Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Α1 Fantasy League: Συζητήσεις, προτάσεις, παρατηρήσεις
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > BasketForum Games (NBA Fantasy Leagues)
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18
Anaz
Λοιπον το σκεφτηκα..dizzy εγω κρινω ως παιχτης κ οχι ως προγραμματιστης,με γνωμονα κυριως την διασκεδαση κ η "ρεαλιστικοτητα" ερχεται δευτερη μοιρα!Με την εμπειρια μου λοιπον κ απ'το uefa fantasy league λεω οτι αυτη η επιλογη-προβλεψη πριν απ'τον καθε αγωνα του αρχικου σχηματος κ του αρχηγου προσθετει ΠΟΛΛΑ points στο παιχνιδι!Κι αυτο γιατι σου δινει την δυνατοτητα εκτος της αρχικης επιλογης, και της διαχειρισης του υλικου!Ετσι μπορεις να διορθωσεις κ τυχον κακες επιλογες του αρχικου σου ροστερ,αξιωποιώντας καλυτερα τα ατου σου!
με τις μεταγγραφες μπορει να εχεις 3/αγωνιστικη αλλα στην πραγματικοτητα ειδικα αν εχεις αρχικα εξαντλησει το budget ειναι πολυ δυσκολο να κανεις βελτιωτικες μεταγγραφες γιατι εφοσον η αξια του παιχτη ειναι αναλογη μονο με το σκορ του,τοτε αμεσως αμεσως ο παιχτης που θα'χεις παρει αν δεν τα παει καλα θα'χει μια μειωση της αξιας του ενω ο παιχτης που θα τα πηγαινει καλα θα'χει αυξηση οποτε δημιουργειται ενα χασμα μεταξυ τους που ειναι αδυνατον να καλυφθει ιδιαιτερα αν εχει προχωρησει η σεζον,κανοντας το παιχνιδι στατικο!
Επισης σου δινει την δυνατοτητα αν πχ δυο παιχτες εχουν φτιαξει ιδιες (η παρομοιες) ομαδες, ο παιχτης που κανει την καλυτερη διαχειριση να ξεχωρισει κ να μην εχουν την ιδια βαθμολογια!Τεσπα ξαναλεω οτι αυτα αποτελουν την προσωπικη μου αποψη,κ με βαση την δικη μου εμπειρια απ'το παιχνιδι.Στο fantasy league ας πουμε αυτο το στοιχειο ηταν που γουσταρα περισσοτερο γιατι καθε φορα πριν την αγωνιστικη σπαζοκεφαλιαζομουν ποιους να βαλω κ να κανω προβλεψεις ποιοι θα πανε καλα!Σε βαζει δηλαδη σε μια πιο συνεχη κ ενεργη διαδικασια προβλεψης καθε φορα να κοιτας τα παιχνιδια κ να "μαντευεις" προσθετοντας κ το στοιχειο της τυχης!Δινει δηλαδη πιο ενεργο ρολο κ περισσοτερες δυνατοτητες να "παιξεις" με τις επιλογες-εναλλακτικες!
Παντως κ σε ρεαλιστικοτητα καθε αλλο παρα χανει..!coach εισαι κ πριν απο καθε αγωνα επιλεγεις αναλογα τις συνθηκες του παιχνιδιου σε ποιους παιχτες θα στηριχτεις περισσοτερο! biggrin.gif Επειδη δε,μιλαμε για μπασκετ κ οχι ποδοσφαιρο κ ολοι οι παιχτες ειναι σημαντικοι,μιλαμε για επιπλεον συντελεστη,κ οχι οπως στο fantasy του ποδοσφαιρου που βαθμολογουνται ΜΟΝΟ οι βασικοι! wink.gif Εξαλλου δεν γινεται να στηριζεσαι το ιδιο σε ολους!Θα μπορεις να παρεις πχ κ εναν παιχτη πιο φτηνο τον οποιο θα εχεις στον παγκο για να γλιτωσεις λεφτα να παρεις εναν βασικο που θα αποφερει περισσοτερους ποντους!Αυτο ειναι η καλυτερη κ σωστοτερη δυνατοτητα διαμορφωσης του ροστερ που σου'λεγα.. wink.gif

Εγω προτεινω ή ενα 20% μπονους των 5 βασικων(2g,2f,1c) ή ενα 50% μπονους σε 1 παιχτη που θα διαλεγεις!
(ή κ τα 2..)
Αν κ σαφως προτιμω το 1ο.

Ελπιζω να σε επεισα.. laugh.gif

QUOTE
Ναι, παίρνει το πριμ...να το αλλάξω?
Ε,νομιζω ο παιχτης που δεν πατα παρκε δεν δικαιουται πριμ νικης!Αν κ μικρη η διαφορα..

Επισης ενα αλλο στοιχειο που πρεπει να προσεχτει κ αν μπορεις να φτιαξεις:Ο παιχτης που για καποιο εξωαγωνιστικο λογο χανει μια αγωνιστικη κ παιρνει σκορ 1,να μην μειωνεται αμεσως η αξια του,γιατι ετσι μπορει πχ εναν πολυ καλο παιχτη να τον πουλησεις επειδη δεν παιζει κ μετα απο μια αγωνιστικη να τον ξαναγορασεις με 15% κατω!
liolias
Εχω μια απορια.Οταν μπαινω στο fantasy league μου λεει στις βαθμολογιες ομαδων:
Οι πρώτοι 5 της αγωνιστικής:
1. Air-liolias
2. giorgos
3. Dizziakos
4. jokey
5. Dream Team tongue.gif
Και οταν παταω στο κουμπι απο κατω που λεει βαθμολογιες εχει αλλη σειρα.
Το πρωτο μηπως αφορα την συγκεκριμενη αγωνιστικη και το δευτερο ειναι η γενικη βαθμολογια??
dizzy_fingers
Ναι, αυτό το σκεφτόμουν χθες, και πρέπει να το αλλάξω (ή να κάνω πιο σαφές τί είναι το καθένα).
Στην κεντρική σελίδα σου δείχνει τους 5 πρώτους αυτής της αγωνιστικής.
Μέσα σου δείχνει τη συνολική βαθμολογία όλων των αγωνιστικών.

Anaz θα ανοίξω poll για τους βασικούς. Να αποφασίσει ο κόσμος smile.gif.
Εγώ είμαι θετικός πάντως.
dizzy_fingers
Έτρεξε και η 4η αγωνιστική...
Πρέπει να το φτιάξω αυτό με τις βαθμολογίες όντως... 39.gif
Ακόμα κι εγώ μπερδεύτηκα όταν μπήκα να τις δω...
liolias
Τρεξε αλλη μια tongue.gif
Anaz
Ωπα!!Ο Χαριτοπουλος τι δουλεια εχει στο ροστερ μου? 39.gif 7.gif
liolias
Μηπως πατησες το reset και σου τον εβγαλε??Ετσι ειχα παθει και εγω.
Anaz
Ναι,αλλα γραψε λαθος!Τον ειχα κ πριν απλα δεν το'χα δει με το μπερδεμα το χτεσινο..! dizzy τρεξε πιο μετα αλλη μια αγωνιστικη να κανω αλλαγες να δουμε στα σιγουρα!
Α,dizzy το 15% το'χεις φτιαξει?γιατι βλεπω εδω οτι ο Χαριτοπουλος απο 52 αρχικη αξια εχει φτασει 8...! blink.gif
liolias
dizzy plz τρεξε την τωρα γιατι θελω να παω στην προπονηση.
dizzy_fingers
Έφυγε και η 5η αγωνιστική...
Anaz
Dizzy παλι κατι παιζει λαθος με reset! sad.gif
edit:A,oxi παιζει απλα να ετρεξες την 5η αγωνιστικη ενω εκανα αλλαγες!
dizzy_fingers
Αυτό γίνεται. Μη με τρομάζεις άδικα βρε tongue.gif.
Το RESET που δοκίμασα (ρώτησα κι άλλους) λειτουργεί κανονικά.
Anaz
Ναι το καταλαβα μολις ειδα οτι ετρεξες την 5η αγ.! wink.gif
Οι αξιες σιγουρα λειτουργουν σε ολους σωστα?
Σχορτσανιτης αξια αγορας 87?κ τωρα 8.7?αποκλειεται..
Stewart 18 ->109..!
Εκτος αν το'χες αφησει ελευθερο στην 1η αγωνιστικη?
dizzy_fingers
Αν τον πήρες τις πρώτες προβληματικές αγωνιστικές, μπορεί να είναι λογική η απόκλιση.

Θα μηδενίσω τα πάντα σε λίγο, να ξεκινήσουμε από την αρχή πάλι...σωστά αυτή τη φορά wink.gif.
jokey
Τρέξτε μια αγωνιστική, γιατί είχα να μπω από χτες το βράδυ και τώρα έκανα την πρώτη μου αλλαγή, πλιζ.
jokey
Οκ, μια παρατήρηση να κάνω. Δεν αδικούνται οι αμυντικογενείς παίχτες με το συγκεκριμένο σύστημα αξιολόγησης? Παίρνω τον Βασιλόπουλο ας πούμε που είναι και το πιο ακραίο σαν παράδειγμα. Ούτε πόντους θα βάλει, γιατί είπαμε δεν είναι επιθετικός, όυτε ριμπάουντ γιατί δεν είναι ψηλός, ούτε ασίστ γιατί δεν είναι πλέι, ούτε τα πολλά κλεψίματα γιατί η άμυνα που παίζει είναι προσωπική. Δηλαδή ο Μουλαομέροβιτς, σε μια τέλεια βραδιά, όπως έκανε αρκετές πέρυσι μπορεί να βγάλει και πενηντάρι, ο Βασιλό το πολύ ένα είκοσάρι στο παιχνίδι. Η διαφορά είναι ότι ο Μούλα αν βάλει 30 πόντους, θα φάει άλλους 20 από τον προσωπικό του αντίπαλο. Ο Βασιλόπουλος θα βάλει 15 και δεν θα φάει κανένα. Παρ' όλ' αυτά ο Μουλαομέροβιτς θα βγάλει μεγαλύτερη βαθμολογία. Τώρα δεν ξέρω πως μπορεί να διορθωθεί αυτό, ίσως αν δίναμε μια έξτρα βαθμολογία με το μάτι (?) σε ορισμένους παίχτες.
dizzy_fingers
QUOTE
Τώρα δεν ξέρω πως μπορεί να διορθωθεί αυτό, ίσως αν δίναμε μια έξτρα βαθμολογία με το μάτι (?) σε ορισμένους παίχτες.

Αυτό απορρίπτεται αμέσως biggrin.gif.
Αν αρχίσουμε και βάζουμε τον υποκειμενικό παράγοντα στη διαδικασία του υπολογισμού, τότε...το χάσαμε το παιχνίδι. Όλη την ώρα στις παρατηρήσεις και στα παράπονα θα είμαστε.

Δυστυχώς η φύση του παιχνιδιού είναι έτσι που ευνοούνται οι παίχτες με την καλύτερη στατιστική παρουσία παρά αυτοί με την καλύτερη γενική εμφάνιση.
Τα στατιστικά με τα οποία "δουλεύουμε" είναι τα εξής:
Πόντοι+ρημπ+ασσίστ+κλεψίματα+τάπες+κερδ. φάουλ - (άστοχα σουτ+λάθη+φάουλ)
(αυτός είναι και ο τύπος που χρησιμοποιεί η Ευρωλίγκα στο δικό της fantasy league).

Αν με αυτά μπορείς να βγάλεις έναν τρόπο για να ισορροπήσουμε αυτή τη διαφορά, τότε είμαι ελεύθερος σε οποιαδήποτε διόρθωση του τύπου.
Warrior
Ειναι ευκολο dizzy να βλεπουμε την πορεια της αποδοσης των παικτων??
Anaz
jokey,αυτη ειναι η φυση του παιχνιδιου!Δηλαδη σκοπος δεν ειναι να φτιαξεις την καλυτερη ομαδα με τους καλυτερους παιχτες αλλα τους παιχτες με την καλυτερη στατιστικη!Δηλαδη για παραδειγμα ειναι σαφως πολυ καλυτερα περσι να ειχες στην ομαδα σου τον Παπανικολοπουλο απ'τον Παπαμακαριο!
Στο παραδειγμα που λες,απλα δεν παιρνεις τον Βασιλοπουλο!Προτιμας παιχτες που εχουν πιο ηγετικη παρουσια στην ομαδα τους κ παιρνουν προσπαθειες καταγραφωντας υψηλα νουμερα στα ΑΤΟΜΙΚΑ στατιστικα!Παντα βεβαια λαμβανωντας υποψην οτι μετρανε κ τα λαθη,κ τα χαμενα σουτ αρνητικα.. wink.gif
dizzy_fingers
Warrior, για μέχρι πόσες αγωνιστικές πίσω?
Για την αξία τους μόνο?
Ίσως γίνεται κάτι τέτοιο...

Υπάρχει ήδη πάντως ένα τέτοιο, στην οθόνη διαχείρισης της ομάδας, που αν είναι πράσινο το όνομα του παίχτη έχει ανέβει από τότε που τον αγόρασες (το οποίο όμως μπορεί να είναι...5 αγωνιστικές πριν) ή κόκκινο για το αντίθετο.
Warrior
Για την αξια τους μονο...και αν γινεται τι εκαναν στην τελευταια αγωνιστικη οταν πας να τον αγορασεις.Γιατι
ετσι οπως ειναι τωρα,οταν πας να τον αγορασεις σου βγαζει στατιστικα που πρεπει να ειχε αρχικα...

Την συνολικη παρουσια του,μπορουμε να τι βρισκουμε και στο site του Γαλανη,δεν χρειαζεται...
Anaz
Δεν ξερω αν εννοουσε αυτο ο Warrior αλλα καλο θα'ταν να μπορουσαμε να βλεπουμε αναλυτικα κ τα σκορ των παιχτων στα προηγουμενα παιχνιδια!(οχι μονο Μ.Ο.)
Εκει που πατας πανω στον παιχτη κ γραφει τα στατιστικα του,να τα γραφει παιχνιδι με παιχνιδι.τωρα τι γραφει?μονο του προηγούμενου αγωνα?

QUOTE
και αν γινεται τι εκαναν στην τελευταια αγωνιστικη οταν πας να τον αγορασεις.

Νομιζω αυτο γινεται τωρα.Οταν πατας στον παιχτη γραφει τα στατιστικα του τελευταιου αγωνα.Νομιζω..
Warrior
Ή τον μεσο ορο σε αυτο που λει ο Αnaz,αλλα οταν πας να τον αγορασεις,γιατι τωρα βλεπουμε μονο αυτων
που εχουμε στην ομαδα..

QUOTE(Anaz @ Sep 8 2006, 03:54 PM) *
Εκει που πατας πανω στον παιχτη κ γραφει τα στατιστικα του να τα γραφε,παιχνιδι με παιχνιδι.τωρα τι γραφει?τα συνολικα ή του προηγούμενου αγωνα?


Τωρα γραφει βλακειες... biggrin.gif

Αυτο εννοω και γω.


Προτεινω επισης ο Σπυρος να ξεκινησει με +200 ποντους επειδη τον εχουμε πρηξει!!! smile.gif
Anaz
QUOTE
Τωρα γραφει βλακειες...
Νομιζω γραφει του τελευταιου αγωνα!Το καλυτερο παντως θα'ταν να γραφει παιχνιδι με παιχνιδι!ή εστω ενα ιστορικο των τελευταιων 5 αγωνων κ τον συνολικο Μ.Ο.
Warrior
Δεν γραφει του τελευταιου αγωνα...το τσεκαρα.
dizzy_fingers
Παίδες το ιστορικό των στατιστικών του κάθε παίχτη ξεχάστε το tongue.gif.
Εκεί πραγματικά θα είναι πολύ δύσκολο να το κάνω...άλλωστε όπως λέει και ο Κώστας, υπάρχει ο Γαλάνης για αυτό.
Για την αξία, όμως, του κάθε παίχτη 5 αγωνιστικές πριν ίσως να μπορέσω να το κάνω. Τώρα φτιάχνω το πρόβλημα της βαθμολογίας (το κάνω λίγο πιο ξεκάθαρο τί...βλέπετε biggrin.gif).

QUOTE
Δεν γραφει του τελευταιου αγωνα...το τσεκαρα.

Του τελευταίου αγώνα γράφει. Πως το τσέκαρες ρε? Ξέρεις ποιούς αγώνες έβαλα? tongue.gif
Warrior
Σορρυ δικο μου λαθος.

Γραφει τα στατιστικα της τελευταιας αγωνιστικης οντως.Αλλα στον Παντιους που δεν αγωνιστηκε την 6η εχει
της 5ης....γι'αυτο το μπερδεψα.
Anaz
QUOTE
Παίδες το ιστορικό των στατιστικών του κάθε παίχτη ξεχάστε το
Istorικό ΜΟΝΟ του σκορ,χωρις αναλυτικα στατιστικα??
dizzy_fingers
Μόνο του σκορ γιατί? Μόνο αυτό μετράει στον τύπο? wink.gif
Anaz
Σκορ εννοω το αποτελεσμα του τυπου,όχι τους πόντους! wink.gif Δηλαδη ποσους βαθμους μαζεψε σε καθε αγωνιστικη χωρις αναλυτικα στατιστικα!!ή αν δεν γινεται ιστορικο,τουλαχιστον οταν πατας στον παιχτη να εχει τον Μ.Ο. του σκορ όπως εμφανιζεται στους παιχτες που εχεις στην ομαδα σου!
Warrior
Αν βαλει την αξια των παικτων τις τελευταιες 5 αγωνιστικες και το μεσο ορο της βαθμολογιας του
συνολικα,θα εχουμε αντιπροσωπευτικο δειγμα νομιζω...

Ή Σπυρο,για να μην σου βγει η πιστη στο τελος....να βλεπουμε την αρχικη και τελικη αξια+μ.ο. βαθμολογιας+
βαθμολογια της τελευταιας αγωνιστικης(Τα στατιστικα μπορουμε να τα βρουμε στον Γαλανη και στο λινκ που
εχουμε στο bforum)οταν επιλεγουμε ενα παικτη γενικα.Δηλαδη οτι βλεπουμε οταν τον εχουμε στην ομαδα μας...

Και αυτο θα ηταν ικανοποιητικο πιστευω. biggrin.gif tongue.gif
Anaz
Εν ολιγοις τα στοιχεια που υπαρχουν τωρα γι'αυτους που εχεις στην ομαδα σου να τα βλεπεις για ολους.. biggrin.gif
Ακομη..Καλο ειναι να υπαρχει link κ στους παιχτες που εχεις να δειχνει οπως σε αυτους που θες να παρεις τα στατιστιστικα του τελευταιου αγωνα.
Warrior
laugh.gif

Προλαβα και το διορθωσα... tongue.gif
jokey
QUOTE(Anaz @ Sep 8 2006, 03:50 PM) *
jokey,αυτη ειναι η φυση του παιχνιδιου!Δηλαδη σκοπος δεν ειναι να φτιαξεις την καλυτερη ομαδα με τους καλυτερους παιχτες αλλα τους παιχτες με την καλυτερη στατιστικη!Δηλαδη για παραδειγμα ειναι σαφως πολυ καλυτερα περσι να ειχες στην ομαδα σου τον Παπανικολοπουλο απ'τον Παπαμακαριο!
Στο παραδειγμα που λες,απλα δεν παιρνεις τον Βασιλοπουλο!Προτιμας παιχτες που εχουν πιο ηγετικη παρουσια στην ομαδα τους κ παιρνουν προσπαθειες καταγραφωντας υψηλα νουμερα στα ΑΤΟΜΙΚΑ στατιστικα!Παντα βεβαια λαμβανωντας υποψην οτι μετρανε κ τα λαθη,κ τα χαμενα σουτ αρνητικα.. wink.gif


Το καταλαβαίνω ότι είναι η φύση του παιχνιδιού έτσι γι' αυτό και δεν το προχωράω άλλο. Απλά ήθελα να κάνω αυτή την παρατήρηση. Για την ώρα αποφασίζω να πορευτούμε ώς έχει και μετά βλέπουμε tongue.gif
thrylos7
Δεν έκανα quotes κι έτσι απαντάω χύμα...

- Να έχει κάποιος χρήστης το πολύ 2 παίκτες από κάμια ομάδα δε προσθέτει κάτι στο παιχνίδι... Ας πάρει όποιος θέλει(όχι ότι θα μπορεί αρχικά) όλον τον ΠΑΟ ή τον Ολυμπιακό... το συνολικό σκορ θα είναι πολύ μικρότερο από αυτό μιας "ανάμεικτης" ομάδας.

- Το ελάχιστο σκορ είναι 1; Αδύνατον! Δε μπορεί να έχει αρνητική βαθμολογία; Αν πχ ένας παίκτης κάνει σε ολόκληρο αγώνα μόνο 2 λάθη πρέπει να παίρνει -2 για την αγωνιστική και ανάλογα να μεταβάλλεται και ο μέσος όρος, και η αξία.

- 10% στους παίκτες που κέρδισε η ομάδα τους(αρχικά γράφτηκε 5%).

- Για τις αρχικές αξίες είναι λίγο περίπλοκα τα πράγματα. Το να έχει κάποιος μέσους όρους από πέρσι(άσχετα με περιπτώσεις Scepanovic που ανέφερε σωστά ο Anaz) κι έτσι την ανάλογη αξία δεν "κάνει"... "Χαλάει" αρκετά το παιχνίδι.

- Το πριμ του παίκτη νικήτριας ομάδας είναι μια χαρά στο 10%. Ούτε ανεπαίσθητο, ούτε πολύ σημαντικό. Αντίθετα ένα 20% ή 25% θα αλλοίωνε πολύ την εικόνα.

- Όταν δεν παίζει ένας παίκτης κανονικά πρέπει να παίρνει 0.. Είναι σαν να μην υπάρχει. Ούτε πριμ παίρνει, ούτε μεταβάλλεται η αξία του(αν έχει να μεταβληθεί...)

- Όντως, δε συμφέρει να έχεις αμυντικούς παίκτες αλλά στον καθένα θα δωθεί και η ανάλογη αξία...
Μην περιμένεις πχ τον Βασιλόπουλο να έχει 70... ενώ άλλοι παίκτες μπασκετικά ισάξιοι μ' αυτόν ενδεχομένως θα έχουν.

- Ίδιες ομάδες είναι αδύνατο να υπάρξουν...
(Προφανώς, αν υπάρχουν 10 καλοί παίκτες, αυτοί δε θα αποκτιούνται εύκολα... Αλλά και πάλι δεν είναι μόνο 10...)

- Όσον αφορά τους αρχηγούς... προσωπικά το απορρίπτω... (άσε που μπορεί να υπάρξει τρομερό μπέρδεμα και να μην μπορεί να ελεχθεί η κατάσταση... Γιατί, μόνο την καθαρή αξία των παικτών θα ξέρουμε...)

- Για την πεντάδα... θα το σκεφτώ καλύτερα και θα παραθέσω την άποψή μου...
dizzy_fingers
QUOTE
- Το ελάχιστο σκορ είναι 1; Αδύνατον! Δε μπορεί να έχει αρνητική βαθμολογία; Αν πχ ένας παίκτης κάνει σε ολόκληρο αγώνα μόνο 2 λάθη πρέπει να παίρνει -2 για την αγωνιστική και ανάλογα να μεταβάλλεται και ο μέσος όρος, και η αξία.

Το σκορ του γίνεται -2 και ανάλογα με αυτό υπολογίζεται ο μέσος όρος και η αξία του.
Αμέσως μετά τον υπολογισμό, όμως, το σκορ αλλάζει και γίνεται 1 και η αξία 5.

Ρε, δε θυμάσαι που τα λέγαμε στο πριβέ αυτά? tongue.gif



QUOTE
- 10% στους παίκτες που κέρδισε η ομάδα τους(αρχικά γράφτηκε 5%).

Ούτε εγώ δεν το θυμάμαι καλά...θα το φτιάξω όπου έχω γράψει 5 tongue.gif.


QUOTE
- Για τις αρχικές αξίες είναι λίγο περίπλοκα τα πράγματα. Το να έχει κάποιος μέσους όρους από πέρσι(άσχετα με περιπτώσεις Scepanovic που ανέφερε σωστά ο Anaz) κι έτσι την ανάλογη αξία δεν "κάνει"... "Χαλάει" αρκετά το παιχνίδι.

Περιμένω προτάσεις.
Σε 6 σελίδες τόπικ, έχω διαβάσει 3 παρατηρήσεις για την αξία των παιχτών, αλλά πρόταση μηδέν.


QUOTE
- Όταν δεν παίζει ένας παίκτης κανονικά πρέπει να παίρνει 0.. Είναι σαν να μην υπάρχει. Ούτε πριμ παίρνει, ούτε μεταβάλλεται η αξία του(αν έχει να μεταβληθεί...)

Θα το φτιάξω αυτό.


Επίσης, προς Anaz + Warrior.
Για τη σελίδα με τα στατιστικά του παίχτη και τα συναφή, έχω προσθέσει τα εξής:
- Σκορ 5 τελευταίων αγώνων
- Αξίες 5 τελευταίων αγώνων
- Μάξιμουμ σκορ σε όλους τους αγώνες (η καλύτερη επίδοσή του)
- Ομοίως για αξία.

Απλά, για να λάβουν χώρα αυτές οι αλλαγές, θα πρέπει να μηδενίσω τη βάση δεδομένων.
Οπότε κάποια στιγμή σήμερα θα τα σβήσω και ξεκινάμε από το 0 (χωρίς λάθη αυτή τη φορά, ελπίζω), οπότε μην παραξενευτείτε αν σας ζητήσει να ξανφτιάξετε την ομάδα σας wink.gif.


Αυτά πρέπει να είναι ΟΚ....ή όχι? unsure.gif
Dromeas7
Αλήθεια Σπύρο για εξεταστική ποτε διαβάζεις??? tongue.gif

Χαρά στο κουράγιο σου!!!Εύγε πάντως
thrylos7
QUOTE
Το σκορ του γίνεται -2 και ανάλογα με αυτό υπολογίζεται ο μέσος όρος και η αξία του.
Αμέσως μετά τον υπολογισμό, όμως, το σκορ αλλάζει και γίνεται 1 και η αξία 5.

Ρε, δε θυμάσαι που τα λέγαμε στο πριβέ αυτά?

65.gif

Ακόμα δε θυμάμαι...!

Δηλαδή το 1 και 5 δεν έχει κάποια επίδραση στο παιχνίδι;
dizzy_fingers
QUOTE
Αλήθεια Σπύρο για εξεταστική ποτε διαβάζεις???

Άσε...ξεκινάω την Πέμπτη και ακόμα δεν έχω κάνει τίποτα...

QUOTE
Δηλαδή το 1 και 5 δεν έχει κάποια επίδραση στο παιχνίδι;

Στην ουσία όχι. Μόνο αν στην επόμενη αγωνιστική ανέβει, οπότε και το 5 θα κρατήσει την αξία σε αυτο το 15% wink.gif.
Anaz
Ωραιος dizzy!! 41.gif
QUOTE
Όσον αφορά τους αρχηγούς... προσωπικά το απορρίπτω... (άσε που μπορεί να υπάρξει τρομερό μπέρδεμα και να μην μπορεί να ελεχθεί η κατάσταση... Γιατί, μόνο την καθαρή αξία των παικτών θα ξέρουμε...)
Δεν καταλαβαινω που μπορει να υπαρξει μπερδεμα,εξαλλου υπαρχει ηδη σε ποδοσφαιρικα fantasy,αλλα κ εγω εν τελει το απορριπτω!Το ειπα σαν εναλλακτικη.Η 5αδα ειναι οτι πρεπει πιστευω!
QUOTE
Περιμένω προτάσεις.
Πραγματικα δεν νομιζω να μπορει να υπαρξει συγκεκριμενη αντικειμενικη προταση!
Εγω θα προτεινα το εξης:
Παιρνεις τους Μ.Ο. για αρχη,κ μετα συνυπολογιζεις με προσωπικη δικη σου εκτιμηση τον νεο ρολο του παιχτη με την νεα χρονια κ το προσαρμοζεις!Γιατι παραδειγματα Σκεπανοβιτς ειναι αρκετα!(πριντεζης κ.α..)Οπως κ αντιθετα..(Ξανθοπουλος)
Επιπλεον θα ελεγα στους νεους αγνωστους παιχτες που ειναι δυσκολο να συγκεντρωσεις στοιχεια να αφησεις πιο "ανοιχτη" την μεταβολη της αξιας με οριο πχ ενα 50-100% για τις πρωτες 1-2 αγωνιστικες ωστε να προσαρμοστει μονη της με βαση τις εμφανισεις τους..
Δηλαδη αν για παραδειγμα ο Αμερικανος Χ-αγνωστος του Αιγαλεω βγαλει ματια στην 1η αγωνιστικη κ μαζεψει 30 ποντους,κ εσυ του εχεις αξια μονο εστω..10 ,να μην αυξηθει μονο 15% δηλαδη στο 11.5 αλλα 50 ή κ 100% ωστε να διαμορφωθει σε ενα πιο ρεαλιστικο νουμερο..Αυτο βεβαια μονο για τις 2 πρωτες αγωνιστικες γιατι δεν μπορει να γινεται συνεχεια,κ μονο για τους νεους-αγνωστους παιχτες!Σιγουρα 2 αγωνιστικες δεν ειναι κ το πιο αντιπροσωπευτικο δειγμα αλλα απ'το τιποτα,καλυτερο!

πχ:
ο Χ Αμερικανος με 10 αρχικη αξια ξεκινα τις 2 αγωνιστικες με 2 20αρια!Η νεα αξια του(με το υπαρχον συστημα)θα μεταβληθει με το περας των 2 αγωνιστικων στο [(8*1,15)*1,15]=13.2
Η "πραγματικη" του αξια ομως θα ειναι:20*4=80
Με αυτο που λεω εγω θα γινει(αν βαλεις οριο πχ το 100%):(10*2)*2=40
Οποτε εχεις ενα πιο ρεαλιστικο αποτελεσμα..
Βεβαια υπαρχει κ το ενδεχομενο αυτες οι εμφανισεις να ειναι τυχαιες αλλα οπως ειπα καλυτερο το δειγμα 2 αγωνιστικων απ'το τιποτα..γι'αυτο δεν βγαζεις τελειως το οριο απλα το κανεις σημαντικα πιο ελαστικο για να διορθωσει απο μονο του σε ενα βαθμο τυχον "αδικιες".Mετα συνεχιζεις στο 15%,όπως ολοι.

Θα μπορουσες επισης να παραθεσεις κ καποιες "αμφιλεγομενες" αξιες εδω στο φορουμ να πουν κ παιδια που μπορει να ξερουν περισσοτερα τη γνωμη τους αλλα αυτο χρειαζεται χρονο που δεν ξερω αν υπαρχει..

Εδω εχω κολλησει εγω μπροστα απ'το φορουμ κ δεν διαβαζω πόσο μαλλον εσυ.. rolleyes.gif

QUOTE
Στην ουσία όχι. Μόνο αν στην επόμενη αγωνιστική ανέβει, οπότε και το 5 θα κρατήσει την αξία σε αυτο το 15%
Επειδη μπερδευτηκα λιγο..Αν κανει αρνητικο αρθροισμα-σκορ μετατρεπεται σε 1 κ αξια 5!Ο υπολογισμος ομως για το συνολικο αθροισμα ποντων της ομαδας γινεται με βαση το αρνητικο νουμερο ή το 1??Δηλαδη η μετατροπη γινεται αφου υπολογιστει το συνολικο της ομαδας,μόνο για την αξια, ή πριν?
dizzy_fingers
Αυτό με τις δύο πρώτες αγωνιστικές και τον νέο παίχτη είναι περίπλοκο (και δεν ξέρω καν αν είναι δυνατόν), να αυτοματοποιηθεί...

QUOTE
Ο υπολογισμος ομως για το συνολικο αθροισμα ποντων της ομαδας γινεται με βαση το αρνητικο νουμερο ή το 1??

Με το αρνητικό νούμερο wink.gif.
Αφού γίνει ο υπολογισμός, αλλάζουν τα σκορ/αξία σε 1/5.
Anaz
Σιγουρα εγινα κατανοητος??Αυτο που εννοουσα δεν ειναι τιποτα παραπανω απ'τον να μεγαλωσεις το οριο του 15%.. rolleyes.gif Εκτος αν το δυσκολο ειναι η επιλογη αυτη να γινεται μονο σε συγκεκριμενους παιχτες..ή το να επαναφερθει στο 15 μετα.

Τοτε μονη λύση ειναι το scouting.. tongue.gif
dizzy_fingers
Το ότι αυτό το 50-100% θα ισχύει μόνο σε συγκεκριμένους παίχτες και μετά από 2 εβδομάδες θα επανέρχεται στο 15%, είναι το δύσκολο να γίνει αυτοματοποιημένο.

Θα μου πεις για 1-2 παίχτες, δεν είναι κακό να γίνει με το χέρι...αν όμως 5 ομάδες κατεβάσουν από 2 καινούριους η κάθε μία?
Anaz
Mπορει να γινει με το χερι για νεους παιχτες που θα υπαρξει πολυ μεγαλη αποκλιση απ'την αρχικη αξια!
Απο'κει κ περα καποιος που παρακολουθει κ ασχολειται αρκετα με μπασκετ-οπως εσυ-μπορει πιστευω να κανει μια καλη αντικειμενικη εκτιμηση της αξιας!Τωρα αν υπαρχουν κ καποιες αποκλισεις δεν ειναι κ μεγαλο προβλημα,θα κανει κ πιο ενδιαφερον το παιχνιδι αφου θα υπαρχουν κ παιχτες ευκαιριες κ τσουχτεροι αντιστοιχα.. biggrin.gif Αρκει να μην υπαρχουν ΠΟΛΥ μεγαλες αποκλισεις που θα δημιουργουν οφθαλμοφανεις αδικιες..
Σε αυτο οπως ειπα μπορει να βοηθησει κ η γνωμη των υπολοιπων,να ανεβασεις τις αξιες 1-2 μερες πιο πριν δοκιμαστικα κ τυχον ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ αποκλισεις που μπορει να παρατηρηθουν να αναφερθουν απο ολους μας,να κανεις εσυ την αξιολογηση τους κ να αποφασισεις για τυχον αλλαγες προς το καλυτερο.Αν υπαρχει χρονος για κατι τετοιο..
Warrior
Ειναι προβλημα ο αρχικος υπολογισμος της αξιας του καθε παικτη...

Για τους παικτες που παρεμειναν στις ομαδες τους,θεωρω οτι μπορουμε να βασιστουμε σε τι καναν περυσι και
να δωσουμε μια αντιπροσωπευτικη αξια.

Απο κει και περα,μια ιδεα που μου ηρθε....ειναι να παρουμε τις ομαδες μια μια,να θεωρησουμε την αξια της
συνολικα για (παραδειγμα 500 creditς) και απο κει και περα να αρχισουμε να εκτιμαμε και να μοιραζουμε
credits στους παικτες της.

Θα ελεγα να βαλουμε σε ολες τις ομαδες τα ιδια credits,αλλα επειδη (πχ) ο Παναθηναικος θα κανει σιγουρα
περισσοτερες νικες απο το Αιγαλεω,σιγουρα οι παικτες του ΠΑΟ θα πρεπει να ειναι πιο ακριβοι.

Η ψαλιδα ανεμεσα στην πρωτη και την τελευταια ομαδα να ειναι γυρω στα 200credits.Στο παραδειγμα που
ανεφερα.....να κοστολογησουμε τον ΠΑΟ γυρω στα 600 και το Αιγαλεω(ενδεικτικα αναφερω την ομαδα) στα
400 και να ειναι ολες οι ομαδες μεσα σε αυτα τα ορια...
jokey
Εγώ σκέφτηκα μια άλλη ιδέα. Μαθαίνουμε (κάπως tongue.gif ) τα συμβόλαια των παιχτών (μόνο των νέων) και ανάλογα μοιράζουμε και τα credits. Βασικά, παρ' όλη την αφέλεια μου φαίνεται αρκετά καλό.
dizzy_fingers
Καλές ιδέες αυτές που ακούγονται παιδιά...keep it coming. 41.gif
Warrior
QUOTE(jokey @ Sep 8 2006, 09:34 PM) *
Εγώ σκέφτηκα μια άλλη ιδέα. Μαθαίνουμε (κάπως tongue.gif ) τα συμβόλαια των παιχτών (μόνο των νέων) και ανάλογα μοιράζουμε και τα credits. Βασικά, παρ' όλη την αφέλεια μου φαίνεται αρκετά καλό.


ΞΕρεις ποιο ειναι το προβλημα σε αυτη την περιπτωση?

Ο φθηνοτερος παικτης του Παναθηναικου ή του Ολυμπιακου μπορει να ειναι ακριβοτερος απο τον καλυτερο
της ΑΕΛ,του ΑΠολλωνα κ.ο.κ.
Η αποδοση τους στο παρκε θα ειναι δυσαναλογη με την αξια τους στο παιχνιδι....

Αν παω δηλαδη και παρω εγω τον καλυτερο παικτη απο καθε μικρη ομαδα(που θα ειναι και φθηνος) θα
φτιαξω πολυ λακυτερη ομαδα(στο παιχνιδι) απο αν επιλεξω ονοματα.Γι'αυτο θεωρω πως πρεπει να
κοστολογησουμε περιπου τις ομαδες(με μια αποκλιση λογω νικων που αναμενεται να κανει η καθεμια) και να
βρουμε τους καλυτερους απο καθε μια και οι τιμες τους να ειναι σχετικα υψηλες,αφου ειναι σχεδον σιγουρο
οτι θα εκτοξευτουν στην πορεια με την αποδοση τους...

Επειδη δεν προσεξα τη παρενθεση hammer.gif blush.gif στους νεους παικτες να παιξουν καποιο ρολο και τα συμβολαια
καλα το λες jokey...
jokey
Βασικά έχεις δίκιο, γιατί όπως είπαμε, στις μεγάλες ομάδες ο χρόνος και η στατιστική θα μοιράζονται ενώ στις μικρές μπορεί το κουπί να το τραβάει μόνο ένας παίχτης, ενώ τα συμβόλαια θα είναι αντιστρόφως (και σε μερικές περιπτώσεις γεωμετρικώς) ανάλογα. Όμως, η παράμετρος αυτή των συμβολαίων, θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί σαν τελευταία περίπτωση, όταν για ένα παίχτη δεν θα έχουμε καθόλου εικόνα ή δεν θα υπάρχουν καν στατιστικά από το περίεργο πρωτάθλημα από το οποίο ενδεχομένως θα έρθει, για 2-3 αθλητές ας πούμε. Ή να παίξουν κάποιο ρόλο τέλως πάντων στην αξία, όπως είπες. Και μετά αν είναι, τους αλλάζει ο ντίτζι με το χέρι.
Anaz
Πολυ καλη η ιδεα του Warrior,αρκει να ειμαστε προσεχτικοι στην εφαρμογη γιατι ειναι δυσκολη!
Αυτο θα γινει ομως για ολες τις ομαδες κ τους παιχτες όχι μονο τους νεους?
Ενα αλλο ερωτημα ειναι ποια θα ειναι τα creits της καθε ομαδας??Noμιζω οτι σε αυτο παιζουν ρολο τα συνολικα στατιστικα της ομαδας!Οι παιχτες πχ του Παο,περα απ'το οτι κερδιζουν,θα σκοραρουν κ περισσοτερο,κ πιθονατατα θα υπερτερουν κ στους αλλους τομεις οπως ευστοχια,λαθη,ριμπαουντ,ασσιστ σε σχεση με το Αιγαλεω!Ειναι πραγματικα πολυ δυσκολο να το ορισεις κ θελει πολυ ψαξιμο..
Δηλαδη εν ολοιγοις ειναι πολυ καλο σαν ιδεα αλλα νομιζω οτι ειναι πολυ δυσκολο να γινει μια συγκεκριμενη φορμουλα γι'αυτο πρακτικα,κ εμπεριεχει ρισκο!Καλυτερη εφαρμογη θα εχει αν γινει με το μυαλο κ σε πιο θεωρητικο επιπεδο ενας τετοιος υπολογισμος..Να αποτελεσει δηλαδη βασικο κριτηριο στη σκεψη για την υποκειμενικη αποτιμηση της αξιας.Κυριως για τις μικρες ομαδες κ τους νεους παιχτες.

Τα συμβολαια ειναι ενα δειγμα για τους αγνωστους παιχτες!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.