Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Α1 Fantasy League: Συζητήσεις, προτάσεις, παρατηρήσεις
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > BasketForum Games (NBA Fantasy Leagues)
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18
dizzy_fingers
Το Fantasy League πλέον μπαίνει στη basketforumική ζωή μας και τώρα, ένα σχεδόν μήνα πριν την έναρξη του πρωταθλήματος, είναι ευκαιρία να το μάθουμε.
Ποιός λοιπόν, καλύτερος τρόπος από το να φτιάξουμε τις ομάδες μας με τους αγαπημένους μας παίχτες και να δοκιμάσουμε το παιχνίδι στην πράξη?

Συγκεκριμένα, έχω βάλει τα ρόστερ των ομάδων όπως ήταν πέρσι μετά την 1η αγωνιστική (οι αξίες των παιχτών έχουν διαμορφωθεί από τις τότε αποδόσεις τους) και κάποια στιγμή αύριο-μεθαύριο θα "τρέξω" τα αποτελέσματα κάποιας από τις 26 αγωνιστικές (να είναι έκπληξη tongue.gif) της περσινής σεζόν.

Ό,τι πρόβλημα ή απορία παρατηρήσετε, γράψτε το εδώ.
Σίγουρα θα είναι αρκετά τα λαθάκια, καθώς είναι καινούριο το παιχνίδι και δεν έχω προηγούμενη εμπειρία σε προγραμματισμό, οπότε θα σας παρακαλέσω να έχετε υπομονή αν τυχόν προκύψουν προβλήματα.
peace.gif
Warrior
Kαταρχην τα link στο "λιγα λογια.." δεν λειτουργουν!! tongue.gif
dizzy_fingers
Πάω να τα φτιάξω biggrin.gif.
Στο παιχνίδι βρε....κοίτα αν παίζει κάτι λάθος.

Επίσης, είναι πολύ πιθανό να δείτε παίχτες να έχουν τελείως άσχετη θέση με αυτή που είναι κανονικά...δικό μου λάθος, καθώς δεν ξέρω τις θέσεις όλων των παιχτών της Α1, αλλά για τη νέα σεζόν, θα κάνω τη μελέτη μου tongue.gif.
Warrior
Εγω την ομαδα την εφτιαξα χωρις προβληματα παντως....
Anaz
εγω παλι δεν μπορω..κολλαει.
" Unknown column 'player' in 'field list' " μολις παταω το Buy στον παιχτη.
thrylos7
...Εμένα δε δέχεται καν το όνομα της ομάδας...

65.gif

Μήπως επειδή ξέρει ότι θα είναι η νικήτρια (άρα είναι ήδη αποθηκευμένη και δε μπορώ να βάλω 2η ίδια ομάδα; );
kolossos
Έβαλα 7 παίχτες και μετά με ενημέρωσε ότι έχω περάσει το όριο των 3 αλλαγών. Επίσης υπάρχουν απίστευτα πολλά λάθη στις θέσεις. ΚΑλά ρε συ Ντίζυ ο Σούλης γκάρτν παίζει; tongue.gif 69.gif 19.gif icon_drunk.gif
Warrior
Κολοσσε αν κανεις Reset...Μπορεις να την ξαναφτιαξεις απο την αρχη.

Και εγω το ιδιο επαθα,γιατι αγοραζα και πουλαγα μετα για να παρω αλλον....Εχεις δικαιωμα μονο για
3 αλλαγες σε καθε αγωνιστικη.

Τωρα για αυτα που λετε οι υπολοιποι δεν εχω ιδεα....

QUOTE(Anaz @ Sep 7 2006, 08:44 PM) *
εγω παλι δεν μπορω..κολλαει.
" Unknown column 'player' in 'field list' " μολις παταω το Buy στον παιχτη.


Α!Πρωτα πατας buy και μετα επιλεγεις εναν παικτη....Ετσι το εκανες??
dizzy_fingers
QUOTE(Anaz @ Sep 7 2006, 08:44 PM) *
εγω παλι δεν μπορω..κολλαει.
" Unknown column 'player' in 'field list' " μολις παταω το Buy στον παιχτη.

Κάνε αυτό που σου λέει ο Warrior.

Παίδες διαβάστε καλά τις οδηγίες όταν αντιμετωπίζετε ένα πρόβλημα. Αν αυτό δε λυθεί....γι'αυτό έχουμε αυτό το φόρουμ wink.gif.

QUOTE(kolossos)
Επίσης υπάρχουν απίστευτα πολλά λάθη στις θέσεις. ΚΑλά ρε συ Ντίζυ ο Σούλης γκάρτν παίζει;

Το πρόσεξες αυτό? :
QUOTE(dizzy_fingers)
Επίσης, είναι πολύ πιθανό να δείτε παίχτες να έχουν τελείως άσχετη θέση με αυτή που είναι κανονικά...δικό μου λάθος, καθώς δεν ξέρω τις θέσεις όλων των παιχτών της Α1, αλλά για τη νέα σεζόν, θα κάνω τη μελέτη μου


όσο για αυτό:
QUOTE
Έβαλα 7 παίχτες και μετά με ενημέρωσε ότι έχω περάσει το όριο των 3 αλλαγών.

συμβαίνει αυτό που λέει ο Warrior, ότι δηλαδή αν αγοράσεις έναν παίχτη, τον πουλήσεις και ξαναγοράσεις έναν παίχτη (ακόμα και τον ίδιο), θα μετράει σαν 2 αλλαγές κι όχι σαν μία.
Αυτό είναι λίγο μπελάς τώρα που χτίζουμε τις ομάδες από την αρχή, αλλά βρήκα τρόπο να το φτιάξω.
Θα βάλω τις αρχικές αλλαγές όχι 10, αλλά περισσότερες, ας πούμε 100, αφού στην αρχή που φτιάχνουμε την ομάδα από το 0, δε χρειάζεται να υπάρχει κάποιος περιορισμός.
Από την επόμενη αγωνιστική και μετά θα ισχύει ο περιορισμός των 3 αλλαγών (αγορών στην ουσία, αφού μπορείτε να πουλάτε όσους και όσες φορές θέλετε).

Για παράδειγμα, τώρα, αν πατήσετε RESET οι αλλαγές που θα μπορείτε να κάνετε θα είναι 100 (άπειρες στην ουσία, καθώς δε νομίζω να τις εξαντλήσετε όλες με συνδυασμους).


Νότη, σου βγάζει κάποιο μήνυμα όταν πας να φτιάξεις ομάδα? Τί όνομα ήθελες να βάλεις?
dizzy_fingers
Δεν κρατιόμουν και τελικά έτρεξα την αγωνιστική.

Είδα πως μερικοί δεν έχετε βάλει παίχτες στην ομάδα, γι'αυτό έχετε 0 πόντους.
Επειδή τώρα κανονικά είναι 3 οι αλλαγές, σας το αλλάζω και σας τις κάνω 100 για να φτιάξετε την ομάδα από την αρχή wink.gif.

Χμμμ 1η θέση ο dizzy_fingers με την ομάδα Dizziakos 39.gif....καλά λειτουργεί το πρόγραμμα 19.gif 19.gif 19.gif!!!!
liolias
Ρε οταν παταω buy μου λεει παντα: Unknown column 'player' in 'field list'
dizzy_fingers
Δεν είπα να διαβάζετε τις οδηγίες?

QUOTE(Anaz)
εγω παλι δεν μπορω..κολλαει.
" Unknown column 'player' in 'field list' " μολις παταω το Buy στον παιχτη.



QUOTE(Warrior)
Α!Πρωτα πατας buy και μετα επιλεγεις εναν παικτη....Ετσι το εκανες??
liolias
Τις διαβασα.Τωρα μολις εκανα reset και μου βγαζει οτι εχω παιχτες .Πως μπορω να καταλαβω αν οντως εχω??
Alexmei
έχω μια ερώτηση... το "υπολιπόμενες αλλαγές" είναι η μεταγραφές ή η αλλαγή στο ρόστερ... δλδ αν πουλήσεις παίχτη και δν αγοράσεις παίχτη θα αυξιθεί; ή θα μείνει το ίδιο;
dizzy_fingers
QUOTE(liolias @ Sep 8 2006, 12:16 AM) *
Τις διαβασα.Τωρα μολις εκανα reset και μου βγαζει οτι εχω παιχτες .Πως μπορω να καταλαβω αν οντως εχω??

Δεν καταλαβαίνω την ερώτησή σου. Εξήγησέ μου καλύτερα τί εννοείς.


QUOTE(Alexmei @ Sep 8 2006, 12:16 AM) *
έχω μια ερώτηση... το "υπολιπόμενες αλλαγές" είναι η μεταγραφές ή η αλλαγή στο ρόστερ... δλδ αν πουλήσεις παίχτη και δν αγοράσεις παίχτη θα αυξιθεί; ή θα μείνει το ίδιο;

Θα μείνει το ίδιο.
Αν προσέξεις μάλιστα, λέει "υπολειπόμενες αγορές" και όχι "αλλαγές".
Άρα, μπορείς να πουλήσεις όλη την ομάδα σου αν θες, αλλά δε θα σου μειωθεί ο αριθμός.
Θα μειωθεί μόνο αν αγοράσεις κάποιον.

Το Reset σας φέρνει στο ρόστερ που είχατε ακριβώς πριν/μετά τον υπολογισμό των αποτελεσμάτων.

Αν δηλαδή είχατε τους Χ+Υ+Ζ παίχτες πριν τον υπολογισμό της αγωνιστικής και μετά το αλλάξετε και πάρετε τους Α+Β+Γ, μόλις πατήσετε το RESET το ρόστερ θα επιστρέψει στους Χ+Υ+Ζ.
liolias
Οταν παταω reset μου βγαζει αυτους αλλα εγω δεν τους αγορασα.
1. DIAMANTIDIS Dimit
2. HARALABIDIS Kon.
3. MULAOMEROVIC Dami
4. CASTLE Terrel
5. STEWART Larry
6. CHARITOPOULOS Dim
7. VASSILIADIS Costa
8. MAVROKEFALIDIS Lo
9. STACK Ryan
10. SCHORTSANITIS Sof
dizzy_fingers
Αυτή είναι η ομάδα μου blink.gif.
Ρε!! Μου τους έκλεψες??? tongue.gif

Σοβαρά τώρα, κάτσε να ψάξω τί βλακεία έκανα...και σε ενημερώνω wink.gif.

EDIT: Όχι, δε μπορώ να καταλάβω τί φταίει...κάτι θα έκανα λάθος όπως τα πείραζα και θα σου 'μετέφερα' το ρόστερ μου.

Θα ξανατρέξω αύριο άλλη αγωνιστική να δω μήπως τρέχει από εκεί τίποτα.
liolias
Α ωραια ρε!! Ευχαριστω! 19.gif 19.gif
Anaz
QUOTE
Επειδή τώρα κανονικά είναι 3 οι αλλαγές, σας το αλλάζω και σας τις κάνω 100 για να φτιάξετε την ομάδα από την αρχή
εγω δεν εφτιαξα την ομαδα κ τωρα που πηγα δεν με αφησε να κανω πανω απο 3 αγορες.

ωπα..κ εγω το ιδιο με liolias με το reset!

Επισης οι αξιες ειναι ολιγον χαλια,αλλα υποθετω οτι βγηκαν προχειρα κ στο νεο θα'ναι πιο σωστες!Αληθεια υπαρχει καποια φορμουλα υπολογισμου της αξιας ή εχει να κανει με την δικη σου αντικειμενικη κριση?Επισης καλο ειναι να μην υπαρχουν πολυ μεγαλες αλλαγες στις αξιες απο αγωνιστικη σε αγωνιστικη αναλογα τις εμφανισεις κατα την διαρκεια της σεζον.
dizzy_fingers
Ναι, αυτό πρέπει να το προσέχετε όταν φτιάχνετε καινούρια ομάδα.
Τώρα σε έφτιαξα.
100 αλλαγές wink.gif.
Μην πατήσεις reset μόνο γιατί μπορεί να σε πάει στις 3 πάλι...

Θα το κοιτάξω καλύτερα αύριο, ώστε να μην έχουμε τέτοιες περιπτώσεις (δηλαδή να έχετε μίνιμουμ 7 παίχτες στο ρόστερ...).
Alexmei
QUOTE(dizzy_fingers @ Sep 8 2006, 12:38 AM) *
Δεν καταλαβαίνω την ερώτησή σου. Εξήγησέ μου καλύτερα τί εννοείς.
Θα μείνει το ίδιο.
Αν προσέξεις μάλιστα, λέει "υπολειπόμενες αγορές" και όχι "αλλαγές".
Άρα, μπορείς να πουλήσεις όλη την ομάδα σου αν θες, αλλά δε θα σου μειωθεί ο αριθμός.
Θα μειωθεί μόνο αν αγοράσεις κάποιον.

Το Reset σας φέρνει στο ρόστερ που είχατε ακριβώς πριν/μετά τον υπολογισμό των αποτελεσμάτων.

Αν δηλαδή είχατε τους Χ+Υ+Ζ παίχτες πριν τον υπολογισμό της αγωνιστικής και μετά το αλλάξετε και πάρετε τους Α+Β+Γ, μόλις πατήσετε το RESET το ρόστερ θα επιστρέψει στους Χ+Υ+Ζ.


ok... τότε το μηχάνιμα δν ξέρει αριθμτική.... το απόγευμα που έφτιαχνα την ομάδα μου, δν μπορούσα να βάλω 10ο παίχτη γιατί μου έλεγε ότι είχα "0 αγορές left" τώρα που συμπλήρωσα το ρόστερ με 10ο παίχτη, μου λέει ότι έχω και μία ακόμα αγορά.... blink.gif απο εκεί μου είρθε η απορία του πάνω ποστ....

QUOTE(Anaz @ Sep 8 2006, 12:58 AM) *
εγω δεν εφτιαξα την ομαδα κ τωρα που πηγα δεν με αφησε να κανω πανω απο 3 αγορες.

ωπα..κ εγω το ιδιο με liolias με το reset!

Επισης οι αξιες ειναι ολιγον χαλια,αλλα υποθετω οτι βγηκαν προχειρα κ στο νεο θα'ναι πιο σωστες!Αληθεια υπαρχει καποια φορμουλα υπολογισμου της αξιας ή εχει να κανει με την δικη σου αντικειμενικη κριση?Επισης καλο ειναι να μην υπαρχουν πολυ μεγαλες αλλαγες στις αξιες απο αγωνιστικη σε αγωνιστικη αναλογα τις εμφανισεις κατα την διαρκεια της σεζον.



νομίζω ενημερώνεται από το Galanis sports data.....
Anaz
αναφερομαι στην αξια του παιχτη(credits) όχι το rating-σκορ! wink.gif
QUOTE
Τώρα σε έφτιαξα.
100 αλλαγές wink.gif.
Μην πατήσεις reset μόνο γιατί μπορεί να σε πάει στις 3 πάλι...
Εκανα sell το ροστερ σου που μου ειχε εμφανισει μετα το reset!Moνο που τωρα ξεκιναω με 519credits!! 19.gif Bεβαια απ'την αλλη η αξια καποιων παιχτων που ηθελα εκτοξευτηκε..

Α,σημαντικο που ξεχασα!Το σκορ που μετρα ειναι κ απ'τους δεκα παιχτες?Δεν διαλεγεις 5αδα της αγωνιστικης?

QUOTE
Θα το κοιτάξω καλύτερα αύριο, ώστε να μην έχουμε τέτοιες περιπτώσεις (δηλαδή να έχετε μίνιμουμ 7 παίχτες στο ρόστερ...).
Ακριβως!
Alexmei
ερώτηση... τα credits ξεπερνάν τα 500; τα credits έχουν σχέσει με την βαθμολογία/σκορ σε κάθε αγωνιστική/νίκη ή ήττα;

Ξέρω πως αν αναίβει η αξία του παίχτη θα πάρω περισσότερα credit δν χρειάζεται να μ το πείτε......

ΕDIT: το πάνω ποστ δν το διάβασα γιατί έγραψα αυτό ταυτόχρωνα με τον Anaz.... οπότε εκτός η πρώτη μ ερώτηση...
Anaz
QUOTE
Τί εννοείς?
Όριο αλλαγών μήπως?
Για να δω μήπως πετύχω στην τύχη την απάντησή σου tongue.gif, θα σου πω ότι μάξιμουμ 10 παίχτες θα μπορείς να έχεις στην ομάδα και κάθε αγωνιστική (εκτός της πρώτης ασφαλώς) θα μπορείς να κάνεις μάξιμουμ 3 αλλαγές.
Οχι,εννοουσα οριο παιχτων ανα ομαδα!Δηλαδη να μη μπορει πχ καποιος να αγορασει ολη την ομαδα του Παο,αλλα να υπαρχει ενα οριο μεχρι δυο παιχτες απο καθε ομαδα!Δηλ:μεχρι 2 απο Ολυμπιακο,μεχρι 2 απο Παο κλπ..Βασικα αυτο υπηρχε στο fantasy league της Uefa!Ετσι γινεται νομιζω κ πιο ανταγωνιστικο..Αλλα βεβαια δεν μπορει να γινει πχ στο final four οπου θα'ναι λιγες οι ομαδες!Αληθεια μετα τα πλευοφ θα γινεται reset στο roster κ θα'χουμε απεριοριστες αλλαγες?

-Επισης..Καλο ειναι αν μπορεις να το κανεις να μην υπαρχει αυστηρος περιορισμος στις αγορες.Τι εννοω?Να επιτρεπονται πχ 2(ή 3 οπως ειναι) αγορες ανα αγωνιστικη κ μετα αν θες να μπορεις να κανεις κ αλλες αλλα με κοστος καποιους βαθμους απ'την βαθμολογια!Πχ 5 βαθμοι μειων ανα επιπλεον μεταγγραφη! Ετσι αποφευγεις κ το φαινομενο καποιος να εχει πχ 4(παραπανω απ'το οριο των 3) απουσιες(τραυματισμοι κλπ..)κ να μη μπορει να τις αντικαταστησει όλες με αποτελεσμα να ξεκινα με παιχτη λιγοτερο.

-Ακομα μια προταση:Μπορεις να ορισεις κ αρχηγο σε καθε αγωνιστικη!Δηλαδη ο καθε παιχτης να οριζει για αρχηγο πριν την αγωνιστικη ενα παιχτη που πιστευει οτι θα τα παει πολυ καλα,και η βαθμολογια αυτου να παιρνει ενα ποσοστιαιο bonus(πχ να διπλασιαζεται!). Κι αυτο απο Uefa Fantasy Lεague.

-Αυτο για τον MVP Στο ειπα κ απο κοντα..

Α,απτην στιγμη που θα ξεκινησει το νεο παιχνιδι κ θα βγουν τα ροστερ ασε απεριοριστες αλλαγες μεχρι την εναρξη της 1ης αγωνιστικης ωστε να μπορουμε να πειραματιστουμε ελευθερα με αγοραπωλησιες μεχρι να καταληξουμε στην τελικη.

Σε ζαλισα...
dizzy_fingers
QUOTE(Anaz)
Επισης οι αξιες ειναι ολιγον χαλια,αλλα υποθετω οτι βγηκαν προχειρα κ στο νεο θα'ναι πιο σωστες!Αληθεια υπαρχει καποια φορμουλα υπολογισμου της αξιας ή εχει να κανει με την δικη σου αντικειμενικη κριση?Επισης καλο ειναι να μην υπαρχουν πολυ μεγαλες αλλαγες στις αξιες απο αγωνιστικη σε αγωνιστικη αναλογα τις εμφανισεις κατα την διαρκεια της σεζον.

Πάλι, διαβάστε τις οδηγίες...
Αντιγράφω από το παιχνίδι (στην οθόνη με τη βαθμολογία).
"Η αξία ενός παίχτη είναι 4 φορές το σκορ που έκανε την αγωνιστική.
Το σκορ υπολογίζεται από τον εξής τύπο:
Πόντοι+ρημπ+ασσίστ+κλεψίματα+τάπες+κερδ. φάουλ - (άστοχα σουτ+λάθη+φάουλ)
Σημειώσεις περί των αξιών:
- Η αξία ενός παίχτη δε μπορεί να μεταβληθεί πάνω από 15% πάνω ή κάτω σε μία αγωνιστική.
- Το ελάχιστο της αξίας που μπορεί να έχει είναι 5 credits.
- Το ελάχιστο του σκορ που μπορεί να κάνει είναι 1. "


QUOTE(Alexmei)
ok... τότε το μηχάνιμα δν ξέρει αριθμτική.... το απόγευμα που έφτιαχνα την ομάδα μου, δν μπορούσα να βάλω 10ο παίχτη γιατί μου έλεγε ότι είχα "0 αγορές left" τώρα που συμπλήρωσα το ρόστερ με 10ο παίχτη, μου λέει ότι έχω και μία ακόμα αγορά....

To πρόβλημα με το κόκκινο χρώμα, οφείλεται στο πρόβλημα των 10 αγορών στην αρχή. Το διόρθωσα κάνοντας 100 τις αγορές την πρώτη φορά που ξεκινάει κάποιος το παιχνίδι.
Το πρόβλημα με το μπλε χρώμα οφείλεται στο πρώτο πρόβλημα. Είχες λιγότερους από 10 παίχτες με το πέρας της αγωνιστικής και για να τους συμπληρώσεις ξόδεψες 2 από τις 3 αγορές σου.
Αυτό θα φτιάξει αν πατήσεις reset.
Θα σου επαναφέρει τους 7-8-9 δεν ξέρω πόσους παίχτες είχες, και θα έχεις 3 αγορές να κάνεις.


QUOTE(Anaz)
Εκανα sell το ροστερ σου που μου ειχε εμφανισει μετα το reset!Moνο που τωρα ξεκιναω με 519credits!!

Καλά σου έκατσε μπαγάσα tongue.gif.
Αυτό όμως δε θα συμβεί ξανά στο μέλλον... tongue.gif


QUOTE(Anaz)
Το σκορ που μετρα ειναι κ απ'τους δεκα παιχτες?Δεν διαλεγεις 5αδα της αγωνιστικης?

Κι από τους 10. Και οι 10 έχουν τον ίδιο συντελεστή (αξία = 4 επί σκορ) απλά αυτοί των οποίων οι ομάδες έχουν κερδίσει, παίρνουν ένα πριμ 5%.


QUOTE(Anaz)
Οχι,εννοουσα οριο παιχτων ανα ομαδα!Δηλαδη να μη μπορει πχ καποιος να αγορασει ολη την ομαδα του Παο,αλλα να υπαρχει ενα οριο μεχρι δυο παιχτες απο καθε ομαδα!Δηλ:μεχρι 2 απο Ολυμπιακο,μεχρι 2 απο Παο κλπ..Βασικα αυτο υπηρχε στο fantasy league της Uefa!Ετσι γινεται νομιζω κ πιο ανταγωνιστικο..Αλλα βεβαια δεν μπορει να γινει πχ στο final four οπου θα'ναι λιγες οι ομαδες!Αληθεια μετα τα πλευοφ θα γινεται reset στο roster κ θα'χουμε απεριοριστες αλλαγες?

1) Δε βλέπω το λόγο να γίνει κάτι τέτοιο. Στο fantasy league της Ευρωλίγκας, δεν ίσχυε κάτι τέτοιο δηλαδή...
2) Περιπλέκει πολύ τα πράγματα σε θέμα προγραμματισμού...ειδικά αν κάποιος αλλάξει ομάδα στα μέσα της σεζόν...
3) Το παιχνίδι θα είναι μόνο για την κανονική σεζόν.



QUOTE
Επισης..Καλο ειναι αν μπορεις να το κανεις να μην υπαρχει αυστηρος περιορισμος στις αγορες.Τι εννοω?Να επιτρεπονται πχ 2(ή 3 οπως ειναι) αγορες ανα αγωνιστικη κ μετα αν θες να μπορεις να κανεις κ αλλες αλλα με κοστος καποιους βαθμους απ'την βαθμολογια!Πχ 5 βαθμοι ανα επιπλεον μεταγγραφη! Ετσι αποφευγεις κ φαινομενο καποιος να εχει πχ 4 απουσιες(τραυματισμοι κλπ..)κ να μη μπορει να τις αντικαταστησει όλες με αποτελεσμα να ξεκινα με παιχτη λιγοτερο.

Βλέπε το 2) από πάνω tongue.gif.


Έχεις πάρει φόρα με τις προτάσεις...καλές είναι, αλλά κάτσε πρώτα να φτιάξουμε τα βασικά και μετά βλέπουμε τυχόν προεκτάσεις του παιχνιδιού.
Anaz
QUOTE
Η αξία ενός παίχτη είναι 4 φορές το σκορ που έκανε την αγωνιστική.
Κ η αρχικη αξια οταν θα ξεκινησει το παιχνιδι?Θα τις βγαλεις εσυ?Πρεπει να εισαι προσεκτικος.. wink.gif
QUOTE
- Η αξία ενός παίχτη δε μπορεί να μεταβληθεί πάνω από 15% πάνω ή κάτω σε μία αγωνιστική.
Σωστός!!Αυτο εννοούσα!
QUOTE
Το ελάχιστο του σκορ που μπορεί να κάνει είναι 1. "
Η φορμουλα παντως συχνα βγαζει κ αρνητικα νουμερα!Οποτε αυτοι παιρνουν 1,ε?
QUOTE
Περιπλέκει πολύ τα πράγματα σε θέμα προγραμματισμού...ειδικά αν κάποιος αλλάξει ομάδα στα μέσα της σεζόν...
Οκ,λεπτομερειες,δεν πειραζει!

QUOTE
Κι από τους 10. Και οι 10 έχουν τον ίδιο συντελεστή (αξία = 4 επί σκορ)
Σε αυτο κατα τη γνωμη ΜΟΥ θα εκανε πολυ πιο ενδιαφερον το παιχνιδι να διαλεγες πενταδα!Θα σου εδινε κ μεγαλυτερη δυνατοτητα διαμορφωσης του ροστερ+οτι το κανει πιο ενδιαφερον να προβλεπεις την ιδανικη 5αδα αναλογα τα παιχνιδια της αγωνιστικης!
QUOTE
απλά αυτοί των οποίων οι ομάδες έχουν κερδίσει, παίρνουν ένα πριμ 5%.
Καλο αυτο!
dizzy_fingers
QUOTE
Κ η αρχικη αξια οταν θα ξεκινησει το παιχνιδι?Θα τις βγαλεις εσυ?Πρεπει να εισαι προσεκτικος..

Αυτό είναι ένα θέμα το οποίο σκέφτομαι ακόμα πως θα το κάνω...
Πιθανότατα θα βάζω τους μέσους όρους τους από πέρσι, στον τύπο και από εκεί θα βγάζω την αξία...
Στους καινούριους παίχτες όμως....ακούω προτάσεις.

QUOTE
Η φορμουλα παντως συχνα βγαζει κ αρνητικα νουμερα!Οποτε αυτοι παιρνουν 1,ε?

Ακριβώς. Και αξία 5 credits.

QUOTE
Σε αυτο κατα τη γνωμη ΜΟΥ θα εκανε πολυ πιο ενδιαφερον το παιχνιδι να διαλεγες πενταδα!Θα σου εδινε κ μεγαλυτερη δυνατοτητα διαμορφωσης του ροστερ+οτι το κανει πιο ενδιαφερον να προβλεπεις την ιδανικη 5αδα αναλογα τα παιχνιδια της αγωνιστικης!

Με βάζεις και κουράζομαι τώρα tongue.gif.
Θα δω τί μπορώ να κάνω όμως...
Anaz
QUOTE
Αυτό είναι ένα θέμα το οποίο σκέφτομαι ακόμα πως θα το κάνω...
Πιθανότατα θα βάζω τους μέσους όρους τους από πέρσι, στον τύπο και από εκεί θα βγάζω την αξία...
Καλη ιδεα!!Λαβε υποψιν σου παντως επιπλεον κ τον παραγοντα του σε ποια ομαδα αγωνιζονται κ τι ρολο θα εχουν!Π.χ ο Σκεπανοβιτς περσι στον Παο επαιξε ελαχιστα οποτε ειχε πολυ χαμηλους Μ.Ο.,φέτος ομως αναμενεται να ειναι το βαρυ πυροβολικο του Παοκ με ενεργοτατο ρολο οποτε θα πρεπει να εχει μεγαλυτερη αξια!
Να σε δω με τους νεους παιχτες ομως τι θα κανεις..Κ ειδικα απο τις μικρες ομαδες κατι ξενους που δεν τους ξερει η μανα τους.. 19.gif

Μπορεις να παρεις τα στατιστικα τους απο περσι(Ευρωπη-Πρωταθλημα) + την προσωπικη σου εκτιμηση!Για τους γνωστους παιχτες!Για τους αγνωστους..Ο θεος βοηθος! tongue.gif Μετα κ το περας 2-3 αγωνιστικων θα προσαρμοστει καπως η αξια τους ετσι κι αλλιως!
QUOTE
Με βάζεις και κουράζομαι τώρα tongue.gif.
Θα δω τί μπορώ να κάνω όμως...
77.gif

Πολλα μπραβο παντως dizzy,κανεις εξαιρετικη δουλεια!! 41.gif
Anaz
Ετοιμη η ομαδα μου!!! banana.gif
Τρεξε κι αλλη αγωνιστικη!! 38.gif
dizzy_fingers
Σε λίγο θα τρέξω μία αγωνιστική και μετά θα σβήσω όλες τις ομάδες να ξεκινήσουμε από το μηδέν.
Έχω φτιάξει αυτό με τους 7 μίνιμουμ παίχτες και θέλω να δω πως δουλεύει.
Επίσης, βλέπω στους 3 πρώτους που ο Alexmei έχει πάρει τη θέση του Jokey στους 3 πρώτους συνολικά και προσπαθώ να καταλάβω τί πάει στραβά...ίσως αν τα μηδενίσω να πάει φτιάξει.

Τώρα τρέχω την 2η αγωνιστική.

Πάει και η 2η αγωνιστική.
Δες ρε Γιώργο και πες μου αν σου έχει κάνει κανά κουλό με τα ρόστερ...
Εν τω μεταξύ από το "Η συνολική πρώτη 3άδα:" δείχνει ότι θέλει...θα το βγάλω μάλλον 39.gif...
Anaz
Ολα Κυριλε..
Να δοκιμασω κανα reset?
Oυπς..Reset κ να'σου παλι η δικη σου δεκαδα!
Βεβαια ισως φταιει οτι πριν-στην αρχη- ξεκινησα με αυτην τη δεκαδα αλλα εκανα εναν παιχτη sell τωρα κ μολις πατησα reset βγηκε παλι αυτη!Εντωμεταξυ το reset δεν θα'πρεπε να πιανει μονο για αυτην την αγωνιστικη που διανυεται?δηλαδη αν κανω μεταγραφες στην 1η αγ.,περασει,κ πατησω μετα reset θα μου βγαλει παλι την δεκαδα της προηγουμενης αγωνιστικης-την αρχικη?
dizzy_fingers
Ευτυχώς που το πάτησες γιατί δε θα καταλάβαινα τί είχα κάνει...
Είχα αφήσει όποιος πατάει το RESET να παίρνει το ρόστερ μου 24.gif icon_drunk.gif.

Τώρα έφτιαξε. wink.gif

EDIT: Δηλαδή, αν πατάς reset, οι αλλαγές σου θα γίνονται 3 (εκτός αν δεν έχεις συμμετάσχει σε καμία αγωνιστική, οπότε πάνε στις 100 για να μπορείς να φτιάξεις τη 10άδα σου με την ησυχία σου wink.gif ) και το ρόστερ θα επανέρχεται σε αυτό με το οποίο "μπήκες" στην αγωνιστική.
Δεν ξέρω αν το εξήγησα καλά...

Διάλεξε μία διαφορετική ομάδα τώρα, για να τρέξω μία 3η αγωνιστική.
Πες μου πότε είσαι έτοιμος.
Anaz
οκ.τωρα εχω την ομαδα σου!Κανω 3 αλλαγες κ τρεξ'την..
QUOTE
Δηλαδή, αν πατάς reset, οι αλλαγές σου θα γίνονται 3 (εκτός αν δεν έχεις συμμετάσχει σε καμία αγωνιστική, οπότε πάνε στις 100 για να μπορείς να φτιάξεις τη 10άδα σου με την ησυχία σου wink.gif ) και το ρόστερ θα επανέρχεται σε αυτό με το οποίο "μπήκες" στην αγωνιστική.
Δεν ξέρω αν το εξήγησα καλά...
Αρκει να μην κανει reset τις τελευταιες 3 μεταγραφες ανεξαρτητα την αγωνιστικη,δηλαδη αν μπει η νεα αγωνιστικη κ δεν κανεις κατι κ πατησεις reset θα εμφανισει το ιδιο,ή αν κανεις μια μεταγγραφη κ εκανες κ δυο στην προηγουμενη θα αλλαζει μονο την 1!Δηλαδη Reset μονο στην αγωνιστικη που διανυεται!
dizzy_fingers
Μπερδεύτηκα tongue.gif.
Το πάω με παράδειγμα:

Ξεκινάει το παιχνίδι.
Φτιάχνω ομάδα με Α-Β-Γ-...παίχτες.
Γίνεται η αγωνιστική, υπολογίζονται τα αποτελέσματα, αλλάζει η αγωνιστική (νέα σκορ, νέες αξίες, ετοιμάζουμε πια το ρόστερ για την επόμενη αγωνιστική).

Έχω τους Α-Β-Γ-...
Αν πατήσω RESET θα μου βγάλει τους Α-Β-Γ-...
Αλλάζω τον Α και παίρνω τον Χ, έτσι έχω τους Χ-Β-Γ-...
Αν πατήσω RESET θα μου βγάλει το ρόστερ Α-Β-Γ-...
Ξανακάνω όμως την αλλαγή γιατί δε μου αρέσει ο Α.
Έτσι έχω τους Χ-Β-Γ-...
Γίνεται η αγωνιστική, υπολογίζονται τα αποτελέσματα, αλλάζει η αγωνιστική (νέα σκορ, νέες αξίες, ετοιμάζουμε πια το ρόστερ για την επόμενη αγωνιστική).

Έχω τους Χ-Β-Γ-...
Αν πατήσω RESET θα μου βγάλει τους Χ-Β-Γ-...
Αν αλλάξω τον Β και πάρω τον Υ, έχω τους Χ-Υ-Γ-...
Αν πατήσω RESET μου βγάζει τους Χ-Β-Γ....


Δηλαδή, με το RESET επανέρχεται το ρόστερ όπως ήταν ακριβώς πριν το πέρασμα της αγωνιστικής.
Αυτό αλλάζει ανά αγωνιστική wink.gif.

Τώρα τρέχω την 3η....
Anaz
ετοιμος! σερνεται η μαλ***ζεται η συνδεση μου??
dizzy_fingers
Πάει και η 3η.
Για πειραματίσου με το RESET τώρα...
Anaz
pali κατι παιζει λαθος!Δεν πειραζω τιποτα,εχω την ομαδα μου με τις 3 αλλαγες που ειχα κανει,παταω reset κ κανονικα δεν πρεπει να αλλαξει τιποτα!Σωστα?? μου εμφανιζει: τις 2 αλλαγες που ειχα κανει παλι οπως ηταν δηλαδη τους 2 δικους σου,κ ενας τριτος κενος!
dizzy_fingers
To ψάχνω...

Κάτσε να τα πάμε σιγά σιγά για να καταλάβω κι εγώ wink.gif.
Όταν πατάς RESET σου βγάζει αυτό το ρόστερ?
GARNER Chris
EDNEY Tyus
MULAOMEROVIC Dami
CASTLE Terrel
STEWART Larry
CHARITOPOULOS Dim
TOMAS Jamel
MAVROKEFALIDIS Lo
STACK Ryan
SCHORTSANITIS Sof

Ενώ η 10άδα σου είναι τώρα:
DIAMANTIDIS Dimit
HARALABIDIS Kon.
---
CASTLE Terre
STEWART Larry
CHARITOPOULOS Dim
VASSILIADIS Costa
MAVROKEFALIDIS Lo
STACK Ryan
SCHORTSANITIS Sof

?

Για πάτα τώρα RESET...μπορεί να έφτιαξε.

Αν όλα πάνε καλά, με το που θα πατήσεις RESET θα σου βγάλει αυτή τη 10άδα:
GARNER Chris
EDNEY Tyus
MULAOMEROVIC Dami
CASTLE Terrel
STEWART Larry
CHARITOPOULOS Dim
TOMAS Jamel
MAVROKEFALIDIS Lo
STACK Ryan
SCHORTSANITIS Sof
Anaz
σωστα!Αυτη εβγαλε!Αυτη δηλαδη που ειχα στη προηγουμενη αγωνιστικη μετα τις αλλαγες!
Εκανα κ μια μεταγγραφη μολις,κ εκανα reset κ εμφανισε παλι την προηγουμενη!Αρα λογικα δουλευει σωστα!!
dizzy_fingers
18.gif
Νομίζω πως όλα λειτουργούν μια χαρά πια, ε?

Τί είναι τώρα επόμενο στη λίστα μας?
Η βασική πεντάδα? Τί πριμ να παίρνουν οι πενταδάτοι παίχτες?
Anaz
41.gif
Δεν θα μηδενιζεται η βαθμολογια των αλλων,απλα οι πενταδατοι θα εχουν εναν συντελεστη επιπλεον! Δεν ξερω..Καλο ειναι να ειναι ενας καλος συντελεστης ωστε να'χει αξια!
χ2 ή 50%..??
dizzy_fingers
Πολύ είναι νομίζω το 50%...
Από τη στιγμή που ο νικητής παίρνει 10%, κάπου εκεί γύρω πρέπει να είναι και το ποσοστό του πενταδάτου.

EDIT: Ξέρεις τί σκέφτομαι όμως? Σίγουρα να βάλουμε διαχωρισμό βασικών? Αφού στο σημερινό μπάσκετ, δεν υπάρχει τέτοιος διαχωρισμός...αρχικοί υπάρχουν αλλά όλοι παίζουν, οπότε γιατί να το αλλάξουμε και στο παιχνίδι? Στο ποδόσφαιρο, όπου υπήρχε τέτοια επιλογή είναι λογικό, αλλά όχι στο μπάσκετ....δεν ξέρω τι λες?
Anaz
Αρα 10% επιπλεον στον καθε παιχτη απ'τους 5?Εννοειται οτι η 5αδα υποχρεωτικα θα αποτελειται απο 2g,2f,1c !!

Δεν ξερω..Το σκεφτηκα κ εγω!Απλα ειναι ωραιο κ ενδιαφερον σε καθε αγωνιστικη να κανεις προβλεψεις αναλογα τους αγωνες κ να διαμορφωνεις καθε φορα κ αλλη 5αδα!ή μπορεις τουλαχιστον εναλλακτικα να βαλεις μονο εναν αρχηγο ο οποιος θα παιρνει ενα καλο 25-50% μπονους!Αυτο γιατι δινει το στοιχειο της προβλεψης-τυχης καθε φορα ποιος παιχτης θα παει καλα,κ κανει το παιχνιδι λιγοτερο στασιμο κ πιο ενδιαφερον.σου δινει το περιθωριο να κανεις κ διαχειριση του υλικου που εχεις στη διαρκεια της σεζον κ οχι απλα επιλογη!Δεν ξερω..Ας ακουσουμε κ τις αποψεις των αλλων..
dizzy_fingers
Ούτε ο αρχηγός είναι ένας θεσμός που μετράει πολύ, όπως στο ποδόσφαιρο...γι'αυτό δεν ξέρω αν θα ταιριάζανε αυτά τα δύο.

Νομίζω πως η πρόβλεψη του νικητή είναι αρκετή.
Δηλαδή να σκέφτεσαι "να πάρω αυτόν τον παίχτη που φαίνεται ότι θα τα πάει καλά αλλά μπορεί να μην κερδίσει? ή να πάρω τον άλλον που η ομάδα του σίγουρα θα κερδίσει αφού έχει εύκολο αγώνα?".

Για να κάνω πιο έντονο το δίλλημα, μπορώ να μεγαλώσω το ποσοστό του 10% του νικητή, σε 20%-25%.
Έτσι, θα το σκέφτεσαι πιο πολύ αν θα πάρεις έναν παίχτη μέτριο που θα κερδίσει, ή έναν παίχτη καλό που όμως δε θα έχει αυτό το πριμ.
Συν του ότι αν πάρεις τον μέτριο, η τιμή του θα είναι και χαμηλότερη για να σου περισέψουν λεφτά για άλλες αγορές...

Χιχι, αρχίζω και πορώνομαι σιγά σιγά με το παιχνίδι 38.gif...
Anaz
Ενδιαφερον..
Αυτα ομως αφορουν καθαρα την αρχικη επιλογη των παιχτων κ οχι την διαχειριση πριν τον αγωνα! wink.gif Γιατι ειναι δυσκολο καθε φορα να ρισκαρεις με μεταγγραφες πριν απο καθε αγωνιστικη.
25% νομιζω ειναι πολύ κ Θετει πραγματι ενα ωραιο διλημμα αλλα ευνοει πολυ τους παιχτες των μεγαλων ομαδων!Οι οποιοι μαλιστα θα'ναι κ φτηνοι αφου η αξια υπολογιζεται μονο απ'τα στατιστικα!Πχ αν παρει καποιος παιχτες (μονο) Παο-Ολυμπιακου καθε αγωνιστικη θα'χει 25% επιπλεον!Σκοπος ειναι να προβλεπεις κυριως παιχτες.Οποτε ειναι προτιμοτερη νομιζω για ΑΥΤΟ το παιχνιδι,μια προβλεψη ποιος παιχτης θα παει καλα απ'το ποιος θα κερδισει!
Ας ρωτησουμε κι αλλους..
Α,κατι ακομα..Ενας παιχτης που δεν πατα παρκε τί βαθμολογια παιρνει? 1?? δικαιουται το πριμ?

38.gif 38.gif 38.gif
dizzy_fingers
Σωστά. Δεν τα σκέφτημα αυτά...

Προς το παρών το αφήνω έτσι το παιχνίδι...

QUOTE
Α,κατι ακομα..Ενας παιχτης που δεν πατα παρκε τί βαθμολογια παιρνει? 1?? δικαιουται το πριμ?

Παίρνει σκορ 1 και αξία 5.
Ναι, παίρνει το πριμ...να το αλλάξω?

Πάω να κοιμηθώ τώρα...τα έχω παίξει σήμερα....πρέπει να είμαι 12 ώρες μπροστά στην οθόνη.....
Kobe
Δωστε λινκ στον νεωπα
liolias
Πατα πανω δεξια που λεει games και μετα fantasy league
Kobe
οοοοοχι ρε, it rockss 41.gif
mikri prasini ollandeza
Eμένα την ομάδα μου τη λένε Miprol!!Πολύ ωραίο μέχρι στιγμής!Δεν συμμετείχα στην 1η εβδομάδα...άντε να τρέξεις τη 2η να σας ξεσκίσω!!!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.