Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Α1 Fantasy League: Συζητήσεις, προτάσεις, παρατηρήσεις
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > BasketForum Games (NBA Fantasy Leagues)
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18
dizzy_fingers
Θυμάσαι την overall θέση σου μετά την 1η αγωνιστική?
Μπορεί να ανέβηκες στη βαθμολογία της αγωνιστικής, αλλά όχι αρκετά ώστε να ανέβεις και στην overall.

Παρόλα αυτά, αν και οι βαθμολογίες είναι σωστές, τα βελάκια στην 1η και 2η (εν μέρει) αγωνιστική, δεν είναι απαραίτητα σωστά, καθώς χρειάστηκαν να γίνουν κάποιες διορθώσεις στο ενδιάμεσο διάστημα. wink.gif
Warrior
Και μενα δεν μου τα εβγαλε σωστα τα βελακια στην overall...

Θα δουμε σημερα αν θα βγουν σωστα.
dizzy_fingers
Κρατήστε την overall βαθμολογία σας τώρα για να κάνουμε τις συγκρίσεις wink.gif.

Εγώ είμαι στη 10η θέση αυτή τη στιγμή.
Warrior
Τι σκορ επιασες βρε κουφαλα σε αυτην??Ειπες πηγες καλα και μου εχεις κινησει την περιεργια.. rolleyes.gif

Kαι βαριεμαι να περιμενω να τα βγαλεις!! laugh.gif

Eγω χτυπαω το κεφαλι μου στον τοιχο...που πουλησα τον Βετουλα!! 40.gif hammer.gif
dizzy_fingers
Έγραψα πως έχω Τομάσεβιτς, οπότε θα περιμένων από έναν τουλάχιστον παίχτη καλό σκορ.

Άλλους δε λέω. Τα μυστικά της ομάδας μένουν κρυφά tongue.gif.

Πότε θα περάσει τον τελευταίο αγώνα ο ΕΣΑΚΕ? 45.gif
liolias
Αντε ρε τι κανει ο Γαλανης τοση ωρα??
dizzy_fingers
Δεν αργεί ο Γαλάνης πια, τα έχει περάσει.
Εγώ αντιμετωπίζω ένα περίεργο πρόβλημα τώρα 39.gif...

Οπότε θα χρειαστεί να περιμένετε λίγο.
Warrior
H βαθμολογια(και η αξιες κλπ) του καθε παικτη πρεπει να εχει βγει παντως...
dizzy_fingers
Γμτ...ενώ έχω βρει τη λύση, ένα πρόβλημα στον σέρβερ μου δένει τα χέρια και με εμποδίζει να κάνω την αλλαγή.

Έχουν περαστεί οι παίχτες (τα σκορ και τα στατιστικά τους είναι οκ), αλλά οι βαθμολογίες δεν έχουν περαστεί.

Ίσως χρειαστεί να περιμένουμε μέχρι αύριο το βράδυ sad.gif...
jokey
Δε γίνεται τουλάχιστον να πεί ο καθένας πόσο έπιασε? Έτσι για να ξέρουμε που βρισκόμαστε ρε παιδί μου tongue.gif
Εγώ 128, άλλος? biggrin.gif
dizzy_fingers
Εγώ συγκατοικώ μαζί σου ακριβώς στα 128.

Τελικά ΜΟΝΟ στις βαθμολογίες δεν έχουν περαστεί τα δεδομένα.
Τα σκορ των παιχτών στα στατιστικά αλλά και στη διαχείριση της ομάδα σας (το σύνολο των σκορ των παιχτών είναι το αληθινό σωστό σας σκορ) είναι up to date.
liolias
Πατοσα.....Κριμα. sad-smiley-009.gif
dizzy_fingers
Η βοήθεια ήρθε νωρίτερα απ'ότι περίμενα, ευτυχώς και οι βαθμολογίες είναι set!

Πρώτος της αγωνιστικής? Πάλι ο εκνευριστικός geosider tongue.gif.
Η πρώτη πεντάδα:
1. geosider(astrapi)152.50
2. thrylos7(High Voltage)150.00
3. Olorin(Olorin-ιακός)145.30
4. reignman(omghi2u)140.80
5. teneatis(wildcats)129.10

Ο thrylos7 μετά το μουδιασμένο ξεκίνημα θυμάται τις επιδόσεις του στο περσινό euroleague fantasy league, απειλώντας την πρωτιά του geosider, ο Olorin κάνει το δυναμικό μπάσιμο στην 3άδα (και σόρρυ φίλε μου που τα λάθη δε σου επέτρεψαν να το κάνεις από νωρίτερα 65.gif blush.gif ) ενώ οι reignman + teneatis ανέβηκαν χέρι χέρι κοντά 20 θέσεις.

Στη γενική βαθμολογία τα πράγματα δεν είναι πολύ διαφορετικά με τον sarounas να βρίσκεται στην 3η θέση:
1. geosider(astrapi)403.1
2. thrylos7(High Voltage)385.6
3. sarounas(All stars)360.7

ΥΓ: Τα βελάκια στο overall είναι παιγμένα τελικά...μην τους δίνετε σημασία, θα το διορθώσω αυτές τις μέρες.
thrylos7
QUOTE
Ο thrylos7 μετά το μουδιασμένο ξεκίνημα

24.gif wink.gif

QUOTE
θυμάται τις επιδόσεις του στο περσινό euroleague fantasy league

Αν έβγαζα 150 στην Ευρωλίγκα θα έκλαιγα 3 μέρες... (εκτός των πρώτων αγωνιστικών) tongue.gif

Ευτυχώς έχουμε διάλειμμα (δηλαδή όχι αγωνιστική μεσοβδόμαδα) για να έχουμε χρόνο και για το αντίστοιχο της Ευρωλίγκα.
Olorin
Χμμμ... ντεμπούτο με 3η θέση, δεν είναι κι άσχημα! wink.gif

Στόχος μου, να έχω ξεπεράσει μέχρι το τέλος του γύρου τουλάχιστον, ορισμένους "παντογνώστες", έστω και με 2 αγωνιστικές λιγότερες... tongue.gif (άργησα επίτηδες να μπω για να έχω ένα handicap ώστε να έχει λίγο ενδιαφέρον... tongue.gif )
geosider
QUOTE(dizzy_fingers @ Oct 22 2006, 02:04 AM) *
Πρώτος της αγωνιστικής? Πάλι ο εκνευριστικός geosider tongue.gif.


banana.gif banana.gif banana.gif banana.gif banana.gif banana.gif banana.gif
xaxaxaxaxa, δεν με πιάνεται με τίποτα! 24.gif 24.gif 24.gif
περισσότερο απ' όλα χάρηκα που ξεφορτώνομαι τον sarounas, που πάτωσε
σε αυτήν την αγωνιστική w00t.gif w00t.gif,
τώρα κάτι πρέπει να γίνει και με τον άλλο τον δεύτερο thrylos7 που μου 'γινε κολιτσίδα


dizzy γιατί είμαι εκνευριστικός; blink.gif 19.gif sad-smiley-009.gif sad-smiley-009.gif
mikri prasini ollandeza
Από κορίτσια τπτ, ε??Όλες πάτος...
nash
Αυτός ο Πρίντεζης με έχει κάψει...

Αν δεν είχα αλλάξει Σέκουλιτς με Πρίντεζη πριν την 1η αγωνιστική τώρα θα ήμουνα στην πρώτη θέση...
jokey
Θα καρφωθώ αλλά τι να κάνω? Ο Παπανικολάου της ΑΕΚ γιατί δεν έχει καθόλου credits ή μέσο όρο σκορ?
liolias
31 θεση.Καταστροφη.Το θεμα ομως ειναι οτι δεν εχω καθουλου credits για αλλαγες.
Anaz
Κανω 2 αλλαγες στην ομαδα.Οι 2 που εφυγαν κανουν σκορ 25,οι δυο νεοι..1!! 40.gif icon_tomato.gif
QUOTE
Αυτός ο Πρίντεζης με έχει κάψει...Αν δεν είχα αλλάξει Σέκουλιτς με Πρίντεζη πριν την 1η αγωνιστική τώρα θα ήμουνα στην πρώτη θέση...
Ακριβως το ιδιο εκανα κ εγω!! 19.gif Αλλα αυτον τουλαχιστον μετα την 1η αγωνιστικη τον αλλαξα! Τα χειροτερα με Αγαδακο!!Κ τον πηρα αντι του Κομματου τελευταια στιγμη!
thrylos7
Μπαίνετε στο νόημα του παιχνιδιού... tongue.gif

QUOTE
Ο Παπανικολάου της ΑΕΚ γιατί δεν έχει καθόλου credits ή μέσο όρο σκορ?

Στη λίστα με τους παίκτες βλέπω ότι έχει τα πάντα.
jokey
Ναι αλλά σε μένα δε βγάζει τίποτα, δεν ξέρω τι γίνεται. Μου βγάζει αρχική αξία 18, όσο ήτανε δηλαδή, μέσο όρο σκορ 0, αλλά τωρινή αξία και σκορ αγωνιστικής μου είναι τελείως κενά από την αρχή του φάντασυ.
nash
Kαι μια παρατηρηση:

Ο Γιάννης Σακελλαρίου του Πανελληνίου είναι και στους στην κατηγορία των πλέι μέικερ και στα 2-3.
dizzy_fingers
Τί θέση είναι?
Jokey είσαι οκ. wink.gif
nash
QUOTE(dizzy_fingers @ Oct 22 2006, 08:12 PM) *
Τί θέση είναι?
Jokey είσαι οκ. wink.gif


O Σακελλαρίου είναι πλέι μέικερ
dizzy_fingers
Σε ευχαριστώ smile.gif.
Διορθώθηκε. wink.gif
thrylos7
2 είναι οι Σακελλαρίου... ο Γιάννης και ο Βαγγέλης... Λογικά θα υπήρξε μπέρδεμα κατά την ταύτιση των ονομάτων με τον Γαλάνη.

Βέβαια, τώρα δεν υπάρχει ούτε ο πρώτος unsure.gif tongue.gif Ελπίζω να είναι επιλύσιμο το πρόβλημα.
jokey
QUOTE(dizzy_fingers @ Oct 22 2006, 08:12 PM) *
Τί θέση είναι?
Jokey είσαι οκ. wink.gif


Ρε συ όμως οι πόντοι του από τα προηγούμενα παιχνίδια προστέθηκαν ή τους έχασα? Ή δεν είχε καθόλου σκορ?
thrylos7
Φαίνεται αν πατήσεις στο link του παίκτη, στο όνομά του..

Απ' ότι θυμάμαι δεν είχε κάτι ιδιαίτερο.
sarounas
QUOTE(geosider @ Oct 22 2006, 06:04 AM) *
banana.gif banana.gif banana.gif banana.gif banana.gif banana.gif banana.gif
xaxaxaxaxa, δεν με πιάνεται με τίποτα! 24.gif 24.gif 24.gif
περισσότερο απ' όλα χάρηκα που ξεφορτώνομαι τον sarounas, που πάτωσε
σε αυτήν την αγωνιστική w00t.gif w00t.gif,


Όντως βλέπω δεν πήγα καλά, δεν μου βγήκαν κάποιες αλλαγές που έκανα, αλλά πιστεύω ότι σε βάθος χρόνου θα με δικαιώσουν.
Πάντως πιστεύω ότι δεν πρέπει να κάνουμε πολλές αλλαγές και επίσης να έχουμε πολύ υπομονή
το μόνο που χρειάζεται είναι εγρήγορση και ενημέρωση σε τι κατάσταση είναι οι παίκτες μας, και τον προσεχή αντίπαλο, πόσο πιεστικός μπορεί να είναι πχ υπάρχουν ομάδες που πιέζουν αφόρητα στην περιφέρεια, άλλες που είναι πολύ αδύναμες κοντά στην ρακέτα, πρέπει να κάνεις τις επιλογές σου, επίσης όταν ένας παίκτης σου έχει πολύ μεγάλο σκορ, θυσίασε τον για να δώσεις ποιότητα και σε άλλες θέσεις.

Geosider μην τρελαίνεσαι, αρχή είναι ακόμη, δεν θα με ξεφορτωθείς τόσο εύκολα
Anaz
Σπύρο προτεινω να τα κουμπια "διαχειριση ομαδας", "βαθμολογιες" και "παιχτες" να υπαρχουν σε καθε σελιδα καπου στην κορυφή πχ, γιατι όπως είναι με το "go back" είναι αρκετα δυσχρηστο! wink.gif
dizzy_fingers
Καλή ιδέα.
Θα το κάνω wink.gif.

Επίσης, σε κάποια διακοπή του πρωταθλήματος είναι πιθανόν να αλλάξει ο τρόπος επιλογής παιχτών. Δουλεύω σε μία φόρμα drag n drop, κι αν τα καταφέρω θα μπορείτε πλέον να αλλάζετε παίχτες τόσο απλά όσο όταν μεταφέρετε αρχεία από ένα φάκελλο στον άλλο, στον υπολογιστή σας. smile.gif


Η αγωνιστική κλείδωσε.
Anaz
Eιπα να παρω τον Γκαγκα την αλλη βδομαδα καλυτερα γιατι δεν περιμενα να παιξει πολυ,αλλα τελικα..
Εκανε πολυ δυναμικο ντεμπουτο!!Πρεπει να πιασε μια 20αρα..
dizzy_fingers
Α ρε, και μας το έκανε το "δώρο" ο thrylos...

49 ήταν καλή τιμή, ειδικά τώρα που θα ανέβει η τιμή του.
thrylos7
Τη χάσατε την ευκαιρία.. tongue.gif
Τώρα, (θα είμαι) καλός από του χρόνου...
Όποιος και να 'ρθει θα' ναι πανάκριβος... tongue.gif

Γενικά δε μου φαίνεται και τόσο καλή αγωνιστική η σημερινή...
trefoil 13
Να ρωτήσω κάτι...
Επειδή δεν είμαι και πολύ σχετική...
Τι έχω κάνει και ενώ έχω φτιάξει ομάδα δεν συμμετέχω στο παιχνίδι;
dizzy_fingers
Έχεις συμπληρώσει δεκάδα ή έχεις κενή θέση?

Αν δεν έχεις και τους 10 παίχτες συμπληρωμένους, τότε παίρνεις 0 σε κάθε αγωνιστική.
trefoil 13
QUOTE(dizzy_fingers @ Oct 29 2006, 02:07 AM) *
Έχεις συμπληρώσει δεκάδα ή έχεις κενή θέση?

Αν δεν έχεις και τους 10 παίχτες συμπληρωμένους, τότε παίρνεις 0 σε κάθε αγωνιστική.

Ok τους συμπλήρωσα! Ευχαριστώ!
mikri prasini ollandeza
trefoil αυτό δε σε ρωτούσα χτες και μου έλεγες ότι έχεις συμπληρωμένη 10αδα?Αϊντάαααααααα....
dizzy_fingers
Αποτελέσματα, σκορ κλπ σε fantasy+overplaybet, το βραδάκι μετά τις 22:00. wink.gif
Pierce
o pini μας εχει καψει με τον σοφο που το βαζει 5-6 λεπτα σε καθε παιχνιδι...
Gravedigger
QUOTE(dizzy_fingers @ Sep 7 2006, 07:05 PM) *
Το Fantasy League πλέον μπαίνει στη basketforumική ζωή μας και τώρα, ένα σχεδόν μήνα πριν την έναρξη του πρωταθλήματος, είναι ευκαιρία να το μάθουμε.
Ποιός λοιπόν, καλύτερος τρόπος από το να φτιάξουμε τις ομάδες μας με τους αγαπημένους μας παίχτες και να δοκιμάσουμε το παιχνίδι στην πράξη?

Συγκεκριμένα, έχω βάλει τα ρόστερ των ομάδων όπως ήταν πέρσι μετά την 1η αγωνιστική (οι αξίες των παιχτών έχουν διαμορφωθεί από τις τότε αποδόσεις τους) και κάποια στιγμή αύριο-μεθαύριο θα "τρέξω" τα αποτελέσματα κάποιας από τις 26 αγωνιστικές (να είναι έκπληξη tongue.gif) της περσινής σεζόν.

Ό,τι πρόβλημα ή απορία παρατηρήσετε, γράψτε το εδώ.
Σίγουρα θα είναι αρκετά τα λαθάκια, καθώς είναι καινούριο το παιχνίδι και δεν έχω προηγούμενη εμπειρία σε προγραμματισμό, οπότε θα σας παρακαλέσω να έχετε υπομονή αν τυχόν προκύψουν προβλήματα.
peace.gif



Mphka na dimorfwsw to roster mou meta thn 4h agwnistikh k dn eixa paixtes.ti egine?
dizzy_fingers
Το είδα το πμ σου.
Σόρρυ που δε σου έστειλα αλλά ήμουν απασχολημένος peace.gif.

Τώρα πρέπει να είσαι οκ, για πες μου.
Olorin
Όταν σας έλεγα ότι θα σας πιάσω κάποιους έστω και με 2 παιχνίδια λιγότερα δεν με πιστεύατε... 19.gif (έστω κι αν πήγαν να με κάψουν ο Χρ.Πετρόπουλος κι ο Κόμματος... Ευτυχώς με έσωσε ο Αυτιάγγουρ...εεε...ο Γκιζογιάννης!!! tongue.gif )

Έχω πάντως να καταγγείλω το μεροληπτικό τρόπο βαθμολόγησης του παιχνιδιού... 68.gif

Κανονικά θα έπρεπε το κριτήριο κατάταξης να είναι ο μ.ο. της βαθμολογίας και όχι η συνολική βαθμολογία.

Έτσι, θα ήμουν ήδη 1ος αυτή τη στιγμή (258,9/2=129,45 > 509,2/4=127,3, που είναι οι βαθμοί του 1ου geosider).

Αν πάντως αρχίσω να χάνω κι εκεί, θα προτείνω κάποιον άλλο τρόπο βαθμολόγησης ώστε να είμαι πρώτος (π.χ. να πολλαπλασιάζουμε το σκορ με συντελεστή το... ύψος του "προπονητή" κ.λπ.) biggrin.gif tongue.gif
geosider
QUOTE(Olorin @ Oct 30 2006, 02:37 AM) *
Όταν σας έλεγα ότι θα σας πιάσω κάποιους έστω και με 2 παιχνίδια λιγότερα δεν με πιστεύατε... 19.gif (έστω κι αν πήγαν να με κάψουν ο Χρ.Πετρόπουλος κι ο Κόμματος... Ευτυχώς με έσωσε ο Αυτιάγγουρ...εεε...ο Γκιζογιάννης!!! tongue.gif )

Έχω πάντως να καταγγείλω το μεροληπτικό τρόπο βαθμολόγησης του παιχνιδιού... 68.gif

Κανονικά θα έπρεπε το κριτήριο κατάταξης να είναι ο μ.ο. της βαθμολογίας και όχι η συνολική βαθμολογία.

Έτσι, θα ήμουν ήδη 1ος αυτή τη στιγμή (258,9/2=129,45 > 509,2/4=127,3, που είναι οι βαθμοί του 1ου geosider).

Αν πάντως αρχίσω να χάνω κι εκεί, θα προτείνω κάποιον άλλο τρόπο βαθμολόγησης ώστε να είμαι πρώτος (π.χ. να πολλαπλασιάζουμε το σκορ με συντελεστή το... ύψος του "προπονητή" κ.λπ.) biggrin.gif tongue.gif


xexexe, ας πρόσεχες! για να σε δούμε και στην συνέχεια, υπάρχει πολύς δρόμος ακόμη


να πάρει η ευχή, δεν πήγα καθόλου καλά αυτήν την αγωνιστική
και το χειρότερο εκτός του ότι βγήκε πρώτος ο sarounas, είναι ότι πήραν μεγαλύτερη βαθμολογία και οι άλλοι δύο.
όπως και να ’χει η πρώτη τετράδα έχει ξεχωρίσει, είμαστε πρωτάθλημα πολλών ταχυτήτων φαίνεται (χιχιχι)

εκείνος ο liolias που ήθελε να βγαίνει και στην εφημερίδα που είναι ρε παιδιά smile.gif
jjc
Ρε παιδια, πρωτη μου βδομαδα και βγηκα 3ος!!! 41.gif Απιστευτο μου φαινεται. Θα δω δηλαδη την τζιφρα μου στην ΒasketNews?????????????
dizzy_fingers
Φίλτατε jjc, στο αυριανό φύλλο της basketnews το nickname σου μοστράρει στην πρώτη 5άδα 41.gif στην καθιερωμένη πια στήλη για το fantasy league μας smile.gif.

Επίσης, θα υπάρξουν και μερικές προτάσεις παιχτών, οι οποίες...ίσως σας βοηθήσουν να πάρετε κι εσείς τη λίγη δημοσιότητα στην εφημερίδα smile.gif.
jjc
Καλα ε! Με αυτο το "φιλτατε" w00t.gif που μου εγραψες με ανεβασες πολυ!!

Οπως και να το κανεις μου προσφερει ενα κυρος!!

Ανυπομονω να την αγορασω αυριο 38.gif 42.gif
dizzy_fingers
QUOTE
στο αυριανό φύλλο της basketnews το nickname σου μοστράρει στην πρώτη 5άδα

Κι αυτό τί έκανε δηλαδή? laugh.gif

Olorin, πέρα από την πλάκα, κάτι μπορεί να κάνουμε στο μέλλον με τον μέσο όρο. Είχαμε παρόμοια συζήτηση και στην πρώτη χρονιά του overplaybet και αποφασίσαμε από τη δεύτερη (πέρσι) να το κάνουμε με μέσο όρο.

Έχουμε καιρό ακόμα πάντως.


Όσο για τη μάχη του πρωταθλήματος...δεν έχει κριθεί τίποτα ακόμη. Ακόμη και η διαφορά της τάξης των 70 βαθμών που χωρίζει τους 4 πρώτους με τους από κάτω, μπορεί αργά αλλά σταθερά να φαγωθεί.

Πάντως, προς το παρών η πρώτη διάδα geosider-thrylos7 παίζει στήθος με στήθος για την πρωτιά.
Ανυπομονώ για τη συνέχεια!!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.