Help - Search - Members - Calendar
Full Version: NBA Dleague Bforum.gr
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > BasketForum Games (NBA Fantasy Leagues)
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
SteveNashidis
QUOTE(duncan21 @ Oct 6 2012, 00:20 ) *
1. Santa Cruz Warriors - pierce21

2. Team Ivey - jasonick

3. PatrasCity Beards - duncan21

4. I Love Kylie Minoque - HLR CENATION

5. Team Chatsios - Johnaros

6. newbie team - giorgos14

7. Russell Legends -merlin1

8. Cascadia Wolves - Nuntius

9. Arizona Fighters - Voyager

10. The SiDreamTeam - massey

11. Queens Kings - teopt13-1908

12. ANW PEFKI WARRIORS - klow13

13. Manhattan's Webslingers - Knickerbrocker

14. Team Ntopa - jorge29

15. Area 51 UFOs - kudelin8

16. patrick drd - Patrickdrd

Οι παίκτες τις λίγκας με τις αντίστοιχες ομάδες τους.Τώρα ξέρετε ποιος είναι ο αδύναμος κρίκος και σε ποιον θα απευθυνθείτε για trades tongue.gif .


Εγω ειμαι ένας απο αυτούς καθώς και παίζω πρώτη φορά tongue.gif !

Τα trades πότε γίνονται και πως γίνονται ; Δηλαδή σου δίνω ένα παίκτη μου δίνεις έναν ή η αξία ενός παίκτη καθορίζει αυτήν την ανταλλαγή ;
Johnaros
Γιατί Team Chatsios οι ιστορικοί Heaven Pancakes??

Στο 5 πέρσι είχα πάρει τον Ρόουζ... Φέτος;

Λογικά Λεμπρόν, Ντουράντ, Ντουάιτ είναι οι σίγουροι που χάνω.

Όντως το ντραφτ είναι γαμάτη φάση, ειδικά αν κάνουμε κανένα room κάπου να μιλάμε ταυτόχρονα (ή έχει τσατ εκεί, δε θυμάμαι).

Ελπίζω να μην κάνω κανα τρελό reach σαν το περσινό με τον ΝτεΡόζαν με την 4η επιλογή. rolleyes.gif


Άντε, άντε να αρχίζουμε...
HLR CENATION
QUOTE(Johnaros @ Oct 6 2012, 13:36 ) *
Γιατί Team Chatsios οι ιστορικοί Heaven Pancakes??

Στο 5 πέρσι είχα πάρει τον Ρόουζ... Φέτος;

Λογικά Λεμπρόν, Ντουράντ, Ντουάιτ είναι οι σίγουροι που χάνω.

Όντως το ντραφτ είναι γαμάτη φάση, ειδικά αν κάνουμε κανένα room κάπου να μιλάμε ταυτόχρονα (ή έχει τσατ εκεί, δε θυμάμαι).

Ελπίζω να μην κάνω κανα τρελό reach σαν το περσινό με τον ΝτεΡόζαν με την 4η επιλογή. rolleyes.gif


Άντε, άντε να αρχίζουμε...


Ο Ντεροζαν φιλε δεν σ αρεσει?Τον ειχα και εγω σε μια ομαδα μου.
duncan21
QUOTE(Voyager @ Oct 6 2012, 13:04 ) *
Εγω ειμαι ένας απο αυτούς καθώς και παίζω πρώτη φορά tongue.gif !

Τα trades πότε γίνονται και πως γίνονται ; Δηλαδή σου δίνω ένα παίκτη μου δίνεις έναν ή η αξία ενός παίκτη καθορίζει αυτήν την ανταλλαγή ;

Mπήκες στο νόημα αμέσως tongue.gif .

Τα trades γίνονται αφότου ολοκληρωθεί το draft(btw κουφαλίτσες είστε τυχεροί που δεν υπάρχει ο spysta στη λίγκα μας).Μπορεί να γίνει οποιουδήποτε είδους trade 1-1,2-1,2-2,2-3 κτλ αρκεί να είναι ισορροπημένo.Ποιοι το κρίνουν αυτό?Τα μέλη της λίγκας όπου έχουν τη δυνατότητα μέσω του γνωστού και μη εξαιρετέου να καταθέσουν τις ενστάσεις τους για την ισορροπία κάποιου trade.

Σκοπός των trades είναι να ματσάρονται (αθροιστικά) περίπου οι μ.ο των παικτών(είναι το AVG στο espn).Π.χ για να πάρεις τον Durant που θα 'χει avg γύρω στο 50 δεν μπορείς να δώσεις 2 25άρηδες τύπου J.R.Smith και Βrandon Bass.Για τον Durant μπορούν να δοθούν 2 παίκτες γύρω στο 30-35(Conley,Harden,Bosh,κτλ,δείτε τους περσινούς μ.ο των παικτών ή τα φετινά projections για να καταλάβετε πάνω κάτω τι εννοώ) ή ένας στο 40 κι ένας στο 25-30.Δηλαδή:

Durant(51.4)+Morrow(19.9) για J.Johnson(35)+Βosh(34.2) είναι fair trade

Durant(51.4)+Morrow(19.9) για Αldridge(40.6)+Teague(29.9) επίσης fair.

Durant(51.4)+Morrow(19.9) για Βass(25)+Crawford(25)+Dunleavy(23.8) είναι unfair κι ας δίνουν μεγαλύτερο μ.ο αθροιστικά το δεύτερο πακέτο με Bass,Crawford,Dunleavy.

Τεσπά,προσπάθησα να το αναλύσω όσο περισσότερο γίνεται.Υπάρχουν και κάποιες μικρο-λεπτομέρειες που λαμβάνονται υπόψιν όπως το potential ενός παίκτης μέσα στη χρονιά,τραυματισμοί κτλ.Π.χ ο Noah πέρυσι(θα με banάρει o pierce laugh.gif ) κυμαινόταν από 20-25 στο ξεκίνημα της σεζόν αλλά τελείωσε με 29.9.

QUOTE(Johnaros @ Oct 6 2012, 13:36 ) *
Γιατί Team Chatsios οι ιστορικοί Heaven Pancakes??

Μy fault,ο δαίμονας του copy-paste βλέπεις. smiley.gif
rchos
Μην τα παραμυθιάζεις ρε τα παιδιά.

Αν ένα τρέιντ δεν αρέσει στην 'αόρατος αρχή' τότε θα ακυρώνεται.Τόσο απλά.Τι βέτο και βλακείες γράφεις.

Δεν έχουμε τέτοιες δημοκρατίες στο φάντασυ.
morrison
Αυτό το ποστ του Κουτς θα είναι στο εξής κάτι σαν την Μαύρη Βίβλο του Φάντασι.

Ευαγγέλιο...με αυτό θα κοιμάμαι, με αυτό θα ξυπνάω...

συμβουλή: μην κάνετε καμιά χαζομάρα και δώσετε Ντουράντ χωρίς να πάρετε πίθηκα...
rchos
QUOTE(morrison @ Oct 6 2012, 14:25 ) *
συμβουλή: μην κάνετε καμιά χαζομάρα και δώσετε Ντουράντ χωρίς να πάρετε πίθηκα...


Θυμίζω ο περσινός νικητής της πρώτης λίγκας επέλεγε στο νούμερο 3 του ντραφτ και είχε Ντουράντ από την αρχή ως το τέλος.
T.W.Is.M.
QUOTE(morrison @ Oct 6 2012, 14:25 ) *
συμβουλή: μην κάνετε καμιά χαζομάρα και δώσετε Ντουράντ χωρίς να πάρετε πίθηκα...


συμβουλη Νο2: Μην τυχον και παρετε πιθηκα, θα εχετε την καταρα της Death Valley να σας ακολουθει.
You will...rest in peace!!! tongue.gif
HLR CENATION
QUOTE(T.W.Is.M. @ Oct 6 2012, 16:30 ) *
συμβουλη Νο2: Μην τυχον και παρετε πιθηκα, θα εχετε την καταρα της Death Valley να σας ακολουθει.
You will...rest in peace!!! tongue.gif


Ενας λογος που θελω να ανεβω κατηγορια ειναι για να αντιμετωπισω εσενα(οταν λεω εσενα εννοω τον αντερτεικερ) και να σου κανω ενα five knuckle shufle που βριζεις τον Λεμπρον. smiley.gif
Pierce
(έχει καταντήσει κουραστικό αυτό το πράγμα με τους παλαιστές )
HLR CENATION
QUOTE(pierce21 @ Oct 6 2012, 20:19 ) *
(έχει καταντήσει κουραστικό αυτό το πράγμα με τους παλαιστές )

Εχεις δικιο.Το σταματαω. wink.gif
HLR CENATION
Μια ερωτησούλα. τελικά θα υπάρχουν απεριόριστες επιλογές στους ελευθερους παίκτες?Ρωτάω γιατί κάνω περίπου 100 αλλαγες σε κάθε fantasy που συμμετέχω και επειδή βλέπω λαιβ αγώνες τους βουτάω τα ξημερώματα.

Για να ξέρω να μην σπαταλήσω τις αλλαγές άμα είναι.
patrickdrd
QUOTE(HLR CENATION @ Oct 9 2012, 20:10 ) *
Μια ερωτησούλα. τελικά θα υπάρχουν απεριόριστες επιλογές στους ελευθερους παίκτες?Ρωτάω γιατί κάνω περίπου 100 αλλαγες σε κάθε fantasy που συμμετέχω και επειδή βλέπω λαιβ αγώνες τους βουτάω τα ξημερώματα.

Για να ξέρω να μην σπαταλήσω τις αλλαγές άμα είναι.


σωστος ο HLR, ελπιζω να ενημερωσετε εγκαιρως για τους κανονισμους, τι ισχυει κλπ ωστε να ξερουμε κ εμεις οι νεοι τι μας γινεται

επισης, αληθευει οτι δεν μπορουμε να κανουμε καμια αλλαγη μεσα στην εβδομαδα;

αν ισχυει κατι τετοιο ειναι λαθος κατα την γνωμη μου,
δλδ τι, βαζω την ομαδα μου να παιξει και ξανασχολουμαι μετα απο μια βδομαδα παλι;

ΛΑΘΟΣ, εντελως λαθος!

για μενα πρεπει να υπαρχουν οπωσδηποτε αλλαγες μεσα στην εβδομαδα ωστε να μενει το ενδιαφερον για το παιχνιδι ΑΜΕΙΩΤΟ!

παρακαλω επανεξεταστε
Pierce
Παιδιά οι κανόνες, μπορούν να βρεθούν πολύ εύκολα στη σελίδα της Λίγκας. Αρχικά δεν υπήρχε σκέψη για κάποιο όριο στους FA, αλλά αυτό το τριψήφιο που είπε ο HLRόσο να ΄ναι μου προκάλεσε τρόμο , οπότε έβαλα ένα όριο στα 30 Transactions απο FA.
Τώρα όσον αφορά τη καθημερινή αλλαγή παικτών διαφωνώ. Πρώτα από όλα αν είσαι άρρωστος, όπως η πλειοψηφία μας, κάθε μέρα τσεκάρεις τα αποτελέσματα της ομάδας σου laugh.gif , δεύτερον προσθέτει το στοιχείο του προγραμματισμού , ανάλογα με τα παιχνίδια του κάθε παίκτη μέσα στην εβδομάδα, πχ μπορεί να προτιμήσεις να βάλεις έναν παίκτη του 26 με 5 παιχνίδια, από έναν του 30 με 3 παιχνίδια. Τώρα αν τραυματιστεί κάποιος...shit happens. Πέρσι με αυτό το τροπάριο(των τραυματισμών) βγήκα 8ος με ομάδα πολύ ανώτερη.
patrickdrd
QUOTE(pierce21 @ Oct 10 2012, 10:56 ) *
Τώρα αν τραυματιστεί κάποιος...shit happens. Πέρσι με αυτό το τροπάριο(των τραυματισμών) βγήκα 8ος με ομάδα πολύ ανώτερη.


εμ, ειδες, ενω αν εχεις αλλαγες ολο κ κατι μπορεις να αλλαξεις

QUOTE(pierce21 @ Oct 10 2012, 10:56 ) *
Πρώτα από όλα αν είσαι άρρωστος, όπως η πλειοψηφία μας, κάθε μέρα τσεκάρεις τα αποτελέσματα της ομάδας σου


μωρε, οκ, αλλα δεν ειναι το ιδιο, εχοντας παιξει ΜΕ δικαιωμα αλλαγων μεσα στην εβδομαδα περσυ
(εχεις παιξει ετσιwink.gif ξερω οτι ετσι ειναι πολυ πιο συναρπαστικο το παιχνιδι γιατι πρεπει να χεις το νου σου,
που σημαινει οτι οποιος ασχολειται περισσοτερο κερδιζει, αυτο ειναι το δικαιο εξαλλου,
στην τελικη managers δεν ειμαστε; γιατι μας δενεις τα χερια με χειροπεδες;
δεν συμφωνω και προτεινω να γινει γκαλοπ/ψηφοφορια, ο φασισμος δεν θα περασει tongue.gif
οι νιουφρηδες θα αλλαξουμε πραγματα, δεν ξερετε .... tongue.gif
rchos
Τον νου σου πρέπει να τον έχεις έτσι κι αλλιώς ότι και να γίνει.Όπως και να έχει όποτε και να ισχύουν οι αλλαγές πρέπει καθημερινά να ασχολείσαι έστω και λίγο για να προλαβαίνεις να κάνεις τις αλλαγές που πρέπει.

Μάλιστα τα πράγματα γίνονται ακόμη πιο όμορφα όταν μια κίνηση που κάνεις την τετάρτη πρέπει να σκεφτείς ότι θα ισχύσει από την τρίτη άρα έχεις να πάρεις παραπάνω ρίσκα και πρέπει να σκεφτείς πολύ για να την κάνεις.

Επίσης έχε υπόψιν σου ότι το παιχνίδι παίζεται σε μεγάλο βαθμό από άτομα που το πολύ να μπορούν να κάτσουν το βράδυ ξύπνιοι ένα-δυο βράδια την εβδομάδα ή που έχουν δουλειές και δεν είναι τόσο εύκολο να είναι 24 ώρες το 24ωρο πάνω από το espn για να κάνουν ότι αλλαγή χρειαστεί.

Αυτοί έτσι και αλλιώς έχουν μειονέκτημα σε σχέση με αυτούς που είναι ξύπνιοι το βράδυ.Αν γίνει το παιχνίδι όπως το λες τους αποκλείεις εντελώς από το παιχνίδι και δεν έχει κανένα νόημα να ασχοληθούν.

patrickdrd
QUOTE(rchos @ Oct 10 2012, 12:09 ) *
Επίσης έχε υπόψιν σου ότι το παιχνίδι παίζεται σε μεγάλο βαθμό από άτομα που το πολύ να μπορούν να κάτσουν το βράδυ ξύπνιοι ένα-δυο βράδια την εβδομάδα ή που έχουν δουλειές και δεν είναι τόσο εύκολο να είναι 24 ώρες το 24ωρο πάνω από το espn για να κάνουν ότι αλλαγή χρειαστεί.

Αυτοί έτσι και αλλιώς έχουν μειονέκτημα σε σχέση με αυτούς που είναι ξύπνιοι το βράδυ.Αν γίνει το παιχνίδι όπως το λες τους αποκλείεις εντελώς από το παιχνίδι και δεν έχει κανένα νόημα να ασχοληθούν.


χμ, ναι αυτο δεν το ειχα σκεφτει, αλλα να σου πω κατι;

περσυ συμμετειχα σε μια λιγκα στην οποια ειχες 10 αλλαγες την εβδομαδα,
αλλα ακομα κ εγω που δουλευα (σε υπολογιστη μπροστα μεν, χωρις προσβαση στο fantasy του espn δε) και
δεν ξενυχτουσα παρα σπανια (μια φορα την εβδομαδα ή στις δυο εβδομαδες),
μια χαρα αλλαγες εκανα, η λιγκα αποτελουταν απο καμια 10αρια ατομα,
οκ, καποιοι με προλαβαιναν, σιγουρα, αλλα ολο κ κατι "ετρωγα" κ εγω,

επισης, να ρωτησω κ κατι αλλο; θα γινονται λεει ο ... παυλαρας απο πανω 30 αλλαγες την εβδομαδα σε free agents,
αυτο πότε; θελω να πω τι ωρα θα ξεκιναει αυτη η διαδικασια και με ποιο συστημα;
οποιος προλαβει δεν ειναι κι αυτο;


HLR CENATION
QUOTE(patrickdrd @ Oct 10 2012, 12:22 ) *
χμ, ναι αυτο δεν το ειχα σκεφτει, αλλα να σου πω κατι;

περσυ συμμετειχα σε μια λιγκα στην οποια ειχες 10 αλλαγες την εβδομαδα,
αλλα ακομα κ εγω που δουλευα (σε υπολογιστη μπροστα μεν, χωρις προσβαση στο fantasy του espn δε) και
δεν ξενυχτουσα παρα σπανια (μια φορα την εβδομαδα ή στις δυο εβδομαδες),
μια χαρα αλλαγες εκανα, η λιγκα αποτελουταν απο καμια 10αρια ατομα,
οκ, καποιοι με προλαβαιναν, σιγουρα, αλλα ολο κ κατι "ετρωγα" κ εγω,

επισης, να ρωτησω κ κατι αλλο; θα γινονται λεει ο ... παυλαρας απο πανω 30 αλλαγες την εβδομαδα σε free agents,
αυτο πότε; θελω να πω τι ωρα θα ξεκιναει αυτη η διαδικασια και με ποιο συστημα;
οποιος προλαβει δεν ειναι κι αυτο;


Οι 30 αλλαγες ειναι για ολη την χρονια. wink.gif


QUOTE(pierce21 @ Oct 10 2012, 10:56 ) *
Παιδιά οι κανόνες, μπορούν να βρεθούν πολύ εύκολα στη σελίδα της Λίγκας. Αρχικά δεν υπήρχε σκέψη για κάποιο όριο στους FA, αλλά αυτό το τριψήφιο που είπε ο HLRόσο να ΄ναι μου προκάλεσε τρόμο , οπότε έβαλα ένα όριο στα 30 Transactions απο FA.

Ολα καλα.Aν και διαφωνώ με αυτόν τον περιορισμό θα προσπαθήσω να προσαρμοστώ στα νέα δεδομένα.Απλα θα κόψω διαφορα add του τύπου Μαρτελ Γουεμπστερ -Μπραντον Ραιτ που έκαναν ένα καλο παιχνίδι και μετά τους τσίμπαγα μήπως έχουν και συνεχεια. smile.gif
patrickdrd
QUOTE(HLR CENATION @ Oct 10 2012, 12:37 ) *
Οι 30 αλλαγες ειναι για ολη την χρονια. wink.gif


αντε ρε, τιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι
; shot.gif w00t.gif blink.gif ohmy.gif


τι λες ρε, δεν φτανουν με τπτ; κ εγω με πολλες αλλαγες επαιζα,
ετσι χαλαει ο ρολος του manager και κατα συνεπεια κ το παιχνιδι
rchos
QUOTE(patrickdrd @ Oct 10 2012, 12:41 ) *
τι λες ρε, δεν φτανουν με τπτ; κ εγω με πολλες αλλαγες επαιζα,
ετσι χαλαει ο ρολος του manager και κατα συνεπεια κ το παιχνιδι


Γίνεται πιο δύσκολο δεν χαλάει.
Προσωπική άποψη εκφράζω απλά καθότι δεν είμαι υπεύθυνος για την λίγκα σας.
Tobias Funke
Πιθανές αντιδράσεις Άρη:

- Στωική αποδοχή των διαμαρτυριών και περαιτέρω συζήτηση 5,50
- Σιωπή μέχρι να αρχίσει η λίγκα με διατήρηση των κανονισμών χωρίς αλλαγή γιατί βαριέται να μπλέκει σε τέτοιες συζητήσεις 2,75
- Ξέσπασμα με ποστ του στυλ "Δεν φτάνει που βοηθάω ακούω και γκρίνια" 6,90
- Συναινετικό ποστ ala "Παιδιά δεν γίνετε να μείνουν όλοι ικανοποιημένοι οπότε συμφωνούμε σε κάποιους κανόνες για να μείνει ευχαριστημένη η πλειοψηφία" 1,85
patrickdrd
ρε παιδια δεν εχετε δικιο, δλδ τι, βαζω την ομαδα κ παιζει στο "αυτοματο" και
μπαινω καθε τοσο και κοιταω ολη την χρονια;

sorry, αλλα αυτο ειναι τεραστια μλκια,
δλδ στο fantasy της acb, αλλα και της euroleague που εχει 3 ολοκληρες αλλαγες
αναμεσα στις αγωνιστικες ειναι λαλακες;

πρεπει να υπαρχουν αλλαγες οπως κ δηποτε,
αυτο ειναι το νοημα του παιχνιδιου,
να αναδειχθει ο καλυτερος manager και
οχι αυτος που θα κανει το καλυτερο draft,
για αυτο αναγραφεται στην σελιδα της λιγκας μας
να ειμαστε ολοι παροντες στο draft γιατι ειναι το πιο ωραιο κομματι του παιχνιδιου;

αρα συμφωνα με αυτο, αν δεν μου κατσει το draft,
κι οχι μονο εμενα, φανταζομαι αρκετοι θα το σκεφτουν,
δεν θα ασχολουμαι παρα ελαχιστο με την λιγκα σας,
γιατι και να θελα δεν θα μπορω να αλλαξω και πολλα,
με ενα μετριο ας πουμε draft (γιατι ειναι και θεμα τυχης, εμπνευσης κλπ),
ειμαι χαμενος απο χερι, μια χρονια δλδ ολοκληρη ... στα σκουπιδια,
κανετε μεγαλο λαθος ειναι η γνωμη μου κ για ακομη μια φορα
παρακαλω να το ξανασκεφτειτε
HLR CENATION
Δεν βαζουμε και μια θεση IR για περιπτωση τραυματισμου καποιου παικτη μας?να μπορεσουμε να καλυψουμε την απωλεια του. smile.gif
T.W.Is.M.
QUOTE(patrickdrd @ Oct 10 2012, 13:23 ) *
ρε παιδια δεν εχετε δικιο, δλδ τι, βαζω την ομαδα κ παιζει στο "αυτοματο" και
μπαινω καθε τοσο και κοιταω ολη την χρονια;

sorry, αλλα αυτο ειναι τεραστια μλκια,
δλδ στο fantasy της acb, αλλα και της euroleague που εχει 3 ολοκληρες αλλαγες
αναμεσα στις αγωνιστικες ειναι λαλακες;

πρεπει να υπαρχουν αλλαγες οπως κ δηποτε,
αυτο ειναι το νοημα του παιχνιδιου,
να αναδειχθει ο καλυτερος manager και
οχι αυτος που θα κανει το καλυτερο draft,
για αυτο αναγραφεται στην σελιδα της λιγκας μας
να ειμαστε ολοι παροντες στο draft γιατι ειναι το πιο ωραιο κομματι του παιχνιδιου;

αρα συμφωνα με αυτο, αν δεν μου κατσει το draft,
κι οχι μονο εμενα, φανταζομαι αρκετοι θα το σκεφτουν,
δεν θα ασχολουμαι παρα ελαχιστο με την λιγκα σας,
γιατι και να θελα δεν θα μπορω να αλλαξω και πολλα,
με ενα μετριο ας πουμε draft (γιατι ειναι και θεμα τυχης, εμπνευσης κλπ),
ειμαι χαμενος απο χερι, μια χρονια δλδ ολοκληρη ... στα σκουπιδια,
κανετε μεγαλο λαθος ειναι η γνωμη μου κ για ακομη μια φορα
παρακαλω να το ξανασκεφτειτε


Ετσι κι αλλιως σε μια λιγκα 15 ομαδων μην περιμενεις να μεινει κατι ιδιαιτερο στους FA. Μπαλωματα για μεμονωμενες περιοδους ή παιχτες που ξεπεταγονται κατα τη διαρκεια της σεζον(το ενδεχομενο να αφησει καποιος ελευθερο εναν καλο παιχτη χωρις λογο δεν ειναι και τοσο πιθανο και στο στατιστικο σφαλμα που ενιοτε συμβαινει πεσαμε περσι tongue.gif ). Η ομαδα δεν παιζει καθολου στο αυτοματο, σε διαβεβαιωνω κι εγω. Η μαγικη λεξη ειναι trade. Με μια ανταλλαγη μπορεις να πετυχεις μεγαλυτερη βελτιωση(ή και να προκαλεσεις ζημια αντιστοιχα) απο οτι με την αποκτηση ενος ελευθερου παιχτη. Περιορισμος δεν υπαρχει στις ανταλλαγες, ουτε χρονικος, ουτε ποσοτικος. Οι αλλαγες μεσα στην εβδομαδα δεν αυξανουν την επιρροη της στρατηγικης, απλα την τροποποιουν. Σκεφτεσαι με διαφορετικο τροπο τις κινησεις σου και προγραμματιζεις περισσοτερο απ οτι ενεργεις. Το ντραφτ ειναι πολυ σημαντικο κομματι της σεζον με οποιους κανονισμους κι αν παιζεις. Ακομα και αν η λιγκα εχει καθημερινες αλλαγες. Δε σε καταδικαζει και δε σου δινει τη νικη απο μονο του. Σου δινει ομως μια κατευθυνση.
Εγω θα στο θεσω αλλιως. Η σεζον εχει περιπου 170 ημερες, δηλαδη 24 εβδομαδες. Αν κανεις αλλαγες μεσα στην εβδομαδα, ειναι σαν να εχεις 170 περιοδους. Αν δεν κανεις εχεις 24. Η παρακολουθηση ειναι απαραιτητη ομως κατα τη διαρκεια των περιοδων και στις 2 περιπτωσεις.
Μη συγκρινεις την κατασταση αυτη με το Euroleague fantasy. Εκει μπορεις να παρεις οποιον παιχτη θελεις, αρκει να φτανουν τα credits σου. Παιρνεις και αυτους που εχουν οι αλλοι. Εδω αν καποιος παρει εναν παιχτη, ο παιχτης αυτοματα γινεται μη διαθεσιμος για τους αλλους 14. Εκει μπορεις να αλλαξεις Σπανουλη με Ναβαρο, εδω δεν μπορεις να αλλαξεις Λεμπρον με Ντουραντ. Ειναι εντελως ανομοια παιχνιδια.

QUOTE(HLR CENATION @ Oct 10 2012, 16:12 ) *
Δεν βαζουμε και μια θεση IR για περιπτωση τραυματισμου καποιου παικτη μας?να μπορεσουμε να καλυψουμε την απωλεια του. smile.gif


Τωρα μοιαζει σαν να το παιζω commissioner, ενω δεν ειμαι, αλλα με 5 θεσεις στον παγκο θεωρεις οτι χρειαζομαστε κι αλλη θεση για τους τραυματιες?
HLR CENATION
QUOTE(T.W.Is.M. @ Oct 10 2012, 16:17 ) *
Τωρα μοιαζει σαν να το παιζω commissioner, ενω δεν ειμαι, αλλα με 5 θεσεις στον παγκο θεωρεις οτι χρειαζομαστε κι αλλη θεση για τους τραυματιες?


ΞΕρω γω μωρε,σε ενα φαντασυ περυσι μου ειχαν τραυματιστει 3 καλοι παικτες και μου ειχαν δεθει τα χερια. wink.gif
sacarame
Επίσης παιδιά θα δείτε και σημαντική διαφορά σε μια λίγκα των 15 ατόμων συγκριτικά με μια αντίστοιχη των 10. Στις λίγκες με τα 10 άτομα, παρατηρώ ότι μένουν αρκετοί καλοί έως και πολύ καλοί παίκτες, που απλά δεν επιλέγονται από τους μάνατζερς διότι έχουν φουλάρει τα ρόστερ τους με κάτι καλύτερο. Οπότε τα add/ drops έχουν μεγαλύτερο νοημα διότι έχεις και περισσότερες επιλογές..

Στη λίγκα των 15 ατόμων όμως, θα δείτε ότι οι παίκτες που μένουν FA δεν έχουν και πολλές προοπτικές να δώσουν κάτι παραπάνω από αυτό που έχετε ήδη επιλέξει. Εκεί που χρησιμεύουν είναι

α)αν πχ 2 παρόμοιοι παίκτες, πχ του 25, μέσα σε μια βδομάδα ο ένας εχει 3 ματς και ο άλλος 5,
β) αν υπάρξει τρέηντ ή τραυματισμός στο πρωτάθλημα οπότε αλλάζουν οι ισορροπίες της αντίστοιχης ομάδας και
γ) αν υπάρξει τρέηντ της μορφής 1-2, 2-3 ανάμεσα στους μάνατζερς οπότε κάποιος πρέπει να πάρει κάποιον FA για να κλείσει το ρόστερ του.


Επίσης όσοι έχουν συνηθίσει να παίζουν με το σύστημα των καθημερινών αλλαγών, ίσως δικαιολογημένα τους φαίνονται λίγα τα 30 add/drops. Όμως στις εβδομαδιαίες αλλαγές, δεν πας να εκμεταλλευτείς το ένα παιχνίδι κάποιου παίκτη, οπότε το σκέφτεσαι περισσότερο αν αξίζει να τον αλλάξεις με κάποιον από αυτούς που ήδη έχεις... Γενικά 3 χρόνια που παίζω αυτό το παιχνίδι, από όλους τους συμμετέχοντες, κανείς δεν ξεπέρασε τον αριθμό 30 (εκτός από τους γνωστούς- αγνώστους 2 που δεν το κάνουν για χρηστικούς λόγους, αλλά for the love of the game... tongue.gif )
rchos
QUOTE(HLR CENATION @ Oct 10 2012, 16:27 ) *
ΞΕρω γω μωρε,σε ενα φαντασυ περυσι μου ειχαν τραυματιστει 3 καλοι παικτες και μου ειχαν δεθει τα χερια. wink.gif


Όλοι έχουμε περάσει από αυτό το στάδιο.
Τι να κάνουμε αν σου τραυματιστεί ο Ντουράντ ο Λεμπρόν ή ο Ρόουζ την έχεις πατήσει πανηγυρικά.
Για να σώσεις ότι μπορείς έχεις τους αναπληρωματικούς αλλά και την επιλογή των trade.

Από free agents σώζεσαι μετά από τρέιντ στο NBA ή μετά από σοβαρό τραυματισμό παίχτη βασικού και άρα αλλαγής στο ροτέισον της ομάδας αυτής.Σε τέτοιες περιπτώσεις είτε οι αλλαγές έχουν ισχύ μια φορά την εβδομάδα είτε έχουν ισχύ κάθε μέρα το θέμα είναι πάντα ποιός θα είναι πιο γρήγορος και αυτό δεν αλλάζει.
massey
Να ρωτησω κατι?Μπορει να ακουστει γελοιο βεβαια σε μερικους αλλα ρουκι ειμαι,τι να κανουμε? biggrin.gif

Αν θελω να αλλαξω καποιον βασικο την πεμπτη πχ η αλλαγη μου θα ισχυσει απο την τριτη..Σωστα?

Υπαρχει καποιο οριο στις αλλαγες αυτες?Η εγω μπορω καθε μερα μεχρι την τριτη πχ να κανω απεριοριστες αλλαγες στην ομαδα μου?
T.W.Is.M.
QUOTE(massey @ Oct 10 2012, 17:46 ) *
Να ρωτησω κατι?Μπορει να ακουστει γελοιο βεβαια σε μερικους αλλα ρουκι ειμαι,τι να κανουμε? biggrin.gif

Αν θελω να αλλαξω καποιον βασικο την πεμπτη πχ η αλλαγη μου θα ισχυσει απο την τριτη..Σωστα?

Υπαρχει καποιο οριο στις αλλαγες αυτες?Η εγω μπορω καθε μερα μεχρι την τριτη πχ να κανω απεριοριστες αλλαγες στην ομαδα μου?


Αν εχω καταλαβει καλα τι εννοεις και αν δεν εχει αλλαξει κατι σε σχεση με περσι, μπορεις να κανεις οσες εσωτερικες αλλαγες θελεις μεσα στην εβδομαδα.
morrison
Έχω τοποθετηθεί γενικά περί της τροποποίησης οπότε δεν έχει νόημα να επανέλθω με γενικό ποστ...


QUOTE(HLR CENATION @ Oct 10 2012, 12:37 ) *
Aν και διαφωνώ με αυτόν τον περιορισμό θα προσπαθήσω να προσαρμοστώ στα νέα δεδομένα.Απλα θα κόψω διαφορα add του τύπου Μαρτελ Γουεμπστερ -Μπραντον Ραιτ που έκαναν ένα καλο παιχνίδι και μετά τους τσίμπαγα μήπως έχουν και συνεχεια. smile.gif

Νομίζω αυτό είναι ακριβώς το νόημα του περιορισμού.
Δεν σε κάνει καλό παίχτη αν κάθε μέρα κάνεις add έναν που έπαιξε καλά και όποιος κάτσει.
Τώρα θα πρέπει να φιλτράρεις ποιος έχει προοπτικές και αξίζει το add σου.Μπαίνει πιο πολύ το θέμα κρίση δηλαδή στη μέση...

QUOTE(patrickdrd @ Oct 10 2012, 13:23 ) *
sorry, αλλα αυτο ειναι τεραστια μλκια,
δλδ στο fantasy της acb, αλλα και της euroleague που εχει 3 ολοκληρες αλλαγες
αναμεσα στις αγωνιστικες ειναι λαλακες;

Απεριόριστες αλλαγές μπορείς να κάνεις, όχι τρεις...


QUOTE(patrickdrd @ Oct 10 2012, 13:23 ) *
πρεπει να υπαρχουν αλλαγες οπως κ δηποτε,
αυτο ειναι το νοημα του παιχνιδιου,
να αναδειχθει ο καλυτερος manager και
οχι αυτος που θα κανει το καλυτερο draft,
για αυτο αναγραφεται στην σελιδα της λιγκας μας
να ειμαστε ολοι παροντες στο draft γιατι ειναι το πιο ωραιο κομματι του παιχνιδιου;

Νομίζω ότι διαφωνούμε ως προς το νόημα του παιχνιδιού αλλά οκ... smile.gif
Αν το νόημα ήταν το στυλ "παίζω μόνος μου" με add/drop θα παίζαμε πράγματι Euroleague fantasy, ούτε κλειστές λίγκες θα χρειάζονταν, ούτε τίποτα.
Για εμένα όλο το ζουμί του ΝΒΑ fantasy είναι τα trades και η επικοινωνία μεταξύ μας σε όλη την πορεία αυτών.
Ο χαβαλές, το να γωριζόμαστε καλύτερα, οι ατάκες κτλ.
Δεν είναι πιο ενδιαφέρον να ψάχνεις να κλείσεις ένα καλό trade από το να το παλεύεις με συνεχή add/drops;
Που έχεις και add/drops να κάνεις άμα θες...

QUOTE(massey @ Oct 10 2012, 17:46 ) *
Αν θελω να αλλαξω καποιον βασικο την πεμπτη πχ η αλλαγη μου θα ισχυσει απο την τριτη..Σωστα?
Υπαρχει καποιο οριο στις αλλαγες αυτες?Η εγω μπορω καθε μερα μεχρι την τριτη πχ να κανω απεριοριστες αλλαγες στην ομαδα μου?


Το ρόστερ κλειδώνουν το βράδυ της Δευτέρας, λίγο πριν ξεκινήσει το πρώτο Δευτεριάτικο ματς.
Κάνεις ότι θες αλλά ισχύει από εκείνη την στιγμή και μετά...
Γι'αυτό πολλές φορές έχει νόημα να παρακολουθείς αρκετά λίγο πριν κλειδώσουν τα ρόστερς γιατί προκύπτουν κάτι νέα της τελευταίας στιγμής που τα λούζεσαι όλη την εβδομάδα.


Άλλο θέμα...Το 30 μου φάνηκε μικρό με το πρώτο άκουσμα. Γιατί μπορεί να πέταξα πρώτος την ιδέα αλλά κ εγώ σαν παιδί δούλεψα πολύ add/drop πέρσι...
Και είπα να δω τι έγινε τα δυο τελευταία χρόνια, αυτά είναι τα adds:

2011
San Francisco Spartans 9
Pireus Iguodalas 4
Rcho's Monkeys 33
San Antonio Spurs 57
Rated-R Superstar 10
Slam Drunkers 6
Rest In Peace 23
Love the Dirty Thirties 38
High Voltage 5
The Losers 9
Bench Warmers 34
Los Angeles Lazers 29
Hall of Famers 80
Smokin' Smurfs 22
Manchester United 2

2012 σε κουτσουρεμένη σεζόν όμως
Rcho's Monkeys 21
Dallas White Niggaz 24
New Jersey Dirty Thirties 15
Death Valley Demon 19
Los Angeles Lazers 16
Compton Niggaz 17
Smokin' Smurfs 46
San Francisco Spartans 15
Rated-R Superstar 46
The Losers 2
San Antonio Spurs 46
Bench Warmers 33
The Benchers 18
Long Con Artists 23
Pireus Iguodalas 4

Τελικά ψιλό οκ είναι το 30 κατά την γνώμη μου.
Δεν έχω πρόβλημα με 30, 40, 240 να έχει απλά για να ξέρουμε που βρισκόμαστε το βάζω...
HLR CENATION
QUOTE(morrison @ Oct 11 2012, 12:38 ) *
Έχω τοποθετηθεί γενικά περί της τροποποίησης οπότε δεν έχει νόημα να επανέλθω με γενικό ποστ...



Νομίζω αυτό είναι ακριβώς το νόημα του περιορισμού.
Δεν σε κάνει καλό παίχτη αν κάθε μέρα κάνεις add έναν που έπαιξε καλά και όποιος κάτσει.
Τώρα θα πρέπει να φιλτράρεις ποιος έχει προοπτικές και αξίζει το add σου.Μπαίνει πιο πολύ το θέμα κρίση δηλαδή στη μέση...

Ναι αλλα με την λογικη αυτη δεν δεν θα έπαιρνες ποτε τον ΛΙν.Γιατί θα έλεγες ότι δεν αξίζει να τον πάρω κατευθείαν γιατί γυρίζει ο Μπαρον

Ούτε τον Μπιγιομπο για παραδειγμα.Ενω αμα παρεις παίκτη αμεσα μπορεί να σου κάτσει και κάνα λαχείο.

Η είναι και το άλλο.Μαθαίνεις ότι ένας παίκτης τραυματίζεται και ότι το πρωί ώρα αμερικής απόγευμα προς βραδυ ωρα Ελλαδς θα τον περάσουν από εξετάσεις.Γιατί εσύ να μην έχεις το δικαίωμα να κλείσεις τον αναπληρωματικό του από το πρωί και να περιμένεις να βγούν οι εξετάσεις?Και άντε pες ότι τον παίρνεις άμα οι εξετάσεις του βασικού βγούν καθαρές θα έχεις κάνει ένα ασκοπό αντ.

Και αμα βλεπεις και τους αγωνες λαιβ και δεις παικτη να ειναι εκπληκτικος να εχεις την δυνατοτητα να τον κανεις αντ χωρις να ξερεις οτι στην πορεια θα σου βγει παλτο. Στους 10 παικτες θα βρεις και ενα λαχειο.Γι αυτο διαφωνω με τον περιορισμο.ΑΛλα δεν πειραζει θα προσαρμοστω.

Για το weekly συμφωνω γιατι θελει πολυ τακτικη και σκεψη.Να βαλω πχ τον ΡΑντολφ που εχει 3 ματς η να βαλω τον Εντ Ντειβις που εχει 5.Σε αυτο μαλιστα.

Επισης με τοσους τραυματισμους που γίνονται μπορείς να πετύχεις πολλούς αναπληρωματικούς να πάρεις.Κατά την γνώμη μου πρέπει να επιβραβεύεται αυτός που ασχολείται. smile.gif
rchos
QUOTE(HLR CENATION @ Oct 11 2012, 13:38 ) *
Ναι αλλα με την λογικη αυτη δεν δεν θα έπαιρνες ποτε τον ΛΙν.Γιατί θα έλεγες ότι δεν αξίζει να τον πάρω κατευθείαν γιατί γυρίζει ο Μπαρον

Ούτε τον Μπιγιομπο για παραδειγμα.Ενω αμα παρεις παίκτη αμεσα μπορεί να σου κάτσει και κάνα λαχείο.

Η είναι και το άλλο.Μαθαίνεις ότι ένας παίκτης τραυματίζεται και ότι το πρωί ώρα αμερικής απόγευμα προς βραδυ ωρα Ελλαδς θα τον περάσουν από εξετάσεις.Γιατί εσύ να μην έχεις το δικαίωμα να κλείσεις τον αναπληρωματικό του από το πρωί και να περιμένεις να βγούν οι εξετάσεις?Και άντε pες ότι τον παίρνεις άμα οι εξετάσεις του βασικού βγούν καθαρές θα έχεις κάνει ένα ασκοπό αντ.

Και αμα βλεπεις και τους αγωνες λαιβ και δεις παικτη να ειναι εκπληκτικος να εχεις την δυνατοτητα να τον κανεις αντ χωρις να ξερεις οτι στην πορεια θα σου βγει παλτο. Στους 10 παικτες θα βρεις και ενα λαχειο.Γι αυτο διαφωνω με τον περιορισμο.ΑΛλα δεν πειραζει θα προσαρμοστω.


Μα σκέψου πόσο πιο ενδιαφέρον είναι το παιχνίδι όταν το να είσαι ο πιο γρήγορας δεν είναι από μόνο του συνταγή της επιτυχίας.
Επίσης αν περιμένεις να μάθεις πόσο σοβαρός είναι ο τραυμτισμός πάλι σημαίνει ότι ασχολείσαι και μάλιστα πιο πολύ γιατι η είδηση του τραυματισμού βγαίνει αμέσως και εύκολα ενω η είδηση του πόσο τραυματισμένος είναι κάποιος θέλει ψάξιμο άρα και μεγαλύτερη απαίτηση να ασχοληθείς.
Πάλι επιβραβέβετε ο γρήγορος αλλά ταυτόχρονα με τους κανόνες που έχουμε εμείς βάλει το παιχνίδι γίνετε πιο πολύπλοκο και με μεγαλύτερη στρατιγική και όχι απλά ότι κάτσει και ότι κατεβάσει.

Στην τελική και με όριο αλλαγών στο παιχνίδι με εβδομαδιαίες αλλαγές και όχι καθημερινές και με 15-16 άτομα όπως ήδη γράφτηκε οι 30 αλλαγές είναι υπέραρκετες.Δεν χρειάζετε να κάνεις παραπάνω.

Εγώ χωρίς όρια τις δύο τελευταίες σαιζόν που βγήκα την μία τρίτος την άλλη πρώτος έκανα 33 και 21 αντίστοιχα.Αν λοιπόν είχαμε το όριο των 30 τότε το πέρασα για 3 την πρώτη χρονιά.Προφανώς τουλάχιστον 10 από αυτές τις 33 μπορούσα άνετα να μην τις έχω κάνει αφού ήταν χαζές και χωρίς ιδιαίτερο νόημα.
Πάντως και τις δύο αυτές χρονιές έκανα τουλάχιστον 2 αντ-ντροπ σε κάθε χρονιά με παίχτες που κατέληξαν βασικότατοι και με μεγάλες βαθμολογίες αλλά όχι στην τύχη.Φυσικά τα τρέιντ ήταν πιο σημαντικά.
HLR CENATION
Eνταξει οπως το βλεπεις καποιος.Στο φορουμ του Ηρακλη που βγηκα πρωτος παντως προπερσι εκανα 100 αντ -ντροπ οπως και σε ενα αλλο περσυνο που πηρα επισης πρωταθλημα εκανα αλλα τοσα.Πηρα παικτες οπως ο φαριντ και ο πεκοβιτς,που εκαναν ενα καλο ματς τους αφησα στο παγκο για να δω την εξελιξη τους και εκαναν οργια μετα.Αλλα μαζι με αυτους επαναλλμβανω αλλοι σαν τον Γουεμπστερ η τον Λαρυ σαντερς(οταν τραυματιστηκε ο Μπογκουτ και νομιζα οτι θα παιζει) δεν μου βγηκαν.Αλλα οπως υπαρχουν απεριοριστα τρειντ-και καλως υπαρχουν-γιατι να μην υπαρχουν και απεριοριστα αντ -ντροπ?Γιατι να μου στερεις εμενα αυτη την δυνατοτητα και να με περιοριζεις?

Επισης για τα τρειντ.Εμενα δεν μ αρεσει να κανω πανω απο 2-3 τρειντ την χρονια.Περυσι πχ πηρα τον Μπισλευ που ηταν πολυ καλος και μεσα σε μια νυχτα ο Ειντελμαν τον εξαφανισε.Εχω κανει βεβαια και τρεηντ που μου βγηκανε.ΑΛλα η λογικη μου ειναι να μην αλλαζω πολυ την ομαδα μου απο το ντραφτ.ΝΑ εχω δυο-3 θεσεις θελω για να μπορω να κανω απεριοριστες αλλαγες μηπως μου κατει ο πεκοβιτς,ο Φαριντ,ο Λιν η ο Μπιγιομπο.Γιατι να μου στερεις αυτη τη δυνατοτητα? smile.gif
patrickdrd
+1, συμφωνω απολυτα, αλλα τελικα οπως γινει το draft θα προχωρησει η ομαδα,
δλδ απο το draft θα ξερουμε ποιοι διεκδικουν τον τιτλο κ ποιοι δεν εχουν καμια ελπιδα,
ισως ειναι κ καλυτερα, προσωπικα δεν θα ασχολουμαι τοσο οσο θα ασχολιομουν
αν ειχα δυνατοτητα για αλλαγες,
αν κ διαφωνω, αλλοι εχουν τα γενια κ τα χτενια

να πω κι αλλο ενα παραδειγμα:
εγω αν δεν μου κατσει το draft γιατι να μην το παρατησω;

και περσυ π.χ. που επαιζα σε ενα αλλο,
στο draft δεν πηρα και τπτ σπουδαιο,
αν δεν ασχολιομουν μετα να συμμαζεψω την ομαδαρα,
παιζει να τερματιζα και τελευταιος,

τεσπα, οτι πειτε
j-kidd13
QUOTE(patrickdrd @ Oct 11 2012, 15:23 ) *
+1, συμφωνω απολυτα, αλλα τελικα οπως γινει το draft θα προχωρησει η ομαδα,
δλδ απο το draft θα ξερουμε ποιοι διεκδικουν τον τιτλο κ ποιοι δεν εχουν καμια ελπιδα,
ισως ειναι κ καλυτερα, προσωπικα δεν θα ασχολουμαι τοσο οσο θα ασχολιομουν
αν ειχα δυνατοτητα για αλλαγες,
αν κ διαφωνω, αλλοι εχουν τα γενια κ τα χτενια

να πω κι αλλο ενα παραδειγμα:
εγω αν δεν μου κατσει το draft γιατι να μην το παρατησω;

και περσυ π.χ. που επαιζα σε ενα αλλο,
στο draft δεν πηρα και τπτ σπουδαιο,
αν δεν ασχολιομουν μετα να συμμαζεψω την ομαδαρα,
παιζει να τερματιζα και τελευταιος,

τεσπα, οτι πειτε


Γιατι να το παρατησεις?Ο,τι ντραφτ και να κανεις,στις 3 πρωτες τουλαχιστον θεσεις,αποκλειεται να παιρες παικτες που δεν θα εχουν διαπραγματευτικη ισχυ για να τους ανταλλαξεις και να σουλουπωσεις την ομαδα σου,αν εχεις κανει τοσο κακο ντραφτ πια.Οι διορθωτικες κινησεις απο τους FA ειναι ελαχιστες οι οποιες θα πιασουν πραγματικα και θα βοηθησουν,σε μια λιγκα 15 ομαδων.Οι καλυτεροι παικτες που θα μεινουν κατα 95% δεν θα εχουν καμια διαφορα απο τους τελευταιους των ροστερ.Το θεμα ειναι το 5% που θα κανει το μπαμ και θα εχει ανωτερη αποδοση...
Και κατι εντελως φιλικα...Οποιος δεν συμφωνει ή δεν του αρεσουν οι κανονισμοι,μπορει ναμ ην συμμετασχει,δεν αναγκασε κανεις κανεναν να παρει μερος με το ζορι.... smile.gif
HLR CENATION
QUOTE(j-kidd13 @ Oct 11 2012, 15:35 ) *
Και κατι εντελως φιλικα...Οποιος δεν συμφωνει ή δεν του αρεσουν οι κανονισμοι,μπορει ναμ ην συμμετασχει,δεν αναγκασε κανεις κανεναν να παρει μερος με το ζορι.... smile.gif

Eγω αν και διαφωνω οπως ειπα με τα αντ-ντροπ στα αλλα συμφωνω.Και θα παω μερος με ΧΑΡΑ με στοχο οχι απλως το χαβαλε-που φυσικα θα παρω μερος και το χαβαλε-αλλα και για να φτασω οσο πιο ψηλα μπορω.Γιατι οχι και ανοδο.

QUOTE(j-kidd13 @ Oct 11 2012, 15:35 ) *
Και κατι εντελως φιλικα...Οποιος δεν συμφωνει ή δεν του αρεσουν οι κανονισμοι,μπορει ναμ ην συμμετασχει,δεν αναγκασε κανεις κανεναν να παρει μερος με το ζορι.... smile.gif

Eγω αν και διαφωνω οπως ειπα με τα αντ-ντροπ στα αλλα συμφωνω.Και θα παω μερος με ΧΑΡΑ με στοχο οχι απλως το χαβαλε-που φυσικα θα παρω μερος και το χαβαλε-αλλα και για να φτασω οσο πιο ψηλα μπορω.Γιατι οχι και ανοδο. smile.gif

Και το συζηταμε φιλε γιατι να μην το συζητησουμε?Που ειναι το κακο?
patrickdrd
QUOTE(HLR CENATION @ Oct 11 2012, 15:40 ) *
Και το συζηταμε φιλε γιατι να μην το συζητησουμε?Που ειναι το κακο?


ελα ντε, δεν σηκωνετε κουβεντα εδω οι "παλιουρες";

sorry ρε παιδια, δεν το ξερα...
rchos
δυο σελίδες βρε παιδιά δηλαδή τι κάνουμε δεν το συζητάμε? peace.gif
απλά ο j-kidd λέει το αυτονόητο χωρίς να υπονοεί κάτι.

Αν θεωρεί κάποιος ότι με τον τρόπο που παίζουμε εδω το παιχνίδι θα βαρεθεί και θα τα παρατήσει είναι καλό για τους υπόλοιπους 15 που συμμετέχουν να το παρατήσει τώρα γιατί μετά χαλάει το παιχνίδι.

j-kidd13
QUOTE(patrickdrd @ Oct 11 2012, 15:51 ) *
ελα ντε, δεν σηκωνετε κουβεντα εδω οι "παλιουρες";

sorry ρε παιδια, δεν το ξερα...

Eιδες κανεναν να μην σηκωνει κουβεντα?
Και εγω εντελως φιλικα ειπα την αποψη μου,γιατι διαπιστωσα ενα "υφος" στα ποστ περι αλλαγης του οριου.
patrickdrd
και που το συζηταμε τι γινεται δλδ;

εγω γιατι καταλαβαινω οτι η εμπειρια σας εχει διδαξει αυτο κ η εμπειρια εκεινο κ
οτι δεν αλλαζει τπτ κ οτι απλα συζηταμε για να συζηταμε κ να περναει η ωρα;

εγω δεν συζηταω για να περνα η ωρα παντως, το εγραψα απο τα πρωτα μηνυματα μου,
επιθυμω να γινει γκαλοπ στους χρηστες να δουμε τι θελοι οι ιδιοι,
αν γινεται φυσικα, αν δεν γινεται οκ!

να δωσω κ ενα παραδειγμα:

περσυ στα μεσα της εβδομαδας ανακοινωθηκε οτι ο τζεφερσον της γιουτα θα εχανε 2-3 παιχνιδια στο τελος της εβδομαδας για να παει στην κηδεια της γιαγιας του νομιζω, στα καπακια πηρα free agent τον flavors και τον εριξα μεσα σε αυτα τα παιχνιδια και δεν εχασα αυτους τους ποντους,
γιατι δλδ τετοια ατυχη γεγονοτα να τα αφηνουμε στην τυχη; εχω μαθει να κανω οτι περναει απο το χερι μου κ
οχι να μου δενουν χερια κ ποδια, στην δικη σας περιπτωση τι θα κανα δλδ; trade; καλα...

QUOTE(j-kidd13 @ Oct 11 2012, 16:01 ) *
Eιδες κανεναν να μην σηκωνει κουβεντα?
Και εγω εντελως φιλικα ειπα την αποψη μου,γιατι διαπιστωσα ενα "υφος" στα ποστ περι αλλαγης του οριου.


τελος, δεν ειναι θεμα "υφους",
αλλα ανταγωνισμου, αν το παιχνιδι δεν εχει ανταγωνισμο προφανως δεν εχει ενδιαφερον ουτε για αυτον που κερδιζει νομιζω,
δλδ δεν νομιζω να χαιρεται καποιος που κερδιζει τον... χαμενο του ντραφτ π.χ.
rchos
Η συζήτηση πάντως μπορεί να γίνεται και για να προσπαθήσουμε να σε βάλουμε στο πνεύμα του παιχνιδιού.

Υπό την έννοια ότι το παιχνίδι στο basketforum το παίζουμε έτσι από την αρχή του αρκετά χρόνια πριν.
Αντιλαμβάνομαι ότι εσύ η όποιος άλλος μπορεί να προτιμάει κάτι διαφορετικό αλλά εδώ μπήκε να συμμετάσχει στο συγκεκριμένο τρόπο παιχνιδιού.


Από εκεί και πέρα η λίγκα έχει 2 κομίσιονερ να εξετάσουν αυτά που ζητάς αν θέλουν απλά εμείς μόνο να συζητάμε μπορούμε.
patrickdrd
οκ, ευχαριστω, αλλα νομιζω πως ετσι το παιχνιδι εχει κενα (με εισαγωγικα ή χωρις) που δεν καλυπτονται βαζοντας περιορισμους, αλλα χωρις αυτους, οπως κ να χει θα συμμετεχω, δεν ειπα οτι θα αφησω την ομαδα μου στο ελεος της,
αλλα γιατι εμενα μου φαινεται οτι ειτε συμμετεχω ή οχι, η συμμετοχη μου θα περιοριζεται πιο πολυ στο να βλεπω τα σκορ κ
οχι σε οτιδηποτε αλλο;
οκ, καταλαβα, θα μπαινω καθε δευτερα να δω τι εκανα στο ματσαπ και να παρω και (ποσες βδομαδες κραταει; )
εναν (παικτη) μαξ και ... that's it; καλα δεν τα λεω; biggrin.gif

μαλλον μερικοι θελουν να κοιμουνται ησυχοι τα βραδυα μου φαινεται,
δεν λεω κ εγω δουλευω και εχω το κλασσικο ξυπνημα και
δεν λεει να μας τρωνε τα παιχτρονια κατι ... φοιτητακια κ ανεργοι
που ξημεροβραδιαζονται με nba; biggrin.gif
ετσι, ναι, να το δεχτω laugh.gif
rchos
T.W.Is.M.
1)Αν κανεις κακιστο ντραφτ, πας για χαμηλα οσα add/drop κι αν κανεις και οσες ανταλλαγες κι αν επιχειρησεις(γιατι δε θα εχεις παιχτες με διαπραγματευτικη ισχυ). Το μονο που σε σωζει ειναι να ξεγελασεις καποιον πριν ξεκινησει η σεζον ή στις πρωτες 1-2 εβδομαδες πασαροντας εναν παιχτη που τελικα θα απογοητευσει ή υπεραποδιδει στο ξεκινημα. Τιποτα ομως δε θα εχει ξεκαθαρισει μετα το ντραφτ. Περσι διαβασα σχολιο απο καποιον μετα το ντραφτ "μου αρεσει η ομαδα του Χ". Ε λοιπον ο Χ ηρθε τελευταιος!!! Εμενα δε μου αρεσε η δικη μου ομαδα. Τερματισα 4ος και στο 1/3 της σεζον ημουν πρωτος!
2)Αν επισης σου τραυματιστει σοβαρα(=μηνες εκτος) καποιο πικ 1ου-2ου γυρου πας ακλαφτος κατα πασα πιθανοτητα.
3)Σε μια λιγκα 15 ομαδων με 14 παιχτες η καθε μια(=210 παιχτες assigned) δυσκολα υπαρχουν FA τυπου Derrick Favors(επειδη αναφερθηκε το ονομα του). Γενικα δυσκολα υπαρχει FA που θα κανει τη διαφορα. Η περσινη περιπτωση Lin ειναι η εξαιρεση. Κι αυτος ομως με τοσα ματς που εχασε λογω τραυματισμου δεν εκανε πραγματικη διαφορα στο παιχνιδι παρα μονο χαρισε ενα ξεσπασμα σε οποιον τον πηρε.
4)Το αν θα παρει κανεις τον εκαστοτε Lin της σεζον(αν υπαρξει τετοιος) ειναι θεμα στρατηγικης. Αν τον πιστευεις αρκετα μετα απο 1-2 καλα ματς, τον κανεις add. Αν οχι, θα τον παρει καποιος που τον πιστευει περισσοτερο απο σενα.
5)Αν οι 30 αλλαγες μοιαζουν πολυ λιγες, να προτεινω κατι αλλο? Μια εξαιρεση(σαν τη Larry Bird exception ενα πραγμα) που θα επιτρεπει να παρουμε 1 παιχτη ανα εβδομαδα ή ανα 2 εβδομαδες αν εχουμε συμπληρωσει το οριο μας(ισως απο καποια περιοδο και μετα-οχι δηλαδη 30 αλλαγες στον πρωτο μηνα και μετα 1 την εβδομαδα). Ή εστω τη δυνατοτητα για επιπλεον add/drop αν εχουμε τραυματια παιχτη στο ροστερ την ημερα που κλειδωνουν τα ροστερ.
HLR CENATION
QUOTE(T.W.Is.M. @ Oct 12 2012, 01:15 ) *
1)Αν κανεις κακιστο ντραφτ, πας για χαμηλα οσα add/drop κι αν κανεις και οσες ανταλλαγες κι αν επιχειρησεις(γιατι δε θα εχεις παιχτες με διαπραγματευτικη ισχυ). Το μονο που σε σωζει ειναι να ξεγελασεις καποιον πριν ξεκινησει η σεζον ή στις πρωτες 1-2 εβδομαδες πασαροντας εναν παιχτη που τελικα θα απογοητευσει ή υπεραποδιδει στο ξεκινημα. Τιποτα ομως δε θα εχει ξεκαθαρισει μετα το ντραφτ. Περσι διαβασα σχολιο απο καποιον μετα το ντραφτ "μου αρεσει η ομαδα του Χ". Ε λοιπον ο Χ ηρθε τελευταιος!!! Εμενα δε μου αρεσε η δικη μου ομαδα. Τερματισα 4ος και στο 1/3 της σεζον ημουν πρωτος!
2)Αν επισης σου τραυματιστει σοβαρα(=μηνες εκτος) καποιο πικ 1ου-2ου γυρου πας ακλαφτος κατα πασα πιθανοτητα.
3)Σε μια λιγκα 15 ομαδων με 14 παιχτες η καθε μια(=210 παιχτες assigned) δυσκολα υπαρχουν FA τυπου Derrick Favors(επειδη αναφερθηκε το ονομα του). Γενικα δυσκολα υπαρχει FA που θα κανει τη διαφορα. Η περσινη περιπτωση Lin ειναι η εξαιρεση. Κι αυτος ομως με τοσα ματς που εχασε λογω τραυματισμου δεν εκανε πραγματικη διαφορα στο παιχνιδι παρα μονο χαρισε ενα ξεσπασμα σε οποιον τον πηρε.
4)Το αν θα παρει κανεις τον εκαστοτε Lin της σεζον(αν υπαρξει τετοιος) ειναι θεμα στρατηγικης. Αν τον πιστευεις αρκετα μετα απο 1-2 καλα ματς, τον κανεις add. Αν οχι, θα τον παρει καποιος που τον πιστευει περισσοτερο απο σενα.
5)Αν οι 30 αλλαγες μοιαζουν πολυ λιγες, να προτεινω κατι αλλο? Μια εξαιρεση(σαν τη Larry Bird exception ενα πραγμα) που θα επιτρεπει να παρουμε 1 παιχτη ανα εβδομαδα ή ανα 2 εβδομαδες αν εχουμε συμπληρωσει το οριο μας(ισως απο καποια περιοδο και μετα-οχι δηλαδη 30 αλλαγες στον πρωτο μηνα και μετα 1 την εβδομαδα). Ή εστω τη δυνατοτητα για επιπλεον add/drop αν εχουμε τραυματια παιχτη στο ροστερ την ημερα που κλειδωνουν τα ροστερ.

Τώρα δεν θέλω που επανέρχομαι αλλα θα το κάνω.Έτσι και αλλιώς πιστεύω ότι η συζήτηση γίνεται για να έχουμε ένα καλύτερο πρωτάθλημα.

1)Υπάρχουν ελεύθεροι που μπορεί να σου κάνουν την διαφορα.Έπαιζα σε λίγκα ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ των 15 ατόμων και υπήρχε εκεί ο Ντραγκιτς.Υπήρχε ο Πεκοβιτς.Αλλα είχε κάνει κάτι καλούτσικα ματς μέχρι που έκανε το μπαμ τελικά.Άμα τον είχα πάρει στην αρχή και τον είχα παρκαρει στον πάγκο περιμένοντας την εξέλιξη τους θα ήμουν κερδισμένος.Δεν ειδα να γραφεται παραπανω το ονομα του φαβορς.Ισως να κανω λαθος εγω και να περασα γρηγορα το ποστ.Σε λίγκα με 20 άτομα παρακαλώ ήταν ελευθερο Ο Ντραγκιτς,Ο πεκοβιτς,Ο Λιν,ο Φου,ο Μαρσον Μπρουκς,Ο φαριντ,ο Σλοαν ενα διαστημα που ηταν τραυματιας ο Ιρβινγκ αν δεν κανω λαθος επαιξε και ηταν πολυ καλος,ο Μουλενς ,ο Μπιγιομπο,ο Σι Τζει γουοτσον έκανε πολύ καλά παιχνίδια όσο ήταν εξώ ο ροουζ,ο τελφερ στο τελος που δεν επαιζε ο νας,ο Σεραφιν,ο Κορευ Μπρουερ που εκανε καλα ματς οσο δεν επαιζε ο Γκαλιναρι,ο Γριν που πηγε στο Νιου Τζερσι,ο Ντανιελ Γκριν του ΣΑν Αντονιο,ο τρεβορ Μπουκερ οταν χτυπησε ο Μπλατσε,ο Μπραντλευ των Σελτικς,ο Αλονζο Γκι βασικος εγινε,ο ΒΑσκεζ πολυ πολυ δυνατος των Χορνετς,ο Τομας ο παικταρας του Σακραμεντο,ο Γκουντεν.Και προσοχη μιλαω για 20αρα λίγκα.Άρα φαντάσου σε λίγκα με 16 ομάδες πόσοι θα είχαν μείνει ελεύθεροι.Και δεν σου βάζω παίκτες που παιξανε καλά για μια εβδομάδα μέχρι να γυρίσει κάποιος βασικός.Άρα οι 30 είναι πολύ λίγες.Βασικά δεν έπρεπε να υπάρχει αυτός ο περιορισμός.

2) Υπαρχει και στην μεγαλη λιγκα αυτος ο περιορισμος η μονο στην μικρη?

ΚΑι επειδη γραφτηκε παραπανω οτι δεν ηξερες τους κανονες της λιγκας που εμπαινες.Εγω ηξερα οτι η λιγκα εχει να κανει οσες αλλαγες και οσα τρειντ επιθυμεις.Αυτο για τα αντ -ντρο αλλαξε στην πορεια.

Τεσπα εγω με το ιδιο κεφι θα συνεχισω να παιζω ακομα και αν εχουμε περιρισμο και στο λογο της τιμης μου δεν προκειται να το παρατησω και θα ειμαι ενεργος ακομα και τελευταιος να ειμαι.Ετσι και αλλιως σε μια h2h λιγκα που επαιζα περυσι και ειχα μεινει εκτος πλευ οφ και ειχα σωθει και μαθηματικα(υπηρχε υποβιβασμος και εκει) εκανα αντ-ντροπ μεχρι την τελευταια αγωνιστικη για ενα καλυτερο πλασαρισμα.Και δεν μου τα χε χωσει και κανεις για τα περιπου 100 αντ-ντροπ που εκανα.Εδω βλεπω οτι μου τα χωνουν.

Φιλικα παντα... smile.gif
SteveNashidis
To κουράσατε πολύ το θέμα παιδιά ..καθόμουν άδικα και διάβαζα 2 σελίδες ανούσιων ποστ για να καταλάβω τι παίζει με το συγκεκριμένο game γιατί παίζω πρώτη φορά και με μπερδέψατε πιο πολύ με όλες αυτές τις εικασίες και τις πιθανότητες των μαγικών FA . Μην τρολλάρετε χωρίς λόγο . Πείτε μια φορά τη γνώμη σας και όχι με 5-6 ποστ που επαναλαμβάνεστε και λέτε και τις ίδιες εκφράσεις . Είναι πιο ενδιαφέρον να μιλάτε για ουσιαστικά θέματα για το fantasy και όχι για άλλες λίγκες και μανιταρόσουπες peace.gif
patrickdrd
QUOTE(HLR CENATION @ Oct 12 2012, 02:52 ) *
Και δεν μου τα χε χωσει και κανεις για τα περιπου 100 αντ-ντροπ που εκανα.Εδω βλεπω οτι μου τα χωνουν.

Φιλικα παντα... smile.gif


βασικα εσυ φταις για ολα ρε (τουλ για τον περιορισμο των 30),
τι καθεσαι κ του λες του αλλουνου "εκανα 100";
και τι θες να σου δωσει; βραβειο;
αφου εδω... ψειριζουν την μαϊμου ή
ειναι ψειρες αλλιως κ το ξερες κι απο περσυ

τεσπα
kudelin8
παντως θαταν καλη λυση ενα poll σχετικα με τα add-drop αφου και οι 2πλευρες εχουν λογικα επιχειρηματα γιατι να μν αποφασισουμε απο κοινου??
HLR CENATION
Καλα επειδη δεν ειναι του στυλ μου να δημιουργω προβληματα και να τρολαρω παρακαλω να μου διαγραψετε την ομαδα μου.

Δεν δημιουργω κανενα προβλημα,ευκολα μπορει να βρεθει ο αντικαταστατης μου.
Pierce
Έλειπα 2 μέρες, και τώρα βλέπω ότι έχετε κάνει το topic μπουρδέλο κανονικό. Λοιπόν για να τελειώνουμε, patrick hlr και όποιος έχει άλλη αντίρρηση, εδώ έτσι μάθαμε να παίζουμε, έτσι χαβαλεδιάζουμε (γιατί οι 12-13 στην πρώτη λίγκα παίζουμε 5 χρόνια μαζί, οπότε γνωριζόμαστε καλά ), δεν έχουμε άλλωστε και κανά χρηματικό έπαθλο και δεν βλέπω κανένα λόγο να είστε τόσο επιθετικοί (άκου ψειρίζουν τη μαιμου) . Και να είχα τη διάθεση να ασχοληθώ παραπάνω, ο τρόπος με τον οποίο το απαιτείτε στα τελευταία posts, με κάνει απλώς να αδιαφορήσω ΠΛΗΡΩΣ. Ούτως ή άλλως είχα διευκρινίσει ότι δεν ξέρω αν θα παίξω εξαρχής.
Οπότε patrick, αν να χαλάσουμε τις καρδιές μας και ακόμα δε ξεκινήσαμε χέσ'το, δεν υπάρχει λόγος.
Οι κανονισμοί είναι αυτοί, είτε θα παίξετε με αυτούς, είτε δεν θα παίξετε καθόλου. Δεν θα βάλω κανένα poll, να ρωτήσω 10 άτομα που δεν έχουν παίξει ΠΟΤΕ τους fantasy NBA, γιατί πολύ απλά ΔΕΝ ξέρουν.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.