Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Mundobasket 2010 - Γ' ΟΜΙΛΟΣ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26
traveller
QUOTE(vastravoud @ Aug 28 2010, 21:04 ) *
Τον θυμάμαι αυτόν τον τελικό, αλλά σε εκείνον είχαν σπάσει τα στεφάνια και οι δύο ομάδες αν θυμάμαι καλά.

Εντάξει, δεν έγινε ξαφνικά άχρηστος σουτέρ ο Μήτσος, μια "off day" την έχει ακόμα και ο Ρέι Άλλεν. Παίκτης που σουτάρει σταθερά 45%(εν στάσει και από ντριμπλα) σε Ελλάδα / Ευρωλίγκα τόσα χρόνια τώρα δε μπορεί να σταμάτησε να "το έχει".

Νομίζω ήταν συνδυασμός κακής μέρας, το ότι ήταν προκλητικά μόνος αλλά και το ότι μάλλον ο κύριος Μπομπ κατάφερε να τον "σπάσει".


To σουτ πέραν όλων των άλλων είναι και θέμα μέρας. Κάνε δυο τρία πέντε, βλέπεις ότι δε σε πάει. Σταμάτα. Ας είσαι τόσο μόνος σου όσο η κάμπια στην καλαμιά.Δε σε πάει σήμερα. Τέλος.

Πάντως μερικές φορές που προσπαθούσα να "δω" , τον έβλεπα πέρα από την αμυντική προσπάθεια να τρέχει μονίμως στην επίθεση κυκλικά στη ζώνη ώστε να βρεθεί στην αδύνατη πλευρά. Κάτι ιδιαίτερα κοπιαστικό , που πιθανό να του δίνει ένα ελαφρυντικό για την αστοχία του.
Πάντως ο ρόλος του "ελβετικού σουγιά" που του έχει αναθέσει ο Καζλά, δεν νομίζω να τον βοηθάει ιδιαίτερα. Πότε άσος, πότε τριάρι, πότε sg, πότε βούδας πότε κούδας...ξέρω κι εγώ...δεν είναι και ότι καλύτερο.

Την άμυνά μας δεν την περίμενα τόσο "ότι να'ναι" .

Προχωράμε
kseplenhs
QUOTE(Manu7 @ Aug 29 2010, 00:00 ) *
Είμαι 100% σίγουρος ότι ακόμη και ο Παναγιωτάκης ο Βασιλόπουλος στην προπόνηση θα βάλε τουλάχιστον 15-17/20 τρίποντα.Δεν λέει κάτι αυτό...


το οποίο υπάρχει και σε βιντεάκι(στο ντοκυμαντέρ για τον μπασκετικό ολυμπιακό).τον βασιλό να τα στάζει συνεχόμενα.τον έβλεπα απο μακριά και δεν πίστευα πως ήταν αυτός


QUOTE(vastravoud @ Aug 29 2010, 00:04 ) *
Τον θυμάμαι αυτόν τον τελικό, αλλά σε εκείνον είχαν σπάσει τα στεφάνια και οι δύο ομάδες αν θυμάμαι καλά.

Εντάξει, δεν έγινε ξαφνικά άχρηστος σουτέρ ο Μήτσος, μια "off day" την έχει ακόμα και ο Ρέι Άλλεν. Παίκτης που σουτάρει σταθερά 45%(εν στάσει και από ντριμπλα) σε Ελλάδα / Ευρωλίγκα τόσα χρόνια τώρα δε μπορεί να σταμάτησε να "το έχει".

Νομίζω ήταν συνδυασμός κακής μέρας, το ότι ήταν προκλητικά μόνος αλλά και το ότι μάλλον ο κύριος Μπομπ κατάφερε να τον "σπάσει".


και ο γιαννάκης τότε την ίδια άμυνα είχε επιστρατευσει tongue.gif

δεν τον είπε κανείς κακό σουτέρ.γι'αυτό λέω πως δεν τον φοβάσαι.κάποια στιγμή θα τα βάλει και θα γίνει απειλή για τον αντίπαλο...
saleasss
Οι Κινέζοι δεν είναι χαζοι ούτε παράλογοι, μια χαρά μας έπαιξαν, ΑΚΡΙΒΩΣ όπως θα έπρεπε, όλος ο κόσμος ξέρει ότι η Ελλάδα είναι απο τις πολύ λίγες ομάδες που δεν έχει κανέναν κλασσικό σουτέρ...

Να θυμάστε αυτό το πόστ, μακάρι να βγώ λάθος αλλά θα δείτε που ΟΛΕΣ οι ομάδες θα μας παίζουν κάργα ζώνη μέχρι το τέλος του τουρνουα...

Δεν γούσταρε στον Καζλα (ή στον Βασιλακ) ο Βασιλειάδης... Γουστάρουν να βλέπουν παίκτες σαν τον Πρίντεζη να πετάνε τούβλα και να γελάνε και τα καθίσματα...

Μακάρι να πάνε όλα καλά, ελπίζω ο Καζλα να έχει κρύψει λαγούς στο καπέλο του και να τους βγάλει όταν πρέπει, γιατι να παίζεις ντέρμπι το παιχνίδι με την Κινα χωρίς τον Γιάο, δεν δίνει και πολλές υποσχέσεις για την πορεία μας στην διοργάνωση...
Weekendman
Στο θέμα της ζώνης μην διαμαρτύρόμαστε και τόσο για τους Κινέζους ,γιατί και στην Ελλάδα την χρησιμοποιούμε εκτενέστατα όπως π.χ ο δευτεραθλητής κόσμου στο προηγούμενο Μουντομπάσκετ Γιαννάκης με τον Ολυμπιακο στους τελικούς της Α1 2007-2008 σε όλα τα παιχνιδία τότε…
GMlls
εμείς το φαβορί του ομίλου λέει ο πονγκράσοφ

ας τον μαζέψει κάποιος τον ξανθό άμπαλο που έτυχε να πασάρει καλά σε ένα ματς
lamar
QUOTE(saleasss @ Aug 29 2010, 00:30 ) *
Οι Κινέζοι δεν είναι χαζοι ούτε παράλογοι, μια χαρά μας έπαιξαν, ΑΚΡΙΒΩΣ όπως θα έπρεπε, όλος ο κόσμος ξέρει ότι η Ελλάδα είναι απο τις πολύ λίγες ομάδες που δεν έχει κανέναν κλασσικό σουτέρ...

Να θυμάστε αυτό το πόστ, μακάρι να βγώ λάθος αλλά θα δείτε που ΟΛΕΣ οι ομάδες θα μας παίζουν κάργα ζώνη μέχρι το τέλος του τουρνουα...

Δεν γούσταρε στον Καζλα (ή στον Βασιλακ) ο Βασιλειάδης... Γουστάρουν να βλέπουν παίκτες σαν τον Πρίντεζη να πετάνε τούβλα και να γελάνε και τα καθίσματα...

Μακάρι να πάνε όλα καλά, ελπίζω ο Καζλα να έχει κρύψει λαγούς στο καπέλο του και να τους βγάλει όταν πρέπει, γιατι να παίζεις ντέρμπι το παιχνίδι με την Κινα χωρίς τον Γιάο, δεν δίνει και πολλές υποσχέσεις για την πορεία μας στην διοργάνωση...


Ας μας παιζουν ζωνη και ας βαζουμε εμεις 90 ποντους οπως σημερα, και θα δουμε ποιος θα πανηγυριζει στο τελος.

Το προβλημα μας σημερα δεν ηταν η επιθεση, αλλα η πολυ κακη αμυνα. Δηλαδη ποσους θελατε να βαλουμε?

Επισης για τον Βασιλειαδη που λετε. Ολοι εκθειαζετε το ποσο τρομερος σουτερ ειναι, (οντως), αλλα κανεις δεν λεει οτι ο Κωστας δεν μαρκαρει ουτε κωνο!!! Πρεπει να ειναι απο τους χειροτερους αμυντικους στην Ευρωπη. Δεν χαμηλωνει για κανενα λογο. Οσο για πλαγια μετακινηση? Αγνωστη εννοια.
traveller
QUOTE(GMlls @ Aug 28 2010, 22:38 ) *
εμείς το φαβορί του ομίλου λέει ο πονγκράσοφ

ας τον μαζέψει κάποιος τον ξανθό άμπαλο που έτυχε να πασάρει καλά σε ένα ματς


άστον να λέει. Και από εμάς θα χάσουν και από τους Τούρκοι
vastravoud
ΑΚΡΙΒΩΣ όπως τα λέει ο lamar είναι - 87 πόντους βάλαμε. Αν σούταρε με φυσιολογικά(όχι διαστημικά, απλά φυσιολογικά 6-7/13) ο Μήτσος θα ρίχναμε κατοστάρα για πλάκα.

Το πρόβλημα ήταν η κάκιστη άμυνα μας που τους έδωσε 35 βολές!
KingCrimson
οκ ρε παιδια .. ο αγωνας με τη Κινα δεν ηταν και το καλυτερο δειγμα, αλλα και οι κινεζοι δε δειξανε και κανενα ιδιαιτερο κομπλεξ απενατι μας..και εχουν και ενα παικταρα το Γι και σιγουρα θα το κυνηγησουν να προκριθουν. Απο εκει και περα με Σοφο, Φωτση και Μπουρουση 100% ετοιμο, δε νομιζω να το καναμε ντερμπυ το ματσακι, οπως σημερα...
nikefalin
μετά από σχεδόν 8ώρη παρακολούθηση όσο το δυνατόν περισσοτέρων αγώνων έχω να πω 2-3 πράγματα που ίσως τα έχετε πει από νωρίς

1) Το σημερινό παιχνίδι αποτελεί δικαίωση όλων.

Και αυτών που μιλάνε για 5ο γκάρντ ( πολύ περισσότερο για τον σουτέρ Βασιλειάδη, που για να μην έχει 3/13 πέναλτι κλπ θα ήταν χρήσιμο να είναι στην ομάδα) , και για τον Γιόνας που διάλεξε τον Καιμακόγλου. Ο κώστας σήμερα είχε ένα τυπικά καλό παιχνίδι με ψυχή , δίνωντας ότι μπορουσε σε άμυνα κι επίθεση δείχνωντας για ποιό λόγο είναι εκεί. Απο την αρχή είχα γράψει για το δύσκολο της επιλογής , νομίζω πως τώρα θα διάλεγα να αφήσω έξω τον Βουγιούκα. Το παιδί ακόμα λειτουργεί 2 ταχύτητες κάτω .Είναι αδούλευτος σε αυτό το επίπεδο. Αλλά κάτι οι τιμωρίες κάτι οι τραυματισμοί έφεραν τον γιόνας στην απόφαση να τον παρει μαζί. Μόνο που έτσι θυσίασε ένα ακόμη αποτελεσματικό όπλο. Το γραφε και σήμερα ο Παπαδογιάννης.

2) Ζώνη επι 40 λεπτά , οκ , έχω δει στα παιδικά της κακιάς ώρας των 5 παικτών που παίζουν για να μη μηδενιστεί το αντρικό που παίζει στη Δ ΕΣΚΑ.Και μάλιστα τόσο παθητική ζώνη. Σε αυτό το επίπεδο...όσο προσβλητικό είναι το να παίξεις έτσι άλλο τόσο είναι το να μην τιμωρήσεις αυτήν την επιλογή διαλύωντας τον αντίπαλο χωρίς να σταματήσεις ούτε στο τελευταίο δευτερόλεπτο.

3) Οι Κινέζοι πιθανόν να παίξουν και τις υπόλοιπες μέρες έτσι. Εχουν 2 ψηλούς, δεν έχουν άλλους.Είναι οι καλύτεροι τους παίκτες , πρέπει να βρουν τρόπο να τους διατηρήσουν στο παιχνίδι. Ενας τρόπος είναι και αυτός. Ο Ελευθεριάδης, 2ος βοηθός τους είδε στα φιλικά να παίζουν πολύ ζώνη. Αρα δεν θα έπρεπε να ήμασταν απροετοίμαστοι. Και βλέπωντας και τους υπόλοιπους αγώνες ...ζώνη φορά ο Μπλατ, ζώνη και ο Τάνιεβιτς ακόμα και με την Ακτή, ζώνη και ο Σκαριόλο στο τελευταίο 5λεπτο με τους Γάλλοι..είναι της μόδας και φοριέται λοιπόν. Δεν πρέπει να ακούγεται σαν ...δικαιολογία από τα γεροντάκια

3) Ρημπάουντ...μόνο στο τελευταίο δεκάλεπτο τα καταφέραμε. Πρέπει να χτυπήσει όχι καμπανάκι, καμπάνα ΑΝΑΣΤΑΣΙΜΗ. Το ρημπάουντ είναι συγκέντρωση, προσήλωση, διάθεση και μετά ικανότητα. Ας πούμε λοιπόν οτί δεν έχουμε την τοπ ατομική ικανότητα ( εκτός του Διαμαντίδη) , τα υπόλοιπα γιατί δεν τα χουμε ? Στο πρώτο ημιχρόνιο πρώτος ρημπάουντερ ο Ζήσης με 5.

4) Ζήσης ...ε όχι και Χαριστέας. Τα εβλεπα τις προηγούμενες μέρες και κρατιόμουν. Επειδή δεν καρφώνει ανάποδα και δεν έχει 30 π. μέσο όρο ? Όλοι έχουν δυνατότητες και αδυναμίες , ο Νικόλας έχει μια από τις λίγες ικανότητες να είναι ο ιδανικός συμπαίκτης και να προσπαθεί για την ομάδα.

5) Μας έλειψε σήμερα ενεργεια. Ενέργεια δίνει η άμυνα. Δεν είχαμε άμυνα , παίξαμε παιχνίδι σχεδόν ίσων κατοχών απέναντι στη ζωνάρα με την Κινα θα τα καραφέρναμε. Για να τα καταφέρουμε σε τέτοιο παιχνίδι με σοβαρούς αντιπάλους πρέπει να έχουμε καλύτερα ποσοστά και ρημπάουντ. Η ενεργεια όμως δείχνει να έχει κρυφτεί στα επεισόδεια με τους Σερβους. ΩΡΑ ΝΑ ΣΥΝΕΛΘΟΥΜΕ!

6) Πορτορικάνοι συμμορίτες κανονικοί! Με φάκελο στην Ιντερπόλ ο καθένας τους ανετα. Αν λείψει ο Αρογιος αύριο θα γίνει το έργο μας ευκολότερο. Εχουν καλύτερη φροντ λάιν από τους Κινέζοι, και αριθμητικά . Είναι πιο αθλητικοί ,οπότε στάνταρ απο κει θα πάνε να μας χτυπήσουν. Σήμερα βέβαια με τους εξίσου αθλητικούς και ποσοτικούς και ποιοτικούς Ρώσσους το χασαν αυτό παιχνίδι. Αρα αύριο συγκέντρωση μέχρι αηδίας στο ρημπάουντ! Ζώνη αυτοί και να παίξουν θα ναι της κακιάς ώρας, οτιδήποτε αφορά σοβαρό ομαδικό παιχνίδι ...το ξαναδίνουν το μάθημα τον Φλεβάρη στην επόμενη εξεταστική. Αν μάλιστα περιορίσουμε και τον Μπαρέα και κυριότερα του κλείσουμε την ικανότητα να μοιράσει παιχνίδι ( καθώς αλλο καθαρό άσο δεν έχουν) θα τελειώσουμε γρήγορα. Μου άρεσε ο Βασσαγιο ( ή κάπως έτσι ) και ο Πίβι.
Ο Ραμος εκνευρίζεται ευκολα, κάνει εύκολα λάθη. ο Σαντιάγκο είναι βετεράνος , έφαγε και 2 επιθετικά για αγκώνες.

7) Τελος ...για τους Τούρκους...έπαιξαν όπως θα παίζαμε εμείς στα καλά μας. αλλά για σοβαρά συμπεράσματα από αύριο.7
Anaz
QUOTE
Θέλω να πω, ίσως ο Καζλάουσκας να έπρεπε να τον διαχειριστεί λίγο καλύτερα, βγάζοντας τον στην 3η περίοδο πιο νωρίς.
Πολυ σωστο! Δεν καταλαβα γιατι δεν εβαλε λιγο (παραπανω) τον Περπερογλου που εχει και αξιοπιστο σουτ..

Πραγματι το μεγαλυτερο προβλημα ΣΗΜΕΡΑ ηταν σίγουρα η αμυνα.

Οντως, αν ο Βουγιουκας δεν παιζει οταν ειναι εκτος οι Φωτσης, Σοφο, γιατι αποκτηθηκε?
suspect

Πολύ τη χαίρομαι την Εθνική μας. Σκέψου ότι οι Κινέζοι, ένα δισεκατομμύριο άνθρωποι δεν μπόρεσαν να βρουν 10 καλούς πάικτες στο μπάσκετ για να κερδίσουν μια Ελλαδίτσα 10 εκατομμυρίων νοματαίων.

Πάντως είναι κατά πολύ βελτιωμένοι από το παγκόσμιο του 2006 που τους είχα παρακολουθήσει. Δυνάμωσαν. Αν είχαν τον Γιαο και έναν σοβαρό προπονητή μπορεί να χάναμε.

Πάντως δεν παρασύρομαι σε τρελά πανηγύρια. Κάτι δεν μου κολλάει. Δεν ξέρω αν είναι εύστοχη η διαπίστωση, αλλά μετά το ξύλο με τους Σέρβους τίποτα δεν είναι ίδιο. Αν φτάνουμε στο σημείο να βλέπουμε να τσαμπουκαλεύεται ο Ζήσης, τότε τα πράγματα μου φαίνονται ιδιαίτερα εύθραυστα.

Ο αγώνας με το Πουέρτο Ρίκο είναι όλα τα λεφτά. Τους είδα για ένα ημίχρονο με τους Ρώσους και θα μας στραγγαλίσουν. Δεν είναι οι ευγενείς Κινέζοι με ανατροφή. Οι «Πορτορίκοι» και τις αγκωνιές τους τις δίνουν και τον δυναμισμό τους τον εχουν. Φοβάμαι πως μια και ολος ο πλανήτης είδε τι έγινε με τους αδερφούς κατά τα άλλα Σέρβους, μην αρχίσουν ολοι τις προκλήσεις και αποδεκατιστούμε από τις τιμωρίες. Μην ξεχνάς πως έχουμε το αίσθημα τις αδικίας καθώς και τις φάγαμε ( έστω άνανδρα ) και δεν ανταποδώσαμε όπως έπρεπε.

Εχουμε καλούς παίκτες, προσωπικότητες, το καθάρισαν το παιχνίδι όταν ζόρισε, αλλά το βάρος ενός Γιαννάκη ή ενός Σιγάλα, ακόμα και του φυγόμαχου Παπαλουκά, δεν το έχουμε. Παίζουμε πιο πολύ επαγγελματικά και εκει που είχαμε – και δικαίως - μεγάλη ιδέα για την ομάδα μας, κάποιοι τύποι μας πλήγωσαν τον εγωισμό, το γόητρο και σχεδόν έμειναν ατιμώρητοι.

Ο αγώνας με το Πουέρτο Ρίκο είναι όλα τα λεφτά. Αν νικήσουμε και γυρίσουν οι Σόφο-Φώτσης, θα το ξεχάσουμε το συμβάν. Αν χάσουμε, δεν νομίζω να σηκώσουμε κεφάλι. Πιθανώς να συνεχίσουμε με νίκες ( τους Ρώσους πάντως δεν τους φοβήθηκα, ούτε τους ενθουσιασμένους Τούρκους ) αλλά στα σταυρώματα θα έχουμε χάσει πολύτιμο έδαφος και θα χαιρετήσουμε νωρίς. Αν κερδίσουμε τους Πορτορικανούς, μετά ….it’s showtime! Εξαιρετικά κρίσιμο παιχνίδι και εκει δεν φτάνει το πάθος του Τσαρτσαρή και το λίγο πιο προσεκτικό πάθος – ελεω τραυματισμένου χεριού – του Μπουρούση.

Πίστευω πως το μπάσκετ μπορεί να αντιγράψει το ποδόσφαιρο σε αυτό.
Και ο Σουν και ο Ουάνγκ είναι παίκτες που μια χαρά θα τα κατάφερναν στην Ευρωλίγκα. Αν ερθουν στην Ευρώπη ανοίγει η αγορά και τα οικονομικά οφέλη. Είναι βλάκες οι αμερικανοί που εχουν τον Γιάνλιαν;

Η Εθνική προ του ξύλου με τη Σερβία, θα είχε τελειώσει το μάτς με 20 πόντους διαφορά. Χθες όμως την είδα να φρενάρει. Η επίθεση σε γενικές γραμμές καλά τα πήγε. Ας είναι καλά η ζώνη που έπαιζε συνέχεια ο αντίπαλος κοουτς. Που πας ρε Καραμήτρο όταν απέναντι σου εχεις παίκτες του Ομπράντοβιτς;
Αυτά τα αντιμετωπίζει χρόνια ο ΠΑΟ και αφενός βομβαρδίζει με τρίποντα, αφετέρου παίρνει άνετα τα επιθετικά ριμπάουντ. 14 τον αριθμό παρακαλώ. Και οι υπόλοιποι παίζουν συνέχεια με τους παίκτες του ΠΑΟ και ξέρουν να αντιδράσουν.
Θολώσαμε όμως στην άμυνα. Είτε γιατί ξεκινήσαμε καλά, είτε γιατί τους υποτιμήσαμε, είτε γιατί το σκάουτινγκ δεν μάγεψε και το παιχνίδι το πηγαίναμε χαλαρά. Ευτυχώς που ξύπνησε ο – κάποτε πρέπει να βάλεις πόντους και εσυ – Νίκος Ζήσης και συνεχίσαμε με τον συνήθη Σπανούλη.

Η ευλογία της γενειάδας δεν θεωρώ ότι βλάπτει την ανθρωπότητα. Εγραψα εχθες πως «Ετσι λοιπόν πάμε με μόλις 4 περιφερειακούς και καλώς ή κακώς πάλι το βαρόμετρο και ο παίκτης κλειδί εξακολουθεί πρωτίστως να είναι ο Σπανούλης και δευτερευόντως ο Ζήσης. Αν πάρουμε 24 πόντους από αυτούς τους δυο σε κάθε αγώνα, τότε πάμε φουλ για μετάλλιο».

Τελικά πήραμε 40. Απόψε είναι ακόμα πιο κρίσιμη η συμμετοχή τους γιατί πες ότι οι ψηλοί θα μαλλιοτραβηχτούν, θα σκοτωθούν με τα θηρία ( εκείνος ο Ράμος των 2.20 είναι σχεδόν τρομακτικός ) και θα μας λείψει πολύ ο Σόφο που το παιχνίδι ηταν δικό του, ακριβώς για αυτόν ήταν το μάτς, αλλά κάπως θα τα καταφέρουμε. Εχουμε κορμιά κάτω από το καλάθι, θα κάνουμε φαουλ, θα γίνει πόλεμος, στους ψηλούς θα πάει στα ισα.

Οι Ζη-Σπαν όμως εδώ θα είναι καθοριστικοί καθώς όχι μόνο θα πρέπει να παράγουν αλλά και να σταματήσουν τον Αρόγιο και τον Μπαρέα…

Τα 3/12 τρίποντα του Διαμαντίδη δεν με ανησυχούν. Εμπειρος είναι, ξεμπούκωσε, θα βάλει τα επόμενα. Αν και δεν νομίζω ότι θα υπάρξει άλλος αγώνας που θα κάνει 12 σουτ τριών πόντων.

Η προσευχή μου για τον Μπουρούση. Το παλικάρι είναι πολύ σκληρό για να πεθάνει αλλά θέλει βοήθεια. Δεν μπορεί μόνος του. Ασε που – μακάρι να φοβάμαι τσάμπα – θα φάει πολλές σφαλιάρες στο χέρι του. Πραγματικά όμως του αξίζει να παει στο ΝΒΑ και ελπίζω να μην αράξει στην Ελλάδα και ας πάει για ένα χρόνο να δει πως είναι. Σάμπως όταν γυρίσει θα μείνει χωρίς ομάδα; Εδώ ο Παπαλουκάς ( καλά να πάθεις, δες τα από την τηλεόραση ) γύρισε από την ΤΣΣΚΑ και πήρε ένα ηγεμονικό συμβόλαιο. Ο Γιάννης ηταν συγκλονιστικός κυρίως για τις 7/7 βολές του (!) και τα 8 ριμπάουντ του.

Τον Σπανούλη τον ξέρουμε πια. 2-3 λάθη ανα αγώνα τα κάνει, λίγο κουράζει τη μπάλα, λίγο αστοχεί ( 5/11 είχε ) αλλά στα κρίσιμα είναι εκει.

Ο Περπέρογλου δεν μας συγκλόνισε και δεν απογοήτευσε επιθετικά, αλλά στην άμυνα τον παίδεψαν. Ο Τσαρτσαρής είναι πολύτιμος και ας είναι άστοχος. Ο Καϊμακόγλου και ο Πρίντεζης είναι ο ντόκτορ τζέκιλ και ο μίστερ Χαϊντ. 10 λεπτά έπαιξε ο πρώτος, 7 ο δεύτερος, και ο μεν Κώστας έδωσε ανάσες και είχε σημαντική συμβολή όταν πέρασαν μπροστά με έναν πόντο αλλά ο Γιώργος ηταν εκτος κλίματος.

Ο Καλάθης είναι η μεγάλη μου συμπάθεια και τον πιστεύω πολύ. Μπήκε ψαρωμένος, συνήλθε μετά.
Το πρόβλημα της Εθνικής είναι ότι παίζει αργά. Ολοι ξέρουν μπάσκετ αλλά ολοι θέλουν τον τρόπο τους. Πλην Διαμαντίδη. Σε τόσο ανοικτό παιχνίδι είχαμε μόλις 13 ασίστ και αν αφαιρέσεις τις 6 του Μήτσου οι άλλοι απλώς σούταραν.

Μας πήγε το ματς και οι Κινέζοι ακόμα και όταν πέρασαν μπροστά δεν με ανησύχησαν. Δεν εχουν την εμπειρία και την πονηριά να το κλέψουν το παιχνίδι. Είπαμε, είναι ευγενικοί. Στο Πουέρτο Ρίκο όμως πολεμάνε και αν το πάνε μέχρι το τέλος στον πόντο, θα έχουμε πρόβλημα.

Το θετικό στοιχείο που με κάνει αισιόδοξο είναι η εμπειρία μας και ισως για πρώτη φορά έχουμε τόσο υψηλό ποσοστό στις βολές ( 82% ) που ειδικά σήμερα θα μετρήσουν πολύ….

Πρόβλεψη 1: Μπόλικος Διαμαντίδης στο 3….
Πρόβλεψη 2: Πολύ σημαντικός ειδικά για το Πουέρτο Ρίκο ο Πρίντεζης…



SG3ptshooter
QUOTE(nikefalin @ Aug 29 2010, 01:25 ) *
Το σημερινό παιχνίδι αποτελεί δικαίωση όλων.
Και αυτών που μιλάνε για 5ο γκάρντ ( πολύ περισσότερο για τον σουτέρ Βασιλειάδη, που για να μην έχει 3/13 πέναλτι κλπ θα ήταν χρήσιμο να είναι στην ομάδα) , και για τον Γιόνας που διάλεξε τον Καιμακόγλου. Ο κώστας σήμερα είχε ένα τυπικά καλό παιχνίδι με ψυχή , δίνωντας ότι μπορουσε σε άμυνα κι επίθεση δείχνωντας για ποιό λόγο είναι εκεί. Απο την αρχή είχα γράψει για το δύσκολο της επιλογής , νομίζω πως τώρα θα διάλεγα να αφήσω έξω τον Βουγιούκα. Το παιδί ακόμα λειτουργεί 2 ταχύτητες κάτω .Είναι αδούλευτος σε αυτό το επίπεδο. Αλλά κάτι οι τιμωρίες κάτι οι τραυματισμοί έφεραν τον γιόνας στην απόφαση να τον παρει μαζί. Μόνο που έτσι θυσίασε ένα ακόμη αποτελεσματικό όπλο. Το γραφε και σήμερα ο Παπαδογιάννης.

Εγώ έχω από τα φιλικά μια διαφορετική γνώμη, που ψιθύριζα από την Κύπρο αλλά που από τη Σλοβενία νομίζω και μετά την εκδηλώνω και που την Τετάρτη πάτησα το Χ να μη βλέπω άλλο. Θα έκοβα τον Πρίντεζη. Ούτε την σουπερ ντουπερ ουάου αποτελεσματική άμυνα στο 3 επειδή είναι εκρηκτικός βλέπουμε (εδώ που τα λέμε, ούτε την έκρηξη δε βλέπω) ούτε σουτ έχει το παληκάρι ενώ επιμένουμε να τον στήνουμε στη γωνία για να μείνει αμαρκάριστος και από μη πρωτοβουλίες και στατικότητα άλλο τίποτα.. Δεν έχω κάτι με τον παίκτη, αλλά αν τον πήραμε για δεύτερο 3 πίσω από τον Περπέρογλου ο τρόπος που τον χρησιμοποιούμε δε μας προσφέρει απολύτως τίποτα και ΠΡΟΤΙΜΩ ΜΑΚΗ ΝΙΚΟΛΑΪΔΗ.

(Έχετε ήδη κατάλαβει πως μετά από την εξίσωση κάποιου φίλου του ακατανόμαστου που σουτάρει μόνο τρίποντα με το Νικολαΐδη, απέκτησα μόνιμη μουντομπασκετική επωδό.)

Όσο για το Πουέρτο Ρίκο αύριο, αμυντικά συνήθως είναι για τα πανηγύρια. Μπορεί για ηλίθιους λόγους ή μη να μου είναι συμπαθείς και οι 2 επιβλητικοί τους σέντερ, αλλά αν περάσουμε τη μπάλα στο Μπουρούση -ακόμα και στον Τσαρτσαρή στο 5 ή τον Ίαν- θα τους δημιουργήσουμε πολλά προβλήματα. Αν είναι σε κάτι χειρότερο από αμυντικοί ο Σαντιάγο και ο Ράμος, είναι στο foul trouble. Ο Μπλατ δεν πόνταρε σε αυτό το θέμα έως αργά, αλλά όταν το έκανε έφτασε στη γραμμή, φόρτωσε φάουλ, εκνεύρισε τους συμμορίτες και πήρε το ματς πολύ πιο άνετα από όπως έμοιαζαν τα πράγματα ως εκεί. Και εκλιπαρώ Γιόνας, όχι το Σπανούλη ή το Ζήση πάνω στο Μπαρέα, μόνο το Διαμαντίδη. Το Βασσάλο/Βασσάγιο ας τον κυνηγάει κι ο Περπ, δε θα του κάνει και τόοοοση ζημιά. bball.gif
kotzito
Mου φαινεται οτι παικτης κλειδης για το αυριανο παιχνιδι θα ειναι ο Μπουρουσης.Οι Πορτορικανοι εχουν εκεινο τον ψηλο που δεν το κουναει ρουπι κατω απο το καλαθι.Οποτε οταν δεν θα ειναι ο Σαντιαγο μεσα,λογικα θα εχουμε αυτο το ματσαρισμα.Ο Μπουρουσης που εχει καλο σουτακι απο μεση και μακρινη αποσταση θα βρει αρκετες ευκαιριες να παρει τετοια σουτ.Οποτε εκει μπορει να χτυπησει η Εθνικη.Μακαρι επισης η περιφερεια της Εθνικης να ειναι καλη αμυντικα αυριο καθως οι Μπαρεα και Αρογιο θα παρουν αρκετες προσπαθειες.Ισως ο Καζλαουσκας να ριξει τον Διαμαντιδη πανω στον Αρογιο.
nikefalin
QUOTE(SG3ptshooter @ Aug 29 2010, 02:24 ) *
Εγώ έχω από τα φιλικά μια διαφορετική γνώμη, που ψιθύριζα από την Κύπρο αλλά που από τη Σλοβενία νομίζω και μετά την εκδηλώνω και που την Τετάρτη πάτησα το Χ να μη βλέπω άλλο. Θα έκοβα τον Πρίντεζη. Ούτε την σουπερ ντουπερ ουάου αποτελεσματική άμυνα στο 3 επειδή είναι εκρηκτικός βλέπουμε (εδώ που τα λέμε, ούτε την έκρηξη δε βλέπω) ούτε σουτ έχει το παληκάρι ενώ επιμένουμε να τον στήνουμε στη γωνία για να μείνει αμαρκάριστος και από πρωτοβουλίες και στατικότητα άλλο τίποτα.. Δεν έχω κάτι με τον παίκτη, αλλά αν τον πήραμε για δεύτερο 3 πίσω από τον Περπέρογλου ο τρόπος που τον χρησιμοποιούμε δε μας προσφέρει απολύτως τίποτα και ΠΡΟΤΙΜΩ ΜΑΚΗ ΝΙΚΟΛΑΪΔΗ.

(Έχετε ήδη κατάλαβει πως μετά από την εξίσωση κάποιου φίλου του ακατανόμαστου που σουτάρει μόνο τρίποντα με το Νικολαΐδη, απέκτησα μόνιμη μουντομπασκετική επωδό.)

Όσο για το Πουέρτο Ρίκο αύριο, αμυντικά συνήθως είναι για τα πανηγύρια. Μπορεί για ηλίθιους λόγους ή μη να μου είναι συμπαθείς και οι 2 επιβλητικοί τους σέντερ, αλλά αν περάσουμε τη μπάλα στο Μπουρούση -ακόμα και στον Τσαρτσαρή στο 5 ή τον Ίαν- θα τους δημιουργήσουμε πολλά προβλήματα. Αν είναι σε κάτι χειρότερο από αμυντικοί ο Σαντιάγο και ο Ράμος, είναι στο foul trouble. Ο Μπλατ δεν πόνταρε σε αυτό το θέμα έως αργά, αλλά όταν το έκανε έφτασε στη γραμμή, φόρτωσε φάουλ, εκνεύρισε τους συμμορίτες και πήρε το ματς πολύ πιο άνετα από όπως έμοιαζαν τα πράγματα ως εκεί. Και εκλιπαρώ Γιόνας, όχι το Σπανούλη ή το Ζήση πάνω στο Μπαρέα, μόνο το Διαμαντίδη. Το Βασσάλο/Βασσάγιο ας τον κυνηγάει κι ο Περπ, δε θα του κάνει και τόοοοση ζημιά. bball.gif


πληρώμενη απάντηση...ο Μάκης είναι Κύπριος με συμμετοχές στην Εθνική Κύπρου...διάλεξε άλλον! Ναι οι Πορτορικάνοι ψηλοί είναι μια καλή ( αν όχι η μοναδική) ευκαιρία για τον Ιαν να παίξει απέναντι σε εξίσου και περισσότερο αργούς από αυτόν ψηλούς.
SG3ptshooter
QUOTE(nikefalin @ Aug 29 2010, 02:30 ) *
πληρώμενη απάντηση...ο Μάκης είναι Κύπριος με συμμετοχές στην Εθνική Κύπρου...

το ξέρω, κι αυτό είναι που κάνει την επωδό μου ακόμα πιο προκλητική! rolleyes.gif

Καζλάουσκας:
«Συγχαρητήρια στην Κίνα, έκανε μεγάλο παιχνίδι. Είμαι χαρούμενος γι’ αυτούς. Εμείς παίξαμε με προβλήματα, με την τιμωρία για τα επεισόδια με τη Σερβία και την ήττα από τις ΗΠΑ Δεν παίξαμε τόσο καλά όσο στα προηγούμενα παιχνίδια. Μας έλειψαν οι δύο παίκτες. Ο Σόφο μπορούσε να μας δώσει inside game, ενώ ο Φώτσης θα μπορούσε να μας προσφέρει μακρινό σουτ. Παράλληλα ο Περπέρογλου είχε πυρετό χθες και δεν ήταν 100% υγιής. Η άμυνά μας ήταν κακή, ενώ στην επίθεση διστάζαμε σε αρκετές περιπτώσεις αν και είχαμε καλές προϋποθέσεις για σουτ. Αυτό μας προκάλεσε νευρικότητα. Κάτι δεν πήγαινε καλά στο μυαλό μας και πρέπει να το αλλάξουμε. Είναι θέμα ψυχολογίας. Είναι καλό ότι κερδίσαμε πάντως και πλέον κοιτάζουμε μπροστά. Το ματς της Κυριακής θα είναι διαφορετικό. Το Πουέρτο Ρίκο είναι δυνατή ομάδα και τη σεβόμαστε»
nikefalin
QUOTE(SG3ptshooter @ Aug 29 2010, 02:44 ) *
το ξέρω, κι αυτό είναι που κάνει την επωδό μου ακόμα πιο προκλητική! rolleyes.gif

Καζλάουσκας:
«Συγχαρητήρια στην Κίνα, έκανε μεγάλο παιχνίδι. Είμαι χαρούμενος γι’ αυτούς. Εμείς παίξαμε με προβλήματα, με την τιμωρία για τα επεισόδια με τη Σερβία και την ήττα από τις ΗΠΑ Δεν παίξαμε τόσο καλά όσο στα προηγούμενα παιχνίδια. Μας έλειψαν οι δύο παίκτες. Ο Σόφο μπορούσε να μας δώσει inside game, ενώ ο Φώτσης θα μπορούσε να μας προσφέρει μακρινό σουτ. Παράλληλα ο Περπέρογλου είχε πυρετό χθες και δεν ήταν 100% υγιής. Η άμυνά μας ήταν κακή, ενώ [i]στην επίθεση διστάζαμε σε αρκετές περιπτώσεις αν και είχαμε καλές προϋποθέσεις για σουτ. Αυτό μας προκάλεσε νευρικότητα.[/i] Κάτι δεν πήγαινε καλά στο μυαλό μας και πρέπει να το αλλάξουμε. Είναι θέμα ψυχολογίας. Είναι καλό ότι κερδίσαμε πάντως και πλέον κοιτάζουμε μπροστά. Το ματς της Κυριακής θα είναι διαφορετικό. Το Πουέρτο Ρίκο είναι δυνατή ομάδα και τη σεβόμαστε»



δεν θυμίζει λίγο από Δανιήλ στην ήττα από τους Γερμανούς στο ΟΑΚΑ (2-4) που με το που έμειναν με 10 παίκτες μας λιάνισαν , είχε πει τότε ο "100 χρόνια μπροστά"....εμειναν με 10 παίκτες και μας αποσυντόνισαν....
T.W.Is.M.
Νομιζω τελικα οτι οι προσδοκιες ολων μας και το γεγονος οτι η τελευταια αναμνηση απο την Κινα ηταν η ευκολη νικη του 2006, αλλα και η απουσια του Γιαο χειροτερευουν τη σημερινη εικονα στο μυαλο μας.
Θυμηθειτε τον ομιλο του 2006. Ευκολη νικη με το Καταρ, αφου πρωτα χρειαστηκε να μεινουμε πισω με 10(ή μηπως παραπανω?). Νικη στην παραταση με τη Λιθουανια του Ματσιγιαουσκας και κανενος αλλου. Νικη με μεγαλη ανατροπη με την Αυστραλια που περασε 4η. Νικη που καναμε τα ευκολα δυσκολα με τη Βραζιλια που αποκλειστηκε. Σαν τη σημερινη νικη... Τελος δυσκολη νικη με την Τουρκια στον "τελικο" του ομιλου.
Οποιαδηποτε ομοιοτητα με συγχρονες καταστασεις και προσωπα ειναι συμπτωματικη. Μπορει παλι και οχι...
Sleeper
Πιστεύω οτι δεν θα δυσκολευτούμε ιδιαιτερα με τους συμμορίτες. Συγκεντρωστη στην άμυνα και στην επίθεση τους έχουμε εύκολα.

Στο κάτω - κάτω όταν βλέπω τον Πονγκρασοφ να γίνεται ο ξανθός άγγελος του pick & roll πως να πάρω στα σοβαρά την άμυνα τους?

Δεν νομίζω ο ξανθούλης να έγινε ξαφνικα Σαρούνας?

a bullet for your head
QUOTE(nikefalin @ Aug 29 2010, 01:25 ) *
2) Ζώνη επι 40 λεπτά , οκ , έχω δει στα παιδικά της κακιάς ώρας των 5 παικτών που παίζουν για να μη μηδενιστεί το αντρικό που παίζει στη Δ ΕΣΚΑ.Και μάλιστα τόσο παθητική ζώνη. Σε αυτό το επίπεδο...όσο προσβλητικό είναι το να παίξεις έτσι άλλο τόσο είναι το να μην τιμωρήσεις αυτήν την επιλογή διαλύωντας τον αντίπαλο χωρίς να σταματήσεις ούτε στο τελευταίο δευτερόλεπτο.

3) Οι Κινέζοι πιθανόν να παίξουν και τις υπόλοιπες μέρες έτσι. Εχουν 2 ψηλούς, δεν έχουν άλλους.Είναι οι καλύτεροι τους παίκτες , πρέπει να βρουν τρόπο να τους διατηρήσουν στο παιχνίδι. Ενας τρόπος είναι και αυτός. Ο Ελευθεριάδης, 2ος βοηθός τους είδε στα φιλικά να παίζουν πολύ ζώνη. Αρα δεν θα έπρεπε να ήμασταν απροετοίμαστοι. Και βλέπωντας και τους υπόλοιπους αγώνες ...ζώνη φορά ο Μπλατ, ζώνη και ο Τάνιεβιτς ακόμα και με την Ακτή, ζώνη και ο Σκαριόλο στο τελευταίο 5λεπτο με τους Γάλλοι..είναι της μόδας και φοριέται λοιπόν. Δεν πρέπει να ακούγεται σαν ...δικαιολογία από τα γεροντάκια

Δεν νομιζω οτι ειναι καθολου προσβλητικο για τον κοουτς των Κινεζων,το οτι επιστρατευσε επι 40',μια αμυνα ζωνης.
Οπως δεν θα πρεπει να αποτελει & δικαιολογια για μας,το οτι οι αντιπαλοι μας επαιξαν 40' ετσι στην αμυνα τους.
Περαν του οτι διαθετουν 3 καλους παικτες που επρεπε ο προπονητης τους να τους διατηρησει στο παιχνιδι(οπως πολυ σωστα τονισες),θελω να προσθεσω αλλα 2 σημεια.
Πρωτον,ηταν ξεκαθαρο ακομη & σε ζωνη,οτι οι Κινεζοι αδυνατουσαν να ελεγξουν τους αντιπαλους τους.
Ολες οι αντιδρασεις τους,ολα τα close out ηταν 1.5 κλικ αργοπορημενα.
Δεν θα υπηρχε ουτε μια στο εκατομμυριο να ανταπεξελθουν παιζοντας αμυνα man to man & αυτο θα ειχε ως αποτελεσμα,οχι μονο το οτι οι διεθνεις μας θα επαιζαν σε πολυ πιο γνωριμες συνθηκες γι'αυτους,αλλα & οτι θα υπηρχε ο κινδυνος για φθορα με φαουλ,η' τουλαχιστον γρηγοροτερα το να επιτευχθει...
Και η φθορα με φαουλ ειναι ενα στρατηγικης σημασιας κομματι(κατι που προφανως δεν υπεπεσε στην αντιληψη τους Καζλαουσκας & του υπολοιπου προπονητικου τιμ...)...διοτι,εκτος οτι βγαζεις εκτος ρυθμου συγκεκριμμενα ατου του αντιπαλου,βρισκεις & μια ακομη επιθετικη διεξοδο-λυση,με την συμπληρωση των ομαδικων φαουλ...

Δευτερον ο κοουτς των Κινεζων γνωριζε,οτι εκτος του οτι δεν ειμαστε η κατεξοχην ομαδα που σουταρει ασυστολα απο μακρια,οτι ελειπε & ενας σημαντικος εκφραστης των επιθεσεων μετα απο καταστασεις εξτρα πασας,ο Φωτσης...
Που σημαινει οτι το σκεπτικο του θα το χαρακτηριζα-βαθμολογουσα ''λιαν καλως''...
Βεβαια το ολο στησιμο της ζωνης που χρησιμοποιησε,τεχνικα & μεθοδολογικα θα το χαρακτηριζα ως μετριο...

Θα συμφωνησω οτι δεν θα επρεπε να ειμαστε απροετοιμαστοι.
Δεν αρκουν παντα καποιοι καλοδουλεμενοι αυτοματισμοι βγαλμενοι απο ενα παιχνιδι εναντιον ζωνης.
Πρεπει να υπαρχουν & προσανατολισμοι,οι οποιοι & να διαφοροποιουνται αναλογα με τα εκαστοτε δεδομενα.
Καθως & παραλλαγες στο παιχνιδι εναντιον ζωνης,προκειμενοι αυτοι προσανατολισμοι να επιτυγχανονται.
Απ την στιγμη που ελειπε ο παικτης ο οποιος θα επαιρνε τις επιθετικες πρωτοβουλιες στο low-post & γενικοτερα στην paint area(ο Σοφο),& που δεν βγαλαμε ποντους στο open court(προκειμενου να μην κανουμε συνεχεια επιθεσεις εναντιον οργανωμενης αμυνας),θα επρεπε να επιδιωξουμε & την φθορα των Κινεζων με φαουλ...
Ειτε μετα απο pick n' roll,ειτε μετα απο αργοπορημενα close out των αντιπαλων αμυντικων,θα επρεπε να κανουμε συχνα & drive προς το καλαθι.
Ανεξαρτητα αν οι Κινεζοι διαθετουν υψη,πολλες φορες ηταν εκτος καταλληλης θεσης & χωρις ισορροπια,συν οτι δεν μου εδειξαν οτι διαθετουν τους αμυντικους αυτοματισμους,τα αντανακλαστικα η' την οξυδερκεια,για να στηνονται για επιθετικο φαουλ,παρα μονο προσπαθουσαν να αμυνθουν ψηλα.
Επισης,θα μπορουσαν να επιστρατευθουν & καποια κοψιματα(κινηση χωρις τη μπαλα),ειτε απ την baseline(οριζοντια κινηση),ειτε απ την κορυφη(καθετη κινηση),ειτε απ τις 45 μοιρες(ελαφρως διαγωνια κινηση),& οχι να επιμενουμε συνεχως στο μοντελο,με τους παικτες ακροβολισμενους,καθως & στο αναλογο spacing...
Και ολα αυτα ενταγμενα σε συγκεκριμμενους προσανατολισμους(επαναλαμβανω τη λεξη...)...
Ποιοι θα μπορουσαν να ειναι αυτοι?
Θα μπορουσαν να σημαδευουν τους Ζιζι & ΓιανΛιαν,βαζοντας μια αναλογια 2:1 στην τελικη εκδηλωση των επιθεσεων,δηλαδη 2 μακρινα σουτ & 1 επιθεση με drive.
Οι 2 Κινεζοι ψηλοι,δεν ταλαιπωρηθηκαν καθολου στην αμυνα & καταφεραν & εμειναν ως το τελος.
Ειδικα ο ΓιανΛιαν,αποτελεσε & την επιθετικη αιχμη του δορατος,βρισκομενος μαλιστα & σε πολυ καλη μερα & με καλο ρυθμο.
Ποσες φορες θα αμυνονταν σωστα & χωρις φαουλ?
Δεν ηταν στρατηγικης σημασιας να επιβαρυνθουν σωματικα & πνευματικα?
Πως θα ηταν η εξελιξη στο Β' ημιχρονο γι'αυτους & την ομαδα τους,αλλα & για εμας,αν καταφερναμε να τους φορτωσουμε με 5 φαουλ(και τους 2 μαζι),στο Α' ημιχρονο?
Απ την αλλη,για ποση ωρα εμεις θα σουταραμε με καλα ποσοστα απο μακρια & μην εχοντας ουτε τον Σοφο,ουτε τους ευκολους ποντους απο αιφνιδιασμο?
Γνωμη μου ειναι οτι οι διεθνεις μας & οι προπονητες τους,θα πρεπει να αφησουν ολα αυτα τα περι 40' ζωνης & τις αναχρονιστικες αμυνες,που δεν ειναι συνηθισμενες να εφαρμοζονται για τοσο πολυ,στο συγκεκριμμενο επιπεδο που αγωνιζονται....και να κοιταξουν να εχουν παντα καθαρο μυαλο & να μην πνιγονται σε μια κουταλια νερο...
Ειναι ωριμοι & φτασμενοι παικτες-προπονητες & με χαλαει να ακουω τετοια χαζα πραγματα απ'αυτους...
a bullet for your head
QUOTE(il postino @ Aug 28 2010, 18:44 ) *
-οτι υποπεσαμε στα Mind games του "κινεζου" φλεβαρακη!

Πολυ ευστοχη η παρατηρηση σου.
Ειναι ανεπιτρεπτο για τη κλαση & την εμπειρια του Διαμαντιδη,να ''ψαρωνει'' σε ''στιχομυθιες'' & να αποσπαται η προσοχη & η συγκεντρωση του.
Οπως επισης ειναι ανεπιτρεπτο,οτι κανενας απ το παγκο δεν τον επιασε να του πει & να του εξηγησει ορισμενα πραγματα(τα ανεφερα στο προηγουμενο ποστ μου)...
Anaz
QUOTE
Παράλληλα ο Περπέρογλου είχε πυρετό χθες και δεν ήταν 100% υγιής.
α, σημαντικη πληροφορια που απαντα κ στο προηγουμενο μου σχολιο για την μη χρησιμοποιηση του και την επιμονη στον ΔΔ στο διαστημα που ειχε χασει το καθαρο μυαλο.
a bullet for your head
Καποια σχολια του Βαγγελη Αλεξανδρη...
http://www.basketnet.gr/other-pages/mundob...llada-kina.html

Θα συμφωνησω οτι ηταν λανθασμενη η τακτικη που ακολουθησαμε,προκειμενου να παιξουμε 3\4 η' 4\4 τον ΓιανΛιαν,χωρις μαλιστα να πιεζεται οπως θα επρεπε ο πασερ η' χωρις να υπαρχει η απαραιτητη καλυψη κυριως απ την weak side.
Ομως θα διαφωνησω οτι ο Κινεζος δεν ειναι καλος στο 1 vs 1,προκειμενου να του επιτρεπαμε τη τροφοδοτηση του.
Ειναι πολυ καλος & στο χθεσινο ματς ειχε βρει & ρυθμο...
Κατα την ταπεινη μου γνωμη,ναι μεν θα επρεπε να του επιτρεπαμε να παιρνει τη μπαλα,ομως αμεσως θα επρεπε να στελναμε παικτη σε παγιδα,προκειμενου να φευγει η μπαλα απο πανω του.
Καθε φορα & διαφορετικο παικτη,ειτε απ την baseline,ειτε απ την διαγωνιο της weak side,ωστε να τον αναγκαζαμε να προβαινει στο λεγομενο ''read the situation''.
O ΓιανΛιαν γενικα δεν ειναι καλος πασερ,ουτε ασιστμαν,ενω η Κινεζικη ομαδα,περαν καποιων συνεργασιων,δεν μου εδωσε την εντυπωση,οτι ειναι τοσο καλοδουλεμενη σε καταστασεις ''find the open man''...
SupYo(s)



Καλημέρα! Σας διαβάζω αρκετό καιρό, και έχω παρατηρήσει οτι οι απόψεις τω περισσότερων forumιτών είναι τεκμηριωμένες με μπασκετικά επιχειρήματα, και , εν πάσει περιπτώσει , αντιμετωπίζουν το μπάσκετ στην πραγματική , αθλητική του διάσταση, μακριά από οπαδικές νοοτροπίες και συνεχή γκρίνια. Μόλαταυτα, μόλις σήμερα δεήθηκα να εγγραφώ και να κάνω επιfuckingτελους το πρώτο μου post.

Σχετικά λοιπόν με το ματσάκι με την συμπαθή Κίνα, και πάνω στη συζήτηση που γίνεται για τις αδυναμίες της εθνικής μας, θα θελα να προσθέσω τα εξής

Αμυντικά , όπως αρκετοί είπαν, ήμασταν κακοί. Και σαφώς η αμυνα απο μπροστά στον Yi ήταν το ηχηρότερο σφάλμα μας. Ο συμπαθής κατά τα άλλα Κινέζος έκανε party ακριβώς επειδή έπαιρνε την μπάλα με λόμπες πολύ κοντά στο καλάθι, όπου δεν χρειαζόταν να παίξει με πλάτη , αλλά μπορούσε να εκμεταλλευτεί την αθλητικότητα του στο έπακρο με καρφώματα και lay ups πριν οι λιγότερο mobile ψηλοί μας προλάβουν να αντιδράσουν. Θα μπορούσαμε είτε να τον αφήσουμε να πάρει την μπάλα και να παίξει 1vs1 με τους δικούς μας ψηλούς στο low post, κατάσταση στην οποία απ' ότι έχει δείξει ως τώρα στο NBA δεν εκμεταλλεύεται με ικανοποιητικά ποσοστά επιτυχίας, είτε να πιέσουμε με double teams μόλις πάρει την μπάλα, αφού όπως άλλοι προείπαν , δεν είναι καλός πασέρ και δεν διαβάζει ιδιαίτερα καλά τις φάσεις. Όσο για τον Zhi Zhi Wang, παρά το ανορθόδοξο στυλ του ξέρει πολύ μπάσκετ, και είναι λογικό να περνάει τον αργό Μπουρούση όταν τον τραβά στο 3ποντο. Εντυπωσιακός ήταν και ο Sun Yue ( καποτε γυάλιζε στους Lakers ) , αλλά 3 ποιοτικοί παίχτες είναι σχεδόν αδύνατο να κερδίσουν 1 ομάδα με 8-9 αντίστοιχου επιπέδου. παραλίγο να το καταφέρουν όμως, κι εμείς τους αφήσαμε.
Αν πιέζαμε περισσότερο τα γκαρ(ντ) τους, ίσως να είχαμε πιο εύκολο έργο, όπως και αν φροντίζαμε να πάρουμε κανενα αμυντικό Rebound πριν την 4η περίοδο.

Απέναντι στη ζώνη - έκτρωμα του Αμερικάνου Coach με τους διερμηνείς τώρα, ξεκινήσαμε καλά, αλλά ο τυπάκος προς τιμήν του επέμεινε παρά τα συνεχόμενα τρίποντα που μαζεψε στο 1ο δεκάλεπτο, και παραλίγο να δικαιωθεί. Μας έλειπε άλλωστε ο Σόφο , που θα βοηθούσε να πάει το παιχνίδι προς τη ρακέτα τελειώνοντας φάσεις αλλά κυρίως ανοίγοντας χώρους, αλλα και ο Φώτσης, που θα έβρισκε αρκετά ελεύθερα σουτ. Ο Μπουρούσης μπορεί επιθετικά να ήταν καλός, το παιχνίδι του όμως θυμίζει περισσότερο ( βετεράνο, λογω ταχύτητας ) περιφερειακό, παρά 4ρο5αρι. Δεν έχει ανεπτυγμένες κινήσεις στο low post και δεν είναι αξιόπιστος go to guy ακριβώς γι αυτό το λόγο. Τα δε γκαρ(ντ) ξεκίνησαν καλά, ο Ζήσης επιτέλους έβαλε σουτ, αλλα , ρε παλικάρια , έλεος. ξεκινάτε μπάσιμο κ ο αντίπαλος ψηλός περιμένει ακριβώς κάτω απο τη μπασκέτα, η , εν πάσει περιπτώσει δε ξεκολλάει απο το restricted area. Αντι να πάτε πάνω στον ψηλό για split out και μια απ τα ίδια, σταματήστε στα 4-5 μέτρα και σουταρετε το mid range jumper ( αφού floaters μόνο ο ζήσης και ο καλάθης δείχνουν να έχουν στο ρεπερτόριό τους) . Βαρέθηκα να βλέπω Σπανούλη ( κυρίως ) και Διαμαντίδη να κάνουν μπάσιμο και Split out. Και δυστυχώς όχι πάντα προς τους συμπάιχτες τους.

Όσο για τα 13 τρίποντα του Διαμαντίδη, καλά έκανε και τα σούταρε. Είναι ο πιο αξιόπιστος σουτέρ που διαθέτουμε, και όταν είναι ελεύθερος ΠΡΕΠΕΙ να σουτάρει με αυτοπεποίθηση. Από ένα σημείο και μετά όμως ( αφού έχτισε στιν 3η περίοδο μετά το "hot" ξεκίνημα με 2/3 if memory serves ) αγχώθηκε και σκεφτόταν πριν σουτάρει. Εκεί, ίσως έπρεπε να εχει καθίσει λίγο νωρίτερα στον πάγκο ωστε να καθαρίσει το μυαλό του και να ξαναβρεί ρυθμό μπαίνοντας.

Και τέλος, εντάσσομαι κι εγώ με τα μπούνια στο Bandwagon του Βασιλειάδη. Σήμερα φάνηκε πόσο θα βοηθούσε η παρουσία του. Παρόλα αυτά, για ακατανόητους για μένα λόγους ο φιλτατος coach JK επέλεξε να παρει 3ο center (6ο-7ο ψηλο ) σε ροστερ 12 παιχτών. Και αν έπαιζε ο Βουγιούκας σήμερα, ίσως η κινηση να είχε νόημα λόγω της τιμωρίας Φώτση - Σόφο. Αλλά το παλικάρι δεν πρέπει να έμεινε πάνω απο 5-6 λεπτά στο παρκέ. Οπότε ποιο το νόημα?

Συμπερασματικά, για μένα ο Kazla πρέπει να αποφασίσει τελικά αν θα παίξει το γρήγορο μπάσκετ των εύκολων παιχνιδιών του περσινού Εurobasket και των φετινών φιλικών, η όταν έρθουν τα ζόρια θα επιστρέψει στο εθνικό πατροπαράδοτο παλίκαρίσιο μπάσκετ(?) , με το οποίο μπορεί να κερδίζεις ομάδες με παρόμοια νοοτροπία, αλλά δεν ανταγωνίζεσαι ομάδες όπως η Ισπανία και οι ΗΠΑ, που διαθέτουν αρκετό ταλέντο και ταχύτητα για να σκοράρουν ακόμα και απέναντι στην καλή ελληνική άμυνα.




saleasss
QUOTE(SupYo(s) @ Aug 29 2010, 08:21 ) *
Και τέλος, εντάσσομαι κι εγώ με τα μπούνια στο Bandwagon του Βασιλειάδη. Σήμερα φάνηκε πόσο θα βοηθούσε η παρουσία του. Παρόλα αυτά, για ακατανόητους για μένα λόγους ο φιλτατος coach JK επέλεξε να παρει 3ο center (6ο-7ο ψηλο ) σε ροστερ 12 παιχτών. Και αν έπαιζε ο Βουγιούκας σήμερα, ίσως η κινηση να είχε νόημα λόγω της τιμωρίας Φώτση - Σόφο. Αλλά το παλικάρι δεν πρέπει να έμεινε πάνω απο 5-6 λεπτά στο παρκέ. Οπότε ποιο το νόημα?

+1

Οσον αφορά τον αγώνα με το Πορτο Ρικο, ο Μπουρούσης θα πρέπει να προφυλαχτεί απο τα θηριώδη σέντερ τους για τυχόν υποτροπή στο τραυματισμένο του χέρι, γιατι ενοειτε οτι θα τον παίξουν πολύ σκληρά στην άμυνα. Θα πρέπει ο Καζλ να ρίξει στον αγώνα τον Βουγιούκα για όσο το δυνατόν περισσότερο χρόνο, να μην τον αφήσει να ζεσταίνει τον πάγκο όπως εχτές.
nirvana
Nα πω κι εγώ κάτι πέρα από τις τεχνικές αναλύσεις.

Όπως και με το «dream game» της Τετάρτης, έτσι και στο σημερινό, οι ελληνική ομάδα μου φάνηκε ότι δεν έβγαλε αρκετό πάθος. Και κατά κάποιο τρόπο είναι λογικό, αφού, κρίνοντας εκ του αποτελέσματος, νικήσαμε τους Κινέζους χωρίς να χρειαστεί να επιστρατεύσουμε άμυνα και τρέξιμο που θα χρειαζόταν κούραση. Τους κερδίσαμε χωρίς να ιδρώσουμε, τους κερδίσαμε για πλάκα ― σπόδειξη ότι μόλις μας πέρασαν με ένα πόντο τους ξαναπεράσαμε με δέκα με λίγο σφίξιμο στην άμυνα. Γενικώς μόνο τότε αποφασίσαμε να αντιμετωπίσουμε το παιχνίδι λίγο σοβαρά. Και ο ΔΔ δεν θα είχε σουτάρει έτσι αν ήταν πιο σοβαρός (που είναι σοβαρός παίχτης και το ξέρουμε: δεν «παρασύρθηκε» στο mind games του αντίπαλου προνονητή αλλά έκανε πλακίτσα ― θέλω να πω είναι ένας τρόπος να το δεις και έτσι.)

Από την άλλη οι Κινέζοι είχαν πάθος. Ήξεραν ότι έπαιζαν με μια καλύτερη ομάδα και ήταν αποφασισμένοι να τα δώσουν όλα μπας και κερδίσουν. Αυτό φαινόταν και από τον τρόπο που πανυγήριζαν ορισμένα καλάθια κατά τη διάρκεια του αγώνα.

Νομίζω ότι μέχρι αύριο να παίζαμε οι Κινέζοι δεν θα μπορούσαν να μας κερδίσουν. Αν, δε, παίζαμε σοβαρά (να ήταν π.χ. χιαστί παιχνίδι) θα έτρωγαν τριαντάρα.

Τώρα αν τελικά δεν καταφέρουμε να βγάλουμε πάθος και στα επόμενα παιχνίδια, είναι άλλο ζήτημα...

Marciulionis
QUOTE(lamar @ Aug 29 2010, 00:41 ) *
Ας μας παιζουν ζωνη και ας βαζουμε εμεις 90 ποντους οπως σημερα, και θα δουμε ποιος θα πανηγυριζει στο τελος.

Το προβλημα μας σημερα δεν ηταν η επιθεση, αλλα η πολυ κακη αμυνα. Δηλαδη ποσους θελατε να βαλουμε?

Επισης για τον Βασιλειαδη που λετε. Ολοι εκθειαζετε το ποσο τρομερος σουτερ ειναι, (οντως), αλλα κανεις δεν λεει οτι ο Κωστας δεν μαρκαρει ουτε κωνο!!! Πρεπει να ειναι απο τους χειροτερους αμυντικους στην Ευρωπη. Δεν χαμηλωνει για κανενα λογο. Οσο για πλαγια μετακινηση? Αγνωστη εννοια.


Πες τα χρυσόστομε! Όλοι στεκόμαστε στην άμυνα ζώνης των Κινέζων τη στιγμή που τη διασπάσαμε μια χαρά και βάλαμε κοντά 90 πόντους και δε μιλάμε για το υποτίθεται μεγάλο μας όπλο, την άμυνα! Η μεγαλύτερη μας αδυναμία πάντως είναι το ριμπάουντ και η συγκέντρωση! Δυστυχώς τα Σερβάκια παίξαν καθοριστικό ρόλο σε αυτό!

QUOTE(SG3ptshooter @ Aug 29 2010, 02:24 ) *
Εγώ έχω από τα φιλικά μια διαφορετική γνώμη, που ψιθύριζα από την Κύπρο αλλά που από τη Σλοβενία νομίζω και μετά την εκδηλώνω και που την Τετάρτη πάτησα το Χ να μη βλέπω άλλο. Θα έκοβα τον Πρίντεζη. Ούτε την σουπερ ντουπερ ουάου αποτελεσματική άμυνα στο 3 επειδή είναι εκρηκτικός βλέπουμε (εδώ που τα λέμε, ούτε την έκρηξη δε βλέπω) ούτε σουτ έχει το παληκάρι ενώ επιμένουμε να τον στήνουμε στη γωνία για να μείνει αμαρκάριστος και από μη πρωτοβουλίες και στατικότητα άλλο τίποτα.. Δεν έχω κάτι με τον παίκτη, αλλά αν τον πήραμε για δεύτερο 3 πίσω από τον Περπέρογλου ο τρόπος που τον χρησιμοποιούμε δε μας προσφέρει απολύτως τίποτα και ΠΡΟΤΙΜΩ ΜΑΚΗ ΝΙΚΟΛΑΪΔΗ.

(Έχετε ήδη κατάλαβει πως μετά από την εξίσωση κάποιου φίλου του ακατανόμαστου που σουτάρει μόνο τρίποντα με το Νικολαΐδη, απέκτησα μόνιμη μουντομπασκετική επωδό.)


Μα οι Νικολαϊδης,Χαραλαμπίδης, Καλαμπόκης, Παπαμακάριος είναι εξίσου καλοί σουτέρ με το Βασιλειάδη και κατά τη γνώμη μου και καλύτεροι παίκτες. Βέβαια εννοείται ότι δεν είχα ιδέα ότι είναι Κύπριος ο Μάκης. rolleyes.gif Γιατί ούτε κουβέντα για όλους αυτούς τους αδικημένους και τόσος χαμός για το Βασιλειάδη? Παιχνίδια πάντως με 1/9, 3/12, 1/8 τρίποντα έχει πάρα πολλά και ο Βασιλειάδης.

Ο Πρίντεζης για να είναι αποτελεσματικός πρέπει να πάρει τη μπάλα με πλάτη ή πρόσωπο κοντά στο καλάθι. Έτσι όπως τον χρησιμοποιεί ο Γιόνας ακυρώνει όλα του τα προτερήματα στην επίθεση και ξεμπροστιάζει τις αδυναμίες του! Τον έχει βγάλει τελείως έξω από τη ρακέτα!

Επίσης ένα μεγάλο όπλο στη διάσπαση της ζώνης είναι ο Σόφο wink.gif Δεν πρέπει να μας αγχώνει η ζώνη. Ειδικά ΑΥΤΗ η αστεία ζώνη παιδικής χαράς που παίξανε οι Κινέζοι...
joi
QUOTE(SupYo(s) @ Aug 29 2010, 07:21 ) *
Τα δε γκαρ(ντ) ξεκίνησαν καλά, ο Ζήσης επιτέλους έβαλε σουτ, αλλα , ρε παλικάρια , έλεος. ξεκινάτε μπάσιμο κ ο αντίπαλος ψηλός περιμένει ακριβώς κάτω απο τη μπασκέτα, η , εν πάσει περιπτώσει δε ξεκολλάει απο το restricted area. Αντι να πάτε πάνω στον ψηλό για split out και μια απ τα ίδια, σταματήστε στα 4-5 μέτρα και σουταρετε το mid range jumper ( αφού floaters μόνο ο ζήσης και ο καλάθης δείχνουν να έχουν στο ρεπερτόριό τους) . Βαρέθηκα να βλέπω Σπανούλη ( κυρίως ) και Διαμαντίδη να κάνουν μπάσιμο και Split out. Και δυστυχώς όχι πάντα προς τους συμπάιχτες τους.


Να αγειάσει το στόμα σου!!!! Το έχω γράψει εδώ πολλές φορές και σε μπασκετικές κουβέντες όλο αυτό ρωτάω:
Γιατί οι έλληνες παίκτες δεν προπονούνται σε middle range σουτ? Στο ΝΒΑ δηλαδή που οι μισοί πόντοι των guards μπαίνουν έτσι (αρχή διήσδησης, καλό/γρήγορο πάτημα και σουτάκι από τα 4-5 μέτρα), λαλάκες είναι?

Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά ο Σπανούλης πιο παλιά δεν την χρησιμοποιούσε την κίνηση ? Τι έγινε, του την κόψανε από το ρεπερτόριο? Ο Ζήσης κάτι κάνει, αλλά συνήθως είναι "χασογκόλης", που γράψανε και πιο πάνω (αλλά όχι χθες).

Είμαι περίεργος να δω αν τα πράγματα θα αλλάξουν λίγο με την μετακίνηση του τριπόντου και τους μεγαλύτερους χώρους μεταξύ τριπόντου-ρακέτας.
KingCrimson
Aν ακουσε κανενας τις δηλωσεις του Σπανουλη ειπε οτι χρειαστηκε να βγαλουμε πολυ ενεργεια στο τελος για να τους νικησουμε.....που σημαινει οτι αυτο το ματσακι το ειχαμε στο μυαλο μας για περιπατο και εξοικονομιση ενεργειας...με το Βουγιουκα ή τον Καϊμακογλου να παιζουν 20 λεπτα..αλλα οσο δε μπορουσαμε να ξεφυγουμε, για ολους τους προαναφερθεντες λογους...καταληξαμε στο τελος να μας φτασουν κιολας. Ηταν φανερο οτι αυτο το παιχνιδι δεν ηταν στο μυαλο της εθνικης (παικτων - προπονητη) για 100% αποδοση. Εμενα το μονο που με ενοχλησε ηταν οτι δε μπορεσαμε να σταματησουμε το Γι που επι 40 λεπτα εκανε παρτυ!

QUOTE(SupYo(s) @ Aug 29 2010, 08:21 ) *
Βαρέθηκα να βλέπω Σπανούλη ( κυρίως ) και Διαμαντίδη να κάνουν μπάσιμο και Split out. Και δυστυχώς όχι πάντα προς τους συμπάιχτες τους.


Αν θυμαστε ετσι μας ειχαν διαβασει και περυσι οι Ισπανοι και μας κλεψαν τη μπαλα καμοια δεκαρια φορες..
cryptic
Παιδιά sorry το παιχνίδι δυσκόλεψε επειδή δεν παίξαμε την άμυνα που μας έχουν συνηθίσει, όχι επειδή δε βάλαμε σούτ. Όπως είπαν και άλλοι στους 87 πόντους φτάσαμε παρότι δεν είχαμε καλά ποσοστά στα τρίποντα. Αν ήταν λίγο παραπάνω σφιχτή η άμυνα και βγάζαμε περισσότερες επιθέσεις (με αιφνιδιασμούς) το παιχνίδι θα είχε τελειώσει απο το ημίχρονο μάλλον.

Σε ότι αφορά το Βασιλειάδη και εγώ τον συμπαθώ αλλά όχι να πάμε στο άλλο άκρο και να θεωρούμε ότι δεν έχει σουτέρ η ομάδα. Ο Καζλάουσκας ήταν σχετικά αναγκασμένος λόγω τιμωριών και τραυματισμών να διαμορφώσει έτσι το ρόστερ με μεγάλη ρακέτα. Ο Βασιλειάδης στην τελευταία σεζόν είχε 69/186 τρίποντα (37%) με τα στατιστικά του να προσεγγίζουν του Διαμαντίδη σε αρκετές περιπτώσεις ενώ η άμυνα του σίγουρα δεν είναι καλή. Ας δούμε μισό λεπτάκι και τα στατιστικά των υπολοίπων (απο Ευρωλίγκα):

Περπέρογλου: 15/30 (50%)
Φώτσης: 10/32 (31%)
Διαμαντίδης: 16/31 (52%)
Σπανούλης: 28/56 (50%)
Ζήσης: 26/54 (48%)

Δηλαδή μέσες άκρες στο 50%. Ο Ναβάρο (for reference) είχε 46/132 (35%).
Germany96
QUOTE(Marciulionis @ Aug 29 2010, 11:37 ) *
...Όλοι στεκόμαστε στην άμυνα ζώνης των Κινέζων τη στιγμή που τη διασπάσαμε μια χαρά και βάλαμε κοντά 90 πόντους και δε μιλάμε για το υποτίθεται μεγάλο μας όπλο, την άμυνα...

Στην φετινη εκδοση της εθνικης, η αμυνα εχει παψει να αποτελει το μεγαλο της οπλο κι αυτο ειναι και επιλογη του προπονητη και γιατι δεν υπαρχουν πλεον καποια απο τα εργαλεια που υπηρχαν καποτε (αλληλοεξαρτωμενα ειναι αυτα τα δυο αλλωστε).

Αυτη την στροφη στην φιλοσοφια της ομαδας την ειδαμε και περυσι ασχετα αν δεν της δωσαμε την πρεπουσα βαρυτητα λογω των ελλειψεων στο roster που παραταξαμε στην Πολωνια αλλα απ΄οτι φαινεται αυτο ηταν ενσυνειδητη επιλογη κι οχι αποφαση αναγκης μοναχα για ενα τουρνουα.

Το προβλημα ειναι οτι η αμυνα της εθνικης δεν ηταν απλα κακη για τα παλια δεδομενα της αλλα ηταν γενικως απαραδεκτη για αυτο το επιπεδο. Δε νομιζω να παρουσιαστει ξανα τετοια κατασταση αλλα ουτε κι ελπιζω οτι θα φτασει στα παλια standards της. Πιθανοτατα και να μην χρειαζεται, καθως υπαρχουν κι αλλοι δρομοι για την επιτυχια της ομαδας περα απο το αμυντικογενεστατο πλανο του Γιαννακη το 2005 αλλα αυτος που παρακολουθησαμε χθες, σιγουρα δεν ειναι ενας απο αυτους.


QUOTE(Marciulionis @ Aug 29 2010, 11:37 ) *
...Μα οι Νικολαϊδης,Χαραλαμπίδης, Καλαμπόκης, Παπαμακάριος είναι εξίσου καλοί σουτέρ με το Βασιλειάδη και κατά τη γνώμη μου και καλύτεροι παίκτες..

Τι εννοεις ειναι καλυτεροι σουτερ, αναφερεσαι καθαρα σε ποσοστα τριποντων; Αυτο για καποιες σεζον ισως και να ισχυει αλλα σε καμια περιπτωση δεν τους κανει καλυτερους σουτερ.

QUOTE(Marciulionis @ Aug 29 2010, 11:37 ) *
..Επίσης ένα μεγάλο όπλο στη διάσπαση της ζώνης είναι ο Σόφο wink.gif Δεν πρέπει να μας αγχώνει η ζώνη. Ειδικά ΑΥΤΗ η αστεία ζώνη παιδικής χαράς που παίξανε οι Κινέζοι...

Ο Σοφοκλης σιγουρα θα βοηθουσε, οπως και ο Φωτσης αλλα αυτο δεν δικαιολογει την τοσο κακη αντιδραση της ομαδας σε αυτην, ειδικα επειδη ηταν τοσο απλοικα και μονολιθικα στημενη που σιγουρα δεν θα ξανασυναντησει με αλλους αντιπαλους η Ελλαδα.

Το ποσοστο στα σουτ τριων ποντων χθες ηταν μολις 33%, νουμερο μετριοτατο απο μονο του, ποσο μαλλον που τα περισσοτερα εξ αυτων ηταν τελειως ελευθερα. Οπως και να' χει δεν ηταν σε καμια περιπτωση νουμερο που να δικαιολογει αναλογια διποντων προς τριποντα, 3 προς 4 οπως ηταν χθες. Δεν θελω να κατηγορησω κανεναν οταν σουταρει ελευθερος, καθως αυτο ειναι φυσικο μπασκετικο ενστικτο αλλα εκει καποιος πρεπει να καταλαγιασει τα ενστικτα των παικτων του και να επιβαλλει λογικη γιατι με 0.57 3PA/FGA ratio, με 33% στα 3π και χωρις να υπαρχει στο μυαλο των παικτων ο αιφνιδιασμος ουτε σαν απομακρη σκεψη, δεν σπας την ζωνη, το κεφαλι σου στον τοιχο σπας.

Χθες δειχναμε σα να ξεμειναμε ξαφνικα απο ιδεες απο καποιο σημειο κι επειτα. Τετοια εικονα δε νομιζω να ξαναπαρουσιασουμε αλλα μη φτασουμε στο σημειο και να ειμαστε ικανοποιημενοι επειδη σκοραραμε 89 ποντους. 109 να σκοραραμε παιζοντας λαθος, τι να το κανεις; Κι αν παιζαμε με την Μαλαισια αντι την Κινα, τοσους και παραπανω θα πετυχαιναμε αλλα παλι καλο μπασκετ δεν θα ειχαμε παιξει.
Germany96
QUOTE(cryptic @ Aug 29 2010, 12:45 ) *
...
Περπέρογλου: 15/30 (50%)
Φώτσης: 10/32 (31%)
Διαμαντίδης: 16/31 (52%)
Σπανούλης: 28/56 (50%)
Ζήσης: 26/54 (48%)

Δηλαδή μέσες άκρες στο 50%. Ο Ναβάρο (for reference) είχε 46/132 (35%).

Κατ΄αρχην εχεις κανει καποια λαθακια, ο Σπανουλης περυσι στην Euroleague ειχε 13/47 (27.7%) κι ο Ζησης 3/18 (16.7%).

Το θεμα ειναι οτι τα νουμερα αυτα απο μονα τους δεν λενε παρα λιγα πραγματα. Ο Περπερογλου επαιρνε κατα μ.ο. 2 προσπαθειες 3π ανα αγωνα, ο Φωτσης επισης 2, ο Διαμαντιδης 2.58, ο Ζησης 1.12 κι ο Σπανουλης τις περισσοτερες με 3.35. Ο Navarro απο την αλλη επαιρνε 6.28! Το σουτ του επισης δεν ειναι μοναχα στατικο, ουτε περιοριζεται σε αυστηρα συγκεκριμενες θεσεις (οπως για καποιους απο τους Ελληνες παικτες που ανεφερες), ειναι πολυ επικινδυνο και μετα απο ντριμπλα και μετα απο screen.

Ο Βασιλειαδης στην ACB ειχε 7.44 προσπαθειες 3π ανα αγωνα και σουταρε περισσοτερα 3π απ' οτι 2π. Ειναι pure shooter δηλαδη ενω για τους υπολοιπους Ελληνες παικτες το σουτ ειναι απλα ενα κομματι του παιχνιδιου τους και οχι το κυριως οπλο τους με το οποιο εχουν μαθει να ζουν και να πεθαινουν.

Δεν υποστηριζω οτι ειναι καταστροφη που δεν ταξιδεψε στην Τουρκια ο Βασιλειαδης αλλα κι εγω πιστευω πως θα ηταν χρησιμοτερη προσθηκη ειτε στην θεση του Βουγιουκα (που αφου επαιξε χθες και με τις απουσιες στην ρακετα μας μοναχα 2 λεπτα, μαλλον δεν υπολογιζεται σοβαρα) ειτε στην θεση του (καλου παντως χθες) Καιμακογλου.
SG3ptshooter
QUOTE(SupYo(s) @ Aug 29 2010, 08:21 ) *
ρε παλικάρια , έλεος. ξεκινάτε μπάσιμο κ ο αντίπαλος ψηλός περιμένει ακριβώς κάτω απο τη μπασκέτα, η , εν πάσει περιπτώσει δε ξεκολλάει απο το restricted area. Αντι να πάτε πάνω στον ψηλό για split out και μια απ τα ίδια, σταματήστε στα 4-5 μέτρα και σουταρετε το mid range jumper ( αφού floaters μόνο ο ζήσης και ο καλάθης δείχνουν να έχουν στο ρεπερτόριό τους) . Βαρέθηκα να βλέπω Σπανούλη ( κυρίως ) και Διαμαντίδη να κάνουν μπάσιμο και Split out. Και δυστυχώς όχι πάντα προς τους συμπάιχτες τους.


Και τέλος, εντάσσομαι κι εγώ με τα μπούνια στο Bandwagon του Βασιλειάδη.

Mid range jumper, κοψίματα -κυρίως διαγώνια όπως επισήμανε ο μπούλετ-, πάσα στον ψηλό ώστε να τελειώσει γρήγορα μια φάση ή για να ανοίξει τη ζώνη από μέσα με μια κατάλληλη πάσα σε παίκτη που κινείται, όλα μου φαίνονται τόσο σωστά σήμερα που είμαι πιο ψύχραιμος..

btw Eπιμένω πως το "μικρό μπάσιμο" που λέει κι ο Ιωάννου είναι ένδειξη στατικότητας κι όχι κινητικότητας στη σύγχρονη εποχή.

Welcome aboard. Και στο forum και στο Bandwagon. smiley.gif


QUOTE(Marciulionis @ Aug 29 2010, 11:37 ) *
Μα οι Νικολαϊδης,Χαραλαμπίδης, Καλαμπόκης, Παπαμακάριος είναι εξίσου καλοί σουτέρ με το Βασιλειάδη και κατά τη γνώμη μου και καλύτεροι παίκτες. Βέβαια εννοείται ότι δεν είχα ιδέα ότι είναι Κύπριος ο Μάκης. rolleyes.gif Γιατί ούτε κουβέντα για όλους αυτούς τους αδικημένους και τόσος χαμός για το Βασιλειάδη? Παιχνίδια πάντως με 1/9, 3/12, 1/8 τρίποντα έχει πάρα πολλά και ο Βασιλειάδης.

Ο Πρίντεζης για να είναι αποτελεσματικός πρέπει να πάρει τη μπάλα με πλάτη ή πρόσωπο κοντά στο καλάθι. Έτσι όπως τον χρησιμοποιεί ο Γιόνας ακυρώνει όλα του τα προτερήματα στην επίθεση και ξεμπροστιάζει τις αδυναμίες του! Τον έχει βγάλει τελείως έξω από τη ρακέτα!

Όσο για τον Πρίντεζη συμφωνώ, δεν είπα κάτι για την αξία του παίκτη, αλλά η χρησιμοποίησή του όντως πιστεύω ότι κάνει κακό και στην ομάδα και στον ίδιο αγωνιστικά.

O λόγος που χρησιμοποιώ το όνομα του Νικολαΐδη έχει να κάνει ακριβώς με το ότι δε θέλω εν μέσω του τουρνουά να είμαι ο κολλημένος με τον παίκτη που κόπηκε. Πραγματικά πιστεύω ότι λείπει οποιοσδήποτε από αυτούς που λες περίπου, άσχετο αν διαφωνούμε ως προς την αξία τους. Η κουβέντα γίνεται γι' αυτόν που κόπηκε, επειδή αυτός είναι έμπρακτα ο μοναδικός παίκτης που είχε πιθανότητες να πάει Τουρκία και έκοψε ο Γιόνας, ενώ δήλωσε μια δωδεκάδα με εμφανή έλλειψη ισορροπίας. Πάντως οι 3 επιδόσεις που ανέφερες ήταν οι μακράν χειρότερες του όλη τη σεζόν πέρυσι. Αλλά εδώ κάποιος έγραψε χτες ότι είναι ο χειρότερος αμυντικός ολόκληρης της ηπείρου, στο αν έχει καλύτερο σουτ από σουτερ όπως ο Νικολαΐδης κι ο Χαραλαμπίδης θα κολλήσουμε;

QUOTE(Germany96 @ Aug 29 2010, 13:42 ) *
ο Σπανουλης περυσι στην Euroleague ειχε 13/47 (27.7%) κι ο Ζησης 3/18 (16.7%)..

Ο Βασιλειαδης στην ACB ειχε 7.44 προσπαθειες 3π ανα αγωνα και σουταρε περισσοτερα 3π απ' οτι 2π. Ειναι pure shooter δηλαδη ενω για τους υπολοιπους Ελληνες παικτες το σουτ ειναι απλα ενα κομματι του παιχνιδιου τους και οχι το κυριως οπλο τους με το οποιο εχουν μαθει να ζουν και να πεθαινουν.

Δεν υποστηριζω οτι ειναι καταστροφη που δεν ταξιδεψε στην Τουρκια ο Βασιλειαδης αλλα κι εγω πιστευω πως θα ηταν χρησιμοτερη προσθηκη ειτε στην θεση του Βουγιουκα (που αφου επαιξε χθες και με τις απουσιες στην ρακετα μας μοναχα 2 λεπτα, μαλλον δεν υπολογιζεται σοβαρα) ειτε στην θεση του (καλου παντως χθες) Καιμακογλου.

αν έβαζες και ένα "ή του Πρίντεζη" θα ήταν ακόμα πιο κοντά σε αυτά που λέω.


Αλλά να παρακαλέσω εγώ πρώτος από όλους τους Βασιλειαδικούς να σταματήσουμε κάθε μέρα να τον μελετάμε και για οτιδήποτε πάει ή δεν πάει καλά.. Ο Καζλάουσκας έκανε τις επιλογές του, είναι συμπαθέστατος και θα κριθεί δίκαια. Ας μην κρίνουμε κάθε μέρα ποιον θα μπορούσε ή όχι να πάρει αντί για την αγωνιστική συμπεριφορά των παικτών που όντως κατέβασε. peace.gif
Germany96
QUOTE(SG3ptshooter @ Aug 29 2010, 13:49 ) *
...αν έβαζες και ένα "ή του Πρίντεζη" θα ήταν ακόμα πιο κοντά σε αυτά που λέω.


Αλλά να παρακαλέσω εγώ πρώτος από όλους τους Βασιλειαδικούς να σταματήσουμε κάθε μέρα να τον μελετάμε και για οτιδήποτε πάει ή δεν πάει καλά.. Ο Καζλάουσκας έκανε τις επιλογές του, είναι συμπαθέστατος και θα κριθεί δίκαια. Ας μην κρίνουμε κάθε μέρα ποιον θα μπορούσε ή όχι να πάρει αντί για την αγωνιστική συμπεριφορά των παικτών που όντως κατέβασε. peace.gif

Οπως ειπες κι εσυ δεν ειναι τα ονοματα το σημαντικοτερο οσο η λογικη της καταρτισης του roster. Και να πηγαινει εν τελει στην Τουρκια ο Βασιλειαδης πιθανοτατα θα ειχε πολυ μικρο ρολο οποτε οντως δεν ειναι τοσο σημαντικο το θεμα.

Εγω παντως Βασιλειαδικος δεν ειμαι, σαν φυσιογνωμια μου ειναι πολυ πιο συμπαθης ο Kazlauskas και τον θεωρω και πολυ πιο επιτυχημενο επαγγελματια στον τομεα του σε σχεση με τον Κωστα. Ο coach αλλωστε εχει ενα σωρο παιχνιδια ακομα για να κριθει για τις επιλογες του και στο τελος θα γινει η σουμα που ελπιζουμε να περιλαμβανει και μεταλλιο.

Αλλα οτι ο Βασιλειαδης ειναι ιδιου επιπεδου σουτερ με τον Παπαμακαριο, το θεωρω σαν πληρη απαξιωση του παικτη.
SG3ptshooter
QUOTE(Germany96 @ Aug 29 2010, 14:04 ) *
Οπως ειπες κι εσυ δεν ειναι τα ονοματα το σημαντικοτερο οσο η λογικη της καταρτισης του roster.

Εγω παντως Βασιλειαδικος δεν ειμαι, σαν φυσιογνωμια μου ειναι πολυ πιο συμπαθης ο Kazlauskas και τον θεωρω και πολυ πιο επιτυχημενο επαγγελματια στον τομεα του σε σχεση με τον Κωστα. Ο coach αλλωστε εχει ενα σωρο παιχνιδια ακομα για να κριθει για τις επιλογες του και στο τελος θα γινει η σουμα που ελπιζουμε να περιλαμβανει και μεταλλιο.

Αλλα οτι ο Βασιλειαδης ειναι ιδιου επιπεδου σουτερ με τον Παπαμακαριο, το θεωρω σαν πληρη απαξιωση του παικτη.

Βασιλειαδικός ως προς το ζήτημα, ούτε εγώ ούτε π.χ. ο Μανού είχαμε ποτέ αφίσες του στα δωμάτιά μας..

Αλλά όταν βλέπω πως χρησιμοποιούνται τελικά οι Βουγιούκας, Καϊμακόγλου σε ματς που λείπουν δύο ψηλοί και ο Πρίντεζης γενικά, δεν το βλέπω παράλογο να λείπει και παίκτης ακόμα και από την Α2 με χαρακτηριστικά που μας λείπουν, όχι μόνο τα ονόματα που αραδιάζουμε. smiley.gif
Marciulionis
Ναι εντάξει υπάρχει μια υπερβολή, άλλα προκαλείται ως ένα βαθμό και από όλους όσους υποστηρίζουν ότι θα έπρεπε η ομάδα να αρχίζει από αυτόν (Βασιλειάδης). Ούτε ο χειρότερος αμυντικός του κόσμου είναι, ούτε ο καλύτερος σουτέρ. Για πολλά από τα παιδιά της εθνικής πιστεύω πάντως ότι σε αντίστοιχο αριθμό προσπαθειών θα είχαν αντίστοιχα ποσοστά κι ότι δεν είναι το σουτ από τα προβλήματα της εθνικής, κάτι που τείνει να μεγαλοποιείται πολυ! Αντιθέτως ακόμα και οι ψηλοί είναι πολύ καλοί στο σουτ. Τσαρτσαρής, Φώτσης, Μπουρούσης, Διαμαντίδης, Σπανούλης, Ζήσης ακόμα και ο παρεξηγημένος Καλάθης, είναι από εξαιρετικοί έως πολύ καλοί σουτέρ! ακόμα και ο Πρίντεζης με το Καϊμακόγλου, το έχουν δουλέψει πολύ! Περισσότερο θέμα νοοτροπίας είναι που συχνά πυκνά κολλάνε και τα σπάνε παρά ικανότητας. Αυτό που λέμε παιδική ασθένεια της ομάδας!

Αντιθέτως θα έλεγα ότι έχουμε πρόβλημα αθλητικότητας κάτι που φαίνεται στα ριμπάουντ και στο βόλεϋ που κατά διαστήματα παίξανε τόσο οι ΗΠΑ πριν λίγες μέρες, όσο και οι Κινέζοι κατά διαστήματα, στη ρακέτα μας. Ουσιαστικά μετά το Μπουρούση που έχει μια έφεση σε αυτά, δεν υπάρχει άλλος πολύ ικανός ψηλός στα ριμπάουντ, γι αυτό και φάνηκε τόσο χρήσιμος ο Καϊμάκ και γι αυτό και πήρε τόσους ψηλούς ο Γιόνας. Αυτό συν το ότι και Σόφο και Μπουρούσης είναι αρκετά ευπαθής, εν αντιθέσει με τους γκαρντ.

Δεν λέω ότι ένας 5ος γκαρντ δε θα ήταν χρήσιμος, άλλα αν έλειπε χτες ο Καϊμακόγλου ας πούμε που κατά τα λεγόμενα των περισσότερων ήταν ο 1ος για κόψιμο μέχρι χτες (από σήμερα και μέχρι τη δική του καλή εμφάνιση θα είναι ο Πρίντεζης) ίσως ετοιμάζαμε τις μαύρες πλερέζες σήμερα. Θα πει κάποιος αν ήταν ο Βασιλειάδης θα είχε 10/15 3ποντα και θα τελείωνε το ματς, άλλα αυτά είναι μόνο εικασίες.

Απλά νομίζω ότι στο μπάσκετ δε μπορείς να πεις θα πάρω ένα καλό σουτέρ, ένα καλό αμυντικό, 1 καλό οργανωτή κι ένα καλό μπουκαδόρο και θα φτιάξω ομαδάρα. Αυτό είναι ποδοσφαιρική νοοτροπία. Γνώμη μου είναι ότι λιγότερο ή περισσότερο πρέπει να μπορούν όλοι να κάνουν απ'όλα, κάτι που νομίζω πως συμβαίνει εως ένα βαθμό στην ομάδα.
KingCrimson
Kανενα νεο για το αν τελικα θα παιξει ο Αρογιο υπαρχει? ο προπονητης του Π.Ρικο εμφανιστηκε αρκετα απαισιοδοξος χτες ως προς την αναμετρηση μαζι μας και ειπε οτι ο Αρογιο δυσκολα θα παιξει........
Germany96
QUOTE(Marciulionis @ Aug 29 2010, 14:31 ) *
Απλά νομίζω ότι στο μπάσκετ δε μπορείς να πεις θα πάρω ένα καλό σουτέρ, ένα καλό αμυντικό, 1 καλό οργανωτή κι ένα καλό μπουκαδόρο και θα φτιάξω ομαδάρα. Αυτό είναι ποδοσφαιρική νοοτροπία. Γνώμη μου είναι ότι λιγότερο ή περισσότερο πρέπει να μπορούν όλοι να κάνουν απ'όλα, κάτι που νομίζω πως συμβαίνει εως ένα βαθμό στην ομάδα.

Πληρης εως ενα βαθμο, τα λες κι εσυ οτι εχουμε προβληματα στην ικανοτητα των ψηλων μας στα rebounds που οταν αυτη η εγγενης αδυναμια δεν καμουφλαρεται με σωστη αμυντικη ισορροπια και προσηλωση στα καθηκοντα του καθε παικτη ξεχωριστα, τοτε ζοριζει η κατασταση.

Η εθνικη πορευεται χωρις κλασσικο σουτερ εδω και παρα πολλα χρονια αλλα αυτο δεν την εμποδισε να φτασει σε μεγαλες επιτυχιες ολο αυτο το διαστημα. Ειχε αλλων ειδων πλεονεκτηματα που ομως τωρα δεν εχει και πρεπει να βρει τροπους να τα καλυψει. Μπορει να τα καταφερει κι ετσι δεν αντιλεγω αλλα προς το παρων ομως δεν με επεισε, ελπιζω απο σημερα σε διαφορετικο προσωπο της ομαδας.
Manu7
Λέμε για τον Καϊμακόγλου και την πολύτιμη βοήθεια του την ώρα του ματς και άρα σωστά ο coach τον επέλεξε.
Μα ρε παιδιά υπό κανονικές συνθήκες με Φώτση 5άδα δεν θα έπαιζε ο Καϊμακόγλου!
Συμφωνώ πάντως με τα παραπάνω ότι ίσως ο Βουγιούκας είναι αυτός που θα έπρεπε να κοπει.Ώρες ώρες μοιάζει αλλού για αλλού.

@Marciulionis
Είπες ότι κανείς δεν αναφέρει για την δικιά μας αστεία άμυνα στο ματς και λέμε μόνο για τη ζώνη.
Σε παραπέμπω στα ποστ την ώρα του ματς και θα βρεις άνετα 10 να επισημαίνουν την άμυνα με τα μάτια μας.
Όπως και μετά το ματς.Και γω επίσης είπα ότι τα τρίποντα γενικά μπήκαν.Αλλά η άμυνα ήταν αλλού.
Όσο για το Βασιλειάδη είναι πλέον εμφανές πόσο θα βοηθούσε σε ένα τέτοιο ματς που για την ακρίβεια μόνο σε τέτοιο θα μπορούσε να παίξει!Γιατί στα κρίσιμα δεν θα έπαιζε όπως και να'χει.
captain charisma
ασχετο αλλα ο μπαλκμαν του πορτο ρικο ειναι αυτος που παιζει ντενβερ ναγκετς?
Ilias7
QUOTE(captain charisma @ Aug 29 2010, 15:21 ) *
ασχετο αλλα ο μπαλκμαν του πορτο ρικο ειναι αυτος που παιζει ντενβερ ναγκετς?


Ναι αυτος ειναι..Και δε φαινεται τιποτα το ιδιαιτερο...
SG3ptshooter
QUOTE(Marciulionis @ Aug 29 2010, 14:31 ) *
Ναι εντάξει υπάρχει μια υπερβολή, άλλα προκαλείται ως ένα βαθμό και από όλους όσους υποστηρίζουν ότι θα έπρεπε η ομάδα να αρχίζει από αυτόν (Βασιλειάδης). Ούτε ο χειρότερος αμυντικός του κόσμου είναι, ούτε ο καλύτερος σουτέρ.

Ποιός είπε ότι η ομάδα πρέπει να ξεκινάει απ' αυτόν; Για δωδέκατο παρακαλάμε από τον Ιούνη και δε έγινε τίποτα.
Και μένα μου είπε ένας φίλος μου "Και ποιος είναι που θέλετε τόσο πολύ να κατέβει για να παίρνει όλα τα σουτ; Ο Γκάλης;" Εγώ για sixth player τον έχω στο μυαλό μου. smiley.gif Νομίζω παρεξηγείτε λίγο τη θέση μας.

Ας σταματήσει όμως αυτή η συζήτηση παρακαλώ γιατί την θεωρώ άκομψη.

Όσο για το ποιο είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα της Εθνικής, εγώ το εντοπίζω στο ότι δεν έχουμε καθόλου μα καθόλου wing play από ένα swingman της προκοπής -ένα δυναμικό εκρηκτικό SF κατά προτίμηση ή ψηλό SG- που θα μπορεί να πάρει ένα ρημαδιασμένο σκριν και να φτάσει μέχρι το τέλος. Κάτι σαν το Φερνάντεθ, το Σαν Εμετέριο, το Ντιό, το Τζινόμπιλι, το Βασσάλο που είδα χτες και θα δούμε σήμερα με τη φανέλα του Πουέρτο Ρίκο βρε αδερφέ... Μετά κατατάσσω την αθλητικότητα, την ατομική ικανότητα στην άμυνα των σέντερ, τα ριμπάουντς και το σουτ, που στα κρίσιμα συγγνώμη, αλλά δεν το χουμε και συχνά.
nikefalin
QUOTE(KingCrimson @ Aug 29 2010, 14:43 ) *
Kανενα νεο για το αν τελικα θα παιξει ο Αρογιο υπαρχει? ο προπονητης του Π.Ρικο εμφανιστηκε αρκετα απαισιοδοξος χτες ως προς την αναμετρηση μαζι μας και ειπε οτι ο Αρογιο δυσκολα θα παιξει........


Δεν θα παίξει , ένας (πραγματικά καλός) πονοκέφαλος λιγότερος. Αρα θα δούμε Μπαρέα και Ριβέρα , Ντίαζ στο άσσο


χαχαχα, οι κινέζοι ξεκινούν με ωραιότατο man to man σήμερα αλλά στο 5ολεπτο το γύρισαν σε ζώνη
tsouras o.a.c
Oι Ιβοριανοι παιζει να ειναι οι πιο θεαματικοι μαζι με Αμερικανους και Γαλλους!Το οτι θα εβλεπα παιχνιδι μπασκετ Κινα-Ακτη Ελεφαντοστου και θα το απολαμβανα, οφειλω να ομολογησω οτι δεν ηταν στην λιστα με τισ διαστροφες μου!
vag7
καλη χρυση η εθνικη,εγω πιστευω πως ευκολα δυσκολα θα παει τελικο και θα γυρισει με το ασημενιο απο την τουρκια αλλα εγω ανυπομονω για το ευρωμπασκετ της λιθουανιας του χρονου....παιδια σκεφτειτε ομαδα με παπαλουκα(ειμαι σιγουρος οτι δεν θα θελει να σταματησει απο την εθνικη ετσι οπως ειναι τωρα τα πραγματα)διαμαντιδη,σπανουλη,ζηση,καλαθη,β
σιλοπουλο,καιμακογλου/παπανικολαου,φωτση,τσαρτσαρη,μπουρουση,σοφ
οκλη,μαυροκεφαλιδη/βουγιουκα....θεωρω οτι θα ειναι η πληρεστερη ομαδα που θα εχουμε κατεβασει ποτε...και ελπιζω να την δω στο παρκε του χρονου...ετσι για το χρυσο.......
apkat
Eγω νομιζω οτι ο Θοδωρης τελεισωσε απο την Εθνικη..
Anaz
QUOTE
Ναι εντάξει υπάρχει μια υπερβολή, άλλα προκαλείται ως ένα βαθμό και από όλους όσους υποστηρίζουν ότι θα έπρεπε η ομάδα να αρχίζει από αυτόν (Βασιλειάδης).
Δεν υπαρχει ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΠΟΣΤ που να λεει οτι η ομαδα θα επρεπε να ξεκιναει απο τον Βασιλειαδη. Να συζηταμε επι της ουσιας πανω σε πραγματα που γραφονται παιδια, γιατι αλλιως καταντα τρομερα κουραστικη η συζητηση. Γενικο σχολιο ειναι αυτο..

Αν ο Βασιλειαδης δεν μας κανει γιατι ειναι ο χειροτερος αμυντικος της Ευρωπης, τοτε ας παιρναμε τον Πελεκανο.. Αυτος γιατι δεν κληθηκε ΚΑΝ?? Περα απο το σουτ, οι περισσοτεροι εστιαζουμε στην προβληματικη καταρτιση του ροστερ.
colonel gomelsky
QUOTE(Anaz @ Aug 29 2010, 18:07 ) *
Δεν υπαρχει ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΠΟΣΤ που να λεει οτι η ομαδα θα επρεπε να ξεκιναει απο τον Βασιλειαδη. Να συζηταμε επι της ουσιας πανω σε πραγματα που γραφονται παιδια, γιατι αλλιως καταντα τρομερα κουραστικη η συζητηση. Γενικο σχολιο ειναι αυτο..


Υπάρχει όμως ποστ που λέει ότι αν η εθνική αποτύχει θα είναι καθαρά λόγω της έλλειψης του Βασιλειάδη. Δεν απέχει και πολύ αυτό.

Σε κάθε περίπτωση μόνο και μόνο το γεγονός ότι έχουν γίνει 50 ποστ για τον Βασιλειάδη, δείχνει ότι πολλοί τον θεωρούν αρκετά σημαντικό, άσχετα αν δεν το γράφουν.

Αλλιώς δεν εξηγείται τέτοια επιμονή.
phoenix_93
Βλέποντας κάποια παιχνίδια της διοργάνωσης νομίζω πως το μεγαλύτερο μας πρόβλημα είναι η έλειψη αθλητικότητας και εκρηκτικότας.
Βλέπω και τους Ιβοριανούς που μπορεί να μην έχουν την καλύτερη τεχνική κατάρτιση, ή να παίζουν καλά το πικ'ν'ρολ
αλλά μπορούν να διεισδύουν και να τελειώνουν φάσεις κοντά στο καλάθι. Αμφιβάλλω αν υπάρχει ένας στην δική μας ομάδα που να μπορεί να το κάνει αυτό. Ο Σπανούλης είναι διεισδυτικός βέβαια αλλά λόγω ύψους δεν μπορεί να τελειώσει τόσο δυνατά τις φάσεις. Ο Διαμαντίδης ίσως το έχει αλλά πρέπει να έχει ξεχάσει πως είναι να βάζεις δίποντο σε οργανωμένη επίθεση από τα πολλά split-out.Αυτό το κάρφωμα που έκανε ο Batum χθες νομίζω δεν το έχεις κανένας έλληνας.
colonel gomelsky
Συνήθως έτσι γίνεται. Είναι η σοφή παροιμία: Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια...

Πάντως έχουμε γενικά πολύ καλύτερους πάικτες απο τους Γάλλους.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.