Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Διαμάχη Fiba-Euroleague
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26
T.W.Is.M.
Εγω εχω μια αντιστοιχη ερωτηση με αυτη του benchwarmer προσαρμοσμενη στο ελληνικο μπασκετ.
Απο αυτα που γνωριζουμε για την κατασταση των ελληνικων ομαδων γενικοτερα, αν μπορουσατε να κανετε μια προταση για το αμεσο μελλον της ελληνικης Α1, με ποσες ομαδες θα προτεινατε να διεξαχθει το πρωταθλημα; Με ποια κριτηρια θα τις επιλεγατε;
Εννοειται οτι υπαρχει σαν επιλογη και μεταβλητος αριθμος ομαδων(πχ 14 τωρα με την προοπτικη αυξησης σε 16 στα επομενα χρονια).
parketeza
QUOTE (T.W.Is.M. @ Jan 6 2018, 21:56 ) *
Εγω εχω μια αντιστοιχη ερωτηση με αυτη του benchwarmer προσαρμοσμενη στο ελληνικο μπασκετ.
Απο αυτα που γνωριζουμε για την κατασταση των ελληνικων ομαδων γενικοτερα, αν μπορουσατε να κανετε μια προταση για το αμεσο μελλον της ελληνικης Α1, με ποσες ομαδες θα προτεινατε να διεξαχθει το πρωταθλημα; Με ποια κριτηρια θα τις επιλεγατε;
Εννοειται οτι υπαρχει σαν επιλογη και μεταβλητος αριθμος ομαδων(πχ 14 τωρα με την προοπτικη αυξησης σε 16 στα επομενα χρονια).

Ελπίζω να αναφέρεστε στην Α1 γυναικών. Αλλά, γιατί στον πληθυντικό; rolleyes.gif

Δεν πιστεύω ότι είμαι ο κατάλληλος άνθρωπος για να απαντήσει στο ερώτημα, υπάρχουν, νομίζω, πιο αρμόδιοι που ξέρουν και περισσότερα, ακόμη και σ’ αυτό εδώ το forum. Για τον αριθμό των ομάδων, όμως, που λέτε, συμμετέχουν 12 και δεν βλέπω γιατί να πρέπει να αυξηθούν. 16 ομάδες δεν υπάρχουν σε κανένα πρωτάθλημα από αυτά που ξέρω: Τουρκία & Ισπανία (14), Πολωνία (13), Γαλλία & Τσεχία (12), Ρωσία (11), Ιταλία (10). Για τα κριτήρια, δυστυχώς έτσι όπως είναι τα πράγματα, το μοναδικό που προέχει είναι η οικονομική αξιοπιστία των ομάδων απέναντι σε παίκτριες και προπονητές (πέρσι δηλαδή είχαμε την Τερψιθέα!). Και να έχουν υποδομές, κορασίδες και νεάνιδες (αυτό προβλέπεται και στην προκήρυξη του πρωταθλήματος). Και να τις δουλεύουν, εννοείται.

Αλλά το πρόβλημα του γυναικείου είναι η υποτίμησή του από την ίδια αρχή που το διοργανώνει, την ΕΟΚ. Δεν θέλω να πω πολλά, μόνο αυτό: Έχετε δει το site της ομοσπονδίας; Αναζητήστε, αν θέλετε, πληροφορίες για το πρωτάθλημα γυναικών και μετά δείτε εδώ, εδώ και εδώ και βγάλτε τα συμπεράσματά σας. smile.gif

Platonic13
Eιναι πραγματικα απολαυστικο το επιπεδο των φιλαθλων του μπασκετ....(διαλογος μεταξυ benchwarmer-parketeza-T.W.Is.M),
αλλα και το χιουμορ...(akratacity)
QUOTE (akratacity @ Jan 5 2018, 10:42 ) *
Εγώ σου λέω να οπλιστείτε με υπομονή (οι φιμπαιοι) γτ από του χρόνου κιόλας που θα έχετε πολλές ακόμα αποχωρήσεις (πχ γαλλικές στο eurocup) θα ασχολείστε όσο θέλετε με τις νέες υπερδυνάμεις του μπάσκετ...τη Φινλανδία, την Πορτογαλία, την Ισλανδία ενώ μαθαίνω ότι και στα νησιά Φεροε ένας αστυνομικός, δύο βοσκοί, ένας ξυλουργός και ένας μπάρμαν έχουν φτιάξει μία πολύ δυνατή πεντάδα. Βάλτους μέσα Μπαουμαν.......


Πραγματικη απολαυση ειτε συμφωνει κανεις,ειτε διαφωνει με καποια λεγομενα.
T.W.Is.M.
QUOTE(parketeza @ Jan 7 2018, 00:49 ) *
Ελπίζω να αναφέρεστε στην Α1 γυναικών. Αλλά, γιατί στον πληθυντικό; rolleyes.gif

Δεν πιστεύω ότι είμαι ο κατάλληλος άνθρωπος για να απαντήσει στο ερώτημα, υπάρχουν, νομίζω, πιο αρμόδιοι που ξέρουν και περισσότερα, ακόμη και σ’ αυτό εδώ το forum. Για τον αριθμό των ομάδων, όμως, που λέτε, συμμετέχουν 12 και δεν βλέπω γιατί να πρέπει να αυξηθούν. 16 ομάδες δεν υπάρχουν σε κανένα πρωτάθλημα από αυτά που ξέρω: Τουρκία & Ισπανία (14), Πολωνία (13), Γαλλία & Τσεχία (12), Ρωσία (11), Ιταλία (10). Για τα κριτήρια, δυστυχώς έτσι όπως είναι τα πράγματα, το μοναδικό που προέχει είναι η οικονομική αξιοπιστία των ομάδων απέναντι σε παίκτριες και προπονητές (πέρσι δηλαδή είχαμε την Τερψιθέα!). Και να έχουν υποδομές, κορασίδες και νεάνιδες (αυτό προβλέπεται και στην προκήρυξη του πρωταθλήματος). Και να τις δουλεύουν, εννοείται.

Αλλά το πρόβλημα του γυναικείου είναι η υποτίμησή του από την ίδια αρχή που το διοργανώνει, την ΕΟΚ. Δεν θέλω να πω πολλά, μόνο αυτό: Έχετε δει το site της ομοσπονδίας; Αναζητήστε, αν θέλετε, πληροφορίες για το πρωτάθλημα γυναικών και μετά δείτε εδώ, εδώ και εδώ και βγάλτε τα συμπεράσματά σας. smile.gif



Εννοουσα την Α1 ανδρων, για την οποια πιστευω οτι οι περισσοτεροι που εχουμε γραψει εδω εχουμε μια πιο σφαιρικη αποψη. Γι αυτο και ο πληθυντικος, επειδη απευθυνομαι σε πολλους.

QUOTE(Platonic13 @ Jan 7 2018, 07:11 ) *
Eιναι πραγματικα απολαυστικο το επιπεδο των φιλαθλων του μπασκετ....(διαλογος μεταξυ benchwarmer-parketeza-T.W.Is.M),
αλλα και το χιουμορ...(akratacity)


Πραγματικη απολαυση ειτε συμφωνει κανεις,ειτε διαφωνει με καποια λεγομενα.


Σε αυτο που ρωτησα ομως για την Α1 δεν εχεις απαντησει. Θελω να ακουσω την αποψη σου. Δεν το λεω ουτε ειρωνικα ουτε κοροιδευοντας.
pan24
QUOTE (T.W.Is.M. @ Jan 6 2018, 21:56 ) *
Εγω εχω μια αντιστοιχη ερωτηση με αυτη του benchwarmer προσαρμοσμενη στο ελληνικο μπασκετ.
Απο αυτα που γνωριζουμε για την κατασταση των ελληνικων ομαδων γενικοτερα, αν μπορουσατε να κανετε μια προταση για το αμεσο μελλον της ελληνικης Α1, με ποσες ομαδες θα προτεινατε να διεξαχθει το πρωταθλημα; Με ποια κριτηρια θα τις επιλεγατε;
Εννοειται οτι υπαρχει σαν επιλογη και μεταβλητος αριθμος ομαδων(πχ 14 τωρα με την προοπτικη αυξησης σε 16 στα επομενα χρονια).

Αυστηρα κριτηρια οπως στην ισπανια.Δηλαδη μινιμουμ μπατζετ μαζι με ποθεν εσχες αυτων των χρηματων(οχι μαυρες σακουλες και πλυντηρια) και αυστηρος κανονισμος για τα χρεη.Οποιος εχει χρεη που δεν τα εχει διακανονισει η εχει αθετησει διακανονισμο να μην παιρνει αδεια συμμετοχης και οποιος ριχνει κανονια μεσα στην σεζον να εχει αναλογες ποινες οπως αφαιρεση βαθμων
Κυριως ολα αυτα να τηρουνται χωρις παραθυρακια κι εξαιρεσεις

Αν μπορουν να βρεθουν 14 τετοιες ομαδες εχει καλως.Αν οχι ας ειναι 12 με προοπτικη να γινουν 14

Καλυτερα λιγοι και υγιεις που σημαινει πιο ανταγωνιστικοι και καλυτερη ποιοτητα παρα περισσοτεροι που δεν μπορουν να καλυψουν καποια στανταρ
pan24
5 ελληνες διαιτητες σφυριζουν ευρωλιγκα-γιουροκαπ,οι γκοντας,κορομηλας,φουφης,χριστοδουλου,παπα
πετρου
Ο χριστοδουλου ετσι κι αλλιως λογω οριου ηλικιας πλεον δεν ειχε δικαιωμα να σφυριζει στην ελλαδα

Οι αλλοι 4 ειχαν αποκλειστει απο την εοκ απο περσι,η μονη χωρα που το εκανε αυτο στους διαιτητες
Οι διαιτητες προσεφυγαν στο ασεαδ.Η εοκ τους τιμωρησε με 2 μηνες αποκλεισμο(χωρις αντικρυσμα βεβαια επειδη ηδη ηταν αποκλεισμενοι) επειδη...τολμησαν να προσφυγουν στο ασεαδ και επειδη εκαναν δηλωσεις κατα της εοκ
Προσεφυγαν και για αυτη την τιμωρια στο ασεαδ

Βγηκε τελεσιδικη αποφαση και για τις 2 προσφυγες οπου οι διαιτητες δικαιωθηκαν και στις 2 με την κεδ να ειναι υποχρεωμενη να τους επαναφερει αμεσα στους πινακες ορισμων.Σε διαφορετικη περιπτωση οι αρμοδιοι κινδυνευουν με διοικητικες κυρωσεις(εκπτωση απο το αξιωμα) και οι διαιτητες μπορουν να μπλοκαρουν με ασφαλιστικα μετρα ολους τους ορισμους διαιτητων μεχρι να επανελθουν στους πινακες

Επισης εχουν δικαιωμα να κανουν αγωγη κατα της εοκ για αποζημιωση για τα χρηματα που εχασαν λογω του αδικου αποκλεισμου τους τον τελευταιο 1,5 χρονο κατι το οποιο παλαιοτερα ειχαν υπονοησει οτι θα κανουν

Ακομα και στην ελλαδα οταν νομιζεις οτι εισαι υπερανω νομων την πληρωνεις εστω με καποια καθυστερηση
McRae
Τραγικη αποφαση του ΑΣΕΑΔ..Εγω δεν καταλαβαινω ποιο ειναι το προβλημα.Δικαιωμα της ΕΟΚ να μην θελει να σφυριζουν διαιητες που πηγαν με τους ανταρτες του Ευρωπαικου μπασκετ.Εκαναν μια επιλογη,θα πληρωσουν τις συνεπειες..Δλδ οι αλλοι διαιτητες της ευρωλιγκας θα προσφυγουν κατα της FIBA επειδη τους απεκλεισε απο το Ευρωμπασκετ πχ?
pan24
QUOTE (McRae @ Jan 19 2018, 13:24 ) *
Τραγικη αποφαση του ΑΣΕΑΔ..Εγω δεν καταλαβαινω ποιο ειναι το προβλημα.Δικαιωμα της ΕΟΚ να μην θελει να σφυριζουν διαιητες που πηγαν με τους ανταρτες του Ευρωπαικου μπασκετ.Εκαναν μια επιλογη,θα πληρωσουν τις συνεπειες..Δλδ οι αλλοι διαιτητες της ευρωλιγκας θα προσφυγουν κατα της FIBA επειδη τους απεκλεισε απο το Ευρωμπασκετ πχ?

Υπαρχει μια μεγαλη διαφορα σε αυτες τις περιπτωσεις.Η φιμπα απο ολους τους διαιτητες που υπαρχουν διαλεγει καποιους με δικα της κριτηρια οι οποιοι σφυριζουν σε ευρωμπασκετ,παγκοσμια κτλ
Δεν ειπε σε κανεναν δεν σφυρας ευρωμπασκετ επειδη διαλεξες ευρωλιγκα ασχετα που ολοι ξερουν οτι αυτος ειναι ο λογος
Οπως δεν επελεξε τον πηλοιδη πχ δεν επελεξε και τον πουκλ και δεν τρεχει καστανο δεν μπορει να πει κανενας τιποτα

Η εοκ ειναι αλλη περιπτωση γιατι de facto επαψε να τους θεωρει διαιτητες.Απο την στιγμη που ειναι εγγεγραμενοι στα μητρωα διαιτητων και περασαν γραπτες εξετασεις και αθληματα ειναι υποχρεωμενη να τους ορισει καπου
Μπορει πχ να τους βαλει να σφυριζουν μονο α2(οπως αρκετοι διαιτητες α1 σφυριζουν σε παιχνιδια α2) και να μην μπορει κανενας να πει κουβεντα αλλα πρεπει να τους βαλει καπου

Για να μην τους οριζει η να τους διαγραψει απο διαιτητες πρεπει να παρουσιασει καποιον λογο με βαση καποιο αρθρο του πειθαρχικου κανονισμου οπως πχ κακη συμπεριφορα η αποκλεισμος για καποιο διαστημα λογω χαμηλων βαθμολογιων απο τους παρατηρητες σε παιχνιδια που σφυριξαν

Το δεν σε βαζω επειδη σφυριζεις ευρωλιγκα ειναι ισοδυναμο με το δεν σε βαζω επειδη δεν μου αρεσει η φατσα σου
Δεν υπαρχει το "ειμαι η ομοσπονδια,το μπασκετ ειναι χωραφι μου,αποφασιζω,διαταζω και κανω οτι γουσταρω"
Αναμενομενη ηταν η αποφαση του ασεαδ απο την στιγμη που δεν υπηρχε καπου να στηριχθει η τιμωρια
panos34
Δεν έχει τελειώσει οριστικά,καθώς μπορούν να συνεχιστούν οι δικαστικές αποφάσεις με τις εφέσεις μπορεί να πάρει πολύ καιρό
ανάμεσα στην ΕΟΚ και τους διαιτητές.Το να συμμετέχουν οι διαιτητές στην ευρωλίγκα είναι σαν να μπαίνουν με λερωμένα παπούτσια στο σπίτι δηλαδή εθνικά πρωταθλήματα και κύπελλα.
pan24
QUOTE (panos34 @ Jan 19 2018, 16:18 ) *
Δεν έχει τελειώσει οριστικά,καθώς μπορούν να συνεχιστούν οι δικαστικές αποφάσεις με τις εφέσεις μπορεί να πάρει πολύ καιρό
ανάμεσα στην ΕΟΚ και τους διαιτητές.Το να συμμετέχουν οι διαιτητές στην ευρωλίγκα είναι σαν να μπαίνουν με λερωμένα παπούτσια στο σπίτι δηλαδή εθνικά πρωταθλήματα και κύπελλα.

Δεν υπαρχει καμια εφεση ολες οι αποφασεις του ΑΣΕΑΔ ειναι τελεσιδικες
Το ΑΣΕΑΔ ειναι το ανωτατο αθλητικο δικαστηριο,το αντιστοιχο του ΣΤΕ

Αυτο που θα παρει καιρο(χρονια) ειναι οι αποφασεις των αστικων δικαστηριων για αποζημιωση των διαιτητων αν προσφυγουν σε αυτα που λογικα θα το κανουν
Η ουσια δεν αλλαζει
RipCity
QUOTE (panos34 @ Jan 19 2018, 15:18 ) *
Δεν έχει τελειώσει οριστικά,καθώς μπορούν να συνεχιστούν οι δικαστικές αποφάσεις με τις εφέσεις μπορεί να πάρει πολύ καιρό
ανάμεσα στην ΕΟΚ και τους διαιτητές.Το να συμμετέχουν οι διαιτητές στην ευρωλίγκα είναι σαν να μπαίνουν με λερωμένα παπούτσια στο σπίτι δηλαδή εθνικά πρωταθλήματα και κύπελλα.


Έκλαψα με τα λερωμένα παπούτσια και στο σπίτι. Αν έλεγες βόθρο δηλαδή μπορεί και να συμφωνούσα.

Θα πρέπει να ήταν ακραία παράνομη αυτή η απόφαση για να δικαιωθούν εναντίον της ΕΟΚ που θα βαλε λυτούς και δεμένους.
panos34
Το ΑΣΕΑΔ είναι δευτεροβάθμιο όργανο μπορεί να φτάσει μέχρι cas η υπόθεση των διαιτητών και της ΕΟΚ οπότε να κρατάτε μικρό καλάθι.
pan24
QUOTE (panos34 @ Jan 19 2018, 17:03 ) *
Το ΑΣΕΑΔ είναι δευτεροβάθμιο όργανο μπορεί να φτάσει μέχρι cas η υπόθεση των διαιτητών και της ΕΟΚ οπότε να κρατάτε μικρό καλάθι.

Δυστυχως για τον μαμρα ειναι ηδη τελειωμενο.Δεν ειχε νομικη βαση η τιμωρια,δεν παταγε σε κανενα αρθρο και για αυτο ακομα και σαιτ φιλικα της ομοσπονδιας(γκριζος λυκος) το ειχαν τελειωμενο εξαρχης.Το ασεαδ δε αρνηθηκε ακομα και να τους δωσει μεγαλη αναβολη που ζηταγαν
Τωρα τους ερχονται τα χειροτερα


Τα χειρότερα έρχονται για ΚΕΔ/ΕΟΚ.Όλο το παρασκήνιο που μπορεί να επιφέρει "καμπάνα" μέχρι και 500.000 στην ομοσπονδία.

Ειπαμε οι μαγκιες πληρωνονται
T.W.Is.M.
Να υποθεσω οτι κατι αντιστοιχο θα γινοταν και με παιχτες και ομαδες που θα τιμωρουσε(λεμε τωρα) η EOK αν συμμετειχαν στο Eurocup; Πλεον δεν υπαρχει ουτε εμποδιο ουτε δικαιολογια για την ΑΕΚ για να παιξει στο Eurocup του χρονου.
panos34
Η ΑΕΚ παίζει με την θέληση της στο fiba champions league κανείς δεν απείλησε την ΑΕΚ φέτος για να συμμετέχει όπως και πέρυσι,αφού όλες οι εθνικές ομοσπονδίες άφησαν τις ομάδες να διαλέξουν σε ποιά διοργάνωση να παίξουν.
pan24
QUOTE (panos34 @ Jan 20 2018, 09:54 ) *
Η ΑΕΚ παίζει με την θέληση της στο fiba champions league κανείς δεν απείλησε την ΑΕΚ φέτος για να συμμετέχει όπως και πέρυσι,αφού όλες οι εθνικές ομοσπονδίες άφησαν τις ομάδες να διαλέξουν σε ποιά διοργάνωση να παίξουν.

Περσι ειχε δηλωσει γιουροκαπ και υποχωρησε μετα απο απειλες
Φετος με την θεληση της

Εγω βεβαια θελω να δω κατι αλλο το καλοκαιρι
Με την υπαρχουσα κατασταση αν δεν αλλαξει δραματικα κατι κατα 90% το λαυριο θα ειναι στην 5αδα και ο αρης εκτος ενω ειναι πολυ πιθανο να μπει 5αδα και ο προμηθεας με αεκ η παοκ να μενουν εξω
Λαυριο-προμηθεας εχουν κανει επενδυση,θα προσπαθησουν να παιξουν ευρωπη και εχουν τα χρηματα για να το υποστηριξουν

Εκει τι θα κανει η φιμπα;Θα αφησει αρη ισως και αεκ/παοκ εκτος τσου λου;
Θα βαλει απο το παραθυρο τους 1-2 μεγαλους που αγωνιστικα θα μεινουν εκτος με την ελλαδα να εχει 4-5 ομαδες στο τσ.λ;
Θα αφησει εκτος το λαυριο η και τον προμηθεα που θα εχουν κερδισει αγωνιστικα την θεση για να βαλει τον μεγαλο που θα εχει μεινει εξω καταργωντας στην πραξη το αφηγημα αξιοκρατιας;

Αν η φιμπα πραγματι βασιστει στην βαθμολογια και καποιος/οι εκ των αεκ,αρη,παοκ μεινουν εκτος τσ.λ θα πανε να παιξουν στο γιουροπ καπ,δεν θα παιξουν ευρωπη η θα ξεχασουν οσα ελεγαν περι γιουροκαπ και θα πανε να παιξουν εκει;
Αν η φιμπα δεν βασιστει στην βαθμολογια,αφησει εκτος λαυριο/προμηθεα η τους προτεινει να πανε στο γιουροπ καπ,αυτοι ριξουν πορτα και πανε στο γιουροκαπ ποιος βασιλακοπουλος θα μπορεσει να τους πει οτι πανε να παιξουν σε μη αξιοκρατικη διοργανωση;
panos34
Πέρσι αν ήθελε μπορούσε να μείνει εκτός ευρώπης η ΑΕΚ η να μην τις είχαν βγεί τα δελτία σε πρωτάθλημα και κύπελλο και να αγωνιζόταν στο euro cup .Στο φίμπα τσάμπιονς λίγκ θα συμμέτουν οι τρείς πρώτοι εκτός ολυμπιακού παναθηναίκού και οι υπόλοιπες στο φίμπα γιούροπ κάπ αν θέλουν
T.W.Is.M.
QUOTE(panos34 @ Jan 20 2018, 12:31 ) *
Πέρσι αν ήθελε μπορούσε να μείνει εκτός ευρώπης η ΑΕΚ η να μην τις είχαν βγεί τα δελτία σε πρωτάθλημα και κύπελλο και να αγωνιζόταν στο euro cup .Στο φίμπα τσάμπιονς λίγκ θα συμμέτουν οι τρείς πρώτοι εκτός ολυμπιακού παναθηναίκού και οι υπόλοιπες στο φίμπα γιούροπ κάπ αν θέλουν


Και με το που δε θα εβγαιναν τα δελτια θα προσεφευγε στο ΑΣΕΑΔ, οπως εκαναν οι διαιτητες.
Εγω θα θελα να δω ελληνικες ομαδες και στις 3 διοργανωσεις παντως. Θα ειχε μεγαλυτερο ενδιαφερον. Ειδικα το Λαυριο και ο Προμηθεας(αλλα και ο Κολοσσος) κανουν σοβαρες προσπαθειες και αξιζουν να παιξουν σε ευρωπαικη διοργανωση.
panos34
Θα έπαιρνε πολύ καιρό η υπόθεση αν θυμάσε ήταν Αύγουστος και δεν είχε βγάλει τα δελτία μέχρι τότε έχοντας αποκτήσει είδη 5 παίκτες από τον Ιούλιο ευτυχώς που τα βρήκε με τον Κομνηνό και έπαιξε στο φίμπα τσάμπιονς λίγκ,όσο για το Λαύριο και Προμηθέα Πατρών να παίξουν στο φίμπα τσάμπιονς λίγκ αλλά να τερματίσουν στην πρώτη τριάδα που βρίσκεται πίσω απο Ολυμπιακό ,Παναθηναίκό
McRae
QUOTE(pan24 @ Jan 20 2018, 11:51 ) *
Περσι ειχε δηλωσει γιουροκαπ και υποχωρησε μετα απο απειλες
Φετος με την θεληση της

Εγω βεβαια θελω να δω κατι αλλο το καλοκαιρι
Με την υπαρχουσα κατασταση αν δεν αλλαξει δραματικα κατι κατα 90% το λαυριο θα ειναι στην 5αδα και ο αρης εκτος ενω ειναι πολυ πιθανο να μπει 5αδα και ο προμηθεας με αεκ η παοκ να μενουν εξω
Λαυριο-προμηθεας εχουν κανει επενδυση,θα προσπαθησουν να παιξουν ευρωπη και εχουν τα χρηματα για να το υποστηριξουν

Εκει τι θα κανει η φιμπα;Θα αφησει αρη ισως και αεκ/παοκ εκτος τσου λου;
Θα βαλει απο το παραθυρο τους 1-2 μεγαλους που αγωνιστικα θα μεινουν εκτος με την ελλαδα να εχει 4-5 ομαδες στο τσ.λ;
Θα αφησει εκτος το λαυριο η και τον προμηθεα που θα εχουν κερδισει αγωνιστικα την θεση για να βαλει τον μεγαλο που θα εχει μεινει εξω καταργωντας στην πραξη το αφηγημα αξιοκρατιας;



Δεν πιστευω οτι αυτες οι ομαδες οι ιδιες θα θελησουν να παιξουν στην Ευρωπη.Για το Λαυριο ειμαι σχεδον σιγουρος.Για τον Προμηθεα λογω ιδιοκτητη μπορει να ειναι διαφορετικα.Οπως ο Κολοσσος και το Ρεθυμνο που πολλες φορες τα τελευταια χρονια ειχαν τη δυνατοτητα να παιξουν Ευρωπη αλλα δεν ασχοληθηκαν ποτε
pan24
QUOTE (McRae @ Jan 20 2018, 21:57 ) *
Δεν πιστευω οτι αυτες οι ομαδες οι ιδιες θα θελησουν να παιξουν στην Ευρωπη.Για το Λαυριο ειμαι σχεδον σιγουρος.Για τον Προμηθεα λογω ιδιοκτητη μπορει να ειναι διαφορετικα.Οπως ο Κολοσσος και το Ρεθυμνο που πολλες φορες τα τελευταια χρονια ειχαν τη δυνατοτητα να παιξουν Ευρωπη αλλα δεν ασχοληθηκαν ποτε

Στην προμηθεα θα το προσπαθησουν ειτε την επομενη ειτε την παραεπομενη αν η βαθμολογικη τους θεση φετος δεν επιτρεπει ευρωπη
Το ψαχνουν,φετος συμμετειχαν για πρωτη φορα στην ευρωλιγκα u18 που διοργανωνεται απο την eca
panos34
Και η Κηφισιά ήθελε να αγωνιστεί στο φίμπα τσάμπιονς λίγκ αλλά απέσυρε το ενδιαφέρον λόγω οικονομικών προβλημάτων.
panos34
Η ΑΕΚ είναι είδη στο fiba champions league ,ο Γιαννακόπουλος βάζει τους οπαδούς του σε δημοψήφισμα για το αν θα συνεχίσει στην euroleague η όχι ο Παναθηναικός εφόσον δεν δικαιωθούν.Από τι φαίνεται θα ακολουθήσουν καί άλλοι στην φίμπα τόσο και από το euroleague τόσο και από το euro cup,μήπως ήρθε η ώρα να κλείσει η ευρωλίγκα με τα κλειστά συμβόλαια;
kotzito
Καλά, ίσως είναι και μέτρο πίεσης του ΔΓ αυτό για να μειωθεί η ποινή του ή να έχει ευνοϊκότερη μεταχείριση ο ΠΑΟ. Αν και σίγουρα δεν έχει δώσει την εντύπωση ότι είναι άνθρωπος που ότι πει η Euroleague, ακόμα και με σκληρό τρόπο, θα το υπακούσει πιστά.

Πάντως η επίσκεψη του στα γραφεία της FIBA πριν καμιά βδομάδα μόνο τυχαία δεν φαίνεται να είναι. Πολύ πιθανόν να πήγε να τους είπε "Kύριοι, ξεκινάω κόντρα με την Euroleague. Έχω μιλήσει και με 2-3 ομάδες που ίσως να ήθελαν να με στηρίξουν. Αν αποχωρήσω τι οικονομικά κι αγωνιστικά κριτήρια θα μου προσφέρετε για να έρθω σε εσάς;"

Γενικότερα έστω και μία ομάδα που αγωνίζεται τακτικά στην Euroleague να τσιμπήσει του χρόνου η FIBA, πόσο μάλλον τον ΠΑΟ, θα είναι κάποια επιτυχία. Επίσης θα είχε ενδιαφέρον η αντίδραση αυτών των ομάδων, ή ακόμα και της Euroleague, αν πήγαινε σε κάποια ομάδα σαν την Μπάμπεργκ που μια παίζει - μια δεν παίζει στην Euroleague (προκρίνεται στην Euroleague μόνο όταν το σηκώνει στην Γερμανία, φέτος για παράδειγμα μοιάζει αρκετά απίθανο) και της προσέφερε εγγυημένο συμβόλαιο για το Champions League.
yorgos
QUOTE(panos34 @ Feb 6 2018, 00:49 ) *
Η ΑΕΚ είναι είδη στο fiba champions league ,ο Γιαννακόπουλος βάζει τους οπαδούς του σε δημοψήφισμα για το αν θα συνεχίσει στην euroleague η όχι ο Παναθηναικός εφόσον δεν δικαιωθούν.Από τι φαίνεται θα ακολουθήσουν καί άλλοι στην φίμπα τόσο και από το euroleague τόσο και από το euro cup,μήπως ήρθε η ώρα να κλείσει η ευρωλίγκα με τα κλειστά συμβόλαια;

Από πού φαίνεται αυτό;
basket72
QUOTE (kotzito @ Feb 6 2018, 00:47 ) *
Καλά, ίσως είναι και μέτρο πίεσης του ΔΓ αυτό για να μειωθεί η ποινή του ή να έχει ευνοϊκότερη μεταχείριση ο ΠΑΟ. Αν και σίγουρα δεν έχει δώσει την εντύπωση ότι είναι άνθρωπος που ότι πει η Euroleague, ακόμα και με σκληρό τρόπο, θα το υπακούσει πιστά.


Προφανώς και μέτρο πίεσης προς την Ευρωλίγκα είναι. Κατά τα άλλα, τον κόβω να υπακούει γιατί δεν έχει ούτε μια εναλλακτική. Έχει επενδύσει πολλά ήδη στον Παναθηναϊκό για να παίζει με τιμωρημένη έδρα (πόσο μάλλον την καλύτερη έδρα της Ευρωλίγκας)και δεν το έχει κάνει για την πλάκα του. Στην Ευρωλίγκα είναι το ψωμί. Και μετά τι;
Με δυο λόγια οι ελπίδες του Γιαννακόπουλου εναποτίθενται στην έφεση. Το δημοψήφισμα είναι ένα μέτρο πίεσης σαφώς- αλλά ήσσονος όπως ήταν και το δημοψήφισμα του '15. Πιο πολύ για το ονόρε γίνονται και για την υστεροφημία κι αν ψαρώσουν και αλλάξει τους συσχετισμούς έχει καλώς. Έλα όμως που οι συσχετισμοί σε αμφότερες των περιπτώσεων είναι (και ήταν)ξεκάθαρα υπέρ της μιας πλευράς.


Conan1982
QUOTE (basket72 @ Feb 6 2018, 02:39 ) *
Προφανώς και μέτρο πίεσης προς την Ευρωλίγκα είναι. Κατά τα άλλα, τον κόβω να υπακούει γιατί δεν έχει ούτε μια εναλλακτική. Έχει επενδύσει πολλά ήδη στον Παναθηναϊκό για να παίζει με τιμωρημένη έδρα (πόσο μάλλον την καλύτερη έδρα της Ευρωλίγκας)και δεν το έχει κάνει για την πλάκα του. Στην Ευρωλίγκα είναι το ψωμί. Και μετά τι;
Με δυο λόγια οι ελπίδες του Γιαννακόπουλου εναποτίθενται στην έφεση. Το δημοψήφισμα είναι ένα μέτρο πίεσης σαφώς- αλλά ήσσονος όπως ήταν και το δημοψήφισμα του '15. Πιο πολύ για το ονόρε γίνονται και για την υστεροφημία κι αν ψαρώσουν και αλλάξει τους συσχετισμούς έχει καλώς. Έλα όμως που οι συσχετισμοί σε αμφότερες των περιπτώσεων είναι (και ήταν)ξεκάθαρα υπέρ της μιας πλευράς.


Αναλόγως πόσα είναι έτοιμος να θυσιάσει, γιατί η Ευρωλίγκα δεν θα διαλυθεί αν αποχωρήσει οποιαδήποτε ομάδα.
Από την άλλη η Nova δίνει το 25% των συνολικών τηλεοπτικών εσόδων, δεν είναι αμελητέα ποσότητα οικονομικά η Ελλάδα.
panos34
Αν φύγει ο Παναθηναϊκός από την euroleague τότε δεν νομίζω ότι δεν θα έχει συμπαράσταση όπως είχε η ΑΕΚ όταν έφυγε από το euro cup πέρυσι είχε ακολουθήσει και ομάδα από την Πολωνία.
pan24
Μονο που για να φυγεις απο την ευρωλιγκα εχει μεγαλες ρητρες που πιστευω οτι ουτε ο δγ ειναι αποφασισμενος να πληρωσει
Ο δγ παιχνιδι παιζει,οσο μενει στα λογια μονο να κερδισει μπορει
Λεει διαφορα για μειωση της τιμωριας και καλυτερη αντιμετωπιση γενικα
Αυτο απεχει απειρα απο το να κανει πραγματι το δημοψηφισμα και ακομα περισσοτερο απο το να τηρησει το αποτελεσμα του δημοψηφισματος(να φυγει απο την ομαδα η να φυγει απο την ευρωλιγκα)
panos34
Αν δεν αξιώσουν τις ρήτρες τόσο η euroleague όσο και οι χορηγοί της διοργάνωσης τότε δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα όπως στο ελληνικό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου δεχόταν το καλοκαίρι η νόβα να σπάσουν το συμβόλαιο τους οι νεοφώτιστες χωρίς να ζητήσει τίποτα απολύτως το συνδρομητικό κανάλι.
pan24
QUOTE (panos34 @ Feb 6 2018, 14:18 ) *
Αν δεν αξιώσουν τις ρήτρες τόσο η euroleague όσο και οι χορηγοί της διοργάνωσης τότε δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα όπως στο ελληνικό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου δεχόταν το καλοκαίρι η νόβα να σπάσουν το συμβόλαιο τους οι νεοφώτιστες χωρίς να ζητήσει τίποτα απολύτως το συνδρομητικό κανάλι.

Γιατι να το κανουν αυτο οταν οι ρητρες ειναι 8ψηφια ποσα;Για ποιο λογο η ευρωλιγκα και οι χορηγοι της θα καταργουσαν στην πραξη την δεσμευτικη ισχυ των συμβολαιων;
Η νοβα το εκανε το καλοκαιρι στην μπαλα γιατι ηθελε να μειωσει τα ποσα που τους εδινε οποτε ειπε δεχτειτε λιγοτερα η φυγετε τσαμπα
Χωρια οτι στην νοβα εμενε αλλη μια χρονια συμβολαιου οχι 8
panos34
Δηλαδή αν δεν αλλάξει απόφαση και θα τον τιμωρήσει και θα αξιώσουν τις ρήτρες οι χορηγοί και η euroleague,δεν νομίζω ότι θα το δεχτεί Γιανακόπουλος. Μην ξεχνάς πριν μία εβδομάδα έχει πάει στα γραφεία της παγκόσμιας ομοσπονδίας και αυτή με την σειρά της λογικά ετοιμάζει σχέδιο για να πάρει τον Παναθηναϊκό κάποιες ομάδες από την euroleague και από το euro cup.
pan24
QUOTE (panos34 @ Feb 6 2018, 15:32 ) *
Δηλαδή αν δεν αλλάξει απόφαση και θα τον τιμωρήσει και θα αξιώσουν τις ρήτρες οι χορηγοί και η euroleague,δεν νομίζω ότι θα το δεχτεί Γιανακόπουλος. Μην ξεχνάς πριν μία εβδομάδα έχει πάει στα γραφεία της παγκόσμιας ομοσπονδίας και αυτή με την σειρά της λογικά ετοιμάζει σχέδιο για να πάρει τον Παναθηναϊκό κάποιες ομάδες από την euroleague και από το euro cup.

Τι σχεση εχει το ενα με το αλλο;
Η ρητρα προφανως και θα ζητηθει απο οποιονδηποτε θελησει να αποχωρησει,προβλεπεται στο συμβολαιο που υπεγραψαν
Ο δγ τιμωρηθηκε με βαση τον πειθαρχικο κωδικα της ευρωλιγκας τον οποιο εχει αποδεχθει οπως και οι υπολοιποι 15 που συμμετεχουν στην διοργανωση

Η επισκεψη στα γραφεια της φιμπα μπορει να εχει σχεση με κατι αλλο.Μερικες μερες μετα την επισκεψη του βγηκε η αποφαση της φιμπα που υποχρεωνει τον δγ να πληρωσει 500.000 αποζημιωση στον τζορτζεβιτς
Μπορει βεβαια να ηταν θεμα συζητησης το συγκεκριμενο,το αν θα αφησει ο παναθηναικος παικτες στις εθνικες η οτιδηποτε αλλο

Σε καθε περιπτωση οποιος πληρωσει την ρητρα φευγει οχι μονο εδω,σε οποιοδηποτε συμβολαιο
Δεν βλεπω καποιων εκ των υπολοιπων 10 να εχει λογο να φυγει.Ακομα κι αν καποιος ειναι δυσαρεστημενος με κατι αυτο απεχει παρα πολυ απο το να σπασει συμβολαιο
Επομενως και ο ιδιος ο δγ επειδη ειναι πολλα αλλα χαζος δεν ειναι δεν προκειται να υποβαθμισει μονος του την επενδυση του φευγοντας πληρωνοντας μαλιστα και ρητρα
EXASFAIROS
1)Παιδιά ο νικητής του Τσάμπιονς Λίγκ τι κερδίζει?
2)Κριτήρια για Τσάμπιονς Λίγκ,οικονομικά και κατάταξη ομάδων ανα χώρα?

3)Μπορούμε να μιλήσουμε με απλά λογια για την διαφορά Ευρωλίγκας και Τσάμπιονς Λίγκ?

Μια ματιά που έριξα στο φεισμπουκ 600 τόσες χιλιάδες φιλοι η Ευρωλίγκα, 1 μύριο το Τσάμπιονς Λίγκ

4)Παραδοσιακές ομάδες με μπασκετικό κόσμο ανα χώρα. έχουμε μια εικόνα ώστε να δούμε τι προοπτική έχει η κάθε μία εκ των 2 διοργανώσεων?

5)Υπάρχουν ήδη ομάδες που αργά ή γρήγορα σκέφτονται να μετακομίσουν στο Τσάμπιονς Λίγκ?

Ευχαριστώ.

Θα ήταν χρήσιμη μια ανάλυση με απλά λόγια για αδαεις σαν και μενα.Παντως διαιτησίες,απαγορευτικά ψηλά συμβόλαια,απουσία σαλαρι δημιουργούν Ευρωλίγκα 2 η 3 ταχυτήτων.
yorgos
1)Παιδιά ο νικητής του Τσάμπιονς Λίγκ τι κερδίζει?

Μια άσημη διοργάνωση.


2)Κριτήρια για Τσάμπιονς Λίγκ,οικονομικά και κατάταξη ομάδων ανα χώρα?

Στα κουτουρού.

3)Μπορούμε να μιλήσουμε με απλά λογια για την διαφορά Ευρωλίγκας και Τσάμπιονς Λίγκ?

Η μία είναι η κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση στην Ευρώπη, που την παρακολουθούν από το ΝΒΑ μέχρι την Κίνα, όπου παίζουν οι μεγαλύτεροι ευρωπαϊκοί σύλλογοι. Η άλλη είναι το μπασκετικό ιντερτότο.
QUOTE
Μια ματιά που έριξα στο φεισμπουκ 600 τόσες χιλιάδες φιλοι η Ευρωλίγκα, 1 μύριο το Τσάμπιονς Λίγκ

Ούτε τα bots του Πούτιν τέτοια δουλειά... Δες πόσο πληρώνει το κανάλι οποιασδήποτε χώρας για να αποκτήσει τα τηλεοπτικά της μιας και της άλλης διοργάνωσης και θα καταλάβεις ποια έχει ενδιαφέρον και πια την παρακολουθούν 3 νοματαίοι.
QUOTE
4)Παραδοσιακές ομάδες με μπασκετικό κόσμο ανα χώρα. έχουμε μια εικόνα ώστε να δούμε τι προοπτική έχει η κάθε μία εκ των 2 διοργανώσεων?

Είναι αστεία η σύγκριση Τη μία διοργάνωση δεν την ξέρει κανείς πλην των μέτριων συμμετεχόντων.
QUOTE
5)Υπάρχουν ήδη ομάδες που αργά ή γρήγορα σκέφτονται να μετακομίσουν στο Τσάμπιονς Λίγκ?

Τεσσερεις, οι εξής τρεις, οι ακόλουθες δύο: ο κύριος Δημήτρης.
QUOTE
Θα ήταν χρήσιμη μια ανάλυση με απλά λόγια για αδαεις σαν και μενα.Παντως διαιτησίες,απαγορευτικά ψηλά συμβόλαια,απουσία σαλαρι δημιουργούν Ευρωλίγκα 2 η 3 ταχυτήτων.

Ξέρεις κάποια διοργάνωση παγκοσμίως που να είναι μιας ταχύτητας; Αν όχι τίποτε άλλο στη φετινή Ευρωλίγκα όλοι κερδίζουν όλους.
panos34
Συμμετέχουν στο μπασκετικό Ιντερτότο ο η πρωταθλήτρια Γαλλίας,Ιταλίας,Ισραήλ,την ώρα που η Ευρωλίγκα έχει τον τρίτο της Ιταλίας,του Ισραήλ,την 6η της Ισπανίας,τον τρίτο της Τουρκίας την ώρα που ο δεύτερος έιναι στο fiba champions league;
Στο fiba champions league οι ομάδες μπαίνουν μόνο με αγωνιστικά κριτήρια,την ώρα που η euroleague μοιράζει 11 κλειστά συμβόλαια.
lefpan
QUOTE (panos34 @ Feb 6 2018, 16:55 ) *
Συμμετέχουν στο μπασκετικό Ιντερτότο ο η πρωταθλήτρια Γαλλίας,Ιταλίας,Ισραήλ,την ώρα που η Ευρωλίγκα έχει τον τρίτο της Ιταλίας,του Ισραήλ,την 6η της Ισπανίας,τον τρίτο της Τουρκίας την ώρα που ο δεύτερος έιναι στο fiba champions league;
Στο fiba champions league οι ομάδες μπαίνουν μόνο με αγωνιστικά κριτήρια,την ώρα που η euroleague μοιράζει 11 κλειστά συμβόλαια.

Προμπλέμα νιέτ!
Όποιος γουστάρει τσου λου, παίρνει το καπελάκι του και πάει κατά κείθε.
Μόνο που από παίκτες δεν θα παίρνει ούτε από το τρίτο ράφι.
Conan1982
QUOTE (EXASFAIROS @ Feb 6 2018, 15:57 ) *
3)Μπορούμε να μιλήσουμε με απλά λογια για την διαφορά Ευρωλίγκας και Τσάμπιονς Λίγκ?

Μια ματιά που έριξα στο φεισμπουκ 600 τόσες χιλιάδες φιλοι η Ευρωλίγκα, 1 μύριο το Τσάμπιονς Λίγκ


Θα έλεγα ότι μικρό κίνητρο μπορεί να είναι το βραβείο του επάθλου. Το ζήτημα είναι πόσο αναμένεται να κερδίσει μια ομάδα από την συμμετοχή της, και τι να κερδίσει 50.000, τι να κερδίσει 100.000 όταν τα έξοδα είναι πολλαπλάσια.
Αν υποθετικά μιλώντας ερχόταν αύριο η Fiba και έλεγε μοιράζω 2 εκατομμύρια σε καθέναν που συμμετέχει, 100.000 για κάθε νίκη, 1 εκατομμύριο σε όσους προκριθούν στην επόμενη φάση και πάει λέγοντας τότε ναι θα ήταν άλλη δυναμική. Μην κολλάς στα συγκεκριμένα νούμερα που είπα αυτό που θέλω να δείξω είναι ότι τα μικροποσά που μοιράζουν όλες οι διοργανώσεις το πολύ να είναι κίνητρο για κάποιες ομάδες που δυσκολεύονται να καλύψουν τα στοιχειώδη έξοδα όμως δεν είναι κίνητρο για καμία "μεγάλη" ομάδα.
EXASFAIROS
Πάντως αν είναι αδύνατον να επιβιώσει το μέγεθος του Panathinaikos BC στο Τσάμπιονς Λίγκ δεν μένει τίποτα άλλο από το να αγοράσει το κλειστό του ΟΑΚΑ ο Πρόεδρος,να το κάνει πράσινο,να φτιάξει μουσειαρα!!!!με εισιτήριο,μπουτίκ πολύ πιο αναβαθμισμένη,καφέ,μασες και χίλια δυο άλλα και πιστεύω θα βγει.Στην χειρότερη τσονταρουμε ως members για λογαριασμό μεταγραφών να τους πατάμε όπως παλιά όλους.Υπαρχουν προοπτικές φτάνει να ψάχτει ο Πρόεδρος καλά.ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΕΡΆΣΤΙΟ BRAND NAME!!!!!
McRae
Ετοιμαζουν ηδη τις γιγαντοοθονες στην πλατεια Τιενανμεν του Πεκινου για τον τελικο της Ευρωλιγκας.Στην Αμερικη δε εναν τυχαιο χωρικο στο Οχαιο να βρεις θα ξερει σιγουρα τον Σπανουλη και την πρωτη πενταδα της Αρμανι Μιλανο.

EXASFAIROS
QUOTE (McRae @ Feb 6 2018, 17:21 ) *
Ετοιμαζουν ηδη τις γιγαντοοθονες στην πλατεια Τιενανμεν του Πεκινου για τον τελικο της Ευρωλιγκας.Στην Αμερικη δε εναν τυχαιο χωρικο στο Οχαιο να βρεις θα ξερει σιγουρα τον Σπανουλη και την πρωτη πενταδα της Αρμανι Μιλανο.



Πάντως στην Αυστραλία παρόλο που δεν έβλεπα τηλεόραση παρα ελάχιστα αφιέρωναν 1 λεπτό στα της Ευρωλίγκας και δη στα παιχνίδια της Ρέαλ και της Μπαρτσελόνα καθε εβδομαδα στα σπορ των ειδησεων.Τελιωσε πράσινο ΟΑΚΑ με μουσείο και σοβαρή μπουτίκ και members transaction bank account😀
panos34
Δηλαδή αν φύγει από την euroleague ο Παναθηναϊκός,τότε δεν θα φύγει καμία άλλη ομάδα τόσο από την euroleague όσο και από το euro cup;Πράγμα που σημαίνει ότι θα ανεβούν τα χρήματα στο fiba champions league.
yorgos
QUOTE(McRae @ Feb 6 2018, 17:21 ) *
Ετοιμαζουν ηδη τις γιγαντοοθονες στην πλατεια Τιενανμεν του Πεκινου για τον τελικο της Ευρωλιγκας.Στην Αμερικη δε εναν τυχαιο χωρικο στο Οχαιο να βρεις θα ξερει σιγουρα τον Σπανουλη και την πρωτη πενταδα της Αρμανι Μιλανο.

Έχουμε εβδομαδιαία εκπομπή για την Ευρωλίγκα και 2 ματσάκια ανά εβδομάδα... στην Κούβα, την Αργεντινή, τη Νότιο Κορέα, την Αυστραλία τα ματς τα δείχνει το ESPN στην Αμερική (που κάποτ δεν ήξεραν αν υπήρχε επαγγελματικό μπάσκετ εδώ πέρα), οι σπίκερ των ματς τοου ΝΒΑ αναφέρουν συνεχώς την προϋπηρεσία παικτών στην Ευρωλίγκα και ναι, στην Κίνα βλέπουν ευρωλίγκα.

Τσου Λου ποιός βλέπει;;;; ΑΥΤΟΣ. 1-0.
McRae
Και στην Ελλαδα μεταδιδονται λαιβ εδω και τοσα χρονια οι μεγαλες διοργανωσεις του καλιτεχνικου πατιναζ με τον Κωσταλα αυτο δεν σημαινει οτι ενδιαφερουν κανεναν.Αν εδωσε ο Μπερτομεου τσαμπα τα δικαιωματα στα διαφορα espn της αμερικης και τα Κινεζικα καναλια για να λεει οτι μεταδιδεται η διοργανωση σε 200 χωρες δεν μου λεει κατι.Οι αμερικανοι οχι απλα δεν ασχολουνται,δεν ξερουν καν τι ειναι ευρωλιγκα.
yorgos
QUOTE
Και στην Ελλαδα μεταδιδονται λαιβ εδω και τοσα χρονια οι μεγαλες διοργανωσεις του καλιτεχνικου πατιναζ με τον Κωσταλα αυτο δεν σημαινει οτι ενδιαφερουν κανεναν.Αν εδωσε ο Μπερτομεου τσαμπα τα δικαιωματα στα διαφορα espn της αμερικης και τα Κινεζικα καναλια για να λεει οτι μεταδιδεται η διοργανωση σε 200 χωρες δεν μου λεει κατι.Οι αμερικανοι οχι απλα δεν ασχολουνται,δεν ξερουν καν τι ειναι ευρωλιγκα.

Έχεις μαύρα μεσάνυχτα. Ματς ΝΒΑ να δεις μόνο, οι αναφορές είναι πάμπολλες κάθε εβδομάδα.
Στη ΛΑτινική Αμερική Ευρωλίγκα δεν έβλεπε κανείς μέχρι πριν 3 χρόνια, τώρα ΄όλι την ξέρουν, από τη Βραζιλί μέχρι το ΜΕξικό, με ειδικό section για τους Λατινοαμερικάνους μάλιστα.

Και ναι, το καλλιτεχνικό πατινάζ είναι λίγο πιο γνωστό στην Ελλάδα από τα βελάκια και το κρίκετ που δε μεταδίδονται από την τηλεόραση ποτέ. Ε, το τσου λου είναι το κρίκετ...

panos34
Τα Βελάκια μεταδίδονται μέσα από τις συνδρομητικές πλατφόρμες,nova,cosmote tv,οι Κινέζοι βλέπουν μπάσκετ όσο οι Έλληνες το ράγκμπι.
yorgos
QUOTE(panos34 @ Feb 6 2018, 19:01 ) *
Τα Βελάκια μεταδίδονται μέσα από τις συνδρομητικές πλατφόρμες,nova,cosmote tv,οι Κινέζοι βλέπουν μπάσκετ όσο οι Έλληνες το ράγκμπι.

Δεύτερος με μαύρα μεσάνυχτα. Ειλικρινά, έχεις πάει στην Κίνα;
panos34
Γιατί στήνουν γιγαντοοθόνες για να δούν euroleague,γνωρίζουν τρεις παίκτες από την Εφές,την Μακάμπι.Η μήπως βλέπουν και οι γιαγιάδες euroleague στις μεγάλες επαρχίες της Κίνας, και οι δεκαπεντάχρονοι ξέρουν πόσες νίκες έκανε η Ζαλγκίρις στην euroleague;
yorgos
QUOTE(panos34 @ Feb 6 2018, 19:15 ) *
Γιατί στήνουν γιγαντοοθόνες για να δούν euroleague,γνωρίζουν τρεις παίκτες από την Εφές,την Μακάμπι.Η μήπως βλέπουν και οι γιαγιάδες euroleague στις μεγάλες επαρχίες της Κίνας, και οι δεκαπεντάχρονοι ξέρουν πόσες νίκες έκανε η Ζαλγκίρις στην euroleague;

Η αλήθεια είναι πως δεν έχουν τόση μνήμη να τους θυμούνται όλους. Προς το παρόν αναλώνονται στο να θυμούνται πότε έβγαλε τραπεζίτες ο τρίτος πλέι μέικερ της Ζιέλονα Γκόρα.

Το ευρωπαϊκό μπάσκετ δεν είναι πια τόσο άγνωστοόσο ήταν πριν λίγα χρόνια στην Κίνα. Και συζητήσεις για μπάσκετ πιάνεις, και το Φ4 ξέρουν τι είναι και τις μεγάλες ομάδες ξέρουν οι φανατίκλες τους μπάσκετ. Που είναι απίστευτη πρόοδος σε σχέση με την πλήρη αφάνεια που είχε το μπάσκετ η φίμπα.
benchwarmer
Η αλήθεια είναι ότι πλέον στην εποχή του ίντερνετ και της παγκοσμιοποίησης, και η ΦΙΜΠΑ να είχε την Ευρωλίγκα θα υπήρχε περισσότερο ενδιαφέρον στον υπόλοιπο κόσμο από ότι το 1995.

Σύγκριση βέβαια μεταξύ της Ευρωλίγκας και του ΤσουΛου δεν μπορεί να γίνει. Εδώ πχ είναι ένα φετινό σχετικό άρθρο στο ESPN: http://www.espn.com/nba/story/_/id/2169164...all-leagues-nba
Πρόκειται βέβαια για προσωπική άποψη του συγκεκριμένου δημοσιογράφου, but still... Για πιο αντικειμενικές απόψεις βέβαια, μπορεί κανείς να δει τα τηλεοπτικά συμβόλαια, τα μπάτζετ των συμμετέχουσων ομάδων σε κάθε διοργάνωση κλπ κλπ...


Τέλος, για την κίνηση(?) του Παναθηναϊκού καλύτερα να μείνουν τα ποστ στο εκεί subforum... Αν υπάρξει υπαρκτή ένδειξη ότι μπορεί να ακολουθήσει και άλλη ομάδα, τότε ΟΚ ας μεταφερθούμε και εδώ.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.