Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ε.Σ.ΚΑ.Ν.Α
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Υπόλοιπα Ανδρικά Πρωταθλήματα > Ε.Σ.ΚΑ.Ν.Α.
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29
ikarosbc
QUOTE(traxonas @ Jun 17 2009, 16:00 ) *
1) Θεωρω πιο δικαιο να ανεβει ομαδα που εκανε καλη πορεια και δεν ανεβηκε, παρα να παραμεινει ομαδα που
δεν αξιζε την παραμονη. Εννοειται οτι βαζω και την ομαδα μου στην δευτερη περιπτωση, οσο κι αν ποναει!
2) Για τους 30ρηδες ειναι γνωστη η αποψη μου για τις φασιστικες και απερισκεπτες διαταγες-ασπιρινες θεραπειας
με τις οποιες προσπαθει η ομοσπονδια να σωσει το μπασκετ.
3) Μεγαλο λαθος να ξεκινησουν τα παιδικοεφηβικα τοσο νωρις- ουσιαστικα χωρις προετοιμασια και με ληξη για τους
περισοτερους πριν τις γιορτες. Εκτος αν υιοθετηθει η προταση που καναμε σαν Τραχωνες στην ΕΣΚΑΝΑ, να
διεξαχθει πρωταθλημα με 12-14 ομαδες,οπως και στην Α' κατηγορια, που φτανει μεχρι Απριλιο.
4) Συμφωνω απολυτα με το πρωταθλημα παμπαιδων, αλλα οχι στο ''θα δουμε αν εχουμε διαιτητες, αν εχουμε κριτες''
και τετοια,αλλιως θα απαξιωθει εν τη γενεσει του και αυτο οπως του μινι. Οσο για το αυστηρο της ηλικιας '96, θα
μπορουσαν να παιρνουν μερος και καποια καλα '97αρια να συμπληρωνουν αν καποια ομαδα εχει λιγα 96αρια.

Περιτο να πω οτι συμφωνουμε.

Στην πρωτη σου παραγραφο εχω πει και γω οτι ετσι ειναι το σωστο.

Βαζω ομως ενα αλλα και λεω, μηπως θα ηταν πιο σωστο οι δυο ομαδες να εδιναν αγωνα μπαραζ και μαλιστα στις 2 νικες, λογω της διαφορας της κατηγοριας;

Με το συστημα των υποβιβασμων της ΕΣΚΑΝΑ που δε ξερεις τι σου γινεται απο την αρχη της χρονιας, για φαντασου να τερματισεις στη μεση της βαθμολογιας 7ος ή 8ος και να πεφτεις λογω του υποβιβασμου ομαδων της ΕΣΚΑΝΑ απο τη Γ! εθνικη.

Ειναι σιγουρα πιο αξιος ο 7ος ή ο 8ος της παρακατω κατηγοριας, οταν θα σας χωριζουν 14 ομαδες;

Οπως και να 'χει ειναι μια ολοκληρη κατηγορια. rolleyes.gif
Jame-Li
QUOTE (traxonas @ Jun 17 2009, 16:00 ) *
3) Μεγαλο λαθος να ξεκινησουν τα παιδικοεφηβικα τοσο νωρις- ουσιαστικα χωρις προετοιμασια και με ληξη για τους
περισοτερους πριν τις γιορτες. Εκτος αν υιοθετηθει η προταση που καναμε σαν Τραχωνες στην ΕΣΚΑΝΑ, να
διεξαχθει πρωταθλημα με 12-14 ομαδες,οπως και στην Α' κατηγορια, που φτανει μεχρι Απριλιο.

Ναι αλλα αν φτιαχτει αυτο το πρωταθλημα της β κατηγοριας με 14 ομαδες ποιες ομαδες θα διαλεχτουν και ποιες θα μην απεξω και αυτες που θα παιζουν??????(μου φενετε ακατορθωτο)
traxonas
QUOTE(Jame-Li @ Jun 18 2009, 11:55 ) *
Ναι αλλα αν φτιαχτει αυτο το πρωταθλημα της β κατηγοριας με 14 ομαδες ποιες ομαδες θα διαλεχτουν και ποιες θα μην απεξω και αυτες που θα παιζουν??????(μου φενετε ακατορθωτο)

Τεσσερις ομιλοι των 12-14 ομαδων, με γεωγραφικα κριτηρια,ισως.
ikarosbc
Για παμε ολοι να αυξησουμε τον αριθμο των μεταγραφων [(προσθηκων) προς το ποιοτικοτερο] γιατι απ' οτι διαφαινεται

οποιος δεν ανεβει του χρονου κατηγορια, υπαρχει σοβαρος κινδυνος να υποβιβαστει.

Οσοι εχουν κλεισει το ροστερ και δεν ειναι σ' αυτη τη κατευθυνση, μαλλον εχουν χασει.

Αιτια παντα η αποφαση της ΕΟΚ για τη Γ! εθνικη κατηγορια.
ikarosbc
Φιλε dirk10.....
Oλα αυτα που αναφερεις τα εχουμε χιλιοσχολιασει.
Ειπαμε, η αποφαση για τους 30αρηδες ειναι λαθος και αδικη. Το κυριοτερο ομως ειναι, οτι ειναι αντιδημοκρατικη.
Απαγορευει σε φορολογουμενους πολιτες να αθληθουν. Δεν επιτρεπεται.
Ας μαζευτει ενας ικανος αριθμος 30ρηδων και ας κανουν αγωγη κατα αυτης της αποφασης. Ειναι σιγουρο οτι θα την κερδισουν. Εκτος πια κι αν ολοι εχουν βρει ομαδες, οποτε δεν υπαρχει προβλημα και μαλλον ετσι ειναι γιατι δεν βλεπω να κουνιεται φυλλο.
Το συνδικαλιστικο οργανο των αθλητων, δεν πρεπει να επεμβει; Ασχετα αν ειναι μελη τους ή οχι. Δεν δικαιουνται να λενε < μια πιθαμη μακρια απ' τον δικο μας κι ας μπει οπου θελει>.
Ο κωδικας συναδελφικης αλληλεγγυης λεει οτι πρεπει να παρεμβουν για να υπερασπιστουν συναδελφους τους και γιατι στο επομενο βημα θα χτυπησουν (κλωτσησουν για την ακριβεια) την πορτα τους. Και μη μου πειτε για επαγγελματιες και ερασιτεχνες. Μιλαμε πρωτα και κυρια για αθλητες του μπασκετ. Οι <δυνατοι > πρεπει να υπερασπιζονται τους <αδυνατους>.
Ουτε τις ομαδες εξυπηρετει, οπως θελουν να λενε μερικοι. Για παραδειγμα η ομαδα μου πηρε εναν παικτη πανω απο 30.
Υπηρχε κενο σε μια θεση και ο παικτης που μας εξυπηρετουσε απο πλευρας εμπειριας και οικονομικων ηταν δυστυχως πανω απο 30. Ο αντιστοιχος 25αρης με μικροτερη εμπειρια, ειχε οικονομικες απαιτησεις τουλαχιστον επιπεδου Γ! εθνικης.
Για τους κατω των 20 εχω τοποθετηθει και λεω οτι θεωρω το μετρο σωστο ή ας το δοκιμασουμε για 1 χρονο, για να μην ειμαι απολυτος και βλεπουμε. Αυτο το μετρο δεν ειναι αντιδημοκρατικο. Δεν κοβει σε κανεναν το μπασκετ, οι θεσεις ειναι 5.
Ειναι προς οφελος των ομαδων, προς οφελος των νεων παικτων και εν τελει προς οφελος του Ελληνικου μπασκετ.
Καποιοι, παικτες ειδικα, λενε οτι οι νεαροι στα 21 τους θα ειναι στα αζητητα. Δεν καταλαβα δηλαδη οι ιδιοι ποτε επαιξαν μπασκετ μετα τα 25 τους; Δηλαδη μετα τα 18 που τελειωσαν το εφηβικο τοτε ξαναεμφανιστηκαν στο προσκηνιο; Ή μηπως βλεπουν με φθονο, με ζηλια οτι αυτοι οι παικτες μπορει να εχουν πιο γρηγορη και ισως μεγαλυτερη εξελιξη απο τους ιδιους;
Τοποθετεισαι κι εσυ γενικα κι αοριστα και λες <ακουσα> οτι οι νεοι εχουν ανεβασει το κασσε τους. Ποιοι το ανεβασαν και που το πηγαν. Ετσι μπορω να τοποθετηθω κι εγω και να πω οτι θελω.
Και ξαναρωταω οπως σ' αλλο ποστ. Οι ομαδες δεν εχουν δικα τους παιδια; Αγοραζουν σ' αυτες τις ηλικιες;
Αν ναι <ηθελεστα και παθεστα>.
Η Α! κατηγορια ας πουμε απο που αγοραζει νεους παικτες; Απο την 3αδα των πρωταθλητων εφηβων; Αρη, Μαντουλιδη, Ικαρο Καλλιθεας ή Ηλυσιακο;
Ολοι αυτοι οι πρωην εφηβοι ηταν αμοιβομενοι και εχουν καβαλησει στο καλαμι. (η ευθυνη δεν ειναι δικη τους, ειναι αλλων)
Μετρημενοι στα δαχτυλα ενος χεριου ειναι αυτοι που δεχονται να παιξουν κατω απο Γ! εθνικη.
Οι νεοι σημερα με το απαραδεκτο συστημα των εισαγωγικων εξετασεων, αδυνατουν να παιξουν μπασκετ, στην εφηβια τους.
Αφηστε τους να παιξουν στις 5αδες των ερασιτεχνικων ομαδων τουλαχιστον αυτους τους λιγους που συνεχιζουν, γιατι προβλεπεται μετα απο μια 5ετια-10ετια να παιζουν μονο αλλοδαποι σ' ολα τα επιπεδα των κατηγοριων.
Ας μην ειμαστε κοντοφθαλμοι και προσπαθουμε να τους shot.gif διωξουμε μεσα απ' το παρκε.
Οταν οι σημερινοι 30αρηδες ηταν στην ηλικια τους ηταν αλλες εποχες. Οι καιροι αλλαξαν. (Δυστυχως προς το χειροτερο).

dirk 10 εντελως φιλικα. icon_wave.gif Οπως καταλαβαινεις δεν απευθυνομαι μονο σε σενα.
blove.gif
themis7
QUOTE (ikarosbc @ Jul 4 2009, 03:24 ) *
Για τους κατω των 20 εχω τοποθετηθει και λεω οτι θεωρω το μετρο σωστο ή ας το δοκιμασουμε για 1 χρονο, για να μην ειμαι απολυτος και βλεπουμε. Αυτο το μετρο δεν ειναι αντιδημοκρατικο. Δεν κοβει σε κανεναν το μπασκετ, οι θεσεις ειναι 5.
Ειναι προς οφελος των ομαδων, προς οφελος των νεων παικτων και εν τελει προς οφελος του Ελληνικου μπασκετ.
Καποιοι, παικτες ειδικα, λενε οτι οι νεαροι στα 21 τους θα ειναι στα αζητητα. Δεν καταλαβα δηλαδη οι ιδιοι ποτε επαιξαν μπασκετ μετα τα 25 τους; Δηλαδη μετα τα 18 που τελειωσαν το εφηβικο τοτε ξαναεμφανιστηκαν στο προσκηνιο; Ή μηπως βλεπουν με φθονο, με ζηλια οτι αυτοι οι παικτες μπορει να εχουν πιο γρηγορη και ισως μεγαλυτερη εξελιξη απο τους ιδιους;
Τοποθετεισαι κι εσυ γενικα κι αοριστα και λες <ακουσα> οτι οι νεοι εχουν ανεβασει το κασσε τους. Ποιοι το ανεβασαν και που το πηγαν. Ετσι μπορω να τοποθετηθω κι εγω και να πω οτι θελω.
Και ξαναρωταω οπως σ' αλλο ποστ. Οι ομαδες δεν εχουν δικα τους παιδια; Αγοραζουν σ' αυτες τις ηλικιες;
Αν ναι <ηθελεστα και παθεστα>.
Η Α! κατηγορια ας πουμε απο που αγοραζει νεους παικτες; Απο την 3αδα των πρωταθλητων εφηβων; Αρη, Μαντουλιδη, Ικαρο Καλλιθεας ή Ηλυσιακο;
Ολοι αυτοι οι πρωην εφηβοι ηταν αμοιβομενοι και εχουν καβαλησει στο καλαμι. (η ευθυνη δεν ειναι δικη τους, ειναι αλλων)
Μετρημενοι στα δαχτυλα ενος χεριου ειναι αυτοι που δεχονται να παιξουν κατω απο Γ! εθνικη.
Οι νεοι σημερα με το απαραδεκτο συστημα των εισαγωγικων εξετασεων, αδυνατουν να παιξουν μπασκετ, στην εφηβια τους.
Αφηστε τους να παιξουν στις 5αδες των ερασιτεχνικων ομαδων τουλαχιστον αυτους τους λιγους που συνεχιζουν, γιατι προβλεπεται μετα απο μια 5ετια-10ετια να παιζουν μονο αλλοδαποι σ' ολα τα επιπεδα των κατηγοριων.
Ας μην ειμαστε κοντοφθαλμοι και προσπαθουμε να τους shot.gif διωξουμε μεσα απ' το παρκε.
Οταν οι σημερινοι 30αρηδες ηταν στην ηλικια τους ηταν αλλες εποχες. Οι καιροι αλλαξαν. (Δυστυχως προς το χειροτερο).


Το εχουμε ξαναγραψει και σεβομαι την διαφορετικη σου αποψη ομως θελω να καταθεσω εδω το μαρτυριο που περναω εδω και 20μερες για να βρω καπιους πιτσιρικαδες που να ειναι σε αντοιστιχο επιπεδο με τα υπολοιπα παιδια της ομαδας μπασκετικα...
Ολο αυτο το διαστημα πειστικα πλεον οτι το μετρο οχι μονο ειναι ατοπο αλλα και επικυνδινο...
Βλεπω παιδακια 18 -20 ετων να τα εχουν παρει απο το χερι μανατζαρεοι ( ο θεος να τους κανει μανατζερ ) και τους βγαζουν σε πληστηριασμο και οτι αρπαξουν... Τα παιδια σε αυτην την ηλικια δεν εχουν ολα την ωριμοτητα να δουν μπροστα και το μελλον τους αλλα υπο την επειρια των μανατζαρεων που το μονο που τους ενδιαφερει ειναι η τσεπη τους και δεν τους καιγετε καρφι για τα παιδια αρχιζουν και γινονται μισθοφοροι και γυρολογοι ομαδων....
Ειναι πολυ επικυνδινο αυτο.... Παρτε το χαμπαρι ... Το μπασκετ πρεπει να διαπαιδαγωγει και να δειχνει τροπο σκεψης ...
Δεν γινεται να δειχνουμε στα παιδια οτι ολα γυρνανε γυρω απο το χρημα ειναι τεραστιο λαθος αυτο... Σκαβουμε μονοι μας τον λακο μας...
Σιγουρα τοιδανικο θα ηταν να ειχε η καθε ομαδα 3 δικα της παιδια που να μπορουν να σταθουν στην αντρικη ομαδα ...
Ελα ομως που καποιες ομαδες δεν εχουν...
Η ομαδα μου εχει την οικονομικη δυνατοτητα να δωσει τα περισοτερα απο οποιαδηποτε αλλη ομαδα στην ΕΣΚΑΝΑ για να παρει εναν τετοιο παιχτη απο αυτους που σερνουν οι μανατζαρεοι ... Ομως εμενα μου προκαλει αηδια ολο αυτο το αλισβερισι ... Εγω θελω να ερχονται στην ομαδα παιδια που να εχουν ονειρο και φιλοδοξια να παιξουν μπασκετ και να βλεουν την ομαδα σαν μια οικογενεια... Να παιξουν χρονια σε αυτην την ομαδα και μεσα απο υτην να βοηθηθουν στην πραγματικη τους ζωη .... Οσα λεφτα και να δωσεις σ ενα παιδι δεν τον βοηθας πραγματικα ... Η πραγματικη βοηθεια που μπορει να δωσει καποιος σ ενα παιδι ειναι να του δειξει τον δρομο την ζωης και να το μαθει να επιβιωνει μονο του...
Τα 100 και τα 200 ευρω παραπανω τον μηνα ποσο πραγματικα μπορουν να αλλαξουντην ζωη ενος 20αρη ??? Αντε να βγει και να πιει 2 ποτα με τους φιλους του παραπανω η θα κερασει μια γκομενα παραπανω!!! Τα γραφω χυμα οπως τα αισθανομαι , αν ομως δωσει καποιος τροπο σκεψης σωστο σ ενα παιδι η αξια αυτη ειναι ανεκτιμητη....
Φιλε ICARE B.C. εισαι γονιος εγω δεν ειμαι , πιστευω ομως οτι κι εσυ συμφωνεις οτι πρεπει μεσα απο το μπασκετ να φροντιζουμε να δειχνουμε στα παιδα τον δρομο για την πραγματικη ζωη...Το μπασκετακι πρεπει να το βλεπουν σαν διασκεδαση και ψυχαγωγια και οχι σαν επαγγελμα...
Τελος παντων ειναι μεγαλη η κουβεντα και κουραζω ...
Ονειρο μου ειναι να ειναι μελος μιας ομαδας που θα ειναι οικογενεια και οσοι αγωνιζονται σε αυτην θα ειναι καλοι παιχτες καλοι ανθρωποι και ανθρωποι με ονειρα για την ζωη και το μελλον τους... Τοσα χρονια εχω συνεργαστει με πολλα τετοια παιδια... Φετος ομως ειμαι πιο ομορφα απο ποτε...

Υ.Γ. Πρεπει να πουμε οτι υπαρχουν και πιτσιρικαδες που συμπεριφερονται πολη ωριμα... Ψαχουν μοονοι τους ομαδα και μου εχουν κανει πολυ καλη εντυπωση για την σοβαροτητα τους...
Επειδη δεν ειναι σωστο να τους αφοριζουμε ολους...... Αυτα τα παιδια πρεπει να ειναι παραδειγα και για τα υπολοιπα....
ikarosbc
Φιλε themis7...
Οντως τα εχουμε ξαναπει.
Εχεις απολυτο δικιο σ' ολα. Συμφωνω απολυτα μαζι σου.
Ειπαμε αν μια ομαδα δεν εχει δικα της παιδια εχει σοβαρο προβλημα.
Νεαρους παικτες αντιστοιχης μπασκετικης αξιας με τους υπολοιπους, το ξερεις, δε θα βρεις.
Οι νεαροι θελουν πολυ δουλεια. Ειναι απροπονητοι λογω φροντιστηριων και λογω της <μαπας> πρωταθληματος που γινεται στο εφηβικο.
Η δουλεια σας γινεται παρα πολυ δυσκολη. Εχω πει οτι ειναι σαν να εχετε 2 διαφορετικες ομαδες στα χερια σας και πρεπει να τις παντρεψετε. Το αντρικο και τους εφηβους που πρεπει να γινουν αντρες.
Για τη διαπαιδαγωγηση εχεις απολυτο δικιο. Ακριβως οπως τα λες εχουν τα πραγματα.Τα χρηματα χαλανε τους νεους.
Εμεις τους διαπαιδαγωγουμε απο μικρα παιδια ωστε ν' αγαπουν το μπασετ, τον αθλητισμο γενικοτερα. Τους βοηθαει το αθλημα αλλα και μεις να κοινωνικοποιουνται καλυτερα και να εχουν πιο οξυ νου. Γινονται φιλοι και μια μεγαλη παρεα.
Δε μπορω να ξερω τι γινεται στις αλλες ομαδες κι ουτε θελω να επεμβω.
Στη δικη μας ομαδα εχουμε εφηβους που μπορουν να σταθουν στην αντρικη ομαδα, με πολυ δουλεια βεβαια.
Κι εχουμε κι αλλη φουρνια καλη απο 4-5 που θα μπορουν να σταθουν στο μελλον αν το θελησουν.
Εξ αιτιας αυτων, ισως να μιλαω και εκ του ασφαλους, δεν ξερω.
Χρηματα ειπαμε τους δινουμε εμεις, σαν δωρακι Χριστουγεννα και Πασχα. Δεν το ζητανε οι ιδιοι. Αργοτερα τους δινουμε ενα μηνιαιο μικρο χαρτζηλικι. Δεν εχουν στοχο την αποκτηση εισοδηματος απο το μπασκετ. Ειναι ολοι φοιτητες σε πανεπιστημια. Παιζουν γιατι το αγαπανε και θελουν να αθλουνται. Αργοτερα ενα λογικο χαρτζιλικι ειναι απαραιτητο πιστευω για τα εξοδα τους. Οι μισοι παικτες της ομαδας προερχονται απο τις ακαδημιες μας.
Βλεπουν ομως οι νεοι σημερα και το οικονομικο αλισβερισι που γινεται με τους πιο μεγαλους σε ηλικια. Καποιοι για 30 ευρω το μηνα αλλαζουν ομαδα. Η απολυτη ξεφτιλα. Δυσκολευομαι παντως να τους παρακολουθησω.
Λες themis7 για τους 20ρηδες που πιθανον να μην εχουν ολοι την ωριμοτητα.
Ενας γυρω στα 30 επαγγελματικα αποκατεστημενος ν' αλλαζει ομαδα, ενω ειναι ευχαριστημενος απο το κλιμα, για 30 ευρω;
Τελως παντων δυσκολες εποχες για το αθλημα. Ας πορευτουμε οπως μπορουμε και βλεπουμε.
leonkalf
Στο site της ενωσης (www.eskana.gr) δημοσιευτηκαν οι
προκυρηξεις για τη νεα χρονια.
traxonas
QUOTE(leonkalf @ Jul 10 2009, 04:04 ) *
Στο site της ενωσης (www.eskana.gr) δημοσιευτηκαν οι
προκυρηξεις για τη νεα χρονια.

Στα παιδικα και εφηβικα Α κατηγοριας, δειχνει οτι Εσπερος και Ικαρος κατεβαινουν σαν δυο
διαφορετικες ομαδες.
Αν προκειται για λαθος και τελικα κατεβουν σαν μια ομαδα( που μαλλον ετσι θα ειναι), ποιες ομαδες απο Β'
θα ανεβουν στην Α' και στις δυο ηλικιες;
spiliosa
Γεια σε όλους.

Αγωνίζομαι σε ομάδα Δ' Εσκανά όπου το μέτρο με τους 20άρηδες εφαρμόστηκε ήδη μία χρονιά. Ευτυχώς δεν υπήρξαν φαινόμενα "πολλών φάουλ" ή "τραυματισμών". Οι ομάδες που πήγαν καλά είχαν ένα μόλις καλό μικρό, που τον έσκαγαν 40 λεπτά, γιατι οι άλλοι δύο που δεν ήταν ανάλογης αξίας δεν έπαιζαν ούτε δευτερόλεπτο. Εξαίρεση αποτελεί μόνο ο Ερμής Αργυπούπολης που χρησιμοποιούσε παραπάνω από δύο στην πεντάδα. Το τελικό απότέλεσμα ήταν οι μικροί να μην πατάνε ποτέ στο γήπεδο για προπόνηση αφού είχαν εξασφαλισμένη θέση. Ποιό είναι προτιμότερο λοιπόν; Να παίζουν οι απροπόνητοι και αδιάφοροι 20άρηδες ή οι προπονημένοι 30άρηδες;
ikarosbc
QUOTE(traxonas @ Jul 10 2009, 09:00 ) *
Στα παιδικα και εφηβικα Α κατηγοριας, δειχνει οτι Εσπερος και Ικαρος κατεβαινουν σαν δυο
διαφορετικες ομαδες.
Αν προκειται για λαθος και τελικα κατεβουν σαν μια ομαδα( που μαλλον ετσι θα ειναι), ποιες ομαδες απο Β'
θα ανεβουν στην Α' και στις δυο ηλικιες;

Και η αντρικη ομαδα του εσπερου δειχνει η ΕΣΚΑΝΑ οτι θα κατεβει στη Β! κατηγορια.
Ισως δεν εχει οριστικοποιηθει η δεν εχει γινει επισημα ( πρωτοδικεια κλπ) ακομη η συγχωνευση.
Κι εγω δεν ξερω τι γινεται σ' αυτες τις περιπτωσεις.
Μηπως μενει κενη η θεση;

Παντως αν υπαρχει προβλημα το εφηβικο του Ικαρου Ν. Σμυρνης διατιθεται να θυσιαστει και να καλυψει τη θεση.
tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif

smiley.gif smiley.gif smiley.gif
ikarosbc
QUOTE(spiliosa @ Jul 12 2009, 02:51 ) *
Γεια σε όλους.

Το τελικό απότέλεσμα ήταν οι μικροί να μην πατάνε ποτέ στο γήπεδο για προπόνηση αφού είχαν εξασφαλισμένη θέση.

Γεια σου και σε σενα.
Ετσι οπως βαζεις αυτη τη προταση, ξερεις τι ακριβως λεει;
Οτι ολοι οι μικροι, ολης της κατηγοριας δεν κατεβηκαν σε καμμια προπονηση ολη τη σεζον γιατι ετσι κι αλλιως ειχαν αξασφσλισμενη θεση στην 5αδα.
Ειναι ετσι;
Ειμαι σιγουρος πως οχι.
Αν εχουμε καποια μεμονομενα παραδειγματα και ιδιαιτερα στην ομαδα που αγωνιζομαστε ειναι σιγουρα εξαιρεσεις και δεν πρεπει να τα γενικευουμε.
Ο Ερμης ξερεις γιατι χρησιμοποιουσε πανω απο 2 μικρους στους αγωνες;
Γιατι κανει χρονια καλη δουλεια και προσεχει τις ακαδημιες του. Τα παιδικοεφηβικα του πρωταγωνιστουν παντα στα πρωταθληματα της Β! κατηγοριες
Οι υπολοιπες ομαδες της Δ! κατηγγοριας τι κανουν; Πρωταθλητισμο και μονο;
Αν ειναι δυνατον. Καθαρα ερασιτεχνικες ομαδες ειναι. Πρωτα πρεπει να κοιταξουν να οργανωσουν τις υποδομες τους και η ανοδος θα ερθει μετα απο λιγο μονη της, οπως εγινε και με τον Ερμη.
leonkalf
Στις προκηρύξεις έχουν βάλει τον Έσπερο στην B', τα Ταταύλα στη Γ' κ.ο.κ
Ακόμα δεν έχει ξεκαθαρίσει το θέμα της συγχώνευσης;Όταν ολοκληρωθεί και τυπικά, θα συμπληρωθεί η θέση η επειδή έχει βγει η προκήρυξη θα μείνει κενη η θέση;

Σε όλες τις κατηγορίες ανδρών ισχύει το μετρό με ένα τουλάχιστον "μικρό" στην 5άδα.

Μπάλες Baden και του χρόνου.

Στο γυναικείο από τη χρονιά 2010-11, βάζουν το ίδιο μετρό με μικρές που ισχύει στους άντρες.
ikarosbc
QUOTE(leonkalf @ Jul 13 2009, 15:28 ) *
Στις προκηρύξεις έχουν βάλει τον Έσπερο στην B', τα Ταταύλα στη Γ' κ.ο.κ
Ακόμα δεν έχει ξεκαθαρίσει το θέμα της συγχώνευσης;Όταν ολοκληρωθεί και τυπικά, θα συμπληρωθεί η θέση η επειδή έχει βγει η προκήρυξη θα μείνει κενη η θέση;

Οι δηλωσεις συμμετοχης στο πρωταθλημα των ομαδων εχουν περιθωριο να γινουν μεχρι το τελος του μηνα.
Αν ληξει η συγχωνευση μεχρι τοτε και δεν δηλωσει συμμετοχη ο εσπερος θα γινει αντικατασταση στη Β! και αντιστοιχα στις υπολοιπες κατηγοριες.
Ο φιλος ο Τραχωνας ρωτησε τι θα γινει αντιστοιχα με τα παιδικοεφηβικα του εσπερου που παιζουν στην Α! κατηγορια.
Κι εχει απολυτο δικιο. Ουτε γω γνωριζω τι γινεται σ' αυτη τη περιπτωση.
Θα προσπαθησω να μαθω και θα ενημερωσω.¨
Ή αν γνωριζει καποιος αλλος ας γραψει.
leonkalf
Μετά τη διαφαινόμενη πρόθεση του Πειραϊκού (όπως προκύπτει από τις αποδεσμεύσεις των αθλητών του και τις πληροφορίες που έχουν διαρρεύσει) να μην κατεβάσει αντρική ομάδα στο πρωτάθλημα της Α' κατηγορίας, θα υπάρξουν νέες αλυσιδωτές ανακατατάξεις στις κατηγορίες.

Τη θέση του Πειραϊκού στην Α, θα πάρει η Τερψιθέα,
τη θέση της Τερψιθέας στη Β' θα πάρει ο Παννεαπολικός (ήδη η ομάδα έχει ενημερώσει τους αθλητές της ότι θα παίζουν στη Β΄τη νέα χρονιά)
και τη θέση του Παννεαπολικού στη Γ' θα πάρει η Καστέλα.

Τα πρωταθλήματα της Β' και της Γ' θα αλλάξουν πολύ φέτος..
Στη Β΄ έμειναν 5 ομάδες από το πρωτάθλημα που τελείωσε και στη Γ' μόλις 4!!!
minimoke
η προκήρυξη λεει οτι ο ερμης πειραια ανεβαίνει και οχι η καστελα, η κανω λαθος?
leonkalf
O Ερμής Π. έχει ανέβει ήδη, λόγω της συγχώνευσης Εσπέρου-Ίκαρου Καλλιθέας και της ανόδου του Περάματος από τη Γ' Εθνική στην Α2...

Η Καστέλα μάλλον θα ανέβει κι αυτή αν τελικά ο Πειραϊκός δεν δηλώσει συμμετοχή στο πρωτάθλημα της Α' κατηγορίας.
magickaminia
QUOTE(spiliosa @ Jul 12 2009, 02:51 ) *
Γεια σε όλους.

Αγωνίζομαι σε ομάδα Δ' Εσκανά όπου το μέτρο με τους 20άρηδες εφαρμόστηκε ήδη μία χρονιά. Ευτυχώς δεν υπήρξαν φαινόμενα "πολλών φάουλ" ή "τραυματισμών". Οι ομάδες που πήγαν καλά είχαν ένα μόλις καλό μικρό, που τον έσκαγαν 40 λεπτά, γιατι οι άλλοι δύο που δεν ήταν ανάλογης αξίας δεν έπαιζαν ούτε δευτερόλεπτο. Εξαίρεση αποτελεί μόνο ο Ερμής Αργυπούπολης που χρησιμοποιούσε παραπάνω από δύο στην πεντάδα. Το τελικό απότέλεσμα ήταν οι μικροί να μην πατάνε ποτέ στο γήπεδο για προπόνηση αφού είχαν εξασφαλισμένη θέση. Ποιό είναι προτιμότερο λοιπόν; Να παίζουν οι απροπόνητοι και αδιάφοροι 20άρηδες ή οι προπονημένοι 30άρηδες;

Το αντικειμενο μου δεν ειναι το αντρικο μπασκετ αλλα θα ηθελα να σου πω οτι προτιμοτερο ειναι να καταργηθει η Δ ΕΣΚΑΝΑ αν ειναι να ειναι η κατηγορια για τους προπονημενους 30αρηδες και ανω. Για μεναη κατηγορια αυτη επρεπε ναγινει κατι σαν φυτωριο για τα παιδια που τελειωνουν ηλικιακα απο το εφηβικο. Εγω ειμαι σημερα 40 ετων και τυχαια βρεθηκα καποια στιγμη σε καποια παιχνιδια στα Καμινια. Ειδα μαυρα χαλια οσον αφορα το επιπεδο του μπασκετ και τωνσυμμετεχοντων στις ομαδες πλην μικρων εξαιρεσεων. Για μενα οι προπονημενοι 30αρηδες καλο ειναι να παιρνουν τα παιδια τους και να πηγαινουν εκδρομες ή να διαβαζουν μαζι τους τα μαθηματα για το σχολειο ή εστω ναπαιζουν γιαχομπι μεσυνομηλικους τους. Τοπο στα νιατα αδελφια. Για να παιξουν καποια μερα περισσοτερα παιδια μπασκετ. blove.gif
leonkalf
QUOTE (magickaminia @ Aug 6 2009, 10:40 ) *
Για μενα οι προπονημενοι 30αρηδες καλο ειναι να παιρνουν τα παιδια τους και να πηγαινουν εκδρομες ή να διαβαζουν μαζι τους τα μαθηματα για το σχολειο ή εστω ναπαιζουν γιαχομπι μεσυνομηλικους τους. Τοπο στα νιατα αδελφια. Για να παιξουν καποια μερα περισσοτερα παιδια μπασκετ. blove.gif

Σεβαστή η άποψή σου αλλά επέτρεψέ μου να διαφωνώ. Δεν νομίζω ότι είναι σωστό να θέτουμε τέτοιου είδους όρια..
Τι πάει να πει 30 και γιατί να αποσύρεται κάποιος σε αυτή την ηλικία? Εγώ βαδίζω στα 31 και νοιώθω την όρεξη να μπω στο γήπεδο και να παίξω μαζί με τους συμπαίκτες μου και να πετύχω τους στόχους της ομάδας μου. Δεν νοιώθω παλαίμαχος και ούτε επιτρέπω κάποιοι να με κάνουν να νοιώσω έτσι (με τις σκέψεις και τους νόμους που ορίζουν τελευταία).
Υπάρχουν τόσες ομάδες για να παίξουν όλοι, ανεξαρτήτου ηλικίας... Και μη μου πεις κανείς όχι, γιατί αν ήταν έτσι (πολλοί νέοι να θέλουν να παίξουν και οι "μεγάλοι" τους κόβουν τη θέση), δεν θα υπήρχαν διαλυμένα εφηβικά (με 6-7 παιδιά) και αντρικές ομάδες που φτάνουν να τελειώνουν το πρωτάθλημα με ούτε 10 παίκτες ή να κάνουν προπόνηση με 5 άτομα..
Όποιος έχει όρεξη και δίψα να παίξει, προπονείτε, βελτιώνετε και όταν δείξει πράγματα και έρθει η ώρα του θα παίξει. Νομίζω κάθε σωστός προπονητής βάζει στο παρκέ τους εκάστοτε (μέσα στην περίοδο) καλύτερούς του παίκτες για να πηγαίνει καλά η ομάδα του.
Εγώ είμαι υπέρ των "μικρών", για να έχει και συνέχεια το μπάσκετ, και βοηθάω όσο μπορώ τα νέα παιδιά που τυγχάνει να ξέρω ή να προπονούμαι μαζί τους να γίνουν καλύτεροι (μέσα και έξω από το γήπεδο), αλλά δεν μου αρέσει όλο αυτό το "ανάθεμα" σε όσους είναι από 30 και πάνω.

Τα έχουμε ξαναπεί άλλωστε και σε άλλα topics.

Και για τη Δ εσκανα που ήταν το ερέθισμα για να γράψεις, έχω να πω ότι άμα πεις σε κάποιο μικρό (στην μεγάλη πλειονότητα) που τελειώνει το εφηβικό να πάει να παίξει εκεί για να έχει χρόνο και να πάρει εμπειρίες θα σου πει "σιγά μην πάω στη Δ'"... διαφωνεί κανείς?




bball.gif Και επίσημα η Καστέλα ανακοίνωσε σήμερα την άνοδό της στη Γ' κατηγορία.


Ανδρικό: "Ανεβαίνει κατηγορία..."
Πέμπτη, 06 Αυγούστου 2009 12:48

Στην Γ' κατηγορία της ΕΣΚΑΝΑ θα αγωνίζεται από την προσεχή περίοδο το ανδρικό μας τμήμα.

Η άνοδος, (η οποία προήθλε λόγω της διάλυσης του ανδρικού τμήματος του ΠΕΙΡΑΙΚΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ), μας "γεμίζει" με αισιοδοξία άλλα και με επιπλέον ευθύνες.

Είμαστε σίγουροι ότι όλοι μας θα ανταπεξέλθουμε σε αυτά τα νέα δεδομένα

πηγή: www.askastellas.gr
spiliosa
QUOTE(magickaminia @ Aug 6 2009, 10:40 ) *
Το αντικειμενο μου δεν ειναι το αντρικο μπασκετ αλλα θα ηθελα να σου πω οτι προτιμοτερο ειναι να καταργηθει η Δ ΕΣΚΑΝΑ αν ειναι να ειναι η κατηγορια για τους προπονημενους 30αρηδες και ανω. Για μεναη κατηγορια αυτη επρεπε ναγινει κατι σαν φυτωριο για τα παιδια που τελειωνουν ηλικιακα απο το εφηβικο. Εγω ειμαι σημερα 40 ετων και τυχαια βρεθηκα καποια στιγμη σε καποια παιχνιδια στα Καμινια. Ειδα μαυρα χαλια οσον αφορα το επιπεδο του μπασκετ και τωνσυμμετεχοντων στις ομαδες πλην μικρων εξαιρεσεων. Για μενα οι προπονημενοι 30αρηδες καλο ειναι να παιρνουν τα παιδια τους και να πηγαινουν εκδρομες ή να διαβαζουν μαζι τους τα μαθηματα για το σχολειο ή εστω ναπαιζουν γιαχομπι μεσυνομηλικους τους. Τοπο στα νιατα αδελφια. Για να παιξουν καποια μερα περισσοτερα παιδια μπασκετ. blove.gif

Αν εννοείς φυτώριο να παίζουν μόνο 20άρηδες τότε να τους αφήσουν περισσότερα χρόνια στα εφηβικά. Κατά τη γνώμη μου η άποψή σου είναι λανθασμένη γιατί δημοκρατία σημαίνει να μπορεί ο καθένας να κάνει ελεύθερα αυτό που επιθυμεί. Δεν μπορεί κανένας να κόψει το μπάσκετ σε κανένα με το ζόρι. Είναι δικαίωμα όλων να παίζουν οργανωμένα σε όποια ηλικία κι αν βρίσκονται, για όσο αντέχουν τα πόδια τους και αν δεν το κάνουν στη Δ τότε που;
magickaminia
QUOTE(spiliosa @ Aug 6 2009, 18:35 ) *
Αν εννοείς φυτώριο να παίζουν μόνο 20άρηδες τότε να τους αφήσουν περισσότερα χρόνια στα εφηβικά. Κατά τη γνώμη μου η άποψή σου είναι λανθασμένη γιατί δημοκρατία σημαίνει να μπορεί ο καθένας να κάνει ελεύθερα αυτό που επιθυμεί. Δεν μπορεί κανένας να κόψει το μπάσκετ σε κανένα με το ζόρι. Είναι δικαίωμα όλων να παίζουν οργανωμένα σε όποια ηλικία κι αν βρίσκονται, για όσο αντέχουν τα πόδια τους και αν δεν το κάνουν στη Δ τότε που;

To θεμα το παρεξηγησατε παλικαρια. Τα τιμημενα γηρατεια καποτε συμμετεχαν σε τουρνουα ανεξαρτητων ομαδων οπως γινεται και σημερα στα γηπεδα 5Χ 5 με καποιους που ειχαν απωθημενο της ζωης τους να παιξουν μπαλα και εχουμε τιγκαρει απο χαμενα ταλεντα. Οσο και αν η αποψη μου σας φαινεται λανθασμενη σας λεω οτι αν εγω με κομμενο χιαστο στα 38 μου παιζω σε φιλικο ομαδων Δ ΕΣΚΑΝΑ και ο αντιπαλος προπονητης μου λεει οτι κακως δεν παιζω επισημα στο πρωταθλημα να βοηθησω την ομαδα μου τοτε τι συζηταμε; Η Δ κατηγορια δεν χρειαζεται για να λενε καποιοι οτι παιζουν σε κατηγορια. Οσον αφορα τη θεση για τους 20αρηδες που εκφραζετε, μηπως εσεις δεν εχετε περασει απο αυτη την ηλικια; Τα παιδια σημερα δεν ειναι πιο φορτωμενα απο οτι η δικια μας γενια; Οταν επαιζα εγω στην ΕΑΝ το 1984 με τον Νυδριωτη προπονητη και το Μπακολα συμπαικτη ημουν 15 χρονων και με βαζαν να παιξω. Σημερα τι αλλαξε και στην χειροτερη κατηγορια του Ερασιτεχνικου μπασκετ στην Ελλαδα δεν υπαρχει θεση για20χρονα παιδια; Δεν ειναι το προβλημα ποσο αντεχουν τα ποδια καποιου αλλα το επιπεδο που αγωνιζεται. Αυτο ειναι το θεμα. Συγνωμη αν δεν το καταλαβατε. blove.gif
ikarosbc
QUOTE(magickaminia @ Aug 7 2009, 12:05 ) *
To θεμα το παρεξηγησατε παλικαρια. Τα τιμημενα γηρατεια καποτε συμμετεχαν σε τουρνουα ανεξαρτητων ομαδων οπως γινεται και σημερα στα γηπεδα 5Χ 5 με καποιους που ειχαν απωθημενο της ζωης τους να παιξουν μπαλα και εχουμε τιγκαρει απο χαμενα ταλεντα. Οσο και αν η αποψη μου σας φαινεται λανθασμενη σας λεω οτι αν εγω με κομμενο χιαστο στα 38 μου παιζω σε φιλικο ομαδων Δ ΕΣΚΑΝΑ και ο αντιπαλος προπονητης μου λεει οτι κακως δεν παιζω επισημα στο πρωταθλημα να βοηθησω την ομαδα μου τοτε τι συζηταμε; Η Δ κατηγορια δεν χρειαζεται για να λενε καποιοι οτι παιζουν σε κατηγορια. Οσον αφορα τη θεση για τους 20αρηδες που εκφραζετε, μηπως εσεις δεν εχετε περασει απο αυτη την ηλικια; Τα παιδια σημερα δεν ειναι πιο φορτωμενα απο οτι η δικια μας γενια; Οταν επαιζα εγω στην ΕΑΝ το 1984 με τον Νυδριωτη προπονητη και το Μπακολα συμπαικτη ημουν 15 χρονων και με βαζαν να παιξω. Σημερα τι αλλαξε και στην χειροτερη κατηγορια του Ερασιτεχνικου μπασκετ στην Ελλαδα δεν υπαρχει θεση για20χρονα παιδια; Δεν ειναι το προβλημα ποσο αντεχουν τα ποδια καποιου αλλα το επιπεδο που αγωνιζεται. Αυτο ειναι το θεμα. Συγνωμη αν δεν το καταλαβατε. blove.gif

Εισαι λιτος, δεν χρησιμοποιεις επιχειρηματα και παραδειγματα, γι' αυτο δεν γινεσαι απολυτα κατανοητος.
Το θεμα που θιγεις ειναι παρα πολυ σοβαρο και πιστευω οτι εχεις δικιο.
Απευθυνεσαι πιστευω ομως σε λαθος προσωπα. Κανεις δεν προκειται να αποχωρησει απο μονος του.
Οποιος βρισκει βημα μπροστα του το αξιοποιει.
Οι Ενωσεις, η Ομοσποδια, η Πολιτεια πρεπει να βαλουν οριο ηλικιας στη χαμηλοτερη (και οχι χειροτερη οπως απο παραδρομη εγραψες) κατηγορια.
Πρεπει να υποχρεωσουν ολες τις ομαδες που θελουν να συμμετεχουν στο πρωταθλημα να εχουν ακαδημιες με συμπληρωμενες ομαδες (τουλαχιστον 14αδες) σε ολες τις ηλικιες και οχι μονο παιδικοεφηβικα.
Για την τηριση των παραπανω να υπαρχει ουσιαστικος ελεγχος.
Θα τολμησω να προτεινω οριο ηλικιας κι ας υπαρξουν αντιδρασεις απο καποιους, γιατι μπορει να κανω και λαθος.
Θα ελεγα λοιπον να ειναι τα 25 χρονια.
Αν μεχρι τα 25 του καποιος δεν εχει τις δεξιοτητες εκεινες, ωστε να μπορει να αγωνιστει σε μεγαλυτερη κατηγορια, τοτε ας βρεθει με αλλους 8-10 ομοιους του κι ας συμμετασχουν στο τουρνουα των ανεξαρτητων ομαδων.
Ετσι η Δ! κατηγορια μπορει να μετατραπει σ' ενα φυτωριο νεων παικτων που θα τροφοδοτει τις υπολοιπες κατηγοριες και να μη χανονται τα ταλεντα.
Θα προτεινα ακριβως το ιδιο και για τη Γ! κατηγορια, χωρις ομως οριο ηλικιας. Και γιατι οχι και στη Β!
Φυσικα οι ομαδες θα κανουν πρωταθλητισμο κανονικα και οι 3 πιο αξιες θ΄ανεβαινουν στην επομενη κατηγορια.
Για να γινουν ολα αυτα χρειαζεται χρονος, κοπος και χρημα.
Οι ομαδες αυτες θα πρεπει να ενισχυονται οικονομικα απο την Πολιτεια.
Και φυσικα για να υλοποιηθουν ολα αυτα θα πρεπει να γινει ερευνα ( απο επιστημονες στο ειδος) για να διαπιστωθει αν υπαρχουν τοσοι νεοι ωστε να μπορουν να καλυψουν τις υπαρχουσες σημερινες θεσεις .
Αμφιβαλω παντως γιατι οπως ειπε και ο leonkalf oι νεοι σημερα δεν διατιθενται να αγωνιστουν μετα το εφηβικο σε ομαδα της Δ! κατηγοριας.
Κανεις 30αρης σημερα δεν θα παραχωρουσε τη θεση του σ' ενα νεο.
Θα ελεγε να συγκριθουμε κι ας παιξει ο ικανοτερος.
Κι εσυ φιλε magickaminia, πιστευω στα 30 σου αν ενιωθες δυνατος δεν θα εκανες στην ακρη για να παιξει ο γυιος μου, ο γυιος σου κλπ. Αφ' οσον περασουν καποια χρονια, μενοντας εξω απο το παρκε και οντας "πατεραδες" ισως βλεπουμε τα πραγματα λιγο διαφορετικα.
Αλλα και ο 30φευγα δεν ειναι απαραιτητο κατεβαινοντας κατηγοριες, να κλεινει την καριερα του στη Δ!. Ας παιξει σε ανεξαρτητη ομαδα.
Για να γινουν οι οποιες κινησεις παντως, θα πρεπει να παρεμβει οπωσδηποτε η Πολιτεια με τα οργανα της.
magickaminia
QUOTE(ikarosbc @ Aug 7 2009, 18:05 ) *
Εισαι λιτος, δεν χρησιμοποιεις επιχειρηματα και παραδειγματα, γι' αυτο δεν γινεσαι απολυτα κατανοητος.
Το θεμα που θιγεις ειναι παρα πολυ σοβαρο και πιστευω οτι εχεις δικιο.
Απευθυνεσαι πιστευω ομως σε λαθος προσωπα. Κανεις δεν προκειται να αποχωρησει απο μονος του.
Οποιος βρισκει βημα μπροστα του το αξιοποιει.
Οι Ενωσεις, η Ομοσποδια, η Πολιτεια πρεπει να βαλουν οριο ηλικιας στη χαμηλοτερη (και οχι χειροτερη οπως απο παραδρομη εγραψες) κατηγορια.
Πρεπει να υποχρεωσουν ολες τις ομαδες που θελουν να συμμετεχουν στο πρωταθλημα να εχουν ακαδημιες με συμπληρωμενες ομαδες (τουλαχιστον 14αδες) σε ολες τις ηλικιες και οχι μονο παιδικοεφηβικα.
Για την τηριση των παραπανω να υπαρχει ουσιαστικος ελεγχος.
Θα τολμησω να προτεινω οριο ηλικιας κι ας υπαρξουν αντιδρασεις απο καποιους, γιατι μπορει να κανω και λαθος.
Θα ελεγα λοιπον να ειναι τα 25 χρονια.
Αν μεχρι τα 25 του καποιος δεν εχει τις δεξιοτητες εκεινες, ωστε να μπορει να αγωνιστει σε μεγαλυτερη κατηγορια, τοτε ας βρεθει με αλλους 8-10 ομοιους του κι ας συμμετασχουν στο τουρνουα των ανεξαρτητων ομαδων.
Ετσι η Δ! κατηγορια μπορει να μετατραπει σ' ενα φυτωριο νεων παικτων που θα τροφοδοτει τις υπολοιπες κατηγοριες και να μη χανονται τα ταλεντα.
Θα προτεινα ακριβως το ιδιο και για τη Γ! κατηγορια, χωρις ομως οριο ηλικιας. Και γιατι οχι και στη Β!
Φυσικα οι ομαδες θα κανουν πρωταθλητισμο κανονικα και οι 3 πιο αξιες θ΄ανεβαινουν στην επομενη κατηγορια.
Για να γινουν ολα αυτα χρειαζεται χρονος, κοπος και χρημα.
Οι ομαδες αυτες θα πρεπει να ενισχυονται οικονομικα απο την Πολιτεια.
Και φυσικα για να υλοποιηθουν ολα αυτα θα πρεπει να γινει ερευνα ( απο επιστημονες στο ειδος) για να διαπιστωθει αν υπαρχουν τοσοι νεοι ωστε να μπορουν να καλυψουν τις υπαρχουσες σημερινες θεσεις .
Αμφιβαλω παντως γιατι οπως ειπε και ο leonkalf oι νεοι σημερα δεν διατιθενται να αγωνιστουν μετα το εφηβικο σε ομαδα της Δ! κατηγοριας.
Κανεις 30αρης σημερα δεν θα παραχωρουσε τη θεση του σ' ενα νεο.
Θα ελεγε να συγκριθουμε κι ας παιξει ο ικανοτερος.
Κι εσυ φιλε magickaminia, πιστευω στα 30 σου αν ενιωθες δυνατος δεν θα εκανες στην ακρη για να παιξει ο γυιος μου, ο γυιος σου κλπ. Αφ' οσον περασουν καποια χρονια, μενοντας εξω απο το παρκε και οντας "πατεραδες" ισως βλεπουμε τα πραγματα λιγο διαφορετικα.
Αλλα και ο 30φευγα δεν ειναι απαραιτητο κατεβαινοντας κατηγοριες, να κλεινει την καριερα του στη Δ!. Ας παιξει σε ανεξαρτητη ομαδα.
Για να γινουν οι οποιες κινησεις παντως, θα πρεπει να παρεμβει οπωσδηποτε η Πολιτεια με τα οργανα της.

Οι θεσεις σου με εκφραζουν απολυτα.Το μονο που θασυμπληρωσω ειναι οτι το μπασκετ το σταματησα στα 19 μου και οταν η ομαδα μου ο Ατρομητος αγωνιζοταν στην Δ ΕΣΚΑ για τους δικους μου λογους και αγωνιστηκα υστερα σαν τερματοφυλακας μεχρι την ηλικια των 30 ετων ημερα κατα την οποια καταφερα να παιξω στην ιδια ομαδα εγω ,οαδελφος μου που ηταν τοτε 39 και ο γιος του που ηταν 18 ετων. Αυτη ηταν η φιλοδοξια μου και ετσι εκπληρωθηκε η αθλητικη μου καριερα. Ο μεγαλυτερος κριτης ενος αθλητη ειναι ο εαυτος του . Εγω οτι ειχα βαλει σαν στοχο το επετυχα. Νομιζω οτι ειναι μεγαλη ματαιοδοξια για ενα αντρα 30 και ανω να αγωνιζεται ερασιτεχνικα απεναντι σε παιδια, αυτη ειναι η αποψη μου. Ευτυχια για μενα ειναι οτι σημερα οι παιδες καιοι εφηβοι του Ατρομητου της εποχης μου πετυχαν σαν προπονητες του μπασκετ παιδια οπως ο Νανακος, ο Τσαπακης, ο Αραπης, ο Ακτσογλου, ο Λαγοποδης κ.α. Αυτο ειναι η παρακαταθηκη μας και οχι η συμμετοχη ενος 35χρονου στην Δ κατηγορια για πρωταθλητισμο. blove.gif
ikarosbc
Ασφαλως διαβασατε την επιστολη που εστειλε η ΕΣΚΑΝΑ (04-08) στα σωματεια μελη της και εχει αναρτηθει στην ιστοσελιδα της.
Μετα τις επιτυχιες των εφηβων στο Παγκοσμιο και των νεων στο Πανευρωπαϊκο, προτρεπει τους Συλλογους να δωσουν ιδιαιτερο βαρος στα μικρα παιδια και ευχεται να διαλεξουν καλους Δασκαλους (προπονητες), για τη σωστη εκμαθηση του μπασκετ στα παιδια.
Τις ιδιες ευχες μου εδωσε κι ενας καλογερος σ' ενα Μοναστηρι που επισκεφτηκα προσφατα.
Ευχαριστουμε πολυ!!!!
Κι οι δυο εχουν δικιο κι ευχονται αοριστως και εκ του μακροθεν.
Αυτος ειναι ο ρολος της ΕΣΚΑΝΑ κυριοι;
Τα μελη του Δ.Σ. ταμπουρωμενα πισω απο τα γραφεια να ευχονται;
Επι της ουσιας καμμια κουβεντα;
Ή εστω καποια νυξη;
Ευχεστε με την ιδιωτικη πρωτοβουλια να πανε ολα καλα και με υποδειξεις δειχνετε το δρομο;
Με τι οικονομικα θα κανουν πραξη τις ευχες σας οι Συλλογοι;
Εχετε αναρωτηθει καμμια φορα;
Ο θεσμικος σας ρολος ειναι απλα διαικπεραιωτικος και εξαντλειται στη διοργανωση μονο των πρωταθληματων;
Η λεξη διεκδικηση δεν εμπεριεχεται στο λεξιλογιο σας;
Και σ' ενα Μοναστηρι ν' αναθεσουμε αυτον τον ρολο θα τα βγαλει ευκολα περα λογω ανεσης χρονου και απλοτητας του αντικειμενου.
Μαλλον αυτο θα πρεπει να κανουμε για να εχουμε τις ευχες κατευθειαν απο την πηγη, μια και ειναι βασικο τους αντικειμενο και μελημα.

Υ.Γ. Οι φωτογραφησεις του Δ,Σ, με τη Μικτη Παιδων στο τουρνουα U15 στην Καλλιθεα τι υποδεικνυουν;
Οτι ολα αυτα τα ταλεντα εχουν αναδειχθει μετα τις δικες σας κοπιαστικες προσπαθειες;
Οτι στηριξατε υλικα και ηθικα το δυσκολο εργο των Συλλογων και αυτα ειναι τα αποτελεσματα;
Ή οτι πηγε καλα το τουρνουα απο την πλευρα της διοργανωσης;
Ελπιζω να ειναι απλα και μονο το τελευταιο για να μην τρελλαθουμε τελειως.
leonkalf
H επιστολή στην οποία αναφέρεται ο ikarosbc είναι η ακόλουθη:


Αρ. Πρωτ. 882 04-08-09

ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΠΡΟΣ ΤΑ ΣΩΜΑΤΕΙΑ

Προς άπαντα τα σωματεία της Ένωσης

Είναι σε όλους γνωστό ότι οι νέες μεγάλες διακρίσεις του Ελληνικού μπάσκετ είναι αποτέλεσμα της συνεχούς προσπάθειας που καταβάλλουν τόσο οι παράγοντες των σωματείων όσο και οι προπονητές αλλά και οι ίδιοι οι αθλητές .
Με την ευκαιρία της έναρξης της νέας αθλητικής περιόδου 2009-010 το ΔΣ της ΕΣΚΑΝΑ προτρέπει τα σωματεία να ρίξουν μεγαλύτερο βάρος στις ομάδες ανάπτυξης ΜΙΝΙ , ΠΑΜΠΑΙΔΕΣ , ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΕΣ , ΠΑΙΔΕΣ ΕΦΗΒΟΥΣ , ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ , ΝΕΑΝΙΔΕΣ . Να επιλέξουν τους κατάλληλους προπονητές ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ για την καλύτερη εκμάθηση του μπάσκετ. Η Ε.Σ.ΚΑ.Ν.Α. θεωρεί ανεπίτρεπτο στους αγώνες των μικρών ηλικιών να υπάρχουν βρισιές και βλαστήμιες καθότι οι μικροί αθλητές χρειάζονται ηρεμία και συγκέντρωση για την εκμάθηση του μπάσκετ . Να υπάρχει σεβασμός στους αντιπάλους αναγνωρίζοντας έτσι ότι το μπάσκετ είναι ένας αγώνας και όχι πόλεμος . Οι όποιες ανακύπτουσες διαφορές να επιλύονται με την συνεργασία της Ένωσης και σε τελευταία ανάλυση διά της εφαρμογής των κανονισμών.
Να υπάρχει σεβασμός προς τους διαιτητές των αγώνων αναγνωρίζοντας ότι και αυτοί είναι άνθρωποι και έχουν δικαίωμα λάθους. Οφείλουμε να προστατεύσουμε την αξιοπρέπειά τους όπως και των αθλητών και αθλητριών μας .
Η Ε.Σ.ΚΑ.Ν.Α. μέσα από τις προκηρύξεις της φαίνεται να επιβάλλει την χρησιμοποίηση νεαρών παικτών στις πρώτες ομάδες . Δηλαδή φαίνεται να επιβάλλει το αυτονόητο . Αυτό που θα έπρεπε να επιζητούν τα Σωματεία για την ανάδειξη νεαρών παικτών. Συνεπώς δεν επιβάλει αλλά νουθετεί και προστατεύει .
Τελειώνοντας θα θέλαμε να ευχηθούμε σε όλους υγεία και μια αξιόλογη αθλητική χρονιά .

Μετά τιμής
Εκ μέρους του Δ.Σ.

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ Ο ΓΕΝ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

Ι. ΠΑΛΑΤΟΣ Ε. ΛΥΜΠΕΡΑΤΟΣ


πηγή: www.eskana.gr






Σήμερα Δευτέρα 17 , την Τρίτη 18 Αυγούστου και την Τετάρτη 19 Αυγούστου θα διεξαχθούν οι κληρώσεις των πρωταθλημάτων και κυπέλλων της ΕΣΚΑΝΑ στα γραφεία της Ένωσης στον περιβάλλοντα χώρο του ΣΕΦ.

Δευτέρα 17/08/09
17.00 Κύπελλο ανδρών (έναρξη 13/09/09 - λήξη 12/02/10)
18.00 Α΄ ανδρών (έναρξη 05/10/09 – λήξη 26/04/10)
18.30 Β΄ ανδρών (έναρξη 01/10/09 – λήξη 29/04/10)
19.00 Γ΄ ανδρών (έναρξη 02/10/09 – λήξη 30/04/10)
19.30 Δ΄ ανδρών (έναρξη 05/10/09 – λήξη 26/04/10)

Τρίτη 18/08/09
18.00 Κύπελλο γυναικών (έναρξη 20/09/09 – λήξη 12/02/09)
18.30 Α΄ γυναικών (έναρξη 04/10/09 – λήξη 30/05/09)
19.00 Α΄ κορασίδων (έναρξη 19/09/09 – λήξη 22/03/10)
19.30 Β΄ κορασίδων (έναρξη 03/10/09 – λήξη 22/03/10)
19.45 Νεανίδων (έναρξη 30/09/09- λήξη 24/03/10)

Τετάρτη 19/08/09
17.00 Α΄ παίδων (έναρξη 19/09/09 – λήξη 23/03/09)
17.30 Α΄ εφήβων (έναρξη 19/09/09 –λήξη 23/03/09)
18.00 Β΄ παίδων (έναρξη 19/09/09 –λήξη 23/03/09)
18.15 Β΄ εφήβων (έναρξη 19/09/09 –λήξη 23/03/09)


πηγή: www.eskana.gr
leonkalf
Η ένωση εξέδωσε την παρακάτω ανακοίνωση:

Aποφασεις Δ.Σ.-Ανακοινωσεις
ΑΡ. ΠΡΩΤ : 953
ΠΕΙΡΑΙΑΣ : 17/09/2009


ΠΡΟΣ : Τα Σωματεία της Ένωσης
ΚΟΙΝ/ΣΗ : α)ΣΥ.Δ.Κ.Ν.Α.
β)ΣΥ.Κ.Κ.Ν.Α.
γ)Κομισάριους Ε.Σ.ΚΑ.Ν.Α.

ΘΕΜΑ : ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ στις ΠΡΟΚΗΡΥΞΕΙΣ
ΚΥΠΕΛΛΟΥ και ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΩΝ ΑΝΔΡΩΝ
ΠΕΡΙΟΔΟΥ 2009-2010

ΑΡΘΡΟ 8ο : ΔΙΚΑΙΟΥΜΕΝΟΙ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΑΘΛΗΤΕΣ.
Στο Πρωτάθλημα δικαιούνται να λάβουν μέρος αθλητές
που πληρούν τις προϋποθέσεις των ισχυόντων Αθλητικών Νόμων και του άρθρου 36 των Κανονισμών της Ε.Ο.Κ.
Κάθε Σωματείο δικαιούται να παρατάσσει, σε κάθε αγώνα, μέχρι 12 Αθλητές.
Από την αγωνιστική περίοδο 2009-2010, όλα τα Σωματεία που θα δηλώσουν συμμετοχή στο Κύπελλο και στα Πρωταθλήματα Α΄, Β΄ Γ΄ και Δ΄ Ανδρών, πρέπει στον αριθμό των αθλητών που θα δηλώσουν στο Φύλλο Αγώνα, υποχρεωτικά να περιλαμβάνουν τουλάχιστον τρεις (03) αθλητές μέχρι 20 ετών(γεννηθέντες το έτος 1989 και νεότερους). Ένας από αυτούς θα αγωνίζεται κατά τη κρίση του Προπονητή,
υ π ο χ ρ ω τ ι κ ά στη πεντάδα που αγωνίζεται κάθε στιγμή, μέχρι εξάντλησης των δηλωθέντων στο Φ.Α. αθλητών.
Σε περίπτωση που κάποια ομάδα, δηλώσει στο ΦΥΛΛΟ ΑΓΩΝΑ, περισσότερους από τρεις (03) αθλητές γεννημένους το έτος 1989 και νεότερους, τότε οι αθλητές μπορούν να φέρουν στις φανέλες τους και τα υπόλοιπα νούμερα(από 04 έως και 12) και θα έχουν δικαίωμα αντικατάστασης, συμμετοχής και αλλαγής των 3 αθλητών που έχουν δηλωθεί με αριθμούς φανέλας 13,14 και 15.
Εξυπακούεται ότι τα σωματεία, έχουν την υποχρέωση στη πεντάδα που αγωνίζεται κάθε στιγμή του αγώνα, να έχουν ένα αθλητή γεννημένο
το έτος 1989 ή και νεότερο, διαφορετικά ο αγώνας θα διακόπτεται σε βάρος τους.
Για την εφαρμογή των ανωτέρω, αρμόδιοι είναι οι Διαιτητές, συνεπικουρούμενοι από τον Κομισάριο και τους βοηθούς Διαιτητών του Αγώνα.

- 1 -

*Σε περίπτωση μη τήρησης των ανωτέρω, ο αγώνας δεν θα
δ ι ε ξ ά γ ε τ α ι και το υπαίτιο Σωματείο
θα μ η δ ε ν ί ζ ε τ α ι από το Διοικητικό Συμβούλιο
της Ε.Σ.ΚΑ.Ν.Α., ύστερα από εισήγηση της Επιτροπής Πρωταθλήματος Ανδρών, εφαρμοζόμενων των όσων ορίζονται περί “αντικανονικής συμμετοχής αθλητή” .
leonkalf
ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ Δ.Σ. της 26.10.09

* Ποινή δύο(2) αγωνιστικών κεκλεισμένων των θυρών στο Σωματείο Α.Ο. ΣΟΥΡΜΕΝΑ για επεισόδια εις βάρος του γυμνασίαρχου του αγώνα Α.Ο. ΣΟΥΡΜΕΝΑ – Α.Ο. ΙΑΣΩΝΑΣ ΝΙΚΑΙΑΣ

*Αφαίρεση ενός(1) βαθμού από την βαθμολογία του πρωταθλήματος Γ΄ κατηγορίας ανδρών στο σωματείο Α.Ο. ΣΟΥΡΜΕΝΑ για επεισόδια εις βάρος του γυμνασιάρχου του αγώνα Α.Ο. ΣΟΥΡΜΕΝΑ – Α.Ο. ΙΑΣΩΝΑΣ ΝΙΚΑΙΑΣ

*Ποινή δύο (2) αγωνιστικών στον αθλητή ΕΥΣΤΡΑΤΙΟΥ του Σωματείου Α.Ο. ΣΟΥΡΜΕΝΑ για υβριστική συμπεριφορά .

*Ποινή τεσσάρων (4) αγωνιστικών στον αθλητή ΛΩΤΣΟ του Σωματείου ΤΕΡΨΙΘΕΑ ΓΛΥΦΑΔΑΣ Α.Ο. και ποινή τριών (3) αγωνιστικών στον αθλητή ΠΑΠΑΔΗ του Σωματείου Α.Ο. ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ λόγω συμπλοκής με αντίπαλο αθλητή .

*Αποκλεισμός του Σωματείου Α.Ο. ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ από το πρωτάθλημα εφήβων λόγω δύο (2) μηδενισμών για την αυτή αιτία (αθεώρητα δελτία).


*Να αποσταλεί έγγραφο στην ΓΓΑ καθώς και στις διοικήσεις των γυμναστηρίων και αθλητικών οργανισμών σχετικά με την τοποθέτηση ιατρών και νοσηλευτών καθόλη την διάρκεια της ημέρας στα ανοικτά και κλειστά γυμναστήρια .




Η τελευταία απόφαση πολύ καλή!!! Μπράβο.
Ας ελπίσουμε ότι θα εκτελεστεί!!
leonkalf
Έδωσε χάρη η …15χρονη ΕΣΚΑΝΑ για τις τιμωρίες

Το Δ.Σ. της ΕΣΚΑΝΑ στην συνεδρίασή του της 21ης Δεκεμβρίου 2009 αποφάσισε ομόφωνα όπως διαγράψει όσες ποινές είναι σε ισχύ μέχρι και την προηγούμενη μέρα της απόφασης .

Στην ανακοίνωση αναφέρονται τα εξής : « Η απάλειψη ποινών αφορά σωματεία παράγοντες , αθλητές , διαιτητές και κριτές όχι όμως και βαθμολογικές απώλειες που προκύπτουν από τις εν λόγω ποινές .
Τα πειθαρχικά παραπτώματα που ενδεχομένως συμβούν στην διάρκεια των αγώνων της 21/12/09 όπως και όλων των μεταγενέστερων , θα παραπεμφθούν κανονικά στις αρμόδιες επιτροπές των πρωταθλημάτων . Το Δ.Σ. της ΕΣΚΑΝΑ οδηγήθηκε στην απόφαση αυτή με αφορμή την συμπλήρωση 15 ετών από την ίδρυσή της .. Ταυτόχρονα στο σκεπτικό της απόφασης αναφέρεται ο αναμφισβήτητος , κοινωνικός και παιδαγωγικός ρόλος της Ένωσής .. Εξ αιτίας του ρόλου αυτού προσφέρεται η ευκαιρία σε όλους όσους ελέγχονται πειθαρχικά να αναλογιστούν τις ευθύνες που τους αναλογούν και να λειτουργήσουν στην βάση προαγωγής του αθλήματος που όλοι υπηρετούμε.»



πηγή: www.eskana.gr
alpapamarin
ΒΑΡΥ ΠΕΝΘΟΣ ΣΤΗΝ ΕΣΚΑΝΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΓΛΥΦΑΔΑ.

ΕΦΥΓΕ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΜΑΣ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΡΥΤΙΚΑ

ΜΕΛΗ ΤΗΣ ΕΝΩΣΗΣ Ο ΤΑΜΙΑΣ ΤΗΣ ΕΣΚΑΝΑ

ΚΑΙ ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΟΥ ΑΡΗ ΓΛΥΦΑΔΑΣ

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΤΥΡΕΑΣ.

Η ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΠΗ ΤΗΣ

ΠΙΤΑΣ ΜΕ ΑΠΟΦΑΣΗ Δ.Σ. ΜΑΤΑΙΩΝΕΤΑΙ

ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΠΕΜΠΤΗ ΕΩΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΟ ΒΡΑΔΥ .

Η ΕΞΟΔΙΟΣ ΑΚΟΥΛΟΥΘΙΑ ΘΑ ΤΕΛΕΣΘΕΙ ΣΤΟΝ

ΙΕΡΟ ΝΑΟ ΑΓ.ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΓΛΥΦΑΔΑΣ

ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 15 ΙΑΝ.2010 ΚΑΙ ΩΡΑ 15.00

www.eskana.gr
fair play
QUOTE(alpapamarin @ Jan 14 2010, 13:15 ) *
ΒΑΡΥ ΠΕΝΘΟΣ ΣΤΗΝ ΕΣΚΑΝΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΓΛΥΦΑΔΑ.

ΕΦΥΓΕ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΜΑΣ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΡΥΤΙΚΑ

ΜΕΛΗ ΤΗΣ ΕΝΩΣΗΣ Ο ΤΑΜΙΑΣ ΤΗΣ ΕΣΚΑΝΑ

ΚΑΙ ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΟΥ ΑΡΗ ΓΛΥΦΑΔΑΣ

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΤΥΡΕΑΣ.

Η ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΠΗ ΤΗΣ

ΠΙΤΑΣ ΜΕ ΑΠΟΦΑΣΗ Δ.Σ. ΜΑΤΑΙΩΝΕΤΑΙ

ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΠΕΜΠΤΗ ΕΩΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΟ ΒΡΑΔΥ .

Η ΕΞΟΔΙΟΣ ΑΚΟΥΛΟΥΘΙΑ ΘΑ ΤΕΛΕΣΘΕΙ ΣΤΟΝ

ΙΕΡΟ ΝΑΟ ΑΓ.ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΓΛΥΦΑΔΑΣ

ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 15 ΙΑΝ.2010 ΚΑΙ ΩΡΑ 15.00

www.eskana.gr


Τα συλλυπητηρια μου στην οικογενεια του κ.ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ και στους ανθρωπους που ηταν γυρω του και τον αγαπουσαν αλλα και τους αγαπουσε.....ας ειναι ελαφρυ το χωμα που θα τον σκεπασει....ολα τα υπολοιπα περισευουν....
tatauliotis
Τα συλλυπητήρια και από εμένα...
ikarosbc
ΤΑ ΘΕΡΜΑ ΜΟΥ ΣΥΛΛΥΠΗΤΗΡΙΑ στην μπασκετικη και φυσικη του οικογενεια.
doritos
Ο κύριος Πάνος ήταν πολύ αγαπητός σε όλους μας,όποτε τον έβλεπα αγαλλίαζε η ψυχή μου!Να ζήσουμε λοιπόν να τον θυμόμαστε όπως του αξίζει.Θερμά συλλυπητήρια στην οικογένειά του και στην ομάδα της καρδιάς του,τον Άρη Γλυφάδας.
magickaminia
QUOTE(gdio @ Jan 14 2010, 13:05 ) *
Από το σάιτ της ΕΣΚΑΝΑ:

ΒΑΡΥ ΠΕΝΘΟΣ ΣΤΗΝ ΕΣΚΑΝΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΓΛΥΦΑΔΑ.ΕΦΥΓΕ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΜΑΣ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΡΥΤΙΚΑ
ΜΕΛΗ ΤΗΣ ΕΝΩΣΗΣ Ο ΤΑΜΙΑΣ ΤΗΣ ΕΣΚΑΝΑ ΚΑΙ ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΟΥ ΑΡΗ ΓΛΥΦΑΔΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΤΥΡΕΑΣ.
Η ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΠΗ ΤΗΣ ΠΙΤΑΣ ΜΕ ΑΠΟΦΑΣΗ Δ.Σ. ΜΑΤΑΙΩΝΕΤΑΙ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΠΕΜΠΤΗ ΕΩΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΟ ΒΡΑΔΥ .
Η ΕΞΟΔΙΟΣ ΑΚΟΥΛΟΥΘΙΑ ΘΑ ΤΕΛΕΣΘΕΙ ΣΤΟΝ ΙΕΡΟ ΝΑΟ ΑΓ.ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΓΛΥΦΑΔΑΣ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 15 ΙΑΝ.2010 ΚΑΙ ΩΡΑ 15.00

Τα συλλυπητήριά μου στους οικείους του και τους συνεργάτες του, στην ένωση και το σωμματείο του. Κάθε φορά που ένας παλιός παράγοντας φεύγει από κοντά μας η απώλια είναι διπλή γιατί το πραγματικό πρόβλημα του του μπάσκετ σήμερα είναι η έλειψη παραγόντων με αγάπη για το άθλημα.

Τα συλλυπητηρια και απο εμενα στην οικογενεια του εκλιποντα. Ηταν ενας πολυ αξιολογος ανθρωπος , ενας πραγματικος εργατης του ερασιτεχνικου μπασκετ. Συμμεριζομαι απολυτα τις αποψεις σου για την απωλεια του ανδρος. blove.gif
FC3
QUOTE(gdio @ Jan 14 2010, 12:05 ) *
Από το σάιτ της ΕΣΚΑΝΑ:

ΒΑΡΥ ΠΕΝΘΟΣ ΣΤΗΝ ΕΣΚΑΝΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΓΛΥΦΑΔΑ.ΕΦΥΓΕ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΜΑΣ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΡΥΤΙΚΑ
ΜΕΛΗ ΤΗΣ ΕΝΩΣΗΣ Ο ΤΑΜΙΑΣ ΤΗΣ ΕΣΚΑΝΑ ΚΑΙ ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΟΥ ΑΡΗ ΓΛΥΦΑΔΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΤΥΡΕΑΣ.
Η ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΠΗ ΤΗΣ ΠΙΤΑΣ ΜΕ ΑΠΟΦΑΣΗ Δ.Σ. ΜΑΤΑΙΩΝΕΤΑΙ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΠΕΜΠΤΗ ΕΩΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΟ ΒΡΑΔΥ .
Η ΕΞΟΔΙΟΣ ΑΚΟΥΛΟΥΘΙΑ ΘΑ ΤΕΛΕΣΘΕΙ ΣΤΟΝ ΙΕΡΟ ΝΑΟ ΑΓ.ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΓΛΥΦΑΔΑΣ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 15 ΙΑΝ.2010 ΚΑΙ ΩΡΑ 15.00

Τα συλλυπητήριά μου στους οικείους του και τους συνεργάτες του, στην ένωση και το σωμματείο του. Κάθε φορά που ένας παλιός παράγοντας φεύγει από κοντά μας η απώλια είναι διπλή γιατί το πραγματικό πρόβλημα του του μπάσκετ σήμερα είναι η έλειψη παραγόντων με αγάπη για το άθλημα.




...και τα δικά μου θερμά συλλυπητήρια στην οικογενεια, τους φίλους και τους συνεργάτες του...
KingJames
QUOTE(alpapamarin @ Jan 14 2010, 13:15 ) *
ΒΑΡΥ ΠΕΝΘΟΣ ΣΤΗΝ ΕΣΚΑΝΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΓΛΥΦΑΔΑ.

ΕΦΥΓΕ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΜΑΣ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΡΥΤΙΚΑ

ΜΕΛΗ ΤΗΣ ΕΝΩΣΗΣ Ο ΤΑΜΙΑΣ ΤΗΣ ΕΣΚΑΝΑ

ΚΑΙ ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΟΥ ΑΡΗ ΓΛΥΦΑΔΑΣ

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΤΥΡΕΑΣ.

Η ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΠΗ ΤΗΣ

ΠΙΤΑΣ ΜΕ ΑΠΟΦΑΣΗ Δ.Σ. ΜΑΤΑΙΩΝΕΤΑΙ

ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΠΕΜΠΤΗ ΕΩΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΟ ΒΡΑΔΥ .

Η ΕΞΟΔΙΟΣ ΑΚΟΥΛΟΥΘΙΑ ΘΑ ΤΕΛΕΣΘΕΙ ΣΤΟΝ

ΙΕΡΟ ΝΑΟ ΑΓ.ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΓΛΥΦΑΔΑΣ

ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 15 ΙΑΝ.2010 ΚΑΙ ΩΡΑ 15.00

www.eskana.gr


τα συλλυπητηρια και απο μενα...
POLIS KALLITHEAS
QUOTE(KingJames @ Jan 14 2010, 17:53 ) *
τα συλλυπητηρια και απο μενα...



Συλληπητηρια και απο την οικογενεια της πολις....ελαφρυ το χωμα που θα τον σκεπαζει
alpapamarin
Του Γιώργου Κογκαλίδη
28/01/2010 (12:18)

Εσείς εκεί στην ΕΟΚ, εσείς που οδηγείτε τα γερόντια από τη μια γκάφα στην άλλη, κάντε μια φορά την έκπληξη!
Πάρτε μια απόφαση που να μην είναι διάτρητη, που να στηρίζεται σε βασικές αρχές δικαίου, που να πατάει κάπου. Έτσι για να σπάσει η μονοτονία, για να σταματήσετε να είσαστε οι καρπαζοεισπράκτορες του ελληνικού αθλητισμού.

Πήγε στο ΑΣΕΑΔ ο Στέλιος Κουκουλεκίδης, με δικηγόρο τον Παντελή Δέδε, και πήραν την υπόθεση χωρίς καν να συζητηθεί. "Διπλό από πούλια", που λένε και στο τάβλι. Εμείς γράφαμε ότι δεν στηρίζεται πουθενά η απίθανη εφεύρεση της ΚΕΔ/ΕΟΚ, αλλά αυτοί το έπαιζαν "σίγουροι για τον εαυτό τους".

Πήγε στο ΑΣΕΑΔ και ο Τάσος Μπάγκι, με δικηγόρο τον Γιώργο Σφαιρόπουλο. Κέρδισαν την υπόθεση, ακυρώνοντας άλλη μια ΠΑΡΑΝΟΜΗ και εκτός κάθε λογική περιοριστική διάταξη της ΕΟΚ. Ποια ήταν αυτή; Ο Τάσος Μπάγκι είναι μπασκετμπολίστας, ήθελε να μεταγραφεί στον Αετό Κιλκίς και είχε την… ατυχία να έχει υπερβεί το 30ο έτος της ηλικίας του. Κι ο Αετός είχε πάρει με μεταγραφή άλλον 30ρη.

Θυμόσαστε το καλοκαίρι πόση συζήτηση είχε γίνει, την αντίδρασή μας και πώς κάποιοι επιχείρησαν να μας ακυρώσουν, διαδίδοντας ότι γράφουμε αυτά που γράφουμε για να εξυπηρετήσουμε συμφέροντα ατζέντηδων. Έτσι έλεγαν οι ηλίθιοι. Τώρα τί λένε;

Πάλι σφαλιάρα έφαγαν από ανεξάρτητη δικαστική αρχή. Πάλι ρεζίλι έγιναν. Πάλι θα χρειαστεί να αυθαιρετήσουν για να περάσει το δικό τους, για να επιβληθεί το άδικο.

Το σίγουρο είναι πως με δικαστική απόφαση ο περιορισμός των 30 για τους αθλητές, όπως και ο περιορισμός των 50 για τους διαιτητές έγιναν ΦΥΛΛΟ και ΦΤΕΡΟ. Μόνο ένας περιορισμός είναι αποδεκτός σε μια κοινωνία που θέλει να άρει κάθε απόφαση η οποία περιορίζει τους ανθρώπους: Να τεθεί ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ όριο ηλικίας για τους ομοσπονδιακούς παράγοντες. Καιρός είναι. Κι είναι ο μόνος περιορισμός που θα στηρίξουμε μετά χαράς…

www.basketblog.gr
leonkalf
Οπότε το καλοκαίρι να αναμένουμε εξελίξεις και αλλαγή στον κανονισμό... Λογικά..
Αλλιώς μπορεί ο καθένας να δικαιωθεί από το δικαστήριο.
Μπράβο στον συγκεκριμένο αθλητή που το κυνήγησε!!!

Το καλοκαίρι έπεται η συνέχεια, στον κανονισμό μεταγραφών. Ας ελπίσουμε ότι θα έχουν ενημερωθεί..
leonkalf
Δείτε αυτό το topic (http://www.basketforum.gr/forum/index.php?...ic=9651&hl=) και πάρτε θέρη!!

Να γίνει ένωση ΕΣΚΑ-ΕΣΚΑΝΑ ή όχι?
Μπορείτε να ψηφίσετε.

Για να δούμε τι πιστεύει ο περισσότερος κόσμος..
ikarosbc
Πιστευω οτι ηταν πολυ ευκολη αποφαση γιατι "εβγαζε ματια" οτι ηταν εξω απο το Συνταγμα της χωρας μας

Στη δημοσιευση μου #1005 στο παρον τοπικ, ειχα προτεινει να οργανωθουν οι ενδιαφερομενοι και να προσφυγουν στη δικαιοσυνη μαζικα για να δικαιωθουν.

Ειχα πει μαλιστα οτι ειχαν υποχρεωση οι επαγγελματιες συναδελφοι τους, να τους βοηθησουν μεσω του συνδικαλιστικου τους οργανου, κατι το οποιο βεβαια δεν εγινε.

Πρεπει του χρονου η ΕΣΚΑΝΑ οπωσδηποτε να αρει αυτη την αποφαση (λογικοτατο αλλωστε) ωστε να μην ταλαιπωρουνται ασκοπα οι ενδιαφερομενοι με αγωγες και απασχολειται ασκοπα και η Ελληνικη Δικαιοσυνη.

Εαν αυτο δεν γινει, οι ενδιαφερομενοι στις αγωγες τους να διεκδικουν και αποζημιωση, ετσι ωστε το συνολο των εξοδων να το επιβαρυνεται η ΕΣΚΑΝΑ, λογω της υπαιτιοτητας της στην αστοχη αυτη αποφαση.

Ειναι κι αυτο μια μορφη πιεσης και να δουμε πως θα δικαιολογησει τυχον τετοιου ειδους εξοδα, οταν θα κανει τον οικονομικο απολογισμο, στην εκλογοαπολογιστικη συνελευση.

leonkalf
Κύριοι της ΕΣΚΑΝΑ, ρίξτε μια ματιά στο αναβαθμισμένο site της ΕΣΚΑ (www.eska.gr)... thumbsup.gif
Εκτός τον αποτελεσμάτων και ρεπορτάζ από τα ματς, έχει πολλά ενδιαφέροντα άρθρα, συνεντεύξεις, blog του Γ.Λημνιάτη, μέχρι και προσπάθεια για δημιουργία φωτογραφικού μουσείου!! Αξιέπαινοι! 41.gif
Απ' ότι φαίνεται η νέα διοίκηση της ΕΣΚΑ, έδωσε νέα πνοή.

Ζηλέψατε? Αν ναι.. κάντε μια ανάλογη προσπάθεια!!
Θα μας ευχαριστήσετε πολύ αν γίνει πραγματικότητα.

bball.gif
alpapamarin
Aποφασεις Δ.Σ.-ΑνακοινωσειςΟι αποφάσεις της ΕΣΚΑΝΑ
Το Διοικητικό Συμβούλιο της Ε.Σ.ΚΑ.Ν.Α. που συνεδρίασε την Δευτέρα 22 Φεβρουαρίου 2010 αποφάσισε τα κάτωθι:
1)Nα επανεξεταστεί από την Επιτροπή Πρωταθλήματος Ανδρών ο μηδενισμός της ομάδας ΑΕ Αμφιάλης στον αγώνα με την Αιξωνή Γλυφάδας στις 11/01/2010.
2)Επέβαλε ποινή δύο (02) αγωνιστικών ημερών στο σωματείο Λέων Μοσχ. για τα γεγονότα που συνέβησαν στον αγώνα με τον Άρη Γλυφάδας.
3)Επέβαλε την ποινή της αυστηρής επιτίμησης στον προπονητή κ. Νίκο Μαυρόγιαννη του σωματείου ΓΑΣ Ελευσίς
4)Επέβαλε την ποινή δύο (02) αγωνιστικών ημερών στον αθλητή της ΗΛΕΚΤΡΟΥΠΟΛΗΣ κ. Ριζούλη Βάϊο για ανάρμοστη συμπεριφορά.
5)Στον έφορο του Φάρος Κερατσινίου κ. Τσάπα ποινή απαγόρευσης εισόδου στον αγωνιστικό χώρο για τρείς (03) μήνες.
6)Έγκριση επίπληξης στο σωματείο Πήγασος Κορυδαλλού.
7)Επέβαλε ποινή μιας (01) αγωνιστικής στους αθλητές κ. Χαραλαμπίδη (ΑΕ Ρέντη) & κ. Χάλαρη (Πρωτέας Βούλας)για ανάρμοστη συμπεριφορά στους διαιτητάς.
8)Παραπέμπει το Διοικητικό Συμβούλιο της Ε.Σ.ΚΑ.Ν.Α. τους διαιτητάς κ. Βίλια & κ. Κάρδαρη στην ΠΕΔ/ΚΕΔ-ΕΣΚΑΝΑ για παραποίηση του φύλλου αγώνα μεταξύ των ομάδων Πρωτέας Βούλας – ΑΕ Ρέντη στις 08/02/2010 και εκπρόθεσμη αποστολή εκθέσεων σχετικά με τον αγώνα.

www.eskana.gr
karouso
Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση:
Το μετρο αυτο για τους μικρους θα ισχυσει και την επομενη χρονια στην Α κατηγορια;

Εγω παντως πιστευω οτι ειναι απαραδεκτο.
Ας ισχυει στην Γ και τη Δ. Οχι ομως στην Α εκει που οι ομαδες παιζουν για να ανεβουν στην Γ εθνικη. Ουτε καν στη Β δεν επρεπε να υπαρχει.
Ηθελα να ηξερα πως οι ομαδες δεχτηκαν κατι τετοιο; Δεν αλλιωνεται το πρωταθλημα;

μια καλυτερη λυση δεν ειναι η υποχρεωτικη παρουσια 3-4 μικρων στη 12αδα παρα η παρουσια μικρου στη 5αδα για 40 λεπτα;

Οι αρμοδιοι τι λενε για ολα αυτα;
leonkalf
QUOTE (leonkalf @ Feb 10 2010, 13:29 ) *
Κύριοι της ΕΣΚΑΝΑ, ρίξτε μια ματιά στο αναβαθμισμένο site της ΕΣΚΑ (www.eska.gr)... thumbsup.gif
Εκτός τον αποτελεσμάτων και ρεπορτάζ από τα ματς, έχει πολλά ενδιαφέροντα άρθρα, συνεντεύξεις, blog του Γ.Λημνιάτη, μέχρι και προσπάθεια για δημιουργία φωτογραφικού μουσείου!! Αξιέπαινοι! 41.gif
Απ' ότι φαίνεται η νέα διοίκηση της ΕΣΚΑ, έδωσε νέα πνοή.

Ζηλέψατε? Αν ναι.. κάντε μια ανάλογη προσπάθεια!!
Θα μας ευχαριστήσετε πολύ αν γίνει πραγματικότητα.

bball.gif

Μετά από 2 μήνες και κάτι από την παραπάνω ανάρτησή μου, σήμερα βλέπω ότι το site της εσκανα αναβαθμίστηκε.. Είτε ήταν τυχαίο, είτε όχι, χαίρομαι γι' αυτό.. wink.gif

Η κάθε βελτίωση και πρόοδος καλή είναι!
Ελπίζω να υπάρξει και ποιοτική αναβάθμιση στο περιεχόμενο του site.
MANOLIS24
Εκτος απο την ομαδα του Ερυθρου Αστερα Πειραιως που θα κατεβασει ομαδα στο πρωταθλημα γυναικων ισως και ανδρων..αλλη μια ομαδα θα επαναδραστηριοποιησει το αντρικο της τμημα μετα απο 19 χρονια και θα συμμετασχει την νεα περιοδο στην Δ ΕΣΚΑΝΑ...
ΑΠΡΟΒΛΕΠΤΟΙ
QUOTE(leonkalf @ Mar 28 2010, 16:54 ) *
Μετά από 2 μήνες και κάτι από την παραπάνω ανάρτησή μου, σήμερα βλέπω ότι το site της εσκανα αναβαθμίστηκε.. Είτε ήταν τυχαίο, είτε όχι, χαίρομαι γι' αυτό.. wink.gif

Η κάθε βελτίωση και πρόοδος καλή είναι!
Ελπίζω να υπάρξει και ποιοτική αναβάθμιση στο περιεχόμενο του site.



ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΟΜΩΣ ΜΟΝΟ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ

ΑΥΤΟ ΜΟΝΟ ΧΡΩΜΑΤΑ ΑΛΛΑΞΕ
POLIS KALLITHEAS
QUOTE(MANOLIS24 @ Apr 8 2010, 10:58 ) *
Εκτος απο την ομαδα του Ερυθρου Αστερα Πειραιως που θα κατεβασει ομαδα στο πρωταθλημα γυναικων ισως και ανδρων..αλλη μια ομαδα θα επαναδραστηριοποιησει το αντρικο της τμημα μετα απο 19 χρονια και θα συμμετασχει την νεα περιοδο στην Δ ΕΣΚΑΝΑ...



Ποια φιλε μου ,μας κεντρισες την περιεργεια?
MANOLIS24
QUOTE(POLIS KALLITHEAS @ Apr 9 2010, 00:44 ) *
Ποια φιλε μου ,μας κεντρισες την περιεργεια?


Εκανα ενα μικρο λαθακι 9 χρονια εχει να κατεβασει ανδρικο και οχι 19 που ειπα.. ο ΑΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ ( οποιος θυμαται το 2001 ειχε αποροφηθει απο τον ΑΛΦ ΑΛΙΜΟΥ αλλα μαλλον κατι πρεπει να στραβωσε..). Η Ανακοινωση απο το γυναικειο σαιτ του καλαμακι ( www.kalamakiwbc.gr ) λεει: Το ανδρικό τμήμα του Α.Ο. Καλαμακίου επαναλειτουργεί από τον καινούριο χρόνο (2010). Η "πρώτη"ομάδα, για πρακτικούς λόγους, δεν είναι δυνατόν να ξεκινήσει αμέσως αμέσως. Έτσι δόθηκε όλο το βάρος στη δημιουργία των τμημάτων μίνι και παιδικού, ενώ σε σύντομο διάστημα θα μπορεί να λειτουργεί και το εφηβικό τμήμα.
Παλαιότερα υπήρχε ανδρική ομάδα του Α.Ο.Κ. η οποία πριν από τρεις και πλέον δεκαετίες (περίπου το 1977) είχε δημιουργηθεί από τον Νίκο Λαυρεντίδη, ο οποίος συγκέντρωσε φίλους και παιδιά "γέννημα θρέμμα" Καλαμακιώτες. Η ομάδα των ανδρών το 2001 συγχωνεύθηκε με την Α.Λ.Φ. Αλίμου και έκτοτε χάθηκαν μπασκετικά όλα τα παιδιά που αγωνίζονταν σε αυτή.

leonkalf
Το Διοικητικό Συμβούλιο της Ε.Σ.ΚΑ.Ν.Α. που συνεδρίασε την Δευτέρα 29 Μαρτίου 2010 αποφάσισε τα κάτωθι:

1)Τη συνέχιση του αγώνα Α΄ Κατηγορίας Ανδρών Γ.Ν.Ο. ΑΡΗ ΝΙΚΑΙΑΣ – Α.Ο. ΒΑΡΗΣ, από το σημείο διακοπής με σκορ 22-13 υπέρ της Α΄ Ομάδας Γ.Ν.Ο. ΑΡΗ ΝΙΚΑΙΑΣ. Ο αγώνας θα συνεχιστεί την Πέμπτη 15 Απριλίου 2010 και ώρα 21:00 στο Δ.Α.Κ. ΝΙΚΑΙΑΣ “Ο ΠΛΑΤΩΝ”.
2)Την παραπομπή στην Π.Ε.Δ./Ε.Σ.ΚΑ.Ν.Α. των Διαιτητών κ.κ. Μέλη και Στεργίου για παράβαση Κανονισμών.
3)Στον αθλητή κ. Πολίτη Νικόλαο (αρ. δελτίου 344080) του ΑΟ Π.ΦΑΛΗΡΟΥ με αποκλεισμό μίας (01) αγωνιστικής.

4)Στον αθλητή του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ κ. Τσενέμπη Γιώργο (αρ.δελτίου 385813) με αποκλεισμό μίας (01) αγωνιστικής.

5)Στον αθλητή του ΑΟ ΠΡΟΦΗΤΗ ΗΛΙΑ κ. Παπούλια Χαράλαμπο(αρ.δελτίου 73111) με αποκλεισμό τεσσάρων (04) αγωνιστικών ημερών.

6)Στον αθλητή του ΑΟ ΦΑΡΟΣ κ. Γεράνιο Γιώργο (αρ.δελτίου 379815) με αποκλεισμό μίας (01) αγωνιστικής.

7)Στους αθλητές του ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ κ. Παναγόπουλο Στέφανο(αρ.δελτίου 194956) & κ. Μαρίνο Σπύρο(αρ.δελτίου 266148) με αποκλεισμό μίας (01) αγωνιστικής.

8)Μηδενισμό της ομάδας ανδρών ΕΝΩΣΗ ΑΜΦΙΑΛΗΣ.

9)Ποινή μίας (01) αγωνιστικής στην έδρα του αντίπαλου στην ομάδα παίδων της ΑΟ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗΣ ΝΕΟΛΑΙΑΣ.

10)Αυστηρή έγγραφη επίπληξη στην ομάδα του ΟΚ ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ.

11)Αυστηρή έγγραφη επίπληξη στον έφορο της ΝΕ ΜΕΓΑΡΙΔΑΣ κ. Μουστάκα.

12)Ποινή ενός (01) μήνα στέρησης του δικαιώματος άσκησης των καθηκόντων στον προπονητή του ΦΣ ΜΕΓΑΡΩΝ κ. Λιαδάκη.

13)Ποινή αυστηρής έγγραφης επίπληξης στα σωματεία ΦΣ ΜΕΓΑΡΩΝ & ΑΣ ΠΕΡΑ για τις συμπεριφορές Διοικητικών Παραγόντων.

14)Ποινή απαγόρευσης εισόδου για ένα (01) μήνα στους αγωνιστικούς χώρους στον παράγοντα του ΠΑΝΝΕΑΠΟΛΙΚΟΥ κ. Γιάννη Κανδύλη.

15)Μηδενισμός της ανδρικής ομάδας του Σωματείου ΑΟ ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ.

16)Ποινή έγγραφης αυστηρής επίπληξης στο σωματείο του ΓΑΣ ΕΛΕΥΣΙΣ.
----------------------------------------------------


Κατά την τακτική συνεδρίαση της Κ.Ε.Δ./Ε.Σ.ΚΑ.Ν.Α.
την Τρίτη 30 Μαρτίου 2010 αποφασίστηκαν τα κάτωθι:

1) Στους διαιτητές κ. Βίλλια Νεκτάριο & κ. Κάρδαρη Αναστάσιο επιβάλετε ποινή έγγραφης αυστηρής επίπληξης για πλημμελή σύνταξη του φύλλου αγώνα στο παιχνίδι ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ – ΑΟ ΡΕΝΤΗ στις 08/02/2010.

2) Στους διαιτητές κ. Ουσταμπασίδη Ρήγα & κ. Βρέντα Κωνσταντίνο επιβάλλεται ποινή 15 ημερολογιακών ημερών για πλημμελή εκτέλεση καθηκόντων στο παιχνίδι
ΑΣ ΣΟΥΡΜΕΝΑ – ΑΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ στις 12/03/2010,
αρχής γενομένης στις 30/03/2010.


Επίσης από την Κ.Ε.Δ./Ε.Σ.ΚΑ.Ν.Α., αποφασίστηκε η επανάληψη του αγώνα Α.Σ. ΣΟΥΡΜΕΝΩΝ – Α.Ο. ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ, ύστερα από την άμεση κατάθεση του οπτικοαουστικού υλικού(DVD)μετά το πέρας του αγώνα στον Κομισάριο και την υποβολή στο νόμιμο χρονικό διάστημα ένστασης – υπομνήματος, με τη παράλληλη καταβολή παράβολου στο Ταμείο της Ένωσης του Σωματείου Α.Ο. ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ.
Ο αγώνας έχει ορισθεί για την Δευτέρα 19 Απριλίου 2010 στο Κλειστό Ελληνικού Β΄ και ώρα 20:00
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.