Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Mundobasket 2010 - Γ' ΟΜΙΛΟΣ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26
caramon
Καλησπερα παδιά,

ειμαι νέο μέλος αν και διαβαζω για χρονια σαν guest το site. Σημερα επιτέλους έκανα εγγραφή εξαιτίας της ντροπής που ένιωσα και ήθελα να σχολιάσω την καταντια μας και σαν λαός, και όχι σαν μόνο ομάδα.

Το μπάσκετ το αγάπησα γιατι το 1987 η εθνικη το πηρε παίζοντας θεαματικό μπάσκετ νικώντας της καλυτερες ομάδες και όχι το 2005 που το πηραμε γιατι δεν βρήκαμε πχ τους Ισπανούς..πόσο μάλλον την τρίτη θέση την τελευταια φορά με τις γνωστες λαμογιές..

Το ότι και αλλοι μπορουν αυτα να τα κάνουν δεν είναι δικαιολογία.Διγωνισμός ποιος θα πέσει πιο χαμηλά θα κάνουμε?
Τι είναι ο αθλητισμός?

Αλλωστε γιατι σας ενδιαφέρει αν θα πάρουμε 4-5 θέση who cares? κανείς δεν θυμαται τον 5ο.. Όλοι τον πρώτο θυμουνται και αυτους που παιξανε καλά. Για αυτο μου έμεινε στο μυαλό η ομάδα του 2006..για το παιχνίδι με την Αμερική και πως το πήραμε στα ίσα.

Αν μας αρεσει το Basket πρέπει να κερδίζει ο καλύτερος! και εμενα μου αρεσει πολύ. Δεν είναι εθνικο θέμα η νίκη. Εθνικά θέματα είναι αλλα για τα οποία δεν πολυασχολούμαστε.

Επειδη είμαστε Έλληνες, και θέλαμε να σεβόμαστε τα αρχαια αθλητικά ιδεώδη και καλά,ειδικά εμείς δεν έπρεπε να σκεφτόμαστε έτσι.

Και κάτι τελευταίο, αμα ο Rocky ήταν ελληνική ταινία δεν θα κέρδιζε τον Ρώσσο αλλα αλλα θα του έριχνε κάτι στο νερό, θα τον νικουσε ύπουλα και θα του γ....σε και την γκόμενα στο τέλος.Γιατι είματε μάγκες και έτσι μας αρέσει.
boumtze-boumtze
Εγω προσωπικα ειμαι αηδιασμενος...
Ενα Παγκοσμιο απο και για τους Τουρκους,απο τον τροπο διεξαγωγης,την κληρωση παρωδια,την διαιτησια....
Τι πιο απλο απο το να βαλουν τους σημαντικους αγωνες της τελευταιας αγωνιστικης,την ιδια ωρα...
Εμεις,οπως ειπε και ο Λημνιατης,και να κερδιζαμε,θα κερδιζαν και οι Γαλλοι,οποτε ο Μπλατ και ο Τανιεβιτς μαλλον χρωστανε μια συγνωμη,κι'ας παιξαμε με κατω τα χερια...
Εμενα με ενοχλει η δειλια,ας παιξουμε καλα και ας χασουμε...
Τι νοημα εχει να βγουμε 3οι η 4οι,οταν απο κατω μας υπαρχουν καλυτερς ομαδες,οι οποιες απλα δεν ευνοηθηκαν απο τα σταυρωματα?
Επισης πιστευω οτι οι εκπροσωπο της Ασιας και της Αφρικης,πρεπει να ειναι ενας απο καθε ηπειρο,σε καμμια περιπτωση η Τυνησια δεν ειναι καλυτερη απο την απουσα Ιταλια π.χ....
Flash
QUOTE(Manu7 @ Sep 2 2010, 21:17 ) *
Με την ίδια λογική τι αντίκτυπο είχε το 2005 και το 2006?

Εκείνη την εποχή πριν ακόμα την επιτυχία του 87 το μπάσκετ ήταν όπως και να'χει
σε πολύ καλύτερη μοίρα γιατί ασχολούνταν και ο κόσμος πιο πολύ.
Τώρα το μπάσκετ είναι το πλέον αδιάφορο άθλημα για τον Έλληνα βλέπεις...

ΥΓ:Η Γαλλία επειδή το βλέπω χάνει παιχτικώς από τη Νεα Ζηλανδία.
Ο Ντε Κολό κάνει ότι μπορεί για να την αποκλείσει από τους Τούρκους...


Ναι ε ; Για αυτό έβγαινε παίχτης μόνος του στον αιφνιδιασμό και φώναζαν "off side" (στα σοβαρά, όχι για πλάκα).

Προφανώς ασχολείται πολύ περισσότερος κόσμος σήμερα με το μπάσκετ από τότε. Not even close.
massey
QUOTE(Flash @ Sep 2 2010, 23:20 ) *
Ναι ε ; Για αυτό έβγαινε παίχτης μόνος του στον αιφνιδιασμό και φώναζαν "off side" (στα σοβαρά, όχι για πλάκα).

Προφανώς ασχολείται πολύ περισσότερος κόσμος σήμερα με το μπάσκετ από τότε. Not even close.

Τωρα ομως δεν ξερει καν που πεφτουν τα γηπεδα μπασκετ για να το φωναξει..
122001
Παίζουμε οριστικά με Ισπανία στους 16...Ιδού η Ρόδος...
Σάββατο στις 9 για την υπέρβαση...
Manu7
QUOTE(122001 @ Sep 2 2010, 23:30 ) *
Παίζουμε οριστικά με Ισπανία στους 16...Ιδού η Ρόδος...
Σάββατο στις 9 για την υπέρβαση...

Αφού το ματς δεν τελείωσε ακόμα των Γάλλων.

75-66 οι Νεοζηλανδοί και βολές για τους Γάλλους.
a.car
Το μεγαλο ερωτημα τωρα ειναι με τη ψυχη και καρδια θα παιξουμε με την Ισπανια το Σαββατο οταν καναμε τα παντα να τους αποφυγουμε. Εκτος και αν το σημερινο φιασκο εχει να κανει με τους Αμερικανους περισσοτερο. Παντως αν δεν κερδισουμε τους Ισπανους τωρα δεν θα τους κερδισουμε ποτε.Η χρυση ευκαιρια χαθηκε το 2007 με τον αχρειαστο τσαμπουκα του Δ.Δ
sakissab
QUOTE(a.car @ Sep 2 2010, 22:07 ) *
Φιλε συγνωμη. Πρωταρης γαρ .


Προς Θεού. Δεν τίθεται ζήτημα συγνώμης. Απλά σαν αστειάκι το είπα. Να 'σαι καλά.
122001
QUOTE(Manu7 @ Sep 2 2010, 23:32 ) *
Αφού το ματς δεν τελείωσε ακόμα των Γάλλων.

75-66 οι Νεοζηλανδοί και βολές για τους Γάλλους.


Λες να κερδίσουν οι Γάλλοι σε 20 δεύτερα?? Το πολύ-πολύ να χάσουν με 12 και να βγουν 4οι.

ΥΓ: Το κατάφεραν τελικά... rolleyes.gif
a.car
Οι Γαλλοι πισω με 10 . Βαλε Ντε Κολο μεσα
Manu7
Απίστευτο.Αν δείτε πως έχασαν οι Γάλλοι με 82-70 θα πάθετε σοκ.Κάνανε ότι μπορούν για να
αποκλειστούν!Αποκορύφωμα το 4ποντο από τον Πέννι και ενώ η διαφορά ήταν στους 11.
Μετά στο 79-70 έφαγαν τρίποντο και έχασε το σουτ ο Μπατούμ.
lamar
QUOTE(122001 @ Sep 2 2010, 23:35 ) *
Λες να κερδίσουν οι Γάλλοι σε 20 δεύτερα?? Το πολύ-πολύ να χάσουν με 12 και να βγουν 4οι.

ΥΓ: Το κατάφεραν τελικά... rolleyes.gif


Ε καλα τωρα. Που πας με προπονητη, ο οποιος παιρνει ταιμ αουτ και ξεκιναει με τη φραση," Ω Μοντιε"!!!!!

Πραγματικα μολις το ακουσα ελιωσα στα γελια και αποφασισα οτι οι τυποι θα βγουν ουτε καν 3οι αλλα 4οι!!!
giorgos14
QUOTE(Manu7 @ Sep 2 2010, 20:39 ) *
Απίστευτο.Αν δείτε πως έχασαν οι Γάλλοι με 82-70 θα πάθετε σοκ.Κάνανε ότι μπορούν για να
αποκλειστούν!Αποκορύφωμα το 4ποντο από τον Πέννι και ενώ η διαφορά ήταν στους 11.
Μετά στο 79-70 έφαγαν τρίποντο και έχασε το σουτ ο Μπατούμ.


Οι γαλλοι στο τελος σχεδον δεν εκαναν επιθεση...πραγματικα μας πληρωσαν με το ιδιο νομισμα...
sarounas
QUOTE(Manu7 @ Sep 2 2010, 23:39 ) *
Απίστευτο.Αν δείτε πως έχασαν οι Γάλλοι με 82-70 θα πάθετε σοκ.Κάνανε ότι μπορούν για να
αποκλειστούν!Αποκορύφωμα το 4ποντο από τον Πέννι και ενώ η διαφορά ήταν στους 11.
Μετά στο 79-70 έφαγαν τρίποντο και έχασε το σουτ ο Μπατούμ.

ok
Τουρκία-Γαλλία
Νέα Ζηλανδία-Ρωσία
nikefalin
QUOTE(sarounas @ Sep 2 2010, 23:42 ) *
ok
Τουρκία-Γαλλία
Νέα Ζηλανδία-Ρωσία


τώρα ποιός θα κατηγορήσει τους Γαλλους που πάνε στο βατό μονοπάτι ? Εναν δύσκολο αγώνα με Τουρκία που αν το περάσουν πάνε βουρ για τελικό..

αλλα λόγια να αγαπιόμαστε. μεταφερόμαστε εντός ολίγου στο τόπικ των 16 για πολύ κουβέντα smile.gif
122001
QUOTE(giorgos14 @ Sep 2 2010, 23:41 ) *
Οι γαλλοι στο τελος σχεδον δεν εκαναν επιθεση...πραγματικα μας πληρωσαν με το ιδιο νομισμα...


Ρε παιδιά, οι Γαλλοί κακό έκαναν στον εαυτό τους (που δεν κέρδισαν, όχι που έχασαν με 12). Εξάλλου είπαμε, η Εθνική δεν έχασε για να αποφύγει την Ισπανία στους 16 (κάτι που δεν ήταν στο χέρι της), αλλά για να αποφύγει τις ΗΠΑ στους 8, αν βέβαια φτάσουμε εκεί...
Play73
Νάτοι οι Γάλλοι μας πλήρωσαν με το ίδιο νόμισμα. Ούτε φάουλ στην τελευταία επίθεση.5 δευτερόλεπτα για τον Batoum να κάνει ένα σοβαρό drive και σταμάτησε στο τρίποντο και άφησε την μπάλα.
Για να δούμε την ΕΟ τώρα.
Δεν μπορώ να μην επισημάνω την κωλοφαρδία των Ισπανών από την αρχή του Τουρνουά καθώς και σε όλα τα τελευταία τουρνουά
Andre_Iguodala
Καλα να τα παθουμε...Αφου καναμε οτι κανουμε ας αποκλειστουμε απο τους 16 να το ευχαριστηθουμε...


Δεν ειναι αυτη εικονα Εθνικης Ελλαδας ρε γαμωτο...Απαραδεκτα πραγματα βλεπουμε.Και ολα αυτα με την κληρωση που ηταν γνωστη και την αποφυγη των Ηπα στους 8 ειναι λαλακιες...Καλα μας τα χωσε ο Μπλατ και μια χαρα μας τα πε...Ντροπη ειναι να επιλεγουμε αντιπαλους και μαλιστα με τοσο προφανη τροπο οσο σημερα...
a.car
Τελικα πλακα πλακα οι Ρωσσοι βγηκαν κερδισμενοι απο τη σημερινη κωμωδια.
traveller
Παιδιά διορθώστε τα δυο ζευγάρια στα καινούρια νήματα

Ρωσία-Ν.Ζηλανδία & Τουρκία - Γαλλία
lamar
QUOTE(Play73 @ Sep 2 2010, 23:46 ) *
Νάτοι οι Γάλλοι μας πλήρωσαν με το ίδιο νόμισμα. Ούτε φάουλ στην τελευταία επίθεση.5 δευτερόλεπτα για τον Batoum να κάνει ένα σοβαρό drive και σταμάτησε στο τρίποντο και άφησε την μπάλα.
Για να δούμε την ΕΟ τώρα.
Δεν μπορώ να μην επισημάνω την κωλοφαρδία των Ισπανών από την αρχή του Τουρνουά καθώς και σε όλα τα τελευταία τουρνουά


Που και να μην βλεπαμε το ματς δηλαδη. Ο Μπατουμ δεν σουταρε απο τα 6 μετρα και μπαλα μπηκε και βγηκε? Οτι να ναι.

Επισης η Γαλλια, της Ελλαδας δεν της εκανε απολυτως τιποτα. Εκεινοι τωρα θα παιξουν με τους Τουρκους.
theref
QUOTE(a.car @ Sep 2 2010, 22:48 ) *
Τελικα πλακα πλακα οι Ρωσσοι βγηκαν κερδισμενοι απο τη σημερινη κωμωδια.



Γιατι; το πολυ να περασουν στους 8.

Κερδισμενη βγηκε η Γαλλια που δεν παιζει με μας και εμεις που δεν παιζουμε με ΗΠΑ (αν περασουμε στους 8)
Leon_cp3
QUOTE(theref @ Sep 2 2010, 23:50 ) *
Γιατι; το πολυ να περασουν στους 8.


Γι'αυτή τη Ρωσία είναι θρίαμβος.
Manu7
Ρε παιδιά έχω χάσει το τόπι.Διαβάζω διαφορετικά πράγματα.

Αν δεν νικούσε η Νέα Ζηλανδία με 12 πόντους αλλα λιγότερους
η Ισπανία τι θα έβγαινε?

Leon_cp3
QUOTE(Manu7 @ Sep 2 2010, 23:51 ) *
Ρε παιδιά έχω χάσει το τόπι.Διαβάζω διαφορετικά πράγματα.

Αν δεν νικούσε η Νέα Ζηλανδία με 12 πόντους αλλα λιγότερους
η Ισπανία τι θα έβγαινε?


Πάλι 2η. Απλά η Γαλλία θα έπεφτε με Ρωσία και όχι με Τουρκία.
theref
QUOTE(Leon_cp3 @ Sep 2 2010, 22:50 ) *
Γι'αυτή τη Ρωσία είναι θρίαμβος.


Δεν νομιζω να περασει ΝΖ αν ειναι τοσο κακη οσο λες
a.car
QUOTE(theref @ Sep 2 2010, 23:50 ) *
Γιατι; το πολυ να περασουν στους 8.

Κερδισμενη βγηκε η Γαλλια που δεν παιζει με μας και εμεις που δεν παιζουμε με ΗΠΑ (αν περασουμε στους 8)

Μα με την ομαδα που εχουν οι 8 ειναι τεραστια επιτυχια γι'α αυτους.
επαθα λαστιχο
QUOTE(Manu7 @ Sep 2 2010, 23:51 ) *
Ρε παιδιά έχω χάσει το τόπι.Διαβάζω διαφορετικά πράγματα.

Αν δεν νικούσε η Νέα Ζηλανδία με 12 πόντους αλλα λιγότερους
η Ισπανία τι θα έβγαινε?

και παλι δευτερη,το ζητημ,α με τους 12 ποντους ηταν για την τριτη θεση,οχι την "εξασφαλισμενη"απο τους ισπανους δευτερη.εκτος βεβαια αν νικουσε με 28 ποντους ν νεα ζηλανδια,οποτε η ισπανια θα εβγαινε τριτη και οι νεοζηλανδοι δευτεροι
Leon_cp3
QUOTE(theref @ Sep 2 2010, 23:52 ) *
Δεν νομιζω να περασει ΝΖ αν ειναι τοσο κακη οσο λες


Ούτε εγώ είμαι πολύ σίγουρος. smiley.gif
Ο Μπλατ βιάζεται να φύγει άλλωστε,είναι εμφανές.
KingCrimson
για μας αν νικουσαν οι γαλλοι πεζαμε με αυτους, αν χαναν πεζαμε με ισπανια
Οι Γαλλοι πηγαν να επιλεξουν Ρωσια αντι για μας, χανοντας σημερα με -12 αλλα τη πατησαν και τωρα παιζουν με Τουρκια, γιατι πρεπει να ξερεις και πως να χανεις wink.gif
belalik
QUOTE(kolokotronis @ Sep 2 2010, 20:38 ) *
ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΓΚΡΙΝΙΑΖΟΥΝ

Ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία φορά είναι που κάποια ομάδα κάθεται να χάσει.
Δεν φταίνε οι ομάδες.
Το σύστημα της διοργάνωσης φταίει.
Όταν από τους 6 περνάνε οι 4, δεν είναι λογικό να υπάρξουν μαγειρέματα?

Αν τελικά με αυτή την ήττα, ''αν'' λέω, φτάσουμε στην τετράδα, θα είστε ακόμα τσαντισμένοι γιατί κάτσαμε και χάσαμε σήμερα??
Αμφιβάλλω.


Δεν εχω διαβασει ολο το thread ακομα, αλλα ΝΑΙ, εγω προσωπικα ξενερωσα ηδη 100%, δε με ενδιαφερει να μπουν στη τετραδα.

Τι σημασια εχουν ρε αυτα, λες και εχει καμια σημασια αν βγουμε 3οι πχ η 8οι ..

Για μενα εχει μεγαλυτερη σημασια οτι δειχνουν να κολωνουν με τους ισπανους και τα αμερικανακια, και το θεωρω μεγιστη ξεφτιλα ..

Εχουμε ομαδα, εκπροσωπουν μια χωρα και οχι ενα επαγγελματικο σωματειο, μπαινουν μεσα για να κερδισουν το καθε αγωνα, απλα πραγματα.. Γαμω τη σκοπιμοτητα μου μεσα, εχω σιχαθηκα πραγματικα..


ΥΓ - Ας παιξουν τωρα με τα ισπανακια, να φανε μια 30αρα να γυρισουν σπιτι να τελειωνουμε με τους καραγκιοζηδες. Απολυτη ξενερα ηταν το σημερινο .. Γελοια κουτοπονηρια εντελως... Δειχνεις κιολας οτι τους φοβασαι τους αλλους, που σου κατσανε στη τελικη, αντε τωρα να παρουν κεφαλι στη ψυχολογια. Αλλα για μενα προσωπικα, επειδη ξενερωσα τρελλα με οτι εκαναν, οτι και να γινει απο εδω και περα, και χρυσο να παρουν, δεν θα το πανηγυρισω οπως θα το εκανα, βαρεθηκα τη σκοπιμοτητα παντου και παντα ..
122001
QUOTE(KingCrimson @ Sep 2 2010, 23:56 ) *
για μας αν νικουσαν οι γαλλοι πεζαμε με αυτους, αν χαναν πεζαμε με ισπανια
Οι Γαλλοι πηγαν να επιλεξουν Ρωσια αντι για μας, χανοντας σημερα με -12 αλλα τη πατησαν, γιατι πρεπει να ξερεις και πως να χανεις wink.gif


Οι Γάλλοι σήμερα πήγαν να κερδίσουν, γιατί αν έχαναν με κάτω από δώδεκα ναι μεν βρίσκαν Ρωσία, αλλά μετά τις ΗΠΑ. Απλά εν αγνοία τους, όπως πάντα 69.gif , μάλλον τους βγήκε σε καλό που έχασαν με 12, διότι ναι μεν παίζουν με Τουρκία, αλλά αποφεύγουν τις ΗΠΑ στους 8...
Manu7
QUOTE(122001 @ Sep 3 2010, 00:01 ) *
Οι Γάλλοι σήμερα πήγαν να κερδίσουν, γιατί αν έχαναν με κάτω από δώδεκα ναι μεν βρίσκαν Ρωσία, αλλά μετά τις ΗΠΑ. Απλά εν αγνοία τους, όπως πάντα 69.gif , μάλλον τους βγήκε σε καλό που έχασαν με 12, διότι ναι μεν παίζουν με Τουρκία, αλλά αποφεύγουν τις ΗΠΑ στους 8...

Οι Τούρκοι θα τους κάνουν μια χαψιά...
122001
QUOTE(Manu7 @ Sep 3 2010, 00:02 ) *
Οι Τούρκοι θα τους κάνουν μια χαψιά...


Το φαντάζομαι, το έγραψα και στο ...νεόδμητο θέμα. Αλλά εξακολουθώ να πιστεύω πως είναι καλύτερη για τους Γάλλους η ακολουθία αγώνων που προκύπτει για αυτούς.
nikefalin


παράκληση , ετοιμάστηκαν τα τόπικ των αγώνων των 16. να συνεχίσουμε εκεί ότι αφορά αυτά τα παιχνίδια
jokey
Ο Ιωάννου αυτή τη στιγμή δίνει ρεσιτάλ ηλιθιότητας και βλακείας στην ΕΤ1.
Play73
QUOTE(kolokotronis @ Sep 2 2010, 22:58 ) *
Ισπανία-->Σερβία-->Τουρκία απ'ότι φαίνεται.

Ε ρε και γίνει κανένα αστείο και πάμε τελικό βγάζοντας έξω αυτούς τους 3...

Ούτε ο πιο άρρωστος έλληνας δεν θα μπορούσε να το σκεφτεί.


Θέλω να πραγματοποιηθεί αυτό, για να έρθει το ελληνικό μπασκετικο μου ΕΓΩ στην θέση του

77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif
theref
QUOTE(122001 @ Sep 3 2010, 00:04 ) *
Το φαντάζομαι, το έγραψα και στο ...νεόδμητο θέμα. Αλλά εξακολουθώ να πιστεύω πως είναι καλύτερη για τους Γάλλους η ακολουθία αγώνων που προκύπτει για αυτούς.


Ακριβως οπως και με μας. Διατηρουμε καποιες πιθανοτητες για μεταλλιο γιατι στη περιπτωση που βρισκαμε ΗΠΑ τις ελαχιστοποιουσαμε. Νομιζω το μαθημα τησ Σαιταμα ειναι το πιο δυνατο αντιπαλο καλο ειναι να το συναντας οσο πιο αργοτερα γινεται.

Δυστυχως ετσι κι αλλοιως κανενα απο αυτα τα μαγειρεματα δεν εχουν σημασια αν η ΕΟ δεν ξεπερασει το σημερινο κακο εαυτο-πραγμα σχετικα δυσκολο. Αν η εθνικη μπει στους 8 η οχι θα ειναι αποτυχια (αν δεν περασει στους 4). Οι ιδιοι ορισανε την επιτυχια με τις δηλωσεις τους
comrade
QUOTE(jokey @ Sep 3 2010, 00:05 ) *
Ο Ιωάννου αυτή τη στιγμή δίνει ρεσιτάλ ηλιθιότητας και βλακείας στην ΕΤ1.


+++++++++++

Η υποκρισια εχει ξεπερασει καθε οριο
Ετυχε να βαλω πριν λιγο την τιβι στην ετ1. Τον ακουγα και γελουσα (το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να γελας.)
ΚιτρινιΑΡΗΣ
QUOTE(belalik @ Sep 2 2010, 22:58 ) *
Δεν εχω διαβασει ολο το thread ακομα, αλλα ΝΑΙ, εγω προσωπικα ξενερωσα ηδη 100%, δε με ενδιαφερει να μπουν στη τετραδα.

Τι σημασια εχουν ρε αυτα, λες και εχει καμια σημασια αν βγουμε 3οι πχ η 8οι ..

Για μενα εχει μεγαλυτερη σημασια οτι δειχνουν να κολωνουν με τους ισπανους και τα αμερικανακια, και το θεωρω μεγιστη ξεφτιλα ..

Εχουμε ομαδα, εκπροσωπουν μια χωρα και οχι ενα επαγγελματικο σωματειο, μπαινουν μεσα για να κερδισουν το καθε αγωνα, απλα πραγματα.. Γαμω τη σκοπιμοτητα μου μεσα, εχω σιχαθηκα πραγματικα..


ΥΓ - Ας παιξουν τωρα με τα ισπανακια, να φανε μια 30αρα να γυρισουν σπιτι να τελειωνουμε με τους καραγκιοζηδες. Απολυτη ξενερα ηταν το σημερινο .. Γελοια κουτοπονηρια εντελως... Δειχνεις κιολας οτι τους φοβασαι τους αλλους, που σου κατσανε στη τελικη, αντε τωρα να παρουν κεφαλι στη ψυχολογια. Αλλα για μενα προσωπικα, επειδη ξενερωσα τρελλα με οτι εκαναν, οτι και να γινει απο εδω και περα, και χρυσο να παρουν, δεν θα το πανηγυρισω οπως θα το εκανα, βαρεθηκα τη σκοπιμοτητα παντου και παντα ..


Αν κι άλλοι διάλεξαν ή προσπάθησαν να διαλέξουν αντίπαλο (κι ο αξιότιμος κος Μπλατ έβαλε για πολύ μεγάλο διάστημα τα δεύτερα του... και μιλάμε για πολύ μεγάλη διαφορά από τα δικά μας τα ... δεύτερα... και οι Γάλλοι δεν θέλαν εμάς και για όσους είδαν το παιχνίδι... ούτε τους Τούρκους... προσπάθησαν να μείνουν κάτω από τους 12... αλλά δυο τρελά τρίποντα των ΝΖ το ένα και με φάουλ τους τα χαλάσανε... έπεξαν με την φωτιά και κάηκαν... όπως κι εμείς) εγώ προσωπικά σου δίνω δίκαιο... είχα δίπλα μου τον γιό μου (11 χρονών) που αγωνιωδώς παρότρινε τους διεθνείς τα τελευταία δύο λεπτά να γυρίσουν το παιχνίδι και απορούσε γιατί δεν παίζουν πιο γερή άμυνα... κι εγώ ντρεπόμουν να του πω, πως δεν θέλουν να κερδίσουν...
sir-elric
τα παιδια εκαναν μια επιλογη! να χασουν για να πανε μεχρι την 4δα να κερδισουν και να μεινουν να παιζουν απο 5-8. η ζωη τα εφερε ετσι ωστε παιζουν με τους ισπανους (ενω οι ρωσσοι με τους νεο ζηλανδους). εαν δεν περασουν την ισπανια επαιξαν την υποληψη ολων και εχασαν.θα ηταν καλο να μην ξαφορεσει κανεις την γαλανολευκη. ηδη φανταζουν πολυ μικροι. τα μπουκετα τα δικαιολογησαμε το σημερινο οχι.
belalik
QUOTE(ΚιτρινιΑΡΗΣ @ Sep 3 2010, 00:17 ) *
Αν κι άλλοι διάλεξαν ή προσπάθησαν να διαλέξουν αντίπαλο (κι ο αξιότιμος κος Μπλατ έβαλε για πολύ μεγάλο διάστημα τα δεύτερα του... και μιλάμε για πολύ μεγάλη διαφορά από τα δικά μας τα ... δεύτερα... και οι Γάλλοι δεν θέλαν εμάς και για όσους είδαν το παιχνίδι... ούτε τους Τούρκους... προσπάθησαν να μείνουν κάτω από τους 12... αλλά δυο τρελά τρίποντα των ΝΖ το ένα και με φάουλ τους τα χαλάσανε... έπεξαν με την φωτιά και κάηκαν... όπως κι εμείς) εγώ προσωπικά σου δίνω δίκαιο... είχα δίπλα μου τον γιό μου (11 χρονών) που αγωνιωδώς παρότρινε τους διεθνείς τα τελευταία δύο λεπτά να γυρίσουν το παιχνίδι και απορούσε γιατί δεν παίζουν πιο γερή άμυνα... κι εγώ ντρεπόμουν να του πω, πως δεν θέλουν να κερδίσουν...


Ναι .. Ουσιαστικά το ίδιο συναίσθημα είναι .. Δε με νοιάζει αν το κάνουν κι άλλοι, ούτε αν θα 'βοηθήσει' στο μέλλον στη τελική κατάταξη.

Τα πράγματα είναι απλά. Οταν παίζεις για την εθνική, παίζεις για να κερδίζεις. Δεν είναι σωματείο που πχ μπορει να περασει σε ομιλους και να βγαλει περισσοτερα χρηματα κλπ, ουσιαστικα και η 8η με τη 3η θεση πχ, δεν εχουν πρακτικη διαφορα, θεμα 'τιμης' ειναι αν θες, μια 'δοξα'. Ε, αυτη την εχασαν για μενα με το σημερινο ..

Ασε που και πρακτικα να το δεις, απο θεμα ψυχολογιας αλλα και απλα επειδη δεν μπορεις να προβλεψεις ποτε ολα τα υπολοιπα παιχνιδια (να που πεφτουμε με ισπανους), ειναι χαζο αυτο που εκαναν ..

Και λιγο τσαμπουκα ρε γαμωτο, λιγο πιστη στον εαυτο τους .. Πας να κερδισεις, και κατεβαινεις και με ισπανους μετα να κερδισεις, τι δηλαδη, τους φοβασαι τοσο πολυ?

Τεσπα, εχω πολυλογια λογω νευρων, δεν ξαναγραφω στο thread. Μου τη σπαει απλα αυτη η ελληνικη κουτοπονηρια που εδειξαν, αντι να πανε με ψηλα το κεφαλι και το ηθικο να παιξουν οσο καλυτερα μπορουν, και δικαιολογημενα μας ξεφτιλιζει ο καθε Μπλατ και ο καθε ξενος δημοσιογραφος..



nikefalin
QUOTE(sir-elric @ Sep 3 2010, 00:31 ) *
τα παιδια εκαναν μια επιλογη! να χασουν για να πανε μεχρι την 4δα να κερδισουν και να μεινουν να παιζουν απο 5-8. η ζωη τα εφερε ετσι ωστε παιζουν με τους ισπανους (ενω οι ρωσσοι με τους νεο ζηλανδους). εαν δεν περασουν την ισπανια επαιξαν την υποληψη ολων και εχασαν.θα ηταν καλο να μην ξαφορεσει κανεις την γαλανολευκη. ηδη φανταζουν πολυ μικροι. τα μπουκετα τα δικαιολογησαμε το σημερινο οχι.


σόρρυ αλλά ο πληθυντικός δεν στέκει. γνώμη σου έιναι και είναι σεβαστή αλλά δεν εκπροσωπεί κάτι παραπάνω από αυτό. όσον αφορά τις προτάσεις , οκ, κι ο γιακουμάτος τότε στο ποδόσφαιρο κάτι ανάλογο έλεγε.
xristos_metal
Εγω προσωπικα ντρεπομαι που εγινε ολο αυτο αλλα καταλαβαινω τους παιχτες και ολο τον κοσμο που ειχε την επιθυμια να χασουμε. Και αυτο γιατι οταν στη προηγουμενη διοργανωση νικας τους αμερικανους και μετα χανεις απο τους ισπανους και τους "ανασταινεις" τρελαινεσαι λιγο. Ωστοσο πιστευω καλα καναμε και χασαμε ετσι οπως εγινα τα πραματα. Μη τα βαζουμε ομως με τον Μπλατ, γιατι η εθνικη μας ξεφτιλιστει σε ολον τον μπασκετικο κοσμο αυτη τη στιγμη.

Τελος θελω να πω οτι ακομη και το χρυσο να παρουμε ο Καζλαουσκας δε γινεται να παραμεινει προπονητης. Ειναι αδιανοητο για μενα ο προπονητης να μη πιστευει στην ομαδα του και να κανει τετοια κολπα λες και ειμαστε καμμια ομαδουλα. Καλη επιτυχια ναχουμε αλλα εγω ντρεπομαι πολυ.
Alexmei
Παιδιά στην ουσία η Γαλλία διάλεξε να μην πέσει σε εμάς, παρά εμείς να αποφύγουμε κάποιον. Ας μη γελιόμαστε όλοι όσοι κατάκριναν την εθνική ομάδα, ακόμα και οι Γάλλοι, υποκρίνονται καθώς γνωρίζουν πολύ καλά ότι οι Γάλλοι έκατσαν κ έχασαν.
vastravoud
Θα συμφωνήσω με τον Flexo, και με κάτι που είπε ο Air Kef νωρίτερα: Είναι αμαρτία να βλέπεις έναν Διαμαντίδη να μαρκάρει με τα μάτια......

Βάλε τον Βουγιούκα κι ας χάσουμε, αλλά να μην εκθέτουν έτσι τους εαυτούς τους παίκτες που είναι γεννημένοι νικητές sad.gif
duncan21
QUOTE(Flexo @ Sep 3 2010, 01:39 ) *
Μπράβο στον Τάνιεβιτς και λίγα είπε ο Μπλατ.

Μιλωντας εκ του ασφαλους ενταξει λογικο ειναι να τα πουν αυτα.Ειμαι 100% σιγουρος οτι κι αυτοι και οι παικτες τους το ιδιο θα επραταν χωρις να θεωρω απαραιτητα σωστη αυτη τη λογικη του να διαλεγεις αντιπαλο...

Υ.Γ Μαγκες διαλεξατε τον ευκολο δρομο και πιθανον την πατησατε.Αυτη τη στιγμη ολα ειναι εναντιον σας.Οι αντιπαλοι σας χλευαζουν,πολλοι Ελληνες αναπολουν τον Γιαννακη και τις αξιες του(κωλοτουμπες),ειστε χαλια αγωνιστικα κι απ' οτι φαινεται ψυχολογικα.Με μια νικη βουλωνετε πολλα στοματα για καιρο.Και το δικο μου μαζι.Την ηττα δεν θελω να τη σκεφτομαι...
nikefalin
QUOTE(duncan21 @ Sep 3 2010, 01:53 ) *
Μιλωντας εκ του ασφαλους ενταξει λογικο ειναι να τα πουν αυτα.Ειμαι 100% σιγουρος οτι κι αυτοι και οι παικτες τους το ιδιο θα επραταν χωρις να θεωρω απαραιτητα σωστη αυτη τη λογικη του να διαλεγεις αντιπαλο...

Υ.Γ Μαγκες διαλεξατε τον ευκολο δρομο και πιθανον την πατησατε.Αυτη τη στιγμη ολα ειναι εναντιον σας.Οι αντιπαλοι σας χλευαζουν,πολλοι Ελληνες αναπολουν τον Γιαννακη και τις αξιες του(κωλοτουμπες),ειστε χαλια αγωνιστικα κι απ' οτι φαινεται ψυχολογικα.Με μια νικη βουλωνετε πολλα στοματα για καιρο.Και το δικο μου μαζι.Την ηττα δεν θελω να τη σκεφτομαι...


+1

και για να ευθυμήσουμε

http://www.contra.gr/Columns/Paparazzi/286895.html
Flash
Λοιπόν, επειδή δεν ήταν ιδιαίτερα εύκολη ημέρα και στα του φόρουμ αναλώθηκα σε posts των 3 γραμμών ήθελα να γράψω πιο αναλυτικά την άποψη μου σχετικά με το θέμα της εκούσιας ήττας τη εθνικής μας.

Ξεκαθαρίζω πως δε με ενδιαφέρει να πείσω ή να αλλάξω τη γνώμη κανενός (σε τέτοιες περιπτώσεις άλλωστε δεν πιστεύω ότι γίνεται). Πρόκειται για κλασσική περίπτωση ξεχαρμανιάσματος. Για αυτό και εκ προοιμίου λέω ότι σε σχολιασμό αυτού του post δε θα απαντήσω, μην το πάρετε σαν ελιτισμό.

Το θέμα λοιπόν έχει δύο πτυχές, την καθαρά πρακτική/ωφελιμιστική και την ηθική.

Στο πρώτο σκέλος, η λογική λέει ότι σε ένα τουρνουά πολλών αγώνων και με αρκετά knock out παιχνίδια, παίρνεις τη θέση που πιο εύκολα θα σε οδηγήσει σε διάκριση. Υπάρχει βέβαια και το ψυχολογικό κομμάτι, σύμφωνα με το οποίο παίχτες τέτοιου βεληνεκούς είναι πολύ δύσκολο τη μια μέρα να κάτσουν να χάσουν επίτηδες και την άλλη να μασάνε σίδερα και να είναι τα πρώτα παλικάρια. Ας απλοποιήσουμε τη συζήτησε λέγοντας ότι πιθανόν ο πρώτος παράγοντας (αντικειμενική δυσκολία αντιπάλου) υπερισχύει του δεύτερου οπότε βάσει του Μακιαβελικού «ο σκοπός αγιάζει τα μέσα» έχουμε καλύψει αυτή την πτυχή.

Αυτό που εμένα προσωπικά δε μου κολλάει με τίποτε είναι το ηθικό/αξιακό πείτε το όπως θέλετε. Το τελευταίο ίσως κομμάτι του επαγγελματικού ομαδικού στο οποίο μέχρι στιγμής διατηρώ μια ελαφρώς ρομαντική στάση είναι οι διοργανώσεις σε επίπεδο εθνικών ομάδων. Εκεί κάποιες στιγμές νιώθω ότι όντως η εκάστοτε ομάδα που βρίσκεται στο γήπεδο εκπροσωπεί κάτι παραπάνω από το άθροισμα του ταλέντου παικτών και προπονητικού team. Ίσως να μην ισχύει ούτε αυτό πλέον (όπως έχω πάψει παντελώς να πιστεύω ότι ισχύει σε επίπεδο επαγγελματικών σωματείων) αλλά έτσι νιώθω. Θέλω δηλαδή να βλέπω κάποια στοιχεία εντός και εκτός γηπέδου που να με κάνουν περήφανο που μπορώ να ταυτίζομαι με την ελληνική ομάδα. Ποια είναι αυτά; Η σβελτάδα μυαλού και σώματος, το τσαγανό, η φιλοτιμία, η αξιοπρέπεια. Αυτά μου αρκούν και πιστεύω ότι με αυτά και μόνο οι επιτυχίες και τα μετάλλια θα έρθουν τις χρονιές που συνοδεύονται και από ταλέντο στο γήπεδο και στον πάγκο. Τις υπόλοιπες θα χειροκροτήσω την προσπάθεια και αυτό θα μου είναι αρκετό. Επειδή μάλιστα εδώ και 3 χρόνια ζω μόνιμα στο εξωτερικό, έχω πάντα τη διάθεση να αποδεικνύω στο μικρό βαθμό που μπορώ ότι οι Έλληνες δεν είμαστε τα κουτοπόνηρα, τυχάρπαστα, αριβίστικα, τελμπεχανάδικα λαμόγια του «σουβλάκι και συρτάκι». Το ίδιο περιμένω και από το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

Όταν λοιπόν μια ομάδα κάθεται και χάνει επίτηδες ένα παιχνίδι, χάνει και ένα μεγάλο κομμάτι της υποστήριξης μου. Όταν αυτή δε η ομάδα είναι η 4η καλύτερη στην κατάταξη της FIBA με συνεχείς επιτυχίες και πλασαρίσματα στην πρώτη 5αδα όλων των διοργανώσεων από το 2004 και εντεύθεν, τότε χάνει ακόμα και το άλλοθι του «πτωχός για αυτό και ολίγον άτιμος». Έχει πετάξει τον εγωισμό και την περηφάνια της στο καλάθι των αχρήστων, όπως και τη σοβαρότητα του αθλήματος.

«Μα όλοι αυτό θα έκαναν στη θέση μας», θα πουν κάποιοι. Πρώτα από όλα, όχι δε θα το έκαναν όλοι. Οι περισσότεροι ναι. Όλοι όχι. Διανοείται κανείς έστω αυτή την λειψή Αργεντινή να έχανε ώστε να έχει πιο εύκολο πρόγραμμα εφόσον βρισκόταν στη θέση μας ; Εγώ όχι. Και πιο ταπεινές ομάδες δε θα το έκαναν. Απλά τότε θα τους χαρακτηρίζαμε αφελείς κουτόφραγκους. Και όλοι να το έκαναν πάντως, η δική μου γνώμη, δε θα άλλαζε. Υπάρχουν φορές που πράγματι ο γιαλός είναι στραβός.

«Φταίει το σύστημα διεξαγωγής», θα αντιτείνουν κάποιοι άλλοι. Ναι, εύκολο είναι πάντα να τα ρίχνουμε σε κάποιους άλλους. Ειδικά αυτούς που έχουν εξουσία. Και ειδικά όταν πρόκειται για κανόνες. Το κάνουμε σε κάθε άλλο σκέλος της ζωή μας, γιατί να μην το κάνουμε κι εδώ; Η δικιά μου λογική είναι ότι κάθε φορά αγωνίζεσαι σύμφωνα με τους κανόνες του κάθε παιχνιδιού. Και ας είναι εναντίον σου.

Και στην τελική τι θα αλλάξει; Ναι, τα μετάλλια μένουνε. Ναι, τα θέλουμε όλα, πάντα και πάντοτε. Αλλά όπως και να έχει ; Με κάθε τρόπο ; Αν δικαιολογούμε μια ήττα σκοπιμότητας, γιατί οι Ισπανοί να μην δικαιολογούν τα καραγκιοζιλίκια/mind games του ημιτελικού του 2007, οι Σέρβοι τα διαρκή φαλτσοσφυρίγματα της εποχής Στάνκοβιτς και οι Αμερικάνοι το γεγονός ότι δεν τους κάνει doping control η WADA όπως σε όλους τους άλλους;

Καταληκτικά, προφανώς και δεν μου πάει η καρδιά να υποστηρίξω να ηττηθεί η εθνική. Είτε εκούσια, είτε ακούσια. Προφανώς και θα θεωρήσω άκρως επιτυχημένη μια πορεία προς τον ημιτελικό αν περάσουμε από Ισπανία και Σερβία. Αλλά ακόμα και στην περίπτωση τέτοιας επιτυχίας, κάτι θα με κρατάει από το να χαρώ ολόψυχα, με δάκρυα από καρδιάς μια τέτοια πορεία.

Αν τώρα όλα αυτά σας φαίνονται ηθικολογίες και πατερναλισμοί της πλάκας, no problem. Όπως είπα, δεν σκοπεύω να πείσω κανέναν για ένα τέτοιο θέμα, πόσο μάλλον από το διαδίκτυο.
duncan21
QUOTE(Flash @ Sep 3 2010, 02:26 ) *
Λοιπόν, επειδή δεν ήταν ιδιαίτερα εύκολη ημέρα και στα του φόρουμ αναλώθηκα σε posts των 3 γραμμών ήθελα να γράψω πιο αναλυτικά την άποψη μου σχετικά με το θέμα της εκούσιας ήττας τη εθνικής μας.

Ξεκαθαρίζω πως δε με ενδιαφέρει να πείσω ή να αλλάξω τη γνώμη κανενός (σε τέτοιες περιπτώσεις άλλωστε δεν πιστεύω ότι γίνεται). Πρόκειται για κλασσική περίπτωση ξεχαρμανιάσματος. Για αυτό και εκ προοιμίου λέω ότι σε σχολιασμό αυτού του post δε θα απαντήσω, μην το πάρετε σαν ελιτισμό.

Το θέμα λοιπόν έχει δύο πτυχές, την καθαρά πρακτική/ωφελιμιστική και την ηθική.

...

Αν τώρα όλα αυτά σας φαίνονται ηθικολογίες και πατερναλισμοί της πλάκας, no problem. Όπως είπα, δεν σκοπεύω να πείσω κανέναν για ένα τέτοιο θέμα, πόσο μάλλον από το διαδίκτυο.

+++
41.gif 41.gif 41.gif .Τιποτα 'λλο...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.