Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Γιώργος Μπαρτζώκας
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
Dancing Madly Backwards
Ο Καρύδας μόλις έγραψε "Κατσικάρης προ των πυλών"... άμα δεν εννοεί την Εθνική, τότε ξέρετε.
redleg7
QUOTE (Dancing Madly Backwards @ Jan 21 2014, 19:31 ) *
Ο Καρύδας μόλις έγραψε "Κατσικάρης προ των πυλών"... άμα δεν εννοεί την Εθνική, τότε ξέρετε.

Την εθνικη εννοει λογικα.Υπαρχει λινκ?
Dancing Madly Backwards
Στο τουίτερ το έγραψε και μετά έγραψε κάτι για Σφαιρόπουλο και μετά "υπομονή μια εβδομάδα".
ssoulliss
Και σε άλλο σάιτ γράφτηκε ότι τελειώνει ο Μπαρτζώκας. (basketnet)
redleg7
Μολις το ειδα.Αν κρινω απ τους προεδρους και την γενικοτερη φιλοσοφια τους στο θεμα προπονητη δεν νομιζω οτι υπαρχει πανω απο 1 τις εκατο πιθανοτητα να αφορα τον Ολυμπιακο το συγκεκριμενο.Αλλωστε σε λιγο καιρο ανακοινωνεται και επισημα οτι η Εθνικη θα ειναι στο Μουντομπασκετ.

21 | 01 | 2014 17:41
Προς την έξοδο ο Μπαρτζώκας!

Πολύ δύσκολα θα παραμείνει στον Ολυμπιακό ο Γιώργος Μπαρτζώκας! Σύμφωνα με πληροφορίες του BASKETNET, μετά τη νέα ήττα από τον Παναθηναϊκό οι αδελφοί Αγγελόπουλοι έχουν σχεδόν καταλήξει στην απόφαση να αντικαταστήσουν τον Έλληνα κόουτς, θεωρώντας πως δεν μπορεί να βρει λύσεις και να αντιστρέψει το κλίμα. Καλά πληροφορημένες πηγές μάλιστα κάνουν λόγο ότι οι Αγγελόπουλοι έχουν μιλήσει ήδη με τον Φώτη Κατσικάρη.

Aυτο δημοσιευτηκε...Δηλαδη σε περιπτωση νικης με Λαμποραλ (θελουν να πουν) οτι θα τον απομακρυνουν...περιεργα πραγματα...
Dancing Madly Backwards
QUOTE (ssoulliss @ Jan 21 2014, 19:36 ) *
Και σε άλλο σάιτ γράφτηκε ότι τελειώνει ο Μπαρτζώκας. (basketnet)

Ανώνυμα ο καθένας γράφει ο,τι θέλει.
Αν η φάση στην ομάδα ήταν μόνο τα αρνητικά αποτελέσματα τότε θα συμφωνούσα πως δεν παίζει θέμα προπονητή. Όμως το πρόβλημα δεν είναι απλά πως δεν κερδίζουμε.
louie
QUOTE (TakeshyKurosawa @ Jan 21 2014, 19:18 ) *
Δεν ξέρω τι να πω. Η κατάσταση με έχει μπερδέψει. Αναμένω να δω κάτι διαφορετικό. Χθες πάντως με θύμωσαν πολύ και ο Μπαρτζώκας και ο Σπανούλης. Με έκαναν να αναρωτηθώ αν στο κεφάλι τους έχει μυαλό ή άχυρο. Ειδικά ο Σπανούλης σε κάποια σημεία ήταν λες και ήθελε να δώσει το παιχνίδι.


πριν τον αγωνα ειχαμε μια συζητηση για τον κατα ποσο θα ξανακλεισει ο παναθηναικος τον σπανουλη και αν θα μπορεσει να κλεισει ο ολυμπιακος τον διαμαντιδη. ειπα λοιπον οτι ακομα κι αν ο ολυμπιακος κλεισει τον διαμαντιδη αυτος δεν "θολωνει" και αν δεν του βγει θα κανει στην ακρη. αυτο εγινε λοιπον, ο αγωνας δεν εβγαινε καθολου στον διαμαντιδη και ηταν αστοχος οποτε εδωσε ανα σημεια την μπαλα σε αλλους(καρι πχ) και βγηκε καλο για τον παναθηναικο. μεχρι το τελευταιο δεκαλεπτο ειχε 3 ποντους και στο τελευταιο εβαλε τους υπολοιπους 7 γιατι τοτε επρεπε και τοτε βρηκε την ευκαιρια. αντιθετα ειπα οτι ο σπανουλης θολωνει και ακομα κι αν δεν του βγει θα επιμενει εκει. ετσι η αστοχια του συνδυαστηκε με πολλα λαθη και μηδενικη δημιουργια. ο μπαρτζωκας τον αφησε εξω στο τελος και πολυ καλα εκανε γιατι εκτος του οτι ηταν αρνητικος θα ειναι ξεκουραστος και για την ευρωλιγκα. αλλα κατα την γνωμη μου επρεπε εκτος αυτου να παρει την μπαλα απο τα χερια του και να την δωσει στον σλουκα για λιγο(και με τους 2 μεσα) μεχρι να βρει ξανα την ευκαιρια ο σπανουλης.

κατα την γνωμη μου ομαδες με καλους περιφερειακους αμυντικους αποκτουν πεπατημενη στην αντιμετωπιση του χωρις τον λο διπλα. αν δεν υπαρχει αλλος να δημιουργει ρηγματα τοτε ο ολυμπιακος οδηγειται σε μονοδρομο με τον σπανουλη διπλα σε 2 εξαιρετικα γκαρντ(σλουκα, μαντζαρη) που δεν δινουν ομως αυτο το συγκεκριμενο στοιχειο(διεισδυση) που αναγκαζει τους αντιπαλους να μην μπορουν να προσαρμοστουν απολυτα πανω του. και ο κολλινς δεν μου φαινεται ιδανικος να βοηθησει σε αυτο το στυλ. ειλικρινα πιστευω οτι ο κολλινς ειναι ενας παιχτης που ηρθε μονο για να αντιμετωπισει εναν συγκεκριμενο παιχτη, μιας συγκεκριμενης ομαδας, σε ενα συγκεκριμενο play(ποσταρισμα ματσιουλις). ισως ειμαι υπερβολικος αλλα δεν βλεπω τα στοιχεια του να ταιριαζουν για κατι αλλο.
shtarkws
O Mπαρτζωκας ειναι πολυ καλος προπονητης,οχι καλος,πολυ καλος. Εχει ομως σαν δυνατη αδυναμια την συμπεριφορα υπο πιεση.
Η συμπεριφορα του τον αδικει γιατι και εξυπνος και καλλιεργημενος ειναι,δυστυχως λυγιζει απο την πιεση εκνευριζεται και εκνευριζει.Προσωπικα οι τελευταιες εμφανισεις του τον εριξαν στα ματια μου ΟΜΩΣ ο ολυμπιακος πρεπει να επιμεινει σε αυτον.Σε ολες τις ομαδες του εχει παρουσιασει εργο,ομορφο μπασκετ και αποτελεσματα (με λαρισα,μαρουσι,πανιωνιο,ολυμπιακο)
Ο ολυμπιακος πρεπει να επενδυσει σε αυτον και να τον εξελιξει,νομιζετε οτι ο Ζοτς του προτου ετους ηταν ο ιδιος με τον ζοτς του σημερα?Θα ειναι κερδος για το ελληνικο μπασκετ να φτιαξουμε προπονητες ''πρωτου ραφιου''.Η μηπως υπαρχουν καλυτεροι διαθεσιμοι?
Αν ο προπονητης σου δενειναι ο Ομπραντοβιτς ο Ντουντα η ο Μεσινα τοτε ο Μπαρτζωκας ειναι μια χαρα

ssoulliss
Όσο κομβικοί στο παιχνίδι του Παναθηναικού είναι οι Διαμαντίδης-Λάσμε που κρίνουν την παραμονή του Πεδουλάκη στον πάγκο άλλο τόσο κομβικοί είναι στον Ολυμπιακό οι Σπανούλης και Λο. Έσπασε ο κρίκος φέτος με τον Λο και ο Μπαρτζώκας είναι μετέωρος... Τόσο απλά νομίζω. Οι γνώσεις κάθε προπονητή πάνε περίπατο αν τα εργαλεία σου και ειδικά τα αναντικατάστατα δεν αποδίδουν. Έτσι φαίνεται ότι ο Μπαρτζώκας δεν έχει λύσεις και η ομάδα σέρνεται.

Για αυτό κρίνεται και αυτό θα είναι και ο λόγος αναπομακρυνθεί τελικά.
TakeshyKurosawa
QUOTE (louie @ Jan 21 2014, 19:42 ) *
πριν τον αγωνα ειχαμε μια συζητηση για τον κατα ποσο θα ξανακλεισει ο παναθηναικος τον σπανουλη και αν θα μπορεσει να κλεισει ο ολυμπιακος τον διαμαντιδη. ειπα λοιπον οτι ακομα κι αν ο ολυμπιακος κλεισει τον διαμαντιδη αυτος δεν "θολωνει" και αν δεν του βγει θα κανει στην ακρη. αυτο εγινε λοιπον, ο αγωνας δεν εβγαινε καθολου στον διαμαντιδη και ηταν αστοχος οποτε εδωσε ανα σημεια την μπαλα σε αλλους(καρι πχ) και βγηκε καλο για τον παναθηναικο. μεχρι το τελευταιο δεκαλεπτο ειχε 3 ποντους και στο τελευταιο εβαλε τους υπολοιπους 7 γιατι τοτε επρεπε και τοτε βρηκε την ευκαιρια. αντιθετα ειπα οτι ο σπανουλης θολωνει και ακομα κι αν δεν του βγει θα επιμενει εκει. ετσι η αστοχια του συνδυαστηκε με πολλα λαθη και μηδενικη δημιουργια. ο μπαρτζωκας τον αφησε εξω στο τελος και πολυ καλα εκανε γιατι εκτος του οτι ηταν αρνητικος θα ειναι ξεκουραστος και για την ευρωλιγκα. αλλα κατα την γνωμη μου επρεπε εκτος αυτου να παρει την μπαλα απο τα χερια του και να την δωσει στον σλουκα για λιγο(και με τους 2 μεσα) μεχρι να βρει ξανα την ευκαιρια ο σπανουλης.

κατα την γνωμη μου ομαδες με καλους περιφερειακους αμυντικους αποκτουν πεπατημενη στην αντιμετωπιση του χωρις τον λο διπλα. αν δεν υπαρχει αλλος να δημιουργει ρηγματα τοτε ο ολυμπιακος οδηγειται σε μονοδρομο με τον σπανουλη διπλα σε 2 εξαιρετικα γκαρντ(σλουκα, μαντζαρη) που δεν δινουν ομως αυτο το συγκεκριμενο στοιχειο(διεισδυση) που αναγκαζει τους αντιπαλους να μην μπορουν να προσαρμοστουν απολυτα πανω του. και ο κολλινς δεν μου φαινεται ιδανικος να βοηθησει σε αυτο το στυλ. ειλικρινα πιστευω οτι ο κολλινς ειναι ενας παιχτης που ηρθε μονο για να αντιμετωπισει εναν συγκεκριμενο παιχτη, μιας συγκεκριμενης ομαδας, σε ενα συγκεκριμενο play(ποσταρισμα ματσιουλις). ισως ειμαι υπερβολικος αλλα δεν βλεπω τα στοιχεια του να ταιριαζουν για κατι αλλο.


Αυτό που με πείραξε ήταν τα σουτ που πήρε. Δεν ήταν το ότι πήρε προσπάθειες λογικές και απλά απέτυχε να σκοράρει. Έπαιρνε τρίποντα που δεν τα παίρνεις και το κανε επανειλλημένα και αν θυμάμαι καλά σε σημεία κρίσιμα. Μου φάνηκε αδιάφορος γενικά. Δεν προσπάθησε ούτε μία φορά να παίξει στα πόδια, δεν επιχείρησε ούτε ένα δίποντο από μέση απόσταση. Πήρε πολλά τέτοια σκοτωμένα σουτ. Περιμένω να σοβαρευτεί. Ίσως βέβαια να τον επηρέασε γενικά και η εικόνα της ομάδας σε αυτό το "θόλωμα" που ήταν αρκετά υποτακτική, έβγαζε αέρα ηττημένου. Θυμάμαι στους περσινούς τελικούς μπορεί να είχε αστοχία από το τρίποντο, αλλά είχε πετύχει κάποια πολύ ζόρικα καλάθια με διείσδυση που ήθελαν κότσια. Χθες φυσικά και δικαίως κάθησε στον πάγκο. Αν ήμουν Μπαρτζώκας θα τον άφηνα στον πάγκο όλο το β ημίχρονο.

Όσο για το θέμα αντικατάστασης του Μπαρτζώκα δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει. Η περίοδος δεν είναι τόσο καλή για αλλαγή εκτός αν βλέπουν πράγματα στο εσωτερικό της ομάδας που δεν βλέπουμε και αν έχουν κάνει παράπονα και οι παίχτες.
Quincy
QUOTE(manj13 @ Jan 21 2014, 19:47 ) *
Δε τρεχει τιποτα peace.gif !!!Σαφως ισχυει για Μπαρτζωκα!!Και νομιζω ΑΥΤΟ το βαρος του χει γινει ασηκωτο...Γιατι πιστευω οτι καπου μεσα του-εγω ΓΙΑ ΜΕΝΑ ετσι θα σκεφτομουν-οτι για να ΤΟΥ ΠΙΣΤΩΘΕΙ θα πρεπει να το επαναλαβει ή ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ να φθασει κοντα...
Τελος οφ τοπικ γιατι θα μας τα στειλουν στο...''Μπαρτζωκας'' tongue.gif



Δηλαδή για να πάρει ΟΛΑ τα credits του '13 θα πρέπει να κάνει το threepeat;;;;; ugly1.gif

Κι αν δεν το καταφέρει, γιατί φαντάζομαι θα χεις ιδέα πόσο δύσκολο είναι αυτή; Θα ακυρωθούν όσα κατάφερε πέρυσι;

Πήρε δηλαδή την κούπα και είπε :"ε σιγά, δεν έκανα και τίποτα, ένα repeat με την ομάδα του Ντούντα, πρέπει να το σηκώσω και του χρόνου για να σιγουρευτώ ότι μπορώ". Πολύ λογικό!

Άσχετα ότι το σήκωσε ΑΝΕΤΑ, με υποδειγματικό κοουτσάρισμα.

Μάλλον δεν έχει νόημα αυτή η συζήτηση και τζάμπα τα γράφω και κουράζω. Αλλά μέσα σε 3 βδομάδες τέτοια ακύρωση πάει πολύ
Dancing Madly Backwards
Συμφωνώ με Quincy.
Επίσης το παραμύθι ό,τι πήρε το ευρωπαικό με την ομάδα του Ντούντα πάσχει και μόνο επειδή το πήρε χωρίς Ντόρσι/Μάντζαρη. Τους δυο πυλώνες, δηλαδή, της άμυνας του Ντούντα.
Βασικά έκανε σχεδόν όλη την ευρωπαική πορεία χωρίς αυτούς.
bbplayer
QUOTE (redleg7 @ Jan 21 2014, 09:53 ) *
Ο Αρτζι και ο καθε Αρτζι μεχρι να σηκωσει Ευρωπαικο χωρις Μαντζαρη και με Παουελ πενταρι δεν μπορει να περηφανευτει για κατι.


ε όχι κι έτσι ντε!!!
manj13
QUOTE(Quincy @ Jan 21 2014, 21:00 ) *
Δηλαδή για να πάρει ΟΛΑ τα credits του '13 θα πρέπει να κάνει το threepeat;;;;; ugly1.gif

Κι αν δεν το καταφέρει, γιατί φαντάζομαι θα χεις ιδέα πόσο δύσκολο είναι αυτή; Θα ακυρωθούν όσα κατάφερε πέρυσι;

Πήρε δηλαδή την κούπα και είπε :"ε σιγά, δεν έκανα και τίποτα, ένα repeat με την ομάδα του Ντούντα, πρέπει να το σηκώσω και του χρόνου για να σιγουρευτώ ότι μπορώ". Πολύ λογικό!

Άσχετα ότι το σήκωσε ΑΝΕΤΑ, με υποδειγματικό κοουτσάρισμα.

Μάλλον δεν έχει νόημα αυτή η συζήτηση και τζάμπα τα γράφω και κουράζω. Αλλά μέσα σε 3 βδομάδες τέτοια ακύρωση πάει πολύ


Μην τρελλαινεσαι...Ειπα μια ιδεα γιατι ειναι τοσο πολυ ΠΡΙΖΩΜΕΝΟΣ....Σαν εξηγηση, ΟΧΙ ως ακυρωση γι αυτα που πετυχε και για τα οποια συμφωνω με το παραπανω ποστ σου....
Quincy
QUOTE(manj13 @ Jan 21 2014, 20:21 ) *
Μην τρελλαινεσαι...Ειπα μια ιδεα γιατι ειναι τοσο πολυ ΠΡΙΖΩΜΕΝΟΣ....Σαν εξηγηση, ΟΧΙ ως ακυρωση γι αυτα που πετυχε και για τα οποια συμφωνω με το παραπανω ποστ σου....



Ότι είναι πιεσμένος για να ξανακάνει ανάλογη πορεία συμφωνώ. Αλλά όχι για να του πιστωθούν τα περσυνά. Έχει τελειώσει αυτό. Όπως του χρεώνεται 100% το χαμένο πρωτάθλημα και κύπελο με το ίδιο τρόπο του χρεώνεται 100% το Ευρωπαικό. Ή μήπως τους τελικούς δεν τους έχασε ο Μπαρτζώκας αλλά "η ομάδα του Ιβκοβιτς".

Η σκιά του παππού κρατούσε μέχρι που πέρασε στους 8 ο Ολυμπιακός την Εφες. Το έτοιμο υλικό που είχε το αξιοποίησε σχεδόν τέλεια, κι αυτό δεν θα το κανε ο καθένας, ούτε ήταν εύκολο.
redleg7
Ηρθε η αναμενομενη διαψευση απο το αρθρο των 3 γραμμων χωρις υπογραφη.



Σε ότι αφορά κάποια δημοσιεύματα για αλλαγή τεχνικής ηγεσίας, μόνο γέλια προκαλούν στην ΚΑΕ, αφού υπάρχει εμπιστοσύνη στον Γιώργο Μπαρτζώκα και πίστη ότι η ομάδα θα πηγαίνει μέρα με τη μέρα καλύτερα.
natouralistis
Επειδή πολλά γράφονται τούτες τις μέρες για τον Γιώργο Μπαρτζώκα, μέχρι και "Μπαρτζωκάκο" που του δίδαξε προπονητική ο Πεδουλάκης της ανύπαρκτης μπασκετικής καριέρας διαβάσαμε να τον αποκαλούν, καλό είναι να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα.

Ο Μπαρτζώκας έχει κάνει λάθη στις μέρες στου στον Ολυμπιακό. Σωστά.

ΑΛΛΑ

Δεν θα υπήρχε προπονητής που δεν θα έκανε και λάθη, το αλάθητο το έχει ο Πάπας. Για να μη πολυλογούμε, ο Μπαρτζώκας είναι ο κατάλληλος άνθρωπος για το πάγκο της ομάδας μας και λόγω προπονητικών αρετών και λόγω ήθους. Τον πιστεύουμε και προχωράμε. Δεν ξέρω αν υπάρχουν σκέψεις για αντικατάστασή του, αν όντως υπάρχουν για μένα είναι λάθος.

erwi grey
Kαλα αν κανουν κατι τοσο αψυχολογητο οι Αγγελοπουλοι, δηλαδη να τον διωξουν θα ειναι αξιοι της μοιρας τους γιατι πολυ απλα η φετινη χρονια θα παει στραφι, τελοσπαντων δεν τους εχω για χαζους αλλα πρεπει και ο κοουτς να βελτιωσει την ομαδα και ειναι ο μονος που μπορει να το κανει την δεδομενη στιγμη .

Η διαφορα με τον Πεδουλακη ειναι οτι το 90% των ολυμπιακων θελει τον Μπαρτζωκα στην ομαδα αντιθετα το 50% και πολυ λεω των ιδιων των παναθηναικων δεν τον γουσταρουν τον Πεδουλακη και αυτο λεει πολλα
ThreeDi
QUOTE (erwi grey @ Jan 22 2014, 01:12 ) *
Kαλα αν κανουν κατι τοσο αψυχολογητο οι Αγγελοπουλοι, δηλαδη να τον διωξουν θα ειναι αξιοι της μοιρας τους γιατι πολυ απλα η φετινη χρονια θα παει στραφι, τελοσπαντων δεν τους εχω για χαζους αλλα πρεπει και ο κοουτς να βελτιωσει την ομαδα και ειναι ο μονος που μπορει να το κανει την δεδομενη στιγμη .

Η διαφορα με τον Πεδουλακη ειναι οτι το 90% των ολυμπιακων θελει τον Μπαρτζωκα στην ομαδα αντιθετα το 50% και πολυ λεω των ιδιων των παναθηναικων δεν τον γουσταρουν τον Πεδουλακη και αυτο λεει πολλα


Το 2ο οφείλεται στο οτι είχαμε τον καλύτερο προπονητή όλων των εποχών στην ομάδα μας. Και πλέον ο Πεδουλάκης έχει την στήριξη των περισσότερων θα έλεγα. Ακόμα κι εγώ που είμαι από τους πιο φανατικούς του Ομπράντοβιτς και θεωρώ ντροπή όσα γράφονται για αυτόν από Παναθηναϊκούς στο δικό του τοπικ, θεωρώ πως ο Πεδουλάκης αξίζει στήριξης δεδομένων των συνθηκών.
thalys
Καταλαβαίνω από πού πηγάζει η σύγκριση Μπαρτζώκα-Πεδουλάκη. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί μας είναι τόσο δύσκολο να παραδεχτούμε ότι και οι δύο είναι καλοί προπονητές με αξιοπρόσεχτη καριέρα σε μικρομεσαίες ομάδες(περισσότερο ο Πεδουλάκης και λόγω ηλικίας) και σημαντικά κατορθώματα στην Ευρώπη(περισσότερο ο Μπαρτζώκας, εν μέρει και γιατί προπονούσε τον πρωταθλητή Ευρώπης με τον καλύτερο εν ενεργεία παίχτη στην Ευρώπη στο ρόστερ του).

Ούτε ο Μπαρζώκας είναι Μπαρτζωκάκος που μαθαίνει προπονητική στα ντέρμπυ, ούτε ο Πεδουλάκης έχει ανύπαρκτη προπονητική καριέρα(προπονητής της χρονιάς στην Α1 με το Περιστέρι, τελικός ULEB cup με τον Μακεδονικό). Και φυσικά και οι δυο τους απέχουν πολύ από το να είναι τέλειοι. Ο μεν Πεδουλάκης ξέρει μόνο να ταμπουρώνεται και το μπάσκετ του μόνο θελκτικό δεν είναι, στις μεταγραφές ή θα βγάλει λαβράκι ή θα κάνει μεγάλο λάθος και στον ΔΠΓ χατίρι δεν χαλάει. Ο δε Μπαρτζώκας δυσκολεύεται να προσαρμοστεί στον αντίπαλο του και δείχνει να τσιμπάει εύκολα σε mind games. Δεν θα έλεγα και ότι δυσκολεύεται να στελεχώσει την ομάδα του σωστά, γιατί αυτό θα ήταν άδικο. Με δύο σημαντικούς παίχτες στα πλάνα του τραυματίες μεσοχρονίς, δεν υπάρχουν πολλά που μπορεί να κάνει.
natouralistis
Σε έναν Μακεδονικό που τα χρόνια της προεδρίας Μεσάικου είχε πάρει στη Κοζάνη τη μισή εθνική ομάδα και είχε ανάμεσα στους άλλους ξένους τον Πήτ Μάικλ. Ναι αυτόν το Μακεδονικό τον έβγαλε έβδομο στο πρωτάθλημα ο Πεδουλάκης και τον πήγε στο τελικό του uleb χάνοντας από τη Λιέτουβος...Αυτές είναι οι περγαμηνές του ως προπονητή; Οι άλλες δουλειές του;
Στον ΑΓΟΡ; 20 συμβόλαια και υποβιβασμός στην Α2 έχοντας κάνει τεράστιο μπάτζετ...

Τέλος πάντων δεν με ενδιαφέρει ο Πεδουλάκης, ούτως η άλλως ο καθένας λέει για τον καθένα ότι του κατέβει, ο Μπαρτζώκας όπου δούλεψε άφησε έργο, έβγαλε παίχτες, Ολύμπια - Μαρούσι - Πανιώνιο, με τον Πεδουλάκη στο ίδιο ζύγι δεν μπαίνει.
thalys
Just for the record, η μισή Εθνική Ομάδα ήταν ο Παπανικολάου, ο Παπαμακάριος και ο Πητ Μάικλ. Τους υπόλοιπους παίχτες δεν τους ξανακούσαμε από τότε. Και μιλάμε για μια εποχή που στο πρωτάθλημα υπήρχαν ΠΑΟ, ΟΣΦΠ, ΑΕΚ, Πανιώνιος, ΠΑΟΚ, Μαρούσι, Ηρακλής, Άρης ως υπολογίσιμες δυνάμεις κι ακόμα και ο Ιωνικός ΝΦ είχε φιλοδοξίες για Ευρώπη. Δεν ήταν η σημερινή Α1. Και το βιογραφικό του Πεδουλάκη περιλαμβάνει και την ανάδειξη του σε προπονητή της χρονιάς στην Α1 με το Περιστέρι, την ανάδειξη του Τσαρτσαρή, του Γλυνιαδάκη, του Φορντ και του Πητ Μάηκλ. Κι αρκετών ακόμα παιχτών. Αν μη τι άλλο αν σε κάτι είναι αναμφισβήτητα καλός κι έχει αποδεδειγμένα έργο ο Πεδουλάκης είναι στην ανάδειξη παικτών. Α, έχει κι ένα νταμπλ ο Πεδουλάκης ενώ παρέλαβε 2 παίχτες τον Ιούλιο.

Δεν θα κάτσω να λογομαχήσω γι'αυτό, αλλά λίγος σεβασμός σε ανθρώπους που έχουν έργο(και ο Μπαρτζώκας και ο Πεδουλάκης είναι τέτοιοι) δεν θα έβλαπτε.
Air Kef
Παρακαλώ μην δημοσιεύονται ή σχολιάζονται ως σοβαρά, ανυπόγραφα άρθρα από αστεία site.

Εκτός από το ότι τους δίνουμε κλικ, αποπροσανατολίζουν και το φόρουμ.

Ευχαριστώ.


ΥΓ: H KAE αλήθεια έκανε διάψευση;
ΥΓ2: Ο Πεδουλάκης ήταν μια χαρά προπονητής προ ΠΑΟ, έχοντας παρουσίασει ενα εκπληκτικό Περιστέρι, τον Μακεδονικό που αναφέρθηκε κ.α.

Μέσα σε 15 χρόνια προπονητικής, έχει να επιδείξει και 1-2 καταστροφές (φυσιολογικό), που η αλήθεια ειναι οτι ο B δεν εχει παρουσιάσει ποτέ - από το 2006 και μετά - συν ότι είχε κάνει την υπερυπερβαση με το Μαρούσι στην Ευρωλίγκα, έχοντας φτιάξει ομάδα Τοπ 6 με 0 μπάτζετ. Προφανώς και πλέον νικάει ο Μπαρτζώ, αλλά όχι και τόσο αεράτος.
natouralistis
Λιαδέλης - Χαραλαμπίδης - Μπαλογιάννης - Παπανικολάου - Παπαμακάριος - Σιγάλας στα χρόνια του Μεσάικου είναι η μισή εθνική ομάδα...Just for the record. Ότι ανέδειξε τους Φόρντ και Μάικλ είναι τουλάχιστον ασέβεια γι' αυτούς που τους ανέδειξαν.

Η ιστορία του καθενός είναι καταγεγραμμένη, δεν χρειάζεται να λογομαχήσουμε. Εγώ πιστεύω πως δεν είχε σοβαρή προπονητική καριέρα ο Πεδουλάκης και καταθέτω τη γνώμη μου. Αν είχε θα δούλευε και σε καλές ομάδες, δεν θα ήταν γυρολόγος στυλ Καλαφατάκη. Δικαίωμα σου να τον βάζεις στην ίδια στάθμη με τον Μπαρτζώκα, δικαίωμά μου να το αμφισβητώ.

ΥΓ. Για το ποιους Έλληνες είχε πάρει ο Μεσάικος, δεν λέω πως τους είχε όλους μαζί ο Πεδουλάκης την ίδια χρονιά του τελικού, δεν θυμάμαι, το αναφέρω για να θυμηθούν όσοι ίσως δεν ξέρουν τη δυναμική της ομάδας εκείνη την εποχή.


ΥΓ2. Ίσως σε κάποιο από αυτά τα σάιτ να βγήκε και αυτό της διάψευσης, εγώ δεν το διάβασα κάπου. Ούτε νομίζω πως τέθηκε σαν ζήτημα.
thalys
Το ρόστερ του Μακεδονικού την χρονιά που ήταν ο Πεδουλάκης εκεί: http://www.euroleague.net/competition/team...easoncode=U2004

Δεν είναι τόσο δύσκολο να βρεθεί. Για να μην γράφονται ανακρίβειες ως προς το ποιους είχε και ποιους δεν είχε. Κι έκανα λάθος κι εγώ: ο Παπανικολάου ήταν εκεί την προηγούμενη χρονιά. Το 2004-2005 είχε βασικά Πητ Μάικλ, Μπουντούρη, Παπαμακάριο. Το ποιους είχε πάει ο Μεσάικος στον Μακεδονικό όταν δεν ήταν ο Πεδουλάκης εκεί φαντάζομαι θα συμφωνήσουμε όλοι ότι είναι άσχετο. Για όποιον δεν γνωρίζει, κανείς από τους παίκτες της χρονιάς εκείνης δεν έπαιζε στην Εθνική. Κι ο Χίζνιακ νομίζω αποχώρησε νωρίς.

Και τα λόγια του ίδιου του Μάικλ για τον Πεδουλάκη:
QUOTE
. Κι εδώ το βιογραφικό του. Έγινε ντραφτ(Νο 58), δεν έπαιξε ούτε σ'έναν αγώνα, κατέληξε στο ABA και στις Φιλιππίνες, μέχρι που τον πήρε στο Περιστέρι ο Πεδουλάκης.
natouralistis
QUOTE (thalys @ Jan 22 2014, 03:59 ) *
Το ρόστερ του Μακεδονικού την χρονιά που ήταν ο Πεδουλάκης εκεί: http://www.euroleague.net/competition/team...easoncode=U2004

Δεν είναι τόσο δύσκολο να βρεθεί. Για να μην γράφονται ανακρίβειες ως προς το ποιους είχε και ποιους δεν είχε. Κι έκανα λάθος κι εγώ: ο Παπανικολάου ήταν εκεί την προηγούμενη χρονιά. Το 2004-2005 είχε βασικά Πητ Μάικλ, Μπουντούρη, Παπαμακάριο. Το ποιους είχε πάει ο Μεσάικος στον Μακεδονικό όταν δεν ήταν ο Πεδουλάκης εκεί φαντάζομαι θα συμφωνήσουμε όλοι ότι είναι άσχετο. Για όποιον δεν γνωρίζει, κανείς από τους παίκτες της χρονιάς εκείνης δεν έπαιζε στην Εθνική. Κι ο Χίζνιακ νομίζω αποχώρησε νωρίς.

Και τα λόγια του ίδιου του Μάικλ για τον Πεδουλάκη: . Κι εδώ το βιογραφικό του. Έγινε ντραφτ(Νο 58), δεν έπαιξε ούτε σ'έναν αγώνα, κατέληξε στο ABA και στις Φιλιππίνες, μέχρι που τον πήρε στο Περιστέρι ο Πεδουλάκης.


Φίλε μου μη το κουράζουμε το θέμα του Μακεδονικού. Ήταν ένα μαγαζί γωνία με έναν πρόεδρο που τα έσκαγε και ο Πεδουλάκης μπράβο του τον έφτασε στο τελικό του Uleb. Μνημονεύεις 2 χρονιές. Τη μια χρονιά στο Περιστέρι και τη μια στον Μακεδονικό (όπου βγήκε έβδομος).

Είναι 20 χρόνια προπονητής όμως. 20 χρόνια, έχει μια καταγεγραμμένη πορεία. Την θεωρώ αποτυχημένη, διότι: Τα τελευταία δέκα χρόνια της υποτιθέμενης σοβαρής προπονητικής του καριέρας, δηλαδή από το 2005 και μετά
δούλεψε σε 7 ομάδες, δούλεψε σε Πανελλήνιο, ΠΑΟΚ, Ρέθυμνο, ΑΕΚ, και απέτυχε. Ομάδες με δυναμική και μπάτζετ ,αρκετό δείγμα γραφής κάποιου. Ήταν επιτυχημένος ή αποτυχημένος; Ας πιάσουμε και το θέμα του Περιστερίου. Ξέρεις πόσα χρόνια δούλεψε στο Περιστέρι; Aπό το 97' ως το 2004 + 2 χρονιά πρόπερσι, δηλαδή έκανε σε κοντά 10 χρόνια παρουσίας του εκεί, μια καλή χρονιά πριν 15 χρόνια όπου βγήκε μια φορά προπονητής της χρονιάς επειδή το Περιστέρι πήγε Ευρωλίγκα. Είναι αξιομνημόνευτη η παρουσία του;

Ξέχασε τον Παναθηναϊκό, βγάλε απέξω ότι τον πήρε ο Γιαννακόπουλος. Για τις μέρες του εκεί δεν είναι ώρα ακόμα να αποτιμηθεί η προσφορά του. Δες τη δουλειά του συνολικά σε αυτά τα 20 χρόνια, παντού μπάτζετ που πήγαν στο κουβά, ένας τελικός Uleb και μια πρόκριση του Περιστερίου στην Ευρωλίγκα να βάζουν χρυσόσκονη στην αποτυχία. Είναι παρεμφερούς μεγέθους ο Μπαρτζώκας; Πήγαινε σε ομάδες που στο τέλος βγαίνανε 10τες ή πέφτανε στην Α2 και του χρόνου πάμε γι' άλλα;
thalys
Εντάξει, πραγματικά, αν του χρεώνεις ως αποτυχία το πέρασμα του για 48 ώρες από την ΑΕΚ, δεν υπάρχει λόγος να συζητάμε.

ΥΓ. Στο Περιστέρι δεν είχε μια καλή χρονιά. Είχε πολλές σερί καλές χρονιές. Προπονητής της χρονιάς αναδείχτηκε γιατί έβγαλε το Περιστέρι πρώτο στην κανονική περίοδο (δεύτερο στην κατάταξη λόγω ισοβαθμίας). Το 2001. Ελπίζω να θυμάσαι τι ομάδες είχαν οι υπόλοιποι και τι κατόρθωμα ήταν.
natouralistis
Έγραψα όλες τις ομάδες που έχει δουλέψει και μέσα σε αυτές είναι και το πέρασμά του από την ΑΕΚ. Αν δεν τη σημείωνα είσαι ικανός να μου έλεγες "έχει δουλέψει και στην ΑΕΚ." Το λέω αυτό γιατί ενώ προσπαθώ να κάνω μια μπασκετική ανασκόπηση της καριέρας του Πεδουλάκη, προκειμένου να δικαιολογήσω την γνώμη μου ότι πρόκειται για αδιάφορη προπονητική καριέρα, εσύ στέκεσαι σε κάθε ποστ μεμονωμένα σε κάποια χρονιά ή σε κάποια λεπτομέρεια, αποφεύγοντας τις κακές λέξεις (Πανελλήνιος - έβδομος- ΑΓΟΡ -ΠΑΟΚ - Α2 - Μάνατζερ - 25 συμβόλαια να βαραίνουν τις τσέπες κάποιων).. Μοναδικό μέλημα να τον βγάλεις σπουδαίο προπονητή επειδή κοουτσάρει την ομάδα που υποστηρίζεις, καμία νύξη σε ότι δεν συμφέρει. Κοπτοραπτική και εντυπώσεις. Προκειμένου να μη κατηγορηθώ πως το ίδιο κάνω για τον Μπαρτζώκα, μια γρήγορη ματιά σε άλλες σελίδες του φόρουμ, θα σε πείσουν πως δεν τα βλέπω όλα ρόδινα, ούτε τον κρίνω με κόκκινα γυαλιά.

Άρα έχεις δίκιο σε αυτό, δεν έχει κανένα νόημα μια τέτοια συζήτηση.
natouralistis
Δεν εννοώ πως δεν είσαι καλός συνομιλητής, απλά δεν γίνεται να πεισθώ ότι ο Πεδουλάκης προ ΠΑΟ έκανε μια καριέρα στο χώρο της προπονητικής που του αξίζουν δάφνες ποιότητας. Για το κεφάλαιο Παναθηναϊκός και αν εκεί κάνει καλή δουλειά που να τον χαρακτηρίζει επιτυχημένο στον 1.5 χρόνο παρουσίας του στην ομάδα, το γεγονός πως αν έχανε στο κύπελλο από τον Ολυμπιακό 1 μήνα πριν θα σήμαινε το τέλος της συνεργασίας των 2 πλευρών απαντάει από μόνο του. Κάτι ακόμη, δεν έχω κανένα πρόβλημα με τον Πεδουλάκη σαν άνθρωπο, μακάρι να βοηθήσει και αυτός το μπάσκετ από τη μεριά του με μεγάλες επιτυχίες. Η αναφορά μου σε αυτόν έγινε εξαιτίας των ποστ που γίνανε και τον παρουσιάζουν Πόποβιτς σε αντιδιαστολή με τον "Μπαρτζωκάκο."
thalys
Προσπαθώ να αποφύγω τις προσωπικές επιθέσεις. Τον Πεδουλάκη τον ξέρω απ'όταν πρωτοανέλαβε το Περιστέρι. Ξέρω τι έκανε, το στυλ του, τις αδυναμίες του. Δεν τον έμαθα τώρα. Και δεν υποστηρίζω ότι είναι καλός προπονητής γιατί ανέλαβε τον Παναθηναϊκό. Το υποστήριζα απ'όταν προπονούσε το Περιστέρι.

Το να λες ότι είχε την μισή Εθνική στον Μακεδονικό, ενώ δεν την είχε δεν είναι ακριβώς λεπτομέρεια.

Ανέφερες την ΑΕΚ γιατί το βιογραφικό του φαίνεται να το διαβάζεις από την wikipedia. Την ΑΕΚ την ανέλαβε στις 7/1/10 και παραιτήθηκε λόγω αντιδράσεων της Ορίτζιναλ στις 25/1/10. Έμεινε 18 μέρες στο σύλλογο. Αν αυτό το λες αποτυχία και θεωρείς ότι πρόκειται για καλόπιστη κριτική, διαφωνούμε στον ορισμό της καλόπιστης κριτικής.

Για όποιον δεν γνωρίζει ο Πεδουλάκης έχει βγει 2 φορές προπονητής της χρονιάς στην Α1 με το Περιστέρι, τις περιόδους 2001-02 και 2003-2004. Έχει πάει στο τοπ-16 της Ευρωλίγκας με το Περιστέρι και έφτασε στον τελικό του ULEB Cup με τον Μακεδονικό.

Είναι ακριβώς ο ορισμός της μη σοβαρής προπονητικής καριέρας νομίζω.

Τέλος πάντων, εδώ είναι το θρεντ για τον Μπαρτζώκα. Ελπίζω τουλάχιστον αυτόν να τον σώσει η Ευρωκούπα και να μην τον απαξιώνουν σε 10 χρόνια όσοι δεν έχουν παρακολουθήσει την καριέρα του.
natouralistis
Πίστεψε με την έχω παρακολουθήσει από κοντά τη καριέρα του. Όλα αυτά τα χρόνια που είναι προπονητής. Από όταν ήταν βοηθός του Σάκοτα μέχρι και σήμερα. Δεν ανήκω στη κατηγορία που νομίζεις. Δεν τον κρίνω χωρίς να τον έχω δει.

Βασικά νομίζω λέμε τα ίδια πράγματα αλλά καταλήγουμε σε διαφορετικά συμπεράσματα.

Για όποιον δεν γνωρίζει ο Πεδουλάκης έχει βγει 2 φορές προπονητής της χρονιάς στην Α1 με το Περιστέρι, τις περιόδους 2001-02 και 2003-2004. Έχει πάει στο τοπ-16 της Ευρωλίγκας με το Περιστέρι και έφτασε στον τελικό του ULEB Cup με τον Μακεδονικό.


Αν αυτές είναι οι μοναδικές επιτυχίες του σε 20 χρόνια παρουσίας στους πάγκους , τότε είναι ακριβώς ο ορισμός της μη σοβαρής προπονητικής καριέρας. Γιατί στην ουσία δεν μιλάμε για καμία επιτυχία. Τι σημαίνει προπονητής της χρονιάς το 2000; Τι είναι αυτό; Διάκριση σοβαρή που μπορεί κάποιος μετά από 20 χρόνια στους πάγκους να την παρουσιάζει σαν το επίτευγμά του; Σοβαροί να είμαστε. Στο ξαναλέω, δες όλο το κάδρο, μη στέκεσαι πάλι ξανά και ξανά στις 2-3 χρονιές των υποτιθέμενων επιτυχιών. Μίλα και για τα υπόλοιπα, χρεοκόπησε ομάδες και τις εξαφάνισε από τον χάρτη του μπάσκετ με τις επιλογές του. Άλλαξε 5 φορές τους ξένους την ίδια περίοδο χωρίς κανένα αποτέλεσμα αγωνιστικό, παρά μόνο οικονομική καταστροφή..
Dancing Madly Backwards
QUOTE (erwi grey @ Jan 22 2014, 01:12 ) *
Η διαφορα με τον Πεδουλακη ειναι οτι το 90% των ολυμπιακων θελει τον Μπαρτζωκα στην ομαδα ...

Μην είσαι σίγουρος...

frenchman7
Έτσι είναι, άσχετα από τα παράπονα και την γκρίνια, η πλειοψηφία θέλει παραμονή Μπαρτζώκα. Πίστωση χρόνου
τουλάχιστον μέχρι το τέλος της σαιζόν. Το έχει κερδίσει αυτό.
Ενδεχόμενη απομάκρυνσή του δεν θα ωφελήσει κανέναν.
Απλά πρέπει να βοηθήσει και ο κοουτς λίγο την κατάσταση για να έρθει στα ίσια πάλι η ομάδα (κυρίως ψυχολογικά),
και τα επόμενα παιχνίδια προσφέρονται για αυτό.

Η μόνη περίπτωση προπονητή που θα ικανοποιούσε τον κόσμο σε περίπτωση απομάκρυνσης του Μπαρτζώ ξέρετε όλοι ποια θα ήτανε.
Αλλά δεν νομίζω ο κύριος με το χρυσό ρολόι και τα χρυσά γυαλιά (Ροτζερ Μουρ) να έχει όρεξη για κασκαντεριλίκια(πάλι)..
spysta
γελαω με τα ανυπογραφα δημοσιευματα .. απορω που το συζητατε κι ολας
rankin
Τα ανυπόγραφα δημοσιεύματα, μόνο κακό κάνουν και μόνο πονηρούς σκοπούς εξυπηρετούν..
Μιλάμε άλλωστε για τους Αγγελόπουλους που και τον Πινι, μέχρι να το πάρουν απόφαση και να τον στείλουν, μας ειχαν βγάλει τη ψυχή.. Δεν υπάρχει περίπτωση να φύγει ο Μπαρτζώκας .. Αυτά μονο ο Κόκκαλης τα έκανε!
Ο μονος λόγος για να συζητούσαμε τώρα σενάριο απομάκρυνσης του Μπαρτζώκα, θα ηταν αν τα αποδυτήρια ηταν ανω-κάτω, αλλά αυτό μου φαίνεται απίθανο να συμβαίνει...

Σαχλαμάρες που ως σκοπό έχουν να χαλάσουν ακόμα περισσότερο το κλίμα, μιας ομάδας που έχει κάνει μεγάλη αγωνιστική κοιλιά
redleg7
Ενα σαιτ το δημοσιευσε σε μια παραγραφο 4 γραμμων.Γελανε και οι αρκουδες μαζι τους και καταλαβαινουμε τετοιου ειδους σκουπιδια τι σκοπους εξυπηρετουν και τι συμφεροντων ειναι.Μαιο μηνα αλλωστε θα επιστρατευτει και ο Στεφανος στα δυσκολα icon_drunk.gif
erwi grey
Δε μπορω να καταλαβω τι μοδα ειναι αυτη να ολοκληρωνουμε τις επιθεσεις στα 24 ακομα και αν βρισκομαστε πισω στο σκορ και μενει μια ακομα επιθεση για το τελος το αγωνα; icon_drunk.gif
Eνω εστησε την ομαδα πολυ καλα ειχε πολλες αστοχες εμπνευσεις σε ματς που ημασταν καλυτεροι μετα απο καιρο με τον Παο καταφερε να το χασει.
Μια ακομα παρατηρηση, οταν ενας παικτης παει καλα δε τον αφηνεις για 10 λεπτα στον παγκο βλεπε Σλουκα ,Περπερογλου.
Ενα θετικο παντως ειναι οτι ο Ντανστον εχει βελτιωθει τρομερα
kseplenhs
διάλεξε γεύση κόουτς.Σου'ρχεται προσεχώς...

rankin
QUOTE(kseplenhs @ Feb 21 2014, 22:50 ) *
διάλεξε γεύση κόουτς.Σου'ρχεται προσεχώς...



Εισαι μεγάλος κορνεδάκιας-τεντι μπόις... tongue.gif

Κάθε φορά που ο Πεδουλάκης κερδίζει τον Μπαρτζώκα, εδραιώνεται η δική του θέση στον Παναθηναϊκό και χάνει πόντους ο Μπαρτζώκας στο λιμάνι...

Το θέμα ειναι οτι το παιχνίδι της Πέμπτης το χάσαμε απο την αδυναμία του πάγκου να επιβάλει την απόλυτη πειθαρχεία στις τελευταίες επιθέσεις.. Και ενω τα είχε πάει καλά τακτικά σε όλο τον αγώνα, και ενώ κρατούσε τη νίκη στα χέρια του, και ενω ο Παναθηναϊκός έχανε τις βολές στο τέλος, δίνοντας μας δεύτερες και τρίτες ευκαιρίες να πάρουμε το παιχνίδι, είχαμε μόνο "φάσεις ενστίκτου" όπως τις χαρακτήρισε ο ίδιος ο κοουτς και πετάξαμε μια καλή προσπάθεια στα σκουπίδια.

Δε θέλω να αναφερθώ σε κάτι παραπάνω. Για εμένα το παιχνίδι το έχασε Μπαρτζώκας που στο τέλος δεν κατάφερε να στήσει 1-2 καλές επιθέσεις και να καθαρίσει τη νίκη.
Αντιθέτως, αν κερδίζαμε, θα το ειχε κερδίσει πάλι εκείνος, που αυτη τη φορά ειχε στησει την ομάδα σωστά και μυαλωμένα.
Ανεμομαζέματα, διαβολοσκορπίσματα...
Δυο λεπτά κακού κοουτσαρίσματος αρκουσαν για να χάθει οτι καλό έχει χτιστεί κατα τη διάρκεια 38 λεπτών.

Απο εδώ και πέρα, το μεγάλο στοίχημα λέγεται Μουν. Αν ο παίχτης αυτός του βγει του Μπαρτζώκα, αλλάξει τις ισορροπίες και δώσει στην ομάδα το κάτι παραπάνω, μπορεί αυτη η ήττα να ξεχαστεί..
Αν οχι, τότε ... δύσκολα τα πράγματα...
TakeshyKurosawa
Τον Κόλινς θα τον φάμε στη μάπα?
Zephyr
QUOTE(rankin @ Feb 23 2014, 11:46 ) *
Απο εδώ και πέρα, το μεγάλο στοίχημα λέγεται Μουν. Αν ο παίχτης αυτός του βγει του Μπαρτζώκα, αλλάξει τις ισορροπίες και δώσει στην ομάδα το κάτι παραπάνω, μπορεί αυτη η ήττα να ξεχαστεί..
Αν οχι, τότε ... δύσκολα τα πράγματα...


Βλέποντας τον Πετγουει να ... μην βλέπεται και τον Κόλινς απλά να ...μην μπορεί, σκέφτηκα και γω ότι η μόνη ελπίδα κάτι να αλλάξει στην ομάδα είναι ο Μουν. Θα μου πεις "τώρα σώθηκες", αλλά αν ο Μουν αποτελέσει ένα σταθερό επιθετικό πόλο χωρίς να κάνει τις απερισκεψίες του Πετγουει και αν βέβαια μπορέσει να παίξει "4" κόντρα σε σοβαρές ομάδες, τότε ναι, κάτι μπορεί να αλλάξει.
Είχα πει ότι είναι ψυχολογικής σημασίας το παιχνίδι με τον ΠΑΟ για όλη την ομάδα (παίχτες, προπονητή, προεδρείο). Αν χαθεί η περσινή αυτοπεποίθηση του "πρωταθλητή Ευρώπης" η χρονιά θα πέσει στο κενό.
TakeshyKurosawa
Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από το να παίρνεις παίχτη που δεν μπορεί να παίξει στο επίπεδο που χρειάζεται και να μην τον αντικαταστήσεις. Αν μείνουμε όπως είμαστε οι Αγγελόπουλοι και ο κόουτς θα έχουν αφήσει την ομάδα ξεκρέμαστη για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά. Πέρσι παρά την κατάκτηση της κούπας δεν παύει να είχαμε ελλειπή ομάδα, απλά μίλησε η κλάση των παιχτών.
Dreamerpanos
Ρε γαμώτο εγώ τον Πετγουέι τον πίστευα και τον πιστεύω,κυρίως γιατί πιστεύω ότι δουλεύει πολύ για να αξιοποιήσει την μεγαλύτερη ευκαιρία της καριέρας του....και επίσης πιστεύω ότι έχει και τα προσόντα...μακριά από τραυματισμούς να έμενε μόνο...
TakeshyKurosawa
Εντάξει τον Πετγουει δεν θα τον σταυρώσουμε κιόλας επειδή έκανε αυτή τη χείριστη εμφάνιση εναντίον του ΠΑΟ. Απλά μέχρι τώρα είτε τραυματίας θα είναι είτε πολύ ασταθής. όταν παίζει καλά βοηθάει σημαντικά στον τομέα άμυνας και ενέργειας.
rankin
Ο Μουν ειναι ποιοτικός παίχτης, ξέρει μπάσκετ, έχει μυαλό, έχει εξαιρετικά αθλητικά προσόντα, αλλά και αυτος δεν ειναι πρωταγωνιστής. Ποτέ δεν ηταν.
Στο ΝΒΑ ηταν ενας απο τους πολύ καλούς ρολίστες και αυτό δεν νομίζω πως θα αλλάξει εδώ.
Αυτό ταυτόχρονα ειναι και ένα απο τα θεματάκια του Λοτζέσκι.. Καλός παίχτης, βρωμάει μπασκετίλα, αλλά ειναι ρολίστας. Δεν θα πάρει πολλές προσπάθειες.. Η τελευταία φάση στο παιχνίδι της Πεμπτης, ηταν υπέρβαση για τον Λοτζέσκι, που πηρε την απόφαση να πάει αυτός για τη τελευταία φάση.

Απο εκεί και πέρα ο Κολλινς ηταν αλλο πράγμα.. Μαγεία.. Μπασκετική πανδαισία..
Δεν έχει καταφέρει να γίνει χρήσιμος και δεν θα το καταφέρει ποτέ. Προφανώς θα τον κρατήσουμε μεχρι το τέλος βεβαια, αλλά ισως να μην αξίζει να τρώει χρόνο απο το Σλουκα που στο ντερμπι, ενω πατούσε καλά, έπαιξε λίγο

Με τον πετγουει και εγώ δεν θέλω να ειμαι σκληρός... Έκανε ενα κακό παιχνίδι.. Του λείπει η ωριμότητα και η εμπειρία απο ντερμπι.. Απλά θα έπρεπε να μασάει σίδερα και οχι να χάνει τη μπάλα μέσα απο τα χέρια του
kseplenhs
QUOTE(rankin @ Feb 23 2014, 11:46 ) *
Το θέμα ειναι οτι το παιχνίδι της Πέμπτης το χάσαμε απο την αδυναμία του πάγκου να επιβάλει την απόλυτη πειθαρχεία στις τελευταίες επιθέσεις.. Και ενω τα είχε πάει καλά τακτικά σε όλο τον αγώνα, και ενώ κρατούσε τη νίκη στα χέρια του, και ενω ο Παναθηναϊκός έχανε τις βολές στο τέλος, δίνοντας μας δεύτερες και τρίτες ευκαιρίες να πάρουμε το παιχνίδι, είχαμε μόνο "φάσεις ενστίκτου" όπως τις χαρακτήρισε ο ίδιος ο κοουτς και πετάξαμε μια καλή προσπάθεια στα σκουπίδια.

Δε θέλω να αναφερθώ σε κάτι παραπάνω. Για εμένα το παιχνίδι το έχασε Μπαρτζώκας που στο τέλος δεν κατάφερε να στήσει 1-2 καλές επιθέσεις και να καθαρίσει τη νίκη.
Αντιθέτως, αν κερδίζαμε, θα το ειχε κερδίσει πάλι εκείνος, που αυτη τη φορά ειχε στησει την ομάδα σωστά και μυαλωμένα.
Ανεμομαζέματα, διαβολοσκορπίσματα...
Δυο λεπτά κακού κοουτσαρίσματος αρκουσαν για να χάθει οτι καλό έχει χτιστεί κατα τη διάρκεια 38 λεπτών.


Μεταξύ μας,αρκίντια(θυγατρική της αρκάντια)...

Σκατά το προετοίμασε,σκατά το πήγε και μέσα στον αγώνα.Ο πέτγουει να παίζει πιο πολύ χρόνο απο τον περπέρογλου(εκεί αυτοκτονεί κάποιος ακαριαία με αυτοασφυξία),ο σίμονς να βαφτίζεται δεύτερος ψηλός χωρίς τίποτα να προσφέρει και ο σπανούλης να πρέπει να πιάσει το 30λεπτο σε ματς που δεν θα ξεφευγε ποτέ έτσι και έπαιζε 20λεπτο.

Η επιλογή της στρατηγικής μπροστά σε αυτό το μπάσκετ του πεδουλάκη είναι λανθασμένη εξ'αρχής.Λέμε "να τρέξουμε" και το εμφανίζουμε ως την μοναδική επιλογή απέναντι στον πεδουλάκη λες και αυτός έχει χτίσει την μπαρτσελόνα του γκουαρντιόλα.Ξαναθυμίζω πως ο παο έχει 8 ήτες σε 17 παιχνίδια φέτος στην EL.
Τι είναι πιο εύκολο,να πάς το παιχνίδι στους 170 πόντους ή να περιορίσεις τον παο της προβληματικής όπως κ να έχει επιθετικής λειτουργίας στους 50?
Πότε είδες εσύ άμυνα που να στόχευε σε πνίξιμο τέτοιας κατεύθυνσης?Ποτέ.Εμείς βλέπουμε τον ούκιτς να κάνει τα καλύτερά του ματς εναντίον μας και τον λάσμε να πιάνει career highs.Ειδικά τον δεύτερο δεν τον λες και επιθετικό υπερόπλο.Τον δε ούκιτς αρκεί να τον κάνεις να σκεφτεί και εκεί αυτομπουρδουκλώνεται.

Θα φύγει ο βλάκας ο μπαρτζώκας και θα καταλάβουμε πως ο παο είναι μια ομάδα που μπορεί να δεχτεί μετα βίας 60 πόντους αλλά ταυτόχρονα να χάσει με 10 πόντους στο ίδιο ματς.

Η ιστοριούλα ομπράντοβιτς δεν πουλάει πλέον,να λέμε πως έχουμε απέναντι τον κορυφαίο εβερ,ελέησον ημάς.Τον πεδουλάκη έχουμε που έχει φτιάξει μια ομάδα που και εμφανείς αδυναμίες έχει και στις κορυφαίες δεν συγκαταλέγεται πλέον(σε αντίθεση με αυτές του ομπράντοβιτς).


redleg7
Θα αλλαξουν πολλα παιδες(και δεν εννοω απο το ματς της Παρασκευης γιατι πρεπει να προσαρμοστει ο Μουν) με την χρησιμοποιηση του Μουν στο 3 και του Λοτζεσκι στο 2 γιατι αυτο φανταζομαι οτι θα γινει.Ο Μουν αν προσαρμοστει επιμενω οτι θα ειναι απ τα ποιοτικοτερα φοργουοντ στην διοργανωση ειδικα αν πρασαρμοστει κυριως αμυντικα σ αυτα που ζηταει η ομαδα.

***rankin η επιλογη του Μπαρτζωκα στο 61 ολα ηταν να μπει η μπαλα μεσα.Δεν ξερω αν ηταν λαθος η αποφαση του Πριντεζη να σουταρει απ τα 7 μετρα μιας και ηταν ελευθερος ομως αλλη ηταν η επιλογη.Σε γενικες γραμμες ενα μειον ηταν οτι δεν χρησιμοποιησε περισσοτερο τον Περπε και τον Μπεγκιτς(που πιστευω θα περιοριζε και τις βολτες του Ουκιτς στην ρακετα).
D-Wade
QUOTE(redleg7 @ Feb 23 2014, 12:26 ) *
Θα αλλαξουν πολλα παιδες(και δεν εννοω απο το ματς της Παρασκευης γιατι πρεπει να προσαρμοστει ο Μουν) με την χρησιμοποιηση του Μουν στο 3 και του Λοτζεσκι στο 2 γιατι αυτο φανταζομαι οτι θα γινει.Ο Μουν αν προσαρμοστει επιμενω οτι θα ειναι απ τα ποιοτικοτερα φοργουοντ στην διοργανωση ειδικα αν πρασαρμοστει κυριως αμυντικα σ αυτα που ζηταει η ομαδα.

***rankin η επιλογη του Μπαρτζωκα στο 61 ολα ηταν να μπει η μπαλα μεσα.Δεν ξερω αν ηταν λαθος η αποφαση του Πριντεζη να σουταρει απ τα 7 μετρα μιας και ηταν ελευθερος ομως αλλη ηταν η επιλογη.Σε γενικες γραμμες ενα μειον ηταν οτι δεν χρησιμοποιησε περισσοτερο τον Περπε και τον Μπεγκιτς(που πιστευω θα περιοριζε και τις βολτες του Ουκιτς στην ρακετα).

Στο 2 είναι ο Σπανούλης . . .Που παίρνει και 30 λεπτά. Τα υπόλοιπα ο Σλούκας. Δεν ξέρω πόσος χρόνος μένει για να πάρει ο Λοτζέσκι στο 2
rankin
QUOTE(kseplenhs @ Feb 23 2014, 12:26 ) *
Μεταξύ μας,αρκίντια(θυγατρική της αρκάντια)...

Σκατά το προετοίμασε,σκατά το πήγε και μέσα στον αγώνα.Ο πέτγουει να παίζει πιο πολύ χρόνο απο τον περπέρογλου(εκεί αυτοκτονεί κάποιος ακαριαία με αυτοασφυξία),ο σίμονς να βαφτίζεται δεύτερος ψηλός χωρίς τίποτα να προσφέρει και ο σπανούλης να πρέπει να πιάσει το 30λεπτο σε ματς που δεν θα ξεφευγε ποτέ έτσι και έπαιζε 20λεπτο.

Η επιλογή της στρατηγικής μπροστά σε αυτό το μπάσκετ του πεδουλάκη είναι λανθασμένη εξ'αρχής.Λέμε "να τρέξουμε" και το εμφανίζουμε ως την μοναδική επιλογή απέναντι στον πεδουλάκη λες και αυτός έχει χτίσει την μπαρτσελόνα του γκουαρντιόλα.Ξαναθυμίζω πως ο παο έχει 8 ήτες σε 17 παιχνίδια φέτος στην EL.
Τι είναι πιο εύκολο,να πάς το παιχνίδι στους 170 πόντους ή να περιορίσεις τον παο της προβληματικής όπως κ να έχει επιθετικής λειτουργίας στους 50?
Πότε είδες εσύ άμυνα που να στόχευε σε πνίξιμο τέτοιας κατεύθυνσης?Ποτέ.Εμείς βλέπουμε τον ούκιτς να κάνει τα καλύτερά του ματς εναντίον μας και τον λάσμε να πιάνει career highs.Ειδικά τον δεύτερο δεν τον λες και επιθετικό υπερόπλο.Τον δε ούκιτς αρκεί να τον κάνεις να σκεφτεί και εκεί αυτομπουρδουκλώνεται.

Θα φύγει ο βλάκας ο μπαρτζώκας και θα καταλάβουμε πως ο παο είναι μια ομάδα που μπορεί να δεχτεί μετα βίας 60 πόντους αλλά ταυτόχρονα να χάσει με 10 πόντους στο ίδιο ματς.

Η ιστοριούλα ομπράντοβιτς δεν πουλάει πλέον,να λέμε πως έχουμε απέναντι τον κορυφαίο εβερ,ελέησον ημάς.Τον πεδουλάκη έχουμε που έχει φτιάξει μια ομάδα που και εμφανείς αδυναμίες έχει και στις κορυφαίες δεν συγκαταλέγεται πλέον(σε αντίθεση με αυτές του ομπράντοβιτς).


Προφανώς και έκανε αρκετά λάθη, το θέμα ειναι πως κουτσα κουτσα πήγαινε να το πάρει το παιχνίδι, μέχρι να χαθεί εντελώς ο έλεγχος στο τέλος

QUOTE(redleg7 @ Feb 23 2014, 12:26 ) *
***rankin η επιλογη του Μπαρτζωκα στο 61 ολα ηταν να μπει η μπαλα μεσα.Δεν ξερω αν ηταν λαθος η αποφαση του Πριντεζη να σουταρει απ τα 7 μετρα μιας και ηταν ελευθερος ομως αλλη ηταν η επιλογη.Σε γενικες γραμμες ενα μειον ηταν οτι δεν χρησιμοποιησε περισσοτερο τον Περπε και τον Μπεγκιτς(που πιστευω θα περιοριζε και τις βολτες του Ουκιτς στην ρακετα).


Καλά, η επιλογή του Πριντεζη να σουτάρει ηταν για τα πανηγύρια...
Έπρεπε να διακοπεί ο αγώνας, να μπει μέσα η Θώδη με το Δημητρόπουλο και μια αρκούδα να χορεύει και να πιάσουν όλοι το χορό στις κερκίδες.

Ο Πρίντεζης πρέπει να έχει τη στοιχειώδη λογική να καταλάβει οτι δεν ειναι σουτέρ, και στο τελευταίο λεπτό δεν πάμε να το παίξουμε ήρωες σε εναν τομέα που δεν ειναι και ο καλύτερος μας..

Οσο για την επιλογή του Μπαρτζώκα να πάει η μπάλα μέσα, την πιστεύω.. Το πρόβλημα ειναι οτι δεν κατάφερε να πειθαρχήσει τους παιχτες του, ωστε να την εκτελέσουν κι ολας.
Μου θύμισε Πινι Γκερσον, που μιλουσε στα ταιμ αουτ και οι παιχτες κοιτούσαν τις τσιρλίντερς.

Ειναι εμφανές οτι και στη φάση του Πριντεζη και στη φάση του Σπανουλη, οι παίχτες των γράψανε στα παλιά τους παπούτσια και πήγανε να γίνουν ήρωες.

Όσο για τη φάση του Λοτζέσκι, και αυτη λάθος ειναι, αλλά φαίνεται πως οτι και αν σχεδιάστηκε στο ταιμ αουτ, ο Πεδουλάκης το περίμενε, και έτσι ο χαβανέζος έκανε ντου μονος του.. Αυτη μάλιστα ηταν η καλύτερη απο τις τρεις επιθέσεις που κάναμε στο τέλος.
Οι άλλες δυο ηταν για να διδάσκονται σε σεμινάρια προπονητικής...
redleg7
QUOTE (D-Wade @ Feb 23 2014, 12:35 ) *
Στο 2 είναι ο Σπανούλης . . .Που παίρνει και 30 λεπτά. Τα υπόλοιπα ο Σλούκας. Δεν ξέρω πόσος χρόνος μένει για να πάρει ο Λοτζέσκι στο 2

Σωστο αλλα απ την αλλη με Πριντεζη,Πετγουει στο 4 αν παιξει 4ρι ο Μουν πως θα μοιραστει ο χρονος?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.