Help - Search - Members - Calendar
Full Version: NBA fantasy 13-14
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > BasketForum Games (NBA Fantasy Leagues)
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19
Ginobili
QUOTE(kudelin8 @ Sep 29 2013, 02:26 ) *
με ολο τ σεβασμο στους μυστες του nba fantasy κ ιερα τερατα τ forum θακανω 2-3προτασουλες.α)1,5ποντος για επιθετικο reb.τ αμυντικο ναμεινει στν 1ποντο.β)-2ποντοι στ λαθος..γ)-1 για καθε field goal attempted anti gia -0,5.
με αυτες τις προτασεις γινεται με πιο ομαλο τροπο εξισορροπιση σε ψηλους-κοντους.οπως τ σκορ ορθως επιβραβευει τν αμυνα με 2,5ποντους σε steals-blocks ετσι πρεπει να επιβραβευει κ τους οικονομικους παιχτες της επιθεσης..τεραστια αβαντα στους παιχτες π σουταρουν πολυ κ ασχημα το -0,5 στ field goals attempted.

Ναι συμφωνώ στις προτάσεις αυτές.
T.W.Is.M.
QUOTE(sacarame @ Sep 29 2013, 14:45 ) *
Ναι ρε Τόνι αλλά μην ξεχνάς ότι μιλάμε για κάθε έναν παίκτη όπότε το αποτέλεσμα είναι αθροιστικό. Διότι δεν μιλάμε για ένα παίκτη σε κάθε ρόστερ. Πχ έχοντας εσύ 3 παίκτες από τις 2 πρώτες των περιφερειών και αντίστοιχα εγώ 3 από τις 2 τελευταίες, το μέγιστο της διαφοράς μας θα είναι στην μέγιστη περίπτωση 90*3=270 πόντοι. Και βλέποντας πόσο κοντά είμαστε σε βαθμολογίες τα τελευταία χρόνια, αυτά τα μπόνους θα παίξουν σημαντικότατο ρόλο στην τελική κατάταξη...

Κι επειδή μετράνε οι πόντοι της 9αδας νομίζω ότι αυτό το μπονους συνολικά αθροιστικά ειναι μεγαλύτερο από ότι δείχνει.Και ειδικά φέτος που όπως είναι η φάση, και με το επερχόμενο ντραφτ να είναι πολύ ποιοτικό, το ενδεχόμενο να πάνε πολλές ομάδες για τάνκινγκ μπορεί να ανοίξει ακόμα περισσότερο την ψαλίδα...


Μα αν αποφασιστει κατι τετοιο, θα εχει γινει πριν το ντραφτ. Αρα θα ξερουμε επιλεγοντας τι ισχυει και θα εχουμε το κινητρο να επιλεγουμε παιχτες και με βαση την ομαδα που παιζουν. Αν εγω μαζευω παιχτες των κορυφαιων ομαδων κι εσυ των τελευταιων, ενω ξερεις οτι θα παρω μπονους ποντους απο τις επιλογες αυτες, γιατι να φταιει κατι αλλο και οχι η επιλογη των παιχτων σου? Ισα ισα που θα αντιμετωπιζεις και το διλημμα:"να παρω το Wall που θα μου δινει 40 και θα χανει ή τον Parker που θα δινει 38 και θα κερδιζει?"

Το -1 στο FGA εμενα δε μου αρεσει. Οπως εγραφα και χτες σκοπος δεν ειναι να παμε στο αλλο ακρο, οπου ευνοουνται οι ψηλοι. Για τα ριμπαουντ συμφωνω και για το -2 στα λαθη το σκεφτομαι, δεν ειναι κακη ιδεα.
kudelin8
Τ -1fga μπορει νασυνδυαστει κ με αυξηση σε 2 στ fgmade.ετσι κ δν πεφτει τ σκορ σε καλους σκορερ κ τιμωρουντε τα κακα ποσοστα
Nuntius
QUOTE (kudelin8 @ Sep 29 2013, 04:26 ) *
με ολο τ σεβασμο στους μυστες του nba fantasy κ ιερα τερατα τ forum θακανω 2-3προτασουλες.α)1,5ποντος για επιθετικο reb.τ αμυντικο ναμεινει στν 1ποντο.β)-2ποντοι στ λαθος..γ)-1 για καθε field goal attempted anti gia -0,5.
με αυτες τις προτασεις γινεται με πιο ομαλο τροπο εξισορροπιση σε ψηλους-κοντους.οπως τ σκορ ορθως επιβραβευει τν αμυνα με 2,5ποντους σε steals-blocks ετσι πρεπει να επιβραβευει κ τους οικονομικους παιχτες της επιθεσης..τεραστια αβαντα στους παιχτες π σουταρουν πολυ κ ασχημα το -0,5 στ field goals attempted.


Συμφωνώ και επαυξάνω.
sacarame
QUOTE(T.W.Is.M. @ Sep 29 2013, 16:33 ) *
Μα αν αποφασιστει κατι τετοιο, θα εχει γινει πριν το ντραφτ. Αρα θα ξερουμε επιλεγοντας τι ισχυει και θα εχουμε το κινητρο να επιλεγουμε παιχτες και με βαση την ομαδα που παιζουν. Αν εγω μαζευω παιχτες των κορυφαιων ομαδων κι εσυ των τελευταιων, ενω ξερεις οτι θα παρω μπονους ποντους απο τις επιλογες αυτες, γιατι να φταιει κατι αλλο και οχι η επιλογη των παιχτων σου? Ισα ισα που θα αντιμετωπιζεις και το διλημμα:"να παρω το Wall που θα μου δινει 40 και θα χανει ή τον Parker που θα δινει 38 και θα κερδιζει?"

Το -1 στο FGA εμενα δε μου αρεσει. Οπως εγραφα και χτες σκοπος δεν ειναι να παμε στο αλλο ακρο, οπου ευνοουνται οι ψηλοι. Για τα ριμπαουντ συμφωνω και για το -2 στα λαθη το σκεφτομαι, δεν ειναι κακη ιδεα.


Και γιατί από την άλλη να προμοτάρεις τον Τεπέ επειδή απλά παίζει σε καλύτερη ομάδα, ενώ έχεις τον Γιάννη τον Τοίχο να σου δίνει παραπάνω;;; smiley.gif

Τέσπα νομίζω ότι τελικά αναγόμαστε στην αρχική τοποθέτηση του Αντώνη, ότι δηλαδή μιλάμε για ένα παιχνίδι στατιστικών, και πρέπει να αποφασίσουμε πόσο θέλουμε να επέμβουμε σε αυτά τα στατς...

Σε κάθε περίπτωση, μην ακούσω σε κάνα τρέηντ κανένα επιχείρημα, πάρε τον Χ και δώσε τον Ψ κι ας υπολείπεται δυο μονάδες, τις καλύπτεις από τις νίκες που θα κάνει, τον έφαγα... tongue.gif

Και ναι για σένα το λέω, εσένα ναι, που θες να πας να παίξεις και στην άλλη λίγκα....
Pierce
Επίσης, να τονίσω ότι θα υπάρχουν παίκτες που δεν θα παίζουν καθόλου και θα παίρνουν πόντους επειδή νικάει η ομάδα τους! Όσο να 'ναι το λές οξύμωρο , αλλά δεν νομίζω ότι γίνεται να το κάνουμε με ποσοστό όπως στην EL . Kudelin όπως είπα και στο άλλο, θα συγκαλέσω το κονκλάβιο, θα τρέξω τα υποδείγματά μου ως σωστός οικονομολόγος, και όταν βγάλω λευκό καπνό , θα ενημερώσω.
T.W.Is.M.
QUOTE(sacarame @ Sep 29 2013, 20:05 ) *
Και γιατί από την άλλη να προμοτάρεις τον Τεπέ επειδή απλά παίζει σε καλύτερη ομάδα, ενώ έχεις τον Γιάννη τον Τοίχο να σου δίνει παραπάνω;;; smiley.gif

Τέσπα νομίζω ότι τελικά αναγόμαστε στην αρχική τοποθέτηση του Αντώνη, ότι δηλαδή μιλάμε για ένα παιχνίδι στατιστικών, και πρέπει να αποφασίσουμε πόσο θέλουμε να επέμβουμε σε αυτά τα στατς...

Σε κάθε περίπτωση, μην ακούσω σε κάνα τρέηντ κανένα επιχείρημα, πάρε τον Χ και δώσε τον Ψ κι ας υπολείπεται δυο μονάδες, τις καλύπτεις από τις νίκες που θα κάνει, τον έφαγα... tongue.gif

Και ναι για σένα το λέω, εσένα ναι, που θες να πας να παίξεις και στην άλλη λίγκα....


1)Προμοταρω τον ΤεΠε γιατι ειναι ο αγαπημενος του Χατζη. smiley.gif
2)Συμφωνω με αυτο που ειπε ο Αντωνης παραπανω, οτι δηλαδη ειναι καλο να προσομοιαζει οσο γινεται το παιχνιδι με συνθηκες κανονικου μπασκετ, και απ αυτη την αποψη ολοι ξερουμε οτι ειναι καλυτερο να εχεις στην ομαδα σου τον ΤεΠε παρα ΤοΓιαννηΤονΤοιχο.
3)Εφοσον βαλουμε σαν παραμετρο τις νικες της ομαδας, μηπως το projection του καθε παιχτη περιλαμβανει και αυτη την παραμετρο?
4)Το οτι καθομαι και απανταω τοσες φορες μην το παρει κανεις σαν προσπαθεια ντε και καλα να σας πεισω, τη γνωμη μου λεω, οπως λετε και ολοι μπας και καποιος δεν εχει σκεφτει αρκετα καποια παραμετρο.

QUOTE(Pierce @ Sep 29 2013, 20:08 ) *
Επίσης, να τονίσω ότι θα υπάρχουν παίκτες που δεν θα παίζουν καθόλου και θα παίρνουν πόντους επειδή νικάει η ομάδα τους! Όσο να 'ναι το λές οξύμωρο , αλλά δεν νομίζω ότι γίνεται να το κάνουμε με ποσοστό όπως στην EL . Kudelin όπως είπα και στο άλλο, θα συγκαλέσω το κονκλάβιο, θα τρέξω τα υποδείγματά μου ως σωστός οικονομολόγος, και όταν βγάλω λευκό καπνό , θα ενημερώσω.


Δεν υπαρχει καποιος περιορισμος, ωστε να παιρνει ο παιχτης τους ποντους νικης μονο αν παιξει στο ματς?
Και παλι ομως, ο τραυματιας που παιρνει πχ 2 ποντους για τη νικη της ομαδας και μενει εκει ειναι απολυτως αχρηστος στην ομαδα και θα μενει εκτος. Μοναδικη περιπτωση να επηρεασει ειναι να τραυματιστει κατα τη διαρκεια της εβδομαδας, να μεινει στο ροστερ μεχρι την Κυριακη και να δωσει καποιους ποντους επειδη η ομαδα κερδισε. Κι αυτο να γινει δεν το βλεπω κακο. Το αντιθετο μαλιστα, παιρνει μια ελαχιστη αποζημιωση ο ατυχος μανατζερ που του τραυματιστηκε ο (μ)παιχταρας Δευτερα βραδυ! smiley.gif
Anaz
QUOTE
Μένει ως έχει το αμυντικό, +0,5 στο επιθετικό..
Συμφωνω με αυτο απολυτα.
-Στο bonus νικης δεν ειμαι αρνητικος, αλλα δεν με ψηνει και τοσο.
-Απ'την αλλη μου αρεσει η ιδεα του +2 FGM / -1 FGA. (και FTM +1.5)
-Στο triple double διαφωνω.
-Eπισης ισως πρεπει να σκεφτουμε να βαλουμε και τα φαουλ λιγο στο κολπο..
rchos
Εγώ είμαι της άποψης να δωθεί μόνο μισός πόντος ακόμη στο επιθετικό ριμπ. και από εκεί και πέρα τίποτα άλλο.


Όταν αποφασίσετε όμως κάντε ένα ποστ τελικό με τις αλλαγές όλες.
Anaz
Τωρα που το ξαναβλεπω, το υπαρχον συστημα μετρησης στα σουτ δεν το βρισκω πολυ δικαιο/σωστο, καθως ευνοει αυτους που σουταρουν πολυ ακομα και με ασχημα ποσοστα, ενω ειναι και αρκετα αυστηρο με αυτους που χανουν βολες.
Oυσιαστικα πριμοδοτει οποιον σουταρει με πανω απο 33%, και τιμωρει οποιον σουταρει με κατω απο 80% στις βολες.
Πιστευω οτι θα πρεπει να μειωθει ο συντελεστης fgm/fga και να αυξηθει το ftm/fta.

Εγω θα προτεινα:
+1.75 FGM / -0.75 FGA (αντι για +1.5 / -0.5)
+1 FTM / -0.75 FTA (αντι για +1.25 / -1)

Το θεωρω πιο δικαιο & αντιπροσωπευτικο.
Pierce
Επίσης να προσθέσω ότι το espn αυτό με τα missed , τα έβαλε φέτος λογικά , οπότε κάνει τη ζωή πιο εύκολη. Αφήστε να το μελετήσω λίγο το θέμα και θα επανέλθω αύριο. Συνεχίστε να ρίχνετε προτάσεις.
Gravedigger
Λοιπόν....

Συμφωνώ με την άυξηση των rebound είτε είναι γενική +1.5 είτε μόνο για επιθετικό.

Διαφωνώ τελείως με το bonus νίκης και με το bonus triple double.

Συμφωνώ με το -2 στα λάθη, αν και δεν είναι επιτακτική ανάγκη.

-2 στα σουτ, μόνο σε περίπτωση που αυξηθεί και το made (λιγότερο προφανώς, αλλιώς πάμε πάλι στα ίδια). Αλλιώς και να μείνει ως έχει δεν βλέπω τόσο μεγάλο πρόβλημα.

Οι βολές για μένα καλύτερα να μείνουν ως έχουν.


Τέλος μιλάμε για αλλαγές που δεν επηρεάζουν ΤΟΣΟ πολύ το τελικό score

Για παράδειγμα με 80 παιγμένα ματς ανά παίχτη

9 παίχτες/τελική διαφορά με τις αλλαγές ανα ματς

+1.5 x 80= 120
+0.80x 80= 64
+1.20x 80= 96
-0.90x 80= 72
-1.30x 80= 104
+0.50x 80= 40
-0.70x 80=56
-1.00x 80= 80
+0.40x 80= 32

Μιλάμε για 40 τελικούς πόντους διαφοράς. Τίποτα δηλαδή. (Αυτό με βάση το σύστημα που είδα στην πρώτη σελίδα και δεν περιλαμβάνει όλες τις αλλαγές, που ακόμα και να γίνουν πάλι δεν αλλάζει κάτι δραματικά)
j-kidd13
Για να συνοψισω,εγω ειμαι μεσα μονο στην προταση για αυξηση του ριμπαουντ...
Ειζετε ειναι μονο το επιθετικο,ειτε ειναι συνολικο...Αν και εδω που τα λεμε,δεν ειναι τοσο δικαιο το αμυντικο να πριμοδοτειτε το ιδιο με το επιθετικο...Εκτος αν το κανουμε πχ 1,25 το αμυντικο και ενα 1,75 το επιθετικο.

Για μπονους νικης και τριπλ νταμπλ ειμαι καθετα αρνητικος...
Ειδικα στο πρωτο θα πεσει πολυ γελιο κατα την διαδικασια των trades...Και το 2ο θα ευνοησει με διαφορα τον Τζειμς μονο.

Τα λαθη και τα χαμενα σουτ για μενα ειναι μια χαρα.Δεν μπορεις να βαλεις -1 σε καθε χαμενο σουτ..Ειναι too much.

Επαναλαμβανω την προταση για IR slot...Αν εχεις μονο εναν τραυματια, ισως δεν χρειαζεται.Επειδη ομως ειναι συνηθες ομαδες να εχουν ταυτοχρονα 3 και 4 τραυματιες,νομιζω οτι χρειαζεται...
Pierce
Πήρα ένα δείγμα 10 παικτών, 5 C και 5 pg-sg και έκανα τις αλλαγές που συζητήθηκαν . Αρχικά είναι τι ισχύει τώρα και το scoring system, μετά ένα 2ο που έπαιξα με τα missed shots και όχι με τα attempted και στο 3ο ντουέτο, ένα κράμα anaz και kudelin. Έπειτα υπάρχει ένας πίνακας με τους καλύτερους παίκτες και πως διαμορφώθηκαν τα avg τους , σύμφωνα με τον τελευταίο τρόπο βαθμολογίας και στο τέλος ένας πίνακας με τα reb να έχουν πάει στο 1.5 για τους top συνολικά αλλά και ένας πίνακας μόνο με τα center.
Ακούω.

Τωρινό





Αλλαγές και εισαγωγή missed shots αντί για attempted





Αλλαγές στα FGA , FTA, REB κλπ







Αλλαγή στο Reb





ΥΓ: ( Για 5+1 θέσεις στον πάγκο δεν το συζητώ καν, άλλες λίγκες έχουν 3 θέσεις όλες και όλες . )
kudelin8
στ τελευταιο ντουετο δν εχεις αναρτησει τ σωστο point system.εχεις βαλει τ ισχυον εχω τν εντυπωση..
Pierce
Έχεις δίκιο, fixed. Επίσης είχα βάλει και -0.15 για κάθε χαμένο τρίποντο, ήταν πάνω κάτω 1 πόντος κάτω επιπλέον στα guards, αλλά δεν φαίνεται εδώ.

Προστέθηκαν 2 πίνακες, με μόνη αλλαγή το reb στο 1.5 όπως ήταν μια άλλη πρόταση.
spysta
για τον τελευταιο πινακα με Λεμπρον στο 48,8 Ντουραντ στο 44,7 που θεωρητικα μοιαζει ο πιο ρεαλιστικος .. δεν ξερω διοτι μιλαμε οτι πλεον θα υπολογιζουμε παικτες οπως ο ALdridge και ο Lee στο 32-33 ενω μεχρι τωρα ειχαμε μαθει στο 38-40.

για εμενα δεν ξερω αν πρεπει να αλλαξει τοοοσο πολυ ο τροπος με τον οποιο υπολογιζουμε τους παικτες.

πιστευω οτι ΙΣΩΣ η καλυτερη περιπτωση ειναι να κρατησουμε το περσινο συστημα αξιολογησης (που οι περισσοτεροι εχουμε συνηθησει) με μοναδικη διαφορα το ΕΠΙΘΕΤΙΚΟ ριμπαουντ να παει στο 2 ωστε να ευνοηθουν μερικοι ψηλελες !!
το επιθετικο ριμπ κατα 70-80% θα το παρει ο ψηλεας .. και το πολυ να παρει 2-3 επιθετικα σ ενα παιχνιδι .. επομενως απο εκει που τα 3 επιθετικα θα του εδινα 3 σε fpts .. τωρα να του δινουν 6.τα αμυντικα να μεινουν ως εχουν


προσπαθω να επεξεργαστω αυτη την αλλαγη που προτεινετε στο FGA να παει στο -1,25 και FGM στο 1,75.
απο τη μια μου μοιαζει σωστη για κατι παικτες που παιρνουν 20-25 προσπαθειες ξερωγω (Κομπε Μοντα Μελο Ολντριτζ κτλ) και χανουν τις μισες ... απο την αλλη το θεωρω λανθασμενο να υπαρχει τοσο μεγαλη πτωση στην αγοραστικη αξια παικτων που υπολογιζαμε στο 40 .. γιατι κατι παικτες οπως ο Λι ο Ολντριτζ ο Μελο κτλ θα πεσουν στο 32.
sacarame
QUOTE




Εγώ θα πάω με αυτές τις αλλαγές. Αλλάζει πολύ το σύστημα, και την ως τώρα αντίληψη που είχαμε για τους παίκτες και τα σκορ που μας δίνουν, αλλά νομίζω ότι το κάνει κάπως πιο ορθολογικό. Συγκρίνοντας λοιπόν και με τον πρώτο πίνακα που έδινε τα σκορ με το υπάρχον σύστημα, βλέπω ότι ίσως είχαμε πάει αρκετά ψηλά. Δεν γίνεται παίκτης που έχει μ.ο. 10 χαμένα σουτ να μην έχει καποια ουσιαστική απώλεια σε σχέση με παίκτη που είναι πιο οικονομικός ή ευστοχος. Το θέμα είναι αν αντέχετε οι πάλιουρες να αλλάξουμε τα όσα ξέραμε ως τώρα και να πάμε σε νέες εκτιμήσεις...


Οπότε είμαι μέσα για αυτές τις αλλαγές.Απλά πρέπει να δουμε το αρνητικό της υπόθεσης, ότι όποιος έχει Λεμπρόν και Ντουράντ έχει σημαντικό προβάδισμα να κερδισει...



Ο τελευταίος πίνακας βλέπω έχει μόνο την αλλαγή στο ριμπάουντ, που τελικά βλέπω ότι δεν δίνει αυτό που θέλαμε, δηλαδή την ισορροπία ανάμεσα σε ψηλούς/κοντούς, αλλά αντίθεση τους πάει ολους προς τα πάνω. Οπότε δεν μας κάνει.

Ασε που είδα το 61,1 του Λεμπρόν και σκιάχτηκα.... smiley.gif\
spysta
ΔΕΝ υπαρχει ενας τροπος να κανουμε αλλαγες ευνοωντας καπως τους ψηλελες και χαμηλωνοντας την αξια μερικων που σουταρουν ακαταπαυστα ..
ΚΑΙ
το συστημα μεσο ορων των παικτων που εχουμε μαθει ολοι μεχρι στιγμης .. να παραμεινει ιδιο ???????


δηλαδη

χρησιμος - 25
καλος - 30
πολυ καλος - 35+
σταρ - 40
σουπερ σταρ - 42+
Λεμπρον Ντουραντ - 46+
Pierce
Ας τοποθετηθώ γρήγορα γρήγορα. Το να αυξήσουμε μόνο το reb, δεν βοηθάει , άσε που τα καλά guards παίρνουν και αυτά rebounds οπότε μια ή άλλη βγαίνει.
Στις αλλαγές που υποστηρίζει ο sacarame, δεν είναι άσχημες ΑΛΛΑ. Όποιοι έχουν τα 2 πρώτα picks τους δίνω από την αρχή από ένα 30% να νικήσουν. ΔΕν υπάρχει παίκτης μετά που να μπορεί να κάνει τη διαφορά, υπάρχει μεγάλη φλυαρία από παίκτες στο 35 και κάτω , οπότε δεν το βλέπω με καλό μάτι.
spysta
QUOTE(Pierce @ Sep 30 2013, 14:32 ) *
Ας τοποθετηθώ γρήγορα γρήγορα. Το να αυξήσουμε μόνο το reb, δεν βοηθάει , άσε που τα καλά guards παίρνουν και αυτά rebounds οπότε μια ή άλλη βγαίνει.
Στις αλλαγές που υποστηρίζει ο sacarame, δεν είναι άσχημες ΑΛΛΑ. Όποιοι έχουν τα 2 πρώτα picks τους δίνω από την αρχή από ένα 30% να νικήσουν. ΔΕν υπάρχει παίκτης μετά που να μπορεί να κάνει τη διαφορά, υπάρχει μεγάλη φλυαρία από παίκτες στο 35 και κάτω , οπότε δεν το βλέπω με καλό μάτι.

συμφωνω απολυτα.

οσον αφορα τις αλλαγες στο FGM FGA .. μερικοι παικτες τυπου Ελλις Ιρβινγκ Ουολ μπορει μεν να παιρνουν πολλες προσπαθειες και να αστοχουν σε αρκετες αλλα παιζουν και σε κωλο-ομαδες που ΔΕΝ μπορουν να βγαλουν πολλες ασσιστς.
η αξια αυτων των παικτων ΠΡΕΠΕΙ να παραμεινει ψηλα ωστε να εχει νοημα το ''εχω σταρ στην ομαδα μου'' και υψηλη ανταλλακτικη αξια

δειτε λιγο ρε αρη και στελιο ...
ΠΩΣ θα γινει η φαση αν κρατησουμε το ιδιο συστημα αξιολογησης με περυσι και .. αυξησουμε ΜΟΝΟ τα μπλοκς στο 3,5 απο το 2,5 (τομεας κατα 90% των ψηλων) και τα επιθετικα ριμπς στο 2 απο το 1 (τομεας κατα 70% των ψηλεων) ???

νομιζω οτι ειναι δυο τομεις που αφορουν ΚΥΡΙΩΣ τους ψηλους και εφοσον τους αυξησουμε θα ευνοηθουν (σχετικα) περισσοτερο αυτοι και οχι οι γκαρντς.
Pierce
Και ο Λεμπρικ θα παει στο 70 ΜΟ.

Δες, ότι guards όπως ο harden ο Westbrook και ο Rondo τσιμπάνε 5-6 reb τον αγώνα, οπότε δεν έχει βοηθάει κάπως αυτό που λες. Επίσης με πεθαίνουν τα αυθαίρετα ποσοστά που βγάζεις . Κάτσε ξαναδές τους πίνακες και μην πετάς νούμερα στον αέρα tongue.gif
j-kidd13
Κι εγω συμφωνω με τον Σπυρο.
Κατ αρχην μπορει να ειναι λιγο απλοικο σαν δεδομενο,αλλα οσα χρονια παιζουμε το παιχνιδι με το υπαρχον συστημα,εχουμε μια σχετικη εμπειρια στο να εκτιμησουμε και να υπολογισουμε την αποδοση ενος παικτη,και αυτο παιζει ρολο στο ντραφτ και στα τρειντς.Αν αλλαξουμε το ποιντ συστεμ θα βρεθουμε σε ενα αλλο συστημα....

Το θεμα των fg προσωπικα μου ειναι αδιαφορο.Εξ αλλου οι παικτες που κανουν καταχρηση προσπαθειων και ταυτοχρονα ειναι και αστοχοι ειναι παρα πολυ λιγοι ουτε και εχουν καμια τεραστεια αβαντα για να αλλαξεις το συστημα βαθμολογησης (ειναι ο Μελο,ο Σμιθ,ο Καζινς,ο Μοντα,ο Τζενινγκς,ο Ουεστμπρουκ,ο Κομπε,και ο Ιρβινγκ καποιες φορες,οι πιο χαρακτηριστικοι,και μετα παμε σε παικτες οπως Τζορτζ,Γκευ κλπ οι οποιοι ομως δεν ειναι παντα υπερβολικοι στις προσπαθειες που παιρνουν).
Συν οτι ορισμενοι παικτες ειναι αναγκασμενοι να παρουν πολλες προσπαθειες γιατι δεν εχουν τους καταλληλους συμπαικτες ωστε να ειναι πιο ορθολογικοι στα νουμερα...
Ο Καιρι πχ αναγκαστηκα θα παρει σε πολλα ματς 20 προσπαθειες πχ γιατι αυτος ειναι το Α και το Ω στο Κλιβελαντ,και σε αυτον θα παει η μπαλα στα κρισιμα,και οταν θελει σκορ η ομαδα.

Μου φαινεται πολυ καλυτερο να πας το επιθετικο ριμπαουντ παραπανω,οπως ειπε και ο Σπυρος,ή να παμε το μπλοκ πχ στο 3...

Με την επιλογη που παει στο 48,8 τον Τζειμς,βλεπω πολυ μεγαλη πτωση σε παρα πολλους λεγομενους "πρωτοκλασατους" παικτες που παιρνουμε στον πρωτο γυρο.Οσοι παρουν Λεμπρον και Ντουραντ,αυτοματα εχουν συνολικα ενα 70% να παρουν το παιχνιδι,οποτε δεν το θεωρω δικαιο.

Προσωπικη μου αποψη ειναι μονο να βρεθει καποιος τροπος να ανεβει λιγο το επιπεδο των ψηλων,χωρις να πειραξουμε ολο το συστημα,αν αυτο ειναι εφικτο,διαφορετικα να μεινει ως εχει...
Αν και το γεγονος οτι οι ψηλοι εμειναν πισω στη λιστα με τους καλυτερους σε ποντους,οπως πχ περσυ,δεν ξερω αν ειναι τοσο θεμα συστηματος βαθμολογησης,οσο δικης τους αποδοσης.Ο Λαβ και ο Ντουαιτ προπερσυ ηταν 4ος και 10ος σε μο ποντων,ενω στην 20 αδα οι 7 απο τους 20 ηταν 4-5αρια.(Χωρις να υπολογιζω τον Τζος Σμιθ).
Ο Τζεφερσον και ο Γκριφιν πχ,περσυ επαιξαν σε πολυ χαμηλοτερο επιπεδο απο οσο μας ειχαν συνηθισει.
rchos
Εγώ τα είδα αυτά και σκιάχτηκα.
Φέτος έχω και λιγότερο χρόνο από ποτέ και δεν ξέρω αν μπορώ να ασχοληθώ τόσο με τις σημαντικές αλλαγές.Ουσιαστικά αν αλλάξουν πολύ τα δεδομένα στο σκορ θα κάνω ντραφτ στα τυφλά.


Μια πρόταση δική μου είναι ότι αλλαγή γίνει να γίνει στην Dleague όπου τα παιδιά δεν έχουν την τριβή που έχουμε εμείς με το υπάρχον σύστημα.Εμείς να το παρακολουθούμε και αν μας κάνει το νέο σύστημα να το εφαρμόσουμε.

Κατά τα λοιπά αν αυτό δεν σας αρέσει εγώ δεν συμφωνώ με αλλαγή στο σκορ αλλά φυσικά αυτή είναι απλά η ψήφος μου.
spysta
τιποτα παιδες ... ΔΕΝ μπορει να γινει ΚΑΜΙΑ αλλαγη στο συστημα αξιολογησης.

και αυτο γιατι αλλαζει η κατηγορια για ολους τους παικτες ειτε ειναι guards ειτε ειναι ψηλοι.
(το λεω γιατι το καλυτερο ενδεχομενο θα ηταν να μπορουσαμε να βαλουν τα ribs στους PF και C στο 1,5 και σε ολους τους αλλους στο 1 .. αλλα ΔΕΝ το επιτρεπει η πλατφορμα αυτο)

βλεπουμε οτι
1)αν βαλουμε FGM στο 1,75 και FGA στο -1,25 και 1,5 reb τοτε πεφτουν παρα πολυ παικτες οι οποιοι ειναι ΣΤΑΡΣ στις ομαδες τους (εκτος των Λεμπρον Ντουραντ που διατηρουνται πολυ ψηλα) και γεμιζουμε πολλους στο 30-35 (Μιλσαπ,Ντερον,Μελο κτλ) ενω αλλοι πεφτουν στο 20 (Αφλαλο,Τερνερ κτλ). χανεται δηλαδη η ανταλλακτικη αξια αρκετα και ξεσυνηθιζουμε φουλ
2)αν βαλουμε μπλοκ στο 3,5 και επιθετικο reb στο 2 παει στα υψη ο Λεμπρον και ο Ντουραντ (μεσο ορο 60-65+) ενω το μπουστ στους ψηλους ειναι σχετικα μικρο και αναξιο αναφορας εν τελλει

επομενως μενουμε οπως εχουμε .. που πανω κατω ειναι αρκετα ρεαλιστικο συστημα αξιολογησης και ΚΥΡΙΩΣ το εχουμε συνηθισει και ξερουμε πως να υπολογισουμε τους παικτες στο draft στα trades στο potential κτ

απο την πλευρα μου προτεινω να μην γινει ΚΑΜΙΑ αλλαγη
j-kidd13
QUOTE(spysta @ Sep 30 2013, 18:45 ) *
τιποτα παιδες ... ΔΕΝ μπορει να γινει ΚΑΜΙΑ αλλαγη στο συστημα αξιολογησης.

και αυτο γιατι αλλαζει η κατηγορια για ολους τους παικτες ειτε ειναι guards ειτε ειναι ψηλοι.
(το λεω γιατι το καλυτερο ενδεχομενο θα ηταν να μπορουσαμε να βαλουν τα ribs στους PF και C στο 1,5 και σε ολους τους αλλους στο 1 .. αλλα ΔΕΝ το επιτρεπει η πλατφορμα αυτο)

βλεπουμε οτι
1)αν βαλουμε FGM στο 1,75 και FGA στο -1,25 και 1,5 reb τοτε πεφτουν παρα πολυ παικτες οι οποιοι ειναι ΣΤΑΡΣ στις ομαδες τους (εκτος των Λεμπρον Ντουραντ που διατηρουνται πολυ ψηλα) και γεμιζουμε πολλους στο 30-35 (Μιλσαπ,Ντερον,Μελο κτλ) ενω αλλοι πεφτουν στο 20 (Αφλαλο,Τερνερ κτλ). χανεται δηλαδη η ανταλλακτικη αξια αρκετα και ξεσυνηθιζουμε φουλ
2)αν βαλουμε μπλοκ στο 3,5 και επιθετικο reb στο 2 παει στα υψη ο Λεμπρον και ο Ντουραντ (μεσο ορο 60-65+) ενω το μπουστ στους ψηλους ειναι σχετικα μικρο και αναξιο αναφορας εν τελλει

επομενως μενουμε οπως εχουμε .. που πανω κατω ειναι αρκετα ρεαλιστικο συστημα αξιολογησης και ΚΥΡΙΩΣ το εχουμε συνηθισει και ξερουμε πως να υπολογισουμε τους παικτες στο draft στα trades στο potential κτ

απο την πλευρα μου προτεινω να μην γινει ΚΑΜΙΑ αλλαγη



Συμφωνω απολυτα,και κυριως στο οτι πεφτουν σε αξια πολλοι παικτες...

ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ!!ΔΟΥΛΕΙΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ!!
aegeansheed
Άρη μπορείς να τρέξει ένα σιμ να δούμε με το τελευταίο, πόσους fantasy points παίρνει ο 1ος και ο 2ος, που θα διαλέξουν Lebron και Durant (εκτός αν είμαι εγώ που θα διαλέξω Bynum 30.gif ), όταν θα πάρουν τον 30ο και 29ο παίκτη, μαζί με τον 31ο και τον 32ο όμως. Και με αυτό το άθροισμα να συγκρίνουμε τα autopicks ενός παίκτη που θα είναι στη μέση της βαθμολογίας περίπου.

Θα ήθελα να δω τι διαφορά υπάρχει στη διασπορά των πόντων μέχρι τον 3ο γύρο. Έτρεξα με τα projections του ESPN total FPs για 3 γύρους για Pickers 1, 2, 5, 8, 11 και 15.

Αυτός που κάνει autopick στο 2 είναι πίσω γύρω στους 200 ποντους. Για τους άλλους συνδυασμούς (2, 5, 8,11 και 15) η Μέση Διαφορά με την Τριάδα Λεμπρόν είναι 1.008 πόντοι.

Αν με το νέο σύστημα, οι διαφορές αυξάνονται, προτείνω να μείνουμε στο current point system και αν θέλουμε να φτιάξουμε μια δοκιμαστική λίγκα να πειραματιστούμε.

Αυτό που με χαλάει ως ιδέα όμως νομίζω ότι είναι η αίσθηση να παίζω σε ένα "Efficiency Fantasy" που θα βλέπω τον Σάνλα και τον Asik να είναι οι καλύτεροι παίκτες. Όχι, δεν ψήνομαι! Προτιμώ να έχω τον Monta να βαράει τα τούβλα του και να βλέπω τον κάθε τυχαίο Lowry να ξεπετάγεται και να μπορεί να αλλάξει τις ισορροπίες σε εβδομαδιαία βάση και να δίνει σασπένς και ετοιμοπολεμική (αν υπάρχει τέτοια έννοια)!

p.s. Άσε που θα μου χαλάσει το εξέλ με τα fantasy ratings που τελειώσα στις 3 τα ξημερώματα ... cool.gif
Pierce
Θέλω να δώ φάτσα sheed όταν δεί τα score του LBJ laugh.gif
aegeansheed
Αποφασίσαμε σύντομα και δημοκρατικά πιστεύω! Άκου 60φεύγα!!!!....

Gravedigger
Το παρακάναμε μου φαίνεται λίγο. Ας μείνει ως έχει στην τελική δεν νομίζω να υπάρχει τόσο μεγάλο πρόβλημα, τόσα χρόνια έτσι παίζαμε. Άντε να βάλεις +0.5 στο επιθετικό, να ανέβουν λίγο και οι ψηλοί.
sacarame
QUOTE(aegeansheed @ Sep 30 2013, 19:07 ) *
Άρη μπορείς να τρέξει ένα σιμ να δούμε με το τελευταίο, πόσους fantasy points παίρνει ο 1ος και ο 2ος, που θα διαλέξουν Lebron και Durant (εκτός αν είμαι εγώ που θα διαλέξω Bynum 30.gif ), όταν θα πάρουν τον 30ο και 29ο παίκτη, μαζί με τον 31ο και τον 32ο όμως. Και με αυτό το άθροισμα να συγκρίνουμε τα autopicks ενός παίκτη που θα είναι στη μέση της βαθμολογίας περίπου.

Θα ήθελα να δω τι διαφορά υπάρχει στη διασπορά των πόντων μέχρι τον 3ο γύρο. Έτρεξα με τα projections του ESPN total FPs για 3 γύρους για Pickers 1, 2, 5, 8, 11 και 15.

Αυτός που κάνει autopick στο 2 είναι πίσω γύρω στους 200 ποντους. Για τους άλλους συνδυασμούς (2, 5, 8,11 και 15) η Μέση Διαφορά με την Τριάδα Λεμπρόν είναι 1.008 πόντοι.

Αν με το νέο σύστημα, οι διαφορές αυξάνονται, προτείνω να μείνουμε στο current point system και αν θέλουμε να φτιάξουμε μια δοκιμαστική λίγκα να πειραματιστούμε.


Λοιπόν πάμε να δούμε τι παίζεται σε αυτό που λες. Θα χρησιμοποιήσω τα τοταλ ποιντς που δίνει για κάθε παίκτη το προτζέκσιον του espn, πρώτα βασισμένο στο παλιό σύστημα και μετά στο νέο.. Πάμε να δούμε...

ΠΑΛΙΟ ΣΥΣΤΗΜΑ

1ος παίκτης

Λεμπρόν 4366
Παικτης στο 30 2820
Παικτης στο 31 3083
Σύνολο 10269

2ος παίκτης

Ντουράντ 4261
Παικτης στο 29 2949
Παικτης στο 32 2744
Συνολο 9954

5ος παίκτης

Παίκτης στο 5 3531
Παικτης στο 25 3297
Παικτης στο 35 2748
Συνολο 9576

Διαφορές :

1ος – 2ος 315
1ος – 5ος 693
2ος – 5ος 378


και πάμε στο νέο...

ΝΕΟ ΣΥΣΤΗΜΑ

1ος παίκτης

Λεμπρόν 2941

Παικτης στο 30 1818

Παικτης στο 31 1782

Συνολο 6541



2ος παίκτης

Ντουράντ 2788

Παικτης στο 29 1827

Παικτης στο 32 1750

Συνολο 6365


5ος παικτης

Παικτης στο 5 2603

Παικτης στο 25 1857

Παικτης στο 35 1702

Συνολο 6162

Διαφορές :

1ος -2ος 176 πόντοι
1ος -5ος 379
2ος -5ος 203


Βάζω εδώ και τον πίνακα με totals αλλά και averages για κάθε παίκτη που δίνει και πάλι το προτζέκσιον του espn.




Εδώ βλέπουμε ότι αναλογικά και ο Λεμπρόν και ο Ντουράντ πέφτουν σε νούμερα παραπλήσια με τους υπόλοιπους, οπότε αναιρείται ουσιαστικά το επιχείρημα ότι οποιος πάρει αυτούς τους δυο κέρδισε. Πάντα ξαναλέω με βάση το προτζέκσιον..

Πάντως βλέποντας τις διαφορές, το νέο ποιντ σύστεμ μικραίνει σημαντικά την απόσταση ανάμεσα σε αυτόν που έχει το 1ο πικ σε σχέση με 2ο και 5ο....
Pierce
Η δικιά μου πρόταση είναι , να αλλάξουμε λίγο τις βολές και τα τρίποντα όπως σημείωσε ο nuntius. Το ουσιαστικά 80% να γίνει 75% στις βολές (να έχεις κέρδος από το ποσοστό ) και το 20% στα τρίποντα να γίνει 28% δηλαδή 2/7 ,άντε και το bonus του επιθετικού στο 0.5 . Αυτά και τίποτα άλλο . (που θα έλεγε και η προεδράρα του Εδεσσαϊκού )

FIXED

Gravedigger
Συμφωνώ με Άρη.
Pierce
Μη συμφωνείς, κάποια μαλακία έχω κάνει και έχω ρίξει ξαφνικά τον love 15 μονάδες! χααχαχχα

Βρήκα bug, στα projections είναι άφαντα τα rebs!
spysta
QUOTE(Pierce @ Sep 30 2013, 19:17 ) *
Βρήκα bug, στα projections είναι άφαντα τα rebs!

εεε ναι δεν ηταν δυνατο να εχει τον Μελο στο 38 και τον Αλ Τζεφερσον στο 32


ειπαμε σε αυτο ΕΔΩ εχουμε μαθει .. ΑΥΤΟ θελουμε biggrin.gif biggrin.gif
χρησιμος παικτης - 25
καλος παικτης - 30
πολυ καλος παικτης - 35+
σταρ - 40
σουπερ σταρ - 42+
Λεμπρον Ντουραντ - 46+
sacarame
Και διορθώνω κι εγώ τον πίνακα που έβαλα αρχικά με Λεμπρόν στο 38. Εδώ είναι το σωστό...

Pierce
Νταξ , ο τύπος είναι cheat, μας χαλάει το παιχνίδι, σιχτίρια πια.
klow13
εγω θεωρω προς τη σωστη κατευθυνση και τις 3 προτασεις του kudelin και εξηγουμαι.το θεμα με την κατηγοριοποιηση των παικτων by spysta ειναι πως ο ελλις πχ που επαιζε στο 40 δεν ειναι σταρ..θα συμφωνουσα για τα fga στο -1 με παραλληλη μικρη ανοδο και στο fgm γτ οντως με το υπαρχον συστημα αβανταρονται πολυ παικτες που σουταρουν πολυ και ασχημα,ενω με την ανοδο και του fgm προστατευονται οι καλοι και efficient σκορερ.

συμφωνω επισης για τα λαθη γιατι συνηθως προερχονται απο high scoring,high assist παικτες(παλι εξαιρεση εισαι ρε dwight) που εχουν πολλη ωρα τη μπαλα στα χερια τους,οποτε καλη εξισορροπηση θεωρω να μεγαλωσει λιγο το μειον στα λαθη και μου φαινεται και πιο σωστη αναλογια το 2.5-2 σε κλεψιματα-λαθη.

για τα ριμπς δεν τρελαινομαι,δεν θεωρω αυτοσκοπο να μειωθει το χασμα μεταξυ ψηλων-κοντων απλα να γινει πιο δικαιο το ρανκινγκ για παικτες ιδιας θεσης.για τα επιθετικα να ανεβουν 0.5 συμφωνω

ετσι και αλλιως εχει σημαντικο πλεονεκτημα οποιος παρει lebronodurantules οποτε ποσο να αλλαζουν οι ισορροπιες σε περιπτωση των αλλαγων αυτων?

επειδη σκεφτομουν ψωνια απο κατι jazz,sixers kai bobcats,ειμαι τελειως κατα του bonus smiley.gif

αυτα απο μενα,σιγουρα οι πιο παλιοι ξερετε καλυτερα και θα παρετε τις σωστες αποφασεις(το απαραιτητο γλειψιμο)
kudelin8
QUOTE (klow13 @ Sep 30 2013, 22:02 ) *
εγω θεωρω προς τη σωστη κατευθυνση και τις 3 προτασεις του kudelin και εξηγουμαι.το θεμα με την κατηγοριοποιηση των παικτων by spysta ειναι πως ο ελλις πχ που επαιζε στο 40 δεν ειναι σταρ..θα συμφωνουσα για τα fga στο -1 με παραλληλη μικρη ανοδο και στο fgm γτ οντως με το υπαρχον συστημα αβανταρονται πολυ παικτες που σουταρουν πολυ και ασχημα,ενω με την ανοδο και του fgm προστατευονται οι καλοι και efficient σκορερ.

συμφωνω επισης για τα λαθη γιατι συνηθως προερχονται απο high scoring,high assist παικτες(παλι εξαιρεση εισαι ρε dwight) που εχουν πολλη ωρα τη μπαλα στα χερια τους,οποτε καλη εξισορροπηση θεωρω να μεγαλωσει λιγο το μειον στα λαθη και μου φαινεται και πιο σωστη αναλογια το 2.5-2 σε κλεψιματα-λαθη.

για τα ριμπς δεν τρελαινομαι,δεν θεωρω αυτοσκοπο να μειωθει το χασμα μεταξυ ψηλων-κοντων απλα να γινει πιο δικαιο το ρανκινγκ για παικτες ιδιας θεσης.για τα επιθετικα να ανεβουν 0.5 συμφωνω

ετσι και αλλιως εχει σημαντικο πλεονεκτημα οποιος παρει lebronodurantules οποτε ποσο να αλλαζουν οι ισορροπιες σε περιπτωση των αλλαγων αυτων?

επειδη σκεφτομουν ψωνια απο κατι jazz,sixers kai bobcats,ειμαι τελειως κατα του bonus smiley.gif

αυτα απο μενα,σιγουρα οι πιο παλιοι ξερετε καλυτερα και θα παρετε τις σωστες αποφασεις(το απαραιτητο γλειψιμο)

με συγκινησες μπαγασα..παντως δν ειναι παραλογο οι 2λιγκες ναχουν διαφορετικο point system.καλο ειναι ναμιλησουμε τα καλοπαιδα της dleague στ δικο μας topic.
morrison
Τίποτα, απλά μου άρεσε και θέλω να το ξαναγράψω.

ειπαμε σε αυτο ΕΔΩ εχουμε μαθει .. ΑΥΤΟ θελουμε
χρησιμος παικτης - 25
καλος παικτης - 30
πολυ καλος παικτης - 35+
σταρ - 40
σουπερ σταρ - 42+
Λεμπρον Ντουραντ - 46+
sacarame
Καλά ρε, έχουμε βγάλει διδακτορικό σήμερα με τον Αρη στο φανταζυ να παίζουμε με νούμερα και παραμέτρους, και τελικά αυτοί που πρωτοτοποθετήθηκαν για αλλαγές , λένε να μείνουμε στα παλια....


ΤΙ ΕΙΣΤΕ ΣΕΙΣ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ,... icon_drunk.gif
Pierce
Αποβολή κατευθείαν σε όποιον ξαναζητήσει αλλαγές tongue.gif
morrison
QUOTE(sacarame @ Sep 30 2013, 22:33 ) *
Καλά ρε, έχουμε βγάλει διδακτορικό σήμερα με τον Αρη στο φανταζυ να παίζουμε με νούμερα και παραμέτρους, και τελικά αυτοί που πρωτοτοποθετήθηκαν για αλλαγές , λένε να μείνουμε στα παλια....


ΤΙ ΕΙΣΤΕ ΣΕΙΣ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ,... icon_drunk.gif


Αφού ρε εσύ μόλις είδα την Σπύστεια κλίμακα αξιολόγησης τα ξέχασα όλα τα μεγαλόπνοα σχέδια για αλλαγές... 19.gif


Σοβαρά πάντως δεν έχω προλάβει να μελετήσω τις διάφορες προσθαφαιρέσεις οπότε δεν έχω να πω κάτι συγκεκριμένο.
Η γενική μου διάθεση πάντως παραμένει να παίξουμε με τα νούμερα αρκετά, σιγά παιχνίδι είναι, αλλά αφού δεν ψήνονται οι περισσότεροι δεν έχει νόημα να δευτερολογήσω για bonus νίκης κτλ...


T.W.Is.M.
QUOTE(morrison @ Sep 30 2013, 22:25 ) *
Τίποτα, απλά μου άρεσε και θέλω να το ξαναγράψω.

ειπαμε σε αυτο ΕΔΩ εχουμε μαθει .. ΑΥΤΟ θελουμε
χρησιμος παικτης - 25
καλος παικτης - 30
πολυ καλος παικτης - 35+
σταρ - 40
σουπερ σταρ - 42+
Λεμπρον Ντουραντ - 46+


Χλωρινη Κλινεξ. Αυτη ξερεις, αυτην εμπιστευεσαι... smiley.gif

Να ζητησω και μια βοηθεια. Επειδη το απογευμα εριξα μια πολυ γρηγορη ματια στους πινακες του Αρη με τις διαφορες παραλλαγες στο point system, υπηρχε καποιος πινακας που να εβαζε στο παιχνιδι τα FG missed? Μηπως δηλαδη κρατωντας το FGM στο 1,5 και βαζοντας το FG missed στο -1 ριχνουμε τους παιχτες που σουταρουν πολυ?
Να ριξω κι αλλη μια ιδεα που μου ηρθε τωρα και δεν ξερω αν ειναι καλη. Μηπως αντι να ανεβασουμε τα ριμπαουντ ριξουμε τις ασιστ στο 1,5???

Βεβαια κι εγω δε δηλωνω απολυτος υπερ του να γινει καποια αλλαγη. Αν δε βρεθει κατι που να το δεχομαστε οι περισσοτεροι(10/15 ας πουμε), καλυτερα να μεινουμε στο συστημα που ξερουμε.

Μια αλλη λυση φυσικα ειναι να πολλαπλασιαζουμε τους ποντους του ακατονομαστου με συντελεστη...0,5!!!

QUOTE(morrison @ Sep 30 2013, 22:38 ) *
δεν έχει νόημα να δευτερολογήσω για bonus νίκης κτλ...


Να το κανω εγω τοτε? Και να τριτολογησω και να τεταρτολογησω αμα λαχει...
Τοσο που θα με σιχαθουν ολοι και θα προτεινουν τα αντιθετα απ αυτα που λεω. Και στο τελος θα κανω την εκπληξη και θα πω οχι στο μπονους νικης, ωστε οι υπολοιποι απο αντιδραση να πουν ναι! smiley.gif
Pierce
Το δεύτερο ντουετάκι από πίνακες είναι με τα FG missed . Ασίστ στο 1,5 , δηλαδή το ίδιο με το λάθος; Too much.

QUOTE (Pierce @ Sep 30 2013, 14:44 ) *
Αλλαγές και εισαγωγή missed shots αντί για attempted




T.W.Is.M.
QUOTE(Pierce @ Sep 30 2013, 22:59 ) *
Το δεύτερο ντουετάκι από πίνακες είναι με τα FG missed . Ασίστ στο 1,5 , δηλαδή το ίδιο με το λάθος; Too much.


Thanks mr Stern...
Γιατι να μην ειναι το ιδιο με το λαθος? Οι καλοι γκαρντ εχουν περισσοτερες ασιστ απο λαθη(εξαιρειται ωρες ωρες ο Κομπι) και θα παιρνουν ποντους απο αυτη τη συγκριση. Οι ψηλοι ουτως ή αλλως δε μαζευουν ποντους απο τις ασιστ για να πεις οτι θα χασουν κι αλλο. Αλλωστε το "μειονεκτημα" του συστηματος ειναι οτι ενας καλος ή μετριοκαλος PG ευνοειται σε σχεση με εναν αντιστοιχης αξιας ψηλο και ο λογος ειναι οτι τον ανεβαζουν οι ασιστ που δινει.
Θα σου ζητουσα να κανεις μια επιπλεον προσομοιωση με τις ασιστ στο 1,5 και ισως με FGMI και οχι FGA(οχι απαραιτητα με 1,75 και -1,25, αλλα με 1,5 και -1, το οποιο ζητα ποσοστο πανω απο 40% για να δωσει ποντους αντι για 41,7%), αλλα καταλαβαινω οτι ηδη εχεις κανει πολλες δοκιμες. Θα το εκανα εγω αυριο στη δουλεια μου(ναι, πιστευω οτι θα εχω το χρονο να το κανω!), αλλα απο το γραφειο μου δεν εχω προσβαση στο fantasy(και γενικα στο espn) και δεν μπορω να βαλω στον υπολογιστη μου τιποτα που να προερχεται απο εξωτερικη πηγη.
Nuntius
QUOTE (Pierce @ Sep 30 2013, 21:03 ) *
Η δικιά μου πρόταση είναι , να αλλάξουμε λίγο τις βολές και τα τρίποντα όπως σημείωσε ο nuntius. Το ουσιαστικά 80% να γίνει 75% στις βολές (να έχεις κέρδος από το ποσοστό ) και το 20% στα τρίποντα να γίνει 28% δηλαδή 2/7 ,άντε και το bonus του επιθετικού στο 0.5 . Αυτά και τίποτα άλλο . (που θα έλεγε και η προεδράρα του Εδεσσαϊκού )

FIXED



Θα συμφωνούσα με κάτι τέτοιο, προσωπικά. Ο fixed πίνακας φαίνεται κομπλέ.

Ο LeBron πάντα θα είναι cheat σε τέτοια παιχνίδια, δεν το γλυτώνουμε tongue.gif
Tobias Funke
QUOTE (Pierce @ Sep 30 2013, 22:59 ) *
Ασίστ στο 1,5 , δηλαδή το ίδιο με το λάθος; Too much.


Assist to turnover ratio bitch! Όπως είπα από την αρχή το μόνο που ήθελα ήταν να φέρουμε λίγη παραπάνω ισορροπία σε ψηλούς-κοντούς γι αυτό είπα μόνο για λάθη και ριμπάουντ στην αρχική μου πρόταση. Αλλά ξεκωλοθήκατε στις προτάσεις και σε λίγο θα παίζουμε άλλο παιχνίδι. Οπότε εγώ είμαι υπέρ λίγων αλλαγών και σίγουρα κατά του bonus νίκης.
duncan21
Βγάλανε γούστα οι Μαθηματικοοικονομολόγοι και μπερδεύτηκε πολύ το πράγμα.Με καλύπτουν απόλυτα οι 2 τελευταίες προτάσεις του Tobias πιο πάνω.Ένιγουει,ας φτιάξει ένα poll ο Stern με combined συνδυασμούς(π.χ 3/2 συντελεστή στα stats του Henderson και 1/2 στο Lebron ή 1.5 η ασσίστ-2 το λάθος και +3 το off reb κτλ tongue.gif )που έχουν προταθεί κι όποιος έχει τους περισσότερους ψήφους ας εφαρμοστεί.
Anaz
Αρη το +1.75/-1.25 ειναι αρκετα αυστηρο κι αλλαζει πολυ το πραγμα. Επιπλεον τα σκορ που εχουμε συνηθισει πεφτουν πολυ, οποτε λογικο να τσινισουν οι μπαρμπαδες. biggrin.gif

Δες το +1.85/-0.85 (και τις βολες στο +1/-0.75). Ουσιαστικα διαμορφωνει τα ποσοστα σε 46% για τα FG και 75% για βολες, που ειναι πολυ ρεαλιστικα νουμερα, χωρις να αλλαζει σημαντικα τα σκορ που εχουμε συνηθισει, εξομαλυνοντας τα ελαφρως.
Μαζι με το επ.ριμπ στο +1.5, υπαρχει μια πολυ μικρη πτωση συνολικα στα σκορ αλλα παραμενουν λιγο-πολυ στο επιπεδο που εχουμε μαθει, οπως τα ειπε κι ο Σπυρος. Βελτιωνοντας ομως ΛΙΓΟ τη θεση των ψηλων, και των efficient σκορερ.

Ενδεικτικα:



*Αν θες μαλιστα αυξανεις λίγο και το αμ.ριμπ (πχ στο +1.25), κι εξαλειφεται εντελως και η οποια ελαχιστη πτωση στα συνολικα σκορ.

Εγω κατι τετοιο θα προτεινα, μιας και εχει τις αλλαγες που θελαμε, εξομαλυνει τα σκορ προς τη σωστη κατευθυνση, χωρις ομως σημαντικες αλλαγες που θα επηρρεασουν αυτα που ειχαμε μαθει/συνηθισει.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.