Help - Search - Members - Calendar
Full Version: NBA fantasy 13-14
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > BasketForum Games (NBA Fantasy Leagues)
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19
Pierce
Με μια μικρή καθυστέρηση, μπορείτε να λυσάξετε . Παρακαλώ να εμφανιστούν οι 14 γραφικοί γέροι του μάπετ σόου, κατά προτίμηση στο thread της λίγκας ή έστω εδώ.
sacarame



Δεν άκουσα;Πώς είπατε;; Ορίστε;;
duncan21
Let her go.Let the party begin.
Gravedigger
Πιστός!

Πάμε για άλλο ένα πρωτάθλημα..!
T.W.Is.M.
QUOTE(sacarame @ Sep 19 2013, 15:17 ) *



Δεν άκουσα;Πώς είπατε;; Ορίστε;;



Συγγνωμη κυριε. Ποιος ειστε??? laugh.gif

Μπαινω δυναμικα με μια ανοιχτη προταση. Αν κληρωθω στο Νο1 του ντραφτ, ανταλλαζω την επιλογη μου μαζι με αυτη του 2ου γυρου με χαμηλοτερο νουμερο.
Εμεις, οι ΚΕΛΤΕΣ!
morrison
Τι συμμετοχές να μετρήσουμε ρε Στερν...; Αφού 14/14 πάμε.
Προτείνω να μπούμε στούκας στο ψητό: αλλαγές στο point system.
Κάτω η χούντα του Τιγκ, του Καλδερόν και του Τζουρου...κάποιοι freaks φτιάχνουμε λίστες από τώρα...(με Αμίραρο στο 33.2 πάντα...)...!
Ναι στο τίμιο καγκουρό του Σπύρου...ο οποίος ΑΝ είναι υγιής...μπλα..μπλα..μπλα...
Ναι σε Γκρεγκ Όντεν...αυτό...!

Κατά τα άλλα περιμένω να δω την character ομάδα του Παναή μετά από γέρους, Ευρωλιγκαίους, 166...Φέτος τι; Πόσο πιο άρρωστο μπορεί να γίνει;
Tobias Funke
QUOTE (morrison @ Sep 20 2013, 02:37 ) *
Προτείνω να μπούμε στούκας στο ψητό: αλλαγές στο point system.
Κάτω η χούντα του Τιγκ, του Καλδερόν και του Τζουρου...κάποιοι freaks φτιάχνουμε λίστες από τώρα...(με Αμίραρο στο 33.2 πάντα...)...!



Απλά πραγματάκια, πάει στο 1,5 το rebound και στο -2 το turnover.

Εxtra αλλαγές:
- Αφαίρεση 500 πόντων σε πάνω από 2 ποστ κλάψας για τραυματίες
- Αφαίρεση 1000 πόντων σε πρόταση trade που θα έχει ως επιχειρηματολογία τα projections του τραγικού ESPN
- Αφαίρεση 778,65 πόντων σε όποιον έχει παραπάνω ποστ στα threads Ευρωλίγκας και γαυροβαζελων απ' ότι σε αυτά του NBA
- Προσθήκη 7535 πόντων σε όποιον καταφέρει να κάνει trade με τον Νότη
sacarame
QUOTE(morrison @ Sep 20 2013, 02:37 ) *



QUOTE(Tobias Funke @ Sep 20 2013, 09:06 ) *





Αγριεμένοι οι φανταζιακοί...Κι έχουμε πάνω από ένα μήνα ακόμα...

Θα τα δούμε όλα μην στην πορεία.Ας οριστικοποιήσουμε το 14/14 πρώτα και βλέπουμε..

Για το 1,5 στο ρεμπ πάντως, δεν είμαι απόλυτα βέβαιος, διότι είναι γνωστή η συμπάθεια να την πω, λατρεία να την πω, δεν μπορω να ζήσω χωρίς εσένα θα το πω που έχει η λίγκα μας προς τα ψηλά αγόρια. Αν πάμε και στο 1,5 το ρεμπ, προβλέπω να μην μένουμε στο καθιερωμένο trash talking στο ντραφτ, αλλά να παίζουμε μπουνιές...
morrison
QUOTE(sacarame @ Sep 20 2013, 13:45 ) *
Αγριεμένοι οι φανταζιακοί...Κι έχουμε πάνω από ένα μήνα ακόμα...

Θα τα δούμε όλα μην στην πορεία.Ας οριστικοποιήσουμε το 14/14 πρώτα και βλέπουμε..


Λες,ε; Νταξ μπήκα λίγο φορτσάτος χθες έχεις δίκιο...Πλακίζω βασικά...
Anyway μ'αρέσουν και προτάσεις Omar μόνο που αντί για αφαίρεση πόντων στα ποστς κλάψας εγώ θα ήθελα επιβράβευση.... Είναι συνδεδεμένα με το παιχνίδι... tongue.gif


sacarame
QUOTE(morrison @ Sep 20 2013, 14:03 ) *
Λες,ε; Νταξ μπήκα λίγο φορτσάτος χθες έχεις δίκιο...Πλακίζω βασικά...
Anyway μ'αρέσουν και προτάσεις Omar μόνο που αντί για αφαίρεση πόντων στα ποστς κλάψας εγώ θα ήθελα επιβράβευση.... Είναι συνδεδεμένα με το παιχνίδι... tongue.gif



Ποστ κλάψας από Σπύρο ειδικά (ΡΟΝΤΟ γιατί κατσικώθηκες, αν τον είχα θα έπαιρνα το πανγαλαξιακό) νομίζω ναι πρέπει να πριμοδοτούνται tongue.gif
T.W.Is.M.
QUOTE(morrison @ Sep 20 2013, 02:37 ) *
Τι συμμετοχές να μετρήσουμε ρε Στερν...; Αφού 14/14 πάμε.
Προτείνω να μπούμε στούκας στο ψητό: αλλαγές στο point system.
Κάτω η χούντα του Τιγκ, του Καλδερόν και του Τζουρου...κάποιοι freaks φτιάχνουμε λίστες από τώρα...(με Αμίραρο στο 33.2 πάντα...)...!
Ναι στο τίμιο καγκουρό του Σπύρου...ο οποίος ΑΝ είναι υγιής...μπλα..μπλα..μπλα...
Ναι σε Γκρεγκ Όντεν...αυτό...!

Κατά τα άλλα περιμένω να δω την character ομάδα του Παναή μετά από γέρους, Ευρωλιγκαίους, 166...Φέτος τι; Πόσο πιο άρρωστο μπορεί να γίνει;


Το εχω υποψη μου. Δεν πρεπει ομως να ειναι προμελετημενο το πλανο της ομαδας, πρεπει η gimmick ομαδα μου να βγει μεσα απο το παιχνιδι.
Συμφωνω απολυτα για αλλαγες στο point system.

QUOTE(Tobias Funke @ Sep 20 2013, 09:06 ) *
Απλά πραγματάκια, πάει στο 1,5 το rebound και στο -2 το turnover.

Εxtra αλλαγές:
- Αφαίρεση 500 πόντων σε πάνω από 2 ποστ κλάψας για τραυματίες
- Αφαίρεση 1000 πόντων σε πρόταση trade που θα έχει ως επιχειρηματολογία τα projections του τραγικού ESPN
- Αφαίρεση 778,65 πόντων σε όποιον έχει παραπάνω ποστ στα threads Ευρωλίγκας και γαυροβαζελων απ' ότι σε αυτά του NBA
- Προσθήκη 7535 πόντων σε όποιον καταφέρει να κάνει trade με τον Νότη


Προτεινω να εξαιρεθω προσωπικα απο ολους τους ειδικους ορους που θα εχουν να κανουν με το gimmick της ομαδας μου.
Επισης προτεινω αφαιρεση 1000 ποντων σε οποιον εχει στην ομαδα του παιχτη που τα αρχικα του αποτελουνται απο 3 γραμματα και περιλαμβανουν το L και το J!

QUOTE(morrison @ Sep 20 2013, 14:03 ) *
Λες,ε; Νταξ μπήκα λίγο φορτσάτος χθες έχεις δίκιο...Πλακίζω βασικά...
Anyway μ'αρέσουν και προτάσεις Omar μόνο που αντί για αφαίρεση πόντων στα ποστς κλάψας εγώ θα ήθελα επιβράβευση.... Είναι συνδεδεμένα με το παιχνίδι... tongue.gif


Κι εμενα μ αρεσει η ιδεα του ριμπαουντ στο 1,5. Για τα λαθη στο -2 δε νομιζω οτι ειναι απαραιτητο, αν περασει η πρωτη αλλαγη. Ειπαμε να εξισορροπησουμε την κατασταση και να μην ευνοουνται οι PG, οχι να παμε στο αλλο ακρο και να γινεται μαχη για τους σεντερ.
Επιβραβευω κι εγω την κλαψα για τους τραυματισμους, καθως και την κλαψα για ασχημα trade που εγιναν ή για καλα trade που δεν εγιναν.
Tobias Funke
QUOTE (T.W.Is.M. @ Sep 20 2013, 18:41 ) *
Ειπαμε να εξισορροπησουμε την κατασταση και να μην ευνοουνται οι PG, οχι να παμε στο αλλο ακρο και να γινεται μαχη για τους σεντερ.


Μην φανταστείς ότι γίνονται τίποτα κοσμογονικές αλλαγές με αυτές τις 2 αλλαγές. Ενδεικτικά ας πούμε για τους πρώτους της περσινής μας λίγκας θα πάει ως εξής (1η στήλη το περσινό, 2η με τις αλλαγές, 3η η διαφορά:



LeBron James 58.4/59.7/+1.3
Kevin Durant 54.5/54.7/+0.2
Kobe Bryant 49.7/48.8/-0.9
James Harden 48.2/46.7/-1.5
Stephen Curry 47.6/46.6/-1
Russell Westbrook 47.5/47/-0.5
Chris Paul 47.3/46,7/-0,6
Carmelo Anthony 46.3/47,5/+1,2
Rajon Rondo* 43.4/42,2/-1,2
Kyrie Irving 43.2/42/-1,2
Dwyane Wade 43.0/42,7/-0,3
Tim Duncan 42.0/45,1/+3,1
Tony Parker 41.8/40,7/-1,1
LaMarcus Aldridge 41.7/44,3/+2,6
Deron Williams 41.4/40,2/-1,2
John Wall, Wsh 40.8/39,6/-1,2
Jrue Holiday 40.7/39,1/-1,6
Al Horford 40.4/43,6/+3,2
Anderson Vareja 40.0/45,5/+5,5
Monta Ellis 39.9/38,6/-1,3
Josh Smith 39.8/40,9/+1,1
David Lee 39.7/42,5/+2,8
Paul George 39.2/39,8/+0,6
Al Jefferson 38.4/41,4/+3

T.W.Is.M.
Δε λεω οτι θα εχει τη μεγαλη διαφορα, απλα ολοι θα πεσουμε πανω στους ψηλους. Ο δε Ginobili βλεπω να ψαχνει βυσμα στο ESPN για να βαφτισουν τον Duncan PG/PF/C. Θα τους μαζεψει ολους τους ψηλους, απο Howard ως Jefferson και Horford και απο Gasol μεχρι τον αδερφο του. Μονο τον Bynum δε θα παρει, γιατι ξερουμε ποιος θα τον προλαβει... laugh.gif

Παρτε το Rose να δουμε αν θα παιξει φετος... 19.gif
Ginobili
QUOTE(T.W.Is.M. @ Sep 20 2013, 20:12 ) *
Δε λεω οτι θα εχει τη μεγαλη διαφορα, απλα ολοι θα πεσουμε πανω στους ψηλους. Ο δε Ginobili βλεπω να ψαχνει βυσμα στο ESPN για να βαφτισουν τον Duncan PG/PF/C. Θα τους μαζεψει ολους τους ψηλους, απο Howard ως Jefferson και Horford και απο Gasol μεχρι τον αδερφο του. Μονο τον Bynum δε θα παρει, γιατι ξερουμε ποιος θα τον προλαβει... laugh.gif

Παρτε το Rose να δουμε αν θα παιξει φετος... 19.gif

Οι Italian Spurs φέτος θα έχουν και έρεισμα με τον Ιταλό επιβήτορα στην ομάδα!!! biggrin.gif
Παρών λοιπόν κι εγώ...και φυσικά και φέτος θα φανεί η τάση μου να μαζεύω ψηλούς.. tongue.gif
j-kidd13
Αρχιζει και αποκτα νοημα η καθημερινοτητα...
rchos
Μόνο που δίνουν έξτρα πόντους στον Λεμπρον οι αλλαγές κοβονται.


Υ.Γ. Το νου σας γυρνάμε...
aegeansheed
Ορισμένοι βλέπουν Ευρωμπάσκετ...
Κάποιοι άλλοι χαζεύουν φιλικά των ομάδων τους...
Υπάρχουν όμως μερικοί που δουλεύουν σκληρά για να είναι ανταγωνιστικοί στο νέο Fantasy... ακόμα και στις διακοπές τους...

SG3ptshooter
QUOTE(aegeansheed @ Sep 25 2013, 00:12 ) *
Ορισμένοι βλέπουν Ευρωμπάσκετ...
Κάποιοι άλλοι χαζεύουν φιλικά των ομάδων τους...
Υπάρχουν όμως μερικοί που δουλεύουν σκληρά για να είναι ανταγωνιστικοί στο νέο Fantasy... ακόμα και στις διακοπές τους...


QUOTE
[12:44:01 πμ] SG 3ptshooter: ποσο γκέι ειναι ο γραφικος χαρακτηρας του σιντ;
[12:44:11 πμ] SG 3ptshooter: http://www.basketforum.gr/forum/index.php?...mp;#entry622795
[12:44:27 πμ] SG 3ptshooter: δες h στο noah
[12:44:47 πμ] Sacarame: ειναι κοριτσιστικος ναι
[12:44:47 πμ] SG 3ptshooter: δες k στο Westbrook
[12:45:11 πμ] Sacarame: ναι οντως
aegeansheed
Και που να με δείτε να γράφω Τόνυ Παγ-κέ καθιστός σταυροπόδι τυλιχτό.... laugh.gif
rchos
Καλά πόσο γαμάτος είναι ο φωτογράφος που έπιασε τέτοιο ντοκουμέντο...
duncan21
QUOTE(rchos @ Sep 25 2013, 00:59 ) *
Καλά πόσο γαμάτος είναι ο φωτογράφος που έπιασε τέτοιο ντοκουμέντο...

Αυτό το σχόλιο μου θύμισε κάτι χαζογκομενίτσες στο fb που επισημαίνουν τον εαυτό τους κάτω απ' τη photo για λίγα ψωροlikes."Θεά και η φωτογράφος ε <3?" ή "Ποια τράβηξε αυτή τη γαμάτη photo<3?",με άφθονες καρδούλες εννοείται.

υ.γ Που να δείτε και το δικό μου γραφικό χαρακτήρα...

υ.γ 2 <3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3 σε όλους.
Pierce
Κάτω τα χέρια από τον Χομπίστα.
sacarame
QUOTE(Pierce @ Sep 25 2013, 12:11 ) *
Κάτω τα χέρια από τον Χομπίστα.



Φίλε τον έχω πάρει στα 3 από τα 5 μοκ που έχω κάνει...Οπότε το νου σου...


καλά για τις γαλιάντρες από πάνω δεν έχω να πω τίποτα...Τις αφήνω να λυσσάξουνε... tongue.gif
j-kidd13
Ο χομπίστας κόσμησε και το δικό μου ρόστερ σε ένα απο τα μοκς.................
rchos
QUOTE(duncan21 @ Sep 25 2013, 10:09 ) *
Αυτό το σχόλιο μου θύμισε κάτι χαζογκομενίτσες στο fb που επισημαίνουν τον εαυτό τους κάτω απ' τη photo για λίγα ψωροlikes."Θεά και η φωτογράφος ε <3?" ή "Ποια τράβηξε αυτή τη γαμάτη photo<3?",με άφθονες καρδούλες εννοείται.

υ.γ Που να δείτε και το δικό μου γραφικό χαρακτήρα...

υ.γ 2 <3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3 σε όλους.



Αγριεμένος μπήκεν αυτός και θα τρέχει να κρυφτεί μετά...
T.W.Is.M.
Υπαρχει δυνατοτητα απο το παιχνιδι να δινει ο παιχτης ποντους για καθε νικη της ομαδας του? Και αν ναι, ποσοι θα συμφωνουσατε να εμπαινε τετοια παραμετρος?
Pierce
aegeansheed
Είναι σα να φαντάζεσαι την Auxerre χωρίς τον Gui Roux....

Κανένα IR slot θα έχουμε φέτος μίστερ/μάστερ/μάστορ Τσακωνα??? laugh.gif
Pierce
Το ενδεχόμενο να υπάρχουν 5 θέσεις στον πάγκο + 1 IR , το θεωρώ υπερβολικό. Επομένως θα πρέπει να μειωθούν οι θέσεις στον πάγκο, το οποίο δεν βλέπω πως βοηθάει εν προκειμένω.
Αν δεν έχεις τραυματία, έχεις τη δυνατότητα να έχεις 5 ετοιμοπόλεμους αντί για 4 και μια κενή θέση.
T.W.Is.M.
QUOTE(Pierce @ Sep 28 2013, 16:24 ) *


Αρα γινεται αυτο που ρωτησα.
Το συζητας κατ αρχην σαν προταση?
Pierce
Το είχα ρίξει σαν ιδέα, αλλά δεν είδα ανταπόκριση. Ρίχτε ιδέες γενικά , θα βάλω ψηφοφορίες αν δώ ότι υπάρχουν ενδιαφερόμενοι (όπως και για την αύξηση των rebs και λαθών)
pmam
Αλλαγή στο πλήθος των ομάδων παίζει; 42.gif
duncan21
Εμένα δε με ψήνει ιδιαίτερα να προσθέσουμε το team wins λόγω της αδυναμίας μου σε προβληματικούς σταρ(βλ.Cousins,Jennings) προβληματικών ομάδων tongue.gif .Αν και όπως τα βλέπω τα πράγματα φέτος θα 'ναι απ' τις πιο ισορροπημένες χρονιές ever όσον αφορά τα ρεκόρ των ομάδων.

υ.γ Ο Παυλάρας,ο Κουζίνας κι ο Ερσάν Μπαγλάν θα περάσουν απ' το Πατρινό καρναβάλι ρόστερ και φέτος.Μάλιστα,αυτό είναι απειλή.
j-kidd13
1 θεση IR κατα τη γνωμη μου πρεπει να υπαρχει,γιατι δεν ειναι ασυνηθιστο ομαδα να εχει ταυτοχρονα πχ 3 τραυματιες απο τους βασικους...
Ουτε και εγω ειμαι ιδιαιτερα συμφωνος στο θεμα ποντους απο νικη ομαδας...
Για τα ριμπαουντ να παει ποσο?Στους 2 ποντους?Ειναι λιγο υπερβολικο...Τα ριμπαουντ ειναι το ευκολοτερο κομματι στο μπασκετ...
Τοτε Χαουαρντ-Λοβ και το λοιπο συναφι θα μαζευει αυτοματα κοντα στην 30αρα σε καθε ματς μονο απο τα ριμπαουντ...
(Aντε βαλτο 1,5....tongue.gif)
Νομιζω οτι ειναι σχετικα καλο το point system....
sacarame
Για τα ρεμπς νομίζω τοποθετήθηκα σε προηγούμενο ποστ.


Τώρα είμαι και πάλι αρνητικός στο να δίνονται έξτρα πόντοι σε περίπτωση νίκης της ομάδας του παίκτη, διότι έτσι θα αδικηθούν αρκετοί παίκτες που αγωνίζονται σε ομάδες με αρνητικό ρεκόρ ή ακόμα και στις ομάδες που θα βρεθούν στις τελευταίες θέσεις της κατάταξης. Και αυτό δεν αφορά μόνο τους σταρς ή τους παίκτες πρώτης γραμμής, αλλά και τους συμπληρωματικούς. Διότι πχ είσαι στα φα και έχεις να διαλέξεις ανάμεσα σε 2 παίκτες , που να δινει ο πρώτος 22 και ο αλλος 24. Ο 22άρης πχ παίζει σε ομάδα που είναι τοπ 3 σε ρεκόρ και ο δεύτερος στην τελευταία ας πούμε. Τότε ο άλλος θεωρητικά θα προτιμήσει τον πρώτο διότι έτσι θα κερδίσει και το μπόνους νικών. Όμως αυτό νομίζω ότι επηρεάζει ή αλλοιώνει λίγο την φιλοσοφία της επιλογής παικτων, καθώς και θα οδηγήσει και σε μια συνολική μετατόπιση των επιλογών μας προς τους παίκτες των τοπ ομάδων. Αποτέλεσμα:Σταδιακή μείωση του εύρους της επιλογής παικτών για τον κάθε χρήστη...



Αυτό που ίσως μπορούμε να πριμοδοτήσουμε, είναι το επιθετικό ριμπάουντ που θεωρητικά εχει λίγο μεγαλύτερη δυσκολία από το αμυντικό... Ίσως και το triple-double
T.W.Is.M.
Το ριμπαουντ στο 1,5 μου μοιαζει καλη ιδεα. Δε χρειαζεται να παει στο 2, ωστε να παμε στο αλλο ακρο(ενω τωρα ευνοουνται οι γκαρντ, μετα να ευνοουνται οι σεντερ). Οι ποντοι στη νικη της ομαδας ειναι κατι που δεν εξαρταται αμεσα απο οποιοδηποτε αλλο στατιστικο(οπως πχ το τριπλ νταμπλ). Ειναι ομως κατι που εχει να κανει με την αξια και τη χρησιμοτητα του καθε παιχτη στην πραγματικοτητα. Το οτι μπαινει κι αλλη μια παραμετρος δεν το βρισκω κακο, ισα ισα που αυξανει τη στρατηγικη του παιχνιδιου(οπως και η επιλογη αναμεσα σε εναν παιχτη του 27 με 3 ματς στην εβδομαδα και σε εναν του 20 με 4 ματς).

Για ημερομηνιες για το ντραφτ υπαρχει καμια ιδεα ή ειναι ακομα νωρις?
spysta
τα ριμπς χρειαζονται ενα τσικ παραπανω .. το ελεγα και περυσι !! στο 1,5 δηλαδη !!ειναι ΣΟΥΠΕΡ κινηση το 1,5 στο ριμπ (στο 2 παει πολυ σαφεστατα) !!!
θα εξισορροπηθει καπως η κατασταση αναμεσα σε ψηλους και κοντους !! 100% να γινει αυτο θα βοηθησει το παιχνιδι να γινει ΠΙΟ ΔΙΚΑΙΟ αναμεσα σε ψηλους και κοντους

ΞΕΧΑΣΤΕ τους ποντους σε νικη ομαδας. θα μπλεξουμε ΑΣΧΗΜΑ !!
και θα γινουν ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΕΣ ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΑΔΙΚΙΕΣ αναμεσα σε παικτες πχ του 32 και του 35 .. που υπαρχει σημαντικη διαφορα (κυριως οσον αφορα το ποτενσιαλ ο 35αρης να ανεβει στο 36-37 βαση προσοντων σε σχεση με τον 32αρη)
θα μπαινουμε σε ΛΑΘΟΣ λογικη οτι ο 32αρης παιζει σε καλυτερη ομαδα απο τον 35αρη αρα στον πουλαω στο 35 ... ενω στην πραγματικοτητα η αγωνιστικη αξια αναμεσα στους δυο θα ειναι ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ !!
οχι οχι θα μπλεξουμε ασχημα .. 100% οχι στους ποντους για νικη ομαδας.

QUOTE(T.W.Is.M. @ Sep 28 2013, 20:48 ) *
Οι ποντοι στη νικη της ομαδας ειναι κατι που δεν εξαρταται αμεσα απο οποιοδηποτε αλλο στατιστικο(οπως πχ το τριπλ νταμπλ). Ειναι ομως κατι που εχει να κανει με την αξια και τη χρησιμοτητα του καθε παιχτη στην πραγματικοτητα.

το συστημα αξιολογησης ομως ειναι αριθμητικο Πανο ..
παταει πανω σε προσθεσεις αφαιρεσεις θετικα νουμερα αρνητικα κτλ με βαση την στατιστικη αποδοση του παικτη.
και ειναι κατι αδιαμσησβητητο απο τη στιγμη που παταει πανω σε αριθμους (ετσι διευκολυνεται και το ιδιο το παιχνιδι)

η χρησιμοτητα του καθε παικτη
1)ειναι υποκειμενικη 2)ειναι ΜΗ μετρησιμη
εκτος των αλλων θα αδικηθουν και καποιοι ΧΡΗΣΙΜΟΙ παικτες σε ΚΑΚΕΣ ομαδες που χανουν.

εγω εχω την αισθηση οτι θα μας μπλεξει παρα πολυ στα trades
Zoys
Ετοιμάζομαι κι εγώ να συμμετάσχω για πρώτη φορά στο fantasy και ελπίζω να συγχωρέσετε την ασχετοσύνη μου τον πρώτο καιρό. Θα ήθελα να μάθω τι παίζει με το draft και την επιλογή των παικτών. Επειδή από τα topic των προηγούμενων ετών δεν έβγαλα άκρη μπορεί κανείς να με βοηθήσει ή να με παραπέμψει κάπου σχετικά με τη διαδικασία;
Nuntius
Εμείς από την D-League λέμε τις απόψεις μας σχετικά με το point system εδώ ή στο δικό μας topic?

Αν τις λέμε εδώ θα συμφωνούσα με το 1,5 στα ριμπάουντ. Αν θεωρείτε υπερβολικό να πάει στο 1,5 το ριμπάουντ τότε μπορείτε να το έχετε 1,5 μόνο για τα επιθετικά και 1 για τα αμυντικά.

Να κάνω εγώ μια άλλη ερώτηση? Γιατί το 3 pointers attempted δεν έχει penalty όπως έχει το FT attempted ή το FG attempted?
Pierce
τα 3pt είναι field goals, άρα έχουν penalty.
Nuntius
QUOTE (Pierce @ Sep 28 2013, 23:15 ) *
τα 3pt είναι field goals, άρα έχουν penalty.


Προφανώς και έχουν το penalty των field goals. Αλλά έχουν και το δικό τους bonus, έτσι δεν είναι?

Για παράδειγμα, ένα εύστοχο τρίποντο σου δίνει Field Goals made (+1.5), Field Goals attempted (-0.5) και Three Pointers Made (+1). Με άλλα λόγια το εύστοχο τρίποντο σου δίνει 2 πόντους (1.5+1-0.5) ενώ το άστοχο σου χάνει μόνο -0.5 πόντο.

Έτσι δεν πάει?
Pierce
Για το draft, εν τάχει , μπαίνουν όλοι οι παίκτες του πρωταθλήματος στο draft, γίνεται μια κλήρωση από το σύστημα και βγαίνει ποιος διαλέγει πρώτος ποιος δεύτερο κοκ , μέχρι τον 15ο. Ο 15ος, διαλέγει πρώτος στον δεύτερο γύρο, δηλαδή έχει και το 16ο pick, ο πρώτος έχει το 30ο κοκ. Κάνε κάποιο mock http://games.espn.go.com/fba/mockdraftlobby , για να εξοικειωθείς με την πλατφόρμα. Σίγουρα έχω κάνει αναλυτικότερο οδηγό, τον ψάχνει ο sacarame laugh.gif
Εδώ http://games.espn.go.com/fba/content?page=fbarulesfaq2014 έχει κάποιο γρήγορο faq.


Στα υπόλοιπα θα τοποθετηθώ αργότερα,γιατί βαριέμαι τώρα tongue.gif

QUOTE (Nuntius @ Sep 28 2013, 23:20 ) *
Προφανώς και έχουν το penalty των field goals. Αλλά έχουν και το δικό τους bonus, έτσι δεν είναι?

Για παράδειγμα, ένα εύστοχο τρίποντο σου δίνει Field Goals made (+1.5), Field Goals attempted (-0.5) και Three Pointers Made (+1). Με άλλα λόγια το εύστοχο τρίποντο σου δίνει 2 πόντους (1.5+1-0.5) ενώ το άστοχο σου χάνει μόνο -0.5 πόντο.

Έτσι δεν πάει?


Ναι, δε θα ήταν παράλογο να έχουν μεγαλύτερο πέναλτι από τα 2ποντα;
Zoys
QUOTE(Pierce @ Sep 28 2013, 23:22 ) *
Για το draft, εν τάχει , μπαίνουν όλοι οι παίκτες του πρωταθλήματος στο draft, γίνεται μια κλήρωση από το σύστημα και βγαίνει ποιος διαλέγει πρώτος ποιος δεύτερο κοκ , μέχρι τον 15ο. Ο 15ος, διαλέγει πρώτος στον δεύτερο γύρο, δηλαδή έχει και το 16ο pick, ο πρώτος έχει το 30ο κοκ. Κάνε κάποιο mock http://games.espn.go.com/fba/mockdraftlobby , για να εξοικειωθείς με την πλατφόρμα. Σίγουρα έχω κάνει αναλυτικότερο οδηγό, τον ψάχνει ο sacarame laugh.gif
Εδώ http://games.espn.go.com/fba/content?page=fbarulesfaq2014 έχει κάποιο γρήγορο faq.

ΟΚ, ευχαριστώ.
Nuntius
QUOTE (Pierce @ Sep 28 2013, 23:22 ) *
Ναι, δε θα ήταν παράλογο να έχουν μεγαλύτερο πέναλτι από τα 2ποντα;


Απλά πιστεύω ότι με το υπάρχον point system ουσιαστικά πριμοδοτείται το chucking στα τρίποντα. Δηλαδή, θα πρέπει κάποιος να σουτάρει 1/5 για να βγει αρνητικό.

Βασικά, τώρα καταλαβαίνω γιατί σε κάποιους άρεσε τόσο ο JR Smith πέρυσι tongue.gif

Όπως και να έχει απλά είχα μια απορία. Ευχαριστώ για την επίλυση της smiley.gif
sacarame
QUOTE(Pierce @ Sep 28 2013, 23:22 ) *
Σίγουρα έχω κάνει αναλυτικότερο οδηγό, τον ψάχνει ο sacarame laugh.gif



Έλα ο χαμάλης.... smiley.gif

QUOTE
θα γινει ενα ντραφτ στο οποιο θα υπαρξουν 14 γυροι. ο καθένας επιλέγει παίχτες για την ομάδα του με σειρά, όπως και στο draft του ΝΒΑ. Mονο που εδώ draftάρουμε όλους τους παίχτες του ΝΒΑ (τουλάχστον μέχρι να συμπληρωθούν τα rosters).Οι υπολοιποι πανε στους free agents. Οι ποντοι υπολογιζονται με βαση τα στατιστικα του καθε παιχτη στον καθε αγωνα. Aλλαγες στο ροστερ μπορουν να γινονται καθε Τριτη μεχρι και 5 λεπτα πριν την αρχη του αγωνα που συμμετεχει ο πρωτος παιχτης.
τα trades που λαμβανουν χωρα μεσα στη βδομαδα, αρχιζουν να μετρανε απο την επομενη.



Αν βρω και κάτι αναλυτικότερο,θα το ποστάρω κι αυτό....
kudelin8
με ολο τ σεβασμο στους μυστες του nba fantasy κ ιερα τερατα τ forum θακανω 2-3προτασουλες.α)1,5ποντος για επιθετικο reb.τ αμυντικο ναμεινει στν 1ποντο.β)-2ποντοι στ λαθος..γ)-1 για καθε field goal attempted anti gia -0,5.
με αυτες τις προτασεις γινεται με πιο ομαλο τροπο εξισορροπιση σε ψηλους-κοντους.οπως τ σκορ ορθως επιβραβευει τν αμυνα με 2,5ποντους σε steals-blocks ετσι πρεπει να επιβραβευει κ τους οικονομικους παιχτες της επιθεσης..τεραστια αβαντα στους παιχτες π σουταρουν πολυ κ ασχημα το -0,5 στ field goals attempted.
aegeansheed
QUOTE(kudelin8 @ Sep 29 2013, 04:26 ) *
με ολο τ σεβασμο στους μυστες του nba fantasy κ ιερα τερατα τ forum θακανω 2-3προτασουλες.α)1,5ποντος για επιθετικο reb.τ αμυντικο ναμεινει στν 1ποντο.β)-2ποντοι στ λαθος..γ)-1 για καθε field goal attempted anti gia -0,5.
με αυτες τις προτασεις γινεται με πιο ομαλο τροπο εξισορροπιση σε ψηλους-κοντους.οπως τ σκορ ορθως επιβραβευει τν αμυνα με 2,5ποντους σε steals-blocks ετσι πρεπει να επιβραβευει κ τους οικονομικους παιχτες της επιθεσης..τεραστια αβαντα στους παιχτες π σουταρουν πολυ κ ασχημα το -0,5 στ field goals attempted.


Σωστή η παρατήρηση. Το point system ευνοεί τους σουτέρ/σκόρερ τύπου Monta Ellis και Kobe.

Είμαι θετικός να συζητηθεί αύξηση στο -1 στο FGA.

Για το ριμπάουντ πιστεύω ότι μπορεί να αυξηθεί ούτως ώστε να εξισορροπηθεί το κενό ανάμεσα σε παίκτες αμυντικούς ψηλούς με παίκτες γκαρντ στον Μ.Ο. 22-26, που οι κοντοί μπορούν να πάρουν εύκολα με 7 ασίστ ξέρω 'γω. Η πρότασή μου είναι να να πάρει +0,5 το αμυντικό ριμπάουντ και να μείνει ως έχει στο 1 το ριμπάουντ.

Για το triple double είμαι κάθετα αρνητικός, δίνει ξεκάθαρη αβάντα σε αυτόν που έχει τον Λεμπρόν για μπόνους points χωρίς λόγο.
morrison
Bonus triple-double όχι και από εμένα.

IR και εγώ δεν βλέπω τον λόγο. Ουσιαστική διαφορά στο 4+1 από το 5 δεν υπάρχει. Αν μιλάμε για 5+1 τότε το βρίσκω λίγο υπερβολικό (..αν κ δεν θα με χάλαγε... tongue.gif ).

Είμαι υπέρ στο να δώσουμε boost στους ψηλούς. Νομίζω ότι οι περισσότεροι συμφωνούμε, τον τρόπο θα τον δούμε.
Είτε ένα +0.5 σε αμυντικό ή επιθετικό ριμπάουντ, είτε είναι κάποια αλλαγή στο FGA.

Nαι στο bonus νίκης και στέκομαι λίγο περισσότερο εδώ.
Καταρχήν νομίζω ότι όλοι μας θα έπρεπε να είμαστε υπέρ σε ένα point system που θα ανταποκρίνεται όσο τον δυνατόν περισσότερο στη πραγματικότητα. Άρα όσο πιο ρεαλιστικά γίνεται η αξιολόγηση των παιχτών τόσο το καλύτερο.
Ένας πιθανός πραγματικός αντίλογος εδώ θα ήταν ότι το παιχνίδι έχει να κάνει με ατομικά στατιστικά αυστηρά και θα ήταν δεκτός. Αλλά γιατί να μην προσθέσουμε ένα κλικ πραγματικών στοιχείων αξιολόγησης;
Και λέω ένα κλικ γιατί στην ουσία μιλάμε για ένα πολύ μικρό bonus, δεν θα αλλάξει η λογική που ξέραμε και εξηγούμαι.
Η διαφορά της καλύτερης ομάδας με την χειρότερη είναι γύρω στις 45 νίκες. Αυτό σημαίνει ότι ο παίχτης της καλύτερης ομάδας του ΝΒΑ κόντρα σε έναν της χειρότερης θα κερδίσει 45*2=90 πόντους συνολικά, δηλαδή 1 πόντο μ.ο. Μιλάμε για την πιο ακραία περίπτωση.
Οι διαφορές θα είναι πολύ μικρότερες, κάτω του 0.5 bonus σε μ.ο, μεταξύ παιχτών με ομάδων με διαφορά 20 νικών για παράδειγμα.
Δεν θα αλλάξει η λογική, και πάλι ο παίχτης πχ. των Μάτζικ που έχουν μια 5αδα θα γράφει τα ίδια σκορς.
Αλλά απλά και ο παίχτης που παίζει στην τοπ ομάδα θα πάρει ένα bonus, πολύ μικρό, +1 σε σχέση με την τελευταία ομάδα σαν ένα ριμπάουντ ακόμα.

Και ένα δεύτερο στοιχείο αυτό που λέει ο Παναγιώτης, ότι πραγματικά θα δώσει νέα στοιχεία στρατηγικής, ένα εύκολο πρόγραμμα θα εκτιμάται περισσότερο για μια συγκεκριμένη εβδομάδα. Περισσότερη στρατηγική, περισσότερος έλεγχος στο παίχνιδι, περισσότερες αποφάσεις...ποιος διαφωνεί με αυτό;

Σπύρο γιατί θα προκαλέσει μπλέξιμο ρε; Μα αν πούμε ότι το εφαρμόζουμε οι διαπραγματεύσεις θα γίνονται με πραγματικά στοιχεία. Δεν χρειάζεται να υπολογίζεις τι θα γίνει αν δεν έχει το +2 κτλ. Αυτή θα είναι η αξία του με βάση το point system.
To να σκέφτεται κάποιος ότι θα πέσει ο Χ παίχτης μελλοντικά επειδή η ομάδα του θα έχει δύσκολο πρόγραμμα είναι ένας υπολογισμός που γίνεται έτσι και αλλιώς στα trades για διάφορους λόγους (φόρμα, τραυματισμοί).

Και κάτι άρρωστο που σκέφτομαι αλλά δεν έχω βρει τρόπο...
Νομίζω ότι το καλύτερο σημείο του παιχνιδιού είναι τα trades. Και πέρα από όλα τα άλλα είναι ωραίο να βλέπεις κόσμο να ασχολείται με trades, να κάνει κινήσεις, να αλλάζουν τα δεδομένα. Δίνει περισσότερο ενδιαφέρον στη λίγκα και μια ωραία αίσθηση ότι εδώ γίνεται μάχη ξέρω'γω. Πρόπερσι δεν ήταν που έιχαμε φτάσει 6η-7η εβδομάδα με ένα trade σε όλη τη λίγκα; Ε, δεν είναι ωραία εικόνα αυτή.
Άρα σκεφτόμουν κάπως να επιβραβεύονται τα trades, να υπάρχει ένα κίνητρο ακόμα για να κάνουμε ανταλλαγές, να κάνουμε προτάσεις έστω.
(ο Νότης αν διαβάζει θα με βρίζει τώρα από μέσα του... icon_drunk.gif )
Τον τρόπο δεν τον έχω βρει, αν κάποιος συμφωνεί και έχει καμιά ιδέα ας βοηθήσει...
sacarame

QUOTE
Bonus triple-double όχι και από εμένα.


Δεκτό οκ, διότι είναι γεγονός ότι το μεγαλύτερο ποσοστό των triple-doubles, θα γίνονται από έναν παίκτη οπότε δεν είναι δίκαιο..

QUOTE
IR και εγώ δεν βλέπω τον λόγο. Ουσιαστική διαφορά στο 4+1 από το 5 δεν υπάρχει. Αν μιλάμε για 5+1 τότε το βρίσκω λίγο υπερβολικό (..αν κ δεν θα με χάλαγε... tongue.gif ).


Έχει δίκιο εδώ ο Τόνι. Συμπορεύομαι.
QUOTE
Είμαι υπέρ στο να δώσουμε boost στους ψηλούς. Νομίζω ότι οι περισσότεροι συμφωνούμε, τον τρόπο θα τον δούμε.
Είτε ένα +0.5 σε αμυντικό ή επιθετικό ριμπάουντ, είτε είναι κάποια αλλαγή στο FGA.


Μένει ως έχει το αμυντικό, +0,5 στο επιθετικό..

QUOTE
Nαι στο bonus νίκης και στέκομαι λίγο περισσότερο εδώ.
Καταρχήν νομίζω ότι όλοι μας θα έπρεπε να είμαστε υπέρ σε ένα point system που θα ανταποκρίνεται όσο τον δυνατόν περισσότερο στη πραγματικότητα. Άρα όσο πιο ρεαλιστικά γίνεται η αξιολόγηση των παιχτών τόσο το καλύτερο.
Ένας πιθανός πραγματικός αντίλογος εδώ θα ήταν ότι το παιχνίδι έχει να κάνει με ατομικά στατιστικά αυστηρά και θα ήταν δεκτός. Αλλά γιατί να μην προσθέσουμε ένα κλικ πραγματικών στοιχείων αξιολόγησης;
Και λέω ένα κλικ γιατί στην ουσία μιλάμε για ένα πολύ μικρό bonus, δεν θα αλλάξει η λογική που ξέραμε και εξηγούμαι.
Η διαφορά της καλύτερης ομάδας με την χειρότερη είναι γύρω στις 45 νίκες. Αυτό σημαίνει ότι ο παίχτης της καλύτερης ομάδας του ΝΒΑ κόντρα σε έναν της χειρότερης θα κερδίσει 45*2=90 πόντους συνολικά, δηλαδή 1 πόντο μ.ο. Μιλάμε για την πιο ακραία περίπτωση.
Οι διαφορές θα είναι πολύ μικρότερες, κάτω του 0.5 bonus σε μ.ο, μεταξύ παιχτών με ομάδων με διαφορά 20 νικών για παράδειγμα.
Δεν θα αλλάξει η λογική, και πάλι ο παίχτης πχ. των Μάτζικ που έχουν μια 5αδα θα γράφει τα ίδια σκορς.
Αλλά απλά και ο παίχτης που παίζει στην τοπ ομάδα θα πάρει ένα bonus, πολύ μικρό, +1 σε σχέση με την τελευταία ομάδα σαν ένα ριμπάουντ ακόμα.

Και ένα δεύτερο στοιχείο αυτό που λέει ο Παναγιώτης, ότι πραγματικά θα δώσει νέα στοιχεία στρατηγικής, ένα εύκολο πρόγραμμα θα εκτιμάται περισσότερο για μια συγκεκριμένη εβδομάδα. Περισσότερη στρατηγική, περισσότερος έλεγχος στο παίχνιδι, περισσότερες αποφάσεις...ποιος διαφωνεί με αυτό;

Σπύρο γιατί θα προκαλέσει μπλέξιμο ρε; Μα αν πούμε ότι το εφαρμόζουμε οι διαπραγματεύσεις θα γίνονται με πραγματικά στοιχεία. Δεν χρειάζεται να υπολογίζεις τι θα γίνει αν δεν έχει το +2 κτλ. Αυτή θα είναι η αξία του με βάση το point system.
To να σκέφτεται κάποιος ότι θα πέσει ο Χ παίχτης μελλοντικά επειδή η ομάδα του θα έχει δύσκολο πρόγραμμα είναι ένας υπολογισμός που γίνεται έτσι και αλλιώς στα trades για διάφορους λόγους (φόρμα, τραυματισμοί).


Ναι ρε Τόνι αλλά μην ξεχνάς ότι μιλάμε για κάθε έναν παίκτη όπότε το αποτέλεσμα είναι αθροιστικό. Διότι δεν μιλάμε για ένα παίκτη σε κάθε ρόστερ. Πχ έχοντας εσύ 3 παίκτες από τις 2 πρώτες των περιφερειών και αντίστοιχα εγώ 3 από τις 2 τελευταίες, το μέγιστο της διαφοράς μας θα είναι στην μέγιστη περίπτωση 90*3=270 πόντοι. Και βλέποντας πόσο κοντά είμαστε σε βαθμολογίες τα τελευταία χρόνια, αυτά τα μπόνους θα παίξουν σημαντικότατο ρόλο στην τελική κατάταξη...

Κι επειδή μετράνε οι πόντοι της 9αδας νομίζω ότι αυτό το μπονους συνολικά αθροιστικά ειναι μεγαλύτερο από ότι δείχνει.Και ειδικά φέτος που όπως είναι η φάση, και με το επερχόμενο ντραφτ να είναι πολύ ποιοτικό, το ενδεχόμενο να πάνε πολλές ομάδες για τάνκινγκ μπορεί να ανοίξει ακόμα περισσότερο την ψαλίδα...

QUOTE
Και κάτι άρρωστο που σκέφτομαι αλλά δεν έχω βρει τρόπο...
Νομίζω ότι το καλύτερο σημείο του παιχνιδιού είναι τα trades. Και πέρα από όλα τα άλλα είναι ωραίο να βλέπεις κόσμο να ασχολείται με trades, να κάνει κινήσεις, να αλλάζουν τα δεδομένα. Δίνει περισσότερο ενδιαφέρον στη λίγκα και μια ωραία αίσθηση ότι εδώ γίνεται μάχη ξέρω'γω. Πρόπερσι δεν ήταν που έιχαμε φτάσει 6η-7η εβδομάδα με ένα trade σε όλη τη λίγκα; Ε, δεν είναι ωραία εικόνα αυτή.
Άρα σκεφτόμουν κάπως να επιβραβεύονται τα trades, να υπάρχει ένα κίνητρο ακόμα για να κάνουμε ανταλλαγές, να κάνουμε προτάσεις έστω.
(ο Νότης αν διαβάζει θα με βρίζει τώρα από μέσα του... icon_drunk.gif )
Τον τρόπο δεν τον έχω βρει, αν κάποιος συμφωνεί και έχει καμιά ιδέα ας βοηθήσει...


Δεν βγαίνει αυτό με νούμερα, και επίσης εγώ το τρέμω αυτό το σενάριο ξέροντας κάποια από τα μπουμπούκια που και φέτος έχουμε στη λίγκα..... smiley.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.