται και ξεκούραση, πολλές φορές αποδεικνύεται πολύ κρίσιμο το να παίζει 20-30 καλά ματς ο "δεύτερος", και ως τώρα η επιστροφή Conklin μας έχει στοιχίσει, άλλωστε τα 7 που είχε φάει στο ντεμπούτο του ήταν η αφορμή για την περίεργη πορεία μας στα τέλη του Οκτώβρη. Aπ' τις τρεις φορές που έχει ξεκινήσει βασικός, που είναι υποδιπλάσιες απ' ότι θα πρεπε για να θεωρείται ορθολογικό το rotation στη θέση του, πέρα από το διασυρμό είχαμε χάσει και από το σταθερά τελευταίο Columbus. Οπότε με ψυχραιμία πλέον αναμένω 6-8 πεταμένους βαθμούς ακόμη. tongue.gif



Το Anaheim νίκησε το τελευταίο ματς του περασμένου μήνα και 40 λεπτά μετά απέλυσαν τον Carlyle. tongue.gif Και τον αντικατέστησαν με το Boudreau, αυτόν που έδιωξαν τη Δευτέρα οι Πρωτευουσιάνοι. Για να δούμε, καταλαβαίνω μεν τη λογική της αλλαγής απλά το βρίσκω χαζό να παίρνει το ΣΚ αποφάσεις ο προηγούμενος προπονητής ποιος είναι διαθέσιμος να ανταλλαγεί και ποιους θέλουμε, ποιος θα φάει πάγκο κλπ και να κυκλοφορούν αυτά στον τύπο, και με το που έπεσε διχόνοια αλλά ήρθε και η σοβαρότητα να λες άκυρα όλα αυτά γιατί φέραμε να δοκιμάσουμε κάτι καινούριο. Ως τώρα είναι 0-5 οι 3 νέοι προπονητές πάντως, οπότε αναμένουμε ακόμα το κατά πόσο θα πετύχουν οι αλλαγές σε πρόσωπα και τακτικές που πρόκειται να δούμε. Πάντως το forecheck του Anaheim είναι το τραγικότερο που έχω δει τελευταία, έχω δει 2 πρόσφατους αγώνες τις τελευταίες 7 μέρες. Χτες είχαμε μια μονομαχία βγαλμένη από τα παλιά, Selanne vs Jagr, δηλαδή ο αγαπημένος μου "παλιός" παίκτης εκτός Detroit με τον παίκτη που έως ότου επιστρέψει στη λίγκα φέτος δήλωνα ότι ήταν ο αγαπημένος μου από το παρελθόν, απ' όσους έχουν αποχωρήσει. Και οι 2 σκόραραν μαθαίνοντας μπάλα στα νιάνιαρα, οι Ducks έχασαν όμως από 3-0 σε 3-4, με σκόρερ για τη Philadelphia στα 2 πρώτα της γκολ το Jagr και νικητήριο τέρμα στην παράταση του Giroux.
Σε άλλα ενδιαφέροντα της λίγκας, η Μινεσότα είναι μόνη πρώτη ακόμη, νταξ έχει και παραπάνω παιχνίδια βέβαια, αλλά πραγματικά όλα πάνε με το μέρος της. Χτες στα πρώτα 4 σουτ της σκόραρε 3 φορές απέναντι σε ολόκληρο Brodeur, που τον απέσυραν αμέσως. Όσο κι αν μεγάλωσε ο Καναδός δεν είναι και σε τόσο κακή κατάσταση πια tongue.gif Και γενικά αυτή η αμυντική της ζώνη - παγίδα είναι ότι πιο βαρετό μπορεί να δει κανείς πάνω στον πάγο, έχουν αρχίσει και με ενοχλούν. Έπειτα το Σικάγο δυσκολεύτηκε αρκετά να κερδίσει τους τελευταίους Islanders, είναι σίγουρα top 3 στην κυκλοφορία του puck και στην επιθετική δεινότητα οι Blackhawks αλλά χρειάζονται επειγόντως βελτίωση πίσω. Αλλά έχουν 4 επιθετικούς μεγάλης κλάσης να βγάζουν τα κάστανα απ' τη φωτιά και σκοράρισμα κι απ' την άμυνα. Δεν φοβούνται ιδιαίτερα. Απλά ως τα playoffs θα πρέπει να δείξουν λίγο βελτίωση αν θέλουν να έχουν σοβαρές πιθανότητες εκεί. Ευχαριστώ το Jonathan για το fantasy boost επιτέλους, πρώτος και δεύτερος στις λίγκες μου. biggrin.gif



Η βασική ομάδα του cp3, το Colorado, κέρδισε αρκετά δύσκολα το St. Louis, με καλό Varly επιτέλους και με πρωταγωνιστή τον οδεύοντα φουλ προς breakthrough season O' Reilly, που ισοφάρισε, παραλίγο να κερδίσει το ματς στο ένα δεύτερο απ' τη λήξη, του ακυρώθηκε γκολ στην παράταση και έβαλε και το νικητήριο goal στο shootout. Θέλουν αρκετή δουλειά ακόμα πάντως, η περσινή ανταλλαγή του Shattenkirk, πες με υπερβολικό Leon αλλά το πιστεύω, έχει φέρει τους Avalanche μια ολόκληρη κλάση κάτω από εκεί που θα μπορούσαν να βρίσκονται. Κι αφού παρότι δεν το σχεδίαζα μίλησα για όλα τα παιχνίδια που έγιναν τη νύχτα πλην ενός, ας προσθέσω ότι παρά την απουσία του περσινού πρώτου pick, του Hall, και παρά το ότι βρίσκονταν πίσω στο σκορ απ' το Columbus στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, οι Oilers νίκησαν 6-3 και τα πιτσιρικία ελπίζουν ακόμα σε κάτι πολύ καλύτερο από πέρυσι, ήδη έχουν 29 βαθμούς στο ένα τέταρτο της σεζόν ενώ πέρυσι σε 82 ματς μάζεψαν 60. Αν και παρότι τους λέμε συνέχεια πιτσιρίκια επειδή έχουν πάρει τα 2 συνεχόμενα πρώτα picks στο draft και πρωταγωνιστούν οι 18χρονοι και 20χρονοι, έχουν και μια καλή ποσότητα βετεράνων που βοηθά αρκετά, η ομάδα με το μικρότερο μέσο όρο ηλικίας είναι το Colorado.

Λιγότερο από ένας μήνας πια για το Winter Classic, φέτος έχουμε πει οι Flyers αντιμετωπίζουν τους Rangers. To ΗΒΟ καλύπτει από τώρα το τι συμβαίνει σχετικά με αυτό το ματς με ένα reality 24/7 που αν κρίνω από την περσινή ποσότητα μπινελικίων στο Caps-Pens, είναι και καλή τηλεόραση. tongue.gif


Στα μεταγραφικά, κυριαρχεί το όνομα του Parise που βγήκε και δήλωσε ότι ίσως μετακινηθεί είτε τώρα είτε το καλοκαίρι που είναι FA και στόχος του είναι να πάει κάπου που μπορεί να κατακτήσει το Stalney Cup, πολύ καλά νέα για τον παραδιοσακά στόχο του Detroit. Επίσης κυριαρχεί το όνομα του Bobby Ryan απ' το Anaheim που ίσως "πληρώσει το μάρμαρο" της υπερφόρτωσης στην επίθεση των Ducks. Μιλάμε για ένα κλασσικό πουλέν μου και είναι κρίμα κι άδικο που πολύ δύσκολα θα μπορούσαμε να προσφέρουμε κάτι που θα δελέαζε τις Πάπιες. Επίσης έπειτα από κακές παρουσίες αντικείμενο συζητήσεων για το αν πρέπει να αλλάξουν περιβάλλον είναι 2 εκ των πρωταγωνιστών των περσινών τελικών, ο Krejci και ο Luongo. Αποτυχημένοι προδικάζεται η σεζόν για Iginla ( 68.gif ) και Gomez. Τέλος νέο συμβόλαιο υπέγραψε ο νεαρός αμυντικός Hedman της Tampa, που έχει ακούσει πολλά φέτος για το πόσο άσχημη είναι η κατάσταση στην οπισθοφυλακή των Κεραυνών. Aν και πιστεύω ότι ο Yzerman γι'αυτό τον υπέγραψε από τώρα, ξεκίνησε όντως άσχημα και δεν ήταν σε θέση να ζητήσει και πάρα πολλά, ενώ μιλάμε για έναν αμυντικό με καλή προοπτική, δυνατό και ψηλό παιδί που ταυτόχρονα έχει εξαιρετικό χειρισμό του puck για αμυντικός. Αν και την τελευταία φορά που έλαβε κάποιος αμυντικός απ' τα πρώτα picks μεγάλο συμβόλαιο παρότι ήταν κακός αποδείχθηκε αποτυχία, δείτε παραπάνω.
Εικόνα του Bobby:


Aν και, τώρα που το σκέφτομαι, αν ελπίζω διακαώς σε ένα μεγάλο trade ή singing απ' τα ονόματα που ακούγονται, είναι αυτό του παιχτάρα Shea Weber που σκοράρει

αλλά πάνω απ' όλα, και σε αντίθεση με κάμποσους D που απλά σκοράρουν, ξέρει και να αμύνεται όσο κανείς. Παράδειγμα του τι συμβαίνει 1/2 φορές που μπαίνει κάποιος στην περιοχή των Predators:


Έχει κι ένα ματσάκι νωρίς απόψε αν τυχόν λέμε τώρα, οι Kings υποδέχονται το Montreal, φαντάζομαι σε τέτοιο ματς θα τους τιμήσουν και ο Τομ Κρουζ με το Μπέκαμ. tongue.gif

baskethood

pete7
φοβερη μαχη για πλειοφ

jets broncos raiders bengals titans 7-5

για μια θεση στα πλειοφ

παλι στο τελος οι broncos με λαθος minnesota

εμεις ευκολα στο τελος

στον ομιλο raiders broncos οποιος εχει το πανω χερι (δεν ξερω)στις μεταξυ τους αναμετρησεις ειναι στα πλειοφ κ ο αλλος παλευει να μπει αυτα μεχρι τωρα
pete7
http://www.nfl.com/playoffs/playoff-pictur..._content_stream

αν τελειωνε σημερα πως θα ηταν η εικονα των πλειοφ

broncos απο τελευταιοι ειναι πρωτοι

jets ακομα εξω αλλα ειμστε ακομα στο παιχνιδι
geoko13
Οποιος δεν βλεπει το παιχνιδι στο denver να το βαλει ΤΩΡΑ!!Αυτα που κανουν οι broncos ειναι απιστευτα!!Στα τελευταια 5' και ενω χανουν 10-0,td και 3'' πριν το τελος σουτ απο τις 59 γιαρδες και παραταση...Το chicago εχει παθει πλακα εχουν κατσει και κοιτανε σα χαμενοι!!
geoko13
Και τελος η παραταση με σουτ απο τισ 51 γιαρδες (10-13)...και το denver τρενο για τα play-offs..
pete7
broncos θα ειναι πλειοφ λογικα αφου θα νικησουν τον ομιλο τους
εμεις ειμαστε πλειοφ τωρα κ με 3 νικες ειμαστε μεσα
χθες ολα καλα για jets -νικησαν κ εχασαν raiders bengals titans
Iverson_3
O Chris Johnson πώς έχει εξαφανιστεί έτσι φέτος..
pete7
Φετος ηταν εξαφανισμενος εκτος απο τα τελευταια ματς που ανεβηκε
ακουγοταν κ να τον διωξουν που εχει καλο συμβολαιο με ταιτανς
SG3ptshooter
Xάσαμε το σιπιθρί, στοπ. Ω, τι έκπληξη, χάθηκε και η συζήτηση στο θέμα. icon_drunk.gif

Είχα προαναγγείλει απ' το προηγούμενο μου ποστ ότι έρχεται ζόρικο πρόγραμμα για το Detroit, και μέχρι στιγμής τα πράγματα πάνε κάπως μέτρια. 4-3 ρεκόρ το Δεκέμβρη, δύο άνετες εντός έδρας νίκες, δύο μεγάλα διπλά σε Sabres και Penguins και τρεις ήττες όλες οριακές από μικρότερης δυναμικότητας ομάδες στις έδρες τους. Τελευταίο μας παιχνίδι στο Nashville π.χ. κερδίζαμε και ελέγχαμε το παιχνίδι ώσπου μας κάρφωσε δις στα τελευταία λεπτά ο αμυντικός που ευχόμουν ακριβώς από πάνω να πάρουμε το καλοκαίρι, ο Weber. Απόψε τη νύχτα υποδεχόμαστε τους Κινγκς, που άλλαξαν κι αυτοί προπονητή, πέμπτη αλλαγή για φέτος, και πιστεύω ότι ο Joe θα κρατήσει και θα φύγουμε για το τουρνέ 4 εκτός έδρας παιχνιδιών μετά από επιστροφή στις νίκες. Η κορυφή της Δύσης και της Central Division είναι κοντά, άλλωστε όσο είναι τόσο κακή η αμυντική λειτουργία του Chicago έχουμε μόνιμα ελπίδες ότι θα σκοντάψουν συχνότερα στο μέλλον και θα τους υποσκελίσουμε.


Συνεχίζουν να σκοράρουν πολύ, πάντως.


Μαζί με τους Ηawks στην κορυφή της Δύσης η Μινεσότα, που αναμένεται να δυσκολευτεί στο άμεσο μέλλον λόγω και του τραυματισμού του βασικού τους σέντερ, του Φινλανδού Koivu. Όσο εύκολη κι αν είναι η Northwest, πλέον έχουν καταφέρει να κρατηθούν για αξιοθαύμαστα μεγάλο διάστημα πάνω από το Vancouver, που νταξ βέβαια το λογικότερο είναι ότι θα τους έχει αφήσει πίσω του ως τον Απρίλη. Ενώ στη δύσκολη Pacific η κορυφή αλλάζει συχνά χέρια, το Dallas την έχει πάρει προς στιγμήν απ' το Phoenix, όμως τα powerhouses της division, οι Sharks και οι Kings, προφανώς και δεν έχουν πει την τελευταία τους λέξη. Πάντως βρίσκονται σε πολύ κακή κατάσταση και οι 2 αυτή την περίοδο, στο LA στοιχίζει πολύ η επιθετική δυστοκία, απουσιάζει και ο Mike Richards, ένα σέντερ που δημιουργεί καλά για τους συμπαίκτες του, αλλά και είναι από τους πιο ολοκληρωμένους παίκτες που υπάρχουν στη λίγκα.



Στην Ανατολή, παρότι έχασε πρόσφατα το Giroux και τον Pronger, πιθανότατα τα δύο αστέρια της σε επίθεση και άμυνα, προηγείται η Φιλαδέλφια που βρίσκεται στο 9-1. Στρογγυλοκάθισε ως αναμενόταν η Βοστώνη στην κορυφή της Northeast και δεν προβλέπεται να πέφτει ξανά απ' την πρώτη τριάδα, ενώ η Florida συνεχίζει να κάνει τη μεγαλύτερη έκπληξη όλων και να εκμεταλλεύεται το πόσο κακές είναι όλες οι υπόλοιπες ομάδες της Southeast, κι ελπίζει να κρατηθεί όσο γίνεται στην πρωτοπορία. Η Washington δεν έχει βρει ακόμα το δρόμο της με το νέο προπονητή, έρχεται από νίκη αλλά κέρδισε με το ζόρι 1-0, ενώ η Τάμπα χάνει για μεγάλο διάστημα το St. Louis και βλέπω να δυσχεραίνουν οι συνθήκες γι' αυτήν και την προσπάθειά της απλά να βγει στην postseason πλέον. Ο Stamkos πρέπει να τα κάνει σχεδόν όλα μόνος του, ήδη βέβαια αποδεικνύεται πως ότι μπορεί το προσφέρει, καθώς έχει αναρριχηθεί στην κορυφή του πίνακα των σκόρερ και είναι και τέταρτος σκόρερ πόντων, πίσω από τους 2 γνωστούς (Giroux, Kessel) και το new entry μετά από 4-point-game χτες, τον έμπειρο Spezza της Ottawa. Επίσης ο αμυντικός της Ottawa, ο Karlsson, έχει φτάσει στην κορυφή της λίγκας όσον αφορά της ασίστ, μαζί βέβαια με τον μετρ, το Henrik απ' τους Sedins.


HBO τώρα και στα σπορ, όσομ. smiley.gif (τα fuck βροχή icon_drunk.gif )
Iverson_3
Ανω κάτω το NFL.. Έχασαν οι Packers και κέρδισαν οι Colts.. Κερδισαν και οι Eagles! (επιτέλους..) biggrin.gif Σταμάτησε και το σερί του Tebow..
pete7
χαλια μαυρα η ομαδα σημερα αλλα παροτι διαλυθηκαμε 45-19 κραταμε την προκριση στα χερια λογω της ηττας των raiders -με νικη εναντιον giants που κ οι 2 καιγομαστε για νικες κ νικη στο μαιαμι ειμαστε μεσα

περιεργα αποτελεσματα,πακερς χασανε κ το χαρηκα ειναι η μισητη ομαδα για μενα

κολτς νικησαν για πρωτη φορα κ τιμπο παροτι εχασε μπορει πλειοφ
pete7
Χρονια πολλα καλα χριστουγεννα

δυστηχως θα μεινουμε εξω εκτος εαν νικησουμε κ χασει ταιτανς μπενγκαλς κ 1 απο μπρονκος ρειντερς
οχι απιθανο αλλα δυσκολο
χαλια χθες η ομαδα οπως φαινεται θα ξανα ασχοληθουμε παλι του χρονου

μετα jets που οπως φαινεται απεκλειζεται θα ασχοληθουμε με νικς

go knicks-sm.gif
pete7
δυστηχως αποκλειστηκαμε με την ηττα μας κ την νικη των ταιτανς που βγηκαν κ αυτοι εξω
για μια δυο νικες μειναμε εξω κ ο χαμος γινεται κατηγοριες κλαματα ο χαμος -βλεπω πολλες αλλαγες το καλοκαιρι στους τζετς

στα πλειοφ -χιουστον σινσινατι με φαβορι χιουστον αν θυμηθει τα παλια παντως στα χαρτια ντερμπι

ντενβερ πιτσμπουργκ με φαβορι πιτς αφου τιμπο εχει πεσει κ δυσκολα εναντιον μιας απο τις καλυτερες αμυνες στο nfl

νεα ορλεανη φαβορι με λαιονς-αυτη η ομαδα στο γηπεδο της σκοραρει πανω απο 40 ποντους μια απο τις καλυτερες επιθεσεις ενω εξω δυσκολευεται πολυ -δυσκολο λαιονς να κανει κατι

τζαιντς φαλκονς φαβορι τζαιντς που τελευταια εχουν ανεβει πολυ

κ αφου τελειωσαμε με τζετς για φετος θα ασχοληθουμε τωρα με knicks-sm.gif
lualua13
QUOTE (Keyser_Soze @ Apr 28 2007, 17:16 ) *
Ναι είναι αλήθεια! Ήρθε ένα παλικάρι σήμερα στη δουλειά και μου έφερε κάτι αφίσες διαφήμισης.

Οι προπονήσεις γίνονται στον Άγιο Κοσμά προσωρινά και αργότερα (από του χρόνου μάλλον) θα μεταφερθούν στο Άλσος Βείκου στο Γαλάτσι. Στις 13:30 συγκεκριμένα κάθε Κυριακή.
Για αρχή και μέχρι να εξοικιωθούμε με τους κανόνες του παιχνιδιού, θα είναι semi contact το παιχνίδι. Δηλαδή δε ρίχνουμε κάτω τον αντίπαλο μας, απλά τον πιάνουμε και με τα 2 χέρια. Από τον Σεπτέμβρη θα γίνει full contact και του χρόνου τέτοιες μέρες αν όλα έχουν πάει καλά θα δώσουμε τον πρώτο μας αγώνα με αντίπαλο... την Τουρκία!!

Όσοι πιστοί (ξέρω ότι υπάρχουν μερικοί εδώ μέσα), προσέλθετε...

Το επίσημο σάιτ είναι αυτό: www.gafl.info
Για πληροφορίες εδώ: joingafl@lycos.com

Υπάρχει και τηλέφωνο για όποιον ενδιαφέρεται για περισσότερες πληροφορίες. Όποιος το θέλει ας το πει και θα του το στείλω με πμ.


ισχυει ακομα??
morfi
QUOTE(lualua13 @ Jan 5 2012, 12:16 ) *
ισχυει ακομα??

Από όσο ξέρω ναι. Το Αιγάλεω μου φαίνεται πως έχει ακόμα ομάδα. Πριν μερικούς μήνες έβλεπα και αφίσες στο δρόμο για έναν αγώνα.
Nuntius
QUOTE (morfi @ Jan 5 2012, 16:12 ) *
Από όσο ξέρω ναι. Το Αιγάλεω μου φαίνεται πως έχει ακόμα ομάδα. Πριν μερικούς μήνες έβλεπα και αφίσες στο δρόμο για έναν αγώνα.


Έχει ομάδα στην γειτονιά μας? Που κάνουν προπονήσεις ξέρεις? tongue.gif
morfi
QUOTE(Nuntius @ Jan 6 2012, 10:29 ) *
Έχει ομάδα στην γειτονιά μας? Που κάνουν προπονήσεις ξέρεις? tongue.gif

Ναι, έχει. Δεν γνωρίζω όμως που κάνουν προπονήσεις.

ΥΓ "γειτονιά μας" w00t.gif; Που μένεις;
Nuntius
QUOTE (morfi @ Jan 6 2012, 11:20 ) *
Ναι, έχει. Δεν γνωρίζω όμως που κάνουν προπονήσεις.


Ενδιαφέρον. Θα το ψάξω smiley.gif

QUOTE (morfi @ Jan 6 2012, 11:20 ) *
ΥΓ "γειτονιά μας" w00t.gif; Που μένεις;


Που είναι η Αγιά Μαρίνα? Δύο στενά πιο κάτω.
lualua13
αν ξερει κανεις καμια λεπτομερεια παραπανω μπορει να ενημερωσει γιατι ενδιαφερομαι
pete7
νικησαν ολοι ευκολα στα πλειοφ πλην τελευταιου οπου μπρονκος εκαναν ενα μεγαλο ματς κ προκριθηκε στην παραταση
μεχρι 3 ειδα το ματς παραταση οχι αλλα στην πρωτη φαση νικησαν μπραβο στο ντενβερ που υποστηριζα χθες

new england broncos φαβορι πατριοτς αλλα ποτε δεν ξερεις

green bay packers ny giants ντερμπι με φαβορι πακερς

san francisco 49ers new orleans saints φαβορι κανενας ειναι ενα ντερμπι με λιγο φαβορι ναινερς

baltimore ravens houston texans ντερμπι φαβορι ρειβενς

ολα ντερμπι πλην μπρονκος αλλα εγω με μπρονκος ξανα
lamar
Τελικα, μια χαρα πασαρει ο Tebow!!! Aνετοιμος ο Μπιγκ Μπεν φανερα επηρρεασμενος απο το βαρυ διαστρεμμα που τον ταλαιπωρουσε εδω και 20 μερες !!!
pete7
πρωτη φορα ειδα τebow να πασαρει τοσο καλα
μακαρι να αποκλεισουν πατριοτς αλλα δυσκολο

φοβερα ματς την αλλη εβδομαδα

θα ηθελα τελικο με οποιονδηποτε πλην πακερς τζαιντς που δεν συμπαθω

μεσα στις αντιπαθειες βαλε κ πατριοτς
george3321
Kalispera paidia...eimai neos sto forum...eida oti uparxei thema gia to nfl kai epeidi eimai fan eipa na asxolitho gia na moirasto apopseis kai me allous fans..!!

Agapimeni mou omada einai oi Patriots tous opoious kai upostirizo apo to '05 ti xronia pou arxisa kai na asxoloumai full me to athlima kai euelpisto fetos na einai "H" xronia...!!! (Deuteri agapimeni 49ers apo pio palia..!! )

Sta prognostika tha sumfoniso me to filo "pete7":

1) Patriots favori...oi broncos exoun kanei anelpista kali xronia kai exoun sokarei tous pantes...me kali amuna kai me kaki epithesi i opoia tha skorarei arketa apenanti stin athlia amuna ton patriots...pisteuo oti tha meinoun konta sto skor stin arxi toulaxiston alla o brady arga i grigora tha xefugei kai vlepo tous patriots na kerdizoun me 10+ pontous

2) Green Bay katharo favori alla pisteuo oti oi giants exoun tin omada na kanoun tin ekplixi...oi giants eixan metria xronia me polla skampanevasmata alla ta paixnidia pou kaigontan na ta paroun ta piran...pisteuo oti einai omada pou paizei sta duskola kai me QB o opoios katharise kuriolektika sta mats fotia tha einai ntermpi pou tha krithei sto telos meta apo polla touchdowns...vlepo na mpainoun 60+ pontoi

3) Sto San Fransisco ntermpara alla tha doso oriako pleonektima stous saints...i kaluteri epithesi me mia apo tis kaluteres amunes(an oxi i kaluteri)...theoro oti an oi 49ers periorisoun ton brees se 300 giardes kai tous saints se 27 peripou pontous exoun tin eukairia na to paroun...an kai upostirizo 49ers pisteuo oti tha itan krima na mi doume sto NFC championship packers-saints(rodgers-brees)...nomizo summerizontai kai polloi alloi to sulogismo mou...!!!

4) Sti Baltimore ntermpy me favori Ravens...2 paromoies omades me top amunes, polu rushing kai ligo passing...theoro oti rookie QB dn mporei na kerdisei mes sti Baltimore ektos ki an kanei apisteuto paixnidi...to skor tha einai konta alla oi Ravens tha katharisoun me tin amuna tous (i epithesi logika tha exei rolo kobarsou opos kai oli ti sezon me QB ton Flacco)

smiley.gif
pete7
ωραια βλεπω κ αλλους να ασχολουνται με το αθλημα

αν προσεξατε οι φιλοι του nfl φετος εχουμε τους νικητες ομιλων στην 8αδα που περυσι δεν ειχαμε

περυσι ηταν 5 νικητες ομιλων 3 δευτερες μεσα κ εμεις-δεν εχει σημασια αλλα το αναφερω το στατιστικο

εγω θα ηθελα saints αλλα εκτος εχει ασχημο ποσοστο πολλες ηττες κ ειδηκα σε ανοιχτους χωρους γιατι παιζει μεσα σε κλειστο γηπεδο σαν γηπεδουχος

george εχουμε κοντρα δηλ jets patriots biggrin.gif
η ομαδα σας δεν μου αρεσει , δεν εχει αμυνα κ εισαστε τυχεροι που θα παιξετε με ντενβερ που φυσικα υποστηριζω τωρα που εφυγε η ομαδα μου
george3321
Πράγματι είμαστε τυχεροί γιατί αντιμετωπίζουμε μια σαφώς κατώτερη ομάδα από τους Στιλερς...απλώς οι Στίλερς δεν είναι σε καλή κατάσταση στα τελευταία ματς της σεζόν και σε συνδυασμό με τον τραυματισμένο Ροθλισμπεργερ και την απουσία του Μεντενχολ πιστεύω ότι θα κερδίζαμε εύκολα ή δύσκολα...κι αυτό γιατί η επίθεση δείχνει φέτος ότι μπορεί να σκοράρει ακόμα και σε ζόρικες άμυνες

Η διαφορά με το πρώτο ματς μεταξύ εμάς και τους Στιλερς θα ήταν ότι παίζουμε εντός και ότι τότε στα μέσα της σεζον οι Στιλερς ήταν σε πολύ καλύτερη κατάσταση απότι αυτή τη στιγμή...παρόλα αυτά σίγουρα είναι πολύ καλύτερο να αντιμετωπίζουμε έναν Κουορτερμπακ που δεν πετάει το τόπι όπως ο Μπεν 69.gif

Πώς τους βλέπεις του Τζετς για τη νέα σεζόν; Με Σαντσεζ ή χωρίς; icon_drunk.gif
pete7
ειχαμε συνηθισει τα 2 χρονια να πηγαινουμε τελικο κ φετος μας ξενισε
ειχαμε την τυχη στα χερια κ με πατριοτς που χασαμε κ χαθηκε η πρωτη θεση κ μετα παλι ειχαμε στα χερια την προκριση αλλα χασαμε τελευταια 3 ματς-ακομα κ μετα ηττα απο ινγκλς μπορουσαμε να προκριθουμε αλλα.......

σαντζεζ βλεπω να μενει εκτος αν παρουμε κανεναν αλλον σαν μανινγκ

τωρα ακουγονται πολλα οπως χαλια αποδυτηρια -για να παμε καλα θα πρεπει οι ταραξιες να φυγουν

στο ματς με πατριοτς επαιζε η χειροτερη αμυνα με την καλυτερη κ μας ρεζιλεψατε

τζετς σαν οσφπ στο μπασκετ ειναι παντα κοντα στην πηγη παει αλλα παντα χανει στο τελος
modernam
εμένα μου αρέσουν οι SF 49ers.
μεγάλωσα τη δεκαετία του 80 με το κόκκινο και το χρυσαφί.
φέτος ξεκινήσαμε σαν αουτσαιντερ αλλά με καλή άμυνα άμυνα και αρκετό rushing το οποίο γουστάρω τρελά πάμε καλά.
φαβορί για τίτλο ξανά οι Packers (με το καλύτερο ρεκορ στη regular season), αν και το ντερμπι με τους giants θα είναι το καλύτερο παιχνίδι των play-off.
pete7
ολα ντερμπι ειναι στα χαρτια με πρωτο κ καλυτερο τα 49ers saints k packers giants

49ers ηταν η πρωτη ομαδα που εφτασε τα 5 σουπερμπολ κ κρατησε πολλα χρονια αυτο το ρεκορ μεχρι τα μεσα της δεκαετιας του 2000 που στλερς πηραν 2 κ εφτασαν τα 6

καλυτερα 49ers παρα πακερς-δεν ξερω αλλα δεν τους συμπαθω

jets πολλα προβληματα-μερικοι παικτες η παικτης ανωνυμα τεβαλε με σαντζεζ -χρειαζεται ανακαινηση η ομαδα κ οποιος δημιουργει προβλημα να φυγει
modernam
QUOTE(pete7 @ Jan 12 2012, 10:44 ) *
49ers ηταν η πρωτη ομαδα που εφτασε τα 5 σουπερμπολ κ κρατησε πολλα χρονια αυτο το ρεκορ μεχρι τα μεσα της δεκαετιας του 2000 που στλερς πηραν 2 κ εφτασαν τα 6


οι 49ers έχουν και το απίστευτο 6/6 σε τελικούς Superbowl.

QUOTE(pete7 @ Jan 12 2012, 10:44 ) *
jets πολλα προβληματα-μερικοι παικτες η παικτης ανωνυμα τεβαλε με σαντζεζ -χρειαζεται ανακαινηση η ομαδα κ οποιος δημιουργει προβλημα να φυγει


μηπως το πρόβλημα είανι ο Ryan?
πολυ μπλα - μπλα και με την ουρά στα σκέλια μετά την πρόσφατη συντριβή από τους giants.
και από την άλλη, ναι μεν στηρίζει sanchez αλλά ...
κάτι πάει στραβά εκεί πέρα.

pete7
ο ραιαν ειναι χαβαλες προπονητης κ φταιει κ αυτος ,πρεπει να αλλαξει τακτικη ,πρωτα πρεπει αυτος να αλλαξει ετσι ωστε κ οι παικτες να ειναι σωστοι

εδω κ 3 χρονια μας λεει θα κατακτησουμε το σουπερ μπολ-ολο δινει υποσχεσεις

παντα μιλαει βρωμικα πριν δυσκολα ματς-καλο αυτο να εμψυχονονται οι παικτες αλλα με τζαιντς πατριοτς δεν πετυχε

ο ιδιος ειπε οτι εχασε τα αποδυτηρια απο την αρχη της χρονιας-το ειπε τωρα που ολα τελειωσαν ενω σιγουρα θα μπορουσε να κανει κατι κατα διαρκεια της χρονιας

Iverson_3
QUOTE(pete7 @ Jan 12 2012, 10:44 ) *
jets πολλα προβληματα-μερικοι παικτες η παικτης ανωνυμα τεβαλε με σαντζεζ -χρειαζεται ανακαινηση η ομαδα κ οποιος δημιουργει προβλημα να φυγει

Indeed.. http://espn.go.com/new-york/nfl/story/_/id...-peyton-manning
pete7
εγω στηριζω σαντζεζ-τι να κανεις τον πειτον στα 36 κ με πολλες εγχειρισεις
αλλαξαμε προπονητη επιθεσης που παιζει running game σε αυτο που ειναι καλος ο μαρκ
pete7
http://www.youtube.com/watch?feature=playe...p;v=S5KL3HwbuXM
κατι παλιο σαν σημερα πριν πολλα χρονια πηραμε το μοναδικο τροπαιο σουπερμπολ που εχουμε μεχρι τωρα
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.