Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Mundobasket 2010 - Γ' ΟΜΙΛΟΣ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26
benchwarmer
Ρόστερ

Πρόγραμμα

Ο δικός μας όμιλος. Δεν νομίζω ότι οι τιμωρίες θα μπλέξουν πολύ τα πράγματα, αν και το ματς με το Πουέρτο Ρϊκο θέλει προσοχή. Ματς-κλειδί για όλη την πορεία μας αυτό με τους Τούρκους. Ρωσία και Ντάλτονς λογικά θα αποκλείσουν τους Κινέζους, ενώ ομολογώ ότι περιμένω με αγωνία τους Ιβοριανούς, που κατεβαίνουν με πρώτο βιολί τον - συμπαθή κατά τ' άλλα - Πάπε Αμαγκού της Καβάλας...
tsouras o.a.c
Καλη αρχη να εχουμε!Με βαση τα ροστερ η Ελλαδα εχει μια υπεροχη που ομως θα πρεπει να την αποδειξει και μεσα στο γηπεδο!Η ομαδα εχει αποκτησει χημεια αλλα αυτο που με φοβιζει(και μακαρι να μην γινομαι μαντης κακων) οτι ο Καζλα σε περιπτωση που στραβωσει ενα παιχνιδι δεν εχει την οξυδερκεια να το χειριστει στο απολυτο!
Η Τουρκια καλως η κακως θα υποστηριχτει εκτος απο τους φιλαθλους και απο την διαιτησια, και το ροστερ της δεν ειναι αμελητεο!Θα συμφωνησω μαζι σου οτι δεν νομιζς να εχουμε προβλημα!


Υ.Γ-Τα τελευταια 15 χρονια που θυμαμαι τον εαυτο μου να παρακολουθει μπασκετ, ισως ειναι η πρωτη φορα που οι παικτες μιλανε ανοιχτα για επιτυχια επιπεδου βαθρου και βαζουν ψηλα τον πηχυ απο μονοι τους!Ελπιζω αυτο να λειτουργησει θετικα, ωστε να μην υπαρχουν ψηγματα ηττοπαθειας απεναντι σε κακους δαιμονες(βλ.Ισπανια-Αργεντινη), αλλα ταυτοχρονα να εχουν αυτογνωσια για τις αδυναμιες τους, ωστε να δειξουν το καλυτερο τους προσωπο!
kseplenhs
γίνεται να κάνουν ένα μποικοτάζ στον μπουρούση οι συμπαίχτες του μέχρι να καταλάβει πως δεν είναι ο κομπι μπράιαντ?!
Manu7
Έλα ηρέμησε.Όλα ελεύθερα ηταν αφού.Οι άλλοι μόνο ζώνη που δεν παίζουν tongue.gif.

Καλά αυτοί στη ΝΕΤ.Ο ήχος τα δικά του....
Razorblade Fish
To site του περσινου Ευρωμπασκετ μου αρεσε πολυ περισσοτερο παντως.Καλα,δεν δειχνει πουθενα σκορ και στατιστικα απο τα ματς που ειναι σε εξελιξη???(οπως η Ευρωλιγκα,το περσινο Ευρωμπασκετ ακομα και τα προκριματικα για το Ευρωμπασκετ του 2011)

Εντιτ:Ενταξει το δειχνει,αλλα και παλι το περσινο site ηταν καλυτερο. tongue.gif
vastravoud
http://live-statistic.fiba.com/
joi
Μουδιασμένο ξεκίνημα απέναντι σε μία ζώνη για παιδιά.
Μόλις ξεκινήσουν και μπαίνουν τα 3ποντα τελείωσε το παιχνίδι αν πάει έτσι.
Razorblade Fish
QUOTE(vastravoud @ Aug 28 2010, 17:06 ) *

Δεν μου ανοιγει με τιποτα,ευχαριστω παντως!
vastravoud
Νομίζω θέλει registration, σε εμένα τρέχει κανονικότατα
duncan21
Πολυ δισταζει ο Μητσος και δεν μ' αρεσει.Για καποιο λογο δεν το πιστευει.Φαινεται...
Manu7
Ρε Μήτσο αγόρι μου 1/6 με την άπλα σου???
Έλεος...Όταν σε βλέπουμε στο ΟΑΚΑ ελεύθερο στο 3ποντο τρέμουμε...tongue.gif
Razorblade Fish
QUOTE(duncan21 @ Aug 28 2010, 17:21 ) *
Πολυ δισταζει ο Μητσος και δεν μ' αρεσει.Για καποιο λογο δεν το πιστευει.Φαινεται...

Μπορει επειδη τα εχει σπασει...Δισταζει που δισταζει σε νορμαλ συνθηκες,σκεψου τωρα...
Emanuel David Ginobili
Aν επαιζε ο Βασιλειαδης σημερα, εβγαινε κατευθειαν πρωτος σκορερ του τουρνουα...
joi
QUOTE(joi @ Aug 28 2010, 16:07 ) *
Μουδιασμένο ξεκίνημα απέναντι σε μία ζώνη για παιδιά.
Μόλις ξεκινήσουν και μπαίνουν τα 3ποντα τελείωσε το παιχνίδι αν πάει έτσι.


Το επαναλαμβάνω, γιατί δεν έχει αλλάξει τίποτα...
il postino
ας σουταρει ο μητσος και ας τα σπαει! ποτε εχει ξαναβαρεσει 6 τριποντα σε ενα ημιχρονο? αφηστε τον να το παρει πανω του.

οσο για τον ζηση , σαν καφρος που ειμαι , πειραζει που γουσταρω που αρχιζει και στραβωνει και παιρνει ταυ? και με την αμειρκη πηρε και σημερα! αντε να τσαμπουκαλευτει και λιγο , αρκετα με τα καλα παιδια!
kseplenhs
ψηνόμαστε μονίμως για τσαμπουκά και δίνουμε στο παιχνίδι παραπάνω σημασία απ'όσο χρειάζεται.με τους κινέζους παίζουμε...
Manu7
QUOTE(joi @ Aug 28 2010, 17:24 ) *
Το επαναλαμβάνω, γιατί δεν έχει αλλάξει τίποτα...

Μα τα 3ποντα μπαίνουν αν εξαιρέσεις τον Μήτσο.
Η άμυνα μας είναι κακή.

QUOTE(Emanuel David Ginobili @ Aug 28 2010, 17:24 ) *
Aν επαιζε ο Βασιλειαδης σημερα, εβγαινε κατευθειαν πρωτος σκορερ του τουρνουα...

Υπερβολικό αυτό που λες αλλά σε κάτι τέτοια ματς,θα ήταν μανούλα.
joi
QUOTE(Manu7 @ Aug 28 2010, 16:29 ) *
Μα τα 3ποντα μπαίνουν αν εξαιρέσεις τον Μήτσο.
Η άμυνα μας είναι κακή.


Γνώμη μου: όπως παίζουν άμυνα οι Κινέζοι, χρειάζονται 3 συνεχόμενα τρίποντα (+ 2 καλές άμυνες στο μεταξύ) και μετά τελείωσε το παιχνίδι. Η διαφορά εκτοξεύεται στους 17+, αυτοί ξεχνάνε το κλειστό παιχνίδι και πάει...

Επίσης 35% σε παιχνίδι που τα 3ποντα είναι (μα τελείως όμως) ελεύθερα είναι πάρα πολύ κακό ποσοστό σε αυτό το επίπεδο. 50-55% είναι το φυσιολογικό ποσοστό.
il postino
σσσσσσσσσσ

καντε ησυχια , μιλαει ο λημνιατης για σουτ!!!!


πλακα κανω , καλο παικτακι ηταν και συμπαθεστατη φυσιογνωμια.
KingCrimson
Αξιομαχη ομαδα τελικα η Κινα και αυτος ο Γι παλικαρι..πρεπει να ανεβει και ο Μητσος στο δευτερο για να μην τρεχουμε προς το τελος...Ο προπονητης της Κινας τι θεμα εχει με το Μητσο??
Manu7
QUOTE(joi @ Aug 28 2010, 17:33 ) *
Γνώμη μου: όπως παίζουν άμυνα οι Κινέζοι, χρειάζονται 3 συνεχόμενα τρίποντα (+ 2 καλές άμυνες στο μεταξύ) και μετά τελείωσε το παιχνίδι. Η διαφορά εκτοξεύεται στους 17+, αυτοί ξεχνάνε το κλειστό παιχνίδι και πάει...

Επίσης 35% σε παιχνίδι που τα 3ποντα είναι (μα τελείως όμως) ελεύθερα είναι πάρα πολύ κακό ποσοστό σε αυτό το επίπεδο. 50-55% είναι το φυσιολογικό ποσοστό.

39% αν δεν κάνω λάθος και 7/18 αλλά σκέψου ότι 1/6 έχει χάσει ο Μήτσος τελείως ελεύθερα που υπό κανονικές συνθήκες θα τα έβαζε.Το ζήτημα είναι αυτό που λες.Να παίξουμε την άμυνα σωστά μετά από τα καλά σουτ και τελείωσε η μπουγάδα.
colonel gomelsky
Τι κινήσεις ξεδιπλώνει η παιχτάρα ο Τσαρτσαρής; Μήπως τελικά ο Γκασόλ κατέβηκε στο τουρνουά αλλά είναι μεταμφιεσμένος και παίζει με την Ελλάδα; (ντάξει υπερβολικό). Άμα έβαζε και τις βολές...

Πολύ καλοί οι Σπανούλης, Μπουρούσης. Πάντως η φάση που ο Μπουρούσης ξεκινάει μπάσιμο από το τρίποντο σε σοβαρό παιχνίδι δεν πρέπει να επαναληφθεί γιατί θα γελάμε.

Μήτσο αγόρι μου, ελεύθερα είναι! Καλώς ή κακώς με βάση τα στατιστικά είσαι πρώτος στα τρίποντα σε όλο το τουρνουά (κοντά στο 50% έχει αν θυμάμαι καλά). Δηλαδή θες να σε κοροιδεύει ο μπούλης ο αμερικάνος κόουτς που μοιάζει με τον Φλεβαράκη?

ΥΓ. Ο Καλάθης στα μεγάλα ματς δεν θα παίζει πάνω από 5 λεπτά.
vastravoud
Πάντως όλοι σουτάρουν καλά, πλην του Μήτσου που με αυτές της συνθήκες εύκολα θα είχε 3/6 αν ήταν συγκεντρωμένος. Έχει μοιράσει 4 ασιστ πάντως.

Η διαφορά μας με τους Κινέζους είναι ότι αυτοί έχουν κάνει περισσότερες επιθέσεις λόγω των λίγο περισσότερων λαθών μας καθώς και του +1 επιθετικου ριμπάουντ που είχαν. Κάποιες μάχες έχασε ο Μπουρούσης(λογικό λόγω του τραυματισμού, είναι όμως πολύ ευστοχος επιθετικά) κάτω από το καλάθι και βουαλά! να γιατί είναι σχετικά κοντά οι Κινέζοι.
Manu7
QUOTE(colonel gomelsky @ Aug 28 2010, 17:39 ) *
ΥΓ. Ο Καλάθης στα μεγάλα ματς δεν θα παίζει πάνω από 5 λεπτά.

Χμ...Κοίτα..Σήμερα λόγω της ζώνης δεν τον βάζει νομίζω.Θέλει παίχτες με αξιόπιστο σουτ.
Στο αυριανό θεωρώ ότι θα παίξει αρκετά όπως στα φιλικά.Από κει και πέρα στα μεγάλα ματς δύσκολα να παίζει ναι.
Εμ τα λέγαμε για τα γκαρντ...Θα τους βγει η γλώσσα έξω...

ΥΓ:Ριμπάουντ ρε.....2/8 ο Μήτσος.Τουλάχιστον το πήρε προσωπικά.wink.gif
ViC
Ο Τσαρτσαρής είναι πολύ ορεξάτος, αν πάρει την μπάλα λίγο καλύτερα θα ήταν καλό να χτυπάμε κι από μέσα. Έχει καλή κίνηση με την πλάτη. Η άμυνα των Κινέζων είναι αστεία. Μόνο αν σουτάρουμε 0/15 τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο θα χάσουμε αυτό το ματς. Αλλιώς θα λήξει με σκορ της τάξης του 100-80. Η άμυνά μας είναι πολύ λάιτ. Ας παίξουμε κι εμείς λίγη ζώνη, δε'ν' κακό... Ψυχραιμία με το Μήτσο. Δε γίνεται να είσαι πάντα σε καλή μέρα.
Manu7
Αμάν ρε Colonel...Τον μάτιαξες τον Τσαρτσαρή...0/4 έχει από τότε που μίλησες...tongue.gif
Με έχουν εκνευρίσεις οι Κινέζοι shot.gif .
Άμυνα ρε παιδιά....
vastravoud
Ο Μήτσος είναι σπουδαίο "μέταλλο" παίκτη, έκανε reset στο μυαλό και ξεκίνησε με 2/3 στο 2ο ημίχρονο.

Το κακό είναι ότι reset έκανε και ο Τσαρτσαρής tongue.gif
lakersdynasty
QUOTE(duncan21 @ Aug 28 2010, 17:21 ) *
Πολυ δισταζει ο Μητσος και δεν μ' αρεσει.Για καποιο λογο δεν το πιστευει.Φαινεται...


μαλλον ειναι επηρεασμενος ακομα απτη κηδεια της γιαγιας του...

μετα το ταξιδι για την κηδεια της ειναι σαν χαμενος.

Αμυντικα οκ μια χαρα τα παει. Εκτελεστικα ομως δεν ειναι ο εαυτος του προφανως.

Ας ελπισουμε οτι στα επομενα παιχνιδια θαναι καλητερα.
joi
Τι ακριβως κανουν? Ότι να ναι...
GMlls
τα στατιστικά που τα βλέπετε;
Anaz
αμυνα για τα πανηγυρια...
phoenix_93
Τους εχουν κάνει Χάρλεμς τους Κινέζους. Δεν παίρνουν έτσι μετάλλια.
Manu7
Ο ορισμός της άμυνας με τα μάτια...Δεν υπάρχει δικαιολογία.
KingCrimson
Αν δεν ηταν και ο Μπουρουσης δε θελω να σκεφτω ποιο θα ταν το σκορ τωρα...
Andre_Iguodala
Δεν υπαρχει η αμυνα που παιζουμε...Πρεπει να συνελθουμε λιγο και να κανουμε το κομματι μας αμυντικα.Δεν γινεται να κανουμε ντερμπι το παιχνιδι με την Κινα
nosferatu
Παιδες γνωριζετε κανενα site να βλεπουμε στατιστικα και σκορ απο τα αλλα παιχνιδια??
Manu7
Δεν παίζουμε που δεν παίζουμε άμυνα,τα έχουμε σπάσει κιόλας στα τελευταία λεπτά.
Γιατί έτσι...? sad.gif unsure.gif
Anaz
το fiba.com τον παιζει ασχημα.
Eνταξει οι Κινεζοι μας δινουν το σουτ, αλλα αν δεν μπαινουν ας τα κοψουν κ λιγο κι ας προσπαθησουν να διασπασουν και λιγο τη ζωνη περνωντας τη μπαλα μεσα..
frenchman7
Αγνώριστη η εθνική, έχουμε πέσει στην παγίδα και τα μπουμπουνάμε από παντού...
Και τώρα που δεν μπαίνουν έχουμε πρόβλημα...

Πάντως όλα τα λεφτά είναι ο προπονητής της Κίνας... Ούτε ο ίδιος δεν πιστεύει αυτό που πάει να γίνει...
(Όντως ίδιος ο Φλεβαράκης) tongue.gif
Manu7
QUOTE(Anaz @ Aug 28 2010, 18:12 ) *
το fiba.com τον παιζει ασχημα.
Eνταξει οι Κινεζοι μας δινουν το σουτ, αλλα αν δεν μπαινουν ας τα κοψουν κ λιγο κι ας προσπαθησουν να διασπασουν και λιγο τη ζωνη περνωντας τη μπαλα μεσα..

Θέλει Vujcic η ομάδα...wink.gif cool.gif

Ζήσης on fire...Το ζήσαμε και αυτό...
Anaz
Τεραστιος Ζησης! Το πηρε πανω του!! Επρεπε να τον κραξω προχτες για πρωτη φορα για να αρχισει να τα βαζει... tongue.gif

Ξεκολληστε επιτελους λιγο με τα τριποντα και παιχτε και λιγο αμυνα!!
Gidovoskos
Άρε ζώνη καταραμένη, παιδική ασθένεια μας έχεις γίνει. Μας έχουν βραχυκυκλώσει, το κακό μου φαίνεται ότι είναι ότι θα μας παίξουν και άλλοι ζώνη, αν όχι τόσο πολύ σίγουρα όμως αρκετά.

Η άμυνα μας το δυνατό μας κομμάτι κάποτε , σήμερα με τους κινέζους νοσεί.
Για να δούμε τους κινέζους στην συνέχεια θα είναι τόσο καλοί?
Andre_Iguodala
Οτι θα εβλεπα τον Sun Yue να βαζει τριποντο με ταμπλω με κρεμασμενο παιχτη πανω του δεν το περιμενα ποτε...
duncan21
Οπα crossover o Σουν Γιουε blink.gif!Αμα εχεις παιξει διπλα στον Κομπι(στην προπονηση) tongue.gif ...

Καλα μονο μπασκετ δεν παιζεται στο τελευταιο δεκαλεπτο.Οτι να' ναι...
Flash
QUOTE(Anaz @ Aug 28 2010, 16:21 ) *
Τεραστιος Ζησης! Το πηρε πανω του!! Επρεπε να τον κραξω προχτες για πρωτη φορα για να αρχισει να τα βαζει... tongue.gif

Ξεκολληστε επιτελους λιγο με τα τριποντα και παιχτε και λιγο αμυνα!!


Βγες από το μυαλό μου! tongue.gif tongue.gif tongue.gif
Manu7
Αυτό με το ταμπλό δεν υπάρχει που μπήκε...

Ο Βασιλειάδης σε τέτοιο ματς θα είχε 20 πόντους...Δεδομένα πράγματα...
Ναι ναι σας τα έχω ζαλίσει...tongue.gif
Andre_Iguodala
Με την ψυχη στο στομα παντως ρε παιδι μου...Δεν περιμενα οτι οι Κινεζοι θα μας δυσκολευαν τοσο πολυ ακομα και χωρις Σοφο και Φωτση...
Manu7
Τελικά οι απουσίες είναι πολύ σημαντικές και ας παίζουμε με πολύ μικρότερες ομάδες.
Ο Σόφο και ο Φώτσης είναι με βάση τα φιλικά 20-24 πόντοι στάνταρντ.
Και σήμερα είδατε ποιοι έκαναν μεγάλο παιχνίδι.Μόνο οι βασικοί μας.
Πάντως μπράβο στον Καϊμακόγλου που μπήκε μέσα και σε κρίσιμο σημείο και ήταν θετικός.
Με το Πουέρτο Ρίκο δεν νομίζω να είναι τόσο τραγικά τα πράγματα.Ήταν και πρεμιέρα κιόλας.
GMlls
QUOTE(Manu7 @ Aug 28 2010, 18:34 ) *
Τελικά οι απουσίες είναι πολύ σημαντικές και ας παίζουμε με πολύ μικρότερες ομάδες.
Ο Σόφο και ο Φώτσης είναι με βάση τα φιλικά 20-24 πόντοι στάνταρντ.
Και σήμερα είδατε ποιοι έκαναν μεγάλο παιχνίδι.Μόνο οι βασικοί μας.
Πάντως μπράβο στον Καϊμακόγλου που μπήκε μέσα και σε κρίσιμο σημείο και ήταν θετικός.
Με το Πουέρτο Ρίκο δεν νομίζω να είναι τόσο τραγικά τα πράγματα.Ήταν και πρεμιέρα κιόλας.


δεν βλέπω πουθενά τη λεξη .....βασιλειάδης...και ανησυχώ
T.W.Is.M.
Υπαρχει ενα ρητο που λεει "Ποτε μη διαφωνεις με εναν ηλιθιο, θα σε ριξει στο επιπεδο του και θα σε κερδισει με την εμπειρια". Αυτο ηταν η εικονα του αγωνα. Αντιμετωπισαμε εναν ηλιθιο τροπο αμυνας, μας εριξε στο επιπεδο του και πηγε να μας κερδισει με την εμπειρια! Απλα στο τελος συνηλθαμε για λιγο και βαλαμε οσα σουτ χρειαζοταν και βγαλαμε οσες αμυνες χρειαζοταν για να κερδισουμε.
Με το Πουερτο Ρικο δεν ειναι ευκολο το παιχνιδι. Αυτη την ομαδα τη φοβαμαι. Οσο για την Κινα, ειμαι περιεργος να δω αν θα παιξει ετσι και στα αλλα παιχνιδια. Φανταζομαι οτι τουλαχιστον στα 3 απ τα 4 ματς θα προσπαθησει να παιξει φυσιολογικη αμυνα. Εκτος κι αν παρουν θαρρος απ τα σημερινα κατορθωματα τους. Αλλος ενας λογος γιατι επρεπε το τριποντο να ειχε παει ηδη πιο μακρια.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.