Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Γιώργος Μπαρτζώκας
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
benchwarmer
Η ΚΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ανακοινώνει τη συμφωνία της με τον προπονητή Γιωργο Μπαρτζωκα. Ο Ελληνας τεχνικός θα αναλάβει την τεχνική ηγεσία της ομάδας για τα επόμενα δυο χρόνια.


Καλορίζικος smile.gif
Για μένα ξεκάθαρα η καλύτερη δυνατή επιλογή. Ας μεταφερθούν εδώ τα όποια ποστ, να ανοίξει το πεδίο στο άλλο τόπικ για την αγαπημένη ασχολία όλων icon_drunk.gif
olympiakos
Καλορίζικος,συμφωνώ και εγώ,η επιλογή Μπαρτζώκα ήτανε η καλύτερη λύση από την στιγμή που πήγαμε για Έλληνα προπονητή,τώρα πρέπει να του δείξουμε εμπιστοσύνη και να σταθούμε στο πλευρό του
Quincy
Καλώς τονε κι ας άργησε.
Αλλά αν είναι να μας φέρει μαζί του Γιάνκοβιτς και Καββαδα πακέτο, χαλάλι η καθυστέρηση ! tongue.gif
Zephyr
Άντε καλοφόρετος smiley.gif !
Πρώτη φορά μετά από πολύ καιρό στην ομάδα πνέει άνεμος αισιοδοξίας. Κορμός παιχτών που λατρεύτηκε από τον κόσμο και προπονητής που φαίνεται ικανός να διαχειριστεί σωστά το παρόν υλικό. Μακάρι να το δείξει και στην πράξη αυτό.

ΥΓ. Αν μετά τον Λο μείνουν τελικά Ντόρσει και Πρι, δεν βλέπω τι έχει να φοβηθεί του χρόνου ο Ολυμπιακός σε Ελλάδα και Ευρώπη.
ViC
Χαίρομαι που μετά τον Πεδουλάκη, ένας ακόμη Έλληνας προπονητής που εκτιμάω ιδιαίτερα πηγαίνει σε μεγάλη ομάδα. Καλή του επιτυχία.
giorgos14
καλοριζικος και ευχομαι να μεινει πολλα χρονια...διαβαζω αυτο και βλεπω πολυ ειρωνεια στα σχολια απο παναθηναικους...το γιατι πραγματικα δεν μπορω να το καταλαβω...του στυλ,σας χαρισαμε 1 το επομενο μετα απο 15 χρονια κτλ κτλ...μαλλον πιστευουν οι οπαδοι του οτι ο πεδουλακης ειναι καλυτερος...
rchos
δεν πιστευα ποτε σε τετοια πραγματα και ουτε τωρα πιστευω αλλα αντε ας δουμε τι μπορει να κανει η ολυμπιακαρα μπαρτζωκας στην ομαδα της καρδιας του. smiley.gif

λοιπον για μενα ειναι η πιο σωστη λυση απο ελληνες.
παντα η αληθεια ειναι τον ειχα στο μυαλο μου για προπονητη του ολυμπιακου καποια στιγμη μεσα στο χρονο.
η δουλεια του και σε ολυμπια και σε μαρουσι και σε πανιωνιο ηταν παρα πολυ καλη.

το σημαντικοτερο ειναι οτι εχει δειξει πως ξερει πολυ καλα να εξελισει παιχτες.ο ολυμπιακος εχει πολλους παιχτες που πρεπει να εξελιξουν και αλλο το παιχνιδι τους.

φυσικα μενει να δουμε αν οσα εκανε πολυ καλα στις προηγουμενες ομαδες του μπορει να τα κανει και στο ανωτερο επιπεδο και στην πιεση που υπαρχει στον παγκο του ολυμπιακου.

παντως εκκληση προς παντου να του δωθει χρονος...
T.W.Is.M.
QUOTE(rchos @ Jul 8 2012, 21:58 ) *
δεν πιστευα ποτε σε τετοια πραγματα και ουτε τωρα πιστευω αλλα αντε ας δουμε τι μπορει να κανει η ολυμπιακαρα μπαρτζωκας στην ομαδα της καρδιας του. smiley.gif

λοιπον για μενα ειναι η πιο σωστη λυση απο ελληνες.
παντα η αληθεια ειναι τον ειχα στο μυαλο μου για προπονητη του ολυμπιακου καποια στιγμη μεσα στο χρονο.
η δουλεια του και σε ολυμπια και σε μαρουσι και σε πανιωνιο ηταν παρα πολυ καλη.

το σημαντικοτερο ειναι οτι εχει δειξει πως ξερει πολυ καλα να εξελισει παιχτες.ο ολυμπιακος εχει πολλους παιχτες που πρεπει να εξελιξουν και αλλο το παιχνιδι τους.

φυσικα μενει να δουμε αν οσα εκανε πολυ καλα στις προηγουμενες ομαδες του μπορει να τα κανει και στο ανωτερο επιπεδο και στην πιεση που υπαρχει στον παγκο του ολυμπιακου.

παντως εκκληση προς παντου να του δωθει χρονος...


Συμφωνω οτι ειναι η καλυτερη λυση απο Ελληνες. Ειναι σε ανοδικη φαση της καριερας του και μοιαζει να εχει ερθει η καταλληλη στιγμη για το βημα παραπανω. Αν τελικα ανανεωσει ο Πριντεζης και δουμε τι γινεται με τον Ντορσει(μακαρι να μεινει κι αυτος), θα εχει ολο τον περσινο κορμο αθικτο και την ευκαιρια να δουλεψει με μια ομαδα που θα εχει καποια συνοχη ηδη, ωστε να περασει δικα του στοιχεια χωρις να αλλαζει τα παντα.
morrison
Καλορίζικος και σιδεροκέφαλος...

Το να διαδεχτείς τον Ίβκοβιτς μετά από τέτοια χρονιά δεν είναι εύκολο...
Στήριξη και εμπιστοσύνη από όλους να μας δείξει και την δική του σφραγίδα.
jvalin
ναι ναι ναι banana.gif banana.gif banana.gif

χωρις αμφιβολια προκειται περι εξαιρετικης επιλογης!χαρηκα πολυ κ για το 2ετες γιατι ετσι του δειχνουμε εμπρακτως πως τον εμπιστευομαστε κ τον στηριζουμε.καλως ορισες κοουτς!καλη επιτυχια!
argeitis
Καλορίζικος και κάθε επιτυχία
saou
Εύκολο δεν είναι να διαδεχτείς τον Ίβκοβιτς, αλλά το σίγουρο είναι ότι ένας προπονητής όπως ο Μπαρτζώκας -νέος που ουσιαστικά θα επιχειρήσει με τον Ολυμπιακό να περάσει στην ελίτ - μόνο μετά από μια τέτοια χρονιά θα μπορούσε να έρθει...

Μια χρονιά που αποτινάχτηκαν μαζεμένα από πάνω μας τα κουσούρια και τα φαντάσματα χρόνων... Οι πιθανότητες επιτυχίας του θα ήταν πολύ μικρές αν έπρεπε να διαχειριστεί τη γκρίνια και τη δυσπιστία που επικρατούσε πάνω από το ΣΕΦ ως τώρα..

Αντιθέτως μετά τους περσινούς τίτλους και την γενικότερη ευφορία που επικρατεί πλέον στο τμήμα, σε συνδυασμό και με τη διαφαινόμενη ?? παραμονή μεγάλου μέρους του περσινού κορμού ο κόουτς θα έχει τουλάχιστον περισσότερη πίστωση χρόνου, και πίστη γενικότερα.

Καλορίζικος.
kseplenhs
Το πρώτο που εύχομαι είναι να μην μασήσει στην πίεση και τα δημοσιεύματα της πλάκας και κάνει τα ίδια λάθη διαχείρησης με τον γιαννάκη.Δλδ να φύγει και να αφήσει καμμένη γη.Η ομάδα να πρέπει να ξηλωθεί για να βρεί την υγεία της.

Στη δουλειά του ο νους του και μόνο.Αν γίνουν και οι ανανεώσεις τότε θα εχει την τύχη να βρίσκεται σε μια ομάδα που όχι μόνο έχει μπει σε τροχιά τίτλων με δεδομένο κορμό παιχτών αλλά επιπλέον δεν έχει και το βάρος να σπάσει σερί τίτλων του βασικού αντιπάλου
sir-elric
ο ποιο σοβαρος και συμπαθης απο οσους επαιζαν! οι ομαδες του παντα επαιζαν μπασκετ και ασχοληται με τα πιτσιρικια. Εχει καλο ματι στους ξενουν. ειναι τυχερος γιατι βρισκει ομαδα και οχι Κ*&#^χανιο με ηρεμα αποδυτηρια. επεισης τον βολευει οτι το αντιπαλο δεος πλεει τα λοίσθια. εχει να υπερασπισθει 2 τιτλους και να κερδισει εναν που ξεφυγε.

σημαντικο εαν θα μεινει ο ντορσευ και πριντεζης.

σιδεροκεφαλος ....θα του χρειαστει εδω που ηρθε.
argeitis
Σοβαρός προπονητής με διάθεση να αξιοποιεί όλους τους παίκτες που έχει στη διάθεσή του, βάζοντας τους με αυτό τον τρόπο στο κλίμα της ομάδας και να τους κάνει να νοιώθουν πως τους έχει εμπιστοσύνη.

Θέλω να πιστεύω πως ο σεβασμός προς το πρόσωπό του θα είναι το ίδιο σε σχέση με τον Ίβκοβιτς και σε αυτό περιμένω τον Σπανούλη να είναι ασπίδα του.

Καλή επιτυχία και αμέριστη στήριξη από τον κόσμο μας
Reggie Miller #31
Καλώς όρισες κοουτσάρα,κάθε επιτυχία και καλό κουράγιο!
Manu7
Καλως ήρθες κόουτς και από μένα!

Και για μένα πραγματοποιήθηκε η επιθυμία μου λοιπόν...

Καλά ούτε ο Ντούντα όταν ήρθε δεν τύγχανε τέτοιας αποδοχήςbiggrin.gif.

Σε κάθε περίπτωση πρέπει όλοι να καταλάβουμε ότι είναι ο Μπαρτζώκας,νέος άνθρωπος αλλά δουλευταράς και όπως
αντίστοιχα στους νέους παίχτες κάνουμε υπομονή έτσι πρέπει και με αυτόν.
T.W.Is.M.
Δεν προλαβε καλα καλα να προσληφθει ο Μπαρτζωκας και ειδα ηδη ενα πρωτο κομματι για το προφιλ του!
http://www.sport24.gr/Basket/OmadesBasket/...ka.1847162.html
Γιατι κατι μου λεει οτι αν αυτη η κινηση γινοταν περσι, οι αντιδρασεις θα ηταν τελειως διαφορετικες απο τους δημοσιογραφους?
Λετε να αρχισουν να αλλαζουν τα πραγματα και σε αυτο το πεδιο?
Reggie Miller #31
Και νομίζω ότι ο Πρι ότνα πήγε Ολύμπια ήταν επί Μπαρτζώκα,γυρίζοντας σαφέστατα βελτιωμένος...
nestoras kommatos
QUOTE(Reggie Miller #31 @ Jul 9 2012, 21:56 ) *
Και νομίζω ότι ο Πρι ότνα πήγε Ολύμπια ήταν επί Μπαρτζώκα,γυρίζοντας σαφέστατα βελτιωμένος...



Έτσι ακριβώς είναι φίλε μου. Τη σεζόν 2006-2007 είχε δοθεί δανεικός ο Πρίντεζης στην Ολύμπια Λάρισας στην πρώτη χρονιά του Μπαρτζώκα γενικά σε ομάδα Α1 ως head coach και είχαν κάνει μια πολύ καλή χρονιά οδηγώντας τους πορτοκαλί για πρώτη φορά στα πλέιοφ με Τζιγκάνοβιτς, Τσιάρα, Μπέλσερ, Γουόλς, Κούρτοβιτς, Κρίστιτς και τους υπόλοιπους παίκτες της ομάδας.

Μάλιστα, ο Πρίντεζης δεν έπαιζε καθαρό τεσσάρι σε εκείνη την ομάδα της Ολύμπιας, καθώς προτιμούνταν για τη θέση 4 ο Τσιάρας (που γενικά επί Μπαρτζώκα και σε Ολύμπια και σε Πανιώνιο δείχνει να ''μεταμορφώνεται''), έτσι σε αρκετά παιχνίδια ο Πρι ξεκινούσε από τη θέση 3.


Καλή αρχή να ευχηθώ λοιπόν και εγώ από την πλευρά μου στον Γιώργο Μπαρτζώκα!
Manu7
Ξέρουμε ποιο θα είναι το προπονητικό τιμ?

π.χ. ο Αγγέλου θα είναι δεύτερος προπονητής?Δύσκολα να δεχτεί να είναι 2ρος πίσω από τον Μπαρτζώκα...
olympiakos
Ο Αγγέλου μας αφήνει δυστυχώς smiley.gif


Ο Χρήστος Παππάς αναμένεται να είναι ο άμεσος συνεργάτης του νέου προπονητή του Ολυμπιακού, Γιώργου Μπαρτζώκα.
leonkalf
Αφού δώσω πολλά συγχαρητήρια στον coach Μπαρτζώκα για την επιλογή του από την διοίκηση της ομάδας, να τον καλωσορίσω κι εγώ από εδώ και να ευχηθώ κάθε επιτυχία στην πορεία του με την ομάδα μας! 41.gif

Τα έχετε πει οι προλαλήσαντες, είναι μια επιβράβευση του έργου του, και εύχομαι όπως μας δικαίωσαν οι περυσινές επιλογές σε νέους παίκτες έτσι να μας δικαιώσει και η επιλογή σε νέο coach (που οκ δεν είναι και μικρός ηλικιακά, 47 χρονών είναι).
Εύχομαι να έχουμε βρει τον άνθρωπο που θα μείνει πολλά χρόνια στον πάγκο, μαζί και με τον κορμό της ομάδας, την πιτσιρικαρία που έχει χρόνια μπροστά της.


Το τεχνικό team από ότι γράφεται στα sites, θα είναι Παππάς-Τόμιτς-Μαρμαρινός-Γκατζούλης (γυμναστής).
Οπότε θα υπάρξει νέο πρόσωπο σαν team manager (στη θέση του Τόμιτς). Ποιο θα είναι αυτό άραγε...? 39.gif


Σιδεροκέφαλος! ugly1.gif
Reggie Miller #31
QUOTE(leonkalf @ Jul 10 2012, 18:21 ) *
Το τεχνικό team από ότι γράφεται στα sites, θα είναι Παππάς-Τόμιτς-Μαρμαρινός-Γκατζούλης (γυμναστής).
Οπότε θα υπάρξει νέο πρόσωπο σαν team manager (στη θέση του Τόμιτς). Ποιο θα είναι αυτό άραγε...? 39.gif


Γουστάρω!
tsitum
QUOTE(nestoras kommatos @ Jul 10 2012, 12:02 ) *
Έτσι ακριβώς είναι φίλε μου. Τη σεζόν 2006-2007 είχε δοθεί δανεικός ο Πρίντεζης στην Ολύμπια Λάρισας στην πρώτη χρονιά του Μπαρτζώκα γενικά σε ομάδα Α1 ως head coach και είχαν κάνει μια πολύ καλή χρονιά οδηγώντας τους πορτοκαλί για πρώτη φορά στα πλέιοφ με Τζιγκάνοβιτς, Τσιάρα, Μπέλσερ, Γουόλς, Κούρτοβιτς, Κρίστιτς και τους υπόλοιπους παίκτες της ομάδας.

Μάλιστα, ο Πρίντεζης δεν έπαιζε καθαρό τεσσάρι σε εκείνη την ομάδα της Ολύμπιας, καθώς προτιμούνταν για τη θέση 4 ο Τσιάρας (που γενικά επί Μπαρτζώκα και σε Ολύμπια και σε Πανιώνιο δείχνει να ''μεταμορφώνεται''), έτσι σε αρκετά παιχνίδια ο Πρι ξεκινούσε από τη θέση 3.


Καλή αρχή να ευχηθώ λοιπόν και εγώ από την πλευρά μου στον Γιώργο Μπαρτζώκα!

A Ρε Νεστορα τι μου θυμισες... την καλυτερη χρονια της Ολυμπιας με Τσιαρα, Τζιγκανοβιτς, Πριντεζη, Κριστιτς κ απο το Δεκεμβριο κ μετα το Γουολς. Ο Πριντεζης ειμαι σχεδον σιγουρος οτι αν δεν επαιζε στην Ολυμπια θα ειχε τη πορεια παιχτων οπως ο Μπογρης, ο Βεργινης (για τη τωρινη φωτογραφικη στιγμη μιλαω) κτλ. Απιστευτη χρονια για το Γιωργο με 13 ποντους σε μικρομεσαια ομαδα, 4 ριμπαουντ, που τελειωσε με το τιτλο του καλυτερου νεου παιχτη της Α1, τη νικη στο διαγωνισμο καρφωματων,την 7η θεση για την Ολυμπια και την επιλογη στα ντραφτ στο Νο58. Απο κει κ περα γυρισε με αλλον αερα στον Ολυμπιακο.
Το ενδιαφερον ειναι οτι (σε αντιθεση με αυτο που γραφει ο Νεστορας) στην αρχικη πενταδα ενας ξεκινουσε απο τους Τσιαρα Πριντεζη, κ σπανια παιζανε ταυτοχρονα στον αγωνα. Μεγαλυτερη πολυτελεια απο αυτη δεν ειδαμε ποτε στην Ολυμπια smiley.gif

Μπαρτζωκας ο καλυτερος νεος ελληνας προπονητης στα σιγουρα, θα τα καταφερει, αρκει να καταλαβει καποιος ποιο αποτελεσμα θα ειναι αυτο με το οποιο θα τα εχει καταφερει. Ουτε επανακατακτησεις ευρωλιγκας, ουτε αναλογα πραγματα.
Καλη του επιτυχια!!
Ilias7
Καλή επιτυχία και από εμένα λοιπόν στο νέο τεχνικό της ομάδας μας...

Η καλύτερη λύση για μένα από την εγχώρια αγορά..Προπονητής με μέλλον,όραμα και νέες ιδέες για το μπάσκετ..

Εύχομαι να ταιριάξει γρήγορα με την ομάδα εξάλλου σε αυτό θα βοηθήσει σίγουρα και η διατήρηση του ρόστερ και να καταφέρει να κρατήσει την ομάδα μας στη κορυφή...


Μακάρι να πετύχει και να μείνει για πολλά χρόνια στην ομάδα..Να διατηρήσουμε και εμείς μετά από πολύ καιρό έναν προπονητή πάνω από τρία χρόνια..
rankin
Ο κοουτς ο σωστός, ο τσίλικος, ειναι διαθέσιμος αφου πήρε πόδι απο την Κάχα Λαμποράλ, αλλά το τραγικό ειναι οτι πήρε πόδι με τη "βοήθεια" του Μπαρτζώκα...

Ακόμα και να ηθελες να αντικαταστήσεις το Μπαρτζώκα, ακόμα και αν δεν υπήρχε βελτίωση εδώ και 2 βδομάδες, θα το κανες με αυτόν που έχασε τη θέση του μετά τη σφαλιάρα απο το Μπαρτζωκα? Ιδού η απορία....
Βρε πως τα φέρνει η ζωή η ρουφιάνα...
leonkalf
O τσίλικος τι σημαίνει φίλτατε?

Και πραγματικά, θα ήθελες τον Ιβάνοβιτς στον Ολυμπιακό???
(εκτός αν δεν ενόησα σωστά... smile.gif )
Reggie Miller #31
Στο παρελθόν έχω υποστηρίξει κι εγώ την επιλογή Ιβάνοβιτς,από τη άποψη ότι έχει να δείξει έργο και μάλιστα σε ένα πρωτάθλημα απαιτητικότατο και χωρίς να έχει μια 12κάδα με κορυφαίους παίκτες.
Αλλά σε αυτή τη στιγμή να διώξουμε Μπαρτζώ και να πάρουμε Ντούσκο το βλέπω σαν το μέλλον της χώρας...
frenchman7
http://www.sport-fm.gr/article/594200

«Στα αποδυτήρια είπαμε ότι είναι παρά πολύ σημαντικό να έχουμε δημιουργικότητα και να είμαστε ευχαριστημένοι με τις 36 ασίστ. Κάποια στιγμή το ματς άνοιξε, αλλά η δημιουργικότητα είναι πολύ σημαντική. Ξέρετε ο πιο καλός παίκτης του Ολυμπιακού στην Ευρωλίγκα είναι ο πρώτος πασέρ».

αρρώστια ο κοουτς! 56.gif
Zephyr
QUOTE(frenchman7 @ Nov 19 2012, 19:57 ) *
http://www.sport-fm.gr/article/594200

«Στα αποδυτήρια είπαμε ότι είναι παρά πολύ σημαντικό να έχουμε δημιουργικότητα και να είμαστε ευχαριστημένοι με τις 36 ασίστ. Κάποια στιγμή το ματς άνοιξε, αλλά η δημιουργικότητα είναι πολύ σημαντική. Ξέρετε ο πιο καλός παίκτης του Ολυμπιακού στην Ευρωλίγκα είναι ο πρώτος πασέρ».

αρρώστια ο κοουτς! 56.gif


Από το "Υπομονή" και το "ο Ντούντα ξέρει" περάσαμε στο "Μπι κριέιτιβ" laugh.gif!
Κάθε προπονητής και ένα σλόγκαν!
frenchman7
QUOTE(Zephyr @ Nov 19 2012, 20:34 ) *
Από το "Υπομονή" και το "ο Ντούντα ξέρει" περάσαμε στο "Μπι κριέιτιβ" laugh.gif!
Κάθε προπονητής και ένα σλόγκαν!


Έτσι! Κάθε προπονητής που σέβεται τον εαυτό του πρέπει να έχει ένα "κόλλημα"...
Ο creative μπαρτζώ μόλις κέρδισε έναν φαν! Είμαι και του δημιουργικού κι εγώ οπότε μαζί σου κοουτς!!!
Eddie.Johnson
Κοιτάξτε κι εγώ στο παιχνίδι με την Τσέντεβιτα είχα καταλήξει πως αυτή η ομάδα με τον συγκεκριμένο προπονητή δέν 'κολλάει'.Ισως φταίει και η Ελληνική/Ολυμπιακή νοοτροπία που θέλει μόνο νίκες σε συνδυασμό με θέαμα(δείτε και Ζαρντίμ και ποδοσφαιρικό Ολυμπιακό που ακόμα ο Πορτογάλος δέν έχει κερδίσει την εκτίμηση των φιλάθλων της ομάδας biggrin.gif )

Κάτι τα άσχημα αποτελέσματα,κάτι οι κακές εμφανίσεις έδωσαν το ερέθισμα σε όλους μας να αμφισβητούμε τις ικανότητες του Μπαρτζώκα.Τουλάχιστον με αυτό μείναμε να ασχολούμαστε όλοι,γιατί στηριζόμαστε σε οτι γράφονταν και λέγονταν απ όλους 'είναι η ίδια ομάδα που πήρε τους τίτλους πέρσι'.

Δέν είναι/ήταν όμως έτσι καθώς στην ουσία ήμασταν με 6 παίκτες 'μείον':o Nτόρσει στην κοσμάρα του(πάσες πίσω απο την πλάτη,απών στο περισσότερο διάστημα του αγώνα),Πρίντεζης πολύ πεσμένος(μήπως πρέπει να ξαναξυρίσει το κεφάλι tongue.gif),Παπανικολάου να ψάχνεται να συνεχίσει τις περσινές εμφανίσεις και να ξέρει ταυτόχρονα οτι ο Περπέρογλου είναι έτοιμος να του 'φάει' την θέση,Λο τραυματίας - ήθελε απ'οτι φαίνεται κάποια παιχνίδια για να πάρει μπροστά,Σπανούλης τα έδινε όλα απο το πρώτο ημίχρονο για να βοηθήσει την ομάδα που δέν πήγαινε καλά(δείτε τώρα πως συντηρείται για να βγάλει ένα όλοκληρο αγώνα με σταθερή απόδοση),'Αντιτς ότι να ναί και είναι ακόμα σε φάση που πρέπει να δείξει περισσότερη σοβαρότητα μέσα στους αγώνες.
Αν βάλουμε αυτά σύν τα διάφορα λάθη που μπορεί να έκανε ο Μπαρτζώκας βγαίνει η εικόνα της ομάδας πριν 3-4 παιχνίδια σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Πλέον όμως βλέπουμε μια κεφάτη όμαδα που ξέρει ακριβώς τι να κάνει στο γήπεδο και το πιό βασικό οι παίκτες της να ανεβάζουν απόδοση σιγά σιγά(ίσως να βρήκαν τους ρόλους τους όπως έχουν τονίσει και οι ίδιοι σε πολλές συντεύξεις).Επίσης η αγωνιστική 'ανάσταση' ήρθε απόλυτα ταυτόχρονα με την φυγή του Ντόρσει,σάν να έφυγε ένα βάρος πάνω απο την ομάδα wink.gif

Αρα λοιπόν βιαστήκαμε όλοι να κρίνουμε τον Ελληνα κόουτς και νομίζω ότι τα τελευταία αποτελέσματα το επιβεβαιώνουν αυτό.Αξίζει πιστεύω να φέρουμε όλοι στο μυαλό μας τι λέγαμε ή τι σκεφτόμαστε για τον Ντούντα πρίν ακριβώς ένα χρόνο με τις κακές εμφανίσεις και τα περισσότερα παιχνίδια χαμένα στο καλάθι(ο παππούς κοιμάται κλπ).

Η όμαδα πλέον δείχνει να βρίσκει τον δρόμο της,βλέπουμε καί καλό μπάσκετ σε συνδυασμό με τα αποτελέσματα...Αρα λοιπόν δίνω ψήφο εμπιστοσύνης στον κόουτς και περιμένω να δώ ακόμα καλύτερα πράγματα.

ΥΓ1.Πίστευω ότι για να 'ησυχάσουν' οριστικά οι φίλαθλοι του Ολυμπιακού με το θέμα προπονητή πρέπει να έρθει κάποιος τίτλος ώστε να παραδέχτουν μέσα τους οτι 'ααα τελικά ο Μπαρτζώκας είναι καλός κόουτς'.Ειδικά μετά την περσινή χρονιά,είναι η μόνη λύση...τουλάχιστον για τους περισσότερους.

ΥΓ2.Δέν λέω,μας κάθεται στον λαιμό αυτή η 'δημιουργικότητα' και τα γρήγορα time out(ή τα άσχημα Αγγλικά του tongue.gif)αλλά άν συνεχίζει η ομάδα να παίζει όλο και καλύτερα θα πρέπει να τον αποδεχτούμε ακόμα κι άν αποφασίσει να κάνει ηλιοθεραπεία στον πάγκο την ώρα του αγώνα biggrin.gif
thalys
Για να είμαστε δίκαιοι, οποιοσδήποτε απλά μέτριος προς καλός προπονητής που δεν είναι κομπλεξικός, θα μπορούσε να πάρει αυτή την ομάδα και να κάνει νίκες.

Οι παίκτες είναι όλοι εκεί, σε καλή ηλικία όλοι τους και με πράγματα να αποδείξουν. Πέρα από παροδικά ντεφορμαρίσματα και τραυματισμούς, είναι η ίδια ομάδα, ενισχυμένη με ένα καλύτερο τριάρι και μείον τον Ντόρσι, που δεν ξέρουμε αν είναι απώλεια όπως ήταν φέτος.

Δεν χρειάζεται να είναι δημιουργικός ο Μπαρτζώκας για να πετύχει. Λίγη τύχη χρειάζεται να μην του τραυματιστεί για καιρό ή σε κρίσιμο σημείο κάποιος παίκτης(πλην Γκέτσε-Κατσίβελη). Αν δεν του κάτσει η ατυχία, το σχέδιο του Ίβκοβιτς είναι γνωστό και επιτυχημένο. Το παίρνει, κάνει μερικές μικροπροσαρμογές με βάση τις ανάγκες της ομάδας ή του αγώνα και πάει τουλάχιστον μέχρι τα πλέυ οφφ. Εκεί λογικά έχει πλεονέκτημα, αλλά εγώ δεν θεωρώ αποτυχία τον αποκλεισμό στους 8. Στην Α1 χρειάζεται απλά να νικήσει μέτριες ομάδες με χειρότερο υλικό ή τον Παναθηναϊκό που είναι σε rebuilding mode(στην καλύτερη περίπτωση, γιατί μπορεί να είναι και σε to be demolished mode).

Λίγη τύχη και προσήλωση στο πλάνο του σοφού χρειάζονται και το πρωτάθλημα θα έρθει. Το οποίο ισούται με ηρεμία και αποδοχή από την εξέδρα. Εξαιρετικά σημαντικοί παράγοντες και τα δύο.

Το κύπελλο είναι ένας αγώνας, θεωρητικά είναι φαβορί, αλλά αν το έχανε δεν θα το θεωρούσα αποτυχία. Εφόσον δεν ήταν ήττα με κάτω τα χέρια και 15 πόντους διαφορά.

Με δυο λόγια, τον Μπαρτζώκα θα τον έκρινα ως προπονητή από την θητεία του στον Πανιώνιο περισσότερο, την βελτίωση των παιχτών της ομάδας του φέτος και το τι θα κάνει του χρόνου αν του φύγουν 3-4 παίχτες. Για τα έργα του στο Μαρούσι και στον Ολυμπιακό φέτος, θα τον έκρινα ως διαχειριστή. Κι αυτό δεν είναι κακό. Χρειάζονται και οι καλοί διαχειριστές. Ο Ολυμπιακός αυτή τη σαιζόν έναν τέτοιο είχε ανάγκη.
rchos
Ο Μπαρτζώκας έχει έργο και στην Ολύμπια η οποία έπαιξε εξαιρετικό μπάσκετ επί εποχής του.

Πάντως γενικότερα ο τρόπος που παίζει ο Ολυμπιακός ως τώρα φέτος είναι αρκετά διαφορετικός από αυτόν που βλέπαμε πέρσι.
Η αλλαγή μάλιστα ξένου είναι και προς αυτή την κατεύθυνση.

Θεωρώ προσωπικά ότι ο Μπαρτζώκας έχει ρισκάρει αρκετά γιατί δεν κάνει απλά τον διαχειριστή αλλά αλλάζει πράγματα.Αν αυτό θα του βγει σε καλό θα το δούμε στην πορεία.

Πάντως άσχετα με τα αποτελέσματα όσοι τον έκριναν ήδη μετά απο 4 νικηφόρα πρωταθλήματος και 3 Ευρωλίγκας ως ακατάλληλο απλά κλασικά βιάστηκαν.

Δεν ξέρω ακόμη αν μπορεί να βγάλει εις πέρας την πίεση του Ολυμπιακού αλλά ότι σαν προπονητής το έχει το πιστεύω γιατί έχω δει όλες τις προηγούμενες ομάδες του.

Το αν αντέχει την πίεση θα φανεί στην πορεία.Αν την αντέξει θα βγάλει και την προπονητική του αξία πιο εύκολα.

Ακόμη είναι νωρίς.
T.W.Is.M.
QUOTE(frenchman7 @ Nov 19 2012, 19:57 ) *
http://www.sport-fm.gr/article/594200

«Στα αποδυτήρια είπαμε ότι είναι παρά πολύ σημαντικό να έχουμε δημιουργικότητα και να είμαστε ευχαριστημένοι με τις 36 ασίστ. Κάποια στιγμή το ματς άνοιξε, αλλά η δημιουργικότητα είναι πολύ σημαντική. Ξέρετε ο πιο καλός παίκτης του Ολυμπιακού στην Ευρωλίγκα είναι ο πρώτος πασέρ».

αρρώστια ο κοουτς! 56.gif



Let's get creative...
Μετα την υπομονη, η δημιουργικοτητα.
Ξερουμε ποιος παιχτης τα συνδυαζει και τα δυο?
apkat
O Παπαλουκας.. tongue.gif
LFO
QUOTE(apkat @ Nov 20 2012, 04:33 ) *
O Παπαλουκας.. tongue.gif


Εκει στα Highlands πέρα από τον καθαρό αέρα εχει και καθαρά ποτα φαντάζομαι, ε? wink.gif
rankin
QUOTE(leonkalf @ Nov 19 2012, 16:20 ) *
O τσίλικος τι σημαίνει φίλτατε?

Και πραγματικά, θα ήθελες τον Ιβάνοβιτς στον Ολυμπιακό???
(εκτός αν δεν ενόησα σωστά... smile.gif )



Αυτη τη στιγμή δεν θα τον ήθελα, γιατι η κατάσταση βελτιώνεται, παίρνουμε νίκες και παίζουμε καλό μπάσκετ και φυσικά δεν θα θέλαμε να αλλάξει προπονητής τώρα..
Αν με ρωτούσες μετά τις 2 συντριβές απο Εφες και Ζαλγκίρις, θα σου έλεγα να έρθει με την πρώτη πτήση..

*Τσίλικος σύμφωνα με το slang.gr ειναι ο "Ο μάγκικος, ο μουράτος, ο φινετσάτος"
leonkalf
QUOTE (rankin @ Nov 20 2012, 12:56 ) *
Αν με ρωτούσες μετά τις 2 συντριβές απο Εφες και Ζαλγκίρις, θα σου έλεγα να έρθει με την πρώτη πτήση..

Διαφωνώ καθέτος-οριζοντίος και όπως αλλιώς θες... 68.gif
Ε όχι τον Ντούσκο.. !!!
Ποτέ δε μου άρεσε.

... έχεις Ιωαννιδικές καταβολές ε? tongue.gif Δεν μπορείς να τις ξεπεράσεις.. laugh.gif
T.W.Is.M.
Αυτο που λετε μου θυμιζει μια διαφωνια που ειχα με ενα φιλο(καθαρα ποδοσφαιρικο πλεον) μου σχετικα με το θεμα του προπονητη του Ολυμπιακου. Εκεινος θεωρει τον Μπαρτζωκα αμφιβολο για το υψηλο επιπεδο της Ευρωλιγκα και φοβαται οτι δε θα μπορεσει να πετυχει, εγω τον θεωρω γενικα εναν καλο προπονητη, που στην πραξη θα φανει αν ειναι καταλληλος για τον Ολυμπιακο ή οχι. Εκεινος λοιπον προτιμα εναν προπονητη δοκιμασμενο, εστω κι αν αποδεικνυεται μετριος(του εφερα σαν παραδειγμα-πολυ επικαιρο κιολας- τον Ιβανοβιτς), ενω εγω προτιμω εναν μη δοκιμασμενο που μπορει να αποδειχθει καλος, μπορει να αποδειχθει και ανεπαρκης.
Reggie Miller #31
QUOTE(T.W.Is.M. @ Nov 20 2012, 17:57 ) *
Αυτο που λετε μου θυμιζει μια διαφωνια που ειχα με ενα φιλο(καθαρα ποδοσφαιρικο πλεον) μου σχετικα με το θεμα του προπονητη του Ολυμπιακου. Εκεινος θεωρει τον Μπαρτζωκα αμφιβολο για το υψηλο επιπεδο της Ευρωλιγκα και φοβαται οτι δε θα μπορεσει να πετυχει, εγω τον θεωρω γενικα εναν καλο προπονητη, που στην πραξη θα φανει αν ειναι καταλληλος για τον Ολυμπιακο ή οχι. Εκεινος λοιπον προτιμα εναν προπονητη δοκιμασμενο, εστω κι αν αποδεικνυεται μετριος(του εφερα σαν παραδειγμα-πολυ επικαιρο κιολας- τον Ιβανοβιτς), ενω εγω προτιμω εναν μη δοκιμασμενο που μπορει να αποδειχθει καλος, μπορει να αποδειχθει και ανεπαρκης.


Μα βάσει αποτελεσμάτων θα κριθεί φυσικά,αν και θεωρώ ότι έχει δείξει τη δουλειά του τόσα χρόνια στις ομάδες που ήταν.Τώρα θα πρέπει αποδείξει ότι μπορεί και κάτι παραπάνω...
nickagian
QUOTE(Eddie.Johnson @ Nov 19 2012, 21:08 ) *
ΥΓ2.Δέν λέω,μας κάθεται στον λαιμό αυτή η 'δημιουργικότητα' και τα γρήγορα time out(ή τα άσχημα Αγγλικά του tongue.gif)αλλά άν συνεχίζει η ομάδα να παίζει όλο και καλύτερα θα πρέπει να τον αποδεχτούμε ακόμα κι άν αποφασίσει να κάνει ηλιοθεραπεία στον πάγκο την ώρα του αγώνα biggrin.gif


QUOTE
Η Γενική Συνέλευση ψήφισε τις εξής αλλαγές στους κανονισμούς των αγώνων μπάσκετ:
...
-Αντικατάσταση ενός μονόλεπτου τάιμ άουτ σε κάθε ημίχρονο, από ένα των 20 δευτερολέπτων και περιορισμός των τάιμ άουτ στο τελευταίο δίλεπτο του αγώνα, σε δύο για κάθε ομάδα.
...


(από http://www.sport24.gr/Basket/Euroleague/oi...as.2018839.html )

wink.gif Ελπίζω από εδώ και πέρα να μην ξανακούσω άσχημα λόγια για τα "γρήγορα" time out του coach! Είμαστε μπροστά όπως βλέπετε κυρίες και κύριοι!! biggrin.gif
Quincy
QUOTE(Eddie.Johnson @ Nov 19 2012, 19:08 ) *
Πλέον όμως βλέπουμε μια κεφάτη όμαδα που ξέρει ακριβώς τι να κάνει στο γήπεδο και το πιό βασικό οι παίκτες της να ανεβάζουν απόδοση σιγά σιγά(ίσως να βρήκαν τους ρόλους τους όπως έχουν τονίσει και οι ίδιοι σε πολλές συντεύξεις).Επίσης η αγωνιστική 'ανάσταση' ήρθε απόλυτα ταυτόχρονα με την φυγή του Ντόρσει,σάν να έφυγε ένα βάρος πάνω απο την ομάδα wink.gif



Αυτό είναι το ζουμί πιστεύω. Από το καλοκαίρι το λεγα ότι ίσως δεν θα ταν κι ότι καλύτερο να μείνει ο Ντόρσευ. Τους βαρέθηκα τους παίκτες που θέλουν ψυχολόγο και παρακάλια για να παίξουν μπάσκετ. Όποιος δεν θέλει, ας πάει στη μαμά του rolleyes.gif

Μπορεί να είναι και σύμπτωση που η ομάδα φαίνεται να παίζει καλύτερα από τότε που έφυγε ο Τζόι, αλλά δεν πολυπιστεύω στις συμπτώσεις. Πιο λογικό είναι να κουμάνταρε την προσωπικότητα του Ντόρσευ ο Ντούντα, κι ο Μπαρτζώκας να απέτυχε στο babysiting.

Εμένα μέχρι στιγμής μ αρέσει η ομάδα κι έχει ακόμα αρκετά περιθώρια βελτίωσης. υπομονή θέλει tongue.gif
Eddie.Johnson
Δηλώσεις Μπαρτζώκα μετά το παιχνίδι με την Φενέρ

QUOTE
«Όσοι έχουν βιώσει τέτοια παιχνίδια ξέρουν την πίεση. Η Φενέρ δεν είχε άγχος σήμερα, γιατί θέλει να πάρει το παιχνίδι με την Μπάνβιτ για την πρωτιά στην κανονική διάρκεια.


Και οι Μπάμπεργκ/Μπεσίκτας δέν είχαν άγχος χτές αλλά έγιναν σάκος του μπόξ για Παναθηναικό/Μακάμπι...που είχαν πίεση για το αποτέλεσμα rolleyes.gif

QUOTE
Δείχνουμε πως δεν είμαστε σε καλή κατάσταση, γιατί έχει διαταραχθεί η ισορροπία μας, λόγω των τραυματισμών και των αλλαγών στο ρόστερ. Θέλουμε ακόμα μερικές μέρες για να ξαναβρούμε τη χημεία μας.


Η Μπάρτσα σήμερα με μείον 2 παίκτες έκανε περίπατο στην Σιένα,στο ίδιο γήπεδο που εμείς κοντέψαμε να χάσουμε στο τελευταίο δευτερόλεπτο το παιχνίδι rolleyes.gif

QUOTE
Συγχαρητήρια στους παίκτες γιατί έχουν δείξει μεγάλο χαρακτήρα σε όλα τα ματς φέτος.


Ρε κόουτς πόσα συγχαρητήρια έχεις δώσει φέτος στους παίκτες...Λογικό βέβαια,τις αντίστοιχες φορές σου έχουν σώσει την καρέκλα σου στο ΣΕΦ cool.gif
T.W.Is.M.
QUOTE(Eddie.Johnson @ Mar 30 2013, 00:38 ) *
Δηλώσεις Μπαρτζώκα μετά το παιχνίδι με την Φενέρ



Και οι Μπάμπεργκ/Μπεσίκτας δέν είχαν άγχος χτές αλλά έγιναν σάκος του μπόξ για Παναθηναικό/Μακάμπι...που είχαν πίεση για το αποτέλεσμα rolleyes.gif



Η Μπάρτσα σήμερα με μείον 2 παίκτες έκανε περίπατο στην Σιένα,στο ίδιο γήπεδο που εμείς κοντέψαμε να χάσουμε στο τελευταίο δευτερόλεπτο το παιχνίδι rolleyes.gif


Ελπιζω να συγκρινεις μονο το κινητρο κι οχι τις δυνατοτητες της Φενερμπαχτσε ως υλικο με την Μπαμπεργκ και την Μπεσικτας. Γιατι εκει υπαρχει το χαος. Οπως και στην εδρα(αλλο να παιζεις στην Κωνσταντινουπολη με ελληνικη ομαδα κι αλλο στο Γιαντ Ελιαου). Η δε Μακαμπι οταν κερδισε εκει(τη Φενερμπαχτσε) δεν ειδα να κανει κανεναν περιπατο και χρειαστηκε 15/27 τριποντα, η Σιενα κερδισε με ανατροπη στο 4ο 10λεπτο, ενω η Χιμκι δεν κερδισε. Για την Μπαμπεργκ θα ξερεις οτι παλευε ολα τα παιχνιδια μεχρι στιγμης, αλλα εχανε. Μεχρι και απο την Αλμπα εντος εδρας. Ε, καποια στιγμη θα εχανε και ευκολα, και στατιστικα να το παρεις θα γινοταν. Ετυχε και αυτο το παιχνιδι ηρθε αυτη την αγωνιστικη με τον ΠΑΟ για να εχουμε να συγκρινουμε τα ανομοια παιχνιδια των ελληνικων ομαδων.
Νικη που μπαινεις στο παιχνιδι με -15 και 2' πριν το τελος εισαι στο +3 δεν τη λες και περιπατο. Και οπως ειχε 2 παιχτες μειον η Μπαρτσελονα, ειχε αλλους 2 και η Σιενα. Που παιζουν και στην ιδια θεση, αρα χρειαζονται περισσοτερες αλχημειες για να καλυφθουν. Η μια απωλεια της Μπαρτσελονα μαλιστα θα ειναι μονιμη απο δω και περα, αρα θα μαθει να ζει με αυτη.
Eddie.Johnson
Αγαπητέ T.W.Is.M. δέν θα πρσπαθήσω να σε πείσω για τον άν ισχύουν η όχι οι δικαιολογίες του Μπαρτζώκα.Για μένα η εικόνα της ομάδας τα λέει όλα και μάλιστα αν την συγκρίνεις με αυτή ομάδων όπως η Μπαρτσελόνα,η Μακάμπι,η ΤΣΣΚΑ,ο ΠΑΟ σε πιάνει κατάθλιψη.

Θα συμφωνήσω με τον kseplenhs

QUOTE (kseplenhs @ Mar 30 2013, 00:32 ) *
Φυσικά όσο έχει πατήματα για δικαιολογίες ο κόουτς,έτσι θα πηγαίνουμε.Τώρα βρήκαμε τους τραυματισμούς.Στην επόμενη χάλια εμφάνιση περιμένω παραπομπή αστρολογικής φύσεως...


'Ολην την χρονιά ακούμε κάτι ότι φταίει στον Ολυμπιακό 'πρέπει να ξαναβρούμε τους ρόλους μας,οι τραυματισμοί μπλέκουν την χημεία της ομάδας,το πρόγραμμα είναι δύσκολο και υπάρχουν πολλά παιχνίδια,ο Σπανούλης περιμένει το τέταρτο παιδί,ο Πρίντεζης σκέφτεται να ζητήσει σε γάμο την Βιβή,ο Πάουελ έχει προσλάβει κομμωτή για να του συντηρεί την μοικάνα...' icon_drunk.gif

Λές και οι άλλες ομάδες δέν έχουν προβλήματα όλη την χρονιά,μόνο στον Ολυμπιακό τυχαίνουν όλα rolleyes.gif

Αλλάξαμε ξένους,πέρασαν βδομάδες και βδομάδες για να κάνουμε την σωστή επιλογή και τελικά ο ένας μας αμερικάνος παίζει χειρότερα απο τον άλλο cool.gif

Ο Μαυροειδής στα αζήτητα,ο Γκέτσε κομπάρσος όλη την χρονιά(αν κ τελευταία τον βάζει ohmy.gif)και ο Σερμαντίνι σε λίγο θα μάθει να κάνει διεισδυση απο το τρίποντο για να πλησιάζει την ρακέτα.

Η υπόλοιπη ομάδα πελαγωμένη,ο Σπανούλης κάνει παραπάνω απο αυτά που μπορεί,ο Περπέ μπαίνει 10λεπτά και πρέπει να δείξει τα πάντα,τα μικρά,Σλούκας και Παπ,καλούνται να βγάλουν τα κάστανα απο την φωτιά σε πολλούς αγώνες, ο Χάινς παλεύει μόνος στην ρακέτα και ο Άντιτς πάει να γίνει Έντι Τζόνσον.

Τι φταίει τελικά για όλα αυτά?Ο Σλούκας σε μία πρόσφατη συνέντευξη το είχε πει

QUOTE
Διαφορές δεν υπάρχουν στον τρόπο σκέψης, απλώς μεταφέρουν σε εμάς αλλιώς τα πράγματα. Ο Ίβκοβιτς μας φώναζε, ο Μπαρτζώκας τα περνάει με διαφορετικό τρόπο».


Ε μάλλον αυτός ο διαφορετικός τρόπος δέν έχει πιάσει τόπο σε αυτή την ομάδα,ίσως άν έχεις κάποιον που φωνάζει,σκέφτεσαι 2 φορές πρίν κάνεις κάτι μέσα στο γήπεδο.

Εγω τον Μπαρτζώκα τον ήθελα στον Ολυμπιακό και χάρηκα όταν τον πήραμε.Δυστυχώς όμως έχει καταφέρει να απογοητεύσει όλους τους Ολυμπιακούς με την εικόνα που παρουσιάζει η ομάδα,σχεδόν όλη την χρονιά.
Manu7
Μακροσκελής Μπαρτζώκας...στο gazzetta

QUOTE
- Πριν το τελευταίο παιχνίδι του Top-16, όλα ήταν ρευστά ακόμη και για την πρόκριση. Τώρα που πλέον τα πάντα έχουν ξεκαθαρίσει και η ομάδα σας πέτυχε στο απόλυτο τον στόχο της, ποιο είναι το συναίσθημα που σας κυριεύει... Ανακούφιση, δικαίωση, τι;

«Εννοείται ότι υπάρχει μεγάλη ικανοποίηση, γιατί η πρόκριση στις “οκτώ” καλύτερες ομάδες της Ευρώπης, για 8η συνεχή χρονιά είναι από μόνη της μεγάλη υπόθεση! Από 'κει και πέρα, δεν μπορούμε να την χαρούμε παρά για λίγες μόνο ώρες, γιατί οι αγώνες της προημιτελικής φάσης αρχίζουν πολύ γρήγορα και στο μυαλό μας, βρίσκεται ήδη μόνο το πρώτο ματς!»

- Σίγουρα, όμως, θα αισθάνεστε κάποια δικαίωση...

«Αυτό που μπορώ να σημειώσω αυτή τη στιγμή, είναι ότι πέρυσι σ' αυτό ακριβώς το σημείο της χρονιάς, ο Ολυμπιακός είχε μειονέκτημα έδρας και φέτος, παρά τα προβλήματα τραυματισμών, τις αλλαγές που αναγκαστήκαμε να κάνουμε αλλά και την “ετικέτα” του πρωταθλητή Ευρώπης που μας ακολουθεί από πέρυσι, μπαίνουμε στην μάχη των πλέϊ-οφ, έχοντας εξασφαλίσει το πλεονέκτημα. Αυτό είναι σημαντικό επίτευγμα, αν συνυπολογίσουμε ότι στην εφετινή χρονιά, η ομάδα δεν είχε το περιθώριο του αιφνιδιασμού των αντιπάλων και στήθηκε την αφετηρία, σαν φαβορί... Ποιος δεν θέλει να νικήσει τον κάτοχο του τίτλου, άλλωστε... Αυτή η νέα πραγματικότητα, ήταν μεγάλη μετάβαση για μας, παρ' όλα αυτά αντέξαμε και πλέον βρισκόμαστε ένα βήμα πριν από το φάϊναλ-φορ, με τη δυνατότητα να δώσουμε τρία παιχνίδια στο γήπεδό μας...»

- Αυτός είναι ο στόχος;

«Η επιτυχία είναι ότι μπήκαμε στους “8”, ότι ο Ολυμπιακός διατηρείται σε σταθερά υψηλό επίπεδο σε μία χρονιά που έπεται από κατάκτηση της Ευρωλίγκα. Θυμηθείτε τι έκανε η ομάδα το 1998, μετά το πρώτο ευρωπαϊκό της Ρώμης και μέχρι που έφτασε ο Παναθηναϊκός το 2003 και το 2010, μετά τους τίτλους στην Μπολόνια και το Βερολίνο. Εμείς, λοιπόν, βρισκόμαστε ένα βήμα πριν το φάϊναλ-φορ και αυτό το χρωστάμε κατά κύριο λόγο στους ιδιοκτήτες της ομάδας, τους αδελφούς Αγγελόπουλους, που έχουν δια τηρήσει τον Ολυμπιακό σε ένα πολύ υψηλό και σοβαρό επίπεδο, σε μία εποχή που η Ελλάδα δοκιμάζεται από την οικονομική κρίση...»

- Που οφείλεται το ότι ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να αποκτήσει μία σταθερότητα στην απόδοσή του για μεγάλο διάστημα στη σεζόν και να πείσει στο ακέραιο τους φιλάθλους του, ότι μπορεί να υπερασπιστεί το στέμμα που κατέκτησε πέρυσι στην Πόλη; Ακούσατε πολλά έως τώρα στη διάρκεια της χρονιάς...

«Ο Ολυμπιακός είναι ένας πολύ μεγάλος σύλλογος, με εκατομμύρια φιλάθλους που αγαπάνε παράφωρα την ομάδα τους και είναι λογικό να κάνουν κριτική. Άλλωστε, η τροφή στον αθλητισμό είναι αυτή... Να κάνεις κάτι που ενδιαφέρει πολύ κόσμο και να ασχολείται μαζί σου η κοινή γνώμη, τα μέσα ενημέρωσης, οι δημοσιογράφοι... Αυτό είναι συνώνυμο των μεγάλων ομάδων και κάθε γνώμη είναι σεβαστή... Αυτό που θα πρέπει να καταλάβει ο κόσμος, είναι ότι ο ρόλος του Μάντζαρη ήταν πολύ σημαντικός σε πολλά κομμάτια του παιχνιδιού της ομάδας και ο τραυματισμός του στα μέσα της σεζόν, μας ανάγκασε να αναπροσαρμόσουμε τα πλάνα μας, χωρίς έναν παίκτη που ήταν εξ ισορροπιστής μέσα στο γήπεδο και στ' αποδυτήρια... Από 'κει και πέρα, άρχισε λίγο να διαταράσσεται η “χημεία” και την ίδια ώρα άρχισαν να βγαίνουν αρκετοί τραυματισμοί, κάτι που δεν είναι παράλογο, όταν υπάρχουν τόσοι πολλοί αγώνες... Εξάλλου, δεν συνέβησαν μόνο σε μας, απλά εμάς έπληξαν λίγο περισσότερο σε κρίσιμες στιγμές... Σταθερότητα, λοιπόν, από παιχνίδι σε παιχνίδι με τόσες καλές ομάδες δεν μπορούσαμε να έχουμε, ωστόσο, είχαμε συνέπεια και αυτό αποδεικνύεται από τις 9 εκτός έδρας νίκες που κάναμε φέτος στην Ευρωλίγκα.»

- Να υποθέσουμε ότι έπαιξε ρόλο και το νέο σύστημα διεξαγωγής της διοργάνωσης που αύξησε τα παιχνίδια και σε συνδυασμό με τα ταξίδια, επιβάρυνε ακόμη περισσότερο τους παίκτες;

«Αυτό είναι δεδομένο... Σκεφτείτε ότι δεν είναι εύκολο να διαχειριστείς τόσα συνεχόμενα δυνατά παιχνίδια απέναντι σε πολύ ποιοτικές ομάδες, χωρίς καμία διακοπή και παράλληλα να μην έχεις παράπλευρες απώλειες! Αυτό φαίνεται από το γεγονός ότι η Μπαρτσελόνα, που είχε την μεγαλύτερη σταθερότητα στην διοργάνωση και το καλύτερο ρεκόρ (σ.σ.: 22-2), στο ισπανικό πρωτάθλημα βρίσκεται στην 3η θέση και έχει υποστεί 9 ήττες... Η ΤΣΣΚΑ, πριν από τον αγώνα με τον Παναθηναϊκό στη Μόσχα, είχε κάνει τρεις σερί ήττες σε Ευρωλίγκα VTB-League και αν δεν κέρδιζε, θα είχε πρόβλημα, ενώ το ίδιο συνέβη και με τη Ρεάλ, που έχασε τρία σερί εντός έδρας ματς, μόλις τραυματίστηκε ο Ρούντι...».

- Με όλα αυτά που αντιμετωπίσατε έως τώρα, αισθάνεστε λίγο και ως... “μάγος” με την έννοια, ότι σχεδόν σε κάθε παιχνίδι μπαίνετε στην διαδικασία να προβείτε σε κάποια αγωνιστική “αλχημεία” και να δοκιμάσετε κάποιο ασυνήθιστο σχήμα, για να πάρετε τη νίκη; Ο κόσμος πολλές φορές δεν καταλαβαίνει και δυσανασχετεί όταν βλέπει κάτι που δεν του είναι οικείο, ειδικότερα αν δεν φέρνει άμεσα αποτελέσματα... Σας έχουν επηρεάσει ποτέ κάποιες φωνές που ενδεχομένως να έχετε ακούσει από την κερκίδα;

«Αυτό είναι μέρος της δουλειάς του προπονητή που οφείλει να αλλάξει τον ρουν του αγώνα, όταν βλέπει ότι κάτι δεν πάει καλά... Επαναλαμβάνω ότι κάθε γνώμη είναι σεβαστή, αλλά πραγματικά δεν μπαίνω καν στην διαδικασία να ασχοληθώ με το τι λέει ο κόσμος, γιατί εκείνη την ώρα πρέπει να κάνω την δουλειά μου. Δεν μπορώ να πω ότι αισθάνομαι “μάγος” με την έννοια ότι ένας τέτοιος σύλλογος σου δίνει τη δυνατότητα να έχεις πλούσιο ρόστερ και παράλληλα μια υποστήριξη γύρω από την ομάδα, που σου κάνουν τη δουλειά πιο εύκολη. Δηλαδή, πριν από τρία χρόνια στο Μαρούσι, όταν είμαστε απλήρωτοι όλη τη χρονιά και χάσαμε για ένα σουτ την πρόκριση στους “8” της Ευρωλίγκα, τι θα έπρεπε να πω; Στον Ολυμπιακό, λοιπόν, όλα είναι εύκολα εκτός από την διαχείριση της πίεσης που υπάρχει συνεχώς και είναι το πιο δύσκολο κομμάτι...»

- Χάλασε καθόλου το κλίμα στα αποδυτήρια από τις δηλώσεις του Ντόρσεϊ για τον Σπανούλη ή αυτά που είπε μάλλον συσπείρωσαν τους παίκτες;

«Κατ' αρχήν να ξεκαθαρίσω κάτι... Προσωπικά δεν κρατάω καμία κακία στον Τζόϊ, γιατί πέρα από την ανεκτίμητη βοήθεια που παρείχε στην περυσινή ομάδα, πιστεύω ότι μας βοήθησε πολύ ακόμη και όταν έφυγε, γιατί μ' αυτά που είπε, συσπείρωσε πολύ τους παίκτες και κάναμε 15 συνεχόμενες νίκες σε Ελλάδα και Ευρώπη! Χαριτολογώντας, λοιπόν, αν κρίνουμε και από το αποτέλεσμα του αγώνα με την Χίμκι, οι δηλώσεις του έδωσαν ένα επιπλέον κίνητρο στους παίκτες και τον ευχαριστούμε γι' αυτές! Επομένως, για να κάνουμε και λίγο πλάκα, ο Ντόρσεϊ προσέφερε εις τριπλούν έως τώρα, οπότε μόνο καλά λόγια μπορούμε να λέμε γι' αυτόν...»

- Κόντρα στην Χιμκι, που έχει μία από τις καλύτερες front-lines στην Ευρώπη, ο Ολυμπιακός κέρδισε την μάχη των ριμπάουντ (43-36). Αυτός ο τομέας πιστεύετε ότι θα κρίνει και την σειρά των προημιτελικών με την Εφές Αναντολού, που στηρίζεται κι αυτή σε πολλούς και καλούς ψηλούς; Για δεύτερη συνεχή χρονιά, ο δρόμος του Ολυμπιακού προς την ευρωπαϊκή διάκριση, περνάει από την Κωνσταντινούπολη...

«Αυτό είναι καλό γιατί το ταξίδι διαρκεί μόνο 55 λεπτά και είμαστε τόσο κουρασμένοι από τα συνεχή ταξίδια (γελάει...)! Για να σοβαρευτούμε, για μας η πρόκριση στο φάϊναλ-φορ, για την ώρα δεν περνάει από την Πόλη, αλλά από το πρώτο ματς της ερχόμενης Τετάρτης (10/04, 21.00) στο ΣΕΦ».

Πλάκα έχει το σημείο με τον Ντόρσι...Βέβαια ο Ολυμπιακός έχασε πολλά με την απομποπή του μιας και ήρθε στη θέση του ένας που δεν στρίβει αλλά λεπτομέρειες...Είπε και καμιά 10 φορές ακόμη πόσους τραυματισμούς έχουμε (τύφλα να έχει η Μπάρτσα δηλαδη...) ή άλλες ομάδες όπως ο ΠΑΟ που έχει αλλάξει πόσους παίχτες από την αρχή της χρονιας αλλά το προσπερνάμε. Αν ίσχυε και το "είμαστε καινουρια ομάδα φέτος" , θα ήταν το κερασάκι στην τούρτα...
T.W.Is.M.
QUOTE(Manu7 @ Apr 7 2013, 11:52 ) *
Μακροσκελής Μπαρτζώκας...στο gazzetta


Πλάκα έχει το σημείο με τον Ντόρσι...Βέβαια ο Ολυμπιακός έχασε πολλά με την απομποπή του μιας και ήρθε στη θέση του ένας που δεν στρίβει αλλά λεπτομέρειες...Είπε και καμιά 10 φορές ακόμη πόσους τραυματισμούς έχουμε (τύφλα να έχει η Μπάρτσα δηλαδη...) ή άλλες ομάδες όπως ο ΠΑΟ που έχει αλλάξει πόσους παίχτες από την αρχή της χρονιας αλλά το προσπερνάμε. Αν ίσχυε και το "είμαστε καινουρια ομάδα φέτος" , θα ήταν το κερασάκι στην τούρτα...


Αν ειχαμε τον περσινο Ντορσει, θα ειχαμε χασει πολλα. Με το φετινο Ντορσει μαλλον κερδισμενοι βγαινουμε. Ηρθαν καποιοι( γιατι κι ο Σερμαντινι γι αυτο ηρθε) που δεν κανουν πασουλες πισω απ την πλατη και τριπλες κατω απ τα ποδια και θελουν να παιζουν εδω.
SteveNashidis
Είναι περισσότερο ελαφριά η νέα μπάλα και προσπαθούν να την συνηθίσουν οι παίκτες.
QUOTE
Μπαρτζώκας για το θέμα: "Αν το βάλεις στο μυαλό σου ότι έχεις πρόβλημα με την μπάλα θα αρχίσεις να αστοχείς. Όλα είναι στο μυαλό μας. Αν πιστέψουμε πως η μπάλα είναι καλή, δεν θα έχουμε πρόβλημα".



Δεν σε έχω κράξει τόσο καιρό αλλά προκαλείς ..... icon_tomato.gif icon_tomato.gif

Συγνώμη ρε κόουτς , αν η μπάλα είναι διαφορετική σημαίνει ότι είναι θέμα του μυαλού ; Ή μήπως είναι καλύτερα ένα τεχνικό θέμα που θέλει προπόνηση ;

Ήμαρτον (που λέει και ο γεωργίου) . . .

Quiz της ημέρας : Από πότε και σε ποιο πρωτάθλημα του πλανήτη αλλάζει η μπάλα μεσούσης της περιόδου ;
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.