Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Διαμάχη Fiba-Euroleague
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26
panos34
QUOTE(pan24 @ Oct 6 2017, 19:28 ) *
Το προσπαθησε περσι αυτο χωρις επιτυχια και ως αποτελεσμα φετος αναγκαστηκε να τους αφησει εντελως ελευθερους να επιλεξει ο καθε ενας που θελει να παιξει ακομα και σε χωρες που τους ειχαν πεισει μεσω απειλων οι ομοσπονδιες να μην κατεβουν στο eurocup οπως στην ιταλια και την τουρκια



Δεν ειμαι σιγουρος οτι θελουν εντελως κλειστο με την κυριολεκτικη εννοια ουτε εχω δει να ειπαν οτι θελουν να ειναι εντελως κλειστο
Να ειναι ξεχωριστο πρωταθλημα εχουν πει(δηλαδη να παιζουν ολοι με ολους) κατι που ηδη γινεται

Στην ευρωπη που αποτελειται απο πολλες χωρες το ημικλειστο ειναι το πιο καλο
Καποιες τοπ ομαδες στανταρ αλλα να δινεις και σε αλλους την ευκαιρια να μπουν
Σε αυτη την φαση τουλαχιστον 100% κλειστο δεν γινεται.Σε 5 χρονια αναλογα και την τοτε κατασταση ισως να ειναι εφικτο

Και εγω παναθηναικος ειμαι
Ασε με να εχω επιφυλαξεις για το αν πραγματι αμφιταλαντευτηκαμε.Υπογραψαμε την τελευταια μερα της προθεσμιας αλλα ισως εχει σχεση με το οτι δεν θελαμε να χαλασουμε τις σχεσεις μας με την εοκ καθως και με το οτι εκεινη την περιοδο η ευρωλιγκα καθε λιγο εριχνε προστιμο στον ΔΓ

Οκ αν περσι υπηρχαν αλλες 3-4 απο τους 11 να πανε φιμπα θα πηγαιναμε και εμεις*.Ομως αν υπηρχαν αυτες οι αλλες 3-4 θα μιλαγαμε σε εντελως αλλη βαση τωρα
Η ουσια ειναι οτι οι 11 υπεγραψαν περσι κλειστο συμβολαιο μεχρι το 2026 με τεραστιες ρητρες και για τα δυο μερη
Δηλαδη μεχρι τοτε ειναι δεμενοι στην ευρωλιγκα.

*Θα πρεπει να σκεφτεις για ποιο λογο κανενας δεν θελησε να παει τοτε και γιατι ξαφνικα να θελησουν τωρα(ασχετα αν μπορουν) να φυγουν απο την ευρωλιγκα
μπορούν να καταργήσουν το συμβόλαιο τους.και να επιστρέψουν στην φιμπα.Η ΑΕΚ κατήγγειλε το συμβόλαιο της το 2006΄ενώ μπορούσε να επαναπαυτεί και έληξε χωρίς ρήτρες
Platonic13
QUOTE (pan24 @ Oct 6 2017, 19:35 ) *
Συμφωνα με ισπανο δημοσιογραφο οι 16 της ευρωλιγκας στην συνεδριαση τους αποφασισαν να απορριψουν την προταση συμβιβασμου της φιμπα για τα παραθυρα


Να τα μας...Αρχισαν τα οργανα.Ετσι μου ερχετε να τραγουδησω το FIBA μπορεις,μπορεις να προκριθεις.Χαχαχα
Βεβαια τα πραγματα ειναι σοβαρα...Μακαρι να μη δειλιασει η Φιμπα,ας το τραβηξει.Εξαλλου και σε περιπτωση αποτυχιας παλι η Παγκοσμια Ομοσπονδια θα ειναι και θα της δωθει ξανα η ευκαιρια στο μελλον.Το μπασκετ ομως ματωνει και δε μπορει να περιμενει τις τυχον αποτυχιες της Fiba
pan24
QUOTE (panos34 @ Oct 6 2017, 19:38 ) *
μπορούν να καταργήσουν το συμβόλαιο τους.και να επιστρέψουν στην φιμπα.Η ΑΕΚ κατήγγειλε το συμβόλαιο της το 2006΄ενώ μπορούσε να επαναπαυτεί και έληξε χωρίς ρήτρες

Τοτε ηταν αλλιως.Ακομα και οσοι ανηκουν στους 11 εκαναν τριετη το πολυ
Η αεκ ειχε συμβολαιο αντιστοιχο με αυτο που υπογραφουν τωρα οσοι παιζουν γιουροκαπ, δηλαδη οτι μπορεις να φυγεις(η να σε βγαλουν) οποτε θες/θελουν

Τωρα στην ευρωλιγκα οι 11 ειναι με κλειστα 10ετη που δεν σπανε ουτε απο την eca ουτε απο τους ιδιους
Ηταν προαπαιτουμενο αλλιως ποιος μεγαλος χορηγος(πχ img) θα υπεγραφε πολυετη συμβολαια με τον κινδυνο μετα απο 1-2 χρονια αντι να παιζουν η ρεαλ και η τσσκα να εχει τους πρωταθλητες φινλανδιας και λιχτενσταιν

QUOTE (Platonic13 @ Oct 6 2017, 19:44 ) *
Να τα μας...Αρχισαν τα οργανα.Ετσι μου ερχετε να τραγουδησω το FIBA μπορεις,μπορεις να προκριθεις.Χαχαχα
Βεβαια τα πραγματα ειναι σοβαρα...Μακαρι να μη δειλιασει η Φιμπα,ας το τραβηξει.Εξαλλου και σε περιπτωση αποτυχιας παλι η Παγκοσμια Ομοσπονδια θα ειναι και θα της δωθει ξανα η ευκαιρια στο μελλον.Το μπασκετ ομως ματωνει και δε μπορει να περιμενει τις τυχον αποτυχιες της Fiba

Η φιμπα προσπαθησε και προσπαθησε πραγματικα να το τραβηξει μεχρι οσο μπορουσε(ειπαμε υπαρχουν νομοι οι εκβιασμοι μπορουν να πανε μεχρι ενα σημειο)
Ειχε την ευκαιρια το καλοκαιρι του 2016 να διαλυσει μια για παντα την ευρωλιγκα
Δεν καταφερε να πεισει καποιον μεγαλο ειτε της ευρωλιγκας ειτε του γιουροκαπ να την εμπιστευθει και ετσι ξεκινησε η αρχη του τελους σε αυτον τον ας τον πουμε πολεμο
Πιθανοτατα θα ξαναεχει ευκαιρια...σε μια δεκαετια περιπου
Platonic13
QUOTE (pan24 @ Oct 6 2017, 19:53 ) *
Η φιμπα προσπαθησε και προσπαθησε πραγματικα να το τραβηξει μεχρι οσο μπορουσε(ειπαμε υπαρχουν νομοι οι εκβιασμοι μπορουν να πανε μεχρι ενα σημειο)
Ειχε την ευκαιρια το καλοκαιρι του 2016 να διαλυσει μια για παντα την ευρωλιγκα
Δεν καταφερε να πεισει καποιον μεγαλο ειτε της ευρωλιγκας ειτε του γιουροκαπ να την εμπιστευθει και ετσι ξεκινησε η αρχη του τελους σε αυτον τον ας τον πουμε πολεμο
Πιθανιτατα θα ξαναεχει ευκαιρια...σε μια δεκαετια περιπου


Πωπω μη με ξενερωνεις ετσι αδελφε.Σε μια δεκαετια δεν θα παραλαβει Ευρωπαικο μπασκετ....θα παραλαβει ισπανικο μπασκετ Αcb με ολιγον τουρκικο κεμπαπ και ενα ποτηρι ρωσικη βοτκα
benchwarmer
QUOTE(Platonic13 @ Oct 6 2017, 19:57 ) *
Πωπω μη με ξενερωνεις ετσι αδελφε.Σε μια δεκαετια δεν θα παραλαβει Ευρωπαικο μπασκετ....θα παραλαβει ισπανικο μπασκετ Αcb με ολιγον τουρκικο κεμπαπ και ενα ποτηρι ρωσικη βοτκα


Η ειρωνεία σε αυτό που λες είναι ότι ο περσινός τελικός του Champions League της ΦΙΜΠΑ ήταν μεταξύ της 5ης στην κατάταξη ομάδας της ACB και της 5ης του τουρκικού πρωταθλήματος...
Platonic13
QUOTE (benchwarmer @ Oct 6 2017, 20:04 ) *
Η ειρωνεία σε αυτό που λες είναι ότι ο περσινός τελικός του Champions League της ΦΙΜΠΑ ήταν μεταξύ της 5ης στην κατάταξη ομάδας της ACB και της 5ης του τουρκικού πρωταθλήματος...


rolleyes.gif Οντως...Τενεριφη-Μπανβιτ....Συμπτωσις
panos34
QUOTE(Platonic13 @ Oct 6 2017, 20:07 ) *
rolleyes.gif Οντως...Τενεριφη-Μπανβιτ....Συμπτωσις
Η φιμπα έχει παραλάβει καρμπονάρα και πίτσα που είναι στο euro cup και να καταβροχθήσει seven days .
thanath
Εν τω μεταξύ το τοπικ είναι "διαμάχη ΦΙΜΠΑ - Ευρωλίγκα" και έχουν γίνει σύνθημα κατά της δεύτερης τα κλειστά συμβόλαια, πράγμα πού έταζε και η ΦΙΜΠΑ μπας και πείσει κανέναν.... Νομίζω ότι είναι φουλ υποκριτικό ή κάποιοι εθελοτυφλουν....
aigio
Η Ευρωλίγκα δεν παίζει, τους παίζει...
Δύσκολα βάζει νερό στο κρασί της, αυτό που θέλουν να κάνουν, θα το κάνουν. Και στο ότι θα λείπουν οι παίκτες του ΝΒΑ από τα προκριματικά, έχουν και ένα δίκιο. Κατά τα άλλα, και οι μεν και οι δε εθελοτυφλούν. Αδυνατώ πχ να πιστέψω ότι η ΦΙΜΠΑ θέλει μόνο το καλό του αθλήματος ενώ βάζει παράθυρα χωρίς τη συμμετοχή παικτών του ΝΒΑ. Μάλλον να καπελώσει την Ευρωλίγκα με διάφορους τρόπους προσπαθεί που όμως δεν της βγαίνουν. Και είμαι σίγουρος ότι η Ευρωλίγκα το μόνο που κοιτάει είναι το συμφέρον των ομάδων της και τίποτα άλλο.
Καλός και κακός δεν υπάρχει στην υπόθεση. Το θέμα είναι και η Ευρωλίγκα να γίνει όσο το δυνατόν πιο ανταγωνιστική, εμπορική και θεαματική γίνεται και οι διεθνείς διοργανώσεις να γίνονται με τους καλύτερους διαθέσιμους παίκτες. Αυτό προϋποθέτει προκριματικά μόνο το καλοκαίρι και συμπτυγμένα ή επιστροφή στο σύστημα με ελάχιστους προκριματικούς αγώνες, μόνο για το Ευρωμπάσκετ και μόνο για της μικρότερης δυναμικότητας ομάδες. Η τρίτη λύση, δηλαδή η διεξαγωγή προκριματικών χωρίς ούτε τους παίκτες της Ευρωλίγκας, απλά ξεφτιλίζει το θεσμό των προκριματικών.
rahxephon13
http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...rotasi-tis-fiba

Η ανακοίνωση των ομάδων οπού ουσιαστικά απορρίπτουν την πρόταση τις fiba και η απάντηση τις διεθνούς ομοσπονδίας ήρθε αμέσως http://www.sdna.gr/mpasket/kosmos/article/...-xrysi-eykairia και οι πρώτες αντιδράσεις http://www.sdna.gr/mpasket/euroleague/euro...fiba-lathos-tis

Δυστυχώς επιβεβαιώθηκε το χειρότερο δυνατό σενάριο, τώρα για το τι θα επακολουθήσει μετά από αυτό δεν το ξέρω μακάρι αντί να κάνουν προτάσεις και αντιπροτάσεις να καθόταν σε ένα τραπέζι να συζητήσουν (όπως έγινε με τους παίχτες) άλλα αυτό μοιάζει πια μακρινό.
Platonic13
Η φιμπα προσπαθει απο μονη της να οδηγησει την Euroleague στο κλειστο της 'ονειρο' γιατι ξερει οτι θα ειναι εφιαλτης.Πολυ καλη η τακτικη της Φιμπα.Σου λεει δεν θελεις να μου δινεις παικτες οπως και το ΝΒΑ δε μου δινει για παραθυρακια,κλεισου και μη μου δινεις μα ανελαβε και ολες τις επιπτωσεις που απορρεουν απο αυτο το κλεισιμο.Τα χρονια της ανεμελιας και της παιδικης χαρας περασαν chef Μπερτομεου.Αμφιταλαντευεσαι και δεν προχωρας ουτε εμπρος(κλειστη λιγκα,που ηταν και το ονειρο σου εξαλλου) αλλα ουτε και πισω(να τα παρατησεις)?Πρωτα σε οδηγω εγω πισω προσπαθωντας να σου παρω τη διοργανωση,δε τα καταφερα...θα σε οδηγησω μπροστα στο ουτοπικο σου ονειρο,το κλεισιμο της λιγκας..για να δεις ποσα απιδια πιανει ο σακκος.Εδω ομως που καθεσαι γαλοπουλα,δε θα κατσεις.Θα σου κανω τον βιο... αβιωτο.
Κυριοι,η αντιστροφη μετρηση εχει αρχισει...ειναι απλα θεμα χρονου.
rahxephon13
QUOTE (Platonic13 @ Oct 6 2017, 21:11 ) *
Η φιμπα προσπαθει απο μονη της να οδηγησει την Euroleague στο κλειστο της 'ονειρο' γιατι ξερει οτι θα ειναι εφιαλτης.Πολυ καλη η τακτικη της Φιμπα.Σου λεει δεν θελεις να μου δινεις παικτες οπως και το ΝΒΑ δε μου δινει για παραθυρακια,κλεισου και μη μου δινεις μα ανελαβε και ολες τις επιπτωσεις που απορρεουν απο αυτο το κλεισιμο.Τα χρονια της ανεμελιας και της παιδικης χαρας περασαν chef Μπερτομεου.Αμφιταλαντευεσαι και δεν προχωρας ουτε εμπρος(κλειστη λιγκα,που ηταν και το ονειρο σου εξαλλου) αλλα ουτε και πισω(να τα παρατησεις)?Πρωτα σε οδηγω εγω πισω προσπαθωντας να σου παρω τη διοργανωση,δε τα καταφερα...θα σε οδηγησω μπροστα στο ουτοπικο σου ονειρο,το κλεισιμο της λιγκας..για να δεις ποσα απιδια πιανει ο σακκος.Εδω ομως που καθεσαι γαλοπουλα,δε θα κατσεις.Θα σου κανω τον βιο... αβιωτο.
Κυριοι,η αντιστροφη μετρηση εχει αρχισει...ειναι απλα θεμα χρονου.

Δεν ξέρω προς τα που οδεύουν τα πράγματα άλλα δες εδώ συνέντευξη του κομισάριου του nba Άνταμ Σίλβερ, εκεί αναφέρει τις σκέψεις για μείωση των παιχνιδιών στην κανονική διάρκεια και (αυτό που μας ενδιαφέρει) την περαιτέρω επέκταση τις λίγκας παγκοσμίως συγκεκριμένα
QUOTE
Οι αγώνες της preseason στην Ευρώπη και την Κίνα δεν είναι αρκετές για τον Σίλβερ που βλέπει μελλοντικά να γίνονται παιχνίδια του ΝΒΑ σε παγκόσμια κλίμακα.
ουσιαστικά μιλάει για μια παγκόσμια λιγκα οπού θα παίζουν οι καλύτεροι και η ευρωλιγκα αποτελεί των προπομπό τις με ότι κι αν σημαίνει αυτό.

Μάλιστα το μεγαλύτερο εμπόδιο σήμερα για των ίδιο δεν είναι κάποιο γραφειοκρατικό θέμα άλλα ότι δεν υπάρχουν αρκετά γρήγορα αεροπλάνα που θα επιτρέψουν το εν λόγο εγχείρημα
QUOTE
“Μπορούμε να παίζουμε στην Κίνα και την Ευρώπη μερικά παιχνίδια κυρίως στην preseason, αλλά με την τωρινή τεχνολογία της αεροπλοΐας, τα αεροπλάνα δεν είναι αρκετά γρήγορα για να καλύψουν τις αποστάσεις και να πετύχουμε το στόχο με το υπάρχον σύστημα της κανονικής περιόδου”.
φυσικά δεν μιλάει για τώρα άλλα σε βάθος δεκαετίες αυτό όμως δεν αναιρεί το γεγονός ότι σχέδιο υπάρχει και με τις παρούσες συνθήκες οδεύουμε ολοταχώς προς εκεί.
Platonic13
Το ΝΒΑ οσο μαγευτικο κι αν ειναι παραμενει μιας χωρας πρωταθλημα οπως ειναι και η Πρεμιερ Λιγκ στο ποδοσφαιρο.Αν ειναι να γινει Παγκοσμιο Συλλογων ειτε στο πδοσφαιρο ειτε στο μπασκετ θα ειναι παγκοσμιο συλλογων και δεν θα ειναι ουτε Premier League ουτε ΝΒΑ.Μπορει να λεγεται οπως θελετε...αλλα οχι ΝΒΑ.Κι ολα αυτα οταν τα αεροπλανα γινουν...διαστημοπλοια.Προς το παρον εχουμε αλλα προβληματα που ζητουν αμεσες λυσεις και φαινεται πως επιτελους η Φιμπα ξυπνησε.Ας της πουμε μια καλημερα κι ας της ευχηθουμε τα καλυτερα
Platonic13
QUOTE (rahxephon13 @ Oct 6 2017, 21:43 ) *
Δεν ξέρω προς τα που οδεύουν τα πράγματα άλλα δες εδώ συνέντευξη του κομισάριου του nba Άνταμ Σίλβερ, εκεί αναφέρει τις σκέψεις για μείωση των παιχνιδιών στην κανονική διάρκεια και (αυτό που μας ενδιαφέρει) την περαιτέρω επέκταση τις λίγκας παγκοσμίως συγκεκριμένα ουσιαστικά μιλάει για μια παγκόσμια λιγκα οπού θα παίζουν οι καλύτεροι και η ευρωλιγκα αποτελεί των προπομπό τις με ότι κι αν σημαίνει αυτό.

Μάλιστα το μεγαλύτερο εμπόδιο σήμερα για των ίδιο δεν είναι κάποιο γραφειοκρατικό θέμα άλλα ότι δεν υπάρχουν αρκετά γρήγορα αεροπλάνα που θα επιτρέψουν το εν λόγο εγχείρημα φυσικά δεν μιλάει για τώρα άλλα σε βάθος δεκαετίες αυτό όμως δεν αναιρεί το γεγονός ότι σχέδιο υπάρχει και με τις παρούσες συνθήκες οδεύουμε ολοταχώς προς εκεί.


rahxephon13 δραττοντας την ευκαιρια σε ευχαριστω και εσενα αλλα και οσους ενημερωνουν για τις εξελιξεις.Μοιαζουν να ειναι ραγδαιες αν αναλογιστουμε την 17 ετη παγιοποιηση της καταστασης.
ssoulliss
Δύο παρατηρήσεις.

1. Ο Σίλβερ στα επόμενα 4-5 χρόνια αν και εφόσον επιλέξει να προσθέσει ομάδα, θα είναι από το Μεξικό. Υπάρχουν πόλεις υποψήφιες από τις ΗΠΑ αλλά αυτός επιθυμεί το Μεξικό.

2. Έχω γράψει πολλές φορές ότι η διοίκηση της Ευρωλίγκας, είναι το μακρύ χέρι του ΝΒΑ. Πρώτον διότι στην Ευρωλίγκα δέχονται απεριόριστο αριθμό αμερικανών και δεύτερον διότι η Ευρωλίγκα δεν προφυλάσει το προϊόν της. Δηλαδή τους παίκτες.

Ο απώτερος σκοπός κατά τη γνώμη μου είναι στο πρωτάθλημα αυτό να απαρτίζεται με τους μισούς και παραπάνω να είναι αμερικανοί. Αμερικανοί οι οποίοι δεν μπορούν να παιξουν στο ΝΒΑ. Όμως μπορούν κάποια στιγμή να ενταχθούν και η Ευρωλίγκα μπορεί να βοηθήσει σε αυτό. Οι Ντιλέιν, Τζέημς είναι κάποια παραδείγματα. Θα ακολουθήσουν και άλλοι.

Και για να μην κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλο μας, π.χ ο Παναθηναϊκός φέτος θα απαρτίζεται κυρίως από αμερικανούς παίκτες(ο Καλάθης είναι Έλληνας αλλά είναι προϊόν του μπάσκετ τους). Κάποτε ήταν μόνο η Μακάμπι. Τώρα, σε λίγα χρόνια, θα είναι οι περισσότερες ομάδες που θα αγωνίζονται στην Ευρώπη.

Zoys
QUOTE(ssoulliss @ Oct 6 2017, 23:37 ) *
2. Έχω γράψει πολλές φορές ότι η διοίκηση της Ευρωλίγκας, είναι το μακρύ χέρι του ΝΒΑ. Πρώτον διότι στην Ευρωλίγκα δέχονται απεριόριστο αριθμό αμερικανών και δεύτερον διότι η Ευρωλίγκα δεν προφυλάσει το προϊόν της. Δηλαδή τους παίκτες.

Ο απώτερος σκοπός κατά τη γνώμη μου είναι στο πρωτάθλημα αυτό να απαρτίζεται με τους μισούς και παραπάνω να είναι αμερικανοί. Αμερικανοί οι οποίοι δεν μπορούν να παιξουν στο ΝΒΑ. Όμως μπορούν κάποια στιγμή να ενταχθούν και η Ευρωλίγκα μπορεί να βοηθήσει σε αυτό. Οι Ντιλέιν, Τζέημς είναι κάποια παραδείγματα. Θα ακολουθήσουν και άλλοι.

Και για να μην κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλο μας, π.χ ο Παναθηναϊκός φέτος θα απαρτίζεται κυρίως από αμερικανούς παίκτες(ο Καλάθης είναι Έλληνας αλλά είναι προϊόν του μπάσκετ τους). Κάποτε ήταν μόνο η Μακάμπι. Τώρα, σε λίγα χρόνια, θα είναι οι περισσότερες ομάδες που θα αγωνίζονται στην Ευρώπη.

Τι θα πετύχει η Ευρωλίγκα αν επιβάλλει περιορισμό στους Αμερικανούς (ή μη Ευρωπαίους);
polykos
QUOTE(rahxephon13 @ Oct 6 2017, 21:43 ) *
Μάλιστα το μεγαλύτερο εμπόδιο σήμερα για των ίδιο δεν είναι κάποιο γραφειοκρατικό θέμα άλλα ότι δεν υπάρχουν αρκετά γρήγορα αεροπλάνα που θα επιτρέψουν το εν λόγο εγχείρημα φυσικά δεν μιλάει για τώρα άλλα σε βάθος δεκαετίες αυτό όμως δεν αναιρεί το γεγονός ότι σχέδιο υπάρχει και με τις παρούσες συνθήκες οδεύουμε ολοταχώς προς εκεί.


Θα πρότεινα στο τουριστικό γραφείο με το ονομα "ευρωλιγκα", σε συνδυασμό με το ΝΒΑ, να χρηματοδοτήσουν σχετική ερευνα στη βάση του "πειράματος Φιλαδέλφειας", έτσι ώστε όλα να γίνονται στην ώρα τους και ξεκούραστα!!!!!!!!!
ssoulliss
QUOTE (Zoys @ Oct 6 2017, 23:55 ) *
Τι θα πετύχει η Ευρωλίγκα αν επιβάλλει περιορισμό στους Αμερικανούς (ή μη Ευρωπαίους);


Η Ευρωλίγκα δεν θα κερδίσει τίποτα, διότι δεν θέλει να επιβάλλει κανένα περιορισμό στους αμερικανούς. Η FIBA όμως, αν και εφόσον, μπορεί να περάσει περισσότερα πράγματα. Τουλάχιστον οι ομάδες να καρπώνονται πολύ περισσότερα λεφτά όταν ο παίκτης, ευρωπαίος, θέλει να πάει στο ΝΒΑ. Ένα παράδειγμα απλά αναφέρω. Το ίδιο είναι να φύγει π.χ. ο Ντόνσιτς με 500χιλιάδες και το ίδιο να φύγει με 3 μύρια; Αυτά τα θέματα την ευρωλίγκα δεν την απασχολούν. Κακώς κατά τη γνώμη μου. 'Ολοι είναι αναλώσιμοι. Τη ΦΙΜΠΑ μπορεί να την απασχολήσουν. Πρέπει να την απασχολήσουν.

Προσωπικά δεν πιστεύω πως η Ευρωλίγκα θα αποδεχτεί την οποιαδήποτε πρόταση της FIBA. Ποτέ όσο είναι ο Μπερτομέου. Με άλλη διοίκηση ίσως να ήταν καλύτερα τα πράγματα.



Zoys
QUOTE(ssoulliss @ Oct 7 2017, 00:18 ) *
Η Ευρωλίγκα δεν θα κερδίσει τίποτα, διότι δεν θέλει να επιβάλλει κανένα περιορισμό στους αμερικανούς. Η FIBA όμως, αν και εφόσον, μπορεί να περάσει περισσότερα πράγματα. Τουλάχιστον οι ομάδες να καρπώνονται πολύ περισσότερα λεφτά όταν ο παίκτης, ευρωπαίος, θέλει να πάει στο ΝΒΑ. Ένα παράδειγμα απλά αναφέρω. Το ίδιο είναι να φύγει π.χ. ο Ντόνσιτς με 500χιλιάδες και το ίδιο να φύγει με 3 μύρια; Αυτά τα θέματα την ευρωλίγκα δεν την απασχολούν. Κακώς κατά τη γνώμη μου. 'Ολοι είναι αναλώσιμοι. Τη ΦΙΜΠΑ μπορεί να την απασχολήσουν. Πρέπει να την απασχολήσουν.

Το μόνο που θα πετύχαινε μια τέτοια πολιτική θα ήταν η περαιτέρω υποβάθμιση του προϊόντος. Οι ευρωπαϊκές ομάδες δεν έχουν τη δύναμη να κόψουν το δρόμο ενός παίκτη επιπέδου Bogdanovic π.χ. για το NBA όπου θα λαμβάνει μεγαλύτερες απολαβές. Από τη στιγμή που κάθε πρωτοκλασάτος παίκτης θέλει να παίξει στο NBA, δεν θα κάτσει να συμφωνήσει σε τρελά buy-out με την ομάδα του. Πιο πιθανό είναι να προτιμήσει ακόμα και τα λεφτά της Κίνας παρά κάτι τέτοιο.
ssoulliss
QUOTE (Zoys @ Oct 7 2017, 00:34 ) *
Το μόνο που θα πετύχαινε μια τέτοια πολιτική θα ήταν η περαιτέρω υποβάθμιση του προϊόντος. Οι ευρωπαϊκές ομάδες δεν έχουν τη δύναμη να κόψουν το δρόμο ενός παίκτη επιπέδου Bogdanovic π.χ. για το NBA όπου θα λαμβάνει μεγαλύτερες απολαβές. Από τη στιγμή που κάθε πρωτοκλασάτος παίκτης θέλει να παίξει στο NBA, δεν θα κάτσει να συμφωνήσει σε τρελά buy-out με την ομάδα του. Πιο πιθανό είναι να προτιμήσει ακόμα και τα λεφτά της Κίνας παρά κάτι τέτοιο.


Δηλαδή εσύ προτίνεις να γεμίσουμε τα πρωταθλήματα της Ευρώπης με αμερικανούς, την κάθε ομάδα της Ευρωλίγκας με 8-9 αμερικανούς από το να πληρώνονται οι ομάδες την πραγματική αξία του ενός παίκτη; Δηλαδή αν κοστίζει αυτή τη στιγμή ο Κόνλει 150μύρια ο Μπογκντάνοβιτς δεν αξίζε φέτος ένα 4 μπάι-άουτ;

Ασε τον Κόνλέι, πάρε τον Πόρτερ που παίρνει 22 το χρόνο. Στο ΝΒΑ δίνουν λεφτά με το τσουβάλι και εσύ μου λες για υποβάθμιση προϊόντος;

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι άλλο το κοψοχρονιά και άλλο την πραγματική αξία του παίκτη. Στην τελική η Φενέρ βοήθησε τον Μπογκντάνοβιτς και τον κάθε Μπογκντανοβιτς. Άρα πρέπει να πληρωθεί.
Zoys
QUOTE(ssoulliss @ Oct 7 2017, 00:43 ) *
Δηλαδή εσύ προτίνεις να γεμίσουμε τα πρωταθλήματα της Ευρώπης με αμερικανούς, την κάθε ομάδα της Ευρωλίγκας με 8-9 αμερικανούς από το να πληρώνονται οι ομάδες την πραγματική αξία του ενός παίκτη; Δηλαδή αν κοστίζει αυτή τη στιγμή ο Κόνλει 150μύρια ο Μπογκντάνοβιτς δεν αξίζε φέτος ένα 4 μπάι-άουτ;

Ασε τον Κόνλέι, πάρε τον Πόρτερ που παίρνει 22 το χρόνο. Στο ΝΒΑ δίνουν λεφτά με το τσουβάλι και εσύ μου λες για υποβάθμιση προϊόντος;

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι άλλο το κοψοχρονιά και άλλο την πραγματική αξία του παίκτη. Στην τελική η Φενέρ βοήθησε τον Μπογκντάνοβιτς και τον κάθε Μπογκντανοβιτς. Άρα πρέπει να πληρωθεί.

Καταρχάς, δεν βλέπω πού είναι το κακό στους Αμερικανούς παίκτες στην Ευρώπη. Αν μειώνονταν οι ξένοι της Ευρωλίγκας τη θέση τους δεν θα έπαιρναν καλύτεροι ντόπιοι/κοινοτικοί παίκτες στις ομάδες της Ευρωλίγκας απλούστατα γιατί δεν υπάρχουν σε ποσότητα σε αντίθεση με την απύθμενη αμερικανική αγορά παικτών. Εκεί είναι η υποβάθμιση στην οποία αναφέρομαι και θα συμβεί αν επιβάλλονταν τέτοιοι περιορισμοί.

Το θέμα δεν είναι τι θέλουμε εμείς, αλλά τι είναι εφικτό να γίνει. Τo NBA έχει ανοίξει την ψαλίδα αφαιμάζοντας περισσότερο το Ευρωπαϊκό μπάσκετ και αναπτυσσόμενες λίγκες όπως η Κινέζικη αποτελούν ήδη ελκυστικότερους προορισμούς για τους παίκτες από το "δεύτερο ράφι", Ευρωπαίους και Αμερικανούς. Δεν βλέπω πως λύνουν το πρόβλημα κανόνες που αγνοούν την πραγματικότητα που είναι ένα πλήρες διεθνοποιημένο μπάσκετ.
ssoulliss
QUOTE (Zoys @ Oct 7 2017, 00:57 ) *
Καταρχάς, δεν βλέπω πού είναι το κακό στους Αμερικανούς παίκτες στην Ευρώπη. Αν μειώνονταν οι ξένοι της Ευρωλίγκας τη θέση τους δεν θα έπαιρναν καλύτεροι ντόπιοι/κοινοτικοί παίκτες στις ομάδες της Ευρωλίγκας απλούστατα γιατί δεν υπάρχουν σε ποσότητα σε αντίθεση με την απύθμενη αμερικανική αγορά παικτών. Εκεί είναι η υποβάθμιση στην οποία αναφέρομαι και θα συμβεί αν επιβάλλονταν τέτοιοι περιορισμοί.

Το θέμα δεν είναι τι θέλουμε εμείς, αλλά τι είναι εφικτό να γίνει. Τo NBA έχει ανοίξει την ψαλίδα αφαιμάζοντας περισσότερο το Ευρωπαϊκό μπάσκετ και αναπτυσσόμενες λίγκες όπως η Κινέζικη αποτελούν ήδη ελκυστικότερους προορισμούς για τους παίκτες από το "δεύτερο ράφι", Ευρωπαίους και Αμερικανούς. Δεν βλέπω πως λύνουν το πρόβλημα κανόνες που αγνοούν την πραγματικότητα που είναι ένα πλήρες διεθνοποιημένο μπάσκετ.


Εγώ βλέπω κακό. Εσύ όχι. Δεν θα το αναλύσω παραπάνω. Νομίζω ότι με αυτά που έχω γράψει κατα καιρούς έχω αναφέρει γιατί δεν είναι καλό να γεμίσει η Ευρώπη με αμερικανούς και ταυτόχρονα να χάνει όλους τους καλούς γήγενείς παίκτες.

Δεν μου απαντάς , όμως σε αυτό που έγραψα παραπάνω. Το προσπέρασες. biggrin.gif

Τους κανόνες τους βάζουν και οι δύο πλευρές. Και αυτός που δίνει ταλέντα και αυτός που πληρώνει. Εδώ πιστεύουμε μάλλον το δεύτερο.

Και για να το ελαφρύνω λιγάκι, υποβάθμιση του αθλήματος δεν είναι αν θα μπει υψηλό μπάι-άουτ στα "παιδιά" μας, αλλά να παίρνει ο Πόρτερ και ο κάθε Πόρτερ ένα τσουβάλι λεφτά χωρίς να τα αξίζει. tongue.gif
Zoys
QUOTE(ssoulliss @ Oct 7 2017, 01:08 ) *
Εγώ βλέπω κακό. Εσύ όχι. Δεν θα το αναλύσω παραπάνω. Νομίζω ότι με αυτά που έχω γράψει κατα καιρούς έχω αναφέρει γιατί δεν είναι καλό να γεμίσει η Ευρώπη με αμερικανούς και ταυτόχρονα να χάνει όλους τους καλούς γήγενείς παίκτες.

Δεν μου απαντάς , όμως σε αυτό που έγραψα παραπάνω. Το προσπέρασες. biggrin.gif

Τους κανόνες τους βάζουν και οι δύο πλευρές. Και αυτός που δίνει ταλέντα και αυτός που πληρώνει. Εδώ πιστεύουμε μάλλον το δεύτερο.

Και για να το ελαφρύνω λιγάκι, υποβάθμιση του αθλήματος δεν είναι αν θα μπει υψηλό μπάι-άουτ στα "παιδιά" μας, αλλά να παίρνει ο Πόρτερ και ο κάθε Πόρτερ ένα τσουβάλι λεφτά χωρίς να τα αξίζει. tongue.gif

Το ότι γεμίζει με Αμερικανούς το ευρωπαϊκό μπάσκετ (κι εγώ έχω απορία γιατί μας πειράζει αυτό...) είναι ανεξάρτητο από το ότι χάνει τους καλούς γηγενείς ακριβώς για τον ίδιο λόγο που το NBA γεμίζει international παίκτες περισσότερο από ποτέ αυτή την εποχή. Το μπάσκετ διεθνοποιείται και το NBA έχει ανοίξει για τα καλά τις κεραίες του προκειμένου να έχει τους καλύτερους παίκτες του πλανήτη, όχι τους καλύτερους Αμερικανούς. Ο Teodosic, ο Bogdanovic, ο Kuzminskas, ακόμα και ο Birch θα φεύγουν είτε παίζουν 3 ξένοι είτε 10 στην Ευρωλίγκα. Εξαιρέσεις θα υπάρχουν πάντα (Llull), αλλά ο κανόνας είναι αυτός. Δεν θα κρατήσεις τους καλούς σου παίκτες εδώ προτείνοντας τεράστια buy-out γιατί οι ίδιοι οι παίκτες και οι μάνατζερ τους θα δουν ότι δεν τους συμφέρουν οι συμφωνίες στην προοπτική για το NBA.

Το τελευταίο είναι απλά ελεύθερη αγορά, καπιταλισμός. Ούτε εμένα μ' αρέσει, αλλά δεν διορθώνεται με το να διώξει η Ευρωλίγκα τους Αμερικανούς παίκτες.
pan24
QUOTE (ssoulliss @ Oct 7 2017, 00:43 ) *
Δηλαδή εσύ προτίνεις να γεμίσουμε τα πρωταθλήματα της Ευρώπης με αμερικανούς, την κάθε ομάδα της Ευρωλίγκας με 8-9 αμερικανούς από το να πληρώνονται οι ομάδες την πραγματική αξία του ενός παίκτη; Δηλαδή αν κοστίζει αυτή τη στιγμή ο Κόνλει 150μύρια ο Μπογκντάνοβιτς δεν αξίζε φέτος ένα 4 μπάι-άουτ;

Ασε τον Κόνλέι, πάρε τον Πόρτερ που παίρνει 22 το χρόνο. Στο ΝΒΑ δίνουν λεφτά με το τσουβάλι και εσύ μου λες για υποβάθμιση προϊόντος;

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι άλλο το κοψοχρονιά και άλλο την πραγματική αξία του παίκτη. Στην τελική η Φενέρ βοήθησε τον Μπογκντάνοβιτς και τον κάθε Μπογκντανοβιτς. Άρα πρέπει να πληρωθεί.

Το buy out οπως και τον μισθο ενος παικτη το καθοριζει η αγορα
Αν ζητας να βαλεις buy out στον θεο θα πανε καπου που δεχονται χαμηλοτερο η αν δεν βρουν θα υπογραφουν μονο μονοετη-διετη συμβολαια και θα φευγουν τσαμπα μετα

Επισης στα buy out υπαρχει μια λογικη.Με εξαιρεση περιπτωσεις οπως ο γιουλ που το εχει βαλει στον θεο γιατι δεν θελει να φυγει, δεν εχει λογικη σε εναν παικτη το buy out να ειναι μεγαλυτερο της αξιας του συμβολαιου,δηλαδη να βαλεις buy out 4 σε παικτη που παιρνει 1,5

Στο θεμα της ευρωλιγκας και των παραθυρων.Η ευρωλιγκα βλεποντας οτι ειναι σε θεση ισχυος δειχνει αλαζονεια
Η προταση της φιμπα στην πραξη ηταν σκοτωμα για τους παικτες ωστοσο ηταν καλη για συμβιβασμο
Η ευρωλιγκα νιωθει ανικητη και δεν φοβαται να συνεχισει στο 100% την κοντρα
Κακο για το μπασκετ αλλα απο την μερια τους ξερουν οτι δεν μπορουν να τους αγγιξουν

Στο αγγλικο κειμενο της ανακοινωσης ειναι προσεκτικα διατυπωμενο ωστε να ειναι νομικα καλυμμενοι.Λενε οτι δεν αλλαζουν το προγραμμα αλλα στηριζουν τις εθνικες και δεν λενε πουθενα οτι θα απαγορευσουν στους παικτες να παιξουν με τις εθνικες τους

Η αλλαγη στην σταση της ευρωλιγκας ειναι αξιοσημειωτη.Την ανοιξη του 2016 που η ευρωλιγκα ειχε φοβηθει οτι μπορει να εχανε το παιχνιδι ειχε κανει προταση στην φιμπα για συνδιαχειριση του γιουροκαπ και ποσοστο της φιμπα στην eca η οποια απορριφθηκε προφανως επειδη η φιμπα τα ηθελε ολα
Τωρα βλεπουμε την ευρωλιγκα να μην υποχωρει χιλιοστο
Manimal
QUOTE (ssoulliss @ Oct 7 2017, 00:18 ) *
Η Ευρωλίγκα δεν θα κερδίσει τίποτα, διότι δεν θέλει να επιβάλλει κανένα περιορισμό στους αμερικανούς. Η FIBA όμως, αν και εφόσον, μπορεί να περάσει περισσότερα πράγματα. Τουλάχιστον οι ομάδες να καρπώνονται πολύ περισσότερα λεφτά όταν ο παίκτης, ευρωπαίος, θέλει να πάει στο ΝΒΑ. Ένα παράδειγμα απλά αναφέρω. Το ίδιο είναι να φύγει π.χ. ο Ντόνσιτς με 500χιλιάδες και το ίδιο να φύγει με 3 μύρια; Αυτά τα θέματα την ευρωλίγκα δεν την απασχολούν. Κακώς κατά τη γνώμη μου. 'Ολοι είναι αναλώσιμοι. Τη ΦΙΜΠΑ μπορεί να την απασχολήσουν. Πρέπει να την απασχολήσουν.

Προσωπικά δεν πιστεύω πως η Ευρωλίγκα θα αποδεχτεί την οποιαδήποτε πρόταση της FIBA. Ποτέ όσο είναι ο Μπερτομέου. Με άλλη διοίκηση ίσως να ήταν καλύτερα τα πράγματα.


Η Fiba δια της μεθόδου των νατουραλιζέ σίγουρα δεν βοηθάει προς την κατεύθυνση που υποστηρίζεις. Αντιθέτως την ευνοεί, δίνοντας την δυνατότητα στον κάθε Randolf να λαμβάνει όλα τα προνόμια που μπορεί να έχει ένας ευρωπαίος παίχτης στην ευρωπαϊκή αγορά. Από την άλλη υπήρξαν, κατά το παρελθόν, παρεμβάσεις της Ευρωπαϊκής κομισιόν, προς την προάσπιση ίσων ευκαιριών μεταξύ εργαζομένων, και ως τέτοιοι υπολογίζονται και οι παίχτες, συνεπώς το πρόβλημα που περιγράφεις δεν άπτεται της δικαιοδοσίας ούτε της FIBA ούτε της ευρωλίγκας.

Το θέμα των Buy outs έχει αναληθεί σε προηγούμενα ποστ και έχουν δωθεί τεκμηριωμένες απαντήσεις.
yorgos
Ορισμένοι απλώς δε θέλουν να κατανοήσουν ότι δεν είμαστε στα 80ς. Ούτε ο Μπερτομέου φταίει ούτε ο κακός καπιταλισμός. Οι τεχνολογικές εξελίξεις έφεραν μια παγκοσμιοποίηση που είναι αναπόφευκτη. Δε γίνεται να αλυσσοδέσεις τους παίκτες στην Ευρώπη, ελεύθεροι άνθρωποι είναι, δεν είναι η ΕΣΣΔ του Αντρόποφ ούτε το Κογκό του Μομπούτου. Η αγορά είναι μία κι όποιος μπορεί και θέλει να πάει εκεί που του δίνουν περισσότερα θα πάει. Ούτε εγώ κατανοώ τον περιορισμό των αμερικανών... Οι καλοί ευρωπαίοι αν έχουν πρόταση να πάρουν τα εικοσαπλάσια θα φύγουν, το γιατί να τους αντικαταστήσουμε με χάλια Ευρωπαίους αντί για καλούτσικους Αμερικανούς, δεν το καταλαβαίνω. Αν θέλουμε να προωθήσουμε τα γηγενή ταλέντα (που θέλουμε) υπάρχουν ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ομάδες εκτός Ευρωλίγκας για να γίνει αυτό, κι όποιος με το σπαθί του κερδίσει θέση βασικού σε ομάδα Ευρωλίγκα είναι μάγκας και θα πληρώνεται κι υπεραξία. Το να υποχρεώσουμε τις ομάδες να έχουν χειρότερους παίκτες αδυνατώ να κατανοώ πώς θα ενισχύσει το προϊόν, το μπάσκετ ή την ανθρωπότητα.
pan24
Σε συνεχεια οσων λεει ο Manimal,στο ποδοσφαιρο που καποτε υπηρχαν περιορισμοι ξενων εχουν υποχρεωθει λογω Ε.Ε. και δικαστικων αποφασεων να μην εχουν κανενα περιορισμο για τους κοινοτικους και περιορισμο(5 νομιζω) για τους μη κοινοτικους

Στο πρωταθλημα ειμαι υπερ των περιορισμων ωστε να δινεται χωρος σε ελληνες να εξελιχθουν.Στο τοπ επιπεδο δεν βλεπω λογο για περιορισμους
Υπαρχει μια ισορροπια αναμεσα στο δινω την ευκαιρια σε νεους να παιξουν και το ριχνω το επιπεδο.Σκεφτειτε τουρκικες με 5 ξενους πως θα ηταν

Αν ενας ευρωπαιος αξιζει να παιξει ευρωλιγκα θα παιξει.Ειδικα τωρα με τους ευρωπαιους να φευγουν για nba αν υπηρχαν περιορισμοι στους ξενους στην ευρωλιγκα θα βλεπαμε παικτες επιπεδου γκικα

Αντιθετα στις εθνικες θα επρεπε να εξαλειφθουν οι νατουραλιζε βαζοντας πιο αυστηρα κριτηρια.Για να παιξει καποιος στην εθνικη να πρεπει να εχει υπηκοοτητα απο οταν γεννηθηκε η να εχει γονιο(οχι αλλο προγονο) με την υπηκοοτητα η να βρισκεται τουλαχιστον 5 χρονια στην χωρα η 3 χρονια αν βρισκεται μονιμα εκει απο πριν κλεισει τα 18
panos34
QUOTE(yorgos @ Oct 7 2017, 04:50 ) *
Ορισμένοι απλώς δε θέλουν να κατανοήσουν ότι δεν είμαστε στα 80ς. Ούτε ο Μπερτομέου φταίει ούτε ο κακός καπιταλισμός. Οι τεχνολογικές εξελίξεις έφεραν μια παγκοσμιοποίηση που είναι αναπόφευκτη. Δε γίνεται να αλυσσοδέσεις τους παίκτες στην Ευρώπη, ελεύθεροι άνθρωποι είναι, δεν είναι η ΕΣΣΔ του Αντρόποφ ούτε το Κογκό του Μομπούτου. Η αγορά είναι μία κι όποιος μπορεί και θέλει να πάει εκεί που του δίνουν περισσότερα θα πάει. Ούτε εγώ κατανοώ τον περιορισμό των αμερικανών... Οι καλοί ευρωπαίοι αν έχουν πρόταση να πάρουν τα εικοσαπλάσια θα φύγουν, το γιατί να τους αντικαταστήσουμε με χάλια Ευρωπαίους αντί για καλούτσικους Αμερικανούς, δεν το καταλαβαίνω. Αν θέλουμε να προωθήσουμε τα γηγενή ταλέντα (που θέλουμε) υπάρχουν ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ομάδες εκτός Ευρωλίγκας για να γίνει αυτό, κι όποιος με το σπαθί του κερδίσει θέση βασικού σε ομάδα Ευρωλίγκα είναι μάγκας και θα πληρώνεται κι υπεραξία. Το να υποχρεώσουμε τις ομάδες να έχουν χειρότερους παίκτες αδυνατώ να κατανοώ πώς θα ενισχύσει το προϊόν, το μπάσκετ ή την ανθρωπότητα.
Δεν νομίζω ότι είναι κακό να υπάρχουν 5 γηγενής στην 12άδα.
pan24
https://www.thestatszone.com/players-on-int...o-clubs-receive

Σε σχεση με τα παραθυρα μιας και μιλαμε για το ποδοσφαιρικο μοντελο το οποιο θελει να ακολουθησει η φιμπα
Στο ποδοσφαιρο οι ομαδες πληρωνονται αποζημιωση ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΠΑΙΚΤΗ ΤΟΥΣ που συμμετεχει σε προκριματικα και διεθνη τουρνουα οπως το euro
Δεν μιλαω για αποζημιωση σε περιπτωση τραυματισμου,μιλαω για αποζημιωση επειδη δινουν τους παικτες στην εθνικη

Συγκεκριμενα για το euro 2016 η fifa εδωσε σε αποζημιωσεις 150 εκατομμυρια,εκ των οποιων 100 για το κυριο τουρνουα και 50 για τα προκριματικα σε συνολο 641 ομαδων

Στο ιδιο το euro αναλογα την καταταξη της ομαδας,η ομαδα αποζημιωνοταν για καθε παικτη της απο 2.410 εως 7.231 ευρω ΑΝΑ ΗΜΕΡΑ που ελειπε λογω euro

Για τα προκριματικα συγκεκριμενα αναλογα με το αν η εθνικη επαιξε 10 η 12 παιχνιδια στα προκριματικα οι ομαδες επαιρναν για καθε παικτη τους μεσο ορο απο 3.536 εως 4.307 ΑΝΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙ
Αυτο σημαινει οτι ακομα και μια ομαδα απο μικρη χωρα που εχει 5-6 διεθνεις βγαζει 2-3 εκατομμυρια απο τα προκριματικα των εθνικων.Χωρις να αναφερω καν τις κυριως διοργανωσεις

Τα λεω αυτα γιατι δεν εχω δει κανεναν να αναφερει οτι στο ποδοσφαιρο οι ομαδες βγαζουν λεφτα δινοντας παικτες στις εθνικες
benchwarmer
QUOTE(pan24 @ Oct 7 2017, 12:52 ) *
https://www.thestatszone.com/players-on-int...o-clubs-receive

Σε σχεση με τα παραθυρα μιας και μιλαμε για το ποδοσφαιρικο μοντελο το οποιο θελει να ακολουθησει η φιμπα
Στο ποδοσφαιρο οι ομαδες πληρωνονται αποζημιωση ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΠΑΙΚΤΗ ΤΟΥΣ που συμμετεχει σε προκριματικα και διεθνη τουρνουα οπως το euro
Δεν μιλαω για αποζημιωση σε περιπτωση τραυματισμου,μιλαω για αποζημιωση επειδη δινουν τους παικτες στην εθνικη

Συγκεκριμενα για το euro 2016 η fifa εδωσε σε αποζημιωσεις 150 εκατομμυρια,εκ των οποιων 100 για το κυριο τουρνουα και 50 για τα προκριματικα σε συνολο 641 ομαδων

Στο ιδιο το euro αναλογα την καταταξη της ομαδας,η ομαδα αποζημιωνοταν για καθε παικτη της απο 2.410 εως 7.231 ευρω ΑΝΑ ΗΜΕΡΑ που ελειπε λογω euro

Για τα προκριματικα συγκεκριμενα αναλογα με το αν η εθνικη επαιξε 10 η 12 παιχνιδια στα προκριματικα οι ομαδες επαιρναν για καθε παικτη τους μεσο ορο απο 3.536 εως 4.307 ΑΝΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙ
Αυτο σημαινει οτι ακομα και μια ομαδα απο μικρη χωρα που εχει 5-6 διεθνεις βγαζει 2-3 εκατομμυρια απο τα προκριματικα των εθνικων.Χωρις να αναφερω καν τις κυριως διοργανωσεις

Τα λεω αυτα γιατι δεν εχω δει κανεναν να αναφερει οτι στο ποδοσφαιρο οι ομαδες βγαζουν λεφτα δινοντας παικτες στις εθνικες



Καταπληκτικό στοιχείο που προσωπικά το αγνοούσα τελείως.

Φυσικά και είναι άλλα τα μεγέθη του ποδοσφαίρου, αλλά ακόμα και τα κλιμακωτά ποσά του μπάσκετ να υπήρχαν ως αποζημιώσεις, τούμπες θα έκαναν οι ομάδες και ο Μπερτομέου... Τώρα όμως που δεν υπάρχουν (και που αντιμετωπίζονται ως κάτι διαφορετικό από το ΝΒΑ που δεν μιλάει κανείς), λογικότατο να έχουν μουλαρώσει.
Δυστυχώς δεν φαίνεται καμία λύση και χαμένο θα είναι το μπάσκετ.
pan24
http://www.sport24.gr/Basket/ElladaBasket/...ri.4884828.html

Απο τα λεγομενα του σκουρτοπουλου πρεπει να εχει υπαρξει ατυπη συμφωνια με παναθηναικο-ολυμπιακο να δωσουν παικτες στα παραθυρα ιουνιου και σεπτεμβριου αλλα να μην κληθουν καθολου οι παικτες τους στα παραθυρα νοεμβριου και φεβρουαριου
sarounas
QUOTE(pan24 @ Oct 10 2017, 18:08 ) *
http://www.sport24.gr/Basket/ElladaBasket/...ri.4884828.html

Απο τα λεγομενα του σκουρτοπουλου πρεπει να εχει υπαρξει ατυπη συμφωνια με παναθηναικο-ολυμπιακο να δωσουν παικτες στα παραθυρα ιουνιου και σεπτεμβριου αλλα να μην κληθουν καθολου οι παικτες τους στα παραθυρα νοεμβριου και φεβρουαριου

Προσκυνούμε Ολυμπιακό και Παναθηναικό, ευχαριστούμε πολύ, εκεί καταλήξαμε icon_drunk.gif
yorgos
QUOTE(pan24 @ Oct 10 2017, 17:08 ) *
http://www.sport24.gr/Basket/ElladaBasket/...ri.4884828.html

Απο τα λεγομενα του σκουρτοπουλου πρεπει να εχει υπαρξει ατυπη συμφωνια με παναθηναικο-ολυμπιακο να δωσουν παικτες στα παραθυρα ιουνιου και σεπτεμβριου αλλα να μην κληθουν καθολου οι παικτες τους στα παραθυρα νοεμβριου και φεβρουαριου

Λογικός συμβιβασμός.
rahxephon13
QUOTE (sarounas @ Oct 10 2017, 19:41 ) *
Προσκυνούμε Ολυμπιακό και Παναθηναικό, ευχαριστούμε πολύ, εκεί καταλήξαμε icon_drunk.gif

Δεν φταίνε μόνο οι δυο αιώνιοι άλλα και η απαρχαιωμένη ομοσπονδία του βασιλακο που για να κάτσει χωρίς σκοτούρες στον θρόνο του κάνει τα χατίρια των δυο ομάδων, μια έστω στοιχειωδώς σωστά δομημένη διοίκηση έχει λύσεις που δεν περιλαμβάνουν κυβιστικές, άλλα αυτό αποτελεί μακρινό όνειρο.

http://www.eurohoops.net/el/euroleague-el-...ntion-tis-fiba/

Όχι πως περίμενα κάτι διαφορετικό άλλα σιγά σιγά ολοένα και περισσότεροι παίχτες τάσσονται με το πλευρό των συλλόγων και κατά των παράθυρων, τέτοια απαξίωση για παράθυρα είχα να δω από τα windows vista smiley.gif
panos34
QUOTE(rahxephon13 @ Oct 10 2017, 21:06 ) *
Δεν φταίνε μόνο οι δυο αιώνιοι άλλα και η απαρχαιωμένη ομοσπονδία του βασιλακο που για να κάτσει χωρίς σκοτούρες στον θρόνο του κάνει τα χατίρια των δυο ομάδων, μια έστω στοιχειωδώς σωστά δομημένη διοίκηση έχει λύσεις που δεν περιλαμβάνουν κυβιστικές, άλλα αυτό αποτελεί μακρινό όνειρο.

http://www.eurohoops.net/el/euroleague-el-...ntion-tis-fiba/

Όχι πως περίμενα κάτι διαφορετικό άλλα σιγά σιγά ολοένα και περισσότεροι παίχτες τάσσονται με το πλευρό των συλλόγων και κατά των παράθυρων, τέτοια απαξίωση για παράθυρα είχα να δω από τα windows vista smiley.gif
Η νεκροψία θα δείξει
rahxephon13
QUOTE (panos34 @ Oct 10 2017, 21:30 ) *
Η νεκροψία θα δείξει

Και εγώ πιστεύω ότι το εγχείρημα των προκριματικών στην μέση τις αγωνιστικής δράσης των συλλόγων είναι νεκρό και πέρα από το παγκόσμιο δεν πρόκειται να τα ξαναδούμε, ας ελπίσουμε ότι για το επόμενο σύστημα θα καθίσουν ευρωλιγκα fiba ώστε να βρουν κάτι που να βολεύει και τους δυο και να μην έχουμε τα φετινά.
panos34
QUOTE(rahxephon13 @ Oct 10 2017, 21:49 ) *
Και εγώ πιστεύω ότι το εγχείρημα των προκριματικών στην μέση τις αγωνιστικής δράσης των συλλόγων είναι νεκρό και πέρα από το παγκόσμιο δεν πρόκειται να τα ξαναδούμε, ας ελπίσουμε ότι για το επόμενο σύστημα θα καθίσουν ευρωλιγκα fiba ώστε να βρουν κάτι που να βολεύει και τους δυο και να μην έχουμε τα φετινά.
όλες οι παγκόσμιες ομοσπονδίες έχουν παράθυρα για τις εθνικές,γιατί όχι και στο μπάσκετ;
pan24
QUOTE (panos34 @ Oct 10 2017, 22:08 ) *
όλες οι παγκόσμιες ομοσπονδίες έχουν παράθυρα για τις εθνικές,γιατί όχι και στο μπάσκετ;

Να σου πω την αληθεια για βολει,χαντμπολ,πολο κτλ δεν ξερω πως ειναι τα πρωταθληματα
Στο ποδοσφαιρο ομως οι αγωνες συνολικα στην σεζον ειναι λιγοτεροι αποτι στο μπασκετ
Μπονους οτι οι ομαδες πληρωνονται για τους παικτες που εχουν στις εθνικες
Κυριως ειναι οτι παιζουν ολοι

Αν ελεγες οτι στα προκριματικα του ποδοσφαιρου δεν θα παιξουν οσοι παιζουν στις 30 καλυτερες ποδοσφαιρικες ομαδες πως θα ηταν?
Οι nbaer δεν προκειται ποτε να κατεβουν στα προκριματικα και πλεον σε καποιες εθνικες οι μισοι η και περισσοτεροι παιζουν στο nba ενω καθε χρονο ολο και περισσοτεροι ευρωπαιοι πανε να παιξουν εκει
panos34
QUOTE(pan24 @ Oct 10 2017, 22:27 ) *
Να σου πω την αληθεια για βολει,χαντμπολ,πολο κτλ δεν ξερω πως ειναι τα πρωταθληματα
Στο ποδοσφαιρο ομως οι αγωνες συνολικα στην σεζον ειναι λιγοτεροι αποτι στο μπασκετ
Μπονους οτι οι ομαδες πληρωνονται για τους παικτες που εχουν στις εθνικες
Κυριως ειναι οτι παιζουν ολοι

Αν ελεγες οτι στα προκριματικα του ποδοσφαιρου δεν θα παιξουν οσοι παιζουν στις 30 καλυτερες ποδοσφαιρικες ομαδες πως θα ηταν?
Οι nbaer δεν προκειται ποτε να κατεβουν στα προκριματικα και πλεον σε καποιες εθνικες οι μισοι η και περισσοτεροι παιζουν στο nba ενω καθε χρονο ολο και περισσοτεροι ευρωπαιοι πανε να παιξουν εκει
Ούτε στα υπόλοιπα αθλήματα αμοίβονται οι ομάδες.Αυτό που πληρώνουν τις ομάδες μόνο και μόνο μην φύγουν απο την UEFA-FIFA είναι τραγικό
T.W.Is.M.
QUOTE(panos34 @ Oct 10 2017, 22:40 ) *
Ούτε στα υπόλοιπα αθλήματα αμοίβονται οι ομάδες.Αυτό που πληρώνουν τις ομάδες μόνο και μόνο μην φύγουν απο την UEFA-FIFA είναι τραγικό



Μην το βλεπεις μονο απο την αθλητικη πλευρα(που εχει και το ρομαντικο στοιχειο). Ειναι σαν να δουλευει καποιος στο δημοσιο και να ερχεται μια ιδιωτικη εταιρια να του προσφερει παρομοια θεση με μεγαλυτερο μισθο και πολυετη συμβαση. Δε θα παει στην ιδιωτικη εταιρια; Ε, εδω το αντιστοιχο δημοσιο μπορει και κανει αντιπροσφορα για να κρατησει τον εργαζομενο.

Η μεγαλη διαφορα παντως αναμεσα στο μπασκετ και ολα τα υπολοιπα ομαδικα αθληματα ειναι το ΝΒΑ. Πουθενα αλλου δεν υπαρχει ενα πρωταθλημα τοσο ανωτερο απο τα υπολοιπα, που να ειναι τοσο ανεξαρτητο απο τις διεθνεις αρχες του αθληματος και ταυτοχρονα το ιδιο το αθλημα να εχει εξαπλωση και δημοφιλια σε αρκετες χωρες(το λεω αυτο γιατι και στο μπειζμπολ υπαρχει το MLB, αλλα ειναι πολυ λιγοτερες οι χωρες που παιζουν μπειζμπολ στον κοσμο).
Platonic13
QUOTE (pan24 @ Oct 10 2017, 22:27 ) *
Να σου πω την αληθεια για βολει,χαντμπολ,πολο κτλ δεν ξερω πως ειναι τα πρωταθληματα

Ναι αλλωστε δεν εισαι και υποχρεωμενος να ξερεις ως μπασκετανθρωπος...το ιδιο ισχυει και για μενα αλλα πρεπει να τα βλεπουμε ολα και οχι μονο να συγκρινουμε με το ποδοσφαιρο,για να δουμε αν πραγματικα ειναι σωστο αυτο που συμβαινει με το μπασκετ τωρα.

QUOTE (pan24 @ Oct 10 2017, 22:27 ) *
Οι nbaer δεν προκειται ποτε να κατεβουν στα προκριματικα και πλεον σε καποιες εθνικες οι μισοι η και περισσοτεροι παιζουν στο nba ενω καθε χρονο ολο και περισσοτεροι ευρωπαιοι πανε να παιξουν εκει

Ετσι λεγανε ολοι και για τις μεγαλες διοργανωσεις οπου στελνανε κολλεγιοπαιδες και οι ΝΒΑερς πηγαινανε για διακοποες στη Χαβαη.Ακομα και μετα το 1972 και την ηττα απο τους Σοβιετικους του τρανου Σεργκει Μπελοφ παλι τα ιδια ελεγαν....οτι μια φορα συνεβει και δεν θα ξανασυμβει ....εμεις θα μαστε παντα πρωτοι.Οταν αρχισαν να χανουν κατα συρροη στειλανε τους κολλεγιοπαιδες για νανι και επιστρατευσαν αρον αρον οχι μονο επαγγελματιες αλλα την αφροκρεμα τους.Τις λεγομενες Ντριμ Τιμς.Στο μελλον λοιπον φιλε μου οταν θα αρχισουν να χανουν στα προκριματικα απο Μεξικο Βενεζουελες Καναδαδες και Βραζιλιες θα αφησουν παραθυρακια και στο ΝΒΑ...Χρονος υπαρχει απλετος ...αποδειξη ειναι οτι απο φετος και για παντα το ΝΒΑ ξεκιναει 10 ημερες νωριτερα...για να παιζουν πιο ανετα οι ομαδες και οχι απανωτα παιχνιδια.Δεν τους ειναι τιποτα αντι για 17 Οκτωβρη να ξεκινανε 7 Οκτωβρη και να αφησουν και αυτοι παρθυρακια.Περιμενε να αποκλειστουν απο καμια Ολυμπιαδα και θα δεις....
pan24
QUOTE (Platonic13 @ Oct 10 2017, 23:05 ) *
Ναι αλλωστε δεν εισαι και υποχρεωμενος να ξερεις ως μπασκετανθρωπος...το ιδιο ισχυει και για μενα αλλα πρεπει να τα βλεπουμε ολα και οχι μονο να συγκρινουμε με το ποδοσφαιρο,για να δουμε αν πραγματικα ειναι σωστο αυτο που συμβαινει με το μπασκετ τωρα.


Ετσι λεγανε ολοι και για τις μεγαλες διοργανωσεις οπου στελνανε κολλεγιοπαιδες και οι ΝΒΑερς πηγαινανε για διακοποες στη Χαβαη.Ακομα και μετα το 1972 και την ηττα απο τους Σοβιετικους του τρανου Σεργκει Μπελοφ παλι τα ιδια ελεγαν....οτι μια φορα συνεβει και δεν θα ξανασυμβει ....εμεις θα μαστε παντα πρωτοι.Οταν αρχισαν να χανουν κατα συρροη στειλανε τους κολλεγιοπαιδες για νανι και επιστρατευσαν αρον αρον οχι μονο επαγγελματιες αλλα την αφροκρεμα τους.Τις λεγομενες Ντριμ Τιμς.Στο μελλον λοιπον φιλε μου οταν θα αρχισουν να χανουν στα προκριματικα απο Μεξικο Βενεζουελες Καναδαδες και Βραζιλιες θα αφησουν παραθυρακια και στο ΝΒΑ...Χρονος υπαρχει απλετος ...αποδειξη ειναι οτι απο φετος και για παντα το ΝΒΑ ξεκιναει 10 ημερες νωριτερα...για να παιζουν πιο ανετα οι ομαδες και οχι απανωτα παιχνιδια.Δεν τους ειναι τιποτα αντι για 17 Οκτωβρη να ξεκινανε 7 Οκτωβρη και να αφησουν και αυτοι παρθυρακια.Περιμενε να αποκλειστουν απο καμια Ολυμπιαδα και θα δεις....

Ακριβως επειδη στα προκριματικα παιζουν με υπαναπτυκτες μπασκετικα χωρες η με χωρες οπως ο καναδας που εχουν τους καλους στο nba ποτε δεν προκειται να εχουν θεμα να προκριθουν
Οχι με dleaguers,με κολλεγιοπαιδα τους κερδιζουν αυτους
Στο παναμερικανικο φετος,δηλαδη απεναντι στις ομαδες που θα παιξουν στα προκριματικα,πηραν πρωτη θεση χωρις ουτε εναν nbaer στο ροστερ
Και απο την αμερικη προκρινονται 7 χωρες στο παγκοσμιο...

Στις μεγαλες διοργανωσεις στελνουν καλους ομως οχι την αφροκρεμα πλην εξαιρεσεων.Σε μουντομπασκετ-ολυμπιακους ειναι τουλαχιστον 12 πρωτοκλασατοι που δηλωνουν οτι δεν κατεβαινουν
Στελνουν καποιους αρκετα καλους ωστε να το παιρνουν
panos34
QUOTE(pan24 @ Oct 10 2017, 23:30 ) *
Ακριβως επειδη στα προκριματικα παιζουν με υπαναπτυκτες μπασκετικα χωρες η με χωρες οπως ο καναδας που εχουν τους καλους στο nba ποτε δεν προκειται να εχουν θεμα να προκριθουν
Οχι με dleaguers,με κολλεγιοπαιδα τους κερδιζουν αυτους
Στο παναμερικανικο φετος,δηλαδη απεναντι στις ομαδες που θα παιξουν στα προκριματικα,πηραν πρωτη θεση χωρις ουτε εναν nbaer στο ροστερ
Και απο την αμερικη προκρινονται 7 χωρες στο παγκοσμιο...

Στις μεγαλες διοργανωσεις στελνουν καλους ομως οχι την αφροκρεμα πλην εξαιρεσεων.Σε μουντομπασκετ-ολυμπιακους ειναι τουλαχιστον 12 πρωτοκλασατοι που δηλωνουν οτι δεν κατεβαινουν
Στελνουν καποιους αρκετα καλους ωστε να το παιρνουν
Ηρθε η ώρα να σοβαρευτούν οι Αμερικανοί .Τέλος οι τόσο εύκολες νίκες χωρίς nbaers
Platonic13
QUOTE (pan24 @ Oct 10 2017, 23:30 ) *
Ακριβως επειδη στα προκριματικα παιζουν με υπαναπτυκτες μπασκετικα χωρες η με χωρες οπως ο καναδας που εχουν τους καλους στο nba ποτε δεν προκειται να εχουν θεμα να προκριθουν
Οχι με dleaguers,με κολλεγιοπαιδα τους κερδιζουν αυτους
Στο παναμερικανικο φετος,δηλαδη απεναντι στις ομαδες που θα παιξουν στα προκριματικα,πηραν πρωτη θεση χωρις ουτε εναν nbaer στο ροστερ
Και απο την αμερικη προκρινονται 7 χωρες στο παγκοσμιο...

Στις μεγαλες διοργανωσεις στελνουν καλους ομως οχι την αφροκρεμα πλην εξαιρεσεων.Σε μουντομπασκετ-ολυμπιακους ειναι τουλαχιστον 12 πρωτοκλασατοι που δηλωνουν οτι δεν κατεβαινουν
Στελνουν καποιους αρκετα καλους ωστε να το παιρνουν


1. USAUSA 1. USA 1000.0 0
2. ESPSpain 1. ESP 665.0 0
3. SRBSerbia 2. SRB 553.0 +3
4. FRAFrance 3. FRA 444.0 +1
5. LTULithuania 4. LTU 442.0 -2
6. ARGArgentina 2. ARG 360.0 -2
7. BRABrazil 3. BRA 323.0 +2
8. TURTurkey 5. TUR 281.0 0
9. RUSRussia 6. RUS 255.0 -2
10. AUSAustralia 1. AUS 234.0 +1
11. CROCroatia 7. CRO 184.0 +1
12. SLOSlovenia 8. SLO 163.0 +1
13. GREGreece 9. GRE 155.0 -3
14. CHNChina 1. CHN 131.2 0
15. VENVenezuela 4. VEN 115.4 +7
16. NGRNigeria 1. NGR 106.2 +9
17. PURPuerto Rico 5. PUR 97.2 -1
18. DOMDominican Republic 6. DOM 87.6 0
19. MEXMexico 7. MEX 86.6 0
20. NZLNew Zealand 2. NZL 72.0 +1
21. TUNTunisia 2. TUN 69.0 +2
22. GBRGreat Britain 10. GBR 68.0 +2
23. ANGAngola 3. ANG 66.0 -8
24. CANCanada 8. CAN 61.8 +2
25. IRIIslamic Republic of Iran 2. IRI 53.2 -8
26. URUUruguay 9. URU 38.4 +1
27. PHIPhilippines 3. PHI 36.8 +1
28. JORJordan 4. JOR 32.6 +1
29. GERGermany 11. GER 31.0 -9
30. KORKorea 5. KOR 30.5 0

Aυτες ειναι οι 30 πιο ισχυρες μπασκετικες δυναμεις του πλανητη.Και υπαρχουν μεσα σε αυτες 9 απο την Αμερικανικη ηπειρο.Καθολου λοιπον υποαναπτυκτες δεν μοιαζουν να ειναι.Ποσες ειπες οτι περνανε.....7?Ετοιμασου στο μελλον για ποαραθυρακια ακομα και στο ΝΒΑ
RipCity
Τι παραθυράκια στο ΝΒΑ και που κολλάνε τα παραθυράκια του ΝΒΑ γενικότερα? Έχουν τίποτα προκριματικά μέσα στη χρονιά εκεί? Κι από την άλλη ακόμη και να έχουν δηλαδή τι σχέση έχει η εθνική Αμερικής με τους Ευρωπαίους που θα πρέπει οι ομάδες να τους αφήσουν για ταξίδι σε άλλη ήπειρο?

edit: Βασικά βλέπω έχουν κι εκεί προκριματικά πλέον. Αν όντως παιρνούν 7/16 και με g leaguers τα καταφέρνουν.
yorgos
QUOTE(RipCity @ Oct 10 2017, 22:59 ) *
Τι παραθυράκια στο ΝΒΑ και που κολλάνε τα παραθυράκια του ΝΒΑ γενικότερα? Έχουν τίποτα προκριματικά μέσα στη χρονιά εκεί? Κι από την άλλη ακόμη και να έχουν δηλαδή τι σχέση έχει η εθνική Αμερικής με τους Ευρωπαίους που θα πρέπει οι ομάδες να τους αφήσουν για ταξίδι σε άλλη ήπειρο?

edit: Βασικά βλέπω έχουν κι εκεί προκριματικά πλέον. Αν όντως παιρνούν 7/16 και με g leaguers τα καταφέρνουν.

Βασικά καταφέρνουν να περνούν και ως πρώτοι...
pan24
QUOTE (Platonic13 @ Oct 10 2017, 23:51 ) *
Aυτες ειναι οι 30 πιο ισχυρες μπασκετικες δυναμεις του πλανητη.Και υπαρχουν μεσα σε αυτες 9 απο την Αμερικανικη ηπειρο.Καθολου λοιπον υποαναπτυκτες δεν μοιαζουν να ειναι.Ποσες ειπες οτι περνανε.....7?Ετοιμασου στο μελλον για ποαραθυρακια ακομα και στο ΝΒΑ

Δεν λεμε κατι διαφορετικο οταν στην 20αδα ειναι ομαδες επιπεδου νιγηριας και νεας ζηλανδιας ενω μεσα στην 30αδα βρισκονται ομαδες οπως το ιραν και η κορεα
Εγω εχω προσφατο δειγμα απο τους φετινους παναμερικανικους το καλοκαιρι που οι ηπα βγηκαν πρωτες χωρις ουτε 1 nbaer
Μετα απο αργεντινη, βραζιλια που και αυτους χωρις τους nbaer τους τους εχουν σχετικα ευκολα δες το ροστερ του αμεσως επομενου απο αμερικη συμφωνα με την καταταξη, της βενεζουελας
Οι περισσοτεροι παιζουν στο εγχωριο πρωταθλημα και ο καλυτερος παιζει στην φουενλαμπραδα

Στο nba δεν προκειται ΠΟΤΕ να υπαρξουν παραθυρα για εθνικες οπως δεν υπηρξαν ποτε αλλοτε.Τοσο απολυτος σπανια ειμαι αλλα σε αυτο ειμαι πιο σιγουρος απο σιγουρος
Το να κινδυνευσουν να μην προκριθουν χωρις nbaers ειναι κατω απο 1%
Πιο πιθανο ειναι να καταργηθουν γενικα τα προκριματικα

Edit:http://www.fiba.basketball/basketballworldcup/2019/qualifiers
Απο αμερικη στα προκριματικα παιζουν 16 εθνικες και θα περασουν οι 7 στο παγκοσμιο
Στην αμερικη αρνηθηκαν να διακοψουν ακομα και το κολλεγιακο πρωταθλημα οποτε κατεβαινουν μονο με dleaguers
Platonic13
QUOTE (RipCity @ Oct 10 2017, 23:59 ) *
Τι παραθυράκια στο ΝΒΑ και που κολλάνε τα παραθυράκια του ΝΒΑ γενικότερα? Έχουν τίποτα προκριματικά μέσα στη χρονιά εκεί? Κι από την άλλη ακόμη και να έχουν δηλαδή τι σχέση έχει η εθνική Αμερικής με τους Ευρωπαίους που θα πρέπει οι ομάδες να τους αφήσουν για ταξίδι σε άλλη ήπειρο?

edit: Βασικά βλέπω έχουν κι εκεί προκριματικά πλέον. Αν όντως παιρνούν 7/16 και με g leaguers τα καταφέρνουν.


Ειπα και ελαλησα...θα κανουν παραθυρακια στο μελλον στο ΝΒΑ
1) Για να παιζουν οι Αμερικανοι ΝΒΑερς και να προκρινονται σιγουρα σε Ολυμπιαδες-Παγκοσμια
2) Για να διευκολυνουν και τους αλλοδαπους παικτες που θεωρουν πως ειναι τιμη να παιζουν με τις εθνικες τους ομαδες
και 3ον και βασικοτερο θα κανουν επιτελους και ενα διαλλειμα οι υπολοιποι παικτες του ΝΒΑ Αμερικανοι(μη διεθνεις) που τοσο φωναζουν για τα αλλεπαλληλα παιχνιδια,,, και που ο Αδαμ ο Αργυρος(κομισαριος) αναγκαστηκε φετος απο τις διαμαρτυριες τους να επεικτεινει λιγο την σεζον για να μην παιζουν μερα παρα μερα γιατι κουραζονται.Η γεναιοδωρη Φιμπα τους δινει μια βδομαδα τον Νοεμβρη και μια τον Φλεβαρη να πανε επιτελους να συναντησουν τις οικογενειες τους.
Τα παραθυρακια ειτε σας αρεσουν ειτε οχι ηρθανε για να μεινουνε.Γιατι καποιος ειπε πως θα γινουν μονο για αυτο το Παγκοσμιο και η Φιμπα μετα θα κανει ατακτη υποχωρηση και θα τα σταματησει.
RipCity
QUOTE (Platonic13 @ Oct 10 2017, 23:15 ) *
Ειπα και ελαλησα...θα κανουν παραθυρακια στο μελλον στο ΝΒΑ
1) Για να παιζουν οι Αμερικανοι ΝΒΑερς και να προκρινονται σιγουρα σε Ολυμπιαδες-Παγκοσμια
2) Για να διευκολυνουν και τους αλλοδαπους παικτες που θεωρουν πως ειναι τιμη να παιζουν με τις εθνικες τους ομαδες
και 3ον και βασικοτερο θα κανουν επιτελους και ενα διαλλειμα οι υπολοιποι παικτες του ΝΒΑ Αμερικανοι(μη διεθνεις) που τοσο φωναζουν για τα αλλεπαλληλα παιχνιδια,,, και που ο Αδαμ ο Αργυρος(κομισαριος) αναγκαστηκε φετος απο τις διαμαρτυριες τους να επεικτεινει λιγο την σεζον για να μην παιζουν μερα παρα μερα γιατι κουραζονται.Η γεναιοδωρη Φιμπα τους δινει μια βδομαδα τον Νοεμβρη και μια τον Φλεβαρη να πανε επιτελους να συναντησουν τις οικογενειες τους.
Τα παραθυρακια ειτε σας αρεσουν ειτε οχι ηρθανε για να μεινουνε.Γιατι καποιος ειπε πως θα γινουν μονο για αυτο το Παγκοσμιο και η Φιμπα μετα θα κανει ατακτη υποχωρηση και θα τα σταματησει.


Επίτρεψε μου να διαφωνώ 100% κι ας ελάλησες. Το ΝΒΑ είναι πολύ ανώτερο από τη FIBA, ούτε που την βλέπει βασικά.
Platonic13
QUOTE (RipCity @ Oct 11 2017, 00:29 ) *
Επίτρεψε μου να διαφωνώ 100% κι ας ελάλησες. Το ΝΒΑ είναι πολύ ανώτερο από τη FIBA, ούτε που την βλέπει βασικά.



Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες...

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.