Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΘΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30
magickaminia
QUOTE(chrisafr9 @ Apr 22 2009, 17:36 ) *
Νομίζω ότι η Εθνική βρίσκεται στη χειρότερη κατάσταση που ήταν ποτέ!!! Με πολύ λίγες εξαιρέσεις ίσως ! βλέπω ότι αντί να πηγαίνουμε μπροστά πάμε προς τα πίσω…Σαρέγκου!(θα βοηθήσει αλλά αυτό δεν λύση).Μήπως να καλέσουν Σαμαρούκοβα και Κλιγκοπούλου? Α! ότι και αν λέμε για τη Κωστάκη είναι μια παίχτρια που μπορεί να κάνει τη διαφορά. Όσο για τη Λύμουρα¨ η ομοσπονδία εκτελεί και χρέη μάνατζερ πολύ καλή η πρόταση τους¨.

Παιδια προς τι το μισος και ο αλληλοσπαραγμος;Αντι Κωστακη που μαλλον δεν ειχε καλη χρονια καλεσε Σταματη και Λυμουρα και αντι Κατωποδη και Ζερβα που ηταν και τραυματιες παρεπιμπτοντως καλεσε Βλαχου , Ζυκιριδου και Σαρεγκου. Οσον αφορα την Τετενε γιατι δεν ειπε κανεις τιποτα οταν καλεσε ο θειος Ανδρουλακη και Διελλα για τα ματσακια εκεινα με τα Αμερικανακια; Η για την Μαστρογιαννιδου; Με συγχωρειτε αλλα η Φροσω η Βλαχου ειναι το μοναδικο Ελληνικο γνησιο σεντερ καλα εκανε λοιπον και την καλεσε. Επισης σας θυμιζω οτι πριν προκριθουμε στην Λεττονια παλι καποιοι ολα μαυρα τα εβλεπαν. Ελεος αδελφια . Δειτε πρωτα και μετα ριξτε το αναθεμα.Εμενα παρεπιμπτοντως πολυ με χαροποιει που δυο δικα μου παιδια απο τα Καμινια βρισκοντα στην Εθνικη Γυναικων. Τους ευχομαι ολοψυχα καλη επιτυχια. blove.gif
chrisafr9

Μάλλον δεν κατάλαβες καλά. Κανένα μίσος ισα-ισα είμαι πολύ φαν της Εθνικής και την έχω δει πάρα πολλές φορές από πολύ παλιά! Απλά πρέπει να αποφασίσουμε τι θέλουμε…σταδιακή ανανέωση(αλλά να μη γυρίζουμε πίσω) και να μη περιμένουμε θαύματα ή με ¨μπαλώματα¨ λίγο από εδώ λίγο από εκεί να βγάλουμε μια 12αδα! Ξέρουμε όλοι ότι έχουμε πρόβλημα ψηλών και εκεί μας χτυπάνε ολοι! η σκληρή άμυνα μας είναι το μόνο όπλο μας!
nini
QUOTE(chrisafr9 @ Apr 24 2009, 08:41 ) *
Μάλλον δεν κατάλαβες καλά. Κανένα μίσος ισα-ισα είμαι πολύ φαν της Εθνικής και την έχω δει πάρα πολλές φορές από πολύ παλιά! Απλά πρέπει να αποφασίσουμε τι θέλουμε…σταδιακή ανανέωση(αλλά να μη γυρίζουμε πίσω) και να μη περιμένουμε θαύματα ή με ¨μπαλώματα¨ λίγο από εδώ λίγο από εκεί να βγάλουμε μια 12αδα! Ξέρουμε όλοι ότι έχουμε πρόβλημα ψηλών και εκεί μας χτυπάνε ολοι! η σκληρή άμυνα μας είναι το μόνο όπλο μας!



καλησπέρα,


εγώ πιστεύω ότι θα πρέπει να κρίνουμε τις επιλογές εκ του αποτελέσματος κ όχι επι της αρχής γιατί αυτό είναι άδικο για τις κοπέλες.

ας έχουμε όλοι καλή διάθεση κ μακάρι να έρθουν τα αποτελέσματα που θέλουμε.
trefoil 13
QUOTE(chrisafr9 @ Apr 22 2009, 17:36 ) *
Α! ότι και αν λέμε για τη Κωστάκη είναι μια παίχτρια που μπορεί να κάνει τη διαφορά.

Μπορεί να μην είναι η παλιά Κωστάκη αλλά μην μου πείτε ότι στις 16 δεν βρίσκετε παίκτριες που φέτος έκαναν χειρότερη χρονιά από αυτήν.. Τέσπα, η Κωστάκη δήλωσε τραυματίας οπότε άδικα "τρωγόμαστε"!

QUOTE(magickaminia @ Apr 23 2009, 15:07 ) *
Παιδια προς τι το μισος και ο αλληλοσπαραγμος;

Το μίσος και ο ποιος...;;;; 69.gif

QUOTE(magickaminia @ Apr 23 2009, 15:07 ) *
Οσον αφορα την Τετενε γιατι δεν ειπε κανεις τιποτα οταν καλεσε ο θειος Ανδρουλακη και Διελλα για τα ματσακια εκεινα με τα Αμερικανακια; Η για την Μαστρογιαννιδου;

Φυσικά και τότε είχαν ειπωθεί αρκετά σχόλια, άλλοι συμφωνούσαν, άλλοι διαφωνούσαν.. Διάλογος γίνεται..
Προσωπικά θα πω ένα ακόμα όνομα.. Γιατί δεν επέλεγε τη Σκιαδοπούλου;;

QUOTE(magickaminia @ Apr 23 2009, 15:07 ) *
Με συγχωρειτε αλλα η Φροσω η Βλαχου ειναι το μοναδικο Ελληνικο γνησιο σεντερ καλα εκανε λοιπον και την καλεσε.

Δηλαδή για να θεωρείσαι γνήσιο σέντερ στην Ελλάδα πρέπει να παίζεις καρατιές μες τη ρακέτα;; 39.gif laugh.gif
magickaminia
μια απορια ¨- η Βικη Βολονακη με πολυ καλο πρωταθλημα με την ομαδα του Αθηναικου δεν μπορει να βοηθησει ? ξεχασα ανανεωση ...
Aristofanis
QUOTE(chrisafr9 @ Apr 21 2009, 20:49 ) *
Εθνική Γυναικών: Κλήση σε προετοιμασία

Ενόψει του 32ου Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Γυναικών που θα διεξαχθεί 7-20/6/2009 στην Λετονία, ο ομοσπονδιακός προπονητής Κώστας Μίσσας κάλεσε σε προετοιμασία τις παρακάτω αθλήτριες:

Τ. Καλέντζου, Κ. Σωτηρίου, Ο. Χατζηνικολάου, Σ. Καλτσίδου (Εσπερίδες)
Κ. Σπαθάρου, Μ. Ζυκυρίδου, Ε. Σταμάτη (Παναθηναϊκός)
Α. Κοσμά, Π. Σαρέγκου, Ν. Σούλης (Αθηναϊκός)
Ε. Μάλτση (ΤΣΣΚΑ Πράγας)
Ζ. Δημητράκου (Μ. Αλέξανδρος)
Λ. Λύμουρα, Π. Παπαμιχαήλ (Πανιώνιος)
Μ. Τετενέ (Π. Φάληρο)
Φ. Βλάχου.


basket.gr


Για τις Καλέντζου, Σωτηρίου, Χατζηνικολαου, Καλτσιδου, Σπαθαρου, Μαλτση, Δημητρακου, Παπαμιχαηλ, Βλαχου δεν έχω να πω κάτι. καλά έκανε και τις πήρε. (Ζυκυρίδου τραυματίας κρίμα!!!)
Όμως δεν καταλαβαίνω την λογική να πάρει την Τετενέ. Μια νεαρή παίκτρια χωρίς καμία εμπειρία και φέτος να έχει παίξει 4 αγώνες στο πρωτάθλημα. ΕΛΕΟΣ!!!
Εκπλήσομαι για την Σαρέγκου που είναι στα πρόθυρα της αποχώρησης από την ενεργό δράση και θα πάει να παίξει και ευρωμπάσκετ? όχι ότι έχουμε και πολλές καλύτερες.
Για την Λυμούρα δεν ξέρω τι πρωτάθλημα έκανε και έχω κάποιες αμφιβολίες
Σουλις? ΕΛΕΟΣ! Η κοπελά είναι άμπαλη. Παίζει μόνο επειδή είναι ψηλή και μπορεί να πάρει κάποια ριμπαουντ. Και στον Αθηναικό πάγκο είναι.
Κοσμά? Στο μισό πρωτάθλημα σερνόταν και δεν έπαιξε κανένα ρόλο στην κατάκτηση του πρωταθλήματος. Πως και την παίρνεις κ.Μίσσα???

Και εκεί που πήγα να σπάσω τον υπολογιστή ήταν όταν διάβασα το όνομα της Σταμάτη...όχι και η Σταμάτη ρε παιδιά
εθνική. Εδώ στον ΠΑΟ ούτε 12αδα δεν πρεπει να είναι. Η κοπέλα δεν είναι να παίζει μπάσκετ. Σορρυ άμα γραφω λίγο ωμά αλλά αυτή είναι η αλήθεια. 31% τρίποντα είχε φέτος, 79% στις βολές και γενικώς ένα χάλι. Για αυτό και ο ΠΑΟ δεν μπορεί να πάρει πρωτάθλημα με τέτοιες πάικτριες. Και ο Μισσας μου την φέρνει στην εθνική???? με ποιο σκεπτικό???
Δηλαδή πείτε μου στην Εθνική δεν αξίζαν μία θεση στην προετοιμασία οι
Πλούμπη, Σμυρναίου (ΔΑΣΑΛ)
Τομκάκη, Καραμπατζάκη (Απόλλων Κ.)
κάποια από τον Απόλλων Πτολεμαίδα (Παπαδημητρίου, Σπανίδου, Σταυρίδου,Καραδήμα τόσες έχει...)
και αξίζει η Σταμάτη και η φετινή Κοσμά
και επίσης
αμα δεν υπάρχουν άλλοι λόγοι και είναι μονο αγωνιστικοί οι λόγοι
που δεν κάλεσε
Γκουζίνη (Αθηναικος) και Βολωνάκη (Π.Φάληρο)
ΤΟΤΕ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΑΣΧΕΤΟ με το γυναικείο μπάσκετ.

Όσο για την Κωστάκη οι λόγοι που δεν την κάλεσε είναι εξωαγωνιστικοί και τον δικαιολογώ 100%.


Ξέρουμε για φιλικά στην Ελλάδα?


magickaminia
QUOTE(Aristofanis @ Apr 27 2009, 01:39 ) *
Για τις Καλέντζου, Σωτηρίου, Χατζηνικολαου, Καλτσιδου, Σπαθαρου, Μαλτση, Δημητρακου, Παπαμιχαηλ, Βλαχου δεν έχω να πω κάτι. καλά έκανε και τις πήρε. (Ζυκυρίδου τραυματίας κρίμα!!!)
Όμως δεν καταλαβαίνω την λογική να πάρει την Τετενέ. Μια νεαρή παίκτρια χωρίς καμία εμπειρία και φέτος να έχει παίξει 4 αγώνες στο πρωτάθλημα. ΕΛΕΟΣ!!!
Εκπλήσομαι για την Σαρέγκου που είναι στα πρόθυρα της αποχώρησης από την ενεργό δράση και θα πάει να παίξει και ευρωμπάσκετ? όχι ότι έχουμε και πολλές καλύτερες.
Για την Λυμούρα δεν ξέρω τι πρωτάθλημα έκανε και έχω κάποιες αμφιβολίες
Σουλις? ΕΛΕΟΣ! Η κοπελά είναι άμπαλη. Παίζει μόνο επειδή είναι ψηλή και μπορεί να πάρει κάποια ριμπαουντ. Και στον Αθηναικό πάγκο είναι.
Κοσμά? Στο μισό πρωτάθλημα σερνόταν και δεν έπαιξε κανένα ρόλο στην κατάκτηση του πρωταθλήματος. Πως και την παίρνεις κ.Μίσσα???

Και εκεί που πήγα να σπάσω τον υπολογιστή ήταν όταν διάβασα το όνομα της Σταμάτη...όχι και η Σταμάτη ρε παιδιά
εθνική. Εδώ στον ΠΑΟ ούτε 12αδα δεν πρεπει να είναι. Η κοπέλα δεν είναι να παίζει μπάσκετ. Σορρυ άμα γραφω λίγο ωμά αλλά αυτή είναι η αλήθεια. 31% τρίποντα είχε φέτος, 79% στις βολές και γενικώς ένα χάλι. Για αυτό και ο ΠΑΟ δεν μπορεί να πάρει πρωτάθλημα με τέτοιες πάικτριες. Και ο Μισσας μου την φέρνει στην εθνική???? με ποιο σκεπτικό???
Δηλαδή πείτε μου στην Εθνική δεν αξίζαν μία θεση στην προετοιμασία οι
Πλούμπη, Σμυρναίου (ΔΑΣΑΛ)
Τομκάκη, Καραμπατζάκη (Απόλλων Κ.)
κάποια από τον Απόλλων Πτολεμαίδα (Παπαδημητρίου, Σπανίδου, Σταυρίδου,Καραδήμα τόσες έχει...)
και αξίζει η Σταμάτη και η φετινή Κοσμά
και επίσης
αμα δεν υπάρχουν άλλοι λόγοι και είναι μονο αγωνιστικοί οι λόγοι
που δεν κάλεσε
Γκουζίνη (Αθηναικος) και Βολωνάκη (Π.Φάληρο)
ΤΟΤΕ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΑΣΧΕΤΟ με το γυναικείο μπάσκετ.

Όσο για την Κωστάκη οι λόγοι που δεν την κάλεσε είναι εξωαγωνιστικοί και τον δικαιολογώ 100%.


Ξέρουμε για φιλικά στην Ελλάδα?

Αγαπητε Αριστοφανη σε βρισκω ιδιαιτερα επιθετικο εναντι καποιων συγκεκριμενων κοριτσιων και το θεωρω τελειως παραλογο. Δειχνεις με ανθρωπο που δεν εχει αμεση επαφη με τα πεπραγμενα της Α1 και κανεις κακο σχολιασμο. Για παραδειγμα η Σταματη εχει 57 % στα διποντα ενα απο τα υψυλοτερα ποσοστα της κατηγοριας ενω ολα τα ονοματα αυτων των κοριτσιων που για σενα ειχαν θεση στην Εθνικη ειχαν τα ιδια ποσοστα με τη Σταματη και στα τριποντα και στις βολες . Γιατι το 31 με το 33 ή το 79 με το 80 δεν εχει καμια σημασια γιατι η μια παικτρια μπορει να σουταρε 100 φορες και η αλλη 50. Η Λυμουρα επαιξε στην Κομο με αρκετο χρονο συμμετοχης και λογω ηλικιας την θεωρω πιο χρησιμη στην Εθνικη σε σχεση με Κωστακη ή Γκουζινη. Τελος για την Κοσμα θα ηθελα να ανοιξεις το σαιτ της Φιμπα Γιουροπ και να δεις τι γραφει στη σελιδα Αφροδιτη Κοσμα . Το οτι ετυχε μια παικτρια να τραυματιστει και να πεσει η αποδοση της δεν την καθιστα και αχρηστη φιλε. Για ενημερωση σου γιατι φανταζομαι δεν παρακολουθησες τον Αθηναικο θα σου πω οτι ειχε 6/6 τριποντα , 25 ποντ. και τεντεξ σχεδον 1 στον αγωνα Αθηναικος - Σαν Χοσε 100-85 για το Φιμπα Γιουροπ. Οσον αφορα για την Σουλις τριαρι του 1.90 κατι μπορει να βοηθησει στην κοντη Εθνικη μας.Σε παρακαλω αν εχεις συγκεκριμενα επιχειρηματα που πρεπει να τα ακουσουμε να τα θεσεις. Οχι ομως αναθεμα γενικο με αιτιολογιες κακιστες. Δυστυχως ουτε Ταουρασι, ουτε Λοριν Τζακσον ουτε Αμαγια Βαλντεμορο εχει αυτη τη στιγμη το Ελληνικο Γυναικειο μπασκετ. Εχει ομως ατομα με την εμπειρια της Εβινας Μαλτση και της Πολυς Σαρεγκου και με το δυναμισμο των 26αρηδων και 25αρηδων Καλτσιδου, Παπαπμιχαηλ, Λυμουρα, Κοσμα ,Σταματη. Βλαχου, Σωτηριου και τα νιατα της Δημητρακου και πιστευω οτι θα μας βγαλουν παλι ασπροπροσωπους. Τελος μην ριχνεις βαρεις χαρακτηρισμους στον κοουτς Μισσα και το τεχνικο τημ της Εθνικης ειναι αδικο γιατι μετα την Ολυμπιαδα ο ανθρωπος κανει και με το παραπανω σωστα τη δουλεια του. blove.gif
Live strong
Η Σούλις τέλος από Εθνική?
Σοβαρό πρόβλημα υγείας την ανάγκασε να φύγει για Αμερική.
Bikerboy
QUOTE(Live strong @ May 6 2009, 10:52 ) *
Η Σούλις τέλος από Εθνική?
Σοβαρό πρόβλημα υγείας την ανάγκασε να φύγει για Αμερική.

Περαστικα της ελπιζω να μν ειναι τπτ σοβαρο...
Aristofanis
QUOTE(magickaminia @ Apr 29 2009, 16:05 ) *
Αγαπητε Αριστοφανη σε βρισκω ιδιαιτερα επιθετικο εναντι καποιων συγκεκριμενων κοριτσιων και το θεωρω τελειως παραλογο. Δειχνεις με ανθρωπο που δεν εχει αμεση επαφη με τα πεπραγμενα της Α1 και κανεις κακο σχολιασμο. Για παραδειγμα η Σταματη εχει 57 % στα διποντα ενα απο τα υψυλοτερα ποσοστα της κατηγοριας ενω ολα τα ονοματα αυτων των κοριτσιων που για σενα ειχαν θεση στην Εθνικη ειχαν τα ιδια ποσοστα με τη Σταματη και στα τριποντα και στις βολες . Γιατι το 31 με το 33 ή το 79 με το 80 δεν εχει καμια σημασια γιατι η μια παικτρια μπορει να σουταρε 100 φορες και η αλλη 50. Η Λυμουρα επαιξε στην Κομο με αρκετο χρονο συμμετοχης και λογω ηλικιας την θεωρω πιο χρησιμη στην Εθνικη σε σχεση με Κωστακη ή Γκουζινη. Τελος για την Κοσμα θα ηθελα να ανοιξεις το σαιτ της Φιμπα Γιουροπ και να δεις τι γραφει στη σελιδα Αφροδιτη Κοσμα . Το οτι ετυχε μια παικτρια να τραυματιστει και να πεσει η αποδοση της δεν την καθιστα και αχρηστη φιλε. Για ενημερωση σου γιατι φανταζομαι δεν παρακολουθησες τον Αθηναικο θα σου πω οτι ειχε 6/6 τριποντα , 25 ποντ. και τεντεξ σχεδον 1 στον αγωνα Αθηναικος - Σαν Χοσε 100-85 για το Φιμπα Γιουροπ. Οσον αφορα για την Σουλις τριαρι του 1.90 κατι μπορει να βοηθησει στην κοντη Εθνικη μας.Σε παρακαλω αν εχεις συγκεκριμενα επιχειρηματα που πρεπει να τα ακουσουμε να τα θεσεις. Οχι ομως αναθεμα γενικο με αιτιολογιες κακιστες. Δυστυχως ουτε Ταουρασι, ουτε Λοριν Τζακσον ουτε Αμαγια Βαλντεμορο εχει αυτη τη στιγμη το Ελληνικο Γυναικειο μπασκετ. Εχει ομως ατομα με την εμπειρια της Εβινας Μαλτση και της Πολυς Σαρεγκου και με το δυναμισμο των 26αρηδων και 25αρηδων Καλτσιδου, Παπαπμιχαηλ, Λυμουρα, Κοσμα ,Σταματη. Βλαχου, Σωτηριου και τα νιατα της Δημητρακου και πιστευω οτι θα μας βγαλουν παλι ασπροπροσωπους. Τελος μην ριχνεις βαρεις χαρακτηρισμους στον κοουτς Μισσα και το τεχνικο τημ της Εθνικης ειναι αδικο γιατι μετα την Ολυμπιαδα ο ανθρωπος κανει και με το παραπανω σωστα τη δουλεια του. blove.gif


Αγαπητή μου καταρχας ειμαι επι8ετικος απέναντι στην μπασκετική αξία κάποιων κοριτσιων (δεν προσβαλω τον προσωπικό τους χαρακτήρα). Ατυχές επίσης το ότι δεν έχω άμεση επαφή με την Α1 και το γυναικείο μπάσκετ. (πχ 10 ματς ειδα φέτος του Αθηναικου προς γνώση σου) Δεν ξέρεις άρα μην κρίνεις.
Γιατί κρίνεις με βάση μόνο την ηλικία την Γκουζίνη? Δηλαδή καλύτερα που πήρε την Λυμούρα επειδη είναι πιο νέα? τότε τι να πούμε για την Πόλυ? Πιο χρήσιμη η Λυμούρα απο Κωστάκη και Γκουζίνη? Ξανασκέψου τι έγραψες...
ο χρόνος θα κρίνει άμα ήταν σωστές οι επιλογές του Μίσσα η όχι...
ptolemaidaras
QUOTE(Aristofanis @ Apr 27 2009, 00:39 ) *
Για τις Καλέντζου, Σωτηρίου, Χατζηνικολαου, Καλτσιδου, Σπαθαρου, Μαλτση, Δημητρακου, Παπαμιχαηλ, Βλαχου δεν έχω να πω κάτι. καλά έκανε και τις πήρε. (Ζυκυρίδου τραυματίας κρίμα!!!)
Όμως δεν καταλαβαίνω την λογική να πάρει την Τετενέ. Μια νεαρή παίκτρια χωρίς καμία εμπειρία και φέτος να έχει παίξει 4 αγώνες στο πρωτάθλημα. ΕΛΕΟΣ!!!
Εκπλήσομαι για την Σαρέγκου που είναι στα πρόθυρα της αποχώρησης από την ενεργό δράση και θα πάει να παίξει και ευρωμπάσκετ? όχι ότι έχουμε και πολλές καλύτερες.
Για την Λυμούρα δεν ξέρω τι πρωτάθλημα έκανε και έχω κάποιες αμφιβολίες
Σουλις? ΕΛΕΟΣ! Η κοπελά είναι άμπαλη. Παίζει μόνο επειδή είναι ψηλή και μπορεί να πάρει κάποια ριμπαουντ. Και στον Αθηναικό πάγκο είναι.
Κοσμά? Στο μισό πρωτάθλημα σερνόταν και δεν έπαιξε κανένα ρόλο στην κατάκτηση του πρωταθλήματος. Πως και την παίρνεις κ.Μίσσα???

Και εκεί που πήγα να σπάσω τον υπολογιστή ήταν όταν διάβασα το όνομα της Σταμάτη...όχι και η Σταμάτη ρε παιδιά
εθνική. Εδώ στον ΠΑΟ ούτε 12αδα δεν πρεπει να είναι. Η κοπέλα δεν είναι να παίζει μπάσκετ. Σορρυ άμα γραφω λίγο ωμά αλλά αυτή είναι η αλήθεια. 31% τρίποντα είχε φέτος, 79% στις βολές και γενικώς ένα χάλι. Για αυτό και ο ΠΑΟ δεν μπορεί να πάρει πρωτάθλημα με τέτοιες πάικτριες. Και ο Μισσας μου την φέρνει στην εθνική???? με ποιο σκεπτικό???
Δηλαδή πείτε μου στην Εθνική δεν αξίζαν μία θεση στην προετοιμασία οι
Πλούμπη, Σμυρναίου (ΔΑΣΑΛ)
Τομκάκη, Καραμπατζάκη (Απόλλων Κ.)
κάποια από τον Απόλλων Πτολεμαίδα (Παπαδημητρίου, Σπανίδου, Σταυρίδου,Καραδήμα τόσες έχει...)
και αξίζει η Σταμάτη και η φετινή Κοσμά
και επίσης
αμα δεν υπάρχουν άλλοι λόγοι και είναι μονο αγωνιστικοί οι λόγοι
που δεν κάλεσε
Γκουζίνη (Αθηναικος) και Βολωνάκη (Π.Φάληρο)
ΤΟΤΕ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΑΣΧΕΤΟ με το γυναικείο μπάσκετ.

Όσο για την Κωστάκη οι λόγοι που δεν την κάλεσε είναι εξωαγωνιστικοί και τον δικαιολογώ 100%.


Ξέρουμε για φιλικά στην Ελλάδα?

Αγαπητε μου Αριστοφανη σεβαστή αν και ιδιαιτερα σκληρη η γνωμη σου, επετρεψε μου ομως να διαφονησω παρακολουθωντας ΟΛΑ τα πανευρωπαικα απο την Πατρα και μετα, Ολυμπιακους και προκριματικους και πολλα δυσκολα παιχνιδια της Α1.
Την Τετενε δεν φανταζομαι οτι την πηρε αλλα για να δωσει κινητρα σ μια παιχτρια να δουλεψει μηπως και στο μελλον το Ελληνικο μπασκετ αποκτησει μια παιχτρια του 197. Πολυ σωστη κινηση, αλλωστε το εχει ξανακανει.Εξαλλου δεν πιστευω να την κατησει, λογικα οπου να'ναι θα την κοψει.
Μακαρι η Σαρεγκου να παιξει διοτι οπως ειπες δεν υπαρχει αλλη.
Η Σουλις δεν ειναι αμπαλη, μπορει να μην ειναι τρομερης κλασης παιχτρια, αλλα εχει ισως το καλυτερο σουτ σε ψηλη παιχτρια, κοιτα και λιγο την προσφορα που ειχε με την εθνικη περισυ, στα εκτος εδρας παιχνδια ηταν απο τις πρωτες σκορερ με αποκορυφωμα αν θυμαμαι καλα το εκτος με Σουλις, οποτε μαλλον καπου εκει βασιστηκε ο ματζικαμινια και του μεινε η εντυπωση οτι δεν εχεις πολυ σχεση με το γυναικειο. Ειδικα δε απο την στιγμη που λες οτι ειδες 10 ματς του Αθηναικου όπου η Κοσμα που "κραζεις" (σαν παιχτρια και οχι σαν προσωπικοτητα), ήταν ενας απο τους βασικοτερους λίθους στην ομαδα αυτη για την κατακτηση πρωταθληματος-ευρωπης-αήττητου κλπ. Θα σημειωνα μαλιστα πως ηταν ενας συνδετικος κρικος σε πολλα κοματια του παζλ αυτης της ομαδας ονειρο κατα την άποψη μου με τεραστια συμβολη, και φυσικά μονο που δεν σερνοταν!!!
Στις κοπελες που αναφερεις, οι μισες είναι δικες μου, ή δηλαδή έπαιζαν ή παιζουν ακομα Πτολεμαίδα.Δυστυχώς κακα τα ψέματα, εκτος της Παπαδημητριου που κατα την γνώμη μο ειναι Ευρωπαικης κλάσης, οι άλλες δεν ειναι επιπεδου Εθνικής λογω υψους και εμπειριας, αλλα και τα ποσοστα τους ειναι χειροτερα απο την Σταματη που αναφερεις. Η Παπαδημητριου ομως οπως και η Γκουζίνη εχουν δηλωσει οτι δεν θελουν να ειναι Εθνικη, αρα δεν φταιει ο Μισας. Για την Βολωνακη συμφωνω κι εγω οτι άξιζε την κληση περισσοτερο απο Σταματη, όπως επίσης συμφωνω για την μη κληση της Κωστακη.
Όσο για Πλουμπη Σμυρναιου συγνωμη αλλα διαφωνω κάθετα.
Επίσης διαφωνω στο να λεμε τον Μισα ή τον κάθε προπονητη άσχετο, όπως θα διαφωνουσα αν ερχοταν ο Μίσας στην δουλεια σου που ασχολεισαι 40 χρονια μερα νυχτα και εισαι τοπ κλασης, και σε αποκαλεσει άσχετο. Σωστα ειπες πως ο χρονος κρινει τον πρπονητη, οπως και τα αποτελεσματα. Και ευτυχως για το γυναικειο μπασκετ που βρισκεται ο Μισας και οι επιλογες του τον δικαιωνουν.
Υποκειμενικα ειναι φυσικα ολα αυτα. Καλη σου μερα.
magickaminia
QUOTE(Aristofanis @ May 11 2009, 02:22 ) *
Αγαπητή μου καταρχας ειμαι επι8ετικος απέναντι στην μπασκετική αξία κάποιων κοριτσιων (δεν προσβαλω τον προσωπικό τους χαρακτήρα). Ατυχές επίσης το ότι δεν έχω άμεση επαφή με την Α1 και το γυναικείο μπάσκετ. (πχ 10 ματς ειδα φέτος του Αθηναικου προς γνώση σου) Δεν ξέρεις άρα μην κρίνεις.
Γιατί κρίνεις με βάση μόνο την ηλικία την Γκουζίνη? Δηλαδή καλύτερα που πήρε την Λυμούρα επειδη είναι πιο νέα? τότε τι να πούμε για την Πόλυ? Πιο χρήσιμη η Λυμούρα απο Κωστάκη και Γκουζίνη? Ξανασκέψου τι έγραψες...
ο χρόνος θα κρίνει άμα ήταν σωστές οι επιλογές του Μίσσα η όχι...


Συγνωμη φιλε μου αλλα ειμαι ο ματζικαμινια. Συγνωμη αλλα πιστευεις οτι επειδη ειδες 10 απο τα 40 ματς του Αθηναικου τα ξερεις ολα; Ο Πτολεμαιδαρας για αλλη μια φορα με καλυπτει πληρως με αυτα που αναφερει. Απλα προς ενημερωση σου η Πολυ Σαρεγκου δενζητησε ποτε η ιδια να επανελθει . Της ζητηθηκε επειδη ειναι γνωστο το προβλημα στις ψηλες να βοηθησει αλλα τελικα κατι τετοιο φανταζει δυσκολο. Α και κατι αλλο , στο προηγουμενο Τσαλεντζ ραουντ του Πανευρωπαικου στην Πορταρια μετα απο μια ηττα με την Ουγγαρια η οποια μας εβαλε σε περιπετειες μια παικτρια δηλωσε κουρασμενη και αποχωρησε αφηνοντας την ομαδα με 11 παικτριες . Ξερεις ποια ηταν; Για την ιστορια η αχρηστη η Κοσμα ειχε βαλει ενα τριποντο σε νεκρο χρονο σε εκεινο το ματς τοσο σημαντικο που επαιξε ρολο στο συνολικο γκολ αβερειτζ του ομιλου και πηγαμε εμεις και η Λευκορωσια στο Κιετι. Φιλε σορι αλλα απο Εθνικη Γυναικων ξερω σιγουρα κατι παραπανω απο σενα. Πτολεμαιδαρα ευχομαι να βρεθουμε στην Εργανη με την Σλοβακια. blove.gif
ptolemaidaras
QUOTE(magickaminia @ May 11 2009, 13:46 ) *
Συγνωμη φιλε μου αλλα ειμαι ο ματζικαμινια. Συγνωμη αλλα πιστευεις οτι επειδη ειδες 10 απο τα 40 ματς του Αθηναικου τα ξερεις ολα; Ο Πτολεμαιδαρας για αλλη μια φορα με καλυπτει πληρως με αυτα που αναφερει. Απλα προς ενημερωση σου η Πολυ Σαρεγκου δενζητησε ποτε η ιδια να επανελθει . Της ζητηθηκε επειδη ειναι γνωστο το προβλημα στις ψηλες να βοηθησει αλλα τελικα κατι τετοιο φανταζει δυσκολο. Α και κατι αλλο , στο προηγουμενο Τσαλεντζ ραουντ του Πανευρωπαικου στην Πορταρια μετα απο μια ηττα με την Ουγγαρια η οποια μας εβαλε σε περιπετειες μια παικτρια δηλωσε κουρασμενη και αποχωρησε αφηνοντας την ομαδα με 11 παικτριες . Ξερεις ποια ηταν; Για την ιστορια η αχρηστη η Κοσμα ειχε βαλει ενα τριποντο σε νεκρο χρονο σε εκεινο το ματς τοσο σημαντικο που επαιξε ρολο στο συνολικο γκολ αβερειτζ του ομιλου και πηγαμε εμεις και η Λευκορωσια στο Κιετι. Φιλε σορι αλλα απο Εθνικη Γυναικων ξερω σιγουρα κατι παραπανω απο σενα. Πτολεμαιδαρα ευχομαι να βρεθουμε στην Εργανη με την Σλοβακια. blove.gif

εγω φιλε μου εκει ήμουνα, και ειδα το τριποντακι σε νεκρο χρονο. Επισης ειδα πολυ καλα ποια παρατησε την ομαδα οπως επισης η ιδια παιχτρια εκανε ολη την ομαδα ανω κατω παραμονες εναρξης Ευρωμπασκετ στην Ιταλια, γι αυτο 1000 μπραβο στον Μισα που δεν μασαει. Τελος παντων, τωρα να δουμε τι θα κανουμε που αυτη η ομαδα οσο φιλοτιμη και με ταλεντο ειναι, αλλα τοσο ατυχη στο θεμα των ψηλων. Ας ελπίσουμε να κανει κανενα μαγικο ο Μισας γιατι τα κοριτσια παντα εδιναν το κατι παραπανω, οποιες και αν επαιζαν, οποτε καλυτερα να μην ριχνουμε το αναθεμα σε οποιες και αν παιζουνε, οτι λαθη και αν κανουνε, αγωνιστικα ή μη.
magickaminia
QUOTE(ptolemaidaras @ May 12 2009, 04:16 ) *
εγω φιλε μου εκει ήμουνα, και ειδα το τριποντακι σε νεκρο χρονο. Επισης ειδα πολυ καλα ποια παρατησε την ομαδα οπως επισης η ιδια παιχτρια εκανε ολη την ομαδα ανω κατω παραμονες εναρξης Ευρωμπασκετ στην Ιταλια, γι αυτο 1000 μπραβο στον Μισα που δεν μασαει. Τελος παντων, τωρα να δουμε τι θα κανουμε που αυτη η ομαδα οσο φιλοτιμη και με ταλεντο ειναι, αλλα τοσο ατυχη στο θεμα των ψηλων. Ας ελπίσουμε να κανει κανενα μαγικο ο Μισας γιατι τα κοριτσια παντα εδιναν το κατι παραπανω, οποιες και αν επαιζαν, οποτε καλυτερα να μην ριχνουμε το αναθεμα σε οποιες και αν παιζουνε, οτι λαθη και αν κανουνε, αγωνιστικα ή μη.

Με ηττα ξεκινησε τα φιλικα της η Εθνικη μας με την Σλοβακια. Τα κοριτσια φανηκαν αρκετα σφιγμενα .Αυτο που πρεπει νακρατησουμε απο το ματς ειναι η εμφανιση της Στ.Καλτσιδου που δειχνει να μπορει να παρει σκορ και θα βοηθησει πολυ την Εβ.Μαλτση που φανηκε η απουσια της στο χθεσινο παιχνιδι. Πρωτη εικονα λοιπον αρκετα καλη και ευχομαι καλυτερη συνεχεια στα κοριτσια και το προπονητικο τημ. blove.gif
magickaminia
QUOTE(magickaminia @ May 14 2009, 14:43 ) *
Με ηττα ξεκινησε τα φιλικα της η Εθνικη μας με την Σλοβακια. Τα κοριτσια φανηκαν αρκετα σφιγμενα .Αυτο που πρεπει νακρατησουμε απο το ματς ειναι η εμφανιση της Στ.Καλτσιδου που δειχνει να μπορει να παρει σκορ και θα βοηθησει πολυ την Εβ.Μαλτση που φανηκε η απουσια της στο χθεσινο παιχνιδι. Πρωτη εικονα λοιπον αρκετα καλη και ευχομαι καλυτερη συνεχεια στα κοριτσια και το προπονητικο τημ. blove.gif

Με ηττα συνεχισε χθες η Εθνικη μας μονο που αυτη τη φορα τα κοριτσια δειξαν και επιθετικα και αμυντικα αρκετα καλα στοιχεια. Πρωτη μπομπερ και παλι η Στ.Καλτσιδου αλλα με αξιες συμπαραστατριες αυτη τη φορα Δημητρακου και Καλεντζου. Επισης η Κοσμα εδειξε γιατι θεωρειται δικαια απο τις κορυφαιες αμυντικες παικτριες στην Ευρωπη. Ομως πρεπει να βελτιωσει λιγο τις βολες της γιατι αρχιζει να μοιαζει στο Ροι Ταρπλει για οσους τον θυμουνται . Ελπιζω σημερα το κακο να μη τριτωσει και να ερθει η νικη. blove.gif
leonkalf
QUOTE (magickaminia @ May 15 2009, 15:45 ) *
Επισης η Κοσμα εδειξε γιατι θεωρειται δικαια απο τις κορυφαιες αμυντικες παικτριες στην Ευρωπη. Ομως πρεπει να βελτιωσει λιγο τις βολες της γιατι αρχιζει να μοιαζει στο Ροι Ταρπλει για οσους τον θυμουνται .

Γιατί, ο Ροι ήταν κακός στις βολές?
basket4
Εύκολη νίκη επί της Σλοβακίας

Της Αθηνάς Πατρινού
15/05/2009 (21:53)

Η εθνική γυναικών συνέχισε να βελτιώνεται στη σειρά των φιλικών αγώνων με τη Σλοβακία, τα οποία ολοκληρώθηκαν χθες το βράδυ, στο κλειστό της Εργάνης. Υστερα από δύο ήττες, η Ελληνική ομάδα πέτυχε την πρώτη της νίκη, και μάλιστα εύκολα, με 57-45.
Τα δεκάλεπτα: 10-10, 30-18, 44-26, 57-45.
ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας): Καλέντζου 7 (1), Σπαθάρου 2, Δημητράκου 8 (2), Χατζηνικολάου 5, Καλτσίδου 16 (2), Παπαμιχάηλ 9, Λύμουρα, Κοσμά 4, Σταμάτη 2, Πασχοπούλου 4.
ΣΛΟΒΑΚΙΑ (Τσάτμαν): Φαμπιάνοβα, Βιντσάλοβα 8, Ζίρκοβα 3 (1), Τετεμόντοβα, Μποροβίσκοβα 13 (3), Παλούσνα 2, Κουμπάτοβα, Γκρεσνέροβα, Λουκασοβίσοβα 2, Γιάλκοβα 2, Κάρνοκα 11 (1), Κουπτσίκοβα 4.

basketblog.gr
magickaminia
QUOTE(leonkalf @ May 15 2009, 15:47 ) *
Γιατί, ο Ροι ήταν κακός στις βολές?

Ο Ροι ηταν στις βολες σαν τον Σακιλ Ο Νηλ. Γι αυτο το λογο εκανε ατομικη προπονηση τοσο στον Αρη οσο και στον Ολυμπιακο και μαλιστα στον Αρη υπηρχε για γουρι παντα στο παγκο του ο φιλος του και περσοναλ τρεινερ του. Ειμαι λιγο πιο μεγαλος απο σενα και επετρεψε μου να το ξερω απο πρωτο χερι. blove.gif
basket4
Η Μεσογειακή ομάδα

Της Αθηνάς Πατρινού
18/05/2009 (16:23)

Τα φιλικά παιχνίδια της Μεσογειακής Ομάδας Γυναικών θα διεξαχθούν την Πέμπτη 21/05/2009 στις 18:00. Οι αθλήτριες που θα αγωνιστούν και ήδη προπονούνται στο βοηθητικό του ΟΑΚΑ είναι οι εξής:

Ναυσικά Σταυρίδου (Απόλλων Πτολεμαΐδος), Θεώνη Τζεγιαννάκη (Άρης Χολαργού), Αναστασία Γκότζη, Σουλτάνα Χαλιβέρα, Άρτεμις Σπανού (Πανιώνιος), Έλενη Βλάνη, Μαρία Τετενέ (Παλαιό Φάληρο), Ανθή Μπαλτά (Παναθηναϊκός), Μαρία Κυριτσάκα (Ολυμπιάδα Λάρισας), Μαρία - Ρόζα Μπόνη, Ανθή Χατζηγιακουμή (Εσπερίδες), Βαρβάρα - Ευαγγελία Ισκιόγλου (Αστέρας Εξαρχείων), Κανέλλου - Αργυρώ Βαλαντάση (Αμαρυλλίς), Δήμητρα Μπαρμπερίδου (Πρωτέας Βούλας), Γρηγορία Πατεράκη (ΔΑΣΑΛ).

Το πρόγραμμα προπονήσεων και αγώνων:

Πέμπτη 21/5/2009 Προπόνηση 18:00-20:00 (ΟΑΚΑ)
Παρασκευή 22/5/2009 Προπόνηση 18:00-20:00 (ΟΑΚΑ)
Σάββατο 23/5/2009 Προπόνηση 10:00-12:00 και 18:30-20:30 (ΟΑΚΑ)
Κυριακή 24/5/2009 Προπόνηση 9:30-11:00 (ΟΑΚΑ)
Κυριακή 24/5/2009 Αγώνας με University of Wisconsin-Green Bay 19:00 (Γλυφάδα)
Δευτέρα 25/5/2009 Αγώνας με University of Wisconsin-Green Bay 19:00 (Γλυφάδα)

basketblog.gr
basket4
20/5/2009
Αναχώρηση Εθνικής Γυναικών για Γαλλία
Για τη Γαλλία αναχωρεί την Πέμπτη (21/5/2009) η Εθνική ομάδα Γυναικών, όπου θα δώσει τρεις φιλικούς αγώνες στο πλαίσιο της προετοιμασίας της για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που θα γίνει στη Λετονία από τις 7 έως τις 20 Ιουνίου. Στην αποστολή συμμετέχουν οι: Καλέντζου, Λύμουρα, Σπαθάρου, Χατζηνικολάου, Στάματη, Καλτσίδου, Δημητράκου, Παπαμιχαήλ, Κοσμά, Σωτηρίου, Βλάχου. Η Εβίνα Μάλτση δεν ταξιδέψει με την εθνική, καθώς θα μείνει στην Ελλάδα για να κάνει θεραπεία. Η έμπειρη γκαρντ θα ενσωματωθεί με την εθνική στην Ιταλία.
Η ομάδα του Κώστα Μίσσα θα αντιμετωπίσει το αντίστοιχο συγκρότημα της Γαλλίας την Παρασκευή στην πόλη Μπουρζ (21:00 ώρα Ελλάδος), το Σάββατο στο Σεντ Ετιέν (21:00 ώρα Ελλάδος) και την Κυριακή στη Λιόν (18:00 ώρα Ελλάδος).

basket.gr
magickaminia
QUOTE(basket4 @ May 20 2009, 14:51 ) *
20/5/2009
Αναχώρηση Εθνικής Γυναικών για Γαλλία
Για τη Γαλλία αναχωρεί την Πέμπτη (21/5/2009) η Εθνική ομάδα Γυναικών, όπου θα δώσει τρεις φιλικούς αγώνες στο πλαίσιο της προετοιμασίας της για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που θα γίνει στη Λετονία από τις 7 έως τις 20 Ιουνίου. Στην αποστολή συμμετέχουν οι: Καλέντζου, Λύμουρα, Σπαθάρου, Χατζηνικολάου, Στάματη, Καλτσίδου, Δημητράκου, Παπαμιχαήλ, Κοσμά, Σωτηρίου, Βλάχου. Η Εβίνα Μάλτση δεν ταξιδέψει με την εθνική, καθώς θα μείνει στην Ελλάδα για να κάνει θεραπεία. Η έμπειρη γκαρντ θα ενσωματωθεί με την εθνική στην Ιταλία.
Η ομάδα του Κώστα Μίσσα θα αντιμετωπίσει το αντίστοιχο συγκρότημα της Γαλλίας την Παρασκευή στην πόλη Μπουρζ (21:00 ώρα Ελλάδος), το Σάββατο στο Σεντ Ετιέν (21:00 ώρα Ελλάδος) και την Κυριακή στη Λιόν (18:00 ώρα Ελλάδος).

basket.gr


Ειναι μια καλη ευκαιρια για τον κοουτς να βγαλει καποια συμπερασματα για τις ικανοτητες των κοριτσιων απεναντι σε μια απ τις μεγαλες δυναμεις του Ευρωπαικου γυναικειου μπασκετ. Αυτο που πρεπει να κρατησουμε ειναι οτι ομεσος ορος της Γαλλιας ηλικιακα ειναι περιπου ιδιος με την Εθνικη μας. Τα αποτελεσματα δεν εχουν καμια σημασια , αυτο που θα μετρησει ειναι η αποκτηση περισσοτερης ομοιογενειας και δεσιματος της ομαδας. Καλη επιτυχια κοριτσια. blove.gif
basket4
20/5/2009

Καλτσίδου: "Είμαστε σε καλό δρόμο"

Στο δρόμο για τη Λετονία βρίσκεται η εθνική γυναικών, η οποία προετοιμάζεται για το Ευρωμπάσκετ που θα διεξαχθεί εκεί 7-20 Ιουνίου. Η Στέλλα Καλτσίδου από την οποία περιμένει πολλά το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, δεν κρύβει ότι στόχος της ομάδας είναι η πρόκριση στην επόμενη φάση αρκεί βέβαια να μην υπάρχουν στην πορεία τραυματισμοί. Υποστηρίζει ότι η εθνική ομάδα μπορεί να δείξει σαφέστατα ένα πιο καλό αγωνιστικό πρόσωπο σε σχέση με τα φιλικά κόντρα στη Σλοβακία, αλλά σίγουρα βρίσκεται σε καλό δρόμο. Οσο για τη Λετονία, τη θεωρεί ως την πιο δύσκολη ομάδα του ομίλου της εθνικής.

Πως πηγαίνει η προετοιμασία της εθνικής;


Ξεκινήσαμε την προετοιμασία αμέσως μετά το τέλος του πρωταθλήματος και έτσι από φυσική κατάσταση είμαστε σε καλό επίπεδο. Δουλέψαμε και δουλεύουμε πολύ πάνω στον τομέα της τακτικής. Εκεί έχουμε ρίξει το βάρος. Βέβαια η εθνική έχει αρκετές απουσίες και προσπαθούμε όλες οι αθλήτριες να τις καλύψουμε.

Ποια ήταν τα συμπεράσματά σου από τα τρία φιλικά με τη Σλοβακία;


Για μας ήταν πολύ καλά τεστ δεδομένου ότι αγωνιστήκαμε κόντρα σε μια παραδοσιακή δύναμη του ευρωπαϊκού μπάσκετ. Σίγουρα η εικόνα της ομάδας που δείξαμε κόντρα στη Σλοβακία δεν θα είναι αυτή που θα παρουσιάσουμε στο Ευρωμπάσκετ. Μπορούμε πολύ καλύτερα. Ήταν πάντως κάποια τεστ πολύ δυνατά για μας, μετρήσαμε τις δυνάμεις μας και είδαμε που βρισκόμαστε. Είμαστε σε καλό δρόμο. Τώρα εμείς θέλουμε να δώσουμε όπως είπα έμφαση στην τακτική και να διορθώσουμε τις λεπτομέρειες.

Τι είναι αυτό που διακρίνει τη φετινή εθνική ομάδα;


Είναι σαφέστατα το πολύ καλό κλίμα. Δεν είναι βέβαια μόνο φέτος, αλλά και τα προηγούμενα χρόνια. Υπάρχει απ όλες τις παίκτριες διάθεση και δίψα για κάτι καλό και τα δίνουμε όλα στο γήπεδο προκειμένου να βοηθήσουμε όσο γίνεται περισσότερο την εθνική ομάδα.

Τι μπορούμε να περιμένουμε από την εθνική ομάδα και τη συμμετοχή της στο Ευρωμπάσκετ της Λετονίας;


Πρώτα απ όλα αυτό που θέλω να πω είναι πως πρέπει να είμαστε καλά από θέμα υγείας. Από και πέρα θα πάμε στη Λετονία για το καλύτερο δυνατό. Θέλουμε να περάσουμε στην επόμενη φάση, αυτός είναι ο πρωταρχικός μας στόχος. Μετά βλέπουμε... Θα παίξουν ρόλο, αν προκριθούμε, τι ομάδες θα βρούμε μπροστά μας στη συνέχεια της διοργάνωσης. Πρώτα βέβαια θα πρέπει να περάσουμε στην επόμένη φάση.

Ποιον θεωρείς δυσκολότερο αντίπαλο στον όμιλο του Ευρωμπάσκετ;


Νομίζω ότι είναι η Λετονία. Αγωνίζεται στην έδρα της και σίγουρα θα αισθάνεται πιο οικεία. Κατά τη γνώμη μου αυτό θα είναι το πιο δύσκολο ματς του ομίλου μας.

Σας προβληματίζει κάτι γενικά σαν ομάδα;


Δεν θα έλεγα ότι έχουμε κάτι που να μας προβληματίζει. Θέλουμε απλά να πάμε στη Λετονία χωρίς τους τραυματισμούς που υπάρχουν. Δεν έχουμε κάτι που να μας φοβίζει. Γιατί άλλωστε να φοβόμαστε εμείς κάποια ομάδα και να μην φοβάται αυτή εμάς.

basket.gr
basket4
Βλάχου: «Τιμή και πρόκληση η κλήση στην Εθνική» PDF Print E-mail
Written by Marios Borinos
Friday, 22 May 2009 12:49

Στα 27 της χρόνια κλήθηκε για πρώτη φορά στην Εθνική ομάδα και μαζί με την Εβίνα Σταμάτη αποτελούν τις δύο ρούκις της Εθνικής, που συνεχίζουν στην προετοιμασία της ομάδας ενόψει του Ευρωμπάσκετ. Η Φρόσω Βλάχου, εξ Ισπανίας ορμώμενη, ενσωματώθηκε στην αποστολή του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος και είναι έτοιμη να μπει σε δράση στα φιλικά της Γαλλίας. Η δυναμική σέντερ μίλησε στο WePlayBall.gr λίγο πριν ζήσει το μεγάλο της όνειρο...

Οι υποχρεώσεις της στην Α2 Ισπανίας με την Παμπεγιόν Ουρένσε ολοκληρώθηκαν στα μέσα Μαΐου με τον καλύτερο τρόπο για την ίδια αφού έστω και στην διαδικασία των πλέι άουτ, η ομάδα της Βλάχου παρέμεινε στην κατηγορία επικρατώντας της Λίμα Χόρτα. Αμέσως μετά η πρώην παίκτρια της Καστοριάς αναχώρησε για την Ελλάδα για να ενσωματωθεί στην προετοιμασία της Εθνικής: «Οι υποχρεώσεις μου στην Ισπανία ολοκληρώθηκαν στις 10 Μαΐου και με το που επέστρεψα στην Ελλάδα, ενσωματώθηκα στην προετοιμασία της Εθνικής. Είναι μια μεγάλη τιμή για εμένα η κλήση στην ομάδα και βέβαια μια μεγάλη πρόκληση. Το να φορέσει μια παίκτρια την φανέλα με το εθνόσημο αποτελεί όνειρο ζωής και τώρα που για μένα συμβαίνει για πρώτη φορά, η πρόκληση γίνεται μεγαλύτερη».



Ποια είναι η άποψη της Φρόσως, όμως, για την Εθνική ομάδα και τι πιθανότητες της δίνει ενόψει του Ευρωμπάσκετ της Λετονίας: «Νομίζω ότι έχουμε μια αρκετά καλή ομάδα, η οποία συνδυάζει εμπειρία, κίνητρο και ενθουσιασμό. Μαζί με το προπονητικό τιμ, το οποίο είναι πολύ έμπειρο και καταξιωμένο, πιστεύω ότι θα μπορέσουμε να φέρουμε τα επιθυμητά αποτελέσματα. Η κλήρωση στο Ευρωμπάσκετ θεωρώ ότι είναι βατή αλλά όλα αυτά θα αποδειχτούν στο γήπεδο».

Έχοντας την εμπειρία του εξωτερικού, ζητήσαμε από την Φρόσω να μας αναλύσει τις διαφορές των δύο πρωταθλημάτων: «Οι περισσότερες ομάδες στην Ισπανία λειτουργούν σε επαγγελματικά πλαίσια. Αν και είμαστε στην Α2, σχεδόν όλες οι ομάδες κάνουν διπλές και ίσως τριπλές προπονήσεις κάποιες φορές, καθημερινή δουλειά, ελάχιστα ρεπό και βέβαια τελείως διαφορετική νοοτροπία. Υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός και στους αγώνες και στις προπονήσεις οπότε αναγκαστικά προσπαθείς όλο και περισσότερο και κατά συνέπεια η ατομική βελτίωση είναι μεγάλη. Δεν μπορείς να χαλαρώσεις σε κανένα σημείο και καθημερινά πρέπει να μπαίνεις στο γήπεδο και να αποδεικνύεις την αξία σου. Δεν επαναπαύεσαι καθόλου. Με λίγα λόγια, μοναδική σου προτεραιότητα είναι το μπάσκετ και τίποτα άλλο!»

Τελευταία όλο και πιο συχνά, περισσότερες Ελληνίδες επιλέγουν την λύση του εξωτερικού είτε το σκέφτονται πλέον πολύ σοβαρά ανάμεσα στις επιλογές τους: «Κάποιες Ελληνίδες επιλέγουν να παίξουν στο εξωτερικό για να δοκιμάσουν τις δυνατότητές τους και να δουν αν θα ανταπεξέλθουν στις προσδοκίες τους. Βέβαια, πρέπει να πούμε ότι τα πράγματα δεν είναι έτσι απλά και εύκολα. Οι δυσκολίες είναι πολλές και όχι μόνο στο αγωνιστικό κομμάτι. Αν το ζήσεις, το καταλαβαίνεις πραγματικά και πρέπει να είσαι έτοιμη να τις αντιμετωπίσεις αυτές. Από και κει πέρα, υπάρχουν και κάποιες παίκτριες που επιλέγουν να παίξουν στο εξωτερικό για να ξεφύγουν από την ομάδα τους στην Ελλάδα, η οποία δεν τους δίνει το δελτίο ή επειδή οι οικονομικές απολαβές στο εξωτερικό είναι μεγαλύτερες απ' ότι στην Ελλάδα».

Η Φρόσω Βλάχου ανέφερε την άποψή της και για την κατάσταση στο γυναικείο μπάσκετ στην Ελλάδα και για το πώς μπορεί να ανέβει το επίπεδο του πρωταθλήματος γενικότερα: «Η οικονoμική κρίση στο γυναικείο μπάσκετ είναι εμφανής και έχει χτυπήσει τις περισσότερες ομάδες. Υπάρχουν κάποιοι παράγοντες που βάζουν χρήματα για 2-3 χρόνια αλλά μετά υπάρχει κορεσμός. Όταν, μάλιστα, δεν έρχονται και τα επιθυμητά αποτελέσματα φεύγουν και αφήνουν τις ομάδες στο έλεος του Θεού. Υπάρχουν πολλά τέτοια παραδείγματα ομάδων όπως η Siemens, ο Χολαργός κ.α.. Γενικά στο χώρο μας υπάρχει μεγάλη οικονομική ασυνέπεια. Πάντα στην αρχή της σεζόν οι παράγοντες τάζουν πολλά και στο τέλος μένουν τα λόγια και οι υποσχέσεις. Είναι κρίμα γιατί ολοένα και περισσότερες αθλήτριες αναγκάζονται λόγω της οικονομικής δυσχέρειας να βρουν δεύτερη δουλειά με αποτέλεσμα να μην είναι συνεπείς στις προπονήσεις και έτσι να μένουν πίσω. Πλέον, χάνεται ο ανταγωνισμός και το επίπεδο παραμένει χαμηλό. Είναι ελάχιστες οι ομάδες που είναι υγιείς και λειτουργούν σε επαγγελματικά πλαίσια και σίγουρα η προσπάθειά τους είναι αξιοζήλευτη και αξιέπαινη».

απο weplayball.gr
doritos
22/5/2009Γυναικών: Ήττα από τη ΓαλλίαΔεν τα κατάφερε η εθνική γυναικών στο πρώτο φιλικό επί γαλλικού εδάφους. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα το οποίο προετοιμάζεται για το Ευρωμπάσκετ της Λετονίας γνώρισε την ήττα με 83-47 από τη Γαλλία σε αγώνα που έγινε στην πόλη Μπουρζ Εν Μπρες..

Δεκάλεπτα: 18-14, 41-23, 64-42, 83-47

Γαλλία (Βινσέντ): Γιακούμπου 13, Μελέν 2, Γκρουντά 20, Μεγέν 2, Ντουμέρκ 7(2), Γκομίς 12, Σενέ, Γκοντίν 10, Λαντρί 5, Σάκο 3(1), Κραφτσίκ 9(1), Λεπρόν.

Ελλάδα (Μίσσας): Καλέντζου 16(2), Σπαθάρου, Δημητράκου 4, Χατζηνικολάου 4, Καλτσίδου 16(1), Παπαμιχαήλ 3, Λύμουρα, Σωτηρίου, Κοσμά 2, Σταμάτη, Βλάχου 2.

* Οι δύο ανανέωσαν το ραντεβού τους για αύριο Σάββατο στις 9μ.μ. στην πόλη Σεντ Ετιέν.
Απο basket.gr

Καλή συνέχεια στα κορίτσια,σίγουρα θα τα πάνε καλύτερα στα επόμενα παιχνίδια! rolleyes.gif
magickaminia
QUOTE(doritos @ May 23 2009, 02:50 ) *
22/5/2009Γυναικών: Ήττα από τη ΓαλλίαΔεν τα κατάφερε η εθνική γυναικών στο πρώτο φιλικό επί γαλλικού εδάφους. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα το οποίο προετοιμάζεται για το Ευρωμπάσκετ της Λετονίας γνώρισε την ήττα με 83-47 από τη Γαλλία σε αγώνα που έγινε στην πόλη Μπουρζ Εν Μπρες..

Δεκάλεπτα: 18-14, 41-23, 64-42, 83-47

Γαλλία (Βινσέντ): Γιακούμπου 13, Μελέν 2, Γκρουντά 20, Μεγέν 2, Ντουμέρκ 7(2), Γκομίς 12, Σενέ, Γκοντίν 10, Λαντρί 5, Σάκο 3(1), Κραφτσίκ 9(1), Λεπρόν.

Ελλάδα (Μίσσας): Καλέντζου 16(2), Σπαθάρου, Δημητράκου 4, Χατζηνικολάου 4, Καλτσίδου 16(1), Παπαμιχαήλ 3, Λύμουρα, Σωτηρίου, Κοσμά 2, Σταμάτη, Βλάχου 2.

* Οι δύο ανανέωσαν το ραντεβού τους για αύριο Σάββατο στις 9μ.μ. στην πόλη Σεντ Ετιέν.
Απο basket.gr

Καλή συνέχεια στα κορίτσια,σίγουρα θα τα πάνε καλύτερα στα επόμενα παιχνίδια! rolleyes.gif

Απεναντι σε ενα απο τα φαβορι ακομα και για μεταλλιο στο Ευρωπαικο προδοθηκαμε απ την κουραση και την αστοχια και σε συνδυασμο με την υπεροπλια των Γαλλιδων μεσα στο καλαθι το αποτελεσμα ηρθε φυσιολογικα. Ελπιζω σημερα τα κοριτσια να βρουν ρυθμο και να εχουν καλυτερο αποτελεσμα. Οι διαφορες σε τετοια παιχνιδια δεν εχουν καμια σημασια. Σημασια εχει να δεσει η ομαδα μιας και η Βλαχου θελει χρονο για να βρει τη θεση της στην ομαδα. Και μην ξεχναμε λςιπςι η Εβινα. blove.gif
trefoil 13
QUOTE(magickaminia @ May 23 2009, 13:55 ) *
Απεναντι σε ενα απο τα φαβορι ακομα και για μεταλλιο στο Ευρωπαικο προδοθηκαμε απ την κουραση και την αστοχια και σε συνδυασμο με την υπεροπλια των Γαλλιδων μεσα στο καλαθι το αποτελεσμα ηρθε φυσιολογικα. Ελπιζω σημερα τα κοριτσια να βρουν ρυθμο και να εχουν καλυτερο αποτελεσμα. Οι διαφορες σε τετοια παιχνιδια δεν εχουν καμια σημασια. Σημασια εχει να δεσει η ομαδα μιας και η Βλαχου θελει χρονο για να βρει τη θεση της στην ομαδα. Και μην ξεχναμε λςιπςι η Εβινα. blove.gif

Παρά το τελικό σκορ σήμερα (62-52) μάλλον χειρότερα πρέπει να ήταν τα πράγματα με αρχικό σερό 18-0 για τις Γαλλίδες οι οποίες προηγήθηκαν και με 30 πόντους στο ημίχρονο και προς το τέλος της τρίτης περιόδου. Με τους Γάλλους να σχολιάζουν ότι παίζανε χωρίς αντίσταση και αδυνατούν να εκτιμήσουν έτσι και την κατάσταση της δικής τους ομάδας.

Και εντάξει, η Μάλτση είναι μεγάλη απώλεια σε αυτά τα φιλικά αλλά και όταν έρθει τι θα κάνει;; Θαύματα;;

Υ/Γ Η Βλάχου δηλαδή θα παίζει κιόλας..;; rolleyes.gif
doritos
Γυναικών: Αντίο με ήττα
Μπορεί να παρουσίασε ένα σαφώς καλύτερο πρόσωπο, αλλά η εθνική γυναικών δεν απέφυγε την τρίτη ήττα επί γαλλικού εδάφους. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα σε αγώνα στο πλαίσιο της προετοιμασίας του ενόψει του Ευρωμπάσκετ της Λετονίας, έχασε από τη Γαλλία με 54-50 στην πόλη Λιόν και ολοκλήρωσε έτσι τη σειρά των φιλικών αγώνων με τις τρικολόρ.

Δεκάλεπτα: 16-16, 31-33, 38-42, 54-50

Γαλλία (Βινσέντ): Γιακουμπού 6, Μελέν 5(1), Μιγέμ 6, Ντουμέρκ 3(1), Ντικμπέ 2, Γκομίς 6(1), Γκοντίν 8, Ν Ντόγκουέ 6, Λαρντί 5, Κραφτσίκ 4, Λεπρόν 3.

Ελλάδα (Μίσσας): Καλέντζου 10, Σπαθάρου, Δημητράκου 7(1), Χατζηνικολάου 2, Καλτσίδου 18(3), Παπαμιχαήλ 10, Λύμουρα, Σωτηρίου 3(1), Κοσμά, Σταμάτη, Βλάχου.

Απο basket.gr

Όποιος ενδιαφέρεται για τα στατιστικά των αγώνων,voila!
http://www.basketfrance.com/_fbs/0809/pdf/EDF_1.pdf
http://www.basketfrance.com/_fbs/0809/pdf/EDF_2.pdf
http://www.basketfrance.com/_fbs/0809/pdf/EDF_3.pdf

rolleyes.gif
magickaminia
QUOTE(doritos @ May 24 2009, 23:35 ) *
Γυναικών: Αντίο με ήττα
Μπορεί να παρουσίασε ένα σαφώς καλύτερο πρόσωπο, αλλά η εθνική γυναικών δεν απέφυγε την τρίτη ήττα επί γαλλικού εδάφους. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα σε αγώνα στο πλαίσιο της προετοιμασίας του ενόψει του Ευρωμπάσκετ της Λετονίας, έχασε από τη Γαλλία με 54-50 στην πόλη Λιόν και ολοκλήρωσε έτσι τη σειρά των φιλικών αγώνων με τις τρικολόρ.

Δεκάλεπτα: 16-16, 31-33, 38-42, 54-50

Γαλλία (Βινσέντ): Γιακουμπού 6, Μελέν 5(1), Μιγέμ 6, Ντουμέρκ 3(1), Ντικμπέ 2, Γκομίς 6(1), Γκοντίν 8, Ν Ντόγκουέ 6, Λαρντί 5, Κραφτσίκ 4, Λεπρόν 3.

Ελλάδα (Μίσσας): Καλέντζου 10, Σπαθάρου, Δημητράκου 7(1), Χατζηνικολάου 2, Καλτσίδου 18(3), Παπαμιχαήλ 10, Λύμουρα, Σωτηρίου 3(1), Κοσμά, Σταμάτη, Βλάχου.

Απο basket.gr

Όποιος ενδιαφέρεται για τα στατιστικά των αγώνων,voila!
http://www.basketfrance.com/_fbs/0809/pdf/EDF_1.pdf
http://www.basketfrance.com/_fbs/0809/pdf/EDF_2.pdf
http://www.basketfrance.com/_fbs/0809/pdf/EDF_3.pdf

rolleyes.gif

Τα τεστ της Εθνικης νομιζω οτι εκαναν καλο στα κοριτσια. Αυτο που θα ηθελα μονο να αναφερω ειμαι μια ρηση του Μπανε Πρελεβιτς. Ειχε πει οτι ο μεγαλος σουτερ πρεπει ακομη και στην κακη του μερα να συνεχιζει να σουταρει, αλλα οταν δει οτι δεν μπαινουν τα σουτ πρεπει να αναζητησει αλλες λυσεις για να μπει η μπαλα στο πλεκτο. Δεν ξερω αν η Στ.Καλτσιδου ειχε αυτο το ρολο στην ομαδα αλλα το να βγαινεις πρωτη σκορερ της ομαδας και να εισαι με αρνητικο προσημο στην οικονομια της ομαδας δεν νομιζω οτι προσφερεις στο συνολο. Ειδικα οταν καθε χαμενο σουτ σου προσθετει ενα κερδισμενο ριμπαουντ και μια νεα επιθεση στον αντιπαλο. Ελπιζω με την παρουσια της Εβινας στο παιχνιδι να βελτιωσει και η Καλτσιδου τα ποσοστα της. Καλη συνεχεια στα κοριτσια στην προσπαθεια τους. blove.gif
magickaminia
QUOTE(magickaminia @ May 25 2009, 16:24 ) *
Τα τεστ της Εθνικης νομιζω οτι εκαναν καλο στα κοριτσια. Αυτο που θα ηθελα μονο να αναφερω ειμαι μια ρηση του Μπανε Πρελεβιτς. Ειχε πει οτι ο μεγαλος σουτερ πρεπει ακομη και στην κακη του μερα να συνεχιζει να σουταρει, αλλα οταν δει οτι δεν μπαινουν τα σουτ πρεπει να αναζητησει αλλες λυσεις για να μπει η μπαλα στο πλεκτο. Δεν ξερω αν η Στ.Καλτσιδου ειχε αυτο το ρολο στην ομαδα αλλα το να βγαινεις πρωτη σκορερ της ομαδας και να εισαι με αρνητικο προσημο στην οικονομια της ομαδας δεν νομιζω οτι προσφερεις στο συνολο. Ειδικα οταν καθε χαμενο σουτ σου προσθετει ενα κερδισμενο ριμπαουντ και μια νεα επιθεση στον αντιπαλο. Ελπιζω με την παρουσια της Εβινας στο παιχνιδι να βελτιωσει και η Καλτσιδου τα ποσοστα της. Καλη συνεχεια στα κοριτσια στην προσπαθεια τους. blove.gif

Να λοιπον που με καθυστερηση καποιων ετων πηραμε ατυπη ρεβανς για την ηττα στο Κιετι. Με την παρουσια της Εβινας ολα τα κοριτσια ανεβασαν ενα κλικ το ρυθμο τους και ηρθε η νικη με 64-60. Μπραβο στα κοριτσια ,καλη συνεχεια και περαστικα σε Καλτσιδου και Δημητρακου που ταλαιπωρουνται απο μικροτραυματισμους. Μπορει να μην ειμαστε ψηλοι αλλα υπαρχει ταχυτητα ,διαθεση γιααμυνα ,καλο κοουτσαρισμα και η Ελληνικη ψυχη των κοριτσιων. blove.gif
chrisafr9

Γυναικών: Νίκη επί της Σερβίας

Άλλη μια νίκη επί ιταλικού εδάφους σημείωσε η εθνική ομάδα των γυναικών. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε σε φιλικό παιχνίδι που έγινε στην πόλη Πόρτο Σαν Τζόρτζιο στην παράταση με 76-72 (κ.α.66-66) της Σερβίας μετά από ένα συγκλονιστικό αγώνα έχοντας για κορυφαία την Εβίνα Μάλτση που σημείωσε 34 πόντους με έξι τρίποντα. Για την εθνική δεν αγωνίστηκαν η Στέλλα Καλτσίδου και η Ολγα Χατζηνικολάου που αντιμετωπίζουν κάποια μικροπροβλήματα τραυματισμών. Από το απόγευμα εξάλλου βρίσκεται στην Ιταλία η Μαρία Ζυκιρίδου, η οποία τέθηκε στη διάθεση του Κώστα Μίσσα.

Δεκάλεπτα: 18-10, 33-24, 52-44, 66-66, 76-72

Ελλάδα (Μίσσας): Καλέντζου 4, Σπαθάρου, Δημητράκου 13(1), Μάλτση 34(6), Παπαμιχαήλ 2, Λύμουρα 7(1), Σωτηρίου 10(2), Κοσμά, Σταμάτη 3(1), Βλάχου 3.

* Αύριο Πέμπτη στις 6.30μ.μ. (ώρα Ελλάδας) η εθνική αντιμετωπίσει εκ νέου τη Σερβία.

basket.gr

magickaminia
QUOTE(chrisafr9 @ May 28 2009, 10:27 ) *
Γυναικών: Νίκη επί της Σερβίας

Άλλη μια νίκη επί ιταλικού εδάφους σημείωσε η εθνική ομάδα των γυναικών. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε σε φιλικό παιχνίδι που έγινε στην πόλη Πόρτο Σαν Τζόρτζιο στην παράταση με 76-72 (κ.α.66-66) της Σερβίας μετά από ένα συγκλονιστικό αγώνα έχοντας για κορυφαία την Εβίνα Μάλτση που σημείωσε 34 πόντους με έξι τρίποντα. Για την εθνική δεν αγωνίστηκαν η Στέλλα Καλτσίδου και η Ολγα Χατζηνικολάου που αντιμετωπίζουν κάποια μικροπροβλήματα τραυματισμών. Από το απόγευμα εξάλλου βρίσκεται στην Ιταλία η Μαρία Ζυκιρίδου, η οποία τέθηκε στη διάθεση του Κώστα Μίσσα.

Δεκάλεπτα: 18-10, 33-24, 52-44, 66-66, 76-72

Ελλάδα (Μίσσας): Καλέντζου 4, Σπαθάρου, Δημητράκου 13(1), Μάλτση 34(6), Παπαμιχαήλ 2, Λύμουρα 7(1), Σωτηρίου 10(2), Κοσμά, Σταμάτη 3(1), Βλάχου 3.

* Αύριο Πέμπτη στις 6.30μ.μ. (ώρα Ελλάδας) η εθνική αντιμετωπίσει εκ νέου τη Σερβία.

basket.gr

Αυτη νικη επι της Σερβιας ειναι πολυ σημαντικη. Πρωτον γιατι η ομαδα δεν παρατησε το παιχνιδι και εδειξε πνευμα νικητη. Δευτερον γιατι επιτελους μπηκαν τα σουτ 3 ποντων απεναντι σε μια ομαδα που απο υψος μας απαγορευε το ιν σαιντ γκειμ. Ελπιζω και σημερα να φτασουμε σε νικη κοντρα στη Σερβια αν και σημερα ο αντιπαλος θα ειναι πιο διαβασμενος.Καλη επιτυχια στα κοριτσια. blove.gif
sch
Ήττα από τη Σερβία
Δεν τα κατάφερε απόψε η εθνική γυναικών στο δεύτερο αγώνα της κόντρα στη Σερβία στην πρεμιέρα αυτή τη φορά, του τουρνουά που ξεκίνησε στην πόλη Πόρτο Σαν Τζόρτζιο της Ιταλίας. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ηττήθηκε με 90-64 έχοντας προβλήματα στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Δεκάλεπτα: 18-23, 34-44, 52-65, 64-90

Ελλάδα (Μίσσας): Καλέντζου 6(1), Σπαθάρου, Δημητράκου 3, Χατζηνικολάου 2, Καλτσίδου 17(3), Μάλτση 20(3), Παπαμιχαήλ 4, Λύμουρα 2, Σωτηρίου 6, Ζυκιρίδου, Σταμάτη 2 Βλάχου 2.

* Αύριο Παρασκευή στις 6.30μ.μ. η εθνική θα αντιμετωπίσει την Κροατία και στις 9μ.μ. η Ιταλία τη Σερβία.
doritos
Νίκη με Κροατία με κορυφαία την Καλτσίδου
Written by Barbara Liakou
Friday, 29 May 2009 22:42

Κέρδισε η Εθνική γυναικών σήμερα την Κροατία με σκορ 58-64 στη δεύτερη μέρα του τουρνουά που γίνεται στο Πόρτο Σαν Τζόρτζιο της Ιταλίας. Κορυφαία για την ομάδα του Κώστα Μίσσα η Στέλλα Καλτσίδου που πέτυχε 22 πόντους με 5 τρίποντα. Η αυλαία του τουρνουά πέφτει αύριο με την εθνική να αντιμετωπίζει στις 9.30 μ.μ. (ώρα Ελλάδας) την οικοδέσποινα Ιταλία. Το ματς θα μεταδοθεί ζωντανά από το ιταλικό ψηφιακό κανάλι Rai Sport Piu. Στο άλλο ματς θα αναμετρηθούν στις 6 μ.μ. η Σερβία με την Κροατία.

Δεκάλεπτα: 13-17, 23-35, 42-45, 58-64
Ελλάδα (Μίσσας): Καλέντζου 4, Δημητράκου 6, Χατζηνικολάου, Καλτσίδου 22(5), Μάλτση 8(1), Παπαμιχαήλ 7, Λύμουρα 5(1), Σωτηρίου 4, Κοσμά, Βλάχου 8.

Απο weplayball.gr
sch
Αντίο με νίκη επί της Ιταλίας
Νικηφόρα αποχαιρέτησε το τουρνουά στο Πόρτο Σαν Τζόρτζιο η εθνική γυναικών. Μετά από μια πολύ καλή εμφάνιση επικράτησε της οικοδέσποινας Ιταλίας με 67-63 και έδειξε ότι βρίσκεται σε καλό δρόμο ενόψει των υποχρεώσεών της στο Ευρωμπάσκετ της Λετονίας.

Δεκάλεπτα: 15-10, 24-29, 46-49, 63-67

Ελλάδα (Μίσσας): Καλέντζου 5(1),Δημητράκου 3(1), Χατζηνικολάου 3, Καλτσίδου 20(2), Μάλτση 24(3), Παπαμιχαήλ 3, Λύμουρα, Σωτηρίου 4, Κοσμά 2, Βλάχου 3.

* Στο άλλο ματς η Σερβία κέρδισε με 60-54 την Κροατία και έτσι η εθνική γυναικών κατέλαβε την τρίτη θέση στο τουρνουά.

basket4
Αναχωρούν οι γυναίκες

Της Αθηνάς Πατρινού
03/06/2009 (16:42)

Sample ImageΑύριο αναχωρεί η Εθνική γυναικών για τη Λετονία, όπου θα πάρει μέρος στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα το οποίο θα διεξαχθεί από τις 7-20 Ιουνίου στη Ρίγα. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα συμμετέχει στο Β' όμιλο μαζί με την διοργανώτρια Λετονία, Πολωνία και Ουγγαρία.

Την αποστολή αποτελούν οι: Τούλα Καλέντζου, Ζωή Δημητράκου, Όλγα Χατζηνικολάου, Στέλλα Καλτσίδου, Εβίνα Μάλτση, Πελαγία Παπαμιχαήλ, Λολίτα Λύμουρα, Κατερίνα Σωτηρίου, Μαρία Ζυκιρίδου, Ευδοκία Σταμάτη, Φρόσω Βλάχου, Αφροδίτη Κοσμά.

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Κώστας Μίσσας μιλώντας για το στόχο της Εθνικής ανέφερε: "Στόχος μας είναι να περάσουμε στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Από τις τρεις ομάδες η Πολωνία και η Ουγγαρία είναι στα μέτρα μας, ενώ η Λετονία είναι είναι μια ομάδα με ταλέντο. Στη συνέχεια και εφόσον περάσουμε στην επόμενη φάση θα επαναπροσδιορίσουμε τους στόχους μας".

basketblog.gr
weplayball
Μείνετε κοντά στην προσπάθεια της Εθνικής μας ομάδας στο Ευρωμπάσκετ της Λετονίας!
Παρακολουθήστε live όλους τους αγώνες στο επίσημο site της FIBA TV
Διαβάστε πλήρη τεχνική ανάλυση των αγώνων από τον πιο πιστό φίλαθλο του γυναικείου μπάσκετ, τον Μιχάλη Κυριακάκη που θα βρίσκεται στη Λετονία
Επίσης αποκλειστικές συνεντεύξεις, παρελειπόμενα και φωτογραφίες από τη Λετονία
Όλα αυτά μόνο στο http://weplayball.gr/

GK_23
Το παιχνίδι της εθνικής με την Ουγγαρία live εδώ!
chrisafr9

Ελλαδα - Ουγγαρια ημ.34-12
center
Πολύ καλή η εθνική!!! 34-12 στο ημίχρονο!! μπράβο κορίτσια, συνεχίστε δυνατά!!
nikefalin
τελικό 59 - 43 , η καλή αρχή ήρθε !
weplayball
Ελλάδα-Ουγγαρία 59-43!!
Μπράβο στα κορίτσια!!
http://weplayball.gr/index.php?option=com_...9&Itemid=75
Tatubasketfan
Ήττα από την Πολωνία με δύο πόντους....τι να πω...αναρωτιέμαι τι έκανε ο κύριος Μίσσας στον πάγκο όσο οι διεθνείς μας σούταραν τα τρίποντα το ένα μετά το άλλο....
nikefalin
QUOTE(Tatubasketfan @ Jun 8 2009, 18:46 ) *
Ήττα από την Πολωνία με δύο πόντους....τι να πω...αναρωτιέμαι τι έκανε ο κύριος Μίσσας στον πάγκο όσο οι διεθνείς μας σούταραν τα τρίποντα το ένα μετά το άλλο....

62 - 60 ήττα με καλάθι στα 2", κρίμα !

Πάμε για τα υπόλοιπα τώρα με αντίπαλες τις διοργανώτριες!
basket4
Mε την πίκρα μείναμε.
δεν πειράζει όμως...!
μεγάλη η διαφορά των ριμπάουντ των 2 ομάδων!
έτσι κ αλλιώς πήγαμε εκεί ξέροντας οτι θα είμαστε λίγο πίσω σε αυτόν τον τομέα!

δεν πειράζει για τα κορίτσια...!ήταν άτυχες στα τελευταία δευτερόλεπτα!

για τον αγώνα δεν θα μιλήσω!

απλά μόνο να ξεχαστεί αυτο το παιχνίδι απο τις κοπέλες και να πάνε αύριο να πάρουν την νίκη!
μπορούν να νικήσουν αρκεί να το πιστέψουν,να μην απογοητευτούν και να μην κάνουν τα σημερινά λαθη!


στο άλλο παιχνίδι του ομίλου μας
στο ημίχρονο Ουγγαρία-Λετονία 24-40
PINELI
νικη της εθνικης επι της ουγγαριας....ολε,ολε,ολε,ολε!!!!!! καλη συνεχεια κοριτσια
basket4
τελικό

Ουγγαρία-Λετονία 59-76
bionikos
Να κάνω δύο ερωτήσεις;;;

1) Πόσες ομάδες προκρίνονται από κάθε όμιλο;
2) Τι χρειάζεται η εθνική για να προκριθεί σημερα; Με ήττα έχει ελπίδες;

Ευχαριστώ πολύ.
GK_23
QUOTE(bionikos @ Jun 9 2009, 18:28 ) *
Να κάνω δύο ερωτήσεις;;;

1) Πόσες ομάδες προκρίνονται από κάθε όμιλο;
2) Τι χρειάζεται η εθνική για να προκριθεί σημερα; Με ήττα έχει ελπίδες;

Ευχαριστώ πολύ.


Από κάθε όμιλο προκρίνονται οι 3 πρώτες ομάδες. Η εθνική και να χάσει σήμερα, που είναι το και πιθανότερο, θα προκριθεί. Όμως θα είναι τρίτη στον όμιλο και έτσι δε θα μεταφέρει καμία νίκη στην επόμενη φάση. Αν κερδίσει θα μεταφέρει μία νίκη στην επόμενη φάση. Η Λετονία είναι πάντως από τα φαβορί της διοργάνωσης και δύσκολα θα μπορέσουμε να τις κοντράρουμε σήμερα.
sporting b.c.
QUOTE(sixama23 @ Jun 9 2009, 17:50 ) *
Από κάθε όμιλο προκρίνονται οι 3 πρώτες ομάδες. Η εθνική και να χάσει σήμερα, που είναι το και πιθανότερο, θα προκριθεί. Όμως θα είναι τρίτη στον όμιλο και έτσι δε θα μεταφέρει καμία νίκη στην επόμενη φάση. Αν κερδίσει θα μεταφέρει μία νίκη στην επόμενη φάση. Η Λετονία είναι πάντως από τα φαβορί της διοργάνωσης και δύσκολα θα μπορέσουμε να τις κοντράρουμε σήμερα.


επιβεβαιωνεσαι χανουμε 23-37 αρχες του 3ου δεκαλεπτου
3 λεπτα πριν τελειωσει το 3ο δεκ μειωσαμε στους 9
sporting b.c.
41-43 μειωσαμε στους 2 αρχη του 4ου
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.