Help - Search - Members - Calendar
Full Version: NBA fantasy 13-14
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > BasketForum Games (NBA Fantasy Leagues)
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19
spysta
νομιζω οτι οι ΜΙΚΡΕΣ αλλαγες που προτεινονται ειναι ανευ (πραγματικης) ουσιας ..
οχι οτι ειναι ασχημες αλλα δεν νομιζω οτι προσφερουν κατι σημαντικο για να κατσουμε ν αχσχοληθουμε ιδιαιτερα.

καλα για τις μεγαλες αλλαγες δεν το συζητω. αλλαζουν το παιχνιδι παντελως και εχουν φαει ΑΚΥΡΟ πανηγυρικο .. σιγα τωρα μην καθομαστε να το μαθουμε απο την αρχη το παιχνιδι.

ειπαμε να παιζουμε στην Σπύστεια κλίμακα αξιολόγησης (μ αρεσε Αντωνη αυτο) tongue.gif
χρησιμος παικτης - 25
καλος παικτης - 30
πολυ καλος παικτης - 35+
σταρ - 40
σουπερ σταρ - 42+
Λεμπρον Ντουραντ - 46+
sacarame
Κύριοι γίνεται κουβέντα αυτή τη στιγμή. Κάποιοι έκαναν κάποιες προτάσεις, τις παρουσιάσαμε με νούμερα ώστε να γίνουν ζυμώσεις και να δούμε αν μπορούμε να καταλήξουμε σε κάποια πρόταση.

Θα τεθεί μετά ψηφοφορία. Κάθε ένας έχει το ελεύθερο της γνώμης και δικαίωμα ψήφου. Όμως κανείς δεν έχει μεγαλύτερη δύναμη από την ψήφο του..

Τοποθετηθείτε και οι υπόλοιποι, πειτε τη γνώμη σας αλλά ας μην γενικεύουμε ούτε προς το ένα άκρο ούτε ως προς το άλλο. Διότι εγώ δεν έχω δει ούτε κανέναν να πει ΦΟΥΛ ΑΛΛΑΞΤΕ ΤΑ ΟΛΑ, αλλά πέραν 2 ατόμων, και κανέναν να ρίχνει άκυρο πανηγυρικό όπως αναφέρει ο Σπύρος.

Εκτός αν τα δυο άτομα καλύπτουν τους 15...


Προσωπικά δεν αντιλαμβάνομαι ούτε το σκεπτικο, κλαιν οι μικροαλλαγές. Ακόμα και μια μικρή αλλαγή που οδηγεί σε βελτίωση, οφείλουμε να την εξετάσουμε....

Γιώργο την πρόταση σου την εξετάζουμε...
spysta
το ακυρο πανηγυρικο ειναι προσωπικο ρε σακαρακα !!! εννοειται οτι μιλαω για τον εαυτο μου

οσον αφορα τις μικροαλλαγες ,εφοσον επιφερουν αισθητες βελτιωσεις οκ να γινουν .. αλλα αν δεν ειναι αισθητες,πιστευω οτι απλα δεν χρειαζεται να το ψαχνουμε τοσο πολυ. (αμα εσεις εχετε ορεξη να λιωνεται στο xcel και τα πινακακια no problemo tongue.gif )
και μεχρι στιγμης απ οτι καταλαβα οι μικροαλλαγες απλα ανεβαζουν λιγο τους μεσους ορους ολων .. ετσι δεν ειναι ??
rchos
Στο τελευταίο σενάριο του Αναζ ο ρόουζ που βρίσκεται?
Anaz
Σαν γνησιος μπασκετικος στατιστικολαγνος, θα μ'αρεσε ενα οσο γινεται "ρεαλιστικο" συστημα αξιολογησης των σκορ.
Οποτε οποιαδηποτε διαφοροποιηση προς αυτη τη κατευθυνση που δεν αλλαζει σημαντικα το παιχνιδι οπως το ξεραμε δεν βρισκω λογο να μην γινει.
Btw απ'οτι βλεπω ανεβασα λαθος φωτο πιο πανω. Εβαλα κατα λαθος τις λιστες με το υπάρχον συστημα.
Η σωστη, βαση των περσινων σκορ, ειναι αυτη:
aegeansheed

T.W.Is.M.
Σορρυ που θα σας κουρασω με νεα σεναρια, αλλα σκεφτηκα το εξης το πρωι:
Δεν εχει ιδιαιτερο νοημα να αυξησουμε τα ριμπαουντ. Δε θα ευνοηθουν μονο οι ψηλοι, αλλα και οι SF που κινουνται κοντα στο καλαθι και ο Λεμπρον(πραγμα που θα δωσει πλεονεκτημα σε οποιον τον εχει).
Την ισορροπια που θελουμε την πετυχαινουμε αν ριξουμε τις ασιστ, αλλα αν τις παμε στο 1,5 ειναι υπερβολικο. Αν ομως τις παμε στο 1,75???
Οι βολες μετρανε συνηθως αρνητικα. Θελεις 80% για να μη χασεις ποντους. Γιατι να μην το κανουμε 75% δινοντας 1 για καθε ευστοχη και -0,75 για καθε FTA?
Πρεπει καπως να "τιμωρησουμε" τα ασχημα ποσοστα. Το τωρινο συστημα δινει ποντους με ποσοστο πανω απο 33,3%. Αν αντι για FGA παιξουμε με τα FGMI με συντελεστη -1, θελουμε 40% ευστοχια για να παρουμε ποντους. Με το συστημα αυτο μαλιστα οποιος σουταρει με πανω απο 50% ευνοειται περισσοτερο απ οτι με το παλιο.

Επειδη δεν ειχα διαθεσιμα πραγματικα στατιστικα, αυτο που μπορουσα να κανω ηταν δοκιμες και παραδειγματα. Πηρα λοιπον 2 υποθετικες αποδοσεις παιχτων:
8 ποντοι (4/4 FT, 2/7 FG)
3 ριμπαουντ
15 ασιστ
3 κλεψιματα
4 λαθη

15 ποντοι(1/2 FT, 7/11 FG)
12 ριμπαουντ
1 ασιστ
3 μπλοκ
3 λαθη

Η πρωτη ειναι μια εμφανιση ενος PG που δε βρεθηκε σε καλη μερα εκτελεστικα, αλλα μοιρασε ασιστ και εκλεψε μπαλες. Η δευτερη ειναι μια εμφανιση ενος ψηλου που βοηθησε σε σκοραρισμα, ριμπαουντ, αμυνα(ετσι λενε τα μπλοκ δηλαδη) χωρις να στηριχτει η επιθεση της ομαδας πανω του. Θεωρω τις δυο εμφανισεις εξισου χρησιμες για τις ομαδες. Τι λεει ομως το point system? Με το υπαρχον συστημα ο γκαρντ παιρνει 43 κι ο σεντερ 36,25. Με τις αλλαγες που εγραψα πιο πανω παιρνουν κι οι δυο 37,75.

Παω και σε τριτο παραδειγμα. Αυτο του γκαρντ που δεν πασαρει τοσο καλα, αλλα ειναι αποτελεσματικος στο σκοραρισμα.
22 ποντοι(4/4 FT, 8/17 FG, 2 3p)
2 ριμπαουντ
3 ασιστ
2 κλεψιματα
5 λαθη

Με το τωρινο συστημα παιρνει 34, με τις αλλαγες παει στο 32,75. Χανει μεν, γιατι δεν προσφερει σε πολλους τομεις, αλλα η διαφορα του απο τον πλει μεικερ που το μονο που εκανε καλα ηταν να μοιραζει ασιστ μειωνεται σχεδον στο μισο.

Τελευταια περιπτωση αυτη του ballhog, που τα σπαει κιολας.
29 ποντοι(6/7 FT, 10/29 FG, 3 3p)
4 ριμπαουντ
2 ασιστ
1 κλεψιμο
5 λαθη

Με το ισχυον συστημα παιρνει 36(πιο πολλους δηλαδη απο τον επισης μονοδιαστατο, αλλα πιο οικονομικο παραπανω), με το καινουριο παει στο 31,75.


spoiler:ο 1 ειναι ο Καλντερον, ο 2 ο Μποουλινγκ Μπαινουμ, ο 3 ο Ρασελ το κατσικι και ο 4 ο Αντωνης με τις καραμελες
sacarame
QUOTE(T.W.Is.M. @ Oct 2 2013, 00:05 ) *
Σορρυ που θα σας κουρασω με νεα σεναρια, αλλα σκεφτηκα το εξης το πρωι:
Δεν εχει ιδιαιτερο νοημα να αυξησουμε τα ριμπαουντ. Δε θα ευνοηθουν μονο οι ψηλοι, αλλα και οι SF που κινουνται κοντα στο καλαθι και ο Λεμπρον(πραγμα που θα δωσει πλεονεκτημα σε οποιον τον εχει).
Την ισορροπια που θελουμε την πετυχαινουμε αν ριξουμε τις ασιστ, αλλα αν τις παμε στο 1,5 ειναι υπερβολικο. Αν ομως τις παμε στο 1,75???
Οι βολες μετρανε συνηθως αρνητικα. Θελεις 80% για να μη χασεις ποντους. Γιατι να μην το κανουμε 75% δινοντας 1 για καθε ευστοχη και -0,75 για καθε FTA?
Πρεπει καπως να "τιμωρησουμε" τα ασχημα ποσοστα. Το τωρινο συστημα δινει ποντους με ποσοστο πανω απο 33,3%. Αν αντι για FGA παιξουμε με τα FGMI με συντελεστη -1, θελουμε 40% ευστοχια για να παρουμε ποντους. Με το συστημα αυτο μαλιστα οποιος σουταρει με πανω απο 50% ευνοειται περισσοτερο απ οτι με το παλιο.

Επειδη δεν ειχα διαθεσιμα πραγματικα στατιστικα, αυτο που μπορουσα να κανω ηταν δοκιμες και παραδειγματα. Πηρα λοιπον 2 υποθετικες αποδοσεις παιχτων:
8 ποντοι (4/4 FT, 2/7 FG)
3 ριμπαουντ
15 ασιστ
3 κλεψιματα
4 λαθη

15 ποντοι(1/2 FT, 7/11 FG)
12 ριμπαουντ
1 ασιστ
3 μπλοκ
3 λαθη

Η πρωτη ειναι μια εμφανιση ενος PG που δε βρεθηκε σε καλη μερα εκτελεστικα, αλλα μοιρασε ασιστ και εκλεψε μπαλες. Η δευτερη ειναι μια εμφανιση ενος ψηλου που βοηθησε σε σκοραρισμα, ριμπαουντ, αμυνα(ετσι λενε τα μπλοκ δηλαδη) χωρις να στηριχτει η επιθεση της ομαδας πανω του. Θεωρω τις δυο εμφανισεις εξισου χρησιμες για τις ομαδες. Τι λεει ομως το point system? Με το υπαρχον συστημα ο γκαρντ παιρνει 43 κι ο σεντερ 36,25. Με τις αλλαγες που εγραψα πιο πανω παιρνουν κι οι δυο 37,75.

Παω και σε τριτο παραδειγμα. Αυτο του γκαρντ που δεν πασαρει τοσο καλα, αλλα ειναι αποτελεσματικος στο σκοραρισμα.
22 ποντοι(4/4 FT, 8/17 FG, 2 3p)
2 ριμπαουντ
3 ασιστ
2 κλεψιματα
5 λαθη

Με το τωρινο συστημα παιρνει 34, με τις αλλαγες παει στο 32,75. Χανει μεν, γιατι δεν προσφερει σε πολλους τομεις, αλλα η διαφορα του απο τον πλει μεικερ που το μονο που εκανε καλα ηταν να μοιραζει ασιστ μειωνεται σχεδον στο μισο.

Τελευταια περιπτωση αυτη του ballhog, που τα σπαει κιολας.
29 ποντοι(6/7 FT, 10/29 FG, 3 3p)
4 ριμπαουντ
2 ασιστ
1 κλεψιμο
5 λαθη

Με το ισχυον συστημα παιρνει 36(πιο πολλους δηλαδη απο τον επισης μονοδιαστατο, αλλα πιο οικονομικο παραπανω), με το καινουριο παει στο 31,75.


spoiler:ο 1 ειναι ο Καλντερον, ο 2 ο Μποουλινγκ Μπαινουμ, ο 3 ο Ρασελ το κατσικι και ο 4 ο Αντωνης με τις καραμελες


Πάνο με τις παραμέτρους που λες, βγαίνουν τα ακόλουθα...

spysta
ξεφευγουν τα νουμερα θεωρω .. πανε πολυ ψηλα
Anaz
QUOTE
Σορρυ που θα σας κουρασω με νεα σεναρια, αλλα σκεφτηκα το εξης το πρωι:
Δεν εχει ιδιαιτερο νοημα να αυξησουμε τα ριμπαουντ. Δε θα ευνοηθουν μονο οι ψηλοι, αλλα και οι SF που κινουνται κοντα στο καλαθι και ο Λεμπρον(πραγμα που θα δωσει πλεονεκτημα σε οποιον τον εχει).
Την ισορροπια που θελουμε την πετυχαινουμε αν ριξουμε τις ασιστ, αλλα αν τις παμε στο 1,5 ειναι υπερβολικο. Αν ομως τις παμε στο 1,75???
Οι βολες μετρανε συνηθως αρνητικα. Θελεις 80% για να μη χασεις ποντους. Γιατι να μην το κανουμε 75% δινοντας 1 για καθε ευστοχη και -0,75 για καθε FTA?
Πρεπει καπως να "τιμωρησουμε" τα ασχημα ποσοστα. Το τωρινο συστημα δινει ποντους με ποσοστο πανω απο 33,3%. Αν αντι για FGA παιξουμε με τα FGMI με συντελεστη -1, θελουμε 40% ευστοχια για να παρουμε ποντους. Με το συστημα αυτο μαλιστα οποιος σουταρει με πανω απο 50% ευνοειται περισσοτερο απ οτι με το παλιο.
Πανω κατω τα ιδια με αυτα που προτεινα κι εγω.Ιδιο σκεπτικο, ελαφρως διαφορετικο συστημα στα σημεια. Προσωπικα συμφωνω.
Το +1/-0.75 στις βολες ειναι must θεωρω. Απο'κει και περα για τα FG και τα REB υπαρχουν πολλες παραλλαγες που μπορουν να γινουν, αναλογα που θελουμε να κινηθουν τα σκορ.
Σε καθε περιπτωση το ζητουμενο πιστευω ειναι να αυξηθει το FG/FGA απο το 33% στο 40-45%, και να μειωθει ελαφρως το AS/REB, είτε αυξανοντας τα reb είτε μειώνοντας τις ασιστ.
Anaz
Tην προταση του Twism, την ετρεξα και εβγαλε αλλα νουμερα σε μενα. Παιζει να ψιλομαλακιζεται το espn.
Παντως μια μικρη αλλαγη απο μενα, νομιζω οτι θα ηταν καλυτερο να γινει +1.35FGM/-1FGMI. Παιζουμε και σε πιο ρεαλιστικο ποσοστο, στο 42.5%. Eτσι κι αλλιως με κατω απο 40% ουτε ο Ελλις κι ο Σμιθ δεν σουταρουν.. tongue.gif Η συγκεκριμενη φορμουλα μαλιστα νομιζω οτι μου εβγαλε τα καλυτερα αποτελεσματα απο τις αρκετες παραλλαγες που δοκιμασα στα FG.
Οσων αφορα AS&REB, κλινω λιγο περισσοτερο προς το να αυξησουμε τα ριμπ, αλλα και στη προταση του Twism ειμαι θετικος.

Παντως με τις συγκεκριμενες αλλαγες, οποια κι αν ειναι η τελικη φορμουλα, μιλαμε για αλλαγες +/- 1-3 μοναδες περιπου στα συνολικα σκορ. Δεν ειναι τιποτα ιδιαιτερο, ουτε αλλοιωνουν το χαρακτηρα του παιχνιδιου οπως τον εχουμε συνηθισει,και η προσαρμογη θα ειναι πολυ γρηγορη κι ευκολη πιστευω.
sacarame
Μάγκες επειδή έχουμε πει και πειράξει τόσα πολλά πράματα, που απο τις δοκιμές έχουμε μπερδέψει τις παραμέτρους και μπορεί να βγάζουμε παράξενα αποτελέσματα, Γιώργο Παναγιώτη ή οποιος άλλος θέλει κάντε τις δοκιμές σας, και καταλήξτε σε μια συγκεκριμένη πρόταση ο καθένας και ποστάρετέ την εδώ αναλυτικά ( δηλαδή ολόκληρο το ποιντ σύστεμ που προτείνετε).


Θα τις τσιμπήσουμε με τον Αρη να τις συγκρίνουμε, να παίξουμε ίσως λίγο με την κάθεμια, και να καταλήξουμε σε μια ώστε να συζητηθεί και να πάμε σε ψηφοφορία.

Και το λέω έτσι για να μας γλιτώσω όλους από μπερδέματα...
T.W.Is.M.
Δεν ειναι δυνατον με το δικο μου συστημα να ανεβαινουν τα νουμερα γενικα. Μονο απο το γεγονος οτι ριχνω τις ασιστ χωρις να ανεβαζω καποιο αλλο μεγεθος, πρεπει να εχουμε μικρη πτωση. Η διαφορα απο τις βολες ειναι μικρη, οι μονοι που ωφελουνται ειναι ο Howard και οι ψηλοι που σουταρουν με χαμηλα ποσοστα, γιατι χανουν λιγοτερο. Στα FG βγαινουν κερδισμενοι οσοι σουταρουν με πανω απο 50%. Το 40% σαν οριο για θετικη βαθμολογια μου αρεσει και γιατι ειναι στρογγυλο και γιατι βγαινει με νουμερα ευκολα στον υπολογισμο.
Το πρωι εκανα 2 ακομα υπολογισμους βασει παραδειγματων.
Πηρα ενα υποθετικο καλο παιχνιδι του Λεμπρον με κατι σαν 27-7-7 και 10/17 FG, 6/8 FT(δε θυμαμαι κλεψιματα, μπλοκ, αλλα οχι κατι ακραιο, 1-2 στο καθενα). Με το τωρινο συστημα εβγαζε 60,5 και με το δικο μου 60,75. Μικρη διαφορα λοιπον, κατι που το ηθελα για να μην αποκτησει μεγαλο πλεονεκτημα οποιος παρει το Νο1 στο ντραφτ(ή το Νο2 αν επιλεξω εγω πρωτος).
Τελος, πηρα κι ενα μεγαλο παιχνιδι ψηλου(κατι σαν Σακιλ Ο'Νιλ στα καλα του) με 31-18-3-3 μπλοκ και 13/19 FG, 5/10 FT. Εβγαζε νομιζω 64,5 με το τωρινο συστημα και 68,25 με το δικο μου.
Το συμπερασμα μου δηλαδη με τις προτασεις που εκανα χτες ειναι οτι με αυτη τη βαθμολογια ριχνω τους PG που πασαρουν χωρις να σκοραρουν και ανεβαζω λιγο τους ψηλους που σουταρουν με καλα ποσοστα. Παραλληλα μειωνω τη διαφορα μεταξυ ενος καλου(οχι κορυφαιου) PG και ενος καλου(οχι κορυφαιου) C.

Για να μη σας ζαλιζω αλλο η προταση μου ειναιsad.gifμε κοκκινο οπου προτεινω αλλαγη)
PTS 1
REB 1
AST 1,75
STL 2,5
BLK 2,5
TO -1,5
FGM 1,5
FGMI -1
FTM 1
FTA -0,75
Pierce
QUOTE (Pierce @ Sep 30 2013, 21:03 ) *
Η δικιά μου πρόταση είναι , να αλλάξουμε λίγο τις βολές και τα τρίποντα όπως σημείωσε ο nuntius. Το ουσιαστικά 80% να γίνει 75% στις βολές (να έχεις κέρδος από το ποσοστό ) και το 20% στα τρίποντα να γίνει 28% δηλαδή 2/7 ,άντε και το bonus του επιθετικού στο 0.5 . Αυτά και τίποτα άλλο . (που θα έλεγε και η προεδράρα του Εδεσσαϊκού )

FIXED


Παναγιώτη όπως βλέπεις μοιάζει το σενάριό σου, με αυτό εδώ αρκετά.
Δεν βρίσκω λόγο να το κουράζουμε πολύ παραπάνω. Τα ποσοστά στα 2ποντα αν τα αλλάξουμε και άλλο και επιβραβευσουμε περισσότερο τους πολύ εύστοχους σε σχέση με τώρα , και επειδή ο !@$#@!#!@* ο λεπιθικ εχει 10/17 ΜΟ πάει πάλι πάνω απο 60.
Οπότε έχουμε και λέμε:

  • FG% παραμένει στο 33%
  • FTM% πέφτει στο 75% από 80%
  • 3pt% πάει στο 28% από 20%
  • Μπόνους Επιθετικών Ριμπάουντ 0.5
  • Λάθη -1.75 από -1.5


Δηλαδή



Συγκριτικοί πίνακες για τους παίκτες (αριστερή στήλη το τώρα, δεξιά το μετά τις αλλαγές ) Πρώτα των καλύτερων παικτών, και μετά μόνο των ψηλών :





Συμπέρασμα, παρά την αβάντα που δώσαμε στους ψηλούς ΠΕΦΤΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ και λόγω των λαθών.
Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να το κουράσουμε άλλο, είτε αυτές θα είναι οι αλλαγές, είτε θα το αφήσουμε ως έχει.
sacarame
Νομίζω ότι αντικειμενικά δεν μπορούμε να το πάμε καλύτερα. Βλέπουμε ότι δεν μπορούμε να διαχωρίσουμε ψηλούς και κοντούς και να πριμοδοτήσουμε τους μεν, ή να κατεβάσουμε τους δε...


Οπότε αυτό που μένει, είναι οι βελτιώσεις που μπορούμε να κάνουμε στα ποσοστά που θα σουτάρουν οι παίκτες ώστε να παίρνουν τα μπόνους.

Είμαι πολύ οκ με αυτό που παρουσιάζει ο Αρης στο τελευταίο ποστ...
spysta
εγω ειμαι κομπλε με το τελευταιο πινακακι του Αρη ...

οι μεσοι οροι ειναι αυτοι που εχουμε μαθει και συνηθισει .. και μαλιστα λιιιιγο πιο ρεαλιστικοι και πιο μαζεμενοι επειδη εχουν πεσει συνολικα ολοι οι παικτες 1-2 μοναδες.

κομπλανταν wink.gif
T.W.Is.M.
Μπορουμε να αλλαξουμε αυτο το -0,21 των τριποντων σε -0,20? Καθαρα για πρακτικους λογους, ωστε να μπορω απο τη δουλεια μου που εχω περιορισμενη προσβαση στο ιντερνετ να μπορω να υπολογιζω τους ποντους των (μ)παιχταραδων μου χωρις excel και κομπιουτερακι? Αν και τη συναρτηση του excel την εχω ακομα και μπορω να την τροποποιησω καταλληλα.
Το ενδεχομενο να μειωσουμε λιγο τις ασιστ το βγαζουμε εκτος λοιπον? Σε ολα τα αλλα που λεει ο Αρης συμφωνω κι εγω.
sacarame
QUOTE(T.W.Is.M. @ Oct 2 2013, 19:18 ) *
Μπορουμε να αλλαξουμε αυτο το -0,21 των τριποντων σε -0,20? Καθαρα για πρακτικους λογους, ωστε να μπορω απο τη δουλεια μου που εχω περιορισμενη προσβαση στο ιντερνετ να μπορω να υπολογιζω τους ποντους των (μ)παιχταραδων μου χωρις excel και κομπιουτερακι? Αν και τη συναρτηση του excel την εχω ακομα και μπορω να την τροποποιησω καταλληλα.
Το ενδεχομενο να μειωσουμε λιγο τις ασιστ το βγαζουμε εκτος λοιπον? Σε ολα τα αλλα που λεει ο Αρης συμφωνω κι εγω.



Πάνο το 1 αυτό στο 0,21 είναι που βοηθάει ακριβώς στο να πάρεις το 0 σουτάρωντας με 2 στα 7. Είναι αυτό δηλαδή που κάνει την διαφορά. Μάλιστα το απόλυτα σωστό ήταν το 0,2143 αλλά είπαμε να μην το βάλουμε έτσι γιατί θα ακούγαμε διάφορα από τους γνωστούς- αγνώστους.... smiley.gif

Θα δεις ότι δεν επηρεάζει ουσιαστικά τον υπολογισμό σου. θα βγαίνει άνετα κι έτσι.

Η μείωση στις ασσίστ κατά 0,25 είδαμε ότι δεν επιφέρει κάποια σημαντική διαφορά, οπότε την αφήνουμε ως έχει...
T.W.Is.M.
QUOTE(sacarame @ Oct 2 2013, 19:27 ) *
Πάνο το 1 αυτό στο 0,21 είναι που βοηθάει ακριβώς στο να πάρεις το 0 σουτάρωντας με 2 στα 7. Είναι αυτό δηλαδή που κάνει την διαφορά. Μάλιστα το απόλυτα σωστό ήταν το 0,2143 αλλά είπαμε να μην το βάλουμε έτσι γιατί θα ακούγαμε διάφορα από τους γνωστούς- αγνώστους.... smiley.gif

Θα δεις ότι δεν επηρεάζει ουσιαστικά τον υπολογισμό σου. θα βγαίνει άνετα κι έτσι.

Η μείωση στις ασσίστ κατά 0,25 είδαμε ότι δεν επιφέρει κάποια σημαντική διαφορά, οπότε την αφήνουμε ως έχει...



QUOTE(T.W.Is.M. @ Oct 2 2013, 00:05 ) *
Επειδη δεν ειχα διαθεσιμα πραγματικα στατιστικα, αυτο που μπορουσα να κανω ηταν δοκιμες και παραδειγματα. Πηρα λοιπον 2 υποθετικες αποδοσεις παιχτων:
8 ποντοι (4/4 FT, 2/7 FG)
3 ριμπαουντ
15 ασιστ
3 κλεψιματα
4 λαθη

15 ποντοι(1/2 FT, 7/11 FG)
12 ριμπαουντ
1 ασιστ
3 μπλοκ
3 λαθη

Η πρωτη ειναι μια εμφανιση ενος PG που δε βρεθηκε σε καλη μερα εκτελεστικα, αλλα μοιρασε ασιστ και εκλεψε μπαλες. Η δευτερη ειναι μια εμφανιση ενος ψηλου που βοηθησε σε σκοραρισμα, ριμπαουντ, αμυνα(ετσι λενε τα μπλοκ δηλαδη) χωρις να στηριχτει η επιθεση της ομαδας πανω του. Θεωρω τις δυο εμφανισεις εξισου χρησιμες για τις ομαδες. Τι λεει ομως το point system? Με το υπαρχον συστημα ο γκαρντ παιρνει 43 κι ο σεντερ 36,25. Με τις αλλαγες που εγραψα πιο πανω παιρνουν κι οι δυο 37,75.


Κατ αρχην για το θεμα των ασιστ. Αυτο που εγραψα ηθελα να αποφευγουμε. Το all-around παιχνιδι ενος ψηλου(για τα δεδομενα της θεσης παντα) να ειναι πολυ κατωτερο ενος σχεδον μονοδιαστατου παιχνιδιου ενος γκαρντ(μονο ασιστ). Δεν επιμενω αλλο, ας παιξουμε με τον τροπο που ξερουμε. wink.gif

Γιατι νομιζω οτι εχετε κανει λαθος στον υπολογισμο του ποσοστου στο τριποντο? Με -0,21 παιρνουμε 0 αν σουταρουμε με 21%. Και γενικα δινοντας 1 για καθε ευστοχο σουτ παιρνουμε Χ% αν η προσπαθεια δινει -0,Χ.
Pierce
2/7 τρίποντα. Δηλαδή 28% ευστοχίας.
2*1.5= 3 επειδή είναι field goal.
1*2=2 επειδή είναι τρίποντο
3+2=5

-7*0.5= -3.5 επειδή ειναι attempted FG
-7*0.21= -1.47
-3.5-1.47 περίπου -5.

ΑΡΑ

2/7 τρίποντα μας δίνει 0 μπόνους από το ποσοστό.

Γιατί με κάνετε να τα γράφω συνέχεια;
sarounas
παιδιά δεν συμφωνώ με το να τιμωρείτε περισσότερο η αστοχία (πλην των βολών βεβαίως που είμαι υπέρ της αλλαγής) γιατί τότε θα ευνοηθούν πάρα πολύ οι αναπληρωματικοί και θα πέσουν αρκετά οι ΜΟ των βασικών. Αυτό που θα ήθελα είναι επιπλέον πριμοδότηση στην all around στατιστική (κλεψίματα, κοψίματα, ασίστ) όχι στα ριμπάουντ και επιπλέον τιμωρία για κάθε λάθος και να υπάρχει ένα 15% σε θετικό σκορ για την νίκη της ομάδας (νομίζω είναι πιο δίκαιο για το παιχνίδι)
Pierce
Ρε Σαρούνας, έχω 2 πίνακες , τα scores δεν έχουν μεγάλη διαφορά και ορθολογοποιούνται λίγο τα φάουλ με την ευστοχία. Είναι too much το 20% στα τρίποντα, μόνο αυτό πειράχτηκε άλλωστε, τα δίποντα έμειναν τα ίδια. Ποσοστό νίκης δεν μπαίνει τεχνικώς, οπότε το ξεχνάμε.
j-kidd13
QUOTE(sarounas @ Oct 2 2013, 20:19 ) *
παιδιά δεν συμφωνώ με το να τιμωρείτε περισσότερο η αστοχία (πλην των βολών βεβαίως που είμαι υπέρ της αλλαγής) γιατί τότε θα ευνοηθούν πάρα πολύ οι αναπληρωματικοί και θα πέσουν αρκετά οι ΜΟ των βασικών. Αυτό που θα ήθελα είναι επιπλέον πριμοδότηση στην all around στατιστική (κλεψίματα, κοψίματα, ασίστ) όχι στα ριμπάουντ και επιπλέον τιμωρία για κάθε λάθος και να υπάρχει ένα 15% σε θετικό σκορ για την νίκη της ομάδας (νομίζω είναι πιο δίκαιο για το παιχνίδι)


Φιλτατε σαρουνας,προσπαθησε οσο μπορεις να μπαινεις στο φορουμ ειτε σε μσν,φεις κλπ,ωστε να μπορει οποιος θελει να συζητησει μαζι σου τρειντ κλπ,γιατι κανουμε αμαν να σε πετυχουμε!!
Pierce
Ανέβηκε poll στη λίγκα.
sarounas
QUOTE(Pierce @ Oct 2 2013, 20:27 ) *
Ρε Σαρούνας, έχω 2 πίνακες , τα scores δεν έχουν μεγάλη διαφορά και ορθολογοποιούνται λίγο τα φάουλ με την ευστοχία. Είναι too much το 20% στα τρίποντα, μόνο αυτό πειράχτηκε άλλωστε, τα δίποντα έμειναν τα ίδια. Ποσοστό νίκης δεν μπαίνει τεχνικώς, οπότε το ξεχνάμε.

ok, οπότε 20% για τρίποντα... κρίμα που δεν γίνεται αυτό για την νίκη. Πάντως όπως παρατηρούσα όλα αυτά τα χρόνια οι ζημιωμένοι κατά κανόνα συνήθως ειναι οι παικτες της κατηγορίας SG. Προφανώς δεν ευνοούνται από την στατιστική γιατί δεν έχουν all around παιχνίδι

QUOTE(j-kidd13 @ Oct 2 2013, 20:38 ) *
Φιλτατε σαρουνας,προσπαθησε οσο μπορεις να μπαινεις στο φορουμ ειτε σε μσν,φεις κλπ,ωστε να μπορει οποιος θελει να συζητησει μαζι σου τρειντ κλπ,γιατι κανουμε αμαν να σε πετυχουμε!!

ok έχετε δίκιο παιδιά, υπόσχομαι να είμαι συνεπής icon_wave.gif
Pierce
καταλάθος πείραξα το poll, οπότε ξαναψηφίστε οι 3 ph34r.gif
aegeansheed
Ας ψηφίσουμε σιγα-σιγά...

Η πρόταση του Άρη Admiral General Pierce βελτιώνει θεωρητικά το gap Lebron-τελειότητας fantasy game-real basketball fundamentals και δε χαλάει το format "τόσα χρόνια ξέρουμε, με αυτό μεγαλώσαμε, δε θα μας το αλλάξουν τώρα" που λέει και ο Σπύρος.

p.s. Σαρούνας welcome back, ελπίζω να είσαι στο autopick draft στην ώρα σου φέτος και να κάνεις trades!

p.s. Please να το λήξουμε το συντομότερο, γιατί έχω να ενημερώσω και το εξέλ με τις συνταρακτικές αλλαγές στο p.system ώστε να ασχοληθώ μετά μόνο με τα βαφτίσια της Ομάδας, λογότυπα και λοιπά...

T.W.Is.M.
Η δημοκρατια εχει και σημερα την τιμητικη της. Ασκησα λοιπον κι εγω το εκλογικο μου δικαιωμα με συναισθηση ευθυνης για το μελλον της λιγκας. Εχω ιερο καθηκον να προασπισω τα συμφεροντα τοσο της ομαδας μου, οσο και της λιγκας γενικοτερα και με γνωμονα αυτο το καθηκον εδωσα την ψηφο μου στη σωστοτερη δυνατη επιλογη. Τοσες μερες μιλουσαν οι υποψηφιοι και ανελυαν το προγραμμα των αλλαγων τους. Τωρα ειναι η ωρα να μιλησει η καλπη! icon_drunk.gif
j-kidd13
Τι θα γινει ρε θα ψηφισει κανεις αλλος οχι στο (chris) poll η θα μεινω μονος?????
Θα περασουν που θα περασουν οι αλλαγες,ας μην περασουν αναιμακτα!!!! smiley.gif
spysta
QUOTE(sarounas @ Oct 2 2013, 17:43 ) *
ok έχετε δίκιο παιδιά, υπόσχομαι να είμαι συνεπής icon_wave.gif

oντως φιλε .. μην σε ψαχνουμε καθε δευτερα ξανα !! tongue.gif tongue.gif
εδω βλεπεις η λιγκα μας ειναι ΦΟΥΛ διαδραστικη στα trades ... μπαινουμε skype τσαταρουμε στο facebook στελνουμε pm !!χαμοοος smiley.gif
Anaz
Το FT% με ποιον τροπο ακριβως πεφτει στο 75%? Γιατι εχει σημασια. Eφοσον παραμεινει το -0.5FGA, θεωρω οτι πρεπει να μειωθει το FTA, και οχι να αυξηθει το FTM.
Τα λαθη πως και ανεβηκαν?
Θα προτιμουσα να αυξηθει λιγο και το FG%, αλλα ειμαι συμφωνος γενικα.
Pierce
Σας έχει βάλει ο Tobias να με τρολάρετε έτσι; tongue.gif
Αφού (και) το FTA μείωσα....
Επίσης με το 10-2 που έχουμε τώρα, ουσιαστικά πέρασαν οι αλλαγές.


Το επόμενο θέμα της ημερήσιας διάταξης είναι το DRAFT.
Τζάμπολ έχουμε 29/10 . Οπότε προτείνω


  • 20/10 Κυριακή 9 το βράδυ
  • 21/10 Δευτέρα 10 το βράδυ
  • Άλλο


Θα βάλω poll. Όποιος έχει ενστάσεις το λέει.
Tobias Funke
QUOTE (Pierce @ Oct 3 2013, 13:08 ) *
Σας έχει βάλει ο Tobias να με τρολάρετε έτσι; tongue.gif


Προτείνω να μεταφερθούμε στο Yahoo
duncan21
Κυριακή 20/10 θα με βόλευε 21.00±1h διότι έχω άλλο draft στις 21.30(8 γύρους,1μιση λεπτό ο κάθε γύρος οπότε σε κάνα μισάωρο θα 'χω τελειώσει).
rchos
Είχα ψηφίσει και εγώ όχι στις αλλαγές γιατί είμαι γέρος και παράξενος και δεν μαρέσουν οι αλλαγές.
Θα τις υποστώ φυσικά αφού βγήκε η πλειοψηφία.
Επίσης ήθελα να στηρίξω τον Άγγελο που επίσης ψήφισε όχι.


Για το ντραφτ ψήφισα δευτέρα αλλά δεν πιστεύω να έχω θέμα και την κυριακή.
sacarame
Κυριακή και Δευτέρα fine by me. Ψήφισα Κυριακή πάντως για το τζερτζελέ του θέματος...
sarounas
ψήφισα Δευτέρα αλλά δεν νομίζω να έχω κανένα πρόβλημα και την Κυριακή
spysta
καλυτερα Κυριακη βραδυ μωρε που λογικα ΔΕΝ θα εχουμε καποια υποχρεωση
duncan21
QUOTE(spysta @ Oct 3 2013, 17:35 ) *
καλυτερα Κυριακη βραδυ μωρε που λογικα ΔΕΝ θα εχουμε καποια υποχρεωση

Πιο πιθανό να 'χουμε καμιά υποχρέωση Κυριακή παρά σαπιοΔευτέρα Οκτώβρη μήνα tongue.gif .Θα με βόλευε καλύτερα η Δευτέρα προφανώς αλλά ότι πουν οι πολλοί...
spysta
QUOTE(duncan21 @ Oct 3 2013, 14:39 ) *
Πιο πιθανό να 'χουμε καμιά υποχρέωση Κυριακή παρά σαπιοΔευτέρα Οκτώβρη μήνα tongue.gif .Θα με βόλευε καλύτερα η Δευτέρα προφανώς αλλά ότι πουν οι πολλοί...

εγω παντως δευτερα βραδυ τοτε παιζει να εχω μαθει και να τελειωνω στισ 9μιση ... γι αυτο το λεω
morrison
Το'ριξα Κυριακή αλλά δεν νομίζω να έχω θέμα και με Δευτέρα.
j-kidd13
Δευτέρα απο εμενα...Αποκλειεται 10 το βραδυ δευτεριατικα να εχει κανεις δουλεια..Κ αν ο λιτλ σπαιστα εχει θεμα, το κανουμε 10.15 ......
sacarame
QUOTE(j-kidd13 @ Oct 3 2013, 19:09 ) *
Δευτέρα απο εμενα...Αποκλειεται 10 το βραδυ δευτεριατικα να εχει κανεις δουλεια..Κ αν ο λιτλ σπαιστα εχει θεμα, το κανουμε 10.15 ......



Έχει μπρούσκο ρε..... 69.gif icon_drunk.gif
spysta
εν τελλει ,εκτος απροοπτου, θα μπορω και δευτερα λογικα wink.gif



(ποιος ονομαζει το κρασι του Μπρουσκο ρε μλκ ?? να ονομασεις το κουταβι σου οκ. τον rpg χαρακτηρα σου οκ. τον Χιλιανο φιλο σου απο το ερασμους οκ. αλλα το κρασι σου ???)
thrylos7
Τί είναι μπάσκετ;
j-kidd13
QUOTE(sacarame @ Oct 3 2013, 19:10 ) *
Έχει μπρούσκο ρε..... 69.gif icon_drunk.gif

Πω ρε....Το ξεχασα...Δεν χάνεται το μπρουσκο...
T.W.Is.M.
QUOTE(thrylos7 @ Oct 3 2013, 19:35 ) *
Τί είναι μπάσκετ;


Μπασκετ ειναι μπροστα στο μπρουσκο οτι ο θεος μπροστα στον Τσακ Νορις... smiley.gif
sacarame
Κύριοι, υπάρχουν 5 από μας που δεν έχουν ψηφίσει ακόμα στο πολλ για την ημερομηνία και ώρα του ντραφτ.

Αν γίνεται, ρίχτε την ψήφο γιατί είναι ντέρμπι το θέμα και πρέπει να δούμε πού κάθεται η μπίλια...
j-kidd13
QUOTE(sacarame @ Oct 4 2013, 12:50 ) *
Αν γίνεται, ρίχτε την ψήφο γιατί είναι ντέρμπι το θέμα και πρέπει να δούμε πού κάθεται η μπίλια...


Μα στη Λάτσιο φυσικα...
icon_drunk.gif
aegeansheed
QUOTE(sacarame @ Oct 4 2013, 12:50 ) *
Κύριοι, υπάρχουν 5 από μας που δεν έχουν ψηφίσει ακόμα στο πολλ για την ημερομηνία και ώρα του ντραφτ.

Αν γίνεται, ρίχτε την ψήφο γιατί είναι ντέρμπι το θέμα και πρέπει να δούμε πού κάθεται η μπίλια...


Είναι δεν είναι ντέρμπυ, αν πάει Δευτέρα το κάνουμε 23:00, έχω υποχρεώσεις μέχρι τότε. Το λέω από τώρα για να το ξέρουν και οι άλλοι. Κυριακή 21:00 ή Δευτέρα 23:00.

Ευχαριστώ για την κατανόα
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.