Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Mundobasket 2010 - Γ' ΟΜΙΛΟΣ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26
Andre_Iguodala
QUOTE(Anaz @ Sep 2 2010, 05:39 ) *
Nα κανω μια ερωτηση? Τη Γαλλια δηλαδη πιστευετε οτι την περνάμε??




Ετσι οπως παιζουμε κανεναν δεν παιρναμε...Κι επειδη δεν βλεπω να σοβαρευομαστε θα πω μαλλον οχι


ΥΓ:Καθομαι και σκεφτομαι οτι θα ηταν πολυ ωραιο να βγαλει καποιος μια αυτοβιογραφια οπως εκανε ο Κακιουζης πχ και να πει τι γινεται μεσα στην Εθνικη.Αμα βγαλει δηλαδη κανας Σοφο και δινει εξηγησεις για ολη του την καριερα θα γινει best-seller στην Ελλαδα(κατι που απο μονο του μαλλον ειναι τραγικο αλλα τελος παντων)
Air Kef
QUOTE
Nα κανω μια ερωτηση? Τη Γαλλια δηλαδη πιστευετε οτι την περνάμε??


Μιλάμε για τους αιώνιους πελάτες, μην λέμε κι ότι θέλουμε τώρα.

Την Λιθουανία όχι εύκολα εννοείται, την Γαλλία ναι λόγο ιστορίας. biggrin.gif

Hakeem
Θα είναι εξαιρετικό αστείο-τραγικό να παίξουμε για να χάσουμε, να βγούμε 3οι και το βράδυ η Νέα Ζηλανδία να κερδίσει τη Γαλλία και να στείλει τους Ισπανούς στη 2η θέση στην ισοβαθμία...
Quincy
QUOTE(Hakeem @ Sep 2 2010, 11:25 ) *
Θα είναι εξαιρετικό αστείο-τραγικό να παίξουμε για να χάσουμε, να βγούμε 3οι και το βράδυ η Νέα Ζηλανδία να κερδίσει τη Γαλλία και να στείλει τους Ισπανούς στη 2η θέση στην ισοβαθμία...



Μα έτσι κι αλλίως (αυτήν) την Ισπανία μπορούμε να την κοντράρουμε και να την κερδίσουμε. Την Αμερική δεν θέλουμε να βρούμε μπροστά μας
xristos_metal
Η Ισπανια γιατι παιρνει τη δευτερη θεση στην ισοβαθμια? Αφου εχασε απο τους γαλλουςμ αρα 3οι ειναι. Εμεισ τους αμερικανους θελουμε να αποφυγουμε. Αν μας κατσει η Ισπανια καλως.
apkat
Γιατι γινεται τριπλη ισοβαθμια..
nirvana
Για το σημερινό ματς, αν πράγματι θα θέλουν και οι δύο ομάδες να χάσουν, προτείνω το εξής:

Nα προσπαθούν και οι δύο ομάδες να βάλουν καλάθι στη δική τους μπασκέτα ―αυτοκαλάθια δηλαδή― (έτσι ώστε να προηγηθεί η αντίπαλη ομάδα στο σκορ) και η άλλη ομάδα να παίζει άμυνα στο καλάθι του αντιπάλου ώστε να αποτρέπει τα αυτοκαλάθια.

Tρομαχτική λύση και δίκαιη

:-) :-)
benchwarmer
Αντιγραφω απο το τοπικ του Δ ομιλου:

QUOTE(benchwarmer @ Sep 2 2010, 10:49 ) *
Πολυ ενδιαφερον ομως θα εχει η περιπτωση (δυσκολο μεν αλλα οχι απιθανο) να κερδισουν οι Νεοζηλανδοι τους Γαλλους, το οποιο σε συνδυασμο με νικη της Ισπανιας επι του Καναδα, μας οδηγει σε τριπλη ισοβαθμια, οπου ηδη οι Ισπανοι ειναι στο +11 (+17 με Νεοζηλανδους, -6 με Γαλλους), οι Γαλλοι στο +6 και αφου σε αυτο το σεναριο χανουν απο τους Νεοζηλανδους θα πεσουν πιο κατω, και οι Νεοζηλανδοι στο -17, δηλαδη σε καμια περιπτωση δεν φτανουν στο +11 των Ισπανων. Σε αυτο το σεναριο δηλαδη οι Ισπανοι θα ειναι δευτεροι και θα παιξουν με τον χαμενο του Ελλαδα-Ρωσια και οχι με τον νικητη! Το κακο ομως του ολου σεναριου, ειναι οτι το ματς Γαλλια-Νεα Ζηλανδια γινεται μετα το δικο μας, επομενως δεν θα ξερουμε αν θα πρεπει να χασουμε η να κερδισουμε 40.gif
ZEUS
QUOTE(joi @ Sep 2 2010, 08:44 ) *
Πάνω κάτω συμφωνώ με αυτά που λες, αλλά ελπίζω να βάζεις και εμάς μέσα στους ανατολίτες. Η νοοτροπία μας δεν διαφέρει πολύ. Τρανό παράδειγμα το πανηγύρι του Ακρόπολις, για να μην πάω και πιο μακρια με τα τραγελαφικά του στίβου στους Ολυμπιακούς.


Δυστυχώς φίλε κι εμείς πήραμε μόνο τέτοια αρνητικά από τους Τούρκους. Σιγά να μην είχαν τίποτα θετικό να δώσουν πολιτισμικά σε μας. Ο πολιτισμός τους είναι ουσιαστικά ανύπαρκτος rolleyes.gif
KingCrimson
QUOTE(ZEUS @ Sep 2 2010, 14:38 ) *
Δυστυχώς φίλε κι εμείς πήραμε μόνο τέτοια αρνητικά από τους Τούρκους. Σιγά να μην είχαν τίποτα θετικό να δώσουν πολιτισμικά σε μας. Ο πολιτισμός τους είναι ουσιαστικά ανύπαρκτος rolleyes.gif


Στο πολιτισμικο συμφωνω και επαυξανω, ..αλλα στο μπασκετικο τουλαχιστο εμεις απο το 87 και μετα ειχαμε συνεχεια, αυτοι απο το 2001 και μετα, μονο το 2006 κατεβασαν μια συμπαθητικη ομαδα, σε γενικες γραμμες τιποτα! αρα υπερσπρωχτηκε τοτε η ομαδα τους
samba
QUOTE(ZEUS @ Sep 2 2010, 14:38 ) *
Δυστυχώς φίλε κι εμείς πήραμε μόνο τέτοια αρνητικά από τους Τούρκους. Σιγά να μην είχαν τίποτα θετικό να δώσουν πολιτισμικά σε μας. Ο πολιτισμός τους είναι ουσιαστικά ανύπαρκτος rolleyes.gif


φαντασου να χαν και πολιτισμο σα το δικο μας δηλαδη
μεχρι που θα τραγουδαγανε κι αυτοι τον υμνο μας rolleyes.gif

ελληναρες μου εσεις πολιτισμενοι

//εκτος κι αν καταλαβα εγω λαθος και το γραφες ειρωνικα,,
whoever81
"ΑΓΚΥΡΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ: ΣΠΥΡΟΣ ΚΑΒΑΛΙΕΡΑΤΟΣ


Δύο προβλήματα έχουν προκύψει στην Εθνική εν όψει της σημερινής αναμέτρησης με τη Ρωσία. Ο Αντώνης Φώτσης υπέστη διάστρεμμα και θα μείνει εκτός αποστολής το βράδυ, ενώ αμφίβολος είναι και ο Κώστας Καϊμακόγλου.



Ο Φώτσης υπέστη διάστρεμμα στην πρώτη μετατάρσιο φαλαγγική, υποβλήθηκε σε θεραπεία και δεν προπονήθηκε σήμερα το πρωί. Ο Κώστας Καϊμακόγλου ταλαιπωρείται από χθες από διαρροϊκό σύνδρομο, ενώ έχει μια κάκωση στο μετακάρπιο του δεξιού χεριού. Και οι δύο παίκτες, παρουσία του γιατρού της Εθνικής Ομάδας, Νίκου Κουκουλιά, θα υποβληθούν σε ακτινογραφία σήμερα. Ο Φώτσης θεωρείται σίγουρο ότι θα απουσιάσει από τη σημερινή αναμέτρηση."
άρθρο superbasket.gr

Ε ίμαρτον πια δηλαδή...τί περονόσπορος έχει πέσει...Ο Καϊμακόγλου και διάρροια και κάκωση! Σε λίγο θα εμφανιστούν και κρούσματα ερυθράς και ανεμοβλογιάς...
Manu7
QUOTE(whoever81 @ Sep 2 2010, 14:55 ) *
"ΑΓΚΥΡΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ: ΣΠΥΡΟΣ ΚΑΒΑΛΙΕΡΑΤΟΣ


Δύο προβλήματα έχουν προκύψει στην Εθνική εν όψει της σημερινής αναμέτρησης με τη Ρωσία. Ο Αντώνης Φώτσης υπέστη διάστρεμμα και θα μείνει εκτός αποστολής το βράδυ, ενώ αμφίβολος είναι και ο Κώστας Καϊμακόγλου.



Ο Φώτσης υπέστη διάστρεμμα στην πρώτη μετατάρσιο φαλαγγική, υποβλήθηκε σε θεραπεία και δεν προπονήθηκε σήμερα το πρωί. Ο Κώστας Καϊμακόγλου ταλαιπωρείται από χθες από διαρροϊκό σύνδρομο, ενώ έχει μια κάκωση στο μετακάρπιο του δεξιού χεριού. Και οι δύο παίκτες, παρουσία του γιατρού της Εθνικής Ομάδας, Νίκου Κουκουλιά, θα υποβληθούν σε ακτινογραφία σήμερα. Ο Φώτσης θεωρείται σίγουρο ότι θα απουσιάσει από τη σημερινή αναμέτρηση."
άρθρο superbasket.gr

Ε ίμαρτον πια δηλαδή...τί περονόσπορος έχει πέσει...Ο Καϊμακόγλου και διάρροια και κάκωση! Σε λίγο θα εμφανιστούν και κρούσματα ερυθράς και ανεμοβλογιάς...

Tυχαίο?Δεν νομίζω...tongue.gif
vonzuchter
Τελικα αν αποψε βιασουν παραφυσιν το αγαπημενο μου αθλημα Η ρωσσια με την Ελλαδα θα ξενερωσω αφανταστα. Ελπιζω να παιξουν για νικη blove.gif
leonkalf
Ποιος θα το φανταζόταν πως θα το βλέπαμε και αυτό στην Εθνική μας ομάδα. Μαντέψτε ποιος Ελληνας παίκτης έχει επιχειρήσει τα περισσότερα τρίποντα σε αυτούς τους τέσσερις πρώτους αγώνες στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα. Οχι, δεν είναι ο Βασίλης Σπανούλης. Όχι, δεν είναι ο Δημήτρης Διαμαντίδης. Είναι πολύ πιο ψηλός... Η σωστή απάντηση είναι ο Γιάννης Μπουρούσης. Ο σέντερ του Ολυμπιακού έχει πάρει 25 προσπάθειες (κάτι παραπάνω από μισή ντουζίνα σε κάθε αγώνα) κι έχει βρει το στόχο στα οκτώ (δύο μέσο όρο). Μιλάμε δηλαδή για ποσοστό 32%.

Ένα λιγότερο σουτ έχει ο Δημήτρης Διαμαντίδης (7/24 και ποσοστό 29,2%), ενώ ο Βασίλης Σπανούλης μετράει 10/21 (47,6%). Τέταρτος στις προσπάθειες έρχεται ο Νίκος Ζήσης με 6/18 (ήτοι 33,3%).

Έχουμε συνηθίσει τον Γιάννη Μπουρούση να σουτάρει από τα 6,25, αλλά αυτός το παράκανε... Σημειώστε πως σε ολόκληρη την περασμένη περίοδο με τον Ολυμπιακό μέτρησε 8/17 σε 17 αγώνες της Ευρωλίγκα και 6/30 σε 26 ματς του ελληνικού πρωταθλήματος.

Φαίνεται πως ο Γιόνας Καζλάουσκας του έχει τυφλή εμπιστοσύνη...


πηγή: basketblog.gr
Flash
Προλέπω κανένας guard μας να προσβάλλεται από ανεμοβλογιά και ένας ακόμη ψηλός από ελονοσία.
vonzuchter
QUOTE(Flash @ Sep 2 2010, 15:16 ) *
Προλέπω κανένας guard μας να προσβάλλεται από ανεμοβλογιά και και ένας ακόμη ψηλός από ελονοσία.

και εμενα πέρασε απο το μυαλό μου να είναι μούφα ο τραυματισμός αλλα δε νομίζω
Flash
QUOTE(vonzuchter @ Sep 2 2010, 13:18 ) *
και εμενα πέρασε απο το μυαλό μου να είναι μούφα ο τραυματισμός αλλα δε νομίζω


Ας το πω αλλιώς. Αν θέλαμε το παιχνίδι θα παίζανε κι οι δύο και δε νομίζω να τους βλέπαμε δραματικά επηρρεασμένους. Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια.
traveller
QUOTE(Flash @ Sep 2 2010, 12:25 ) *
Ας το πω αλλιώς. Αν θέλαμε το παιχνίδι θα παίζανε κι οι δύο και δε νομίζω να τους βλέπαμε δραματικά επηρρεασμένους. Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια.


δεν ξέρω τη βαρύτητα του τραυματισμού πάντως και οι κάμερες έδειξαν το Φώτση με παγοκύστη σε ΄κείνο τη σημείο του ποδιού, στο παιχνίδι με την Ακτή
Flash
QUOTE(traveller @ Sep 2 2010, 13:30 ) *
δεν ξέρω τη βαρύτητα του τραυματισμού πάντως και οι κάμερες έδειξαν το Φώτση με παγοκύστη σε ΄κείνο τη σημείο του ποδιού, στο παιχνίδι με την Ακτή


Η αλήθεια είναι πως αυτό δεν το πρόσεξα. Μακάρι ρε παίδες να είμαι υπερβολικά καχύποπτος. Γιατί είναι άλλο το να παίξεις ανόρεχτα και άλλο το να προσπαθείς να δημιουργήσεις εκ των προτέρων δικαιολογίες για μια εκούσια επικείμενη ήττα.
Play73
Μετά και την ανάγνωση και ορισμένων επισήμων στατιστικών ανά ομάδα από το site της FIBA για τους 4 πρώτους αγώνες (μας βοήθησε βέβαια στην καλύτερη εικόνα μας το παιχνίδι με CIV), κατάλαβα πλέον την τακτική του Καζλαουσκας για αυτό το τουρνουά.

Βάζουμε όσους περισσότερους πόντους μπορούμε στην επίθεση με ότι προσπάθεια θέλει ο καθένας(άναρχα ή μη) και θα μας κερδίσουν μόνο όσοι βάλουν περισσότερους από εμάς(δηλαδή βρεθούν σε πολύ καλή ημέρα εύστοχων προσπαθειών). Για την άμυνα μην πολυσκοτίζεστε.

Τρομάζω πόσους πόντους θα βάλουμε εάν σε ένα παιχνίδι τα ποσοστά μας είναι στο 45%-50%(βλ με Καναδούς).

Ωραία, ξεκούραστα και χαλαρά.

69.gif 69.gif 69.gif 69.gif 69.gif 69.gif
leonkalf
Ενδιαφέρουσα άποψη/τοποθέτηση του Γ.Σιγάλα.

Διαβάστε εδώ

Έχει και ιστορικά στοιχεία η συνέντευξη, για το τι έγινε τότε στο ματς με το Π. Ρίκο το 1994
AirNick
Εκτός από την ανεμοβλογιά και την ελονοσία υπάρχει και η χολέρα όπως λέει και ο Σώκρατες ... smiley.gif
AGORi
Ρε παιδιά αφού μπορεί η λιθουανία κι η Γαλία να κερδίζει τους Ισπανούς γιατί δε μπορούμε εμείς? Βέβαια μπορεί η Ισπανία να μην είναι στα καλά της αλλά και μεις άστα να πάνε. Αν παίζαμε σοβαρά με την Τουρκια την είχαμε για χάπι. Με προβλιματίζει η εικόνα της ομάδας. Εννοώ στα 3 πρώτα παιγχνίδια (το χθεσινο δεν το υπολογίζω καθώς οι αντιπαλοι ήταν τελείως άσχετοι) και δυστυχώς πιστεύω οτι και με την Γαλία να παίξουμε αν δεν σοβαρευτούμε θα αποκλειστούμε. Αν όμως παίξουμε σοβαρά και δεν φοβηθούμε μπορούμε και τους ισπανούς και τις ΗΠΑ. Η απουσια τν 2 παικτών σήμερα δεν είναι δικαιολογια για ήτα και νομίζω οτι και χωρίς αυτούς κερδίζουμε ανετα τη ρωσία
Stelios 12
QUOTE(vonzuchter @ Sep 2 2010, 15:12 ) *
Τελικα αν αποψε βιασουν παραφυσιν το αγαπημενο μου αθλημα Η ρωσσια με την Ελλαδα θα ξενερωσω αφανταστα. Ελπιζω να παιξουν για νικη blove.gif

Να βγούμε 2οι???ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ. Ας κατσουν να χασουν έτσι όπως τα κάνανε μπας και κανουν τίποτα καλό στη συνέχεια...πάμε για τη νίκη και τέτοια τα ακούω βερεσέ..αν ήταν να πηγαίναν με τη νίκη με την τουρκια και να μην έχαναν με κατεβασμένα χέρια...
EIMAI ARIANOS
QUOTE(Stelios 12 @ Sep 2 2010, 14:57 ) *
Να βγούμε 2οι???ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ. Ας κατσουν να χασουν έτσι όπως τα κάνανε μπας και κανουν τίποτα καλό στη συνέχεια...πάμε για τη νίκη και τέτοια τα ακούω βερεσέ..αν ήταν να πηγαίναν με τη νίκη με την τουρκια και να μην έχαναν με κατεβασμένα χέρια...


άλλο να τα ακούς βερεσέ και άλλο να τα διαβάζεις .... γιατί τα βερεσέ μια χαρά τα έχεις γραμμένα στην υπογραφή σου
Stelios 12
QUOTE(EIMAI ARIANOS @ Sep 2 2010, 16:10 ) *
άλλο να τα ακούς βερεσέ και άλλο να τα διαβάζεις .... γιατί τα βερεσέ μια χαρά τα έχεις γραμμένα στην υπογραφή σου


Αν έχεις τέτοια εμπιστοσύνη στις δυνατότητες αυτής της εθνικής με γεια σου..όταν δεις λίγο πιο ρεαλιστικά τα πράγματα θα καταλάβεις...
120
Κατι ασχετο κοιτωντας το ροστερ των denver ειδα το ονομα balkman και μου εκανε εντυπωση γιατι μου φανηκε ολιγον κρυαρι ο τυπακος.
ZEUS
QUOTE(KingCrimson @ Sep 2 2010, 14:44 ) *
Στο πολιτισμικο συμφωνω και επαυξανω, ..αλλα στο μπασκετικο τουλαχιστο εμεις απο το 87 και μετα ειχαμε συνεχεια, αυτοι απο το 2001 και μετα, μονο το 2006 κατεβασαν μια συμπαθητικη ομαδα, σε γενικες γραμμες τιποτα! αρα υπερσπρωχτηκε τοτε η ομαδα τους


Πάντως έχω πιό μεγάλη αγωνία οι Κινέζοι να νικήσουν τους Τούρκους καθαρά σήμερα, γιατί σαν ομάδα είναι ΣΑΦΩΣ καλύτεροι και τους αξίζει μια καλή πρόκριση. Έχουν να κάνουν επιλογή από 2 δις. λαό... η στατιστική λέει ότι είναι θέμα μόνο χρόνου μέχρι κι αυτοί να γίνουν παντοκρατορία.
Manu7
Tώρα μου ήρθε αυτό...

Λέτε να έχουμε σήμερα έλληνα Ντε Κολό? ohmy.gif tongue.gif

(Ψηφίζω Σόφο για σπάσιμο μετά τα χθεσινά tongue.gif)
EIMAI ARIANOS
QUOTE(Stelios 12 @ Sep 2 2010, 15:16 ) *
Αν έχεις τέτοια εμπιστοσύνη στις δυνατότητες αυτής της εθνικής με γεια σου..όταν δεις λίγο πιο ρεαλιστικά τα πράγματα θα καταλάβεις...


Tο θέμα δεν είναι να έχω εγώ εμπιστοσύνη στη εθνική. Το θέμα είναι οι παίκτες να έχουν ( ή να δείχνουν ότι έχουν ) εμπιστοσύνη στους εαυτούς τους και να μη κάνουν επιλογές αντιπαλου που δείχνει και έλλειψη εμπιστοσύνης και ηττοπάθεια.

Και τελοσπάντων η ομάδα μέσα σε όλα τα αλλα ( καkή οργάνωση εννοώ όχι ταλέντο ) φαίνεται να μην έχει και τσαγανό. Με τις ήττες μονο τσαγανό δε κανεις.

Όσο για αυτό το ρεαλιστικό χωράει πολύ κουβέντα . Ρεαλιστικότητα αν το δω, tote θα κάτσω σήμερα να δω ΜΠAΣΚΕΤ όχι παιχνίδια συμφερόντων.

Βεβαια ο "ρεαλιασμος" που υπονοείς είναι άλλος και είναι κυνήγι συμφέροντος έτσι δεν είναι ?? Και η βάση της σκέψης σου είναι να πάμε όσο πιο μακριά γίνετε και ας μην το αξίζουμε έτσι δεν είναι ??

E αυτός ο ρεαλισμός φιλε δε λέγεται "ρεαλιασμος" κάπως αλλιώς λέγεται και ας μερικοί τον έχουν βαφτίσει έτσι.
nikefalin
QUOTE(vonzuchter @ Sep 2 2010, 15:12 ) *
Τελικα αν αποψε βιασουν παραφυσιν το αγαπημενο μου αθλημα Η ρωσσια με την Ελλαδα θα ξενερωσω αφανταστα. Ελπιζω να παιξουν για νικη blove.gif


Το τουρνουά έχει "βιαστεί" από την fiba με τα εξ αρχής γνωστά σταυρώματα, άρα δίνει πεδίο δράσης σε όποιον θέλει να κερδίσει, να χάσει , να κάνει υπολογισμούς κλπ.
Θυμάστε πριν λίγα χρόνια στην Ευρωλίγκα εκείνο το Σιένα - Μπουντούσνοστ ?
Πιο τίμιο για όλους θα ήταν , εξαιρουμένης της φάσης των 16 οπού εκεί επιβραβεύεις τις θέσεις, στη συνέχεια να είχε κληρώσεις. Ούτε "ορισμοί" , ούτε παιχνιδάκια κλπ. Ας το στείλουμε στη νέα διοίκηση της fiba ( μιας και οι δικοί μας που ήταν εκεί ως τα τώρα δεν το κατάφεραν ούτε αυτό).

Σε μας ήταν γνωστό εδώ και μήνες πως η 2η θέση του ομίλου σε στέλνει πακέτο στους αμερικανούς στο παιχνίδι των 8. Οι δρόμοι που είχαμε για αυτό ήταν είτε η πρωτιά ( τι να κάνουμε δεν τα καταφέραμε) είτε η 3η και 4η θέση. Δεν βλεπω το λάθος στο να επιδιώξουμε την καλύτερη θέση μετά την πρώτη που δεν καταφέραμε. Από την άλλη δεν θα τα βάψω και μαύρα αν σήμερα νικήσουμε. Αυτά τα παιδιά έχουν πετύχει κάτι ασύλληπτο στον ελληνικό αθλητισμο, από το 2003 και μετά βρίσκονται από την 5η θέση και πάνω σε ότι διοργάνωση πήραν μέρος. Μόνο η άρση βαρών της γνωστής dream team και των γνωστών μεθόδων το πέτυχε με τόση διάρκεια. Οπότε και τον "δύσβατο" δρόμο να διαλέξουν ή να τους βγει , μαγκιά τους.
Ηρεμία χρειάζονται και μάλιστα πολύ περισσότερη φέτος με τα τεχνικά ζητήματα που έχουν προκύψει για όλους κι όχι ανάθεμα για ένα παιχνίδι με τη Ρωσσία σε φάση ομίλων.

CrossoverOnE
QUOTE(ZEUS @ Sep 2 2010, 16:38 ) *
Πάντως έχω πιό μεγάλη αγωνία οι Κινέζοι να νικήσουν τους Τούρκους καθαρά σήμερα, γιατί σαν ομάδα είναι ΣΑΦΩΣ καλύτεροι και τους αξίζει μια καλή πρόκριση. Έχουν να κάνουν επιλογή από 2 δις. λαό... η στατιστική λέει ότι είναι θέμα μόνο χρόνου μέχρι κι αυτοί να γίνουν παντοκρατορία.

Πρωτα πρεπει να χεις να φας...και μετα θα πας για μπασκετ....εχουν να επιλεξουν αναμεσα σε πολυ λιγοτερους απο 2 δις
KingCrimson
QUOTE(ZEUS @ Sep 2 2010, 16:38 ) *
Πάντως έχω πιό μεγάλη αγωνία οι Κινέζοι να νικήσουν τους Τούρκους καθαρά σήμερα, γιατί σαν ομάδα είναι ΣΑΦΩΣ καλύτεροι και τους αξίζει μια καλή πρόκριση. Έχουν να κάνουν επιλογή από 2 δις. λαό... η στατιστική λέει ότι είναι θέμα μόνο χρόνου μέχρι κι αυτοί να γίνουν παντοκρατορία.


Δε τα καταφερε χτες το Πουερτο-Ρικο, που εχει και παικτες που δε μασανε, θα τα καταφερουν οι κινεζοι? με τι πυγμη? παντως μπαλα ειναι και γυριζει ..αν βαλουν 30 τριποντα, ποτε δε ξερεις

Για τα στημενα, ισως πρεπει να αλλαξει το συστημα διεξαγωγης, με λιγοτερες ομαδες και διασταυρωσεις , ετσι και αλλιως και που επαιξε η Τυνησια και η Ιορδανια και το Ιραν τι εγινε?
nikefalin
και μιας οι Ακταίοι του Φιλντισιού ( όπως λέγεται στα τούρκικα η χώρα)είναι ήδη στο 19 - 10 μπροστά να πούμε πως αν το Πόρτο Ρικο χάσει πάμε σε 3πλη με ενδιαφέροντα νούμερα ...αν χάσει πάνω απο 6 περνά η Κίνα ενώ αν χάσει πάνω από 12 περνά η Ακτή.

τελος δεκαλέπτου 19 - 14 ..το πόρτο ρίκο έχει αδειάσει μπαταρίες μετά το χτεσινοβραδυνό, παίζουν οι ρεζέρβες...οι άλλοι ξεκουράστηκαν χτες με μας...πλάκα θα χει, εξάλλου οι πορτορικάνοι είναι ικανοί για τα πάντα όλα..
Pierce
QUOTE (KingCrimson @ Sep 2 2010, 16:54 ) *
Δε τα καταφερε χτες το Πουερτο-Ρικο, που εχει και παικτες που δε μασανε, θα τα καταφερουν οι κινεζοι? με τι πυγμη? παντως μπαλα ειναι και γυριζει ..αν βαλουν 30 τριποντα, ποτε δε ξερεις


Το οποιο Πορτο Ρικο εχει πουλησει την μπαλα τουλάχιστον 6-7 φορές και χάνει από την Ακτή 10-19 1 λεπτό πριν το δεκάλεπτο... (Εκπληκτικό άλει ουπ κάρφωμα για την ακτή πριν μερικές φάσεις)


εντιτ: 14-19 πρώτο δεκάλεπτο
Manu7
Εδώ να πω ότι ο Σκαριόλο ξεκουράζει τον Ναβάρο εντελώς ο οποίος είναι με πολιτικά στον πάγκο.
Παράλληλα ξεκουράζει γενικότερα τους βασικούς.
Αν δεν το κάνει και ο δικός μας σήμερα ανεξαρτήτου αποτελέσματος είναι εγκληματίας.
Johnaros
Εδώ που φτάσαμε, δεν μπορεί να το κάνει...
επαθα λαστιχο
QUOTE(ZEUS @ Sep 2 2010, 16:38 ) *
Πάντως έχω πιό μεγάλη αγωνία οι Κινέζοι να νικήσουν τους Τούρκους καθαρά σήμερα, γιατί σαν ομάδα είναι ΣΑΦΩΣ καλύτεροι και τους αξίζει μια καλή πρόκριση. Έχουν να κάνουν επιλογή από 2 δις. λαό... η στατιστική λέει ότι είναι θέμα μόνο χρόνου μέχρι κι αυτοί να γίνουν παντοκρατορία.

αδερφε και οι ινδοι εχουν να επιλεξουν απο ενα δις λαο,και η σχεση τους με τον αθλητισμο ειναι οση η δικη μου με τα εφαρμοσμενα μαθηματικα.δεν ειναι κριτηριο η ποσοτητα στον αθλητισμο.
η ουρουγουαη των 3,5 εκ εχει 14 κοπα αμερικα και 2 παγκοσμια κυπελλα.
η κροατια των 4 εκατομμυριων ειναι υπερδυναμη στο πολο και στο χαντμπολ,ενω και στο μπασκετ ειναι ιδιαιτερα ανταγωνιστικη
πρωταθλητρια ευρωπης στο πολο ειναι η ομαδα του μαυροβουνιου των 600 χιλιαδων κατοικων
τα παραδειγματα ειναι παρα πολλα και καταλαβαινεις οτι δεν εχει νοημα να συνεχισω να παραθετω smiley.gif
Manu7
QUOTE(Johnaros @ Sep 2 2010, 17:06 ) *
Εδώ που φτάσαμε, δεν μπορεί να το κάνει...

Γιατί?Έτσι και αλλιώς δεν καιγόμαστε για τη νίκη στην ουσία.
Ας ξεκουραστούν γενικά οι βασικοί και να παίξει κυρίως ο πάγκος.
Το έγραψα και εχτές.Βέβαια μάλλον δεν θα το κάνει γιατί είναι κολλημένος
και θα δούμε Σπανούλη και Μήτσο να παίζουν 35 λεπτά... ugly1.gif
120
Εμενα θα μου τη δωσει αν δω παλι σημερα στο αρχικο σχημα 3αρι το διαμαντιδη.
KingCrimson
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Sep 2 2010, 17:12 ) *
αδερφε και οι ινδοι εχουν να επιλεξουν απο ενα δις λαο,και η σχεση τους με τον αθλητισμο ειναι οση η δικη μου με τα εφαρμοσμενα μαθηματικα.δεν ειναι κριτηριο η ποσοτητα στον αθλητισμο.
η ουρουγουαη των 3,5 εκ εχει 14 κοπα αμερικα και 2 παγκοσμια κυπελλα.
η κροατια των 4 εκατομμυριων ειναι υπερδυναμη στο πολο και στο χαντμπολ,ενω και στο μπασκετ ειναι ιδιαιτερα ανταγωνιστικη
πρωταθλητρια ευρωπης στο πολο ειναι η ομαδα του μαυροβουνιου των 600 χιλιαδων κατοικων
τα παραδειγματα ειναι παρα πολλα και καταλαβαινεις οτι δεν εχει νοημα να συνεχισω να παραθετω smiley.gif


Το σκεπτικο σου ειναι λαθος, επειδη βασικο κριτιριο στον αθλητισμο ειναι η ποσοτητα! απλα σε καποια ομαδικα αθληματα μετα τη διασπαση του ανατολικου μπλοκ, προεκυψαν τα γνωστα μικρα κρατη, που κρατησαν το knowhow και τη παραδοση που ειχαν σε αυτα, παση θυσια, ως ενα ευκολο τροπο προβολης τους, αλλα ειμαστε εντελως εκτος topic
Kanzler
Με νικη σημερα εναντιον της Ρωσσιας η ομαδα μας κινδυνευει μεθαυριο κιολας να εχει αποκλειστει απο το Μουντομπασκετ. Σε αυτη την κατασταση που βρησκεται η Εθνικη δεν νομιζω να εχει τυχη με αντιπαλο την Ισπανια. Αλλα και να κερδισει την περιμενουν μετα οι Αμερικανοι. Γιατι να κανει η Εθνικη την κατασταση δυσκολοτερη απο οτι ηδη ειναι για αυτην; Το κυριωτερο τωρα πρεπει να ειναι για την Εθνικη να μεινει για οσο γινεται περισσοτερο χρονικο διαστημα στο τουρνουα, ισως ερθει παλι σε καλη αγωνιστικη κατασταση (πιστευω μπορει να το καταφερει), και οχι απο μεθαυριο να παει σε μαχη με τα θηρια (και μετα στον ημητελικο η τελικο να εχει μεινει απο βενζινη και το κυπελλο να το παρει αλλη ομαδα. Υπενθυμιζω οτι η ομαδα εχει μονον τεσσερεις Guard).

Και κατι ακομα. Εαν βγουμε τριτη στον ομιλο, μετα το παιχνιδι στους 16 εως τον ημητελικο, θα εχουμε δυο ημερες περισσοτερο ξεκουραση, απο οτι εαν τερματισουμε στην δευτερη θεση του ομιλου.

Ειναι παραδοξο αλλα μας συμφερει σημερα μονο η ηττα.

Ελπιζω να χασει η ομαδα μας σημερα (θα βγει κερδισμενη).
T.W.Is.M.
QUOTE(Manu7 @ Sep 2 2010, 01:37 ) *
Kρυφοσερβόφιλο σε κόβω τελικά? tongue.gif 21.gif


Ναι, ανηκω στο φαν κλαμπ του Σιχαμενισταν! smiley.gif
Εχω κασκολ Ερυθρου Αστερα ομως αγορασμενο απο το Βελιγραδι!

Περασε μπροστα το Πουερτο Ρικο και φαινεται πως το πανηγυρι τελειωνει για την Ακτη Ελεφαντοστου. Κριμα να μην υπαρχει παντως κανενα τρελο ακραιο σεναριο(σαν αυτο του Δ ομιλου με νικη της Νεας Ζηλανδιας με 28 ποντους που της δινει τη 2η θεση). Παντα μου αρεσαν αυτες οι περιπτωσεις με τις απειροελαχιστες πιθανοτητες που δεν επαληθευονται σχεδον ποτε, αλλα αν γινουν πραγματικοτητα μενουν ολοι με ανοιχτο στομα.
Quincy
Ρε παιδιά πως να ξεκουράσει παίκτες ο Γιόνας? ???

Ήδη χάσαμε έναν ψηλό, πολύ πιθανό και 2ο. Οπότε μας μένουν οι Σόφο (που δεν αντέχει πάνω από 25 λεπτά), Μπουρούσης και Τσαρτσαρής. Τι ροτέισον να κάνεις με 3 ψηλούς?? Ακόμα και τον Βουγιούκα να βάλει, δεν νομίζω να μπορεί να τον κρατήσει μέσα για πάνω από 10-15 λεπτά το πολύ.

Όσο για τα γκάρντ, 4 έχουμε όλα κι όλα. Οι χρόνοι είναι μοιρασμένοι. Το πολύ πολύ να μην παίξει με σχήμα 3 κοντών. Αυτή θα είναι η ξεκούρασή τους.

Παίκτη "ξεχασμένο" στον πάγκο δύσκολα θα δούμε σήμερα!
GMlls
QUOTE(T.W.Is.M. @ Sep 2 2010, 18:00 ) *
Περασε μπροστα το Πουερτο Ρικο και φαινεται πως το πανηγυρι τελειωνει για την Ακτη Ελεφαντοστου.


74 83 1.30 πριν το τέλος. ούτε ο σαμπόνις δεν το γυρίζει πλέον. κρίμα για τους ''wanted''
T.W.Is.M.
Η Ακτη Ελεφαντοστου προηγειται με 11 και θελει 13. Το Πουερτο Ρικο κυνηγαει να κατεβασει τη διαφορα στους 6. Αν δεν το πετυχει κανεις, περναει η Κινα. Να δειτε που θα κανουν φαουλ κι οι 2 για να σταματησουν το χρονο... smiley.gif
benchwarmer
Καποιος ξεχασει να τους πει να κανουν φαουλ στην τελευταια επιθεση των Πορτορικανων.. torture.gif

Πολυ κριμα...

Τα καταφεραν και οι 2 και περασαν οι Κινεζοι.

**Να αλλαξω τον Ραμος με τον Λαμιζανα?
T.W.Is.M.
QUOTE(benchwarmer @ Sep 2 2010, 18:27 ) *
Καποιος ξεχασει να τους πει να κανουν φαουλ στην τελευταια επιθεση των Πορτορικανων και με την διαφορα στους 12... torture.gif

Πολυ κριμα...

Τα καταφεραν και οι 2 και περασαν οι Κινεζοι.


Πραγματικα...Τους εβλεπα και ελεγα μονος μου "μα τι κανουν???"
Λιθουανια-Κινα λοιπον το πρωτο ζευγαρι του επομενου γυρου. Και ποιος λειπει απ αυτο το ματς? rolleyes.gif
122001
Φάνηκε η αφέλεια και των δύο ομάδων. Αφενός οι αφρικανοί δεν κυνήγησαν σωστά τη διαφορά στο τέλος, αφετέρου οι Πορτορικανοί όταν φάνηκε ότι χάνουν το ματς δεν πρόσεξαν για τη διαφορά... Κίνα-Λιθουανία στους 16...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.