Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Διαμάχη Fiba-Euroleague
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26
RipCity
QUOTE (panos34 @ Oct 3 2017, 19:14 ) *
Είσοδο μόνο από τα εθνικά πρωταθλήματα .Κατάργηση κλειστών συμβολαίων και wild card.


Που κολλάει αυτό που λέω με αυτό που λες. Ρε φίλε bot είσαι που γίνεσαι trigger στη λέξη FIBA? Ήμαρτον από χθες το ίδιο πράγμα.
panos34
QUOTE(RipCity @ Oct 3 2017, 20:17 ) *
Που κολλάει αυτό που λέω με αυτό που λες. Ρε φίλε bot είσαι που γίνεσαι trigger στη λέξη FIBA? Ήμαρτον από χθες το ίδιο πράγμα.
Ας κλείσει η ευρωλίγκα,να ησυχάσει το ευρωπαϊκό μπάσκετ με τους μπούληδες και την κλειστή λίγκα
Zoys
+1 φάουλ στον panos34 για συνεχές flame στην κουβέντα. Να πέσουν οι τόνοι από όλους...
panos34
QUOTE(Zoys @ Oct 3 2017, 20:29 ) *
+1 φάουλ στον panos34 για συνεχές flame στην κουβέντα. Να πέσουν οι τόνοι από όλους...
Εγώ άπλα συζητάω

Platonic13
QUOTE (RipCity @ Oct 3 2017, 20:06 ) *
Eγώ προσωπικά προτιμώ να βλέπω καλές ομάδες και καλούς παίκτες οπότε δεν με πειράζει και 10 Ισπανικές να έχουμε. Και 16 αν γίνεται. Ίσως και να μην με πειράζει τόσο επειδή είναι ο Ολυμπιακός μέσα στις ομάδες αυτές. Αυτό που ξέρω βέβαια είναι ότι χαίρομαι να βλέπω ΝΒΑ που ναι ο ορισμός της κλειστής λίγκας.


Μα ειναι κλειστη λιγκα μιας χωρας δεν ειναι μιας ολοκληρη ηπειρου.Και το PBA στις φιλιπινες που ειναι κλειστη λιγκα μια χαρα ειναι.Σε μια ολοκληρη ηπειρο ομως κλειστη λιγκα δεν ειναι μια χαρα,ειδικα αν πανω απο τη μιση ηπειρο δεν αντιπροσωπευεται.

QUOTE (RipCity @ Oct 3 2017, 20:06 ) *
κουμάντο θα κάνουν οι 11 που έχουν. Απλά τα πράγματα


Και γω απλα τα βλεπω τα πραγματα αλλα με αυτο το σκεπτικο.....Σκεψου οτι κανεις σε εναν απο τους 11 την εξης ερωτηση.
' Τι προτιμας, να πηγαινει το μπασκετ καλα να βρισκεται σε αναπτυξη αλλα εσυ να μην βρισκεσαι στο 'παρτυ΄ ή προτιμας το μπασκετ να χωλαινει να ειναι σε μαρασμο αλλα εσυ να σαι προστατευμενος και σε αυτους τους λιγους που αποκομιζουν εστω κατι.
Τι πιστευεις οτι θα σου απαντησει?Και αν θες ρωτα και τους υπολοιπους 10.Ειμαι σιγουρος πως θα παρεις την ιδια απαντηση.
Εμενα επετρεψε μου να ειμαι με το καλο των πολλων που μπορει να επιφερει και το πραγματικα καλο του μπασκετ.
RipCity
QUOTE (Platonic13 @ Oct 3 2017, 19:36 ) *
Μα ειναι κλειστη λιγκα μιας χωρας δεν ειναι μιας ολοκληρη ηπειρου.Και το PBA στις φιλιπινες που ειναι κλειστη λιγκα μια χαρα ειναι.Σε μια ολοκληρη ηπειρο ομως κλειστη λιγκα δεν ειναι μια χαρα,ειδικα αν πανω απο τη μιση ηπειρο δεν αντιπροσωπευεται.



Και γω απλα τα βλεπω τα πραγματα αλλα με αυτο το σκεπτικο.....Σκεψου οτι κανεις σε εναν απο τους 11 την εξης ερωτηση.
' Τι προτιμας, να πηγαινει το μπασκετ καλα να βρισκεται σε αναπτυξη αλλα εσυ να μην βρισκεσαι στο 'παρτυ΄ ή προτιμας το μπασκετ να χωλαινει να ειναι σε μαρασμο αλλα εσυ να σαι προστατευμενος και σε αυτους τους λιγους που αποκομιζουν εστω κατι.
Τι πιστευεις οτι θα σου απαντησει?Και αν θες ρωτα και τους υπολοιπους 10.Ειμαι σιγουρος πως θα παρεις την ιδια απαντηση.
Εμενα επετρεψε μου να ειμαι με το καλο των πολλων που μπορει να επιφερει και το πραγματικα καλο του μπασκετ.


Μα το θέμα μου είναι πως εγώ δε βλέπω κάποια πιθανότητα για καλό των πολλών. Δε βλέπω πως θα αναπτυχθούν εφόσον γενικά δεν υπάρχει χρήμα. Δε θα έρθουν τα πακέτα ουρανοκατέβατα.
Με βάση τους υποστηρικτές της FIBA θα πρέπει τουλάχιστον οι σύλλογοι που συμμετέχουν στο Champions League να παρουσιάσουν μια ανάπτυξη οικονομική και σιγά σιγά να ανέβουν επίπεδο. Για να δούμε λοιπόν πόσα βήματα εμπρός θα κάνουν.
Platonic13
QUOTE (RipCity @ Oct 3 2017, 20:52 ) *
Μα το θέμα μου είναι πως εγώ δε βλέπω κάποια πιθανότητα για καλό των πολλών. Δε βλέπω πως θα αναπτυχθούν εφόσον γενικά δεν υπάρχει χρήμα. Δε θα έρθουν τα πακέτα ουρανοκατέβατα.
Με βάση τους υποστηρικτές της FIBA θα πρέπει τουλάχιστον οι σύλλογοι που συμμετέχουν στο Champions League να παρουσιάσουν μια ανάπτυξη οικονομική και σιγά σιγά να ανέβουν επίπεδο. Για να δούμε λοιπόν πόσα βήματα εμπρός θα κάνουν.


Φιλε μου ναι... θα περιμενω(αλλωστε το κανω 17 χρονια τωρα) και παραλληλα θα ευχομαι να τα κανουν τα βηματα που λες.Εδω ειμαστε,και θα βλεπουμε τις εξελιξεις και θα τις σχολιαζουμε.
RipCity
Και κάτι τελευταίο και κλείνω.

Δηλαδή τόσο καιρό το πρόβλημα του Άρη και του ΠΑΟΚ (και κατ' επέκταση η άνοδος του ελληνικού μπάσκετ) είναι η μη δυνατότητα συμμετοχής στη Euroleague? Αφού είναι αποδεδειγμένο πως η Euroleague δε φέρνει οικονομική ενίσχυση. Ο Αστέρας επαναλαμβάνω πως βλέπετε σε τι κατάσταση είναι. Το ίδιο κι η Παρτιζάν. Euroleague δε σημαίνει ανεβαίνω επίπεδο. Πλούσιος πρόεδρος σημαίνει ανεβαίνω επίπεδο. Τώρα αν πιστεύετε ότι δε βρίσκουν πλούσιο πρόεδρο επειδή δεν υπάρχει προοπτική Euroleague διαφωνώ κάθετα.

Εδώ στην μπάλα που υπάρχει προοπτική Ευρώπης ομάδες όπως ο ΠΑΟ κι ο Άρης είναι για τα μπάζα οικονομικά, ενώ ΑΕΚ και ΠΑΟΚ έκαναν δεκαετία και βάλε να βρουν κάποιον. Κι εκεί επαναλαμβάνω υπάρχει ανοιχτή σε όλους η προοπτική. Εδώ που κανείς δεν έχει λεφτά να τους δώσει είτε στη Euroleague είτε στο Champions League πως θα αναπτυχθούν? Μπορεί να μου λύσει κάποιος αυτή την απορία? Αν υπάρχουν λεφτά στη FIBA γιατί ζητάει χρήμα για wild cards κτλ? Γιατί ο Άρης διαλύεται παρότι έπαιξε τσουλου? Γιατί τα εθνικά πρωταθλήματα δε δίνουν φράγκο? Αν τα έχουν ας αρχίσουν να τα μοιράζουν. Στον τάφο θα τα πάρουν?
Shion
Παρότι Παναθηναϊκός, ομολογώ ότι κι εγώ έχω ξενερώσει πολύ με το υπάρχον καθεστώς. Δε μου αρέσει η αμερικανοποίηση των ευρωπαϊκών διοργανώσεων, ούτε και η στυγνή τεχνοκρατική-επιχειρηματική λογική με την οποία θέλει να λειτουργεί η EuroLeague (την οποία βέβαια εξισώνει επικοινωνιακά με τον "επαγγελματισμό", λες και οι διασυλλογικές διοργανώσεις σε άλλα αθλήματα που σέβονται κάποιες στοιχειώδεις αξίες του ευρωπαϊκού αθλητισμού είναι "ερασιτεχνικές"). Δε με πείθουν τα επιχειρήματα υπέρ των συμβολαίων και της κλειστής λίγκας και γενικά θεωρώ ότι αν τα βάζαμε κάτω θα μπορούσαμε να φτιάξουμε μια ελκυστική πρώτη διοργάνωση που και πιο ανοικτή και πιο αξιοκρατική θα ήταν. Αυτό βέβαια προϋποθέτει, αφενός, λιγότερη εργαλειακή ορθολογικότητα και, αφετέρου, έναν στοιχειώδη συμβιβασμό ανάμεσα σε ισχυρούς και μη-ισχυρούς που στο μπάσκετ έχει πάει περίπατο.

QUOTE (Zoys @ Oct 3 2017, 19:35 ) *
Το θέμα είναι ότι η δέκατη Ισπανική ομάδα είναι καλύτερη από την πρώτη της Πολωνίας, την τέταρτη της Ελλάδας και πάει λέγοντας...

Αν εγκλωβιστούμε στο τριπάκι του ελιτισμού, γιατί να μη διώξουμε και τη Zalgiris του συμβολαίου για να βάλουμε μια ακόμα ισπανική, τούρκικη ή ρώσικη που σίγουρα θα ήταν πολύ πιο ανταγωνιστική; Θα έπρεπε επίσης να κλείσουμε και την Αδριατική, το επίπεδο της οποίας έχει πέσει σα κοτρόνα τα τελευταία χρόνια, για να βάλουμε κι άλλη ισπανική/τούρκικη/ρώσικη.
yorgos
QUOTE(McRae @ Oct 3 2017, 16:55 ) *
Που ισχυει αυτο?Σε ποια χωρα ακριβως εκτοξευτηκε η δημοφιλια του αθληματος εξαιτιας της ευρωλιγκας?

H δημοφιλία της Ευρωλίγκας εκτοξέυθηκε σε όλες ανεξαιρέτως, ακομη και στην Ιταλία. ΜΕ περισσότερες θεαματικότητες, σπόνσορες, εισιτήρια, πολλαπλάσιο merchandising, μεγαλύτερα μπάτζετ πώς είναι δυνατόν να λέμε ότι δεν εκτοξεύθηκε; Μέχρι και το ΝΒΑ TV δείχνει Ευρωλίγκα πια, η λίγκα πουλάει στην Κίνα, πριν 15 χρόνια δεν την ήξερε κανείς, έλεγες σε Αμερικανό Ευρωλίγκα και νόμιζε ότι μιλάς για κανένα μουσικό συγκρότημα. Μην κοροϊδευόμαστε, ειδικά στο μάρκετινγκ έχει γίνει καλή δουλειά.

QUOTE(Shion @ Oct 3 2017, 20:09 ) *
Αν εγκλωβιστούμε στο τριπάκι του ελιτισμού, γιατί να μη διώξουμε και τη Zalgiris του συμβολαίου για να βάλουμε μια ακόμα ισπανική, τούρκικη ή ρώσικη που σίγουρα θα ήταν πολύ πιο ανταγωνιστική; Θα έπρεπε επίσης να κλείσουμε και την Αδριατική, το επίπεδο της οποίας έχει πέσει σα κοτρόνα τα τελευταία χρόνια, για να βάλουμε κι άλλη ισπανική/τούρκικη/ρώσικη.

Γιατί σκοπός είναι να είναι όσο πιο διεθνής γίνεται η διοργάνωση υπό την προϋπόθεση ότι οι συμμετέχουσες μπορούν να σταθούν. Αν λοιπόν η Ζαλγκίρις στέκεται όσο καλά όσο και η όγδοη του ισπανικού πρωταθλήματος, την προτιμάμε. Αν τρώει σαραντάρες, ε δεν κάνει γι αυτό το επίπεδο, δε γίνεται να παίζεις μόνο και μόνο επειδή έτυχε να είναι το γήπεδό σου λίγο πιο μακριά από κάποιον που είναι καλύτερος. Αλλά το ότι προτιμούνται ομάδες από διαφορετικές λίγκες είναι δεδομένο.
Zoys
QUOTE(RipCity @ Oct 3 2017, 21:03 ) *
Και κάτι τελευταίο και κλείνω.

Δηλαδή τόσο καιρό το πρόβλημα του Άρη και του ΠΑΟΚ (και κατ' επέκταση η άνοδος του ελληνικού μπάσκετ) είναι η μη δυνατότητα συμμετοχής στη Euroleague? Αφού είναι αποδεδειγμένο πως η Euroleague δε φέρνει οικονομική ενίσχυση. Ο Αστέρας επαναλαμβάνω πως βλέπετε σε τι κατάσταση είναι. Το ίδιο κι η Παρτιζάν. Euroleague δε σημαίνει ανεβαίνω επίπεδο. Πλούσιος πρόεδρος σημαίνει ανεβαίνω επίπεδο. Τώρα αν πιστεύετε ότι δε βρίσκουν πλούσιο πρόεδρο επειδή δεν υπάρχει προοπτική Euroleague διαφωνώ κάθετα.

Εδώ στην μπάλα που υπάρχει προοπτική Ευρώπης ομάδες όπως ο ΠΑΟ κι ο Άρης είναι για τα μπάζα οικονομικά, ενώ ΑΕΚ και ΠΑΟΚ έκαναν δεκαετία και βάλε να βρουν κάποιον. Κι εκεί επαναλαμβάνω υπάρχει ανοιχτή σε όλους η προοπτική. Εδώ που κανείς δεν έχει λεφτά να τους δώσει είτε στη Euroleague είτε στο Champions League πως θα αναπτυχθούν? Μπορεί να μου λύσει κάποιος αυτή την απορία? Αν υπάρχουν λεφτά στη FIBA γιατί ζητάει χρήμα για wild cards κτλ? Γιατί ο Άρης διαλύεται παρότι έπαιξε τσουλου? Γιατί τα εθνικά πρωταθλήματα δε δίνουν φράγκο? Αν τα έχουν ας αρχίσουν να τα μοιράζουν. Στον τάφο θα τα πάρουν?

Συνεχίζω στο ίδιο πνεύμα: τα τελευταία 7 χρόνια και πριν η Ευρωλίγκα κόψει την προοπτική των "μεσαίων" της Ευρώπης να αγωνιστούν σε αυτήν με τις γνωστές εξαιρέσεις, η Ελλάδα δεν είχε καμία αξιόλογη τρίτη ομάδα να σταθεί σε επίπεδο Ευρωλίγκας. Θυμίζω ότι η τελευταία τρίτη ομάδα που έβγαλε το Ελληνικό Πρωτάθλημα ήταν το Μαρούσι του Μπαρτζώκα το '10 (με πολύ καλή πορεία) και η μοναδική απόπειρα η συμμετοχή του ΠΑΟΚ στα προκριματικά το 2011 με παταγώδη αποτυχία. Έκτοτε στην Ελλάδα δεν αναλογούσε αντικειμενικά κάτι παραπάνω από δύο πρωτοκλασάτες ομάδες που αποτελούν εξαιρέσεις σε ένα Πρωτάθλημα φτωχών και πλούσιων όπως το ελληνικό. Η ΑΕΚ τα τελευταία χρόνια έχει κάνει κάποια σημαντικά βήματα βέβαια, αλλά και πάλι χωρίς να μπορεί να αξιώνει μια wild card όταν περιμένουν τόσες ανώτερες ομάδες από Ισπανία, Ρωσία, Γερμανία, ακόμα και Γαλλία, Ισραήλ. Αν θέλουμε τις καλύτερες ομάδες στην Ευρωλίγκα τότε δεν μπορούμε να ζητάμε παραπάνω από δύο Ελληνικές την ίδια στιγμή που μας κακοφαίνονται οι 5 Ισπανικές.

QUOTE(Shion @ Oct 3 2017, 21:09 ) *
Αν εγκλωβιστούμε στο τριπάκι του ελιτισμού, γιατί να μη διώξουμε και τη Zalgiris του συμβολαίου για να βάλουμε μια ακόμα ισπανική, τούρκικη ή ρώσικη που σίγουρα θα ήταν πολύ πιο ανταγωνιστική; Θα έπρεπε επίσης να κλείσουμε και την Αδριατική, το επίπεδο της οποίας έχει πέσει σα κοτρόνα τα τελευταία χρόνια, για να βάλουμε κι άλλη ισπανική/τούρκικη/ρώσικη.

Σωστά μιλάς γι' αυτό είμαι υπέρ της μέσης λύσης (τώρα δεν ακολουθείται βέβαια) όπου δεν θα πρέπει η Ευρωλίγκα να μετατραπεί σε Ισπανοτουρκική υπόθεση με λίγο από Ρωσία, Ελλάδα στα 4/5 της ας πούμε. Η Zalgiris με χαμηλό μπάτζετ έχει αποδείξει ότι ανήκει στην Ευρωλίγκα, όπως και η Zvezda με την πορεία της τα τελευταία χρόνια (φέτος δεν ξέρω...). Κι εγώ θέλω να φροντίσουν ώστε να μην μείνουν έξω χώρες με μεγάλο μπασκετικό υπόβαθρο όπως η Λιθουανία και η Σερβία. Μπορούν να υπάρξουν περιορισμοί ώστε να μην καταλήξει η Ευρωλίγκα να αποτελείται από λίγες χώρες.
yorgos
QUOTE(Zoys @ Oct 3 2017, 20:17 ) *
Συνεχίζω στο ίδιο πνεύμα: τα τελευταία 7 χρόνια και πριν η Ευρωλίγκα κόψει την προοπτική των "μεσαίων" της Ευρώπης να αγωνιστούν σε αυτήν με τις γνωστές εξαιρέσεις, η Ελλάδα δεν είχε καμία αξιόλογη τρίτη ομάδα να σταθεί σε επίπεδο Ευρωλίγκας. Θυμίζω ότι η τελευταία τρίτη ομάδα που έβγαλε το Ελληνικό Πρωτάθλημα ήταν το Μαρούσι του Μπαρτζώκα το '10 (με πολύ καλή πορεία) και η μοναδική απόπειρα η συμμετοχή του ΠΑΟΚ στα προκριματικά το 2011 με παταγώδη αποτυχία. Έκτοτε στην Ελλάδα δεν αναλογούσε αντικειμενικά κάτι παραπάνω από δύο πρωτοκλασάτες ομάδες που αποτελούν εξαιρέσεις σε ένα Πρωτάθλημα φτωχών και πλούσιων όπως το ελληνικό. Η ΑΕΚ τα τελευταία χρόνια έχει κάνει κάποια σημαντικά βήματα βέβαια, αλλά και πάλι χωρίς να μπορεί να αξιώνει μια wild card όταν περιμένουν τόσες ανώτερες ομάδες από Ισπανία, Ρωσία, Γερμανία, ακόμα και Γαλλία, Ισραήλ. Αν θέλουμε τις καλύτερες ομάδες στην Ευρωλίγκα τότε δεν μπορούμε να ζητάμε παραπάνω από δύο Ελληνικές την ίδια στιγμή που μας κακοφαίνονται οι 5 Ισπανικές.


Σωστά μιλάς γι' αυτό είμαι υπέρ της μέσης λύσης (τώρα δεν ακολουθείται βέβαια) όπου δεν θα πρέπει η Ευρωλίγκα να μετατραπεί σε Ισπανοτουρκική υπόθεση με λίγο από Ρωσία, Ελλάδα στα 4/5 της ας πούμε. Η Zalgiris με χαμηλό μπάτζετ έχει αποδείξει ότι ανήκει στην Ευρωλίγκα, όπως και η Zvezda με την πορεία της τα τελευταία χρόνια (φέτος δεν ξέρω...). Κι εγώ θέλω να φροντίσουν ώστε να μην μείνουν έξω χώρες με μεγάλο μπασκετικό υπόβαθρο όπως η Λιθουανία και η Σερβία. Μπορούν να υπάρξουν περιορισμοί ώστε να μην καταλήξει η Ευρωλίγκα να αποτελείται από λίγες χώρες.

Είχε παίξει κι ο Πανιώνιος νομίζω, χρησιμοποιώντας ως έδρα το Ελληνικό και δε γέμιζε ούτε 3.000 νοματαίους.
Zoys
QUOTE(yorgos @ Oct 3 2017, 21:18 ) *
Είχε παίξει κι ο Πανιώνιος νομίζω, χρησιμοποιώντας ως έδρα το Ελληνικό και δε γέμιζε ούτε 3.000 νοματαίους.

Το 2008-09 ήταν αυτό, ναι.
panos34
[quote name='yorgos' date='Oct 3 2017, 21:12 ' post='855989']
H δημοφιλία της Ευρωλίγκας εκτοξέυθηκε σε όλες ανεξαιρέτως, ακομη και στην Ιταλία. ΜΕ περισσότερες θεαματικότητες, σπόνσορες, εισιτήρια, πολλαπλάσιο merchandising, μεγαλύτερα μπάτζετ πώς είναι δυνατόν να λέμε ότι δεν εκτοξεύθηκε; Μέχρι και το ΝΒΑ TV δείχνει Ευρωλίγκα πια, η λίγκα πουλάει στην Κίνα, πριν 15 χρόνια δεν την ήξερε κανείς, έλεγες σε Αμερικανό Ευρωλίγκα και νόμιζε ότι μιλάς για κανένα μουσικό συγκρότημα. Μην κοροϊδευόμαστε, ειδικά στο μάρκετινγκ έχει γίνει καλή δουλειά.


Γιατί σκοπός είναι να είναι όσο πιο διεθνής γίνεται η διοργάνωση υπό την προϋπόθεση ότι οι συμμετέχουσες μπορούν να σταθούν. Αν λοιπόν η Ζαλγκίρις στέκεται όσο καλά όσο και η όγδοη του ισπανικού πρωταθλήματος, την προτιμάμε. Αν τρώει σαραντάρες, ε δεν κάνει γι αυτό το επίπεδο, δε γίνεται να παίζεις μόνο και μόνο επειδή έτυχε να είναι το γήπεδό σου λίγο πιο μακριά από κάποιον που είναι καλύτερος. Αλλά το ότι προτιμούνται ομάδες από διαφορετικές λίγκες είναι δεδομένο.
[/quote Αν βγαίνει πρωταθλήτρια Λιθουανίας γιατί να μην παίζει στην κορυφαία διοργάνωση ,και να παίζει ο 7ος της Ισπανίας στην πρώτη διοργάνωση;
yorgos
[
[/quote Αν βγαίνει πρωταθλήτρια Λιθουανίας γιατί να μην παίζει στην κορυφαία διοργάνωση ,και να παίζει ο 7ος της Ισπανίας στην πρώτη διοργάνωση;
[/quote]
Για να μην τρώει σαραντάρες και χασμουριόμαστε όσοι θέλουμε να δούμε μπάσκετ κι όχι τσόντα ή να μη χρεωκοπήσει από Οκτώβρη μήνα και μείνει η λίγκα ορφανή, όπως έχει γίνει τόσες φορές με τα πυροτεχνήματα.. Ας βγει πρωταθλήτρια 2-3 φορές, ας πληροί προϋποθέσεις μπάτζετ, γηπέδου, οργάνωσης και θα τη δεχθούν με ανοιχτές αγκάλες, όπως έγινε με τη Ζαλγκίρις. Έτσι κι αλλιώς αν δεν είχε εμφανιστεί η φιμπα θα είχαμε 2 λιθουανικές τώρα...
panos34
QUOTE(yorgos @ Oct 3 2017, 21:30 ) *
[
[/quote Αν βγαίνει πρωταθλήτρια Λιθουανίας γιατί να μην παίζει στην κορυφαία διοργάνωση ,και να παίζει ο 7ος της Ισπανίας στην πρώτη διοργάνωση;

Για να μην τρώει σαραντάρες και χασμουριόμαστε όσοι θέλουμε να δούμε μπάσκετ κι όχι τσόντα ή να μη χρεωκοπήσει από Οκτώβρη μήνα και μείνει η λίγκα ορφανή, όπως έχει γίνει τόσες φορές με τα πυροτεχνήματα.. Ας βγει πρωταθλήτρια 2-3 φορές, ας πληροί προϋποθέσεις μπάτζετ, γηπέδου, οργάνωσης και θα τη δεχθούν με ανοιχτές αγκάλες, όπως έγινε με τη Ζαλγκίρις. Έτσι κι αλλιώς αν δεν είχε εμφανιστεί η φιμπα θα είχαμε 2 λιθουανικές τώρα...
Ο Ισπανός πρέπει να βάλει 48 ομάδες στο τσίρκο του κι αν 2η λιθουανική.
Platonic13
Ωραιο θα ηταν να καναμε ενα γκαλοπ για το ποιος προτιμαει Ευρωλιγκα μα καθαρα αγωνιστικα κριτηρια και προκριματικους και ποιος προτιμα την Ευρωλιγκα στη σημερινη της μορφη.Δε ξερω αν απλος χρηστης μπορει να το δημιουργησει το γκαλοπ.Καποιος απ τους moderators ας με διαφωτισει βρε παιδια.
Επισης θα ηταν μεγαλη μου η τιμη αν με αφηνατε να ριξω την πρωτη ψηφο στην....Ευρωλιγκα με αγωνιστικα κριτηρια, βεβαιως βεβαιως.
Zoys
QUOTE(Platonic13 @ Oct 3 2017, 21:41 ) *
Ωραιο θα ηταν να καναμε ενα γκαλοπ για το ποιος προτιμαει Ευρωλιγκα μα καθαρα αγωνιστικα κριτηρια και προκριματικους και ποιος προτιμα την Ευρωλιγκα στη σημερινη της μορφη.Δε ξερω αν απλος χρηστης μπορει να το δημιουργησει το γκαλοπ.Καποιος απ τους moderators ας με διαφωτισει βρε παιδια.
Επισης θα ηταν μεγαλη μου η τιμη αν με αφηνατε να ριξω την πρωτη ψηφο στην....Ευρωλιγκα με αγωνιστικα κριτηρια, βεβαιως βεβαιως.

Υπάρχει δυνατότητα δημιουργίας νέου topic με ψηφοφορία, αλλά θα πρότεινα η συζήτηση να συνεχιστεί εδώ χωρίς την πόλωση δύο επιλογών αφού στην πραγματικότητα υπάρχουν περισσότερες από δύο απόψεις για το θέμα...
panos34
QUOTE(Platonic13 @ Oct 3 2017, 21:41 ) *
Ωραιο θα ηταν να καναμε ενα γκαλοπ για το ποιος προτιμαει Ευρωλιγκα μα καθαρα αγωνιστικα κριτηρια και προκριματικους και ποιος προτιμα την Ευρωλιγκα στη σημερινη της μορφη.Δε ξερω αν απλος χρηστης μπορει να το δημιουργησει το γκαλοπ.Καποιος απ τους moderators ας με διαφωτισει βρε παιδια.
Επισης θα ηταν μεγαλη μου η τιμη αν με αφηνατε να ριξω την πρωτη ψηφο στην....Ευρωλιγκα με αγωνιστικα κριτηρια, βεβαιως βεβαιως.

Να το κάνεις το δημοψήφισμα .Καταργείστε τα κλειστά συμβόλαια και να πάρει η φίμπα την κορυφαία διοργάνωση
Platonic13
QUOTE (Zoys @ Oct 3 2017, 21:47 ) *
Υπάρχει δυνατότητα δημιουργίας νέου topic με ψηφοφορία, αλλά θα πρότεινα η συζήτηση να συνεχιστεί εδώ χωρίς την πόλωση δύο επιλογών αφού στην πραγματικότητα υπάρχουν περισσότερες από δύο απόψεις για το θέμα...


Οκ,δεκτη η προτροπη σου,συνεχιζουμε εδω.Ευχαριστω πολυ για την πληροφορια οσον αφορα στη δημιουργια νεου topic με ψηφοφορία
yorgos
QUOTE(Platonic13 @ Oct 3 2017, 20:41 ) *
Ωραιο θα ηταν να καναμε ενα γκαλοπ για το ποιος προτιμαει Ευρωλιγκα μα καθαρα αγωνιστικα κριτηρια και προκριματικους και ποιος προτιμα την Ευρωλιγκα στη σημερινη της μορφη.Δε ξερω αν απλος χρηστης μπορει να το δημιουργησει το γκαλοπ.Καποιος απ τους moderators ας με διαφωτισει βρε παιδια.
Επισης θα ηταν μεγαλη μου η τιμη αν με αφηνατε να ριξω την πρωτη ψηφο στην....Ευρωλιγκα με αγωνιστικα κριτηρια, βεβαιως βεβαιως.

Νομίζω όλοι προτιμάμε με αγωνιστικά κριτήρια. Αλλά δε βγαίνει. Όλοι προτιμάμε να έχουμε και δωρεάν μέσα μαζικής μεταφοράς, να βρέχει σοκολάτες και να μας επισκέπτεται κι ο Άγιος Βασίλης, αλλά δεν είναι ρεαλιστικό.

Αν οι ομάδες υποχρεωθούν να παίζουν με τον κάθε τυχάρπαστο, θα σηκωθούν και θα φύγουν και θα φτιάξουν μια λίγκα δυνητικά οικονομικά βιώσιμη. Που είναι ακριβώς αυτό που έγινε.
panos34
QUOTE(yorgos @ Oct 3 2017, 21:54 ) *
Νομίζω όλοι προτιμάμε με αγωνιστικά κριτήρια. Αλλά δε βγαίνει. Όλοι προτιμάμε να έχουμε και δωρεάν μέσα μαζικής μεταφοράς, να βρέχει σοκολάτες και να μας επισκέπτεται κι ο Άγιος Βασίλης, αλλά δεν είναι ρεαλιστικό.

Αν οι ομάδες υποχρεωθούν να παίζουν με τον κάθε τυχάρπαστο, θα σηκωθούν και θα φύγουν και θα φτιάξουν μια λίγκα δυνητικά οικονομικά βιώσιμη. Που είναι ακριβώς αυτό που έγινε.
Άλλο ιστορικές ομάδες,άλλο καλές ομάδες
Platonic13
QUOTE (panos34 @ Oct 3 2017, 21:49 ) *
Να το κάνεις το δημοψήφισμα .Καταργείστε τα κλειστά συμβόλαια και να πάρει η φίμπα την κορυφαία διοργάνωση


Φιλε μου εμεις συμφωνουμε και το ξερουμε.Ομως 2 πραγματακια να σου πω.Πρεπει να σεβαστω την προτροπη του Zoys ο οποιος ειναι και moderator.Kαι δευτερον και γενικοτερο και συ και γω που ειμαστε λιγο πιο παθιασμενοι υπερ της Φιμπα δεν πρεπει επουδενι να θεωρησουμε πως αυτοι που εχουν την αντιθετη αποψη δεν αγαπανε το μπασκετ εξισου με μας.Απλα εχουν διαφορετικη προσεγγιση στο θεμα.
panos34
QUOTE(Platonic13 @ Oct 3 2017, 21:59 ) *
Φιλε μου εμεις συμφωνουμε και το ξερουμε.Ομως 2 πραγματακια να σου πω.Πρεπει να σεβαστω την προτροπη του Zoys ο οποιος ειναι και moderator.Kαι δευτερον και γενικοτερα και συ και γω που ειμαστε λιγο πιο παθιασμενοι υπερ της Φιμπα δεν πρεπει επουδενι να θεωρησουμε πως αυτοι που εχουν την αντιθετη αποψη δεν αγαπανε το μπασκετ εξισου με μας.Απλα εχουν διαφορετικη προσεγγιση στο θεμα.

Αν δεν αγαπάς το μπάσκετ στο οποίο οικειοθελώς είσαι δεν είσαι αξιόλογος ,τότε φεύγεις τόσο απλά.
thanath
QUOTE (panos34 @ Oct 3 2017, 22:07 ) *
Αν δεν αγαπάς το μπάσκετ στο οποίο οικειοθελώς είσαι δεν είσαι αξιόλογος ,τότε φεύγεις τόσο απλά.


Αντιλαμβάνεσαι την ειρωνεία σε αυτό που λες?
panos34
QUOTE(thanath @ Oct 3 2017, 22:58 ) *
Αντιλαμβάνεσαι την ειρωνεία σε αυτό που λες?
το eurocup na ginei fiba europe cup μπάς και μπούν όλες με αγωνιστικά κριτήρια και προκριματικά
ssoulliss
Το 1991 η FIBA εισήγαγε για πρώτη φορά το σύστημα των δύο ομίλων από οκτώ ομάδες. Επίσης ήταν η πρώτη φορά που ο δεύτερος και ο τρίτος ορισμένων πρωταθλημάτων συμμετείχε στη διοργάνωση. Όλα αυτά έγιναν όμως διότι υπήρχε το Point system τότε. Η κάτοχος και οι τρεις πρωταθλήτριες ομάδες από τις ισχυρότερες χώρες προκρίνονταν απ'ευθείας στους 16.

Αυτό ήταν κατά τη γνώμη μου το πιο δίκαιο σύστημα. Καμμία χώρα παραπάνω από τρεις ομάδες. Μόνο οι δύο πιο ισχυρές ομοσπονδίες/πρωταθλήματα. Όλοι προκριματικά εκτός του κάτοχου και των τριών πρωταθλητών. Οι τρεις τριταθλητές των χωρών αυτών θα δίνουν δύο προκριματικούς γύρους.

Π.χ. Η Φενέρ(κάτοχος), η ΤΣΣΚΑ, η Βαλένθια και η Μπεσίκτας(φιναλίστ) θα πήγαιναν απ'ευθείας στους 16. Από εκεί και πέρα στα προκριματικά θα έμπαιναν οι δικοί μας, η Ρεάλ με τη Μπασκόνια απο Ισπανία, η Αναντολού Εφές από Τουρκία, η Χιμκι και η Ζενιτ από VTB, η Μπάμπεργκ και η Όλντενμπουργκ από Γερμανία, η Βενέτσια και η Τρέντο από Ιταλία, η Σαλόν και η Στρασμπούργκ από Γαλλία, η Χάποελ από Ισραήλ, η Ζαλγκίρις, ο Αστέρας και φυσικά κάποιες από τα μικρά πρωταθλήματα. 12 ομάδες θα περνούσαν. Και πιστέψτε με μια χαρά διοργάνωση θα ήταν και πάλι.

Δηλαδή το μάρμαρο θα το πλήρωναν οι ομάδες που έκαναν κακές χρονιές στις χώρες τους. Η Μπαρτσελόνα, η Αρμάνι και η Μάλαγα που θα περρίσευε.

Δεν πρέπει να υπάρχουν ούτε διοργανώσεις όπου ο κάτοχος θα δίνει πρόκριση για του χρόνου στην Ευρωλίγκα. Άλλωστε στο μπάσκετ μια ομάδα μπορεί να αλλάξει σε ένα χρόνο ραγδαία. Να πάρει ένα τρόπαιο και μετά να άλλαξει 10 παίκτες.

Αυτό που μπορεί να γίνει, είναι η δεύτερη διοργάνωση να δίνει πόντους στις χώρες ώστε κάποια στιγμή να μπορεί μια χώρα να βγάλει 2 ή και 3 ομάδες.

Θυμίζω πως ο Παναθηναϊκός του Σκοτ, η Στεφανέλ, η Άλμπα και άλλες ομάδες εκείνη τη σεζόν έπαιξαν στη δεύτερη διοργάνωση πληρώνοντας το τίμημα του κακού πρωταθλήματος. Αυτό θα πρέπει να το έχουμε στο μυαλό μας, πάντοτε. Τώρα η Ευρωλίγκα με το σαθρό σύστημα διεξαγωγής, προσπαθεί να καταργήσει σχεδόν τα πάντα. Ας καταργήσει πρώτα την απεριόριστη συμμετοχή των αμερικανών στις διοργάνωσεις και μετά βλέπουμε.

McRae
QUOTE(yorgos @ Oct 3 2017, 21:54 ) *
Νομίζω όλοι προτιμάμε με αγωνιστικά κριτήρια. Αλλά δε βγαίνει. Όλοι προτιμάμε να έχουμε και δωρεάν μέσα μαζικής μεταφοράς, να βρέχει σοκολάτες και να μας επισκέπτεται κι ο Άγιος Βασίλης, αλλά δεν είναι ρεαλιστικό.

Αν οι ομάδες υποχρεωθούν να παίζουν με τον κάθε τυχάρπαστο, θα σηκωθούν και θα φύγουν και θα φτιάξουν μια λίγκα δυνητικά οικονομικά βιώσιμη. Που είναι ακριβώς αυτό που έγινε.


Παντως ειναι αξιοσημειωτο πως περα απο το μπασκετ κανενα αλλο σπορ στην ευρωπη δεν εχει υιοθετησει το μοντελο του Μπερτομεου.Απο το ποδοσφαιρο μεχρι το χοκει επι χορτου ολες οι διεθνεις διασυλλογικες διοργανωσεις με τον πατροπαραδοτο τροπο γινονται.Κερδιζεις το εγχωριο πρωταθλημα?Παιζεις στο αντιστοιχο τραμπιονς λιγκ.Ουτε κλειστα συμβολαια ουτε γουαιλντ καρντ.Βλακες ειναι ολοι αυτοι,και ο Μπερτομεου ο μονος εξυπνος?
T.W.Is.M.
QUOTE(panos34 @ Oct 3 2017, 23:07 ) *
το eurocup na ginei fiba europe cup μπάς και μπούν όλες με αγωνιστικά κριτήρια και προκριματικά


Μονο αν δουλευεις για τη FIBA δικαιολογειται τοσος φανατισμος.
Το μπασκετ θα πρεπει να ειναι αυτο που μας ενδιαφερει και οχι η FIBA, η ECA, η Ευρωλιγκα, το ΝΒΑ, η ΕΟΚ, ο ΕΣΑΚΕ και ολες αυτες οι ομοσπονδιες και οργανωσεις.

Εγω θα ρωτησω λοιπον 2 πραγματα:
Το πρωτο ειναι εναντιον στο οπαδικο μου συμφερον. Σε μια αντιστοιχια με το ποδοσφαιρο(αφου εκει που υπαρχουν καθαρα αγωνιστικα κριτηρια, υπαρχει ενα μοντελο που θα ηταν καλο να ακολουθησουμε και να παρουμε τα θετικα), τι εχει να προσφερει ο φετινος Ολυμπιακος στο Τσαμπιονς Λιγκ; Θα ηταν καλυτερο το επιπεδο της διοργανωσης αν αντι για τη Μαριμπορ, την Καραμπαγκ, τον Ολυμπιακο και το ΑΠΟΕΛ υπηρχαν η Νις, η Λατσιο, η Χοφενχαιμ και η Βιγιαρεαλ; Ποιο θα ηταν το επιπεδο αν αντι για τη Λιβερπουλ, τη Σεβιλλη και τη Ναπολι υπηρχαν η Ροζενμποργκ, η Μαλμε και η Ντιναμο Ζαγκρεμπ;
Το δευτερο μπλεκει και το ΝΒΑ. Αν γινοταν ενα τουρνουα οπως το παλιο McDonalds Open, οπου θα συμμετειχαν οι Golden State Warriors ως πρωταθλητες ΝΒΑ, η Φενερμπαχτσε ως πρωταθλητρια Ευρωπης και οι πρωταθλητες Ν.Αμερικης, Ασιας, Αφρικης και Ωκεανιας και υποθετοντας οτι στον τελικο οι Warriors θα επαιζαν με τη Φενερμπαχτσε και θα κερδιζαν, αυτο θα εκανε τη Φενερμπαχτσε τη 2η καλυτερη ομαδα στον κοσμο; Θα ηταν ενα ατυπο(ή και επισημο) παγκοσμιο πρωταθλημα συλλογων. Θα ηταν ομως η διοργανωση με το υψηλοτερο επιπεδο στον κοσμο ή ενα τουρνουα επιδειξης; Κι ας αφησω τους Αμερικανους που δεν ξερουν τι μπασκετ παιζεται στον υπολοιπο κοσμο. Στην Ευρωπη τι θα παρακολουθουσε με περισσοτερο ενδιαφερον ο μπασκετικος κοσμος; Αυτο το παγκοσμιο πρωταθλημα συλλογων ή το φαιναλ φορ της Ευρωλιγκα; Αυτο ή τους τελικους του ΝΒΑ;

Να ρωτησω επισης(και συγγνωμη που βγαινω off topic με τις αναφορες στο ποδοσφαιρο, νομιζω οτι ο παραλληλισμος ειναι προφανης) αν το Τσαμπιονς Λιγκ του ποδοσφαιρου ειναι πιο ενδιαφερον στην τωρινη του μορφη ή πριν 20 χρονια. Επισης αναρωτιεμαι ποιο συστημα διεξαγωγης απο οσα εχει εφαρμοσει η UEFA ηταν το καλυτερο για τη διοργανωση και αν αυτο καθιερωθηκε τελικα. Κι αν οχι, γιατι δεν επικρατησε το καλυτερο για το αθλημα;
Παντως σε συνεχεια οσως εγραψα χτες, τη σημερινη εποχη ειναι πιο ευκολο να φτασει καποιος κοντα στην κορυφη απο το πουθενα επενδυοντας ενα μεγαλο ποσο. 25 χρονια πριν μπορει να μην τα καταφερνε καθολου. Για διαφορους λογους...

Η πρωτη διοργανωση ειναι αυτη που παιζουν οι καλυτεροι.Ο μονος περιορισμος που θελουμε σε αυτο ειναι να υπαρχει μια οσο δυνατον μεγαλυτερη εκπροσωπηση χωρων χωρις να ριχνουμε το επιπεδο. Δυστυχως εδω και 21 χρονια η αποσταση των καλυτερων απο τους απλα καλους μεγαλωνει. Και θα συνεχισει να μεγαλωνει. Το 21 χρονια δεν το ανεφερα τυχαια, υπαρχει λογος. Ειναι η αρχη του ανοιγματος της ψαλιδας. Κατι σαν την εξελιξη της τεχνολογιας με τις ευκολιες που προσφερει και με τις αρνητικες της συνεπειες. Ή προσαρμοζομαστε ή εξαφανιζομαστε σαν τους δεινοσαυρους...

QUOTE(ssoulliss @ Oct 3 2017, 23:51 ) *
Π.χ. Η Φενέρ(κάτοχος), η ΤΣΣΚΑ, η Βαλένθια και η Μπεσίκτας(φιναλίστ) θα πήγαιναν απ'ευθείας στους 16. Από εκεί και πέρα στα προκριματικά θα έμπαιναν οι δικοί μας, η Ρεάλ με τη Μπασκόνια απο Ισπανία, η Αναντολού Εφές από Τουρκία, η Χιμκι και η Ζενιτ από VTB, η Μπάμπεργκ και η Όλντενμπουργκ από Γερμανία, η Βενέτσια και η Τρέντο από Ιταλία, η Σαλόν και η Στρασμπούργκ από Γαλλία, η Χάποελ από Ισραήλ, η Ζαλγκίρις, ο Αστέρας και φυσικά κάποιες από τα μικρά πρωταθλήματα. 12 ομάδες θα περνούσαν. Και πιστέψτε με μια χαρά διοργάνωση θα ήταν και πάλι.

Δηλαδή το μάρμαρο θα το πλήρωναν οι ομάδες που έκαναν κακές χρονιές στις χώρες τους. Η Μπαρτσελόνα, η Αρμάνι και η Μάλαγα που θα περρίσευε.

Δεν πρέπει να υπάρχουν ούτε διοργανώσεις όπου ο κάτοχος θα δίνει πρόκριση για του χρόνου στην Ευρωλίγκα. Άλλωστε στο μπάσκετ μια ομάδα μπορεί να αλλάξει σε ένα χρόνο ραγδαία. Να πάρει ένα τρόπαιο και μετά να άλλαξει 10 παίκτες.


Μια χαρα διοργανωση θα ηταν, αλλα θα ηταν ενα επιπεδο κατω απο αυτη που θα δουμε φετος. Θυμαμαι περσι να μπαινω για να γραψω οτι ευχομαι να μην παρει το πρωταθλημα Γερμανιας η Ουλμ, γιατι δε θα μπορει να σταθει στην Ευρωλιγκα, οπως θα μπορουσε η Μπαμπεργκ. Κι ας ηταν καλυτερη περσι η Ουλμ στο μεγαλυτερο μερος της σεζον. Το ιδιο θεωρω πως ισχυει για τη Βενετσια και την Τρεντο σε σχεση με την Αρμανι, για τη Χαποελ Ιερουσαλημ σε σχεση με τη Μακαμπι, για την Τενεριφη σε σχεση με την Μπαρτσελονα. Σε μια διοργανωση-πρωταθλημα, οπου ολοι θα παιζουν ολη τη σεζον και δε θα εχει αποκλεισμους απο τη φαση των ομιλων δεν μπορεις να εχεις ομαδες που θα απεχουν πολυ απ τους αλλους.
Βεβαια δεν παραβλεπω οτι καποιες απ τις ομαδες που αναφεραμε θα επρεπε να μπορουν να συμμετασχουν. Το εχουν κερδισει το δικαιωμα με την πορεια τους και αδικουνται απο τη μη συμμετοχη.

Οσο για τη διοργανωση που ο κατοχος κερδιζει δικαιωμα συμμετοχης στη μεγαλη διοργανωση, ειναι ενα συστημα που εφαρμοσε και η UEFA με το Europa League. Μαλλον θετικο ειναι κατα τη γνωμη μου, γιατι αναβαθμιζει και τη δευτερη διοργανωση και δινει την ευκαιρια σε μια ομαδα που υπο αλλες προυποθεσεις δε θα τα καταφερνε να παιξει με τους μεγαλυτερους συλλογους.
McRae
Δεν καταλαβαινω τη συγκριση με την Ουεφα και το Τσαμπιονς λιγκ.Εκει ακομα και ο πρωταθλητης Λιχτενσταιν και Σαν Μαρινο εχει ελπιδες να παιξει στους ομιλους!Η μονη παραχωρηση που εκαναν στους μεγαλους ειναι οτι απο του χρονου τα 4 πρωτα πρωταθληματα βαση coefficient θα στελνουν απευθειας και τις 4 πρωτες ομαδες στους ομιλους.Μπροστα στα εγγυημενα συμβολαια της Ευρωλιγκας ολα αυτα φανταζουν πταισματα.Μερα με τη νυχτα το ποσο ανοιχτες ειναι οι δυο διοργανωσεις.
Platonic13
QUOTE (ssoulliss @ Oct 3 2017, 23:51 ) *
Το 1991 η FIBA εισήγαγε για πρώτη φορά το σύστημα των δύο ομίλων από οκτώ ομάδες. Επίσης ήταν η πρώτη φορά που ο δεύτερος και ο τρίτος ορισμένων πρωταθλημάτων συμμετείχε στη διοργάνωση. Όλα αυτά έγιναν όμως διότι υπήρχε το Point system τότε. Η κάτοχος και οι τρεις πρωταθλήτριες ομάδες από τις ισχυρότερες χώρες προκρίνονταν απ'ευθείας στους 16.

Αυτό ήταν κατά τη γνώμη μου το πιο δίκαιο σύστημα. Καμμία χώρα παραπάνω από τρεις ομάδες. Μόνο οι δύο πιο ισχυρές ομοσπονδίες/πρωταθλήματα. Όλοι προκριματικά εκτός του κάτοχου και των τριών πρωταθλητών. Οι τρεις τριταθλητές των χωρών αυτών θα δίνουν δύο προκριματικούς γύρους.


Ετσι...και απλα να συμπληρωσω πως παντα το μπασκετ εκανε τις αλλαγες,αυτες πετυχεναν και παντα ακολουθουσε το πιο συντηρητικο ποδοσφαιρο.Μονο την τελευταια αλλαγη δεν ακολουθουσε το ποδοσφαιρο...αυτη της σχεδον κλειστης λιγκας.Δεν ηταν χαζοι οι ποδοσφαιρανθρωποι και αφησαν το μπασκετ να πεσει μονο του στο γκρεμο.Ειπαμε να πηγαινουμε μπροστα αλλα να προσεχουμε και τα φαραγγιααααααα.

Και κατι αλλο βρε παιδια.Εμεις μπορει να καυχιομαστε οτι το μπασκετ ειναι δικαιο αθλημα και ο καλυτερος κερδιζει μα οι αντιμπασκετικοι το διαβαζουν αναποδα το γραμμα και λενε δεν ειναι ωραιο αυτο γιατι δε γινονται εκπληξεις.Και μεις βαλαμε τον Μπερτανδρεου να αποκλεισει τελειως τις εκπληξεις?Μα καποιες λιγες εκπληξεις τις θελουμε γιατι ειναι το αλατοπιπερο.Οπως ξαναγραψα αν σε καποιο αθλημα δε θα πρεπε να φοβουνται οι ισχυροι αυτο ειναι το μπασκετ.Και ομως ακρως παραδοξα μονο το μπασκετ 'εκλεισε΄ για να προστατευσει τους ισχυρους.Ο παραλογισμος στα μεγαλεια του.

QUOTE (McRae @ Oct 4 2017, 00:14 ) *
Παντως ειναι αξιοσημειωτο πως περα απο το μπασκετ κανενα αλλο σπορ στην ευρωπη δεν εχει υιοθετησει το μοντελο του Μπερτομεου.Απο το ποδοσφαιρο μεχρι το χοκει επι χορτου ολες οι διεθνεις διασυλλογικες διοργανωσεις με τον πατροπαραδοτο τροπο γινονται.Κερδιζεις το εγχωριο πρωταθλημα?Παιζεις στο αντιστοιχο τραμπιονς λιγκ.Ουτε κλειστα συμβολαια ουτε γουαιλντ καρντ.Βλακες ειναι ολοι αυτοι,και ο Μπερτομεου ο μονος εξυπνος?



Δε θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο
.
panos34
QUOTE(Platonic13 @ Oct 4 2017, 00:45 ) *
Ετσι...και απλα να συμπληρωσω πως παντα το μπασκετ εκανε τις αλλαγες,αυτες πετυχεναν και παντα ακολουθουσε το πιο συντηρητικο ποδοσφαιρο.Μονο την τελευταια αλλαγη δεν ακολουθουσε το ποδοσφαιρο...αυτη της σχεδον κλειστης λιγκας.Δεν ηταν χαζοι οι ποδοσφαιρανθρωποι και αφησαν το μπασκετ να πεσει μονο του στο γκρεμο.Ειπαμε να πηγαινουμε μπροστα αλλα να προσεχουμε και τα φαραγγιααααααα.

Και κατι αλλο βρε παιδια.Εμεις μπορει να καυχιομαστε οτι το μπασκετ ειναι δικαιο αθλημα και ο καλυτερος κερδιζει μα οι αντιμπασκετικοι το διαβαζουν αναποδα το γραμμα και λενε δεν ειναι ωραιο αυτο γιατι δε γινονται εκπληξεις.Και μεις βαλαμε τον Μπερτανδρεου να αποκλεισει τελειως τις εκπληξεις?Μα καποιες λιγες εκπληξεις τις θελουμε γιατι ειναι το αλατοπιπερο.Οπως ξαναγραψα αν σε καποιο αθλημα δε θα πρεπε να φοβουνται οι ισχυροι αυτο ειναι το μπασκετ.Και ομως ακρως παραδοξα μονο το μπασκετ 'εκλεισε΄ για να προστατευσει τους ισχυρους.Ο παραλογισμος στα μεγαλεια του.




Δε θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο
.
Κι εγώ συμφωνώ με αυτό που γινόταν το 1991
ssoulliss
QUOTE (T.W.Is.M. @ Oct 4 2017, 00:22 ) *
Μια χαρα διοργανωση θα ηταν, αλλα θα ηταν ενα επιπεδο κατω απο αυτη που θα δουμε φετος. Θυμαμαι περσι να μπαινω για να γραψω οτι ευχομαι να μην παρει το πρωταθλημα Γερμανιας η Ουλμ, γιατι δε θα μπορει να σταθει στην Ευρωλιγκα, οπως θα μπορουσε η Μπαμπεργκ. Κι ας ηταν καλυτερη περσι η Ουλμ στο μεγαλυτερο μερος της σεζον. Το ιδιο θεωρω πως ισχυει για τη Βενετσια και την Τρεντο σε σχεση με την Αρμανι, για τη Χαποελ Ιερουσαλημ σε σχεση με τη Μακαμπι, για την Τενεριφη σε σχεση με την Μπαρτσελονα. Σε μια διοργανωση-πρωταθλημα, οπου ολοι θα παιζουν ολη τη σεζον και δε θα εχει αποκλεισμους απο τη φαση των ομιλων δεν μπορεις να εχεις ομαδες που θα απεχουν πολυ απ τους αλλους.
Βεβαια δεν παραβλεπω οτι καποιες απ τις ομαδες που αναφεραμε θα επρεπε να μπορουν να συμμετασχουν. Το εχουν κερδισει το δικαιωμα με την πορεια τους και αδικουνται απο τη μη συμμετοχη.

Οσο για τη διοργανωση που ο κατοχος κερδιζει δικαιωμα συμμετοχης στη μεγαλη διοργανωση, ειναι ενα συστημα που εφαρμοσε και η UEFA με το Europa League. Μαλλον θετικο ειναι κατα τη γνωμη μου, γιατι αναβαθμιζει και τη δευτερη διοργανωση και δινει την ευκαιρια σε μια ομαδα που υπο αλλες προυποθεσεις δε θα τα καταφερνε να παιξει με τους μεγαλυτερους συλλογους.


Φίλε T.W.Is.M. νομίζω πως κοροϊδευόμαστε, τώρα. Δεν ψάχνουμε την τέλεια διοργάνωση, γιατί τότε όπως έγραψε και ένας φίλος πιο πάνω θα βάζαμε 6 ισπανικές, 4 τούρκικες, 4 ρώσικες και θα φτιάχναμε μια διοργάνωση με λεφτά και ομαδάρες. Όμως αυτό δεν είναι μπάσκετ, ούτε κύπελλο Πρωταθλητριών ή Ευρωλίγκα. Καλό θα είναι να δούμε τι συμφέρει το μπάσκετ και όχι τον Παναθηναϊκό ή τον Ολυμπιακό. smile.gif

Υ.Γ. Όσο για το ανέκδοτο της 5ης ομάδας στο CH.L. του ποδοσφαίρου, αυτό έγινε αφενός για την Μάντσεστερ διότι θα παρέπαιε αν έμενε πάλι εκτός διοργανώσεων και αφετέρου για να μην απολυθεί ξανά ο Ζοσέ! Και μετά ποιος θα γκρινιάζει; 69.gif
pan24
Να πω οτι και για το ποδοσφαιρο δεν εχει τελειωσει το θεμα
http://www.telegraph.co.uk/football/2016/0...y-super-league/
Απο το 2016 συζητανε οι μεγαλοι εντος 5ετιας απο τοτε(δηλαδη μεχρι το 2021) να φυγουν απο το champions league και να φτιαξουν δικη τους διοργανωση με το φορματ της ευρωλιγκας οπου ολοι παιζουν με ολους
Η uefa με καποιες αλλαγες προσπαθει να τους κρατησει και για την ωρα φαινεται να το καταφερνει αλλα δεν ειναι κατι οριστικο ουτε ξερεις τι αλλαγες μπορει να ζητησουν για να μεινουν

Εγω λεω να εξετασουμε το γιατι
Φοβαται στο ποδοσφαιρο η μπαρτσελονα η στο μπασκετ η τσσκα οτι δεν θα προκριθουν η οτι θα χρεοκοπησουν αν μια χρονια γινει θαυμα και δεν βγουν ευρωπη?

Πρεπει καποιος να ειναι αφελης για να πιστευει οτι αυτο ανηκει στους βασικους λογους που μια μεγαλη ομαδα θελει μια κλειστη διοργανωση

Ας δουμε το ποδοσφαιρικο τσαμπιονς λιγκ απο την μερια της ρεαλ και της μπαρτσελονα οχι απο την δικη μας οπτικη
Για αυτους λοιπον οι ομιλοι ειναι 6 παιχνιδια προετοιμασιας,περιπου οπως ηταν η πρωτη φαση της ευρωλιγκας,οπου ειναι σιγουρο οτι θα περασουν και και το μονο που αλλαζει ειναι αν θα παρουν 1η η 2η θεση το οποιο στην πραξη δεν επηρεαζει κατι

Μετα στους 16 κατα 99% εχουν εναν ευκολο αντιπαλο και η σοβαρη διοργανωση για αυτους ξεκιναει στους 8

Το ποδοσφαιρο εχει τεραστια εσοδα ωστοσο σκεφτειτε ποσα περισσοτερα θα ειχε αν αντι για το υπαρχων φορματ υπηρχαν οι 20 καλυτερες ομαδες της ευρωπης και επαιζαν ενα κανονικο πρωταθλημα ολοι με ολους

Η ευρωλιγκα απο περσι που αλλαξε το φορματ εχει πανω απο τα διπλασια εσοδα(ναι λιγα ειναι και παλι) απο τηλεοπτικα και χορηγιες σε σχεση με πριν για αυτο αυξησε κατα πολυ αυτα που δινει στις ομαδες(Btw προχτες ανακοινωσε και χορηγια της P&G για το Head&Shoulders ενω αν δεν κανω λαθος το champions league μπαινει στην δευτερη χρονια του και ακομα δεν βλεπω καποιον μεγαλο χορηγο)
Επισης οι ομαδες εκτος απο τα αμεσα εσοδα απο την ευρωλιγκα εχουν αυξησει και τα εμμεσα εσοδα απο εισιτηρια και δικες τους χορηγιες λογω περισσοτερων ανταγωνιστικων παιχνιδιων

Γιατι τα ''ανοιχτα κριτηρια'' δεν συμβαδιζουν με αυτο?
Γιατι αν στις 16-20 ομαδες υπαρχουν 4-5 η και περισσοτερες που μαζευουν 40 ποντους σε καθε παιχνιδι θα προκαλεσουν ζημια στην διοργανωση αφου δεν θα εχει κανενα ενδιαφερον να δεις τα παιχνιδια τους
Στην ευρωλιγκα ακομα και οι χειροτερες ομαδες περσι(μακαμπι,ουνιξ,αρμανι) εκαναν γυρω στις 10 νικες κανοντας σε καποιες περιπτωσεις ζημια στους μεγαλους και υπηρξαν αλλα παιχνιδια που τα εχασαν αλλα τα παλεψαν αρκετα

Καλως-κακως η διαφορα ειναι τεραστια.Χαρακτηριστικο παραδειγμα η σεζον 2015-2016 πριν το νεο φορματ της ευρωλιγκας και πριν την δημιουργια του chmapions league
Το στρασβουργο στην ευρωλιγκα αποκλειστηκε στην 1η φαση χανοντας με διαφορα τα περισσοτερα παιχνιδια ωστοσο στο γιουροκαπ την ιδια σεζον(τοτε οσοι εμεναν εκτος στην πρωτη φαση πηγαιναν γιουροκαπ) εφτασε μεχρι τον τελικο οπου εχασε απο την γαλατα

Αντιστοιχα στο ποδοσφαιρο αν επαιζαν με το φορματ της ευρωλιγκας και τις ομαδες που εχουν τωρα μετα απο 1-2 μηνες θα ειχε χασει το ενδιαφερον του γιατι πανω απο τις μισες ομαδες δεν θα μπορουσαν να ειναι ανταγωνιστικες

Αυτος ειναι ο λογος που σαν φιλαθλος(που δεν με νοιαζει ποσα εσοδα θα εχει ο καθε ΔΓ )προτιμω κατι λιγο πιο ανοιχτο αλλα κοντα σε αυτο που κανει η ευρωλιγκα(δηλαδη 11 συμβολαια,5 θεσεις απο πρωταθληματα,1 θεση για νικητη γιουροκαπ και οι αλλες 3 μεσω του γιουροκαπ η μεσω προκριματικων)

Η καθε τενεριφη,τρεντο,ουλμ μπορει να εχει μια πολυ καλη χρονια και μπραβο της αλλα μετα 99% επιστρεφει στα στανταρ της (ειδαμε και στο ποδοσφαιρο την λεστερ να παιρνει πρωταθλημα και την επομενη σεζον να παιζει για παραμονη) και σιγουρα δεν προκειται να ειναι ποτε τοσο εμπορικη οσο η αντιστοιχη μπαρτσελονα που μπορει και αυτη να κανει μια αθλια χρονια αλλα 99% μετα θα επιστρεψει στα στανταρ της
Οποτε πιστευω οτι πρεπει να δωσεις στις ομαδες τυπου τενεριφη,μπεσικτας την δυνατοτητα να μπουν μεσω προκριματικων αλλα οχι να πεταξεις εξω παραδοσιακες δυναμεις για να μπουν αυτες
Εχει φανει οτι για οποιον επενδυει με τον ενα η τον αλλο τροπο βρισκεται τροπος να μπει

Στην γαλλια πχ που η βιλερμπαν του παρκερ ριχνει μεγαλα ποσα(συμφωνα με οσα ανακοινωσε πριν λιγες μερες η γαλλικη λιγκα θα εχει συνολικο μπατζετ 8εκ που ειναι με διαφορα το μεγαλυτερο στις γαλλικες ομαδες) του χρονου θα παει θεση στο πρωταθλημα ωστε να εχουν δυνατοτητα να βγαλουν ομαδα

Εγω θα προτιμουσα 11 συμβολαια,1 θεση νικητη γιουροκαπ,απο μια θεση σε ισπανια,γερμανια,αδριατικη λιγκα,ρωσια,γαλλια και μετα στα προκριματικα να παιζουν με βαση την καταταξη του πρωταθληματος απο μια ισπανικη,ρωσικη,τουρκικη,ιταλικη, γερμανικη,ελληνικη,βελγικη και μια απο αδριατικη λιγκα(η απο καπου αλλου ενδεικτικα τοβαζω για να συμπληρωσει 8αδα)
Δηλαδη 8 ομαδες να παιζουν μεσω προκριματικων για 3 θεσεις
aigio
Προσωπικά, βλέπω δίκιο και στις δύο πλευρές, όπως επίσης βλέπω δικιο και σε οσους υποστηρίζουν ένα ντεμί σύστημα.
Το θέμα είναι τελικά τι θέλουν οι ομάδες. Κατά τη γνώμη μου, θέλουν όσο το δυνατόν περισσότερα έσοδα, τα ευχολόγια περί ανάπτυξης και εισχώρησης του μπάσκετ νομίζω τα ακούνε βερεσέ.

Αποφάσισαν λοιπόν μια πιο κλειστή Ευρωλίγκα και με λιγότερες ομάδες ώστε το μερίδιο της πίτας να μεγαλώσει και στοχευμένα σταδιακά να αυξηθεί και η πίτα, μέσω μάρκετινγκ και διάφορων συνεργασιών με χορηγούς, ανανέωση κανονισμών που θα βελτιώσουν το θέαμα κλπ. Αν μεγαλώσει η πίτα, τότε πιο εύκολα θα μπορει να γίνει expansion, δηλαδή να μπουν σταδιακά περισσότερες ομάδες είτε με εγγυημένη θέση είτε μέσω κάποιου είδους προκριματικών ή πυραμίδας.
Νομίζω ότι τελικός σκοπός του εγχειρήματος ως προς το format είναι οι το πολύ 24 ομάδες, εφόσον η πίτα μεγαλώσει αρκετά ώστε κάτι τέτοιο να είναι βιώσιμο και με μεγαλύτερη εκπροσώπηση χωρών, αν όμως αυτό είναι δυνατόν.

Θα διατηρήσουν όπως και να έχει τους εντός και εκτός έδρας αγώνες όλοι με όλους και θα μπορούσαν, κατά τη γνώμη μου, να βάλουν 12 θέσεις στα πλέι οφ, με τους τέσσερις πρώτους να περνάνε απευθείας στην οκτάδα και τους υπόλοιπους οκτώ να παίζουν νοκ άουτ διπλούς αγώνες ώστε οι τέσσερις νικητές να προχωρήσουν. Προσωπικά, θα ήθελα να δω και πλέι οφ στην ημιτελική φάση αλλά και στον τελικό, με κατάργηση του φάιναλ φορ αν και από ότι φαίνεται κάτι τέτοιο η Ευρωλίγκα δεν το θέλει ιδιαίτερα, τουλάχιστον σε αυτή τη φάση, ίσως όμως το αξιολογήσει στη συνέχεια.

Σε κάθε περίπτωση, θα αξιολογηθεί το κατά πόσον θα έχει νόημα οι 20-24 ομάδες αυτές να συμμετέχουν στα εθνικά πρωταθλήματα και από ποια φάση και μετά. Ό,τι και να γίνεται, ό,τι και να λέμε εμείς ή η FIBA, φαίνεται ότι οι ομάδες με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο, άμεσα ή σταδιακά, θα κάνουν αυτό που θέλουν να κάνουν για να γίνει η διοργάνωση πιο κερδοφόρα και προφανώς πιο ανταγωνιστική. Ποιος ξέρει, μπορεί κάποτε να μπει salary cap, να θεσπιστεί ετήσιο draft κλπ. Καλώς ή κακώς, το πρότυπο είναι το NBA στο εγχείρημά τους και αυτό φαίνεται.
Κατά τη γνώμη μου, το πάνε αρκετά καλά μέχρι τώρα, λαμβάνοντας υπόψη την ιδιαιτερότητα της ηπείρου μας και τα οικονομικά δεδομένα. Για παράδειγμα, η πλατφόρμα του euroleague.tv είναι η ίδια με του nba league pass και η ποιότητα τόσο των live μεταδόσεων όσο και του on demand έχει αυξηθεί κατακόρυφα τα τελευταία 2-3 χρόνια. Όπως και το πώς δείχνει το προϊόν στην τηλεόραση, με τα νέα παρκέ, τα γραφικά της μετάδοσης, τα μικρόφωνα στα καλάθια, τα χρονόμετρα. Υπάρχει το euroleague store στα πρότυπα του NBA έστω και σε πειραματικό στάδιο. Ο φίλαθλος μόνο κερδισμένος μπορεί να βγει από αυτό, γιατί θα βλέπει ματσάρες όλη τη χρονιά και μια λίγκα που συνεχώς εξελίσσεται σε όλους τους τομείς. Το ζήτημα είναι να μην υπάρχουν διαρροές προς Κίνα μεριά και να μπορούν κάποια στιγμή οι ομάδες να δίνουν 1-2 τεράστια συμβόλαια ώστε να κρατάμε και κανέναν παικταρά για κανά δυο χρόνια παραπάνω πριν πάει στο ΝΒΑ.

Φαίνεται ότι λαμβάνουν υπόψη τους πολλά πράγματα που εμείς δεν τα αντιλαμβανόμαστε καν και το νερό έχει μπει στο αυλάκι και τα πράγματα δεν θα αλλάξουν, όσο και να το θέλουμε εμείς ή η FIBA. Κουμάντο κάνουν οι ομάδες στην Ευρωλίγκα και αυτές θα αποφασίσουν πόσο ανοικτή θα είναι ή αν νέες ομάδες θα μπουν στο μέλλον και με ποια φόρμουλα. Όσο τα έσοδα αυξάνονται, τόσο θα κρίνεται το μοντέλο επιτυχημένο και μέχρι στιγμής τα οικονομικά δεδομένα όλο και βελτιώνονται.

Η FIBA και οι πιο ρομαντικοί από εμάς ίσως θα πρέπει να συμβιβαστούμε.
panos34
QUOTE(aigio @ Oct 4 2017, 14:29 ) *
Προσωπικά, βλέπω δίκιο και στις δύο πλευρές, όπως επίσης βλέπω δικιο και σε οσους υποστηρίζουν ένα ντεμί σύστημα.
Το θέμα είναι τελικά τι θέλουν οι ομάδες. Κατά τη γνώμη μου, θέλουν όσο το δυνατόν περισσότερα έσοδα, τα ευχολόγια περί ανάπτυξης και εισχώρησης του μπάσκετ νομίζω τα ακούνε βερεσέ.

Αποφάσισαν λοιπόν μια πιο κλειστή Ευρωλίγκα και με λιγότερες ομάδες ώστε το μερίδιο της πίτας να μεγαλώσει και στοχευμένα σταδιακά να αυξηθεί και η πίτα, μέσω μάρκετινγκ και διάφορων συνεργασιών με χορηγούς, ανανέωση κανονισμών που θα βελτιώσουν το θέαμα κλπ. Αν μεγαλώσει η πίτα, τότε πιο εύκολα θα μπορει να γίνει expansion, δηλαδή να μπουν σταδιακά περισσότερες ομάδες είτε με εγγυημένη θέση είτε μέσω κάποιου είδους προκριματικών ή πυραμίδας.
Νομίζω ότι τελικός σκοπός του εγχειρήματος ως προς το format είναι οι το πολύ 24 ομάδες, εφόσον η πίτα μεγαλώσει αρκετά ώστε κάτι τέτοιο να είναι βιώσιμο και με μεγαλύτερη εκπροσώπηση χωρών, αν όμως αυτό είναι δυνατόν.

Θα διατηρήσουν όπως και να έχει τους εντός και εκτός έδρας αγώνες όλοι με όλους και θα μπορούσαν, κατά τη γνώμη μου, να βάλουν 12 θέσεις στα πλέι οφ, με τους τέσσερις πρώτους να περνάνε απευθείας στην οκτάδα και τους υπόλοιπους οκτώ να παίζουν νοκ άουτ διπλούς αγώνες ώστε οι τέσσερις νικητές να προχωρήσουν. Προσωπικά, θα ήθελα να δω και πλέι οφ στην ημιτελική φάση αλλά και στον τελικό, με κατάργηση του φάιναλ φορ αν και από ότι φαίνεται κάτι τέτοιο η Ευρωλίγκα δεν το θέλει ιδιαίτερα, τουλάχιστον σε αυτή τη φάση, ίσως όμως το αξιολογήσει στη συνέχεια.

Σε κάθε περίπτωση, θα αξιολογηθεί το κατά πόσον θα έχει νόημα οι 20-24 ομάδες αυτές να συμμετέχουν στα εθνικά πρωταθλήματα και από ποια φάση και μετά. Ό,τι και να γίνεται, ό,τι και να λέμε εμείς ή η FIBA, φαίνεται ότι οι ομάδες με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο, άμεσα ή σταδιακά, θα κάνουν αυτό που θέλουν να κάνουν για να γίνει η διοργάνωση πιο κερδοφόρα και προφανώς πιο ανταγωνιστική. Ποιος ξέρει, μπορεί κάποτε να μπει salary cap, να θεσπιστεί ετήσιο draft κλπ. Καλώς ή κακώς, το πρότυπο είναι το NBA στο εγχείρημά τους και αυτό φαίνεται.
Κατά τη γνώμη μου, το πάνε αρκετά καλά μέχρι τώρα, λαμβάνοντας υπόψη την ιδιαιτερότητα της ηπείρου μας και τα οικονομικά δεδομένα. Για παράδειγμα, η πλατφόρμα του euroleague.tv είναι η ίδια με του nba league pass και η ποιότητα τόσο των live μεταδόσεων όσο και του on demand έχει αυξηθεί κατακόρυφα τα τελευταία 2-3 χρόνια. Όπως και το πώς δείχνει το προϊόν στην τηλεόραση, με τα νέα παρκέ, τα γραφικά της μετάδοσης, τα μικρόφωνα στα καλάθια, τα χρονόμετρα. Υπάρχει το euroleague store στα πρότυπα του NBA έστω και σε πειραματικό στάδιο. Ο φίλαθλος μόνο κερδισμένος μπορεί να βγει από αυτό, γιατί θα βλέπει ματσάρες όλη τη χρονιά και μια λίγκα που συνεχώς εξελίσσεται σε όλους τους τομείς. Το ζήτημα είναι να μην υπάρχουν διαρροές προς Κίνα μεριά και να μπορούν κάποια στιγμή οι ομάδες να δίνουν 1-2 τεράστια συμβόλαια ώστε να κρατάμε και κανέναν παικταρά για κανά δυο χρόνια παραπάνω πριν πάει στο ΝΒΑ.

Φαίνεται ότι λαμβάνουν υπόψη τους πολλά πράγματα που εμείς δεν τα αντιλαμβανόμαστε καν και το νερό έχει μπει στο αυλάκι και τα πράγματα δεν θα αλλάξουν, όσο και να το θέλουμε εμείς ή η FIBA. Κουμάντο κάνουν οι ομάδες στην Ευρωλίγκα και αυτές θα αποφασίσουν πόσο ανοικτή θα είναι ή αν νέες ομάδες θα μπουν στο μέλλον και με ποια φόρμουλα. Όσο τα έσοδα αυξάνονται, τόσο θα κρίνεται το μοντέλο επιτυχημένο και μέχρι στιγμής τα οικονομικά δεδομένα όλο και βελτιώνονται.

Η FIBA και οι πιο ρομαντικοί από εμάς ίσως θα πρέπει να συμβιβαστούμε.

Χωρίς την κατάργηση κλειστών συμβολαίων το ευρωπαικό μπάσκετ καταστρέφεται
pan24
http://www.fiba.basketball/news/fiba-moves...duling-conflict
QUOTE
MIES, Switzerland - FIBA's Executive Committee on Tuesday decided that, during its November 2017 and February 2018 windows, all FIBA Basketball World Cup 2019 European Qualifiers games will be moved from Thursday to Friday.

The decision was taken after FIBA presented a compromise solution to the Presidents of the 16 Euroleague clubs and to Euroleague Commercial Assets (ECA) on Monday, September 25. This modification to the calendar enables Euroleague clubs to compete with their best players, while also allowing Euroleague players to join their national teams.

FIBA is currently working closely with its National Federations in order for them to confirm any necessary changes of game venues and travel bookings for their national teams.

Μαλλον φτανουμε σε συμβιβασμο με βαση την προταση της φιμπα για τα παραθυρα απο την στιγμη που η ιδια αλλαξε τις μερεςτης οπως ειχε προτεινει.Δεν πιστευω οτι θα αλλαζε το προγραμμα αν δεν ειχε ενημερωση απο την ευρωλιγκα οτι θα κανει το ιδιο και αυτη

Μια παρατηρηση(που ισως δεν σημαινει τιποτα) ειναι οτι για πρωτη φορα η φιμπα σε ανακοινωση της αναγνωριζει την ευρωλιγκα ως λιγκα με ομαδες.Σε ολες τις προηγουμενες αναφεροταν στην ευρωλιγκα μονο ως ECA
T.W.Is.M.
QUOTE(pan24 @ Oct 4 2017, 12:22 ) *
Να πω οτι και για το ποδοσφαιρο δεν εχει τελειωσει το θεμα
http://www.telegraph.co.uk/football/2016/0...y-super-league/
Απο το 2016 συζητανε οι μεγαλοι εντος 5ετιας απο τοτε(δηλαδη μεχρι το 2021) να φυγουν απο το champions league και να φτιαξουν δικη τους διοργανωση με το φορματ της ευρωλιγκας οπου ολοι παιζουν με ολους
Η uefa με καποιες αλλαγες προσπαθει να τους κρατησει και για την ωρα φαινεται να το καταφερνει αλλα δεν ειναι κατι οριστικο ουτε ξερεις τι αλλαγες μπορει να ζητησουν για να μεινουν

Εγω λεω να εξετασουμε το γιατι
Φοβαται στο ποδοσφαιρο η μπαρτσελονα η στο μπασκετ η τσσκα οτι δεν θα προκριθουν η οτι θα χρεοκοπησουν αν μια χρονια γινει θαυμα και δεν βγουν ευρωπη?

Πρεπει καποιος να ειναι αφελης για να πιστευει οτι αυτο ανηκει στους βασικους λογους που μια μεγαλη ομαδα θελει μια κλειστη διοργανωση

Ας δουμε το ποδοσφαιρικο τσαμπιονς λιγκ απο την μερια της ρεαλ και της μπαρτσελονα οχι απο την δικη μας οπτικη
Για αυτους λοιπον οι ομιλοι ειναι 6 παιχνιδια προετοιμασιας,περιπου οπως ηταν η πρωτη φαση της ευρωλιγκας,οπου ειναι σιγουρο οτι θα περασουν και και το μονο που αλλαζει ειναι αν θα παρουν 1η η 2η θεση το οποιο στην πραξη δεν επηρεαζει κατι

Μετα στους 16 κατα 99% εχουν εναν ευκολο αντιπαλο και η σοβαρη διοργανωση για αυτους ξεκιναει στους 8

Το ποδοσφαιρο εχει τεραστια εσοδα ωστοσο σκεφτειτε ποσα περισσοτερα θα ειχε αν αντι για το υπαρχων φορματ υπηρχαν οι 20 καλυτερες ομαδες της ευρωπης και επαιζαν ενα κανονικο πρωταθλημα ολοι με ολους

Η ευρωλιγκα απο περσι που αλλαξε το φορματ εχει πανω απο τα διπλασια εσοδα(ναι λιγα ειναι και παλι) απο τηλεοπτικα και χορηγιες σε σχεση με πριν για αυτο αυξησε κατα πολυ αυτα που δινει στις ομαδες(Btw προχτες ανακοινωσε και χορηγια της P&G για το Head&Shoulders ενω αν δεν κανω λαθος το champions league μπαινει στην δευτερη χρονια του και ακομα δεν βλεπω καποιον μεγαλο χορηγο)
Επισης οι ομαδες εκτος απο τα αμεσα εσοδα απο την ευρωλιγκα εχουν αυξησει και τα εμμεσα εσοδα απο εισιτηρια και δικες τους χορηγιες λογω περισσοτερων ανταγωνιστικων παιχνιδιων

Γιατι τα ''ανοιχτα κριτηρια'' δεν συμβαδιζουν με αυτο?
Γιατι αν στις 16-20 ομαδες υπαρχουν 4-5 η και περισσοτερες που μαζευουν 40 ποντους σε καθε παιχνιδι θα προκαλεσουν ζημια στην διοργανωση αφου δεν θα εχει κανενα ενδιαφερον να δεις τα παιχνιδια τους
Στην ευρωλιγκα ακομα και οι χειροτερες ομαδες περσι(μακαμπι,ουνιξ,αρμανι) εκαναν γυρω στις 10 νικες κανοντας σε καποιες περιπτωσεις ζημια στους μεγαλους και υπηρξαν αλλα παιχνιδια που τα εχασαν αλλα τα παλεψαν αρκετα

Καλως-κακως η διαφορα ειναι τεραστια.Χαρακτηριστικο παραδειγμα η σεζον 2015-2016 πριν το νεο φορματ της ευρωλιγκας και πριν την δημιουργια του chmapions league
Το στρασβουργο στην ευρωλιγκα αποκλειστηκε στην 1η φαση χανοντας με διαφορα τα περισσοτερα παιχνιδια ωστοσο στο γιουροκαπ την ιδια σεζον(τοτε οσοι εμεναν εκτος στην πρωτη φαση πηγαιναν γιουροκαπ) εφτασε μεχρι τον τελικο οπου εχασε απο την γαλατα

Αντιστοιχα στο ποδοσφαιρο αν επαιζαν με το φορματ της ευρωλιγκας και τις ομαδες που εχουν τωρα μετα απο 1-2 μηνες θα ειχε χασει το ενδιαφερον του γιατι πανω απο τις μισες ομαδες δεν θα μπορουσαν να ειναι ανταγωνιστικες

Αυτος ειναι ο λογος που σαν φιλαθλος(που δεν με νοιαζει ποσα εσοδα θα εχει ο καθε ΔΓ )προτιμω κατι λιγο πιο ανοιχτο αλλα κοντα σε αυτο που κανει η ευρωλιγκα(δηλαδη 11 συμβολαια,5 θεσεις απο πρωταθληματα,1 θεση για νικητη γιουροκαπ και οι αλλες 3 μεσω του γιουροκαπ η μεσω προκριματικων)

Η καθε τενεριφη,τρεντο,ουλμ μπορει να εχει μια πολυ καλη χρονια και μπραβο της αλλα μετα 99% επιστρεφει στα στανταρ της (ειδαμε και στο ποδοσφαιρο την λεστερ να παιρνει πρωταθλημα και την επομενη σεζον να παιζει για παραμονη) και σιγουρα δεν προκειται να ειναι ποτε τοσο εμπορικη οσο η αντιστοιχη μπαρτσελονα που μπορει και αυτη να κανει μια αθλια χρονια αλλα 99% μετα θα επιστρεψει στα στανταρ της
Οποτε πιστευω οτι πρεπει να δωσεις στις ομαδες τυπου τενεριφη,μπεσικτας την δυνατοτητα να μπουν μεσω προκριματικων αλλα οχι να πεταξεις εξω παραδοσιακες δυναμεις για να μπουν αυτες
Εχει φανει οτι για οποιον επενδυει με τον ενα η τον αλλο τροπο βρισκεται τροπος να μπει

Στην γαλλια πχ που η βιλερμπαν του παρκερ ριχνει μεγαλα ποσα(συμφωνα με οσα ανακοινωσε πριν λιγες μερες η γαλλικη λιγκα θα εχει συνολικο μπατζετ 8εκ που ειναι με διαφορα το μεγαλυτερο στις γαλλικες ομαδες) του χρονου θα παει θεση στο πρωταθλημα ωστε να εχουν δυνατοτητα να βγαλουν ομαδα

Εγω θα προτιμουσα 11 συμβολαια,1 θεση νικητη γιουροκαπ,απο μια θεση σε ισπανια,γερμανια,αδριατικη λιγκα,ρωσια,γαλλια και μετα στα προκριματικα να παιζουν με βαση την καταταξη του πρωταθληματος απο μια ισπανικη,ρωσικη,τουρκικη,ιταλικη, γερμανικη,ελληνικη,βελγικη και μια απο αδριατικη λιγκα(η απο καπου αλλου ενδεικτικα τοβαζω για να συμπληρωσει 8αδα)
Δηλαδη 8 ομαδες να παιζουν μεσω προκριματικων για 3 θεσεις



Συμφωνω σε παρα πολλα απο αυτα που λες. Ουσιαστικα συμφωνω και στον τροπο που φτιαχνεις μια Ευρωλιγκα 20 ομαδων(οπως εχω ξαναγραψει, θα εβαζα απευθειας μια τουρκικη και μια ρωσικη ακομα βγαζοντας τις απο τα προκριματικα και θα αφηνα 1 θεση μονο εκει). Θα προτιμουσα και τη μερικη αποσχιση των 20 απο τα πρωταθληματα με το να τις εχουμε μονο στα πλει οφ(ξεκινωντας απο μια ενδιαμεση φαση στυλ ομιλου με 6-8 ομαδες για να βγει η καταταξη). Ουσιαστικα δηλαδη συμφωνω σε αρκετα πραγματα που αναφερει μετα απο σενα ο φιλος aigio.

Να πεταξω κι αλλα 2 παραδειγματα, οπως κανω συνεχως, αυτη τη φορα παραμενοντας στα του μπασκετ.
1)Περσι στη Γερμανια στο μεγαλυτερο μερος της σεζον η Ουλμ ηταν αηττητη. Κερδισε μεσα-εξω τοσο την Μπαμπεργκ, οσο και την Μπαγερν και τερματισε ανετα 1η κανοντας την πρωτη της ηττα οταν ολα ειχαν κριθει. Στα πλει οφ δεν ηταν εξισου καλη, κινδυνεψε να αποκλειστει απο τον πρωτο γυρο(περασε με 3-2, αν θυμαμαι καλα) και αποκλειστηκε απο την Ολντενμπουργκ στα ημιτελικα. Θα μπορουσε ομως εχοντας το πλεονεκτημα εδρας ως το τελος να παρει το πρωταθλημα και να παιξει φετος στην Ευρωλιγκα. Φετος λοιπον η Ουλμ εχει ξεκινησει με ηττα εντος εδρας απο την Αλμπα και εκτος απο την Τελεκομ Μπον. Η πρωτη ενδειξη ειναι οτι δεν ειναι η περσινη Ουλμ(της κανονικης περιοδου εστω) και αν επαιζε Ευρωλιγκα, θα εμενε πισω απο νωρις. Βοηθαει λοιπον τη διοργανωση(και το αθλημα κατ επεκταση) η παρουσια μιας φωτοβολιδας; Το ιδιο θα μπορουσε να αποδειχθει και η Βενετσια, που τελικα πηρε το πρωταθλημα στην Ιταλια(κατα τη γνωμη μου οχι γιατι ηταν η καλυτερη ομαδα, αλλα γιατι η Αρμανι δεν μπορει εδω και 2 χρονια να κερδισει την Τρεντο!). Μην ξεχναμε οτι δεν εχουμε να κανουμε με ομιλους πια, αλλα με πρωταθλημα. Το αν ειναι καλυτερο συστημα ή οχι ενα πρωταθλημα σαν την περσινη Ευρωλιγκα νομιζω φανηκε περσι.
2)Καλυτερο παραδειγμα απο πριν. Την τελευταια χρονια του Γκαλη στον Παναθηναικο, λιγες μερες πριν τη ρηξη με τον Πολιτη και την αποχωρηση του, ο ΠΑΟ παιζει προκριματικα με την Μπουντιβελνικ Κιεβου για να μπει στον ομιλο του τοτε Ευρωπαικου Πρωταθληματος. Χανει το πρωτο ματς στην Ουκρανια και με πρωταγωνιστη τον Γκαλη και με αρκετη δυσκολια καλυπτει τη διαφορα στη ρεβανς στη Γλυφαδα. Στη συνεχεια, οπως ξερουμε, ο Γκαλης αποχωρει απο τον Παναθηναικο, αλλα η υπολοιπη ομαδα φτανει ως το φαιναλ φορ. Με αλλα λογια, μια ομαδα που ηταν μεσα στις 4 καλυτερες της Ευρωπης παραλιγο να αποκλειστει στον προκριματικο απο εναν αντιπαλο φανερα κατωτερο λογω ανετοιμοτητας και αγχους και σωζεται χαρη σε εναν παιχτη που δεν επαιξε κανενα ματς στον ομιλο, γιατι αποχωρησε απο την ομαδα! Κι ολο αυτο γιατι η FIBA ηθελε προκριματικα για σχεδον ολες τις ομαδες... Δε θα εριχνε απο μονη της το επιπεδο της διοργανωσης;

Να πω και κατι που κακως δεν εχω αναφερει απο τις προηγουμενες ημερες. Γραφετε καποιοι οτι οι 11 ομαδες με τα συμβολαια κοιταζουν την παρτη τους και οχι το καλο του αθληματος. Φυσικα και το κανουν και δεν ειναι δουλεια τους να κοιταξουν το καλο του αθληματος! Ειναι ανωνυμες αθλητικες εταιριες, που σκοπο εχουν τη νικη, τη διακριση και την κατακτηση τιτλων(αφηνω το οικονομικο κομματι απ εξω). Δεν ειναι δουλεια της καθε Ρεαλ, Μπαρτσελονα, ΤΣΣΚΑ, Ολυμπιακου, Παναθηναικου να βελτιωσει το επιπεδο του ευρωπαικου μπασκετ. Αυτο ειναι δουλεια της FIBA και των εθνικων φορεων/ομοσπονδιων. Ουτε καν της ECA. Σ αυτο λοιπον η FIBA εχει αποτυχει και αλλη μια αποδειξη της αδυναμιας της ηταν ο τροπος που θελησε να διοργανωσει το δικο της Champions League: δινοντας εκεινη συμβολαια στους πλουσιους συλλογους και απειλωντας τους λιγοτερο μεγαλους!

Τελος, θα επαναλαβω κατι που εγραψα χτες. Αφου δεν τσιμπησε κανεις, θα το ξαναγραψω σημερα για να τσιμπησει καποιος! smiley.gif
Η ψαλιδα αναμεσα στους μεγαλους και τους υπολοιπους μεγαλωνει εδω και 21 χρονια(το ιδιο συμβαινει και στο ποδοσφαιρο) και δυστυχως αυτο θα συνεχισει να συμβαινει.
RipCity
QUOTE ("Sportando")
EuroLeague to talk about expansion to 18 teams on Friday meeting
The two teams:
Bayern Munich
French Pro A Champions


During the upcoming EuroLeague meeting in Barcelona, the clubs will talk also about an expansion to 18 teams from next season.
The two spots should be a wild card for Bayern Munich, if they don’t win the EasyCredit BBL and one for the French Champions.
It is likely an expansion to 24 teams in the future with two different conferences.
The news was reported by Tuttosport.
rahxephon13
QUOTE (RipCity @ Oct 5 2017, 12:20 ) *
During the upcoming EuroLeague meeting in Barcelona, the clubs will talk also about an expansion to 18 teams from next season.
The two spots should be a wild card for Bayern Munich, if they don’t win the EasyCredit BBL and one for the French Champions.
It is likely an expansion to 24 teams in the future with two different conferences.
The news was reported by Tuttosport.

http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...hlitria-gallias

Η προσθήκη άλλων δυο ομάδων λογικά θα γίνει άλλωστε συζητιέται καιρό τώρα αν και θα προτιμούσα η δεύτερη γερμανική να μην ήταν με κάρτα άλλα μεσώ πρωταθλήματος όπως στην γαλλια άλλα τους καταλαβαίνω θέλουν να ανοίξουν κι άλλο την γερμανική αγορά και η μπαγερν με το αναγνωρίσιμο brand name και τα λεφτά αποτελεί ιδανική επιλογή, τεσπα κάτι είναι κι αυτό και τουλάχιστον η γαλλική θέση θα κριθεί μεσώ του εθνικού πρωταθλήματος.

Για το πλάνο των 24 ομάδων και τις 2 περιφέρειες νομίζω είναι λίγο νωρίς ακόμα να συζητάμε καθώς φαντάζει ακόμα αρκετά μακρινό σαν σενάριο, άλλα και αυτό δεν αποτελεί έκπληξη αφού όπως έχουν πει πολλά παιδιά εδώ μέσα η ευρωλιγκα ακολουθεί ολοένα και περισσότερο τα χνάρια του nba.

Λογικά στην αυριανή συνάντηση θα συζητηθεί και το θέμα των προκριματικών τις fiba και την στάση που θα κρατήσουν οι ομάδες σε αυτά ενώ σήμερα είναι και το ραντεβού fiba-παικτών όποτε θα έχουμε μια πιο ξεκάθαρη εικόνα πάνω σε αυτό το θέμα τις επόμενες ήμερες.
Zoys
Όπως ακούγεται εδώ και καιρό η ομάδα που πήρε wild card για το Eurocup με το που ανέβηκε στην α' κατηγορία της Γερμανίας το 2011 είναι η επικρατέστερη να την πάρει και του χρόνου για να συμμετάσχει στην Ευρωλίγκα. Λογικό να θέλουν ένα τέτοιο brand στη διοργάνωση, αλλά είναι και επιεικώς άστοχο όταν το Γερμανικό Πρωτάθλημα βγάζει ήδη μια θέση στην Euroleague και η Bayern μπορεί να βγει απλά κατακτώντας το Πρωτάθλημα με μόνο εμπόδιο σε αυτό την Bamberg, όχι την Real ή την CSKA για παράδειγμα...
sarounas
QUOTE(rahxephon13 @ Oct 5 2017, 12:54 ) *
Για το πλάνο των 24 ομάδων και τις 2 περιφέρειες νομίζω είναι λίγο νωρίς ακόμα να συζητάμε καθώς φαντάζει ακόμα αρκετά μακρινό σαν σενάριο, άλλα και αυτό δεν αποτελεί έκπληξη αφού όπως έχουν πει πολλά παιδιά εδώ μέσα η ευρωλιγκα ακολουθεί ολοένα και περισσότερο τα χνάρια του nba.

θεωρώ εις βάρος της είναι αυτό. Έτσι δεν αποκτά δική της ταυτότητα και θα είναι πάντα κατι σαν φτωχός συγγενής. Βέβαια θα μου πεις και τώρα έτσι όπως λειτουργεί τί είναι; οπότε τί έχει να χάσει;
aigio
Πάνω που λέγαμε χτες ότι το πάνε μάλλον για 24 ομάδες και όχι απαραίτητα με αγωνιστικά κριτήρια για όλες τις προσθήκες, έρχεται η σημερινή είδηση να δέσει το γλυκό. Πολύ σωστά, όπως είπαμε, φαίνεται το ΝΒΑ να είναι ο οδηγός, καλώς ή κακώς.
Κάπως έτσι θα πηγαίνουμε λογικά από εδώ και πέρα με σταδιακό expansion, ώστε να φτάσουμε στον αριθμό 24, το φορμάτ θα φανεί ποιο θα είναι. Προφανώς όσο οι σύλλογοι συμμετέχουν κανονικά στα πρωταθλήματα των χωρών, δεν γίνεται να παίζουν και 23+23 αγώνες κανονικής περιόδου Ευρωλίγκας. Ίσως έχουμε 11+11 με την περιφέρειά μας και μετά άλλους 12 (6 εντός και 6 εκτός) με την άλλη περιφέρεια ώστε να βγαίνουν οι ημερομηνίες.
Αλλά μέχρι να γίνουν οι ομάδες 24, ίσως έχει αξιολογηθεί με ποιο τρόπο οι ομάδες θα συμμετέχουν στα εθνικά πρωταθλήματα, οπότε να είναι εφικτοί οι 46 αγώνες της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας.
Όπως και να έχει θα δούμε. Και εμείς και η FIBA, απλά θα περιμενουμε τις εξελίξεις. Ήδη η FIBA χτες για πρώτη φορά αναγνώρισε τις ομάδες της Euroleague ως ξεχωριστές οντότητες και όχι ως ECA. Η FIBA από εδώ και πέρα να φροντίσει για την εξάπλωση και την ανάπτυξη του μπάσκετ, ανεξαρτήτως του τι κάνει η Ευρωλίγκα, που θα κάνει αυτό που θέλει ούτως ή αλλως όπως φαίνεται.
Και κάτι τελευταίο, αν θέλει προκριματικά, να γίνονται το καλοκαίρι, για να έχονται και οι παίκτες του ΝΒΑ που είναι πλέον δεκάδες οι Ευρωπαίοι που παίζουν εκεί.
rahxephon13
QUOTE (Zoys @ Oct 5 2017, 13:13 ) *
Όπως ακούγεται εδώ και καιρό η ομάδα που πήρε wild card για το Eurocup με το που ανέβηκε στην α' κατηγορία της Γερμανίας το 2011 είναι η επικρατέστερη να την πάρει και του χρόνου για να συμμετάσχει στην Ευρωλίγκα. Λογικό να θέλουν ένα τέτοιο brand στη διοργάνωση, αλλά είναι και επιεικώς άστοχο όταν το Γερμανικό Πρωτάθλημα βγάζει ήδη μια θέση στην Euroleague και η Bayern μπορεί να βγει απλά κατακτώντας το Πρωτάθλημα με μόνο εμπόδιο σε αυτό την Bamberg, όχι την Real ή την CSKA για παράδειγμα...

Νομίζω ότι η μπαμπεργκ ποια έχει καθιερωθεί τα τελευταία σαν ομάδα ευρωλιγκας και θέλοντας να ανοίξουν κι άλλο μια τεράστια αγορά σαν αυτήν τις γερμανιας επέλεξαν τον σιγουρο δρόμο τις κάρτας, ίσως στο μέλλον αν δουν ότι έχει προοπτικές ανάπτυξης να δώσουν μια μόνιμη θέση στην γερμανια και η άλλη να κερδίζεται μεσώ του πρωταθλήματος, άλλα θεωρώ ότι είναι νωρίς ακόμα για τέτοιες συζητήσεις αφού και η ίδια η ευρωλιγκα ακόμη πειραματίζεται και δεν χει κατασταλάξει στο καινούργιο φορματ, δες νταρουφασκια που μετά την περσινή τις συμμετοχή με το που έχασε τον χορηγό έπεσε στο eurocup το ίδιο μπορεί να συμβεί με την μπαγερν η την μπαμπεργκ του χρόνου ειδικά αν ξεπεταχτούν και άλλες ομάδες στην γερμανική αγορά.
pan24
Αυτο με τις 24 ομαδες το ειχαν πει αρχικα σαν πλανο απο οταν πρωτοξεκινησε το φορματ
Θα ειναι λογικα σε προτυπα nba με 2 περιφερειες που ομως η μια δεν θα παιζει με την αλλη στην ρεγκιουλαρ εκτος αν οι ομαδες φυγουν απο τα εθνικα πρωταθληματα

Παντως μιλαμε για κατι αρκετα μακρινο.Απο το 2018 θα ειναι 18 ομαδες, ισως απο το 2020 να ειναι 20(ειχε συζητηθει σαν ιδεα) με διατηρηση του ιδιου φορματ και απο εκει και μετα αναλογα πως θα ειναι τα πραγματα βλεπουμε

Η wild card στην μπαγερν ειναι λογικη γιατι εχει μεγαλο brand και εχει ριξει χρημα
Δεν πιστευω οτι θα μεινει μονιμα ως wild card.Αν μπαμπεργκ-μπαγερν συνεχισουν ετσι λογικα θα παει ως θεση στην γερμανια αλλιως θα παει γενικα ως μονιμη θεση σε καποιο πρωταθλημα οπως η προηγουμενη wild card(τελευταια που πηρε ηταν η νταρουσαφακα) που απο φετος ειναι μονιμη θεση στην ισπανια
yorgos
Λογικό είναι στους 24 να μην παίζουν όλοι με όλους ΑΛΛΑ διαφωνώ στο θέμα περιφέρειας. Προτιμώ να παίζεις (στα σίγουρα) με διαφορετικούς κάθε χρόνο, όχι τους ίδιους και τους ίδιους. Εξάλλου οι αποστάσεις στην Ευρώπη για τις περισσότερες ομάδες δεν είναι και τεράστιες. Επίσης ιδανικά οι δυο όμιλοι που θα γίνουν θα πρέπει να γίνουν με βαθμολογικά κριτήρια, αν γίνει με γεωγραφικά δε θα είναι ισότιμοι. Εγώ θα πρότεινα να μπουν οι ομάδες σε 4 κατηγορίες δυναμικότητας και κάθε χρόνο να γίνεται κλήρωση και κάθε ένας από τους ομίλους των 12 ομάδων να έχει 3 από κάθε δυναμικότητα.

Το expansion στις 18 είναι απαραίτητο και ΠΟΛΥ ΚΑΚΩΣ είχαν μειωθεί οι ομάδες. Η Μπάγερν έπρεπε να είναι μέλος εδώ και καιρό, δεν είναι μόνο το χρήμα που ρίχνει, είναι και τεράστια αγορά με γεμάτο γήπεδο και ΣΟΒΑΡΗ οργάνωση. ΚΑι 24 και 32 χωραει η Ευρωλίγκα και άνετα κιόλας, το eurocup έχει ομάδες Ευρωλίγκας ακόμη και τώρα, όπως και μερικές του τσου λου μπορούν να σταθούν αξιοπρεπώς.

24 ομάδες με δυο ομίλους των 12, σημαίνει 11Χ2 = 24 ματς κανονικής περιόδου σε αντίθεση με τα 30 σημερινά. Αρκετός χρόνος και για προκριματικά λοιπόν. Μάλλον και οι δυο πλευρές κάπως τα βρίσκουν, επικρατεί η λογική. Αν ενώσουν ολίγον από eurocup και τσου λου και βρεθεί φόρμουλα να λειτουργεί ως αξιοκρατικό εφαλτήριο για την Ευρωλίγκα, πάμε καλά.
aigio
QUOTE(yorgos @ Oct 5 2017, 15:23 ) *
24 ομάδες με δυο ομίλους των 12, σημαίνει 11Χ2 = 24 ματς κανονικής περιόδου σε αντίθεση με τα 30 σημερινά. Αρκετός χρόνος και για προκριματικά λοιπόν. Μάλλον και οι δυο πλευρές κάπως τα βρίσκουν, επικρατεί η λογική. Αν ενώσουν ολίγον από eurocup και τσου λου και βρεθεί φόρμουλα να λειτουργεί ως αξιοκρατικό εφαλτήριο για την Ευρωλίγκα, πάμε καλά.


11x2=22 συν ακομα 12 αγωνες (6 εντός και 6 εκτός με την άλλη περιφέρεια) και πάμε στους 34 αγώνες, μόλις 4 παραπάνω από ότι πέρσι και φέτος. Μια χαρά γίνεται νομίζω, και παίζουν όλοι με όλους, αλλά συμφωνώ ότι οι περιφέρειες δεν μπορεί να είναι Ανατολή, Δύση, διότι στην Ανατολή θα γίνεται σφαγή. Μάλλον πρέπει να πάει με βαθμολογικά κριτήρια όπως αναφέρει ο yorgos και κάθε χρόνο να αλλάζουν.
Δεν θα μου άρεσε πάντως να έχουμε 32 ομάδες και ομίλους, αλλιώς είναι μια λίγκα που παίζουν όλοι με όλους και αλλιώς να δυιλίζεται σε ομίλους διαφορετικής δυναμικότητας.
Όσο για τα προκριματικά, αφού θέλει η FIBA να υπάρχουν, θα μπορούσαν να γίνονται το καλοκαίρι μαζεμένα.
Τέλος, πολλά θα κριθούν και από το πόσες φορές θα χρειάζεται στο μέλλον να αγωνίζονται οι ομάδες στα εθνικά πρωταθλήματα.
yorgos
QUOTE(aigio @ Oct 5 2017, 18:15 ) *
11x2=22 συν ακομα 12 αγωνες (6 εντός και 6 εκτός με την άλλη περιφέρεια) και πάμε στους 34 αγώνες, μόλις 4 παραπάνω από ότι πέρσι και φέτος. Μια χαρά γίνεται νομίζω, και παίζουν όλοι με όλους, αλλά συμφωνώ ότι οι περιφέρειες δεν μπορεί να είναι Ανατολή, Δύση, διότι στην Ανατολή θα γίνεται σφαγή. Μάλλον πρέπει να πάει με βαθμολογικά κριτήρια όπως αναφέρει ο yorgos και κάθε χρόνο να αλλάζουν.
Δεν θα μου άρεσε πάντως να έχουμε 32 ομάδες και ομίλους, αλλιώς είναι μια λίγκα που παίζουν όλοι με όλους και αλλιώς να δυιλίζεται σε ομίλους διαφορετικής δυναμικότητας.
Όσο για τα προκριματικά, αφού θέλει η FIBA να υπάρχουν, θα μπορούσαν να γίνονται το καλοκαίρι μαζεμένα.
Τέλος, πολλά θα κριθούν και από το πόσες φορές θα χρειάζεται στο μέλλον να αγωνίζονται οι ομάδες στα εθνικά πρωταθλήματα.

Ήδη οι φετινοί αγώνες ήταν πάρα πολλοί νομίζω. Επίσης με περισσότερες ομάδες αν είναι μία η λίγκα θα αυξηθούν οι αδιάφοροι.
Platonic13
QUOTE (yorgos @ Oct 5 2017, 17:23 ) *
ΚΑι 24 και 32 χωραει η Ευρωλίγκα και άνετα κιόλας, το eurocup έχει ομάδες Ευρωλίγκας ακόμη και τώρα, όπως και μερικές του τσου λου μπορούν να σταθούν αξιοπρεπώς.


Μεχρι τωρα μας λεγατε πως ειναι λογικο μια κλειστη διοργανωση και με λιγες ομαδες για να μην βλεπουμε βαρετα παιχνιδια που καποιες ομαδες θα τρωνε 40 αρες.Τωρα σιγα σιγα αναλυπτουμε πως τελικα μπορουν να σταθπυν οχι μονο 16 αλλα και 26 και 36...Ποσο θα θελα να ειχα και ενα και δυο και τεσσερα παιδια...
Ενα το κρατουμενο,,,
Μια δευτερη παρατηρηση.Ομαδες ανα την Ευρωπη επαιζαν με την Μπαρτσελονα και τη Ρεαλ και γινοταν χαμος στην εκαστοτε χωρα και απο τα μεσα και απο τα εισητηρια στα γηπεδα.Οταν θα παιζουν καθε χρονο πιστευετε οτι θα γινετε αυτος ο ντορος?Παραδειγμα ο Παναθηναικος πηγαινε δεν πηγαινε καλα οταν επαιζε με Μπαρτσελονα πανικος 15.000 εισητηρια.Θα γινεται το ιδιο τωρα?Η οταν επαιζε μια τουρκικη με ελληνικη πανικος.Οταν παιζεις καθε τρεις και λιγο ολο αυτο παει περιπατο και απομυθοποιουντε οι ομαδες.
Και μια τριτη παρατηρηση και κλεινω.Αφορα στην Ευρωπαικη νοοτροπια κοντρα σε σχεση με την Αμερικανικη.Πολλα χρονια μου ειχε κανει εντυπωση ανα την ηπειρο αλλα εντονα και στην Ελλαδα οτι σε πολλες ομαδες τα εισητηρια στη ρεγκιουλαρ σιζον ητανε περισσοτερα απο οτι στα play offs.Φαινοταν περιεργο αλλα συνεβαινε.Δε μπορουσα να το εξηγησω μεχρι που καταλαβα πως τα πλει οφφ ειναι ξενοφερτα απο αλλη ηπειρο...Θελω να πω πως ειναι αλλο κλειστη λιγκα αλα ΝΒΑ η PBA σε μια χωρα οπως η Αμερικη ή οι Φιλιπινες και αλλο κλειστη λιγκα σε μια ολοκληρη ηπειρο.
Τελος παντων απο οτι βλεπω εδω αποτελω μειοψηφια.Ειστε πολυ περισσοτεροι εσεις που πιστευετε οτι θα πετυχει το εγχειρημα.Μακαρι να εχετε δικιο γιατι το μπασκετ δεν αντεχει αλλες καθυστερησεις αλλα πολυ φοβαμαι πως δεν εχετε δικιο.
yorgos
QUOTE
Μεχρι τωρα μας λεγατε πως ειναι λογικο μια κλειστη διοργανωση και με λιγες ομαδες για να μην βλεπουμε βαρετα παιχνιδια που καποιες ομαδες θα τρωνε 40 αρες.ΠΤωρα σιγα σιγα αναλυπτουμε πως τελικα μπορουν να σταθπυν οχι μονο 16 αλλα και 26 και 36..

Προσωπικά δεν είπα ποτέ ότι μου αρέσει η λίγκα των 16, αντίθετα είπα ότι μου άρεσε που είχε 24 και είχε και σχέδια για 32. Αρκεί αυτοί που θα είναι μέλη να πληρούν προϋποθέσεις, να μην είναι φωτοβολίδες, ούτε αιώνιοι πρωταθλητές από το Κόσοβο και την Ιρλανδία.
QUOTE
Μια δευτερη παρατηρηση.Ομαδες ανα την Ευρωπη επαιζαν με την Μπαρτσελονα και τη Ρεαλ και γινοταν χαμος στην εκαστοτε χωρα και απο τα μεσα και απο τα εισητηρια στα γηπεδα

Δε γινόταν. Σε ομάδες χωρίς κόσμο ήταν αστείο το θέαμα.
QUOTE
.Οταν θα παιζουν καθε χρονο πιστευετε οτι θα γινετε αυτος ο ντορος?Παραδειγμα ο Παναθηναικος πηγαινε δεν πηγαινε καλα οταν επαιζε με Μπαρτσελονα πανικος 15.000 εισητηρια.Θα γινεται το ιδιο τωρα?Η οταν επαιζε μια τουρκικη με ελληνικη πανικος.Οταν παιζεις καθε τρεις και λιγο ολο αυτο παει περιπατο και απομυθοποιουντε οι ομαδες.

Η πραγματικότητα άλλα λέει: αύξηση θεαματικότητας και εισιτηρίων, δες την περσινή χρονιά.
QUOTE
Και μια τριτη παρατηρηση και κλεινω.Αφορα στην Ευρωπαικη νοοτροπια κοντρα σε σχεση με την Αμερικανικη.Πολλα χρονια μου ειχε κανει εντυπωση ανα την ηπειρο αλλα εντονα και στην Ελλαδα οτι σε πολλες ομαδες τα εισητηρια στη ρεγκιουλαρ σιζον ητανε περισσοτερα απο οτι στα play offs.Φαινοταν περιεργο αλλα συνεβαινε.Δε μπορουσα να το εξηγησω μεχρι που καταλαβα πως τα πλει οφφ ειναι ξενοφερτα απο αλλη ηπειρο...Θελω να πω πως ειναι αλλο κλειστη λιγκα αλα ΝΒΑ η PBA σε μια χωρα οπως η Αμερικη ή οι Φιλιπινες και αλλο κλειστη λιγκα σε μια ολοκληρη ηπειρο.

Ένα πρόβλημα είναι ότι τα πλει οφ του ελληνικού πρωταθλήματος είναι καθημερινές και πως η δυναμικότητα μέχρι τους τελικούς είναι για κλάμματα. Στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας μια χαρά σολντ άουτ γίνονται.
QUOTE
Τελος παντων απο οτι βλεπω εδω αποτελω μειοψηφια.Ειστε πολυ περισσοτεροι εσεις που πιστευετε οτι θα πετυχει το εγχειρημα.Μακαρι να εχετε δικιο γιατι το μπασκετ δεν αντεχει αλλες καθυστερησεις αλλα πολυ φοβαμαι πως δεν εχετε δικιο.

Δεκτοί οι φόβοι σου αλλά η μέχρι στιγμής πραγματικότητα δείχνει τα ακριβώς αντίθετα. Δε νομίζω να αμφέβαλλε κανείς ότι και οι έχοντες διαφορετική άποψη δεν αγαπούν το μπάσκετ.

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.