Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Διαμάχη Fiba-Euroleague
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26
Platonic13
QUOTE (rahxephon13 @ Sep 25 2017, 22:43 ) *
PARISINE με το μοντέλο τσου λου στο μπάσκετ πάλι η κορυφαίοι θα πάιζαν κατά πλειοψηφία άντε καμιά χρονιά να χαμέ καμιά έκπληξη όπως πέρσι με μπαρτσα που τερμάτισε 5 άλλα μια χρονιά στο eurocup νομίζω οι μεγάλες ομάδες μπορούν να την αντέξουν αυτό όμως που δίνεις στους άλλους είναι τι δυνατότητα να επενδύσουν


Aκριβώς αυτο,Τίποτα λιγότερο τιπατα περισσότερο.Οποιος δε το καταλαβαίνει αυτό δεν μπορουμε να κάνουμε τιποτα άλλο.Εως εδώ!!!Ο Μπερτομεου και οι 10-11 μεγάλοι δεν ειναι πως δε το καταλαβαίνουν,απλα δε θέλουν να το καταλάβουν γιατι θελουν ολη τη πίτα ακομα και αν μακροπρόθεσμα κανουν κακό στο Ευρωπαικό μπασκετ.




Kαι κατι ακόμα.Κάποιοι αναφέρονται στο μπασκετ και στην μη δημοφιλία του λες και ειναι ανύπαρκτο το σπορ.Για να μην ξεχνιόμαστε,μιλάμε για το πιο δημοφιλή άθλημα κλειστού χώρου στον πλανήτη και μεσα στα 3-4 πιο δημοφιλη ομαδικά αθλήματα στον κόσμο.Αλλα μην τα λέμε και τα ξαναλέμε.
thanath
Απλά να πω για το μοντέλο του τσουλου, ότι θέλει να έχει ομάδες από Κύπρο, Λευκορωσία κλπ κλπ και αυτό φαίνεται από τον τρόπο που γίνονται οι κληρώσεις στα πλει οφ, όπου δίνουν αβαντάζ στις πρωταθλήτριες ομάδες των χωρών που δεν προκρίνουν τον πρώτο τους αμέσως στους ομίλους. Και αυτό το κάνουν γιατί αν πάει μία Ρεαλ, μία Μπάρτσα, μία Μαντσεστερ ή μία απ' όλες τις υπόλοιπες νεόπλουτες, που είναι γεμάτες σταρ, τα γήπεδα, σε όλες τις χώρες της Ευρώπης, θα είναι γεμάτα ασφυκτικά. Αν όμως πάει οποιοσδήποτε μεγάλος της EL να παίξει με κάποια πρωταθλήτρια μικρών χωρών που δεν ασχολούνται με το μπάσκετ, πολύ αμφιβάλω αν θα γεμίσει έστω το μισό. Και πέρα όμως από το γήπεδο θα γίνει χαμός για τα τηλεοπτικά στο ποδόσφαιρο!

Όσο για τη δημοφιλία, απλά να πούμε ότι τα υπόλοιπα αθλήματα κλειστού χώρου είναι το βόλευ, το χάντμπολ και το ποδόσφαιρο σάλας... Ε οκ αν ήταν πίσω και απ' αυτά, χωρίς να θέλω να τα υποτιμήσω αλλά μόνο δημοφιλή δεν τα λες, θα είχε πάρα πολύ μεγάλο πρόβλημα. Επίσης ο λόγος της δημοφιλίας του είναι κατά πολύ το ΝΒΑ. Όπου ακόμα και στην Αμερική του μεγάλου και τρανού ΝΒΑ με τα τεράστια συμβόλαια, βρίσκεται πίσω από American football 9(1ο), baseball (2o) αυτά που ξέρω εγώ σίγουρα και μάλιστα κάποιες έρευνες το κατατάσουν ακόμα πιο πίσω.

Μπορεί στην πλειοψηφία των χρηστών του φόρουμ αυτού, το οποίο δεν ονομάζεται basketforum τυχαία, να μην αρέσει καν το ποδόσφαιρο, αλλά στην πλειοψηφία του υπόλοιπου κόσμου, πλην κάποιων εξαιρέσεων, το ποδόσφαιρο έχει χαοτική διαφορά με το δεύτερο μπάσκετ.

Το λάθος της φίμπα δεν είναι ότι θέλει να αναβαθμίσει τις διοργανώσεις και ίσως να ελέγξει το μπάσκετ. Το λάθος της φίμπα είναι ότι ξαφνικά θυμήθηκε ότι αυτή είναι η παγκόσμια αρχή του μπάσκετ και πάει να καπελώσει, όσους μπορεί πάντα, με το έτσι θέλω αυτούς που κράτησαν για 16-17 χρόνια το συλλογικό μπάσκετ σε ένα επίπεδο στην Ευρώπη. Και με κινήσεις μάλιστα που ενδεχομένως να υποτιμήσουν ακόμα περισσότερο τις εθνικές διοργανώσεις. Όταν πας να πάρεις κάτι πίσω με την βία, είναι πολύ λογικό αυτός το έχει να αντισταθεί. Και για να μπορέσεις να το πάρεις όσο πιο αναίμακτα γίνεται πρέπει να είσαι πάρα πολύ ισχυρός. Τώρα το μόνο όπλο της φίμπα είναι ο αποκλεισμός των όσων διεθνών αρνηθούν την συμμετοχή τους στην εθνική για χάρη των ομάδων.

Τέλος εγώ θέλω να πω ότι θεωρώ τους προέδρους ομοσπονδιών, πρώην καλαθοσφαιριστές στο άμεσο παρελθόν (Κιριλένκο, Τούρκογλου, Γκαρμπαχόσα), το λιγότερο κόλακες προς τους από πάνω τους, που φοβούνται να αντιμετώπισουν πραγματικά τα προβλήματα που δημιουργούνται με τις απαιτήσεις χωρίς διάλογο.
rahxephon13
QUOTE (thanath @ Sep 26 2017, 10:50 ) *
Απλά να πω για το μοντέλο του τσουλου, ότι θέλει να έχει ομάδες από Κύπρο, Λευκορωσία κλπ κλπ και αυτό φαίνεται από τον τρόπο που γίνονται οι κληρώσεις στα πλει οφ, όπου δίνουν αβαντάζ στις πρωταθλήτριες ομάδες των χωρών που δεν προκρίνουν τον πρώτο τους αμέσως στους ομίλους. Και αυτό το κάνουν γιατί αν πάει μία Ρεαλ, μία Μπάρτσα, μία Μαντσεστερ ή μία απ' όλες τις υπόλοιπες νεόπλουτες, που είναι γεμάτες σταρ, τα γήπεδα, σε όλες τις χώρες της Ευρώπης, θα είναι γεμάτα ασφυκτικά. Αν όμως πάει οποιοσδήποτε μεγάλος της EL να παίξει με κάποια πρωταθλήτρια μικρών χωρών που δεν ασχολούνται με το μπάσκετ, πολύ αμφιβάλω αν θα γεμίσει έστω το μισό. Και πέρα όμως από το γήπεδο θα γίνει χαμός για τα τηλεοπτικά στο ποδόσφαιρο!

Όσο για τη δημοφιλία, απλά να πούμε ότι τα υπόλοιπα αθλήματα κλειστού χώρου είναι το βόλευ, το χάντμπολ και το ποδόσφαιρο σάλας... Ε οκ αν ήταν πίσω και απ' αυτά, χωρίς να θέλω να τα υποτιμήσω αλλά μόνο δημοφιλή δεν τα λες, θα είχε πάρα πολύ μεγάλο πρόβλημα. Επίσης ο λόγος της δημοφιλίας του είναι κατά πολύ το ΝΒΑ. Όπου ακόμα και στην Αμερική του μεγάλου και τρανού ΝΒΑ με τα τεράστια συμβόλαια, βρίσκεται πίσω από American football 9(1ο), baseball (2o) αυτά που ξέρω εγώ σίγουρα και μάλιστα κάποιες έρευνες το κατατάσουν ακόμα πιο πίσω.

Μπορεί στην πλειοψηφία των χρηστών του φόρουμ αυτού, το οποίο δεν ονομάζεται basketforum τυχαία, να μην αρέσει καν το ποδόσφαιρο, αλλά στην πλειοψηφία του υπόλοιπου κόσμου, πλην κάποιων εξαιρέσεων, το ποδόσφαιρο έχει χαοτική διαφορά με το δεύτερο μπάσκετ.

Το λάθος της φίμπα δεν είναι ότι θέλει να αναβαθμίσει τις διοργανώσεις και ίσως να ελέγξει το μπάσκετ. Το λάθος της φίμπα είναι ότι ξαφνικά θυμήθηκε ότι αυτή είναι η παγκόσμια αρχή του μπάσκετ και πάει να καπελώσει, όσους μπορεί πάντα, με το έτσι θέλω αυτούς που κράτησαν για 16-17 χρόνια το συλλογικό μπάσκετ σε ένα επίπεδο στην Ευρώπη. Και με κινήσεις μάλιστα που ενδεχομένως να υποτιμήσουν ακόμα περισσότερο τις εθνικές διοργανώσεις. Όταν πας να πάρεις κάτι πίσω με την βία, είναι πολύ λογικό αυτός το έχει να αντισταθεί. Και για να μπορέσεις να το πάρεις όσο πιο αναίμακτα γίνεται πρέπει να είσαι πάρα πολύ ισχυρός. Τώρα το μόνο όπλο της φίμπα είναι ο αποκλεισμός των όσων διεθνών αρνηθούν την συμμετοχή τους στην εθνική για χάρη των ομάδων.

Τέλος εγώ θέλω να πω ότι θεωρώ τους προέδρους ομοσπονδιών, πρώην καλαθοσφαιριστές στο άμεσο παρελθόν (Κιριλένκο, Τούρκογλου, Γκαρμπαχόσα), το λιγότερο κόλακες προς τους από πάνω τους, που φοβούνται να αντιμετώπισουν πραγματικά τα προβλήματα που δημιουργούνται με τις απαιτήσεις χωρίς διάλογο.


Μα γιατί κολλάτε στα ποδοσφαιρικά δεν είπα να την ξεπατικώσουν την διοργάνωση (αυτό το κάνουν με το nba) άλλα να πάρουν στοιχειά από εκεί και ειδικά στο θέμα οργάνωσης και συνεργασίας ουεφα φιφα, και το κυριότερο στοιχείο να είναι ανοιχτή η διοργάνωση για όλους αυτό βεβαία δεν σημαίνει ότι θα παίζουν ομάδες από χώρες που δεν έχουν παράδοση άλλα να έχουν την δυνατότητα να προσπαθήσουν, ειδικά αν εφαρμόσου το μοντέλο με τις βαθμολογίες που έχει η ουεφα οι πλειονότητα των ομάδων θα είναι από ανεπτυγμένες μπασκετικα χώρες όποτε οι σάκοι του μποξ κατά το μεγαλύτερο μέρος θα αποφεύγονται.

Και να δώσω ένα παράδειγμα να καταλάβετε καλύτερα στην διευρυμένη ευρωλιγκα θα έδινα 4 θέσεις στους ισπανους από 3 σε ρωσους και τουρκους 2 σε ελλαδα ιταλια γαλλια γερμανια 1 σε λιθουανια ισραηλ αδριατικη + μια στο eurocup σύνολο 22 πες ότι βάζουμε 26 ομάδες έχουμε 4 θέσεις για όλους τους άλλους έτσι κι αλλιώς δεν νομίζω να μπορούμε για παραπάνω και αν δουν ότι τους παίρνει κι άλλο κάνουν επέκταση, στα χαρτιά κάλο μου ακούγεται στην πράξη βεβαία χωλαινουμε και ειδικά στο μοίρασμα των χρημάτων και την ανεύρεση χορηγών και διαφήμιση του προϊόντος γι'αυτο πήγαν στην λύση τις ημίκλειστης λίγκας αφού είναι πιο εύκολο, παρόλα αυτά άποψη μου είναι ότι με σωστό πλάνο το μοντέλο τις διευρυμένης διοργάνωσης έχει περισσότερες προοπτικές αν γίνει σωστά + ότι υπό προϋποθέσεις αναβαθμίζει και τα εθνικά πρωταθλήματα.
Platonic13
QUOTE (thanath @ Sep 26 2017, 10:50 ) *
Μπορεί στην πλειοψηφία των χρηστών του φόρουμ αυτού, το οποίο δεν ονομάζεται basketforum τυχαία, να μην αρέσει καν το ποδόσφαιρο


Δεν έχουμε κατι προσωπικό εναντiον του ποδοσφαίρου απλα δεν ασχολούμαστε με βαρετά low scoring sports.
pan24
http://marketing.euroleague.net/ash/newsle...ublic?news=2237
QUOTE
September 26, 2017. Euroleague Basketball acknowledges that it has received a proposal from FIBA regarding the so-called "FIBA windows" and their interference with the clubs' domestic and international calendars. EB and its clubs appreciate that, for the first time – and despite the counter-proposals that Euroleague Basketball has presented over the years, starting in 2012 – FIBA has made a proposal.

Despite the fact that those previous EB counter-proposals were never considered or directly dismissed by FIBA, this latest FIBA proposal will be studied by the EuroLeague clubs and other stakeholders for an exhaustive evaluation. However, Euroleague Basketball wishes to comment as follows:

· The FIBA proposal does not solve the main issue of the national team windows, namely the absence of the best players during the majority of the windows. This problem remains.

· The proposal puts extra stress on players, as it would require them to play numerous games in a reduced time period without rest days and with lengthy travel in between. As an example, players might have to play up to 6 games in just 10 days during the February window, including domestic cups, EuroLeague and national team games. In addition, some of the journeys that players must undertake require as many as 30 or 40 hours of travel, and even more than 50 hours in other cases.

Euroleague Basketball and its clubs will issue a full response to FIBA's proposal in the upcoming days and weeks, while we remain open to discussing and evaluating any other proposals that solve the main problem of the FIBA 2017 Calendar, which remains the impossibility for all players to join their national team games.


Απο το οτι δεν την απορριπτουν αμεσα θεωρω οτι θα την δεχτουν ισως με καποιες διαφοροποιησεις
Παντως αν υιοθετηθει τετοια λυση σιγουρα θα υπαρξουν παικτες που δεν θα κατεβουν στα προκριματικα επικαλουμενοι κουραση με δικη τους πρωτοβουλια η λογω πιεσης των ομαδων τους
rahxephon13
QUOTE (pan24 @ Sep 26 2017, 20:23 ) *
http://marketing.euroleague.net/ash/newsle...ublic?news=2237


Απο το οτι δεν την απορριπτουν αμεσα θεωρω οτι θα την δεχτουν ισως με καποιες διαφοροποιησεις
Παντως αν υιοθετηθει τετοια λυση σιγουρα θα υπαρξουν παικτες που δεν θα κατεβουν στα προκριματικα επικαλουμενοι κουραση με δικη τους πρωτοβουλια η λογω πιεσης των ομαδων τους

Σαφώς και είναι κάλο σημάδι το ότι δεν την απέρριψαν κατευθείαν άλλα από το ύφος τις ανακοίνωσης νομίζω ότι έχουν τους δισταγμούς τους και δύσκολα θα την δεχτούν τελικά, πάντως το μπαλάκι τώρα βρίσκεται στην μεριά των παιχτών και το ραντεβού τις fiba με τους αντιπρόσωπους τους την 5 του άλλου μηνά θα αποδειχθεί καθοριστικό.
rahxephon13
http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...niki-omospondia

Φοβάται για... εξαφάνιση της εθνικής η ισπανική ομοσπονδία! τώρα σιγά σιγά συνειδητοποιούν όλοι τι διακυβεύεται με αυτήν την ηλίθια κόντρα, τα ίδια λεγε ένας φίλος (ξεχνώ το όνομα σορρυ φίλε) από την αρχή του ευρωμπασκετ και για την δικιά μας εθνική προφανώς αυτό έβλεπε πιο μακριά από επαγγελματίες παράγοντες του χώρου...

QUOTE
«Η ισπανική ομοσπονδία καλαθοσφαίρισης υπογραμμίζει την ανησυχία της για την εγγύτητα των επόμενων διεθνών δεσμεύσεων της εθνικής ομάδας και την έλλειψη εναλλακτικών, εκ μέρους του ισπανικού μπάσκετ.

Το χρονοδιάγραμμα της Euroleague είναι μια σοβαρή προκατάληψη για την κλήση των παικτών κατά την διάρκεια των "παραθύρων" που θεσπίστηκαν από την FIBA για τον Νοέμβριο, το οποίο θέτει σε σοβαρό κίνδυνο την συμμετοχή της Ισπανίας στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2019 στην Κίνα, και ως αποτέλεσμα αυτής, την απουσία της στους Ολυμπιακούς του Τόκιο το 2020.

Η ομοσπονδία ελπίζει ότι η Euroleague και οι ισπανικές ομάδες που συμμετέχουν σε αυτή, θα αναλάβουν να φτάσουν σε μία δέσμευση, ικανή να τερματίσουν αυτή την κατάσταση έκτακτης ανάγκης.

Η ομοσπονδία θα περιμένει για την απάντηση της Euroleague (απάντησε την Τρίτη 26/09) στην τελευταία πρόταση της FIBA και ελπίζει να μην χρειαστούν άλλα ντιμπέιτ στο οργανωτικό μοντέλο, μέχρι να απαντήσει στις πιο πιεστικές ερωτήσεις.

Σε κάθε περίπτωση, οι ηγέτες της χώρας της ομοσπονδίας έλαβαν την οργανωτική πρόταση της ACB που εγκρίθηκε χθες χωρίς τις προηγούμενες γνώσεις τους και δεσμεύθηκαν να την μελετήσουν, στο πλαίσιο μιας παγκόσμιας προοπτικής που ανταποκρίνεται στις ανάγκες όλων των ισπανικών ομάδων και παρέχει μακροπρόθεσμη σταθερότητα και νομική ασφάλεια.

Τέλος, η FEB υπογραμμίζει την σημασία του σεβασμού συμφωνιών που εγκρίθηκαν τον προηγούμενο Ιούλιο για την σεζόν 2017-18 από την Γενική Συνέλευση της ισπανικής ομοσπονδίας μπάσκετ, της οποίας είναι μέλος η ACB».


Τώρα που είναι στο χείλος του γκρεμού σταμάτησαν οι απειλές και παρακαλάνε να τα βρουν τόσο καιρό δεν το έβλεπαν το τρένο να έρχεται, άντε να δούμε τώρα την απάντηση των ομάδων και που θα οδηγηθεί η όλη ιστορία.
ssoulliss
Δεν ξέρω πως μπορώ να χαρακτηρίσω την απάντηση της Ευρωλίγκας.
QUOTE
2) Η πρόταση προσθέτει έξτρα πίεση στους παίκτες, αφού προβλέπει περισσότερους αγώνες σε μικρότερο χρονικό διάστημα, χωρίς ημέρες ξεκούρασης και μεγάλα ταξίδια ενδιάμεσα.


Σε αυτή τη φράση περικλύεται όλη η κοροϊδία της Ευρωλίγκα προς το άθλημα. Η Ευρωλίγκα είναι αυτή που έβαλε έξτρα πίεση και κούραση στους παίκτες και τώρα λέει ότι η FIBA θα κουράσει τους παίκτες.

Όσο αναφορά τη συνάντηση παικτών με ΦΙΜΠΑ, έχω να πω πως τώρα είναι αργά. Έπρεπε να είχε γίνει από το 2014. Μεμονωμένα κάποιοι παίκτες ίσως πειστούν και τελικά αγωνιστούν στα παράθυρα. Ακόμη όμως και αν περάσει η πρόταση της ΦΙΜΠΑ οι περισσότεροι , θα ακούσουν την τσέπη τους, θα ακούσουν την ομάδα τους και θα συνεχίσουν να αγωνίζονται στο πρόχειροφτιαγμένο μαρτύριο των 30 αγωνιστικών της Ευρωλίγκας.

Η Ευρωλίγκα θέλει να εξαντλήσει το χρόνο. Άλλωστε τον έχει με το μέρος της. Φέτος εξακολουθώ να πιστεύω πως δε θα γίνει τίποτα. Του χρόνου όμως που θα διακυβεύονται προκρίσεις, μπορεί και στην Ευρωλίγκα να υπάρξουν διαρροές.

Θεωρώ πως από του χρόνου θα αρχίσει και μια "γκρίνια" για το πρόγραμμα της Ευρωλίγκας. Ήδη φέτος υπήρξαν παραδείγματα(Τζάκσον) που μίλησαν για κόπωση παικτών.

thanath
QUOTE (ssoulliss @ Sep 26 2017, 22:02 ) *
Δεν ξέρω πως μπορώ να χαρακτηρίσω την απάντηση της Ευρωλίγκας.

Σε αυτή τη φράση περικλύεται όλη η κοροϊδία της Ευρωλίγκα προς το άθλημα. Η Ευρωλίγκα είναι αυτή που έβαλε έξτρα πίεση και κούραση στους παίκτες και τώρα λέει ότι η FIBA θα κουράσει τους παίκτες.

Όσο αναφορά τη συνάντηση παικτών με ΦΙΜΠΑ, έχω να πω πως τώρα είναι αργά. Έπρεπε να είχε γίνει από το 2014. Μεμονωμένα κάποιοι παίκτες ίσως πειστούν και τελικά αγωνιστούν στα παράθυρα. Ακόμη όμως και αν περάσει η πρόταση της ΦΙΜΠΑ οι περισσότεροι , θα ακούσουν την τσέπη τους, θα ακούσουν την ομάδα τους και θα συνεχίσουν να αγωνίζονται στο πρόχειροφτιαγμένο μαρτύριο των 30 αγωνιστικών της Ευρωλίγκας.

Η Ευρωλίγκα θέλει να εξαντλήσει το χρόνο. Άλλωστε τον έχει με το μέρος της. Φέτος εξακολουθώ να πιστεύω πως δε θα γίνει τίποτα. Του χρόνου όμως που θα διακυβεύονται προκρίσεις, μπορεί και στην Ευρωλίγκα να υπάρξουν διαρροές.

Θεωρώ πως από του χρόνου θα αρχίσει και μια "γκρίνια" για το πρόγραμμα της Ευρωλίγκας. Ήδη φέτος υπήρξαν παραδείγματα(Τζάκσον) που μίλησαν για κόπωση παικτών.


Τους κατηγορείς που θα ακούσουν την τσέπη τους?
Petran911
QUOTE(thanath @ Sep 26 2017, 22:23 ) *
Τους κατηγορείς που θα ακούσουν την τσέπη τους?

Εσύ πιστεύεις ότι αν δεν κατεβουν θα το αφήσουν έτσι οι ομοσπονδίεςΠάντως λυπάμαι πολύ με όσα διαβάζω εδώ λες και το Ελληνικό μπάσκετ το ανέδειξαν οι σύλλογοι μας.. Όπως και να έχει θεωρώ ότι λύση θα βρεθεί κοντά στην τελευταία πρόταση της Fiba. Θα υπάρξουν βεβαίως παραρραγουδα με παίχτες που θα θέλουν να αποχώρησαν από την Σοφία και αλληλοκατηγοριες ανάμεσα στις ομάδες.
ssoulliss
QUOTE (thanath @ Sep 26 2017, 22:23 ) *
Τους κατηγορείς που θα ακούσουν την τσέπη τους?


Επειδή έχουν βιοποριστικό πρόβλημα οι περισσότεροι ευρωπαίοι μπασκετμπολίστες της Ευρωλίγκας τη σήμερον ημέρα, όχι δεν τους κατηγορώ.

Άλλωστε η ΤΙΝΑ ζει και βασιλεύει, εγώ θα την αλλάξω ή μήπως το φόρουμ που γράφουμε τις απόψεις μας; biggrin.gif
rahxephon13
http://www.sdna.gr/mpasket/basket-league/a...kavitsioys-pics

Συνέντευξη λεκαβιτσιους, σε αυτό που μας άφορα των ρωτούν για τα παράθυρα τις φιμπα και αυτή είναι η απάντηση του
QUOTE
Lukas Lekavicius on FIBA windows: 'I think what most of the players think - it's a nonsense. I wish it was like before'
μάλλον πρόκειται για προσωπική του άποψη άλλα είναι από τους πρώτους (από σω ξέρω) που τοποθετούνται στο ζήτημα όποτε έχει ενδιαφέρων η απάντηση.

Δεν ξέρω το κλίμα που επικρατεί αυτή την στιγμή στις τάξεις των παιχτών και δεν δίνω τόση βάση στην απάντηση ενός μεμονωμένου (μεχρι στιγμής) παίχτη άλλα τείνω προς την μεριά του φίλου σουλη ότι στο τέλος οι παίχτες θα διαλέξουν το συμφέρων τους και θα ταχθούν με τις ομάδες που τους πληρώνουν.
Platonic13
Πρεπει ολοι να συμμορφωθουμε με τις απαιτησεις του Μπερτι.Κλειστη Ευρωλιγκα με ομαδες απο 6-7 χωρες σε μια ηπειρο 50 χωρων...?Μαλιστα πρεπει να λεμε εμεις,Καταργηση των εθνικων ομαδων και των διοργανωσεων τους,μάλιστα αφέντη εμεις.Να τον ρωτησουμε κιολας αν θελει να γινονται Ολυμπιακοι αγωνες...Εαν μας πει οτι δε του αρεσουν γιατι ειναι παλιομοδίτικοι,παρωχημενοι γιατι ξεκινησαν απο τα χρονια τα Αρχαια να τους σταματησουμε κι αυτους.
Γενικα μη του πατε κοντρα ουτε του ιδιου ουτε και των 10 ομαδων που βρισκονται πισω του,γιατι νευριαζουν και θα κανουν Ευρωπαικο ΝΒΑ και μετα θα τρεχουμε να κρυφτουμε.
Πληρη υποταγη στο Μπερτανδρεου παρακαλω.
thanath
Απαντάω και προς τα 2 παιδιά που μου έδωσαν απάντηση. Κατ' αρχάς ναι έτσι θα το αφήσουν, όπως θα έκανε η ΕΟΚ και με την ΑΕΚ πχ αν συνέχιζε την αρχική της πρόθεση και έπαιζε στο eurocap ή έκαναν όλες οι ομοσπονδίες που οι ομάδες του τελικά έπαιξαν σε αυτή τη διοργάνωση. Και να η εθνική ανέδειξε το μπάσκετ μετά το 87, αλλά οι σύλλογοι όποιοι και αν είναι αυτοί δίνουν στον κάθε μπασκετμπολίστα σήμερα το παχυλό συμβόλαιο του. Τέλος πάντων εγώ όσο και να μην αρέσει, και την εθνική την βλέπω σαν μία ομάδα και όχι σαν εθνική υπερηφάνεια. Είναι τιμητικό να είσαι μέσα στους 12 καλύτερους μίας φυλής και τίποτα παραπάνω. Εμένα σαν Έλληνα δεν με εκπροσωπούν και δεν θεωρώ ότι εκπροσωπούν και την Ελλάδα. Όπως στηρίζω τον ΠΑΟ έτσι στηρίζω και την Εθνική, ή οποιαδήποτε άλλη Εθνική άλλης χώρας όταν πια η ομάδα μου δεν συμμετέχει στο τουρνουά.

Όσο για το αν πληρώνονται με λίγα ή πολλά δεν με απασχολεί στην προκειμένη συζήτηση, αν θέλετε να κάνουμε συζήτηση για τον επαγγελματικό αθλητισμό γενικότερα και το πως αμείβονται οι αθλητές, πρέπει να βρούμε άλλο φόρουμ, περισσότερο να στρέφεται γύρω από πολιτικοοικονομικά θέματα. Από την στιγμή που ζούμε υπό αυτές τις συνθήκες πρέπει να πάρουμε απόφαση ότι δεν κάνουμε κουμάντο στις τσέπες των άλλων, όσο μεγάλες ή μικρές είναι αυτές και να βάλουμε τους εαυτούς μας στην θέση τους.

Τέλος, και σταματάω εδώ την όλη κουβέντα, εγώ έχω σκαλώσει πολύ άσχημα με την φίμπα, όχι γιατί θέλω το καλό του ΠΑΟ ή οποιουδήποτε συλλόγου γενικότερα ή της τσέπης του Καλάθη και του Σλούκα, αλλά γιατί το θεωρώ ελεινά υποκριτικό και από την φίμπα, αλλά και από όλους όσους απαιτούν την συμμετοχή των παιχτών της EL, αλλά οι του ΝΒΑ θα έχουν δικαίωμα να συμμετέχουν σε προετοιμασία και αγώνες με τις εθνικές τους μόλις ένα μήνα. Αλλά εκεί κουβέντα για την ταμπακέρα και για όλα φταίει, όπως ειρωνικά τον αποκαλείτε, ο Μπέρτι, λες και είναι ο αντίχριστος και ήρθε για να αρχίσει την αποκάλυψη από το μπάσκετ της φιμπα!

Μπορεί να έχω άδικο και τελικά αυτά που κάνει η ΦΙΜΠΑ να οδηγήσουν σε ένα καλύτερο μπάσκετ. Όμως όλα όσα κάνει μου δείχνουν ότι απλά θέλει να ελέγχει την διοργάνωση των κορυφαίων συλλόγων..

Καλό σας βράδυ, και ας ελπίσουμε να συνεχίσουμε να βλέπουμε όλες τις διοργανώσεις χωρίς έριδες ανάμεσα στους διοργανωτές.
nikefalin
QUOTE(thanath @ Sep 26 2017, 23:55 ) *
Αλλά εκεί κουβέντα για την ταμπακέρα και για όλα φταίει, όπως ειρωνικά τον αποκαλείτε, ο Μπέρτι, λες και είναι ο αντίχριστος και ήρθε για να αρχίσει την αποκάλυψη από το μπάσκετ της φιμπα!

Μπορεί να έχω άδικο και τελικά αυτά που κάνει η ΦΙΜΠΑ να οδηγήσουν σε ένα καλύτερο μπάσκετ. Όμως όλα όσα κάνει μου δείχνουν ότι απλά θέλει να ελέγχει την διοργάνωση των κορυφαίων συλλόγων..

Καλό σας βράδυ, και ας ελπίσουμε να συνεχίσουμε να βλέπουμε όλες τις διοργανώσεις χωρίς έριδες ανάμεσα στους διοργανωτές.


ο μπέρτι είναι πιο φαιδρός από τους φιμπαίους. Ότι το χειρότερο για το μπάσκετ. Παρόλα αυτά η Ευρωλίγκα ως event έχει ανέβει σκάλες, κι αν είχε κάποιον άλλον στο τιμόνι ή κάποιους άλλους θα χε ανέβει πολύ περισσότερο. Εχθρός του καλού είναι το καλύτερο, αλλά εδώ έχουμε έναν χείριστο χαρακτήρα.

Στη φίμπα οι χειρότεροι αποτραβήχτηκαν ή παραμερίστηκαν με τα χρόνια. έχουν μπει πιο νέοι άνθρωποι που προσπαθούν να μετασχηματίσουν έναν αρτιοσκληρωτικό μηχανισμό που βρήκαν σε κάτι πιο ευέλικτο με τις προυποθέσεις βέβαια του ίδιου του οργανισμού. Τα παράθυρα είναι ένα λάθος βέβαια, αλλά εξίσου λάθος είναι κι η ιταμή στάση του απατεώνα Μπέρτι.

όσον αφορά τους παίκτες, κανείς δεν τους βάζει σε προτεραιότητα. Από το ίδιο το nba της σεζόν των 82 αγώνων μίνιμουμ ως και τα κακέκτυπα των 60 αγώνων στην Ευρώπη. Γι αυτό και αρκετοί προτιμούν τη χαλαρή Κίνα. Το NBA τους χρυσώνει βέβαια οικονομικά οπότε κομμάτια να γίνει (λένε οι ίδιοι και δεν διαμαρτυρονται). Ενώ στα πτωχά μέρη μας κάποιοι εξανίστανται για την κούραση. Τώρα πόσο πτωχοί είναι οι αθλητές της ευρωλίγκας, γελάνε κι οι πάπιες στο ζάππειο(με τις ελάχιστες εξαιρέσεις παικτών 1-2 ομάδων που όντως έχουν μικρά συμβόλαια).Κάθε επάγγελμα έχει και τις δυσκολίες του , τα θεάματα ακόμη περισσότερες. Κανείς δεν τους υποχρεώνει να κάνουν το χόμπυ τους επάγγελμα, μην τρελαθούμε κιόλας.

Από την άλλη τίποτα δεν μπορεί να υποχρεώσει έναν παίκτη να παίξει στην εθνική του ομάδα. Ούτε οι απειλές, ούτε το "εθνικό καθήκον" ( γιατί πολύ απλά δεν είναι ούτε "εθνικό" ούτε καθήκον, μια απλή εκπρόσωπηση σε ένα από τα δεκάδες σπορ και τα εκατοντάδες ατομικά αγωνίσματα είναι, τιμή είναι, αλλά ως εκεί). Αν δεν νιώθει καλά για οποιονδήποτε λόγο ( κούραση, ατμόσφαιρα ή απλά δεν κάνει κέφι), τι είχαμε τι χάσαμε.
benchwarmer
Τόσο καιρό πάντως κάθονται όλοι και συζητάνε (και ανάμεσά τους και εμείς) χωρίς να υπάρχει η άποψη των άμεσα ενδιαφερομένων, που δεν είναι ούτε η ΦΙΜΠΑ, ούτε η Ευρωλίγκα, ούτε οι ομοσπονδίες, ούτε οι ομάδες, ούτε οι φίλαθλοι. Είναι οι παίχτες. Στο ΝΒΑ τα "αμερικανάκια" κάνουν αισθητή τη φωνή τους σε πολύ σημαντικότερα θέματα και εδώ δεν έχουμε φωνή των παιχτών για κάτι (σχεδόν) αμιγώς μπασκετικό.
Είναι διατεθειμένοι να περάσουν 2 χρόνια χωρίς να αγωνιστούν με την Εθνική τους? Όντως τους βολεύει το νέο πρόγραμμα της ΦΙΜΠΑ (άσχετα με το αν θα αφήσει κενό η Ευρωλίγκα)? Υπάρχουν διατεθειμένοι να ρισκάρουν τα συμβόλαιά τους ώστε να αγωνιστούν με την Εθνική τους? Αν όλοι οι Ευρωπαίοι παίχτες πουν ότι θέλουν να αγωνιστούν με την Εθνική τους, τότε στη στιγμή θα κάνει πίσω η Ευρωλίγκα. Θέλουν όμως? Επίσης, μην σκεφτόμαστε τα ταξίδια μόνο ευρωπαϊκά. Τα "παράθυρα" επηρεάζουν και Αυστραλούς, Αργεντίνους κλπ που αγωνίζονται στην Ευρώπη. Και κενό να βάλει η Ευρωλίγκα, πόσο εύκολο είναι για κάποιον να ταξιδέψει πχ Κωνσταντινούπολη-Σίδνει-Πεκίνο-Κωνσταντινούπολη μέσα σε μία βδομάδα, και παράλληλα να κάνει προπονήσεις και αγώνες? Και βέβαια όσο κανείς δεν μιλάει για το ΝΒΑ, τόσο αποκτά το θάρρος η οποιαδήποτε λίγκα να έχει κι αυτή το δικό της ανεξάρτητο πρόγραμμα (που τυπικά δεν υποχρεώνει κανέναν, αν οι παίχτες αποφασίσουν διαφορετικά). Θυμίζω πχ ότι οι Αργεντίνοι κατάφεραν απειλώντας μποϊκοτάζ από την Εθνική να αλλάξουν την ομοσπονδία της χώρας τους.

Τέλος πάντων, πιστεύω ότι τελευταία στιγμή θα βρεθεί μία μεσοβέζικη λύση, η οποία βέβαια θα προσδώσει μεγάλη ταλαιπωρία και κούραση στους παίχτες. Γνώμη μου είναι ότι το παρόν σύστημα θα λειτουργήσει μόνο αυτήν την τετραετία και στη συνέχεια θα δούμε κάτι αρκετά διαφορετικό, ελπίζω προς το καλύτερο, πάνω απ' όλα με τους παίχτες να έχουν τον πρώτο λόγο στις εξελίξεις.
T.W.Is.M.
QUOTE(thanath @ Sep 26 2017, 10:50 ) *
Απλά να πω για το μοντέλο του τσουλου, ότι θέλει να έχει ομάδες από Κύπρο, Λευκορωσία κλπ κλπ και αυτό φαίνεται από τον τρόπο που γίνονται οι κληρώσεις στα πλει οφ, όπου δίνουν αβαντάζ στις πρωταθλήτριες ομάδες των χωρών που δεν προκρίνουν τον πρώτο τους αμέσως στους ομίλους. Και αυτό το κάνουν γιατί αν πάει μία Ρεαλ, μία Μπάρτσα, μία Μαντσεστερ ή μία απ' όλες τις υπόλοιπες νεόπλουτες, που είναι γεμάτες σταρ, τα γήπεδα, σε όλες τις χώρες της Ευρώπης, θα είναι γεμάτα ασφυκτικά. Αν όμως πάει οποιοσδήποτε μεγάλος της EL να παίξει με κάποια πρωταθλήτρια μικρών χωρών που δεν ασχολούνται με το μπάσκετ, πολύ αμφιβάλω αν θα γεμίσει έστω το μισό. Και πέρα όμως από το γήπεδο θα γίνει χαμός για τα τηλεοπτικά στο ποδόσφαιρο!


Κινουμενος στα ορια του off topic θα πω τη σκεψη που εκανα σημερα χαζευοντας το Ντορτμουντ-Ρεαλ.
Το Τσαμπιονς Λιγκ ειναι μια υπερεκτιμημενη διοργανωση! Παιζεται σε ομιλους που για τις μεγαλες ομαδες δεν εχουν ιδιαιτερη δυσκολια, ακομα κι αν κληρωθει καποιο ντερμπι(πχ Μπαρτσελονα-Γιουβεντους φετος ή Παρι-Μπαγερν) στον ομιλο ειναι σαν ματς επιδειξης και προετοιμασιας γιατι θα περασουν και οι δυο και η πραγματικη διοργανωση ξεκιναει στα νοκ αουτ του Φεβρουαριου. Οι ομιλοι ειναι σαν τον πρωτο γυρο της Ευρωλιγκα, που ειχε ενδιαφερον για ομαδες σαν τη Μπαγερν Μοναχου, την Ουνιξ Καζαν, τις γαλλικες, τη Ζιελονα Γκορα και την Τσεντεβιτα. Οι πιο ισχυροι απλα μονταραν την ομαδα τους για το τοπ 16. Εκει λοιπον το Τσαμπιονς Λιγκ παιζεται σε νοκ αουτ παιχνιδια, σαν το παλιο Κυπελλο Πρωταθλητριων. Η Ευρωλιγκα πλεονεκτουσε σε ενδιαφερον γιατι ειχε ομιλους των 8 ομαδων με τα μεγαλα ματς να κρινουν προκρισεις και πλεονεκτημα εδρας.
Θα θελαμε αραγε μια διοργανωση που θα ειχε ομαδες απο αδυναμα πρωταθληματα και η μιση σεζον θα ηταν διαδικαστικη για τους πιο ισχυρους ή ενα πρωταθλημα σαν το περσινο της Ευρωλιγκα με ντερμπι καθε αγωνιστικη; Απ οτι ακουω παντως στη Nova ηταν πολυ ευχαριστημενοι με την τηλεθεαση της περσινης διοργανωσης(υποθετω οτι θα ηταν αυξημενη σε σχεση με προηγουμενα χρονια), δειγμα αυξημενου ενδιαφεροντος τουλαχιστον στην Ελλαδα.
Θα μου πει κανεις, γιατι αποκλειεις τη μιση Ευρωπη; Δε θελω να την αποκλεισω. Θα ηθελα περισσοτερες ομαδες στην Ευρωλιγκα και καποιες θεσεις να δινονται μεσω προκριματικων(για το format ειχα καποια ιδεα απο περσι, ισως την εχω γραψει καπου, αλλα δεν ειναι της παρουσης). Θα ηθελα ομως να κρατησω και υψηλο επιπεδο στην κορυφαια διοργανωση. Θα μπορουσαν να εχουν δικαιωμα συμμετοχης στο Eurocup ομαδες απο πιο πολλες χωρες και με την καλη τους παρουσια εκει να πανε και στα προκριματικα της Euroleague. Θα μπορουσε να δινεται μια wild card για τα προκριματικα και μεσω αυτης να παιρνουν ευκαιριες ομαδες που θα ηταν εκτος παιχνιδιου. Υπαρχουν τροποι.
Αυτο που θελω να πω ειναι οτι το μοντελο της Ευρωλιγκα με την καταλληλη διευρυνση μπορει να γινει λειτουργικο χωρις να πρεπει να διοργανωσει η αρτηριοσκληρωτικη FIBA, που δοκιμασε και απετυχε. Στο ποδοσφαιρο η UEFA διατηρει τον ελεγχο γιατι ικανοποιει τους μεγαλους(καταργηση β φασης ομιλων, αυξηση απευθειας θεσεων απο τα τοπ 4 πρωταθληματα απ του χρονου, μεγαλα οικονομικα κινητρα). Η FIBA δεν μπορει να το κανει αυτο και γι αυτο μπηκε στο παιχνιδι η ECA.
pan24
QUOTE (thanath @ Sep 26 2017, 23:55 ) *
Τέλος, και σταματάω εδώ την όλη κουβέντα, εγώ έχω σκαλώσει πολύ άσχημα με την φίμπα, όχι γιατί θέλω το καλό του ΠΑΟ ή οποιουδήποτε συλλόγου γενικότερα ή της τσέπης του Καλάθη και του Σλούκα, αλλά γιατί το θεωρώ ελεινά υποκριτικό και από την φίμπα, αλλά και από όλους όσους απαιτούν την συμμετοχή των παιχτών της EL, αλλά οι του ΝΒΑ θα έχουν δικαίωμα να συμμετέχουν σε προετοιμασία και αγώνες με τις εθνικές τους μόλις ένα μήνα. Αλλά εκεί κουβέντα για την ταμπακέρα και για όλα φταίει, όπως ειρωνικά τον αποκαλείτε, ο Μπέρτι, λες και είναι ο αντίχριστος και ήρθε για να αρχίσει την αποκάλυψη από το μπάσκετ της φιμπα!

Μπορεί να έχω άδικο και τελικά αυτά που κάνει η ΦΙΜΠΑ να οδηγήσουν σε ένα καλύτερο μπάσκετ. Όμως όλα όσα κάνει μου δείχνουν ότι απλά θέλει να ελέγχει την διοργάνωση των κορυφαίων συλλόγων..

Αυτη ειναι η αληθεια
Στο θεμα των προκριματικων για να τα λεμε ολα,οταν ειχαν ανακοινωθει επισημα το 2015 η φιμπα ειχε στο μυαλο της οτι φετος θα ειχε υπο τον ελεγχο της τις ομαδες της ευρωλιγκας σε δικη της διοργανωση οποτε δεν θα υπηρχε προβλημα
Κανονικα τα 3ετη συμβολαια που εκαναν οι ομαδες της ευρωλιγκας μεχρι προσφατα εληγαν για καποιες ομαδες το προηγουμενο και για καποιες αλλες αυτο το καλοκαιρι

Μην ξεχναμε οτι η φιμπα ειχε τις διοργανωσεις μεχρι περσι το 2000.Οι ομαδες εφτιαξαν την ευρωλιγκα γιατι δεν ηταν ικανοποιημενες απο την φιμπα,ηθελαν να κανουν οι ιδιες κουμαντο
Πανευρωπαικα ειναι αυτη η ταση για αυτο και σχεδον ολες οι εγχωριες λιγκες πλεον ελεγχονται απο τις ομαδες με τους αντιστοιχους εσακε και ειναι τυπικα η και ουσιαστικα ανεξαρτητες απο τις ομοσπονδιες
Ο μονος τροπος να επεστρεφαν στην φιμπα περσι ηταν να τους εδινε πολυ παραπανω χρηματα αλλα τα λεφτα δεν φυτρωνουν στο χωμα

Η ευρωλιγκα επεισε και τους 11 περσι να υπογραψουν 10ετη συμβολαια,η φιμπα αναγκαστηκε να γυρισει την κασετα στην αξιοκρατια απο εκει που για να πεισει τους μεγαλους εδινε και αυτη συμβολαια

Ηταν λογικο οτι απο την στιγμη που εχασε τους 11 ειχε αρχισει να χανει το παιχνιδι ωστοσο προσπαθησε να παρει το γιουροκαπ
Δεν μπορεσε να παρει ουτε τους μεγαλους του γιουροκαπ για απολυτα προβλεψιμο λογο

Η τενεριφη κερδισε το τσαμπιονς λιγκ.Ωραια,και λοιπον?Η μαλαγα που κερδισε το γιουροκαπ πηρε εισιτηριο για ευρωλιγκα οπου οι υπαρχουν οι μεγαλοι που συνεπαγεται περισσοτερα αμεσα(απο την ευρωλιγκα) και εμμεσα(χορηγοι,εισιτηρια) εσοδα
Μετα επαιξε το τελευταιο της χαρτι με εκβιασμους σε ομοσπονδιες και ομαδες για να παρει καμια ομαδα γιουροκαπ το οποιο επιασε σε ελαχιστους(αεκ,παρτιζα,ιταλους) οι οποιοι πλην αεκ φετος επεστρεψαν στο γιουροκαπ

Τωρα εχει περασει στο damage control
Αφου δεν καταφερε να παρει τις ομαδες θελει το ελαχιστο,τα εσοδα απο τα προκριματικα(τηλεοπτικα τα παιρνει η ιδια μεσω κεντρικης διαχειρισης και τα εισιτηρια οι ομοσπονδιες) τα οποια γνωριζει οτι θα ειναι πολυ μικροτερα αν δεν παιξουν οι ευρωλιγκατοι
Αυτο με κανει να πιστευω οτι θα τα βρουν ψαχνοντας εναν επικοινωνιακο τροπο να μην φανει χαμενος κανενας απο τους 2
Ηδη παιζει απο δημοσιογραφους η ιστορια υποχωρησε λιγο η φιμπα,θα υποχωρησει λιγο η ευρωλιγκα κτλ

Το θελουν και οι 2.Η ευρωλιγκα εχει κρατησει την μπιζνα της και θελει να την αφησουν ησυχη,η φιμπα θελει τα λεφτα απο τα προκριματικα
Αν τα βρουν με βαση την τελευταια προταση η φιμπα δεν ειναι χαμενη
Σε σχεση με το 15 θα εχει τα επιπλεον εσοδα απο τα προκριματικα και δικη της διοργανωση(champions league) σε καλυτερο επιπεδο απο αυτη που ειχε τοτε(eurochallenge)

QUOTE (T.W.Is.M. @ Sep 27 2017, 00:41 ) *

Εχεις δικιο οτι στο ποδοσφαιρο για τους μεγαλους το τσαμπιονς λιγκ ειναι 5-6 παιχνιδια.Στο ποδοσφαιρο ομως υπαρχει μια βασικη διαφορα
Επειδη ειναι το πιο διαδεδομενο αθλημα στην ευρωπη οταν θα παιζει μια μικρη ευρωπαικη ομαδα με την ρεαλ πχ θα γεμισει το γηπεδο και ας ξερουν οτι θα φανε 5 στο χαλαρο
Στο μπασκετ αν παιξει πχ μια αγγλικη ομαδα με την τσσκα ελαχιστοι θα ασχοληθουν,το γηπεδο θα ειναι αδειο

Ο λογος που στο μπασκετ δεν υπαρχουν τα ιδια λεφτα με το ποδοσφαιρο ειναι οτι οι μεγαλες αγορες δεν δειχνουν ιδιαιτερο ενδιαφερον
Αγγλια δεν υπαρχει ομαδα ουτε σε επιπεδο γιουροκαπ,γαλλια θα μπει στην επομενη ευρωλιγκα μεν αλλα χωρις να δινουν ιδιαιτερη σημασια στο αθλημα,στην γερμανια το ενδιαφερον αγγιζει τα επιπεδα του ανυπαρκτου(το μπαμπεργκ ειναι κωμοπολη 75.000 κατοικων,η μπαγερν αν ενδιαφεροταν να δωσει ελαχιστα απο τα εσοδα του ποδοσφαιρικου τμηματος οπως κανουν οι ισπανοι θα ειχε μπατζετ 20 μυρια) ενω και στην ισπανια το μπασκετ ειναι οπως εχουμε εδω το βολει η το πολο

Με την περιπου σιγουρη επεκταση των ομαδων σε 18 την επομενη σεζον και σε 20 σε οριζοντα 3ετιας μπορουν να μπουν αλλες αγορες
Αρχικα του χρονου η μια θεση να παει στην γαλλια και η αλλη στο γιουροκαπ η σε μια εκ των ρωσια,τουρκια,γερμανια που εχουν καλες ομαδες εκτος ευρωλιγκας

Οταν οι ομαδες γινουν 20 οι παραπανω θεσεις μπορουν να πανε στο γιουροκαπ(αν το γιουροκαπ βγαζει 3-4 στην ευρωλιγκα ακομα και ομαδες οπως η αεκ εχουν την δυνατοτητα να βρεθουν εκει) η για αυτες τις 2 θεσεις να γινονται προκριματικα αναμεσα στους πρωταθλητες/αυτους που δεν εχουν συμβολαιο 5-6 πρωταθληματων που δεν εχουν θεση στην ευρωλιγκα
Πχ ισραηλ,ελλαδα,ιταλια,βελγιο,λιθουανια, σλοβενια
sarounas
αναγκαίο κακό είναι οι εθνικές για τους παίκτες, επαγγελματίες είναι και ο τζάμπας έχει πεθάνει παντού προ αμνημονεύτων ετών... μια χαρά τους έκατσε η στάση της γιουρολίγκ γι αυτό δεν μιλάνε.

Η κυρία φίμπα άμα δεν ρίξει μπόλικα φράγκα και σε συλλογικό και σε εθνικές ομάδες όσο και να σκούζει δεν πρόκειται να δικαιωθεί.
Platonic13
Οσοι υποστηριζουν τον Μπερτι και την κλειστη του λιγκα επικαλουντει την μη δημοφιλια του μπασκετ....κανουν τις συγκρισεις με το ποδοσφαιρο....και προσπαθουν να μας αποδειξουν ποσο καλο κανει η κλειστη λιγκα στο μπασκετ...και επισης μας λενε να μην ονειρευομαστε ενα μπασκετ ανοικτο γιατι εμεις δεν ειμαστε ποδοσφαιρο και εχουμε μεγαλη διαφορα στη δημοφιλια.Αφηστε τους να λένε.....την απαντηση τους τη δινουν ολα τα μικροτερα αθληματα σε δημοφιλια απο το μπασκετ (βολλευ,χαντμπολ,water polo κ.α.) που ειναι ορθανοιχτα για ολους.
Εαν συνεχισουμε με αυτα μυαλα....θα μας περασει και το βολλευ σε δημοφιιλία και καλα θα μας κάνει!!!
Το καταλαβαινω ο Μπερτι και οι οι 10-11 προνομιουχοι να θελουν ολη την πιτα ακομα κι αν δεν συμφερει το μπασκετ μακροπροθεσμα,οποισδηποτε αλλος ομως που το υποστηριζει ειναι....
Αδικαιολογητος
Platonic13
Θυμαμαι πριν 6-7 χρονια στην Ιταλια ειχε απαγορευτει η μετακινηση των οπαδων των φιλοξενουμενων ομαδων (στην Ιταλια καθε ομαδα μπασκετ ειναι διαφορετικος συλλογος απο τους ποδοσφαιρκους και εχει δικους της οργανωμενους οπαδους που δινουν βροντερο παρων σε ολους τους εκτος εδρας αγωνες) οσο μακρια και αν παιζουν παντα οι φιλοξενουμενοι οπαδοι δινουν το παρον).Εκεινη τη χρονια διαμαρτυρονταν οιλοι οι εντος εδρας οπαδοι οτι θελουν τους 'απεναντι' ,τους φιλοξενουμενους(ειναι αρκετα φανατικοι,με πολυ τραγουδι και παλμο και βρισιμο στους απεναντιι 'φιλοξενουμενους' αλλα χωρις μαχαιρωματα κροτιδες διακοπη παιχνιδιων και τετοια),διαμαρτυρονταν λοιπον ολοι,σε ολα τα γηπεδα της χωρας οτι θελουμε τους 'απεναντι',με πανό εναντιον του νομου και απειλουσαν να μποικοταρουν τους αγωνες και τελικα δεν περασε και συνεχιζονται οι μετακινησεις οργανωμενων κανονικα οπως παντα μεχρι και σημερα.
Μου φαινεται ετσι πρεπει να συννενοιηθουμε και μεις οι οπαδοι των 10 ομαδων (ναι,Παναθηναικος ειμαι και γω)που εχουν συμβολαιο στου Μπερτι την φαρσο-κωμωδια να μποικοταρουμε τους αγωνες ωστε να παψει αυτο το αποφασιζουμε και διατασσουμε εναντιον ολων των υπολοιπων ομαδων μιας ολοκληρης ηπειρου(fair play)....Αντε γιατι παραγινε το κακο.
Ας ελπισουμε οτι θα βγαλει τα καστανα απο τη φωτια η Φιμπα.
Οχι μονο παραθυρα,αλλα και πορτες και πυλες και μαυρες τρυπες που ρουφανε τα παντα να τους βαλει.
T.W.Is.M.
QUOTE(pan24 @ Sep 27 2017, 12:47 ) *
Με την περιπου σιγουρη επεκταση των ομαδων σε 18 την επομενη σεζον και σε 20 σε οριζοντα 3ετιας μπορουν να μπουν αλλες αγορες
Αρχικα του χρονου η μια θεση να παει στην γαλλια και η αλλη στο γιουροκαπ η σε μια εκ των ρωσια,τουρκια,γερμανια που εχουν καλες ομαδες εκτος ευρωλιγκας

Οταν οι ομαδες γινουν 20 οι παραπανω θεσεις μπορουν να πανε στο γιουροκαπ(αν το γιουροκαπ βγαζει 3-4 στην ευρωλιγκα ακομα και ομαδες οπως η αεκ εχουν την δυνατοτητα να βρεθουν εκει) η για αυτες τις 2 θεσεις να γινονται προκριματικα αναμεσα στους πρωταθλητες/αυτους που δεν εχουν συμβολαιο 5-6 πρωταθληματων που δεν εχουν θεση στην ευρωλιγκα
Πχ ισραηλ,ελλαδα,ιταλια,βελγιο,λιθουανια, σλοβενια


Ωραια τα λες! Καπως ετσι ειναι και η δικη μου ιδεα για Ευρωλιγκα 20 ομαδων.
4 επιπλεον θεσεις: Γαλλια(πρωταθλητρια), Τουρκια, VTB και 1 θεση στα προκριματικα. Σε αυτα συμμετεχουν 8 ομαδες, που θα προερχονται απο:
τα 4 πρωταθληματα που ενω εχουν εκπροσωπο στην Ευρωλιγκα, δεν μπορουν να βγαλουν αλλη ομαδα(Ελλαδα, Ιταλια, Ισραηλ, Λιθουανια)
τα 2 πρωταθληματα που βαζουν τον πρωταθλητη απευθειας(Γερμανια, Αδριατικη)
το 1 πρωταθλημα που με το παλιο φορματ ειχε θεση και την εχασε(Πολωνια)
και 1 wild card για να μπει μια ομαδα που ειτε δεν ανηκει σε ολα αυτα τα πρωταθληματα(ειναι 11 κι οχι 6-7, οπως γραφτηκε νωριτερα) ειτε δεν μπορεσε να προκριθει βασει καταταξης, αλλα αναμενεται να ειναι ισχυρη και ανταγωνιστικη(ή ιστορικη).

Οι 7 που αποκλειονται απο τα προκριματικα πανε στο Eurocup, οπου θα μπορουν να παιξουν και ομαδες απο ακομα περισσοτερες χωρες και καθε χρονο μπορει να γινεται μια αξιολογηση της πορειας των ομαδων και των χωρων, ωστε αν χρειαστει, να αλλαξει η κατανομη των θεσεων(πχ αν απο τα προκριματικα περναει καθε χρονο η ιταλικη ομαδα, να εξεταστει να παρουν οι Ιταλοι δευτερη απευθειας θεση, αν ομαδα/ες απο την Τσεχια κανει καλη πορεια στο Eurocup για συνεχομενα χρονια να παρει θεση στα προκριματικα).
Ετσι η διοργανωση διατηρει το περσινο φορματ του πρωταθληματος(χωρις ομιλους), αλλα γινεται ανοιχτη σε πολυ περισσοτερους. Αν καποιος φτιαξει μια καλη ομαδα και αξιζει, μπορει να παιξει.
sarounas
Το έχω πει πολλές φορές τα τελευταία χρόνια ότι το πρόβλημα του μπάσκετ στην ευρώπη είναι καθαρά δομικό και δεν φαίνεται πρόθεση από τις κορυφαίες ομάδες αυτό να αλλάξει. Το πρόβλημα δεν είναι η Φίμπα που έτσι και αλλιώς είναι παρωχημένη και ξεπερασμένη αλλά οι ίδιες οι ομάδες και η φιλοσοφία τους που εδώ και χρόνια πλην σέρβων και Ζαλγκίρις δεν εμπνέουν και δεν έχουν καμία συνέχεια. Ακόμη και η βιτρίνα της ευρωλίγκας ειδικά φέτος αποτέλεσε μία χαμηλού επιπέδου διοργάνωση της πλάκας με πολλά αδιάφορα ματς, απεριόριστες αλλαγές παικτών μέσα στην σεζόν και αμέτρητους αμερικανούς από το πανέρι.

πλέον από μπάσκετ μόνο ΝΒΑ αφού και οι εθνικές μας τελείωσαν...
panos34
QUOTE(sarounas @ Sep 27 2017, 22:09 ) *
Το έχω πει πολλές φορές τα τελευταία χρόνια ότι το πρόβλημα του μπάσκετ στην ευρώπη είναι καθαρά δομικό και δεν φαίνεται πρόθεση από τις κορυφαίες ομάδες αυτό να αλλάξει. Το πρόβλημα δεν είναι η Φίμπα που έτσι και αλλιώς είναι παρωχημένη και ξεπερασμένη αλλά οι ίδιες οι ομάδες και η φιλοσοφία τους που εδώ και χρόνια πλην σέρβων και Ζαλγκίρις δεν εμπνέουν και δεν έχουν καμία συνέχεια. Ακόμη και η βιτρίνα της ευρωλίγκας ειδικά φέτος αποτέλεσε μία χαμηλού επιπέδου διοργάνωση της πλάκας με πολλά αδιάφορα ματς, απεριόριστες αλλαγές παικτών μέσα στην σεζόν και αμέτρητους αμερικανούς από το πανέρι.

πλέον από μπάσκετ μόνο ΝΒΑ αφού και οι εθνικές μας τελείωσαν...
Να κλείσει η Ευρολίγκα με τα κλειστά συμβόλαια να πάει ο Μπερτομέου Σπίτι του
Platonic13
QUOTE (panos34 @ Sep 28 2017, 16:48 ) *
Να κλείσει η Ευρολίγκα με τα κλειστά συμβόλαια να πάει ο Μπερτομέου Σπίτι του


Aπο το στομα σου και στου Θεου το αφτί...Παντως δεν ειναι και τοσο εύκολο,ειναι σα να λεμε να κλείσει η μαφία Camorra στη Νάπολι ή να κλεισει η μαφία Cosa Nostra στη Σικελία.
panos34
QUOTE(Platonic13 @ Oct 2 2017, 14:49 ) *
Aπο το στομα σου και στου Θεου το αφτί...Παντως δεν ειναι και τοσο εύκολο,ειναι σα να λεμε να κλείσει η μαφία Camorra στη Νάπολι ή να κλεισει η μαφία Cosa Nostra στη Σικελία.
Πρέπει να μετακομίσουν στο FIBA CHAMPIONS LEAGUE οι ομάδα σου ,Μπάμπεργκ,Ερυθρός Αστέρας,Κίμκι,Βαλένθια,Ουνικάχα Μάλαγα και οι ομάδες του EURO CUP.Θα σκούζει ο Ισπανός που το 2015 είχαν 4 ισπανικές ομάδες με κλειστά συμβόλαια.
pan24
QUOTE (panos34 @ Oct 2 2017, 16:38 ) *
Πρέπει να μετακομίσουν στο FIBA CHAMPIONS LEAGUE οι ομάδα σου ,Μπάμπεργκ,Ερυθρός Αστέρας,Κίμκι,Βαλένθια,Ουνικάχα Μάλαγα και οι ομάδες του EURO CUP.Θα σκούζει ο Ισπανός που το 2015 είχαν 4 ισπανικές ομάδες με κλειστά συμβόλαια.

Εσυ ωραια λες να μετακομισουν αλλα για να καθονται εκει που ειναι κρινουν οτι δεν τους συμφερει να μετακομισουν
Ακομα και η μαλαγα που ενω με το προηγουμενο συστημα ειχε εγγυημενη θεση τωρα την εχει χασει(η δικη της θεση στην ευρωλιγκα εχει παει στην ισπανια ως θεση στο πρωταθλημα οχι ως κλειστο συμβολαιο) προτιμησε να παραμεινει

Επισης και οι 11 με τα κλειστα 10ετη συμβολαια περσι τα υπεγραψαν προφανως κρινοντας οτι τους συμφερει να ειναι με κλειστα συμβολαια στην ευρωλιγκα παρα με κλειστα συμβολαια στο champions league της φιμπα που επισης τους εδινε κλειστα
panos34
QUOTE(pan24 @ Oct 2 2017, 19:42 ) *
Εσυ ωραια λες να μετακομισουν αλλα για να καθονται εκει που ειναι κρινουν οτι δεν τους συμφερει να μετακομισουν
Ακομα και η μαλαγα που ενω με το προηγουμενο συστημα ειχε εγγυημενη θεση τωρα την εχει χασει(η δικη της θεση στην ευρωλιγκα εχει παει στην ισπανια ως θεση στο πρωταθλημα οχι ως κλειστο συμβολαιο) προτιμησε να παραμεινει

Επισης και οι 11 με τα κλειστα 10ετη συμβολαια περσι τα υπεγραψαν προφανως κρινοντας οτι τους συμφερει να ειναι με κλειστα συμβολαια στην ευρωλιγκα παρα με κλειστα συμβολαια στο champions league της φιμπα που επισης τους εδινε κλειστα
Ξεχνάς ότι η fiba πρότεινε 4 εισιτήρια μέσα από τα προκριματικά και οι πρωταθλήτριες Ιταλίας, Γερμανίας, Λιθουανίας και Γαλλίας. Αρμάνι Μιλάνο,Κάχα Λαμποράλ,Ζαλκίρις μόνο μέσα από τα εθνικά τους πρωταθλήματα,8 ήταν τα κλειστά συμβόλαια της FIBA δεν υπήρχε αβάντα στην Ισπανία
pan24
QUOTE (panos34 @ Oct 2 2017, 21:48 ) *
Ξεχνάς ότι η fiba πρότεινε 4 εισιτήρια μέσα από τα προκριματικά και οι πρωταθλήτριες Ιταλίας, Γερμανίας, Λιθουανίας και Γαλλίας. Αρμάνι Μιλάνο,Κάχα Λαμποράλ,Ζαλκίρις μόνο μέσα από τα εθνικά τους πρωταθλήματα,8 ήταν τα κλειστά συμβόλαια της FIBA δεν υπήρχε αβάντα στην Ισπανία

Ναι η διαφορα ειναι τα 3 λιγοτερα κλειστα συμβολαια
Ως φιμπα ειναι τουλαχιστον υποκριτικο να λες για αξιοκρατια και να το παρουσιαζεις περιπου ως ιερο πολεμο κατα των κλειστων συμβολαιων απο την στιγμη που και εσυ το ιδιο εδινες

Πρωταθλητρια γερμανιας μπαινει και στην ευρωλιγκα ενω το πρωταθλημα λιθουανιας η ζαλγκιρις δεν πρεπει να το εχει χασει πανω απο 5-6 φορες απο οταν η λιθουανια εγινε ανεξαρτητη χωρα
Επισης απο την νεα σεζον 99% οι ομαδες θα αυξηθουν σε 18 και η μια θεση θα παει στον πρωταθλητη γαλλιας

Αυτα ειναι γνωστα και τα εχουμε συζητησει στο παρελθον

Η ουσια ειναι αυτο που απαντησα
Οταν επιμενουν στην ευρωλιγκα οχι μονοι οι " 11 ωφελημενοι που υπεγραψαν 10ετη συμβολαια" αλλα και οι "αδικημενοι" δηλαδη αυτοι που παιζουν ευρωλιγκα χωρις εγγυημενη θεση και αυτοι του eurocup, κατι περισσοτερο ξερουν απο οποιονδηποτε απο εμας σε ενα φορουμ που λεμε πρεπει η δεν πρεπει να μετακομισουν
panos34
QUOTE(pan24 @ Oct 2 2017, 22:09 ) *
Ναι η διαφορα ειναι τα 3 λιγοτερα κλειστα συμβολαια
Ως φιμπα ειναι τουλαχιστον υποκριτικο να λες για αξιοκρατια και να το παρουσιαζεις περιπου ως ιερο πολεμο κατα των κλειστων συμβολαιων απο την στιγμη που και εσυ το ιδιο εδινες

Πρωταθλητρια γερμανιας μπαινει και στην ευρωλιγκα ενω το πρωταθλημα λιθουανιας η ζαλγκιρις δεν πρεπει να το εχει χασει πανω απο 5-6 φορες απο οταν η λιθουανια εγινε ανεξαρτητη χωρα
Επισης απο την νεα σεζον 99% οι ομαδες θα αυξηθουν σε 18 και η μια θεση θα παει στον πρωταθλητη γαλλιας

Αυτα ειναι γνωστα και τα εχουμε συζητησει στο παρελθον

Η ουσια ειναι αυτο που απαντησα
Οταν επιμενουν στην ευρωλιγκα οχι μονοι οι " 11 ωφελημενοι που υπεγραψαν 10ετη συμβολαια" αλλα και οι "αδικημενοι" δηλαδη αυτοι που παιζουν ευρωλιγκα χωρις εγγυημενη θεση και αυτοι του eurocup, κατι περισσοτερο ξερουν απο οποιονδηποτε απο εμας σε ενα φορουμ που λεμε πρεπει η δεν πρεπει να μετακομισουν
Οι 11 μπούληδες κοιτούν την θεσούλα τους στην Ευρωλίγκα. Δεν ενδιαφέρονται για το καλό του Μπάσκετ.Η καταργείς τα κλειστά συμβόλαια η αποσύρεσαι από τις εθνικές διοργανώσεις.Να δώσουν βάση σε αγωνιστικά κριτήρια.
pan24
QUOTE (panos34 @ Oct 2 2017, 22:16 ) *
Οι 11 μπούληδες κοιτούν την θεσούλα τους στην Ευρωλίγκα. Δεν ενδιαφέρονται για το καλό του Μπάσκετ.Η καταργείς τα κλειστά συμβόλαια η αποσύρεσαι από τις εθνικές διοργανώσεις.Να δώσουν βάση σε αγωνιστικά κριτήρια.

Κατα την γνωμη σου γιατι οι αλλοι 29(5 χωρις συμβολαιο της ευρωλιγκας+24 του eurocup) δεν πανε στην φιμπα και παιζουν στην διοργανωση "των 11 μπουληδων"?
panos34
QUOTE(panos34 @ Oct 2 2017, 22:16 ) *
Οι 11 μπούληδες κοιτούν την θεσούλα τους στην Ευρωλίγκα. Δεν ενδιαφέρονται για το καλό του Μπάσκετ.Η καταργείς τα κλειστά συμβόλαια η αποσύρεσαι από τις εθνικές διοργανώσεις.Να δώσουν βάση σε αγωνιστικά κριτήρια.
Οι ομάδες του EURO CUP παίζουν μήπως και παίξουν ευρωλίγκα.Ωστόσο σε περίπτωση που διαλύσουν το EURO CUP και πάνε στο fiba champions league τότε θα υποχωρήσει η ευρωλίγκα και θα δώσει θέση στον νικήτη του Φιμπα Τσάμπιονς λίγκ
yorgos
QUOTE(panos34 @ Oct 2 2017, 21:16 ) *
Οι 11 μπούληδες κοιτούν την θεσούλα τους στην Ευρωλίγκα. Δεν ενδιαφέρονται για το καλό του Μπάσκετ.Η καταργείς τα κλειστά συμβόλαια η αποσύρεσαι από τις εθνικές διοργανώσεις.Να δώσουν βάση σε αγωνιστικά κριτήρια.

Μα σου εξηγούν ότι κι αν πάνε στη ΦΙΜΠΑ πάλι σε κλειστή λίγκα θα είναι, απλά με λιγότερα χρήματα και χειρότερη οργάνωση. Εσύ αυτό που ζητάς είναι να καταργηθούν οι επιθυμίες των ομάδων, που είναι η κλειστή λίγκα. Ε δε γίνεται, θα πρέπει να καταργήσουμε τις ομάδες και να έχουμε άλλες. Να μην υπάρχει δηλαδή ο Παναθηναϊκός, αλλά να βγει ο Φωστήρας και ο Παναιγιάλειος. Οι λιγκες ανήκουν στις ομάδες, δικές τους είναι και αποφάσισαν ότι θέλουν μια ευρωπαϊκή κλειστή λίγκα γιατί αλλιώς δεν επιβιώνουν λόγω της ανύπαρκτης δημοτικότητας και της ανόδου του ανταγωνισμού από Κίνες κλπ. Ε, μπορούμε να συζητήσουμε για το πόσο κλειστή θα είναι η λίγκα (κι εγώ θα την ήθελα πολύ πιο ανοικτή, με χώρο για όλους τους πρωταθλητές και ασανσέρ το eurocup που ήταν η κατεύθυνση πριν εμφανιστεί η ΦΙΜΠΑ), αλλά να φύγουν όλοι από τη μέση επειδή το επιθυμείς εσύ δεν είναι ακριβώς πλάνο ανάπτυξης, μπουρλότο είναι.
Platonic13
QUOTE (pan24 @ Oct 2 2017, 22:33 ) *
Κατα την γνωμη σου γιατι οι αλλοι 29(5 χωρις συμβολαιο της ευρωλιγκας+24 του eurocup) δεν πανε στην φιμπα και παιζουν στην διοργανωση "των 11 μπουληδων"?


Οι αλλοι 29 ειναι το δολωμα...τους κρατα εκει αποστειρωμενους για να μην ενωθουν δυνατες ομαδες και απομονωθει η ευρωλιγκουλα του,Υποχειρια ειναι...Η φιμπα αν καταφερει να σταματησει το Eurocup ειναι μαθηματικα βεβαιο πως στο μελλον θα τελειωσει και την Ευρωλιγκα.Για αυτο προσπαθει παση θυσια ο Μπερτανδρεου να κρατησει το Eurocup.
panos34
QUOTE(yorgos @ Oct 2 2017, 22:38 ) *
Μα σου εξηγούν ότι κι αν πάνε στη ΦΙΜΠΑ πάλι σε κλειστή λίγκα θα είναι, απλά με λιγότερα χρήματα και χειρότερη οργάνωση. Εσύ αυτό που ζητάς είναι να καταργηθούν οι επιθυμίες των ομάδων, που είναι η κλειστή λίγκα. Ε δε γίνεται, θα πρέπει να καταργήσουμε τις ομάδες και να έχουμε άλλες. Να μην υπάρχει δηλαδή ο Παναθηναϊκός, αλλά να βγει ο Φωστήρας και ο Παναιγιάλειος. Οι λιγκες ανήκουν στις ομάδες, δικές τους είναι και αποφάσισαν ότι θέλουν μια ευρωπαϊκή κλειστή λίγκα γιατί αλλιώς δεν επιβιώνουν λόγω της ανύπαρκτης δημοτικότητας και της ανόδου του ανταγωνισμού από Κίνες κλπ. Ε, μπορούμε να συζητήσουμε για το πόσο κλειστή θα είναι η λίγκα (κι εγώ θα την ήθελα πολύ πιο ανοικτή, με χώρο για όλους τους πρωταθλητές και ασανσέρ το eurocup που ήταν η κατεύθυνση πριν εμφανιστεί η ΦΙΜΠΑ), αλλά να φύγουν όλοι από τη μέση επειδή το επιθυμείς εσύ δεν είναι ακριβώς πλάνο ανάπτυξης, μπουρλότο είναι.

Κλειστά συμβόλαια=θάνατος Ευρωπαϊκού Μπάσκετ.Ουτε η Κίνα έχει χορηγίες,ματώνουν τις τσέπες τους οι παράγοντες.Από όσο θυμάμαι τα ίδια λεφτσα έδιναν με τον Ισπανό.Όπως το champions league το διοργανώνουν uefa,ehf,cev,έτσι να έχει και η Φιμπα.Χωρίς μπούληδες.
yorgos
QUOTE(panos34 @ Oct 2 2017, 21:49 ) *
Κλειστά συμβόλαια=θάνατος Ευρωπαϊκού Μπάσκετ.Ουτε η Κίνα έχει χορηγίες,ματώνουν τις τσέπες τους οι παράγοντες.Από όσο θυμάμαι τα ίδια λεφτσα έδιναν με τον Ισπανό.Όπως το champions league το διοργανώνουν uefa,ehf,cev,έτσι να έχει και η Φιμπα.Χωρίς μπούληδες.

Το τσάμπιονς λιγκ είναι ποδόσφαιρο, που είναι το δημοφιλέστερο άθλημα τον πλανήτη. Κι αν δε βγει μια χρονιά η Μάνστεστερ κι η Μπάγερν στο Τσάμπιονς, θα βγουν η Άρσεναλ και η Χέρτα, δεν τρέχει κάτι. Τεράστιες ομάδες υπάρχουν άπειρες διότι το άθλημα πουλάει και τα εθνικά πρωταθλήματα από μόνα τους συντηρούν ομάδες με τεράστια μπάτζετ. Το μπάσκετ έχει εθνικά πρωταθλήματα όπως το ελληνικό (της μπασκετικότερης χώρας!) όπου πάνε 120 νοματαίοι στο ΠΑΟΚ-ΑΕΚ δηλαδή στο ντέρμι ανάμεσα στις δυο από τις 4 δημοφιλέστερες ομάδες της χώρας...

Ωραίοι είμαστε, θέλουμε να έχουν παικταράδες οι ομάδες, αλλά να βρίσκουν λεφτά από το διάστημα και να μην έχουν εγγυήσεις εσόδων, το λαιμό τους να κόψουν οι αλήτες οι ιδιοκτήτες.
pan24
QUOTE (panos34 @ Oct 2 2017, 22:34 ) *
Οι ομάδες του EURO CUP παίζουν μήπως και παίξουν ευρωλίγκα.Ωστόσο σε περίπτωση που διαλύσουν το EURO CUP και πάνε στο fiba champions league τότε θα υποχωρήσει η ευρωλίγκα και θα δώσει θέση στον νικήτη του Φιμπα Τσάμπιονς λίγκ

Δηλαδη λες ουσιαστικα το champions league να ειναι το eurocup με αλλο ονομα.Στο οποιο eurocup για ξερουμε για τι μιλαμε με εξαιρεση καποιες wild card με αγωνιστικα κριτηρια παιζουν

Οι ομαδες για ποιο λογο να εκαναν αυτο που προτεινεις?


QUOTE (Platonic13 @ Oct 2 2017, 22:41 ) *
Οι αλλοι 29 ειναι το δολωμα...τους κρατα εκει αποστειρωμενους για να μην ενωθουν δυνατες ομαδες και απομονωθει η ευρωλιγκουλα του,Υποχειρια ειναι...Η φιμπα αν καταφερει να σταματησει το Eurocup ειναι μαθηματικα βεβαιο πως στο μελλον θα τελειωσει και την Ευρωλιγκα.Για αυτο προσπαθει παση θυσια ο Μπερτανδρεου να κρατησει το Eurocup.

Δεν διαφωνω οτι η ευρωλιγκα χρειαζεται το γιουροκαπ ωστοσο κανενας δεν κραταγε ουτε κραταει τους 29 με το ζορι
Αν δεν ηθελαν αυτο που γινεται μπορουσαν και μπορουν να φυγουν
Ομως οι περισσοτεροι οχι μονο δεν εφυγαν περσι το καλοκαιρι οταν τους απειλουσε η φιμπα,αλλα φετος καποιοι(ιταλοι,γαλλοι,τουρκοι) που λογω εκβιασμων δεν επαιξαν περσι τωρα που ειδαν οτι οι απειλες της φιμπα ηταν κουφιες επεστρεψαν


QUOTE (yorgos @ Oct 2 2017, 22:38 ) *
Μα σου εξηγούν ότι κι αν πάνε στη ΦΙΜΠΑ πάλι σε κλειστή λίγκα θα είναι, απλά με λιγότερα χρήματα και χειρότερη οργάνωση. Εσύ αυτό που ζητάς είναι να καταργηθούν οι επιθυμίες των ομάδων, που είναι η κλειστή λίγκα. Ε δε γίνεται, θα πρέπει να καταργήσουμε τις ομάδες και να έχουμε άλλες. Να μην υπάρχει δηλαδή ο Παναθηναϊκός, αλλά να βγει ο Φωστήρας και ο Παναιγιάλειος. Οι λιγκες ανήκουν στις ομάδες, δικές τους είναι και αποφάσισαν ότι θέλουν μια ευρωπαϊκή κλειστή λίγκα γιατί αλλιώς δεν επιβιώνουν λόγω της ανύπαρκτης δημοτικότητας και της ανόδου του ανταγωνισμού από Κίνες κλπ. Ε, μπορούμε να συζητήσουμε για το πόσο κλειστή θα είναι η λίγκα (κι εγώ θα την ήθελα πολύ πιο ανοικτή, με χώρο για όλους τους πρωταθλητές και ασανσέρ το eurocup που ήταν η κατεύθυνση πριν εμφανιστεί η ΦΙΜΠΑ), αλλά να φύγουν όλοι από τη μέση επειδή το επιθυμείς εσύ δεν είναι ακριβώς πλάνο ανάπτυξης, μπουρλότο είναι.

++
panos34
QUOTE(yorgos @ Oct 2 2017, 22:53 ) *
Το τσάμπιονς λιγκ είναι ποδόσφαιρο, που είναι το δημοφιλέστερο άθλημα τον πλανήτη. Κι αν δε βγει μια χρονιά η Μάνστεστερ κι η Μπάγερν στο Τσάμπιονς, θα βγουν η Άρσεναλ και η Χέρτα, δεν τρέχει κάτι. Τεράστιες ομάδες υπάρχουν άπειρες διότι το άθλημα πουλάει και τα εθνικά πρωταθλήματα από μόνα τους συντηρούν ομάδες με τεράστια μπάτζετ. Το μπάσκετ έχει εθνικά πρωταθλήματα όπως το ελληνικό (της μπασκετικότερης χώρας!) όπου πάνε 120 νοματαίοι στο ΠΑΟΚ-ΑΕΚ δηλαδή στο ντέρμι ανάμεσα στις δυο από τις 4 δημοφιλέστερες ομάδες της χώρας...

Ωραίοι είμαστε, θέλουμε να έχουν παικταράδες οι ομάδες, αλλά να βρίσκουν λεφτά από το διάστημα και να μην έχουν εγγυήσεις εσόδων, το λαιμό τους να κόψουν οι αλήτες οι ιδιοκτήτες.
Πρέπει να θάψουμε τις άλλες ομάδες πέραν των χοντρών.Βλέπε βόλλει,χάντμπολ,πόλο που δεν έχουν κλειστά συμβόλαια και δίνουν βάση στα εθνικά πρωταθλήματα και κύπελλα
yorgos
QUOTE(panos34 @ Oct 2 2017, 21:57 ) *
Πρέπει να θάψουμε τις άλλες ομάδες πέραν των χοντρών.Βλέπε βόλλει,χάντμπολ,πόλο που δεν έχουν κλειστά συμβόλαια και δίνουν βάση στα εθνικά πρωταθλήματα και κύπελλα

Αυτό θέλουμε; Ένα άθλημα με την απήχηση του πόλο και του βόλεϊ; Με κανά μονόστηλο τρεις φορές το χρόνο κι ίσως δείξει κι ένα κανάλι κονσέρβα το Φ4 ανάμεσα στους τηλεπωλητές και τις τσόντες; ΠΛάκα κάνεις;;;;;
panos34
QUOTE(pan24 @ Oct 2 2017, 22:57 ) *
Δηλαδη λες ουσιαστικα το champions league να ειναι το eurocup με αλλο ονομα.Στο οποιο eurocup για ξερουμε για τι μιλαμε με εξαιρεση καποιες wild card με αγωνιστικα κριτηρια παιζουν

Οι ομαδες για ποιο λογο να εκαναν αυτο που προτεινεις?



Δεν διαφωνω οτι η ευρωλιγκα χρειαζεται το γιουροκαπ ωστοσο κανενας δεν κραταγε ουτε κραταει τους 29 με το ζορι
Αν δεν ηθελαν αυτο που γινεται μπορουσαν και μπορουν να φυγουν
Ομως οι περισσοτεροι οχι μονο δεν εφυγαν περσι το καλοκαιρι οταν τους απειλουσε η φιμπα,αλλα φετος καποιοι(ιταλοι,γαλλοι,τουρκοι) που λογω εκβιασμων δεν επαιξαν περσι τωρα που ειδαν οτι οι απειλες της φιμπα ηταν κουφιες επεστρεψαν



++
Εκβιασμός, δεν είναι είναι σαν βάζεις κανόνες στο σπίτι σου ΜΗΝ Ξεχνάς ότι η ΦΙΜΠΑ (έχει και το μαχαίρι και το καρπούζι) αν θέλει διαλύει EUROLEAGUE και EURO CUP


QUOTE(yorgos @ Oct 2 2017, 23:03 ) *
Αυτό θέλουμε; Ένα άθλημα με την απήχηση του πόλο και του βόλεϊ; Με κανά μονόστηλο τρεις φορές το χρόνο κι ίσως δείξει κι ένα κανάλι κονσέρβα το Φ4 ανάμεσα στους τηλεπωλητές και τις τσόντες; ΠΛάκα κάνεις;;;;;

το φ4 δεν χάνει την αξία του ότι και να κάνεις
Platonic13
Οσοι υποστηριζουν τον Μπερτι και την κλειστη του λιγκα επικαλουντει την μη δημοφιλια του μπασκετ....κανουν τις συγκρισεις με το ποδοσφαιρο....και προσπαθουν να μας αποδειξουν ποσο καλο κανει η κλειστη λιγκα στο μπασκετ...και επισης μας λενε να μην ονειρευομαστε ενα μπασκετ ανοικτο γιατι εμεις δεν ειμαστε ποδοσφαιρο και εχουμε μεγαλη διαφορα στη δημοφιλια.Αφηστε τους να λένε.....την απαντηση τους τη δινουν ολα τα μικροτερα αθληματα σε δημοφιλια απο το μπασκετ (βολλευ,χαντμπολ,water polo κ.α.) που ειναι ορθανοιχτα για ολους.
yorgos
QUOTE
Εκβιασμός, δεν είναι είναι σαν βάζεις κανόνες στο σπίτι σου


Σπίτι τους είναι, δ8κιά τους είναι η λίγκα, ό,τι θέλουν κάνουν. Αν παίζω εγώ τάβλι με δυο γείτονες θα έρθει η αυτόκλητη ομοδπονδία τάβλι να μου πει με ποιον θα παίζω τι ώρα και με ποιους κανόνες ή τι ζάρια;
QUOTE
ΜΗΝ Ξεχνάς ότι η ΦΙΜΠΑ (έχει και το μαχαίρι και το καρπούζι) αν θέλει διαλύει EUROLEAGUE και EURO CUP

Δεν μπορεί κανείς να απαγορεύσει σε ιδιώτες να κάνουν ό,τι θέλουν. Δεν είμαστε ούτε στη Χιλή του Πινοτσέτ ούτε στην ΕΕΣΔ του Στάλιν, άμα θέλει ο Παναθηναϊκός, η ΤΣΣΚα κι η Μακάμπι να παίζουν, θα παίζουν.
QUOTE
το φ4 δεν χάνει την αξία του ότι και να κάνεις

Οι υπόλοιπες 362 μέρες του χρόνου πάντως μπορούν να πέσουν σε απόλυτη απαξίωση όπως γίνεται στο πόλο και στο βόλεϊ που αν μαζέψουν 20 θεατές τους κερνάνε και σουβλάκια από τη χαρα τους.
panos34
QUOTE(panos34 @ Oct 2 2017, 23:05 ) *
Εκβιασμός, δεν είναι είναι σαν βάζεις κανόνες στο σπίτι σου ΜΗΝ Ξεχνάς ότι η ΦΙΜΠΑ (έχει και το μαχαίρι και το καρπούζι) αν θέλει διαλύει EUROLEAGUE και EURO CUP



το φ4 δεν χάνει την αξία του ότι και να κάνεις
Το χάντμπολ είναι 2ο πανευρωπαϊκα και δεν έχει μπούληδες όπως η Ισπανολίγκ
yorgos
QUOTE(Platonic13 @ Oct 2 2017, 22:09 ) *
την απαντηση τους τη δινουν ολα τα μικροτερα αθληματα σε δημοφιλια απο το μπασκετ (βολλευ,χαντμπολ,water polo κ.α.) που ειναι ορθανοιχτα για ολους.

... και που δεν τα παρακολουθούν ούτε οι συγγενείς των αθλητών. Εμπρός για ένα μπάσκετ με άδεια γήπεδα, μπορούμε!!!

QUOTE(panos34 @ Oct 2 2017, 22:10 ) *
Το χάντμπολ είναι 2ο πανευρωπαϊκα και δεν έχει μπούληδες όπως η Ισπανολίγκ

Λεωφορείο γεμίζουν οι δεύτεροι πανευρωπαϊκοι;
panos34
QUOTE(yorgos @ Oct 2 2017, 23:10 ) *
Σπίτι τους είναι, δ8κιά τους είναι η λίγκα, ό,τι θέλουν κάνουν. Αν παίζω εγώ τάβλι με δυο γείτονες θα έρθει η αυτόκλητη ομοδπονδία τάβλι να μου πει με ποιον θα παίζω τι ώρα και με ποιους κανόνες ή τι ζάρια;

Δεν μπορεί κανείς να απαγορεύσει σε ιδιώτες να κάνουν ό,τι θέλουν. Δεν είμαστε ούτε στη Χιλή του Πινοτσέτ ούτε στην ΕΕΣΔ του Στάλιν, άμα θέλει ο Παναθηναϊκός, η ΤΣΣΚα κι η Μακάμπι να παίζουν, θα παίζουν.

Οι υπόλοιπες 362 μέρες του χρόνου πάντως μπορούν να πέσουν σε απόλυτη απαξίωση όπως γίνεται στο πόλο και στο βόλεϊ που αν μαζέψουν 20 θεατές τους κερνάνε και σουβλάκια από τη χαρα τους.

Ας αποσυρθούν από τα εθνικά πρωταθλήματα οι παίκτες να μην παίζουν στις εθνικές,οι διαιτητές να μην ξανασφυρίξουν αγώνες εθνικών πρωταθλημάτων,εθνικών ομάδων,να χάσουν το 60% των χρημάτων που παίρνουν από τις εθνικές διοργανώσεις , να μην ξαναπατήσουν οπαδοί φιλοξενούμενων
yorgos
QUOTE(panos34 @ Oct 2 2017, 22:16 ) *
Ας αποσυρθούν από τα εθνικά πρωταθλήματα οι παίκτες να μην παίζουν στις εθνικές,οι διαιτητές να μην ξανασφυρίξουν αγώνες εθνικών πρωταθλημάτων,εθνικών ομάδων,να χάσουν το 60% των χρημάτων που παίρνουν από τις εθνικές διοργανώσεις , να μην ξαναπατήσουν οπαδοί φιλοξενούμενων

Καλά, τους έκανες τη μούρη κρέας. Αν υποψιαστούν ότι μπορεί και να μην τους στείλει χριστουγεννιάτικη κάρτα ο Βασιλακό, ίσως τη διαλύσουν την Ευρωλίγκα.
panos34
QUOTE(yorgos @ Oct 2 2017, 23:12 ) *
... και που δεν τα παρακολουθούν ούτε οι συγγενείς των αθλητών. Εμπρός για ένα μπάσκετ με άδεια γήπεδα, μπορούμε!!!


Λεωφορείο γεμίζουν οι δεύτεροι πανευρωπαϊκοι;

Δές χάντμπολ στην Δανία,Ισπανία,Γερμανία,Γαλλία και γεμάτα γήπεδα,το μπάσκετ αυτοί το έχουν όπως το βόλλει εμείς στο ελλαδιστάν
Platonic13
QUOTE (yorgos @ Oct 2 2017, 23:12 ) *
... και που δεν τα παρακολουθούν ούτε οι συγγενείς των αθλητών. Εμπρός για ένα μπάσκετ με άδεια γήπεδα, μπορούμε!!!


Λεωφορείο γεμίζουν οι δεύτεροι πανευρωπαϊκοι;


Εναρκτηριο παιχνιδι Eurovolley 2017
24-08-2017
Poland-Serbia 0-3
Spectators 65.407
Αυτα τα αθληματα δεν γεμιζουν ουτε λεωφορειο?

http://www.cev.lu/Competition-Area/MatchSt...s.aspx?ID=29663
panos34
QUOTE(yorgos @ Oct 2 2017, 23:18 ) *
Καλά, τους έκανες τη μούρη κρέας. Αν υποψιαστούν ότι μπορεί και να μην τους στείλει χριστουγεννιάτικη κάρτα ο Βασιλακό, ίσως τη διαλύσουν την Ευρωλίγκα.

Αν χάσουν λεφτά από την cosmote συγνώμη που κάνω διαφήμιση , δεν θα στεναχωρηθούν που θα δούν το ολίγα τους εκκατομύρια να γίνονται πούπουλα που νομίζουν ότι θα γίνουν ευρωπα΄ι΄ικό nba
yorgos
QUOTE(Platonic13 @ Oct 2 2017, 22:20 ) *
Εναρκτηριο παιχνιδι Eurovolley 2017
24-08-2017
Poland-Serbia 0-3
Spectators 65.407
Αυτα τα αθληματα δεν γεμιζουν ουτε λεωφορειο?

http://www.cev.lu/Competition-Area/MatchSt...s.aspx?ID=29663

Συνολικά στην Ευρώπη το μπάσκετ γεμίζει λεωφορείο και το βόλεϊ ταξί.

Και στη Σρι Λάνκα γεμίζει το γήπεδο το κρίκετ, δε σημαίνει ότι θα αντιγράψουμε το φόρματ της κεϋλανικής λίγκας.

Το μπάσκετ αν θέλει να δημιουργήσει κοινό, πρέπει να έχει περισσότερα ματς ανάμεσα στις μεγάλες ομάδες. Οταν δημιουργησει κονό (που καλούτσικα το πήγαινε μέχρι που εμφανίστηκε η ΦΙΜΠΑ) κι έχει τη βάση να είναι ένα μικρό ποδόσφαιρο, τότε θα μπορεί να κάνει κι ένα μικρό τσάμπιονς λιγκ. Προς το παρόν δεν έχει αυτές τις δυνατότητες, αλλά ευτυχώς δεν είναι στα χάλια των βόλεϊ, πόλο κλπ.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.