Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΘΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30
doraki7
QUOTE(Angelo @ Jul 25 2008, 01:17 ) *
Συγχαρητήρια στα παιδιά, έχουν μάθει πια να πολεμάνε τα τανκς με τις σφεντόνες... Ας μην τους καίμε πριν καν πάνε να πολεμήσουν για το καλό του γυνακείου μπάσκετ και μόνο...

Είδα την Εθνική χθες στο RAISPORT.
Πολύ καλή εμφάνιση. Μπράβο στα κορίτσια και το τεχνικό τημ. 77.gif
Και δεν είναι ηρωική όπως λέτε γιατί από τεχνικής πλευράς (από ότι είδα στο παιχνίδι) είμαστε σε καλύτερο επίπεδο από τις Ιταλίδες και έλειπαν τα δυο βασικά πλέι μέικερ (Καλέντζου, Κωστάκη), μια πολύ ποιοτική παίκτρια (Καλτσίδου) και παίζουμε χωρίς πεντάρι.
θα πω και κάποια πράγματα που μου άρεσαν πολύ: τα αμυντικά συστήματα του Μίσα (ζον πρες στα 3/4 και μετά ζώνη προσαρμογής), η Χατζηνικολάου (που προσθέτει ταχύτητα και αμυντική ικανότητα - έκανε πολλά κλεψίματα), το πάθος και η μεγάλη προσπάθεια στα ρημπάουντς, ο Δικαιουλάκος που έδειχνε και αυτός σε κάποια time out συστήματα στο πινακάκι, ο πρόεδρος της ΕΟΚ που καθόταν στον πάγκο (που έχει ακουστεί ο πρόεδρος της ομοσπονδίας να κάθεται στον πάγκο σε αγώνα φιλικό και ας λέμε κάποιοι ότι η ΕΟΚ δεν ασχολείται). wink.gif
Τι θα γίνει με το τρίτο δεκάλεπτο (7 -22 το επιμέρους σκορ) που σε κάθε αγώνα ομάδας μας, σε όλα τα επίπεδα, όταν μπαίνουμε στο Β΄ ημίχρονο εμφανιζόμαστε πλήρως αποσυντονισμένοι;;;

Πρώτη εικόνα αν και είναι νωρίς πολύ θετική. biggrin.gif
Χρειάζεται βέβαια πολύ δουλειά και κυρίως μεγάλη υπομονή. wink.gif

Αλήθεια παιδιά, η Λύμουρα που είναι;; τι γίνεται;;
G_7
Καλημερα...
Χαίρομαι που επιτέλους διαβάζω και κάποια θετικά και αισιόδοξα ίσως post!! peace.gif peace.gif

Πιθανότατα χωρίς τη Μάλτση θα εμφανιστεί η Εθνική μας στα επόμενα δύο παιχνίδια του τουρνουά, καθώς υπέστη τράβηγμα στο χθεσινό παιχνίδι ...
magickaminia
QUOTE(doraki7 @ Jul 25 2008, 09:30 ) *
Είδα την Εθνική χθες στο RAISPORT.
Πολύ καλή εμφάνιση. Μπράβο στα κορίτσια και το τεχνικό τημ. 77.gif
Και δεν είναι ηρωική όπως λέτε γιατί από τεχνικής πλευράς (από ότι είδα στο παιχνίδι) είμαστε σε καλύτερο επίπεδο από τις Ιταλίδες και έλειπαν τα δυο βασικά πλέι μέικερ (Καλέντζου, Κωστάκη), μια πολύ ποιοτική παίκτρια (Καλτσίδου) και παίζουμε χωρίς πεντάρι.
θα πω και κάποια πράγματα που μου άρεσαν πολύ: τα αμυντικά συστήματα του Μίσα (ζον πρες στα 3/4 και μετά ζώνη προσαρμογής), η Χατζηνικολάου (που προσθέτει ταχύτητα και αμυντική ικανότητα - έκανε πολλά κλεψίματα), το πάθος και η μεγάλη προσπάθεια στα ρημπάουντς, ο Δικαιουλάκος που έδειχνε και αυτός σε κάποια time out συστήματα στο πινακάκι, ο πρόεδρος της ΕΟΚ που καθόταν στον πάγκο (που έχει ακουστεί ο πρόεδρος της ομοσπονδίας να κάθεται στον πάγκο σε αγώνα φιλικό και ας λέμε κάποιοι ότι η ΕΟΚ δεν ασχολείται). wink.gif
Τι θα γίνει με το τρίτο δεκάλεπτο (7 -22 το επιμέρους σκορ) που σε κάθε αγώνα ομάδας μας, σε όλα τα επίπεδα, όταν μπαίνουμε στο Β΄ ημίχρονο εμφανιζόμαστε πλήρως αποσυντονισμένοι;;;

Πρώτη εικόνα αν και είναι νωρίς πολύ θετική. biggrin.gif
Χρειάζεται βέβαια πολύ δουλειά και κυρίως μεγάλη υπομονή. wink.gif

Αλήθεια παιδιά, η Λύμουρα που είναι;; τι γίνεται;;

Συμφωνω μαζι σου οτι τα κοριτσια παιξαν αρκετα καλα βασει των συνθηκων. Επισης φανηκε ποσο μεγαλο κεφαλαιο ειναι για την Εθνικη η Καλεντζου. Τα αλλα κοριτσια θελουν αρκετη δουλεια ακομα για να φτασουν στο επιπεδο της Τουλας. Ειναι θετικο επισης οτι τα παιδια ειχαν καλη αμυντικη ισορροπια στο θεμα των ριμπαουντ. Πρωτη εικονα πολυ θετικη λοιπον. Θα ηθελα ομως να διαφωνησω μαζι σου οσον αφορα τη παρουσια του Μιαουλη στο παγκο , οτι δηλαδη υποδηλωνει το εντονο ξαφνικα ενδιαφερον της ΕΟΚ. Μαλλον για δροσια πηγε στο Μπορμιο. 12 βαθμους ειχε χθες το βραδυ. Καλη η παρουσια του αλλα χρειαζεται και να το δειχνει και πιο συχνα με εργα. Ελπιζω η εμφανιση του να ειναι η αρχη μιας νεας εποχης. Καλη επιτυχια στα κοριτσια για τη συνεχεια . Εχω την εντυπωση οτι με το Βελγιο θα παρουν το ροζ.
MAGIC2008
QUOTE(magickaminia @ Jul 24 2008, 14:27 ) *
Εχεις δικιο οτι τα αγορια εχουν φερει καλυτερα αποτελεσματα. Εχεις σκεφτει ομως οτι μετα την επιτυχια του 87 και την επαγγελματοποιηση του αθληματος το μπασκετ αποτελει ακομη και επαγγελματικη αποκατασταση για ενα αγορι. Το ιδιο δεν ισχυει για τα κοριτσια. Γιατι εχουν και λιγοτερα αθλητικα χρονια και εχουν και χαμηλοτερες οικονομικες απολαβες. Επισης ισως σου εχει διαφυγει οτι πρεπει να κανουν καποια στιγμη και οικογενεια και να τεκνοποιησουν. Αρα δεν τιθεται θεμα συγκρισης ανδρικου και γυναικειου μπασκετ. Πρεπει εμεις οι γονεις , βαζω και μενα μεσα γιατι εχω κορη να σπρωξουμε το παιδι μας στο μπασκετ , τα υπολοιπα θα ρθρουν μονα τους. Οποιο παιδι εχει ταλεντο και το δουλεψει θα ανταμειφθει καποια μερα. Ειμαι σιγουρος γιατι το χω δει να συμβαινει.


Συμφωνω σ αυτα που λες μονο που επαναλαμβανω οτι η Ομοσπονδια δεν ενδιαφερεται για το Γυναικειο Μπασκετ . Ας βρουν τα κινητρα με σωστο σχεδιασμο να κρατησουν τα νεα κοριτσια στο παρκε.
magickaminia
QUOTE(magickaminia @ Jul 25 2008, 16:39 ) *
Συμφωνω μαζι σου οτι τα κοριτσια παιξαν αρκετα καλα βασει των συνθηκων. Επισης φανηκε ποσο μεγαλο κεφαλαιο ειναι για την Εθνικη η Καλεντζου. Τα αλλα κοριτσια θελουν αρκετη δουλεια ακομα για να φτασουν στο επιπεδο της Τουλας. Ειναι θετικο επισης οτι τα παιδια ειχαν καλη αμυντικη ισορροπια στο θεμα των ριμπαουντ. Πρωτη εικονα πολυ θετικη λοιπον. Θα ηθελα ομως να διαφωνησω μαζι σου οσον αφορα τη παρουσια του Μιαουλη στο παγκο , οτι δηλαδη υποδηλωνει το εντονο ξαφνικα ενδιαφερον της ΕΟΚ. Μαλλον για δροσια πηγε στο Μπορμιο. 12 βαθμους ειχε χθες το βραδυ. Καλη η παρουσια του αλλα χρειαζεται και να το δειχνει και πιο συχνα με εργα. Ελπιζω η εμφανιση του να ειναι η αρχη μιας νεας εποχης. Καλη επιτυχια στα κοριτσια για τη συνεχεια . Εχω την εντυπωση οτι με το Βελγιο θα παρουν το ροζ.

Σε συνεχεια του χθεσινου φαινεται οτι επεσα μεσα . Τα κοριτσια νικησαν 64 - 57 το Βελγιο. Παλι δουλεψαν πολυ καλα αμυντικα , ενω υπηρχε και πλουραλισμος επιθετικα. Εχω την εντυπωση οτι δεν ειναι ανεκδοτο αν τις δουμε να κερδιζουν και την Λιθουανια. Οσον αφορα το οτι δεν επαιζε η Βαουτερς , δεν νομιζω οτι αλλαζει σε τιποτα τη σημασια της νικης , γιατι και στον ομιλο δεν θα παιξει λογω ΝΒΑ. Μπραβο στο τεχνικο τημ και στα κοριτσια. Πολυ θετικη η εικονα που παρουσιαζουν. smiley.gif
Angelo
QUOTE(magickaminia @ Jul 26 2008, 14:17 ) *
Σε συνεχεια του χθεσινου φαινεται οτι επεσα μεσα . Τα κοριτσια νικησαν 64 - 57 το Βελγιο. Παλι δουλεψαν πολυ καλα αμυντικα , ενω υπηρχε και πλουραλισμος επιθετικα. Εχω την εντυπωση οτι δεν ειναι ανεκδοτο αν τις δουμε να κερδιζουν και την Λιθουανια. Οσον αφορα το οτι δεν επαιζε η Βαουτερς , δεν νομιζω οτι αλλαζει σε τιποτα τη σημασια της νικης , γιατι και στον ομιλο δεν θα παιξει λογω ΝΒΑ. Μπραβο στο τεχνικο τημ και στα κοριτσια. Πολυ θετικη η εικονα που παρουσιαζουν. smiley.gif

Γι αυτό λέμε σταματήστε την αρνητική κριτική, αδιαφορείστε γι αυτές που γύρισαν την πλάτη στην ομάδα και υποστηρίξτε τα κορίτσια που είναι εκεί και μάχονται και το προπονητικό τημ, γιατί σ όλα τα παιχνίδια παίρνουμε το μέγιστο που μπορούμε... Μπορεί να έχουμε σαν λαός και σαν γυναικείο μπάσκετ 1000 κουσούρια, αλλά έχουμε ψυχή. Κι 41.gif αν με τόσες ελείψεις, και κουτσουρεμένη προετοιμασία είμαστε ανταγωνιστικοί, τι άλλο, καλύτερο μπορούμε να περιμένουμε όταν σε λίγες εβδομάδες θ είμαστε έτοιμοι?
berry the truth
Με ήττα αποχαιρέτησε το τουρνουά του Μπόρμπιο η εθνική γυναικών. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα στον τελευταίο του αγώνα έχασε με 67-52 από τη Λιθουανία.

Δεκάλεπτα: 10-19, 20-33, 27-44, 52-67

Ελλάδα (Μίσσας): Χατζηνικολάου 4, Σπαθάρου , Μάλτση 16, Παπαμιχαήλ , Ζέρβα 2, Κατωπόδη 3, Κοσμά 4, Σούλις 11(1), Δημητράκου 12(1), Μαστρογιαννίδου.

Λιθουανία (Παουλάουσκας): Σαουλιούτε , Πετρονάϊτε 7(1), Μπιμπάϊτε 11(2), Τσουνταριένε 3,
Βαλεντιένε 6(2), Σούλτσιουτε 3, Μαργκεβιτσιούτε 8(1), Κούκτιενε 8(2), Βαλουζίτε 15(1),
Ραζμάϊτε 4, Λουκσίτε 2.
ptolemaidaras
QUOTE(Angelo @ Jul 26 2008, 17:46 ) *
Γι αυτό λέμε σταματήστε την αρνητική κριτική, αδιαφορείστε γι αυτές που γύρισαν την πλάτη στην ομάδα και υποστηρίξτε τα κορίτσια που είναι εκεί και μάχονται και το προπονητικό τημ, γιατί σ όλα τα παιχνίδια παίρνουμε το μέγιστο που μπορούμε... Μπορεί να έχουμε σαν λαός και σαν γυναικείο μπάσκετ 1000 κουσούρια, αλλά έχουμε ψυχή. Κι 41.gif αν με τόσες ελείψεις, και κουτσουρεμένη προετοιμασία είμαστε ανταγωνιστικοί, τι άλλο, καλύτερο μπορούμε να περιμένουμε όταν σε λίγες εβδομάδες θ είμαστε έτοιμοι?


+1!!!!

Παντως μεχρι στιγμης λειπουν η Καλεντζου η Κωστακη και η Καλτσιδου. Τρομακτικες απωλειες για μια ομαδα!
Μηπως λειπει καμια ακομα? Η Λύμουρα? Κατι ακούστηκε και για την Βλάχου. Η Νικολαίδου τι έγινε? Γιατι αρνήθηκε? Μήπως εχει σχεση με την Κωστακη που βριστηκανε περυσι?
Παιδια δεν εχουμε ουτε ενα πενταρι, το εχετε αντιληφθει? Εδω περυσι με Νενα Σταχτιαρη και Σαρεγκου μας παιζανε βολλευ, φετος με Μαστρογιαννιδου Κοσμά και Ζερβα θα την βγαλουμε;;; Επειδη εχω δει πολλες Ευρωπαικες ομαδες και γνωριζω τα ύψη και την ποιότητα τους, μου φαινεται απίστευτο που βαδίζουμε έτσι. Αν προκριθούμε στο Ευρωμπάσκετ θα βγάλω το καπέλο μου στον Μίσσα!!!(Ετσι κι αλλίως το βγάζω φυσικά, ο coach ειναι μοναδικός)!
Angelo
QUOTE(ptolemaidaras @ Jul 28 2008, 00:29 ) *
+1!!!!

Παντως μεχρι στιγμης λειπουν η Καλεντζου η Κωστακη και η Καλτσιδου. Τρομακτικες απωλειες για μια ομαδα!
Μηπως λειπει καμια ακομα? Η Λύμουρα? Κατι ακούστηκε και για την Βλάχου. Η Νικολαίδου τι έγινε? Γιατι αρνήθηκε? Μήπως εχει σχεση με την Κωστακη που βριστηκανε περυσι?
Παιδια δεν εχουμε ουτε ενα πενταρι, το εχετε αντιληφθει? Εδω περυσι με Νενα Σταχτιαρη και Σαρεγκου μας παιζανε βολλευ, φετος με Μαστρογιαννιδου Κοσμά και Ζερβα θα την βγαλουμε;;; Επειδη εχω δει πολλες Ευρωπαικες ομαδες και γνωριζω τα ύψη και την ποιότητα τους, μου φαινεται απίστευτο που βαδίζουμε έτσι. Αν προκριθούμε στο Ευρωμπάσκετ θα βγάλω το καπέλο μου στον Μίσσα!!!(Ετσι κι αλλίως το βγάζω φυσικά, ο coach ειναι μοναδικός)!

Η Νικολαίδου απ ότι ξέρω έχει πρόβλημα στη μέση, ενώ η Λολίτα δυστυχώς έχει σοβαρότατο πρόβλημα υγείας κάποιος δκός της και είναι υποχρεωμένη να απέχει για να βοηθήσει την κατάσταση... Ελπίζω όλα να πάνε καλά και για τις δύο, γιατί είναι κεφάλαια γι αυτή την ομάδα... Τη λύση για μες το καλάθι την έχει βρει ο κόουτς, απλά αυτές που θα παίζουν πρέπει να μάχονται και να είναι συγκεντρωμένες 40' γιατί αλλιώς τα λάθη θα πληρώνονται τοις μετρητοίς και θα είναι επώδυνα...
magickaminia
QUOTE(ptolemaidaras @ Jul 28 2008, 00:29 ) *
+1!!!!

Παντως μεχρι στιγμης λειπουν η Καλεντζου η Κωστακη και η Καλτσιδου. Τρομακτικες απωλειες για μια ομαδα!
Μηπως λειπει καμια ακομα? Η Λύμουρα? Κατι ακούστηκε και για την Βλάχου. Η Νικολαίδου τι έγινε? Γιατι αρνήθηκε? Μήπως εχει σχεση με την Κωστακη που βριστηκανε περυσι?
Παιδια δεν εχουμε ουτε ενα πενταρι, το εχετε αντιληφθει? Εδω περυσι με Νενα Σταχτιαρη και Σαρεγκου μας παιζανε βολλευ, φετος με Μαστρογιαννιδου Κοσμά και Ζερβα θα την βγαλουμε;;; Επειδη εχω δει πολλες Ευρωπαικες ομαδες και γνωριζω τα ύψη και την ποιότητα τους, μου φαινεται απίστευτο που βαδίζουμε έτσι. Αν προκριθούμε στο Ευρωμπάσκετ θα βγάλω το καπέλο μου στον Μίσσα!!!(Ετσι κι αλλίως το βγάζω φυσικά, ο coach ειναι μοναδικός)!

Φιλε το ροστερ της ομαδας ειναι αυτο και οπως ειπε και ο κοουτς σημερα θα αντιπαρελθει το προβλημα του υψους με τις μικτες αμυνες και την πιεση. Το οτι τα κοριτσια χασαν με 15 ποντους απο την Λιθουανια για μενα δεν ειναι αρνητικο. Το 67 στην αμυνα απο μιαομαδα που υπερτερει κατα πολυ σωματικα απεναντι μας ειναι σκορ που δειχνει την αμυντικη διαθεση της ομαδας. Το 52 στην επιθεση και το προβλημα στο κατεβασμα της μπαλας ηταν το αρνητικο στο ματς. Αυτο θα λυθει σιγουρα με την προσθηκη Κωστακη, Καλεντζου και Καλτσιδου. Πρεπει να δωσουμε πιστωση χρονου στα κοριτσια. Πιστευω οτι θα τιμησουν την γαλανολευκη. blove.gif
magickaminia
QUOTE(berry the truth @ Jul 21 2008, 19:26 ) *
με εξαίρεση την νικολαΐδου του παναθηναϊκού, ποιο κλασικό πεντάρι δηλαδή δεν πήρε μαζί του ο μίσσας;

Φιλε αν προσεξες τονισα οτι η επιλογη του σεντερ δεν ηταν απαραιτητο να ειναι απ την Α1 και γιατι οχι ουτε απ την Α2 . Μηπως η Νικολοπουλου, η Διελλα και η Ανδρουλακη που ηταν κοντα στην ομαδα στα φιλικα με τα πανεπιστημια παιζαν Α1΄. Τυχαια θα σου αναφερω καποια παιδια . Τη Φροσω τη Βλαχου απο την Καστορια, τη Μαλαμω Καρασταματη απο τα Εξαρχεια, μια κοπελλα απο το Περιστερι με υψος 2μ που μου διαφευγει το ονομα της. Τελος υπαρχει και η Γλυνιαδακη που θα μπορουσε καποιος να τη βολιδοσκοπησει αν επιθυμει να βοηθησει την Εθνικη. Και για το αλλοθι οτι στα προκριμματικα δεν μπορεις να κανεις δοκιμες, τοτε να βαζαμε στην ναφθαλινη μια ιδανικη 5αδα και να παιζαν μονο αυτες. Η ανανεωση σε προσωπα φιλε μου ξεκινησε , ο κοουτς Μισσας εχει δειξει οτι εχει τα κοτσια, καποιοι λοιπον να τον βοηθησουν στο σκαουτιγκ για να εχει μεγαλυτερη δεξαμενη για επιλογες.
Angelo
QUOTE(magickaminia @ Jul 28 2008, 15:30 ) *
Φιλε αν προσεξες τονισα οτι η επιλογη του σεντερ δεν ηταν απαραιτητο να ειναι απ την Α1 και γιατι οχι ουτε απ την Α2 . Μηπως η Νικολοπουλου, η Διελλα και η Ανδρουλακη που ηταν κοντα στην ομαδα στα φιλικα με τα πανεπιστημια παιζαν Α1΄. Τυχαια θα σου αναφερω καποια παιδια . Τη Φροσω τη Βλαχου απο την Καστορια, τη Μαλαμω Καρασταματη απο τα Εξαρχεια, μια κοπελλα απο το Περιστερι με υψος 2μ που μου διαφευγει το ονομα της. Τελος υπαρχει και η Γλυνιαδακη που θα μπορουσε καποιος να τη βολιδοσκοπησει αν επιθυμει να βοηθησει την Εθνικη. Και για το αλλοθι οτι στα προκριμματικα δεν μπορεις να κανεις δοκιμες, τοτε να βαζαμε στην ναφθαλινη μια ιδανικη 5αδα και να παιζαν μονο αυτες. Η ανανεωση σε προσωπα φιλε μου ξεκινησε , ο κοουτς Μισσας εχει δειξει οτι εχει τα κοτσια, καποιοι λοιπον να τον βοηθησουν στο σκαουτιγκ για να εχει μεγαλυτερη δεξαμενη για επιλογες.

Η Αντωνογιαννάκη είναι αυτή του Περιστερίου που λες, και σίγουρα στα πρώτα φιλικά θα μπορούσε να δοθεί μια ευκαιρία σε κάποιες απ αυτές, αλλά για την τελική δωδεκάδα θεωρώ οτι δεν είναι αρκετά ικανές... Θεωρώ οτι ο προπονητής απ αυτές που υπάρχουν στο χώρο, έκανε την καλύτερη δυνατή επιλογή, και από δω και μπρος ανάλογα μ αυτές που έχει, έχει διαλέξει και την μόνη τακτική που αρμόζει... Όλα πάνε καλά, να έχουν τα κορίτσια υγεία, και με την προσθήκη των 3, θα ανεβούμε σαν επίπεδο το λιγότερο 3 σκαλοπάτια...
magickaminia
QUOTE(Angelo @ Jul 29 2008, 12:03 ) *
Η Αντωνογιαννάκη είναι αυτή του Περιστερίου που λες, και σίγουρα στα πρώτα φιλικά θα μπορούσε να δοθεί μια ευκαιρία σε κάποιες απ αυτές, αλλά για την τελική δωδεκάδα θεωρώ οτι δεν είναι αρκετά ικανές... Θεωρώ οτι ο προπονητής απ αυτές που υπάρχουν στο χώρο, έκανε την καλύτερη δυνατή επιλογή, και από δω και μπρος ανάλογα μ αυτές που έχει, έχει διαλέξει και την μόνη τακτική που αρμόζει... Όλα πάνε καλά, να έχουν τα κορίτσια υγεία, και με την προσθήκη των 3, θα ανεβούμε σαν επίπεδο το λιγότερο 3 σκαλοπάτια...

Ευχαριστω κοουτς για την υπενθυμιση. Ευχομαι καιγω η ομαδα να ανεβει με την προσθηκη των 3 κοριτσιων. Θα ηθελα μονο ναπαρακαλεσω ολους οσους αγαπανε το γυναικειο μπασκετ να γεμισουν το γηπεδο της Γλυφαδας στα 3 ματς της Εθνικης στις 30/8 με Βουλγαρια, στις 6/9 με Σερβια και στις 13/9 με Βελγιο. Τα κοριτσια χρειαζονται το χειροκροτημα και την υποστηριξη ολων. 41.gif
trefoil 13
QUOTE(magickaminia @ Jul 29 2008, 16:02 ) *
Ευχαριστω κοουτς για την υπενθυμιση. Ευχομαι καιγω η ομαδα να ανεβει με την προσθηκη των 3 κοριτσιων. Θα ηθελα μονο ναπαρακαλεσω ολους οσους αγαπανε το γυναικειο μπασκετ να γεμισουν το γηπεδο της Γλυφαδας στα 3 ματς της Εθνικης στις 30/8 με Βουλγαρια, στις 6/9 με Σερβια και στις 13/9 με Βελγιο. Τα κοριτσια χρειαζονται το χειροκροτημα και την υποστηριξη ολων. 41.gif

Δεν νομίζω να υπάρξει και ιδιαίτερη ανταπόκριση από το κορεσμένο αθηναϊκό κοινό...
Οι υπεύθυνοι ήξεραν για παράδειγμα να πάρουν στον Πύργο το πανευρωπαϊκό των εφήβων, για τις γυναίκες δεν ήξεραν να ενδιαφερθούν να κάνουν τους αγώνες έξω από την Αθήνα για να υπάρχει και ανταπόκριση...
Έτσι και το γήπεδο θα είναι άδειο και οι κοπέλες δεν θα έχουν την συμπαράσταση που συναντούν στην επαρχεία και είναι κρίμα.
Angelo
QUOTE(trefoil 13 @ Jul 29 2008, 21:33 ) *
Δεν νομίζω να υπάρξει και ιδιαίτερη ανταπόκριση από το κορεσμένο αθηναϊκό κοινό...
Οι υπεύθυνοι ήξεραν για παράδειγμα να πάρουν στον Πύργο το πανευρωπαϊκό των εφήβων, για τις γυναίκες δεν ήξεραν να ενδιαφερθούν να κάνουν τους αγώνες έξω από την Αθήνα για να υπάρχει και ανταπόκριση...
Έτσι και το γήπεδο θα είναι άδειο και οι κοπέλες δεν θα έχουν την συμπαράσταση που συναντούν στην επαρχεία και είναι κρίμα.

Στ αγόρια καθαρίζει ο πρόεδος της Fiba Europe... Τους έχει ιδιαίτερη αδυναμία. Γήπεδα, προπονητές, συνθήκες δουλειάς, τουρνουά στην Ελλάδα, τηλεοπτική κάλυψη από κρατικό κανάλι πανελλαδικής εμβέλειας, χαμός! Μου θυμίζεις trefoil πότε ήταν η τελευταία χρονιά που για γυναικεία ομάδα υποδομής έγινε Πανευρωπαικό στην Ελλάδα? Εδώ κανόυμε οικονομία... Γιατί νομίζεις έγιναν και τα 2 πανελλήνια φέτος στην Αθήνα? Γι αυτό σου λέω, αφού δεν μπορούμε να βελτιώσουμε τις συνθήκες, τουλάχιστον ας βοηθήσουμε τα παιδιά όπου κι αν παίζουν...
womanplayer
QUOTE(trefoil 13 @ Jul 29 2008, 21:33 ) *
Δεν νομίζω να υπάρξει και ιδιαίτερη ανταπόκριση από το κορεσμένο αθηναϊκό κοινό...
Οι υπεύθυνοι ήξεραν για παράδειγμα να πάρουν στον Πύργο το πανευρωπαϊκό των εφήβων, για τις γυναίκες δεν ήξεραν να ενδιαφερθούν να κάνουν τους αγώνες έξω από την Αθήνα για να υπάρχει και ανταπόκριση...
Έτσι και το γήπεδο θα είναι άδειο και οι κοπέλες δεν θα έχουν την συμπαράσταση που συναντούν στην επαρχεία και είναι κρίμα.


εγω πιστευω οτι θα υπαρχει κοσμος , ελπιζω και ευχομαι να ερθουν παικτριες και προπονητες ολων των κατηγοριων του γυναικειου μπασκετ , Σαββατο θα ειναι οι αγωνες και ωρα 7 , ε αντι για καφεδακι ελατε στο γηπεδο <γιατι τετοια ωρα ποια ομαδα θα κανει προπονηση???>>>
magickaminia
QUOTE(womanplayer @ Jul 31 2008, 12:10 ) *
εγω πιστευω οτι θα υπαρχει κοσμος , ελπιζω και ευχομαι να ερθουν παικτριες και προπονητες ολων των κατηγοριων του γυναικειου μπασκετ , Σαββατο θα ειναι οι αγωνες και ωρα 7 , ε αντι για καφεδακι ελατε στο γηπεδο <γιατι τετοια ωρα ποια ομαδα θα κανει προπονηση???>>>

Θα συμφωνησω μαζι σου. Αλλωστε δεν ειπαμε να γεμισει και το ΟΑΚΑ για τα κοριτσια. Ειπαμε να ρθουν αυτοι που αγαπανε το γυναικειο μπασκετ. Με την προσελευση τους στο γηπεδο θα γινουν ο εκτος παικτης για τα κοριτσια.
basket is life
επειδη εχω ψιλομπερδευτει μπορειτε να πειτε αναλυτικα που ποτε και τι ωρα ειναι τα παιχνιδια? rolleyes.gif
basket4
Η εθνικη θα παιξει 3 φιλικα αυτη τη βδομαδα στο γηπεδο του βυρωνα
το προγραμμα ειναι ως εξης

4/8/08 Ελλάδα - FYROM
5/8/08 Ελλάδα – Bοσνία
6/8/08 Ελλάδα - Ρουμανία

οι ωρες δεν εχουν ανακοινωθει ακομα. blink.gif (αν ξερεις καποιος κατι ας ενημερωσει)


επισης την επομενη βδομαδα θα παιξει τα 2 τελευταια φιλικα στην Ελλαδα
13/8/08 Ελλάδα - Pittsburgh/University
15/8/08 Ελλάδα - Pittsburgh/University

και μετα θα μεταβει στην Σλοβενια για να παιξει 2 φιλικα με την Σλοβενια
17/8/08 Ελλάδα - Σλοβενία
18/8/08 Ελλάδα - Σλοβενία
LITSA#4#
QUOTE(basket4 @ Aug 1 2008, 12:49 ) *
Η εθνικη θα παιξει 3 φιλικα αυτη τη βδομαδα στο γηπεδο του βυρωνα
το προγραμμα ειναι ως εξης

4/8/08 Ελλάδα - FYROM
5/8/08 Ελλάδα – Bοσνία
6/8/08 Ελλάδα - Ρουμανία

οι ωρες δεν εχουν ανακοινωθει ακομα. blink.gif (αν ξερεις καποιος κατι ας ενημερωσει)
επισης την επομενη βδομαδα θα παιξει τα 2 τελευταια φιλικα στην Ελλαδα
13/8/08 Ελλάδα - Pittsburgh/University
15/8/08 Ελλάδα - Pittsburgh/University

και μετα θα μεταβει στην Σλοβενια για να παιξει 2 φιλικα με την Σλοβενια
17/8/08 Ελλάδα - Σλοβενία
18/8/08 Ελλάδα - Σλοβενία


Ευχαριστουμε για τις πληροφοριες.ενημερωσε μας τις ωρες.σε ποιο γηπεδο του Βύρωνα?
basket4
QUOTE(LITSA#4# @ Aug 1 2008, 13:02 ) *
Ευχαριστουμε για τις πληροφοριες.ενημερωσε μας τις ωρες.σε ποιο γηπεδο του Βύρωνα?


στις 20:00 ειναι και τα 3 παιχνιδια
στο κλειστο του βυρωνα στο γηπεδο του Αθηναικου.διπλα απο το Θεατρο Βραχων smile.gif
basket4
3/8/2008
Γυναικών: Συμμετοχή σε τουρνουά
Σε διεθνές τουρνουά που θα πραγματοποιηθεί στο κλειστό του Βύρωνα με τη συμμετοχή της Ρουμανίας, της Βοσνίας και της ΠΓΔΜ θα λάβει μέρος η εθνική γυναικών. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα προετοιμάζεται ενόψει της ημιτελικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος
και οι αγώνες του τουρνουά ξεκινούν αύριο Δευτέρα.
Αναλυτικά το πρόγραμμα των αγώνων:

Δευτέρα 4/8
6μ.μ. Βοσνία - Ρουμανία
8μ.μ. Ελλάδα - ΠΓΔΜ

Τρίτη 5/8
6μ.μ. Ρουμανία – ΠΓΔΜ
8m.m. Ελλάδα – Βοσνία

Τετάρτη 6/8
6μ.μ. ΠΓΔΜ – Βοσνία
8μ.μ. Ελλάδα – Ρουμανία

basket.gr
trefoil 13
QUOTE(Angelo @ Jul 30 2008, 00:17 ) *
Στ αγόρια καθαρίζει ο πρόεδος της Fiba Europe... Τους έχει ιδιαίτερη αδυναμία. Γήπεδα, προπονητές, συνθήκες δουλειάς, τουρνουά στην Ελλάδα, τηλεοπτική κάλυψη από κρατικό κανάλι πανελλαδικής εμβέλειας, χαμός! Μου θυμίζεις trefoil πότε ήταν η τελευταία χρονιά που για γυναικεία ομάδα υποδομής έγινε Πανευρωπαικό στην Ελλάδα? Εδώ κανόυμε οικονομία... Γιατί νομίζεις έγιναν και τα 2 πανελλήνια φέτος στην Αθήνα? Γι αυτό σου λέω, αφού δεν μπορούμε να βελτιώσουμε τις συνθήκες, τουλάχιστον ας βοηθήσουμε τα παιδιά όπου κι αν παίζουν...


QUOTE(womanplayer @ Jul 31 2008, 12:10 ) *
εγω πιστευω οτι θα υπαρχει κοσμος , ελπιζω και ευχομαι να ερθουν παικτριες και προπονητες ολων των κατηγοριων του γυναικειου μπασκετ , Σαββατο θα ειναι οι αγωνες και ωρα 7 , ε αντι για καφεδακι ελατε στο γηπεδο <γιατι τετοια ωρα ποια ομαδα θα κανει προπονηση???>>>

Angelo, αυτά ακριβώς που αναφέρεις είχα στο μυαλό μου όταν έκανα το ποστ.

womanplayer, δεν νομίζω ότι θα πρέπει να μας ικανοποιεί και πολύ η παρουσία μόνο του κοινού που εσύ θεωρείς σωστό να έρθει. Στην επαρχεία τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά, φάνηκε πέρσι στα φιλικά στην Σάμο, πρόπερσι στα επίσημα στην Πορταριά... Οι ντόπιοι αγκαλιάζουν την ομάδα και στο κάτω κάτω προβάλλεται και το άθλημα. Δεν έχει σχέση το ένα κοινό με το άλλο ούτε δημιουργείται το ίδιο κλίμα.
Τέσπα, τι να τις κάνουμε τέτοιες κουβέντες μέσα σε ένα φόρουμ;
nikefalin
QUOTE(basket4 @ Aug 3 2008, 19:06 ) *
3/8/2008
Γυναικών: Συμμετοχή σε τουρνουά
Σε διεθνές τουρνουά που θα πραγματοποιηθεί στο κλειστό του Βύρωνα με τη συμμετοχή της Ρουμανίας, της Βοσνίας και της ΠΓΔΜ θα λάβει μέρος η εθνική γυναικών. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα προετοιμάζεται ενόψει της ημιτελικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος
και οι αγώνες του τουρνουά ξεκινούν αύριο Δευτέρα.
Αναλυτικά το πρόγραμμα των αγώνων:

Δευτέρα 4/8
6μ.μ. Βοσνία - Ρουμανία
8μ.μ. Ελλάδα - ΠΓΔΜ

Τρίτη 5/8
6μ.μ. Ρουμανία – ΠΓΔΜ
8m.m. Ελλάδα – Βοσνία

Τετάρτη 6/8
6μ.μ. ΠΓΔΜ – Βοσνία
8μ.μ. Ελλάδα – Ρουμανία

basket.gr


Γύρισα πριν από λίγο από το "Εργάνης" , έμεινα εως το 3ο δεκάλεπτο που το σκορ ήταν 72 -27, οκ, είναι φιλικό και η ΠΓΔΜ είναι υπερβολικά χαμηλής δυναμικότητας.
Απ'όσα είδα οι κοπελιές μας κολάνε λίγο στη ζώνη, δεν έχουμε ψηλή "φόβητρο" , μα καθόλου.
Τα καλά είναι η διάθεση της Εβίνας και της Αναστασίας που είναι ένα επίπεδο πάνω, και η αμυντική προσήλωση όλης της ομάδας.

Το...επίπεδο οργάνωσης δείχνει πόσο πολύ προσέχει η ομοσπονδία το γυναικείο.
Καμμιά ειδοποίηση, κανένα δελτίο τύπου παρά μόνο μια ανακοίνωση στο σάιτ που για να τη βρεις θέλει και ψάξιμο, τα του γηπέδου με τα φώτα δεν αφορούν βέβαια την ίδια την ομοσπονδία αλλά μάλλον το Δήμο του Βύρωνα (που ο φιλότιμος κος Δήμαρχος μόνο τον ηλεκτρολόγο δεν έκανε - παρεπιπτόντος το παιχνίδι άργησε να ξεκινήσει περίπου 20~25 λεπτά λόγω συσκότισης ενώ σε κάποια σημεία του αγώνε οι λάμπες αναβόσβηναν, ελπίζω αύριο και μεθαύριο να διορθωθεί και να μην έχουμε τα ίδια).
sch
Ελλάδα - ΠΓΔΜ 89-42
Το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα έκανε η εθνική γυναικών στην πρεμιέρα του διεθνούς τουρνουά που διεξάγεται στο κλειστό του Βύρωνα. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε εύκολα με 89-42 της ΠΓΔΜ, έχοντας κατά διαστήματα πολύ καλή απόδοση.

Διαιτητές: Σώμος, Κούνασιτς
Δεκάλεπτα: 27-07, 45-24, 72-27, 89-42
Ελλάδα (Μίσσας ): Καλέντζου 14(4), Κωστάκη 14 (2), Χατζηνικολάου 9, Καλτσίδου 7, Μάλτση 9(1), Παπαμιχαήλ 14, Ζέρβα, Κατωπόδη 1, Κοσμά 6, Σούλις 5(1) , Μαστρογιαννίδου , Δημητράκου 8 (1).
ΠΓΔΜ (Σεκουλόσκι): Γιοβανόφσκα 8, Βντοβαλίεβα , Σεκουλόσκα , Γκαβριλόφσκα 12(1) , Ντιμόφσκα 5, Ζίφκοβιτς , Ραντένκοβικ 11, Σαμαρντζίσκα , Γκεοργκιέφσκα , Ατσόφσκα 5(1), Ντομλέφσκα 1, Μούσα..

Στο άλλο παιχνίδι του τουρνουά η Βοσνία επικράτησε 83-64 της Ρουμανίας.
Διαιτητές: Καλδίρης , Αντερριώτης
Δεκάλεπτα: 22-16, 40-37, 65-53, 83-64
Bοσνία (Μάϊκς): Ντέουρα 20(4), Μπέσιτς 3, Κάντζο 2, Μπεσίρεβιτς 30(7), Σάβιτς 16,. Πίλαβ , Σούπαρ 5, Κόβατς 1, Μπέϊτιτς 2, Σβίτλιτσα 2.

Ρουμανία (Μοράρου): Αρντελεάνου 3(1), Όρος 2, Βας 4, Παραού 9, Μαντάτσε 21(2), Μέσαρος 2, Κούτας 4, Μοροσάν , Νάκου 4, Πασκαλάου 4, Ρους , Βέσκαν 11 , Ποπ.

Το αυριανό πρόγραμμα του τουρνουά έχει ως εξής:
6μ.μ. Ρουμανία – ΠΓΔΜ
8μ.μ. Ελλάδα – Βοσνία


basket.gr
VAGELIS N
ο κόουτς της βοσνιας είναι και στην ομάδα που θα αντιμετωπίσει των Αρη Χολαργού στην ευρωπη και σε μια συζήτηση που είχαμε αφού το παιχνίδι δεν ήταν για να το δεις μια ομάδα α εσκα θα την κέρδιζε την εθνική τους έψαχνε να βρει πληροφορίες για την ομάδα του Χολαργού πάντως είναι πολύ συζητήσιμος και ας μην του έδωσα πληροφορίες εγώ της δημόσιες σχέσεις μου της έκανα πάλι και αύριο θα πάω να της ξανά κάνω και να δω και την εθνική και μονό που έχει μέσα ΜΑΛΤΣΗ ΚΑΙ ΚΩΣΤΑΚΗ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΒΛΕΠΕΙΣ
melrok
QUOTE(VAGELIS N @ Aug 5 2008, 01:23 ) *
ο κόουτς της βοσνιας είναι και στην ομάδα που θα αντιμετωπίσει των Αρη Χολαργού στην ευρωπη και σε μια συζήτηση που είχαμε αφού το παιχνίδι δεν ήταν για να το δεις μια ομάδα α εσκα θα την κέρδιζε την εθνική των σκοπιων έψαχνε να βρει πληροφορίες για την ομάδα του Χολαργού πάντως είναι πολύ συζητήσιμος και ας μην του έδωσα πληροφορίες εγώ της δημόσιες σχέσεις μου της έκανα πάλι και αύριο θα πάω να της ξανά κάνω και να δω και την εθνική και μονό που έχει μέσα ΜΑΛΤΣΗ ΚΑΙ ΚΩΣΤΑΚΗ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΒΛΕΠΕΙΣ

Γεια σου ρε Βαγγελη δημοσιοσχετιστα και euro-coach!!! icon_drunk.gif laugh.gif
nikefalin
QUOTE(melrok @ Aug 5 2008, 01:38 ) *
Γεια σου ρε Βαγγελη δημοσιοσχετιστα και euro-coach!!! icon_drunk.gif laugh.gif

και πολύγλωσσος να σημειώσω !

Οι βόσνιοι στο 1ο ημίχρονο κρατούσαν σημειώσεις για τα συστήματα που παίζουμε, έκαναν 3-4 σχεδιάκια αλλά μετά το άφησαν το πράμα smile.gif
VAGELIS N
QUOTE(nikefalin @ Aug 5 2008, 06:33 ) *
και πολύγλωσσος να σημειώσω !

με της χοιρινές και της μοσχαρίσιες να δεις τη σχέση έχω αρίστη
sch
Ελλάδα - Βοσνία 71-54
Επιτυχημένο ήταν και το δεύτερο φιλικό της εθνικής γυναικών στο πλαίσιο του διεθνούς τουρνουά που διεξάγεται στο κλειστό του Βύρωνα. Η Ελλάδα επικράτησε με 71-54 της Βοσνίας έχοντας ειδικά στο πρώτο ημίχρονο πολύ καλή απόδοση.

Δεκάλεπτα: 23-5, 44-20, 51-37, 71-54

Ελλάδα (Μίσσας): Καλέντζου 6(1), Κωστάκη 15(5)), Χατζηνικολάου, Σπαθάρου, Καλτσίδου 4, Μάλτση 8, Παπαμιχαήλ 8, Ζέρβα 6, Κοσμά 7, Σούλις 7(1) , Δημητράκου 10 (2).

Bοσνία (Μάϊκς): Ντέουρα 13(2), Μπέσιτς, Ζεπιτς, Κάντζο 6(1), Μπεσίρεβιτς 12(2), Σάβιτς 8, Πίλαβ 8, Σούπαρ 2, Μπέϊτιτς 4, Σβίτλιτσα 1 .

Στο άλλο παιχνίδι του τουρνουά που προηγήθηκε η Ρουμανία επικράτησε με 71-59 της ΠΓΔΜ.
Δεκάλεπτα: 19-17, 38-29, 52-48, 71-59

Ρουμανία (Μοράρου): Αρντελεάνου, Όρος, Βας 15(2), Παραού 8(1), Μαντάτσε 9, Μέσαρος 4, Μοροσάν 12, Νάκου 2, Πασκαλάου 21(2), Κούτας.

ΠΓΔΜ (Σεκουλόσκι): Γιοβανόφσκα 11, Σεκουλόσκα, Γκαβριλόφσκα 12, Ντιμόφσκα 17(3), Ζίφκοβιτς 4, Ραντένκοβικ 6 Σαμαρντζίσκα 9, Ατσόφσκα, Ντομλέφσκα, Μούσα.

Το αυριανό πρόγραμμα του τουρνουά έχει ως εξής: 6μ.μ. ΠΓΔΜ – Βοσνία και 8μ.μ. Ελλάδα – Ρουμανία.

basket.gr
nikefalin
QUOTE(sch @ Aug 5 2008, 23:02 ) *
Ελλάδα - Βοσνία 71-54
Επιτυχημένο ήταν και το δεύτερο φιλικό της εθνικής γυναικών στο πλαίσιο του διεθνούς τουρνουά που διεξάγεται στο κλειστό του Βύρωνα. Η Ελλάδα επικράτησε με 71-54 της Βοσνίας έχοντας ειδικά στο πρώτο ημίχρονο πολύ καλή απόδοση.

Δεκάλεπτα: 23-5, 44-20, 51-37, 71-54

Ελλάδα (Μίσσας): Καλέντζου 6(1), Κωστάκη 15(5)), Χατζηνικολάου, Σπαθάρου, Καλτσίδου 4, Μάλτση 8, Παπαμιχαήλ 8, Ζέρβα 6, Κοσμά 7, Σούλις 7(1) , Δημητράκου 10 (2).

Bοσνία (Μάϊκς): Ντέουρα 13(2), Μπέσιτς, Ζεπιτς, Κάντζο 6(1), Μπεσίρεβιτς 12(2), Σάβιτς 8, Πίλαβ 8, Σούπαρ 2, Μπέϊτιτς 4, Σβίτλιτσα 1 .

Στο άλλο παιχνίδι του τουρνουά που προηγήθηκε η Ρουμανία επικράτησε με 71-59 της ΠΓΔΜ.
Δεκάλεπτα: 19-17, 38-29, 52-48, 71-59

Ρουμανία (Μοράρου): Αρντελεάνου, Όρος, Βας 15(2), Παραού 8(1), Μαντάτσε 9, Μέσαρος 4, Μοροσάν 12, Νάκου 2, Πασκαλάου 21(2), Κούτας.

ΠΓΔΜ (Σεκουλόσκι): Γιοβανόφσκα 11, Σεκουλόσκα, Γκαβριλόφσκα 12, Ντιμόφσκα 17(3), Ζίφκοβιτς 4, Ραντένκοβικ 6 Σαμαρντζίσκα 9, Ατσόφσκα, Ντομλέφσκα, Μούσα.

Το αυριανό πρόγραμμα του τουρνουά έχει ως εξής: 6μ.μ. ΠΓΔΜ – Βοσνία και 8μ.μ. Ελλάδα – Ρουμανία.

basket.gr



Εκλεκτός κόσμος από το φόρουμ στο Εργάνης και σήμερα!

η Εθνική έκανε μια κοιλιά στο 3ο δεκάλεπτο , αλλά οι Βόσνιες δεν άντεξαν την περιφερειακή μας πίεση.
Εξακολουθεί να μας λείπει το βαρύ κορμί κάτω από το καλάθι ( μια κοπέλα σαν τη Νικολαίδου είναι απαραίτητη), και με τέτοιους αντιπάλους δεν θα έχουμε προβλήματα.
Γίγαντας ο κόουτς της Βοσνίας, με 2"9 για τη λήξη του αγώνα πήρε τάιμ άουτ ( και με το σκόρ στο 71 - 54) , πάλι καλά που ήταν φιλικό
VAGELIS N
QUOTE(nikefalin @ Aug 5 2008, 20:07 ) *
Εκλεκτός κόσμος από το φόρουμ στο Εργάνης και σήμερα!

η Εθνική έκανε μια κοιλιά στο 3ο δεκάλεπτο , αλλά οι Βόσνιες δεν άντεξαν την περιφερειακή μας πίεση.
Εξακολουθεί να μας λείπει το βαρύ κορμί κάτω από το καλάθι ( μια κοπέλα σαν τη Νικολαίδου είναι απαραίτητη), και με τέτοιους αντιπάλους δεν θα έχουμε προβλήματα.
Γίγαντας ο κόουτς της Βοσνίας, με 2"9 για τη λήξη του αγώνα πήρε τάιμ άουτ ( και με το σκόρ στο 71 - 54) , πάλι καλά που ήταν φιλικό

λοιπόν εγω θα υπερασπιστώ τον φίλο μου κόουτς της βοσνιας γιατί αν το σκορ ήταν 1 πόντο πίσω η χ θα το παίρνανε όλοι το time out και ακριβός γιαυτό το λόγο γίνονται τα φιλικά για να βγουν αυτά που έχουμε δουλέψει στην προπόνηση και ειδικά στο τέλος
τωρα για την εθνική μας προβλημάτισε στην επίθεση (ειδικά στη ζώνη ) αλλά με ικανοποίησε στην άμυνα λες τελικά να είναι αυτή η σχολή που θα λέγετε ΕΛΛΗΝΙΚΗ και θα εχει σαν όπλο την άμυνα μακάρι
MAGIC2008
QUOTE(sch @ Aug 5 2008, 20:02 ) *
Ελλάδα - Βοσνία 71-54
Επιτυχημένο ήταν και το δεύτερο φιλικό της εθνικής γυναικών στο πλαίσιο του διεθνούς τουρνουά που διεξάγεται στο κλειστό του Βύρωνα. Η Ελλάδα επικράτησε με 71-54 της Βοσνίας έχοντας ειδικά στο πρώτο ημίχρονο πολύ καλή απόδοση.

Δεκάλεπτα: 23-5, 44-20, 51-37, 71-54

Ελλάδα (Μίσσας): Καλέντζου 6(1), Κωστάκη 15(5)), Χατζηνικολάου, Σπαθάρου, Καλτσίδου 4, Μάλτση 8, Παπαμιχαήλ 8, Ζέρβα 6, Κοσμά 7, Σούλις 7(1) , Δημητράκου 10 (2).

Bοσνία (Μάϊκς): Ντέουρα 13(2), Μπέσιτς, Ζεπιτς, Κάντζο 6(1), Μπεσίρεβιτς 12(2), Σάβιτς 8, Πίλαβ 8, Σούπαρ 2, Μπέϊτιτς 4, Σβίτλιτσα 1 .

Στο άλλο παιχνίδι του τουρνουά που προηγήθηκε η Ρουμανία επικράτησε με 71-59 της ΠΓΔΜ.
Δεκάλεπτα: 19-17, 38-29, 52-48, 71-59

Ρουμανία (Μοράρου): Αρντελεάνου, Όρος, Βας 15(2), Παραού 8(1), Μαντάτσε 9, Μέσαρος 4, Μοροσάν 12, Νάκου 2, Πασκαλάου 21(2), Κούτας.

ΠΓΔΜ (Σεκουλόσκι): Γιοβανόφσκα 11, Σεκουλόσκα, Γκαβριλόφσκα 12, Ντιμόφσκα 17(3), Ζίφκοβιτς 4, Ραντένκοβικ 6 Σαμαρντζίσκα 9, Ατσόφσκα, Ντομλέφσκα, Μούσα.

Το αυριανό πρόγραμμα του τουρνουά έχει ως εξής: 6μ.μ. ΠΓΔΜ – Βοσνία και 8μ.μ. Ελλάδα – Ρουμανία.

basket.gr



Φιλοτιμη η Εθνικη και με πολλη διαθεση στην αμυνα τουλαχιστον απο τα κοριτσια αλλα χωρις Σαμαρουκοβα -Σαρεγκου- Γκουζινη πως να ειναι καλυτερη η Εθνικη .......
basket4
QUOTE(MAGIC2008 @ Aug 6 2008, 15:05 ) *
Φιλοτιμη η Εθνικη και με πολλη διαθεση στην αμυνα τουλαχιστον απο τα κοριτσια αλλα χωρις Σαμαρουκοβα -Σαρεγκου- Γκουζινη πως να ειναι καλυτερη η Εθνικη .......

μη το λες αυτο...δεν εννοω οτι δεν ειναι σημαντικες απουσιες για την εθνικη...
ετσι κ αλλιως σε πολυ λιγες διοργανωσεις ειχαμε το καλο κανονικο 5αρι.

εμενα παντως χθες μου αρεσαν ετσι οπως επαιξαν.δειχνουν να εχουν διαθεση.
βεβαια..οι 2 αντιπαλοι μεχρι τωρα δεν ηταν της ιδιας δυναμικοτητας...
πιστευω πως αν ολα πανε καλα κ προκριθουμε στο ευρωμπασκετ του 2009 θα πρεπει να διοργανωσουν φιλικα με πιο δυνατες ομαδες smile.gif

bball.gif bball.gif bball.gif
sch
Ελλάδα - Ρουμανία 91-59
Με το απόλυτων των νικών ολοκλήρωσε το διεθνές τουρνουά που διεξήχθη στο κλειστό του Βύρωνα η εθνική γυναικών. Στο τρίτο και τελευταίο παιχνίδι επικράτησε εύκολα με 91-59 της Ρουμανίας κατακτώντας την πρώτη θέση.

Δεκάλεπτα: 24-23, 44-33, 63-47, 91-59

Ελλάδα (Μίσσας): Καλέντζου, Κωστάκη 25(5), Χατζηνικολάου 8, Σπαθάρου, Καλτσίδου 14(2), Μάλτση 11(3), Παπαμιχαήλ 12, Ζέρβα 2, Κατωπόδη, Κοσμά 3, Σούλις 11(1), Μαστρογιαννίδου 2, Δημητράκου 3(1).

Ρουμανία (Μοράρου): Αρντελεάνου, Όρος 3(1), Βας 19(5), Παραού 10, Μαντάτσε 10, Μέσαρος 2, Μοροσάν, Πέσκαν 2, Νάκου 1, Πασκαλάου 10, Κούτας, Ρους 2, Ποπ.


Στον άλλο αγώνα του τουρνουά η Βοσνία νίκησε με 77-49 την ΠΓΔΜ.

Δεκάλεπτα: 16-18, 28-33, 36-52, 49-77

ΠΓΔΜ (Σεκουλόσκι): Γιοβανόφσκα 10, Ουντοβάλιεβα 4, Σεκουλόσκα, Γκαβριλόφσκα 6, Ντιμόφσκα 12(1), Ζίφκοβιτς, Σαμαρντζίσκα 13, Ατσόφσκα 4, Ντομλέφσκα, Μούσα.

Bοσνία (Μάϊκς): Ντέουρα, Μπέσιτς 10, Κοβάσεβιτς 11(1), Ζεπιτς 3(1), Κάντζο 8(2), Μπεσίρεβιτς 14(3), Σάβιτς, Πίλαβ 20, Στούπαρ 4, Κόβατς, Μπέϊτιτς 5(1), Σβίτλιτσα 2

basket.gr
berry the truth
καλή μόνο στο β η εθνική σήμερα με την κωστάκη να κάνει σπουδαίο παιχνίδι. μέχρι τότε την εθνική κρατούσε η μάλτση. πολύ καλή η σούλις που πάλεψε στην ρακέτα και δίνει πολλές λύσεις με το αξιόπιστο σουτ ενώ καλή δουλειά αμυντικά έκανε η χ''νικολάου και επιθετικά η παπαμιχαήλ. τα σουτ πήγαν καλά στην ζώνη αλλά στο πρώτο μέρος υπήρχε πρόβλημα στην άμυνα στην περιφέρεια αλλά και στο αμυντικό transition, που επέτρεψε στις ρουμάνες να πετύχουν εύκολα καλάθια.

Όταν ανεβάσαμε λίγο την πίεση και φορτώθηκε με φάουλ ο άσος της ρουμανίας, η διαφορά ξέφυγε και φτάσαμε σε άνετη νίκη...
touch2008
QUOTE(basket4 @ Aug 6 2008, 17:25 ) *
μη το λες αυτο...δεν εννοω οτι δεν ειναι σημαντικες απουσιες για την εθνικη...
ετσι κ αλλιως σε πολυ λιγες διοργανωσεις ειχαμε το καλο κανονικο 5αρι.

εμενα παντως χθες μου αρεσαν ετσι οπως επαιξαν.δειχνουν να εχουν διαθεση.
βεβαια..οι 2 αντιπαλοι μεχρι τωρα δεν ηταν της ιδιας δυναμικοτητας...
πιστευω πως αν ολα πανε καλα κ προκριθουμε στο ευρωμπασκετ του 2009 θα πρεπει να διοργανωσουν φιλικα με πιο δυνατες ομαδες smile.gif

bball.gif bball.gif bball.gif

Οικαλες ομαδες ειναι στην Ολυμπιαδα. Ετσι τα παιχνιδια αφτα μονο σαν ξεμουδιασμα μπορει να εκληφθουν.
basket4
QUOTE(touch2008 @ Aug 6 2008, 23:22 ) *
Οικαλες ομαδες ειναι στην Ολυμπιαδα. Ετσι τα παιχνιδια αφτα μονο σαν ξεμουδιασμα μπορει να εκληφθουν.


ναι..οντως..εχεις ενα δικιο σε αυτο.

τωρα οι εθνικη εχει τα 2 φιλικα με το πανεπιστημιο του pittsburg (Η οπως αλλιως γραφεται tongue.gif )
και τελη Αυγουστου ξεκιναει τα προκριματικα του ευρωπαικου.
smiley.gif
diama13
QUOTE(basket4 @ Aug 7 2008, 00:15 ) *
ναι..οντως..εχεις ενα δικιο σε αυτο.

τωρα οι εθνικη εχει τα 2 φιλικα με το πανεπιστημιο του pittsburg (Η οπως αλλιως γραφεται tongue.gif )
και τελη Αυγουστου ξεκιναει τα προκριματικα του ευρωπαικου.
smiley.gif


τα φιλικα θα γινουν και αυτα στο γηπεδο του αθηναικου?τι ωρα?
basket4
QUOTE(diama13 @ Aug 7 2008, 15:03 ) *
τα φιλικα θα γινουν και αυτα στο γηπεδο του αθηναικου?τι ωρα?


νομιζω πως αυτα μπορει ν αγινουν στη γλυφαδα.
αν μαθω κατι θα ποσταρω...

αν μαθει κανενας αλλος ας μας ενημερωσει smiley.gif
magickaminia
QUOTE(MAGIC2008 @ Aug 6 2008, 15:05 ) *
Φιλοτιμη η Εθνικη και με πολλη διαθεση στην αμυνα τουλαχιστον απο τα κοριτσια αλλα χωρις Σαμαρουκοβα -Σαρεγκου- Γκουζινη πως να ειναι καλυτερη η Εθνικη .......

Φαινεται συνονοματε ,αν και εγω το παρατσουκλι ματζικ μου δοθηκε απο την ομοιοτητα που ειχα με τον Ελληνα ματζικ Νικο Σταυροπουλο αυτη ειναι μια φορα που θαδιαφωνησω μαζι σου. Αυτη η Εθνικη ειναι αποκλειστικα εργο Μισσα και για μενα παιζει το καλυτερο ποιοτικα μπασκετ μετα την Ολυμπιαδα της Αθηνας. Ειναι μια ομαδα με μεγαλη εφεση στο τρεξιμο, στις ομαδικες αμυνες και στον πλουραλισμο στην επιθεση. Της λειπει μονο η ομοιογενεια που θα αποκτηθει σιγουρα μεχρι τις 30/8, γιατι Κωστακη, Καλεντζου και Καλτσιδου μπηκαν λιγο αργα στο τημ. Επιγραμματικα θα σου πω οτι η Σαμορουκοβα εχοντας προβλημα με τα ποδια και οντας κλασσικο βαρυ 5αρι επρεπε η ομαδα να γυριζει τη μπαλα αργα για να προλαβαινει να ανεβει, οποτε πηγαινε σε σετ επιθεσεις. Η Σαρεγκου οντας κοντο 4αρι επαιζε πιο πολυ με την εμπειρια της στο λοου ποστ οπου επειδη εχει εκρηκτικο πρωτο βημα εκανε μικρο μπασιμο 'η σουτ απο τα 3 μετρα. Τελος η Γκουζινη θα θελα να μου ξεκαθαριζες ως οτι θα επαιζε γιατι ως ασσος ηταν πρωτη σε ασσιστ στο Πρωταθλημα αλλα και πρωτη σε λαθη. Ενημερωτικα οι ηλικιες των κοριτσιων στην Εθνικη ειναι γυρω στα 25 οποτε ελπιζω οτι οσες συνεχισουν μετα τα 30 ισως ναβελτιωθουν. Κοριτσια πιστευω οτι πατε για προκριση και μαλιστα με πολλα ροζ αν συνεχισετε ετσι. Δειχτε εμπιστοσυνη στα κοριτσια με το παρελθον δεν παμε μπροστα.
basket4
QUOTE(magickaminia @ Aug 8 2008, 14:00 ) *
Φαινεται συνονοματε ,αν και εγω το παρατσουκλι ματζικ μου δοθηκε απο την ομοιοτητα που ειχα με τον Ελληνα ματζικ Νικο Σταυροπουλο αυτη ειναι μια φορα που θαδιαφωνησω μαζι σου. Αυτη η Εθνικη ειναι αποκλειστικα εργο Μισσα και για μενα παιζει το καλυτερο ποιοτικα μπασκετ μετα την Ολυμπιαδα της Αθηνας. Ειναι μια ομαδα με μεγαλη εφεση στο τρεξιμο, στις ομαδικες αμυνες και στον πλουραλισμο στην επιθεση. Της λειπει μονο η ομοιογενεια που θα αποκτηθει σιγουρα μεχρι τις 30/8, γιατι Κωστακη, Καλεντζου και Καλτσιδου μπηκαν λιγο αργα στο τημ. Επιγραμματικα θα σου πω οτι η Σαμορουκοβα εχοντας προβλημα με τα ποδια και οντας κλασσικο βαρυ 5αρι επρεπε η ομαδα να γυριζει τη μπαλα αργα για να προλαβαινει να ανεβει, οποτε πηγαινε σε σετ επιθεσεις. Η Σαρεγκου οντας κοντο 4αρι επαιζε πιο πολυ με την εμπειρια της στο λοου ποστ οπου επειδη εχει εκρηκτικο πρωτο βημα εκανε μικρο μπασιμο 'η σουτ απο τα 3 μετρα. Τελος η Γκουζινη θα θελα να μου ξεκαθαριζες ως οτι θα επαιζε γιατι ως ασσος ηταν πρωτη σε ασσιστ στο Πρωταθλημα αλλα και πρωτη σε λαθη. Ενημερωτικα οι ηλικιες των κοριτσιων στην Εθνικη ειναι γυρω στα 25 οποτε ελπιζω οτι οσες συνεχισουν μετα τα 30 ισως ναβελτιωθουν. Κοριτσια πιστευω οτι πατε για προκριση και μαλιστα με πολλα ροζ αν συνεχισετε ετσι. Δειχτε εμπιστοσυνη στα κοριτσια με το παρελθον δεν παμε μπροστα.



+10000000000000000000

77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif
Rimz&Netz
μούφα ο Μίσσας. Προφανώς, ήταν ο μόνος τρόπος να γίνει ομοσπονδιακός.
basket4
QUOTE(Rimz&Netz @ Aug 8 2008, 18:05 ) *
μούφα ο Μίσσας. Προφανώς, ήταν ο μόνος τρόπος να γίνει ομοσπονδιακός.



rimz&netz
να εκφραζεσαι καλυτερα...
αναφερεσαι σε δημοσιο προσωπο κ θα πρεπει να προσεχεις τις εκφρασεις σου!
ριξε μια ματια στους κανονισμους.πρωτη προειδοποιηση bball.gif
κ καλο θα ητα να μας αιτιολογησεις κιολας την αποψη σου.
MAGIC2008
QUOTE(magickaminia @ Aug 8 2008, 11:00 ) *
Φαινεται συνονοματε ,αν και εγω το παρατσουκλι ματζικ μου δοθηκε απο την ομοιοτητα που ειχα με τον Ελληνα ματζικ Νικο Σταυροπουλο αυτη ειναι μια φορα που θαδιαφωνησω μαζι σου. Αυτη η Εθνικη ειναι αποκλειστικα εργο Μισσα και για μενα παιζει το καλυτερο ποιοτικα μπασκετ μετα την Ολυμπιαδα της Αθηνας. Ειναι μια ομαδα με μεγαλη εφεση στο τρεξιμο, στις ομαδικες αμυνες και στον πλουραλισμο στην επιθεση. Της λειπει μονο η ομοιογενεια που θα αποκτηθει σιγουρα μεχρι τις 30/8, γιατι Κωστακη, Καλεντζου και Καλτσιδου μπηκαν λιγο αργα στο τημ. Επιγραμματικα θα σου πω οτι η Σαμορουκοβα εχοντας προβλημα με τα ποδια και οντας κλασσικο βαρυ 5αρι επρεπε η ομαδα να γυριζει τη μπαλα αργα για να προλαβαινει να ανεβει, οποτε πηγαινε σε σετ επιθεσεις. Η Σαρεγκου οντας κοντο 4αρι επαιζε πιο πολυ με την εμπειρια της στο λοου ποστ οπου επειδη εχει εκρηκτικο πρωτο βημα εκανε μικρο μπασιμο 'η σουτ απο τα 3 μετρα. Τελος η Γκουζινη θα θελα να μου ξεκαθαριζες ως οτι θα επαιζε γιατι ως ασσος ηταν πρωτη σε ασσιστ στο Πρωταθλημα αλλα και πρωτη σε λαθη. Ενημερωτικα οι ηλικιες των κοριτσιων στην Εθνικη ειναι γυρω στα 25 οποτε ελπιζω οτι οσες συνεχισουν μετα τα 30 ισως ναβελτιωθουν. Κοριτσια πιστευω οτι πατε για προκριση και μαλιστα με πολλα ροζ αν συνεχισετε ετσι. Δειχτε εμπιστοσυνη στα κοριτσια με το παρελθον δεν παμε μπροστα.


Συμφωνω ασφαλως με την ανανεωση απλα εχω την αποψη οτι η Εθνικη δεν θα ειναι καλυτερη . Αυτα ομως θα τα δειξει ο χρονος.
Οσον αφορα στην Γκουζινη να σου θυμησω πως ηταν και δευτερη στα ρημπαουντ με την Εθνικη, οπως επισης οτι στον Αθηναικο τα περισσοτερα λαθη της γινοντουσαν ειτε γιατι αδυνατουσαν καποιες συμπαικτριες να την καταλαβουν ειτε και λογω κοπωσης αφου ειχε πολυ μεγαλο χρονο συμμετοχης και σε πολλα παιχνιδια δεν επαιρνε ανασες.
Οσον αφορα στις ψηλες πολυ φοβαμαι οτι απεναντι σε ομαδες με αξιολογες ψηλες θα δυσκολευτουμε αφανταστα ειδικα στο σετ παιχνιδι.
magickaminia
QUOTE(MAGIC2008 @ Aug 9 2008, 00:47 ) *
Συμφωνω ασφαλως με την ανανεωση απλα εχω την αποψη οτι η Εθνικη δεν θα ειναι καλυτερη . Αυτα ομως θα τα δειξει ο χρονος.
Οσον αφορα στην Γκουζινη να σου θυμησω πως ηταν και δευτερη στα ρημπαουντ με την Εθνικη, οπως επισης οτι στον Αθηναικο τα περισσοτερα λαθη της γινοντουσαν ειτε γιατι αδυνατουσαν καποιες συμπαικτριες να την καταλαβουν ειτε και λογω κοπωσης αφου ειχε πολυ μεγαλο χρονο συμμετοχης και σε πολλα παιχνιδια δεν επαιρνε ανασες.
Οσον αφορα στις ψηλες πολυ φοβαμαι οτι απεναντι σε ομαδες με αξιολογες ψηλες θα δυσκολευτουμε αφανταστα ειδικα στο σετ παιχνιδι.

Επειδη μαλλον δεν μιλαμε την ιδια γλωσσα. Εχω την ευτυχια να παρακολουθησω ολες τις προετοιμασιες των Εθνικων ομαδων Γυναικων απο το 2000. Εχω επισης την ευτυχια οτι γνωρισα απο κοντα ολους τους ομοσπ. προπονητες. Ενω στην αρχη παντα τους καταλογιζα καποια υποκειμενικοτητα ή υστεροβουλια στις επιλογες τους, τελικα καταλαβα οτι παντα διαλεγαν τις ετοιμοτερες κοπελλες για να κανουν αυτο που ζητουσαν εκεινοι στο γηπεδο. Η Βασιλεια ειναι 33 ετων, και λιγο πολυ απο το 2004 και μετα δεν ηταν ποτε στις βασικες επιλογες της Εθνικης. Κανεις δεν αμφισβητει τις ικανοτητες της. Ομως ουτε Καλεντζου ουτε Κωστακη ειναι οσον αφορα τον ασσο της Εθνικης. Τελος προτιμω την Σπαθαρου που ειναι 25 ετων απο μια 33χρονη. Τελος φιλε μου δεν ειμαι σε θεση να κρινω εγω αν ειχε προβλημα με τις συμπαικτριες της στον Αθηναικο. Αυτο ισως θα φανει φετος που εχει ο Αθηναικος δυνατο ροστερ.
MAGIC2008
QUOTE(magickaminia @ Aug 10 2008, 07:55 ) *
Επειδη μαλλον δεν μιλαμε την ιδια γλωσσα. Εχω την ευτυχια να παρακολουθησω ολες τις προετοιμασιες των Εθνικων ομαδων Γυναικων απο το 2000. Εχω επισης την ευτυχια οτι γνωρισα απο κοντα ολους τους ομοσπ. προπονητες. Ενω στην αρχη παντα τους καταλογιζα καποια υποκειμενικοτητα ή υστεροβουλια στις επιλογες τους, τελικα καταλαβα οτι παντα διαλεγαν τις ετοιμοτερες κοπελλες για να κανουν αυτο που ζητουσαν εκεινοι στο γηπεδο. Η Βασιλεια ειναι 33 ετων, και λιγο πολυ απο το 2004 και μετα δεν ηταν ποτε στις βασικες επιλογες της Εθνικης. Κανεις δεν αμφισβητει τις ικανοτητες της. Ομως ουτε Καλεντζου ουτε Κωστακη ειναι οσον αφορα τον ασσο της Εθνικης. Τελος προτιμω την Σπαθαρου που ειναι 25 ετων απο μια 33χρονη. Τελος φιλε μου δεν ειμαι σε θεση να κρινω εγω αν ειχε προβλημα με τις συμπαικτριες της στον Αθηναικο. Αυτο ισως θα φανει φετος που εχει ο Αθηναικος δυνατο ροστερ.


Ισως δεν καταλαβες τι ειπα. Ειπα ΄λοιπον οτι κατα τη γνωμη μου η Εθνικη θα ειναι πιο αδυνατη απο την προηγουμενη με Γκουζινη - Σαμαρουκοβα - Σαρεγκου .Αυτο και τιποτα περισσοτερο. Απο κει και περα ασφαλως και πρεπει να γινει ανανεωση. Απλα θα πρεπει να καταλαβουμε ολοι οτι ειναι μια μεταβατικη περιοδος τουλαχιστον στην front-line
basket4
12/8/2008
Γυναικών: Φιλικά με το Πανεπιστήμιο του Πίτσμπουργκ
Η προετοιμασία της εθνικής γυναικών ενόψει των ημιτελικών του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος συνεχίζεται με μια νέα σειρά φιλικών αγώνων. Αύριο Τετάρτη 13 Αυγούστου και μεθαύριο Πέμπτη 14, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα θα αντιμετωπίσει το Πανεπιστήμιο του Πίτσμπουργκ. Και οι δύο αγώνες θα πραγματοποιηθούν στο κλειστό της Γλυφάδας και θα ξεκινήσουν στις 6.30 το απόγευμα

basket.gr
VAGELIS N
QUOTE(basket4 @ Aug 12 2008, 13:02 ) *
12/8/2008
Γυναικών: Φιλικά με το Πανεπιστήμιο του Πίτσμπουργκ
Η προετοιμασία της εθνικής γυναικών ενόψει των ημιτελικών του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος συνεχίζεται με μια νέα σειρά φιλικών αγώνων. Αύριο Τετάρτη 13 Αυγούστου και μεθαύριο Πέμπτη 14, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα θα αντιμετωπίσει το Πανεπιστήμιο του Πίτσμπουργκ. Και οι δύο αγώνες θα πραγματοποιηθούν στο κλειστό της Γλυφάδας και θα ξεκινήσουν στις 6.30 το απόγευμα

basket.gr

και θα γινουν με μια βασικη απουσια ΕΜΕΝΑ smiley.gif smiley.gif
sch
QUOTE(VAGELIS N @ Aug 12 2008, 22:43 ) *
και θα γινουν με μια βασικη απουσια ΕΜΕΝΑ smiley.gif smiley.gif

πάλι καλά...θα ησυχάσουμε tongue.gif tongue.gif tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.