Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Προτάσεις..
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στο γραφείο του προέδρου > Προτάσεις
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
benchwarmer
Εγω σοβαρα, στο θεμα της ταξης, των τιμωριων κλπ, σας βγαζω το καπελο smiley.gif

Και μετα το γλυψιμο, μια προταση/παρατηρηση.. Εχει κατι καμμενα τοπικ στο "οτιδηποτε για το μπασκετ" περι υψους κλπ, που καλυτερα θα ταιριαζαν στο tips and tricks.. Και επισης, γενικα υπαρχουν ποσα τοπικ με το τι υψος εχει ο καθενας, οποτε θα ηταν καλυτερα (λεω εγω τωρα) να μαζευτουν ολα σε ενα rolleyes.gif
Για τα "σοβαρα" subforum δεν εχω να πω κατι, ειδικα αν κανετε επιτελους τα subforum του Περιστεριου και του Ηλυσιακου στην Α1 tongue.gif
captain charisma
να κανω μια προταση.
στο φορουμ ανδρικο μπασκετ υπολοιπες κατηγοριες μηπως θα επρεπε να εχει υποφορουμ?δλδ για παραδειγμα

εσκα----> και να περιεχει τα παντα ολα για α,β,γ εσκα
εσκανα---->α,β,γ εκσανα
γ εθνικη---> ομιλοι νοτου,βορρα
α2 εθνικη το ιδιο
β εθνικη το ιδιο
και υπολοιπα τοπικα πρωταθληματα ελλαδας----> θεσσαλιας θεσσαλονικης κλπ

τι θα λεγατε? επειδη ειναι λιγακι μπερδεμενα τα πραγματα στο συγκεκριμενο φορουμ
kotzito
QUOTE(big dirk @ Sep 30 2009, 01:48 ) *
να κανω μια προταση.
στο φορουμ ανδρικο μπασκετ υπολοιπες κατηγοριες μηπως θα επρεπε να εχει υποφορουμ?δλδ για παραδειγμα

εσκα----> και να περιεχει τα παντα ολα για α,β,γ εσκα
εσκανα---->α,β,γ εκσανα
γ εθνικη---> ομιλοι νοτου,βορρα
α2 εθνικη το ιδιο
β εθνικη το ιδιο
και υπολοιπα τοπικα πρωταθληματα ελλαδας----> θεσσαλιας θεσσαλονικης κλπ

τι θα λεγατε? επειδη ειναι λιγακι μπερδεμενα τα πραγματα στο συγκεκριμενο φορουμ

+1.Ηδη στα σημαντικα θεματα ειναι καμια 20αρια και στα υπολοιπα υπαρχουν αρκετα τοπικ για μια ομαδα(Ολυμπιαδα Πατρων,Νηαρ Ηστ κτλ).Συμφωνω με τον Dirk,με την διαφορα οτι τα τοπικ για τις ομαδες θα μπορουσαν να εντασσονται ειτε στην κατηγορια που βρισκονται(ΕΣΚΑ,ΕΣΚΑΝΑ κ.λ.) ή σε ειδικο υποφορουμ μονο για αυτα.


Επισης,θα γινοταν να κανω μια μικρη διορθωση στο nickname μου;
Air Kef
1) έχετε δίκιο μάλλον για το θέμα με τα υποφόρουμ στις τοπικές κατηγορίες, το αρνητικό είναι ότι τα τόπικ είναι λίγα για ξεχωριστά υποφόρουμ, θα συζητηθεί και με τους αρμόδιους μοντ.

2) για το νικνέιμ προς το παρόν δεν μπορεί να γίνει τπτ, είναι ήδη πολλοί που περιμένουν για όταν ξεκινήσουν αυτές οι διαδικασίες. smile.gif
dizzy_fingers
Κάλλιο αργά παρά ποτέ smile.gif.
OnLy_PAS-AthEnS
Ολα καλα αλλα εγω να προτεινω τα ρπαγματα να ειναι ενα κλικ πιο ελαστικα.Ας πουμε εγω πηρα φαουλ γιατι εγραψα το εξης στο τοπικ του ποδοσφαιρου"Διπλο στο χαριλαου ΠΑΣ ΟΛΕ ΟΛΕ"... tongue.gif
dizzy_fingers
Δεν το πήρες για αυτό, το πήρες για spam.

Διάβασε τους κανονισμούς σε παρακαλώ.
ikarosbc
Εχω την εντυπωση οτι η νεα διαταξη που εγινε στο φορουμ ανδρικο υπολοιπες κατηγοριες,
με τη δημιουργια των υποφορουμ, δεν εξυπηρετει και κουραζει.
Με ενδιαφερουν ολα και για να ενημερωθω θα πρεπει να μπαινοβγαινω σε 7 υποφορουμ.
Πολλες φορες ασκοπα χωρις να βρω κατι ενδιαφερον, γιατι δεν γνωριζω περα απο την τελευταια
δημοσιευση αν εχει και κατι αλλο που με ενδιαφερει.
Στα θεματα των υποφορουμ ενεργα ουσιαστικα ειναι 5-6. τα υπολοιπα εχουν εγκαταληφθει.
Με την προηγουμενη διαταξη ειχα ολα τα θεματα μπροστα μου σεντονι και επελεγα αναλογα.
Το πολυ-πολυ να αλλαζα και 1 σελιδα οχι αυτος ο χαμος απο κλικ που γινεται τωρα,
συν τον εκνευρισμο οταν ειναι ασκοπη η μεταβαση.

Ισως ειναι συμπτωση ή παροδικο, αλλα παρατηρω μετα απο την αλλαγη που εγινε, μειωμενη συμμετοχη.
Omar Little
QUOTE(ikarosbc @ Oct 14 2009, 23:44 ) *
Εχω την εντυπωση οτι η νεα διαταξη που εγινε στο φορουμ ανδρικο υπολοιπες κατηγοριες,
με τη δημιουργια των υποφορουμ, δεν εξυπηρετει και κουραζει.
Με ενδιαφερουν ολα και για να ενημερωθω θα πρεπει να μπαινοβγαινω σε 7 υποφορουμ.
Πολλες φορες ασκοπα χωρις να βρω κατι ενδιαφερον, γιατι δεν γνωριζω περα απο την τελευταια
δημοσιευση αν εχει και κατι αλλο που με ενδιαφερει.
Στα θεματα των υποφορουμ ενεργα ουσιαστικα ειναι 5-6. τα υπολοιπα εχουν εγκαταληφθει.
Με την προηγουμενη διαταξη ειχα ολα τα θεματα μπροστα μου σεντονι και επελεγα αναλογα.
Το πολυ-πολυ να αλλαζα και 1 σελιδα οχι αυτος ο χαμος απο κλικ που γινεται τωρα,
συν τον εκνευρισμο οταν ειναι ασκοπη η μεταβαση.

Ισως ειναι συμπτωση ή παροδικο, αλλα παρατηρω μετα απο την αλλαγη που εγινε, μειωμενη συμμετοχη.


Έχεις δοκιμάσει την επιλογή "νέα post" που είναι δίπλα στον πίνακα ελέγχου σου? Εμένα προσωπικά ανέκαθεν με βοηθούσε σε όλα τα forums, γιατί μπορείς να έχεις συνολική εποπτεία των threads χωρίς να χρειάζεται να μπαίνεις σε όλα τα sub-forums.
ikarosbc
QUOTE(Omar Little @ Oct 15 2009, 14:47 ) *
Έχεις δοκιμάσει την επιλογή "νέα post" που είναι δίπλα στον πίνακα ελέγχου σου? Εμένα προσωπικά ανέκαθεν με βοηθούσε σε όλα τα forums, γιατί μπορείς να έχεις συνολική εποπτεία των threads χωρίς να χρειάζεται να μπαίνεις σε όλα τα sub-forums.

Και παλι γινεται ενας χαμος απο θεματα που δεν με ενδιαφερουν.
Κυριως επισκεπτομαι αποκλειστικα το συγκεκριμενο φορουμ.
Τα υπολοιπα που με ενδιαφερουν και επισκεπτομαι ειναι μετρημενα στα δακτυλα ενος χεριου.
Μαλλον το προβλημα ειναι δικο μου.
Δεν ξερω αν εχουν εκφραστει καποιοι αλλοι, θετικα ή αρνητικα.
Ας κρινει η ομαδα των mod και ας πραξει αναλογα.
Δεν προκειται να επανελθω.
Θα το υποστω. biggrin.gif
half-man half-maverick
καλησπερα σας εχω να προτεινω κατι που δεν ειναι τοσο σημαντικο αλλα εμενα μου κακοφαινεται καπως στο ματι tongue.gif
οταν διορθωνουμε ενα ποστ που εχουμε κανει δεν χρειαζεται να γραφει "εγινε επεξεργασια απο τον ταδε" ειναι λιγο ασχημο.

μου συμβαινει συχνα να γραφω κατι και να κανω ενα ορθογραφικο λαθος.ε μετα που το βλεπω και το διορθωνω πρεπει να λεει για επεξεργασιες ?

νταξει θα ζησω και αν δεν το αλλαξετε απλα οπτικα μου φαινεται καπως


peace smile.gif
Timemaster
Τους τελευταίους μήνες υπάρχουν δύο πράγματα που θα ήθελα (εφόσον είναι εφικτό) να βελτιωθούν.

Το πρώτο είναι μέσα στο προφίλ του κάθε χρήστη να μπορείς να δεις όλα τα θέματα που έχει δημιουργήσει αυτός ο χρήστης
και όλα τα κείμενα που έχει γράψει. Ταυτόχρονα να μπορείς να τα χωρίσεις ανά κατηγορία ανάλογα που έχουν δημοσιευτεί και ανά ημερομηνία που δημοσιεύτηκαν.
Π.χ. Να μπω στο προφίλ του TIMEMASTER να βάλω θέμα Άρης/Μεταγραφές και ημερομηνία ή 26/8/08 ή από 26/8/08 εως 20/09/08 και να μου βγάλει όλα κείμενα που έγραψα.


Το δεύτερο έχει να κάνει με τις ψηφοφορίες.
Θα ήταν όμορφο όταν δημιουργείς μια ψηφοφορία να μπορείς να βάλεις εκτός από απλή ψηφοφορία και πολλαπλής επιλογής που υπάρχει έως τώρα και μια επιλογή όπου να βάζεις και σειρά προτιμήσεων.
Π.χ. Δημιουργώ poll τους μεγαλύτερους σκόρερ της Α1 και βάζω 14 επιλογές. Ο κάθε χρήστης να πρέπει να ψηφίσει αναγκαστικά έναν αριθμό από σκόρερ που το καθορίζω εγώ (ας πούμε 5) και να τους κατατάξει με σειρά προτιμήσεως.
Το αποτέλεσμα της θα βγαίνει με 3 τρόπους
α. Όπως και στα πολλαπλής επιλογής εως τώρα με ποσοστά και αριθμό ψήφων
β. Με τις πρωτιές που έχει η κάθε επιλογή
γ. Με μια βαθμολογία όπου ο πρώτος θα παίρνει τον ανώτερο αριθμό βαθμών (5 στο παράδειγμα) ο δεύτερος ένα λιγότερο και πάει λέγοντας μέχρι τον τελευταίο που βαθμολογείται.

Δεν έχω τρομερές γνώσεις από προγραμματισμό και δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να γίνουν τα παραπάνω...
απλά είναι κάτι που θα ήθελα να το δω να εφαρμόζεται.

Φιλικά πάντα...
rolleyes.gif





Giorgos#4
Και εγω συμφωνω στο 1ο με τον Τimemaster αν ειναι εφικτο επεισης δεν μπορω με τιποτα να σβησω η να αλλαξω το signature μου

ευχαριστω
benchwarmer
QUOTE(Timemaster @ Dec 29 2009, 13:50 ) *
Το πρώτο είναι μέσα στο προφίλ του κάθε χρήστη να μπορείς να δεις όλα τα θέματα που έχει δημιουργήσει αυτός ο χρήστης
και όλα τα κείμενα που έχει γράψει. Ταυτόχρονα να μπορείς να τα χωρίσεις ανά κατηγορία ανάλογα που έχουν δημοσιευτεί και ανά ημερομηνία που δημοσιεύτηκαν.
Π.χ. Να μπω στο προφίλ του TIMEMASTER να βάλω θέμα Άρης/Μεταγραφές και ημερομηνία ή 26/8/08 ή από 26/8/08 εως 20/09/08 και να μου βγάλει όλα κείμενα που έγραψα.


Επιλογες -> Ευρεση δημοσιευσεων η ευρεση θεματων (αριστερα στη σελιδα)
Timemaster
QUOTE(benchwarmer @ Dec 29 2009, 14:57 ) *
Επιλογες -> Ευρεση δημοσιευσεων η ευρεση θεματων (αριστερα στη σελιδα)


Δε το γνώριζα αυτό για να είμαι ειλικρινής
αλλά το θέμα είναι να μπορείς να επιλέξεις και ημερομηνίες αλλά και κατηγορία μιας και το να ψάχνεις μία δημοσίευση με αυτό τον τρόπο είναι αρκετά χρονοβόρο!
Ευχαριστώ πάντως
rolleyes.gif
kostasvc15
Κατω απο τα στατιστικα στην αρχικη εκει που ειναι το πλαισιο ''σημερινα γενεθλια'' να υπαρχει ενα αντιστοιχο για γενεθλια παιχτων Nba ή και υπολοιπων.
Ειναι καλη ιδεα πιστευω αλλα θα χρειαστει δουλεια..Το πολυ πολυ το κανω σε τοπικ απλα ετσι για να υπαρχει
Υπαρχουν σαιτ που επιλεγεις ημερομια και σου βγαζουν αποτελεσματα...
kostasvc15
Στα @@ σας;; rolleyes.gif
aegeansheed
Γία κάποιον λόγο δε μπορώ να γράψω κείμενο (δεν εμφανίζεται καν ο κέρσορας) ως μέρος post με Mozilla [η έκδοσή μου "Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; el; rv:1.9.2) Gecko/20100115 Firefox/3.6 (.NET CLR 3.5.30729)"]. Το έχω παρατηρήσεις ότι συμβαίνει με δύο διαφορετικούς υπολογιστές. Λάθος αυτό???
dizzy_fingers
Windows XP και Firefox 3.6? Αυτό είναι το προφίλ των μισών χρηστών του φόρουμ...δεν ξέρω γιατί σου βγάζει πρόβλημα...
Από πότε σου εμφανίστηκε αυτό?
sihainas
Αυτό μου γινόταν κι εμένα παλιότερα στον "εμπλουτισμένο επεξεργαστή κειμένου" δεν έχω ιδέα πως διορθώθηκε...τώρα το είδα κι εγώ... ο βασικός δούλευε μια χαρά
leonkalf
Με mozilla 3.6.7 όταν κάνω Απάντηση δεν μπορώ να γράψω, ούτε να απαντήσω σε post! Δεν βγάζει κέρσορα να ξεκινάει να γράφω.
Με Γρηγ. Απάντηση γράφει κανονικά


Μάλλον είναι το ίδιο με αυτό που έχει γράψει παραπάνω ο aegeansheed.


Ξέρει κανείς γιατί και πως διορθώνεται?
colonel gomelsky
Να δημιουργηθεί ένα τόπικ όπου θα μπορούν να γράφουν μόνο οι μοντς (για να μην έχουμε αντεγκλήσεις) και θα περιλαμβάνει όσους συμφορουμίτες έχουν αποβληθεί με 5 φάουλ. Επίσης όταν κάποιος επανέρχεται να αναφέρεται αυτό εκεί.

Κυρίως θα δίνει μια εικόνα για τον πιθανό λόγο που "εξαφανίζονται" τακτικοί ποστερ.
Timemaster
QUOTE(colonel gomelsky @ Jul 29 2010, 19:29 ) *
Να δημιουργηθεί ένα τόπικ όπου θα μπορούν να γράφουν μόνο οι μοντς (για να μην έχουμε αντεγκλήσεις) και θα περιλαμβάνει όσους συμφορουμίτες έχουν αποβληθεί με 5 φάουλ. Επίσης όταν κάποιος επανέρχεται να αναφέρεται αυτό εκεί.

Κυρίως θα δίνει μια εικόνα για τον πιθανό λόγο που "εξαφανίζονται" τακτικοί ποστερ.


Αυτό θα το ήθελα και εγώ...
συν για κάθε ένα υποβληθέντα να δημοσιεύονται ΟΛΑ τα ποστ του για τα οποία του χρεώθηκε φάουλ!
rolleyes.gif
Air Kef
QUOTE
συν για κάθε ένα υποβληθέντα να δημοσιεύονται ΟΛΑ τα ποστ του για τα οποία του χρεώθηκε φάουλ!



Αυτό δεν υπάρχει περίπτωση.
Πείτε με ότι θέλετε, αλλά σιγά μην χάσω δευτερόλεπτο από την ζωή μου για να κάθομαι να μαζεύω τα ποστ του κάθε παλικαριού που κατάφερε να φτάσει με αίμα το 100%.

Επίσης σπάνια να φτάσει κάποιος το 100%, θα είναι σπάνια η ανανέωση του τόπικ, αν σας λείπει κάποιος μπορείτε να τον βρείτε με ένα απλό search.

colonel gomelsky
QUOTE(Air Kef @ Aug 2 2010, 02:38 ) *
Αυτό δεν υπάρχει περίπτωση.


Υπάρχει δηλαδή για το άλλο? Πάντως η φράση "κατάφερε με αίμα να φτάσει το 100%" ήταν όλα τα λεφτά! smiley.gif
a bullet for your head
QUOTE(Air Kef @ Aug 2 2010, 02:38 ) *
Επίσης σπάνια να φτάσει κάποιος το 100%

Δεν ξερω αν ειναι σπανιο,παντως δεν πρεπει να ειναι & ακατορθωτο.
Εγω για παραδειγμα βρισκομαι εδω & καιρο στο επικινδυνο οριο των 4 φαουλ & που ξερεις...μπορει να τυχει κατι,μια κακια στιγμη που λεμε & να αποβληθω...
Ανεξαρτητα τουτου,θα 'θελα να ρωτησω κατι αλλο.
Τι ακριβως χρειαζεται καποιος για να γινει moderator?
Υπαρχουν καποια συγκεκριμμενα κριτηρια?Και αν ναι,ποια ειναι αυτα?
Υπαρχει καποιος συγκεκριμμενος αριθμος που δεν πρεπει να ξεπερναται,η' ειναι καπως πιο ευελικτα τα πραγματα?
Ενα απλο μελος-χρηστης που επιθυμει να γινει modarator,που πρεπει να απευθυνθει?
Νομιζω οτι η δημιουργια ενος καταλληλου τοπικ,για καταθεσεις αιτησεων & εκδηλωσης ενδιαφεροντος,δεν θα 'ταν & ασχημη ιδεα...
traveller
QUOTE(a bullet for your head @ Aug 4 2010, 01:22 ) *
Δεν ξερω αν ειναι σπανιο,παντως δεν πρεπει να ειναι & ακατορθωτο.
Εγω για παραδειγμα βρισκομαι εδω & καιρο στο επικινδυνο οριο των 4 φαουλ & που ξερεις...μπορει να τυχει κατι,μια κακια στιγμη που λεμε & να αποβληθω...


κι εγώ το ίδιο tongue.gif
colonel gomelsky
QUOTE(a bullet for your head @ Aug 4 2010, 03:22 ) *
Δεν ξερω αν ειναι σπανιο,παντως δεν πρεπει να ειναι & ακατορθωτο.
Εγω για παραδειγμα βρισκομαι εδω & καιρο στο επικινδυνο οριο των 4 φαουλ & που ξερεις...μπορει να τυχει κατι,μια κακια στιγμη που λεμε & να αποβληθω...
Ανεξαρτητα τουτου,θα 'θελα να ρωτησω κατι αλλο.
Τι ακριβως χρειαζεται καποιος για να γινει moderator?
Υπαρχουν καποια συγκεκριμμενα κριτηρια?Και αν ναι,ποια ειναι αυτα?
Υπαρχει καποιος συγκεκριμμενος αριθμος που δεν πρεπει να ξεπερναται,η' ειναι καπως πιο ευελικτα τα πραγματα?
Ενα απλο μελος-χρηστης που επιθυμει να γινει modarator,που πρεπει να απευθυνθει?
Νομιζω οτι η δημιουργια ενος καταλληλου τοπικ,για καταθεσεις αιτησεων & εκδηλωσης ενδιαφεροντος,δεν θα 'ταν & ασχημη ιδεα...


Στηρίζω εγώ και το σύνταγμά μου την υποψηφιότητα. biggrin.gif

@traveller: Μάλλον μας βλέπω για τόπικ "όσοι έχετε 4 φάουλ μαζευτείτε εδώ" tongue.gif
traveller
QUOTE(colonel gomelsky @ Aug 4 2010, 08:56 ) *
@traveller: Μάλλον μας βλέπω για τόπικ "όσοι έχετε 4 φάουλ μαζευτείτε εδώ" tongue.gif


Φάουλ κάνει όποιος παίζει άμυνα colonel. Είμαστε καλοί αμυντικοί 69.gif w00t.gif
colonel gomelsky
QUOTE(traveller @ Aug 4 2010, 11:59 ) *
Φάουλ κάνει όποιος παίζει άμυνα colonel. Είμαστε καλοί αμυντικοί 69.gif w00t.gif


Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω! Πολλά εξαρτώνται βέβαια και από τη "διαιτησία" cool.gif

SG3ptshooter
QUOTE(traveller @ Aug 4 2010, 11:59 ) *
Φάουλ κάνει όποιος παίζει άμυνα colonel. Είμαστε καλοί αμυντικοί 69.gif w00t.gif

Το ήξερα ότι κάποτε θα μου έβγαινε σε καλό η έλλειψη διάθεσης στην άμυνα... smiley.gif

Πως τα κάνατε τα τέσσερα φάουλ; Δε μοιάζετε και τόσο ατσούμπαλοι. Ειδικά ο μπούλετ τι έκανε, πόσταρε ακατάπαυστα undrafted σε όλα τα τόπικς; Δε μπορώ να φανταστώ κάτι χειρότερο. smiley.gif
a bullet for your head
QUOTE(colonel gomelsky @ Aug 4 2010, 10:56 ) *
Στηρίζω εγώ και το σύνταγμά μου την υποψηφιότητα. biggrin.gif

Δεν εθεσα θεμα δικης μου υποψηφιοτητας... rolleyes.gif
Σκεφτηκα ομως οτι δεν αποκλειεται καποιοι να ενδιαφερονται η' να ενδιαφερθουν,εαν επιχειρηθει καποιο ''ανοιγμα''..
Που ουτως η' αλλως αφιερωνουν αρκετο χρονο στο φορουμ & θα μπορουσαν να προσφερουν αν μη τι αλλο & μια ''χειρα βοηθειας''..
Παντως η δημιουργια ενος τετοιου τοπικ θα εξυπηρετουσε & το εξης:
Τα απλα μελη θα μπορουσαν να εκφρασουν & την αποψη τους,για το ποιους θεωρουν ικανους η' καταλληλους...ετσι ωστε οι ηδη υπαρχοντες ιθυνοντες,να αφουγκραστουν την ''φορουμικη βαση''..
Εκτος βεβαια & εαν δεν υπαρχει τετοια αναγκη & μπορουν οι ηδη υπαρχοντες moderator να ανταποκριθουν στον ''ογκο εργασιας τους''...η' δεν υπαρχει καμια διαθεση για οποιαδηποτε ανακαταταξη...η' κρινουν οτι δεν υπαρχει καποιος ικανος & καταλληλος απ τη βαση των μελων-χρηστων.
colonel gomelsky
QUOTE(a bullet for your head @ Aug 4 2010, 19:40 ) *
Δεν εθεσα θεμα δικης μου υποψηφιοτητας... rolleyes.gif
Σκεφτηκα ομως οτι δεν αποκλειεται καποιοι να ενδιαφερονται η' να ενδιαφερθουν,εαν επιχειρηθει καποιο ''ανοιγμα''..
Που ουτως η' αλλως αφιερωνουν αρκετο χρονο στο φορουμ & θα μπορουσαν να προσφερουν αν μη τι αλλο & μια ''χειρα βοηθειας''..
Παντως η δημιουργια ενος τετοιου τοπικ θα εξυπηρετουσε & το εξης:
Τα απλα μελη θα μπορουσαν να εκφρασουν & την αποψη τους,για το ποιους θεωρουν ικανους η' καταλληλους...ετσι ωστε οι ηδη υπαρχοντες ιθυνοντες,να αφουγκραστουν την ''φορουμικη βαση''..
Εκτος βεβαια & εαν δεν υπαρχει τετοια αναγκη & μπορουν οι ηδη υπαρχοντες moderator να ανταποκριθουν στον ''ογκο εργασιας τους''...η' δεν υπαρχει καμια διαθεση για οποιαδηποτε ανακαταταξη...η' κρινουν οτι δεν υπαρχει καποιος ικανος & καταλληλος απ τη βαση των μελων-χρηστων.


Πάντως αν έθετες εγώ μαζί σου!
Δεν νομίζω με βάση την εμπειρία μου στο φόρουμ ότι η πρότασή σου θα γίνονταν πάντως αποδεκτή. Το ότι δεν επαρκούν οι mods είναι δεδομένο. Αν πέρασες μια βόλτα από το τόπικ του Σπανούλη και από το ΟΣΦΠ μεταγραφές θα το διαπίστωσες ιδίοις όμμασι.

Air Kef
Moderator επιλέγει το admin team όποτε κρίνουμε ότι χρειάζεται κάποιος συζητάμε για τον πλέον κατάλληλο για αυτό που χρειάζεται και του το προτείνουμε.

Να το ζητήσει κάποιος δεν νομίζω να υπάρχει νόημα, από αυτούς που έχουν ζητήσει τα 6 χρόνια του φόρουμ δν θυμάμαι να τα κατάφερε κανένας τελικά, μπορεί βέβαια με ένα pm στον admin.

Αν κάποιος το επιδιώκει βέβαια, πραγματικά πρέπει να μην έχει ιδέα για το τι κάνει ο mod για το τι γίνεται ή ζωή. biggrin.gif 71.gif



QUOTE
Δεν ξερω αν ειναι σπανιο,παντως δεν πρεπει να ειναι & ακατορθωτο.


Είπα σπάνιο, όχι ακατόρθωτο.

QUOTE
Εγω για παραδειγμα βρισκομαι εδω & καιρο στο επικινδυνο οριο των 4 φαουλ & που ξερεις...μπορει να τυχει κατι,μια κακια στιγμη που λεμε & να αποβληθω.


Η κακιά στιγμή μπορεί να έρθει αν βρω την γκόμενα μου με κάναν κολλητό μου και κρατάω όπλο, εκεί ναι, μπορεί.

Αν γράφουμε σε φόρουμ και έχουμε νεύρα, παίρνουμε μια ανάσα, κάνουμε report το ποστ που μας εκνεύρισε και το αγνοούμε. thumbsup.gif



a bullet for your head
QUOTE(Air Kef @ Aug 4 2010, 23:54 ) *
Moderator επιλέγει το admin team όποτε κρίνουμε ότι χρειάζεται κάποιος συζητάμε για τον πλέον κατάλληλο για αυτό που χρειάζεται και του το προτείνουμε.

Να το ζητήσει κάποιος δεν νομίζω να υπάρχει νόημα, από αυτούς που έχουν ζητήσει τα 6 χρόνια του φόρουμ δν θυμάμαι να τα κατάφερε κανένας τελικά, μπορεί βέβαια με ένα pm στον admin.

Ποιες μπορει να ειναι αυτες οι συγκυριες,που θα κρινετε οτι χρειαζεται καποιος?
Αυτος ο ''πλεον καταλληλος'',με τι κριτηρια χαρακτηριζεται καταλληλος?
6 χρονια & δεν καταφερε τελικα κανενας να γινει mod,ως αυτοπροτεινομενος?
Μπραβο...τοσο υψηλα στανταρντ εχετε θεσει?

QUOTE(Air Kef @ Aug 4 2010, 23:54 ) *
Η κακιά στιγμή μπορεί να έρθει αν βρω την γκόμενα μου με κάναν κολλητό μου και κρατάω όπλο, εκεί ναι, μπορεί.

Καλα το θυμομουν οτι εχω ανοιξει & ενα αναλογο τοπικ... rolleyes.gif
http://www.basketforum.gr/forum/index.php?showtopic=7206

Αν θελεις,μπορεις να μας καταθεσεις τη πιθανη σου αντιδραση... thumbsup.gif

QUOTE(Air Kef @ Aug 4 2010, 23:54 ) *
Αν κάποιος το επιδιώκει βέβαια, πραγματικά πρέπει να μην έχει ιδέα για το τι κάνει ο mod για το τι γίνεται ή ζωή. biggrin.gif 71.gif

Νομιζω οτι θα 'ναι λογικο,καποιος να μην ξερει ποιες ακριβως μπορει να ειναι οι αρμοδιοτητες ενος mod...
Γι'αυτο ομως δεν υπαρχουν & οι παλιοτεροι mod?Για να τον καθοδηγησουν σωστα στα πρωτα του βηματα?... rolleyes.gif


QUOTE(colonel gomelsky @ Aug 4 2010, 20:14 ) *
Το ότι δεν επαρκούν οι mods είναι δεδομένο.

Υποθετω οτι εννοεις αριθμητικα,ετσι δεν ειναι?
Air Kef
Δεν ειπα παράλληλη σχέση, είπα "να την πιάσω με έναν κολλητό μου", έχει διαφορά.

Στην παράλληλη σχέση καταλαβαίνω ότι απλά είμαι μ@λ@κ@ς που δεν το κατάλαβα ή ότι αυτή δεν αξίζει τέλος παντων. Με τον άλλον δεν θα χα πρόβλημα, τι φταίει κι αυτός. χαχα

Με κολλητό αλλάζει το πράγμα, μιλάμε για πολλαπλή προδοσία δύο τόσο κοντινών σου. Κακιά στιγμή. χαχα



QUOTE
Ποιες μπορει να ειναι αυτες οι συγκυριες,που θα κρινεται οτι χρειαζεται καποιος?
Αυτος ο ''πλεον καταλληλος'',με τι κριτηρια χαρακτηριζεται καταλληλος?
6 χρονια & δεν καταφερε τελικα κανενας να γινει mod,ως αυτοπροτεινομενος?
Μπραβο...τοσο υψηλα στανταρντ εχετε θεσει?


Τι είναι να τα καταφέρει, κατόρθωμα ή του κόβουμε μισθο; biggrin.gif
Συγκυρία είναι να χρειάζεται λόγο κάποιου κενού που υπάρχει και να σκάσει ο κατάλληλος χρήστης την κατάλληλη στιγμή..

Δεν έχουμε κάνα τρομερό στάνταρ, όταν κάποιος ταιριάζει συνήθως κάνει μπαμ και όλοι οι μοντς συμφωνούμε.
a bullet for your head
QUOTE(Air Kef @ Aug 5 2010, 00:49 ) *
Συγκυρία είναι να χρειάζεται λόγο κάποιου κενού που υπάρχει και να σκάσει ο κατάλληλος χρήστης την κατάλληλη στιγμή..

Δεν έχουμε κάνα τρομερό στάνταρ, όταν κάποιος ταιριάζει συνήθως κάνει μπαμ και όλοι οι μοντς συμφωνούμε.

Μα αυτο ειναι που εχω ρωτησει 2 φορες τουλαχιστον... rolleyes.gif
Ποια ειναι τα κριτηρια με τα οποια χαρακτηριζετε καποιον ως ''καταλληλο''?
Οταν κανει μπαμ & ταιριαζει σε σας τους mod,η' γενικα στα μελη της κοινοτητας?
nikefalin
είσαστε λίγο οφ τόπικ , λέγωντας "προτάσεις" δεν εννούσαμε να αυτοπροτείνεται κάποιος για mod.

Δεν χρειαζεται ένα τόπικ για κάτι τέτοιο, ένας καθρέπτης είναι υπερ-αρκετός. Εξάλλου ποσό σοβαρη μπορεί να είναι μια αυτοπρόταση ?

απο κει και πέρα ο Kef τα εξήγησε επαρκέστατα.

Αν στο ζήτημα "προτάσεις" θέλει κάποιος να θέσει το θέμα "λειτουργία του φόρουμ" για τους Χ, Ψ,Ζ, λόγους είναι εκτός τόπου σίγουρα.

Και φυσικά το τόπικ "προτάσεις" δε σημαίνει "κάνουμε ότι προτείνετε". Διαβάζουμε, ακούμε, συζητάμε, αξιολογούμε τη σοβαρότητα της κάθε ιδέας και το κατά πόσο μπορεί ή θα μπορούσε να βρει εφαρμογή με τα υπάρχοντα δεδομένα.

Air Kef
Ρε bullet με τα ελληνικά μια χαρά τα πας, χαζός δεν είσαι, γιατι το κουράζουμε από παντού..;

Δεν υπάρχουν κριτήρια, αν χρειάζεται κάποιος, βλέπουμε ποιος ταιριάζει καλύτερα με αυτό που θέλουμε να κάνουμε στο φόρουμ και του το προτείνουμε.
a bullet for your head
QUOTE(nikefalin @ Aug 5 2010, 01:11 ) *
είσαστε λίγο οφ τόπικ , λέγωντας "προτάσεις" δεν εννούσαμε να αυτοπροτείνεται κάποιος για mod.

Δεν χρειαζεται ένα τόπικ για κάτι τέτοιο, ένας καθρέπτης είναι υπερ-αρκετός. Εξάλλου ποσό σοβαρη μπορεί να είναι μια αυτοπρόταση ?

Και φυσικά το τόπικ "προτάσεις" δε σημαίνει "κάνουμε ότι προτείνετε". Διαβάζουμε, ακούμε, συζητάμε, αξιολογούμε τη σοβαρότητα της κάθε ιδέας και το κατά πόσο μπορεί ή θα μπορούσε να βρει εφαρμογή με τα υπάρχοντα δεδομένα.

Δεν νομιζω να αυτοπροταθηκε ακομη κανενας.
Καθολου οφ τοπικ δεν ειμαι.
Ειμαι στο thread που λεγεται ''προτασεις'' & απλα προτεινα κατι.
Ποσο σοβαρη μπορει να ειναι μια αυτοπροταση?Οσο σοβαρα χρειαζεται να παρουν καποιοι υποψιν,την επιθυμια ενος μελους-χρηστη,να βοηθησει.
Για το τελευταιο σκελος,δεν ειδα κανεναν να απαιτησε κατι..
Απλα προταθηκαν καποια πραγματα.
colonel gomelsky
QUOTE(a bullet for your head @ Aug 5 2010, 00:40 ) *
Υποθετω οτι εννοεις αριθμητικα,ετσι δεν ειναι?


Προφανώς. Φαίνεται και από τη συνέχεια του αποσπάσματος που έκανες quote.

a bullet for your head
QUOTE(Air Kef @ Aug 5 2010, 01:16 ) *
Ρε bullet με τα ελληνικά μια χαρά τα πας, χαζός δεν είσαι, γιατι το κουράζουμε από παντού..;

Δεν υπάρχουν κριτήρια, αν χρειάζεται κάποιος, βλέπουμε ποιος ταιριάζει καλύτερα με αυτό που θέλουμε να κάνουμε στο φόρουμ και του το προτείνουμε.

Ε,πεστο ετσι να καταλαβουμε... rolleyes.gif ''βλέπουμε ποιος ταιριάζει καλύτερα με αυτό που θέλουμε να κάνουμε στο φόρουμ και του το προτείνουμε''.
colonel gomelsky
Το πρότειναν και άλλοι φίλοι, αλλά όχι εδώ. Πώς θα σας φαινόταν ένα τσατ ρουμ για λαιβ σχολιασμό αγώνων, ωστέ να αποφεύγονται στα τόπικ τα ποστ της μίας γραμμής* και να υπάρχει αμεσότητα.

Υπάρχει αυτή η δυνατότητα admin και mods?

*Παραδείγματα: Γκάσπερ Βίντμαρ έλα στην Πανάθα, Ναι ρε Ναβάρο, Κριάρι ο Ράμος κτλ tongue.gif
leonkalf
Υπήρχε παλιότερα στο forum chat room, αλλά πλέον όχι.
Δημιουργούσε, αν θυμάμαι καλά, προβλήματα. Δεν λειτουργούσε σωστά και το κόψαμε.
colonel gomelsky
QUOTE(leonkalf @ Aug 30 2010, 18:47 ) *
Υπήρχε παλιότερα στο forum chat room, αλλά πλέον όχι.
Δημιουργούσε, αν θυμάμαι καλά, προβλήματα. Δεν λειτουργούσε σωστά και το κόψαμε.


Αν μπορούσε να μπει ο καθένας χωρίς να είναι μέλος του φόρουμ όντως θα γινόταν μπάχαλο. Πάντως νομίζω ότι μπορεί να ξαναγίνει (έτσι κι αλλιώς θα ισχύουν οι ίδιοι κανόνες που ισχύουν και στο υπόλοιπο φόρουμ)
Flash
Είναι δύσκολο πάντως από πολλές απόψεις colonel.

Στα τεχνικά δεν είμαι ειδικός, αλλά σίγουρα το site θα "βαρύνει" αρκετά και πιθανότατα αυτό αφενός θα αποτρέψει καποια άτομα από το να συμμετέχουν γενικότερα στο φόρουμ , αφετέρου θα θα αυξήσει το κόστος upkeeping.

Επίσης, η τήρηση των κανονισμών είναι ένα άλλο πολύπλοκο θέμα. Πρώτα από όλα θα πρέπει να υπάρχει τουλάχιστον ένας moderator ο οποίος να είναι συνεχώς κολλημένος στο chat. Δεύτερον, τα instants προφανώς δε θα αποθηκεύονται πουθενά οπότε αν δεν υπάρξει άμεση τιμωρία κάποιου δε θα υπάρξει τιμωρία γενικά.

Άσε που είναι πιο εύκολο να οξυνθούν τα πνέυματα και να περάσουμε σε αγριες κόντρες. Όσο να είναι, επειδή τα posts μένουν, κάποιος μπορεί και να το ξανασκεφτεί πριν πατήσει "προσθήκη δημοσίευσης" ενώ στο chat τέτοια περίπτωση δεν υπάρχει.
colonel gomelsky
QUOTE(Flash @ Aug 30 2010, 19:24 ) *
Είναι δύσκολο πάντως από πολλές απόψεις colonel.

Στα τεχνικά δεν είμαι ειδικός, αλλά σίγουρα το site θα "βαρύνει" αρκετά και πιθανότατα αυτό αφενός θα αποτρέψει καποια άτομα από το να συμμετέχουν γενικότερα στο φόρουμ , αφετέρου θα θα αυξήσει το κόστος upkeeping.

Επίσης, η τήρηση των κανονισμών είναι ένα άλλο πολύπλοκο θέμα. Πρώτα από όλα θα πρέπει να υπάρχει τουλάχιστον ένας moderator ο οποίος να είναι συνεχώς κολλημένος στο chat. Δεύτερον, τα instants προφανώς δε θα αποθηκεύονται πουθενά οπότε αν δεν υπάρξει άμεση τιμωρία κάποιου δε θα υπάρξει τιμωρία γενικά.

Άσε που είναι πιο εύκολο να οξυνθούν τα πνέυματα και περάσουμε σε αγριες κόντρες. Όσο να είναι, επειδή τα posts μένουν, κάποιος μπορεί και να το ξανασκεφτεί πριν πατήσει "προσθήκη δημοσίευσης" ενώ στο chat τέτοια περίπτωση δεν υπάρχει.


Κατανοητά όλα αυτά και μάλλον έχεις δίκιο. Απλά το είπα για να "καθαρίσουν" λίγο τα τοπικ. Π.χ. σε ματς ΠΑΟ ΟΣΦΠ που συνήθως σχολιάζονται live οι φάσεις παρατηρούνται (από όλους μας εννοείται) ποστ του στυλ: με τέτοια άμυνα δεν πάμε πουθενά, έλα ρε Σάρας, Μπουρούσαρος!!!!!!!!! κτλ

Αν κάποιος δλδ δεν παρακολουθεί εκείνη την ώρα το φόρουμ πρέπει για να διαβάσει μετά απόψεις πρέπει να προσπεράσει 5,6 σελίδες τσατ. Για πρακτικούς λόγους δλδ το λέω. Αν και με πείθεις, θα μπορούσε ίσως να λειτουργήσει πιλοτικά.

Σε κάθε περίπτωση, αν συνεχιστεί η ανοχή των μοντς στα ποστ μίας γραμμής (για τον live σχολιασμό μιλάω μόνο) δεν υπάρχει πρόβλημα. Ζούμε και χωρίς τσατ ρουμ. tongue.gif
Flash
Βασικά το καλύτερο σχετικά με αυτό που λές -και διόλου κατακριτέο- είναι να ανοίγει topic που να χρησιμοποιείται αποκλειστικά ως chat κατά τη διάρκεια του αγώνα και να κλειδώνει αμέσως μετά. Έχει γίνει και ορισμένες φορές.

Θα υπάρχει βέβαια ένα μικρομπέρδεμα αλλά συνηθισμένα τα βουνά στα χιόνια.

Θα γράψουμε οι Μods 1000 φόρες "Παιδιά σχόλια μίας γραμμής και επιφωνηματα στο άλλο topic" και ακριβώς από κάτω θα γράψει κάποιος: "Α, ρε Βασιλειάδη που είσαιιιιιιιιιιιιι;" μετά από νέο άστοχο τρίποντο του Μήτσου.

Κλασσικά πράγματα tongue.gif
CrossoverOnE
Moλις μπηκα για να προτεινω ακριβως οτι και ο colonel.Ζημια μας εκανε ο Ραφαλντο μου φαινεται...ισως θα μπορουσαμε να βρουμε καποιο σαιτ που φιλοξενει τσατ και μπορει ο καθενας να φτιαχνει το δικο του room ωστε να μη βαρυνεται και το φορουμ οπως αναφερατε..εχω την εντυπωση οτι υπαρχουν τετοια σαιτ...
joi
QUOTE(CrossoverOnE @ Sep 3 2010, 15:03 ) *
Moλις μπηκα για να προτεινω ακριβως οτι και ο colonel.Ζημια μας εκανε ο Ραφαλντο μου φαινεται...ισως θα μπορουσαμε να βρουμε καποιο σαιτ που φιλοξενει τσατ και μπορει ο καθενας να φτιαχνει το δικο του room ωστε να μη βαρυνεται και το φορουμ οπως αναφερατε..εχω την εντυπωση οτι υπαρχουν τετοια σαιτ...


Μια χαρά λύση είναι αυτή.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.