Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΘΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30
chrisafr9
Μπραβο στα κοριτσια!!!
benchwarmer
Πολλα μπραβο στα κοριτσια!

Απο τα λιγα που καταφερα να δω και να διαβασω, υπηρχε πολυ μεγαλο παθος, θεληση και πολυ καλο κλιμα. Αν με καποιο μαγικο τροπο καταφερουν να προστεθουν 1-2 ακομα αξιολογες παιχτριες μεχρι του χρονου, ωστε να βοηθησουν τις 4 που τραβηξαν ολο το κουπι φετος, οπως φαινεται απο τα στατιστικα*, νομιζω οτι μπορουμε να πετυχουμε την 8αδα και στο παγκοσμιο.

Δυστυχως ομως, δεν προκειται να αλλαξει τιποτα απο αυτα που ξερετε και περνατε εσεις που ασχολειστε με το γυναικειο μπασκετ. Εχει ξανασυμβει η ιστορια σε πολλα αθληματα εδω στην Ελλαδα....

*Τα συγκεντρωτικα στατιστικα
http://www.eurobasketwomen2009.com/en/cid_...teamID_291.html
basket4
το πανευρωπαικό του 2011 να γίνει στην Ελλαδα.!
άντε να κουνηθούν κάποιοι μετά απο αυτήν την επιτυχία! blove.gif
Ray Allen...!
QUOTE(basket4 @ Jun 20 2009, 18:25 ) *
το πανευρωπαικό του 2011 να γίνει στην Ελλαδα.!
άντε να κουνηθούν κάποιοι μετά απο αυτήν την επιτυχία! blove.gif

Δεν συμφέρει να γίνει... Αφού έχουμε εξασφαλισμένη συμμετοχή να γίνει κάπου αλλού...! smiley.gif Ο διοργανωτής προκρίνεται απευθείας έτσι κι αλλιώς...Το θέμα είναι να κατορθώσουμε να έχουμε πολλά χρόνια απευθείας προκρίσεις... blove.gif
lamar
Και νεα διακριση για την ομαδα μας στο τουρνουα, καθως η Εβινα Μαλτση ψηφιστηκε MVP της διοργανωσης. Μπραβο της το αξιζει!
nikefalin
QUOTE(lamar @ Jun 20 2009, 20:51 ) *
Και νεα διακριση για την ομαδα μας στο τουρνουα, καθως η Εβινα Μαλτση ψηφιστηκε MVP της διοργανωσης. Μπραβο της το αξιζει!


και φυσικά στην καλύτερη πεντάδα, πρώτη σκόρερ, πρώτη στα κλεψίματα, πρώτη σε ποσοστό από τη γραμμή της φιλανθρωπίας, πρώτη σε αριθμό πετυχημένων τρίποντων , με 4.2 ρημπάουντ και 1.3 ασσίστ και 40 % στα τρίποντα, ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ μια κοπέλα φαινόμενο!


Αντιγράφω από το σάιτ της fiba της δηλώσεις της στα αγγλικα

QUOTE
"This is so great. Thank you to everybody. They voted for me. And that's most important. People enjoy my game. They like me. I'm so happy," Maltsi said after getting the award.

"But this trophy is for my team-mates. I want to thank them."
At the press conference following the Greece victory, the 30-year-old USK Praha star thanked her coach Konstantinos Missas for bringing her back to the national team again.

"I'm getting older. But he keeps me here. We have a great atmosphere. This is my real team, the national team.
Missas had plenty of praise for his superstar.
"She is the heart of the team and has great talent. But for me the most important thing is that even though she is a star she listens to the coaches like she's a rookie," he said.


και φυσικά να υπενθυμίσω πως μόνο ο Γκάλης εχει βγει mvp (το 87)
Flash
QUOTE
και φυσικά στην καλύτερη πεντάδα, πρώτη σκόρερ, πρώτη στα κλεψίματα, πρώτη σε ποσοστό από τη γραμμή της φιλανθρωπίας, πρώτη σε αριθμό πετυχημένων τρίποντων , με 4.2 ρημπάουντ και 1.3 ασσίστ και 40 % στα τρίποντα, ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ μια κοπέλα φαινόμενο!


Και το εξωφρενικό 90.9% στις βολές blink.gif

Ακούστε εδώ και μια συνέντευξη που έδωσε τον προηγούμενο Φλεβάρη http://video.google.com/videoplay?docid=-2345342349218436029
nikefalin
QUOTE(Flash @ Jun 21 2009, 01:26 ) *
Και το εξωφρενικό 90.9% στις βολές blink.gif

Ακούστε εδώ και μια συνέντευξη που έδωσε τον προηγούμενο Φλεβάρη http://video.google.com/videoplay?docid=-2345342349218436029



και δείτε τη συνέντευξη και το χορό μετά το παιχνίδι με την Ιταλία από το σάιτ της fiba

http://www.fibatv.com/page/fibaeuropeVideo...1342786,00.html
Tatubasketfan
ανατρίχιασα....το πάθος της Μάλτση δεν περιγράφεται....Μπράβο σε όλα τα κορίτσια!!!Αξίζανε να πάνε και πιο ψηλά!Δεν πειράζει όμως...τα καλύτερα έρχονται!
nikefalin
QUOTE(Tatubasketfan @ Jun 21 2009, 10:23 ) *
ανατρίχιασα....το πάθος της Μάλτση δεν περιγράφεται....Μπράβο σε όλα τα κορίτσια!!!Αξίζανε να πάνε και πιο ψηλά!Δεν πειράζει όμως...τα καλύτερα έρχονται!



Δείτε και αυτό

BASKETBALL#6
Πολλά μπράβο και συγχαρητήρια στα κορίτσια και στο προπονητικό team!!! smilie_schal1.gif
Το θέμα είναι απο δω και πέρα να διαχειριστούμε αυτή την επιτυχία κατάλληλα ώστε να πάρει επιτέλους το γυναικείο μπάσκετ στην Ελλάδα την προσοχή που του αξίζει! wink.gif
Tatubasketfan
εδώ κοιτάχτε ισπανικό η mvp... smiley.gif



αλλά η ατάκα της στο τέλος "ισπανός είναι.... " χχαχαχαχα smiley.gif
nikefalin
QUOTE(Tatubasketfan @ Jun 21 2009, 11:34 ) *
εδώ κοιτάχτε ισπανικό η mvp... smiley.gif



αλλά η ατάκα της στο τέλος "ισπανός είναι.... " χχαχαχαχα smiley.gif

μα τι ερώτηση ήταν αυτή του Ισπανού στο τέλος ?

" θα παίξεις στο παγκόσμιο?"

για.....πούλιτζερ ο τύπος smiley.gif
Tatubasketfan
QUOTE(nikefalin @ Jun 21 2009, 13:38 ) *
μα τι ερώτηση ήταν αυτή του Ισπανού στο τέλος ?

" θα παίξεις στο παγκόσμιο?"

για.....πούλιτζερ ο τύπος smiley.gif



ααα θα μας κάνεις μια μετάφραση γιατί εγώ ούτε το νόημα δεν έπιασα tongue.gif

on the background "Πελαγία Παπαμιχαήλ our best center!!!!!!!" χαχχαα...είναι τρελές....tongue.gif

nikefalin
QUOTE(Tatubasketfan @ Jun 21 2009, 11:42 ) *
ααα θα μας κάνεις μια μετάφραση γιατί εγώ ούτε το νόημα δεν έπιασα tongue.gif


τα ισπανικά δεν είναι το φόρτε μου, αλλά για πάμε ..

1η ερώτηση " Πως αισθάνεσαι" ?
Ε.Μ. : "Είμαι πολύ χαρούμενη , πολύ πολύ χαρούμενη που θα συμμετέχω για 1η φορά σε παγκόσμιο, είνια πολύ σημαντικό, δεν γνωρίζαμε αν θα προκριθούμε ή όχι, τα καταφέραμε και είμαι πολύ ευτυχισμένη"

2η ερώτηση (αυτή για το πούλιτζερ) " Θα παίξεις στο παγκόσμιο ?"

Ε.Μ. : ΦΥΣΙΚΑ

Συμπληρώνει με κάτι που δεν πιάνω ο Ισπανός και απαντά η Εβίνα

"όχι όχι όχι , Δεν είμαι και τόσο μεγάλη στην ηλικία"


αν κάποια/κάποιος ξέρει καλά ισπανικά ας κάνει σωστά τη μετάφραση ( εγώ μόνο από το ευρωμπάσκετ οτι θυμάμαι smiley.gif )
center
QUOTE(nikefalin @ Jun 21 2009, 13:57 ) *
τα ισπανικά δεν είναι το φόρτε μου, αλλά για πάμε ..

1η ερώτηση " Πως αισθάνεσαι" ?
Ε.Μ. : "Είμαι πολύ χαρούμενη , πολύ πολύ χαρούμενη που θα συμμετέχω για 1η φορά σε παγκόσμιο, είνια πολύ σημαντικό, δεν γνωρίζαμε αν θα προκριθούμε ή όχι, τα καταφέραμε και είμαι πολύ ευτυχισμένη"

2η ερώτηση (αυτή για το πούλιτζερ) " Θα παίξεις στο παγκόσμιο ?"

Ε.Μ. : ΦΥΣΙΚΑ

Συμπληρώνει με κάτι που δεν πιάνω ο Ισπανός και απαντά η Εβίνα

"όχι όχι όχι , Δεν είμαι και τόσο μεγάλη στην ηλικία"


αν κάποια/κάποιος ξέρει καλά ισπανικά ας κάνει σωστά τη μετάφραση ( εγώ μόνο από το ευρωμπάσκετ οτι θυμάμαι smiley.gif )

Στην τελευταία ερώτηση, δεν πιάνω καλά την ερώτηση αλλά η Εβίνα του απαντάει ότι έχει πολυ ενέργεια ακόμη και θα συνεχίσει.. Αλλά η ατάκα της όλα τα λεφτά " Ισπανός είναι.." !!
nikefalin
παραθέτω το παρακάτω σχόλιο του Γιώργου Κογκαλίδη στο basketblog.gr, ενός από τους ελάχιστους που φάινεται να έχει προσεγγίσει την κατάσταση με ειλικρίνεια

QUOTE
Μόνο δικό σας


Του Γιώργου Κογκαλίδη
20/06/2009

Η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω τί να προτάξω: Το μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ ή τη μεγάλη ΣΥΓΓΝΩΜΗ; Να πω "ευχαριστώ", ή να το βουλώσω και να συνεχίσω να κοιτάζω προς την άλλη κατεύθυνση; Επειδή δεν ξέρω τί να πω, θα γράψω αυτό που νιώθω: Είναι μόνο δικό σας! Ό,τι πετύχατε το πετύχατε μόνες σας. Και δεν ΧΡΩΣΤΑΤΕ τίποτα σε κανέναν μας...

Θα γεμίσουμε με συγχαρητήρια τηλεγραφήματα τα ΜΜΕ και η ομοσπονδία. Κάποιοι ("επίσημοι") θα τολμήσουν να πάνε στο αεροδρόμιο να υποδεχθούν την Εθνική. Οι πιο θρασείς από το σινάφι μας θα ζητήσουν και συνεντεύξεις. Βλέπετε, όλοι μας από... μικροί αγαπούσαμε το γυναικείο μπάσκετ!

Όπως μπορεί να αγαπήσουμε κάθε τι που φέρνει επιτυχία, κάθε τι που μπορεί να φωτίσει λίγο τη μίζερη ζωή μας. Μπορούμε να αγαπήσουμε χωρίς να γνωρίζουμε. Μήπως γνωρίζαμε αυτό που τόσο καιρό φτύναμε; Πόσοι, αλήθεια, έχουν παρακολουθήσει έστω και έναν αγώνα γυναικείου μπάσκετ; Πόσοι έχουν μιλήσει με μια από τις παίκτριες που από σήμερα θα ξεκινήσουν να αποθεώνουν;

Φωνάζουν εδώ και χρόνια αυτά τα κορίτσια. Έχουν κάνει τεράστια άλματα προόδου, αλλά κανείς δεν βρέθηκε κοντά τους να τους σφίξει το χέρι, να τους πει μπράβο. Οι περισσότερες παίζουν σε πείσμα της λογικής, γνωρίζοντας πως ένας τραυματισμός μπορεί να υποχρεώσει τους γονείς τους σε δανειοδότηση, αφού η συντριπτική τους πλειοψηφία είναι ανασφάλιστες.

Μισθοί (αν και όταν δίνονται) πείνας, μηδενικές ευκαιρίες, ανύπαρκτη αναγνώριση της προσπάθειας. Η τηλεόραση είναι κλειστή γι' αυτές, η ΕΟΚ δεν έχει καταφέρει να στηρίξει άλλα κι άλλα πρωταθλήματα, το γυναικείο θα πετύχαινε; Ακόμα και οι δημοσιογράφοι που ασχολούνται με τον χώρο, το κάνουν ευκαιριακά και βαριεστημένα.

Ποιος, αλήθεια, γνωρίζει τη 12άδα της Εθνικής; Πόσοι έχουν ακούσει (έστω) ότι αν είχαμε λίγο πιο ανταγωνιστικό πρωτάθλημα και μια ψηλή (πραγματική ψηλή), τώρα μπορεί να "χτυπούσαμε" ακόμα και το χρυσό; Όλοι, όμως, θα πουν στα κορίτσια ότι είναι "χρυσά" στην καρδιά μας.

Υπάρχουν κάποιοι λίγοι τρελοί που ασχολούνται. Αυτοί ΔΕΝ θα στριμωχτούν να χωρέσουν στο κάδρο. Θα πάρουν ο ένας τηλέφωνο τον άλλον, θα τα πουν, μπορεί να κλάψουν και λίγο. Γιατί αυτοί το πίστευαν, ακόμα και όταν το σύμπαν τους έλεγε πόσο ανόητοι (άλλο ήθελα να γράψω) είναι που τρώνε την ώρα τους με το γυναικείο μπάσκετ.

Αν συνεχίσω να γράφω θα το... χοντρύνω το πράγμα και δεν χρειάζεται. Ζητώ συγγνώμη που ως site δεν έχουμε δώσει την προβολή που θα έπρεπε στο γυναικείο μπάσκετ. Χαρείτε την επιτυχία σας, γιατί είναι ΜΟΝΟ δική σας. Κανείς δεν μπορεί να διεκδικήσει ούτε ένα ψιχουλάκι από την πίττα. Κανείς δεν μπορεί να καπηλευτεί τη νίκη σας. Μην τους αφήσετε. Μην μας αφήσετε...



και επίσης ένα μπράβο και στο Φως των Σπόρ για το πρωτοσέλιδο

Click to view attachment

, οι υπόλοιπες αθλητικές προτίμησαν είτε την εκκωφαντική σιωπή ( για κάποιες εξάλλου αθλητισμός είναι μόνο τα καφροποδοσφαιρικά), είτε ένα πολύ μικρό "χτύπημα"

kotzito
Eνα μεγαλο μπραβο στις γυναικες για την επιτυχια τους.Ξεπερασαν ολες τις προσδοκιες και παρα τις οσες ατυχιες καταφεραν να μας κανουν για αλλη μια φορα περηφανους.Σιγουρα αυτη η ομαδα εχει μελλον και δεν πρεπει να ξεχαστει και να παραμεληθει απο κανεναν.Ειδικοτερα απο την Ομοσπονδια και ολο τον μπασκετοφιλο κοσμο.Και παλι μπραβο για την 5η θεση.
magickaminia
QUOTE(kojito @ Jun 21 2009, 22:19 ) *
Eνα μεγαλο μπραβο στις γυναικες για την επιτυχια τους.Ξεπερασαν ολες τις προσδοκιες και παρα τις οσες ατυχιες καταφεραν να μας κανουν για αλλη μια φορα περηφανους.Σιγουρα αυτη η ομαδα εχει μελλον και δεν πρεπει να ξεχαστει και να παραμεληθει απο κανεναν.Ειδικοτερα απο την Ομοσπονδια και ολο τον μπασκετοφιλο κοσμο.Και παλι μπραβο για την 5η θεση.

Με εχετε υπερκαλυψει ολοι. Το μονοπου θα ηθελα ειναι στην περιπτωση που δεν παρει το Παγκοσμιο στην Τσεχια η Εθνικη μας ο φιλος μου ο Αριστοφανης να βγει και να κραξει ξανα σαν ασχετο τον κοουτς και σαν ανικανες τις παικτριες που ειχε αναφερει προτου καν πανε για μια προπονηση τα κοριτσια. Φιλε Αριστοφανη χρωσταςμια μεγαλη συγνωμη σε αυτα τα παιδια και θελω να την εκφρασεις δημοσια. Εγω ταπεινα θα ευχαριστησω ολα τα παιδια για την μεγαλυτερη ευτυχια που μουπροσφεραν με τηνεπιτυχια τους και κυριως την Αφροδιτη Κοσμα που με τιμα με την κουμπαρια μας και θα μου κανει και την τιμη να βαφτισει το γιο μου. Ευχαριστω επισης τον κοουτς Μισσα για την προσκληση της Εβινας Σταματη γιατι Εβινα καιΑφροδιτη προερχονται απο τα σπλαχνα του Ατρομητου Πειραια καιαποτελει η πορεια τους μια ηθικη δικαιωση για εμας που τις ειδαμε απο τα πρωτα βηματα εως τωρα στην Παγκοσμια καταξιωση τους. blove.gif
Kanzler
Bravo Κοριτσια! Χαρηκα για την επιτυχια σας. Μακαρι να προχωρεσει και το γυναικειο μπασκετ. Συνεχειστε ετσι.
BASKETBALL#6
Μάλτση: "Στο Παγκόσμιο θα γίνει χαμός"!
maltsi-sport24
sarounas
Ότι και να πούμε για τις κοπέλες είναι λίγο,
πόσο μάλιστα αν αναλογιστούμε ότι χάσαμε εντελώς τζάμπα στον προημιτελικό από την μετέπειτα πρωταθλήτρια Ευρώπης Γαλλία που ήταν αήττητη σε ολόκληρο το τουρνουά!!!!!
Ελπίζω του χρόνου στο παγκόσμιο να επαναληφθούν οι φετινές εμφανίσεις της ομάδας
----------------------------------------------------------------------------------------

Κάτι άλλο τώρα, άσχετο με την εθνική αλλά αρκετά σημαντικό
και γι’ αυτό θα ήθελα την γνώμη όσων βλέπουν συστηματικά το γυναικείο μπάσκετ, είναι το πολύ χαμηλό επίπεδο του μπάσκετ που παίχτηκε….
Νομίζω ότι μιλώ εκ του ασφαλούς έχοντας δει εκτός από τον προημιτελικό Ελλάς-Γαλλία, τον συγκλονιστικό επίσης προημιτελικό Ρωσίας-Λετονίας που κρίθηκε στην παράταση τους δύο ημιτελικούς καθώς και τον μεγάλο τελικό
Κατά την γνώμη μου το θέαμα ήταν μέτριο και απείχε αρκετά από αυτό που παίχτηκε στους Ολυμπιακούς τόσο του 2004 όσο και του 2008 που επίσης είχα δει μερικά παιχνίδια.

Συμφωνείτε με την παραπάνω διαπίστωσή μου; αν ναι, σε τί κατά την γνώμη σας οφείλεται αυτό;
Αν όχι, νομίζω ότι δεν είναι καθόλου ενθαρρυντικό για τους φιλάθλους αν αυτό είναι το μέσο όρο του μπάσκετ που παίζεται μεταξύ των γυναικείων εθνικών ομάδων
basket4
QUOTE(sarounas @ Jun 23 2009, 01:03 ) *
Κάτι άλλο τώρα, άσχετο με την εθνική αλλά αρκετά σημαντικό
και γι’ αυτό θα ήθελα την γνώμη όσων βλέπουν συστηματικά το γυναικείο μπάσκετ, είναι το πολύ χαμηλό επίπεδο του μπάσκετ που παίχτηκε….
Νομίζω ότι μιλώ εκ του ασφαλούς έχοντας δει εκτός από τον προημιτελικό Ελλάς-Γαλλία, τον συγκλονιστικό επίσης προημιτελικό Ρωσίας-Λετονίας που κρίθηκε στην παράταση τους δύο ημιτελικούς καθώς και τον μεγάλο τελικό
Κατά την γνώμη μου το θέαμα ήταν μέτριο και απείχε αρκετά από αυτό που παίχτηκε στους Ολυμπιακούς τόσο του 2004 όσο και του 2008 που επίσης είχα δει μερικά παιχνίδια.

Συμφωνείτε με την παραπάνω διαπίστωσή μου; αν ναι, σε τί κατά την γνώμη σας οφείλεται αυτό;
Αν όχι, νομίζω ότι δεν είναι καθόλου ενθαρρυντικό για τους φιλάθλους αν αυτό είναι το μέσο όρο του μπάσκετ που παίζεται μεταξύ των γυναικείων εθνικών ομάδων


η αποψη μου είναι ότι μιλάς για 2 διαφορετικές διοργανώσεις! smiley.gif
σε ένα πανευρωπαικο πρωτάθλημα όπου οι υπερδυνάμεις είναι μόνο 3(ισπανία-ρωσσία-γαλλια) είναι λογικό να είναι το θέαμα κάπως κατώτερο...αλλά όχι άσχημο..εμένα προσωπικά το φετινό ευρωπαικό μου άρεσε πάρα πολυ,σαν αγώνες και παιχνίδια, δεν έχασα ούτε ένα ματς!

στην Ολυμπιάδα συναγωνίζονται οι καλύτερες ομάδες του κόσμου...
δηλαδή ΗΠΑ,Αυστραλία,Βραζιλία,Ρωσσία,Ισπανία,Γαλλ
α,Ιαπωνία...κτλ κτλ..λογικό εφόσον έχεις περισσότερες δυνατές ομάδες,περισσότερα ντέρμπι να γίνονται κ καλύτερα παιχνίδια και με μεγαλύτερο θέαμα! smiley.gif smiley.gif smiley.gif

αυτή η αποψή μου smiley.gif smiley.gif smiley.gif
CAMPEON
Αξιζουν πολλα συγχαρητηρια στα κοριτσια της Εθνικης που με τσαμπουκα καταφεραν και κερδισαν με το σπαθι τους την 5η θεση!!!! ΜΠΡΑΒΟ ΚΟΡΙΤΣΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!
Ray Allen...!
QUOTE(basket4 @ Jun 23 2009, 15:13 ) *
η αποψη μου είναι ότι μιλάς για 2 διαφορετικές διοργανώσεις! smiley.gif
σε ένα πανευρωπαικο πρωτάθλημα όπου οι υπερδυνάμεις είναι μόνο 3(ισπανία-ρωσσία-γαλλια) είναι λογικό να είναι το θέαμα κάπως κατώτερο...αλλά όχι άσχημο..εμένα προσωπικά το φετινό ευρωπαικό μου άρεσε πάρα πολυ,σαν αγώνες και παιχνίδια, δεν έχασα ούτε ένα ματς!

στην Ολυμπιάδα συναγωνίζονται οι καλύτερες ομάδες του κόσμου...
δηλαδή ΗΠΑ,Αυστραλία,Βραζιλία,Ρωσσία,Ισπανία,Γαλλ

�α,Ιαπωνία...κτλ κτλ..λογικό εφόσον έχεις περισσότερες δυνατές ομάδες,περισσότερα ντέρμπι να γίνονται κ καλύτερα παιχνίδια και με μεγαλύτερο θέαμα! smiley.gif smiley.gif smiley.gif

αυτή η αποψή μου smiley.gif smiley.gif smiley.gif

Συμφωνώ με αυτήν την άποψη...Για μένα τα παιχνίδια επειδή κι εγώ τα είδα σχεδόν όλα ήταν αρκετά καλά από ποιότητα, αλλά τέλεια από σασπενς...Πόσα παιχνίδια στην παράταση και πόσα στον πόντο σε κρατούσαν κολλημένο μέχρι την τελευταία στιγμή. bball.gif
GK_23
QUOTE(sarounas @ Jun 23 2009, 00:03 ) *
Κάτι άλλο τώρα, άσχετο με την εθνική αλλά αρκετά σημαντικό
και γι’ αυτό θα ήθελα την γνώμη όσων βλέπουν συστηματικά το γυναικείο μπάσκετ, είναι το πολύ χαμηλό επίπεδο του μπάσκετ που παίχτηκε….
Νομίζω ότι μιλώ εκ του ασφαλούς έχοντας δει εκτός από τον προημιτελικό Ελλάς-Γαλλία, τον συγκλονιστικό επίσης προημιτελικό Ρωσίας-Λετονίας που κρίθηκε στην παράταση τους δύο ημιτελικούς καθώς και τον μεγάλο τελικό
Κατά την γνώμη μου το θέαμα ήταν μέτριο και απείχε αρκετά από αυτό που παίχτηκε στους Ολυμπιακούς τόσο του 2004 όσο και του 2008 που επίσης είχα δει μερικά παιχνίδια.

Συμφωνείτε με την παραπάνω διαπίστωσή μου; αν ναι, σε τί κατά την γνώμη σας οφείλεται αυτό;
Αν όχι, νομίζω ότι δεν είναι καθόλου ενθαρρυντικό για τους φιλάθλους αν αυτό είναι το μέσο όρο του μπάσκετ που παίζεται μεταξύ των γυναικείων εθνικών ομάδων


Η δική μου άποψη είναι ότι οι καλές ευρωπαϊκές ομάδες δύσκολα μπορούν να χτυπήσουν αυτή τη στιγμή, τις κορυφαίες ομάδες παγκοσμίως, δηλαδή την Αυστραλία και τις ΗΠΑ. Και με βάση όσα είδαμε πέρυσι στους Ολυμπιακούς και φέτος σε αυτό το Ευρωμπάσκετ, η ψαλίδα ανάμεσα σε αυτές τις 2 και τις υπόλοιπες, φαίνεται να μεγαλώνει.
captain charisma
η αυστραλια οσο παιζει η λορεν τζακσον που ειναι απ τις καλυτερες παικτριες του κοσμου αυτη τη στιγμη, θα ειναι υπολογισιμη δυναμη μαζι με τις ηπα που εχουν τις καλυτερες παικτριες του wnba.
kotzito
Εγινε σημερα η κληρωση για το Παγκοσμιο Πρωταθλημα του 2010 το οποιο θα γινει στην Τσεχια τον ερχομενο Σεπτεμβριο.Αντιπαλοι της Εθνικης μας στην 1η φαση ειναι η dream-team των ΗΠΑ,η Γαλλια και η Σενεγαλη.Με μια πρωτη ματια η πρωτια ειναι σιγουρα καπαρωμενη απο τις ΗΠΑ και απο κει και περα λογικα θα παλεψουμε με την Γαλλια για την δευτερη θεση.Στην επομενη φαση περνανε 3 ομαδες απο καθε ομιλο.
captain charisma
η λεσλι θα παιξει η αποσυρθηκε απ το μπασκετ?γιατι απ οτι ξερω σταματησε μετα τα φετινα πλειοφς...
basket4
QUOTE(captain charisma @ Nov 24 2009, 20:37 ) *
η λεσλι θα παιξει η αποσυρθηκε απ το μπασκετ?γιατι απ οτι ξερω σταματησε μετα τα φετινα πλειοφς...



όχι...η leslie αποσύρθηκε.
όλες στην ΗΠΑ όμως είναι μία κ μία...!!!!
αν κ είναι νωρίς πιστεύω ότι θα τα πάμε καλά...!
να πάρουμε κ τη ρεβανς από τις Γαλλίδες που χάσαμε για 2 πόντους στο πανευρωπαικό στην Λετονία. smiley.gif smiley.gif smiley.gif
magickaminia
Μπορει καποιος να μας πει αν γωνριζει τι γινεται σχετικα με το θεμα βοηθου προπονητη της Εθνικης μετα την αποχωρηση του Δικαιουλακου ; Επισης να μας εξηγησει γιατι παλι ψαχνουμε για Ελληνοποιησεις ή Ελληνιδες του Αποδημου Ελληνισμου;Θεωρω οτι τιμιο θα ηταν τα κοριτσια που φτασαν στην 5η θεση της Ευρωπης και οδηγησαν την ομαδα στο Παγκοσμιο να εχουν συμμετοχη σε αυτη την ομαδα. Για εμενα ειναι αδικο να χασει την θεση της καποια απο τυχον κολλεγιοπαιδα . Προς θεου μην με θεωρειτε ρατσιστη ή εθνικιστη αλλα για εμενα μονο η Κειτι Νταγκλας θα μπορουσε να βοηθησει στην παρουσα Εθνικη για να παιρνει ανασες η Εβινα Μαλτση. blove.gif
magickaminia
QUOTE(magickaminia @ Apr 24 2010, 14:55 ) *
Μπορει καποιος να μας πει αν γωνριζει τι γινεται σχετικα με το θεμα βοηθου προπονητη της Εθνικης μετα την αποχωρηση του Δικαιουλακου ; Επισης να μας εξηγησει γιατι παλι ψαχνουμε για Ελληνοποιησεις ή Ελληνιδες του Αποδημου Ελληνισμου;Θεωρω οτι τιμιο θα ηταν τα κοριτσια που φτασαν στην 5η θεση της Ευρωπης και οδηγησαν την ομαδα στο Παγκοσμιο να εχουν συμμετοχη σε αυτη την ομαδα. Για εμενα ειναι αδικο να χασει την θεση της καποια απο τυχον κολλεγιοπαιδα . Προς θεου μην με θεωρειτε ρατσιστη ή εθνικιστη αλλα για εμενα μονο η Κειτι Νταγκλας θα μπορουσε να βοηθησει στην παρουσα Εθνικη για να παιρνει ανασες η Εβινα Μαλτση. blove.gif

Τελικα το ρολο του Δικαιουλακου τοσο στον Αθηναικο οσο και στη θεση του στις Εθνικες πηρε ο Κτιστακης. Οσον αφορα το ροστερ της ομαδας γινεται προσπαθεια για ενισχυση της ειδικα στις ψηλες αλλα παρατηρειται δυσκαμψια και γραφειοκρατια στις Ελληνοποιησεις. Οι Τουρκοι εκαναν σε ενα βραδυ και αλλη μια Αμερικανιδα Τουρκαλα και εμεις ψαχνομαστε 3 και 5 χρονια. Ευχομαι να ξεπεραστουν τα οποια προβληματα και να δουμε την καλυτερη δυνατον ομαδα στα γηπεδα της Τσεχιας. blove.gif
GK_23
QUOTE(magickaminia @ Apr 24 2010, 14:55 ) *
Επισης να μας εξηγησει γιατι παλι ψαχνουμε για Ελληνοποιησεις ή Ελληνιδες του Αποδημου Ελληνισμου;Θεωρω οτι τιμιο θα ηταν τα κοριτσια που φτασαν στην 5η θεση της Ευρωπης και οδηγησαν την ομαδα στο Παγκοσμιο να εχουν συμμετοχη σε αυτη την ομαδα. Για εμενα ειναι αδικο να χασει την θεση της καποια απο τυχον κολλεγιοπαιδα . Προς θεου μην με θεωρειτε ρατσιστη ή εθνικιστη αλλα για εμενα μονο η Κειτι Νταγκλας θα μπορουσε να βοηθησει στην παρουσα Εθνικη για να παιρνει ανασες η Εβινα Μαλτση. blove.gif

Δεν νομίζω ότι είναι μόνο θέμα ποιότητας αν αξίζει κάποια Ελληνοαμερικανίδα να πάρει τη θέση κάποια κοπέλας από αυτές που έπαιξαν πέρυσι στο Ευρωμπάσκετ. Είναι και ηθικό θέμα. Προσωπικά προτιμώ να βλέπω την Παπαμιχαήλ να παλεύει με τα θηρία μέσα στη ρακέτα και ας χάνουμε στο τέλος, από το να ελληνοποιήσουμε κάποια ξένη. Και προφανώς δεν το βλέπω από εθνικιστική σκοπιά το ζήτημα. Γενικά πιστεύω πως η εθνική ομάδα πρέπει να αντιπροσωπεύει το επίπεδο μπάσκετ που παράγεται μέσα στη χώρα και όχι εκτός αυτής. Προτιμότερο θα ήταν για μένα να αγωνιζόταν παραδείγματος χάρη σε οποιαδήποτε εθνική ομάδα ένας αθλητής/αθλήτρια με διαφορετική καταγωγή (Αλβανική, Πακιστανική κλπ.) που διδάχθηκε το μπάσκετ στην Ελλάδα παρά ένας Αμερικάνος/Αμερικανίδα με αμερικανική μπασκετική παιδεία, που έχει ακούσει για την Ελλάδα μονάχα από διηγήσεις των παππούδων του.

Σχετικά με το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα έχει ακουστεί τίποτα για τηλεοπτικές μεταδόσεις στην Ελλάδα;
magickaminia
QUOTE(sixama23 @ Jul 15 2010, 19:12 ) *
Δεν νομίζω ότι είναι μόνο θέμα ποιότητας αν αξίζει κάποια Ελληνοαμερικανίδα να πάρει τη θέση κάποια κοπέλας από αυτές που έπαιξαν πέρυσι στο Ευρωμπάσκετ. Είναι και ηθικό θέμα. Προσωπικά προτιμώ να βλέπω την Παπαμιχαήλ να παλεύει με τα θηρία μέσα στη ρακέτα και ας χάνουμε στο τέλος, από το να ελληνοποιήσουμε κάποια ξένη. Και προφανώς δεν το βλέπω από εθνικιστική σκοπιά το ζήτημα. Γενικά πιστεύω πως η εθνική ομάδα πρέπει να αντιπροσωπεύει το επίπεδο μπάσκετ που παράγεται μέσα στη χώρα και όχι εκτός αυτής. Προτιμότερο θα ήταν για μένα να αγωνιζόταν παραδείγματος χάρη σε οποιαδήποτε εθνική ομάδα ένας αθλητής/αθλήτρια με διαφορετική καταγωγή (Αλβανική, Πακιστανική κλπ.) που διδάχθηκε το μπάσκετ στην Ελλάδα παρά ένας Αμερικάνος/Αμερικανίδα με αμερικανική μπασκετική παιδεία, που έχει ακούσει για την Ελλάδα μονάχα από διηγήσεις των παππούδων του.

Σχετικά με το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα έχει ακουστεί τίποτα για τηλεοπτικές μεταδόσεις στην Ελλάδα;

Η περιοδος που θα γινει το Παγκοσμιο γυναικων ειναι μετα τα μεσα Σεπτεμβριου. Δεν νομιζω οτι η Κρατικη τηλεοραση εχει δειξει ενδιαφερον για το Τουρνουα. Παντως και μονο οτι στον ομιλο μας ειναι ΗΠΑ και Γαλλια δηλωνει οτι το Ευροσπορτ σιγουρα θα δειξει τους αγωνες αυτους. blove.gif
magickaminia
Τωρα που η περιπετεια των ανδρων στο Μουντομπασκετ της Τουρκιας τελειωσε ας ασχοληθουμε λιγο με τα κοριτσια που πανε για πρωτη φορα σε Μουντομπασκετ στη Τσεχια. Το πρωτο τουρνουα στην Ισπανια αν εξαιρεσεις το πρωτο παιχνιδι εδειξε οτι η ομαδα εχει καλα στοιχεια. Με πρωτο βιολι την Μαλτση ισως καταφερει να πετυχει την υπερβαση. Τα ματς ειναι με ΗΠΑ, Γαλλια και Σενεγαλη. Πρωτος στοχος η προκριση στην επομενη φαση και ισως η προκριση στην οκταδα. Ευχομαι να μην υπαρχουν τραυματισμοι και τα κοριτσια να τα καταφερουν. blove.gif
magickaminia
Aπο το επισημο σαιτ της ΦΙΜΠΑ ανακοινωθηκε η δωδεκαδα της Εθνικης για το Παγκοσμιο της Τσεχιας. Συμμετεχουν Καλεντζου, Μαλτση , Καλτσιδου, Μητροπουλου, Χατζηνικολαου, Δημητρακου, Κοτσοπουλος, Λυμουρα, Παπαμιχαηλ, Σωτηριου, Σουλις, Σπανου. Η ομαδα εχει 5 κοντες και 7 ψηλες χωρις παλι βαρυ σεντερ. Υπαρχει ερωτηματικο για την Κοτσοπουλος αλλα εφοσον δηλωθηκε σημαινει οτι εχει Ελληνικο διαβατηριο. Καλη επιτυχια στα κοριτσια. Η ομαδα ειναι κατα το ημισυ διαφορετικη απο την ομαδα που εφερε την 5η θεση στην Λεττονια. Μικρη ενσταση απο μερους μου για την επιλογη της Κοτσοπουλος. Η κοπελλα δεν εχει εμπειριες απο το Ελληνικο και το Ευρωπαικο μπασκετ και χωρις συμμετοχη καν στο πρωταθλημα παιρνει θεση στην Εθνικη ισως με την αξια της αλλα απο γκαρντ στην Ελλαδα εχουμε δοξα τω θεω αρκετα. Τελος η επιστροφη μετα απο 9 χρονια της Μητροπουλου και μαλιστα στα 35 και σε Παγκοσμιο στην Εθνικη αποτελει πισωγυρισμα για το Γυναικειο μας μπασκετ, γιατι δηλωνει την γυμνια του Ελληνικου πρωταθληματος αφου ο κοουτς αναγκαστηκε να την επιλεξει. Φανταζομαι οτι αν αντεχαν τα ποδια της Σαρεγκου παρα τα 38 της χρονια θα ειχε και αυτη θεση στην ομαδα και με την αξια της μιας και ειναι ο μυθος του Ελληνικου γυναικειου μπασκετ. Η συμμετοχη της Σπανου δεν αποτελει εκπληξη γιατι ειναι το πιο ταλαντουχο κοριτσι στην ηλικια της, ισως θα επρεπε να δοκιμαστει ομως και η Σλουκα και η Χατζηγιακουμη απο την ομαδα των Νεανιδων γιατι σε 3 χρονια το πολυ θα απαρτιζυν τον κορμο της Γυναικων. blove.gif
magickaminia
Τελικα δεν ηταν τυχερο της Κοτσοπουλος να αγωνισθει στο Παγκοσμιο Πρωταθλημα λογω εμπλοκης στο διαβατηριο. Τη θεση της θα παρει η αγαπημενη μου Ναυσικα Σταυριδου, που της ευχομαι καλη επιτυχια οπως και σε ολα τα κοριτσια και το προπονητικο και ευχομαι να συνεχισουν την επιτυχια της Λεττονιας και να πανε οσο πιο ψηλα γινεται. Εκτος ομαδας εμειναν η Κοτσοπουλος και η Κοσμα. blove.gif
magickaminia
QUOTE(magickaminia @ Sep 18 2010, 13:44 ) *
Τελικα δεν ηταν τυχερο της Κοτσοπουλος να αγωνισθει στο Παγκοσμιο Πρωταθλημα λογω εμπλοκης στο διαβατηριο. Τη θεση της θα παρει η αγαπημενη μου Ναυσικα Σταυριδου, που της ευχομαι καλη επιτυχια οπως και σε ολα τα κοριτσια και το προπονητικο και ευχομαι να συνεχισουν την επιτυχια της Λεττονιας και να πανε οσο πιο ψηλα γινεται. Εκτος ομαδας εμειναν η Κοτσοπουλος και η Κοσμα. blove.gif

Ξεκιναει απο αυριο η περιπετεια των κοριτσιων στην Τσεχια. Η συμμετοχη τους και μονο αποτελει την μεγαλυτερη επιτυχια του Ελληνικου γυναικειου μπασκετ. Τα συγχαρητηρια αξιζουν τοσο στο προπονητικο τημ των Μισσα - Δικαιουλακου οσο και στα κοριτσια που φεραν την 5η θεση στην Λεττονια. Ελπιζω να μην ειναι η μοναδικη φορα που θα συμμετασχει γυναικεια Εθνικη ομαδα σε Μουντομπασκετ αν και αυτο φανταζει πολυ πιθανο αν δει κανεις τι ακολουθει αυτη την ομαδα απο τις χαμηλοτερες κατηγοριες. Οπως και να χουν τα πραγματα δεν βλεπω να υπαρχει τηλεοπτικη καλυψη αρα μια απ τα ιδια για ολους μας. Ελπιζω αν η ομαδα περασει στην 8αδα να φιλοτιμηθει η ΕΡΤ και να δουμε κανα παιχνιδι. blove.gif
sarounas
τα παιχνίδια της εθνικής θα μεταδοθούν απο το sport+, πρεμιέρα σήμερα στις 7 με την παγκόσμια πρωταθλήτρια Αμερική.

Ας ελπίσουμε ότι το πάθος θα υπερκαλύψει την τεράστια αδυναμία που υπάρχει στα ύψη καθώς η Ελληνική ομάδα είναι από τις πιο κοντές -αν όχι η κοντύτερη στο παγκόσμιο πρωτάθλημα-.
εύχομαι καλή επιτυχία.
sarounas
Είναι δυνατόν τόση αδιαφορία, μα κανένα ποστ? τι στην ευχή, σε μουντομπάσκετ παίζουν…

Κατά την γνώμη μου πάρα πολύ καλή εμφάνιση χθες από την εθνική, δεν φοβήθηκαν καθόλου τις Αμερικανίδες (το σκορ δεν έχει απολύτως καμία σημασία)… τα πράγματα ίσως εξελισσόταν ακόμη καλύτερα αν δεν ήταν τραυματισμένη η Καλέντζου καθώς δεν φαίνεται να υπάρχει άλλη αξιόπιστη λύση για την θέση του οργανωτή,
καταπληκτική η Μάλτση, πολύ μου αρέσει ο τρόπος που αγωνίζεται αφού δεν είναι από τις σκόρερς που κρατάνε την μπάλα στα χέρια τους κανα 10ριά δεύτερα και οι συμπαίκτες περιμένουν να δούνε τί θα κάνουν ή παίρνουν 30 προσπάθειες για να βγαίνουν 1οι σκόρερ αντιθέτως δείχνει να είναι παίκτρια-ομάδας. (πχ χθες πέτυχε 29 πόντους με 16 προσπάθειες και μόλις 2 βολές χωρίς τραβηγμένες ενέργειες), πολύ καλά στοιχεία επίσης έδειξαν η Καλτσίδου και η Δημητράκου. Πάντως το πολύ μεγάλο πρόβλημα της ομάδας είναι στα ριμπάουντ

για την Αμερική τι να πω? Είναι όλες τους μία και μία αλλά αυτό που με εντυπωσίασε ήταν ταχύτητά τους (είναι σε άλλη διάσταση αυτές).

Άντε να δούμε σήμερα τι θα καταφέρουν απέναντι στις πρωταθλήτριες Ευρώπης Γαλλίδες που όμως όπως βλέπω απουσιάζει από το ρόστερ της η φοβερή Γκρουντα που θυμάμαι ότι μας έπαιζε σχεδόν μόνη της στον περσινό συγκλονιστικό μεταξύ μας προημιτελικό, απούσα (προφανώς λόγο ηλικίας αυτή) και η play-maker Μελέν παρούσες θα είναι οι όμως οι υπόλοιπες.
Και να ηττηθεί πάντως η εθνική με νίκη αύριο επί της αδύναμης Σενεγάλης περνά στην επόμενη φάση αλλά με νίκη αλλάζουν οι στόχοι μας αφού θα βλέπουμε 8άδα!!! Νομίζω όμως ότι η ελπίδα για νίκη δεν είναι αυταπάτη.
leonkalf
Τα κορίτσια έκαναν καλή εμφάνιση. Τους ξέφυγε κάπως το παιχνίδι προς το τέλος αφού φάνηκε να το παρατάνε λίγο ή να κρατάνε και δυνάμεις για το σημερινό.
Δείξαμε καλά στοιχεία και αν μπορούσαμε να πάρουμε παραπάνω rebounds σίγουρα θα είμασταν πιο κοντά στο σκορ.
Η ομάδα δείχνει να έχει στόχο στο παιχνίδι της και προσανατολισμό (έργο Μίσσα, στρατηγός).

Εκπληκτική η Μάλτση!! Φοβερή εμφάνιση. Εξαιρετικό σουτ!

Καλή συνέχεια στην ομάδα, περιμένουμε τώρα και νίκες!
captain charisma
σ αυτο το μουντομπασκετ υποστηριζω αυστραλια επειδη παιζει η μοναδικη ΛΟΡΕΝ ΤΖΑΚΣΟΝ!!!!!πηρε και το πρωταθλημα στο νβα φετος...απλα η καλυτερη παικτρια στο κοσμο αυτη τη στιγμη.
Near_5
Με την Μάλτση να πετυχαίνει 31 πόντους με 7/11 τρίποντα και 4/4 δίποντα (!!!) η Εθνική μας νίκησε 83-68 τη Σενεγάλη και πέρασε στην 12άδα.

Επόμενοι αντίπαλοι Αυστραλία, Καναδάς και Λευκορωσία για την είσοδο στην 8άδα.
center
QUOTE(Near_5 @ Sep 26 2010, 10:16 ) *
Με την Μάλτση να πετυχαίνει 31 πόντους με 7/11 τρίποντα και 4/4 δίποντα (!!!) η Εθνική μας νίκησε 83-68 τη Σενεγάλη και πέρασε στην 12άδα.

Επόμενοι αντίπαλοι Αυστραλία, Καναδάς και Λευκορωσία για την είσοδο στην 8άδα.

Πιστεύω ότι μπορούν στους 8! Εντάξει η Αυστραλία είναι δεύτερη USA (μην πω και πρώτη), αλλά οι αλλές δυο παλεύονται! Η Μάλτση και η Καλτσίδου να βρεθούν σε καλή μέρα, και μια Χατζηνικολάου σκυλί στην άμυνα πιστεύω ότι θα τα πάνε καλά! Και να μην ξεχάσω την Παπαμιχαήλ που παλεύει όσο μπορεί κάτω από την ρακέτα, αν και παίζει κατά συνθήκη εκεί..
Σημέρα στις 16.30 είναι το ματς με την Αυστραλία;;
Near_5
Nαι 16.30 παίζουμε με Αυστραλία και τα άλλα 2 παιχνίδια (δυστυχώς για όσους δουλεύουμε τέτοια ώρα) ...

Τον Καναδά πάντως τον καταφέραμε και στα 2 φιλικά που παίξαμε πριν φύγουν για Τσεχία ... για να δούμε ...
sch
Έχασε η Εθνική μας 53-94 από την Αυστραλία.
Επόμενο παιγνίδι αύριο με Καναδά στις 16.30.
Περισσότερα στο
Homobasketus
captain charisma
ενταξει αλλωστε η αυστραλια ειναι ενα απ τα φαβορι για το παγκοσμιο...παντως οι καμπαζ και τζακσον μπροστα στις ελληνιδες ψηλες φανταζαν τερατα..2 και 3 κεφαλια τις περνουσαν...τραυματιστηκε και η σουλις...για να δουμε στα επομενα ματς..
sch
QUOTE(captain charisma @ Sep 27 2010, 22:26 ) *
ενταξει αλλωστε η αυστραλια ειναι ενα απ τα φαβορι για το παγκοσμιο...παντως οι καμπαζ και τζακσον μπροστα στις ελληνιδες ψηλες φανταζαν τερατα..2 και 3 κεφαλια τις περνουσαν...τραυματιστηκε και η σουλις...για να δουμε στα επομενα ματς..

Η Σουλις, οπως ειναι τα πραγματα μεχρι στιγμης, δυσκολα θα παιξει. Τελευταια στιγμη θα δει αν μπορει... Ειδωμεν bball.gif
magickaminia
QUOTE(Near_5 @ Sep 27 2010, 14:51 ) *
Nαι 16.30 παίζουμε με Αυστραλία και τα άλλα 2 παιχνίδια (δυστυχώς για όσους δουλεύουμε τέτοια ώρα) ...

Τον Καναδά πάντως τον καταφέραμε και στα 2 φιλικά που παίξαμε πριν φύγουν για Τσεχία ... για να δούμε ...

Λογω εργασιας δεν μπορουσα να ασχοληθω αυτες τις μερες με την πορεια της ομαδας στην Τσεχια. Αν εξαιρεσει κανεις το σκορ που ξεφυγε λιγο στο ματς με την Αυστραλια κατα τα αλλα η 8αδα θα κριθει στα ματς με Λευκορωσια και Καναδα. Ηδη εχουν κλειδωσει οι 3 πρωτες ομαδες ΗΠΑ, Αυστραλια και Γαλλια. Το οτι κερδισαμε στα φιλικα τους δυο αντιπαλους μας δεν σημαινει απολυτως τιποτα γιατι το ιδιο ειχε συμβει και με την Γαλλια σε φιλικο στο επισημο ομως χασαμε. Αυτο που θα θελα να παρατηρησω ειναι οτι με 6 παικτριες δεν μπορεις να ανταπεξελθεις σε τουρνουα τοσο δυνατο οσο το Μουντομπασκετ. Στο Ευρωπαικο τα καταφεραμε γιατι ειναι διαφορετικο το επιπεδο του μπασκετ. Απλα θα αναφερω οτι επιτελους ξεκουραστηκαν καποια κοριτσια στο ματς με την Αυστραλια και κυριως η Εβινα Μαλτση γιατι η Τειλορ παρατριχα να την σακατεψει με την αμυνα που επαιξε πανω της. Οσον αφορα τις Σνελ, Καμπρατζα, Τζακσον και Τειλορ τα σχολια ειναι περιττα. Τελος δεν ειμαστε η κοντυτερη ομαδα του τουρνουα κοιταχτε λιγο τα υψη και αλλων ομαδων και θα δειτε οτι οι μισες τουλαχιστν απεχουν ελαχιστα στο μ.ο. υψους απο μας. Υστερουμε σε αθλητικα προσοντα κυριως λογω της χαμηλης ποιοτητας τυ πρωταθληματος μας. Μην ξεχνατε οτι αν εξαιρεσουμε την Στελλα και την Εβινα τοσο η Παπαμιχαηλ δεν σταυρωσε ομαδα περσι στην αποπειρα της να παιξει στο εξωτερικο ενω δεν ξερουμε πως θα τα παει τελικα η Δημητρακου στην Γαλλια. Ευχομαι τα κοριτσια να το χαρουν στα δυο παιχνιδια και να μπουν στην 8αδα. Αυτο που με τρομαζει παντως ειναι η επομενη μερα. blove.gif
Weekendman
Να περιορίζει η ομάδα του Καναδά αρκετά χαμηλότερα την Μάλτση απο τις συνήθεις επιδόσεις της θα έπρεπε να ήταν μίση νίκη για αυτες, αλλά παρόλου αυτά τα καταφέραν τα κορίτσια μας να δούμε αν θα πάνε και για άλλη υπέρβαση για 2η συνεχόμενη χρονιά
κρίμα στο μπόι της Φίλιπς 2 μέτρα σχεδόν και να μην μπορεί να το εκμεταλλευτεί η ίδια αλλά και οι συμπάικτριες της το γεγονός ότι δεν είχε αντίπαλο στον όγκο και το ύψος της και έτσι να βλέπουμε να σουτάρουν πολλά τρίποντα οι Καναδέζες έστω και αν με αυτά ανατρέψαν σχεδόν την κατάσταση...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.