Help - Search - Members - Calendar
Full Version: A1 BasketForum Fantasy League 2007-2008
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > BasketForum Games (NBA Fantasy Leagues)
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15
thrylos7
Η νέα αγωνιστική περίοδος ξεκινά σε λίγο καιρό και μαζί της το A1 BFL, με το οποίο έχετε τη δυνατότητα να δημιουργήσετε και να διαχειριστείτε τη δική σας ομάδα αποτελούμενη από παίκτες του πρωταθλήματος και ν' ανταγωνιστείτε τους αντίπαλους προπονητές - μάνατζερ...

Η χρονιά πέρυσι ήταν πειραματική, καθότι πρώτη, ωστόσο κύλησε ομαλά και το παιχνίδι είχε επιτυχία απ' όλες τις απόψεις!

Φέτος, υπάρχουν σκέψεις για κάποιες διαφοροποιήσεις στον τρόπο παιχνιδιού, τις οποίες θα συζητήσουμε εδώ για να φτάσουμε σ' ένα συμπέρασμα. Μπορεί πχ να αποφασίσουμε να παραμείνει το παιχνίδι ακριβώς ίδιο, ή να συμφωνήσουμε για όλες τις προτάσεις που ακολουθούν παρακάτω, ή και άλλες, που έχετε να προτείνετε...

(Σημείωση: υπάρχει περίπτωση οι προτάσεις, ακόμα κι αυτές που ακολουθούν να μην είναι πραγματοποιήσιμες... Ωστόσο, η συζήτηση αυτή πρέπει να γίνει σ' αυτό το στάδιο...)


Η βασική ιδέα είναι να προσεγγίσει το παιχνίδι την πραγματικότητα, όσο αυτό είναι δυνατό, βεβαίως...

bball.gif Έτσι, θα μπορούσαμε αντί για επιλογή 10άδας, να έχουμε επιλογή 12άδας... Αυτό εκ πρώτης όψεως φαίνεται δύσκολο, αφού οι ομάδες όλες κι όλες είναι 14, ενώ τα σκορ είναι γενικά χαμηλότερα από αυτά της Ευρωλίγκας πχ. Ωστόσο, θα μπορούσαν οι δύο αυτές θέσεις να δοθούν σε δύο νεαρούς παίκτες και συγκεκριμένα σε παίκτες που η ηλικία τους είναι κάτω των 22 ετών (U21). Τέτοιοι παίκτες υπάρχουν στο πρωτάθλημα, υπάρχουν μάλιστα και αυτοί που αναμένεται να πάρουν αρκετό χρόνο συμμετοχής. Κάθε ομάδα θα πρέπει απαραίτητα να έχει τουλάχιστον δύο παίκτες αυτής της κατηγορίας, ανεξαρτήτως θέσης των παικτών. Βέβαια, κάτι τέτοιο δεν ισχύει (σαν κανόνας - νόμος) στην πραγματικότητα, αλλά έχει συζητηθεί αρκετές φορές και σε θεωρητικό επίπεδο είναι όλοι θετικοί... (αυτό όσον αφορά την προσέγγιση της πραγματικότας).

Επιγραμματικά, βάσει των παραπάνω, μια ομάδα θα αποτελείται από 12 παίκτες (10 όπως πέρυσι + 2 νεαροί)

bball.gif Σε κάθε ομάδα του πρωταθλήματος, υπάρχει περιορισμός για ύπαρξη έξι Ελλήνων παικτών... Κάτι τέτοιο στο παιχνίδι είναι μάλλον απαγορευτικό, όμως δε συμβαίνει το ίδιο αν ο αριθμός από έξι, μειωθεί σε πέντε. Αυτό σημαίνει ότι 3/10 παίκτες της "κλασικής" ομάδας θα πρέπει να είναι Έλληνες, δεδομένου ότι οι δύο U21 θα είναι ούτως ή άλλως Έλληνες. Αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα τον "περιορισμό" των δυνατοτήτων μιας ομάδας (καθώς οι ξένοι είναι συνήθως πιο ελκυστικοί), κάτι που είναι αρνητικό, αλλά αυτό μάλλον σε θεωρητικό επίπεδο, καθώς είναι κάτι παραπάνω από δύσκολο ένας χρήστης να συγκεντρώσει τους 10 καλύτερους, ή μάλλον ακριβότερους παίκτες του πρωταθλήματος, σε οποιαδήποτε φάση του παιχνιδιού. Ούτως ή άλλως, υπάρχουν Έλληνες που θα διεκδικήσουν θέση μέσα σ' αυτή τη δεκάδα... Το θετικό της ιδέας είναι ότι ο περιορισμός αυτός θα οδηγήσει σε ανάπτυξη διαφόρων καινούριων στρατηγικών για τη διαχείριση της ομάδας. Ουσιαστικά μιλάμε για τις δύο όψεις του ίδιου νομίσματος... Όσο πιο πολλοί Έλληνες παίκτες, τόσο πιο περιορισμένες οι δυνατότητες της ομάδας, αλλά και τόσο μικρότερη ανάπτυξη περαιτέρω στρατηγικής... Νομίζω πως η "χρυσή τομή" βρίσκεται στον αριθμό 5.
Ασφαλώς, σε περίπτωση που δεν ευδοκιμήσει η ιδέα για τη 12άδα, ο αριθμός μειώνεται στους 3.
(...και μετά, το fantasy της Ευρωλίγκας θα σας φαίνεται παιχνιδάκι... Εκτός των άλλων, εδώ θα υπάρχουν πραγματικά διλήμματα...)

Άρα, περιορισμός για ύπαρξη τουλάχιστον 5 (ή 3) Ελλήνων παικτών στην ομάδα.

Ασφαλώς, αν ισχύσουν τα παραπάνω, θα υπάρξει μεγαλύτερη ευελιξία για τη διαχείριση της ομάδας, με 4, αντί για 3 αλλαγές, αλλά όχι σε όλες της αγωνιστικές του πρώτου γύρου. Για το δεύτερο γύρο, υπάρχει σκέψη για κάτι ...αιρετικό...

bball.gif Μια τρίτη προσπάθεια προσέγγισης της πραγματικότητας είναι η αντικατάσταση των credits από ευρώ. Συγκεκριμένα, αντί για 500 (ή παραπάνω, αν υπάρξει 12άδα) credits, θα υπάρχουν 5.000.000 ευρώ για τη δημιουργία της ομάδας. Ουσιαστικά, δεν υπάρχει αλλαγή. Τα μεν credits είναι πιο λειτουργικά, τα δε ευρώ πιο ...αληθινά (αν και πάλι, μιλάμε μονάχα για προσέγγιση, αφού ο πιο ακριβός παίκτης δύσκολα θα ξεπεράσει το 1 εκ ευρώ, ενώ παίκτες με χαμηλό μέσο όρο, θα κοστίζουν υπερβολικά, σε σχέση με την πραγματικότητα).


bball.gif Τέλος, σε κάτι διαφορετικό, υπάρχει η ιδέα ο κάθε χρήστης να μπορεί να διαχειρίζεται τρεις ομάδες, αντί για μία, που ίσχυε πέρυσι. Κάτι τέτοιο θ' αυξήσει δραστικά τον ανταγωνισμό. Ο αριθμός των πέντε ομάδων που προσφέρει η Ευρωλίγκα θεωρώ πως είναι υπερβολικός (μη μου πείτε ότι "φροντίζατε" μέχρι τέλους και τις πέντε ομάδες σας, αν είχατε τόσες). Πού είναι το αρνητικό της ιδέας; Στ' ότι γενικά η αγορά είναι σχετικά μικρή κι έτσι, ειδικά από το δεύτερο γύρο, οι διαφοροποιήσεις ανάμεσα στις ομάδες διαφορετικών χρηστών μειώνονται.. Αν πχ δύο ομάδες διέφεραν σε 2 σέντερ (γενικά) και 2 πλέι μέικερ (πχ Κλαρκ-Καστλ από τη μία, Λι-Διαμαντίδης από την άλλη), τώρα θα διαφέρουν σε λιγότερους, αφού είναι πολύ πιθανό ο χρήστης να επιλέξει κάποιον από το άλλο δίδυμο, ή και τους δύο, στη δεύτερη ή στην τρίτη του ομάδα.
(αυτό σε συνδυασμό με τον περιορισμό των 5 Ελλήνων ίσως είναι κάπως "επικίνδυνο"...)

Αυτά προς το παρόν. Ξαναλέω ότι υπάρχει περίπτωση πρόταση που θα επιλεχθεί να μην είναι πραγματοποιήσιμη...
Είτε συμφωνείτε με όλα, είτε με μερικά, είτε διαφωνείτε κάθετα με όλα (το επιχείρημα όσο πιο απλό, τόσο πιο καλό έχει μεγάλη βάση), είτε έχετε να προτείνετε κάτι εσείς (υπάρχουν βέβαια αρκετές ιδέες που "απορρίφθηκαν" σε πρώτη φάση τουλάχιστον), πείτε το! Όσο περισσότερες γνώμες, τόσο το καλύτερο...
man10
Moυ αρεσε η ιδεα για υποχρεωτικο αριθμο Ελληνων παικτων,μαλλον 5 θα ελεγα...3 ειναι ελαχιστοι...
Καλο και αυτο με τους νεαρους παικτες,που καθε ομαδα θα πρεπει υποχρεωτικα να εχει 2.
Προτεινω η ηλικια-οριο να ειναι οι γεννηθεντες το 1986.

Τι αλλο...
Α,να ρωτησω και κατι...
Ο διαχωρισμος,πως γινοταν περυσι???
Ανα θεση?Δηλαδη,P.G,S.G,S.F και λοιπα,η γινοταν με guards,forwards και center?

Επισης καλη ιδεα θα ηταν να υπαρχει σε καθε ομαδα υποχρεωτικα και ενας παικτης απο Α2?
Ε?Καλο δεν ειναι? smile.gif
thrylos7
QUOTE
Προτεινω η ηλικια-οριο να ειναι οι γεννηθεντες το 1986.

Εφόσον κάποιος είναι 21 και κάτω, το όριο είναι μέχρι τους τελευταίους μήνες του 1985... Οπότε πάνω κάτω το ίδιο.

QUOTE
Επισης καλη ιδεα θα ηταν να υπαρχει σε καθε ομαδα υποχρεωτικα και ενας παικτης απο Α2?
Ε?Καλο δεν ειναι?

Δε νομίζω... Για πολλούς λόγους!

Η κάθε ομάδα αποτελείται από 2 πλέι μέικερς, 4 περιφερειακούς και 4 ψηλούς.

Οι οδηγίες του παιχνιδιού βρίσκονται εδώ:
http://www.basketforum.gr/forum/index.php?showtopic=1887
Jimar
εμενα μου αρεσε οπως ηταν περυσι.

οι παικτες δεν ειναι πολλοι στο πρωταθλημα αρα τρεις δωδεκαδες μου φαινονται πολλες , μιας και παρα πολλες ομαδες θα ειναι ιδιες

2 δεκαδες μου φαινεται αρκετα καλυτερο.

5 ελληνες ειναι πολλοι , καλυτερα 3-4 με 1-2 απο αυτους νεαρο
Gravedigger
QUOTE(Jimar @ Sep 7 2007, 02:17 ) *
εμενα μου αρεσε οπως ηταν περυσι.

οι παικτες δεν ειναι πολλοι στο πρωταθλημα αρα τρεις δωδεκαδες μου φαινονται πολλες , μιας και παρα πολλες ομαδες θα ειναι ιδιες

2 δεκαδες μου φαινεται αρκετα καλυτερο.

5 ελληνες ειναι πολλοι , καλυτερα 3-4 με 1-2 απο αυτους νεαρο

Συμφωνώ με τον Jimar σε όλα!Και οι Έλληνες είναι πολλοί και οι 3 12άδες μου φαίνονται πολλές...
thrylos7
Εφόσον υπάρχει 10άδα, τουλάχιστον 3 θα είναι οι Έλληνες στην ομάδα και όχι 5 και (βάσει των παραπάνω) κανένας (υποχρεωτικά) νεαρός.
Anaz
Kι εγω, αν κ μ'αρεσουν σαν προτασεις,θεωρω οτι δεν θα κανουν καλο στο παιχνιδι λόγω της περιορισμενης αγορας.Αν μιλουσαμε για Ευρωλιγκα,ναι.. Το μονο που θα προτεινα εγω ειναι ο καθε χρηστης να εχει 2 ομαδες.
geosider
η ιδέα για 12 πάικτες 10+2 μου αρέσει αρκετά, αφού έτσι θα μαθαίνουμε και θα ασχολούμαστε και με τους νέους έλληνες όπως και η υποχρεωτική πέντε έλληνες, (μαζί με τους νέους θα είναι 7; ή οι νέοι δεν μετράνεwink.gif

αυτό που δεν μου αρέσει καθόλου είναι οι τρεις ομάδες, νομίζω ότι ο καθένας πρέπει να έχει μία ομάδα και να διαχειρίζεται αυτήν και μόνο.

επίσης μια ιδέα με κάποιο δώρο για τους νικητές πώς θα σας φαινόταν;
thrylos7
Οι νέοι συμπεριλαμβάνονται σ' αυτούς... Χωρίς τους νέους, η ιδέα "γίνεται" 3 Έλληνες στους 10 παίκτες.

Κατά πάσα πιθανότητα θα υπάρξει κάποιο δώρο... Λεπτομέρειες αργότερα (η έναρξη του παιχνιδιού μάλλον είναι το συντομότερο)...
dizzy_fingers
Τί λέτε, λοιπόν, για μία ομάδα ο καθένας και 12 παίχτες με τους περιορισμούς που ανέφερε ο Νότης (ξένοι, έλληνες, U21)?

Για το δώρο geosider, δεν έχουμε αποφασίσει ακόμα, αλλά δε σας κρύβουμε ότι τα "κονδύλια" που έχουμε μαζέψει από τα Google Ads, είναι γενναιόδωρα.

Θα ήθελα να ακούσω μερικές γνώμες ωστόσο για το τί θα θέλατε να δωθεί 39.gif....
geosider
QUOTE(dizzy_fingers @ Sep 7 2007, 15:45 ) *
Τί λέτε, λοιπόν, για μία ομάδα ο καθένας και 12 παίχτες με τους περιορισμούς που ανέφερε ο Νότης (ξένοι, έλληνες, U21)?
Για το δώρο geosider, δεν έχουμε αποφασίσει ακόμα, αλλά δε σας κρύβουμε ότι τα "κονδύλια" που έχουμε μαζέψει από τα Google Ads, είναι γενναιόδωρα.

Θα ήθελα να ακούσω μερικές γνώμες ωστόσο για το τί θα θέλατε να δωθεί 39.gif....

συμφωνώ απόλυτα με την προτασή σου αυτή

εγώ προσωπικά νομίζω σαν δώρο ωραία ιδέα θα ήταν κάποια dvd με σπάνιους αγώνες ή κάτι τέτοιο
ας πούμε 3 αγώνες για τον πρώτο
δύο για τον δέυτερο
και έναν για τον τρίτο

βέβαια το πρόβλημα είναι που θα τα βρείτε- βρούμε αυτά
ή ακόμα κάποια δωροεπιταγή από ένα κατάστημα αθλητικών ειδών που θα μπορούσε να διαφημίζετε στο φόρουμ
τί λέτε;
dizzy_fingers
QUOTE(geosider @ Sep 7 2007, 18:51 ) *
εγώ προσωπικά νομίζω σαν δώρο ωραία ιδέα θα ήταν κάποια dvd με σπάνιους αγώνες ή κάτι τέτοιο

Τόσο ολιγαρκής είσαι? biggrin.gif

Να σου δώσω να καταλάβεις, είμαστε σε δυνατότητα να πάρουμε 1 πολύ καλή μπάλα μπάσκετ στον νικητή. wink.gif


Εντάξει, δε θέλω να σας δημιουργήσω προσδοκίες χωρίς λόγο, αλλά ένα dvd με αγώνα που μπορούμε κάλλιστα να κατεβάσουμε από τον...."θείο" rolleyes.gif είναι κάτι πολύ λιγότερο από αυτό που σας αξίζει.

Αυτό που θέλω να αποφασίσω και θα ήθελα τη γνώμη σας, είναι αν προτιμάτε να βραβεύουμε με μικρά βραβεία κατά τη διάρκεια της σεζόν (για παράδειγμα, ένα βραβείο για τον πρώτο σε κάθε 1/4 της σεζόν) ή με ένα μεγάλο βραβείο για τον νικητή ολόκληρης της σεζόν.

Πείτε κι άλλοι τη γνώμη σας παιδιά.
sihainas
Πρόταση μου είναι το δώρο να μην είναι μία...πολύ καλή μπάλα...γιατί τον καημένο που θα την κερδίσει θα τον πρήζετε να την φέρνει στα μιτινγκς tongue.gif

Anyway. Κατ'αρχάς καλό θα ήταν να υπάρχουν δώρα για τους 3 πρώτους αφού το επιτρέπουν τα οικονομικά... μία καλή ιδέα θα ήταν το ένα από αυτά να ήταν ένα εισητήριο για κάποιον από τους τελικούς (αν υπάρχει δυνατότητα να βρεθεί φυσικά) μια ακόμα ωραία ιδέα θα ήταν φανέλα κάποιου παίχτη της επιλογής του νικήτη και μετά θα μπορούσες να βγάλεις και κανα αναμνηστικό μπλουζάκι baskteforum.. Α και κανά μετάλιο αν μπορείς να φτιάξεις πλάκα θα χε...


Όσον αφορά τις λειτουργικές αλλαγές συμφωνώ κι εγώ για τις 12άδες με τους 2 νέους όπως επίσης και στο ότι θα ήταν καλύτερα ο καθένας να έχει 1 ομάδα μόνο.
dizzy_fingers
QUOTE(sihainas @ Sep 7 2007, 20:31 ) *
Anyway. Κατ'αρχάς καλό θα ήταν να υπάρχουν δώρα για τους 3 πρώτους αφού το επιτρέπουν τα οικονομικά... μία καλή ιδέα θα ήταν το ένα από αυτά να ήταν ένα εισητήριο για κάποιον από τους τελικούς (αν υπάρχει δυνατότητα να βρεθεί φυσικά) μια ακόμα ωραία ιδέα θα ήταν φανέλα κάποιου παίχτη της επιλογής του νικήτη και μετά θα μπορούσες να βγάλεις και κανα αναμνηστικό μπλουζάκι baskteforum.. Α και κανά μετάλιο αν μπορείς να φτιάξεις πλάκα θα χε...

Λες δηλαδή να δώσουμε στους 3 πρώτους όλης της χρονιάς κι όχι στους πρώτους για κάθε, πχ, τέταρτο της σεζόν?

Το εισιτήριο των τελικών είναι και εύκολο και οικονομικό, ωστόσο τίθεται θέμα απόστασης. Καλά να κερδίσει ένας αθηναίος (αν έχουμε τελικό στην αττική) αλλά αν το κερδίσει κάποιος από θεσσαλονίκη, ξάνθη, ρόδο?

Η φανέλα μου αρέσει σαν ιδέα.

Τα μπλουζάκια δε θα βγουν μόνο ως δώρα wink.gif.
sihainas
χμ...στο θέμα της απόστασης έχεις δίκιο... θα μπορούσες να του βάλεις και εισητήρια και διανομή αλλά αυτό μάλλον ξεπερνάει το budget tongue.gif

Λοιπόν αυτό για κάθε 1/4 της σαιζόν... δεν μου ακούγεται καλα... ωραίο θα ήταν να βγαίνει 1 πρωταθλητής χειμώνα και άλλοι 3 στο τέλος (συνολικά 4 και εδώ δηλαδή)
k_sal_15
stypid.gif Καλύτερα πρωταθλητής χειμώνα και πρωταθλητής στο τέλος της σαιζόν παρά κάθε τέταρτο της σαιζόν. Οι σκέψεις για τα δώρα με αφήνουν απόλυτα ικανοποιημένο!
dizzy_fingers
Ο λόγος που προτείνουμε το 1/4 είναι για να δώσουμε ένα κίνητρο σε όσους καθυστερήσουν να έρθουν, για να συμμετάσχουν στο παιχνίδι.
Αν είναι να βγάζουμε έναν πρωταθλητή χειμώνα κι έναν στο τέλος της σεζόν, τότε δε θα υπήρχε αυτό το κίνητρο καθώς κάποιος που θα γραφόταν τον Γενάρη δε θα μπορούσε να κερδίσει τίποτα.

Μία άλλη σκέψη που έκανα ήταν μήπως βγάλουμε 1 πρωταθλητή πρώτου γύρου, 1 του δεύτερου γύρου και 1 για το συνολικό.

Συνολικά 3 νικητές.
Πώς σας ακούγεται?
geosider
QUOTE(dizzy_fingers @ Sep 7 2007, 18:53 ) *
Ο λόγος που προτείνουμε το 1/4 είναι για να δώσουμε ένα κίνητρο σε όσους καθυστερήσουν να έρθουν, για να συμμετάσχουν στο παιχνίδι.
Αν είναι να βγάζουμε έναν πρωταθλητή χειμώνα κι έναν στο τέλος της σεζόν, τότε δε θα υπήρχε αυτό το κίνητρο καθώς κάποιος που θα γραφόταν τον Γενάρη δε θα μπορούσε να κερδίσει τίποτα.

Μία άλλη σκέψη που έκανα ήταν μήπως βγάλουμε 1 πρωταθλητή πρώτου γύρου, 1 του δεύτερου γύρου και 1 για το συνολικό.

Συνολικά 3 νικητές.
Πώς σας ακούγεται?

αυτό που είπατε για μία φανέλλα σαν δώρο επίσης μου ακούγεται πολύ καλό
με την basketweek τί έγινε; τελικά έκλεισε; νομίζω μία καλή συμφωνία θα ήταν όπως και πέρσι δωρεάν συνδρομή για έναν χρόνο, αν έκλεισε αυτή μήπως θα έπρεπε να κάνετε μία κρούση στο all star basket΄
ακόμη γιατί δεν βάζετε όπως είπα χθες και καμιά διαφήμιση στο site από καταστήματα, περιοδικά, εφημερίδες για να βγεί μία ακόμη πηγή εσόδων;


τώρα για τους πολλούς νικητές (3),

1)το δώρο του τελικού νικητή πρέπει να είναι πολύ καλύτερο από των άλλων δύο νικητών (χειμώνα και μέσο όρο) αλλά θα πρέπει να κερδίσει κάτι και ο τελικός 2ος και ο 3ος στην λήξη του παιχνιδιού

2)επίσης, για κάποιον που μπορεί να καθυστερήσει να γραφτεί για να παίξει, θα έλεγα να βγάλουμε έναν νικητή με μέσο όρο βαθμολογίας αλλά με μίνιμουμ 5 αγωνιστικές συμμετοχής

3) και φυσικά έναν πρωταθλητή χειμώνα στην 13η αγωνιστική

πως σας φαίνονται αυτά;


α και dizzy finger που κολάει το εμότικον που ξεκαρδίζεσαι στα γέλια στην υπογραφή σου blink.gif
dizzy_fingers
Κλίκαρέ το και θα δεις biggrin.gif.


1) Το ότι το δώρο του τελικού νικητή πρέπει να είναι καλύτερο, είναι δεδομένο. Για τον τελικό 2ο-3ο θα δείξει.
Άλλωστε, ένας από αυτούς μπορεί να είναι και νικητής 1ου ή 2ου γύρου.

2) Ο μέσος όρος ακόμα και με ένα μίνιμουμ συμμετοχών, είχε αποκλειστεί από πέρσυ λόγω της διαφοράς ευκολίας με την οποία επιτυγχάνεις υψηλό σκορ στις επόμενες αγωνιστικές.

3) Μέσα.
geosider
QUOTE(dizzy_fingers @ Sep 8 2007, 13:19 ) *
Κλίκαρέ το και θα δεις biggrin.gif.

24.gif 24.gif 24.gif
ρε το παλικάρι....
Anaz
QUOTE
Μία άλλη σκέψη που έκανα ήταν μήπως βγάλουμε 1 πρωταθλητή πρώτου γύρου, 1 του δεύτερου γύρου και 1 για το συνολικό.

Συνολικά 3 νικητές.
Πώς σας ακούγεται?
Καλη!Kane tους τελικους νικητες 3 ομως.Δηλαδη στο συνολικο να παιρνουν δωρο(εστω συμβολικο) κ οι 2ος-3ος!

Οσων αφορα την συσταση της ομαδας,συμφωνω με τον περιορισμο ξενων αλλα δεν θεωρω χρηστικο αυτο με τους under21..Η λιστα ειναι παρα πολυ μικρη..! επισης τιθεται ζητημα με τις αλλαγες αν μιλαμε για 12αδα..Τουλαχιστον στους πρωτους αγωνες κ ισως κ μετα τα χριστουγεννα σε καποιες αγωνιστικες στον 2ο γυρο θα πρεπει να γινουν 4.
thrylos7
Διάβασες ολόκληρο το πρώτο ποστ; tongue.gif

Αμφιβάλλω αν το' χει κάνει έστω κι ένας...
Anaz
κι ομως!εγω το διαβασα! tongue.gif απλα επισημανα οτι συμφωνω με αυτο που λες κ προσθεσα οτι ειναι πολυ σημαντικο να γινει ιδιαιτερα (και) στην αρχη του πρωταθληματος. biggrin.gif wink.gif
thrylos7
Αναφερόμουν και στους παίκτες U21.. Είναι συνολικά γύρω στους 20 κι αυτοί που υπολογίζεται να έχουν ενεργό ρόλο στις ομάδες τους, είναι 5-6... Δεν είναι πολλοί, όμως νομίζω πως για 2 μόνο θέσεις γίνεται καλό παιχνίδι... Εξάλλου, θα υπάρχουν και δύο διαφορετικές προσεγγίσεις... καθώς αν πάρεις κάποιον από τους καλύτερους αυτής της κατηγορίας, ίσως δεν έχεις αρκετά credits (ή ευρώ; ) για ν' αγοράσεις κάποιον άλλο παίκτη, από την κλασική 10άδα..
Πέραν τούτου, αυτό για το οποίο πιστεύω πως δεν είναι μη χρηστικό, είναι πως οι παίκτες αυτοί προστίθενται στην κλασική δεκάδα και δεν αλλάζει κάτι μέσα σ' αυτή*, όπως πχ στην περίπτωση του περιορισμού των ξένων.
Τώρα για το αν είναι χρηστικό, νομίζω πως είναι, "προσθέτει", όχι ιδιαίτερα πάντως.

*Ασφαλώς, κάποιος θα μπορεί να έχει και παραπάνω από δύο παίκτες U21 αν το επιλέξει.

Περιμένουμε βέβαια κι άλλες γνώμες...

Για τις αλλαγές, ναι, στον πρώτο γύρο (μόνο στην περίπτωση ύπαρξης 12άδας ασφαλώς), θα υπάρχουν 4 αλλαγές, στις περισσότερες αγωνιστικές. Στο δεύτερο 3,5...
sarounas
υπάρχει σκέψη να πάρει μια καλή μπάλα ο νικητής; μ' αρέσει αυτό 69.gif

λοιπόν,
καλά μου φαίνονται,

-οι 5/12 έλληνες, όχι περισσότεροι ή λιγότεροι
-οι δύο πιτσιρικάδες
-τα 5000000 credits

δεν μου αρέσει καθόλου

-παραπάνω από μία ομάδα για κάθε χρήστη



είμαι πολύ θετικός,
-στο να υπάρχουν 3 νικητές (α γύρος, β γύρος, σύνολο)
-και στις 4 αλλαγές που θα το κάνουν πιο αμφίροπο εξ' άλλου νομίζω αυτό επιβάλλεται αν οι παίκτες γίνουν 12
thrylos7
Όλες οι γνώμες πάνω κάτω συμφωνούν και διαφωνούν στα ίδια πράγματα... Οπότε, προχωράμε!
dizzy_fingers
Η κυβέρνηση του basketforum άκουσε το λαό και έλαβε την εντολή να συνεχίσει τις μεταρυθμίσεις.

Σας ευχαριστούμε Ελληνίδες και Έλληνες.





















banana.gif
Anaz
QUOTE
οι 5/12 έλληνες, όχι περισσότεροι ή λιγότεροι
Ούτε περισσότεροι?? ohmy.gif Νομιζω οτι ο περιορισμος πρεπει να αφορα τους ξενους κ μόνο ως προς τον μεγιστο αριθμο τους.
Περιοριζεται η δυνατοτητα διαμορφωσης της ομαδας οσο αυξάνονται οι περιορισμοι κ αυτο σημαινει μικροτερος ανταγωνισμος κ περισσοτερο ομοιες ομαδες.
Δηλαδη μιλαμε για ΜΑΧ 7 ξενους, ΜΙΝ 5(3+2) Ελληνες. Ας μη φιξαρουμε τοσο τις επιλογες.. rolleyes.gif

Επισης εφόσον αυξάνoνται οι παιχτες σε 12,δεν πρέπει να αυξηθουν κ τα credits?
thrylos7
Προφανώς εννοούσε σαν περιορισμός (πχ να ήταν 6 αναγκαστικά, αντί για 5).. εννοείται ότι ο αριθμός των Ελλήνων παικτών σε μια ομάδα θα είναι >=5, όπως και των νεαρών >=2.

Τα credits θ' αυξηθούν, αλλά όχι θεαματικά ασφαλώς (ούτε αναλογικά).
basketaris
Ποτε αρχιζει, παιδια, το φετινο? Ποτε, δηλαδη, μπορουμε να επιλεξουμε παικτες?
Το περυσινο το προλαβα απο τη μεση, οποτε φετος θελω να ειμαι ετοιμος... smile.gif
thrylos7
Έχασες το καλύτερο δηλαδή... tongue.gif

Λίγο πριν την έναρξη, χοντρά χοντρά 5 ημέρες πριν.. Τώρα αν γίνουν 7 ακόμη καλύτερα.

Ο λόγος γι' αυτό είναι ότι δεν πρέπει να "χάσουμε" τα φιλικά των ομάδων, ούτως ώστε να γίνει η καλύτερη δυνατή αξιολόγηση των παικτών.
nash
Συγγνωμη που ξανακανω την ιδια ερωτηση, αλλα επειδη πλησιαζει ο καιρος, ποτε θα ειναι ετοιμο το παιχνιδι για την νεα σεζον?
dizzy_fingers
Πάνω στην προετοιμασία μας έπιασες biggrin.gif(αυτή τη στιγμή μιλάω με τον thrylo7 στο msn biggrin.gif)

Μέσα στη βδομάδα θα μπορείτε να φτιάξετε τις ομάδες σας.
sarounas
QUOTE(nash @ Oct 13 2007, 13:19 ) *
Συγγνωμη που ξανακανω την ιδια ερωτηση, αλλα επειδη πλησιαζει ο καιρος, ποτε θα ειναι ετοιμο το παιχνιδι για την νεα σεζον?

βιάζεσαι να κερδίσεις και φέτος; blink.gif
πάντως και 'γω εδώ θα είμαι, με μοναδικό στόχο να πάω καλύτερα από πέρσι wink.gif
άρα επιτυχία θα 'ναι μόνο αν σε εκθρονίσω 69.gif icon_drunk.gif icon_wave.gif
Anaz
θα εκθρονιστειτε κι οι δυο φετος! shot.gif
thrylos7
Παιδιά, μην το ψάχνετε... Πριν καν ξεκινήσει το παιχνίδι ξέρουμε ποιος θα είναι ο νικητής... rolleyes.gif

(με τη σειρά πάνε οι ...προγραμματικές δηλώσεις! geosider it's your turn.. biggrin.gif )
geosider
QUOTE(thrylos7 @ Oct 13 2007, 14:41 ) *
Παιδιά, μην το ψάχνετε... Πριν καν ξεκινήσει το παιχνίδι ξέρουμε ποιος θα είναι ο νικητής... rolleyes.gif

(με τη σειρά πάνε οι ...προγραμματικές δηλώσεις! geosider it's your turn.. biggrin.gif )

είναι αυτό που λένε "..(πόσοι άραγε ; ) γαιδάροι μαλώνανε σε ξένο αχυρώνα" blech.gif
πέρσι λόγο ατυχιών μου και μόνο -επειδή έμεινα απών 1 μήνα- χαρήκατε όσοι χαρήκατε blech.gif

μία λειτουργική ερώτηση σχετικά με το παιχνίδι: τελικά θα παίρνουμε από δύο μικρούς; και από ποια χρονολογία και πάνω πρέπει να έχουν γεννηθεί για να μετράνε ως μικροί;
thrylos7
Πρέπει να είναι 21 και κάτω... Άρα σ' αυτούς περιλαμβάνονται όσοι έχουν γεννηθεί από το Νοέμβριο του '85 κι έπειτα...

Τώρα το αν οι προτεινόμενες αλλαγές υλοποιηθούν, δεν είναι καθόλου σίγουρο, αφού ο χρόνος μας πιέζει πολύ.. Ίσως και σήμερα το βράδυ ακόμα να ξέρουμε τι μέλλει γενέσθαι.

Όπως και να' χει, οι τιμές των παικτών θα γίνουν γνωστές είτε αύριο, είτε, στη χειρότερη περίπτωση την Τρίτη.
nash
QUOTE
Πρέπει να είναι 21 και κάτω... Άρα σ' αυτούς περιλαμβάνονται όσοι έχουν γεννηθεί από το Νοέμβριο του '85 κι έπειτα...

Μηπως θα ηταν καλυτερα να λεγαμε, αν τελικα τεθει σε ισχύ αυτος ο περιορισμος, αυτοί που ειναι γεννημενοι απο το 1986 κ μετα? Για να μην ψαχνουμε να βρουμε γενεθλια δηλαδη...

Γνωμη μου παντως ειναι να μην υπαρχει τέτοιος περιορισμος μιας και οι επιλογες ειναι περιορισμενες. Και εξηγώ:

Με μια προχειρη ματια παίρνοντας μια μια τις ομαδες εχουμε:
Γεννημενοι απο το 86 κ μετα:
ΠΑΟ:Κανενας
Ολυμπιακος:Τεοντοσιτς
Αρης:Τσαιρελης
Πανιωνιος:Σακοτα,Κατιακος
Πανελληνιος:Παππας
Ολυμπια:Τριχοπουλος,Καραβασανης, Θεοδωρακος, Νεοφυτιδης
Ολυμπιαδα:Θεοδωρακος. Ειναι και 2-3 ακομη που δεν θυμαμαι ονοματα
Μαρουσι:Νοεας, Τουτζιαρακης(?)
ΑΕΛ:Κανενας?
Αιγαλεω:Λολας
Κολοσσος:Κανενας
Ρεθυμνο:Κανενας
ΑΕΚ:Κανενας
ΠΑΟΚ:Βεργινης, Βασιλειου, Γιαννοπουλος

Συνολο:16 παικτες. Αντε να ξεχασα κ μερικους εχουμε συνολο 20 παικτες. Απο αυτους να εχουν ρολο στην ομαδα τους το πολυ 4-5. Οποτε οι επιλογες ειναι περιορισμενες κ λογικα θα καταληξουμε να εχουμε ολοι τους ιδιους παικτες αρα δεν εχει κ πολυ νοημα νομιζω.
thrylos7
Πράγματι έτσι είναι τα δεδομένα και το έχουμε αναφέρει (όχι τόσο αναλυτικά βέβαια)... Οι 4-5 παίκτες όμως μπορούν να παίξουν κάποιο ρόλο (και να μην έχουν όλοι τους ίδιους), αφενός γιατί θα υπάρχει μεγαλύτερη ευχέρεια αλλαγών (άρα θα έχει περισσότερη σημασία και ο αντίπαλος, για να δει κάποιος ποιον παίκτη να κρατήσει/αγοράσει/πουλήσει), αφετέρου, διότι ο Τεόντοσιτς, ως μη Έλληνας δε συμμετέχει σ' αυτή την κατηγορία (εκτός αν βρεθεί ένας εύκολος προγραμματιστικός τρόπος). Έτσι, η περίπτωση να έχουν όλοι τον Τεόντοσιτς και να "παίζει" ο άλλος παίκτης δεν υπάρχει...

Ασφαλώς, δεν είναι κάτι ιδιαίτερο αυτή η αλλαγή, ούτε αναβαθμίζει το παιχνίδι σε τόσο μεγάλο βαθμό.
Το ποτήρι είναι γεμάτο μέχρι τη μέση... wink.gif

Αν και μάλλον σε θεωρητικό επίπεδο μιλάμε τώρα ούτως ή άλλως... smile.gif
dizzy_fingers
Σωστός ο προβληματισμός του Nash.

Πέρα από αυτό πάντως, λόγω έλλειψης χρόνου (το ξέρω, φθηνή δικαιολογία, αλλά και τόσο αληθινή... ) δε θα γίνουν οι αλλαγές φέτος.

Ίσως σκεφτούμε κάτι από το 2ο γύρο αλλά το αφήνουμε για τώρα.

Το παιχνίδι παραμένει ως έχει και στις προσεχείς 2-3 μέρες θα είναι έτοιμοι και οι παίχτες.


Όσο για τα δώρα, οι νικητές:
- ένας του 1ου γύρου
- ένας του 2ου γύρου (να έχουν και κίνητρο όσοι έρθουν καθυστερημένα)
- οι 3 πρώτοι όλου του πρωταθλήματος

θα πάρουν από μία μπάλα μπάσκετ.
Το πόσο καλή θα είναι....έχω ανοίξει τόπικ στο οτιδήποτε για το μπάσκετ, για όσους δεν το καταλάβατε ακόμα biggrin.gif.


Ασφαλώς, ο πρώτος νικητής του παιχνιδιού θα πάρει ένα ακόμα δώρο, ωστόσο δεν το έχουμε αποφασίσει ακόμα.
Λογικά θα το ανακοινώσουμε στην πορεία του παιχνιδιού.

Θα ακολουθήσουν κι επίσημες ανακοινώσεις σύντομα wink.gif.
PanosIlio
Δεν δουλεύει ακόμα ε? Error πετάει στη βάση tongue.gif
dizzy_fingers
Πού βγάζει error?
Αν εννοείτε για τις βαθμολογίες, μη δίνετε βάση, είναι μέχρι να περαστεί η πρώτη αγωνιστική.

Οπότε, ξεκινάτε αβέρτα!!!!! (σύντομα θα βγουν κι ανακοινώσεις)


Αυτή τη χρονιά είναι λίγο πιο εύκολα τα πράγματα στο θέμα της αγοράς, καθώς πλέον δε χρειάζεται να μπαίνετε στην καρτέλα του παίχτη και να πατήσετε από εκεί το κουμπί buy, αλλά υπάρχει ήδη κουμπάκι στη λίστα δίπλα από το όνομά του.

Επίσης, όσοι παίχτες κοστίζουν περισσότερο από τα credits που έχετε, εμφανίζονται με γκρι φόντο. Θα σας διευκολύνει στις επόμενες αγωνιστικές, όταν θα σφίξουν οι τσέπες biggrin.gif.


Ακόμα, πάντως, δεν είναι αυτή η τελική μορφή, σχεδιαστικά, του παιχνιδιού.
Θα γίνονται μικρές αλλαγές από δω κι εκεί κάθε τόσο.
PanosIlio
Admin μας, εγώ πριν από το προηγούμενο post που πήγα να δω τι παίζει στο Link για το παιχνίδι, μου ζήτησε να δώσω όνομα ομάδας, σκέφτηκα πως διαγράφτηκαν τα της περσινής σεζόν και πήγα να δώσω όνομα και μου δίνει αυτό το μνμ "Duplicate entry '2' for key 1" tongue.gif

Κάνω κάτι εγώ λάθος?
dizzy_fingers
Για κάνε μία δοκιμή τώρα.
dizzy_fingers
Nope, το δοκίμασα με άλλο account και δε δουλεύει.

Κατάλαβα τί φταίει αλλά πρέπει να πειράξω λίγο κώδικα για να φτιάξει, ωστόσο για να γίνει πρέπει να φτάσω σπίτι πρώτα.

Θα δω μήπως μπορέσω να το κάνω από δουλειά.
PanosIlio
Α οκ, κάνω edit όμως και λέγω τα email notifications καμιά φορά καθυστερούν... Αυτό το λέω όχι για κακό απλά ότι γίνεται...
dizzy_fingers
Δε σε κατάλαβα ακριβώς σε αυτό το τελευταίο ποστ είναι η αλήθεια 7.gif smile.gif.
PanosIlio
Απλά λέω, πχ για αυτό το post σου το notification στο email μου ήρθε αμέσως, άλλες φορές, όπως στα προηγούμενα 2 posts σου notification δεν έχω πάρει καθόλου.

Δεν λέω ότι φταίει το forum, μπορεί να φταίει το gmail μου και δεν το αναφέρω σαν κάτι που είναι λάθος και πρέπει να φτιαχτεί, απλά το λέω. smile.gif
dizzy_fingers
Έτοιμοι!!!

Το διόρθωσα το πρόβλημα, μπορείτε πλέον να μπαίνετε και να φτιάχνετε τις ομάδες σας smile.gif.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.