Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Α1 Fantasy League: Συζητήσεις, προτάσεις, παρατηρήσεις
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > BasketForum Games (NBA Fantasy Leagues)
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18
Anaz
Ισως η καλυτερη φορμουλα για τον υπολογισμο των credits της ομαδας ειναι να συλλεξεις τα περσινα στατιστικα να βγαλεις το σκορ της ομαδας,απο αυτο την αξια πολλαπλασιαζοντας επι 4,κ μετα να προσθεσεις κ εναν συντελεστη 0-10% αναλογα την ομαδα κ τις νικες που εκανε!Αλλα κ παλι υπαρχουν σημαντικες διαφορες αναμεσα στις περσινες κ τις φετινες ομαδες οποτε δεν ειναι σωστο,κ παλι μπαινει το στοιχειο της υποκειμενικης κρισης..!

Οπως κ να'χει θελω να πω οτι ειναι αδυνατο να ορισεις συγκεκριμενη φορμουλα.Παντα πρεπει να μπει υποκειμενικο στοιχειο ως τελικος κριτης του αποτελεσματος,κ να παρεμβει για τυχον διορθωτικες κινησεις!(με το χερι)

Ισως να καναμε το εξης:Υπολογιζουμε με τον παραπανω τροπο την αξια της "καλυτερης" κ της "χειροτερης" ομαδας απο πλευρας σκορ,να βρουμε τα 2 ακρα κ μετα κανουμε μια προβλεψη για την καταταξη των ομαδων την χρονια που ερχεται κ μοιραζουμε αναλογικα τα credits απ'το ενα ακρο μεχρι το αλλο.
dizzy_fingers
Αν μπείτε στο παιχνίδι θα παρατηρήσετε τις διαφορές:
- Στην επιλογή παίχτη, όταν κλικάρετε στο BUY κάποιου, τότε η σειρά του "φωτίζεται" για να καταλαβαίνετε ποιός αλλάζει (ή αν δε φωτίζει, να καταλαβαίνετε ότι πρέπει να πατήσετε το BUY).
- Στις βαθμολογίες πλέον όταν μπαίνετε, βλέπετε αυτό που φαίνεται και στην κεντρική σελίδα με τους 5 πρώτης της αγωνιστικής, δηλαδή τη βαθμολογία της αγωνιστικής. Υπάρχει και ένδειξη πια για το ποιά αγωνιστική βλέπετε.
- Στην προβολή της κάρτας ενός παίχτη (στην κατηγορία Παίχτες/Στατιστικά), οι λεπτομέρειες είναι πλέον περισσότερες.
Μπείτε και ανακαλύψτε τις! (το μέγιστο σκορ, η μέγιστη αξία και μερικές άλλες τιμές είναι λάθος αλλά μην δώσετε σημασία...οι τιμές θα διορθωθούν όταν μηδενίσω τη βάση δεδομένων)


ΥΓ: Μόλις συνειδητοποίησα να προσθέσω αυτά που λέγατε στους παίχτες που θέλουμε να αγοράσουμε (ΜΟ αξίας κλπ....).
Τα κάνω και επανέρχομαι.
Anaz
Mε εναν "προχειρο" υπολογισμο απ'τα περσινα συνολικα στατιστικα κ με βαση τον τυπο υπολογισμου του παιχνιδιου ο Παο εχει συνολικη αξια 416 credits κ ο Κολοσσος 273.
dizzy_fingers
Παίδες μηδενίζω τη βάση δεδομένων.

Ξαναφτιάξτε τις ομάδες σας...
Alexmei
πάλι δν μου βγάζει την λίστα με τους παίχτες.... blink.gif
dizzy_fingers
Όχι, δεν είναι σφάλμα.
Πρέπει να "δηλώσω" τις θέσεις των παιχτών για να εμφανιστούν...θα το έκανα τώρα αλλά κόλλησα λίγο στο off topic...
mikri prasini ollandeza
Eγώ οκ, ξαναέφτιαξα ομάδα και όλα οκ κατά με...Ο Παπανικολάου της Πανάθας δεν είναι λίγο υπερεκτιμημένος?Και ο Dizziakos πότε πρόλαβε και πήγε 3η week?Κατα τα άλλα είναι πολύ ωραίο παιχνιδάκι και μου θυμίζει το Championship Manager στο ποδόσφαιρο, ένα παιχνίδι που έχω αγαπήσει πολύ!!Συγχαρητήρια!!
Anaz
dizzy μειωσε τα δεκαδικα στους Μ.Ο... biggrin.gif

Kαποιοι απ'τους παιχτες που υπαρχουν δεν αγωνιστηκαν σε ολες τις αγωνιστικες γιατι εφυγαν(ή ηρθαν) στα μεσα της χρονιας! Εγω πηρα τον Μπραουν του Μακεδονικου!Οποτε προσεξε τι αγωνιστικες θα τρεξεις!! shot.gif tongue.gif
Τεσπα.Λιγη σημασια εχουν αυτα.Με τη νεα χρονια παμε απ'την αρχη..
Φανταζομαι με τη νεα χρονια θα γινονται κ προσθηκες ή αφαιρεσεις αν υπαρχουν ανακαταταξεις στα ροστερ,ετσι?

dizzy ακομα δεν ξεκινησαμε εφυγες 350 βαθμους μπροστα??Ουτε τα προσχηματα δεν κρατας ρε αθεοφοβε?Ωραιο πρωταθλημα θα'χουμε..Ο dizzy να κερδιζει κ ολοι οι αλλοι.... tongue.gif


bball.gif Πολυ καλη προσθηκη θα'ταν αν γινεται να υπαρχει στα στατιστικα των παιχτων επιλογη για τον τροπο ταξινομησης ανα ομαδα,ανα αξια,ανα σκορ.. wink.gif
Achilleas13
Την ομάδα την έκανα.Και τώρα τί κάνω????????
thrylos7
QUOTE
Απο κει και περα,μια ιδεα που μου ηρθε....ειναι να παρουμε τις ομαδες μια μια,να θεωρησουμε την αξια της
συνολικα για (παραδειγμα 500 creditς) και απο κει και περα να αρχισουμε να εκτιμαμε και να μοιραζουμε
credits στους παικτες της.


Aπ' τη μια τα 500 credits, άρα 125 συνολική αξία είναι πολλά (ακόμα και η φανταστική Μακάμπι πέρσι και πρόπερσι δεν περνούσε τα 100 μ.ο.), απ' την άλλη όμως, θα πρεπει να είναι περισσότερα...
Όλοι οι παίκτες θα είναι σε ένα μικρό βαθμό υπερεκτιμημένοι(για να γίνει πιο δύσκολο κι ενδιαφέρον το παιχνίδι). Αυτό το +x% θα προστεθεί στην αντικειμενική αξία του παίκτη...

Πχ στον ΠΑΟ στους ψηλούς θα υπάρχουν Μπατίστ, Ντικούδης, Τσαρτσαρής, Γιαφτόκας (και Τομάσεβιτς και Σάκοτα αλλά δεν τους "χρειαζόμαστε" εδώ...)... Ας υποθέσουμε ότι όλοι αν ήταν "μόνοι" τους σε κάποια μικρότερη ομάδα θα έκαναν περίπου 70-80(17,5-20)... τώρα επειδή είναι όλοι μαζί η αρχική αξία τους δε θα πέσει δραματικά, αλλά λίγο, πχ όλοι(λέμε τώρα) στο 60. Ασφαλώς στο τέλος της χρονιάς αποκλείεται να έχουν όλοι μέσο όρο στο index rating 15, αλλά απ' την άλλη πλευρά είναι αδύνατον να μπουν όλοι με 45...
Έχουν μια λογική όλα.

QUOTE
Εγώ σκέφτηκα μια άλλη ιδέα. Μαθαίνουμε (κάπως ) τα συμβόλαια των παιχτών (μόνο των νέων) και ανάλογα μοιράζουμε και τα credits. Βασικά, παρ' όλη την αφέλεια μου φαίνεται αρκετά καλό

Αυτό δεν έχει καμιά σχέση... Και ο Τομάσεβιτς πέρσι έπαιρνε πιο πολλά από τον Διαμαντίδη...
Εσύ δε μίλησες για τους αμυντικογενείς παίκτες; tongue.gif
mikri prasini ollandeza
Περιμένες να τρέξει αγωνιστική βαζελάκι!!!!!
liolias
Ρε παιδια οταν παω να παρω ενα παιχτη μου λεει:
Διαβάστε τις οδηγίες!!!
Για να αγοράσετε έναν παίχτη, πρέπει πρώτα να πατήσετε το "BUY" () της θέσης στην οποία θέλετε να τον βάλετε.
Alexmei
παιδιά τα credits ανεβαίνουν μόνο όταν η αξία ενός παίχτη ανεβαίνει; η παίρνουμε credits π.χ. όταν νικάμε σε μια αγωνιστική η κάτι τέτοιο....;
Anaz
QUOTE
Aπ' τη μια τα 500 credits, άρα 125 συνολική αξία είναι πολλά (ακόμα και η φανταστική Μακάμπι πέρσι και πρόπερσι δεν περνούσε τα 100 μ.ο.), απ' την άλλη όμως, θα πρεπει να είναι περισσότερα...
Όλοι οι παίκτες θα είναι σε ένα μικρό βαθμό υπερεκτιμημένοι(για να γίνει πιο δύσκολο κι ενδιαφέρον το παιχνίδι). Αυτό το +x% θα προστεθεί στην αντικειμενική αξία του παίκτη...
Oπως εγραψα κ πιο πανω απο εναν υπολογισμο απ'τα περσινα στατιστικα ο Παο ειχε το καλυτερο με 416 κ ο Κολοσσος το χειροτερο με 273 credits.(μπορει κ να κανω κ κανα μικρο λαθος γιατι δεν τα θυμαμαι καλα) Oποτε ενα διαστημα 280-450 φαινεται λογικο..
Ενδεικτικα:Οσφπ 360,Πανελληνιος 322,Αρης 318,Μαρουσι 310,Ηρακλης 286,Μακεδονικος 284..
Το παραδειγμα που λες για τον Παο ειναι σωστο κ ισχυει για τις μεγαλες ομαδες!Παντως αν θες να κανεις πιο δυσκολο το παιχνιδι μπορεις απλα να μειωσεις τα συνολικα credits που παρεχονται.
QUOTE
Για να αγοράσετε έναν παίχτη, πρέπει πρώτα να πατήσετε το "BUY" () της θέσης στην οποία θέλετε να τον βάλετε
Τι παραπανω απο αυτο να σου πουμε..? rolleyes.gif Πατα πρωτα το κουμπακι BUY απο πανω κ μετα τον παιχτη.

QUOTE
παιδιά τα credits ανεβαίνουν μόνο όταν η αξία ενός παίχτη ανεβαίνει;
Ναι.
liolias
Thanks Anaz το βρηκα.Εγω εκανα ενα λαθος και μπερδευτικα.
thrylos7
QUOTE
280-450 φαινεται λογικο..

Όσον αφορά την τελική "βαθμολογία" ναι!
Αλλά με τίποτα δε γίνεται η συνολική αρχική αξία των παικτών του ΠΑΟ να έχει μόλις 450...

Ας πούμε ότι 9 παίκτες (Διαμαντίδης, Μπεσίροβιτς, Ντελκ, Σισκάουσκας, Χατζηβρέττας, Μπατίστ, Ντικούδης, Γιαφτόκας, Τσαρτσαρής) θα είναι οι πιο βασικοί... όλοι οι άλλοι(Ξανθόπουλος, Αλβέρτης, Παπανικολάου, Σάκοτα, Τομάσεβιτς) σχηματίζουν άλλον ένα βασικό..

450/10=450.. Δηλαδή η αρχική αξία πχ του Διαμαντίδη, του Ντελκ του Σισκάουσκας, του Μπατίστ ή του Ντικούδη να είναι γύρω απ' το 45... αποκλείεται!

Όπως επίσης να έχουν οι άλλοι 5 αξία γύρω απ' το 9...
Anaz
Ναι εχεις δικιο σε αυτο(το'κανα κ edit απο πανω),αυτο ισχυει για τις μεγαλες ομαδες οι οποιες ειναι λογικο να υπερτιμουνται..Παρ'όλαυτα εγω δεν συμφωνω οτι πρεπει ενας παιχτης επειδη παιζει σε μεγαλη ομαδα σωνει κ καλα να ειναι ακριβός!Ναι μεν ξαναλεω θα υπαρχει μια λογικη υπερεκτιμηση της αρχικης αξιας σε σχεση με το τελικο αποτελεσμα λογω "ονοματος" αλλα με μετρο! Η τιμη του πρεπει να εξαρταται κ απ'τον ρολο του στην ομαδα κ τα στατιστικα του. Για παραδειγμα θεωρω οτι ο χατζηβρεττας δεν μπορει να εχει μεγαλυτερη αξια απ'τον..Κυριτση.
Δεν μπορεις να βαλεις σε ολη την περιφερεια του Παο 70αρια!!!

Αλλιως με αυτην την λογικη δεν συμφερει ΚΑΘΟΛΟΥ να αγορασεις παιχτη απο μεγαλη ομαδα.

QUOTE
450/10=450.. Δηλαδή η αρχική αξία πχ του Διαμαντίδη, του Ντελκ του Σισκάουσκας, του Μπατίστ ή του Ντικούδη να είναι γύρω απ' το 45... αποκλείεται!
Η ΤΕΛΙΚΗ αξια του Διαμαντιδη περσυ με βαση τα τελικα συνολικα στατιστικα ηταν 30.+10% απ'τις νικες 35 σου λεω..Ποσο να του βαλεις??Κ ο Διαμαντιδης ειχε λογικα το υψηλοτερο rating απ'την περιφερεια του Παο...
thrylos7
QUOTE
μπορεις απλα να μειωσεις τα συνολικα credits που παρεχονται.


Αυτό είναι ένα ενδεχόμενο γιατί έχω την εντύπωση ότι το ελληνικό πρωτάθλημα είναι "φτωχότερο" σε index rating από την Ευρωλίγκα(στην οποία υπάρχει το αρχικό 500)

QUOTE
Παρ'όλαυτα εγω δεν συμφωνω οτι πρεπει ενας παιχτης επειδη παιζει σε μεγαλη ομαδα σωνει κ καλα να ειναι ακριβός

Δεν είπα κάτι τέτοιο! Εννοείται!
Την ίδια υπερεκτίμηση θα έχουν όλοι οι παίκτες, οποιασδήποτε ομάδας...

QUOTE
Η τιμη του πρεπει να εξαρταται κ απ'τον ρολο του στην ομαδα κ τα στατιστικα του

Υπάρχουν 5000 λόγοι... προφανώς, έχω υπόψη μου αυτό που λες.

QUOTE
Για παραδειγμα θεωρω οτι ο χατζηβρεττας δεν μπορει να εχει μεγαλυτερη αξια απ'τον..Κυριτση.

Κανονικά, θα πρέπει να έχει στο περίπου, τη μισή του...

QUOTE
Δεν μπορεις να βαλεις σε ολη την περιφερεια του Παο 70αρια!!!

Ασφαλώς! Αλλά Διαμαντίδης, Ντελκ και Σισκάουσκας(λίγο πιο κάτω αυτός) για εκεί είναι και ακόμη πιο πάνω...
Anaz
QUOTE
Ασφαλώς! Αλλά Διαμαντίδης, Ντελκ και Σισκάουσκας(λίγο πιο κάτω αυτός) για εκεί είναι και ακόμη πιο πάνω...
Τοτε μαζι με τον Μπετσιροβιτς η συνολικη βαθμολογια της περιφερειακης 4αδας του Παο θα'ναι περιπου 250+ credits!Πολυ μεγαλο νουμερο.Τοτε δεν μπορεις να βαλεις πχ στην περιφερεια του Κολοσσου συνολικο 120 γιατι η διαφορα ΔΕΝ ειναι διπλασια αλλα ΣΑΦΩΣ μικροτερη.Οποτε αυτοματα πρεπει να υπερεκτιμησεις κ τους αλλους για να μην δημιουργησεις μεγαλη αδικια!Αρα γιατι πολυ απλα να μην μειωσεις το συνολικο μπατζετ των 500,αν θες να γινει πιο δυσκολο,κ να μπλεκεις..?
jokey
QUOTE(thrylos7 @ Sep 9 2006, 04:37 PM) *
Αυτό δεν έχει καμιά σχέση... Και ο Τομάσεβιτς πέρσι έπαιρνε πιο πολλά από τον Διαμαντίδη...
Εσύ δε μίλησες για τους αμυντικογενείς παίκτες; tongue.gif


Ρε tongue.gif
Είπαμε, τα συμβόλαια θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν σαν τελευταία παράμετρος για τους εντελώς άγνωστους παίχτες. Όχι να κρίνουμε όλο το πρωταθλήμα βάση των συμβολαίων. Ποιος Διαμαντίδης και Τομάσεβιτς?
Όσον αφορά την ερώτησή σου, είπαμε, οι αμυντικογενείς παίχτες αδικούνται στο παιχνίδι, αλλά δε χρειάζεται να τους μειώσουμε και την αξία λόγω αυτού. Γνώμη μου.
Basketomania
Εγω εφτιαξα μια ομαδα χτες και σημερα δεν υπαρχει...γιατι???
mikri prasini ollandeza
γιατί ήταν δοκιμαστικό το χτεσινό...από σήμερα ξαναρχίσαμε!!
Basketomania
ok...thanks
mikri prasini ollandeza
Τίποτα...κι εγώ μη νομίζεις...μόνη μου τα βρήκα όλα...!!!
dizzy_fingers
Βεβαίως θα μπορούσατε να διαβάζατε τις προηγούμενες σελίδες του τόπικ και να βρίσκατε τί παίζει...

Η τωρινή περίοδος είναι δοκιμαστική οπότε θα δείτε πολλές ανακατατάξεις, λάθος θέσεις και υπερ-υποεκτιμημένες αξίες.

Δε με ενδιαφέρει προς το παρών αυτός ο τομέας του παιχνιδιού.

Αυτό που με νοιάζει είναι να δω αν όλα λειτουργούν καλά (υπολογισμός σκορ, βαθμολογιών, γραφικά, στατιστικά, ανακατατάξεις κλπ...)

Τώρα τρέχω άλλη μία αγωνιστική για να φτάσουμε στην 4η (μην ψάχνετε τα αποτελέσματα από πέρσι, τα βάζω ανακατεμένα).

ΥΓ:Των γράφημα των 5 τελευταίων αγωνιστικών πως σας φαίνεται? tongue.gif
Anaz
Πολυ καλη δουλεια με τα στατιστικα του παιχτη dizzy!Μπραβο!
"Πολυ καλη προσθηκη θα'ταν αν γινεται να υπαρχει στην καρτα με τα στατιστικα ολων των παιχτων,επιλογη για τον τροπο ταξινομησης τους, ανα ομαδα,ανα αξια,ανα σκορ.." Αυτο τελικα μπορεις να το κανεις??Τωρα εινα ταξινομημενα με βαση την αξια ε?Αν δεν γινεται,τουλαχιστον προτεινω να τους ταξινομησεις σε αυτην την καρτα με βαση το Μ.Ο σκορ για να βλεπουμε ποιοι ειναι οι καλυτεροι!Με βαση την αξια ειναι ετσι κ αλλιως στην καρτα με την διαχειριση της ομαδας οπου γινονται οι αγοραπωλησιες.
thrylos7
QUOTE
Τοτε μαζι με τον Μπετσιροβιτς η συνολικη βαθμολογια της περιφερειακης 4αδας του Παο θα'ναι περιπου 250+ credits!Πολυ μεγαλο νουμερο.Τοτε δεν μπορεις να βαλεις πχ στην περιφερεια του Κολοσσου συνολικο 120 γιατι η διαφορα ΔΕΝ ειναι διπλασια αλλα ΣΑΦΩΣ μικροτερη.Οποτε αυτοματα πρεπει να υπερεκτιμησεις κ τους αλλους για να μην δημιουργησεις μεγαλη αδικια!Αρα γιατι πολυ απλα να μην μειωσεις το συνολικο μπατζετ των 500,αν θες να γινει πιο δυσκολο,κ να μπλεκεις..?


Γιατί έτσι θα είναι πολύ πιο κλειστό το παιχνίδι...
Δε μπορείς να προβλέψεις ποιος από τους 4 γκαρντ του ΠΑΟ θα κάνει καλή στατιστική χρονιά...
Οποιοσδήποτε όμως θα μπορούσε να έχει μ.ο. 70...
Κάτι που δε συμβαίνει με τους γκαρντ του Κολοσσού(βάλαμε και Α2 μέσα; tongue.gif )
Αν χαμηλώσει το μπάτζετ και χαμηλώσει η αξία των παικτών όπως των γκαρντ του ΠΑΟ, τότε αυτοί του Κολοσσού πού θα πάνε; Όσο πιο μικρή αξία τόσο λιγότερο μεταβάλλεται... και αυτό δεν είναι καλό για το παιχνίδι. Ούτε το αντίθετο βέβαια.

Πάντως το 250 για την 4άδα του ΠΑΟ δεν είναι υπερβολικό νούμερο... Πέρσι, στην Ευρωλίγκα, η 3άδα Λάκοβιτς, Σπανούλη Διαμαντίδη είχε στο μεγαλύτερο διάστημα άθροισμα (γύρω απ' το) 200(+).

QUOTE
είπαμε, οι αμυντικογενείς παίχτες αδικούνται στο παιχνίδι, αλλά δε χρειάζεται να τους μειώσουμε και την αξία λόγω αυτού. Γνώμη μου.

Και να μην τη μειώσουμε θα μειωθεί μόνη της...
Οι καλύτεροι παίκτες εδώ είναι αυτοί που έχουν τα καλύτερα στατιστικά, άσχετα με την καθαρά αγωνιστική τους αξία.
dizzy_fingers
Τελικά ποιά είναι η πιο επικρατούσα θεωρία περί της εύρεσης των αξιών των νέων παιχτών?


QUOTE(Anaz)
"Πολυ καλη προσθηκη θα'ταν αν γινεται να υπαρχει στην καρτα με τα στατιστικα ολων των παιχτων,επιλογη για τον τροπο ταξινομησης τους, ανα ομαδα,ανα αξια,ανα σκορ.." Αυτο τελικα μπορεις να το κανεις??Τωρα εινα ταξινομημενα με βαση την αξια ε?Αν δεν γινεται,τουλαχιστον προτεινω να τους ταξινομησεις σε αυτην την καρτα με βαση το Μ.Ο σκορ για να βλεπουμε ποιοι ειναι οι καλυτεροι!Με βαση την αξια ειναι ετσι κ αλλιως στην καρτα με την διαχειριση της ομαδας οπου γινονται οι αγοραπωλησιες.

Είναι δύσκολο να ταξινομηθούν με τους μέσους όρους.
Το έβαλα να ταξινομούνται είτε με αξία είτε με σκορ (το default είναι η αξία).
Η ταξινόμηση ανά ομάδα είναι ανούσια κατά τη γνώμη μου.
Anaz
QUOTE
Αν χαμηλώσει το μπάτζετ και χαμηλώσει η αξία των παικτών όπως των γκαρντ του ΠΑΟ, τότε αυτοί του Κολοσσού πού θα πάνε; Όσο πιο μικρή αξία τόσο λιγότερο μεταβάλλεται... και αυτό δεν είναι καλό για το παιχνίδι. Ούτε το αντίθετο βέβαια.
Δεν με καταλαβες!Αυτο που εχει σημασια στο παιχνιδι δεν ειναι τοσο αν ειναι υψηλη ή χαμηλη η συνολικη αξια,αλλα περισσοτερο να μην δημιουργουνται μεγαλες "αδικιες" στις αρχικες αξιες των παιχτων!Δηλαδη θελω να πω οτι αν βαλεις στην περιφερεια του Παο 250 ποντους τοτε η χειροτερη περιφερεια του πρωταθληματος πρεπει να εχει τουλαχιστον συνολο περιπου 150 κ οχι πιο κατω! Αλλιως αδικεις παιχτες πχ του Αιγαλεω ως προς τη την αξια τους κ τους κανεις σαφως πιο ελκυστικους σε αντιθεση με παιχτες των μεγαλων ομαδων που μοιραζονται περισσοτερο τον χρονο συμμετοχης, κ εν τελει γινονται ασυμφοροι!
Anaz
Μια παρατηρηση:Εστω οτι ξεκινω κ εξαντλω τα 500 credits για την ομαδα!Αν την επομενη αγωνιστικη η συνολικη αξια των παιχτων μου εχει μειωθει εστω στο 495, η διαφορα των 5 credits προστιθεται στο υπολοιπο μου,κ εχω 5 επιπλεον credits για μεταγγραφες? ohmy.gif Δηλαδη η αξια δεν πεφτει ουσιαστικα κατω απ'το 500?
dizzy_fingers
Ποιός το είπε?
Αν ξοδέψεις τα 500 credits, θα έχεις 0 credits όποια αξία και να έχουν την επόμενη αγωνιστική οι παίχτες σου.
Για να ανέβουν τα creds σου θα πρέπει να πουλήσεις παίχτη.
Anaz
δικο μου λαθος! 40.gif
ashton
Tώρα παίζει το σύστημα ?
προσπαθώ να φτιάξω ομάδα, μου ζητάει να δώσω όνομα, το δίνω και μετά μου πετά ένα
CODE
You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near ''' at line 1
dizzy_fingers
Βάζεις απόστροφο στο όνομα της ομάδας σου?
Αν ναι, αυτή δημιουργεί το πρόβλημα...αν και νόμιζα ότι το είχα φτιάξει 7.gif..
ashton
δοκίμασα με :
TSAKOS SURVIVORS
TSAKOS_SURVIVORS
TSAKOSKILLERS

πάντα το ίδιο αποτέλεσμα

CODE
You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near ''' at line 1
dizzy_fingers
Τώρα? 42.gif

EDIT: Τώρα μάλιστα πρέπει να δέχεται και απόστροφο (απλά τη μετατρέπει σε ---> ` )
ashton
mphka, alla auth th fora egrapsa 'testing' kai to phre me auto to onoma :-(

ftiaxnw omada, dialegw paiktes kai that'it ? apla perimenw ?
dizzy_fingers
Ναι, αυτό κάνεις.
Περιμένεις με την καλύτερη δυνατή πεντάδα να περάσει η αγωνιστική και τα αποτελέσματα.
Και μιας και μιλάμε για αγωνιστική...έφυγε και η 5η!
Καλά τα πήγες ε?

ΥΓ: Πες μου πως θέλεις να σου αλλάξω το όνομα της ομάδας. Αν και τώρα είμαστε σε δοκιμαστικό στάδιο, οπότε θα σβήσουν όλα με το που θα ξεκινήσει το πρωτάθλημα και θα έχεις την ευκαιρία να βάλεις εκεί το όνομα που θέλεις... wink.gif
ashton
βάλε TSAKOS SURVIVORS

πάντως υπάρχει ένα κενό στο σύστημα...
Αγόρασα τον πρώτο γκαρντ, αφαιρέθηκαν οι πόντοι του απο τα συνολικά credits, έκανα @@ και αγόρασα ξανά στη θέση του, και όχι σε άλλη και τελικά ενώ φαίνεται πως ξόδεψα 478 πόντους, ουσιαστικά είχα ξοδεψει 420...
dizzy_fingers
Πάτα το RESET.

Είτε bug είτε χαρακτηριστικό του παιχνιδιού, είναι έτσι: αν πάρεις έναν παίχτη σε μία θέση, τον πουλήσεις και πάρεις κι άλλον στη θέση του, δε μετράει σαν μία αλλαγή αλλά σαν δύο.
ashton
με το reset δε θα γυρίσει στην αρχική κατάσταση ;
Δηλαδή χωρίς καθόλου επιλεγμένους παίκτες ;
dizzy_fingers
Ναι, εκεί θα πάει.

Τώρα κατάλαβα πάντως τί έπαθες.
Σε τέτοιες περιπτώσεις καλό είναι να πατάς reset γιατί δεν έχω προνοήσει για περιπτώσεις όπου αγοράζεις νέο παίχτη στη θέση που μόλις αγόρασες κάποιον.
Πρέπει πρώτα να τον πουλήσεις για να πάρεις άλλον στη θέση του χωρίς να μπερδευτούν τα credits.


Αν είχα χρόνο, ίσως το έφτιαχνα, θα το έβαζα να μη σε αφήνει να αγοράζεις παίχτη χωρίς να έχεις πουλήσει τον προηγούμενο πρώτα...δεν ξέρω, ίσως μέχρι την έναρξη της σεζόν...
dizzy_fingers
Μιας και ακυρώθηκε η αυριανή εξέταση 45.gif βρήκα χρόνο να το φτιάξω.
Τώρα, όταν αγοράζετε έναν παίχτη, δε μπορείτε να πάρετε αμέσως κάποιον στη θέση του.
Πρέπει να πατήσετε πρώτα το sell και μετά το buy.

Έτσι, δεν πρόκειται να συμβεί πάλι το ίδιο πρόβλημα ashton wink.gif.


Παίδες αν βρίσκετε κι άλλα bug να τα αναφέρετε.
Γι'αυτό διανύουμε τώρα αυτή τη δοκιμαστική περίοδο....για να είμαστε δυνατοί στο πρωτάθλημα icon_workout.gif.
liolias
Ποτε περιπου θα αρχισουμε κανονικα??
dizzy_fingers
Λίγο πριν το πρωτάθλημα (μία βδομάδα πριν?).

Ανάλογα πότε θα έχουμε έτοιμες τις αξίες των παιχτών.
mikri prasini ollandeza
Και κάθε που κυλλάει αγωνιστική στην Α1 θα ρίχνεις και βδομαδα?
dizzy_fingers
Βεβαίως.
Warrior
Σπυρο εγω ειχα παει προχθες να κανω αλλαγη...δεν την εκανα τελικα και πατησα reset και ειδα σημερα οτι εμεινα
με 9 παικτες!! blink.gif blink.gif

Ασε που τα credits που εχω ειναι καμια 40αρια παραπανω απο αυτα που θα ειχα αν πουλαγα τον παικτη!! ohmy.gif huh.gif
dizzy_fingers
Πες μου βήμα βήμα τί έκανες.
Είχες 10 παίχτες και πάτησες το sell για να πάρεις κάποιον αλλά αποφάσισες να μην αγοράσεις κανέναν και πάτησες το reset...
Και εκεί σου βγήκαν 9 παίχτες στην ομάδα και άλλα credits από αυτά που θα έπρεπε να έχεις.

Πες μου τώρα.
Η τωρινή ομάδα σου τώρα είναι:
1. MULAOMEROVIC Dami
2. GARNER Chris
3. FELTON Levelle
4. BLAKNEY Roderick
5. BRYANT Trevon
6. MASSEY Jeremih
7. PAGE Dylan
8. MAVROKEFALIDIS Lo
9. ABRAMS Danya
10. SCHORTSANITIS Sof
και έχεις 36,28 credits.


Όταν πατάς reset σου εμφανίζει τους:
1. ---
2. GARNER Chris
3. FELTON Levelle
4. BLAKNEY Roderick
5. BRYANT Trevon
6. MASSEY Jeremih
7. PAGE Dylan
8. MAVROKEFALIDIS Lo
9. ABRAMS Danya
10. SCHORTSANITIS Sof
και 83,2 credits? (αν δε θυμάσαι, πάτα reset και πες μου αν στους βγάζει, αν στο κάνει τότε το reset λειτουργεί κανονικά)

Θυμάσαι μήπως αν είχες αυτό το ρόστερ (χωρίς τον Μουλαομέροβιτς) πριν τρέξω την τελευταία αγωνιστική?


Α, κάτσε, άκυρα όλα αυτά....το ξέρεις ότι έτρεξα (απροειδοποίητα) και 6η αγωνιστική ε?
Warrior
QUOTE(dizzy_fingers @ Sep 17 2006, 03:00 AM) *
Πες μου βήμα βήμα τί έκανες.
Είχες 10 παίχτες και πάτησες το sell για να πάρεις κάποιον αλλά αποφάσισες να μην αγοράσεις κανέναν και πάτησες το reset...


Αυτο εκανα μετα την 5η αγωνιστικη...Ειπα να πουλησω το Μουλαομεροβιτς,αλλα το μετανοιωσα μετα και
πατησα reset.Ετσι τουλαχιστον θυμαμαι.Λες να το ξεχασα και να σε κουραζω τσαμπα... rolleyes.gif blush.gif

Mου εκαναν εντυπωση τα credits γιατι ειχα υπολοιπο καμια 15αρια και με 9 παικτες ειχα 86,κατι...(ο μουλα
αξιζε γυρω στα 40 τοτε).Παντως τωρα εκανα διαφορες αλλαγες και λειτουργουν ολα κανονικα....Ισως εκανα
καμια βλακεια εγω..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.