Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΘΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30
assistwoman
QUOTE(chrisafr9 @ Jul 1 2008, 07:42 ) *
Καλησπέρα!Νομίζω οτι για τη Κωστάκη κάνεις κάποιο λάθος σχετικά με την Εθνική.Στο EuroBasket της Ιταλίας το 2007 ήταν η μοναδική παιχτρία της Εθνικής που έκανε αυτό ξέρει να κάνει και το κάνει πάρα πολύ κάλα μάλιστα!!Άσχετα με το χαρακτηρα της!

Εχεις απολυτο δικιο!
Στο EuroBasket της Ιταλίας το 2007 ήταν η μοναδική παιχτρία της Εθνικής που έκανε αυτό που ξέρει να κάνει και το έκανε πάρα πολύ κάλα μάλιστα: Δηλαδη να κανει μια ολοκληρη ομαδα ΑΝΩ ΚΑΤΩ!
Μέχρι και το προπονητικό τιμ χωρισε! Σε ομάδα σκακι να ήταν, πάλι θα έβρισκε λόγο να τα διαλύσει ΟΛΑ!
ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ ΜΙΣΣΑ!!!
chrisafr9
QUOTE(assistwoman @ Jul 1 2008, 21:46 ) *
Εχεις απολυτο δικιο!
Στο EuroBasket της Ιταλίας το 2007 ήταν η μοναδική παιχτρία της Εθνικής που έκανε αυτό που ξέρει να κάνει και το έκανε πάρα πολύ κάλα μάλιστα: Δηλαδη να κανει μια ολοκληρη ομαδα ΑΝΩ ΚΑΤΩ!
Μέχρι και το προπονητικό τιμ χωρισε! Σε ομάδα σκακι να ήταν, πάλι θα έβρισκε λόγο να τα διαλύσει ΟΛΑ!
ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ ΜΙΣΣΑ!!!



Σίγουρα ο χαρακτήρας της δημιουργεί προβλήματα είτε σε συλλογικό ή Εθνικό επίπεδο αλλά κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει τη μπασκετική της αξία!Όλοι θα ήθελαν μια τέτοια μπασκετικής αξίας παίχτρια!Όσο για το EuroBasket καμία δεν είχε αποδόση το αναμενόμενο, ούτε Καλτσιδου,Μάλτση,Καλέτζου κτλ η μόνη που ήταν πολύ καλή ήταν η Κωστάκη!!!
snake
QUOTE(chrisafr9 @ Jul 1 2008, 21:13 ) *
Σίγουρα ο χαρακτήρας της δημιουργεί προβλήματα είτε σε συλλογικό ή Εθνικό επίπεδο αλλά κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει τη μπασκετική της αξία!Όλοι θα ήθελαν μια τέτοια μπασκετικής αξίας παίχτρια!Όσο για το EuroBasket καμία δεν είχε αποδόση το αναμενόμενο, ούτε Καλτσιδου,Μάλτση,Καλέτζου κτλ η μόνη που ήταν πολύ καλή ήταν η Κωστάκη!!!

Για να είσαι σπουδαίος αθλητής πρέπει να είσαι και σπουδαίος άνθρωπος!!!Ένας έξυπνος και καλός παίχτης μπορεί να γίνεται καλύτερος μόνο αν ενταχθεί στο σύνολο!Ένα και δύο μεγάλα ΕΓΩ μπορούν να βοηθήσουν μια ομάδα να γίνει μεγάλη ομάδα,αλλά μπορούν να την καταστρέψουν!!!Το θέμα είναι να δυναμώσουμε το "ΕΜΕΙΣ" για να έρθουν οι επιτυχίες!!!!!!!!!!
womanplayer
QUOTE(chrisafr9 @ Jul 1 2008, 22:13 ) *
Σίγουρα ο χαρακτήρας της δημιουργεί προβλήματα είτε σε συλλογικό ή Εθνικό επίπεδο αλλά κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει τη μπασκετική της αξία!Όλοι θα ήθελαν μια τέτοια μπασκετικής αξίας παίχτρια!Όσο για το EuroBasket καμία δεν είχε αποδόση το αναμενόμενο, ούτε Καλτσιδου,Μάλτση,Καλέτζου κτλ η μόνη που ήταν πολύ καλή ήταν η Κωστάκη!!!


ησουν μεσα στην ομαδα και ξερεις??? καλυτερα ας το αφησουμε αυτο το θεμα γιατι πλεον εκλεισε η εθνικη περισυ δεν πηγε καλα , ισως να μην ειχε και την απαραιτητη τυχη τελοσπαντων καλυτερα να ασχοληθουμε ολοι μας με την νεα προκληση που εχει η εθνικη να προκριθει για 5 συνεχη φορα στο πανευρωπαικο( δεν ειναι και λιγο)
2001 Γαλλια.2003 Ελλαδα, 2005 Τουρκια , 2007 ΙΤαλια γιατι οχι και το 2009 Λεττονια!!!
snake
QUOTE(womanplayer @ Jul 1 2008, 23:12 ) *
ησουν μεσα στην ομαδα και ξερεις??? καλυτερα ας το αφησουμε αυτο το θεμα γιατι πλεον εκλεισε η εθνικη περισυ δεν πηγε καλα , ισως να μην ειχε και την απαραιτητη τυχη τελοσπαντων καλυτερα να ασχοληθουμε ολοι μας με την νεα προκληση που εχει η εθνικη να προκριθει για 5 συνεχη φορα στο πανευρωπαικο( δεν ειναι και λιγο)
2001 Γαλλια.2003 Ελλαδα, 2005 Τουρκια , 2007 ΙΤαλια γιατι οχι και το 2009 Λεττονια!!!

Δεν βρίσκω τον λόγο να καθόμουνα να έγραφα,αν δεν γνώριζα!!Πιστεύω πως τελικά η συνεχής κριτική καταστρέφει την επικοινωνία μεταξύ των ανθρώπων και καταντάει κουραστικό!!!!Και επειδή το φόρουμ είναι καθαρά επικοινωνιακό γιαυτό το λόγο σας εύχομαι καλό καλοκαίρι!!!!!!!!!!!
Live strong
QUOTE(assistwoman @ Jul 1 2008, 21:46 ) *
Εχεις απολυτο δικιο!
Στο EuroBasket της Ιταλίας το 2007 ήταν η μοναδική παιχτρία της Εθνικής που έκανε αυτό που ξέρει να κάνει και το έκανε πάρα πολύ κάλα μάλιστα: Δηλαδη να κανει μια ολοκληρη ομαδα ΑΝΩ ΚΑΤΩ!


Όπως δηλαδή γίνονται άνω κάτω και τα μαλλιά όταν τους κολλάνε τσίχλες;;;;....... rolleyes.gif rolleyes.gif smiley.gif smiley.gif
tsops
QUOTE(snake @ Jul 1 2008, 03:22 ) *
...γιατί μιλάμε για ανύρπακτο προπονητή!!!Σκέφτομαι και γελάω μόνο και μόνο πως προπονητής του ΠΑΟ είναι ο κεραμιδάς!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 68.gif 68.gif 68.gif shot.gif shot.gif shot.gif shot.gif w00t.gif w00t.gif w00t.gif w00t.gif 19.gif 19.gif 19.gif 19.gif 19.gif


Δυστυχώς snake, λυπάμαι αλλά έχεις ένα φάουλ για τον παραπάνω χαρακτηρισμό. Θα σε παρακαλέσω (και αυτό είναι τελική προειδοποίηση) να καταθέτεις την άποψή σου χωρίς τέτοιους χαρακτηρισμούς και να διαβάσεις τον κανονισμό του φόρουμ. Ελπίζω να μην υπάρξει και επόμενη φορά wink.gif

QUOTE(snake @ Jul 2 2008, 00:48 ) *
Δεν βρίσκω τον λόγο να καθόμουνα να έγραφα,αν δεν γνώριζα!!Πιστεύω πως τελικά η συνεχής κριτική καταστρέφει την επικοινωνία μεταξύ των ανθρώπων και καταντάει κουραστικό!!!!Και επειδή το φόρουμ είναι καθαρά επικοινωνιακό γιαυτό το λόγο σας εύχομαι καλό καλοκαίρι!!!!!!!!!!!


Νομίζω ότι η womanplayer δεν απαντούσε σε σένα smile.gif
berry the truth
QUOTE(snake @ Jul 1 2008, 00:22 ) *
Θα σας λύσω εγώ την απορία σας γιατί δεν την κάλεσε,αν ισχύει βέβαια,γιατί εγώ δεν χαμπαριάζω να τα λέω έξω απο τα δόντια που μερικοί φοβούνται να μιλήσουνε και να πούνε την γνώμη τους ελεύθερα!!!Γιατί η Κωστάκη παιδιά έχει άγρια κόντρα με την Καλτσίδου σε σημείο που δεν μιλιούντε και σχεδόν με όλη την ομάδα.Επίσης με το χαρακτήρα της καμία απο τις κοπέλες δεν την γουστάρει γενικώς την Κωστάκη,επομένως αναμενώμενο να μην την καλέσει στην Εθνική ο Μίσσας!!! Την να την καλέσει άμα είναι να την κάνει κώλος την ομάδα!!!!!!Καταρχάς δεν θέλει καμία να είναι στο δωμάτιο μαζί της!!!Εκτός απο μια κοπέλα όλες οι άλλες την έχουνε κάνει πέρα.Είναι τυχαίο που καμιά ομάδα δεν μπήκε στον κόπο να την εντάξει στο υλικό της?Πήγε στον Κεραμιδά που θα τον κάνει ότι θέλει και εκεί την πέρνει να κάνει ότι γουστάρει γιατί μιλάμε για ανύρπακτο προπονητή!!!Σκέφτομαι και γελάω μόνο και μόνο πως προπονητής του ΠΑΟ είναι ο κεραμιδάς!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 68.gif 68.gif 68.gif shot.gif shot.gif shot.gif shot.gif w00t.gif w00t.gif w00t.gif w00t.gif 19.gif 19.gif 19.gif 19.gif 19.gif


Snake, πριν γελάσεις γα τον "ανύπαρκτο" Κεραμιδά, να σου θυμίσω απλά αν και σίγουρα δεν το ξέρεις για να τα λες αυτά, ότι ο Κεραμιδάς ήταν από τους πρώτους που δούλεψαν με την Κωστάκη και χρεώνεται σε μεγάλο βαθμό την καριέρα που έκανε μετά, όντας προπονητής της στα Εξάρχεια. Και ήταν ένας από τους βασικούς λόγους που επέστρεψε στην Ελλάδα.

Και για τα υπόλοιπα που λέτε περί Εθνικής ομάδας, καλύτερα σταματήστε τα γιατί μόνο κακό κάνετε. Δεν ξέρω και δεν με νοιάζει αν η Κωστάκη τα πάει καλά με την Καλτσίδου ή με τον Μίσσα ή αν μιλάει με τις υπόλοιπες. Εγώ ξέρω την αξία της και ότι είναι μια παίκτρια που μπορεί να ανεβάσει ένα επίπεδο μια ομάδα. Άλλωστε στην Εθνική πάνε οι καλύτερες για να παίξουν μπάσκετ και όχι για να κάνουν καλή παρέα. Δεν μπορείς να τα πηγαίνεις καλά με όλες. σίγουρα το κλίμα παίζει μεγάλο ρόλο αλλά για αυτό υπέυθυνος είναι ο προπονητής. Όποια δεν συμβιβάζεται με αυτό και βάζει την προσωπική της βολή πάνω απ' όλα, καλύτερα τα καλοκαίρια να κάνει διακοπές και να μην τρέχει στα βουνά με την Εθνική. Το γυναικείο μπάσκετ αυτή την στιγμή τις χρειάζεται όλες. Και την Κωστάκη, και την Μάλτση και την Καλέτζου και την Γκουζίνη και την Πρασσά και τη Λύμουρα κτλ. Οι ίδιες θα πρέπει να το καταλάβουν και να βάλουν λίγο από κάτω τις προσωπικές τους ματαιοδοξίες και ψευτοεγωϊσμούς. Για να πάψουμε να είμαστε ευχαριστημένοι με μια απλή πρόκριση σε τελική φάση Ευρωμπάσκετ και να διεκδικήσουμε κάτι καλύτερο.

Η εθνική είναι πάνω απ' όλα και είναι υποχρέωση όλων να την σεβαστούν και όχι να την βλέπουν σαν ευκαιρία να λύσουν τις μικροδιαφορές τους. Βοηθήστε όλοι προς αυτό για να βγούμε λίγο από τα σύνορα του μικρόκοσμου μας και να συζητάνε και στην Ευρώπη ονόματα όπως Καλτσίδου, Χατζηνικολάου, Παπαμιχαήλ και όποια άλλη...
womanplayer
QUOTE(tsops @ Jul 2 2008, 09:59 ) *
Δυστυχώς snake, λυπάμαι αλλά έχεις ένα φάουλ για τον παραπάνω χαρακτηρισμό. Θα σε παρακαλέσω (και αυτό είναι τελική προειδοποίηση) να καταθέτεις την άποψή σου χωρίς τέτοιους χαρακτηρισμούς και να διαβάσεις τον κανονισμό του φόρουμ. Ελπίζω να μην υπάρξει και επόμενη φορά wink.gif
Νομίζω ότι η womanplayer δεν απαντούσε σε σένα smile.gif


σωστα τσοπς δεν απαντουσα στον snake
chrisafr9
QUOTE(berry the truth @ Jul 2 2008, 11:03 ) *
Snake, πριν γελάσεις γα τον "ανύπαρκτο" Κεραμιδά, να σου θυμίσω απλά αν και σίγουρα δεν το ξέρεις για να τα λες αυτά, ότι ο Κεραμιδάς ήταν από τους πρώτους που δούλεψαν με την Κωστάκη και χρεώνεται σε μεγάλο βαθμό την καριέρα που έκανε μετά, όντας προπονητής της στα Εξάρχεια. Και ήταν ένας από τους βασικούς λόγους που επέστρεψε στην Ελλάδα.

Και για τα υπόλοιπα που λέτε περί Εθνικής ομάδας, καλύτερα σταματήστε τα γιατί μόνο κακό κάνετε. Δεν ξέρω και δεν με νοιάζει αν η Κωστάκη τα πάει καλά με την Καλτσίδου ή με τον Μίσσα ή αν μιλάει με τις υπόλοιπες. Εγώ ξέρω την αξία της και ότι είναι μια παίκτρια που μπορεί να ανεβάσει ένα επίπεδο μια ομάδα. Άλλωστε στην Εθνική πάνε οι καλύτερες για να παίξουν μπάσκετ και όχι για να κάνουν καλή παρέα. Δεν μπορείς να τα πηγαίνεις καλά με όλες. σίγουρα το κλίμα παίζει μεγάλο ρόλο αλλά για αυτό υπέυθυνος είναι ο προπονητής. Όποια δεν συμβιβάζεται με αυτό και βάζει την προσωπική της βολή πάνω απ' όλα, καλύτερα τα καλοκαίρια να κάνει διακοπές και να μην τρέχει στα βουνά με την Εθνική. Το γυναικείο μπάσκετ αυτή την στιγμή τις χρειάζεται όλες. Και την Κωστάκη, και την Μάλτση και την Καλέτζου και την Γκουζίνη και την Πρασσά και τη Λύμουρα κτλ. Οι ίδιες θα πρέπει να το καταλάβουν και να βάλουν λίγο από κάτω τις προσωπικές τους ματαιοδοξίες και ψευτοεγωϊσμούς. Για να πάψουμε να είμαστε ευχαριστημένοι με μια απλή πρόκριση σε τελική φάση Ευρωμπάσκετ και να διεκδικήσουμε κάτι καλύτερο.

Η εθνική είναι πάνω απ' όλα και είναι υποχρέωση όλων να την σεβαστούν και όχι να την βλέπουν σαν ευκαιρία να λύσουν τις μικροδιαφορές τους. Βοηθήστε όλοι προς αυτό για να βγούμε λίγο από τα σύνορα του μικρόκοσμου μας και να συζητάνε και στην Ευρώπη ονόματα όπως Καλτσίδου, Χατζηνικολάου, Παπαμιχαήλ και όποια άλλη...




41.gif 41.gif 41.gif
trefoil 13
QUOTE(Live strong @ Jul 2 2008, 09:47 ) *
Όπως δηλαδή γίνονται άνω κάτω και τα μαλλιά όταν τους κολλάνε τσίχλες;;;;....... rolleyes.gif rolleyes.gif smiley.gif smiley.gif

Απαπαπα! Απαράδεκτα πράγματα... 24.gif
Τι γεύση η τσίχλα;;
Live strong
QUOTE(trefoil 13 @ Jul 2 2008, 16:18 ) *
Απαπαπα! Απαράδεκτα πράγματα... 24.gif
Τι γεύση η τσίχλα;;


Ρώτα αυτη που τη μασούσε τι να σου πω.... blink.gif rolleyes.gif smiley.gif
trefoil 13
QUOTE(Live strong @ Jul 2 2008, 16:22 ) *
Ρώτα αυτη που τη μασούσε τι να σου πω.... blink.gif rolleyes.gif smiley.gif

Καλά...!


Όσο για τους αγώνες της εθνικής, φιλικοί κι επίσημοι προβλέπεται ότι θα γίνουν στην Αθήνα φέτος.
Tatubasketfan
QUOTE(trefoil 13 @ Jul 2 2008, 16:27 ) *
Όσο για τους αγώνες της εθνικής, φιλικοί κι επίσημοι προβλέπεται ότι θα γίνουν στην Αθήνα φέτος.


τώρα θα την πω τη κακία μου αλλά κρατιέμαι... blove.gif
trefoil 13
QUOTE(Tatubasketfan @ Jul 2 2008, 18:29 ) *
τώρα θα την πω τη κακία μου αλλά κρατιέμαι... blove.gif

Φαντάζομαι η κακία δεν θα είναι για την Αθήνα. angry_red.gif

Άλλωστε πρόκειται για αποφάσεις καθαρά της ομοσπονδίας λόγω και της έλλειψης προτάσεων από άλλες πόλεις για διεκδίκηση των αγώνων.
ptolemaidaras
QUOTE(trefoil 13 @ Jul 2 2008, 16:40 ) *
Φαντάζομαι η κακία δεν θα είναι για την Αθήνα. angry_red.gif

Άλλωστε πρόκειται για αποφάσεις καθαρά της ομοσπονδίας λόγω και της έλλειψης προτάσεων από άλλες πόλεις για διεκδίκηση των αγώνων.

Τι θελεις να πεις;;; Πως εμεις δεν εχουμε προτεινει 100 φορες να γινουν αγωνες στην Πτολεμαίδα;;;
Αλλα που να τρεχουμε τωρα στην Πτολεμαίδα, ασε που είναι και αυτή η καταραμένη η ΔΕΗ...
Ενω σε κανα νησάκι, κανενα Ρεθυμνο που εχει και καλο ρακι, καμια Αμαλιαδα που έχει και θαλασίτσα και φρέσκο ψαράκι...
ΠΛΑΚΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ;;;
Ψέματα λέω;
Angelo
QUOTE(ptolemaidaras @ Jul 3 2008, 00:48 ) *
Τι θελεις να πεις;;; Πως εμεις δεν εχουμε προτεινει 100 φορες να γινουν αγωνες στην Πτολεμαίδα;;;
Αλλα που να τρεχουμε τωρα στην Πτολεμαίδα, ασε που είναι και αυτή η καταραμένη η ΔΕΗ...
Ενω σε κανα νησάκι, κανενα Ρεθυμνο που εχει και καλο ρακι, καμια Αμαλιαδα που έχει και θαλασίτσα και φρέσκο ψαράκι...
ΠΛΑΚΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ;;;
Ψέματα λέω;

Γιατί δεν πήρατε το κορασίδων αγόρι μου να σου έλθω επίσκεψη όπως το 99 με νεάνιδες? Καλύτερα Δεη παρά Μετς με τους καύσωνες καλοκαιριάτικα. Σου είπα οτι τώρα στην εοκ σκοτώνονται για το αν πρέπει να γίνονται τα Πανελλήνια σε διαφορετικές ημερομηνίες ή όχι? Τουςέχουν πάρει χαμπάρι φαίνεται τους ψαροφάγους...
athina
μηπως μπορει να μου πει καποιος ποιες παιχτριες θα ειναι φετος στην εθνικη?
chrisafr9
QUOTE(ptolemaidaras @ Jul 1 2008, 21:27 ) *
Λαθος, παρασυρθηκα. Ο Μαυρος ερχεται τελικα στην θεση του Μαρα που ηταν γυμναστης και δεν μπορει να συνεχισει. Ο Δικαιουλακος παραμενει.
Για την Κωστακη ομως ισχυει.
Αν και συμφωνω σε αρκετα με τα παραπανω που γραφτηκαν για την Κωστακη, (αν και διαφωνω με το υφος που γραφτηκαν) κι επειδη ομως ημουν μαρτυρας στην Ιταλια και στην Σαμο, θα πω πως αν για καποιους λογους η Εθνικη δεν πηγε καλα στο περυσινο ευρωμπασκετ, Ο Μισσας σιγουρα καταλαβε τι εφταιγε και του δινω συγχαρητηρια γιατι μονο αυτος ειχε τα basketballs να την αποκλεισει. Προσωπικη μου αποψη παντα! κι επειδη ειμαι απο τους φαν της Εθνικης, αν ξαναβλεπα εκει την Κωστακη εγω προσωπικα δεν θα παρακολουθουσα την πορεια τους ουτε απο τις εφημεριδες!
Και φυσικα κανεις δεν ξεχασε το προπερσυνο που τους αφησε στα κρυα του λουτρου γιατι δεν επαιζε καλα.
Για τον Κεραμυδα δεν συνφωνω, νομιζω ειναι αδικο να λεγονται αυτα για εναν προπονητη που προσπαθει αξιοπρεπως για το καλο της ομαδας του. Στο τελος θα κριθει κι αυτος οπως ολοι!


Καλησπέρα!Νομίζω οτι έχει γίνει κάποιο λάθος.Βοηθός θα είναι ο Ανδρέας Μαύρος προπονητής της Εθνικής Παγκορασίδων, μικτής κοριτσιών Κυκλάδων, Α.Ο.Ερμούπολης Σύρου.
basket4
QUOTE(athina @ Jul 3 2008, 17:29 ) *
μηπως μπορει να μου πει καποιος ποιες παιχτριες θα ειναι φετος στην εθνικη?


ακομα η 12αδα δεν εχει βγει...


η εθνικη θα συμμετασχει σε ενα τουρνουα στην ιταλια στο Βοrmio στις 24-24-26/7

στις 13 και 15/8 θα δωσει 2 φιλικα στην αθηνα με το πανεπιστημιο του Pittsburgh

και στις 17-18/8 θα δωσει αλλα 2 φιλικα στην Σλοβενια με την εθνικη ομαδας της Σλοβενιας


ΕΠΙΣΗΜΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ

ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2009
Ημερομηνία: 13/8/08-13/9/08
Συμμετέχουν 19 Ομάδες χωρισμένες σε τέσσερεις(4)Ομίλους:
Α Όμιλος: Γερμανία, Ουκρανία, Λιθουανία, Ισραήλ, Μεγάλη Βρετανία.
Β Όμιλος: Τουρκία, Φινλανδία, Ιταλία, Πολωνία, Βοσνία Ερζεγοβίνη.
Γ Όμιλος: Ρουμανία, Σλοβακία, Γαλλία, Κροατία, Ουγγαρία.
Δ Όμιλος: Σερβία, Βουλγαρία, Βέλγιο, Ελλάδα.
Το πρόγραμμα των αγώνων της Εθνικής ομάδας Γυναικών είναι:
Α Γύρος
27/8/08 Πόλη:............ Σερβία - Ελλάδα
30/8/08 Πόλη:............ Ελλάδα - Βουλγαρία
03/9/08 Πόλη:............ Βέλγιο - Ελλάδα
Β Γύρος
06/9/08 Πόλη:............ Ελλάδα - Σερβία
10/9/08 Πόλη:............ Βουλγαρία - Ελλάδα
13/9/08 Πόλη:............ Ελλάδα - Βέλγιο
sia
Αναβλήθηκε τελικά η προετοιμασία της Εθνικής. Μετά μεγάλων ρεζιλικίων ακυρώσαμε και την συμμετοχή μας στο τουρνουά της Ιταλίας.
Δείτε τι έγραψε στο basketblog

"Ζήτημα υπερηφάνειας…
Του Κώστα Παπαπάνου
12/07/2008 (11:35)

Κάποτε ένας Αμερικανός "εγγαστρίμυθος", είχε πει πως "η σκληρή δουλειά δεν σκότωσε ποτέ κανέναν, αλλά γιατί να παίζουμε με την τύχη μας".
Η επιτυχία στη ζωή και στον αθλητισμό αποδεδειγμένα έρχεται με κόπους, θυσίες, με επιμονή, υπομονή και σίγουρα με σκληρή δουλειά. Ολοι επιδιώκουμε την επιτυχία. Μερικοί, το πράττουν με "οδηγό" τα παραπάνω στοιχεία, κάποιοί άλλοι με μη ενδεδειγμένους τρόπους. Αλλοι, βέβαια, απλώς αδιαφορούν. Και στη δική μας περίπτωση, όχι μόνο δεν επιζητούν την επιτυχία (είναι ηθική τους υποχρέωση), αλλά φαίνεται πως πορεύονται και με τη λογική του… "ωχαδεφλισμού".


Το συγκεκριμένο φαινόμενο, βέβαια, εκλείπει σε μεγάλο βαθμό σε σωματειακό επίπεδο. Πάντα στα πλαίσια του υγιούς σωματείου που λειτουργεί με την απαραίτητη ευρυθμία σε όλους τους τομείς. Ο λόγος; Γιατί εκεί υπάρχει ο λεγόμενος "ανασταλτικός παράγοντας" και επιβάλλονται κυρώσεις για λόγους συνετισμού. Οι οποίες, ακόμα και στα όρια του Ερασιτεχνισμού, άπαντες γνωρίζουμε με τι σχετίζονται. Στο αντιπροσωπευτικό σου συγκρότημα, ποιες μπορεί είναι οι κυρώσεις που θα πρέπει να σου επιβληθούν ώστε να σε συνετίσουν; Το πολύ, πολύ να σου στερήσουν το δικαίωμα να ξανα αγωνιστείς με το εθνόσημο στο στήθος.

Άλλωστε, κατά πως αποδεικνύεται, δεν "βαραίνει" και πολύ τους πρωταγωνιστές και συγκεκριμένα τις πρωταγωνίστριες ενδεχόμενη τέτοια κύρωση. Διότι προφανώς, δεν διακατέχονται από το συναίσθημα της υπερηφάνειας. Υπερηφάνεια: "Η συναίσθηση που έχει κάποιος για την ηθική του αξία και η πρόθεσή του να τη διαφυλάξει", όπως αναφέρουν ετυμολογικά τα λεξικά. Προφανώς, δεν μιλάμε για υπερηφάνεια, ούτε για συναίσθηση και φυσικά, για σεβασμό προς το πρόσωπο του προπονητή σου, που έχει γράψει τη δική του ιστορία στον χώρο.

Την προσεχή Τρίτη είχε προγραμματιστεί να ξεκινήσει η προετοιμασία της εθνικής ομάδας των γυναικών. Ο Κώστας Μίσσας, μαζί με τον στενό του συνεργάτη, Τζώρτζη Δικαιουλάκο ετοίμαζαν τις κλήσεις των διεθνών, με στόχο να συγκεντρώσουν κατ' επιλογή το πολύ 12 αθλήτριες και να μεταβούν στο Καρπενήσι. Λίγες ώρες αργότερα, δεν μπορούσαν να συγκεντρώσουν ούτε… 10άδα. Οι λόγοι; Πολλοί και διάφοροι ουδείς, όμως, θα πρέπει να αναλωθεί στην εύρεσή τους. Παρά μόνο στο γεγονός πως ο προπονητής της εθνικής Ελλάδας γυναικών, ακύρωσε την έναρξη της προετοιμασίας (την προγραμμάτισε για τις 22/07), διότι δεν κατάφερε να συμπληρώσει διψήφιο αριθμό αθλητριών!

"Αν δεν υπάρχει δεκτικότητα και θέληση, τότε υπάρχει πρόβλημα. Εγώ, φυσικά είχα και έχω καλή διάθεση, όμως, το συγκεκριμένο γεγονός μας προβληματίζει όλους", επεσήμανε ο Κώστας Μίσσας, στο Basketblog.gr. "Υπάρχει έλλειψη υλικού στην Ελλάδα, αυτό είναι δεδομένο. Και σίγουρα όταν δεν μπορείς να κάνεις σωστά τη δουλειά σου, όταν δεν μπορείς να συγκεντρώσεις τον κατάλληλο αριθμό αθλητριών για να ξεκινήσεις την προετοιμασία τότε το πρόβλημα διογκώνεται. Εγώ, έχω την καλή διάθεση και δεν πρόκειται να ασχοληθώ με τα προσωπικά των αθλητριών", κατέληξε ο κόουτς της εθνικής μας ομάδας, ο οποίος προφανώς δεν θέλησε να δώσει έκταση στο θέμα.

Αντί επιλόγου, σας παραθέτουμε τα λόγια του Γιάννη Καλαμπόκη, ο οποίος για πρώτη φορά στην καριέρα του κλήθηκε στην εθνική Ελλάδας στα 30 του χρόνια. Μία ημέρα αργότερα διατείνονταν: "Είχα ένα κρυφό, πόθο να το πω, επιθυμία να κληθώ, αλλά κανείς δεν μου είχε πει τίποτα οριστικό, μέχρι το τηλεφώνημα. Και τότε, τα συναισθήματα ήταν πολλά και έντονα. Χαρά, περηφάνια, τιμή… Όλα μαζί".
womanplayer
QUOTE(sia @ Jul 12 2008, 12:41 ) *
Αντί επιλόγου, σας παραθέτουμε τα λόγια του Γιάννη Καλαμπόκη, ο οποίος για πρώτη φορά στην καριέρα του κλήθηκε στην εθνική Ελλάδας στα 30 του χρόνια. Μία ημέρα αργότερα διατείνονταν: "Είχα ένα κρυφό, πόθο να το πω, επιθυμία να κληθώ, αλλά κανείς δεν μου είχε πει τίποτα οριστικό, μέχρι το τηλεφώνημα. Και τότε, τα συναισθήματα ήταν πολλά και έντονα. Χαρά, περηφάνια, τιμή… Όλα μαζί".


ενταξει αμεσως να ριξει την μπηχτη οποιος το εγραψε ... καλα μην συγκρινουμε αντρικο με γυναικειο ... αφηστε το παιζονται πολλα αλλα μην τρελαθουμε κιολας
kopa5
QUOTE(womanplayer @ Jul 12 2008, 14:05 ) *
ενταξει αμεσως να ριξει την μπηχτη οποιος το εγραψε ... καλα μην συγκρινουμε αντρικο με γυναικειο ... αφηστε το παιζονται πολλα αλλα μην τρελαθουμε κιολας

Μια ζωή στο γυναικείο "παίζονται πολλά" αλλά κανείς δεν έχει τα "γκατς" να τα βγάλει στη φόρα! 68.gif
Όλοι υποτίθεται ξέρουν τι συμβαίνει και όλοι "δεν μιλάνε"! 68.gif
Να σας πω γιατί δεν μιλάνε; Γιατί δεν έχουν τι να πουν! Αφού οτι πουν θα πρέπει να το κάνουν πρώτα οι ίδιοι και δεν τους συμφέρει... 68.gif
Και φυσικά η γνωστή δικαιολογία όταν τα πράγματα σφίγγουν: "μην συγκρινουμε αντρικο με γυναικειο"

Δεν ντρεπόμαστε λιγάκι λέω εγώ... sad.gif
ptolemaidaras
QUOTE(womanplayer @ Jul 12 2008, 12:05 ) *
ενταξει αμεσως να ριξει την μπηχτη οποιος το εγραψε ... καλα μην συγκρινουμε αντρικο με γυναικειο ... αφηστε το παιζονται πολλα αλλα μην τρελαθουμε κιολας

Ποια μπηχτή;;; Εγω δεν βλεπω καμια μπηχτή!
Εγω βλέπω μονο ΝΤΡΟΠΗ!!!
sia
Σωστά, είναι δυνατόν κάποιοι να έχουν την απαίτηση να χάσουν οι κοπέλες τις καλοκαιρινές τους διακοπές;
Δεν φτάνει που θα χάσουν τον μισό Αυγουστο, να χάσουν και τον μισό Ιούλιο;
Όλα δικά τους τα θέλουν. (Η ειρωνεία είναι η κατάληξη της αγανάκτησης)
Tatubasketfan
QUOTE(womanplayer @ Jul 12 2008, 14:05 ) *
ενταξει αμεσως να ριξει την μπηχτη οποιος το εγραψε ... καλα μην συγκρινουμε αντρικο με γυναικειο ... αφηστε το παιζονται πολλα αλλα μην τρελαθουμε κιολας


όχι εγώ παιδιά συμφωνώ με womanplayer...τι καταλαβαίνει δηλαδή ο αρθρογράφος με το να βάζει τα λόγια του Καλαμπόκη;ας υπήρχε η ίδια κατάσταση και στο αντρικό και θα σας έλεγα εγώ τι θα έλεγε και πως θα πήγαινε ο Καλαμπόκης. Αν έρθει ποτέ διάκριση για την εθνική γυναικών μετά όχι 12 αλλά 112 θα παρακαλάνε να παίξουνε στην εθνική...Και δυστυχώς άλλο είδος οι γυναίκες και άλλο οι άντρες και αυτό φαίνεται έντονα μέσα στις ομάδες.
ptolemaidaras
QUOTE(Tatubasketfan @ Jul 12 2008, 14:43 ) *
όχι εγώ παιδιά συμφωνώ με womanplayer...τι καταλαβαίνει δηλαδή ο αρθρογράφος με το να βάζει τα λόγια του Καλαμπόκη;ας υπήρχε η ίδια κατάσταση και στο αντρικό και θα σας έλεγα εγώ τι θα έλεγε και πως θα πήγαινε ο Καλαμπόκης. Αν έρθει ποτέ διάκριση για την εθνική γυναικών μετά όχι 12 αλλά 112 θα παρακαλάνε να παίξουνε στην εθνική...Και δυστυχώς άλλο είδος οι γυναίκες και άλλο οι άντρες και αυτό φαίνεται έντονα μέσα στις ομάδες.

Ειλικρινα δεν καταλαβαίνω τίποτα απο αυτά που λέτε womanplayer + tatubasketfan. Δεν την καταλαβαίνω αυτη τη νοοτροπία αν και προσπαθώ, πίστεψε με. Δηλαδή οι Μάλτση Χατζηνικολαου Κατσιδου Κοσμα και άλλες να σκιστούν να προκριθει η ομαδα στο Ευρωμπασκετ, και μολις δουνε οι υπόλοιπες πιθανότητες διάκρισης να τρέξουν σαν τα κοράκια να τους παρουν την θέση; Αν ρωτήσετε καποιους ανθρώπους που ξέρουν, τις τελευταίες μέρες ο Μίσας έχει φάει "χυλόπιττα" για την εθνική απο 15 ΄"μπασκετμπολιστριες". Δεν μπορουσε η μια καλουσε την άλλην, δεν μποροσε η άλλη καλούσε την παράλλη, κόντεψε να καλέσει ολη την Α1, μα τι λετε τωρα;;;
Τελικά όλες παράπονα έχετε και όλες "ωχ αδερφε μη μας κουραζεις" είστε!
Εγώ σέβομαι την άποψή σας αλλά θεωρώ ντροπή αυτη την νοοτροπία που έχουν για την Εθνική ομάδα μερικές. Θα ήθελα πάρα πολύ να βγει η ομοσπονδία και να ανακοινώσει τα ονόματα αυτων που αρνήθηκαν να πάνε στην Εθνική.
womanplayer
QUOTE(ptolemaidaras @ Jul 12 2008, 16:55 ) *
Ειλικρινα δεν καταλαβαίνω τίποτα απο αυτά που λέτε womanplayer + tatubasketfan. Δεν την καταλαβαίνω αυτη τη νοοτροπία αν και προσπαθώ, πίστεψε με. Δηλαδή οι Μάλτση Χατζηνικολαου Κατσιδου Κοσμα και άλλες να σκιστούν να προκριθει η ομαδα στο Ευρωμπασκετ, και μολις δουνε οι υπόλοιπες πιθανότητες διάκρισης να τρέξουν σαν τα κοράκια να τους παρουν την θέση; Αν ρωτήσετε καποιους ανθρώπους που ξέρουν, τις τελευταίες μέρες ο Μίσας έχει φάει "χυλόπιττα" για την εθνική απο 15 ΄"μπασκετμπολιστριες". Δεν μπορουσε η μια καλουσε την άλλην, δεν μποροσε η άλλη καλούσε την παράλλη, κόντεψε να καλέσει ολη την Α1, μα τι λετε τωρα;;;
Τελικά όλες παράπονα έχετε και όλες "ωχ αδερφε μη μας κουραζεις" είστε!
Εγώ σέβομαι την άποψή σας αλλά θεωρώ ντροπή αυτη την νοοτροπία που έχουν για την Εθνική ομάδα μερικές. Θα ήθελα πάρα πολύ να βγει η ομοσπονδία και να ανακοινώσει τα ονόματα αυτων που αρνήθηκαν να πάνε στην Εθνική.


Λοιπον καταρχην εγω δεν σχολιασα την αρνηση και γενικα την ολη κατασταση , αλλα σχολιασα την συγκεκριμενη μπηχτη διοτι αμεσως μολις εγινε κατι κακο να μας συγκρινουν με το αντρικο , ναι αλλα οι αντρες θα τα παρουν τα λεφτα τους < και ποσα λεφτα περνουν > ασε που ανεβαινει το κασε τους ενω οι γυναικες ... ενταξει οι αντρες εχουν κανει διακρισεις συμφωνω αλλα να μη συγκρινουν ετσι ....
koutsompolix
.....εχουμε λοιπον μια δωδεκαδα που ειναι για τηνεθνικη και ρωταω,την 18αδα που θα απαρτισει την Εθνικη ποτε την ανακοινωσαν??Σωστος προγραμματισμος σημαινει ,ενημερωση απο εθνικη οτι ειμαι στα πλανα της, ετσι ωστε να κανω τις προβλεπομενες διακοπες τον Ιουνιο, αλλιως στην αλλη περιπτωση συμμετεχω στη μεταβατικη περιοδο της ομαδας μου ,τελειωνω μεσα Ιουλιου,ξεκουραζομαι, και ξεκιναω προετοιμασια με την ομαδα μου18-20 Αυγουστου.Θεωρω οτι ειναι τιμη για καθε παικτη εστω και να προσκληθει στην Εθνικη ΜΑΣ ΑΛΛΑ πρεπει να υπαρχει καλυτερη ενημερωση και προγραμματισμος,Ευχαριστω.
ptolemaidaras
QUOTE(womanplayer @ Jul 12 2008, 16:26 ) *
Λοιπον καταρχην εγω δεν σχολιασα την αρνηση και γενικα την ολη κατασταση , αλλα σχολιασα την συγκεκριμενη μπηχτη διοτι αμεσως μολις εγινε κατι κακο να μας συγκρινουν με το αντρικο , ναι αλλα οι αντρες θα τα παρουν τα λεφτα τους < και ποσα λεφτα περνουν > ασε που ανεβαινει το κασε τους ενω οι γυναικες ... ενταξει οι αντρες εχουν κανει διακρισεις συμφωνω αλλα να μη συγκρινουν ετσι ....

Δηλαδη η διαφορα σας ειναι στα λεφτά;;;Για αυτο αρνουνται καποιες την συμμετοχη στην Εθνικη;
Υπάρχουν καποια αθλήματα αλλά και κάποιες αθλήτριες όπου δεν πληρώνονται, αλλά μολις ακουνε εθνικη ομαδα τρεχουν απο υπερηφανια και χαρα να συμμετεχουν.
Και ισα ισα που οι αντρες επαγγελματιες που παιρνουν τοσα λεφτα λογικα δεν θα ειχαν καμια διαθεση να παιξουν με την εθνική και τραυματιστουν και χασουν τα εκατομυρια, ή κουραστουν και παει χαλια ολη η χρονια και πεσει το κασε τους.
Εγω βλέπω οτι δυστηχως δεν αντεχετε την σύγκριση με το αντρικο γιατι πολυ απλα το αντρικο εχει κανει επιτυχιες, και μαλλον πρεπει πολυ περισσοτερο να προβληματιζει το γιατι εχουν γινει επιτυχιες εκει και να παρουμε τα θετικα, ομως αντι να κανουμε αυτο απλα δεν δεχομαστε την συγκριση γιατι το γυναικειο ειναι κατι αλλο, κατι διαφορετικο...(!)
Tatubasketfan
ρε παιδιά μήπως είναι διαμαρτυρία των παικτριών γιατί δεν καλέσαν την Κωστάκη; laugh.gif laugh.gif
berry the truth
QUOTE(womanplayer @ Jul 12 2008, 15:26 ) *
Λοιπον καταρχην εγω δεν σχολιασα την αρνηση και γενικα την ολη κατασταση , αλλα σχολιασα την συγκεκριμενη μπηχτη διοτι αμεσως μολις εγινε κατι κακο να μας συγκρινουν με το αντρικο , ναι αλλα οι αντρες θα τα παρουν τα λεφτα τους < και ποσα λεφτα περνουν > ασε που ανεβαινει το κασε τους ενω οι γυναικες ... ενταξει οι αντρες εχουν κανει διακρισεις συμφωνω αλλα να μη συγκρινουν ετσι ....


Δυστυχώς woman και η τελευταία καραμέλα των γυναικών (το οικονομικό) έλιωσε φέτος. τα λεφτά που κινήθηκαν φέτος στο γυναικείο μπάσκετ τα ζηλεύουν τουλάχιστον 4-5 ομάδες της Α1 κατηγορίας ανδρών; ή μήπως έχω κάνει λάθος; Και κάποια λεφτά που θα πάρουν παίκτριες της Α1 και όχι μόνο διεθνείς, δεν θα τα έβρισκαν πουθενά και ποτέ. Αλλά βέβαια μόλις έρθει το καλό συμβόλαιο, ποιος τρέχει στα βουνά και τα λαγκάδια μωρέ καλοκαιριάτικα για την Εθνική (αυτή που τρώει 20άρες και 30άρες στις διεθνείος διοργανώσεις); Άσε να αράξουμε εδώ, να κάνουμε τα μπανάκια μας, να πάμε στα ομαδικά σολάριουμ για το χρωματάκι μας και από Οκτώβρη το παίζουμε μάγκες εδώ στο χωριό μας. Εκεί θα σκιστούμε να παίξουμε γιατί έχουμε να πάρουμε χρήμα.

Ποιος Μίσσας και ποιος Δικαιουλάκος μωρέ άλλωστε; Από που ήρθαν αυτοί και θέλουν να φτιάξουν την νοοτροπία μας όπως των ανδρών; Α και να μην το ξεχάσω, μην μας πει και κανένας αδιάφορες. Όλες θα στηρίξουμε το ανδρικό στο Προολυμπιακό. Δεν θα χάσουμε αγώνα της Εθνικής και θα σπρώξουμε τα παιδιά ΄σε μια ακόμα διάκριση. Εκεί θα ήμαστε, μαυρισμένες με τα σανδαλάκια μας, τα φορεματάκια μας, τα χτενίσματα, τα βαμμένα νυχάκια, θα μας δείτε όσοι έρθετε... wink.gif
womanplayer
QUOTE(ptolemaidaras @ Jul 12 2008, 19:28 ) *
Δηλαδη η διαφορα σας ειναι στα λεφτά;;;Για αυτο αρνουνται καποιες την συμμετοχη στην Εθνικη;
Υπάρχουν καποια αθλήματα αλλά και κάποιες αθλήτριες όπου δεν πληρώνονται, αλλά μολις ακουνε εθνικη ομαδα τρεχουν απο υπερηφανια και χαρα να συμμετεχουν.
Και ισα ισα που οι αντρες επαγγελματιες που παιρνουν τοσα λεφτα λογικα δεν θα ειχαν καμια διαθεση να παιξουν με την εθνική και τραυματιστουν και χασουν τα εκατομυρια, ή κουραστουν και παει χαλια ολη η χρονια και πεσει το κασε τους.
Εγω βλέπω οτι δυστηχως δεν αντεχετε την σύγκριση με το αντρικο γιατι πολυ απλα το αντρικο εχει κανει επιτυχιες, και μαλλον πρεπει πολυ περισσοτερο να προβληματιζει το γιατι εχουν γινει επιτυχιες εκει και να παρουμε τα θετικα, ομως αντι να κανουμε αυτο απλα δεν δεχομαστε την συγκριση γιατι το γυναικειο ειναι κατι αλλο, κατι διαφορετικο...(!)


το οτι εχει κανει επιτυχιες ειναι καθαρα θεμα σωματοδομης , το ξερουμε ολοι οτι στερουμαστε απο ψηλες παικτριες οι αντρες δεν εχουν τετοιο προβλημα μπορεις να βρεις παρα πολλα παιδια !
και δεν ειναι η διαφορα μας τα λεφτα απλα ειναι ενας λογος , τωρα αμα θες να μαθεις ακριβως τους λογους ρωτα αυτες που αρνηθηκαν!
οχι οι αντρες το κανουν γιατι ειναι η δουλεια τους αυτο εχουν μ,αθει να κανουν απο αυτο ζουνε , εμεις τουλαχιστον δεν ζουμε μονο απο αυτο
!
ptolemaidaras
QUOTE(womanplayer @ Jul 12 2008, 18:59 ) *
το οτι εχει κανει επιτυχιες ειναι καθαρα θεμα σωματοδομης , το ξερουμε ολοι οτι στερουμαστε απο ψηλες παικτριες οι αντρες δεν εχουν τετοιο προβλημα μπορεις να βρεις παρα πολλα παιδια !
και δεν ειναι η διαφορα μας τα λεφτα απλα ειναι ενας λογος , τωρα αμα θες να μαθεις ακριβως τους λογους ρωτα αυτες που αρνηθηκαν!
οχι οι αντρες το κανουν γιατι ειναι η δουλεια τους αυτο εχουν μ,αθει να κανουν απο αυτο ζουνε , εμεις τουλαχιστον δεν ζουμε μονο απο αυτο
!

σωματοδομη;;;
αν εξαιρεσεις τα τελευταια χρονια με Παπαλουκα διαμαντιδη στον ασσο, τι σωματοδωμες ειχαμε τα τελευταια χρονια;
Ρωτα αυτους που εφεραν το μπασκετ σε αυτο το επιπεδο, ρωτα τον Φιλλιπου τον Καμπουρη τον Λιναρδο ποσο ωραια τα περναγανε εναντιον του Σαμπονις του Ντιβατς του Ρατζα, ρωτα αυτους για σωματοδομη, αλλα εκτος απο τον Γκαλη που κουβαλαγε ενα ταλεντο μεσα απο μια σκληρη δουλεια (δεν ηταν και κανενα τεραστιο γκαρ σε υψος) ολοι ανεξερέτως εφεραν το Ελληνικο μπασκετ εκει που ειναι διοτι ειχαν ενα μερακι και κυριως ενα παθος και μια υπερηφανια. Νομιζω οτι αυτο που εγινε χτες με την Εθνικη δεν εχει προηγουμενο.
Και ισως αξιζει να συμβει κατι τετοιο στον Βασιλακοπουλο, ισως αξιζει και στις ιδιες τις παιχτριες να συμβαινει αυτο, σιγουρα ομως δεν αξιζει σε καποιες παιχτριες οπως την Μαλτση την Καλεντζου και άλλες, σιγουρα ομως δεν αξίζει σε εναν και μονον ανθρωπο. Τον ΚΩΣΤΑ ΜΙΣΣΑ.
kopa5
QUOTE(ptolemaidaras @ Jul 12 2008, 21:45 ) *
σωματοδομη;;;
αν εξαιρεσεις τα τελευταια χρονια με Παπαλουκα διαμαντιδη στον ασσο, τι σωματοδωμες ειχαμε τα τελευταια χρονια;
Ρωτα αυτους που εφεραν το μπασκετ σε αυτο το επιπεδο, ρωτα τον Φιλλιπου τον Καμπουρη τον Λιναρδο ποσο ωραια τα περναγανε εναντιον του Σαμπονις του Ντιβατς του Ρατζα, ρωτα αυτους για σωματοδομη, αλλα εκτος απο τον Γκαλη που κουβαλαγε ενα ταλεντο μεσα απο μια σκληρη δουλεια (δεν ηταν και κανενα τεραστιο γκαρ σε υψος) ολοι ανεξερέτως εφεραν το Ελληνικο μπασκετ εκει που ειναι διοτι ειχαν ενα μερακι και κυριως ενα παθος και μια υπερηφανια. Νομιζω οτι αυτο που εγινε χτες με την Εθνικη δεν εχει προηγουμενο.
Και ισως αξιζει να συμβει κατι τετοιο στον Βασιλακοπουλο, ισως αξιζει και στις ιδιες τις παιχτριες να συμβαινει αυτο, σιγουρα ομως δεν αξιζει σε καποιες παιχτριες οπως την Μαλτση την Καλεντζου και άλλες, σιγουρα ομως δεν αξίζει σε εναν και μονον ανθρωπο. Τον ΚΩΣΤΑ ΜΙΣΣΑ.

Έχεις απόλυτο δίκιο!
kopa5
QUOTE(berry the truth @ Jul 12 2008, 20:56 ) *
Δυστυχώς woman και η τελευταία καραμέλα των γυναικών (το οικονομικό) έλιωσε φέτος. τα λεφτά που κινήθηκαν φέτος στο γυναικείο μπάσκετ τα ζηλεύουν τουλάχιστον 4-5 ομάδες της Α1 κατηγορίας ανδρών; ή μήπως έχω κάνει λάθος; Και κάποια λεφτά που θα πάρουν παίκτριες της Α1 και όχι μόνο διεθνείς, δεν θα τα έβρισκαν πουθενά και ποτέ. Αλλά βέβαια μόλις έρθει το καλό συμβόλαιο, ποιος τρέχει στα βουνά και τα λαγκάδια μωρέ καλοκαιριάτικα για την Εθνική (αυτή που τρώει 20άρες και 30άρες στις διεθνείος διοργανώσεις); Άσε να αράξουμε εδώ, να κάνουμε τα μπανάκια μας, να πάμε στα ομαδικά σολάριουμ για το χρωματάκι μας και από Οκτώβρη το παίζουμε μάγκες εδώ στο χωριό μας. Εκεί θα σκιστούμε να παίξουμε γιατί έχουμε να πάρουμε χρήμα.

Ποιος Μίσσας και ποιος Δικαιουλάκος μωρέ άλλωστε; Από που ήρθαν αυτοί και θέλουν να φτιάξουν την νοοτροπία μας όπως των ανδρών; Α και να μην το ξεχάσω, μην μας πει και κανένας αδιάφορες. Όλες θα στηρίξουμε το ανδρικό στο Προολυμπιακό. Δεν θα χάσουμε αγώνα της Εθνικής και θα σπρώξουμε τα παιδιά ΄σε μια ακόμα διάκριση. Εκεί θα ήμαστε, μαυρισμένες με τα σανδαλάκια μας, τα φορεματάκια μας, τα χτενίσματα, τα βαμμένα νυχάκια, θα μας δείτε όσοι έρθετε... wink.gif

Επιτέλους ακούμε αλήθειες!!!
chrisafr9
QUOTE(Tatubasketfan @ Jul 12 2008, 19:55 ) *
ρε παιδιά μήπως είναι διαμαρτυρία των παικτριών γιατί δεν καλέσαν την Κωστάκη; laugh.gif laugh.gif



Ή μήπως επειδή την κάλεσαν τελικά?η Κωστάκη θα είναι στην 12αδα!!!!! 41.gif 41.gif
ptolemaidaras
QUOTE(chrisafr9 @ Jul 12 2008, 22:38 ) *
Ή μήπως επειδή την κάλεσαν τελικά?η Κωστάκη θα είναι στην 12αδα!!!!! 41.gif 41.gif

Αποκλειεται να εγινε κατι τετοιο! 68.gif
68.gif 68.gif 68.gif Εννοω αποκλειεται να την καλεσαν 68.gif 68.gif
trefoil 13
QUOTE(ptolemaidaras @ Jul 13 2008, 00:55 ) *
Αποκλειεται να εγινε κατι τετοιο! 68.gif
68.gif 68.gif 68.gif Εννοω αποκλειεται να την καλεσαν 68.gif 68.gif

Mπα.. μην αποκλείεις τίποτα... wink.gif

Νομίζω ότι έχετε οδηγηθεί σε δυο παρατάξεις σε αυτή την κουβέντα.
Όμως, μάλλον αυτό που πρέπει από όλους να προσεχθεί βρίσκεται κάπου στην μέση γιατί και οι μεν απόψεις μου ακούγονται ιδιαίτερα επιθετικές για όλες τις παίκτριες αλλά και τα επιχειρήματα από την άλλη δεν είναι τόσο πειστικά.

Πάντως ήταν κατά την γνώμη μου ατυχής ο παραλληλισμός του γυναικείου με το αντρικό...
Tatubasketfan
QUOTE(ptolemaidaras @ Jul 13 2008, 00:55 ) *
Αποκλειεται να εγινε κατι τετοιο! 68.gif
68.gif 68.gif 68.gif Εννοω αποκλειεται να την καλεσαν 68.gif 68.gif


ε κοίτα αν δεν πήγανε τώρα κάποιες που κάλεσαν θα αναγκάστηκαν με τη δεύτερη να καλέσουν την Κωστάκη...δε γίνεται αλλιώς 68.gif

τέλος πάντων πίσω απ'όλα όσα γίνονται κρύβονται πολλά που δεν μπορούμε να γνωρίζουμε, γι'αυτό μη προτρέχουμε να κατακρίνουμε τις παίκτριες. Όπως είπε και η womanplayer υπάρχουν πολλοί λόγοι και δεν είναι μόνο τα χρήματα wink.gif
Angelo
QUOTE(berry the truth @ Jul 12 2008, 20:56 ) *
Δυστυχώς woman και η τελευταία καραμέλα των γυναικών (το οικονομικό) έλιωσε φέτος. τα λεφτά που κινήθηκαν φέτος στο γυναικείο μπάσκετ τα ζηλεύουν τουλάχιστον 4-5 ομάδες της Α1 κατηγορίας ανδρών; ή μήπως έχω κάνει λάθος; Και κάποια λεφτά που θα πάρουν παίκτριες της Α1 και όχι μόνο διεθνείς, δεν θα τα έβρισκαν πουθενά και ποτέ. Αλλά βέβαια μόλις έρθει το καλό συμβόλαιο, ποιος τρέχει στα βουνά και τα λαγκάδια μωρέ καλοκαιριάτικα για την Εθνική (αυτή που τρώει 20άρες και 30άρες στις διεθνείος διοργανώσεις); Άσε να αράξουμε εδώ, να κάνουμε τα μπανάκια μας, να πάμε στα ομαδικά σολάριουμ για το χρωματάκι μας και από Οκτώβρη το παίζουμε μάγκες εδώ στο χωριό μας. Εκεί θα σκιστούμε να παίξουμε γιατί έχουμε να πάρουμε χρήμα.

Ποιος Μίσσας και ποιος Δικαιουλάκος μωρέ άλλωστε; Από που ήρθαν αυτοί και θέλουν να φτιάξουν την νοοτροπία μας όπως των ανδρών; Α και να μην το ξεχάσω, μην μας πει και κανένας αδιάφορες. Όλες θα στηρίξουμε το ανδρικό στο Προολυμπιακό. Δεν θα χάσουμε αγώνα της Εθνικής και θα σπρώξουμε τα παιδιά ΄σε μια ακόμα διάκριση. Εκεί θα ήμαστε, μαυρισμένες με τα σανδαλάκια μας, τα φορεματάκια μας, τα χτενίσματα, τα βαμμένα νυχάκια, θα μας δείτε όσοι έρθετε... wink.gif

Nα ρωτήσω και εγώ κάτι αφελές? Μήπως κάποιες τώρα κάνουν μούτρα σε ομοσπονδιακούς οι οποίοι είναι κι εμπλεκόμενοι σ άλλες ανταγωνίστριες ομάδες? Η μήπως αυτα που έλεγα πριν λίγο καιρό περί του πόσο θα είναι έτοιμες ομάδες που έχουν πολλές παίκτριες στην Εθνική, τώρα που μας περιμένουν και σχετικά νωρίς τα Ευρωπαικά σαλόνια, έχουν τον αντίκτυπό τους? Επαναλαμβάνω, γι αυτές τις ομάδες που παίζουν προκριματικά αρχές Οκτώβρη, πότε θα κάνουν προετοιμασία και πότε θα φορμαριστούν όταν οι διεθνείς επιστρέφουν 14/9 και θα θέλουν και ξεκούραση... Μήπως όλ αυτά είναι αλληλένδετα και δεν οφείλονται στις παραξενιές κάποιων, στη σωματοδομή, στον Καλαμπόκη και την Αναστασία?
Live strong
QUOTE(Angelo @ Jul 14 2008, 02:12 ) *
Nα ρωτήσω και εγώ κάτι αφελές? Μήπως κάποιες τώρα κάνουν μούτρα σε ομοσπονδιακούς οι οποίοι είναι κι εμπλεκόμενοι σ άλλες ανταγωνίστριες ομάδες? Η μήπως αυτα που έλεγα πριν λίγο καιρό περί του πόσο θα είναι έτοιμες ομάδες που έχουν πολλές παίκτριες στην Εθνική, τώρα που μας περιμένουν και σχετικά νωρίς τα Ευρωπαικά σαλόνια, έχουν τον αντίκτυπό τους? Επαναλαμβάνω, γι αυτές τις ομάδες που παίζουν προκριματικά αρχές Οκτώβρη, πότε θα κάνουν προετοιμασία και πότε θα φορμαριστούν όταν οι διεθνείς επιστρέφουν 14/9 και θα θέλουν και ξεκούραση... Μήπως όλ αυτά είναι αλληλένδετα και δεν οφείλονται στις παραξενιές κάποιων, στη σωματοδομή, στον Καλαμπόκη και την Αναστασία?


Να ρωτήσω κι εγώ ακόμη κάτι πιο αφελές;
Οι περισσότερες θέλουν να τους φέρονται και να τις αντιμετωπίζουν σαν επαγγελματίες παίχτριες! Εγώ τουλάχιστον δεν έχω δει κανέναν επαγγελματία παίχτη να λέει θέλω να κάνω διακοπές και δεν πάω στην Εθνική, δε λέει δε μου αρέσει ο προπονητής και δεν κατεβαίνω στη κλίση της ομάδας μου! Οι κυρίες γιατί;
Δηλαδή τι πρέπει να πουν τα παιδιά του αντρικού; Ο Γιαννάκης έχει καλέσει από τους 12, έξι άτομα από τον Ολυμπιακό, δηλαδή οι υπόλοιποι πρέπει να πουν δεν πάω; Αυτοί δεν είναι κουρασμένοι! Δεν είχαν υποχρεώσεις και με Ελλάδα και με Ευρώπη;
Λυπάμαι που θα το πω, αν και είμαι γυναίκα, αλλά οι γυναίκες αθλήτριες όσο μεγαλώνουν χάνουν το πάθος και αποκτούν τουπέ και στυλάκι!
Έτσι θέλουν να πάει μπροστά το γυναικείο μπάσκετ; Χωρίς κόπο και προσπάθεια δεν γίνεται τίποτα!!!!
Δηλαδή τα μικρά τα κοριτσάκια δεν έχουν ψυχή;
Η Νικολοπούλου για παράδειγμα έπαιξε χτες όντας τραυματισμένη στις νέες γυναίκες, τελειώνοντας το τουρνουά θα πάει στις νεανίδες, καθώς και η Διέλλα και η Τσουκαλά; Αυτά τα παιδιά δεν θέλουν διακοπές; Δεν θέλουν ξεκούραση;
Κι όμως είναι εκεί, που κανονικά αυτά τα παιδιά οι ίδιο οι προπονητές θα πρεπε να τα αφήνουν να ξεκουραστούν (αυτό είναι άλλο θέμα όμως).
Οπότε καλά θα κάνουν ν αφήσουν τα νάζια κατά μέρος, και τα μαυρίσματα και να πάνε στις υποχρεώσεις τους! Αλλιώς όπως συνηθίζει να λέει και κάποιος προπονητής, αν δεν μπορούν να πάνε σπίτι τους και να πλένουν πιάτα!!! Κοινώς ν αποσυρθούν!!!!
berdebe
QUOTE(Angelo @ Jul 13 2008, 23:12 ) *
Nα ρωτήσω και εγώ κάτι αφελές? Μήπως κάποιες τώρα κάνουν μούτρα σε ομοσπονδιακούς οι οποίοι είναι κι εμπλεκόμενοι σ άλλες ανταγωνίστριες ομάδες? Η μήπως αυτα που έλεγα πριν λίγο καιρό περί του πόσο θα είναι έτοιμες ομάδες που έχουν πολλές παίκτριες στην Εθνική, τώρα που μας περιμένουν και σχετικά νωρίς τα Ευρωπαικά σαλόνια, έχουν τον αντίκτυπό τους? Επαναλαμβάνω, γι αυτές τις ομάδες που παίζουν προκριματικά αρχές Οκτώβρη, πότε θα κάνουν προετοιμασία και πότε θα φορμαριστούν όταν οι διεθνείς επιστρέφουν 14/9 και θα θέλουν και ξεκούραση... Μήπως όλ αυτά είναι αλληλένδετα και δεν οφείλονται στις παραξενιές κάποιων, στη σωματοδομή, στον Καλαμπόκη και την Αναστασία?

Μισές αλήθειες – μισά ψέματα
Με δεδομένο το τραγελαφικό περιστατικό (να μην πω ντροπιαστικό, απαράδεκτο), της ακύρωσης της προετοιμασίας της Εθνική Γυναικών παραθέτω κάποια σημεία από την περσινή βαρύγδουπη συνέντευξη του βοηθού προπονητή της κ. Δικαιουλάκου, με τους απαραίτητους σχολιασμούς (για να μπαίνουν τα πράγματα στην θέση τους και όχι εκεί που θέλουν ή βολεύουν κάποιους):

ΔΙΚΑΙΟΥΛΑΚΟΣ: «κυρίως όμως αυτό είναι. Η νοοτροπία της Ελληνίδας μπασκετμπολίστριας. Όσο για νοοτροπία ομάδας, καλύτερα να μην γίνεται λόγος και αυτό είναι δυστυχώς το χειρότερο, αφού ακόμα και οι πιο σκληρά δουλεμένες, οι πιο προπονημένες και οι πιο έμπειρες, δεν έχουν καταφέρει να αποκτήσουν νοοτροπία ομάδας.»

Δεδομένο είναι ότι η νοοτροπία και η ψυχοσύνθεση της γυναίκας μπασκετμπολίστριας είναι τελείως διαφορετική από του άντρα. Ποιος ή ποιοι ευθύνονται για αυτό δεν μας λέει ξεκάθαρα, ή μάλλον καλύτερα από ότι φαίνεται υπονοεί ξεκάθαρα ο κόουτς ότι οι ίδιες οι αθλήτριες φταίνε. Ρατσιστικό μου ακούγεται αυτό, αφήστε που το αναιρεί παρακάτω με τα ίδια τα λεγόμενά του.


ΔΙΚΑΙΟΥΛΑΚΟΣ: «Μόνο εμείς οι προπονητές μπορούμε να εμφυσήσουμε νοοτροπία σκληρής δουλειάς και ομαδικότητας στις παίκτριες, εμείς οι ίδιοι να δουλέψουμε ακόμα πιο σκληρά και κυρίως ποιοτικά μαζί τους, ανεξαρτήτως συνθηκών που αντιμετωπίζουμε, εμείς θα γίνουμε οι καθοδηγητές τους όπως στο γήπεδο έτσι και έξω από αυτό. Αυτός είναι και ο ρόλος μας. Μόνο ο ρόλος του ηθοποιού στο θέατρο τελειώνει στο δίωρο. Ο ρόλος ο δικός μας συνεχίζεται. Ο Μίσας είναι πολυτέλεια για τον γυναικείο χώρο.»

Ερώτημα: Εχει ποτέ ο κ. Μίσας ή ο κ. Δικαιουλάκος αναβάλει έναρξη προγραμματισμένης προετοιμασίας στις ομάδες που έχουν δουλέψει, εξαιτίας της μη συμμετοχής των αθλητών τους;; Η απάντηση εύκολη: ΟΧΙ, ΠΟΤΕ.
Τόσο πολύ λοιπόν αλλοιώθηκαν από την συμμετοχή και την παρουσία τους στον γυναικείο μπάσκετ, που το μόνο που έχουν να πουν τώρα είναι ότι ανησυχούν;;!!!!.
Τελικά ποιος είναι ο ρόλος τους;; Είναι καθοδηγητές, εμπνευστές ή τελικά έγιναν και αυτοί (όπως τους θέλει το σύστημα) απλοί διαχειριστές και διεκπεραιωτές μιας κατάστασης που βολεύει να παράγει άλλοθι;;;


ΔΙΚΑΙΟΥΛΑΚΟΣ: «Ποιο σωματείο στην Ελλάδα έχει βλέψεις να παίξει στην Ευρωλίγκα και να διακριθεί, όπως αντίστοιχα οι άντρες; Οι Εσπερίδες πήραν το νταμπλ πρόπερσι και είχαν έξι παίκτριες στη Εθνική ομάδα, μα δεν δήλωσαν συμμετοχή στην Ευρώπη. Δεν ξέρω γιατί έγινε αυτό, φαντάζομαι όχι γιατί δεν ήθελαν, αλλά ίσως γιατί δεν είχαν τους πόρους για κάτι τέτοιο. Αυτή είναι η εικόνα του καλύτερου σωματείου στην Ελλάδα, μαζί με τον Πανιώνιο και ένα - δυο άλλων.»

Τώρα κόουτς που τα Σωματεία οργανώνονται (4 ομάδες φέτος συμμετέχουν στην Ευρώπη, οι ομάδες έχουν υψηλά budget, προσλαμβάνουν manager, τεχνικούς διευθυντές, γυμναστές κλπ – όπως και στην ομάδα που έχεις αναλάβει ως κόουτς) εμείς διαλύουμε την Εθνική;;;;

Μήπως έστω και την ύστατη ώρα κάποιοι ή κάποιες πρέπει να αναλάβουν τις ευθύνες τους και να έχουν έστω και την ελάχιστη ευθιξία να παραιτηθούν από την «θεσούλα» ή τις «θεσούλες» που έχουν;;
Να πάψουν να βολεύονται από τα λάθη, τις νοοτροπίες, τις θέσεις των άλλων και να κάνουν αυτό που έπρεπε από χρόνια να κάνουν;;;

Δυστυχώς σήμερα μας χαρακτηρίζει η έλλειψη ΑΙΤΗΜΑΤΟΣ ΠΡΟΟΔΟΥ. Οταν αυτό υπάρξει – κάτι που πρέπει ήδη να αρχίσει να συμβαίνει – θα μπορέσουμε να φθάσουμε το ελληνικό γυναικείο μπάσκετ στο επίπεδο που του αρμόζει.
Στα πλαίσια της ανάπτυξης πρέπει να υπάρξει «Στρατηγικός Σχεδιασμός», ο οποίος αυτή την στιγμή απουσιάζει και μία αιτία του προβλήματος είναι ο υπερβολικός Συγκεντρωτισμός της Εξουσίας! Πρέπει να υπογραμμίσω ότι η βαθύτερη έννοια του Στρατηγικού Σχεδιασμού ερμηνεύεται ως «Εξασφάλιση Πλεονεκτημάτων»!!. Η διαδικασία που πρέπει να ακολουθηθεί για να υλοποιηθεί μια ιδέα απαιτεί κάτι παραπάνω από ταλέντο, απαιτεί μεθοδικότητα. Πρέπει να εμφανιστεί το «φαινόμενο δημιουργικότητας» για να μπορέσουμε να εκφράσουμε την «ανανεωμένη εμπιστοσύνη στο μέλλον». Η δυσκολία εφαρμογής νέων προτάσεων και ιδεών εντοπίζεται στο γεγονός ότι η δημιουργικότητα εξαρτάται τόσο από τον άνθρωπο, καθώς επίσης και από τους συλλογικούς μηχανισμούς που καθορίζουν την συνεργασία όλων των εμπλεκομένων. Ετσι η εποικοδομητική συνύπαρξη οργάνωσης και δημιουργικότητας πρέπει να συνθέτει και ετερόκλητα στοιχεία!
Προκαλώντας ο Τομ Πήτερς, προτείνει στο τελευταίο του βιβλίο (L’ Innovation), «να τα σπάσουν όλα», πρόταση που ακολουθείται ευρεία και δημιουργεί ένα πρόγραμμα σύμφωνα με το οποίο καταργούνται όλα τα δεδομένα και οι βάσεις που στηρίζουν ένα αρχικό πλάνο, προσπαθώντας να δουν από μια εντελώς διαφορετική πλευρά και άποψη. Αρχή της ανανέωσης /αλλαγής ουσιαστικά, δεν είναι η εύρεση νέων μεθόδων και τρόπων αλλά ο επαναπροσδιορισμός των συντεταγμένων που ορίζουν τις σχέσεις των ανθρώπων!!!

Κύριοι και κυρίες, έχετε την «μαγκιά» να τα σπάσετε όλα, να παραμερίσετε τα προσωπικά συμφέροντα, να βάλετε το μαχαίρι στο κόκαλο (έστω και αν είναι το δικό σας!) και να μπορέσουμε να αναγνωρίσουμε τους κατάλληλους στόχους, να εκμεταλλευτούμε και να αξιοποιήσουμε τις ψυχικές και πνευματικές δυνατότητες των γυναικών και να φτιάξουμε καλές «ομάδες» (με πρώτη και καλύτερη την Εθνική ομάδα), που θα αναδείξουν τις παίκτριες – νικήτριες έτσι ώστε επιτέλους να προχωρήσει μπροστά το πολύπαθο Ελληνικό γυναικείο μπάσκετ;;;;
.
Σ.Σ. Αλήθεια ο αθλητικός νόμος τι προβλέπει για τους αθλητές που αρνούνται την συμμετοχή τους στις εκδηλώσεις της Εθνικής ομάδας;;;

Υ.Γ. Θα επανέλθω σύντομα γιατί όλα αυτά που συμβαίνουν με θίγουν προσωπικά ως άνθρωπο, ως γυναίκα, ως αθλήτρια, ως προπονήτρια, ως παράγοντα του γυναικείου χώρου.
liza133
Λυπάμαι που θα το πω, αν και είμαι γυναίκα, αλλά οι γυναίκες αθλήτριες όσο μεγαλώνουν χάνουν το πάθος και αποκτούν τουπέ και στυλάκι!
Έτσι θέλουν να πάει μπροστά το γυναικείο μπάσκετ; Χωρίς κόπο και προσπάθεια δεν γίνεται τίποτα!!!!
Δηλαδή τα μικρά τα κοριτσάκια δεν έχουν ψυχή;
Η Νικολοπούλου για παράδειγμα έπαιξε χτες όντας τραυματισμένη στις νέες γυναίκες, τελειώνοντας το τουρνουά θα πάει στις νεανίδες, καθώς και η Διέλλα και η Τσουκαλά; Αυτά τα παιδιά δεν θέλουν διακοπές; Δεν θέλουν ξεκούραση;
Κι όμως είναι εκεί, που κανονικά αυτά τα παιδιά οι ίδιο οι προπονητές θα πρεπε να τα αφήνουν να ξεκουραστούν (αυτό είναι άλλο θέμα όμως).
Μήπως λοιπόν θα πρέπει να μην καλούνται οι ίδιες και οι ίδιες αθλήτριες στις εθνικές ομάδες; Μήπως οι προπονητές θα έπρεπε να ψάξουν και άλλες νεάνιδες, νέες γυναίκες και γυναίκες γιά να πλαισιώσουν την εθνική. Μήπως άραγε δεν υπάρχουν άλλα τάλέντα ικανά να φορέσουν την φανέλα με την σημαία;
Αλλά ποιός έψαξε γιά να βρεί; Ποιός τόλμησε να μην ξανακαλέσει όποια αρνήθηκε; Ποιός τόλμησε να καλέσει σε κάποια από τις εθνικές αθλήτριες ικανές αλλά όχι από τις ομάδες που προβάλλονται;
Γιά να μην παρεξηγηθώ δεν αμφισβητώ την αξία καμμιάς αθλήτριας. Πιστεύω απλά ότι υπάρχουν και άλλες που θα μπορούσαν να έχουν κληθεί από τους ομοσπονδιακούς προπονητές εάν έκαναν τον κόπο να ασχοληθούν και να παρακολουθήσουν αγώνες...
Live strong
QUOTE(liza133 @ Jul 14 2008, 12:45 ) *
Λυπάμαι που θα το πω, αν και είμαι γυναίκα, αλλά οι γυναίκες αθλήτριες όσο μεγαλώνουν χάνουν το πάθος και αποκτούν τουπέ και στυλάκι!
Έτσι θέλουν να πάει μπροστά το γυναικείο μπάσκετ; Χωρίς κόπο και προσπάθεια δεν γίνεται τίποτα!!!!
Δηλαδή τα μικρά τα κοριτσάκια δεν έχουν ψυχή;
Η Νικολοπούλου για παράδειγμα έπαιξε χτες όντας τραυματισμένη στις νέες γυναίκες, τελειώνοντας το τουρνουά θα πάει στις νεανίδες, καθώς και η Διέλλα και η Τσουκαλά; Αυτά τα παιδιά δεν θέλουν διακοπές; Δεν θέλουν ξεκούραση;
Κι όμως είναι εκεί, που κανονικά αυτά τα παιδιά οι ίδιο οι προπονητές θα πρεπε να τα αφήνουν να ξεκουραστούν (αυτό είναι άλλο θέμα όμως).
Μήπως λοιπόν θα πρέπει να μην καλούνται οι ίδιες και οι ίδιες αθλήτριες στις εθνικές ομάδες; Μήπως οι προπονητές θα έπρεπε να ψάξουν και άλλες νεάνιδες, νέες γυναίκες και γυναίκες γιά να πλαισιώσουν την εθνική. Μήπως άραγε δεν υπάρχουν άλλα τάλέντα ικανά να φορέσουν την φανέλα με την σημαία;
Αλλά ποιός έψαξε γιά να βρεί; Ποιός τόλμησε να μην ξανακαλέσει όποια αρνήθηκε; Ποιός τόλμησε να καλέσει σε κάποια από τις εθνικές αθλήτριες ικανές αλλά όχι από τις ομάδες που προβάλλονται;
Γιά να μην παρεξηγηθώ δεν αμφισβητώ την αξία καμμιάς αθλήτριας. Πιστεύω απλά ότι υπάρχουν και άλλες που θα μπορούσαν να έχουν κληθεί από τους ομοσπονδιακούς προπονητές εάν έκαναν τον κόπο να ασχοληθούν και να παρακολουθήσουν αγώνες...


Ακριβώς αυτό εννοώ κι εγώ!!!! Συμφωνώ 100% smile.gif
Angelo
QUOTE(Live strong @ Jul 14 2008, 10:48 ) *
Να ρωτήσω κι εγώ ακόμη κάτι πιο αφελές;
Οι περισσότερες θέλουν να τους φέρονται και να τις αντιμετωπίζουν σαν επαγγελματίες παίχτριες! Εγώ τουλάχιστον δεν έχω δει κανέναν επαγγελματία παίχτη να λέει θέλω να κάνω διακοπές και δεν πάω στην Εθνική, δε λέει δε μου αρέσει ο προπονητής και δεν κατεβαίνω στη κλίση της ομάδας μου! Οι κυρίες γιατί;
Δηλαδή τι πρέπει να πουν τα παιδιά του αντρικού; Ο Γιαννάκης έχει καλέσει από τους 12, έξι άτομα από τον Ολυμπιακό, δηλαδή οι υπόλοιποι πρέπει να πουν δεν πάω; Αυτοί δεν είναι κουρασμένοι! Δεν είχαν υποχρεώσεις και με Ελλάδα και με Ευρώπη;
Λυπάμαι που θα το πω, αν και είμαι γυναίκα, αλλά οι γυναίκες αθλήτριες όσο μεγαλώνουν χάνουν το πάθος και αποκτούν τουπέ και στυλάκι!
Έτσι θέλουν να πάει μπροστά το γυναικείο μπάσκετ; Χωρίς κόπο και προσπάθεια δεν γίνεται τίποτα!!!!
Δηλαδή τα μικρά τα κοριτσάκια δεν έχουν ψυχή;
Η Νικολοπούλου για παράδειγμα έπαιξε χτες όντας τραυματισμένη στις νέες γυναίκες, τελειώνοντας το τουρνουά θα πάει στις νεανίδες, καθώς και η Διέλλα και η Τσουκαλά; Αυτά τα παιδιά δεν θέλουν διακοπές; Δεν θέλουν ξεκούραση;
Κι όμως είναι εκεί, που κανονικά αυτά τα παιδιά οι ίδιο οι προπονητές θα πρεπε να τα αφήνουν να ξεκουραστούν (αυτό είναι άλλο θέμα όμως).
Οπότε καλά θα κάνουν ν αφήσουν τα νάζια κατά μέρος, και τα μαυρίσματα και να πάνε στις υποχρεώσεις τους! Αλλιώς όπως συνηθίζει να λέει και κάποιος προπονητής, αν δεν μπορούν να πάνε σπίτι τους και να πλένουν πιάτα!!! Κοινώς ν αποσυρθούν!!!!

Live strong στην Ελλαδίτσα που ζούμε πιο πιθανό είναι να δεις το Μίσσα και το Δικαιουλάκο να καταπατήσουν τις αρχές τους και όλα όσα δήλωναν πέρυσι, να κάνουν γαργάρα (κατά το κοινώς λεγόμενο) τις παραξενιές των αθλητριών, και να ξεκινήσουν την προετοιμασία όποτε τις βολεύει, παρά ν αποκτήσουν οι αθλήτριες νοοτροπία, να γίνουν αθλήτριες καθ όλη τη διάρκεια του χρόνου, να βάλουν την Εθνική πάνω από τα όποια ατομικά ή ομαδικά συμφέροντά τους κλπ...
Τη νύφη θα την πληρώνει εσαεί, η κάθε Νικολοπούλου που θα τρέχει από Εθνική σε Εθνική όλο το καλοκαίρι (μέχρι να τα φτύσει), όπως έγινε πέρυσι με τη Δίελα που γύρισε μετά από το δίμηνο καλοκαιρινό survivor όντας στην 25η μέρα λοιμώδους μονοπυρήνωσης, χωρίς βέβαια να το πάρουν οι "αρμόδιοι" χαμπάρι... Για να μην πω και για πρόπερσι που η γνωστή γιατρός της Εθνικής της είπε ή να κόψει τα ράματα στο πόδι της 3 μέρες πριν απ ότι της είχε πει ο γιατρός της και να μπει αμέσως στην προπόνηση ή να μαζέψει τα πράγματά της και να φύγει...
Ακόμη, πόσες μέρες άδεια πρέπει να πάρουν αυτά τα παιδιά μετά για να ξεκουραστούν από τις 70 (μίνιμουμ) προπονήσεις και αγώνες σε 40 μέρες? Άσε που μετά θα μας κατηγορούν πάλι οτι δεν τις βελτιώσαμε ατομικά όταν εκείνοι που τις παίρνουν μετά από μια κουραστική σεζόν τις πεθαίνουν στα σπριντ και τις άμυνες... Να πω και οτι παίζει στην ομάδα της 2-3, πέρυσι έπαιζε στην Εθνική 4 και τώρα παίζει (σε άλλη Εθνική με άλλο προπονητή) άσος...? Αποφασίστε ρε παιδιά...!
Γι αυτό σας λέω, μην το ψάχνετε άδικα... ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΦΑΥΛΟΣ ΚΥΚΛΟΣ... Ο καθένας έχει τα δικά του δίκηα, και κοιτάζει και προασπίζει τα δικά του και μόνο συμφέροντα....
Live strong
QUOTE(Angelo @ Jul 14 2008, 17:15 ) *
Live strong στην Ελλαδίτσα που ζούμε πιο πιθανό είναι να δεις το Μίσσα και το Δικαιουλάκο να καταπατήσουν τις αρχές τους και όλα όσα δήλωναν πέρυσι, να κάνουν γαργάρα (κατά το κοινώς λεγόμενο) τις παραξενιές των αθλητριών, και να ξεκινήσουν την προετοιμασία όποτε τις βολεύει, παρά ν αποκτήσουν οι αθλήτριες νοοτροπία, να γίνουν αθλήτριες καθ όλη τη διάρκεια του χρόνου, να βάλουν την Εθνική πάνω από τα όποια ατομικά ή ομαδικά συμφέροντά τους κλπ...
Τη νύφη θα την πληρώνει εσαεί, η κάθε Νικολοπούλου που θα τρέχει από Εθνική σε Εθνική όλο το καλοκαίρι (μέχρι να τα φτύσει), όπως έγινε πέρυσι με τη Δίελα που γύρισε μετά από το δίμηνο καλοκαιρινό survivor όντας στην 25η μέρα λοιμώδους μονοπυρήνωσης, χωρίς βέβαια να το πάρουν οι "αρμόδιοι" χαμπάρι... Για να μην πω και για πρόπερσι που η γνωστή γιατρός της Εθνικής της είπε ή να κόψει τα ράματα στο πόδι της 3 μέρες πριν απ ότι της είχε πει ο γιατρός της και να μπει αμέσως στην προπόνηση ή να μαζέψει τα πράγματά της και να φύγει...
Ακόμη, πόσες μέρες άδεια πρέπει να πάρουν αυτά τα παιδιά μετά για να ξεκουραστούν από τις 70 (μίνιμουμ) προπονήσεις και αγώνες σε 40 μέρες? Άσε που μετά θα μας κατηγορούν πάλι οτι δεν τις βελτιώσαμε ατομικά όταν εκείνοι που τις παίρνουν μετά από μια κουραστική σεζόν τις πεθαίνουν στα σπριντ και τις άμυνες... Να πω και οτι παίζει στην ομάδα της 2-3, πέρυσι έπαιζε στην Εθνική 4 και τώρα παίζει (σε άλλη Εθνική με άλλο προπονητή) άσος...? Αποφασίστε ρε παιδιά...!
Γι αυτό σας λέω, μην το ψάχνετε άδικα... ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΦΑΥΛΟΣ ΚΥΚΛΟΣ... Ο καθένας έχει τα δικά του δίκηα, και κοιτάζει και προασπίζει τα δικά του και μόνο συμφέροντα....



Ακριβώς! Επειδή παρακολουθώ την πορεία των παιδιών γνωρίζω το πως ταλαιπωρούνται…το θέμα είναι τι γίνεται από κει και πέρα! Κάθε χρόνο τέτοια εποχή λέμε τα ίδια και τα ίδια πράγματα!
Το αποτέλεσμα όμως παραμένει το ίδιο! Μπορεί να είμαστε στην Ελλαδίτσα, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν μπορεί ν αλλάξει!
Θέλουμε να λεγόμαστε Ευρώπη, να πηγαίνουμε σύμφωνα με τα στάνταρντς της Ευρώπης, παρόλα αυτά δεν κάνουμε τίποτα μα τίποτα που να θυμίζει ευρωπαϊκές ομάδες! Και ερωτώ γιατί; Μια πολύ απλή ερώτηση γιατί να έχει μια πολύ σύνθετη απάντηση;
Αύριο μεθαύριο μπορεί η δική σου κόρη να επιλέξει το δρόμο του μπαμπά της και της μαμάς της και ν ασχοληθεί με το μπάσκετ! Εσύ ως γονιός πλέον θα δέχεσαι αυτά που συμβαίνουν; Είμαι σίγουρη πως όχι! Παρόλα αυτά πολλοί γονείς δέχονται πειθήνια την όλη κατάσταση γιατί δεν μπορούν να κάνουν αλλιώς! Γιατί λοιπόν, όλοι αυτοί οι γονείς και τα παιδιά (γιατί αυτά είναι που δέχονται όλες τις πιέσεις) πρέπει να υπομένουν τις καταστάσεις αυτές, και οι μεγάλες κυρίες του χώρου να σνομπάρουν αυτό που τις έκανε γνωστές; Γιατί να μην προσπαθήσουν ν αλλάξουν τις καταστάσεις (γιατί είναι στο χέρι τους πιστεύω) ώστε και τα παιδιά που ακολουθούν να έχουν καλύτερη αντιμετώπιση;
Γιατί δηλαδή να υποχρεώνεται η Νικολοπούλου να παίξει τραυματίας, γιατί η Διέλα να πρέπει να βγάλει τα ράμματα νωρίτερα; Γιατί η Μπουζνάκη να δέχεται πιέσεις να κατέβει αφού ακόμα είναι σε αποθεραπεία; Γιατί η Παυλοπούλου να κατεβαίνει αφού το κορίτσι έχει πρόβλημα ακόμα με τα πόδια του; Και πόσα άλλα γιατί; Κι όμως αυτά τα παιδιά παραμένουν στρατιώτες και φωνάζουν παρόν! Κι αντί να παραδειγματίζονται από αυτά τα παιδιά, σκέφτονται τα συμβόλαια που έχουν και το πώς θα ξεκουραστούν! Εε όχι!!!! Έλεος!!!!
Ας δούνε τέλος πάντων οι κύριοι από πιο ψηλά το τι συμβαίνει, κι ας βγάλουν το κεφάλι από το χώμα, ας πάψουν να στρουθοκαμηλίζουν!!! Ας βοηθήσουν τα μικρά παιδιά που είναι το μέλλον και όχι να τα καίνε. Αντίθετα ας σταματήσουν να δέχονται τα καπρίτσια των «αστεριών» του μπάσκετ που στη τελική δεν έχουν κάνει και κάτι αξιόλογο όλα αυτά τα χρόνια!
Και μη τολμήσει να πει κανείς (σας προλαβαίνω) ότι και οι μικρές εθνικές τι έχουν κάνει, γιατί οι μόνοι που δεν φταίνε είναι αυτά τα κορίτσια για τους υποβιβασμούς τα τελευταία χρόνια!!!!!
Εντάξει έχουμε καταλάβει εδώ και πολλά χρόνια την «αξία» που δίνουν στο γυναικείο μπάσκετ, αλλά να μη μας φλομώνουν με φούμαρα και βαρύγδουπες κουβέντες ότι δήθεν πέρυσι ήταν η χρονιά του γυναικείου μπάσκετ…κι εμείς για το γυναικείο…κι εκείνο για το γυναικείο…και το άλλο για το γυναικείο….Ας καταλάβουν ότι έχουν καταντήσει χειρότεροι κι από τους πολιτικούς που παλεύουν για ψηφοθηρία και τάζουν και λένε…και στο τέλος μένουν τα ΘΑ!!!!! Φτάνει!!!!! Έργα μπορούμε να δούμε; Αλλιώς είναι προτιμότερο να σταματήσουν το άθλημα σε εθνικό επίπεδο από το να καταστρέφουν τα παιδιά που παλεύουν για να το στηρίξουν σε αντίθεση όπως είπα και πριν από τις high class αθλήτριες!!!!!
nini
QUOTE(Angelo @ Jul 14 2008, 17:15 ) *
Live strong στην Ελλαδίτσα που ζούμε πιο πιθανό είναι να δεις το Μίσσα και το Δικαιουλάκο να καταπατήσουν τις αρχές τους και όλα όσα δήλωναν πέρυσι, να κάνουν γαργάρα (κατά το κοινώς λεγόμενο) τις παραξενιές των αθλητριών, και να ξεκινήσουν την προετοιμασία όποτε τις βολεύει, παρά ν αποκτήσουν οι αθλήτριες νοοτροπία, να γίνουν αθλήτριες καθ όλη τη διάρκεια του χρόνου, να βάλουν την Εθνική πάνω από τα όποια ατομικά ή ομαδικά συμφέροντά τους κλπ...
Τη νύφη θα την πληρώνει εσαεί, η κάθε Νικολοπούλου που θα τρέχει από Εθνική σε Εθνική όλο το καλοκαίρι (μέχρι να τα φτύσει), όπως έγινε πέρυσι με τη Δίελα που γύρισε μετά από το δίμηνο καλοκαιρινό survivor όντας στην 25η μέρα λοιμώδους μονοπυρήνωσης, χωρίς βέβαια να το πάρουν οι "αρμόδιοι" χαμπάρι... Για να μην πω και για πρόπερσι που η γνωστή γιατρός της Εθνικής της είπε ή να κόψει τα ράματα στο πόδι της 3 μέρες πριν απ ότι της είχε πει ο γιατρός της και να μπει αμέσως στην προπόνηση ή να μαζέψει τα πράγματά της και να φύγει...
Ακόμη, πόσες μέρες άδεια πρέπει να πάρουν αυτά τα παιδιά μετά για να ξεκουραστούν από τις 70 (μίνιμουμ) προπονήσεις και αγώνες σε 40 μέρες? Άσε που μετά θα μας κατηγορούν πάλι οτι δεν τις βελτιώσαμε ατομικά όταν εκείνοι που τις παίρνουν μετά από μια κουραστική σεζόν τις πεθαίνουν στα σπριντ και τις άμυνες... Να πω και οτι παίζει στην ομάδα της 2-3, πέρυσι έπαιζε στην Εθνική 4 και τώρα παίζει (σε άλλη Εθνική με άλλο προπονητή) άσος...? Αποφασίστε ρε παιδιά...!
Γι αυτό σας λέω, μην το ψάχνετε άδικα... ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΦΑΥΛΟΣ ΚΥΚΛΟΣ... Ο καθένας έχει τα δικά του δίκηα, και κοιτάζει και προασπίζει τα δικά του και μόνο συμφέροντα....


καλημέρα,

συμφωνώ απόλυτα με όλα τα παραπάνω, αλλά αντίστοιχα λάθη ΄γίνονται κ από τα σωματεία. όπου βάζουνε τα κοριτσάκια να κάνουνε πορπονήσεις με κορασίδες, νεανιδες, γυναίκες κ ταυτόχρονα να έχουν κ υποχρεώσεις με τισ εθνικές. θα πρέπει κ το ίδιο το σωματείο να φροντίζει να ξεκουράζονται αυτές οι παίχτριες

Ακόμη έχουν υπάρξει κ πάιχτριες, κατά τη διάρκεια της χρονιάς να έχουν λοιμώδη ή κάταγμα κοπόσεως, και τα σωματεία να τις υποχρεώνουν να είναι ενεργές κ να τους λένε ότι λένε κ ψέματα ohmy.gif

πιστεύω ότι γενικά θα πρέπει να γίνονται κινήσεις κ από την ομοσπονδία αλλά κ από τα σωματεία ώστε οι αθλήτριες να προστατεύνται πρεισσότερο.
liza133
QUOTE(nini @ Jul 15 2008, 11:26 ) *
καλημέρα,

συμφωνώ απόλυτα με όλα τα παραπάνω, αλλά αντίστοιχα λάθη ΄γίνονται κ από τα σωματεία. όπου βάζουνε τα κοριτσάκια να κάνουνε πορπονήσεις με κορασίδες, νεανιδες, γυναίκες κ ταυτόχρονα να έχουν κ υποχρεώσεις με τισ εθνικές. θα πρέπει κ το ίδιο το σωματείο να φροντίζει να ξεκουράζονται αυτές οι παίχτριες

Ακόμη έχουν υπάρξει κ πάιχτριες, κατά τη διάρκεια της χρονιάς να έχουν λοιμώδη ή κάταγμα κοπόσεως, και τα σωματεία να τις υποχρεώνουν να είναι ενεργές κ να τους λένε ότι λένε κ ψέματα ohmy.gif

πιστεύω ότι γενικά θα πρέπει να γίνονται κινήσεις κ από την ομοσπονδία αλλά κ από τα σωματεία ώστε οι αθλήτριες να προστατεύνται πρεισσότερο.


πάντως γιά να μην ρίχνουμε το βάρος μόνο στις ομάδες και στις ομοσπονδίες, υπάρχουν και γονείς που αντί να ενδιαφέρονται πάνω απ΄όλα γιά την υγεία των παιδιών τους, τους ενδιαφέρει περισσότερο να παίζουν σε 2 ή 3 εθνικές ομάδες και να ακούγεται το όνομά τους. όμως την τελική και μεγαλύτερη ευθύνη έχουν όσοι κάνουν την επιλογή των αθλητριών.
Μήπως και εδώ που τα γράφουμε τα διαβάζει κάποιος από τους "υπεύθυνους" ώστε να γίνει μία προσπάθεια αλλαγής... μπά... στου κουφού την πόρτα... και στις επόμενες κλήσεις πάλι τα ίδια θα γίνουν και πάλι τα ίδια θα λέμε...
ptolemaidaras
QUOTE(berdebe @ Jul 14 2008, 10:35 ) *
Μισές αλήθειες – μισά ψέματα
Με δεδομένο το τραγελαφικό περιστατικό (να μην πω ντροπιαστικό, απαράδεκτο), της ακύρωσης της προετοιμασίας της Εθνική Γυναικών παραθέτω κάποια σημεία από την περσινή βαρύγδουπη συνέντευξη του βοηθού προπονητή της κ. Δικαιουλάκου, με τους απαραίτητους σχολιασμούς (για να μπαίνουν τα πράγματα στην θέση τους και όχι εκεί που θέλουν ή βολεύουν κάποιους): ...

Καταρχην δεν ξερω αν ειναι σωστο να τα ριχνουμε στον Δικαιουλακο, λες και αυτος εφταιγε διοτι αρνηθηκανε να χασουν τα μπανια τους καποιες, αυτο πιο πολυ μου μοιαζει με προσωπικη επιθεση. Δεν ξερω πως βλεπει τα γεγονοτα και τις δηλωσεις ο καθενας, ομως θα πιαστω κι εγω απο την συνεντευξη Δικαιουλακου και θα τα πω οπως τα ειδα κι εγω, που σημειωτεων ημουν και στην Ιταλια και στην Σαμο αλλα και στην Πορταρια τους τελευταιους 2 αγωνες.
Εχουμε λοιπον μια ομαδα μετα την Ιταλια οπου για καποιο λογο, πολυ λιγες ημερες πριν τους αγωνες οι μισες σχεδον πλακωθηκαν με τις αλλες μισες, ή μαλλον μονο με μια, για απιστευτη, κυριολεκτικα απιστευτη αιτια, μη αγωνιστικη. Όμως τα αποτελεσματα βγηκαν στο παρκε. Καποιους μηνες μετα ο Δικαιουλακος κανει μια συνεντευξη οπου χωρις να θιγει προσωπα, βγαζει στη φορα ολα οσα ξεραμε για το γυναικειο. Σε καποια μπορει να ηταν υπερβολικος, αυτος ομως λεει οτι πολυ λιγα ειπε, απλα δεν ηταν σωστο να πει περισσοτερα και μοναδικη του ευχη ειναι να τον βγαλουν ψευτη οι παιχτριες. Άλλωστε στα περισσοτερα που ειπε δεν αναφεροταν στην Εθνικη ομαδα αλλα στο γυναικειο μπασκετ γενικοτερα, και εκει ισως παρξηγηθηκε. Εγω δεν μενω στο τι ειπε αν και συμφωνω απολυτα. Εγω μενω μονο στην τελευταια του παραγραφο η οποία αν και τοτε με τρόμαξε, ομως δυστηχως όπως όλοι την προσπεράσαμε και μείναμε στα προηγούμενα.
Διαβαστε:
- Από φύση σου είσαι πάντα αισιόδοξος. Έχεις κάποιο μήνυμα με θετική προοπτική;
"Γενικά, πιστεύω πως μόνο αν κάθε πλευρά κάνει την αυτοκριτική της και πιεστεί να αλλάξουν τα πράγματα, τότε μόνο θα αλλάξουν. Στο σημείο που είμαστε είμαι λίγο απαισιόδοξος, διότι αν μία, μόνο μια, πλευρά κωφεύσει, αδρανήσει και δεν κάνει σημάδια προόδου, τότε δεν θα αλλάξει τίποτα.
Δυστυχώς δεν υπάρχει τίποτα από κάτω που να μας κάνει αισιόδοξους. Δείτε τις μικρές εθνικές. Η νέων γυναικών τερμάτισε 10η, η εθνική νεανίδων είναι ήδη στη Β’ κατηγορία και τερμάτισε 5η, η κορασίδων 15η και υποβιβασμός στη Β’ κατηγορία. Αν αυτά τα πλασαρίσματα δεν σας λένε τίποτα, τότε κάντε μια βόλτα από τα παιχνίδια πρωταθλήματος κορασίδων νεανίδων, ή ακόμα χειρότερα κάντε καμιά βόλτα από τις προπονήσεις τους.......Πιστεύω, όμως, ότι για να αλλάξουν όλα αυτά τα πράγματα πρέπει όλοι, μα όλοι οι φορείς να κάνουν κάτι ΤΩΡΑ! Με κέφι, με μεράκι, με προγραμματισμό, με σοβαρότητα, με υπομονή και επιμονή".

Και ειμαστε στον Ιουλιο του 2008. Οι εθνικες κορασιδων νενανιδων ειναι στην Β κατηγορια, εκει οπου μαθηματικα ετοιμαζεται να παει και η εθνικη Νεων γυναικων, η Ομοσπονδια δεν αλλαξε τιπτα απολυτως παρα μονο ο αμοιρος ο Μισσας τρεχει παντου για να ανακαλυπτει νεα ταλεντα και να φτιαχνει προγραμματα, οι ομαδες διαλυονται και η φετινη Α1 θα θυμιζει τοπικες κατηγοριες (Καστορια Ζιμενς Χιος Μεγας κλπ), καποιες ομαδες ξανοιγονται υπερβολικα και ολοι φοβουνται Χριστουγεννιατικες μπιστολιες (Αθηναικος Εσπεριδες Παναθηναικος Πανιωνιος) και οι προπονητες αλλαζουν σαν τα πουκαμισα στις ομαδες, οι παιχτριες αρχιζουν και παιρνουν τρελλα λεφτα και απαξιουν πληρως την Εθνικη... Και κανενας δεν κανει την αυτοκριτικη του, οχι στις εφημεριδες, αλλα στον τροπο δουλειας του. Και καμια, μα καμια πλευρα δεν εχει πιεστει, δεν εχει κανει σημαδια προοδου (το αντιθετο μαλιστα). Καμια πλευρα δεν εχει κανει κατι με κεφι μερακι προγραμματισμο επιμονη και υπομονη!!!!

Με συγχωρειται αλλα δεν μπορει να φταιει μονο ο Μισσας Δικαιουλακος γι αυτο οι οποιοι αλλωστε κρουουν εδω και καιρο τον κωδωνα του κινδυνου.
Δεν μπορει να φταει μονο η ομοσπονδια
Δεν μπορει να φταινε μονο τα σωματεια
Δεν μπορει να φταινε μονο οι αθλητριες
Δεν μπορει να φταινε μονο οι προπονητες
Κι εμεις συζηταμε για το αν κρατανε μουτρα οι παιχτριες στον Δικαιουλακο, για την Κωστακη, για τον Καλαμποκη, για το αν επιτρεπεται να ειναι και στην Εθνικη ο Δικαιουλακος...
Δεν εχει ισως σημασια ποιος φταιει, σημασια εχει ποιοι μπορουν να κανουν κατι για αυτο, οι υπολοιποι να φυγουν γιατι αυτοι το εφεραν σε αυτο το σημειο!!!
Φυσικα εγω ειμαι μονο φιλαθλος, και μια γνωμη σε ενα φορουμ δεν εχει τοση σημασια, μα οι επαναστασεις δεν ξεκινησαν απο οργανωμενες φωνες, απλα εκει βρηκαν αποιχηση.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.