Help - Search - Members - Calendar
Full Version: NBA fantasy 13-14
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > BasketForum Games (NBA Fantasy Leagues)
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19
rchos
Για όσους θέλουν pg πωλείται ο Noah
aegeansheed
QUOTE(T.W.Is.M. @ Feb 22 2014, 12:16 ) *
Ανακοινωσις:
ΟΤζεφοΤιγκ παει στον παγκο μεχρι νεοτερας. Δεν παραχωρειται, δεν μπαινει βασικος, δεν προπονειται μαζι με την υπολοιπη ομας. Παιρνει το ξεσκονοπανο και καθεται στην ακρη του παγκου για να τον γυαλισει και να σαπισει εκει!


Εκ της διοικησης
Ο προεδρας


Έπιασαν τόπο οι κατσάδες. Μπράβο όμως, γιατί ήταν γενναία η απόφαση, να βλέπεις μετά τα 200 ποντάκια να χάνονται έτσι αυτήν την εβδομάδα. Και εις ανώτερα! laugh.gif
T.W.Is.M.
QUOTE(aegeansheed @ Mar 3 2014, 15:54 ) *
Έπιασαν τόπο οι κατσάδες. Μπράβο όμως, γιατί ήταν γενναία η απόφαση, να βλέπεις μετά τα 200 ποντάκια να χάνονται έτσι αυτήν την εβδομάδα. Και εις ανώτερα! laugh.gif



Οπως συνηθως δειχνω το δρομο σε αυτη τη λιγκα. Μετα τις gimmick ομαδες(γεροι, ευρωπαιοι, τραυματιες), θα ειμαι ο πρωτος παιχτης της λιγκας που κανει tanking! Ερχεται πολυ δυνατο ντραφτ απ οτι μαθαινω, μη μου φανε τα πικς οι Μπακς, οι Σελτικς και οι Λεικερς... smiley.gif

Νεα ανακοινωσις!
ΟΤζεφοΤιγκ παραχωρειται. Μαζι του θα παρει και ολες τις καταρες που θα του σουρω γιατι για πρωτη φορα απο τοτε που τον εφερα στην Death Valley εκανε σε μια ολοκληρη εβδομαδα μονο καλα παιχνιδια! Μαζι θα παρει και το ξεσκονοπανο του για να γυαλισει και το δικο σας παγκο μετα απο τα 20αρια που θα κανει και σε σας.

Εκ της διοικησης
Ο προεδρας
j-kidd13
Δινεται ο γκριν για σεντερ,εστω και χαμηλοτερης αξιας...
duncan21
Παρακαλείται το λατρεμένο δίδυμο Sheed-Tobias να στείλει καμιά πρόταση με sf εάν ενδιαφέρονται.Μ' έχει κουράσει ο J.R. με τα σκωτσέζικα ντους(παρ' όλα αυτά δεν πωλείται).Δίνονται οι Lee-Rubio-Kieff.
spysta
να χεις τωρα μεσα στην 9αδα ..
Irving Gasol Rondo Ibaka Deng Jennings Teague

και να εισαι στα βαθμολογικα ταρταρα







T.W.Is.M.
QUOTE(spysta @ Mar 8 2014, 14:37 ) *
να χεις τωρα μεσα στην 9αδα ..
Irving Gasol Rondo Ibaka Deng Jennings Teague

και να εισαι στα βαθμολογικα ταρταρα



Και λιγο παραπανω σου να ειναι καποιος που εχει Hinrich-Meeks-Wes Johnson-McRoberts-Bayless...
Pierce
Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να ευχαριστήσω τον Tobias για την ευγενική του πράξη, να πάρει τον Foye, γιατί μας είχε ζαλίσει τον έρωτα ο Spysta.
sacarame
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΙΣ

Σε αυτό το σημείο του πρωταθλήματος, η διοίκηση θέλει να καταστήσει σαφές προς του παίκτες πως δεν πρέπει να υπαρξει χαλάρωση. Η εβδομάδα που διανύουμε είναι κρισιμότατη για την διατήρηση της κορυφής....

ΥΓ1. Αφιερώνουμε το κάτωθι τραγουδάκι για υπενθύμιση..



ΥΓ2 ΠΑΙΧΤΕ ΜΠΑΛΑ ΡΕ

ΥΓ3 Χίκσον... Οκ ο Σο είναι τρόμπας και αποφάσισε να ξεκινάει το αγγούρι τον Μοζγκόφ... ΜΗΝ ΠΑΙΖΕΙΣ ΤΟ ΛΕΒΙΕ ΣΟΥ ΟΜΩΣ ΡΕ...

Ο πρόεδρας,
sacarame
Pierce
ΧΟΜΠΙΣΤΕΣ.
ΣΑΡΚΟΒΟΡΑ ΤΕΡΑΤΑ. ΤΙΓΡΕΙΣ.
ΠΑΙΚΤΕΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΟΥ ΣΩΜΑΤΕΙΟΥ.
ΕΝΟΣ ΣΩΜΑΤΕΙΟΥ ΜΕ ΟΠΑΔΟΥΣ ΟΠΩΣ

KAI


KAI



EΣΥ : , ΕΣΥ: ΕΣΥ: ΕΣΥ: ΕΣΥ: ΕΣΥ: ΕΣΥ: ΕΣΥ: ΕΣΥ: ΕΣΥ: ΕΣΥ:
ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΣΥ ΩΣ ΕΠΙΤΙΜΟΣ ΧΟΜΠΙΣΤΑΣ :


ΕΧΕΤΕ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΜΙΑ ΔΥΣΚΟΛΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ. ΕΧΕΤΕ ΧΡΕΟΣ ΝΑ ΤΗΝ ΦΕΡΕΤΕ ΕΙΣ ΠΕΡΑΣ. ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΛΙΠΟΨΥΧΙΑ ΣΤΟ ΠΕΔΙΟ ΤΗΣ ΜΑΧΗΣ ΤΙΜΩΡΕΙΤΑΙ ΜΕ ΘΑΝΑΤΟ. ΕΜΠΡΟΣ ΑΕΤΕ ΔΙΚΕΦΑΛΕ (ωπα αυτό είναι από αλλού)
ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ. ΤΑ ΕΙΠΑΜΕ ΣΤΗΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ.
ΤΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΠΑΝΕ ΠΕΡΙΠΑΤΟ
MONO AYTO ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΑΣ
ΚΩΔΙΚΟΣ


duncan21
Tι τους δίνουν εκεί στη Louisiana και ψοφολογάνε όλοι?

Υ.Γ Welcome back MCW.
Pierce
ΡΕ ΑΣΤΕΙΕ ΤΥΠΕ. ΕΦΑΓΕΣ ΤΑΠΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΙΡΖΑ ΤΟΝ ΤΕΛΕΤΟΒΙΤΣ; ΕΦΥΓΕΣ.


LEBRON ON THE BLOCK.


ΘΑΝΑΤΟΣ.
T.W.Is.M.
QUOTE(Pierce @ Mar 13 2014, 12:45 ) *
ΡΕ ΑΣΤΕΙΕ ΤΥΠΕ. ΕΦΑΓΕΣ ΤΑΠΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΙΡΖΑ ΤΟΝ ΤΕΛΕΤΟΒΙΤΣ; ΕΦΥΓΕΣ.


LEBRON ON THE BLOCK.


ΘΑΝΑΤΟΣ.


Εμεις, οι ΚΕΛΤΕΣ!!! laugh.gif
Pierce
ΚΑΠΟΙΟΙ ΔΕΝ ΑΞΙΖΟΥΝ ΝΑ ΦΟΡΑΝΕ ΤΗ ΦΑΝΕΛΑ (ΝΑΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΤΟ ΛΕΩ ΛΕΜΠΡΙΚ) .



(αναμενόμενα πράγματα μετά το ποστ κόλαφος με τον Ντικάπριο μέσα. Οι χομπίστες αν και καλύτεροι για ακόμα μια χρονιά, δεν θα κερδίσουν, όπως και ο Χομπίστας -και μέλος του ΔΣ- Λεο . O tempora o mores)
aegeansheed
Τιμή και δόξα σε όσους το αξίζουν:

Οι Wizards από ομάδα με τη χειρότερη 4η περίοδο στο ΝΒΑ, κατάφεραν κι έκαναν πάγκο. Γύρισε το παιχνίδι με την τεράστια φάτσα/παίκταρο Ντρου Γκούντεν και τον Αλ τον Χάρινγκτον. Εύγε Γκρούνφελντ.

Γενικά όποιος έχει δει Wizs φέτος δεν έχει χάσει. Όλη τη χρονιά παρακαλάω τον Κουτς να μου δώσει τον Μπήλουρα και αυτός εμένα για τον Τοίχο.

duncan21
Φρύδης καλός,χρυσός,καυλώνει το σύμπαν όταν δίνει 10-15 πόντους μαζεμένους σε 3-4 φάσεις αλλά σου βγαίνει η Παναγία ναούμ'.Πέρα απ' τα χαμένα ματς και μέσα στο παιχνίδι μπορεί να τον δεις να πιάνει ώμο,γόνατο,κτλ στο άσχετο απλά επειδή μπαίνει δυναμικά στις φάσεις.Θέλω να συνεχιστεί η συνεργασία μας και του χρόνου αλλά ας πάρει 5-10 lbs το καλοκαίρι,δεν είν' κακό.
sacarame
QUOTE(duncan21 @ Mar 20 2014, 09:37 ) *
Φρύδης καλός,χρυσός,καυλώνει το σύμπαν όταν δίνει 10-15 πόντους μαζεμένους σε 3-4 φάσεις αλλά σου βγαίνει η Παναγία ναούμ'.Πέρα απ' τα χαμένα ματς και μέσα στο παιχνίδι μπορεί να τον δεις να πιάνει ώμο,γόνατο,κτλ στο άσχετο απλά επειδή μπαίνει δυναμικά στις φάσεις.Θέλω να συνεχιστεί η συνεργασία μας και του χρόνου αλλά ας πάρει 5-10 lbs το καλοκαίρι,δεν είν' κακό.



Πες μας και για τον Ρούμπιο.... tongue.gif
rchos
QUOTE(sacarame @ Mar 20 2014, 13:20 ) *
Πες μας και για τον Ρούμπιο.... tongue.gif


Ρε μην τον τσιγκλάς μπορεί να μην το πρόσεξε tongue.gif
sacarame
J.J. ήσουν στρατιώτης όλη τη χρονιά..

Με τα σκαμπανεβάσματα, τις κακές στιγμες, αλλά πάντα όταν έπρεπε ήσουν παρών...


Ήσουνα γουστόζος , καθώς την έψαχνες την κατσάδα σου για να στρώσεις....

Η συνεισφορά σου από τη θέση του 9ου παίκτη ήταν πολύτιμη....

Θα τα πούμε και στον απολογισμό...

Είσαι ένας από μας....


duncan21


Τσαφ τσουφ,τσαφ τσουφ...Τέτοια ώρα τέτοια λόγια δυστυχώς.
sacarame
Α-πα-ρα-δε-κτοι!!!!!
Pierce
Ο μαλακας της σεζόν:Wilson chandler , εισαι στο υπόγειο αγόρι μου. Το κομοδίνο με το συρτάρι που πετσικαρει, ξερεις εσυ, κανε δουλειά σου. Θα βρεις όλη την παλιοπαρέα εκει, jj-Thomas-granger-maggette-Felton.
sacarame
QUOTE
Mar 316:53 PM
PCB dropped Trevor Booker, Wsh to FA
PCB added Mardy Collins, FA from FA to BE




Το τελικιασε.....

ΔΕ ΜΠΕΣΤ ΑΝΤ ΕΒΕΡ....


ΜΑΑΑΑΑΑΑΡΝΤΥ ΚΟΛΛΙΝΣ ΟΕΟΕΟΕ ΟΕΟΕΟΕ ΟΕΟΕΟΕ..

Pierce
Παλικάρια, ξέρουμε αν ο Ομπέρτο έχει κάτι σοβαρό; Τον έχει DTD, αλλά σκέφτομαι να το ρισκάρω. Το roto, δεν έχει update.

spysta
εβγαλε το roto οτι μπαινει κανονικα στις προπονησεις των Saint Peter Angels , oποτε count on him !!!
icon_joy.gif icon_joy.gif
duncan21
24.gif

Έφτασε η ώρα της μ@λακίας λοιπόν,εύγε.Και του χρόνου παλίκαροι!
T.W.Is.M.
QUOTE(sacarame @ Apr 1 2014, 01:44 ) *
Το τελικιασε.....

ΔΕ ΜΠΕΣΤ ΑΝΤ ΕΒΕΡ....


ΜΑΑΑΑΑΑΑΡΝΤΥ ΚΟΛΛΙΝΣ ΟΕΟΕΟΕ ΟΕΟΕΟΕ ΟΕΟΕΟΕ..



Προσπαθησα να φανω ανταξιος του με αυτο:
QUOTE
Apr 111:17 AM
DVD dropped Miles Plumlee, Pho to FA
DVD added Hilton Armstrong, GS from FA to BE


Αλλα τελικα νομιζω οτι εκανα μια ακομα ανωτερη κινηση:
QUOTE
Apr 111:19 AM
DVD dropped Kobe Bryant*, LAL to FA
DVD added Josh Powell, FA from FA to BE
duncan21
Άρη wtf?Λίγο αργά αλλά τι είναι αυτά που κάνουν οι Χομπίστες blink.gif ?Άλλη μια εβδομάδα να είχαμε θα γινόταν πανικός.

Θάνατος σ' όλο το NBA,κανένας σταρ δεν ξεκουράστηκε στο τέλος.Μας τέλειωσε κι αυτός ο μύθος(ο Kobe όχι).

Επίσης κατηγορώ ευθέως τον Antoine ο οποίος δυο φορές έκανε δηλώσεις για την ομάδα μου στις εκπομπές,την πρώτη ότι πάω για πρωτάθλημα κι έφτασα μέχρι 9ος νομίζω και τη δεύτερη ότι οι δικοί μου θα πάνε μέχρι τέλους.Πήγαν ναι,μέχρι το περίπτερο.

Antoine,i'm watching you .
Pierce
Τι να το κάνεις με τις σαλούφες. Ίσα ίσα για να πονέσει περισσότερο η ήττα. Αλλά θα μου πείς εκεί έγκειται και όλος ο χομπισμός τους.
morrison
QUOTE(duncan21 @ Apr 13 2014, 12:44 ) *
Επίσης κατηγορώ ευθέως τον Antoine ο οποίος δυο φορές έκανε δηλώσεις για την ομάδα μου στις εκπομπές,την πρώτη ότι πάω για πρωτάθλημα κι έφτασα μέχρι 9ος νομίζω και τη δεύτερη ότι οι δικοί μου θα πάνε μέχρι τέλους.Πήγαν ναι,μέχρι το περίπτερο.

Antoine,i'm watching you .


E, αφού είναι απρόβλεπτη η όλη ιστορία.
Και βάση μ.ο ήσουν contender, και το υλικό σου έδειχνε ότι θα πάει μέχρι τέλους: νέοι ηλικιακά χωρίς πλέιοφς μετά που να δικαιολογούν ρεστάρισμα.
Αυτό που δεν περίμενα με τίποτα ήταν να φάει ο Ησαίας shut down, τρεις σερί χρονιές έρχεται από πίσω, κερδίζει θέση στάρτερ στην πορεία μόνο που φέτος δεν πήγε μέχρι τέλους στα κόκκινα όπως πέρσι/πρόπερσι. Το δε σκαρί του σε κάνει να νομίζεις ότι δεν θα τραυματιστεί ποτέ.
Πήγες και με Reke, Φρύδις κλασσικός, Κόρβερ έσπασε το σερί και στην ουσία τέλειωσε η χρονιά...Όλα αυτά μαζί...

Θα τα δούμε και στους απολογισμούς όλα... smile.gif
morrison
Τελική βαθμολογία και βίβλος των νικητών ο Άρης για να τηρηθεί η παράδοση.
Τελευταία εβδομάδα και τελικά στατιστικά από εμένα.
Απολογισμούς από τους περισσότερους ελπίζω... smile.gif


Click to view attachment

Click to view attachment

Click to view attachment

Click to view attachment

Click to view attachment
sacarame
Ανοιχτή πρόταση από μένα προς όλους ώστε μετά το Πάσχα να γράψουμε εκπομπή απολογισμού... Μέρα και ώρα που να βολεύει άπαντες να βγουνε και να κάνουν το σχόλιο τους για την ομάδα τους αλλά και γενικότερα...


Με πρόχειρους υπολογισμούς μας κόβω για 5ωρη εκπομπή... tongue.gif
sarounas
Πολλά συγχαρητήρια στον νικητή για φέτος. Μία από τις πιο πειστικές και “χαλαρές” νίκες απ όσο θυμάμαι στην ιστορία…

Στα δικά μου, ήταν μία πολύ περίεργη σεζόν καθώς ξεκίνησα με ένα συμπαθητικό ρόστερ για μένα που όμως δεν γέμιζε το μάτι σε πολλούς. Παρά το πολύ άσχημο ξεκίνημα των ατού μου Ντουράντ και Ζάχου, οι υπόλοιποι αποδείχτηκαν συνεπής, ξεφορτώθηκα με πολύ γκρίνια τον Ζάχο για τον Γκόρτατ και με τις εξαιρετικές εμφανίσεις του Τζόρνταν Κρόφορντ η ομάδα ανέβαινε σιγά-σιγά αλλά σταθερά. Κάπου εκεί τρελαίνεται ο Ντουράντ και το μέλλον μοιάζει ευοίωνο, πόσο μάλλον αφού γλίτωσα από την πατάτα της χρονιάς όπως εκ των υστέρων αποδείχτηκε (το τρέιντ με τον Μανού) και ήρθαν στην ομάδα ο ΝτεΑντρε Τζορνταν με τον γίγαντα Βαρεζάο και χτυπούσαμε την πόρτα της 5άδας!

Εκεί όμως που άνοιξε η όρεξη για κάτι καλό και γίνεται η μεγάλη κίνηση με την ανταλλαγή Ντουράντ για Μάικλ Κάρτερ και Ντουάιτ Χάουαρντ κάποιος καταράστηκε την ομάδα και από εκεί που δεν έχανα ματς ούτε για αστείο αρχίζουν οι βασικοί παίκτες μου να χάνουν τα παιχνίδια ο ένας μετά τον άλλο:

Ο Τζόρνταν Κρόφορντ άλλαξε ομάδα και έγινε ρολίστας από πρωταγωνιστής
Ο Λόσον τραυματίστηκε
Ο Βαρεζάο τα ίδια
Ο Μπαρνιάνι τα ίδια

δυστυχώς έπαιζα με μισή ομάδα αφού ο Μο Ουίλιαμς μία έπαιζε μία όχι και αντικαταστάτες δεν υπήρχαν αφού τους Λούις Ουίλιαμς και Ντάνι Γκρέιτζερ τζάμπα τους περίμενα καθώς δεν επανήλθαν ποτέ και οι επιλογές από τους φρι έιτζεντ δεν έβγαιναν με τίποτα
Η κατηφόρα πραγματικά δεν είχε τελειωμό, κάπου εκεί απογοητεύτηκα εντελώς και το τελευταίο δίμηνο τα παράτησα αφού δεν μπορούσα καν να αντιδράσω και έχασα το ενδιαφέρον μου.
Κρίμα, καθώς περίμενα φέτος ένα καλύτερο πλασάρισμα από τα συνηθισμένα 10-12 ή έστω να παλέψω μέχρι το τέλος με ένα γεμάτο ρόστερ
Καλά να είμαστε να τα λέμε και του χρόνου icon_wave.gif

Pierce
Τελική βαθμολογία για την σεζόν 2013-2014

1. Los Angeles Lazers
25862.8 Sacarame ↑4

2. Malibu Hobbistes
25264.9 Pierce ↑5

3. Mighty Ducks
24525.1 jkidd13 ↑10

4. Patrascity Beards I
24369.2 Duncan21

5. Italian Spurs
23190.6 ginobili ↑3

6. Rated-R Superstar
22824.9 Morrison ↓4

7. Long Con Artists
22674.1 Tobias Funke ↓1

8. Masai's Ultras
22272.1 Aegeansheed ↑6

9. Smokin' Smurfs
22007.9 Spysta ↓5

10. Death Valley Demon
21210.4 TWIsM ↓1

11. Rcho's Monkeys
20426.1 Rchos ↓1

12. The Losers
20080.7 Sarounas -

13. Compton Niggaz
19835.3 Αnaz ↓10

14. Dallas White Niggaz
18322.2 Gravedigger↓13

15. High Voltage
17522 Thrylos7 ↓4







Νικητές ανά χρονιά
2007-2008: pierce21
2008-2009: Gravedigger
2009-2010: Gravedigger
2010-2011: pierce21-gravedigger(συνιδιοκτήτης)
2011-2012: Rchos
2012-2013: Gravedigger
2013-2014: Sacarame
morrison
Ας το πάω απ'την αρχή φέτος...

ΤΟ ΝΤΡΑΦΤ
13 Al Horford*,
18 DeMarcus Cousins, Sac C
43 Goran Dragic, Pho PG
48 Derrick Favors, Uta PF
73 Anderson Varejao, Cle C
78 Greivis Vasquez, Tor PG
103 Joe Johnson, Bkn SG
108 Danny Green, SA SG
133 Arron Afflalo, Orl SG
138 Andrea Bargnani*, NY PF
163 Alec Burks, Uta SG
168 Kelly Olynyk, Bos C
193 Tony Allen, Mem SG
198 D.J. Augustin, Chi PG

Επειδή είχα αποφασίσει να πάρω κάποια ρίσκα στους επόμενους γύρους, η σκέψη μου ήταν με το 13 να πάω λίγο πιο safe. Στην ουσία ήθελα να αποφύγω Deron, Ντούκι και μεταξύ Χορφ και Λαμάρκου προτίμησα τον 1ο κυρίως γιατί πίστεψα ότι το γέμισμα του πάγκου των Blazers θα έβαζε όρια στα σκορς του Λαμάρκου. Ο Horford ήταν αρκετά καλός και δημοφιλής στα trade talks μέχρι που μας τελείωσε γύρω στα Χριστούγεννα.

Πρώτο σημαντικό ρίσκο ο Cousins στο no.18.
Ήθελα ή αυτόν ή τον Antony Davis, οι τραυματισμοί του Φρύδι με έκαναν πίσω και πήγα με DeMarcus περιμένοντας ότι το 40 είναι ένα σκορ που το έχει. Η όλη του παρουσία ήταν πολύ ευχάριστη έκπληξη με 46.5 και σταθερότητα.
Μόνο ψεγάδι τα 11 χαμένα του ματς που ξεπέρασαν κατά ένα τα παιχνίδια που είχε χάσει σε όλη του την καριέρα, 10 σε 3 χρόνια.

Τέλη 3ου γύρου και βλέπω τους PG να φέυγουν ένας-ένας.
Περιμένω τη σειρά μου, δύο σοβαροί είχαν μείνει, ο Dragic και ο Jeff Teague. Παίρνω τον Dragic, Σπύρος από κάτω τσιμπάει τον Teague και την άλλη μέρα μου λέει ότι περίμενε να προτιμήσω τον Τιγκ.
Tίποτα, θεώρησα ότι θα κινηθούν και οι δύο στο 33-35 απλά είχα ήδη πάρει τον Horford ο ένας λόγος για την επιλογή μου, συν ότι μου αρέσει να βλέπω τον Goran ο δεύτερος.

4ος γύρος και πάλι έχω αποφασίσει να πάω σε κάτι με potential. Τανταίος φεύγει από Κωστή λίγο νωρίτερα, μεταξύ Favors και Drummond προτιμώ τον πρώτο κυρίως γιατί περίμενα να είναι εύκολο να πιάσει ένα 35 παίζοντας μόνος του στους Jazz σε σχέση με την πολυκοσμία των Pistons.

Λίγες μέρες πριν το ντραφτ χάζευα pre season μέχρι που πέφτω σε ένα Καβς-Πίστονς που ο ξεχασμένος (σε μένα τουλάχιστον) Varejao κάνει κουτό τον Drummond και δείχνει μια χαρά. Τον έχω στο μάτι, τον επιλέγω στο 73 ολοκληρώνοντας μια front line που μπορεί να φανεί χρήσιμη με βάση τις αλλαγές στο point system.
Το plan ήταν να τον αφήσω κανά μήνα να παίξει στο 35-40 και να τον σκοτώσω για κάτι μικρότερο στην πορεία.

Έχοντας δει αρκετό Mento τα τελευταία χρόνια θεώρησα ότι και ο Greivis στον 6ο γύρο θα μπορούσε να είναι ευκαιρία.
Είχαν ανάγκη για αλλαγές και θα είχε πρώτος την δυνατότητα να ξεκινά, πίστεψα ότι είναι αρκετά καλός για να αξιοποιήσει αυτή την κατάσταση και εγώ μαζί να έχω πχ. σκορ παίχτη 4ου γύρου μαζί του.

Φτάνουμε 7ο γύρο και κάπου εκεί καταλαβαίνω ότι δεν έχω επιλέξει ακόμα ούτε SG, ούτε SF. Oι επόμενες επιλογές ήταν παίχτες που δεν με ενθουσίαζαν και έγιναν καθαρά λόγω θέσης, μάλλον οι πιο καλοί σε αυτές τις θέσεις στους γύρους αυτούς.
Joe Johnson, Danny Greenκαι στον 9ο γύρο ο Aron Afflalo.

Η πρώτη 9αδα είχε κλείσει, από 10ο παίχτη και μετά επέλεξα τους Bargnani, Olynyk, Alec Burcs, Tony Allen, D.J Augustin στοχεύοντας σε potential περισσότερο (εκτός του Allen).

Overall η εικόνα που είχα μετά το ντραφτ ήταν ότι η ομάδα είχε πολλά ερωτηματικά που δύσκολα θα πάνε όλα καλά μαζί.
Και αν το DMC/Favors ήταν ένα ρίσκο που θα το ξαναέπαιρνα με ευχαρίστηση, δεν μπορούσα να πω το ίδιο για το Andy/Greivis, ίσως να χρειαζόταν μόνο ο ένας. Ταυτόχρονα η κατάσταση στα SG/SF δεν μου άρεσε καθόλου.

Επανέρχομαι στον 5ο και 6ο γύρο που τελικά νομίζω ότι ήταν η μεγαλύτερη πληγή της φετινής μου ομάδας.
Πιστεύω ότι αυτοί οι γύροι είναι πολύ καθοριστικοί για μια ομάδα, σταρς θα βρεις στους αρχικούς γύρους, κάτι καλό και στο τέλος.
Το Varejao/Greivis ήταν ένα duo που ή θα με απογείωνε ή θα με έστελνε στα τάρταρα με τις πιθανότητες μάλλον να είναι με την δεύτερη εκδοχή από την αρχή.
Αρκεί να πω ότι σε αυτούς τους γύρους για παράδειγμα ο Στέλιος τράβηξε Kawhi/DeRozan, ο Κυριάκος Bledsoe/B.Knight, σαν τάξη μεγέθους τα αναφέρω.
Για τον Varejao θα τα πω και μετά, αλλά ο Greivis δεν κατάφερε να δώσει σκορ ούτε στο Μέντο, ούτε στο Τορόντο. Από την άλλη ήταν τόσο κοντά για να γίνει παίχτης του 30-35 όσο ένα trade του Masai που τελικά δεν έγινε ποτέ, έτσι είναι τα ρίσκα.
Απέρριψα και κάποια πολύ αξιοπρεπή trades εκείνη την περίοδο που έδειχνε ότι ο Lowry αργά ή γρήγορα θα την κάνει από τους Ράπτορς.

SEASON REVIEW/TRADE TALK
Η 9αδα της πρώτης εβδομάδας ήταν Vasquez, Dragic, Joe Johnson, D.Green, Afflalo, Favors, Horford, Varejao, Cousins.
Πρώτες εβδομάδες με ανάμεικτα συναισθήματα.
Κάποιοι παίχτες που πάνε καλύτερα από ότι υπολόγιζα (Dragic, DMC) αλλά και κάποιοι που φρέναραν την ομάδα.
Ο Green έκανε άθλια 1η week, o Burcs λίγα πράγματα, η έμπνευση με Foye-Mike Miller την 3η εβδομάδα καταστροφή.
Για πολλές εβδομάδες πρόβλημα στον 8ο-9o παιχτη και συνολικά μια ομάδα που παρέμενε μεταξύ 5ης και 6ης θέσης.

Πρώτο trade της χρονιάς με Sarunas την 3η εβδομάδα.
Το γεγονός ότι ο Varejao δεν έκανε το ξεκίνημα που φανταζόμουνα, έπαιζε στο 28-29, και η πρόωρη επιστροφή του Bynum επίσπευσαν τις διαδικασίες αποχώρησης, πακέτο με Bargnani που είχε κάποιο σουξέ μετά τον τραυματισμό του Σάντλα για Zach Randolph.
Το είχα πει και στην εκπομπή, δεν φαντάζομαι ότι ο Ζάχος παίζει να κάνει κάτω από 30, έπαιξε στο 40 χωρίς Marc-στο 35 με Μarc σε ένα επιτυχημένο trade.

Aυτονόητο και το trade με Οmar εκεί κοντά. Έμπλεξε με Deron, πάσαρα τον Shawn Livingston που είχα τσιμπήσει από τα FA μια μέρα πριν για ένα sf, τον Corey Brewer, καθώς ο Danny Green δεν.
Aρκετά καλή κίνηση από μέρους μου, προσέθετα από το πουθενά ένα SF που είχα ανάγκη, ταυτόχρονα και για τον Omar o Shawn θα ήταν πιο χρήσιμος από τον Brewer.

Με Brewer, Zack, Plumlee που είχα μαζέψει από τα FA έκανα μια πολύ καλή 4η week κατακτώντας τη 2η θέση της εβδομάδας και το πράμα έδειχνε ότι πάει να μπει σε μια σειρά.

5η εβδομάδα το trade με Gino, Αfflalo για Lance/Bosh.
'Εψαχνα ένα trade για τον Aron καθώς δεν θα μπορούσε να παίζει στο 40 όπως έκανε τον 1ο μήνα, τα ανταλλάγματα δεν με τρέλαιναν αλλά οκ, ήταν παίχτες που μπορούσαν να είναι γύρω στο 30. Το timing ήταν σωστό όπως φάνηκε, κανά 2 εβδομάδες μετά ο Αφλάλο άρχισε να πέφτει και οι άλλοι να ανεβαίνουν. Κομπλέ εδώ.

Όμως μέσα σε όλες τις θετικές κινήσεις η ομάδα ήταν στη μέση στα weeklies.
Μια έφταιγε ότι δεν είχα παιχνίδια, την άλλη ότι ο Jordan Hill κατέρρευσε, την παράλλη οτι οι Lance/Bosh δεν είχαν πάρει μπροστά ακόμα και τα FA δεν βοηθούσαν.

Οι επόμενες εβδομάδες θα ήταν ακόμα χειρότερες όμως.
Την 8η εβδομάδα η έλλειψη στα guards με οδηγούν στο χειρότερο φετινό μου trade, δική μου σκέψη και εκτέλεση, Ε.Gordon για Bosh.
Ο φόβος για ρεστάρισμα του Bosh στο τέλος τον έκαναν υποψήφιο για αποχώρηση έτσι και αλλιώς.
Ο Gordon ήταν ένα φαντασιακό απωθημένο μετά το κάκιστο 2011-12 που περάσαμε μαζί και αν δεν έκανα το trade θα είχα στην 9αδα τον....Jordan Hamilton, αυτόν είχα επιλέξει από τα διαθέσιμα SG.
Τrade θέσης και σχετικής πίεσης, βέβαια αν είχα βλέψεις πρωταθλητισμού δεν θα ρίσκαρα τον Gordon, τώρα το είδα πιο χαλαρά.

9η εβδομάδα και χάνω τον Horford για όλη τη σεζόν, δεν έχω να πω πολλά λόγια.

Πριν από αυτό έγινε και ένα εύκολο trade με Σταμάτη, ήθελε guard πήρε τον Johnson, ήθελα SF πήρα τον Μarion.
Στην αρχή έδειχνε να βγαίνει, μετά ο Μarion έχασε τον ρυθμό που μόλις είχε βρει όταν έσκασε σαν καρπούζι από το πόδι του Dirk και ο JJ άρχισε να παίζει κάπως καλύτερα και με Deron μέσα. Συνολικά χαμένο trade νομίζω...

Έχοντας χάσει τον Al κάπου πέσανε και οι προσδοκίες...
Ήμουν μεταξύ 7ης-8ης θέσης πριν, έλεγα στον Στέλιο ότι η 10αδα πια θα είναι μια καλή θέση βλέποντας ομάδες καλύτερες μου πια από κάτω.

Αμέσως μετά έκανα με τον Γιώργο το Waiters/N.Young για Plumlee/D.Green θέλοντας άμεσα λύσεις βλέποντας τον Green να συνεχίζει να είναι εξαφανίσμενος και τον Hornacek να κάνει πειράματα με τον χρόνο του ψηλού. Oκ αυτό το trade νομίζω...

Αλλά αυτό ήταν ένα trade που έκλεισε μια εποχή, ακολουθεί μια περίοδος ξενέρας/αγρανάπαυσης τον επόμενο μήνα.
Περιέργως κάποιοι παίχτες ανεβαίνουν, στην ουσία διατηρήθηκα στις ίδιες θέσεις που ήμουν με τον Χορφ μέσα πράγμα που σιγα-σιγά μου δημιουργούσε ένα κίνητρο.

14η εβδομάδα δίνω τον Waiters για τον G.Hill κυρίως γιατί μετά το trade του Deng πίστεψα ότι χάνει μπάλες σε ένα trade που πρέπει να έκλεισε μέσα σε 40-45 δευτερόλεπτα με Κουτς.

Μέσα σε μια ήρεμη κατάσταση έχω και την χειρότερη μου εβδομάδα, την 16η, κυρίως γιατί ο Cousins χάνει μαζεμένα παιχνίδια και εγώ τον έχω μέσα.

Μπήκαμε Μάρτη, έχω πέσει στην 9η θέση από πίσω ο Σπύρος πάει τρένο και ο Παναγιώτης μειώνει συνεχώς. Κάπου εκεί αποφασίζω να κάνω μια τελευταία προσπάθεια για ένα καλό τελείωμα, κυρίως για να κρατηθώ εκεί στο 8-9.

Με Bledsoe να γυρίζει φοβήθηκα ότι θα χάσω το 40 του Dragic έστειλα τον Ντράγκον με G.Hill για έναν κανονικό 40αρη, τον Ty Lawson.
Ο Lawson ήταν ένα ρίσκο που δεν βγήκε καθόλου τελικά, πίστεψα ότι τα φετινά χαμένα τα άφησε πίσω και θα κάνει δυνατό τελείωμα αλλά....

Ένα 2ο trade ήταν το Waiters-Boozer για E.Gordon. Πολύ καλό timing εδώ με Gordon να κατσικώνεται άμεσα στον Sarunas και εμένα να παίρνω 2 πολύ καλές εβδομάδες από τον Waiters.

Καλύτερο trade προς το τέλος μάλλον το Sessions/Lance, τα δύο της τελευταίας εβδομάδας Tobias για Waiters, Boozer και Beal,Adrien για Zάχο δεν πολυπήγαν.

Overall, θεωρώ ότι έκανα ένα μέτριο ντραφτ. Έβγαλα μεν λαβράκια (Cousins, Dragic, Afllalo) αλλά τα ερωτηματικά σε παίχτες από κάτω έβαζαν ταβάνι στην ομάδα. Εγώ έλεγα από την αρχή για 5 ομάδες καλύτερες και καλύτερη περίπτωση την 6αδα άλλωστε.
Ο τραυματισμός του Horf με έριξε σαν potential και μου ατόνησε το ενδιαφέρον, η ομάδα έπεσε 9η και έμοιαζε να δικαιώνει την πρόβλεψη μου για 10αδα απλά αμέσως μετά.
Το τέλος ήταν ευχάριστο όμως...
Το add του Simms, το ανέβασμα του Favors, η επιστροφή του N.Young, μαζί κάποια επιτυχημένα trades, έφτιαξαν μια πολύ δυνατή ομάδα στο τέλος, 3-4-5-1 στα τέσσερα τελευταία weeklies και μαζί την 6η θέση που μπορεί να μην είναι ακριβώς αυτό που ήθελα αλλά σε κάθε περίπτωση δείχνει ότι υπάρχει μια συνέχεια στη φαντασιακή μου πορεία.


ADD/DROPS
Αρκετές μέτριες εώς κακές εκτιμήσεις.
Ντρόπαρα τον Carroll, τον Burcs, τον G.Green, τον Foye, τον Barnes, τι άλλο να πω;
Έβαλα στην 9αδα παίχτες σαν τον Mike Miller και τον Ajinca.
Επέμενα περισσότερο από όσο θα έπρεπε στο potential του J.Hill (και του Kelly) αφήνοντας άλλες περιπτώσεις να περάσουν.
Συγκριτικά καλύτερα adds o Μiddleton και πιο πολύ ο Simms στο τέλος.

TIMING
Σχετικό με τα add/drops αλλά νομίζω ότι είχα ένα θέμα με το timing.
Έβαλα τον Barnes με ευνοικό πρόγραμμα και δεν έκανε τίποτα, 1-2 εβδομάδες μετά άρχισε να ανεβαίνει.
Έβαλα τον Foye σε εβδομάδα χωρίς Nate Robinson και Chandler και πάτωσε, ελάχιστα μετά άρχισε να παίζει με αυτούς μέσα.
Έχασα τις καλές εβδομάδες του J.Hill και τις οργιαστικές πρώτες του Plumlee.
Για πολύ καιρό έβλεπα ο πάγκος μου να δίνει καλύτερα σκορς από αυτούς που έπαιζαν με αποκορύφωμα κάποιο ξέμπαρκο 75 του Joe Johnson.
Παίχτες που στην 9αδα έπαιζαν στο 20, με το που έβγαιναν έξω έπιαναν 30 με χαρακτηριστικότερο τον Middleton.
Όση αυτοκριτική και να κάνω για περιπτώσεις σαν τον Burcs και τον Carroll, εδώ νομίζω ότι ήταν απλά ατυχία.
Τουλάχιστον είχα σωστό timing τον τελευταίο μήνα, πιάνοντας αυτούς που θα παίξουν στο τέλος.


ΟΙ ΠΑΙΧΤΕΣ
Για μια ακόμα χρονιά αρκετοί, 39 συνολικά, λίγο λιγότεροι από τους περσινούς 44.
Το 40.5 του Χορφ τον έφερε στο 18 για φέτος σε μ.ο, όχι άσχημα και θα ανέβαινε λίγο ακόμα. Για DMC τα είπα πιο πάνω, για Dragic δεν χρειάζονται πολλά λόγια.
Ο Favors έπαιξε χαμηλότερα από όσο περίμενα, το 31.6 δεν ήταν καταστροφή αλλά...
Ο Brewer τιμιότατος στο 24.2, ευχάριστη έκπληξη ο Swaggy με 26.8 μ.ο αλλά εντός 9αδας πρέπει να άγγιξε το 30.
Ο Lance επίσης πολύ καλός, πολύ καλό timing εδώ και στην απόκτηση και στην αποχώρησή του.
Ο E.Gordon ήταν σχετική υγιής αλλά ίσως περίμενα κάτι παραπάνω σε νούμερα.
Το ίδιο και ο Marion, τον περίμενα πιο κοντά στο 30.
Για Ζάχο τα είπα, με Afllalo ήμουν πάλι σε καλό timing, αρκετά καλά οι G.Hill και Boozer όσο ήταν στην 9αδα.
Singler, Hardaway JR, Walters, O'Quinn τίμια adds, αντίθετα με Αjinca, Miller, Foye, Barnes που κατέστρεψαν εβδομάδες.

Η ΛΙΓΚΑ
Νομίζω ότι έγινε ένα από τα πιο ήρεμα πρωταθλήματα όλων των εποχών, καμία σχέση με τον περσινό χαμό.
Ευτυχώς που είχαμε και το decision του Sarounas για τον Durant και ξυπνήσαμε λίγο.
Ο Στέλιος είχε ένα draft που αποδείχθηκε άχαστο, χρειαζόταν μόνο 1-2 καλά adds από εκεί και μετά τα οποία τα έκανε και τέλος. Ταυτόχρονα οι τραυματισμοί που του έτυχαν δεν του ήρθαν μαζεμένοι άρα πάντα η ομάδα ήταν σε υψηλό επίπεδο, ενώ πολλές φορές έβγαιναν τέλη εβδομάδας. Πρακτικά αποδείχθηκε δύσκολο να τον πλησιάσεις γιατί ακόμα και στις κακές του έκανε καλά πλασαρίσματα στα weeklies.
Έκανε πράξη αυτό που περιέγραφα πέρσι σαν τον τρόπο που κερδίζεις το παιχνίδι, με κυνικό τρόπο μάλιστα, άριστο draft, λίγα adds, no trades στην ουσία.

Οι μόνες ομάδες που είχαν άμεσα δυνατότητες για να κερδίσουν ήταν για εμένα του Άρη και του Κουτς.
Και οι δυο το πάλεψαν, ο Άρης πολύ σκληρά, στο τέλος βρήκε την καλή ομάδα αλλά θα έπρεπε να κάνει νωρίτερα το ντεμαράζ.
Κουτς έβγαλε λαγούς από το καπέλο, πλήρωσε τους τραυματισμούς του πρώτου τριμήνου.

Gino και Άγγελος είχαν την ευκαιρία τους μέσα στη χρονιά.
Διαφορετικές τελείως περιπτώσεις, νομίζω ότι Gino το προσπάθησε πάρα πολύ αλλά το έκανε με ένα τρόπο εκβιαστικό ψάχνοντας potential εκεί που δεν υπάρχει. Πιστέυω ότι κάποια στιγμή θα είπε ότι έχω 10% πιθανότητες να μου βγουν και να το χτυπήσω πραγματικά και 90% να καταστρέψω την ομάδα, όμως θα τις κάνω γιατί τι 2ος, τι 5ος;
Του το δίνω το credit σαν στυλ, νομίζω έπαιξε τις πιθανότητες του όπως όφειλε να κάνει.

Άγγελος πιστεύω ότι βολεύτηκε με το πλασάρισμα και δεν κυνήγησε τις πιθανότητές του για παραπάνω.

Omar με ωραίο draft που σε βάζει στον προθάλαμο της διεκδίκησης. Μετά ή το παίζεις καλά και διεκδικείς πρωτάθλημα, ή δεν σου βγαίνει και πας πιο κάτω. Έγινε το δεύτερο.

Κωστής κατηγορία Άγγελου, είχε καλό υλικό αλλά το δούλεψε μόνο με adds.

Σπύρος πρέπει να ψαχτεί λίγο γιατί μια ομάδα με αυτό το υλικό και χωρίς τρελούς τραυματισμούς καταλήγει 9η. Παρόλα αυτά είχε ένα οργιαστικό διάστημα με πολύ καλά trades κάποια στιγμή που δεν μπορώ να το παραβλέψω.

Σταμ θεωρώ ήταν πολύ άτυχος σε μεγάλο διάστημα της χρονιάς, είχε παραπάνω θέσεις.

Αnaz ήταν αρκετά δραστήριος κάποια στιγμή, μετά το ψιλοπαράτησε, με τα φεγγάρια του. Ήταν κάπως άτυχος στο ρίσκο με Jrue.

Sarounas έχει βάλει στόχο το 12, φέτος εγώ το βλέπω αποτυχία. Όταν έχεις τον Durant δεν μπορείς να βγεις 12ος...

Παναγιώτης ατύχησε με Kobe τρελά και ήταν καθοριστικό.

Κυριάκος νομίζω ότι ήταν άστοχος στο draft, καλή προσπάθεια σε adds.

Νότης είχε ενδιαφέρουσες επιλογές στο draft με Al Jefferson, Jeff Green, Mayo κτλ, πιστεύω ότι δεν του βγήκαν μαζεμένες περιπτώσεις, μπόλικη ατυχία και εδώ.
spysta
QUOTE(morrison @ Apr 19 2014, 15:49 ) *
Σπύρος πρέπει να ψαχτεί λίγο γιατί μια ομάδα με αυτό το υλικό και χωρίς τρελούς τραυματισμούς καταλήγει 9η. Παρόλα αυτά είχε ένα οργιαστικό διάστημα με πολύ καλά trades κάποια στιγμή που δεν μπορώ να το παραβλέψω.

δωσε μου μια εξηγηση Αντουαν .. εγω προσωπικα ποτε δεν καταλαβα γιατι ΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΥΛΙΚΟ τελειωσα τοσο χαμηλα


κατα τ αλλα
#να δωσουμε ΚΟΝΓΡΑΤΣ στον νικητη Σακαρακα , ο οποιος ΠΑΝΑΞΙΑ πηρε τον τιτλο φετος !!
αριστο νταρφτ ,καλο μομεντουμ , τραυματισμοι μεν ..οχι ομως αρκετοι μαζεμενοι οπως ειπε παραπανω ο morrison , και κλειδι ο Κολλισον απο τα f/a ωστε να εχεις καβατζα σε περιπτωση τραυματισμου του Πολ (θυμασαι που τα λεγαμε Στελ wink.gif )

#Αρης μαζεψε ξανα οση αστεροσκονη υπηρχε αλλα αργησε λιγο .. και φετος δυνατος οφκορς

#Αγγελος του βγηκε ΚΑΛΟ το ντραφτ αλλα θεωρω οτι δεν ρισκαρε στην πορεια τοσο οσο επρεπε για να διεκδικησει πρωτια (που για εμενα με το διδυμο Μελο Μπλεικ μπορουσε 100%)

#Koυτσοθοδωρας εκανε μεγαλο ντεμαραζ προς το τελος , αλλα οι αρχικοι τραυματισμοι που τον κρατησαν πισω , δεν τον αφησαν να το ολοκληρωσει.εκανε ωραια χρονια φετος

#Γιαννης gino το προσπαθησε και το παλεψε πολυ, αλλα εκατσαν αρκετοι τραυματισμοι και ηταν ατυχος

#Αντουαν πηγε λιγο στον αυτοματο φετος .. η ομαδα τραβηξε αλλα ειχε ταβανι. το προσπαθησε αλλα προδοθηκε απο ορισμενους παικτες (Φειβορς Γκρειβις) και φυσικα τον τραυματισμο του Αλ

#Tobias εκανε ωραιο ντραφτ (αν και στην αρχη δεν το πολυπιστευα) αλλα το οβεραλ (ακομα κι αν δεν ειχε γινει το trade με Ντερον) θα ηταν καπου στη μεση γιατι εν τελλει κανεις δεν εκανε στεπ απ .. ηταν λιγο auto pilot και αυτος

#Κωστης με δυνατο ντραφτ αλλα εν τελλει μαλλον δεν ρισκαρε οσο επρεπε για να κυνηγησει κατι παραπανω οπως σωστα ειπε και ο Αντουαν !!προσωπικα στην αρχη του νταρφτ θεωρουσα οτι ειχε απο τις καλυτερες ομαδες !!τα αντ ντροπ του ηταν ΞΑΝΑ πολυ καλα

#Παναγιωτης ηταν ατυχος με Κομπε αλλα εκανε και κακο τρειντ με Λεμπρον κατα τη γνωμη μου που θα επρεπε ειτε να ειχε κρατησει ειτε να εκμεταλλευτει καλυτερα , οβεραλ το ντραφτ ομως μαλλον δεν ηταν τοσο καλο

#Σταμ ατυχησε μεν με τραυματισμους αλλα δεν ειδε και καποια απο τις καλες του επιλογες να ξεχωριζει πραγματικα (Κyrie Lee Klay κτλ) !ηταν λιγο σβηστος φετος

#sarounas πληρωσε ΠΟΛΥ τους γυρους 5-8 οπου αποδειχθηκαν κακες επιλογες !!αν ειχε επιλεξει καλυτερα τοτε με Durant Ty Ζαχο Κροφορντ Ηawes και Γκορτατ θα ηταν ανετα στην 6αδα

#Αnaz σε safe mode .. το εψαξε στην αρχη και εκανε αλχημειες , του εκατσε ομως και η γκαντεμια με Jrue !! προς το τελος ηταν φυσιολογικο που επεσε γιατι το αφησε σχετικα

#Κουλης .. παιζει να εκανε το πιο γκαντεμικο νταφτ στην ιστορια. σταθηκε ατυχος απο την αρχη μεχρι το τελος (Rose-Tobias Proter κτλ).εκανε βεβαια και λαθη με την επιλογη Χιμπερτ, Μπαινουμ τοσο ψηλα αλλα και παλι θα μπορουσε να παει ψηλοτερα αν δεν ειχε τοσους τραυματισμους

#Νοτης το εψαξε στο ντραφτ αλλα εν τελλει δεν βγηκαν οι επιλογες .. το γεγονος οτι εμεινε αμετοχος σε trades ηταν στην ουσια καταδικαστικο

για εμενα τι να πω ..
θεωρω και θεωρουσα οτι σχεσον καθε εβδομαδα εβγαζα ΔΥΝΑΤΗ ΚΑΙ ΓΕΜΑΤΗ 9αδα με παικτες που θα μπορουσαν να δωσουν απο 25-30αρια το λιγοτερο μεχρι 50αρια καποιες βραδιες ..
(πχ στις αρχες ειχα μεσα Τιγκ Μπατουμ Ρουμπιο ΜΓκαζολ Τζενινγκς Χιλ Αντερσον κτλ)
ενα ροστερ δηλ οχι για πρωταθλημα (γιατι δεν ειχα τον σουπερ σταρ να μου δινει 70αρες πχ οταν ηθελα ενα μπουστ) αλλα μεσα στην 6αδα σιγουρα !!
βεβαια ειχα τους τραυματισμους του Μαρκ, του Ντενγκ, του Kyrie παροδικα κτλ .. και ισως ολο αυτο με καθυστερησε αρκετα αλλα στο οβεραλ δεν μου βγηκε.



γενικα για το fantasy εχω φθασει στο συμπερασμα .. πως για να παρεις το πρωταθλημα ,ΑΝ χασεις εδαφος στην αρχη .. τοτε δυσκολα το γυριζεις μετα.
morrison
QUOTE(spysta @ Apr 19 2014, 19:57 ) *
γενικα για το fantasy εχω φθασει στο συμπερασμα .. πως για να παρεις το πρωταθλημα ,ΑΝ χασεις εδαφος στην αρχη .. τοτε δυσκολα το γυριζεις μετα.

Ρε αυτό ανατράπηκε πέρσι νομίζω...και 2 φορές μέσα στη σεζόν μάλιστα...


QUOTE(spysta @ Apr 19 2014, 19:57 ) *
δωσε μου μια εξηγηση Αντουαν .. εγω προσωπικα ποτε δεν καταλαβα γιατι ΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΥΛΙΚΟ τελειωσα τοσο χαμηλα


Κοίτα αφού με ρωτάς θα σου πω ανοιχτά τι βλέπω εγώ...

Παίρνω για παράδειγμα την δική μου ομάδα κόντρα στη δική σου. Τσέκαρε τα στατς...
Έχω 6 χαμένα περισσότερα από εσένα αλλά και 30 παιγμένα περισσότερα.
Αυτό σημαίνει ότι με τον μ.ο μου μόνο από τα plus games έχω πάνω από 900+ από εσένα. Όση και η διαφορά μας. Ακόμα και αν οι δικοί σου έπαιζαν 1-2 μονάδες καλύτερα θα ερχόμασταν κοντά ενώ θα μου έριχνες στα αυτιά σε μ.ο.
Βάλε όποια ομάδα θες...όλοι έχουν played+missed περισσότερα από τα δικά σου νομίζω.
Γενικά κατέληξα ότι η όλη φάση να έχεις 9αδα με ονόματα σε φυλακίζει σε games, τους βάζεις ακόμα και με λίγα πιστεύοντας ότι θα βγάλουν το μεγάλο ματς και χάνεις ευκαιρίες με spot starters με games και μομέντουμ.
Αυτό είναι άμεσο συμπέρασμα, ότι δεν κοιτάς και δεν παίζεις με τα παιχνίδια.
Ναι έπαιξαν χειρότερα από ότι μπορούσαν με αυτό το 31.1. Αλλά σαν λογική δεν αλλάζει, θα έπαιζαν στο 33 πχ. αλλά θα έχανες από τον 32αρη. Ο στόχος είναι να κρατήσεις τον μ.ο συμπληρώνοντας παίχτες με παιχνίδια για εμένα τουλάχιστον(και ανά εβδομάδα και προς το τέλος ας πούμε).

Και ένα γενικότερο που δεν μπορώ να το στηρίξω όμως...ότι και πάλι νομίζω ότι η celebrity φάση του franchise σε κλειδώνει λίγο...αγοράζεις ακριβά, βαριές μετοχές...ονόματα...δεν βελτιώνεις πραγματικά...βελτιώνεις όταν αγοράσεις φθηνά, πουλώντας ακριβά...
Τώρα ξέρω..αποδομώ έναν ολόκληρο κόσμο αλλά οκ..κάπως έτσι το βλέπω γενικά...
smile.gif
spysta
QUOTE(morrison @ Apr 19 2014, 18:50 ) *
Ρε αυτό ανατράπηκε πέρσι νομίζω...και 2 φορές μέσα στη σεζόν μάλιστα...

συμφωνω .. γι αυτο εξαλλου εγραψα οτι ειναι δυσκολο και οχι ακατορθωτο
(γιατι ΟΝΤΩΣ το περσινο παραδειγμα του Κουλη ειναι χαρακτηριστικο)

οποτε let me rephrase that

γενικα για το fantasy εχω φθασει στο συμπερασμα .. πως για να παρεις το πρωταθλημα ,ΑΝ χασεις αρκετο εδαφος στην αρχη .. τοτε δυσκολα το γυριζεις μετα.




duncan21
O Antoine έχει βάλει ψηλά τον πήχη με την ανασκόπηση του αλλά εγώ λέω να τον κατεβάσω και να κάνω μια ανάλυση περισσότερο λιτή.Ξεκινάμε με το draft και βλέπουμε.

Draft:

6.Stephen Curry
25.Anthony Davis
36.Brandon Jennings
55.Serge Ibaka
66.Bradley Beal
85.Wilson Chandler
96.Michael Carter-Williams
115.Nene
126.Tiago Splitter
145.Jarred Sullinger
156.Rodney Stuckey
175.Trevor Ariza
186.Thabo Sefolosha
205.Khris Humphries

Xμμμμμ,όπως το βλέπω τώρα το draft δύσκολα θα πήγαινα πάνω απ' την 7η-8η θέση.Πολλά ρίσκα όπως είπα και στην αρχή της σεζόν,μερικά steals και μερικές πολύ κακές επιλογές.Για τον Curry φοβόμουν στην αρχή αλλά αποδείχθηκε η καλύτερη επιλογή στο 6,τον Davis τον περίμενα πολύ πάνω απ' τα projections αλλά ήξερα ότι είναι εν μέρει γυάλινος ωστόσο 25 ήταν too much να τον αφήσω να περάσει.Ο Jennings έχει ταβάνι αλλά νομίζω είναι τίμια επιλογή για 3ο γύρο,απ' τον Ibaka περίμενα ένα step up(35+) όσο έλειπε ο Russ και το πλάνο έλεγε sell high μετά από λίγο καιρό.

Από 'κει κι έπειτα άρχισε το πανηγύρι στις επιλογές μου.Βeal άξιζε το ρίσκο τόσο ψηλά νομίζω,ο Chandler ήταν τρομερά άστοχη επιλογή καθώς και τραυματίας ήταν εκείνη την περίοδο και ψηλά είναι το 85 γι' αυτόν.Τον MCW τον πήρα σε 3 λίγκες κάτω απ' το 120,συνεπώς τον πίστευα πολύ παρά την μέτρια preseason και αποδείχθηκε απ' τις κορυφαίες επιλογές φέτος.Oι αγαπημένοι μου Wizards Νene και Ariza ήταν risky επιλογές αλλά έγιναν εν γνώσει μου προφανώς tongue.gif ,oι ψηλοί των Celtics Sullinger-Humphries με τη λογική ότι κάποιον απ' τους 2 θα πετύχω ενώ κι o Sefolosha θεωρώ ότι ήταν σωστή επιλογή εκεί χαμηλά με το Russ έξω.Splitter-Stuckey επιλέχθηκαν διότι έβλεπα κάποιο potential ας πούμε,για το Stuckey περίμενα κι ένα trade βασικά οπότε λίγο το κακό.

Η σεζόν ξεκίνησε καλά,καλύτερα απ' ότι περίμενα μετά το draft.MCW-Davis-Wizards έπαιζαν τρομερή μπάλα,ο Curry ήταν αξιόπιστος αλλά όχι τίποτα το ιδιαίτερο κι επιπλέον έβλεπα ότι η ομάδα έχει κάποιο potential με τις επιστροφές Jennings-Chandler.O Νοέμβριος κύλησε σχετικά ανώδυνα και βλέποντας την ομάδα να πηγαίνει καλά αποφάσισα να πάρω κάποιο ρίσκο για να αυξήσω τις πιθανότητες μου για καλύτερο πλασάρισμα.Βλέπω κάποιο ενθαρρυντικό update για το Rondo κι έτσι έστειλα στο Ginobili Curry-Ibaka-McRoberts για LeBron και Rondo με την ελπίδα ότι ο πρώτος θα τραβήξει την ομάδα εφόσον έχασα σε βάθος.Αρχές Δεκέμβρη άρχισε η κατηφόρα η οποία συνεχίστηκε για 2-3 εβδομάδες περίπου.Davis έξω,MCW έξω,LeBron μέτριος,Wizards άρχισαν να πέφτουν συν σκόρπια χαμένα ματς από 'δω κι από 'κει.Παρόλα αυτά δεν έχασα την πίστη μου και κάπου εκεί δηλώνω ότι απ' τα μέσα Γενάρη ετοιμάζω την αντεπίθεση μου.Να συμπληρώσω ότι έφτασα μέχρι την 9η θέση κάποια στιγμή.ΜCW φεύγει για Oladipo-Beverley σε μια κίνηση πανικού μάλλον και την επόμενη μέρα(10/12) γίνεται το trade που άλλαξε ουσιαστικά την πορεία της ομάδας.LeBron πούλο μαζί με Ryan Anderson και Wilson Chandler για τους underachievers μέχρι εκείνη τη στιγμή Lee,Irving και τον Isaiah Thomas.

Η ομάδα αρχίζει και βρίσκει ρυθμό,Ιrving-Lee-Isaiah-Davis παίζουν όλοι τους στο 40+ και περιμένω το Rondo να γυρίσει κάποια στιγμή.Γυρνάει ο Rondo,δεν παίζει στα btb οπότε δεν έμοιαζε ικανός να δώσει κάποιο boost στην ομάδα.Παράλληλα καινούριοι παίκτες φοράνε τη φανέλα των Μουσάτων,ανεβάζοντας την απόδοση τους.Γενάρης-Φλεβάρης-Μάρτης κύλησαν ομαλά,η ομάδα έκανε πρωταθλητισμό αλλά είχα μείνει ήδη πολύ πίσω για να 'χω αξιώσεις για το κάτι παραπάνω.Τις τελευταίες εβδομάδες επέστρεψε ο εφιάλτης των χαμένων ματς με τους Kemba,Davis,Korver να αφήνουν την ομάδα ξεκρέμαστη πάνω που φαινόταν ότι θα τερματίσει στην τιμητικότατη 3η θέση.

Αnyway,νομίζω ότι η ομάδα μου έχει ένα συγκεκριμένο προφίλ δίχως να ξέρω αν είναι καλό ή κακό απαραίτητα.Κυνηγάω μέσω των trades το upside των παικτών συνεχώς κι όπως φαίνεται δεν τα πάω άσχημα.Δηλαδή θα προτιμήσω έναν 32-33άρη από έναν σταθερό 35άρη αν βλέπω ότι πρώτος έχει τη δυνατότητα να παίξει στο 38-39.Μου έχουν βγει πολλά πράγματα 2 χρόνια τώρα ακολουθώντας αυτή την τακτική.

Σε γενικές γραμμές,ο ορισμός της γλυκόπικρης γεύσης η φετινή σεζόν αλλά το ευχαριστήθηκα τουλάχιστον.Και δυο λόγια για τον καθένα ξεχωριστά εννοείται.

Στέλιος:Congrats boss!!!Φανταστικό draft,πολύ γεμάτο ρόστερ,σταθερός όλη τη σεζόν,δεν πανικοβλήθηκε στον τραυματισμό του Paul.Άψογος απ' την αρχή μέχρι το τέλος.

Άρης:Το κυνήγησε περισσότερο απ' τον καθένα φέτος.Πολλά και καλά trades,καλές κινήσεις απ' τη free agency,έφτιαξε και μια απίστευτη ομάδα στο τέλος αλλά ήταν ήδη αργά.Πολύ καλή χρονιά,σταθερά top3 παίκτης στο fantasy.

Άγγελος:Πολύ καλό draft,είχε τις βάσεις για να χτυπήσει πρωτάθλημα θεωρητικά αλλά δεν το κυνήγησε καθόλου.Άργησε να ξεφορτωθεί κάποιους παίκτες,φοβήθηκε να πάρει ρίσκα.Κακώς για μένα αλλά και πάλι ήταν καλός.

Gino:Άτυχος και κάπως παρορμητικός στα trades του.Νομίζω αυτά τα δυο περιγράφουν τέλεια τη φετινή του σεζόν.Είχε ωραίο υλικό αλλά μάζεψε πολλούς επίφοβους μαζί στην ομάδα του και κατά συνέπεια κάπου κλάταρε.Μ' αρέσει η λογική του όμως.

Αντώνης:Στο κλαμπ των άτυχων κι αυτός,ξενέρωσε λίγο(πολύ) με τον τραυματισμό του Horford και πήγε κάπως πιο συντηρητικά τη φετινή σεζόν.Έμεινε ψηλά στην κατάταξη συγκριτικά με τους περσινούς διεκδικητές,δεν ήταν πυροτέχνημα το περσινό δηλαδή.Απ' τους καλούς παίκτες κι απ' τις πιο σωστές λογικές στο fantasy.

Tobias:Χμμμμ,περίμενα πολλά περισσότερα απ' αυτόν.Τον κρέμασε ο Deron αλλά τον περίμενα πιο κινητικό και πιο ορεξάτο.Πιθανολογώ ότι βαρέθηκε από ένα σημείο κι έπειτα.

Κωστής:Υλικό για να κάνει παπάδες στα trades αλλά ανεξήγητα συντηρητικό παίξιμο.Καλά adds αλλά κι απ' αυτόν περίμενα πολλά περισσότερα ως nba freak που είναι.

Σπύρος:Τrade Master κλασσικά,φτιάχνει γεμάτες ομαδάρες αλλά πρέπει να 'ναι λίγο πιο προσεκτικός στα games όπως είπε κι ο Αντώνης.Η ομάδα του ήταν για παραπάνω κατά τη γνώμη μου.

Παναής:Άτυχος με Kobe αλλά ήξερε τι ρίσκο έπαιρνε.Δεν κινήθηκε ιδιαίτερα στα trades και συν τοις άλλοις τα κολλήματα με Nelsonα,κτλ τον κρατάνε χαμηλά στην κατάταξη.

Σταμ:Να ευχαριστεί το Θεό που τερμάτισε 11ος,τελευταίο τον περίμενα. #χοχοχοχοχο

Sarounas:Θαρρώ ότι έχει μείνει λίγο πίσω στα του NBA βλέποντας το draft του smiley.gif .Με Durant στο ρόστερ δεν πας για τίποτα λιγότερο απ' την μέση της κατάταξης,πρέπει να γίνει λίγο πιο προσεκτικός στα trades.

Anaz:Πολύ περίεργη σεζόν για το Γιώργο.Ήταν κινητικός σε γενικές γραμμές,το πάλεψε,πήρε τα ρίσκα του.Άτυχος στο τέλος γι' αυτό και η 13η θέση αλλά επικροτώ την προσπάθεια του.

Kυριάκος:Πολύ κακό draft,το 'χα πει απ' την αρχή.Ήταν μεν άτυχος αλλά περίμενα πολλά περισσότερα,στο draft τουλάχιστον,γιατί είναι μέγας γνώστης.Του χρόνου φαντάζομαι θα επανέλθει.

Νότης:Συμπαθητικό draft imo,με ωραία ρίσκα αλλά δεν του βγήκε τίποτα.Από ένα σημείο κι έπειτα άρχισε τα χομπίστικα adds και διασκέδασε τις εντυπώσεις tongue.gif .

Και του χρόνου guys!

υ.γ Έκλεισα τη σελίδα κατά λάθος και τα έγραψα ξανά .
j-kidd13
Για να πω κι εγω τα δικα μου... tongue.gif

Αρχικα το ντραφτ...
7 Carmelo Anthony
24 Blake Griffin
37 Mike Conley
54 Brook Lopez
67 Luol Deng
84 J.R. Smith
97 Eric Gordon
114 Kevin Martin
127 Cody Zeller
144 Robin Lopez,
157 Vince Carter
174 Andre Miller
187 Samuel Dalembert
204 Brian Roberts

Αρχικα,δεν πηρα κανεναν απο οσους ειχα στο πλανο σαν πρωτες επιλογες.
1ος γυρος ειμαι αναμεσα σε Μelo και Love και δεν ξερω ποιον να διαλεξω,περναει η ωρα εχω κατσει και κοιταω την οθονη σαν να κοιταω το υπερπεραν,και ο φοβος οτι ο Love ειναι πιο επιρρεπης στο να χτυπησει,απο οτι ο Μελο με κανει να διαλεξω τον Αnthony.Στο συνολο,μπορει να εχασε ματς ο Love αλλα εδωσε μια 300αρα παραπανω,οχι και τοσο μικρη διαφορα.
2ος γυρος και ηθελα να πιστευω οτι ο Cousins δεν θα φυγει και θα τον επιλεξω,αλλα ηταν πολυ κατω το νo 24 για να ειναι διαθεσιμος.Ημουν μεταξυ φρυδια και Griffin,τον Davis τον φοβομουν λογω τραυματισμων,αλλα και για να ειμαι ειλικρινης περιμενα ανοδο αλλα οχι τοσο οσο επαιξε φετος,οποτε δεν δυσκολευτηκα να επιλεξω τον Γκριφιν,τον οποιο περιμενα πολυ καλυτερο φετος λογω Ριβερς.
3ος γυρος,και ειχα στοχο κατα σειρα Lillard και Μοnta,τους παιρνουν και τους 2 οι απο πανω Στελιος και Κυριακος,ο Conley απο οσους μενουν μου κανει καλυτερα στο ματι και με δικαιωνει με την καλυτερη φαντασιακη του σεζον.
4ος γυρος,και οι στοχοι μου ειναι κατα σειρα,Batum και Pau...Και οι 2 φευγουν με την ιδια σειρα απο τους ακριβως 2 απο πανω μου,μενω εκτος πλανου και επιλεγω τον Brook.
5ος γυρος και απλα δεν μπορουσα να αφησω τον Deng,αφου ο Κουτς πηρε τον Beal που ηταν ο βασικος μου στοχος.
6ο γυρο επιλεγω τον τρελοΣμιθ περιμενοντας οτι οταν γυρισει θα αρχισει τα περσινα,
Στον 7ο γυρο τρωω την μεγαλυτερη ξενερα,αφου περιμενω με ανοιχτες αγκαλες τον MCW,τον εχω ετοιμο επιλεγμενο και περιμενω απλα να ερθει η σειρα μου και να πατησω draft...ωσπου πεταγεται ο John και μου τον παιρνει...Aφου ξεπερασα δυσκολα το σοκ,πηρα Ε.Gordon χωρις να ξερω το γιατι,κατι οτι ηθελα sg να βαλω στην αρχη μεχρι να γυρισει ο Σμιθ,κατι οτι την περασμενη σεζον οταν γυρισε απο τον τραυματισμο εδειξε να παταει καλα,σκορερ ολκης στο παρελθον,λεω παρτον μπας και βγει. 8ο γυρο πηρα Μartin περιμενοντας να απελευθερωθει στη Μινεσοτα οπου θα ηταν βασικος(Το σοκ του MCW 2 γυρους μετα ακομα δεν εχει ξεπεραστει... laugh.gif )
9ο επιλεγω C.Zeller γιατι περιμενα πολλα απο αυτον,τον εβλεπα βασικο,και γενικα σαν παικτη τον πιστευω και για τις επομενες σεζον,αλλα δεν πηρε καθολου χρονο τελικα.
10ο γυρο επιλεγω τον Robin Lopez γιατι πιστευω οτι βασικος στο Portland θα βρει χωρο και θα δωσει σκορ,οπως και το εκανε(και ας μου ελεγαν καποιοι κυριοι οτι μαξ θα ειναι 23... tongue.gif ) και στους τελευταιους 4 γυρους κατα σειρα Carter που περιμενα τυπικα πραγματα,Miller(μεταξυ Chalmers και Miller ημουν,εγκλημα που πηρα τον χομπιστα τελικα),Dalembert και Roberts.

Για Melo και Blake δεν εχω να πω πολλα.Ειχα το καλυτερο διδυμο 1-2 πικ,οπως εξελιχθηκε η σεζον.Εφτασαν να παιζουν ταυτοχρονα στο 50+.
Conley στην καλυτερη του χρονια...Βοηθησε πολυ,εκανε μια πτωση καποιο διαστημα,στα πιο γνωστα του νουμερα(33),αλλα το μεγαλυτερο διαστημα επαιζε στο 38.
Ο ισως αγαπημενος παικτης στην αρχη,ο Brook επαιξε μονο 17 παιχνιδια και μετα εμεινε εκτος για ολη τη σεζον.Με κρεμασε,και με αυτον μεσα σιγουρα θα ημουν διεκδικητης του πρωταθληματος.Χωρις αυτον,παλι ειχα πολυ καλη ομαδα για ψηλα,ισως και με καταλληλες κινησεις να ειχα ελπιδες,αλλα απειχα πολυ απο τον Στελιο πχ,η τον Αρη.
Deng βοηθησε πολυ, σταθερος στο 34-35 οπως τον ειχα δηλαδη.Smith εκατσε λιγο χωρις να δωσει τιποτα ιδιαιτερο.Και οι 2 εφυγαν πακετο για τους Turner-Hill.Για καποιον λογο ειχα τον Turner με ανωτερο potential απο τον Luol,λεω οι Σιξερς 3 παικτες ειναι ολοι και ολοι,μπορει να ανεβει πανω απο τον Deng.Εν τελει το τρειντ μια η αλλη αποδειχτηκε,και με την πορεια των παικτων μετα.O Τurner βοηθησε στην αρχη αρκετα,επαιζε στο 38,μετα επεσε σταδιακα,ωσπου πηρε τρειντ στην Ιντιανα και εξαφανιστηκε απο το χαρτη.Ο Hill εκατσε για 2 εβδομαδες μονο μεσα στην 9αδα.Εδωσε ενα κουλο 65 στην πρωτη του παρουσια στην ομαδα,μετα πηγε σε κατι 25-30αρια,ωσπου αρχισε να δοκιμαζει τις αντοχες του χαρακτηρα μου,και τον πεταξα εξω.Καπου σε κατι γενικες συζητησεις με Κουτςαρο,επεσε το Hill για Νene,εγινε στα μπαμ,και ο Βραζιλιανος γιγαντας με βοηθησε πολυ παιζοντας για καποιες εβδομαδες στο 32-33.Ωσπου χτυπησε και μας χαιρετισε.O Gordon ηταν πανω κατω οπως περιμενα,τον ειχα στα καλυτερα γυρω στο 31-32,σε πιο ρεαλιστικα γυρω στο 29.Εκει γυρω επαιζε,χωρις σημαδια τραυματισμων κλπ.Μια προταση απο τον Αντωνη,Bosh για Gordon ηρθε απο το πουθενα,και με εκανε να αναθεωρησω το οτι για μενα φαντασιακα παικτης Bosh ειναι για τα ταρταρα,ειδικα και οπως αρχισε τη σεζον,παιζοντας για καιρο σαν παικτης επιπεδου FA...Ειπα να το κανω γιατι θεωρητικα εχει αλλο potential ο Βοsh,και δικαιωθηκα απολυτα αφου ανεβηκε στο 35-36 για καιρο ενω ο Εric εμεινε στο 28-29 ενω εχασε και ματς απο τραυματισμους.Ο Martin ηταν για κανα μηνα στα πολυ τουρμπο του.Επαιζε στο 38-40 σταθερα.Περιμενα τν πτωση εννοειται.Αλλα οχι τετοια κατρακιλα.Λεω Adelman στον παγκο,ελευθερο παιχνιδι,βασικος,νο 2 πισω απο Love,θα μεινει στο 33-34.Εκανα κατι κινησεις να τον δωσω στο 40 για παικτες 34-35...Αλλα δεν τσιμπησε κανεις... tongue.gif
Ζeller ανυπαρκτος,τα ειπαμε,Robin Lopez πουλεν,μετριος στην αρχη,σταθερος στο 28-29 μετα,και τον προτινω στον Αναζ για τον West.Εκεινος δεχεται,και ο West επισης ανεβαινει αισθητα απο το 29 στο 34.Και εκει βγηκα κερδισμενος.
Carter βοηθησε αρκετα σαν 9ος παικτης.Dalembert και Miller εφυγαν σαν FA.
Απο τα adds μου,τρομερη κινηση ηταν ο Gerald Green,ειδικα απο τον τραυματισμο του Bledsoe και μετα,εφτασε να παιζει μεχρι το 35 μο,ο Burcs ο οποιος και αυτος βοηθησε πολυ,γενικα ειχε καλη σεζον,το ιδιο και οι Ross-Olynyk-Jordan Hill στο τελος.
Δεν ανεφερα το τρειντ Sessions-Lance στο τελος,γιατι ηταν μια τραγωδια...Αλλα το χρωστουσα στον Αντωνη για το Gordon-Bosh... tongue.gif

Γενικα ειχα ενα καλο ντραφτ,που ειχε μια πολυ γεματη 9αδα.Ο τραυματισμος του Λοπεζ στην αρχη της σεζον ηταν κομβικος.Ειχε να παιξει ακομα καμια 60αρια παιχνιδια.Με αυτον θα ημουν σοβαρος διεκδικητης.Εχασα εναν παικτη του 37-38,και ουσιαστικα ο αντικαταστατης του ηταν ενας παικτης του 23(ο Καρτερ ή ο Μπερκς που αναλογα φορμα και ματς,αλλαζαν στην 9η θεση).Δεν πιστευω οτι μπορουσα να πλησιασω τοσο τον Στελιο,γιατι ναι μεν ημουν 2ος σταθερα,με μια διαφορα 300-600 ποντους,αλλα ειχα μεσα παικτες οπως ο Γκριν,ο Νενε,ο Μπερκς,ο Καρτερ οι οποιοι επαιζαν απο καλα εως πολυ καλα,αλλα δεν ηταν ονοματα που μπορουσες να ανταλλαξεις ευκολα.Δεν ηταν σταθερα αξιοπιστες πηγες σκοραρισματος.Και φανηκε στο τελος.
Επιτελους ενα καλο πλασαρισμα,κατι που επρεπε να εχει γινει απο περσυ....αλλα τελος παντων!! laugh.gif


Ο Στελαρας εκανε πολυ καλο ντραφτ και ειχε αποδοση απο ολους τους καλους του,δικαιωτατος πρωταθλητης,και αρκετα ξεκουραστα.Κουτς εκανε τρομερη προσπαθεια,και πολυ καλα τρειντς,για μενα ο καλυτερος παικτης φετος.

Κουραγιο σε ολους για την πολυ δυσκολη περιοδο αναμονης που ερχεται,αλλα κατι οι τελικοι εδω και nba,κατι το f4,κατι το μουντιαλ και το μουντομπασκετ...Θα ερθει ο Οκτωβρης... biggrin.gif
sarounas
QUOTE(duncan21 @ Apr 24 2014, 11:52 ) *
Sarounas:Θαρρώ ότι έχει μείνει λίγο πίσω στα του NBA βλέποντας το draft του smiley.gif .Με Durant στο ρόστερ δεν πας για τίποτα λιγότερο απ' την μέση της κατάταξης,πρέπει να γίνει λίγο πιο προσεκτικός στα trades.

όχι δεν ισχύει αυτό, πάντα βλέπω το πρωτάθλημα, ποτέ δεν έχασα την επαφή απλά έχω μια συμπάθεια σε βετεράνους και σε παίκτες που επιστρέφουν από τραυματισμούς ή ετοιμάζονται για come back. Αλλά βέβαια ποτέ δεν γυρίζουν όπως ήταν icon_drunk.gif
Σχεδόν κάθε χρονιά το ίδιο λάθος κάνω αλλά δεν βάζω μυαλό biggrin.gif και του χρόνου είμαι σίγουρος ότι πάλι τα ίδια θα κάνω στο ντραφτ απλά φέτος οι επιλογές τόσο ψηλά του Γκρέιτζερ και του Κιριλένκο ήταν πραγματικά τραγικές ενώ για Νας, Ντανίλο και Λούις ήταν μεγάλα ρίσκα που δεν βγήκαν. Η αλήθεια είναι ότι πάντα το ξεχνώ και δεν μελετάω πριν το ντραφτ και οι κινήσεις μου είναι πραγματικά της στιγμής. Νομίζω ότι αυτό είναι το μεγαλύτερο λάθος μου σχετικά με το φάντασυ..

φέτος η καταστροφή για μένα άρχισε μετά τον Φλεβάρη, μέχρι τότε καλά τα πήγαινα και δεν μπορώ να πω ότι πέταξα τον Ντουράντ (Ντουάιτ και Μάικλ Κάρτερ πήρα)
aegeansheed
To topic θα κλειδωθεί μετά 8σέλιδη ανασκόπηση του νικητή Sacarame, που θα περιγράφει από το free site που είδε το καθένα από τα match των ClipperoLazers του, μέχρι το ψυχογράφημα του Spysta σε κάθε στιγμή που σήκωνε Jason Thompson.

QUOTE(duncan21 @ Apr 24 2014, 11:52 ) *
υ.γ Έκλεισα τη σελίδα κατά λάθος και τα έγραψα ξανά .


Try using Chrome lad
j-kidd13
Δεν βλεπω να κινειστε οσον αφορα τις αναλυσεις σας...Για ζωηρεψτε λιγο....
sacarame
Έφτασε η ώρα του απολογισμού

Το Draft

Νο.5 Chris Paul
No.26 Dirk Nowitzki
No.35 Damian Lillard
No.56 Andre Drummond
No.65 Kawhi Leonard
No.86 Demar Derozan
No.95 Jimmy Butler
No.116 J.J. Hickson
No.125 DeAndre Jordan
No.146 J.J. Redick
No.155 Derrick Williams
No.176 Mario Chalmers
No.185 Kevin Seraphin
No 206. Tim Hardaway Jr.

Αρχικά να πω ότι ήταν ένα ντραφτ το οποίο πήγε αρκετά κοντά στο πλάνο που είχα καθώς σε διάφορα μοκ που είχα κάνει πριν το ντραφτ είχα κατασταλλάξει σε ένα γκρουπ παικτών που πίστευα και κατάφερα να πάρω αρκετούς από αυτούς.
Το καλό ήταν λοιπόν ότι ο Κυριάκος παίρνει τον Rose στο #4 οπότε με βγάζει από ενδεχόμενο δίλημμα (θυμίζω την όλη συζήτηση στην εκπομπή που πιστεύω επηρέασε αρκετούς καθώς και την 30αρα που είχε βάλει ο Derrick στην πρισιζον μια μέρα πριν τρέξουμε το ντραφτ) οπότε στο νούμερο 5 η επιλογή του ΚρισΠολι ήταν η πιο σέηφ επιλογή.
Δεύτερο πικ και έχω πάντα στο μυαλό μου πως πρέπει να κινηθώ για ψηλό καθώς είναι γνωστό πως στη λίγκα είναι δυσεύρετοι και πως όλοι πέφτουμε σαν τα αρπακτικά πάνω τους. Κάποιες από τις επιλογές μου έχουν φύγει οπότε είμαι να διαλέξω ανάμεσα σε Ντιρκ-Χιμπερτ-Μιλσαπ και Ζάχο. Χίμπερτ δεν τον κοιτάω κάν, Ζάχος πιστεύω ότι θα είναι πεσμένος οπότε είμαι ανάμεσα σε Γερμανό και Παυλάρα. Ο Άρης ξέρω πως τον έχει ήδη βάλει στο οτο-πικ και περιμένει τη σειρά του για να πατήσει το κουμπάκι, ο Γερμανός πιστεύα ότι θα είναι πιο φρέσκος λόγω χαλαρού καλοκαιριού και θα εμφανιστεί καλύτερος.
Επόμενο πικ και διαλέγω πολύ σύντομα. Βλέπω το Λίλαρντ ελεύθερο οπότε δεν υπάρχει και πολύ σκέψη. Έχω και τον Aegean δίπλα να επικροτεί και να απορεί πώς και δεν τον έχει πάρει κανείς, και τον τσιμπάω συμπληρώνοντας μια εξαιρετική 2άδα PG's.
Τέταρτος γύρος και η απόκτηση σέντερ κρίνεται επιτακτική. Δεν σκέφτομαι τον Γιοακίμ καθώς με προβληματίζει το ενδεχόμενο να χάσει παιχνίδια μέσα στη σεζόν, και πηγαίνω στον DreDrumm που είδαμε από το τέλος της περασμένης σεζόν πως έχει το ΠΟΤΕΝΣΙΑΛ να πάει αρκετά καλύτερα φέτος..
Τα επόμενα τρία πικς είναι καθαρά πικς στα φτερά, όπου έπρεπε να γεμίσω για να μπορέσω να φέρω σε μια ισορροπία το ρόστερ και επιλέγω Kawhi, Derozan και τον Τζίμαρο. Ο πρώτος και ο τρίτος ήταν από την αρχή διπλοθεσίτες οπότε έτσι μου δίναν περισσότερες επιλογές και δυνατότητα ευελιξίας στο ρόστερ.
Hickson έρχεται μετά διότι πιστεύω ότι με McGee (γελάει ο κόσμος) και Mozgov θα βρει μια χαρά λεπτά και θα τους φάει στο τέλος,ενώ έχει και αυτός τη δυνατότητα να παίξει σε 2 θέσεις. Και μετά έρχεται το πικ του DJ. Έχοντας δει κάποια απο τα ματς των Κλίπερς στην πρισίζον, είδα ότι ο Ντοκ έχει κάνει πράγματα με το μυαλό του και φαίνεται να τον πείθει να παίξει λίγο μπάσκετ της προκοπής. Βέβαια είναι ρίσκο διότι η σεζόν είναι μεγάλη και ο Jordan δεν είχε δείξει ποτέ ψίγματα σοβαρότητας, αλλα από ότι φαίνεται " I believed" πως θα μπορέσει να σταθεί σε μια 9άδα. Ο Άρης την ώρα της επιλογής μου στέλνει στο Skype ότι είναι η σειρά μου να ρίξω πολύ σιχτίρισμα φέτος με τον Πατατοκέφαλο και προχωράμε.
Μετά επόμενο πικ έχω σταμπάρει Ταζμάνια και τον έχω βάλει στο ότοπικ καθώς είναι γνωστή η συμπάθεια μου στον Μπούζερ. Πιστεύω πως φέτος θα είναι η χρονιά του και θα φάει το κουτσάλογο την ντροπή του Σικάγο. Ο Σιντ όμως δίπλα ωρύεται " ΠΑΡΕ ΡΕΝΤΙΚ ΘΑ ΔΩΣΕΙ 30ΑΡΙΑ ΜΕ ΤΑ ΤΡΙΠΟΝΤΑ" και τελικά με πείθει να διαλέξω τον βρωμόχερο. Νέα συνομιλία με τον κομμίσιονερ που μου λέει ότι "περίμενα ότι θα πάρεις άλλον παίκτη εκεί" και τσιμπάει τον Ταζ η παλιομπετούγια. Αυτό το πικ το σκεφτόμουνα όλη τη χρονιά καθώς ίσως ήταν το μοναδικό λάθος μου στο ντραφτ (γκουχου γκουχου tongue.gif ).

Τα επόμενα 4 πικς είναι κυρίως συμπληρωματικά όπου πάω με το ενδεχόμενο ποτένσιαλ που μπορεί να βγάλουν οι συγκεκριμένοι παίκτες μέσα στη χρονιά. Ξεχωρίζω την επιλογή του Chalmers τον οποίο περίμενα να δώσει σκορια προς το τέλος της σεζόν λόγω των κλασικών παρκαρισμάτων του Wade.

Με την ολοκλήρωση του ντραφτ είμαι σχετικά ευχαριστημένος με το ρόστερ μου. Οι περισσότεροι στην ποστ-ντραφτ εκπομπή το δίνουν σε 2-3 καλύτερα. Προσωπικά πιστεύω ότι ο Άρης λόγω του πικ με τον Ρασελ είναι ξεκάθαρα μπροστά, αλλά θα είμαι contender.

Season Review

Η σεζόν ξεκινάει και η ομάδα πιανει κορυφή από νωρίς. Ο Paul παίζει σαν δαιμονισμένος και χτυπάει 91αρι μέσα στην πρώτη βδομάδα. Η ευχάριστη έκπληξη είναι ο DJ ο οποίος παίζει πάνω από κάθε προσδοκία και δίνει στην ομάδα έξτρα μπουστάρισμα φέρνοντας την ομάδα στην πρώτη θέση της κατάταξης από νωρίς. Οι πρώτες βδομάδες είναι αναγνωριστικές καθώς έχω μεν παίκτες που πηγαίνουν τρένο αλλά και άλλους που υπο-αποδίδουν με βάση αυτά που περίμενα. Από την μία δηλαδή Paul να πάιζει σε MVP mood, ο Dj να τρυπάει τους δείκτες του φάνταζι και τον Dirk να παίζει σταθερά στο 40. Kawhi και Jimmys δεν δίνουν καλά νούμερα αλλά είναι νωρίς μέσα στη σεζόν και περιμένω την άνοδο τους.
Το πρόγραμμα είναι επίσης ευνοϊκό καθώς έχω τους Κλίπερς να παίζουν σερί βδομάδες με 4 ματς.
Το πλάνο γενικά που έχω είναι το εξής: Όπως ορθά έχει πει ο μέγας Αντώνης, το φάνταζυ πέραν της τύχης θέλει ένα καλό ντραφτ, κάποιο καίριο πικ και 1-2 σωστά τρέηντς για να δωθεί βοήθεια στο ρόστερ όταν κάτι δεν πάει καλά ή για να πάρεις έξτρα παιχνίδια στο δεύτερο μισό της σεζόν.

Το πλάνο λοιπόν είναι να δω τι θα κάνω με τους Κλιπεραίους. Ο Paul παίζει εξαιρετικά, όμως σε όλα αυτά τα χρόνια στο φάνταζι είναι γνωστό πως βγάζει τραυματισμούς. Οπότε σκέφτομαι να πάω ως εξής: Ο Δεκέμβρης είχε 4 βδομάδες με συνολικά 15 ματς οπότε δεν κουνιέται μέχρι τότε, και ελπίζοντας πως θα συνεχίσει να παίζει στο 52-53 που έπαιζε, θα κινηθώ για ανταλλαγή με παίκτη που θα έχει παραπάνω ματς. Το ίδιο σκέφτομαι και για τον DeAndre καθώς μου φαίνεται δύσκολο να παίξει φουλ σίζον στο 35-36 που έπαιζε, ενώ τα ματς των Κλίπερς μειώνονται σημαντικά από τον Γενάρη και έπειτα. Αυτό έπρεπε να γίνει μέχρι το All-star break

Μέχρι να δω τι φτάσουμε όμως εκεί αποφασίζω να πάω σε κάλυψη πρώτου βαθμού. Στις 16 του Νοέμβρη ο Αντώνης χτυπάει Livingston μετά τον τραυματισμό του Deron και πετάει τον Collison στα ΦΑ. Το βλέπω και λέω πως για καλό και για κακό ας βάλω τον Darren στον πάγκο μήπως και έχουμε τίποτα ντράβαλα με τον Paul. Την ίδια ώρα ο Σπύρος παλεύει απεγνωσμένα να πάρει τον Redick δίνοντας μου Bennett. icon_drunk.gif

Μετά σκάει μια περίοδος που έρχονται οι πρώτοι τραυματισμοί με τον Butler να βγαίνει οφφ για 11 ματς και τον Redick να χάνει 6 βδομάδες. Αυτό σημαίνει ότι τα πράγματα στον πάγκο είναι περιορισμένα καθώς έχω τους 2 τραυματίες και τον Collison να δεσμεύει θέση καθώς εμμένω στην θέση μου να τον έχω για καβάτζα.
Την ίδια ώρα ο Hickson ασχολείται με λεβιέδες και ακούει τα σχολιανά του κάθε μέρα σχεδόν.

Φτάνουμε στο Δεκέμβρη και παρά τα θεματάκια η ομάδα παραμένει πρώτη έχοντας και μια διαφορά που φέρει ηρεμία.. Οι από κάτω ομάδες ψιλοσφάζονται με τα τρέηντ να φεύγουν βροχή. Σε εκείνο το σημείο γίνεται το trade του Gay στο Sacramento και η ανηφόρα του Derozan έρχεται να προστεθεί στις ήδη τερατώδεις εμφανίσεις του DreDrumm. Ο Sarounas έχει βγαλει στο σφυρί τον Gortat και εξετάζω την περίπτωση. Ο Καράφλας παίζει καλά, και οι Wizards έχουν εξαιρετικό πρόγραμμα από το Γενάρη και μέχρι το τέλος της σεζόν. Έχοντας λοιπόν παραπλήσια νούμερα με τον Dj, βλέπω ότι οι Κλίπερς έχουν ήδη παίξει 5 ματς περισσότερα από τους Wizards, οπότε βλέπω ότι μπορώ να βγω κερδισμένος από το trade. Στέλνω λοιπόν το 1-1 και ο Sarounas δέχεται στα μπαμ.
Ο καράφλας όμως υπήρξε τραγικός στον πρώτο μήνα του με τη φανέλα της ομάδας καθώς έφτασε να δίνει λαστ 30 26!! Την ίδια ώρα ο DJ παίζει στο 39. Παρ'όλα αυτά η διαφορά συντηρείται γιατί ο Paul με τον Dirk είναι κολώνες, ενώ και η άνοδος του φονιά Demar ισιώνει τη χασούρα μου.

Μετά τις γιορτές λοιπόν αποφασίζω πως είναι η ώρα να βάλω μπροστά το σχέδιο "trade με τον Paul" . Τελικά δεν προφταίνω καν να το σκεφτώ καθώς το πρωι της 5 Γενάρη ο Paul βγάζει τον ώμο του στο παιχνίδι με τους Mavericks και θα χάσει 5!! βδομάδες.
ΣΟΚ στις τάξεις της ομάδας . Ο Darren βγαίνει από την ναφθαλίνη και με δικαιώνει απόλυτα για την υπομονή μου καθώς παίζει περίπου στο 33, οπότε μειώνει κάπως τη χασούρα. Κάπου εκεί τραυματίζεται για τον Ginobili o Jrue, κινούμαι αστραπιαία και παίρνω τον Roberts, πιστεύοντας ότι ίσως είναι κίνηση που θα αποδειχθεί καθοριστική, άσχετα αν δεν έπαιξε όσο καλά περίμενα

Οι βδομάδες αυτές είναι δύσκολες, όμως το υπόλοιπο ρόστερ παίζει καλά και μας κρατάει στην πρώτη θέση. Στην τελευταία βδομάδα του Γενάρη τα πράγματα γίνονται άσχημα καθώς τραυματίζεται ο Derozan (1 βδομάδα οφφ)ενώ σπάει το χέρι του ο Kawhi και μένει και αυτός έξω για 5 βδομάδες. Εκείνη η βδομάδα ήταν το season low στα σκορ μου καθώς είχα στον πάγκο Paul-Derozan-Leonard ενώ χάνει και ένα ματς ο Nowitzki. Οι απο κάτω πλησιάζουν και όλα δείχνουν πως πρέπει να γίνει ένα τρεήντ που θα κουβαλήσει την ομάδα μέχρι να γυρίσουν οι τραυματίες.

Τα μεγάλα trade reject

Το γεγονός ότι έκανα μόλις 1 trade λογικά δείχνει ότι δεν κινήθηκα ιδιαίτερα στο να αλλάξω πράγματα. Η αλήθεια είναι όμως πως υπήρξα αρκετά δραστήριος και ειδικά 3 φορές έφτασα πολύ κοντά στην ολοκλήρωση ανταλλαγών, απλά τελευταία στιγμή έκανα πίσω καθώς έβλεπα πως τελικά θα ζημιωθώ περισσότερο παρά θα κερδίσω..

Περίπτωση 1η: Aldridge και Korver/Thompson για Nowitzki και Drummond

Το ρόστερ του Tobias είχε παίκτες που με ενδιέφεραν και σίγουρα δεν μπορούσα να περάσω στον ντούκου παίκτες σαν τον Λαμάρκο και τον George. Κάπου στο Δεκέμβρη τους ήθελα πακέτο για Paul-DJ αλλά δεν ψηνόταν το αλλο αγόρι. Ο Λαμάρκος έπαιζε στο 48, τα πρόγραμμα του Πορτλαντ ήταν πολυ καλό και σίγουρα ο Aldridge μπορούσε να δώσει το σκορ που έψαχνα μέχρι να γυρίσει ο Paul.
Ο Ομάρ είναι δυνατός διαπραγματευτής και σίγουρα δεν θα έδινε τον ψηλέα εύκολα. Το θέμα είναι ότι και οι 2 βλέπαμε ότι δεν μπορεί να μείνει τόσο ψηλά ο Λαμάρκος και ο μεν Ομαρ ήθελε να τον δώσει στο πικ ενώ κι εγώ με τη σειρά μου να πάρω λίγο χαμηλότερα. Το θέμα χάλαγε στα συμπληρώματα καθώς ο Ομάρ ήθελε τον Drumm (και με τα δίκια του) κι εγώ βλέποντας πως ο Korver είναι τίμιος αλλά έχει μεγάλη απόκλιση στα σκορ του (από 15 μέχρι 35) για να δώσει αυτό το 27, προτιμούσα να μου καρφώσεις μια μαχαιριά παρά να δώσω τον Andre. Οι κουβέντες διήρκησαν περίπου 3 εβδομάδες για να απορρίψω τελικά την πρόταση.
Η κίνηση αποδείχτηκε σωστή καθώς ο Drumm έκανε επικές εμφανίσεις ενώ ο Λαμάρκος τραυματίστηκε και έχασε συνολικά 2-2,5 βδομάδες.

Περίπτωση 2η:Ty Lawson και Boozer για Dirk και Hickson

Είμαστε τώρα περίπου στις αρχές Μαρτίου, η ομάδα παίζει καλά, ο Paul έχει επιστρέψει δυνατός. Είναι η περίοδος που αρχίζουμε και κοιτάμε πως θα γίνει ένα trade για να πάρουμε και κάποια ματς παραπάνω. Διαβλέπω την πτώση του Dirk και προσπαθώ να τον δώσω κάπου. Ο Lawson έχει φοβερο πρόγραμμα και είναι δέλεαρ. Από την άλλη η Hicksonαρα έχει ανεβασει ρυθμούς και κάνει σερί ματς στο 30+. Τον Boozer δεν θέλω να τον βλέπω αλλά σκέφτομαι πως θα γυρίσει ο Leonard οπότε δεν θα είναι τόσο ζημιογόνος. Τελικά φοβάμαι το ενδεχόμενο παρκάρισμα του Ty μιας και το Denver δεν πάει για τίποτα και δεν προχωράω. Ευτυχώς γιατί ο Ty αμέσως μετά εβγαλε θέμα τραυματισμού ενώ και όταν γύρισε δεν έπαιξε στα ίδια επίπεδα.

Περίπτωση 3η: Dirk και Leonard για J.Smith και Blatche

Τελεύταιες βδομάδες και ψάχνω να κλειδώσω την πρώτη θέση. Ο Dirk ψιλοσέρνεται τις τελευταίες βδομάδες οπότε ψάχνω κάπου να τον πασάρω παίρνοντας έναν σταθερό παίκτη που να έχει και κανα παραπάνω ματς. Ο Aegean ψάχνει sg γιατί όλο το χρόνο παλεύει με τους ΦΑ καθώς τον έκαψε ο Bradley. Είναι θετικός στο να δώσει τον Smith αλλά θελει τον Kawhi στο πακέτο, ο οποίος έχει μόλις επιστρέψει και έχει δώσει 35άρια στην πρώτη βδομάδα του.
Με προβληματίζει το γεγονός ότι ο Smith είναι ασανσέρ, διότι τη μια δίνει 40 και την άλλη 20. Ο Blatche έχει ανέβει, ο Garnett είναι επίσημα παρκαρισμένος οπότε έχει χώρο να κάνει ένα τίμιο 28 και να φέρει στα ίσα τ trade.
Δεν ψήνομαι όμως να δώσω Kawhi καθώς όλη την χρονιά περίμενα το ανέβασμα του στο finish της σεζόν και δικαιώνομαι απόλυτα. Ο Leonard παίζει στο 35+, ο Blatche με το ζόρι στο 25 και ο Dirk κάνει εξαιρετικό τελευταίο διβδόμαδο, οπότε δικαιώνομαι και από αυτό το reject.

Το συμπέρασμα:

Γενικά η χρονιά πήγε εξαιρετικά. Το ρόστερ ήταν ισορροπημένο και είχε το μεγάλο προσόν ότι είχε πολλούς παίκτες που μπορούσαν ανα πάσα ώρα να δώσουν υψηλά σκορ, χωρίς να χρειάζεται να τα περιμένω όλα από τους σταρ.Το καλύτερο ήταν πως σε διαφορετικά χρονικά διαστήματα ξεπήδαγε ένας και βοηθούσε να κάνει υψηλά στα εβδομαδιαία η ομάδα. Ήταν πολύ σημαντικό αυτό ειδικά στο διάστημα που έλειψε ο Paul.Αυτό έδινε τη δυνατότητα στην ομάδα να καλύπτει τους τραυματισμούς ή κάποια κακά παιχνίδια από παίκτες που περιμένεις να τραβήξουν το κάρο. Επίσης είχα τις τελευταίες βδομάδες που παίζονταν όλα είχα παίκτες που και αρκετά ματς είχανε αλλά και οι ομάδες τους κυνηγούσαν τα πλασαρίσματα, γεγονός που δεν μου στέρησε ματς ενώ και οι παίκτες απέδιδαν μέχρι τέλους. Είναι χαρακτηριστικό το ποστ του Άρη 20 Μαρτίου όπου σημειώνει ότι η διαφορά μας ήταν στου 453 πόντους. Τη Δευτέρα της τελευταίας βδομάδας η διαφορά είχε ανοίξει στους 780 και εκεί κλείδωσε η πρώτη θέση.
Προσωπικά δεν νομίζω ότι ήταν μια τόσο άνετη επικράτηση, διότι δεν γινεται να ησυχάσεις σε αυτό το παιχνίδι καθώς πολλά μπορούν να ανατραπούν σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα. Και ειδικά όταν οι από κάτω σου κινούνται συνεχώς

Και πάμε στα σχόλια για την υπόλοιπη λίγκα..

Άρης: Πολύ μεγάλος αντίπαλος φέτος. Δεν παράτησε ποτέ το παιχνίδι, πήρε όποιον παίκτη ήθελε, έφερε τα roster του εκεί ακριβώς που ήθελε, και έκανε κάθε δυνατή προσπάθεια να με ρίξει από την κορυφή. Λένε ότι η αξία του ηττημένου δίνει δόξα στον νικητή, και ο Άρης «μεγάλωσε» πολύ τη φετινή μου νίκη.. Νομίζω ο φετινός μας συναγωνισμός μας χάρισε μια φοβερή φανταζιακή χρονιά..

Άγγελος: Ο Άγγελος έκανε φέτος την χρονιά στα υψηλά πατώματα που έψαχνε χρόνια. Ξεκίνησε με ένα ρόστερ που είχε προοπτικές αλλά και ταβάνι, στερήθηκε νωρίς τον Lopez όμως αυτό ίσως του έδωσε την ευκαρία να δραστηριοποιηθεί και να φτιάξει το ρόστερ του. Του βγήκαν κάποιοι παίκτες που ίσως δεν περίμενε(/ναμε) αλλά άργησε να κάνει 1-2 διορθωτικές και αυτό στο τέλος της σεζόν του στοίχισε.

Γιάννης (ο μουσάτος): Μεγάλο φάνταζι από τον Γιάννη. Έχει δικαιολογημένα κατακτήσει τον τίτλο του Most Improved Fantasy παίκτη και κάθε χρόνο εμφανίζεται καλύτερος. Συνεχώς σε ψάξιμο, δεν άφησε τίποτα σε χλωρό κλαρί, βρήκε το ρόστερ που έψαχνε, όμως είχε μείνει πλέον αρκετά πίσω για να ξαναμπεί στους contenders. Αν το φάνταζυ είχε μια βδομάδα ακόμα , ίσως τον έβρισκε τρίτο. Θέλω να θυμήσω σε αυτό το σημείο σε ποιο σχολείο φοίτησε ο Τζόνυς και εξελίχτηκε σε τέτοιο παίκτη tongue.gif

Γιάννης (τζινόμπιλις) : Καλό πρώτο μισό για τον «Ιταλό». Το ρόστερ του έπαιζε δυνατά και ήταν στο κυνήγι της πρώτης θέσης για το πρώτο μισό. Το κακό με τον Γιάννη είναι πως έψαχνε διακαώς το trade με αποτέλεσμα κάπου να χαθεί ο μπούσουλας. Μετά το μαγαζί του έγινε νοσοκομείο και χάθηκε η επαφή με την κορυφή.

Αντώνης: Ο μεγάλος άναλιστ και σχολιαστής Αντώνης είχε νομίζω υποτιμήσει το ρόστερ του στην αρχή της σεζόν ή τελοσπάντων δεν το πίστευε τόσο όσο θα έπρεπε. Αυτό τον είχε ξενερώσει για ένα διάστημα ενώ ήρθε ο τραυματισμός του Horford και τον έριξε τελείως. Τα FA δεν είχαν πολλές ευκαιρίες φέτος οπότε δεν μπόρεσε να «κλέψει» παίκτες με αυτόν τον τρόπο και να βγάλει λαβράκια. Το ρόστερ του ισορρόπησε εκεί στα μισά, όμως είχε αρκετούς παρόμοιους παίκτες, οπότε πήγαινε πολύ με τα παραπάνω ματς, με αποτέλεσμα αρκετές φορές να μην βγαίνουν τα ρίσκα φέτος. Του χρόνου ξανά δυνατός.

Γιάννης (Tobias): Ομάρ είναι μεγάλος παίκτης. Έκανε το ρισκαδόρικο trade εκεί με τον Σπύρο και την πάτησε από τον Deron. Κινήθηκε πολύ σωστά στις προτάσεις του, γνώστης που δεν πιάνεται «κώτσος» και εξαιρετικός διαπραγματευτής. Τον πλήγωσε και το ντεφορμάρισμα του George καθώς και το γεγονός πως είχε κάποιους παικταράδες, ήθελε να ανοίξει το ρόστερ, είχε βρει τα σωστά συμπληρώματα, όμως δεν κατάφερε να πείσει τους υπόλοιπους να του δώσουν το κάτι παραπάνω που ήθελε για να κλειδώσει κάποια trades. Του ζητάω συγνώμη αν του τα έσπασα τότε στο μεταξύ μας trade.

Κωστής: Μεγάλος ετζίαν. Το αντίθετο του Αντώνη ως προς την εμπιστοσύνη στο ρόστερ. Ο Κωστής πίστεψε τους παίκτες του, και προτίμησε να μην μπλέξει με trades. Πήγε λοιπόν στη γνωστή επιθετική του τακτική με τα add/drops, απλά φέτος δεν είχε πολύ ψωμί εκεί με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να ανεβάσει το upside του. Πλήγμα η θέση του SG καθώς αναγκάστηκε για αρκετές βδομάδες να προβεί σε μπαλώματα και ρίσκα από τα FA.

Σπύρος: Γνωστός σεσημασμένος trader για ακόμα μια χρονιά ο Σπύρος. Τον πλήγωσε ο τραυματισμός Mark Gasol καθώς έχασε την πίστη του στα φετινά Στρουμφάκια για ένα διάστημα. Πήγε και φέτος στο γνωστό σελεμπρετάδικο του franchise σε πιο ήπια εκδοχή όμως, ενώ στα μισά της σεζόν αποφάσισε να κηρύξει ανενδοτο αγώνα και να περάσει τον T.W.Is.M. Τελικά τα κατάφερε και ήρθε και στάνιαρε. Ο Αντώνης του είπε σωστά πράγματα, συμφωνώ σε όλα και μένει να δούμε πως θα εμφανιστεί του χρόνου. (ίδιος κόβω τα μούσια μου..tongue.gif )

Πάνας: Με τις γνωστές αγάπες του και φέτος ο Πάνας. Jameer Nelson και άγιος ο Θεός. Είχε ένα ρόστερ που είχε Lebron και Κόμπε μαζί, οπότε στην αρχή της σεζόν φαινόταν μέσα στους contenders. Ο Κόμπε τον χαιρέτησε νωρίς, ενώ και τα γνωστά του θέματα με τον James τον οδήγησαν σε ένα trade που τελικά του βγήκε μείον, όσο καλά και να έπαιξε ο Love. Βρήκε κάποια σκορ από Meeks και λοιπούς όμως, δεν μπορούσε να πάει και παραπάνω από θέση που τερμάτισε. Αναμένουμε του χρόνου τη νέα θεματολογία της ομάδας του.

Σταμάτης: Είχε ποτένσιαλ για κάτι παραπάνω, αλλά άργησε πολύ να καταφέρει να παίξει πλήρης, και αυτό του στοίχισε καθώς κατηφόρισε νωρίς και ήταν δύσκολη η άνοδος μετά. Δεν του βγήκαν και πολύ τα trades. Πήρε όμως Joakim Noah οπότε μπορεί να νιώθει περήφανος σαν Ταύρος.

Νίκος ( Sarounas): Θα συμφωνήσω με τους περισσότερους ότι του στοίχισαν κάποιες επιλογές στο draft. Έχοντας το πρώτο πικ μπορούσε να έχει ένα καλυτερο ρόστερ αρχικά οπότε να μην φτάσει στο σημείο να δώσει τον Durant. Μετα πέρασε κι αυτός ένα διάστημα νοσοκομείου οπότε τα πράγματα έγιναν δύσκολα. Ίσιωσε το ρόστερ προς το τέλος όμως ήταν λίγο αργά για να ανέβει θέσεις.

Γιώργος : Πολύ πιο κινητικός φέτος ο Γιώργης, έδειξε ότι σιγά σιγά κινείται πιο έμπειρα. Ήθελε να απαλλαγεί από τον Wade και τα DTD του,ρίσκαρε με την επιλογή Jrue και δεν δικαιώθηκε. Από ένα σημείο και μετά έψαξε να πάει σε παίκτες με upside, δεν του καλοβγήκε όμως οπότε μετά το πήγε αρκετά safe για να κλείσει η σεζόν.

Κυριάκος: Του στράβωσε από την αρχή το θέμα του Κούλη. Πήρε το ρίσκο με τον Rose που κατέληξε σε φιάσκο, ενώ ατύχησε να χάσει για μεγάλο διάστημα και τον Μπλέτσα. Πλήρωσε όμως και ένα κακό ντραφτ καθώς και η επιλογή του Hibbert ήταν μεγαλο λάθος στον δεύτερο γύρο, αλλά και μετά δεν του πήγαν τα πράγματα όπως τα ήθελε. Του χρόνου αναμένεται να επιστρέψει στους πρωταγωνιστές.

Νότης: Ο Νότης έκανε ένα αξιοπρεπέστατο ντραφτ, όμως ατύχησε πολύ. Ειδικά ο Mayo που ήταν να τον κλαίνε οι ρέγγες, αλλά και ο Τεπέ που έκανε πολύ συντηρητική φανταζιακά χρονιά.. Δεν μέτζωσε όμως, αντίθετα άρχισε τα γουστόζικα adds και την πέρασε ζάχαρη.

Και του χρόνου να είμαστε καλά…
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.