Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΝΒΑ fantasy 07-08
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > BasketForum Games (NBA Fantasy Leagues)
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21
Pierce
Με αφορμη το τοπικ για το αντιστοιχο φαντασι της ευρωλιγκας ειπα να φτιαξω και εγω ενα για το ΝΒΑ.

λοιπον το παιχνιδι ειναι το NBA ulitmate fantasy commisioner
http://ufc.nba.com/signup/nba/nba_commish_open_private.asp
το ονομα της λιγκας ειναι ****** και ο κωδικος ******

ειναι ενα πρωταθλημα 12 ομαδων θα γίνει ένα draft στις 28 Οκτωβρη ημερα Κυριακη και ωρα 7:30 στο οποιό καλό είναι να είναι όλοι παρόντες και ο καθένας επιλέγει παίχτες για την ομάδα του με σειρά, όπως και στο draft του ΝΒΑ. Mονο που εδώ draftάρουμε όλους τους παίχτες του ΝΒΑ (τουλάχστον μέχρι να συμπληρωθούν τα rosters).Οι υπολοιποι πανε στους free agents.
(πανω κατω λεω τα ιδια με αυτα που εγραψε και ο general στο τοπικ για το yahoo fantasy ) . Οι ποντοι υπολογιζονται με βαση τα στατιστικα του καθε παιχτη. Aλλαγες στο ροστερ μπορουν να γινονται καθημερινα μεχρι και 5 λεπτα πριν την αρχη του αγωνα που συμμετεχει ο παιχτης.

Ακουω γνωμες ενστασεις απορίες αλλα πανω απο ολα συμμετοχες

i'm counting on morfi,nbaer,gravedigger,thrylos7,airkef,bforbasketball,lebron15,kostasvc15, (holic where are u?),ginobili(?)
Gravedigger
Λοιπόν να αρχίσω με τις απορίες,γιατί δεν το έψαξα καλά...
1)Λογικά επιλέγουμε μόνο τα μέλη της λίγκας...Ποιος διαλέγει πρώτος κτλ???
2)Ποιο είναι το salary μας?Εννοείται ότι δεν μπορούμε να πάρουμε όποιον θέλουμε...
3)Δεν αρχίχουν όλοι οι αγώνες την ίδια ώρα...Αλλαγές είπες μέχρι 5 λεπτά πριν τον κάθε αγώνα.Αν 1 παίζει στις 7 πχ μετά κλειδώνεται για να μην τον ανταλλάξεις με κάποιον που παίζει πιο μετά???
4)Όσοι παίχτες δεν επιλεγούν πάνε στους free agents...Τι γίνεται αν τον θέλει παραπάνω από 1 άτομο???
5)Τα Openings/size τι είναι???
Από ότι κατάλαβα είναι σαν αυτό που έπαιζα κ πέρυσι απλά αρχίζει με draft.
Pierce
επειδη και εγω το ψαχνω ακομα θα σου απαντησω χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος

1) το διαλεγω εγω 71.gif . οταν συμπληρωθουν οι θεσεις εχει επιλογη να γινει κληρωση για την σειρα wink.gif
2)το ροστερ θα εχει ως εξης

Point Guard 1
Shooting Guard 1
Guard 1
Small Forward 1
Power Forward 1
Forward 1
Forward-Center 1
Center 1
Utility 1
Bench 5

δεν ειδα πουθενα τπτ για σαλαρι καπ. απλα δεν μπορεις να εχεις 2 παιχτες στην ιδια ακριβως θεση.

3) ακριβως
4) οποιος τον προλαβει. αλλα υπαρχουν αρκετες εναλλακτικες οπως ο παιχτης να ειναι για ενα χρονικο διαστημα ελευθερος και οσοι τον θελουν να μπαινουν σε μια λιστα και να τον παιρνει αυτος με το χειροτερο ρεκορ
5)που ειναι αυτο;
Gravedigger
QUOTE(pierce21 @ Oct 6 2007, 18:23 ) *
δεν ειδα πουθενα τπτ για σαλαρι καπ. απλα δεν μπορεις να εχεις 2 παιχτες στην ιδια ακριβως θεση.

5)που ειναι αυτο;

Ναι αλλά δεν νομίζω να σε αφήνουν να πάρεις LeBron ,Kobe και όλους τους παιχταράδες άσχετα αν δεν τους θέλουν οι άλλοι!Πρέπει να υπάρχει 1 όριο!Το άλλο δεν νομίζω να είναι τόσο σημαντικό...Πάντως είναι αρκετά πολύπλοκο,θέλει πολύ ψάξιμο...
Pierce
για το θεμα των free agent. υπαρχει η δυνατοτητα απο το παιχνιδι, για παραδειγμα αν θεσουν βετο 5 ομαδες να μην μπορει να τον παρει καποιος. υπαρχουν διαφορες τροποποιησεις που μπορουν να γινουν στο παιχνιδι.οπως να γινονται αλλαγες μια φορα την εβδομαδα. απο οτι βλεπω για τις αλλαγες αποφασιζει ο commishioner δηλαδη εγω blink.gif . θελει ψαξιμο αρκετο οντως. για το θεμα του σαλαρι καπ το ψαχνω ....
morfi
Mέσα με τρέλα ! banana.gif

Mπράβο πίρσι ! 41.gif Μόλις τώρα ξεκίνησα να φτιάχνω την ομάδα.
Das Kapital
Εννοειται πως ειμαι μεσα!!! cool.gif

Πρεπει να γραφτω ομως για να μπω στη λιγγα ε; Λεω να βαλω ψευτικα στοιχεια,πειραζει;
Gravedigger
Μια τελευταία απορία...Στο μενού Add players επιλέγουμε τους παίχτες που θέλουμε.Αφού εμείς θα κάνουμε το draft την 28η,υπάρχει νόημα να επιλέξουμε παίχτες από τώρα???Πάντως μου φαίνεται τελείως άκυρο οι παίχτες να μην έχουν μία τιμή και να παίρνεις όποιον θέλεις...

Edit:Μάλλον δεν μπορούμε να επιλέξουμε τώρα... icon_drunk.gif
Gravedigger
gdi.gif Sorry παιδιά που το έχω πάρει προσωπικά το τόπικ...Έκανα μία μ@λακί@ και έκανα add 2 παίχτες και τώρα δεν βρίσκω επιλογή drop...Πως σκατά γίνεται?Pierce???
leelo15
Στο fantasy είμαι k εγώ μέσα φυσικά ειδικά για nba biggrin.gif !!!

πάντως παίχτες πως διαλέγουμε?? Και όπως είπατε k πριν ακοκλιετε να έχεις μια ομάδα με κόμπε nash k άλλους all star.. Μήπως θα γίνει κάποιο draft k θα φεύγουν σιγά σιγά παίχτες?

edit: όπα ίδια βλακεία με gravedigger με μπέρδεψε αυτό το add που είχε... sorry
Das Kapital
πωωωωω μας εχει πιασει μαλακια μου φαινεται αποψε shot.gif ,ρε pierce σε παρακαλω πολυ σβησε αν γινεται την ομαδα team apostolo15 την εφτιαξα κατα λαθος,ευχαριστω απο τωρα!
Pierce
η ομαδα σου λεμπρον διαγραφηκε. τα αλλα τα ερευνω να δω τι παιζει ακριβως
Pierce
guyz η συμμετοχη ειναι σχετικα μικρη(8 ατομα) και το κοβω να μην περπαταει το ολο σκηνικο, οποτε υπαρχει η πιθανότητα ακυρωσης. καλο ηταν να ειναι αρκετοι στο παιχνιδι ωστε οι παιχτες(αφου δεν υπαρχει σαλαρι καπ απο οτι εχω καταλαβει) να μοιραστουν καλα και να μην υπαρχει για παραδειγμα ομαδα του στυλ

andre miller
arenas
pierce
bryant
stoudemire
jermain
κλπ

Σε τετοια περιπτωση λογικα θα χαθει ολο το ενδιαφερον....
Das Kapital
Για αλλη μια φορα το ξερω οτι ζηταω πολλα biggrin.gif αλλα γιατι δε φτιαχνετε ενα NBA fantasy ;

Δε ξερω τι ακριβως χρειαζεται και ποσος χρονος αλλα προλαβαινουμε σε μια βδομαδα περιπου να φτιαξουμε ενα παιχνιδι;

Εννοειται πως θα συνεισφερουμε ολοι οι φιλοι του ΝΒΑ σε αυτο το forum για να γινει πραγματικοτητα αν ειναι δυνατο! wink.gif
dizzy_fingers
QUOTE(lebron15 @ Oct 22 2007, 22:32 ) *
Εννοειται πως θα συνεισφερουμε ολοι οι φιλοι του ΝΒΑ σε αυτο το forum για να γινει πραγματικοτητα αν ειναι δυνατο! wink.gif

Σε ευχαριστώ για τη βοήθειά σου.

Να:
http://www.php.net/
http://www.mysql.com/

Έχεις ότι χρειάζεσαι για να ξεκινήσεις. Όπου κολλήσεις ρώτα tongue.gif.

smiley.gif
sarounas
QUOTE(lebron15 @ Oct 22 2007, 22:32 ) *
Για αλλη μια φορα το ξερω οτι ζηταω πολλα biggrin.gif αλλα γιατι δε φτιαχνετε ενα NBA fantasy ;

Δε ξερω τι ακριβως χρειαζεται και ποσος χρονος αλλα προλαβαινουμε σε μια βδομαδα περιπου να φτιαξουμε ενα παιχνιδι;

Εννοειται πως θα συνεισφερουμε ολοι οι φιλοι του ΝΒΑ σε αυτο το forum για να γινει πραγματικοτητα αν ειναι δυνατο! wink.gif

αυτό θα ήταν τέλειο

αλλά φαντάζομαι ότι μάλλον είναι αδύνατο κάτι τέτοιο εξαιτίας του τρόπου που διεξάγεται το πρωτάθλημα εκεί, αφού δεν μπορούν να συγκεντρώνονται οι βαθμοί μιας και στο ΝΒΑ δεν υπάρχει η έννοια της αγωνιστικής..

εκτός αν πάρουμε 10 παίκτες στην αρχή της σεζόν χωρίς να επιτρέπονται αλλαγές κατά την διάρκεια του πρωταθλήματος
δηλαδή ξενέρωμα
Das Kapital
QUOTE(dizzy_fingers @ Oct 22 2007, 22:39 ) *
Σε ευχαριστώ για τη βοήθειά σου.

Να:
http://www.php.net/
http://www.mysql.com/

Έχεις ότι χρειάζεσαι για να ξεκινήσεις. Όπου κολλήσεις ρώτα tongue.gif.

smiley.gif

Μαλλον φαινεται πως η Α1 ηταν μεγαλο παλουκι,φαντασου να γινει κατι τετοιο με ΝΒΑ! laugh.gif

Το site της php το μισω ειλικρινα,εχω περασει ωρες εκει να κοιταω σαν χαμενος!
Pantel
παίδες, μιας και έχω απορία για την όλη φάση, δεν έχουν συγκεντρωθεί και πολλοί παίκτες μου φαίνεται θα δηλώσω κι εγώ συμμετοχή. Μιας και δεν το έχω ξανακάνει, μπορείτε να μου πείτε κανα Link για οδηγίες για εντελώς αρχάριους; blove.gif
Pierce
τωρα μπορεις απαλα να φτιαξεις την ομαδα(το σημα κλπ ΟΧΙ τους παιχτες)
ΠΡΟΣΟΧΗ.
την κυριακη το απογευμα στις 6 5 καλο θα ηταν (για σας κυριως) Να εισαστε στον υπολογιστη σας γιατι θα γινει το ντραφτ του παιχνιδιου . Ειναι 13 γυροι που ο καθενας παιρνει σε καθε γυρο τον παιχτη που θελει. Υπαρχουν περιορισμοι για την θεση που αγωνιζεται ο καθε παικτης δεν υπαρχει σαλαρι καπ. οταν κανεις join το πρωταθλημα στην αριστερη στηλη λεει rules&settings ριξε μια ματια εκει για παραπανω πληροφοριες. Αν εχεις καποια απορια ρωτα smile.gif
Gravedigger
Pierce δεν παίζει να αλλάξει η ώρα???Αν δεν υπάρχει πρόβλημα για τους άλλους ΟΚ,αλλά εκείνη την ώρα έχει και το Άρης-Ολυμπιακός,είναι και η μέρα περίεργη....Δεν ξέρω,ότι έιναι καλύτερο!
Pierce
ακουω προτασεις. ημερα και ωρα.

ΥΓ: συνκομισιονερ ειναι και ο μορφη, οποτε για οποιοδηποτε προβληματα μπορειτε να ρωτατε και αυτον smile.gif
Gravedigger
Σάββατο ίδια ώρα πιστεύω θα ήταν καλύτερα.Ας πούνε και οι άλλοι αν τους βολεύει αλλιώς αφήστε το έτσι...
Pierce
μηπως παρασκευη; εγω σαββατο εκεινη την ωρα δεν μπορω. τι θα λεγατε για Παρασκευη στις 5; ή κυριακη πιο αργα; στις 8 για παραδειγμα
Gravedigger
Παρασκευή εγώ δεν μπορώ....Να βρούμε μια μέρα που να μπορούν οι περισσότεροι τουλάχιστον (έστω και Παρασκευή αν βολεύονται,απλά εγώ θα είμαι out).Κυριακή πιο αργά δεν έχω πρόβλημα.

Δεν πρόλαβα το edit.... angry_red.gif
Για τον leelo από κάτω...Το fantasy στο ΝΒΑ είναι αρκετά μπερδεμένο και δύσκολο....Ίσως φταίει αυτό.Βέβαια στην πορεία λογικά θα το μάθουμε...Αν και το περσινό ήταν πολύ καλύτερο.... sleep.gif
leelo15
Νομίζω Κυριακή λίγο πιο αργά θα ήταν ιδανικά...

Τώρα επειδή μερικά είναι μονο team 1 & 2 πολύ φοβάμαι ότι υπάρχει περίπτωση να μην παιχτούν από κανέναν...(ήμουν σε μια τέτοια league πέρυσι 68.gif ) Κάτι άλλο που πρόσεξα είναι ότι το NBA έχει την πιο λίγο απήχηση στα fantasy που κρύβεστε όλοι? biggrin.gif
Pierce
πως σας φαινεται 7:30 το απογευμα κυριακη;
Gravedigger
QUOTE(pierce21 @ Oct 23 2007, 20:12 ) *
πως σας φαινεται 7:30 το απογευμα κυριακη;

Sounds OK to me! smile.gif
k_sal_15
QUOTE(pierce21 @ Oct 23 2007, 20:12 ) *
πως σας φαινεται 7:30 το απογευμα κυριακη;


Είναι μια χαρά... Εγώ μπορώ. Το ελπίζω...
kostasvc15
Αν χασει καποιος το ντραφτ...τερμα;Ειναι εκτος;
Εγω θα προτιμουσα να το καναμε μεσημερακι με την ησυχια μας smile.gif.Δεν εχω προβλημα οποτε και να το κανουμε αλλα μεσημερι πιστευω θα βολευει περισσοτερο για ολους...Οτι πειτε...
Pierce
οχι δεν μενει εκτος. μπορεις να κανεις μια προεπιλογη απο παιχτες για καθε γυρο του ντραφτ και αν ειναι διαθεσιμοι στους βαζει στην ομαδα διαφορετικα βαζει καποιον στην τυχη.(ετσι εχω καταλαβει τουλαχιστον)
Ginobili
QUOTE(pierce21 @ Oct 23 2007, 17:12 ) *
πως σας φαινεται 7:30 το απογευμα κυριακη;

Μια χαρά μου ακούγεται.Εγώ είμαι οκ αυτή την ώρα.
leelo15
QUOTE(pierce21 @ Oct 23 2007, 17:12 ) *
πως σας φαινεται 7:30 το απογευμα κυριακη;


Perfect smile.gif
B for Basketball
QUOTE(pierce21 @ Oct 23 2007, 17:12 ) *
πως σας φαινεται 7:30 το απογευμα κυριακη;


Okz!!!
Pantel
να ρωτήσω κάτι: έφτιαξα ομάδα αλλά όταν ξαναμπαίνω στο league, δεν αναγνωρίζει ότι έχω φτιάξει ομάδα και μου λέει Claim invitation. Τι να κάνω;


Edit: άκυρο, το βρήκα, ήταν μπροστά στα μάτια μου.
jjc
Θελω και εγω να φτιαξω ομαδα αλλα δε με αφηνει να φτιαξω ομαδα με δικο της ονομα και με βαζει σε μια team1, γιατι?
Επισης στη θεση του ονοματος εχει το email μου . Αλλαζει αυτο?
kostasvc15
QUOTE(jjc @ Oct 25 2007, 11:56 ) *
Θελω και εγω να φτιαξω ομαδα αλλα δε με αφηνει να φτιαξω ομαδα με δικο της ονομα και με βαζει σε μια team1, γιατι?
Επισης στη θεση του ονοματος εχει το email μου . Αλλαζει αυτο?

Ναι ρε!καπου λεει edit....
jjc
Για το ονομα της ομαδας το βρηκα
Για το ονομα του ιδιοκτητη τιποτα
kostasvc15
QUOTE(jjc @ Oct 25 2007, 12:23 ) *
Για το ονομα του ιδιοκτητη τιποτα

Για το owner δε λες;Αυτο δεν αλλαζει...ειναι το username με το οποιο εισαι μελος στο nba.com
jjc
Α οκ
ο cijaijai eειμαι εγω
Pantel
τελικά το draft πότε γίνεται; πόση ώρα θα έχει ο καθένας για να επιλέξει κάποιο παίκτη; υπάρχουν χρονικοί περιορισμοί;
Pierce
90 δευτερολεπτα εχει ο καθενας για να επιλεξει παιχτες. Μελετηστε και τις θεσεις και τους αντιστοιχους παιχτες.

το ντραφτ θα γινει κυριακη στις 7:30 ωρα ελλαδος tongue.gif
kostasvc15
QUOTE(pierce21 @ Oct 26 2007, 09:22 ) *
90 δευτερολεπτα εχει ο καθενας για να επιλεξει παιχτες. Μελετηστε και τις θεσεις και τους αντιστοιχους παιχτες.

το ντραφτ θα γινει κυριακη στις 7:30 ωρα ελλαδος tongue.gif


Θα ειμαι και εγω εκει! tongue.gif
Και το draft lottery γινεται εκεινη τη στιγμη ε;Ελπιζω να παρω καλη θεση!
Pierce
λοιπον. ολοκληρωθηκαν οι συμμετοχες για το υπερπρωταθλημα μας και συνολικα θα ειμαστε 14 ομαδες. Εκανα την κληρωση του ντραφτ (εχει ειδικο κουμπακι randomize) και η σειρα εχει ως εξης

All stars 1
entelws_ilithioi 2
Filothei Eagles 3
ImMorTalS 4
GangStars 5
Huge Fellowship 6
FILAGRIOS 7
Los Leelos 8
Team 2 9
Team mojotzotzo 10
lebroniakos asteras 11
Sithones BB 12
San Antonio Spurs 13
Asxetoi alanas!! 14

αν γινουν οι σωστες επιλογες η ασχημη θεση στο ντραφτ μπορει να αναστραφει υπαρχει ενα draft kit apo to nba.com μελετηστε το για τους παικτες που θα χτυπησετε και τις εναλλακτικες αν σας προλαβουν αλλοι
Das Kapital
Παλι με εφαγαν τα κυκλωματα διαφθορας δεν τα μασαω ολα αυτα περι τυχαιας σειρας tongue.gif

Παντως προτεινω την ωρα του draft να μαζευτουμε σε ενα chat ολοι και να σχολιασουμε τα pick smile.gif
k_sal_15
12ος βγήκα... sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif Άρχισε από τώρα το σπρώξιμο σε μερικές ομάδες tongue.gif tongue.gif tongue.gif Ελπίζω η όλη διαδικασία να μην κρατήσει και πολύ γιατί χάνουμε το Άρης-Ολυμπιακός...
jjc
QUOTE(lebron15 @ Oct 27 2007, 13:36 ) *
Παλι με εφαγαν τα κυκλωματα διαφθορας δεν τα μασαω ολα αυτα περι τυχαιας σειρας tongue.gif

Παντως προτεινω την ωρα του draft να μαζευτουμε σε ενα chat ολοι και να σχολιασουμε τα pick smile.gif


Και εγω ψυμφωνω. Την ωρα του draft ανοιξτε ολοι το msn
Pierce
QUOTE(k_sal_15 @ Oct 27 2007, 21:00 ) *
12ος βγήκα... sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif Άρχισε από τώρα το σπρώξιμο σε μερικές ομάδες tongue.gif tongue.gif tongue.gif Ελπίζω η όλη διαδικασία να μην κρατήσει και πολύ γιατί χάνουμε το Άρης-Ολυμπιακός...



Κατι που δεν νομιζω να το εχετε καταλαβει. Ο sarounas που διαλεγει πρωτος στον 1ο γυρο του ντραφτ θα διαλεξει τελευταιος στον δευτερο γυρο του ντραφτ ,πρωτος παλι στον 3ο κ.ο.κ. δεν παει δηλαδη οπως ειναι το κανονικο ντραφτ του ΝΒΑ. και δεν χανεις το Αρης - Ολυμπιακος γιατι ειναι στις 5 το παιχνιδι, εκτος αν πια παιξουν 5-6 παρατασεις


YΓ: Η ωρα εχει παει μια ωρα πισω ετσι; μην τα μπερδεψετε...

It's the final countdown.... cool.gif
B for Basketball
QUOTE(pierce21 @ Oct 28 2007, 09:19 ) *
Κατι που δεν νομιζω να το εχετε καταλαβει. Ο sarounas που διαλεγει πρωτος στον 1ο γυρο του ντραφτ θα διαλεξει τελευταιος στον δευτερο γυρο του ντραφτ ,πρωτος παλι στον 3ο κ.ο.κ. δεν παει δηλαδη οπως ειναι το κανονικο ντραφτ του ΝΒΑ. και δεν χανεις το Αρης - Ολυμπιακος γιατι ειναι στις 5 το παιχνιδι, εκτος αν πια παιξουν 5-6 παρατασεις
YΓ: Η ωρα εχει παει μια ωρα πισω ετσι; μην τα μπερδεψετε...

It's the final countdown.... cool.gif


Ωχ αυτη η αλλαγη ωρας....
Εγω 4 παω για μπαλα...ελπιζω να ειμαι πισω...!!!
geosider
μπορώ να παίξω και εγώ;
Pierce
εμπα...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.