Help - Search - Members - Calendar
Full Version: NBA fantasy 13-14
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > BasketForum Games (NBA Fantasy Leagues)
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19
sacarame
Να ενημερώσω ότι έκανα ανοιχτή πρόταση στον πρόεδρο των The Losers να βγουμε λάιβ την ώρα της απόφασης στο ραδιόφωνο και να μας ανακοινώσει από εκεί που θα μετακομίσουν τα ταλέντα του Ντουράντ, αλλά παραμένει σεμνός και ταπεινός ( και μπράβο του) και αρνήθηκε ευγενικά.....



Χικσονάρα έστρωσες αγόραρε. Πες ότι γουστάρεις μπινελίκι ρε...

Τσάλμερς είσαι ο επόμενος...
spysta
Ρικι το φικι φικι σου μεσα .. ΣΥΝΕΛΘΕ γιατι θα φυγεις με κορδελιτσα και βρισιες.
sarounas
QUOTE(spysta @ Dec 8 2013, 15:47 ) *
Ρικι το φικι φικι σου μεσα .. ΣΥΝΕΛΘΕ γιατι θα φυγεις με κορδελιτσα και βρισιες.

καταρχήν να ευχαριστήσω όλα τα σωματεία για την πρωτοφανή μεγάλη ανταποκριση 77.gif

πρέπει να ενημερώσω πώς έχω δεχτεί πρόταση-βόμβα από τον Ginobili η οποία ανατρέπει τα δεδομένα και επισπεύδει την διαδικασία!
Λοιπόν, εάν μέχρι της 9κ30 δεν υπάρξει άλλη ανάλογη πρόταση ο Ντουράντ αναχωρεί εσπευσμένα προς τους Italian Spurs...
rchos
Έστω πως κάποιος θέλει να τον πιάσεις κότσο.

Πως θα το κάνει αν δεν μάθει τι πρέπει να ανταγωνιστεί?

Λέω εγώ τώρα...
Pierce
Κανένα διαμερισματάκι στον λαιμό , κάνει; tongue.gif
sacarame
Σε καλή μεριά από μένα...
aegeansheed
" ΕΣΤΕΙΛΑ ΚΙ ΕΓΩ ΠΡΟΤΑΣΗ ΣΤΟΝ ΣΑΡΟΥΝΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΝΤΟΥΡΑΝΤ"
Pierce
sarounas , ούτε από μένα θα πάρεις κάτι καλύτερο από το Lee Irving που σου έδινα. Ήδη τους σκότωνα. Πάτα το accept να τελειώσει η ιλαροτραγωδία.
sarounas
QUOTE(Pierce @ Dec 8 2013, 21:27 ) *
Κανένα διαμερισματάκι στον λαιμό , κάνει; tongue.gif


αν υπάρχει κάτι στην Εκάλη το συζητάμε, για λαιμό πρέπει να σκεφτώ λιγάκι smiley.gif


τώρα για το άλλο είμαι της γνώμης ότι ενημέρωση για την πρόταση πρέπει να γίνεται μόνο από εκείνον που την κάνει, προσωπικά δεν έχω θέμα να γνωρίζουν οι άλλοι τί προσφέρω αλλά δεν είμαστε όλοι το ίδιο και καλό είναι να αποφεύγονται παρεξηγησεις...

πάντως θα περιμένω λίγο ακόμη μήπως υπάρξει κάποια αλλαγή ή μετάνοια icon_drunk.gif
Ginobili
QUOTE(Pierce @ Dec 8 2013, 20:35 ) *
sarounas , ούτε από μένα θα πάρεις κάτι καλύτερο από το Lee Irving που σου έδινα. Ήδη τους σκότωνα. Πάτα το accept να τελειώσει η ιλαροτραγωδία.

rolleyes.gif


42.gif 42.gif 42.gif 42.gif 42.gif 42.gif 42.gif


Τι γίνεται ρε Σαρούνας...σε λίγο θα βάλουμε σπίτια και γκόμενες στο deal.. laugh.gif
Pierce
Λέω ότι από ΜΕΝΑ δεν θα πάρει κάτι καλύτερο, εφόσον είπε ότι περίμενε κάποια ρελάνς από αυτούς που είχε προκρίνει. Προς τι η απορία;
morrison
Είναι κρίμα μετά από τέτοιο σόου να μην έχουμε The Decision εκπομπή.
Θα είχε απογειωθεί ακόμα περισσότερο... tongue.gif
aegeansheed
Λοιπόν, έχει περάσει 21:30 και δεν έχουμε επίσημη ενημέρωση αν ο Σαρούνας δέχθηκε ανώτερη πρόταση από του Ginobili.

Και έχω πεθάνει στο Refresh!!! Λυπηθείτε με...
j-kidd13
QUOTE(aegeansheed @ Dec 8 2013, 21:41 ) *
Λοιπόν, έχει περάσει 21:30 και δεν έχουμε επίσημη ενημέρωση αν ο Σαρούνας δέχθηκε ανώτερη πρόταση από του Ginobili.

Και έχω πεθάνει στο Refresh!!! Λυπηθείτε με...

Ασχετο αλλα
ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΣ ΣΤΑ PM ΕΣΥ???
sarounas
καλορίζικος Μανού!!!

Ντουράντ για Χολιντέι και Αφλάλο 77.gif

σχεδόν 80άρι έδωσε ο Ιταλιάνος, τί να έκανα?


rchos
aegeansheed
QUOTE(j-kidd13 @ Dec 8 2013, 21:42 ) *
Ασχετο αλλα
ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΣ ΣΤΑ PM ΕΣΥ???


Όταν θέλω.

Μπες skype, σου απάντησα εκεί!!!
Ginobili
QUOTE(aegeansheed @ Dec 8 2013, 20:41 ) *
Λοιπόν, έχει περάσει 21:30 και δεν έχουμε επίσημη ενημέρωση αν ο Σαρούνας δέχθηκε ανώτερη πρόταση από του Ginobili.

Και έχω πεθάνει στο Refresh!!! Λυπηθείτε με...

Εμένα ποιος θα με λυπηθεί??? Ούτε τα γκολ της Πανάθας δεν είδα ακόμα...

Υ.Γ Σαρούνας...εδώ που φτάσαμε...επειδή ο Ντουράντ,την Γ%^$σε την Κυριακή...και κατά συνέπεια η γκόμενα μάλλον γίνεται πρώην....με αυτά που της έκανα...
..να στην πασάρω τουλάχιστον να πιάσει τόπο το trade..?? tongue.gif
j-kidd13
QUOTE(aegeansheed @ Dec 8 2013, 21:45 ) *
Όταν θέλω.

Μπες skype ζώον, σου απάντησα εκεί!!!

Ποτε μωρε???Αφου ανοιχτο το εχω και δεν εχει τιποτα!!!!Σου στελνω εδω πμ....
Pierce
Βάζω poll για veto στη λίγκα. 7/13
rchos
QUOTE(j-kidd13 @ Dec 8 2013, 21:47 ) *
Ποτε μωρε???Αφου ανοιχτο το εχω και δεν εχει τιποτα!!!!Σου στελνω εδω πμ....



Άρα αφου και εσύ και ο άλλος είστε σκαιπ εγω γτ σας βλέπω offline.

μπραβο που με κάνατε μπλοκ...
sarounas
QUOTE(Ginobili @ Dec 8 2013, 21:45 ) *
Εμένα ποιος θα με λυπηθεί??? Ούτε τα γκολ της Πανάθας δεν είδα ακόμα...

Υ.Γ Σαρούνας...εδώ που φτάσαμε...επειδή ο Ντουράντ,την Γ%^$σε την Κυριακή...και κατά συνέπεια η γκόμενα μάλλον γίνεται πρώην....με αυτά που της έκανα...
..να στην πασάρω τουλάχιστον να πιάσει τόπο το trade..?? tongue.gif

πλάκα με κάνεις?
τί να την κάνω γκόμενα χωρίς κατανόηση που δεν νοιώθει από ΝΒΑ φάντασυ?
Ginobili
QUOTE(sarounas @ Dec 8 2013, 20:44 ) *
καλορίζικος Μανού!!!

Ντουράντ για Χολιντέι και Αφλάλο 77.gif

σχεδόν 80άρι έδωσε ο Ιταλιάνος, τί να έκανα?

Tutto bene!!! Benvenuto Kevin in Italia!!! Spaghetti all'amatriciana per salutare la giornata festiva!!! icon_drunk.gif
Pierce
Και για να ξηγηθώ γιατί ψήφισα Veto.

Ο Jrue έχει κάνει μια εβδομάδα , επειδή λείπει ο Davis και από το 32(; ) ή 33 πήγε στο 39 . Ο αφλάλο παίζει ψηλά, αλλά τα σουτ του θα κοπούν ως ένα σημείο όσο θα ανεβαίνει ο ολαντίπο αλλά και από την είσοδο αργά ή γρηγορα του Harris , στο rotation, ωστόσο δεν νομίζω ότι θα πάει κάτω από το 36 . Τους θεωρώ τρομερά υπερτιμημένους και τους 2 την δεδομένη στιγμή.
Δεν γίνεται να δίνεις τον καλύτερο παίκτη του παιχνιδιού :

Α) για υπερτιμημένους παίκτες
Β) χωρίς να πάρεις pick πρώτου γύρου , άντε 2 δεύτερου.

my 2 cents.
Ginobili
QUOTE(Pierce @ Dec 8 2013, 20:14 ) *
Ο Jrue έχει κάνει μια εβδομάδα , επειδή λείπει ο Davis και από το 32(; ) ή 33 πήγε στο 39 .

Ο Jrue έχει τον τελευταίο μήνα last30 41.6 και last15 47.4 άρα δεν στέκει αυτό που λες.

Ο Afflalo....από την 2η εβδομάδα λένε ότι θα πέσει...και συνεχίζει μέχρι αυτήν την στιγμή να αλαμβάνει πρωτίστως τις επιθέσεις των μάτζικ και να παίζει 38'...στο πρωτελευταίο ματς έβγαλε 71 με 43π...ok..δεν έχει το όνομα του Irving που σέρνεται τώρα...αλλά ....αν ήταν έτσι Πως και δεν μπήκε veto για το Afflalo-(Bosh+Stephenson)?
Pierce
QUOTE (Ginobili @ Dec 8 2013, 22:38 ) *
Ο Jrue έχει τον τελευταίο μήνα last30 41.6 και last15 47.4 άρα δεν στέκει αυτό που λες.

Ο Afflalo....από την 2η εβδομάδα λένε ότι θα πέσει...και συνεχίζει μέχρι αυτήν την στιγμή να αλαμβάνει πρωτίστως τις επιθέσεις των μάτζικ και να παίζει 38'...στο πρωτελευταίο ματς έβγαλε 71 με 43π...ok..δεν έχει το όνομα του Irving που σέρνεται τώρα...αλλά ....αν ήταν έτσι Πως και δεν μπήκε veto για το Afflalo-(Bosh+Stephenson)?




Gino, με αυτά που λες για τον jrue πάντως, τα δικά μου λεγόμενα στηρίζεις. Το last 15 του με τον Davis έξω , είναι τέτοιο, που έχει τραβήξει απάνω και το last 30 και το overall . Πριν μια βδομάδα τον πάσαρες για πάικτες στο 33-34 και ξαφνικά έφτασε 40; Η διασπορά των scores του είναι ΜΕΓΑΛΗ.

Δεν σου λέω για τον irving, μπορεί να τον φοβάται επειδή χτυπάει/σέρνεται whatever , άσε τη δικιά μου πρόταση απέξω. Επειδή ξέρω τις άλλες 3 προτάσεις , με το χέρι στη καρδιά και οι 3 ήταν καλύτερες!

Διαφωνείς πχ ότι όσο ανεβαίνει ο ολαντίπο θα πέφτει; Εδώ γιατί δεν βάζεις το last 15 του (με ολαντίπο ανεβασμένο ) , που ειναι 38 με ενα 71αρι (που ήταν με 2 παρατάσεις μέσα ) να το τραβάει προς τα πάνω;

Ο μπός είναι στα τάρταρα εδώ και καιρό χωρίς σημάδια ζωής, γιατί να μπεί veto ;

Σε σένα δεν καταλογίζω τίποτα, ο sarounas έχει κάνει πατάτα στα δικά μου μάτια και δημιουργεί ανισορροπίες .
rchos
Δεν θα μπω σε αναλύσεις απλά θα πω ότι δεν γίνεται να τα θέλουμε μονα-ζυγά δικά μας.


Ψήφισα βέτο.

sarounas
Πιρς δεν είναι υπερβολή να λέγεται να μπαίνει βέτο διότι πήρα δύο παίκτες που πλησιάζουν το 80 ενώ με το χειρότερο πιθανό σενάριο να πλησιάσουν το 70?

Εξάλλου ο στόχος μου εξαρχής ήταν εξαιτίας του μικρού ροτέισον αν μπορέσω να πάρω δύο παίκτες που να μπαίνουν βασικοί και να μου δίνουν σταθερά 35+, βλέπω πρόταση για 2 παίκτες σε πολύ καλές ηλικίες κοντά στο 40. Δηλαδή ότι πρέπει για αυτό που ζητούσα…

Δεν ξέρω κιόλας εφ όσον συμφωνούν οι περισσότεροι με το βέτο δεν μπορώ να κάνω κάτι αλλά η λογική των υποκειμενικών προσδοκιών νομίζω ότι δεν πρέπει να υπερισχύει των πραγματικών δεδομένων

Pierce
Saras , δεν έχω να προσθέσω κάτι, νομίζω σε κάλυψα. Αν δίνουν 70 , να είσαι χαμένος by far, γιατί όποιον FA αν έβαζες μέσα, ένα 14-15, για να καλύψει το 70 μαζί με τον KD, θα το έβγαζε.

Υποκειμενικό είναι , ότι η απουσία του Davis έχει ανεβάσει τον jrue κατά 30% ή ότι ο afflalo πέφτει όσο στηρίζουν περισσότεορ τον dipο και με τον Harris ante portas ;

Αν από την άλλη όντως έδινε 2 40αρηδες ο Gino , πάλι foul θα ήταν , αλλά από τη μεριά του αυτή τη φορά.
sarounas
QUOTE(Pierce @ Dec 8 2013, 23:09 ) *
Saras , δεν έχω να προσθέσω κάτι, νομίζω σε κάλυψα. Αν δίνουν 70 , να είσαι χαμένος by far, γιατί όποιον FA αν έβαζες μέσα, ένα 14-15, για να καλύψει το 70 μαζί με τον KD, θα το έβγαζε.

Υποκειμενικό είναι , ότι η απουσία του Davis έχει ανεβάσει τον jrue κατά 30% ή ότι ο afflalo πέφτει όσο στηρίζουν περισσότεορ τον dipο και με τον Harris ante portas ;

μα και οι άλλες προτάσεις με τα μέχρι στιγμής δεδομένα (εκτός εκείνης του Λεμπρόν) δεν ξεπερνούσαν το 70 μόνο εκείνες του Μόρισον και του sacarame στο τέλος έκαναν 72-73 περίπου

επομένως με την λογική σου κανείς δεν μου έκανε καλή πρόταση

και του rchos με Βούτσεβιτς Χάουζ που όμως ο Βούτσε είναι DTD και δεν θα μπορούσα να τον βάλω μέσα
T.W.Is.M.
No veto απο μενα. Ο Durant δινει λιγο κατω απο 53 και στην 9αδα του sarounas υπαρχουν ο Norris Cole του 18 και ο αγαπημενος του Ginobili Richard Jefferson του 17. Ενας απ τους δυο θα εβγαινε για να μπει ο Gortat, ο αλλος ομως θα εμενε ή θα τον αντικαθιστουσε με εναν FA που θα εδινε περιπου τα ιδια. Αρα το σκορ που βγαινει απο την 9αδα του ειναι περιπου 70. Οταν λοιπον το σκορ που μπαινει ειναι στο 77 τωρα με χειροτερο σεναριο να φτασει στο 70, δε βλεπω λογο για veto. Το αν ο Ginobili κερδιζει απ την ανταλλαγη ειναι αλλο θεμα(που κι εκει δε βλεπω καμια τρελη διαφορα στα χαρτια).
sarounas
υπάρχει όριο χρόνου στο pole για το αν θα ακυρωθεί ή όχι το trade?

νομίζω είναι δίκαιο να γνωρίζουμε μέχρι αύριο απόγευμα για να κάνουμε ότι αλλαγές χρειάζεται στο ρόστερ μας
Pierce
Aύριο στις 21:00.
aegeansheed
QUOTE(Pierce @ Dec 9 2013, 00:12 ) *
Aύριο στις 21:00.


Εκπομπή
Ginobili
Αύριο στις 21:00....δεν το καταλαβαίνω αυτό,νομίζω έχουμε χάσει την αίσθηση και το νόημα του fantasy.Εγώ αυτήν την στιγμή δεν έχω G... και ψάχνω για άλλο trade...δεν γίνεται να το κάνω,με το να περιμένω αύριο στις 21:00 για να ξέρω τι ρόστερ θα έχω...και μέσα σε 3 ώρες να ψάξω να βρω για να κλείσω....
Ο Μπος ήταν στα τάρταρα...και τώρα που είναι??? τάρταρα στον κύβο? Τον Αφφλάλο σήμερα θα μου τον έδινε για το Μπος-Στίβενσον? Στην εκπομπή το παλικάρι μόνο ευχαριστώ δεν μου είπε.Το αν ακυρώνουμε trades επειδή προδικάζουμε ότι ένας παίκτης του 38-39...θα πέσει στο 35-36 γιατί δεν είναι λογικό να συνεχίζει να τα βάζει,και θα ανέβει ο Ολαντίπο...ενώ ο Irving κάποια στιγμή θα καλύψει σώνει και καλά την χασούρα εμένα με ξενερώνει.Έδωσα 2 παίκτες κοντά στο 40..με τον Holiday δίνει 45αρια πολύ πριν τραυματιστεί ο Davis...(O Davis...για το Θεό...λες και είναι αυτός ο βασικός PG)....αλλά και πάλι....so what??? Πόσο καιρό θα μείνει έξω ο Davis? Δεν είναι παράμετρος του παιχνιδιού αυτού??? Αυτό δεν είναι το fantasy??? Δεν τα ζυγίζουμε...και παίρνουμε ρίσκα ο καθένας μας?? Δηλαδή αν βγει αύριο είδηση ότι ο Davis χάνει όλην την χρονιά....όλα καλά??? Γίνεται αποδεκτή πραγματικότητα???

Και ποιος στο κάτω κάτω είναι ο Holiday που είναι υπερκτιμημένος...ενώ ο David Lee σώνει και καλά θα βγάζει κι αυτός 45+ κάποια στιγμή...

Βασικά δεν μου κάνει αυτό...ακυρώστε τώρα όπως είναι το trade,όπως και να έχει.Και να μπει poll στην θέση του καλύτερα,με τις 3-4 προτάσεις..για το ποια είναι η πιο συμφέρουσα για τον Sarounas....να του δώσουμε...
Pierce
Gino γιατί έχεις σκαλώσει στη δικιά μου πρόταση; Σου επαναλαμβάνω οι άλλες 3 ήταν καλύτερες από τη δική μου.
Και δεν χρειάζεται να περιμένεις, είναι 8-3, το trade ακυρώθηκε.

Απορία, Γιατί αφού παιζει ο jrue στο 45 μου τον έδινες για τον ράσελ, με δώρο τον jones που τον πούλαγες στο 27;

Ανέλυσα την δικιά μου οπτική και η πλειοψηφία είναι μαζί μου. ΚΑΙ αυτό είναι μέσα στο fantasy.
Ginobili
QUOTE(Pierce @ Dec 9 2013, 00:05 ) *
Απορία, Γιατί αφού παιζει ο jrue στο 45 μου τον έδινες για τον ράσελ, με δώρο τον jones που τον πούλαγες στο 27;

Καταρχάς πότε στην έκανα αυτήν την πρόταση? Άλλα τα δεδομένα την μια μέρα,άλλα μετά από 3 μέρες.
2ον Έχω καλύτερο τον Ράσελ από τον jrue σε ανταλλαγη 1-1...είναι πολύ απλό.Και ο Jones είχε 2-3 άσχημα παιχνίδια,και με λίγα λεπτά συμμετοχής στο ένα....παίζαν και φήμες για trade...πολύ απλό.Που κολλάει αυτό??? Δεν είπα ότι έχω τον Holiday σταθερά 45+...αν ήταν έτσι δεν θα τον έδινα καν...


Τεσπα,δεν έχει νόημα έτσι κι αλλιώς η συζήτηση.
rchos
Majority vote...


Clean and fair...
Pierce
Βρε Γιάννη μου, εσύ ο ίδιος δεν πούλησες τον Ιλιάσοβα στο 35; Που είναι ο Ιλιάσοβα αυτή τη στιγμή; Αντιστρόφως ο Αφλάλο γιατί να μην πάει στο 36; Καταλαβαίνω ότι έχεις νευριάσει αυτή τη στιγμή, αλλά με την κοινή λογική δεν περνάει το trade.



Η πρόταση με τον Ράσελ κολλάει γιατί προσπαθώ να σου δείξω την ανάποδη λογική, με τις προσδοκίες, όπως και με τον ιλιάσοβα.
Ginobili
QUOTE(Pierce @ Dec 8 2013, 23:23 ) *
Βρε Γιάννη μου, εσύ ο ίδιος δεν πούλησες τον Ιλιάσοβα στο 35; Που είναι ο Ιλιάσοβα αυτή τη στιγμή; Αντιστρόφως ο Αφλάλο γιατί να μην πάει στο 36; Καταλαβαίνω ότι έχεις νευριάσει αυτή τη στιγμή, αλλά με την κοινή λογική δεν περνάει το trade.



Η πρόταση με τον Ράσελ κολλάει γιατί προσπαθώ να σου δείξω την ανάποδη λογική, με τις προσδοκίες, όπως και με τον ιλιάσοβα.

Καταρχάς it's ok.

Αλλά με πείραξε πολύ γιατί συγκρίνoνται γεγονότα ....με υποθέσεις στο μέλλον.Και με πείραξε περισσότερο γιατί στο trade του Λεμπρόν με τον Love δεν μπήκε veto.Γιατί ο Ιλιασόβα πουλήθηκε όπως και ο Μπος ..."ανύπαρκτοι με ελπίδα"
Και γιατί δεν μπήκε και veto όταν έδωσα καπάκι τον Λεμπρόν???
Δεν βγάζουν νόημα για μένα αυτά.
Κατα τα άλλα δεν με πειράζει καθόλου για το ρόστερ μου.Μου έφυγε και ο βραχνάς να ψάχνω να βρω G να βάλω στην 9αδα με 25+αριδες έξω.
Anaz
Το αν ειχε καλυτερες η οχι προτασεις ο sarunas δεν εχει σημασια. Καθε trade πρεπει να εξεταζεται αυτονομα.
Προσωπικα παροτι αρχικα μου φανηκε ψιλοτραγικο, βλεποντας το καλυτερα δεν μου φαινεται για veto. Το αν πιστευω οτι βγαινει κερδισμενος η χαμενος ειναι αλλη ιστορια. Το ερωτημα στα veto πρεπει να ειναι αν υπαρχει ΞΕΚΑΘΑΡΗ ανισορροπια. Τον Αφλαλο ας πουμε εγω δεν θα τον αγοραζα με τιποτα στο 39, και σιγουρα δεν θα εδινα ενα ΣΙΓΟΥΡΟ 53αρι που δε χανει ποτε ματς, σε trade με παιχτη με ρισκο να πεσει αρκετα. Απ'την αλλη και το να πιστευει κανεις οτι θα συνεχισει εκει που παιζει 1.5 μηνα δεν ειναι παραλογο.Ολαντιπο και Χαρις ειναι αρκετα πιθανο να τον ριξουν, αλλα κυκλοφορουν ας πουμε επισης και φημες για ενδεχομενο trade ενος εκ των Αφλαλο-Νελσον,που παλι θα αλλαζε τα δεδομενα.Τρεχα γυρευε δηλαδη.. rolleyes.gif
Εν ολιγοις..μια fair δυαδα για Durant θα ηταν γυρω στο 75 συνολικο σκορ. Η 2αδα Αφλαλο-Χολιντει δεν απεχει πολυ αυτη τη στιγμη σε "μεταγγραφικη αξια" απο αυτο το νουμερο. Οποτε approved απο μενα, απλα για το τυπικο της υποθεσης.
sacarame
Οκ. Ας προσπαθήσω να πω τα πράγματα κι εγώ από την δική μου οπτική πλευρά.. Για μένα υπάρχουν 2 πλευρές στο ίδιο νόμισμα. Και οι 2 για μένα συγκλίνουν στην ακύρωση του τρέηντ...


1η περίπτωση...

Έχουμε λοιπόν τρέηντ με τζουρού και αφφλάλο για ντουράντ. Τζουρού το σκορ δειχνει ενα μο στο 38,4 και ο αφφλαλο στο 39,2. Πάμε να τα πάρουμε ένα ένα.

Τζουρού. Τζουρού λοιπόν έχει ένα λαστ 7 44,4. Αυτό το νούμερο όμως προκύπτει από τις 1/12 και ύστερα. Σε αυτό το διάστημα έχουμε 4 ματς για τους Πέλικανς. Το ματς στη 1/12 είναι αυτό που τραυματίζεται ο Ντέβις όπου επικρατεί ένα μπάχαλο στη Νέα Ορλεάνη. Στα άλλα τρία ματς ο Τζουρού (μετά και την απώλεια μονόφρυδου), κάνει κατά σειρά 56-53-42 (το ένα 50άρι μάλιστα σε ματς που πηγε σε 3 παρατάσεις για να το πετύχει), συνολικά δηλαδή 151 πόντους. Αυτό δίνει ένα μέσο όρο 50,333333 στο λαστ 7 που όπως προείπα τον ρίχνει το 26 που έκανε στο ματς που ψαχνόταν η ομάδα του.Στο τελευταίο ματς χτύπησε και ο Εβανς btw. Επίσης πάμε στο λαστ 15 περίπου 47. Πάμε να δούμε πως έγινε αυτό. Μια βδομάδα πίσω λοιπόν οι Πέλικανς έχουν δώσει άλλα 3 ματς και ο τζουρού δίνει σε σκορ 44-41-68. Συνολικά δηλαδή 153 και μαζί με τα 151+26 της τελευταίας βδομάδας έχει δώσει 330 πόντους όταν συνολικά σε 6 βδομάδες έχει δώσει 728.

Άρα λοιπόν παρατηρούμε ένα μπουστάρισμα τις τελευταίες 2 βδομάδες. Θα μου πεις επηρεάζουν τόσο πολύ τον μέσο όρο;; Όταν έχουν παιχτεί τόσο λίγα παιχνίδια, ΝΑΙ. Στα 19 ματς των Πέλικανς, τα αναφερόμενα είναι τα 7. Οπότε το 7 στα 19 είναι πάνω από το 1/3 των συνολικών ματς ως τώρα και φυσικά μπορούν εύκολα να επηρεάσουν και το λαστ 30.Είναι θέμα εύρους και διασποράς όπως ανέφερε και ο Αρης παραπάνω. Θα μου πει κάποιος γιατί να πάω με την πλευρά που λέει ότι δεν θα συνεχίσει έτσι, και να μην πάω με αυτήν που λέει πως απο δω και πέρα θα πάει τρένο;
Η απάντηση είναι πως και τα 2 μπορεί να κάτσουν. Απλά ο Τζουρού αυτή τη στιγμή έχει εκμεταλλευτεί κάποιες συγκυρίες, και με δεδομένο ότι τα ματς είναι πολύ λίγα, τα σερί καλά ματς ανέβασαν πολύ γρήγορα το μέσο όρο του.
Αυτές οι συγκυρίες ὀμως έχουν και μια ημερομηνία λήξης, την επιστροφή των τραυματιών, οπότε έστω κι αν για ένα διάστημα ανεβάσει φουλ το μέσο όρο του, κάποια στιγμή θα επιστρέψει σε νορμάλ νούμερα.
Άρα πρέπει αυτός που θα τον πάρει στην ομάδα του να διακρίνει ότι θα υπάρξει μια πτώση και να την προσεγγίσει κατάλληλα στην πρόταση που έχει δεχτεί. Πάντα στο φάνταζυ, ειδικά όταν είμαστε στο ξεκίνημα, πηγαίνουμε και εμπειρικά και με βάση κάποια ντε φάκτο δεδομένα για να γίνουν κατάλληλες προσεγγίσεις, καθώς τα νούμερα κρύβουν πάντα λεπτομέρειες.

Πάμε και στα του αφφλάλο. Αφφλάλο δίνει αυτή τη στιγμή ένα όβεραλλ 39. Για να τον δούμε όμως αναλυτικά. Τα επιμέρους στατς του είναι μάλιστα 44 το λαστ 7. Πως προκύπτει όμως αυτό το 44;; Στο ματς με τους Σίξερς, που πήγε στην δεύτερη παράταση, ο Αφφλάλο κάνει το αστρονομικό 71. Άρα δίνει συνολικά 31-71-32 =134 σε 3 ματς!!! Αντίστοιχα στο λαστ 15 έχει 38 παρουσιάζοντας τα εξής σκορ 43-32-25 και μαζί με τα 134 της τελευταίας βδομάδας 234 πόντους σε σύνολο 745. Αν αλλάξουμε το αστρονομικό 71 με ένα τίμιο θα έλεγα 35 τα νουμερα ξέρετε πως πάνε;;

Λαστ 7 31-35-32= 98 με μέσο όρο το 32,6
Λαστ 15 43-32-25-32-35-31=198 με μέσο όρο το 33

Άρα βλέπουμε ότι ο Αφφλάλο έχει αρχίσει να πέφτει σε απόδοση και ότι το τεράστιο σκορ που έδωσε απέναντι στους Σίξερς αλλοιώνει φανερά την εικόνα του εξαιτίας των πολύ λίγων παιχνιδιών. Μάλιστα το γεγονός ότι έχει κάνει άλλο ένα 70 στις 13 Νοέμβρη του δίνει ένα έξτρα μπουστάρισμα.
Και όλα αυτά τα φοβερά και τρομερά τα κάνει με τον Χάρρις έξω, με τον Χαρκλες μετριότατο, με τον Ολαντίπο τώρα στο τέλος να καταφέρνει να μαζέψει το ratio ass/to και να δίνει σκορ και με τους Glen Davis, Vuce και Nelson να χάνουν ματς μέσα σε αυτό το διάστημα.
Άρα και αυτό το στοιχείο πρέπει να ληφθεί σοβαρά υπόψιν και δεν γίνεται να υπολογιστεί ο Αφφλάλο σαν 40άρης παίκτης.

Ο Τζινόμπιλι ακολούθησε τη λογική της αγοράς στην ουσία. Πούλησε 2 παίκτες στο πικ τους πριν εμφανιστει η πτώση της απόδοσης του ενός, και ληφθεί σοβαρότερα η άνοδος του δεύτερου. Δεν είναι λάθος δικό του, το λάθος είναι από τον Σαρούνας που δεν το διακρίνει.

Να παραθέσω επίσης έτσι μια και το φέρνει η κουβέντα ότι ο Ντουράντ παράλληλα παρουσιάζει στα επιμέρους στατιστικά του:

Λαστ 30, 55,4
Λαστ 15 54,7
και
Λαστ 7 65,3

Δεν νομίζω να τον υπολόγισε κανείς σαν 65αρη, ουτε καν σαν 55 παρά το γεγονός πως πάει τρένο εδώ και αρκετό καιρό. Και φυσικά μιλάμε για τοπ 2 παίκτη του φάνταζυ.

Οπότε λοιπόν θέλοντας να πάμε εμπειρικά και με βάση το πως μπορούμε να δούμε αντικειμενικά τα πράγματα, δεν νομίζω ότι πιστεύει κάποιος πως και οι 2 αυτοι παίκτες θα μείνουν εκεί σταθερά. Ο τζουρού έχει τις περισσότερες πιθανότητες, λόγω του διαστήματος που θα μείνει ο φρύδης έξω, αλλά δεν τον βλέπω πάνω από 36 συνολικά. Οπότε αυτή η πτώση που θα έχει έστω και μετά απο 1,5 μήνα είναι αρκετή να συνυπολογιστεί στο τρέηντ. Περιμένω να τον δω να τελειώσει γύρω στο 36 να πω την αλήθεια..
Για τον Αφφλάλο με όλο το Ορλάντο να επιστρέφει και τον Ολαντίπο να ανεβάζει στροφές, βλέπω δεδομένο ότι θα κατέβει αρκετές μονάδες. Μάλιστα το ενδεχόμενο να δοθεί ο Νέλσον και να αποκτηθεί σοβαρός παίκτης ενισχυει την ανωτέρω άποψη. (αν και ποιος θα δώσει σοβαρό παίκτη για τον Νέλσον).

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ αρχικά θα τον έβαζα στο 35 αλλά παρατηρώ ότι η πτώση του είναι αρκετά εντυπωσιακή, οπότε προβλέπω να ολοκληρώνει κάτω από την αρχική μου πρόβλεψη. Αν λοιπόν τους πάρουμε εκεί στο 36 και 34, έχουμε ένα σύνολο 70, το οποίο είναι χειρότερο πιστεύω και από τις 4 άλλες προτάσεις που είχε ο Σαρούνας στα χέρια του. Αν θέλετε τις ονοματίζω όλες μια και τυγχάνει να τις γνωρίζω.Και ανεξάρτητα από αυτό μου κάνει ότι στο 70 δεν είναι καλό νούμερο. Έστω και για 3 μονάδες πιστεύω δεν είναι ισοσκελισμένο, παίρνοντας ένα παίκτη που έχει ερωτηματικά κι ενα που έχει τρυπήσει το ταβάνι του...

Τώρα για το τρέηντ με τον Λοβ και τον Λεμπρόν, όλοι εκτιμήσαμε ότι Ιλιάσοβα και Μπος θα πάνε περίπου στα ίδια, απλά δεν τους περιμέναμε τοσο κάτω και τους 2. Θα έρθουν κοντά σε κάθε περίπτωση, οπότε στην ουσία το τρέηντ ήταν Λοβ Μπλερ για Λεμπρόν. Όχι καλό αλλά όχι και για βέτο, απλά μαλακία του Πάνα να δώσει σχεδόν στο 1-1 τον Λεμπρον για Λοβ....


2η περίπτωση

Αν δεχτούμε ότι Τζουρού στο 39 και Αφφλάλο το ίδιο πες, τότε δίνουν ένα συνολικό σκορ γύρω στο 78-80,που είναι ΠΟΛΥ ακόμα και για τον Ντουράντ. Κανένας παίκτης φάνταζι σε 2-1 τρέηντ δεν αξίζει +28 πόντους για να δοθεί. Λάθος η πολιτική του Σαρούνας να το πάει σε 2-1, αλλά σε αυτή την περίπτωση σε κλεβει Τζινο. Οπότε βέτο από την ανάποδη...

Αυτά από μένα..Να πω ότι είμαι πάντα κατά του Βέτο από άποψη, αλλά αυτή τη φορά έκανα την εξαίρεση γιατί προσωπικά μου φάνηκε αρκετά κακό το τρεήντ. Και δεν το κάνω για ίδιον όφελος επειδή απορρίφθηκε η δικιά μου πρόταση, καθώς ο Σαρούνας μπορεί να με επιβεβαιώσει ότι δεν μπηκα καν ποτέ σε διαπραγμάτευση..
Gravedigger
Εγώ ψήφισα NO VETO άσχετα αν έχει παρθεί η απόφαση. Και εγώ πιστεύω ότι θα πέσουν και οι 2, δίνω 1 ταβάνι στον Holiday γύρω στο 36, και 1 34-35 για τον Afflalo. Που από αυτή την άποψη, ναι δεν συμφέρει τον Sarunas. ΑΛΛΑ. Αυτή δεν είναι η ουσία του fantasy? Να πουλάς παίχτες στο ταβάνι τους??
Αυτό ακριβώς έκανε ο Gino. Οι παίχτες είναι μετοχές. Τζογάρεις, οπότε πουλάς εκεί που σε συμφέρει. Και έτσι και εγώ ενώ είχα αποφασίσει να σκοτώσω τον Rose δεν μπορούσα να τον δώσω όσο είναι στο 25. Εννοείται πως κανείς δεν θα τον αγόραζε στο 25 αλλά άλλη ασφάλεια έχει όταν τον βλέπεις όντως να βγάζει 45 και άλλη όταν λες,σε 1 μήνα θα πάει στο 45.
Οπότε ναι, η πρόταση ίσως δεν συνέφερε τόσο τον Sarunas, αλλά δεν ήταν για βέτο, έχουμε δει χειρότερα.
aegeansheed
Για μένα δεν θα έπρεπε καν να γίνονται προτάσεις 2-1. Όπως και αυτή. Ο Durant όσο καλός παίκτης και να είναι ΔΕΝ κάνει 70 ή 80 μόνος του. Η πρόταση και ο τρόπος που έγινε για μένα δημιούργησε ανισορροπίες, κίνητρο να κλέψεις και λοιπές κουτοπονηριές που κορυφώθηκαν. Και ο Σαρούνας ήθελε να κλέψει παίρνοντας 70+ για να δώσει 50 και ο καθένας μας να πουλήσει τους δικούς του παίκτες με το δικό του παραμύθι ο καθένας και να "κλαπεί" όσον το δυνατόν λιγότερο. Ξεκινήσαμε με δεδομένο ότι κάποιος θα χάσει με την ατάκα του Σαρούνας για 2-1. Τώρα ο ένας κλαίγεται ότι ο ανταγωνιστής του επωφελήθηκε και ο Σαρούνας "έχασε" ή ακόμα χειρότερα ότι ο Σαρούνας δεν "πήρε όσο θα μπορούσε" με μια καλύτερη πρόταση, που είναι το ίδιο, βαριά η λέξη ανήθικο, αλλά πρέπει να το πω. Από όποια μεριά και να το δει κανείς. Μπήκαμε από την αρχή σε αυτό το παιχνίδι της αδικίας και όποιος έπαιξε έχασε.

Ε, συγχαρητήρια σε όλους μας που το επιτρέψαμε να φτάσει ως εδώ. Για μένα δε μπορεί να γίνει trade undroppable χωρίς να δωθεί επίσης undroppable, που το ESPN δεν έχει κάνει τυχαία αυτή τη λίστα. Ειδικά για τον Durant, δε γίνεται να μην πάρεις παίκτη πρώτης πεντάδας (Paul, Love, James, άντε George, Wall, Curry, Harden). Ο λόγος που έκανα veto ήταν αυτός.

Κατά τα άλλα, πείτε μου αν είναι τυχαίο το αποψινό σκορ του KD!!!:

Anaz
QUOTE
Αν λοιπόν τους πάρουμε εκεί στο 36 και 34, έχουμε ένα σύνολο 70, το οποίο είναι χειρότερο πιστεύω και από τις 4 άλλες προτάσεις που είχε ο Σαρούνας στα χέρια του. Αν θέλετε τις ονοματίζω όλες μια και τυγχάνει να τις γνωρίζω.Και ανεξάρτητα από αυτό μου κάνει ότι στο 70 δεν είναι καλό νούμερο. Έστω και για 3 μονάδες πιστεύω δεν είναι ισοσκελισμένο, παίρνοντας ένα παίκτη που έχει ερωτηματικά κι ενα που έχει τρυπήσει το ταβάνι του...
Kαι η δικη μου εκτιμηση εκει ειναι, καπου κοντα στο 70.
Toν Αφλαλο προσωπικα δεν θα τον επαιρνα για πανω απο 32,εκτος αν εδινα αντιστοιχο "στοιχημα". Αντιστοιχα ομως κι ο Τζινο δεν εγκαταλειπει ευκολα εναν παιχτη που του παιζει στο 40 ως τωρα, για εναν 33αρη. Γενικα ειναι δυσκολη περιπτωση οπως και να το δεις. Οπως και να'χει ομως η "χρηματιστηριακη αξια" παιζει παιζει κι αυτη ενα ρολο, για τον λόγο που περιεγραψε κι ο Κυριακος.
Κι οπως (ορθα) το θετεις ομως, το ερωτημα ειναι..4 μοναδες average διαφορα σε trade ΔΥΟ παιχτων ειναι αρκετο για veto??
(Οι αλλες προτασεις θεωρω οτι δεν εχουν θεση στη συζητηση.)
Προσωπικα εκτιμω πως οχι. Με την παραδοχη οτι (κι εγω) το θεωρω πολυ κακο trade για τον Sarunas, γιατι οπως ειπα..δεν θα'δινα ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ τον Ντουραντ των ανω των 4000 ποντων, για τον Τζουρου κι ενα στοιχημα.
Αλλο κακο trade, κι αλλο veto ομως. Τουλαχιστον στο δικο μου μυαλο που αν και δυσκοιλιος στα trades ειμαι αρκετα επιεικης στων αλλων, και το θεωρω σαν εσχατη λυση για πολυ ακραιες περιπτωσεις.
rchos
QUOTE(Anaz @ Dec 9 2013, 05:31 ) *
Kαι η δικη μου εκτιμηση εκει ειναι, καπου κοντα στο 70.
Toν Αφλαλο προσωπικα δεν θα τον επαιρνα για πανω απο 32,εκτος αν εδινα αντιστοιχο "στοιχημα". Αντιστοιχα ομως κι ο Τζινο δεν εγκαταλειπει ευκολα εναν παιχτη που του παιζει στο 40 ως τωρα, για εναν 33αρη. Γενικα ειναι δυσκολη περιπτωση οπως και να το δεις. Οπως και να'χει ομως η "χρηματιστηριακη αξια" παιζει παιζει κι αυτη ενα ρολο, για τον λόγο που περιεγραψε κι ο Κυριακος.
Κι οπως (ορθα) το θετεις ομως, το ερωτημα ειναι..4 μοναδες average διαφορα σε trade ΔΥΟ παιχτων ειναι αρκετο για veto??
(Οι αλλες προτασεις θεωρω οτι δεν εχουν θεση στη συζητηση.)
Προσωπικα εκτιμω πως οχι. Με την παραδοχη οτι (κι εγω) το θεωρω πολυ κακο trade για τον Sarunas, γιατι οπως ειπα..δεν θα'δινα ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ τον Ντουραντ των ανω των 4000 ποντων, για τον Τζουρου κι ενα στοιχημα.
Αλλο κακο trade, κι αλλο veto ομως. Τουλαχιστον στο δικο μου μυαλο που αν και δυσκοιλιος στα trades ειμαι αρκετα επιεικης στων αλλων, και το θεωρω σαν εσχατη λυση για πολυ ακραιες περιπτωσεις.

Που δουλεύεις το κέρατο της και μπορείς 5:30 το πρωί να κανείς τέτοιες τρειντοαναλυσεις?
sarounas
Καταρχήν, να πω ότι έκανα λάθος και ψήφισα στο pole… νόμιζα ψηφίζαμε όλοι. Οπότε το σκορ είναι 8-5 και όχι 8-6 wink.gif

QUOTE(aegeansheed @ Dec 9 2013, 04:44 ) *
Τώρα ο ένας κλαίγεται ότι ο ανταγωνιστής του επωφελήθηκε και ο Σαρούνας "έχασε" ή ακόμα χειρότερα ότι ο Σαρούνας δεν "πήρε όσο θα μπορούσε" με μια καλύτερη πρόταση, που είναι το ίδιο, βαριά η λέξη ανήθικο, αλλά πρέπει να το πω.


άποψή μου είναι πως στην παραπάνω πρόταση βρίσκεται όλη η ουσία.

Πιστεύω ακράδαντα ότι από το συγκεκριμένο trade την δεδομένη στιγμή βγαίναμε εξίσου κερδισμένοι και οι δύο γιατί καλώς εχόντων των πραγμάτων θα ανέβαιναν άμεσα επίπεδο τα ρόστερ μας και αν για το δικό μου δεν νοιάζεται κανείς καθώς είμαι εδώ και καιρό ακριβώς στην μέση και τα ρίσκα επιτρέπονται δεν συμβαίνει το ίδιο και με τον Μανού που απειλεί τους πρώτους. Βέβαια και το βέτο μέρος του παιχνιδιού είναι απλά θα πρότεινα στο εξής να υπάρχει η δυνατότητα για μόλις 1 βέτο από τον καθένα στην σεζόν

Μου θυμίζει την τακτική των 90s στο ελληνικό πρωτάθλημα αφού δεν μπορώ να τον πάρω εγώ να μην τον πάρει ούτε ο αντίπαλος ή και το αντίθετο όπως πχ με τον Κοχ (για να μην τον πάρει ο Ολυμπιακός καλύτερα να τον πάρουμε εμείς και ας μην τον έχουμε ιδιαίτερη ανάγκη). Βέβαια μέσα στο παιχνίδι είναι και αυτά…

Τώρα για το 2σε1 θα μπορούσατε να μου πείτε εξαρχής ότι απαγορεύεται ή είναι ανήθικο να γίνεται απ το να λέγεται πως πήγα να ξεγελάσω. Δεν είχα καμιά πρόθεση να μεταμορφωθώ μέσα σε ένα ΣΚ ο κακός, πονηρός και άσχετος του φάντασυ. Δεν έκανα τίποτα παραπάνω απ το να ρίξω μία πρόταση στο τραπέζι και αν υπήρχε ανταπόκριση μελετώντας τα ανταλλάγματα να προσπαθήσω να πάρω το καλύτερο με βάση τις ανάγκες μου. Απλά θα συμφωνήσω στο γεγονός ότι μάλλον η όλη διαδικασία όσο και αν ήταν ενδιαφέρουσα φαίνεται πως δημιούργησε κάποιες έριδες ohmy.gif

Από την μεριά μου δεν υπάρχει κανένα θέμα φυσικά, ο Ντουράντ είναι και πάλι διαθέσιμος για trade με οποιονδήποτε απλά με όλα αυτά δεν ξέρω πλέον πώς μπορώ να τον διαπραγματευτώ tongue.gif

j-kidd13
Kι εγω βετο εβαλα αλλα μετα που το ξανασκεφτηκα ειμαι υπερ του να περασει τελικά κ ας μην μου αρεσει.Εξ αλλου το αυνολο των 72 ποντων που πηρε ο σαρουνας ειναι πανω κατω το ιδιο απο ολες τις προτασεις που ειχε πλην του κουτς με λεμπρον που ηταν η καλυτερη....Βέβαια κ την ψηφο μου να βγαλω παλι υπαρχει βετο αλλα οκ...


Λαμογια παπιες γαμω το #^@&#^!/ σας σοβαρευτειτε μη σας παρει ο δι@ολος
..Άντε...Χιλ σταματα να παιζεις σαν τον Καλαιτζη.
sarounas
QUOTE(j-kidd13 @ Dec 9 2013, 12:30 ) *
Kι εγω βετο εβαλα αλλα μετα που το ξανασκεφτηκα ειμαι υπερ του να περασει τελικά κ ας μην μου αρεσει.Εξ αλλου το αυνολο των 72 ποντων που πηρε ο σαρουνας ειναι πανω κατω το ιδιο απο ολες τις προτασεις που ειχε πλην του κουτς με λεμπρον που ηταν η καλυτερη....Βέβαια κ την ψηφο μου να βγαλω παλι υπαρχει βετο αλλα οκ...


Λαμογια παπιες γαμω το #^@&#^!/ σας σοβαρευτειτε μη σας παρει ο δι@ολος
..Άντε...Χιλ σταματα να παιζεις σαν τον Καλαιτζη.

78άρι επαιρνα χθες με δεδομένα season 2014 και του Λεμπρόν η πρόταση περιείχε τον Ουέμπστερ που είναι DTD και δεν θα μπορούσα να τον βάλω μέσα οπότε δεν έπαιρνα άμεσα τον 2ο παίκτη που ήθελα αλλά αφού έτσι και αλλιώς πέρασε το βέτο ας μην το ζαλίζουμε άλλο, αρκετά... Πάμε γι άλλα icon_wave.gif

απλά όπως έχω πει και προηγουμένως έχω μπερδευτεί κάπως και δεν ξέρω πώς να τον διαπραγματευτώ πλέον 39.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.