Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΘΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30
nikefalin
QUOTE(sporting b.c. @ Jun 9 2009, 19:24 ) *
41-43 μειωσαμε στους 2 αρχη του 4ου

3 '' 1 πόντο πίσω κι εχουμε βολές


ισοπαλία και έχουν ταίμ οι Λετονές

πάμε παράταση !
kotzito
Σκορ και χρονο;
sporting b.c.
χασαμε 68-70 αμαρτιαααααααααααααααα
Tatubasketfan
Φοβερό μπάσκετ έπαιξαν σήμερα τα κορίτσια...άξιζαν τη νίκη αλλά η διαιτησία δε μας άφησε.... shot.gif 68.gif
nikefalin
QUOTE(sporting b.c. @ Jun 9 2009, 21:02 ) *
χασαμε 68-70 αμαρτιαααααααααααααααα


οταν είσαι με 3 μπροστά στο 1 λεπτό, ναι είναι αμαρτία, η ομάδα όμως χωρίς καθαρό σέντερ δείχνει μεγάλο χαρακτήρα.

η Πολωνία έφαγε 30 από τη Λετονία στην πρεμιέρα, με το ζόρι νίκησε την Ουγγαρία...ήταν εξαιρετική ευκαιρία για καλύτερο πλασάρισμα

Τώρα με Ισπανία, Τσεχία και Σλοβακία τα πράγματα δυσκολεύουν αλλά οι κοπέλες παλεύουν τα πάντα ! keep it up, έχουμε και συνέχεια !

GK_23
QUOTE(nikefalin @ Jun 9 2009, 22:04 ) *
οταν είσαι με 3 μπροστά στο 1 λεπτό, ναι είναι αμαρτία, η ομάδα όμως χωρίς καθαρό σέντερ δείχνει μεγάλο χαρακτήρα.

η Πολωνία έφαγε 30 από τη Λετονία στην πρεμιέρα, με το ζόρι νίκησε την Ουγγαρία...ήταν εξαιρετική ευκαιρία για καλύτερο πλασάρισμα

Τώρα με Ισπανία, Τσεχία και Σλοβακία τα πράγματα δυσκολεύουν αλλά οι κοπέλες παλεύουν τα πάντα ! keep it up, έχουμε και συνέχεια !


Κρίμα πραγματικά! Αμαρτία που χάσαμε έτσι και σήμερα αλλά και στο χθεσινό ματς με την Πολωνία. Νομίζω ότι και έστω με μία νίκη σε αυτά τα 2 παιχνίδια θα μπορούσαμε να χτυπήσουμε ακόμα και 8άδα. Πάντως η εθνική έχει κάνει τρομερά ματς μέχρι στιγμής. Δεν περίμενα να κοντράρουμε τις Λετονές τόσο πολύ. Με βάση τις μέχρι τώρα εμφανίσεις των ομάδων τις Τσεχία και Σλοβακία μπορούμε να τις χτυπήσουμε. Τις Ισπανίδες αρκετά δύσκολα.
center
Μεγάλο μπράβο στα κορίτσια! Αν και χάσαμε σήμερα, μας κάνουν υπερήφανους όλους με τον τρόπο που παίζουν!!! Με 16 έχαναν στο ημίχρονο και το παιχνίδι πήγε παράταση.. Θέλει ψυχή και καρδιά για να γυρίσεις τέτοιο παιχνίδι.. Έτσι να παίξουν και στον δεύτερο γύρο και πιστεύω ότι μπορούν να τα καταφέρουν!! Καλή επιτυχία στα κορίτσια μας!!!!
magickaminia
blove.gif
QUOTE(center @ Jun 10 2009, 00:33 ) *
Μεγάλο μπράβο στα κορίτσια! Αν και χάσαμε σήμερα, μας κάνουν υπερήφανους όλους με τον τρόπο που παίζουν!!! Με 16 έχαναν στο ημίχρονο και το παιχνίδι πήγε παράταση.. Θέλει ψυχή και καρδιά για να γυρίσεις τέτοιο παιχνίδι.. Έτσι να παίξουν και στον δεύτερο γύρο και πιστεύω ότι μπορούν να τα καταφέρουν!! Καλή επιτυχία στα κορίτσια μας!!!!

Οι εμφανισεις της ομαδας στη Λετονια ειναι η καλυτερη απαντηση στις Κασσανδρες που ηθελαν το διασυρμο της Εθνικης. Κυριοι τα κοριτσια εχουν ψυχη , εχουν ταλεντο, εχουν παθος για νικη και το δειχνουν σε καθε αγωνα. Οσο για τον ασχετο κατα καποιους κοουτς τους ευχομαι οταν αναλαβουν την τυχη ποτε της Εθνικης Γυναικων να κανουν εστω το ενα δεκατο απ οτι καταφερε ο Μισσας στη θητεισ του, Καλη συνεχεια στα κοριτσια , το ταξιδι συνεχιζεται και ολα ειναι ανοικτα. Οτι πετυχουν απο δω και περα μονο επιτυχια μπορει να χαρακτηρισθει.
weplayball
Αποκλειστική συνέντευξη του Κώστα Μίσσα στο WePlayBall
http://weplayball.gr/index.php?option=com_...8&Itemid=63
a.n.r00u *n-e*
Συγχαρητήρια στα κορίτσια μας αν και εχασαν έκαναν μια σημαντικη προσπάθεια ανατρέποντας -12...ενώ κατάφεραν να βρεθούν μπροστά με 1 ποντο.Στο τέλος ηταν άτυχες......κρίμα.... αλλα δεν πειράζει καλή συνέχεια....
Ray Allen...!
QUOTE(Tatubasketfan @ Jun 8 2009, 19:46 ) *
Ήττα από την Πολωνία με δύο πόντους....τι να πω...αναρωτιέμαι τι έκανε ο κύριος Μίσσας στον πάγκο όσο οι διεθνείς μας σούταραν τα τρίποντα το ένα μετά το άλλο....

Δεν έχω παρά να συμφωνήσω. Πολλά τρίποντα χωρίς λόγο. Η Πολωνία καλώς ή κακώς ήταν μία ομάδα που έπρεπε να έχουμε νικήσει. Μπράβο στα κορίτσια για το παιχνίδι με τη Λετονία που χάθηκε στις λεπτομέρειες και είναι επιτυχία που με μια τόσο καλή ομάδα διεκδικήσαμε και μπορούμε να πούμε χάσαμε το παιχνίδι από διαιτητικά λάθη και από χαζομάρες που είναι λογικό να κάνουν τα κορίτσια αφού ήταν πιεσμένα. Κάτι τελευταίο: Με όλο το σεβασμό στην τεράστια παίκτρια Εβίνα Μάλτση, γιατί το παρακάνει και παίρνει περισσότερες επιθέσεις απ'όσες θα έπρεπε? Είναι φανερό ότι υπάρχουν τα κορίτσια που μπορούν να μοιραστούν τις προσπάθειες με την Εβίνα και η Καλτσίδου νομίζω το έχει αποδείξει με τον καλύτερο τρόπο. Και κάτι ακόμα που μου ήρθε τώρα. Χωρίς να είμαι προπονητής και ούτε θέλω να γίνω, νομίζω ότι η Σταμάτη και η Ζικυρίδου θα μπορούσαν να είχαν πάρει κάποιο χρόνο συμμετοχής. Δεν θα καταστρεφόμασταν αν έμπαιναν λίγο μέσα.
center
18-15 η πρώτη περίοδος.. Κορίτσια δυνατά!!! Τις έχουμε!!
Ξέρει κανείς αν το δείχνει πουθενά live τον αγώνα;
GK_23
QUOTE(center @ Jun 11 2009, 17:56 ) *
18-15 η πρώτη περίοδος.. Κορίτσια δυνατά!!! Τις έχουμε!!
Ξέρει κανείς αν το δείχνει πουθενά live τον αγώνα;


Χάνουμε 35-39 στο ημίχρονο. Αρκετά καλή η εθνική. Οι Ισπανίδες μας πιέζουν αρκετά στο κατέβασμα της μπάλας και στην επίθεση έχουν βάλει αρκετά σουτ από μακρινή απόσταση.

Το ματς live εδώ!
Tatubasketfan
http://atdhe.net/7432/watch-eurobasket-wom...greece-vs-spain link για τον αγώνα!!! 35-39 στο ημίχρονο!!!αν συνεχίσουμε με καλή άμυνα το χτυπάμε το παιχνιδάκι!!!!
center
Μόλις το βρήκα! Ευχαριστώ παιδιά!! Μακάρι να πάνε όλα καλά για την εθνική!! Για να δούμε!!
basket4
Ελλαδα-Ισπανια 48-67

Σλοβακια-Πολωνια 65-56

αι στις 8 και μιση το τελευταίο σημερινό παχνίδι του ομίλου Λετονια-Τσεχια
Ray Allen...!
Μπράβο στα κορίτσια για το καλό μπάσκετ και την ψυχή του πρώτου ημιχρόνου... Όσον αφορά το δεύτερο ημίχρονο δυστυχώς πρέπει να είμαστε και ικανοποιημένοι που δεν χάσαμε με 40 πόντους...Δεν ήταν ένα παιχνίδι που μπορούσαμε να χτυπήσουμε ακόμα και αν οι Ισπανίδες έπαιζαν χωρίς τη Βαλντεμόρο. Απορία: Πρέπει η διαφορά να πάει 20 πόντους για να παίξουν όλες οι κοπέλες...?ΥΓ: Η πρόκριση δυστυχώς χάθηκε στο παιχνίδι με την Πολωνία κυρίως και κατά δεύτερο λόγο στο παιχνίδι με την Λετονία που πάντως ήταν επιτυχία μόνο και μόνο που κοντράραμε...Ελπίζω σε δύο νίκες και ό,τι βγει...Κρίμα γιατί αυτή η εθνική μπορούσε οκτάδα και με το παραπάνω...Και επιτέλους...Ας πάρουμε και εμείς Αμερικάνες και να τις κάνουμε ελληνίδες...Όλες οι ομάδες το κάνουν, εμείς κορόιδα είμαστε???Η Ρωσία θα βάλει τη Χάμον, οι Ισπανίδες σήμερα είχαν μία που δεν είναι για κανένα λόγο Ισπανίδα και εμείς έχουμε και κοπέλα που έχει παντρευτεί Έλληνα και δεν την καλούμε...Έλεος
basket4
QUOTE(Ray Allen...! @ Jun 11 2009, 20:06 ) *
Μπράβο στα κορίτσια για το καλό μπάσκετ και την ψυχή του πρώτου ημιχρόνου... Όσον αφορά το δεύτερο ημίχρονο δυστυχώς πρέπει να είμαστε και ικανοποιημένοι που δεν χάσαμε με 40 πόντους...Δεν ήταν ένα παιχνίδι που μπορούσαμε να χτυπήσουμε ακόμα και αν οι Ισπανίδες έπαιζαν χωρίς τη Βαλντεμόρο. Απορία: Πρέπει η διαφορά να πάει 20 πόντους για να παίξουν όλες οι κοπέλες...?ΥΓ: Η πρόκριση δυστυχώς χάθηκε στο παιχνίδι με την Πολωνία κυρίως και κατά δεύτερο λόγο στο παιχνίδι με την Λετονία που πάντως ήταν επιτυχία μόνο και μόνο που κοντράραμε...Ελπίζω σε δύο νίκες και ό,τι βγει...Κρίμα γιατί αυτή η εθνική μπορούσε οκτάδα και με το παραπάνω...Και επιτέλους...Ας πάρουμε και εμείς Αμερικάνες και να τις κάνουμε ελληνίδες...Όλες οι ομάδες το κάνουν, εμείς κορόιδα είμαστε???Η Ρωσία θα βάλει τη Χάμον, οι Ισπανίδες σήμερα είχαν μία που δεν είναι για κανένα λόγο Ισπανίδα και εμείς έχουμε και κοπέλα που έχει παντρευτεί Έλληνα και δεν την καλούμε...Έλεος



2 κοπέλες που έχουν παντρευτεί έλληνα!
την Katie Douglas και και την Erin Busher-Perperoglou .

κρίμα πάντως.στο 1ο ημίχρονο και εγώ πίστευα ότι μπορούσαμε να το χτυπήσουμε!
τώρα δεν ξέρω αν μας ευνοεί το αποτέλεσμα της Σλοβακίας? blink.gif

τώρα θέλουμε 2 νίκες για να περάσουμε!με Τσεχία και Σλοβακία!

το γαμώτο είναι ότι θα μπορούσαμε να είχαμε περάσει στις 8 απο την 1η κίολας φάση.
άνετα μπορούσα να κανουμε το 3/3 νίκες!
δεν πειράζει..προχωράμε και έτσι smiley.gif
a.n.r00u *n-e*
Τσεχία-Λετονία 31-34 στο ημίχρονο...
Ray Allen...!
QUOTE(basket4 @ Jun 11 2009, 20:20 ) *
2 κοπέλες που έχουν παντρευτεί έλληνα!
την Katie Douglas και και την Erin Busher-Perperoglou .

κρίμα πάντως.στο 1ο ημίχρονο και εγώ πίστευα ότι μπορούσαμε να το χτυπήσουμε!
τώρα δεν ξέρω αν μας ευνοεί το αποτέλεσμα της Σλοβακίας? blink.gif

τώρα θέλουμε 2 νίκες για να περάσουμε!με Τσεχία και Σλοβακία!

το γαμώτο είναι ότι θα μπορούσαμε να είχαμε περάσει στις 8 απο την 1η κίολας φάση.
άνετα μπορούσα να κανουμε το 3/3 νίκες!
δεν πειράζει..προχωράμε και έτσι smiley.gif

Υπάρχει πιθανότητα και με δύο νίκες basket 4 δυστυχώς να μείνουμε εκτός...Αν η Σλοβακία νικήσει την Λετονία και η Πολωνία νικήσει την Τσεχία κάνοντας δύο νίκες θα περιοριστούμε στην 5η θέση του ομίλου...Τραγική η ήττα από την πολύ χειρότερή μας ως ομάδα, Πολωνία...
a.n.r00u *n-e*
Τελικό αποτέλεσμα τσεχία-λετονία 47-65 πολύ καλή η λετονία....
basket4
QUOTE(Ray Allen...! @ Jun 11 2009, 22:05 ) *
Υπάρχει πιθανότητα και με δύο νίκες basket 4 δυστυχώς να μείνουμε εκτός...Αν η Σλοβακία νικήσει την Λετονία και η Πολωνία νικήσει την Τσεχία κάνοντας δύο νίκες θα περιοριστούμε στην 5η θέση του ομίλου...Τραγική η ήττα από την πολύ χειρότερή μας ως ομάδα, Πολωνία...



είχα διαίσθηση βρε παιδί μου smiley.gif rolleyes.gif
έχασε η Τσεχια icon_drunk.gif
Τσεχια-Λετονία 47-65
μόνο στο πρώτο ημίχρονο άντεξε η ομάδα της Σλοβακίας!

η βαθμολογία την πρώτη αγωνιστική του ομίλου μας έχει ως εξής :

ΙΣΠΑΝΙΑ 3/0 6
ΛΕΤΟΝΙΑ 3/0 6
ΣΛΟΒΑΚΙΑ 2/1 5
ΠΟΛΩΝΙΑ 1/2 4
ΕΛΛΑΔΑ 0/3 3
ΤΣΕΧΙΑ 0/3 3
trefoil 13
QUOTE(basket4 @ Jun 11 2009, 20:20 ) *
2 κοπέλες που έχουν παντρευτεί έλληνα!
την Katie Douglas και και την Erin Busher-Perperoglou .

Τον ίδιο;;;;;;;;;;;
Εντάξει, πλάκα κάνω!!

Λοιπόν, σήμερα τo πρώτο 17λεπτο έδειχνε ότι μπορεί να γίνει το θαύμα, όμως μετά κάπου χάλασε..

Προσωπικά δεν πιστεύω ότι μέχρι στιγμής έχει γίνει κάποια υπέρβαση όπως αναφέρθηκε παραπάνω. Τα ματς χάθηκαν, στον πόντο βέβαια, αλλά χάθηκαν. Και εδικά η ήττα από την Πολωνία χάλασε όλη την καλή εικόνα που βγήκε από αυτή την ομάδα στη διοργάνωση, επαναλαμβάνω, μέχρι στιγμής.

Το μόνο θετικό που διέκρινα είναι η παρουσία της Παπαμιχαήλ. Άσχετα αν την ξεζούμισαν, ειδικά στο παιχνίδι με τη λετονία που δεν πήρε ούτε ανάσα σε κανονική διάρκεια και παράταση, είναι η πιο σταθερή μέχρι στιγμής.

Από την άλλη, η ένστασή μου είναι η παρουσία της Μάλτση. Δεν νομίζω ότι έχει να αποδείξει κάτι και έτσι το έχει παρακάνει αδικαιολόγητα στα πρώτα τρία παιχνίδια (σήμερα ήταν πιο αποτελεσματική). Αποκορύφωμα τα 14 (14!!!) τρίποντα που επιχείρησε με την πολωνία καθώς και η γενικότερη εικόνα του "μπαίνω και μόνο σουτάρω" ενώ σήμερα υπήρχαν πολλές φάσεις που δεν έπαιζε άμυνα.

Απογοήτευση της ομάδας η Καλέντζου. Ειδικά σήμερα, ήταν τραγική, δεν μπορούσε καν να οργανώσει κάτω από την πίεση του 10 της ισπανίας (δεν ξέρω όνομα). Κρίμα γιατί ήθελα να δω αν θα έδειχνε και εκεί την φανέλα της και θα έβριζε τους αντιπάλους εφόσον έφευγε νικήτρια από το γήπεδο..

Τέλος (αλλά με την μεγαλύτερη βαρύτητα!!!!) τα συγχαρίκια μου στα "πράσινα" παιδιά (Ζικυρίδου-Σταμάτη) για το σημερινό τους ντεμπούτο. Και θα μπορούσαν-και έπρεπε-να παίξουν περισσότερο ώστε να ξεκουραστούν αυτές που τραβάνε το μεγαλύτερο κουπί. Φάουλ ήταν το σημερινό αλλά φαίνεται ότι στον πάγκο ξεχάστηκαν και νόμιζαν ότι θα ισοβαθμίσουν με ισπανία και θέλανε να μειώσουν τη διαφορά.
Tatubasketfan
QUOTE(trefoil 13 @ Jun 12 2009, 00:03 ) *
Τον ίδιο;;;;;;;;;;;
Εντάξει, πλάκα κάνω!!

Λοιπόν, σήμερα τo πρώτο 17λεπτο έδειχνε ότι μπορεί να γίνει το θαύμα, όμως μετά κάπου χάλασε..

Προσωπικά δεν πιστεύω ότι μέχρι στιγμής έχει γίνει κάποια υπέρβαση όπως αναφέρθηκε παραπάνω. Τα ματς χάθηκαν, στον πόντο βέβαια, αλλά χάθηκαν. Και εδικά η ήττα από την Πολωνία χάλασε όλη την καλή εικόνα που βγήκε από αυτή την ομάδα στη διοργάνωση, επαναλαμβάνω, μέχρι στιγμής.

Το μόνο θετικό που διέκρινα είναι η παρουσία της Παπαμιχαήλ. Άσχετα αν την ξεζούμισαν, ειδικά στο παιχνίδι με τη λετονία που δεν πήρε ούτε ανάσα σε κανονική διάρκεια και παράταση, είναι η πιο σταθερή μέχρι στιγμής.

Από την άλλη, η ένστασή μου είναι η παρουσία της Μάλτση. Δεν νομίζω ότι έχει να αποδείξει κάτι και έτσι το έχει παρακάνει αδικαιολόγητα στα πρώτα τρία παιχνίδια (σήμερα ήταν πιο αποτελεσματική). Αποκορύφωμα τα 14 (14!!!) τρίποντα που επιχείρησε με την πολωνία καθώς και η γενικότερη εικόνα του "μπαίνω και μόνο σουτάρω" ενώ σήμερα υπήρχαν πολλές φάσεις που δεν έπαιζε άμυνα.

Απογοήτευση της ομάδας η Καλέντζου. Ειδικά σήμερα, ήταν τραγική, δεν μπορούσε καν να οργανώσει κάτω από την πίεση του 10 της ισπανίας (δεν ξέρω όνομα). Κρίμα γιατί ήθελα να δω αν θα έδειχνε και εκεί την φανέλα της και θα έβριζε τους αντιπάλους εφόσον έφευγε νικήτρια από το γήπεδο..

Τέλος (αλλά με την μεγαλύτερη βαρύτητα!!!!) τα συγχαρίκια μου στα "πράσινα" παιδιά (Ζικυρίδου-Σταμάτη) για το σημερινό τους ντεμπούτο. Και θα μπορούσαν-και έπρεπε-να παίξουν περισσότερο ώστε να ξεκουραστούν αυτές που τραβάνε το μεγαλύτερο κουπί. Φάουλ ήταν το σημερινό αλλά φαίνεται ότι στον πάγκο ξεχάστηκαν και νόμιζαν ότι θα ισοβαθμίσουν με ισπανία και θέλανε να μειώσουν τη διαφορά.



δεν έχω παρά να συμφωνήσω...πολύ καλή προσέγγιση...και δυστυχώς η Μάλτση βοήθησε ορισμένες στιγμές αλλά στις πιο κρίσιμες δε νομίζω ότι είχε το μυαλό μέσα στο κεφάλι της.

Την Καλέντζου πραγματικά δεν την αναγνωρίζω. Πολύ καλή η Χατζηνικολάου χθες στην άμυνα αν και την ξέχασε στον πάγκο όταν έπρεπε να είναι μέσα...Η Καλτσίδου πολλά φάουλ ρε παιδί μου...

Πάντως όντως η Παπαμιχαήλ είναι η πιο σταθερή μέχρι στιγμής 77.gif

Προσωπικά επιμένω σε περισσότερο χρόνο σε Κοσμά-Σταμάτη-Ζικυρίδου...
center
Πολύ καλή τοποθέτηση trefoil.. Η Χατζηνικολάου είναι όλα τα λεφτά στην άμυνα! Η Καλέντζου πολλά λάθη χθες ενώ η Παπαμιχαήλ δείχνει να είναι σταθερή.. Και εγώ επιμένω σε μεγαλύτερο χρόνο συμμεροχής στις Κοσμά-Σταμάτη-Ζυκιρίδου.. Τώρα θέλουμε οπωσδήποτε 2 νίκες; Ή φτάνει η μία;
Tatubasketfan
QUOTE(center @ Jun 12 2009, 15:04 ) *
Πολύ καλή τοποθέτηση trefoil.. Η Χατζηνικολάου είναι όλα τα λεφτά στην άμυνα! Η Καλέντζου πολλά λάθη χθες ενώ η Παπαμιχαήλ δείχνει να είναι σταθερή.. Και εγώ επιμένω σε μεγαλύτερο χρόνο συμμεροχής στις Κοσμά-Σταμάτη-Ζυκιρίδου.. Τώρα θέλουμε οπωσδήποτε 2 νίκες; Ή φτάνει η μία;


2 νίκες!μπορούμε!!! smiley.gif
Ray Allen...!
QUOTE(Tatubasketfan @ Jun 12 2009, 15:50 ) *
2 νίκες!μπορούμε!!! smiley.gif

Κι εγώ από την πλευρά μου πιστεύω ότι μπορούμε...Απλά πρέπει να αλλάξουν κάποια πράγματα και να μην ξεζουμίζονται κάποια κορίτσια για να έχουν στα κρίσιμα σημεία τις απαραίτητες δυνάμεις...Νομίζω ότι η Παπαμιχαήλ είναι πραγματικά εξαιρετική αλλά αντί για 37 λεπτά μέσο όρο το κάθε παιχνίδι θα μπορούσε να παίζει 30 και να είναι πιο φρέσκια. Στα υπόλοιπα συμφωνώ με τους προλαλήσαντες ή τις προλαλήσασες! smiley.gif ΥΓ: Ελπίζω να πάρουν τα κορίτσια 2 νίκες και να προκριθούν αν και υπάρχει και το σενάριο που απευχόμαστε όλοι που λέει πως οι δύο νίκες δεν μας αρκούν και μένουμε πάλι εκτός...
sporting b.c.
καλό ξεκίνημα παμεεεεεεε
sporting b.c.
the maltsi show !
doritos
Ελλάδα-Τσεχία
Σκορ ημιχρόνου 30-22 (16-11)
Μόνο το σκορ μπορώ να παρακολουθήσω!Ξέρει κάποιος που μπορούμε να δούμε τον αγώνα δωρεάν;
Ευχαριστώ!
Ray Allen...!
Η Τσεχία είναι ομάδα που βάσει αξίας πρέπει να την νικήσουμε πάνω από δέκα πόντους και το παιχνίδι είναι ντέρμπι στο τέλος της τρίτης περιόδου...Συνέχεια τρίποντα τρίποντα τρίποντα...Η Κοσμά όποτε μπαίνει βοηθάει αλλά για κάποιο λογό δεν την εμπιστεύεται..Η Καλέντζου τόσο τραγική δεν το περίμενα και το κακό είναι ότι η Λύμουρα δεν μπορεί να βοηθήσει...Τι να πω μακάρι να νικήσουμε (αν χάσουμε θα είναι τραγικό και λίγα λέω) και να τα παίξουμε όλα για όλα μεθαύριο...
sporting b.c.
μαχη
Ray Allen...!
Δεν θέλω να φανώ κακός, αλλά αν παίξουμε όπως σήμερα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, δεν έχουμε καμία τύχη απέναντι στη Σλοβακία... Όταν καταλάβει ο κύριος Μίσσας ότι η ομάδα έχει 12 παίκτριες θα έρθουν καλύτερες μέρες... Υπό άλλες συνθήκες πάντως σήμερα θα πανηγυρίζαμε για την δεύτερη θέση του ομίλου που θα είχαμε καπαρώσει και θα παίζαμε με τον τρίτο του άλλου ομίλου... Τεσπά, μπράβο για την νίκη bball.gif
sporting b.c.
παμε κοριτσαρες
basket4
QUOTE(basket4 @ Jun 13 2009, 17:48 ) *
ΕΛΛΑΔΑ - ΤΣΕΧΙΑ 62-45

πολλά μπράβο στα κορίτσια!
μπράβο την Καλλεντζου 5 πόντοι,7 ασσίστ, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα
μπράβο στην Δημητράκου που έκανε το καλύτερο της παιχνίδι σήμερα 12 πόντοι,5 ριμπαουντ,1 κλεψιμο, 1 ασσίστ
μπράβο στην Καλτσίδου 6 πόντοι, 6 ριμπάουντ,2 ασσίστ,1 κλέψιμο
μπράβο στην Μάλτση..η πολύ καλή γνωστή Μάλτση που όλοι ξέρουμε 24 πόντους,5 ριμπάουντ,2 ασσίστ,4 κλεψίματα
μπράβο σε Λύμουρα
μπράβο σε Σωτηρίου...
μπράβο σε Χατζηνικολάου!!
μπράβο σε όλες!ακόμα κ σε αυτές που δεν έπαιξαν..ευχαριστήθηκα παιχνίδι σήμερα!

θέλω να τονίσω μερικά πράγματα...
πρώτο και σημαντικότερο...

ένα πάρα πολύ μεγάλο Μ-Π-Ρ-Α-Β-Ο στην Πελαγία Παπαμιχαήλ...πραγματικά δεν πίστευα ποτέ μου ότι θα μπορούσε να παίξει έτσι μέσα σε θηρία!είναι το δευτερο η το 3ο double double που κάνει στην διοργάνωση με 12 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο. της βγάζω το καπέλο!

επίσης,στην Αφροδίτη Κοσμά...η οποία μπήκε στο γήπεδο στα τελευταία 4,5 λεπτά της 3ης περιόδου δείχνοντας ότι μπορεί να προσφέρει πολλά περισσότερα στην όμαδα παίζοντας πολύ καλή άμυνα,παίρνοντας 2-3 πολυ σημαντικα επιθετικα ριμπάουντ και φυσικά το 3ποντο που πέτυχε.

90% στις ελεύθερς βολές! blove.gif

όσο αφορα τα ομαδικά τωρα...συνολικα 38 ριμπάουντ,10 επιθετικά και 28 αμυντικά!!καθόλου άσχημα θα έλεγα! smiley.gif
πάλευαν όλες για να κερδίσουν ακόμα κ το πιο χαμένο ριμπάουντ! 77.gif

12 κλεψίματα, από την πολύ καλή άμυνα που έπαιξαν όλες!
και φυσικά οι 12 ασσίστ , οι περισσότερες στα πολύ πετυχημενα pick and roll που είχαν σαν σκρίνες την Παπαμιχαήλ που αξιοποιούσε κάθε πάσα στα κοψίματά της!

τώρα ελπίζουμε σε ήττα της πολωνίας από την Ισπανία και νίκη δική μας την δευτέρα!

καλή επιτυχία..και πάλι πολλά μπραβο σε όλες!


GK_23
QUOTE(Ray Allen...! @ Jun 13 2009, 16:16 ) *
Η Τσεχία είναι ομάδα που βάσει αξίας πρέπει να την νικήσουμε πάνω από δέκα πόντους και το παιχνίδι είναι ντέρμπι στο τέλος της τρίτης περιόδου...Συνέχεια τρίποντα τρίποντα τρίποντα...Η Κοσμά όποτε μπαίνει βοηθάει αλλά για κάποιο λογό δεν την εμπιστεύεται..Η Καλέντζου τόσο τραγική δεν το περίμενα και το κακό είναι ότι η Λύμουρα δεν μπορεί να βοηθήσει...Τι να πω μακάρι να νικήσουμε (αν χάσουμε θα είναι τραγικό και λίγα λέω) και να τα παίξουμε όλα για όλα μεθαύριο...


Νομίζω ότι υπερβάλλεις! Η Τσεχία είναι μια ομάδα που τα τελευταία χρόνια τη βλέπαμε με τα κυάλια, στην κυριολεξία! Είναι τεράστια νίκη η σημερινή απέναντι σε μια ομάδα που πέρυσι ήταν στους Ολυμπιακούς Αγώνες και πάντα στα τελευταία Ευρωμπάσκετ πάει καλά, με αποκορύφωμα το 2005 που πήρε το χρυσό. Μπορεί φέτος να παρουσιάζεται κατώτερη του αναμενόμενου αυτό όμως δε μειώνει την προσπάθεια της εθνικής. Το ότι φάγαμε μόνο 45 πόντους σήμερα λέει πολλά για την προσπάθεια των κοριτσιών και τη δουλειά του προπονητή στην αμυντική τακτική.
Ray Allen...!
Μπάσκετ 4! Μισό λεπτό!Ελπίζουμε σε ήττα της Σλοβακίας από την Λετονία το βράδυ για να παίξουμε μεθαύριο μεταξύ μας την πρόκριση... blove.gif
basket4
QUOTE(Ray Allen...! @ Jun 13 2009, 17:55 ) *
Μπάσκετ 4! Μισό λεπτό!Ελπίζουμε σε ήττα της Σλοβακίας από την Λετονία το βράδυ για να παίξουμε μεθαύριο μεταξύ μας την πρόκριση... blove.gif


ήττα της Σλοβακίας?γιατί?
οι 4 πρώτες δεν περνάνε??
έξω θα μείνουν Τσεχία και Πολωνια?ετσι δεν είναι?
η από την πολύ χαρά έχασα τα αυγά και τα πασχάλια? smiley.gif

σε περίπτωση ισοβαθμίας με Πολωνια στην 4η θέση τι γίνεται?
doritos
http://www.eurobasketwomen2009.com/en/defa...1-30395374499D}

Τα στατιστικά του αγώνα.Εύχομαι να δούμε κάτι ανάλογο και την επόμενη φορά!

smiley.gif
GK_23
QUOTE(basket4 @ Jun 13 2009, 16:58 ) *
ήττα της Σλοβακίας?γιατί?
οι 4 πρώτες δεν περνάνε??
έξω θα μείνουν Τσεχία και Πολωνια?ετσι δεν είναι?
η από την πολύ χαρά έχασα τα αυγά και τα πασχάλια? smiley.gif

σε περίπτωση ισοβαθμίας με Πολωνια στην 4η θέση τι γίνεται?


Θέλουμε ήττα Σλοβακίας και Πολωνίας σήμερα έτσι ώστε με νίκη δική μας επί της Σλοβακίας τη Δευτέρα να περάσουμε σίγουρα.
Ray Allen...!
QUOTE(basket4 @ Jun 13 2009, 16:58 ) *
ήττα της Σλοβακίας?γιατί?
οι 4 πρώτες δεν περνάνε??
έξω θα μείνουν Τσεχία και Πολωνια?ετσι δεν είναι?
η από την πολύ χαρά έχασα τα αυγά και τα πασχάλια? smiley.gif

σε περίπτωση ισοβαθμίας με Πολωνια στην 4η θέση τι γίνεται?

Σε περίπτωση ισοβαθμίας με την Πολωνία μένουμε έξω γιατί μας έχουν νικήσει στο μεταξύ μας παιχνίδι. Ήττα της Σλοβακίας για να την νικήσουμε μεθαύριο και στην ισοβαθμία να την περνάμε...Κατάλαβες?

QUOTE(sixama23 @ Jun 13 2009, 16:54 ) *
Νομίζω ότι υπερβάλλεις! Η Τσεχία είναι μια ομάδα που τα τελευταία χρόνια τη βλέπαμε με τα κυάλια, στην κυριολεξία! Είναι τεράστια νίκη η σημερινή απέναντι σε μια ομάδα που πέρυσι ήταν στους Ολυμπιακούς Αγώνες και πάντα στα τελευταία Ευρωμπάσκετ πάει καλά, με αποκορύφωμα το 2005 που πήρε το χρυσό. Μπορεί φέτος να παρουσιάζεται κατώτερη του αναμενόμενου αυτό όμως δε μειώνει την προσπάθεια της εθνικής. Το ότι φάγαμε μόνο 45 πόντους σήμερα λέει πολλά για την προσπάθεια των κοριτσιών και τη δουλειά του προπονητή στην αμυντική τακτική.

Η Τσεχία ήταν όντως μεγάλη ομάδα πριν τέσσερα χρόνια και εμείς ήμασταν όντως σε πολύ χειρότερη θέση το ίδιο διάστημα... Υπάρχει ένα τεράστιο αλλά. Η Τσεχία αυτή τη στιγμή είναι μία κακή ποιοτικά ομάδα, πολύ κατώτερη από εμάς που αν δεν είχε ψηλά κορμιά δεν θα ήταν καν στη διοργάνωση... Το ότι παίζουμε καλή άμυνα είναι κάτι γνωστό και είναι και το όπλο μας... Η δουλειά του προπονητή στην επίθεση ποια είναι όμως???
GK_23
QUOTE(Ray Allen...! @ Jun 13 2009, 17:05 ) *
Σε περίπτωση ισοβαθμίας με την Πολωνία μένουμε έξω γιατί μας έχουν νικήσει στο μεταξύ μας παιχνίδι. Ήττα της Σλοβακίας για να την νικήσουμε μεθαύριο και στην ισοβαθμία να την περνάμε...Κατάλαβες?


Η Τσεχία ήταν όντως μεγάλη ομάδα πριν τέσσερα χρόνια και εμείς ήμασταν όντως σε πολύ χειρότερη θέση το ίδιο διάστημα... Υπάρχει ένα τεράστιο αλλά. Η Τσεχία αυτή τη στιγμή είναι μία κακή ποιοτικά ομάδα, πολύ κατώτερη από εμάς που αν δεν είχε ψηλά κορμιά δεν θα ήταν καν στη διοργάνωση... Το ότι παίζουμε καλή άμυνα είναι κάτι γνωστό και είναι και το όπλο μας... Η δουλειά του προπονητή στην επίθεση ποια είναι όμως???


Κοίτα, νομίζω πως δεν έχουμε άλλο τρόπο να επιτεθούμε πέρα από την περιφέρεια. Ίσως έχεις δίκιο ότι το παρακάνουμε με τα τρίποντα αλλά οι ψηλές που έχουμε δεν μπορούν να σταθούν επιθετικά σε αυτό το επίπεδο. Μόνο η Παπαμιχαήλ μπορεί να δώσει πόντους μέσα από το καλάθι και αυτό γιατί ρολάρει πολύ καλά μετά από πικ, και όχι γιατί παίζει με πλάτη. Επειδή ακριβώς η Παπαμιχαήλ είναι αρκετά αποτελεσματική σε αυτό το πράγμα, μένει και πολύ ώρα μέσα στο παιχνίδι. Με Βλάχου και Ζικυρίδου χάνεται αυτό το πλεονέκτημα γιατί είναι πολύ πιο δυσκίνητες και δεν μπορούν να παίξουν αυτό το παιχνίδι.
Ray Allen...!
QUOTE(sixama23 @ Jun 13 2009, 17:13 ) *
Κοίτα, νομίζω πως δεν έχουμε άλλο τρόπο να επιτεθούμε πέρα από την περιφέρεια. Ίσως έχεις δίκιο ότι το παρακάνουμε με τα τρίποντα αλλά οι ψηλές που έχουμε δεν μπορούν να σταθούν επιθετικά σε αυτό το επίπεδο. Μόνο η Παπαμιχαήλ μπορεί να δώσει πόντους μέσα από το καλάθι και αυτό γιατί ρολάρει πολύ καλά μετά από πικ, και όχι γιατί παίζει με πλάτη. Επειδή ακριβώς η Παπαμιχαήλ είναι αρκετά αποτελεσματική σε αυτό το πράγμα, μένει και πολύ ώρα μέσα στο παιχνίδι. Με Βλάχου και Ζικυρίδου χάνεται αυτό το πλεονέκτημα γιατί είναι πολύ πιο δυσκίνητες και δεν μπορούν να παίξουν αυτό το παιχνίδι.

Μπορούμε να επιτεθούμε με περισσότερα ντράιβ... Η Ζικυρίδου δεν είναι σε καμία περίπτωση δυσκίνητη...Δεν λέω ότι είναι σαΐτα αλλά δυσκίνητη δεν τη λες...Κάποια λεπτά μπορούσε εύκολα να πάρει για το ροτέισον. Η Βλάχου που είναι πολύ δυσκίνητη πράγματι θα μπορούσε να μπει κι αυτή λίγο για τη φθορά...Είναι δυνατόν να παίζουν τέσσερις παίκτριες πάνω από τριάντα λεπτά???Για ποιο λόγο???Πόσο θα αντέξουν???Η Κοσμά σήμερα με την καλή της παρουσία εξέθεσε σε μεγάλο βαθμό τον προπονητή της που δεν την έχει εμπιστευτεί. Το ίδιο θα έκανε και η Σταμάτη αν της δινόταν ποτέ η ευκαιρία να παίξει... blove.gif
center
Μην τα ισοπεδώνουμε όλα... Τα κορίτσια κάνουν μεγάλη προσπάθεια σε αυτό το ευρομπάσκετ.. Την τσεχία την βλέπαμε με τα κυάλια.. Το κάθε παιχνίδι το βλέπουν ξεχωριστά και έτσι αλλιώς μπορεί να εξελιχθεί το παιχνίδι με την Σλοβακία.. Ποτέ δεν ξέρεις.. Πιστεύω ότι αυτή η νίκη θα τονώσει την ψυχολογία των κοριτσιών και την Δευτέρα θα τα δώσουν όλα!! Πολύ καλή σήμερα η Δημητράκου και όλες οι άλλες που αγωνίστηκαν. Εξαιρετικό το τέταρτο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 20-7!!! Νικήσουν χάσουν την δευτέρα εγώ είμαι υπερήφανη γιατί πραγματικά η προσπάθειά τους σε αυτή την διοργάνωσή τους είναι απίστευτη.. Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια για αυτή την νίκη!!! Μπράβο!!!
GK_23
QUOTE(Ray Allen...! @ Jun 13 2009, 17:18 ) *
Μπορούμε να επιτεθούμε με περισσότερα ντράιβ... Η Ζικυρίδου δεν είναι σε καμία περίπτωση δυσκίνητη...Δεν λέω ότι είναι σαΐτα αλλά δυσκίνητη δεν τη λες...Κάποια λεπτά μπορούσε εύκολα να πάρει για το ροτέισον. Η Βλάχου που είναι πολύ δυσκίνητη πράγματι θα μπορούσε να μπει κι αυτή λίγο για τη φθορά...Είναι δυνατόν να παίζουν τέσσερις παίκτριες πάνω από τριάντα λεπτά???Για ποιο λόγο???Πόσο θα αντέξουν???Η Κοσμά σήμερα με την καλή της παρουσία εξέθεσε σε μεγάλο βαθμό τον προπονητή της που δεν την έχει εμπιστευτεί. Το ίδιο θα έκανε και η Σταμάτη αν της δινόταν ποτέ η ευκαιρία να παίξει... blove.gif


Η Κοσμά είχε χρησιμοποιηθεί και στα προηγούμενα παιχνίδια. Άντε να έπαιξε 2-3 λεπτά παραπάνω σήμερα από όσο στα προηγούμενα. Για τη Σταμάτη μπορεί να έχεις και δίκιο και να άξιζε να πάρει κάποιο χρόνο συμμετοχής. Πάντως υπάρχουν και κοπέλες που δε βοηθούν όσο θα έπρεπε, όπως η Λύμουρα, με αποτέλεσμα να αναγκάζεται εκ των πραγμάτων η Καλέντζου να παίζει αρκετά λεπτά. Στα προηγούμενα παιχνίδια που τα είδα τηλεοπτικά, όποτε κλήθηκε να παίξει η Λύμουρα ήταν μάλλον αρνητική.

Αν τα σημερινά αποτελέσματα έρθουν φυσιολογικά, νίκες Ισπανίας και Λετονίας δηλαδή, πιστεύω πως θα την κερδίσουμε αύριο τη Σλοβακία. Για να ευνοηθούμε σε περίπτωση τριπλής ισοβαθμίας, μας αρκεί νομίζω νίκη έστω και με ένα πόντο διαφορά.
weplayball
Ρεπορτάζ από τη μεγάλη νίκη της Εθνικής μας ομάδας και φωτογραφίες στο

http://weplayball.gr/index.php?option=com_...9&Itemid=75

Πολλά συγχαρητήρια στα κορίτσια και στο προπονητικό τιμ!
basket4
sixama23
είσαι λάθος για το χρόνο συμμετοχής της Κοσμά!
με Ουγγαρία είχε 0 λεπτά συμμετοχής
με Πολωνία είχε 6 λεπτά
με Λετονία ειχε 5 λεπτά
με Ισπανία 12 λεπτά (και αυτά αναγκαστικά επειδή φπρτώθηκε από νωρίς η Καλτσίδου με φάουλ που τελικα βγήκε με 5)
και σήμερα με Ισπανία είχε 12.

οπότε η διαφορα δεν ειναι 2-3 λεπτά

συμφωνώ για Σταμάτη και Ζυκιρίδου.αξίζουν κ αυτές την ευκαιρία να δείξουν ότι εχουν να προσφέρουν καποια πραγματα στην ομάδα όπως όλες

Ray Allen...!
QUOTE(sixama23 @ Jun 13 2009, 17:30 ) *
Η Κοσμά είχε χρησιμοποιηθεί και στα προηγούμενα παιχνίδια. Άντε να έπαιξε 2-3 λεπτά παραπάνω σήμερα από όσο στα προηγούμενα. Για τη Σταμάτη μπορεί να έχεις και δίκιο και να άξιζε να πάρει κάποιο χρόνο συμμετοχής. Πάντως υπάρχουν και κοπέλες που δε βοηθούν όσο θα έπρεπε, όπως η Λύμουρα, με αποτέλεσμα να αναγκάζεται εκ των πραγμάτων η Καλέντζου να παίζει αρκετά λεπτά. Στα προηγούμενα παιχνίδια που τα είδα τηλεοπτικά, όποτε κλήθηκε να παίξει η Λύμουρα ήταν μάλλον αρνητική.

Αν τα σημερινά αποτελέσματα έρθουν φυσιολογικά, νίκες Ισπανίας και Λετονίας δηλαδή, πιστεύω πως θα την κερδίσουμε αύριο τη Σλοβακία. Για να ευνοηθούμε σε περίπτωση τριπλής ισοβαθμίας, μας αρκεί νομίζω νίκη έστω και με ένα πόντο διαφορά.

Η Κοσμά σήμερα παίζει να έπαιξε φίλε παραπάνω 2-3 λεπτά απ'όλα τα παιχνίδια τα προηγούμενα μαζί... Η Λύμουρα είναι μέτρια έως κακή και ίσως η Σπαθάρου (που δεν την έχω και σε καμία ιδιαίτερη εκτίμηση) να ήταν καλύτερη...Η Λετονία με τη Σλοβακία φοβάμαι ότι θα γίνει ντέρμπι...Μακάρι να νικήσει η Λετονία... Τώρα στα φιλικά η Σλοβακία μας είχε νικήσει αν θυμάμαι καλά...Ελπίζωνα τους είχαμε απλώς ρίξει στάχτη στα μάτια...

QUOTE(basket4 @ Jun 13 2009, 17:54 ) *
sixama23
είσαι λάθος για το χρόνο συμμετοχής της Κοσμά!
με Ουγγαρία είχε 0 λεπτά συμμετοχής
με Πολωνία είχε 6 λεπτά
με Λετονία ειχε 5 λεπτά
με Ισπανία 12 λεπτά (και αυτά αναγκαστικά επειδή φπρτώθηκε από νωρίς η Καλτσίδου με φάουλ που τελικα βγήκε με 5)
και σήμερα με Ισπανία είχε 12.

οπότε η διαφορα δεν ειναι 2-3 λεπτά

συμφωνώ για Σταμάτη και Ζυκιρίδου.αξίζουν κ αυτές την ευκαιρία να δείξουν ότι εχουν να προσφέρουν καποια πραγματα στην ομάδα όπως όλες

Καλά εγώ το πήγα στο άλλο άκρο...! Πάντως δεν είναι τυχαίο που συμφωνούμε οι περισσότεροι για Σταμάτη και Ζικυρίδου!
basket4
ημίχρονο
Ισπανία-Πολωνία 31-39
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.