Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Διαμάχη Fiba-Euroleague
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26
benchwarmer
Αν κάποιος από τους υπόλοιπους συνφορουμίτες που είναι κατά της Ευρωλίγκας (το οποίο και το σέβομαι και δεν χρειάζεται καμία αιτιολόγηση, απλώς το "δεν γουστάρω τα κλειστά συμβόλαια" αρκεί) έχει καταλάβει τον συλλογισμό του panos34 ας με διαφωτίσει, εγώ αδυνατώ.


Πέραν όμως της σεβαστής άποψης του καθενός για ανοιχτή και κλειστή λίγκα, δεν υπάρχει καμία ένδειξη ότι η ΦΙΜΠΑ έχει το καρπούζι και το μαχαίρι, μάλλον το αντίθετο. Ούτε φυσικά ότι η Ευρωλίγκα έχει καταστρέψει το μπάσκετ, μπορούμε να δούμε και το μπάσκετ εκτός Ευρώπης και ΝΒΑ, στα μέρη δηλαδή που είναι υπεύθυνη η ΦΙΜΠΑ, σε τι "άνθηση" είναι. Όπως πχ στην Αφρική που τα προσεχή "παράθυρα" δεν θα γίνουν στην έδρα κάθε χώρας λόγω οικονομικών προβλημάτων των περισσότερων ομοσπονδιών, αλλά συγκεντρωμένα στις "μεγάλες" χώρες της ηπείρου.
panos34
Η φίμπα έχει όλα τα εθνικά πρωταθλήματα κύπελλα στο καρπούζι της όπως και τις ομάδες της ευρωλίγκα που συμμετέχουν σε αυτά.Η παγκόσμια και αφρικανική ομοσπονδία δεν είναι υποχρεωμένες να χτίζουν γήπεδα,ας βοηθήσουν οι πολιτίες,είδες την φίφα να χτίζει γήπεδα όχι.Δεν μπορείς να διορίζεις ομάδες οι οπίες δεν πάνε με αγωνιστικά κριτήρια στην ευρωλίγκα
yorgos
QUOTE
Να αναλαβει ο Βασιλακοπουλος αντι του Τσιπρα, ο Μπαουμαν αντι του Τραμπ, ο Γκαρμπαχοσα αντι του Ραχοι κλπ.

Aυτοι οι τρεις συγκεκριμένοι δε νομίζω να πήγαιναν και πολύ χειρότερα...

Κατά τα λοιπά, νομίζω ότι το τόπικ μπαίνει στην κατηγορία καλτ γενικώς.
sarounas
QUOTE(McRae @ Oct 21 2017, 02:01 ) *
Η Φιμπα πρεπει να αρχισει να γινεται πιο σκληρη.Ως τωρα η σταση της ηταν πολυ σοφτ.

-Διαγραφη ομαδων ευρωλιγκας απο τα μητρωα των ομοσπονδιων.Αν θελουν να παιζουν αποκλειστικα και μονο στην ευρωλιγκα,μαγκια τους.Να δουμε ποσο θα κρατησουν τους οπαδους τους οταν θα μενουν χωρις τιτλο για 5-6 χρονια και παραπανω.Τωρα ειναι φαση και η πιτα ολοκληρη και ο σκυλος χορτατος για αυτους.

-Παυση παροχης καθε ειδους τεχνογνωσιας και λοιπων υπηρεσιων.Πχ το ντοπινγκ κοντρολ ακομα στην Ευρωλιγκα απο τη Φιμπα γινεται.Η η εκπαιδευση διαιτητων.Να κανει τα σεμιναρια μονος του ο Μπερτομεου.

Η απαγορευση των διαιτητων της ευρωλιγκας απο το να συμμετεχουν στο Ευρωμπασκετ ηταν μια καλη αρχη.Πρεπει να ακολουθησουν και αλλες ενεργειες.

έχω την αίσθηση ότι η FIBA δεν παίρνει τέτοιες δραστικές αποφάσεις διότι και με την υπάρχουσα κατάσταση αποκομίζει κέρδη. Προσπαθεί να επιβληθεί με πλάγιους τρόπους έτσι ώστε να μην έρχεται σε πλήρη ρήξη με τις ομάδες με τα ισχυρά brand names.

Τους παίκτες έτσι και αλλιώς δεν μπορεί να τους κάνει τίποτα πέραν την απαγόρευσης συμμετοχής με τις εθνικές ομάδες κάτι (η μη συμμετοχή τους και διακοπές) που για τους περισσότερους από τους επαγγελματίες θα ήταν ευχής έργον.

Για τα εισιτήρια, θεωρώ ότι τα νούμερα της ευρωλίγκα είναι πολύ καλά για το προιόν που προσφέρει και ήρωες τους 5000 που πήγαν χθες στο ΣΕΦ 77.gif
thanath
QUOTE (McRae @ Oct 21 2017, 02:01 ) *
Η απαγορευση των διαιτητων της ευρωλιγκας απο το να συμμετεχουν στο Ευρωμπασκετ ηταν μια καλη αρχη.Πρεπει να ακολουθησουν και αλλες ενεργειες.


Τόσο καλή που ήταν σχεδόν έτοιμοι να κάνουν κλήρωση ανάμεσα στο κοινό του κάθε αγώνα για μία θέση διαιτητή δώρο..

Ρε παιδιά σκεφτείτε πριν γράψετε...

ΥΓ. Πόσο κόσμο είχε ο ΠΑΟΚ και η ΑΕΚ στο τσουλου?
tuareg
QUOTE (thanath @ Oct 21 2017, 11:00 ) *
Τόσο καλή που ήταν σχεδόν έτοιμοι να κάνουν κλήρωση ανάμεσα στο κοινό του κάθε αγώνα για μία θέση διαιτητή δώρο..

Ρε παιδιά σκεφτείτε πριν γράψετε...

ΥΓ. Πόσο κόσμο είχε ο ΠΑΟΚ και η ΑΕΚ στο τσουλου?


γιατι βαζεις το παοκ και την αεκ μονο στην εξισωση του κοσμου και δε βαζεις τον Αρη?

Μια χαρα σκεφτηκε και το εγραψε...αν η ευρωλιγκα δε θελει τη φιμπα να μη χρησιμοποιει και τις υποδομες της...δε γινεται τα δικα μου δικα μου και τα δικα σου παλι δικα μου.
rahxephon13
QUOTE (tuareg @ Oct 21 2017, 12:00 ) *
γιατι βαζεις το παοκ και την αεκ μονο στην εξισωση του κοσμου και δε βαζεις τον Αρη?

Μια χαρα σκεφτηκε και το εγραψε...αν η ευρωλιγκα δε θελει τη φιμπα να μη χρησιμοποιει και τις υποδομες της...δε γινεται τα δικα μου δικα μου και τα δικα σου παλι δικα μου.

Αυτό είναι το καλύτερο επιχείρημα υπέρ τις fiba που γραφτεί εδώ μέσα 41.gif πραγματικά τα θεμέλια του μπάσκετ στην ευρωπη έχουν μπει από την διεθνή ομοσπονδία και οι ομάδες θα έπρεπε να έχουν λίγο περισσότερο σεβασμό μόνο γι'αυτο τον λόγο άλλα δυστυχώς και η ίδια η fiba δείχνει να μην σέβεται την κληρονομιά τις με κάποιες κινήσεις που κάνει.

pan24
QUOTE (tuareg @ Oct 21 2017, 12:00 ) *
γιατι βαζεις το παοκ και την αεκ μονο στην εξισωση του κοσμου και δε βαζεις τον Αρη?

Μια χαρα σκεφτηκε και το εγραψε...αν η ευρωλιγκα δε θελει τη φιμπα να μη χρησιμοποιει και τις υποδομες της...δε γινεται τα δικα μου δικα μου και τα δικα σου παλι δικα μου.

Ειπε για 2 ομαδες που στο μπασκετ δεν μαζευουν πολυ κοσμο
Λογικο γιατι η αναφορα εγινε στο ολυμπιακος-μαλαγα,το παιχνιδι αυτης της αγωνιστικης ευρωλιγκα με τον λιγοτερο κοσμο δεν ανεφερε πχ τους 10.600 στο μακαμπι-μπασκονια που δεν το λες και το πιο εμπορικο παιχνιδι

Γενικοτερα υπαρχει καπου που μπορουμε να βλεπουμε αριθμο θεατων σε παιχνιδια ch.l?

Επειδη γραφτηκε πιο πριν,η ευρωλιγκα εχει δικο της υπευθυνο διαιτησιας και διοργανωνει δικα της σεμιναρια για τους διαιτητες ευρωλιγκας-eurocup
Δεν μπορει να κανει αλλιως ειδικα απο φετος που υπαρχουν αρκετες διαφοροποιησεις στους κανονισμους της(πχ στον τροπο χρησης του instant replay) σε σχεση με τα πρωταθληματα

Για το anti doping δεν το εχω ψαξει αλλα εχω την αισθηση οτι η φιμπα εχει καποιους κανονισμους τους οποιους ακολουθει και η ευρωλιγκα αλλα οι ελεγχοι σε διοργανωσεις φιμπα και διοργανωσεις ευρωλιγκας γινονται απο την wada και τα πιστοποιημενα απο αυτην εργαστηρια σε καθε χωρα(ελλαδα νομιζω το εσκαν).Δεν το αποκλειω γιατι δεν το εχω ψαξει αλλα δεν νομιζω οτι η φιμπα εχει δικους της γιατρους και εργαστηρια anti doping

Βεβαια το επιχειρημα σου για τις υποδομες ειναι ολοσωστο και μεγαλη ιστορια γενικοτερα.Οταν ερχεται ενα αμερικανικο κολλεγιο και παιρνει εναν 18χρονο εκμεταλλευεται τις υποδομες της ομαδας που τον ανεδειξε χωρις η ομαδα να παιρνει τιποτα
Πχ τι πηρε ο αρης οταν ο μητογλου πηγε κολλεγιο η τι θα επαιρνε ο παναθηναικος αν ο παπαγιαννης ειχε διαλεξει να παει κολλεγιο αντι να υπογραψει με τον παναθηναικο επαγγελματικο συμβολαιο
Το ιδιο ισχυει και οταν το κανουν αλλες ευρωπαικες ομαδες με 18χρονους
McRae
Ενα απο τα επειχειρηματα υπερ της κλειστης λιγκας που χρησιμοποιειται κατα κορον ειναι οτι οταν γινονται αγωνες μονο με ταξυ των θεωρητικα κορυφαιων θα ανεβει κατακορυφα το ενδιαφερον..και στην εντος εδρας πρεμιερα της ομαδας που τερματισε δευτερη περισυ,κοντρα σε μια που κερδισε την πρωταθλητρια την πρωτη αγωνιστικη ειχε λιγοτερο κοσμο απο οσους πηγαν να δουν τον Αθηναιου κοντρα στον Ντιλαρντ.Φυσικα και ειναι αξιοσημειωτο.
T.W.Is.M.
Μ αρεσει που βλεπω επιχειρηματα στο πνευμα του προηγουμενου μου ποστ. Δειχνει οτι εχετε πιασει το νοημα!
Να αποβληθουν λοιπον οι ομαδες της Ευρωλιγκα απο τα πρωταθληματα. Να δω μετα το Δημητρη Γιαννακοπουλο να εκτοξευει καταρες στο Βασιλακοπουλο, οπως εκανε καποτε για το Σπανουλη και να γελαω ως το επομενο πρωι. Υστερα εκεινοι που μαζευτηκαν εξω απο τα δικαστηρια για να υποστηριξουν τους οπαδους που επιτεθηκαν στον οπαδο του ΠΑΟ με την μπλουζα της ομαδας του στον αγωνα της εθνικης θα διαδηλωσουν και εναντιον του αποκλεισμου του Ολυμπιακου με το γνωστο πολιτισμενο του τροπο! Ωραια θα περασουμε...
Στις υπολοιπες πολιτισμενες χωρες θα δουμε κινησεις στηριξης, αλλα εκει ειναι κουτοφραγκοι, μην τους λαμβανουμε υποψη.
Αλλωστε ο κοσμος θα τρεχει να δει το FIBA Champions League και τα προκριματικα των β ομαδων απο την Ελλαδα ως τις ΗΠΑ και απο τις Φιλιππινες ως τις φαβελες του Σαο Παολο στη Βραζιλια!

Πιαστε αλλη μια φασολαδα για τον κυρ Πατρικ!

QUOTE(McRae @ Oct 21 2017, 12:57 ) *
Ενα απο τα επειχειρηματα υπερ της κλειστης λιγκας που χρησιμοποιειται κατα κορον ειναι οτι οταν γινονται αγωνες μονο με ταξυ των θεωρητικα κορυφαιων θα ανεβει κατακορυφα το ενδιαφερον..και στην εντος εδρας πρεμιερα της ομαδας που τερματισε δευτερη περισυ,κοντρα σε μια που κερδισε την πρωταθλητρια την πρωτη αγωνιστικη ειχε λιγοτερο κοσμο απο οσους πηγαν να δουν τον Αθηναιου κοντρα στον Ντιλαρντ.Φυσικα και ειναι αξιοσημειωτο.



Ξερεις ποιο ειναι το συμπερασμα που προκυπτει απ αυτο; Οτι αν ο Αρης βρει το μπατζετ να φτιαξει μια ανταγωνιστικοτερη ομαδα, πρεπει να παιξει στην Ευρωλιγκα!
Χωρις καμια πλακα, ουτε διαθεση για τρολαρισμα...

Ενας απο τους 5000 ηρωες που ηταν χτες στο ΣΕΦ
rahxephon13
http://www.gazzetta.gr/basketball/euroleag...paiktes-toy-nva

Όλες οι τελευταίες δηλώσεις μπερτομεου επικεντρώνονται στο αδύνατο σημείο των παράθυρων την μη συμμετοχή παιχτών από το αμερικάνικο πρωτάθλημα, από τι φαίνεται εκεί θα εστιάσει την ρητορική τις η ευρωλιγκα και μάλλον σωστά, η φράση του μπερτι ότι ετσι δημιουργούνται παίχτες Α (nba) και β (οι υπόλοιποι) κατηγορίας είναι όλο σωστή και αναδεικνύει των λάθος συλλογισμό τις fiba σε αυτό το κομμάτι το να αγνοεί την αμερικάνικη λίγκα επειδή δεν μπορεί να την ελέγξει δεν αποτελεί ενδεδειγμένο τρόπο δράσης σίγουρα όχι στοχοποιώντας τους παίχτες στην ευρωπη που αποτελούν την βάση των εθνικών ομάδων το μόνο που κάνει αυτή η μικροπολιτική είναι να δείχνει ότι το παιχνίδι γίνεται για των έλεγχο του μπάσκετ και όχι για το κάλο του.
ashton
QUOTE (thanath @ Oct 21 2017, 11:00 ) *
ΥΓ. Πόσο κόσμο είχε ο ΠΑΟΚ και η ΑΕΚ στο τσουλου?


Μάλλον περισσότερο από όσο είχε πχ το Darussafaka-Cedevita ...

Θα ήθελα να ήξερα τη γνώμη των θιασωτών της κλειστής ευρωλίγκας αν γίνει κάτι ανάλογο και στο ποδοσφαιρο.
Να δοθούν εγγυημένα συμβόλαια συμμετοχής σε
Real, Barcelona, Atletico
Manchester, Liverpool, Cheslea, Arsenal
Bayern, Dortmund
Paris SG
Juventus, Roma, Milan, Inter
τον πρωταθλητή Ρωσίας και όποιον παίρνει το Europa .
rahxephon13
QUOTE (McRae @ Oct 21 2017, 12:57 ) *
Ενα απο τα επειχειρηματα υπερ της κλειστης λιγκας που χρησιμοποιειται κατα κορον ειναι οτι οταν γινονται αγωνες μονο με ταξυ των θεωρητικα κορυφαιων θα ανεβει κατακορυφα το ενδιαφερον..και στην εντος εδρας πρεμιερα της ομαδας που τερματισε δευτερη περισυ,κοντρα σε μια που κερδισε την πρωταθλητρια την πρωτη αγωνιστικη ειχε λιγοτερο κοσμο απο οσους πηγαν να δουν τον Αθηναιου κοντρα στον Ντιλαρντ.Φυσικα και ειναι αξιοσημειωτο.

Συγνώμη άλλα αυτή η λογική ανήκει σε περασμένες δεκαετίες και όχι στο 2017, βάζεις μόνο τα άτομα που πήγαν στο σεφ που είναι πράγματι σημαντικός παράγοντας να φαίνεται το γήπεδο γεμάτο και να υπάρχει ωραία ατμοσφαίρα γιατί αυτό μεταφέρεται στον θεατή/πελάτη που βλέπει από μια από τις πολλές άλλες πλατφόρμες τηλεόραση, συνδρομητικό, ίντερνετ, live stream, replay και εκεί βρίσκονται στην εποχή μας τα πολλά φράγκα.

Όποτε με όλη την καλή διάθεση παρόλο που η εικόνα του γηπέδου δεν ήταν η καλύτερη εξίσου σημασία έχει η εικόνα του αγώνα και να με συγχωρείς άλλα με τα υπάρχοντα ροστερ δεδομένα κάθε ομάδας το ολυμπιακος μαλαγα υπερέχει αρκετά από οποιοδήποτε παιχνίδι αρη αεκ παοκ ας είμαστε σοβαροί ακομη και την μαλαγα έχετε πολλά ψωμιά ακομη για να φτάσετε στο ίδιο επίπεδο.

Θα συμφωνήσω με των φίλο T.W.Is.M. ο αρης ετσι και είχε σοβαρό επενδυτή (λεφτά) θα μπορούσε άνετα σε λίγα χρονιά να φτάσει σε επίπεδο που θα του επέτρεπε να διεκδίκηση συμμετοχή στην ευρωλιγκα και το γεγονός ότι βρίσκεται σε αυτή την κατάσταση είναι πραγματικά λυπηρό.
Stojako
QUOTE (ashton @ Oct 21 2017, 13:34 ) *
Μάλλον περισσότερο από όσο είχε πχ το Darussafaka-Cedevita ...

Θα ήθελα να ήξερα τη γνώμη των θιασωτών της κλειστής ευρωλίγκας αν γίνει κάτι ανάλογο και στο ποδοσφαιρο.
Να δοθούν εγγυημένα συμβόλαια συμμετοχής σε
Real, Barcelona, Atletico
Manchester, Liverpool, Cheslea, Arsenal
Bayern, Dortmund
Paris SG
Juventus, Roma, Milan, Inter
τον πρωταθλητή Ρωσίας και όποιον παίρνει το Europa .


Προς τα εκεί το πάνε και αυτοί μην ανησυχείς, για να σωθούν ιστορικές τύπου Μίλαν κλπ που δεν βλέπουν ΤΣΛ ούτε με τα κιάλια από τα μεγάλα πρωταθλήματα.
thanath
QUOTE (ashton @ Oct 21 2017, 13:34 ) *
Μάλλον περισσότερο από όσο είχε πχ το Darussafaka-Cedevita ...

Θα ήθελα να ήξερα τη γνώμη των θιασωτών της κλειστής ευρωλίγκας αν γίνει κάτι ανάλογο και στο ποδοσφαιρο.
Να δοθούν εγγυημένα συμβόλαια συμμετοχής σε
Real, Barcelona, Atletico
Manchester, Liverpool, Cheslea, Arsenal
Bayern, Dortmund
Paris SG
Juventus, Roma, Milan, Inter
τον πρωταθλητή Ρωσίας και όποιον παίρνει το Europa .


Οπότε απλά την σύγκριση την κάνεις με το eurocup και όχι την euroleague! Οκ δεν διαφωνούμε.

Εγώ προσωπικά δεν παρακολουθώ ποδόσφαιρο γιατί το βαριέμαι. Ούτε Ch.L., ούτε πρωταθλήματα, ούτε εθνικές. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν ξέρω και περίπου τι γίνεται και εκεί. Οπότε μια τέτοια λίγκα, όπου δεν θα έβλεπες ομάδα να παίζει με μόνο προωθημένο έναν μέσο, για να καταλήξει τελικά να φάει μόνο 3 γκολ, τότε ναι θα ανέβαζε το ενδιαφέρον και ίσως να με έπειθε λίγο περισσότερο από σήμερα, αν και αμφιβάλω blove.gif

Τέλος, αν η ΦΙΜΠΑ, που προσφάτως μάθαμε ότι δεν ξέρει που να βάλει τα ευρα, αλλά δεν θέλει να τα δώσει και στους διαόλους του μπάσκετ, που είναι οι σύλλογοι, έδινε 30 μύρια στον νικητή της διοργάνωσης μόνο από τον τελικό και έναν σκασμό άλλα χρήματα για κάθε νίκη, συμμετοχή κλπ κλπ, ναι ας βάλει και τον ΠΑΟΚ και τον ΑΡΗ και την ΑΕΚ και την Βενέτσια και την πρωταθλήτρια Καζακστάν και Λετονίας μέσα στο παιχνίδι και να σταματήσουν οι κλειστές λίγκες!
pan24
Σε σχεση με τις πιθανες τιμωριες που μπορει να επιβαλλει η φιμπα σε οσους δεν κατεβουν υπαρχει ωραιο αρθρο του καβαλιερατου ο οποιος παραθετει ολο τον κανονισμο
http://www.sport24.gr/Columns/spiros-kaval...ws.4900696.html

Παραθετω μερικα ενδιαφεροντα κομματια

Οι δυνατες τιμωριες
QUOTE
1. Αν το σωματείο απαγορεύσει στους παίκτες να πάνε στην Εθνική, τιμωρείται με -2 βαθμούς από το πρωτάθλημά του.

2. Σε παίκτη που αρνείται αδικαιολόγητα την συμμετοχή του στην προετοιμασία και τις αγωνιστικές εκδηλώσεις της Εθνικής Ομάδας, επιβάλλεται αυτοδίκαια και αυτεπάγγελτα, η ποινή αποκλεισμού από τους αγώνες πρωταθλήματος και Κυπέλλου της ομάδας του. Ο αριθμός των αγώνων αποκλεισμού του είναι ίσος με τους αγώνες που θα συμμετάσχει η Εθνική στα πλαίσια των διεθνών αγωνιστικών εκδηλώσεων της Ευρωπαϊκής και Παγκόσμιας Ομοσπονδίας. Αρα δύο αγώνες θα έχει η Εθνική, δύο θα λείψει και το σύλλογό του. Και ούτω καθ' εξής.

3. Καλαθοσφαιριστής ο οποίος αποκλείσθηκε από την Εθνική Ομάδα, λόγω τραυματισμού η ασθενείας του, δεν έχει δικαίωμα να μετάσχει σε αγώνα του σωματείου στο οποίο ανήκει, πριν από την παρέλευση οκτώ (8) ημερών από τον αγώνα της Εθνικής Ομάδας. Η ημέρα του αγώνα της Εθνικής δεν υπολογίζεται για τον προσδιορισμό του χρονικού αυτού διαστήματος.


Οι τροποι να μην παιξουν και να μην τιμωρηθουν:
α)Το προφανες, δηλαδη να ειναι στην 24αδα αλλα να μην κληθουν στην 12αδα των αγωνων
β) Να μην τους τιμωρησει η εοκ βαση προβλεψης του κανονισμου που συγκεκριμενα αναφερει
QUOTE
Επειδή η επιβολή ποινής σε αθλητή είναι πράξη που χαρακτηρίζεται σαν ακραία επιβάλλεται η πρότερη εξάντληση μέτρων σωστής διαπαιδαγώγησης και διαμόρφωσης του χαρακτήρα των αθλητών, που επιλέγονται στα εθνικά συγκροτήματα, η προβολή αθλητικών προτύπων, η κατανόηση και αναγνώριση του κύρους και της σημασίας της ιδιότητας του διεθνή αθλητή, έτσι ώστε η εκπλήρωση των υποχρεώσεών τους που πηγάζουν από αυτή να είναι ενσυνείδητη και εκούσια.

γ)Υπαρχει παραθυρο απο την στιγμη που για πιστοποιηση τραυματισμου δεν απαιτειται εξεταση απο ιατρο της ομοσπονδιας
Συγκεκριμενα η ομαδα μπορει επικαλουμενη τραυματισμο να αρνηθει να τον στειλει στην εθνικη αλλα δεν θα μπορει να παιξει σε αγωνες πρωταθληματος και κυπελλου τις επομενες 8 ημερες

Αλλιως αν δηλωθει τραυματιας και δεν αγωνιστει στο αμεσως προηγουμενο των προκριματικων παιχνιδι πρωταθληματος δεν ειναι υποχρεωμενος να παει στην εθνικη και δεν εχει τον περιορισμο των 8 ημερων
Το παραθυρακι εδω ειναι στο γεγονος οτι ο κανονισμος αναφερεται μονο σε παιχνιδια κυπελλου και πρωταθληματος.Δηλαδη η εοκ δεν μπορει να κανει κατι αν ο παικτης που δεν παιζει εθνικη επικαλουμενος τραυματισμο την ιδια μερα παιξει κανονικα ευρωλιγκα
QUOTE
Το άλλο είναι να μην παίξουν οι αθλητές στο τελευταίο ματς πρωταθλήματος πριν από τα προκριματικά και να δηλωθούν τραυματίες. Ετσι δεν θα έχουν συνέπεια, ούτε πρέπει να μείνουν 8 μέρες μακριά από τη δράση μετά το ματς της Εθνικής. Για παράδειγμα πριν από τα ματς της Εθνικής με Μεγάλη Βρετανία (24/11) και Ισραήλ (27/11), ο Ολυμπιακός παίζει στη Ρόδο με τον Κολοσσό και ο Παναθηναϊκός στην Χαλκίδα με την Κύμη. Δεν τους βάζουν ως... τραυματίες και "καθαρίζουν".Βέβαια εδώ το παράλογο είναι ότι την ίδια στιγμή και παρότι θα λογίζονται ως τραυματίες στην Stoiximan.gr Basket League, θα αγωνίζονται στην EuroLeague


Ακραιο το τελευταιο σεναριο.Το πιο πιθανο ειναι οτι δεν θα επικαλεστουν κανενα τραυματισμο και θα τα βρουν με την εοκ ωστε να κατεβουν στα παραθυρα ιουνιου-σεπτεμβριου με ανταλλαγμα τυπικα(να μην τους καλεσει στην 12αδα) η ατυπα(να τους καλεσει αλλα να μην τους τιμωρησει) να αποδεχτει οτι θα παιξουν κανονικα στην ευρωλιγκα
Quincy
Μόνο εγώ έχω την εντύπωση ότι η FIBA ήθελε λίγο από το μέλι της Euroleague, κι αφού απέτυχε με το CL προσπαθεί να σαμποτάρει/εκβιάσει τη διοργάνωση και τους συλλόγους της μέσω των Εθνικών Ομάδων;

Αλήθεια δεν βρίσκω άλλη λογική εξήγηση γι αυτό που συμβαίνει. Κι από τη στιγμή που η FIBA επέλεξε αυτήν την οδό εγώ δεν είμαι υπερ της. Ακόμα κι αν έχει δίκιο με το μέρος της. Καταλαβαίνω όσους διαφωνούν με τα κλειστά συμβόλαια και με όσα κάνει στραβά ο Μπερτομέου, αλλά νομίζω ότι χάνετε την ουσία.
thanath
QUOTE (Quincy @ Oct 21 2017, 16:00 ) *
Μόνο εγώ έχω την εντύπωση ότι η FIBA ήθελε λίγο από το μέλι της Euroleague, κι αφού απέτυχε με το CL προσπαθεί να σαμποτάρει/εκβιάσει τη διοργάνωση και τους συλλόγους της μέσω των Εθνικών Ομάδων;

Αλήθεια δεν βρίσκω άλλη λογική εξήγηση γι αυτό που συμβαίνει. Κι από τη στιγμή που η FIBA επέλεξε αυτήν την οδό εγώ δεν είμαι υπερ της. Ακόμα κι αν έχει δίκιο με το μέρος της. Καταλαβαίνω όσους διαφωνούν με τα κλειστά συμβόλαια και με όσα κάνει στραβά ο Μπερτομέου, αλλά νομίζω ότι χάνετε την ουσία.


Count me in too. Και εγώ ακριβώς την ίδια άποψη έχω!
Platonic13
QUOTE (tuareg @ Oct 21 2017, 12:00 ) *
γιατι βαζεις το παοκ και την αεκ μονο στην εξισωση του κοσμου και δε βαζεις τον Αρη?

Μια χαρα σκεφτηκε και το εγραψε...αν η ευρωλιγκα δε θελει τη φιμπα να μη χρησιμοποιει και τις υποδομες της...δε γινεται τα δικα μου δικα μου και τα δικα σου παλι δικα μου.


Που εισαι τοσο καιρο...? smiley.gif Επιτελους γυρισες.Μας ηταν πολυ δυσκολο να κραταμε την σημαια εναντιον του Μπερτολιγκ...ειδικα ο γραφων, Παναθηναικος πραμα.Οι φιλοι των ομαδων που ειναι μονιμα αποκλεισμενες απο την διοργανωση φαρσοκωμωδια του Μπερτανδρεου πρεπει να εχουν πιο συχνη παρουσια στο τοπικ.Ετσι μπραβο,να πυκνωνουμε σιγα σιγα.

QUOTE (pan24 @ Oct 21 2017, 12:41 ) *
Ειπε για 2 ομαδες που στο μπασκετ δεν μαζευουν πολυ κοσμο
Λογικο γιατι η αναφορα εγινε στο ολυμπιακος-μαλαγα,το παιχνιδι αυτης της αγωνιστικης ευρωλιγκα με τον λιγοτερο κοσμο δεν ανεφερε πχ τους 10.600 στο μακαμπι-μπασκονια που δεν το λες και το πιο εμπορικο παιχνιδι


Ημουνα νιος...και γερασα.40 χρονια,οσο θυμαμαι τον εαυτο μου η 'ομαδα του λαου' μεσα στο Γιαντ Ελιαου,εβρεχε χιονιζε ηταν δυνατη η αντιπαλος η οχι....μια ζωη 10,600.Και στην επομενη ζωη 10,600 θα εχει σε καθε αγωνα.Το αιωνιο sold out βρηκες να μας αναφερεις ως παραδειγμα επιτυχιας του Μπερτι?Ημαρτον ρε συ....
T.W.Is.M.
QUOTE(Platonic13 @ Oct 21 2017, 17:59 ) *
Που εισαι τοσο καιρο...? smiley.gif Επιτελους γυρισες.Μας ηταν πολυ δυσκολο να κραταμε την σημαια εναντιον του Μπερτολιγκ...ειδικα ο γραφων, Παναθηναικος πραμα.Οι φιλοι των ομαδων που ειναι μονιμα αποκλεισμενες απο την διοργανωση φαρσοκωμωδια του Μπερτανδρεου πρεπει να εχουν πιο συχνη παρουσια στο τοπικ.Ετσι μπραβο,να πυκνωνουμε σιγα σιγα.



Ημουνα νιος...και γερασα.Οσο θυμαμαι τον εαυτο μου η 'ομαδα του λαου' μεσα στο Γιαντ Ελιαου,εβρεχε χιονιζε ηταν δυνατη η αντιπαλος η οχι....μια ζωη 10,600.Και στην επομενη ζωη 10,600 θα εχει σε καθε αγωνα.Το αιωνιο sold out βρηκες να μας αναφερεις ως παραδειγμα επιτυχιας του Μπερτι?Ημαρτον



Εχετε δει το θεμα σαν πολεμο αποψεων, μονο που ετσι δε γινεται κουβεντα. Ουτε με αποψεις-αξιωματα χωρις στηριξη και χωρις λογικη γινεται κουβεντα.
Μια διοργανωση παντως που παιζουν 16 απο τις 20(περιπου) καλυτερες ομαδες της ηπειρου δεν μπορει να ειναι φαρσοκωμωδια κι αυτο ειναι απολυτο. Πιο πολυ φαρσοκωμωδια ειναι ο συνδυασμος του ονοματος Champions League με μια διοργανωση που δεν εχει Champions.

ΥΓ. Δε γνωριζω κανεναν με το ονομα Μπερτανδρεου. Αν ειναι υπαρκτο προσωπο, περιμενω να μαθω τι θεση εχει και σε ποιο φορεα του μπασκετ. Αν οχι, θα επρεπε τα ποστ που περιλαμβανουν το ονομα να κρινονται οπως αυτα που περιλαμβανουν τις λεξεις "Τρακης", "γαυρος", "βαζελος", "σκουληκια" και λοιπους οπαδικους και υποτιμητικους χαρακτηρισμους.

QUOTE(ashton @ Oct 21 2017, 13:34 ) *
Μάλλον περισσότερο από όσο είχε πχ το Darussafaka-Cedevita ...

Θα ήθελα να ήξερα τη γνώμη των θιασωτών της κλειστής ευρωλίγκας αν γίνει κάτι ανάλογο και στο ποδοσφαιρο.
Να δοθούν εγγυημένα συμβόλαια συμμετοχής σε
Real, Barcelona, Atletico
Manchester, Liverpool, Cheslea, Arsenal
Bayern, Dortmund
Paris SG
Juventus, Roma, Milan, Inter
τον πρωταθλητή Ρωσίας και όποιον παίρνει το Europa .



Σιγουρα θα ηταν μια καλυτερη διοργανωση απο το τωρινο Champions League, που στην πραγματικοτητα ξεκιναει το Φεβρουαριο. Ασε που σε ενα πρωταθλημα 30 αγωνων και οχι σε ομιλο 6 αγωνιστικων ή νοκ αουτ παιχνιδια θα υπηρχε μικροτερη σκοπιμοτητα και μπορει, στον πρωτο γυρο τουλαχιστον να βλεπαμε και καλυτερο θεαμα.
pan24
QUOTE (Platonic13 @ Oct 21 2017, 17:59 ) *
Ημουνα νιος...και γερασα.40 χρονια,οσο θυμαμαι τον εαυτο μου η 'ομαδα του λαου' μεσα στο Γιαντ Ελιαου,εβρεχε χιονιζε ηταν δυνατη η αντιπαλος η οχι....μια ζωη 10,600.Και στην επομενη ζωη 10,600 θα εχει σε καθε αγωνα.Το αιωνιο sold out βρηκες να μας αναφερεις ως παραδειγμα επιτυχιας του Μπερτι?Ημαρτον ρε συ....

Μα για αυτο ακριβως το ανεφερα.Οταν συγκρινεις τον ολυμπιακο,μια απο τις ομαδες με τα λιγοτερα εισιτηρια στην ευρωλιγκα(πλην των ντερμπι) πρεπει να συγκρινεις με μια αντιστοιχη ομαδα του τσ.λ οπως η αεκ η ο παοκ που ουτε αυτοι μαζευουν πολυ κοσμο στο μπασκετ

Αν βαλεις στην συζητηση τον αρη που παραδοσιακα μαζευει κοσμο σε οποια κατασταση κι αν βρισκεται πρεπει να τον συγκρινεις με την μακαμπι που ειναι αντιστοιχη υποθεση
Οκ 5.200 ο ολυμπιακος που ηταν το ματς με τον χαμηλοτερο κοσμο αλλα η συζητηση ειναι κενη γιατι αν βλεπαμε το ματς της αγωνιστικης με τον λιγοτερο κοσμο του τσαμπιονς λιγκ πονταρω οτι δεν θα ηταν πανω απο 1.000 ατομα

Υ.Γ.Περσι στην regular season ο μεσος αριθμος θεατων ευρωλιγκας στο γηπεδο ηταν 8.177,ανεβασμενο απο το 7.136 που ειχε με το προηγουμενο πιο ανοιχτο φορματ των 24 ομαδων
Το champions league δεν δημοσιευσε μεσους ορους θεατων για την περασμενη σεζον...
Platonic13
QUOTE (T.W.Is.M. @ Oct 21 2017, 18:17 ) *
Εχετε δει το θεμα σαν πολεμο αποψεων, μονο που ετσι δε γινεται κουβεντα. Ουτε με αποψεις-αξιωματα χωρις στηριξη και χωρις λογικη γινεται κουβεντα.
Μια διοργανωση παντως που παιζουν 16 απο τις 20(περιπου) καλυτερες ομαδες της ηπειρου δεν μπορει να ειναι φαρσοκωμωδια κι αυτο ειναι απολυτο. Πιο πολυ φαρσοκωμωδια ειναι ο συνδυασμος του ονοματος Champions League με μια διοργανωση που δεν εχει Champions.

ΥΓ. Δε γνωριζω κανεναν με το ονομα Μπερτανδρεου. Αν ειναι υπαρκτο προσωπο, περιμενω να μαθω τι θεση εχει και σε ποιο φορεα του μπασκετ. Αν οχι, θα επρεπε τα ποστ που περιλαμβανουν το ονομα να κρινονται οπως αυτα που περιλαμβανουν τις λεξεις "Τρακης", "γαυρος", "βαζελος", "σκουληκια" και λοιπους οπαδικους και υποτιμητικους χαρακτηρισμους.


Αστειευεσαι?Ο 'πολεμος' αποψεων ειναι βασικο συστατικο της δημοκρατιας και οπως ειπε και ο Βολταιρος 'διαφωνω με αυτο που λες αλλα θα υπερασπιστω μεχρι θανατου να το λες.
Οσον αφορα για τις αποψεις-αξιωματα χωρις στηριξη και χωρις λογικη...παλι νομιζω πως γενικευεις.Αν διαβασεις προηγουμενα μου ποστ εξηγω με ακριβεια γιατι θεωρω πως κανει κακο στο μπασκετ η κλειστη λιγκα.Αν θεωρεις οτι η αντιθετη αποψη απο την δικη σου στερειται λογικης,πλανασαι πλανην οικτρα.
Τελος οσον αφορα για το Μπερτανδρεου ,το λεω χαρην αστεισμου,αν ενοχλει το σταματαω.Παντως σε καθε περιπτωση μονο υποτιμιτικο δεν μπορει να θεωρηθει μιας και παραφραζει την ονομασια μια οικογενειας που κυβερνησε την πατριδα μας για σχεδον ενα αιωνα.
panos34
Καταργείστε τα κλειστά συμβόλαια επιτέλους να πάψουν να υπάρχουν διορισμοί στην ευρολίγκα ,ας παίρνουν τα εισιτήρια για την κορυφαία διοργάνωση με αγωνιστικά κριτίρια όπως σε όλα τα άλλα αθλήματα ποδόσφαιρο,χάντμπολ,βόλλει,πόλο,ράγκι,χόκε

επι πάγου
T.W.Is.M.
QUOTE(Platonic13 @ Oct 21 2017, 19:05 ) *
Αστειευεσαι?Ο 'πολεμος' αποψεων ειναι βασικο συστατικο της δημοκρατιας και οπως ειπε και ο Βολταιρος 'διαφωνω με αυτο που λες αλλα θα υπερασπιστω μεχρι θανατου να το λες.
Οσον αφορα για τις αποψεις-αξιωματα χωρις στηριξη και χωρις λογικη...παλι νομιζω πως γενικευεις.Αν διαβασεις προηγουμενα μου ποστ εξηγω με ακριβεια γιατι θεωρω πως κανει κακο στο μπασκετ η κλειστη λιγκα.Αν θεωρεις οτι η αντιθετη αποψη απο την δικη σου στερειται λογικης,πλανασαι πλανην οικτρα.
Τελος οσον αφορα για το Μπερτανδρεου ,το λεω χαρην αστεισμου,αν ενοχλει το σταματαω.Παντως σε καθε περιπτωση μονο υποτιμιτικο δεν μπορει να θεωρηθει μιας και παραφραζει την ονομασια μια οικογενειας που κυβερνησε την πατριδα μας για σχεδον ενα αιωνα.



1)Αν βαλεις εισαγωγικα στον πολεμο αποψεων, αλλαζει εντελως το νοημα. Σε αυτο δεν εχω αντιρρηση να συμμετεχω, γιατι στην ουσια προκειται για ενα διαλογο. Μερικα ποστ που υπαρχουν ομως εδω εχουν πολεμικο υφος χωρις εισαγωγικα. Σε αυτο ειμαι αντιθετος και αυτο επισημανα.
2)Η αποψη σου δεν ειναι εκτος λογικης. Ισα ισα που αν δεις και τι γραφουμε οσοι ειμαστε της αντιθετης αποψης, δεν υπαρχει καποιος που να γραφει σταθερα και ξεκαθαρα οτι θελει μια εντελως κλειστη διοργανωση. Αντιθετα, πολλοι εχουμε αναφερει οτι δε θα θελαμε τα κλειστα συμβολαια. Τουλαχιστον οχι στη μορφη που υπαρχουν την τελευταια διετια. Ομως βλεπουμε και την αλλη πλευρα και καταλαβαινουμε τι προσφερουν στη διοργανωση. Να κανω και μια επισημανση λιγο διαφορετικη. Ο βασικος αξονας της δικης σου αποψης ειναι θεωρητικος. Εισαι εναντιον των κλειστων συμβολαιων και της εξ ορισμου συμμετοχης στη διοργανωση. Ο βασικος αξονας της δικης μου ειναι πιο πρακτικος. Θελω μια διοργανωση που να παιζουν οι καλυτεροι και να ειναι οσο πιο υψηλου επιπεδου γινεται και με οσο δυνατον μεγαλυτερο ενδιαφερον απο τον κοσμο. Τα αποτελεσματα δειχνουν οτι η σημερινη μορφη της διοργανωσης βοηθαει προς αυτη την κατευθυνση. Αν προσεξεις, θα δεις οτι ολοι οσοι "υποστηριζουμε" τη σημερινη Ευρωλιγκα μιλαμε για επεκταση της σε περισσοτερες ομαδες και για ανοιγμα σε περισσοτερες αγορες. Για να ανοιξει η προσβαση σε πρωταθληματα που ειναι κλειστα σημερα. Οχι ομως εις βαρος του επιπεδου και εκει ειναι η διαφορα μας. Την εντελως κλειστη λιγκα δεν την προτιμα κανεις μας(ετσι εχω καταλαβει), ομως τη θεωρουμε καλυτερη απο μια διοργανωση που στις 16 ομαδες θα βρισκονται ομαδες που τωρα παιζουν στο Eurocup.
3)Το συγκεκριμενο ονομα πρωτον, ενεχει τον κινδυνο να παει η κουβεντα στην πολιτικη και δευτερον, φερνει πολυ αρνητικους συνειρμους εδω και μερικα χρονια. Παραβλεπεις ομως οτι στην περιπτωση της Ευρωλιγκα προκειται απλα για ενα εκτελεστικο στελεχος κι οχι για αυτον που παιρνει τις αποφασεις μονος του.

Γενικως η κουβεντα μου μοιαζει με συζητηση περι ιδιωτικοποιησης ή οχι μιας εταιριας. Και οι δυο πλευρες εχουν τα επιχειρηματα τους και δεν πιστευω οτι υπαρχει απολυτα σωστη αποψη. Εξαρταται απο τη δομη του κρατους και απο τις ικανοτητες του ιδιωτη που θα αναλαβει. Εδω ο ιδιωτης δε δειχνει πολυ ικανος. Το κρατος ομως δειχνει να ειναι σαν την Ελλαδα...
benchwarmer
QUOTE(T.W.Is.M. @ Oct 21 2017, 23:23 ) *
2)Η αποψη σου δεν ειναι εκτος λογικης. Ισα ισα που αν δεις και τι γραφουμε οσοι ειμαστε της αντιθετης αποψης, δεν υπαρχει καποιος που να γραφει σταθερα και ξεκαθαρα οτι θελει μια εντελως κλειστη διοργανωση. Αντιθετα, πολλοι εχουμε αναφερει οτι δε θα θελαμε τα κλειστα συμβολαια. Τουλαχιστον οχι στη μορφη που υπαρχουν την τελευταια διετια. Ομως βλεπουμε και την αλλη πλευρα και καταλαβαινουμε τι προσφερουν στη διοργανωση. Να κανω και μια επισημανση λιγο διαφορετικη. Ο βασικος αξονας της δικης σου αποψης ειναι θεωρητικος. Εισαι εναντιον των κλειστων συμβολαιων και της εξ ορισμου συμμετοχης στη διοργανωση. Ο βασικος αξονας της δικης μου ειναι πιο πρακτικος. Θελω μια διοργανωση που να παιζουν οι καλυτεροι και να ειναι οσο πιο υψηλου επιπεδου γινεται και με οσο δυνατον μεγαλυτερο ενδιαφερον απο τον κοσμο. Τα αποτελεσματα δειχνουν οτι η σημερινη μορφη της διοργανωσης βοηθαει προς αυτη την κατευθυνση. Αν προσεξεις, θα δεις οτι ολοι οσοι "υποστηριζουμε" τη σημερινη Ευρωλιγκα μιλαμε για επεκταση της σε περισσοτερες ομαδες και για ανοιγμα σε περισσοτερες αγορες. Για να ανοιξει η προσβαση σε πρωταθληματα που ειναι κλειστα σημερα. Οχι ομως εις βαρος του επιπεδου και εκει ειναι η διαφορα μας. Την εντελως κλειστη λιγκα δεν την προτιμα κανεις μας(ετσι εχω καταλαβει), ομως τη θεωρουμε καλυτερη απο μια διοργανωση που στις 16 ομαδες θα βρισκονται ομαδες που τωρα παιζουν στο Eurocup.


Ακριβώς αυτό είναι το θέμα. Σχεδόν κανείς μας δεν έχει γράψει ότι θέλει μία εντελώς κλειστή λίγκα, εγώ σίγουρα όχι.

Οι διαφωνίες μας είναι αλλού.
Στο ότι το μπάσκετ στην Ευρώπη πχ είναι σε πτώση σε σχέση με το 1990 ή το 2005. Για μένα δεν είναι.
Στο ότι η ΦΙΜΠΑ έχει αγνά κίνητρα, απλά και μόνο για την προώθηση του αθλήματος. Για μένα δεν έχει, απόδειξη ότι πρότεινε σχεδόν το ίδιο με την Ευρωλίγκα αρχικά ή ότι χρησιμοποιεί την τεχνική των wild cards στις Εθνικές για να βγάλει τα προς το ζην.
Στο ότι στο θέμα των παραθύρων έχει δίκιο η ΦΙΜΠΑ. Δεν έχει, από τη στιγμή που αγνοεί το ΝΒΑ. Αν στις τυπικές κλήσεις έστω περιλαμβάνονταν και αυτοί οι παίχτες, θα μιλούσαμε αλλιώς. Τώρα όμως ο ξεκάθαρος στόχος είναι απλά να χτυπήσει την Ευρωλίγκα και τίποτε άλλο. Το λες και υποκρισία. Και προφανώς αντίστοιχη είναι και η στάση της Ευρωλίγκας, που όμως το απλό επιχείρημα "γιατί δεν καλούν και του ΝΒΑ" είναι απόλυτα βάσιμο.
Στο ότι νομικά μπορεί να τιμωρήσει ομάδες και παίχτες. Για μένα δεν μπορεί, ή τουλάχιστον όχι χωρίς να πυροβολήσει ταυτόχρονα και τα ίδια της τα πόδια.


Τέλος να προτείνω και κάτι. Ας κρατήσουμε αυτό το τόπικ (που βρίσκεται και στην υποενότητα των Εθνικών) όσον αφορά τις εξελίξεις σχετικά με τα παράθυρα.
Για το θέμα του ιδανικού φορμάτ της Ευρωλίγκας, ας μεταφερθούμε πχ εδώ http://www.basketforum.gr/forum/index.php?showtopic=18651 , που είναι σε καταλληλότερη υποενότητα, όπου θα μπορεί κανείς να γράψει συνολικά (και κατά προτίμηση όχι σε 3 γραμμές από 100 φορές) το όραμά του για το μέλλον των διοργανώσεων.. Και θα δούμε όλοι ότι θα βρούμε αρκετά στοιχεία σύγκλισης.
Manimal
Το μπάσκετ έχει την ιδιαιτερότητα, ότι είναι το μοναδικό άθλημα σε παγκόσμιο επίπεδο που παίζεται με διαφορετικούς κανόνες. Η αδυναμία της Fiba να αντιληφθεί ότι το άθλημα έπρεπε να εξελιχθεί δημιούργησε εν ολίγοις την Ευρωλίγκα, στην ουσία από τις ίδιες τις ομάδες και από την ανάγκη δημιουργίας ενός προϊόντος ελκυστικού στον καταναλωτή. Η Fiba στάθηκε ανίκανη μέχρι και την τελευταία στιγμή (2000) να αντιληφθεί αυτές τις ανάγκες χάνοντας και τους τελευταίους της τότε Σουπρολίγκας. Από το γεγονός ότι πρόσφατα οι ομάδες της γύρισαν ξανά την πλάτη, σημαίνει ότι ακόμα βρίσκεται απαγγιστρωμένη σε απαρχαιωμένες ιδέες που δεν έχουν αντίκρισμα.

Είναι διαφορετικό πράγμα να υπάρχει διαφωνία με το υφιστάμενο φορματ της ευρωλίγκας, δεκτόν αλλά ανήκει σε ξεχωριστό thread, και διαφορετικό να επιχειρηματολογείτε υπέρ της Fiba και μάλιστα με σκοπό την σωτηρία του μπάσκετ. Και ποια είναι άλλωστε αυτή η σωτηρία και ποιο το κακό που βρήκε το άθλημα. Το ΝΒΑ βαίνει συνεχώς σε ανοδική πορεία, το cult NBA τύπου ΚινέζοΦιλιππινέζικο τα ίδια, η Ευρωλίγκα ισχυρίζεται ανοδική πορεία. Το γεγονός ότι η Fiba αδυνατεί να διοργανώσει διεθνή τουρνουά ελκυστικά με την ευρύτερη έννοια τόσο σε καταναλωτές όσο και στους ίδιους τους παίχτες, είναι πρόβλημα δικό της.
panos34
Στο ποδόσφαιρο υπάρχει σκέψη για μείωση του χρόνου από 90 λεπτά σε 60 λεπτά. Διακοπή του χρόνου όταν δεν παίζεται
η μπάλα μέχρι να γίνει το πέναλτι ,φάουλ,πλάγιο άουτ, αλλά και όταν γίνονται αλλαγές ,έχει πρότυπο το μπάσκετ. Η ευρωλίγκα
έταξε περισσότερα χρήματα για υπέγραψαν σε εκείνη ,απλά η φίμπα εκτέθηκε στον Ισπανό 4 μήνες προτού συναντηθεί η
ευρωπαϊκή ομοσπονδία με αυτόν και τις ομάδες και μάλιστα βγήκαν το ποσά προς τα έξω τα χρηματικά ποσά.
Platonic13
QUOTE (Petran911 @ Nov 18 2017, 21:43 ) *
Περίμενε να δεις τώρα που έχει αναμιχθεί και η Ευρωπαϊκή Επιτροπή τι ωραία που θα περάσουν στην Euroleague. Επίσης κρίμα που δεν βρέθηκε κάποιος Έλλην MEP να συμμετάσχει στην ερώτηση.

Επίσης Θέλω να μου πείτε τι θα λέτε μέτα από ένα 0-2 από Βρεττανία και Ισραήλ. Και με τι μούτρα θα εμφανίζεται ο Πρίντεζης και όλοι οι υπόλοιποι.


Δεν τους νοιαζει βρε παιδι μου....Ο Ολυμπιακος και το Αιγαλεω να κερδιζουν.Ολοι οι αλλοι να πανε να κουρευτουνε.Η πολιτεια παντως εδω στην Ελλαδα μαλλον ειναι υπερ της Φιμπα...Το αυτονοητο δηλαδη.
Συνεντευξη του Υφυπουργου Βαιλειαδη:

http://basketa.gr/%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%B9...3%CE%B7-%CF%84/
Petran911
QUOTE(D-Wade @ Nov 18 2017, 21:30 ) *
Στην πρώτη ερώτηση θα λέμε ότι έγινε το ψιλοαναμενόμενο. Οι Βρεττανοί(αν παίξουν με αυτούς που κατέβηκαν στο ευρωμπάσκετ) είναι καλύτεροι από τους δικούς μας.
Στη δεύτερη, με αυτά που εμφανίζεται και τώρα.Αυτά τα ωραία μούτρα που γουστάρουν οι γυναίκες. Όλα κομπλέ. Λες και έπρεπε να διαλέξει το υποβαμισμένο πανηγύρι από αυτούς που τον πληρώνουν


Κάτσε λίγο να δούμε τι θα γίνει και με την Κομισιον, γιατί θα γελάσουμε.
Conan1982
QUOTE (Petran911 @ Nov 18 2017, 22:41 ) *
Κάτσε λίγο να δούμε τι θα γίνει και με την Κομισιον, γιατί θα γελάσουμε.


Η Κομισιόν που ακριβώς κολλάει με όλο αυτό;
pan24
QUOTE (Petran911 @ Nov 18 2017, 22:41 ) *
Κάτσε λίγο να δούμε τι θα γίνει και με την Κομισιον, γιατί θα γελάσουμε.

Οι ευρωβουλευετες εστειλαν μια επιστολη στην κομισιον η οποια επιστολη βεβαια δεν αλλαζει κατι,ειναι περιπου ιδιας αξιας με το να την εστελναν στο βατικανο η τον προεδρο της δημοκρατιας
Απο το προηγουμενο καλοκαιρι εχουν γινει και απο την ευρωλιγκα και απο την φιμπα προσφυγες στην επιτροπη ανταγωνισμου της κομισιον,τα υπολοιπα ειναι για τα ματια του κοσμου
panos34
Για να γίνουν τα προκριματικά με τους κορυφαίους στην ευρώπη πρέπει να αναλάβει η φίμπα τις κορυφαίες ομάδες ,τουλάχιστον και 48 παιχνίδια να είχαν οι ομάδες λογικά θα γινόταν μια χαρά τα προκριματικά αφού βόλευέ το καλεντάρι η φίμπα
Petran911
QUOTE(pan24 @ Nov 19 2017, 02:13 ) *
Οι ευρωβουλευετες εστειλαν μια επιστολη στην κομισιον η οποια επιστολη βεβαια δεν αλλαζει κατι,ειναι περιπου ιδιας αξιας με το να την εστελναν στο βατικανο η τον προεδρο της δημοκρατιας
Απο το προηγουμενο καλοκαιρι εχουν γινει και απο την ευρωλιγκα και απο την φιμπα προσφυγες στην επιτροπη ανταγωνισμου της κομισιον,τα υπολοιπα ειναι για τα ματια του κοσμου


Το θέμα είναι ότι κάποια στιγμή θα βγει απόφαση. Πόσες πιθανότητες δίνεις να είναι υπέρ της Ευρωλίγκας; Το πιθανότερο είναι ότι θα τους επιβάλλει να αλλάξουν τις ημερομηνίες καθώς θα κριθεί μονοπώλιο αν δεν γίνει κάτι τέτοιο. Λες να μην το ξέρουν;
pan24
QUOTE(Petran911 @ Nov 19 2017, 13:25 ) *
Το θέμα είναι ότι κάποια στιγμή θα βγει απόφαση. Πόσες πιθανότητες δίνεις να είναι υπέρ της Ευρωλίγκας; Το πιθανότερο είναι ότι θα τους επιβάλλει να αλλάξουν τις ημερομηνίες καθώς θα κριθεί μονοπώλιο αν δεν γίνει κάτι τέτοιο. Λες να μην το ξέρουν;

Μην το παρεις ως προσβολη,δεν εχω τετοια προθεση,αλλα νομιζω δεν εχεις καταλαβει πως λειτουργει το πραγμα στην επιτροπη ανταγωνισμου
Αντιμετωπιζονται και οι 2 ως ισοτιμες επιχειρησεις,εκει δεν μετραει το ειμαι ομοσπονδια αρα ειμαι ανωτερος/πιο σημαντικος απο εσενα,δεν ειναι αθλητικο δικαστηριο
Αυτο στο λεω γιατι δεν στεκεται εκει επιχειρημα εγω ειμαι ομοσπονδια ας αλλαξουν αυτοι ημερομηνιες,ειναι ισαξιο (μη) επιχειρημα με το να πει ο αλλος εγω ειμαι ευρωλιγκα ας αλλαξουν αυτοι ημερομηνιες

Η φιμπα σταματησε τις απειλες και ποτε δεν εστειλε σε κλαμπ η ομοσπονδια εγγραφα τις απειλες για αποκλεισμους το προηγουμενο καλοκαιρι ακριβως για να μην μπορει να αποδειχθει κατι εναντιον της

Η ευρωλιγκα απο την αλλη ποτε δεν ειπε οτι απαγορευει στους παικτες να κατεβουν και εχει στειλει εγγραφο οτι η ιδια δεν εχει προβλημα να κατεβουν και αν προτιμησουν τις εθνικες δεν προκειται να τιμωρησει αυτους η τις ομαδες τους.Λεει οτι ειναι ελευθερη επιλογη των συλλογων αν θα αφησουν τους παικτες
Δηλαδη δεν μπορει να κατηγορηθει για κατι,νομικα ειναι οσο υπευθυνη θα ηταν αν ο καλαθης πχ αποφασιζε να μην κατεβει το καλοκαιρι

Οι ομαδες για να μην μπορουν να τιμωρηθουν απο τις ομοσπονδιες δεν ειπαν ποτε οτι θα απαγορευσουν στους παικτες να παιξουν,οποιος δεν κατεβαινει εμφανιζεται ως δικη του αποφαση(πχ ανακοινωση παικτων ολυμπιακου,φενερ κτλ)

Οποτε οι μονοι που μπορουν να τιμωρηθουν απο τις ομοσπονδιες ειναι οι παικτες

Τωρα για την αποφαση της επιτροπης ανταγωνισμου το πιθανοτερο ειναι οτι δεν θα γινει απολυτως τιποτα και δεν θα βρει κατι μεμπτο σε κανεναν απο τους δυο ακριβως επειδη και οι δυο πριν απο καθε κινηση ειχαν συμβουλευτει ομαδες δικηγορων για να ειναι καλυμμενοι

Αν θες να το συνεχισουμε απαντα στο τοπικ της κοντρας γιατι εδω βγαινουμε οφτοπικ μαλλον

Και επειδη περασε η περιοδος που μπορουσα να το κανω εντιτ(αν θελει καποιος μοντ ας ενωσει τα ποστ) βαζω εδω επιστολη της ευρωλιγκας
Το κλου ειναι η τελευταια γραμμη

tReason
Επειδη οντως ασχετοι ειναι πολλοι σε αυτο το τοπικ δεν βλεπω τι σχεση εχει η Επιτροπη ανταγωνισμου με το αν θα επιτρεπεται στους παικτες να παιζουν στα παιχνιδια της Εθνικης ομαδας.
Δεν βλεπω καπου να παραβιαζεται ο ανταγωνισμος με το να διεξαγονται ταυτοχρονα παιχνιδια Ευρωλιγκας και εθνικων ομαδων.

Αυτο που μπορει να κανει ομως η Ευρωπαικη Επιτροπη ειναι να παρει μια πολιτικη αποφαση και να εκδωσει μια οδηγια που να λεει απαγορευεται ενας συνδεσμος αθλητικων εταιρειων να ορισει παιχνιδια ταυτοχρονα με παιχνιδια εθνικων ομαδων.Αυτο μπορει να το κανει και θα ηταν σωστο να το κανει.Θα το κανει;Πολυ χλωμο. Εχω παψει προ πολλου να περιμενω οτιδηποτε το θετικο απο τους καρεκλοκενταυρους γραφειοκρατες των Βρυξελλων οποτε δεν τους εχω καμια εμπιστοσυνη οτι θα παρουν την σωστη αποφαση και τωρα.

Τελος στο οτι η Ευρωλιγκα δεν απαγορευει στους παικτες να παιξουν με τις εθνικες ομαδες αλλα το αφηνει στην κριση τους.Αυτα ειναι επιχειρηματα που μπορει να τα χαψουν ατομα κατω των 10 ετων ή ατομα με IQ κατω του 50.Το δουλεμα πρεπει να εχει και καποιο οριο.Φυσικα η Ευρωλιγκα γνωριζει οτι οι παικτες, και ειναι απολυτα λογικο απο την μερια τους, να επιλεξουν καθολικα να παιξουν με τις ομαδες του.Ουδεις νοημων στην Ευρωπαικη επιτροπη ή στην ευρωπαικη επιτροπη ανταγωνισμου ή οπουδηποτε αλλου μπορει να χαψει μια τετοια μπαρουφα. Αν θελει λοιπον η ΕΕ πραγματικα να υπηρετησει το δημοσιο ενδιαφερον θα αναγνωρισει το αυτονοητο οτι καθολικα οι παικτες θα παιξουν με τις ομαδες τους και θα βγαλει την οδηγια που μολις περιεγραψα παραπανω.
Δεν θα κρατουσα βεβαια την αναπνοη μου περιμενοντας οτι οι καρεκλοκενταυροι των Βρυξελλων θα υπηρετησουν το γενικο συμφέρον.
Petran911
QUOTE(tReason @ Nov 19 2017, 15:23 ) *
Επειδη οντως ασχετοι ειναι πολλοι σε αυτο το τοπικ δεν βλεπω τι σχεση εχει η Επιτροπη ανταγωνισμου με το αν θα επιτρεπεται στους παικτες να παιζουν στα παιχνιδια της Εθνικης ομαδας.
Δεν βλεπω καπου να παραβιαζεται ο ανταγωνισμος με το να διεξαγονται ταυτοχρονα παιχνιδια Ευρωλιγκας και εθνικων ομαδων.

Αυτο που μπορει να κανει ομως η Ευρωπαικη Επιτροπη ειναι να παρει μια πολιτικη αποφαση και να εκδωσει μια οδηγια που να λεει απαγορευεται ενας συνδεσμος αθλητικων εταιρειων να ορισει παιχνιδια ταυτοχρονα με παιχνιδια εθνικων ομαδων.Αυτο μπορει να το κανει και θα ηταν σωστο να το κανει.Θα το κανει;Πολυ χλωμο. Εχω παψει προ πολλου να περιμενω οτιδηποτε το θετικο απο τους καρεκλοκενταυρους γραφειοκρατες των Βρυξελλων οποτε δεν τους εχω καμια εμπιστοσυνη οτι θα παρουν την σωστη αποφαση και τωρα.

Τελος στο οτι η Ευρωλιγκα δεν απαγορευει στους παικτες να παιξουν με τις εθνικες ομαδες αλλα το αφηνει στην κριση τους.Αυτα ειναι επιχειρηματα που μπορει να τα χαψουν ατομα κατω των 10 ετων ή ατομα με IQ κατω του 50.Το δουλεμα πρεπει να εχει και καποιο οριο.Φυσικα η Ευρωλιγκα γνωριζει οτι οι παικτες, και ειναι απολυτα λογικο απο την μερια τους, να επιλεξουν καθολικα να παιξουν με τις ομαδες του.Ουδεις νοημων στην Ευρωπαικη επιτροπη ή στην ευρωπαικη επιτροπη ανταγωνισμου ή οπουδηποτε αλλου μπορει να χαψει μια τετοια μπαρουφα. Αν θελει λοιπον η ΕΕ πραγματικα να υπηρετησει το δημοσιο ενδιαφερον θα αναγνωρισει το αυτονοητο οτι καθολικα οι παικτες θα παιξουν με τις ομαδες τους και θα βγαλει την οδηγια που μολις περιεγραψα παραπανω.
Δεν θα κρατουσα βεβαια την αναπνοη μου περιμενοντας οτι οι καρεκλοκενταυροι των Βρυξελλων θα υπηρετησουν το γενικο συμφέρον.


Με κάλυψες κατά 90% , αλλά δεν είναι ακριβώς έτσι. Διάβασε τα άρθρα 101 ή 102. Επίσης

Article 101

(ex Article 81 TEC)

1. The following shall be prohibited as incompatible with the internal market: all agreements between undertakings, decisions by associations of undertakings and concerted practices which may affect trade between Member States and which have as their object or effect the prevention, restriction or distortion of competition within the internal market, and in particular those which:

(a) directly or indirectly fix purchase or selling prices or any other trading conditions;

(cool.gif limit or control production, markets, technical development, or investment;

© share markets or sources of supply;

(d) apply dissimilar conditions to equivalent transactions with other trading parties, thereby placing them at a competitive disadvantage;

(e) make the conclusion of contracts subject to acceptance by the other parties of supplementary obligations which, by their nature or according to commercial usage, have no connection with the subject of such contracts.

2. Any agreements or decisions prohibited pursuant to this Article shall be automatically void.

3. The provisions of paragraph 1 may, however, be declared inapplicable in the case of:

- any agreement or category of agreements between undertakings,

- any decision or category of decisions by associations of undertakings,

- any concerted practice or category of concerted practices,

which contributes to improving the production or distribution of goods or to promoting technical or economic progress, while allowing consumers a fair share of the resulting benefit, and which does not:

(a) impose on the undertakings concerned restrictions which are not indispensable to the attainment of these objectives;

(cool.gif afford such undertakings the possibility of eliminating competition in respect of a substantial part of the products in question.
Article 102

(ex Article 82 TEC)

Any abuse by one or more undertakings of a dominant position within the internal market or in a substantial part of it shall be prohibited as incompatible with the internal market in so far as it may affect trade between Member States.

Such abuse may, in particular, consist in:

(a) directly or indirectly imposing unfair purchase or selling prices or other unfair trading conditions;

(cool.gif limiting production, markets or technical development to the prejudice of consumers;

© applying dissimilar conditions to equivalent transactions with other trading parties, thereby placing them at a competitive disadvantage;

(d) making the conclusion of contracts subject to acceptance by the other parties of supplementary obligations which, by their nature or according to commercial usage, have no connection with the subject of such contracts.

θα σου φαινόταν παράλογο αν με τα παραπάνω πολύ απλά φαινόταν ότι η Ευρωλίγκα κάνει κατάχρηση δεσπόζουσας θέσης, και σε συνδιασμό με την πολιτική επιρροή που σίγουρα είναι μεγαλύτερη από τηνμ πλευρά των ομοσπονδιών, βγει μια απόφαση που θα της επιβάλλει να κάνει χώρο για τα προκριματικά; Πολύ πιθανό κατ'εμέ.
pan24
QUOTE (tReason @ Nov 19 2017, 15:23 ) *
Αυτο που μπορει να κανει ομως η Ευρωπαικη Επιτροπη ειναι να παρει μια πολιτικη αποφαση και να εκδωσει μια οδηγια που να λεει απαγορευεται ενας συνδεσμος αθλητικων εταιρειων να ορισει παιχνιδια ταυτοχρονα με παιχνιδια εθνικων ομαδων.Αυτο μπορει να το κανει και θα ηταν σωστο να το κανει.Θα το κανει;Πολυ χλωμο. Εχω παψει προ πολλου να περιμενω οτιδηποτε το θετικο απο τους καρεκλοκενταυρους γραφειοκρατες των Βρυξελλων οποτε δεν τους εχω καμια εμπιστοσυνη οτι θα παρουν την σωστη αποφαση και τωρα.

Στο υπολοιπο του κειμενου σου συμφωνω ομως εδω πως?
Θελω να πω,για να διαταξουν κατι τετοιο και να μην προσβληθει σε οποιοδηποτε δικαστηριο μετα πρεπει να υπαρχει νομικη βαση να στηριζεται σε καποιον νομο
Δεν μπορουν να πουν επειδη ειμαστε η ευρωπαικη επιτροπη αποφασιζουμε και διαταζουμε


@petran στο θρεντ της διαμαχης πιο παλια ειχα ποσταρει το ιδιο κειμενο
Ομως δεν κανει καμια καταχρηση δεσποζουσας θεσης ετσι.Το ειχαμε αναλυσει πιο παλια εκει
Καταχρηση δεσποζουσας θεσης θα ηταν να πει οτι οσες ομαδες παιζουν στην ευρωλιγκα πρεπει να αποσυρθουν απο τα πρωταθληματα τους η οι παικτες απαγορευεται να παιξουν στην εθνικη οπως αντιστοιχα καταχρηση δεσποζουσας θεσης απο την φιμπα θα ηταν να αποκλεισει απο τα εθνικα πρωταθληματα τις ομαδες της ευρωλιγκας

Κανενας δεν εμποδιζει τον παναθηναικο πχ να αφησει τους διεθνεις του να παιξουν και επισης συμφωνα με οτι ισχυει αν ο καθε πριντεζης πει οτι θα κατεβει με την εθνικη παρα τις υποχρεωσεις της ομαδας του δεν μπορουν να του διακοψουν το συμβολαιο η να τον τιμωρησουν αλλιως
Στην πραξη προκειται να γινει αυτο?Φυσικα οχι για ευνοητους λογους
Ομως εδω μπαινουμε στην συζητηση για το νομιμο και το ηθικο.Τα δικαστηρια δικαζουν με βαση το νομιμο οχι με βαση το ηθικο

Οποτε αποκλειω να βγαλει την αποφαση που λες.Ασε που με βαση τοσα ξεραμε τοτε τουλαχιστον η προσφυγη της φιμπα στην ευρωπαικη επιτροπη δεν αφορα το καλενταρι της ευρωλιγκας
Αν εμπαινε σε κατι τετοιο η κομισιον κινδυνευει η φιμπα να αναγκαστει να αλλαξει αυτη το καλενταρι γιατι και οι δυο κατεχουν δεσποζουσα θεση
Η ευρωλιγκα δεσποζουσα θεση στις διεθνεις διασυλλογικες διοργανωσεις,η φιμπα στα εγχωρια πρωταθληματα και τις διοργανωσεις εθνικων

Δηλαδη αν το σκεφτουμε ετσι,γιατι ειναι καταχρηση δεσποζουσας θεσης απο την ευρωλιγκα οτι δεν δεχεται να αλλαξει το δικο της καλενταρι για να κανει χωρο στην φιμπα και δεν ειναι καταχρηση δεσποζουσας θεσης απο την φιμπα οτι αλλαξε το δικο της καλενταρι και το εβαλε πανω στις ημερομηνιες της ευρωλιγκας?
Η ευρωλιγκα εδω και χρονια εκεινες τις ημερομηνιες παιζει

Ασχετα με δικαστηρια η οτιδηποτε αλλο εχουμε καταλαβει τι λεει η φιμπα?
Αλλαζει μονη της τις ημερομηνιες και απο εκει που ολες οι διοργανωσεις εθνικων ηταν καλοκαιρι βαζει παιχνιδια μεσα στην σεζον και απαιτει/απειλει οι αλλοι που επαιζαν ηδη εκει να αλλαξουν τις ημερομηνιες τους για να μην παιζουν τις ιδιες μερες
Ποσο λογικο ειναι ολο αυτο και ποιος αληθεια παει να μπει στα χωραφια του αλλου?
Δεν εβαλε η ευρωλιγκα παιχνιδια σε ημερομηνιες που επαιζαν οι εθνικες πχ τον σεπτεμβρη,η φιμπα πηγε και εβαλε παιχνιδια σε ημερομηνιες που ηξερε απο πριν οτι υπαρχουν αγωνες ευρωλιγκας
Petran911
QUOTE(pan24 @ Nov 19 2017, 18:15 ) *
Στο υπολοιπο του κειμενου σου συμφωνω ομως εδω πως?
Θελω να πω,για να διαταξουν κατι τετοιο και να μην προσβληθει σε οποιοδηποτε δικαστηριο μετα πρεπει να υπαρχει νομικη βαση να στηριζεται σε καποιον νομο
Δεν μπορουν να πουν επειδη ειμαστε η ευρωπαικη επιτροπη αποφασιζουμε και διαταζουμε


@petran στο θρεντ της διαμαχης πιο παλια ειχα ποσταρει το ιδιο κειμενο
Ομως δεν κανει καμια καταχρηση δεσποζουσας θεσης ετσι.Το ειχαμε αναλυσει πιο παλια εκει
Καταχρηση δεσποζουσας θεσης θα ηταν να πει οτι οσες ομαδες παιζουν στην ευρωλιγκα πρεπει να αποσυρθουν απο τα πρωταθληματα τους η οι παικτες απαγορευεται να παιξουν στην εθνικη οπως αντιστοιχα καταχρηση δεσποζουσας θεσης απο την φιμπα θα ηταν να αποκλεισει απο τα εθνικα πρωταθληματα τις ομαδες της ευρωλιγκας

Κανενας δεν εμποδιζει τον παναθηναικο πχ να αφησει τους διεθνεις του να παιξουν και επισης συμφωνα με οτι ισχυει αν ο καθε πριντεζης πει οτι θα κατεβει με την εθνικη παρα τις υποχρεωσεις της ομαδας του δεν μπορουν να του διακοψουν το συμβολαιο η να τον τιμωρησουν αλλιως
Στην πραξη προκειται να γινει αυτο?Φυσικα οχι για ευνοητους λογους
Ομως εδω μπαινουμε στην συζητηση για το νομιμο και το ηθικο.Τα δικαστηρια δικαζουν με βαση το νομιμο οχι με βαση το ηθικο

Οποτε αποκλειω να βγαλει την αποφαση που λες.Ασε που με βαση τοσα ξεραμε τοτε τουλαχιστον η προσφυγη της φιμπα στην ευρωπαικη επιτροπη δεν αφορα το καλενταρι της ευρωλιγκας
Αν εμπαινε σε κατι τετοιο η κομισιον κινδυνευει η φιμπα να αναγκαστει να αλλαξει αυτη το καλενταρι γιατι και οι δυο κατεχουν δεσποζουσα θεση
Η ευρωλιγκα δεσποζουσα θεση στις διεθνεις διασυλλογικες διοργανωσεις,η φιμπα στα εγχωρια πρωταθληματα και τις διοργανωσεις εθνικων

Δηλαδη αν το σκεφτουμε ετσι,γιατι ειναι καταχρηση δεσποζουσας θεσης απο την ευρωλιγκα οτι δεν δεχεται να αλλαξει το δικο της καλενταρι για να κανει χωρο στην φιμπα και δεν ειναι καταχρηση δεσποζουσας θεσης απο την φιμπα οτι αλλαξε το δικο της καλενταρι και το εβαλε πανω στις ημερομηνιες της ευρωλιγκας?
Η ευρωλιγκα εδω και χρονια εκεινες τις ημερομηνιες παιζει

Ασχετα με δικαστηρια η οτιδηποτε αλλο εχουμε καταλαβει τι λεει η φιμπα?
Αλλαζει μονη της τις ημερομηνιες και απο εκει που ολες οι διοργανωσεις εθνικων ηταν καλοκαιρι βαζει παιχνιδια μεσα στην σεζον και απαιτει/απειλει οι αλλοι που επαιζαν ηδη εκει να αλλαξουν τις ημερομηνιες τους για να μην παιζουν τις ιδιες μερες
Ποσο λογικο ειναι ολο αυτο και ποιος αληθεια παει να μπει στα χωραφια του αλλου?
Δεν εβαλε η ευρωλιγκα παιχνιδια σε ημερομηνιες που επαιζαν οι εθνικες πχ τον σεπτεμβρη,η φιμπα πηγε και εβαλε παιχνιδια σε ημερομηνιες που ηξερε απο πριν οτι υπαρχουν αγωνες ευρωλιγκας


Αυτά που περιγράφεις δύο γκρίζα σημεία, τα οποία όμως ειδικοί θα μπορούσαν να μας βοηθήσουν περισσότερο.
α) Πρακτικά απαγορεύουν στους παίχτες να παίξουν. Καταλαβαίνεις ότι είναι πολύ δύσκολο στον παίχτη να αντιταχθεί με τις επιθυμίες της ομάδας του και ποιος ξέρει τι ποινή μπορεί να έχει.
β) Η ομοσπονδία είχε ανακοινώσει τα προκριματικά από το 2015 - Η Ευρωλίγκα ανακοίνωσε τα double headers πέρσι. Αυτά δημιουργούν το πρόβλημα, γιατί αν τα παιχνίδια της Ευρωλίγκας ήταν μονά, υπήρχε χώρος για τις Εθνικές. Αντίθετα τα έβαλαν φέτος ακριβώς πάνω στα προκριματικά.
pan24
QUOTE (Petran911 @ Nov 19 2017, 20:08 ) *
Αυτά που περιγράφεις δύο γκρίζα σημεία, τα οποία όμως ειδικοί θα μπορούσαν να μας βοηθήσουν περισσότερο.
α) Πρακτικά απαγορεύουν στους παίχτες να παίξουν. Καταλαβαίνεις ότι είναι πολύ δύσκολο στον παίχτη να αντιταχθεί με τις επιθυμίες της ομάδας του και ποιος ξέρει τι ποινή μπορεί να έχει.
β) Η ομοσπονδία είχε ανακοινώσει τα προκριματικά από το 2015 - Η Ευρωλίγκα ανακοίνωσε τα double headers πέρσι. Αυτά δημιουργούν το πρόβλημα, γιατί αν τα παιχνίδια της Ευρωλίγκας ήταν μονά, υπήρχε χώρος για τις Εθνικές. Αντίθετα τα έβαλαν φέτος ακριβώς πάνω στα προκριματικά.

α)Η ευρωλιγκα η ιδια ομως δεν απαγορευει σε κανεναν.Το εχουν πει επισημα,πιατευω και ανεπισημα ο μπερτομεου δεν θα ιδρωσει αν ο παναθηναικος πχ κατεβει με το εφηβικο
Αν καταφερουν να αποδειξουν οτι καποια ομαδα απαγορευει στους παικτες της να παιξουν ειναι αρμοδια για τιμωρια η αντιστοιχη ομοσπονδια
Οταν ο ιδιος ο παικτης δηλωνει οτι αποφασισε ο ιδιος να μην κατεβει αντε να αποδειξεις οτι τον αναγκασαν

β)Ακομα και πριν την καθιερωση αυτου του συστηματος,δηλαδη προπερσι και πισω,τις εβδομαδες που μπηκαν τα παραθυρα η ευρωλιγκα ειχε αγωνες κανονικα
Δεν ειναι προβλημα τα διπλα παιχνιδια,τις εβδομαδες των προκριματικων δεν εχει διπλα παιχνιδια
Ουτε εμποδιζει το υπαρχον συστημα να αφηναν δυο εβδομαδες κενες αν ηθελαν,χωρος υπαρχει ειτε με δυο επιπλεον εβδομαδες διπλων παιχνιδιων ειτε αν τελειωνε λιγο πιο αργα η ευρωλιγκα

Η ουσια της διαμαχης στο θεμα του προγραμματος ειναι οτι η φιμπα ζηταει να αλλαξουν το προγραμμα και η ευρωλιγκα τους λεει γιατι να αλλαξω το προγραμμα μου,εγω ετσι ημουνα εσεις θελατε αλλαγες,καντε οτι θελετε αλλα μην με επηρεαζετε

Δεν ειναι οτι η φιμπα εβαλε τα παραθυρα και η ευρωλιγκα μετα εβαλε αγωνες πανω τους.Η ευρωλιγκα ειχε κανονικα αγωνες εκεινες τις ημερομηνιες,η φιμπα εβαλε τα παραθυρα πανω στους αγωνες της ευρωλιγκας και απαιτησε απο την ευρωλιγκα να αλλαξει το προγραμμα της
Ποσο λογικο ακουγεται αυτο?
Platonic13
100% νομικα ενταξει η Ευρωλιγκα.100% ηθικα ανηθικη η Ευρωλιγκα.
Καλα ξεμπερδεματα....και καλη επιτυχια στη Φιμπα
tReason
Φυσικα και η Ευρωπαικη Επιτροπη μπορει βγαλει οδηγια που εχει ισχυ νομου και να κανει αυτα που περιγραφω στο πρωτο μηνυμα.
Οπως η Ευρωπαικη Επιτροπη εχει μια βγαλει μια οδηγια που λεει το εξης: απαγορευεται τα παιχνιδια των Εθνικων Ομαδων να μεταδιδονται μονο απο συνδρομητικα καναλια πρεπει να μεταδιδονται και απο ενα ελευθερο.Ειναι μια οδηγια που υπαρχει υπηρχε σιγουρα πριν χρονια και μαλιστα θα μπορουσε να πει καποιος οτι παραβιαζει τον ανταγωνισμο εις βαρος των συνδρομητικων.

Και ομως εφαρμοζεται και κανενας φιογκος δικηγορος δεν μπορει να την ανατρεψει.
Και το οτι η Ευρωλιγκα ειναι 100% νομικα καλυμμενη δεν προκυπτει απο πουθενα.
α)τα επιχειρηματα ειναι μη πειστικα και προσβαλλουν την νοημοσυνη.Βεβαιως αυτο ειναι δικη μου υποκειμενικη μου αποψη.
β)Και πιο σημαντικο.Το τι ειναι νομιμο δεν ειναι κατι σταθερο και αναλλοιωτο.Εξαρταται απο το ποιος ειναι ο νομος.Και αυτο εξαρταται απο τις πολιτικες αποφασεις για το ποιοι θα εινα νομοι.Αν λοιπον η Ευρωπαικη Επιτροπη βγαλει την οδηγια που περιεγραψα η Ευρωλιγκα ειναι 100% νομικα ακαλυπτη.Οσους δικηγορους και να προσλαβουν δεν την γλυτωνουν.
Κλεινοντας συμπεραινω οτι η ΕΕ μπορει αν θελει να εξαναγκασει την Ευρωλιγκα να αφησει τους παικτες να συμμετασχουν στα προκριματικα.
pan24
QUOTE (tReason @ Nov 20 2017, 02:12 ) *
Φυσικα και η Ευρωπαικη Επιτροπη μπορει βγαλει οδηγια που εχει ισχυ νομου και να κανει αυτα που περιγραφω στο πρωτο μηνυμα.
Οπως η Ευρωπαικη Επιτροπη εχει μια βγαλει μια οδηγια που λεει το εξης: απαγορευεται τα παιχνιδια των Εθνικων Ομαδων να μεταδιδονται μονο απο συνδρομητικα καναλια πρεπει να μεταδιδονται και απο ενα ελευθερο.Ειναι μια οδηγια που υπαρχει υπηρχε σιγουρα πριν χρονια και μαλιστα θα μπορουσε να πει καποιος οτι παραβιαζει τον ανταγωνισμο εις βαρος των συνδρομητικων.

Και ομως εφαρμοζεται και κανενας φιογκος δικηγορος δεν μπορει να την ανατρεψει.

Ομολογω δεν ηξερα οτι αυτο ειναι απο την ευρωπαικη επιτροπη ωστοσο ειναι ευστοχο παραδειγμα και για να δειξω αυτο που θελω
Στην συγκεκριμενη περιπτωση που λες η ευρωπαικη επιτροπη υποχρεωνει να δινουν τα παιχνιδια σε ενα ελευθερο καναλα ομως και να ηθελαν δεν μπορουν να απαγορευσουν να τα δινουν και σε συνδρομητικο(το οποιο κανουν παντα)

Στην αντιστοιχη περιπτωση υποχρεωνει την ευρωλιγκα να αφηνει τους παικτες για τις εθνικες το οποιο τηρειται* ομως δεν μπορει να τους απαγορευσει να αγωνιστουν στην ευρωλιγκα αν το προτιμουν ουτε προφανως εχει καμια δικαιοδοσια να οριζει ποτε θα σταματαει καθε διοργανωση(εκτος των αλλων στην ευρωλιγκα δεν παιζουν μονο παικτες που αγωνιζονται στις εθνικες τους) οπως δεν μπορει να υποχρεωσει οποιαδηποτε επιχειρηση να κλεισει για ενα διαστημα ωστε...ο ανταγωνιστης να μην εχει ανταγωνισμο εκεινη την περιοδο

*Οι τουρκοι της εφες(μπατουκ,μπαλμπαι) δηλωσαν οτι θα αγωνιστουν κανονικα στα παραθυρα παρα τις υποχρεωσεις της ομαδας τους στην ευρωλιγκα.Οι σερβοι της μαλαγα θα παιξουν σε ενα απο τα δυο παιχνιδια των παραθυρων.Ισως υπαρξουν κι αλλες αντιστοιχες περιπτωσεις
Η ευρωλιγκα και ο μπερτομεου δεν θα τους εμποδισουν ουτε θα προσπαθησουν να τους τιμωρησουν
Αυτα ειναι στην πραξη παραδειγματα οτι η ευρωλιγκα δεν τους εμποδιζει να παιξουν.Αν καποια ομαδα τους το απαγορευει ειναι στο χερι της τοπικης ομοσπονδιας να το αποδειξει,δεν υπαρχει ευρωπαικη επιτροπη εκει

QUOTE (tReason @ Nov 20 2017, 02:12 ) *
Και το οτι η Ευρωλιγκα ειναι 100% νομικα καλυμμενη δεν προκυπτει απο πουθενα.
α)τα επιχειρηματα ειναι μη πειστικα και προσβαλλουν την νοημοσυνη.Βεβαιως αυτο ειναι δικη μου υποκειμενικη μου αποψη.
β)Και πιο σημαντικο.Το τι ειναι νομιμο δεν ειναι κατι σταθερο και αναλλοιωτο.Εξαρταται απο το ποιος ειναι ο νομος.Και αυτο εξαρταται απο τις πολιτικες αποφασεις για το ποιοι θα εινα νομοι.Αν λοιπον η Ευρωπαικη Επιτροπη βγαλει την οδηγια που περιεγραψα η Ευρωλιγκα ειναι 100% νομικα ακαλυπτη.Οσους δικηγορους και να προσλαβουν δεν την γλυτωνουν.
Κλεινοντας συμπεραινω οτι η ΕΕ μπορει αν θελει να εξαναγκασει την Ευρωλιγκα να αφησει τους παικτες να συμμετασχουν στα προκριματικα.

Το α πραγματι ειναι υποκειμενικο
Για το β ναι οι νομοι αλλαζουν,παντα βεβαια πρεπει να τηρουν καποιο πλαισιο δεν μπορει καποιος να ξυπνησει μια μερα και να βγαλει οτι νομο θελει
Η ευρωπαικη ενωση δεν προκειται να ασχοληθει να βγαλει οποιαδηποτε νομοθεσια υπερ του ενος η του αλλου και καλα θα κανει
Ελπιζω οτι εχουν πιο σοβαρα πραγματα να ασχοληθουν
Αν τα υπολοιπα προβληματα ηταν τοσο ασημαντα ωστε να θεωρουμε σημαντικο προβλημα της ευρωπαικης ενωσης την κοντρα φιμπα-ευρωλιγκας θα ζουσαμε σιγουρα σε εναν πολυ καλυτερο κοσμο
stefkorner
QUOTE (Platonic13 @ Nov 20 2017, 05:40 ) *
100% νομικα ενταξει η Ευρωλιγκα.100% ηθικα ανηθικη η Ευρωλιγκα.
Καλα ξεμπερδεματα....και καλη επιτυχια στη Φιμπα


σωστος !οτι ειναι νομιμο πολλες φορες δεν ειναι και ηθικο..!

η ευρωλιγκα δειχνει να τα πηγαινει ολο και καλυτερα στην εμπορευματοποιηση και την διακινηση..του προιοντος ,αλλα ταυτοχρονα κατακρεουργει το αθλημα

αν ηταν στο χερι τους ,θα καταργουσαν εθνικα πρωταθληματα κ μεγαλες διεθνεις διοργανωσεις για να σπρωξουν ακομα περισσοτερο αυτο που προωθουν ως δικο τους προιον...
RipCity
Κατάλαβε κανείς γιατί δεν μπήκαν παιχνίδια εθνικών στο παράθυρο της Euroleague τη βδομάδα 12-16 Φλεβάρη και μπήκαν την επόμενη εβδομάδα που επανεκκινεί η διοργάνωση? Αν είχαν μπει τα παιχνίδια 3-4 τότε το μόνο πρόβλημα θα ήταν αυτά που έρχονται τώρα, τα 1-2 τα οποία θα μπορούσαν να μπουν πριν ξεκινήσει η Euroleague, αρχές Οκτώβρη. Κι ούτε γάτα ούτε ζημιά.
rankin
Η πλάκα με τη σύγκρουση ΦΙΜΠΑ- Ευρωλίγκας έγκειται στο ότι οι Ολυμπιακοί τάσσονται υπερ της ευρωλίγκας και οι Παναθηναϊκοί υπέρ της Φιμπα.

Εγω προσπαθώντας να το δω αντικειμενικά το πράγμα, θα πω οτι ειναι ανεπίτρεπτο δυο μεγάλοι οργανισμοί που δουλεύουν (υποτίθεται) για το καλό του αθλήματος, να μη μπορούν να κάτσουν και να τα βρουν.

Απαράδεκτοι και οι δυο.

Δε θα μπω στη διαδικασία να επιχειρηματολογήσω υπερ της μιας ή της άλλης πλευράς. Και οι δυο έχουν τόσο δίκιο όσο και άδικο.
ή μάλλον και οι δυο έχουν άδικο!
Και οι δυο έχουν βάλει τη προσωπική ατζέντα πάνω από το άθλημα και επιδεικνύουν πρωτοφανή ακαμψία και ανικανότητα να δώσουν λύση
D-Wade
QUOTE(RipCity @ Nov 20 2017, 12:01 ) *
Κατάλαβε κανείς γιατί δεν μπήκαν παιχνίδια εθνικών στο παράθυρο της Euroleague τη βδομάδα 12-16 Φλεβάρη και μπήκαν την επόμενη εβδομάδα που επανεκκινεί η διοργάνωση? Αν είχαν μπει τα παιχνίδια 3-4 τότε το μόνο πρόβλημα θα ήταν αυτά που έρχονται τώρα, τα 1-2 τα οποία θα μπορούσαν να μπουν πριν ξεκινήσει η Euroleague, αρχές Οκτώβρη. Κι ούτε γάτα ούτε ζημιά.

Ε καλά εσύ το λες με τη λογική ότι οι 2 πλευρές θέλουν να βρουν λύση. Δε γίνεται κάτι τέτοιο. Δε θέλουν συμβιβασμό , θέλουν να κερδίσουν οι 2 αντίπαλοι
panos34
Να καταργηθούν τα κλειστά συμβόλαια , στην κορυφαία διοργάνωση .Αυτό που κάνει ο Σοιμπλέου είναι να αβαντάρει ομάδες .Σε όλα τα αθλήματα έχουν προκριματικά εθνικών ομάδων
η uefa έχει ήδη προκηρύξει το uefa nations league.4 εισητήρια δίνει σε euro,mundial.γιατί να μην υπάρχουν και στο μπάσκετ;
tReason

QUOTE (pan24 @ Nov 20 2017, 11:27 ) *
Ομολογω δεν ηξερα οτι αυτο ειναι απο την ευρωπαικη επιτροπη ωστοσο ειναι ευστοχο παραδειγμα και για να δειξω αυτο που θελω
Στην συγκεκριμενη περιπτωση που λες η ευρωπαικη επιτροπη υποχρεωνει να δινουν τα παιχνιδια σε ενα ελευθερο καναλα ομως και να ηθελαν δεν μπορουν να απαγορευσουν να τα δινουν και σε συνδρομητικο(το οποιο κανουν παντα)

Γραφεις διαφορα εξωπραγματικα και γραφικα πραγματα και μαλιστα συμπυκνωμενα σε τοσες λιγες παραγραφους.Δεν θιγονται τα συμφεροντα των συνδρομητικων καναλιων με την οδηγια που περιεγραψα;Αν ειχα αποκλειστικα τα παιχνιδια αυτα θα ειχαν ενδεχομενως περισσοτερους συνδρομητες και περισσοτερα εσοδα απο διαφημισεις.Ολα αυτα μεταφραζονται σε μειωμενη κερδοφορια για τα συνδρομητικα και αυξημενη για τα ελευθερα.

QUOTE
Στην αντιστοιχη περιπτωση υποχρεωνει την ευρωλιγκα να αφηνει τους παικτες για τις εθνικες το οποιο τηρειται* ομως δεν μπορει να τους απαγορευσει να αγωνιστουν στην ευρωλιγκα αν το προτιμουν ουτε προφανως εχει καμια δικαιοδοσια να οριζει ποτε θα σταματαει καθε διοργανωση(εκτος των αλλων στην ευρωλιγκα δεν παιζουν μονο παικτες που αγωνιζονται στις εθνικες τους) οπως δεν μπορει να υποχρεωσει οποιαδηποτε επιχειρηση να κλεισει για ενα διαστημα ωστε...ο ανταγωνιστης να μην εχει ανταγωνισμο εκεινη την περιοδο


Εισαι βαθια νυχτωμενος ως συνηθως.
Η FIBA δεν ειναι ανταγωνιστης της Ευρωλιγκας.Γιατι
α)η FIBA δεν ειναι εταιρεια
β)Δεν βλεπω πως η κερδοφορια της Ευρωλιγκας επηρεαζεται απο τα παραθυρα της FIBA.

Πρωτον ο νομος δεν θα λεει ποτε θα κλεινει μια επιχειρηση.Θα ανοιγει οποτε θελει αρκει να μην ειναι ταυτοχρονα με τους αγωνες των εθνικων ομαδων.
Δευτερον και πιο βασικο το ωραριο καταστηματων το εχεις ακουστα;
Το κρατος οριζει ποτε θα ειναι ανοιχτη και ποτε θα ειναι κλειστη μια επιχειρηση.
Ειναι σιγουρο οτι εισαι απο τον πλανητη Γη ή σε φεραν με καποιο UFO τωρα προσφατα;
Εννοειται οτι το κρατος μπορει να ορισει τις προυπουθεσεις με τις οποιες θα ανοιξει ή θα κλεισει μια επιχειρηση.
Αλλα θεμα αν αυτο ειναι σωστο ή λαθος
Επισης το οτι η Ευρωλιγκα οποτε δεν εχει αγωνες ειναι “κλειστη” επιχειρηση ειναι μια αυθαιρετη και καινοφανης θα ελεγα ερμηνεια.

QUOTE
Το α πραγματι ειναι υποκειμενικο
Για το β ναι οι νομοι αλλαζουν,παντα βεβαια πρεπει να τηρουν καποιο πλαισιο δεν μπορει καποιος να ξυπνησει μια μερα και να βγαλει οτι νομο θελει
Η ευρωπαικη ενωση δεν προκειται να ασχοληθει να βγαλει οποιαδηποτε νομοθεσια υπερ του ενος η του αλλου και καλα θα κανει
Ελπιζω οτι εχουν πιο σοβαρα πραγματα να ασχοληθουν




Ξαναρωτω εισαι σιγουρα απο τον πλανητη γη;
Η ευρωπαικη ενωση ολη την ωρα βγαζει οδηγιες υπερ του ενος ή καποιου αλλου.
Και οχι μονο η Ευρωπαικη Ενωση ολα τα κρατη του κοσμου.
Ας παρουμε παλι το παραδειγμα με το ωραριο των καταστηματων.
Οσο πιο απελευθερωμενο ειναι το ωραριο τοσο μεγαλυτερα τα κερδη των μεγαλων καταστηματων και τοσο μικροτερα των μικρων.Οταν λοιπον ενας υπουργος οριζει ενα συγκεκριμενο ωραριο των καταστηματων αλλαζει την διανομη του εισοδηματος υπερ καποιων και υπερ καποιων αλλων.
Παιρνει θεση υπερ του ενος και κατα καποιου αλλου.
Και μπορω να βρω εκαντοταδες τετοια παραδειγματα.
Το κρατος οριζει τα κομιστρα των ταξι,το εργατικο δικαιο,την εφαρμογη του εργατικου δικαιου,τις αμοιβες των συμβαιολογραφων,το αν τα supemarket θα πουλανε ψωμι,αν επιτρεπονται οι εισαγωγες ορισμενων προιοντων κτλ.Ολα αυτα αναδιανεμουν το εισοδημα υπερ του ενος και κατα του αλλου,και οχι μονο, αλλαζουν και το συνολικο εισοδημα.
Οσο για την Ευρωπαικη Ενωση μπορω να βρω δεκαδες παραδειγματα.Ειναι γνωστο οτι λογω των οδηγιων της ΕΕ ειναι πιο δυσκολο να εισαγεις αυτοκινητα εκτος της ΕΕ.Το οποιο φυσικα δινει το δικαιωμα στις ευρωπαικες αυτοκινητοβιομηχανιες να χρεωνουν υψηλοτερες τιμες στους καταναλωτες της ΕΕ.Οποτε η ΕΕ παιρνει θεση υπερ των αυτοκινητοβιομηχανιων και κατα των καταναλωτων.Και υπαρχουν χιλιαδες παραδειγματα απο τα σοβαρα μεχρι και τα πιο αστεια τετοιων κοινοτικων οδηγιων.

Οποτε το “Η  ευρωπαικη ενωση δεν προκειται να ασχοληθει να βγαλει οποιαδηποτε νομοθεσια υπερ του ενος η του αλλου και καλα θα κανει”
ειναι σιγουρα ενα απο τα πιο αστεια και γραφικα πραγματα που εχω διαβασει ποτε.




Zoys
+1 foul στον tReason για συνεχείς προσβολές και απαξιωτικές εκφράσεις προς μέλος του forum.
tReason
Nα ρωτησω κατι για τα φαουλ.
Αν ενα μελος του φορουμ βγει και γραψει οτι η γη ειναι επιπεδη,(η οτιη ΕΕ δεν παιρνει την θεση υπερ του ενος και του αλλου,και οτι το κρατος
δεν μπορει να ορισει ποτε θα ανοιξει μια επιχειρηση και αλλες τετοιου παρομοιας εγκυροτητας αποψης) και εγω του πω οτι εισαι ψεκασμενος παιρνω φαουλ;
Τι συμβαινει σε αυτες τις περιπτωσεις;
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.