Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Διαμάχη Fiba-Euroleague
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26
sarounas
Λάθος τα πολλά αδιάφορα παιχνίδια! εννοείτε ότι το πολύ κυρ ελέησον το βαριέται και ο παπάς/θεός... πλήρη απαξίωση είναι αυτό. Εδώ ακόμη και στην μπάλα δεν κλείδωσαν το τσου λου γιατί αν παίζει κάθε τρεις και λίγο μπαρτσα-γιουβε ή ρεάλ-μάντσεστερ αρμέγεις καλά για δυο τρία χρόνια και τέλος.

Είναι που είναι βαρετή η διοργάνωση μέχρι τον Φλεβάρη αν το κάνουν έτσι χαιρετίσματα....

Η λύση είναι τα λίγα και σημαντικά παιχνίδια, ούτε ο κόσμος βαριέται ούτε οι παίκτες ξεζουμίζονται αλλά αν δεν έχεις πολλές ομάδες αυτό δεν γίνεται οπότε λογικό είναι να παίζουν κάθε βδομάδα μεταξύ τους.


Platonic13
QUOTE (yorgos @ Oct 5 2017, 18:44 ) *
Η πραγματικότητα άλλα λέει: αύξηση θεαματικότητας και εισιτηρίων, δες την περσινή χρονιά.


Μα τωρα ξεκινησε το.. ο κοσμος να χαλασει θα παιξω με την Μπαρτσα τουλαχιστον 2 φορες και αν συναντηθω και στα πλευ οφσ αλλες 5.Και αυτο θα γινεται καθε χρονια.Τωρα εγινε πρωταθλημα (ολοι με ολους).
QUOTE (sarounas @ Oct 5 2017, 18:45 ) *
Εδώ ακόμη και στην μπάλα δεν κλείδωσαν το τσου λου γιατί αν παίζει κάθε τρεις και λίγο μπαρτσα-γιουβε ή ρεάλ-μάντσεστερ αρμέγεις καλά για δυο τρία χρόνια και τέλος.


Αυτο ακριβως...
RipCity
Προσωπικά αδυνατώ να καταλάβω πως θα βαρεθείς να βλέπεις δυνατά ματς κάθε βδομάδα. Μακάρι κάθε δύο μέρες να παίζαμε με την ΤΣΚΑ.

Μέχρι πρόπερσι η πρώτη φάση τι την έβλεπες τι όχι δεν είχε διαφορά, πλέον από day 1 υπάρχει ενδιαφέρον.
sarounas
QUOTE(RipCity @ Oct 5 2017, 19:17 ) *
Προσωπικά αδυνατώ να καταλάβω πως θα βαρεθείς να βλέπεις δυνατά ματς κάθε βδομάδα. Μακάρι κάθε δύο μέρες να παίζαμε με την ΤΣΚΑ.

και γω απ την πλευρά μου αδυνατώ να καταλάβω πως δεν θα βαρεθείς με το να βλέπεις καθε δυο μέρες ΠΑΟ-ΤΣΣΚΑ icon_drunk.gif

άμα είναι έτσι κάθε κυριακή να παίζουν και για το πρωτάθλημα ΟΣΦΠ-ΠΑΟ icon_drunk.gif
Platonic13
QUOTE (RipCity @ Oct 5 2017, 19:17 ) *
Προσωπικά αδυνατώ να καταλάβω πως θα βαρεθείς να βλέπεις δυνατά ματς κάθε βδομάδα. Μακάρι κάθε δύο μέρες να παίζαμε με την ΤΣΚΑ.


Θέλει η ζωή μας αλλαγές και ας τσαντίζονται πολλές
δεν δίνω φράγκο κάθε μια τι θα μου σούρει
και το πουλί για να τραφεί πρέπει ν’ αλλάζει τη τροφή
κι όχι σκέτο κανναβούρι κανναβούρι
yorgos
Δηλαδή να μην παίζουμε κάθε εβδομάδα με ΤΣΣΚΑ, ΜΑκάμπι, Μπαρτσελόνα και Ολυμπακό, αλλά να προτιμάμε Λιουμπλιάνα, Τρέντο, Μπενφίκα και Στοκχόλμη; Πώς θα δημιουργήσουμε φιλάθλους;

QUOTE(Platonic13 @ Oct 5 2017, 19:22 ) *
Θέλει η ζωή μας αλλαγές και ας τσαντίζονται πολλές
δεν δίνω φράγκο κάθε μια τι θα μου σούρει
και το πουλί για να τραφεί πρέπει ν’ αλλάζει τη τροφή
κι όχι σκέτο κανναβούρι κανναβούρι

Δηλαδή ένας τυπάς που βγαίνει με τη Σοφία Βεργκάρα, την Κουρνίκοβα και τη Νίκι Μινάζ ξαφνικά να βγει με την Κανέλλη, την Όλγα Τρέμη και τη Φάνη Πάλλη Πετραλιά για ποικιλία;

RipCity
QUOTE (yorgos @ Oct 5 2017, 18:22 ) *
Δηλαδή να μην παίζουμε κάθε εβδομάδα με ΤΣΣΚΑ, ΜΑκάμπι, Μπαρτσελόνα και Ολυμπακό, αλλά να προτιμάμε Λιουμπλιάνα, Τρέντο, Μπενφίκα και Στοκχόλμη; Πώς θα δημιουργήσουμε φιλάθλους;



Ναι δε θυμάσαι τι τρελό ενδιαφέρον είχε όταν στον πρώτο όμιλο είχαμε κάτι Στρασβούργα κτλ. Μέγα ενδιαφέρον.



sarounas οκ όπου ΤΣΚΑ βάλε * εννοώντας μεγάλη ομάδα. Ναι οκ αν έπαιζαν κάθε δυο μέρες θα το βαριόμουν. Αλλά όταν υπάρχουν 10+ καλές ομάδες όχι το ευχαριστιέμαι απίστευτα, δε το βαριέμαι καθόλου.
Platonic13
QUOTE (yorgos @ Oct 5 2017, 19:24 ) *
Δηλαδή να μην παίζουμε κάθε εβδομάδα με ΤΣΣΚΑ, ΜΑκάμπι, Μπαρτσελόνα και Ολυμπακό, αλλά να προτιμάμε Λιουμπλιάνα, Τρέντο, Μπενφίκα και Στοκχόλμη; Πώς θα δημιουργήσουμε φιλάθλους;


Δηλαδή ένας τυπάς που βγαίνει με τη Σοφία Βεργκάρα, την Κουρνίκοβα και τη Νίκι Μινάζ ξαφνικά να βγει με την Κανέλλη, την Όλγα Τρέμη και τη Φάνη Πάλλη Πετραλιά για ποικιλία;


Aπο τα πιο ωραια συνθηματα που θυμαμαι στον Παναθηναικο ηταν το Παο γερα γερα ,σαραντα στα ....σκυλια.
Πως θα ριξω και και καμια 40 αρα ρε συ yorgos αν θα παιζω μονιμα με ΤΣΣΚΑ Μακαμπι και Μπαρτσελονα?
sarounas
QUOTE(RipCity @ Oct 5 2017, 19:25 ) *
Ναι δε θυμάσαι τι τρελό ενδιαφέρον είχε όταν στον πρώτο όμιλο είχαμε κάτι Στρασβούργα κτλ. Μέγα ενδιαφέρον.



sarounas οκ όπου ΤΣΚΑ βάλε * εννοώντας μεγάλη ομάδα. Ναι οκ αν έπαιζαν κάθε δυο μέρες θα το βαριόμουν. Αλλά όταν υπάρχουν 10+ καλές ομάδες όχι το ευχαριστιέμαι απίστευτα, δε το βαριέμαι καθόλου.

προσωπικά δεν με ενοχλεί η τόσο η δυναμικότητα των ομάδων αλλά η ποσότητα, θεωρώ βαρετή την επανάληψη των ίδιων παιχνιδιών, εκεί είναι η ένστασή μου. Θέλω πολύ περισσότερες ομάδες και σημαντικά παιχνίδια. Δηλαδή πχ 4 ομίλους των 8 ομάδων που να παιρνούν οι τέσσερις και μετά νοκ άουτ ή εκ νέου ομίλους όπως το παλιό TOP 16
RipCity
QUOTE (sarounas @ Oct 5 2017, 18:31 ) *
προσωπικά δεν με ενοχλεί η τόσο η δυναμικότητα των ομάδων αλλά η ποσότητα, θεωρώ βαρετή την επανάληψη των ίδιων παιχνιδιών, εκεί είναι η ένστασή μου. Θέλω πολύ περισσότερες ομάδες και σημαντικά παιχνίδια. Δηλαδή πχ 4 ομίλους των 8 ομάδων που να παιρνούν οι τέσσερις και μετά νοκ άουτ ή εκ νέου ομίλους όπως το παλιό TOP 16


Αν σε αυτές τις 32 είναι οι πραγματικά καλές ομάδες που έχουν μόνιμο συμβόλαιο +κάποιες που να βγαίνουν από προκριματικά κι όχι πρωταθλητές Φινλανδίας με απευθείας είσοδο κτλ δεν έχω θέμα. Και να μείνει ο περιορισμός πως το μπάτζετ πρέπει να ναι απαραίτητα μεγαλύτερο από 4Μ, μεγάλο γήπεδο κτλ που τουλάχιστον εξασφαλίζουν μια α ανταγωνιστικότητα (ως ένα σημείο).
pan24
Εγω θεωρω αδυνατο να σταθουν 32 ομαδες κυριως γιατι δεν θα ειχε ενδιαφερον
Η αποσταση αναμεσα στις ομαδες 8αδας και την ουνιξ πχ περσι ηταν σημαντικη αλλα οχι τοση που να κατανταει η διοργανωση αδιαφορη
Η διαφορα μιας ομαδας 8αδας με μια ομαδα οπως η τρεντο ειναι τεραστια

Θεωρω το ιδανικο τις 20 ομαδες και τουλαχιστον μεχρι το 2021 δεν προκειται να δουμε περισσοτερες.Αν με 18 ομαδες παει καλα θα δουμε 20 ομαδες το 2020(mark my words)

Απο εκει και περα θα μπορουσα να δω και μια διοργανωση με 24 ομαδες υπο την προυποθεση οτι θα εχουν αναδειχθει και αλλες δυνατες ομαδες και οτι θα εχει διατηρηρθει το φορματ που παιζουν ολοι με ολους που με 24 ομαδες γινεται μονο αν φυγουν απο τα εθνικα πρωταθληματα
Η ευρωλιγκα απο το συστημα ομιλων κτλ εφυγε με επιτυχια(αγωνιστικη-εμπορικη) και δεν εχει λογο να επιστρεψει


Υ.Γ.Το βασιλακοπουλισταν ειναι το μονο μερος της ευρωπης που οι διαιτητες ευρωλιγκας δεν σφυριζουν στο πρωταθλημα
Οι 4 αυτοι(γκοντας,κορομηλας,φουφης,παπαπετρου γιατι ο χριστοδουλου δεν εχει δικαιωμα να σφυριζει στο πρωταθλημα λογω οριου ηλικιας) εχουν απειλησει με ασφαλιστικα μετρα και αγωγες αν δεν οριστουν ουτε την δευτερη αγωνιστικη
sarounas
QUOTE(RipCity @ Oct 5 2017, 19:34 ) *
Αν σε αυτές τις 32 είναι οι πραγματικά καλές ομάδες που έχουν μόνιμο συμβόλαιο +κάποιες που να βγαίνουν από προκριματικά κι όχι πρωταθλητές Φινλανδίας με απευθείας είσοδο κτλ δεν έχω θέμα. Και να μείνει ο περιορισμός πως το μπάτζετ πρέπει να ναι απαραίτητα μεγαλύτερο από 4Μ, μεγάλο γήπεδο κτλ που τουλάχιστον εξασφαλίζουν μια α ανταγωνιστικότητα (ως ένα σημείο).

όχι βέβαια εννοείτε ότι το καλύτερο σύστημα που υπάρχει είναι αυτό με τις βαθμολογίες των χωρών που έχει η Ουέφα και είχε παλιότερα και η Φίμπα. Οι μικρές ομάδες θα πρέπει να κάνουν την υπέρβασή τους στα προκριματικά για να συμμετέχουν στους ομίλους. Η γιουρολιγκ αν θέλει σώνει και καλά αμερικανικό σύστημα νομίζω ότι του NCAA είναι πιο κοντά στα ευρωπαικά πρότυπα

άλλο φορμάτ εντελώς δηλαδή που δεν μπορεί να εφαρμοστεί με τα δεδομένα που έχουμε αυτή την στιγμή...
yorgos
QUOTE(sarounas @ Oct 5 2017, 19:31 ) *
προσωπικά δεν με ενοχλεί η τόσο η δυναμικότητα των ομάδων αλλά η ποσότητα, θεωρώ βαρετή την επανάληψη των ίδιων παιχνιδιών, εκεί είναι η ένστασή μου. Θέλω πολύ περισσότερες ομάδες και σημαντικά παιχνίδια. Δηλαδή πχ 4 ομίλους των 8 ομάδων που να παιρνούν οι τέσσερις και μετά νοκ άουτ ή εκ νέου ομίλους όπως το παλιό TOP 16

Μαζί σου. Τα νοκ άουτ από τη φάση των 16 δε με χαλάνε καθόλου, ας είναι και σειρές best of three.

Platonic13 κι εμένα μου αρέσουν οι σαραντάρες... αλλά πλατωνικά.
Η γριά η κότα έχει κυτταρίτιδα.
Platonic13
Και ενα στιχακι για το μαγειριο του Αρχιμαγειρα Μπερτομεου και σας αφηνω προς το παρον για να δω το Μπιλπαο-Ρεαλ και λιγο πιο μετα το Καπο ντ' Ορλαντο-Πιστοια.Και μην πει κανεις τι κανεις ρε.Εγω δε ζω χωρις σπαγγετι σιρκουι...Πιο πολυ μου αρεσει το ιταλικο που κετεβαινει η Πιστοια στον αφιλοξενο ιταλικο νοτο παρα το Μπιλπαο-Ρεαλ.

Α ναι και το στιχακι για τον μαγειρα....Μπερτι

Το πρωτάθλημα αρχίζει, η εξέδρα πλημμυρίζει,
γίνεται χαμός σε κάθε τριποντο
Mα το ντέρμπι είναι στημένο κι από πριν ξεπουλημένο
κι εσύ πνίγεσαι με δίχρωμα κασκόλ
panos34
QUOTE(Platonic13 @ Oct 5 2017, 20:09 ) *
Και ενα στιχακι για το μαγειριο του Αρχιμαγειρα Μπερτομεου και σας αφηνω προς το παρον για να δω το Μπιλπαο-Ρεαλ και λιγο πιο μετα το Καπο ντ' Ορλαντο-Πιστοια.Και μην πει κανεις τι κανεις ρε.Εγω δε ζω χωρις σπαγγετι σιρκουι...Πιο πολυ μου αρεσει το ιταλικο που κετεβαινει η Πιστοια στον αφιλοξενο ιταλικο νοτο παρα το Μπιλπαο-Ρεαλ.

Α ναι και το στιχακι για τον μαγειρα....Μπερτι

Το πρωτάθλημα αρχίζει, η εξέδρα πλημμυρίζει,
γίνεται χαμός σε κάθε τριποντο
Mα το ντέρμπι είναι στημένο κι από πριν ξεπουλημένο
κι εσύ πνίγεσαι με δίχρωμα κασκόλ
καλά τα λέει οστίχος για τον μαδούρο με τους διορισμένους
rahxephon13
http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...ethnikes-omades

Έγινε η συνάντηση fiba παικτών
QUOTE
οι εκπρόσωποι των παικτών εξέφρασαν την ευγνωμοσύνη τους για την πρόσκληση και την απογοήτευσή τους, γιατί δεν είχαν κληθεί κατά τη διάρκεια των διαδικασιών που προηγήθηκαν για το θέμα, τόσο από την FIBA, όσο και από την Ευρωλίγκα”.

Στη συνάντηση υποστήριξαν τη μεγάλη σπουδαιότητα της εθνικής ομάδας για να μεγαλώσει το μπάσκετ και επανέλαβαν πως η μεγαλύτερη τιμή για έναν παίκτη είναι η πρόσκληση στην εθνική, με τις δύο πλευρές να συμφωνούν να επαναλάβουν τέτοιες συναντήσεις πάνω σε σημαντικά θέματα.
και από τις δηλώσεις τα ευχολόγια καταλαβαίνω ότι δεν έγινε ουσιαστικός διάλογος, το μπαλάκι πάει στις ομάδες και το αυριανό ραντεβού είναι το σημαντικό ότι αποφασίσουν οι ομάδες αυτό θα γίνει από τα σημερινά είναι φανερό ότι οι πλειοψηφία των παιχτών θα ακολουθήσει τις επιταγές των ομάδων τους, για το κάλο του μπάσκετ ελπίζω έστω και τώρα να τα βρουν.

Όσοι περιμένουν την fiba να τους σώσει πολύ φοβάμαι ότι θα απογουτευτουν.
pan24
Εχω την ασιθηση οτι το ποσο λαθος ηταν τα παραθυρα θα φανει ακομα περισσοτερο αν τελικα συμφωνησουν με την ευρωλιγκα που πλεον δεν θα υπαρχει καμια δικαιολογια περι κακιας ευρωλιγκας που δεν συνεργαζεται

Κατι οι δηλωσεις του ομπραντοβιτς χτες πως οτι και να γινει με την κοντρα φιμπα-ευρωλιγκας αυτος ειναι αντιθετος να κατεβουν οι παικτες στα παραθυρα αλλα αυτοι αποφασιζουν, κατι το αρθρο του παπαδογιαννη σημερα οτι ακομα και αν συμφωνησουν φιμπα-ευρωλιγκα το πολυ να κατεβουν 5-6 απο τους 20 κορυφαιους ελληνες καταλαβαινεις που παει το πραγμα

Ειδικα οι παικτες που παιζουν πολυ με τις ομαδες τους(οι πιο καλοι δηλαδη) δεν θα εχουν και πολλη ορεξη να παιξουν σαββατο η κυριακη(πρωταθλημα εχοντας παιξει την προηγουμενη πεμπτη η παρασκευη ευρωλιγκα),τριτη(ευρωλιγκα), παρασκευη(εθνικη), κυριακη η δευτερα(εθνικη) και μετα ξανα πεμπτη(ευρωλιγκα) εχοντας σε πολλες περιπτωσεις να κανουν σε αυτο το διαστημα ταξιδια απο την μια ακρη της ευρωπης στην αλλη

Θελουν να ειναι πιο ξεκουραστα τα καλοκαιρια αλλα οχι να κανουν τον γυρο της ευρωπης σε μια εβδομαδα

Ειναι και οι ομαδες που προτιμουν να μην ρισκαρουν τραυματισμο και αν δεν πιεσουν σιγουρα θα σπρωξουν τους παικτες προς το να μην κατεβουν. Ενας τραυματισμος σε καλοκαιρινο τουρνουα αν δεν ειναι πολυ σοβαρος θα εχει θεραπευτει μεχρι τις αρχες της σεζον
Ενας τραυματισμος στην μεση της σεζον μπορει να κανει μεγαλη ζημια. Σκεφτειτε πχ ο καλαθης να τραυματιστει στο παραθυρο του νοεμβρη και να μεινει ενα μηνα εξω

Αν επαληθευτω σε συνδυασμο με την δεδομενη απουσια των nbaer θα μιλαμε για τεραστιο φιασκο
rahxephon13
QUOTE (pan24 @ Oct 5 2017, 22:09 ) *
Εχω την ασιθηση οτι το ποσο λαθος ηταν τα παραθυρα θα φανει ακομα περισσοτερο αν τελικα συμφωνησουν με την ευρωλιγκα που πλεον δεν θα υπαρχει καμια δικαιολογια περι κακιας ευρωλιγκας που δεν συνεργαζεται

Κατι οι δηλωσεις του ομπραντοβιτς χτες πως οτι και να γινει με την κοντρα φιμπα-ευρωλιγκας αυτος ειναι αντιθετος να κατεβουν οι παικτες στα παραθυρα αλλα αυτοι αποφασιζουν, κατι το αρθρο του παπαδογιαννη σημερα οτι ακομα και αν συμφωνησουν φιμπα-ευρωλιγκα το πολυ να κατεβουν 5-6 απο τους 20 κορυφαιους ελληνες καταλαβαινεις που παει το πραγμα

Ειδικα οι παικτες που παιζουν πολυ με τις ομαδες τους(οι πιο καλοι δηλαδη) δεν θα εχουν και πολλη ορεξη να παιξουν σαββατο η κυριακη(πρωταθλημα εχοντας παιξει την προηγουμενη πεμπτη η παρασκευη ευρωλιγκα),τριτη(ευρωλιγκα), παρασκευη(εθνικη), κυριακη η δευτερα(εθνικη) και μετα ξανα πεμπτη(ευρωλιγκα) εχοντας σε πολλες περιπτωσεις να κανουν σε αυτο το διαστημα ταξιδια απο την μια ακρη της ευρωπης στην αλλη

Θελουν να ειναι πιο ξεκουραστα τα καλοκαιρια αλλα οχι να κανουν τον γυρο της ευρωπης σε μια εβδομαδα

Ειναι και οι ομαδες που προτιμουν να μην ρισκαρουν τραυματισμο και αν δεν πιεσουν σιγουρα θα σπρωξουν τους παικτες προς το να μην κατεβουν. Ενας τραυματισμος σε καλοκαιρινο τουρνουα αν δεν ειναι πολυ σοβαρος θα εχει θεραπευτει μεχρι τις αρχες της σεζον
Ενας τραυματισμος στην μεση της σεζον μπορει να κανει μεγαλη ζημια. Σκεφτειτε πχ ο καλαθης να τραυματιστει στο παραθυρο του νοεμβρη και να μεινει ενα μηνα εξω

Αν επαληθευτω σε συνδυασμο με την δεδομενη απουσια των nbaer θα μιλαμε για τεραστιο φιασκο

Και μένα αυτή είναι η γνώμη μου ότι και να τα βρουν τελικά απουσίες θα υπάρξουν άλλα να διευκρινίσω ότι στο άρθρο του ο παπαδογιαννης αναφέρεται στην τραγική κατάσταση που επικρατεί στην ομοσπονδία και φυσικά επηρεάζει την εθνική, δεν νομίζω ότι το σχόλιο του αναφερόταν γενικά σε όλες τις εθνικές αυτό το θέμα είναι ξεχωριστό.
T.W.Is.M.
Μα δεν ειναι και απολυτη αναγκη να κατεβουν ολοι οι βασικοι παιχτες μιας καλης εθνικης στα προκριματικα. Η δυσκολια των αγωνων ειναι μικροτερη απ το τελικο τουρνουα ενος Ευρωμπασκετ ή Μουντομπασκετ. Ειναι παντως ενα βημα προς τη συμφωνια η προταση της FIBA. Ελπιζω οτι στο τελος θα βρεθει ακρη, γιατι αν το Νοεμβριο κατεβουν οι β ομαδες, πρωτος χαμενος θα ειναι το μπασκετ και οχι καποια ομαδα.

Οσο για την Ευρωλιγκα, στο ενδεχομενο επεκτασης των ομαδων σε 24 με 2 περιφερειες των 12, θα ηταν πολυ αδικο να γινοταν διαχωρισμος Ανατολη-Δυση και κωμικοτραγικο να γινοταν μεταξυ Βορρα-Νοτου. Κι εγω πιστευω οτι θα επρεπε να υπαρχει καποια κληρωση ή ορισμος βασει βαθμολογιας χωρις γεωγραφικα κριτηρια.
Οι 32 ομαδες σε ομιλους των 8 και μετα με νεους ομιλους ειναι ενα καλο συστημα μεν, αλλα θελει μεγαλο βαθος δε. Αυτη τη στιγμη για να δουλεψει κατι τετοιο και να ειναι ανταγωνιστικα τα παιχνιδια χρειαζονται 6 ισπανικες, 5 τουρκικες και 4 τουλαχιστον ρωσικες ομαδες και παλι οι τελευταιοι των ομιλων θα απεχουν πολυ απο τους πρωτους.
Platonic13
QUOTE (T.W.Is.M. @ Oct 5 2017, 23:02 ) *
Μα δεν ειναι και απολυτη αναγκη να κατεβουν ολοι οι βασικοι παιχτες μιας καλης εθνικης στα προκριματικα. Η δυσκολια των αγωνων ειναι μικροτερη απ το τελικο τουρνουα ενος Ευρωμπασκετ ή Μουντομπασκετ. Ειναι παντως ενα βημα προς τη συμφωνια η προταση της FIBA. Ελπιζω οτι στο τελος θα βρεθει ακρη, γιατι αν το Νοεμβριο κατεβουν οι β ομαδες, πρωτος χαμενος θα ειναι το μπασκετ και οχι καποια ομαδα.


Με μια και μοναδικη διαφορα οτι την Ευρωλιγκα δεν την νοιαζει αν το μπασκετ θα ναι χαμενο φτανει η ιδια να ειναι ωφελημενη.Εαν τους ρωτησεις θελετε το μπασκετ να καταποντιστει παγκοσμιως και το μονο που θα σωθει να ειναι το ΝΒΑ και εσεις ....ναι θα σου πουνε και θα πηδανε απο τη χαρα τους.Ποιο μπασκετ τωρα...Δειτε για παραδειγμα και το ΝΒΑ.Νοιαζοταν για το μπασκετ παγκοσμιως αν υπηρχε η δεν υπηρχε καν?Τωρα νοιαζεται γιατι ειδε οτι υπαρχει μαρουλακι εκει εξω.Ποιο μπασκετ τωρα..ολοι στην αφανεια και μονο εμεις να πηγαινουμε καλα.Ολα τα φωτα πανω μας.Ποιο μπασκετ τωρα...Εμεις να πηγαινουμε καλα και οι αλλοι να πανε να... λουστουνε.
rahxephon13
QUOTE (Platonic13 @ Oct 5 2017, 23:28 ) *
Με μια και μοναδικη διαφορα οτι την Ευρωλιγκα δεν την νοιαζει αν το μπασκετ θα ναι χαμενο φτανει η ιδια να ειναι ωφελημενη.Εαν τους ρωτησεις θελετε το μπασκετ να καταποντιστει παγκοσμιως και το μονο που θα σωθει να ειναι το ΝΒΑ και εσεις ....ναι θα σου πουνε και θα πηδανε απο τη χαρα τους.Ποιο μπασκετ τωρα...Δειτε για παραδειγμα και το ΝΒΑ.Νοιαζοταν για το μπασκετ παγκοσμιως αν υπηρχε η δεν υπηρχε καν?Τωρα νοιαζεται γιατι ειδε οτι υπαρχει μαρουλακι εκει εξω.Ποιο μπασκετ τωρα..ολοι στην αφανεια και μονο εμεις να πηγαινουμε καλα.Ολα τα φωτα πανω μας.Ποιο μπασκετ τωρα...Εμεις να πηγαινουμε καλα και οι αλλοι να πανε να λουστουνε...

Μάλλον έχουμε μπερδέψει τα πράγματα λίγο μου φαίνεται, ναι το nba νοιάζεται πρωτίστως για το οικονομικό συμφέρών του και την επέκταση τις δημοτικότητας του άλλα αυτό δεν σημαίνει ότι παράλληλα δεν προωθεί και διαφημίζει το ίδιο το άθλημα το αντίθετο μάλιστα χάρις στο nba και την εξάπλωση του έχουν ανοίξει αγορές που δεν ήξεραν καν το άθλημα αυτό σαφώς βοηθάει πρωτίστως την αμερικάνικη λίγκα και τις ομάδες πουλώντας τα προϊόντα τους και ανεβάζοντας την διαφημιστική τις άξια όμως παράλληλα διαφημίζει σε όλα τα μήκη του πλανήτη φέρνοντας το σε επαφή με πολύ κόσμο που δεν το γνωρίζει κάνοντας νέους φιλάθλους και στρέφοντας την προσοχή στο ίδιο το άθλημα με αποτέλεσμα να ασχοληθούν αργότερα και αυτοί, όσο κι αν δεν θέλουμε να το παραδεχτούμε το nba σήμερα αποτελεί τον πρώτο παράγοντα εξαπλώσεις του μπάσκετ στον κόσμο και αυτή είναι η αλήθεια.

Έκτος κι αν θέλεις να μου πεις ότι οι κινεζοι είχαν παράδοση στο άθλημα η ότι η fiba οφείλετε για την είσοδο του αθλήματος στην χωρά και όχι ο γιαο και οι ροκετς? η ότι οι γερμανοι είχαν καμιά τρομερή παράδοση στο μπάσκετ και ότι ο ντιρκ δεν έπαιξε κανένα ρόλο στην άνοδο τις δημοφιλιας στην χωρά με τις εμφανισεις του στο nba (και την παρουσία του στην εθνική) το ίδιο ισχύει και με άλλες χώρες που έχουν ανεβεί πρόσφατα λετονια (πορζινγκις, φιλανδια μαρκανεν) γι'αυτο φυσικά βλέπουμε όλο και περισσότερους ξένους στο nba δεν αποτελούν απλώς παίχτες για τις ομάδες άλλα κινητή διαφήμιση γι'άυτες στην παγκόσμια αγορά, η εποχή που η fiba ήταν υπεύθυνη για την ανάπτυξη του αθλήματος δυστυχώς έχει περάσει προ πολλού τώρα είναι άλλοι παράγοντες που το καθορίζουν αυτό και δυστυχώς με κάθε τι στην σημερινή εποχή αυτοί συνήθως είναι οικονομικοί, και έμενα δεν μου αρέσει αυτό άλλα δεν είναι όλα όσο μαύρα τα παρουσιάζουμε και κάλο θα είναι να μην προτρέχουμε σε αφορισμούς που απέχουν παρασάγγας από την πραγματικότητα .
Platonic13
QUOTE (rahxephon13 @ Oct 6 2017, 00:06 ) *
Μάλλον έχουμε μπερδέψει τα πράγματα λίγο μου φαίνεται, ναι το nba νοιάζεται πρωτίστως για το οικονομικό συμφέρών του και την επέκταση τις δημοτικότητας του άλλα αυτό δεν σημαίνει ότι παράλληλα δεν προωθεί και διαφημίζει το ίδιο το άθλημα το αντίθετο μάλιστα χάρις στο nba και την εξάπλωση του έχουν ανοίξει αγορές που δεν ήξεραν καν το άθλημα αυτό σαφώς βοηθάει πρωτίστως την αμερικάνικη λίγκα και τις ομάδες πουλώντας τα προϊόντα τους και ανεβάζοντας την διαφημιστική τις άξια όμως παράλληλα διαφημίζει σε όλα τα μήκη του πλανήτη φέρνοντας το σε επαφή με πολύ κόσμο που δεν το γνωρίζει κάνοντας νέους φιλάθλους και στρέφοντας την προσοχή στο ίδιο το άθλημα με αποτέλεσμα να ασχοληθούν αργότερα και αυτοί, όσο κι αν δεν θέλουμε να το παραδεχτούμε το nba σήμερα αποτελεί τον πρώτο παράγοντα εξαπλώσεις του μπάσκετ στον κόσμο και αυτή είναι η αλήθεια.

Έκτος κι αν θέλεις να μου πεις ότι οι κινεζοι είχαν παράδοση στο άθλημα η ότι η fiba οφείλετε για την είσοδο του αθλήματος στην χωρά και όχι ο γιαο και οι ροκετς? η ότι οι γερμανοι είχαν καμιά τρομερή παράδοση στο μπάσκετ και ότι ο ντιρκ δεν έπαιξε κανένα ρόλο στην άνοδο τις δημοφιλιας στην χωρά με τις εμφανισεις του στο nba (και την παρουσία του στην εθνική) το ίδιο ισχύει και με άλλες χώρες που έχουν ανεβεί πρόσφατα λετονια (πορζινγκις, φιλανδια μαρκανεν) γι'αυτο φυσικά βλέπουμε όλο και περισσότερους ξένους στο nba δεν αποτελούν απλώς παίχτες για τις ομάδες άλλα κινητή διαφήμιση γι'άυτες στην παγκόσμια αγορά, η εποχή που η fiba ήταν υπεύθυνη για την ανάπτυξη του αθλήματος δυστυχώς έχει περάσει προ πολλού τώρα είναι άλλοι παράγοντες που το καθορίζουν αυτό και δυστυχώς με κάθε τι στην σημερινή εποχή αυτοί συνήθως είναι οικονομικοί, και έμενα δεν μου αρέσει αυτό άλλα δεν είναι όλα όσο μαύρα τα παρουσιάζουμε και κάλο θα είναι να μην προτρέχουμε σε αφορισμούς που απέχουν παρασάγγας από την πραγματικότητα .


Ενταξει,εσυ κοιμησου ησυχος οτι η Ευρωλιγκα προασπιζει το συμφερον ολων των χωρων της ηπειρου που εκπροσωπει και κατ επεκταση του μπασκετ γενικοτερα.Εγω δεν κοιμαμαι ησυχος
benchwarmer
QUOTE(rahxephon13 @ Oct 5 2017, 21:32 ) *
Έγινε η συνάντηση fiba παικτών


Εγώ το έχω ξαναγράψει. Από το να γράφουμε εμείς εδώ είτε ως στρατιώτες της ΦΙΜΠΑ είτε της Ευρωλίγκας, μπορούμε να ακούσουμε την άποψη των ίδιων των παιχτών. Με την υποσημείωση βέβαια ότι αυτοί θα πρέπει να είναι οι άμεσα ενδιαφέρομενοι παίχτες της Ευρωλίγκας, του ΝΒΑ κλπ και όχι ο Παπαμακάριος(!!) και ο Καλαμπόκης (που δεν είναι καν παίχτης πλέον), άσχετα με τον "θεσμικό" τους ρόλο
Platonic13
QUOTE (benchwarmer @ Oct 6 2017, 00:29 ) *
Εγώ το έχω ξαναγράψει. Από το να γράφουμε εμείς εδώ είτε ως στρατιώτες της ΦΙΜΠΑ είτε της Ευρωλίγκας, μπορούμε να ακούσουμε την άποψη των ίδιων των παιχτών. Με την υποσημείωση βέβαια ότι αυτοί θα πρέπει να είναι οι άμεσα ενδιαφέρομενοι παίχτες της Ευρωλίγκας, του ΝΒΑ κλπ και όχι ο Παπαμακάριος(!!) και ο Καλαμπόκης (που δεν είναι καν παίχτης πλέον), άσχετα με τον "θεσμικό" τους ρόλο


Εγω γραφω σα στρατιωτης του μπασκετ.Εαν πειστω οτι η Ευρωλιγκα με την παρουσα διοικηση και πλάνο θα κανει καλο στο Ευρωπαικο μπασκετ ειμαι ετοιμος να ψηφισω...Μπερτανδρεου στις επομενες εκλογες.
rahxephon13
QUOTE (Platonic13 @ Oct 6 2017, 00:21 ) *
Ενταξει,εσυ κοιμησου ησυχος οτι η Ευρωλιγκα προασπιζει το συμφερον ολων των χωρων της ηπειρου που εκπροσωπει και κατ επεκταση του μπασκετ γενικοτερα.Εγω δεν κοιμαμαι ησυχος

Είπα εγώ τίποτα για ευρωλιγκα? ίσα ίσα το πρόβλημα στην ευρωπη είναι ότι με το nba να έχει καπαρώσει την πρωτοκαθεδρία παγκοσμίως και να παίρνει την οικονομική μερίδα του λέοντος έχει αφήσει fiba και τις ευρωπαϊκές ομάδες να παλεύουν για τα αποφάγια, το πρόβλημα στην ευρωπη είναι ότι δεν μπορούν να προωθήσουν αποτελεσματικά οι ίδιοι το προϊόν τους (μπάσκετ) και είναι αναγκασμένοι να παλεύουν για την προσοχή ανάμεσα σε nba και ποδόσφαιρο με μικρά σχετικά περιθώρια κέρδους, αυτή η έλλειψη ρευστού τους έχει φέρει πίσω χρονιά οργανωτικά και σε θέματα τεχνογνωσίας σε σχέση με των ανταγωνισμό αν βάλεις και τις δυσκολίες που υπάρχουν με τις διαφορετικές νοοτροπίες ανάμεσα στις ευρωπαϊκές χώρες (εδώ δεν είμαστε αμερικη) καταλαβαίνεις την δυσκολία του εγχειρήματος, γι'αυτο η μονή πραγματική λύση κατά την γνώμη μου είναι η συνεργασία των 2 πλευρών (fiba-eca) μόνο έτσι θα μπορέσουν να επιβιώσουν και να προωθήσουν το μπάσκετ περαιτέρω, γι'αυτο διαφωνώ με όσους υποστηρίζουν μόνο την μια πλευρά (οποία κι αν είναι αυτή) καθώς στις σημερινές συνθήκες οποίος κι από τους δυο και να κερδισει πάλι έχει περιορισμένες επιλογές μόνος του (ευρωλιγκα κακέκτυπο του nba , fiba κακέκτυπο του ποδοσφαιρικού τσουλου) με μόνο χαμένο το μπάσκετ.

Και για να τελειώνουμε με την σωτήρα fiba η ίδια η διεθνής ομοσπονδία από μονή τις φροντίζει να εναρμόνιση τους κανόνες τις με αυτούς του nba δεν την πιέζει κάνεις (εκτός τους νομούς τις αγοράς) να ακολουθεί το αμερικάνικο μπάσκετ κι όμως αυτό κάνει και αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει σε ενδεχόμενη νίκη τις στην κόντρα με τις ομάδες εδώ πάλι η άλλη πλευρά θα καθορίζει τις εξελίξεις όποτε μικρή σημασία έχει, οποίος δεν το βλέπει απλώς κοροϊδεύει των εαυτό του.

QUOTE (benchwarmer @ Oct 6 2017, 00:29 ) *
Εγώ το έχω ξαναγράψει. Από το να γράφουμε εμείς εδώ είτε ως στρατιώτες της ΦΙΜΠΑ είτε της Ευρωλίγκας, μπορούμε να ακούσουμε την άποψη των ίδιων των παιχτών. Με την υποσημείωση βέβαια ότι αυτοί θα πρέπει να είναι οι άμεσα ενδιαφέρομενοι παίχτες της Ευρωλίγκας, του ΝΒΑ κλπ και όχι ο Παπαμακάριος(!!) και ο Καλαμπόκης (που δεν είναι καν παίχτης πλέον), άσχετα με τον "θεσμικό" τους ρόλο


Μα το έγραψα και πιο πάνω ούτε πήραν θέση ούτε είπαν κάτι ουσιαστικό εκτός και έχουν βγάλει καμιά ανακοίνωση που δεν την έχω δει εδώ στο ρεπορτάζ πάντως δεν υπήρχε
QUOTE
οι εκπρόσωποι των παικτών εξέφρασαν την ευγνωμοσύνη τους για την πρόσκληση και την απογοήτευσή τους, γιατί δεν είχαν κληθεί κατά τη διάρκεια των διαδικασιών που προηγήθηκαν για το θέμα, τόσο από την FIBA, όσο και από την Ευρωλίγκα”.

Στη συνάντηση υποστήριξαν τη μεγάλη σπουδαιότητα της εθνικής ομάδας για να μεγαλώσει το μπάσκετ και επανέλαβαν πως η μεγαλύτερη τιμή για έναν παίκτη είναι η πρόσκληση στην εθνική, με τις δύο πλευρές να συμφωνούν να επαναλάβουν τέτοιες συναντήσεις πάνω σε σημαντικά θέματα.
αυτό είναι το μόνο που βρήκα άλλα αυτά είναι γενικολογίες του αέρα, η εθνική λέει αποτελεί υψίστη τιμή μάλιστα σύμφωνο αύριο όμως που θα συναντηθούν με τους εργοδότες τους μπορεί να πουν άλλα ότι πρέπει να τιμήσουν τα συμβόλαια τους η ότι άλλες γενικολογίες τους συμφέρει θέση πάντως (τουλάχιστον ανοιχτά) δεν παίρνουν, όποτε το μπαλάκι είναι στις ομάδες..για να δούμε.
benchwarmer
QUOTE(Platonic13 @ Oct 6 2017, 00:49 ) *
Εγω γραφω σα στρατιωτης του μπασκετ.Εαν πειστω οτι η Ευρωλιγκα με την παρουσα διοικηση και πλάνο θα κανει καλο στο Ευρωπαικο μπασκετ ειμαι ετοιμος να ψηφισω...Μπερτανδρεου στις επομενες εκλογες.


Επειδή το λες και το ξαναλές, ο Μπερτομέου είναι υπάλληλος των ομάδων, κυριολεκτικά και όχι μεταφορικά. Πληρώνεται από τις ομάδες της Ευρωλίγκας, οι οποίες αν είχαν επιλέξει ότι προτιμούν την ΦΙΜΠΑ, θα είχαν πάει στην ΦΙΜΠΑ. Όπως επίσης και αν η ΦΙΜΠΑ μπορεί να προσφέρει τα οικονομικά και άλλα οφέλη στις υπόλοιπες ομάδες ώστε να γίνουν καλύτερες μέσω αυτής και να φτάσουν στο επίπεδο των 11, καλώς να το κάνει. Όσο για το "ευ αγωνίζεσθαι" κλπ, σίγουρα δεν είμαι υπέρ των κλειστών συμβολαίων, αλλά μην ξεχνάμε και πράγματα όπως οι wild cards της ΦΙΜΠΑ (καθαρά σε πλειστηριασμό και όχι με αγωνιστικά κριτήρια), οι αστείες περιπτώσεις νατουραλιζέ στις διοργανώσεις της κλπ κλπ.

Όσο για το τι "ψηφίζει" ο καθένας μας, δεν έχει καμία σημασία (και ίσως δεν θα έπρεπε κιόλας). Επιμένω: ας ακούσουμε την άποψη των παιχτών καλύτερα, που κακώς σιωπούν.
pan24
QUOTE (Platonic13 @ Oct 6 2017, 00:21 ) *
Ενταξει,εσυ κοιμησου ησυχος οτι η Ευρωλιγκα προασπιζει το συμφερον ολων των χωρων της ηπειρου που εκπροσωπει και κατ επεκταση του μπασκετ γενικοτερα.Εγω δεν κοιμαμαι ησυχος

Σε εναν ιδανικο κοσμο φιμπα,ευρωλιγκα,nba θα δουλευαν ολοι μαζι να προωθησουν το μπασκετ
Στον πραγματικο κοσμο ποιος απο τους 3 αυτους δεν εχει πρωτο στοχο τα λεφτα?

Η αληθεια ειναι το το μπασκετ μετα το 2000,μην πως και πιο πριν δεν εξαπλωνεται ουτε απο τις διοργανωσεις των εθνικων,ουτε απο την ευρωλιγκα ουτε απο τις διασυλλογικες διοργανωσεις της φιμπα
Λογω του nba πηγαινουν καινουργιοι φιλαθλοι στο μπασκετ
Η φιμπα και η ευρωλιγκα απλα ακολουθουν σε κανονες και φορματ

Μια διορθωση σε σχεση με προηγουμενο ποστ.Το nba ακομα δεν ενδιεφερεται για το μπασκετ εκτος αμερικης και ακομα βλεπουν τα ευρωπαικα πρωταθληματα περιπου οπως εμεις την εσκα
Αυτο που εχουν κανει ειναι οτι πλεον εχουν αναπτυξει καλυτερα το δικτυο σκαουτερ,βρισκουν καλους ξενους παικτες και τους παιρνουν απο μικρους στο κολλεγιο πριν καν υπογραψουν επαγγελματικο συμβολαιο εδω
Αυτο οδηγει στο ανοιγμα της αγορας αλλα δεν θεωρω οτι αυτος ειναι ο αρχικος στοχος πλην καποιων μεγαλων αγορων(πχ κινα) τις οποιες ειχαν ηδη ανοιξει
Δηλαδη οκ,με τον αντετοκουμπο πχ ανοιξαν την ελληνικη αγορα.Και λοιπον? Ειμαστε πολυ μικρη αγορα σε σχεση με τις υπολοιπες

Platonic13
QUOTE (rahxephon13 @ Oct 6 2017, 00:56 ) *
Είπα εγώ τίποτα για ευρωλιγκα? ίσα ίσα το πρόβλημα στην ευρωπη είναι ότι με το nba να έχει καπαρώσει την πρωτοκαθεδρία παγκοσμίως και να παίρνει την οικονομική μερίδα του λέοντος έχει αφήσει fiba και τις ευρωπαϊκές ομάδες να παλεύουν για τα αποφάγια, το πρόβλημα στην ευρωπη είναι ότι δεν μπορούν να προωθήσουν αποτελεσματικά οι ίδιοι το προϊόν τους (μπάσκετ) και είναι αναγκασμένοι να παλεύουν για την προσοχή ανάμεσα σε nba και ποδόσφαιρο με μικρά σχετικά περιθώρια κέρδους, αυτή η έλλειψη ρευστού τους έχει φέρει πίσω χρονιά οργανωτικά και σε θέματα τεχνογνωσίας σε σχέση με των ανταγωνισμό αν βάλεις και τις δυσκολίες που υπάρχουν με τις διαφορετικές νοοτροπίες ανάμεσα στις ευρωπαϊκές χώρες (εδώ δεν είμαστε αμερικη) καταλαβαίνεις την δυσκολία του εγχειρήματος, γι'αυτο η μονή πραγματική λύση κατά την γνώμη μου είναι η συνεργασία των 2 πλευρών (fiba-eca) μόνο έτσι θα μπορέσουν να επιβιώσουν και να προωθήσουν το μπάσκετ περαιτέρω, γι'αυτο διαφωνώ με όσους υποστηρίζουν μόνο την μια πλευρά (οποία κι αν είναι αυτή) καθώς στις σημερινές συνθήκες οποίος κι από τους δυο και να κερδισει πάλι έχει περιορισμένες επιλογές μόνος του (ευρωλιγκα κακέκτυπο του nba , fiba κακέκτυπο του ποδοσφαιρικού τσουλου) με μόνο χαμένο το μπάσκετ.

Και για να τελειώνουμε με την σωτήρα fiba η ίδια η διεθνής ομοσπονδία από μονή τις φροντίζει να εναρμόνιση τους κανόνες τις με αυτούς του nba δεν την πιέζει κάνεις (εκτός τους νομούς τις αγοράς) να ακολουθεί το αμερικάνικο μπάσκετ κι όμως αυτό κάνει και αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει σε ενδεχόμενη νίκη τις στην κόντρα με τις ομάδες εδώ πάλι η άλλη πλευρά θα καθορίζει τις εξελίξεις όποτε μικρή σημασία έχει, οποίος δεν το βλέπει απλώς κοροϊδεύει των εαυτό του.


Εδω που φτασαμε κι αφου αφησε η Φιμπα να γιγαντωθει η Ευρωλιγκα μπορει να χεις και δικιο εσυ...Και σαφως επιλεγω το μη χείρον ως βέλτιστον


QUOTE (pan24 @ Oct 6 2017, 01:04 ) *
Σε εναν ιδανικο κοσμο φιμπα,ευρωλιγκα,nba θα δουλευαν ολοι μαζι να προωθησουν το μπασκετ
Στον πραγματικο κοσμο ποιος απο τους 3 αυτους δεν εχει πρωτο στοχο τα λεφτα?

Η αληθεια ειναι το το μπασκετ μετα το 2000,μην πως και πιο πριν δεν εξαπλωνεται ουτε απο τις διοργανωσεις των εθνικων,ουτε απο την ευρωλιγκα ουτε απο τις διασυλλογικες διοργανωσεις της φιμπα


Μελαγχολικη η διαπιστωση σου και δυστυχως...συμφωνω
rahxephon13
QUOTE (pan24 @ Oct 6 2017, 01:04 ) *
Σε εναν ιδανικο κοσμο φιμπα,ευρωλιγκα,nba θα δουλευαν ολοι μαζι να προωθησουν το μπασκετ
Στον πραγματικο κοσμο ποιος απο τους 3 αυτους δεν εχει πρωτο στοχο τα λεφτα?

Η αληθεια ειναι το το μπασκετ μετα το 2000,μην πως και πιο πριν δεν εξαπλωνεται ουτε απο τις διοργανωσεις των εθνικων,ουτε απο την ευρωλιγκα ουτε απο τις διασυλλογικες διοργανωσεις της φιμπα
Λογω του nba πηγαινουν καινουργιοι φιλαθλοι στο μπασκετ
Η φιμπα και η ευρωλιγκα απλα ακολουθουν σε κανονες και φορματ

Μια διορθωση σε σχεση με προηγουμενο ποστ.Το nba ακομα δεν ενδιεφερεται για το μπασκετ εκτος αμερικης και ακομα βλεπουν τα ευρωπαικα πρωταθληματα περιπου οπως εμεις την εσκα
Αυτο που εχουν κανει ειναι οτι πλεον εχουν αναπτυξει καλυτερα το δικτυο σκαουτερ,βρισκουν καλους ξενους παικτες και τους παιρνουν απο μικρους στο κολλεγιο πριν καν υπογραψουν επαγγελματικο συμβολαιο εδω
Αυτο οδηγει στο ανοιγμα της αγορας αλλα δεν θεωρω οτι αυτος ειναι ο αρχικος στοχος πλην καποιων μεγαλων αγορων(πχ κινα) τις οποιες ειχαν ηδη ανοιξει
Δηλαδη οκ,με τον αντετοκουμπο πχ ανοιξαν την ελληνικη αγορα.Και λοιπον? Ειμαστε πολυ μικρη αγορα σε σχεση με τις υπολοιπες

Δεν έχει καμιά σημασία εντάξει έχει smiley.gif άλλα όχι τόσο σημαντική πια, τα οφέλη είναι πολλαπλά ακόμη και σε σχετικά μικρά αγορές δεν είναι μόνο οι φανέλες και τα αναμνηστικά το κυριότερο είναι η διαφημιστική δύναμη που αποκτά το προϊόν και πόσο πιο ελκυστικό γίνεται για τους διαφημιστές ιδιαίτερα αυτούς που έχουν τα χοντρά φράγκα που στοχεύουν πλέον στην παγκόσμια αγορά και κάνουν το προϊόν τρομερά ελκυστικό, για να μην πούμε για τα παρελκόμενα τηλεοπτικά δικαιώματα δικαιώματα streaming διαφημίσεις σε σαιτ ακόμα και τα sms ψηφοφορία για all star game, και φυσικά στην αμερικη πιάνουν και το ελληνοαμερικανικό κοινό πλέον που έχει μεγάλη οικονομική επιφάνεια όσο πιο πολύ paying customers τόσο το καλύτερο γι'αυτους.

Φίλε Platonic με όλο το σεβασμό άλλα ακόμα κι εσύ αν βλέπω καλά την φώτο στο προφίλ σου των curry έχεις όχι ότι είναι κακό smiley.gif το αντίθετο μάλιστα άλλα ακόμη και τυχαίο να ήταν η επιδραση του nba είτε το θέλουμε είτε όχι είναι τεράστια αυτό είναι αναμφισβήτητο όποτε ότι και να γίνει εδώ θα άφορα την γωνίτσα μας και τίποτα άλλο φυσικά επειδή νοιαζόμαστε για το "σπίτι" μας λογικό είναι να ασχολούμαστε με το τι συμβαίνει σε αυτό άλλα κάλο είναι να μην παρασυρόμαστε και να χάνουμε την κύρια εικόνα.
Platonic13
QUOTE (rahxephon13 @ Oct 6 2017, 01:25 ) *
Φίλε Platonic με όλο το σεβασμό άλλα ακόμα κι εσύ αν βλέπω καλά την φώτο στο προφίλ σου των curry έχεις όχι ότι είναι κακό smiley.gif το αντίθετο μάλιστα άλλα ακόμη και τυχαίο να ήταν η επιδραση του nba είτε το θέλουμε είτε όχι είναι τεράστια αυτό είναι αναμφισβήτητο όποτε ότι και να γίνει εδώ θα άφορα την γωνίτσα μας και τίποτα άλλο φυσικά επειδή νοιαζόμαστε για το "σπίτι" μας λογικό είναι να ασχολούμαστε με το τι συμβαίνει σε αυτό άλλα κάλο είναι να μην παρασυρόμαστε και να χάνουμε την κύρια εικόνα.


Ναι αλλα ο αγαπημενος μου παικτης ειναι ο Τακης Κορωναιος ....smile.gif Παντως καταλαβαινω τι λες....
Και αυριο μερα ειναι...Καλο βραδυ.
rahxephon13
QUOTE (Platonic13 @ Oct 6 2017, 01:48 ) *
Ναι αλλα ο αγαπημενος μου παικτης ειναι ο Τακης Κορωναιος ....smile.gif Παντως καταλαβαινω τι λες....
Και αυριο μερα ειναι...Καλο βραδυ.

Σύμφωνο έχουμε και δουλείες αύριο smiley.gif καληνύχτα κι από μένα icon_wave.gif
panos34
QUOTE(T.W.Is.M. @ Oct 5 2017, 23:02 ) *
Μα δεν ειναι και απολυτη αναγκη να κατεβουν ολοι οι βασικοι παιχτες μιας καλης εθνικης στα προκριματικα. Η δυσκολια των αγωνων ειναι μικροτερη απ το τελικο τουρνουα ενος Ευρωμπασκετ ή Μουντομπασκετ. Ειναι παντως ενα βημα προς τη συμφωνια η προταση της FIBA. Ελπιζω οτι στο τελος θα βρεθει ακρη, γιατι αν το Νοεμβριο κατεβουν οι β ομαδες, πρωτος χαμενος θα ειναι το μπασκετ και οχι καποια ομαδα.

Οσο για την Ευρωλιγκα, στο ενδεχομενο επεκτασης των ομαδων σε 24 με 2 περιφερειες των 12, θα ηταν πολυ αδικο να γινοταν διαχωρισμος Ανατολη-Δυση και κωμικοτραγικο να γινοταν μεταξυ Βορρα-Νοτου. Κι εγω πιστευω οτι θα επρεπε να υπαρχει καποια κληρωση ή ορισμος βασει βαθμολογιας χωρις γεωγραφικα κριτηρια.
Οι 32 ομαδες σε ομιλους των 8 και μετα με νεους ομιλους ειναι ενα καλο συστημα μεν, αλλα θελει μεγαλο βαθος δε. Αυτη τη στιγμη για να δουλεψει κατι τετοιο και να ειναι ανταγωνιστικα τα παιχνιδια χρειαζονται 6 ισπανικες, 5 τουρκικες και 4 τουλαχιστον ρωσικες ομαδες και παλι οι τελευταιοι των ομιλων θα απεχουν πολυ απο τους πρωτους.
Μου φαίνεται ότι η η φιμπα έχει σημαντική ευκαιρία για να πάρει πίσω τις ομάδες όσο πιο βελούδινα γίνεται καλός ο αριθμός των 24 ,αλλά σε περίπτωση που η φιμπα προτείνει 16 ομάδες υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να την δεχθούν. Καλό θα ήταν να καταργηθούν όλα τα κλειστά συμβόλαια να μπαίνουν με αγωνιστικά κριτήρια
Platonic13
QUOTE (panos34 @ Oct 6 2017, 16:58 ) *
Μου φαίνεται ότι η η φιμπα έχει σημαντική ευκαιρία για να πάρει πίσω τις ομάδες όσο πιο βελούδινα γίνεται καλός ο αριθμός των 24 ,αλλά σε περίπτωση που η φιμπα προτείνει 16 ομάδες υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να την δεχθούν. Καλό θα ήταν να καταργηθούν όλα τα κλειστά συμβόλαια να μπαίνουν με αγωνιστικά κριτήρια


Nαι,μακαρι.Εξαλλου μπορει να συνεχιζουν να υπαρχουν καποιες προυποθεσεις.Για παραδειγμα η Ευρωλιγκα εχει ορισει το γπεδο να ειναι τουλαχιστον 5,000 θεσεων.Δεκτον.Για τις ομαδες με συμβολαιο λεει 10,000 αλλα τεσπα.Επισης ζητα η εδρα της ομαδας να ειναι κοντα σε αεροδρομιο με τακτικες πτησεις και δινει και μια αβαντα σε οσες εδρευουν 150 χιλιομετρα απο αεροδρομιο αλλα να υπαρχει τουλαχιστον τρενο υψηλων ταχυτητων.Και ζητα οι πτησεις να μην υπερβαινουν τις 4 ωρες απο την Φρανκφουρτη(πιο πολυ για να αποκλεισει τις μακρινες ρωσικες επαρχιες που ως γνωστον φτανουν μεχρι την Ιαπωνια).Ολα τα καταλαβαινω....απαξ ομως και πληρουνται ολες αυτες οι προυποθεσεις και η ομαδα παιρνει το πρωταθλημα σε μια χωρα θα πρεπει να παιζει.Ok chef Bertomeu?
pan24
QUOTE (panos34 @ Oct 6 2017, 16:58 ) *
Μου φαίνεται ότι η η φιμπα έχει σημαντική ευκαιρία για να πάρει πίσω τις ομάδες όσο πιο βελούδινα γίνεται καλός ο αριθμός των 24 ,αλλά σε περίπτωση που η φιμπα προτείνει 16 ομάδες υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να την δεχθούν. Καλό θα ήταν να καταργηθούν όλα τα κλειστά συμβόλαια να μπαίνουν με αγωνιστικά κριτήρια

24 θα υπαρξουν (αν) πολυ αργοτερα
Τωρα συζητανε για 18 απο την νεα σεζον και σκεψη για 20 μετα το 2020

Δεν αποφασιζει ο φουφουτος.Οι ομαδες της ευρωλιγκας ψηφιζουν αν θελουν οποιαδηποτε αλλαγη
Αν διαφωνουν με την αυξηση των ομαδων δεν θα γινει
benchwarmer
Αν υπήρχε συνενόηση, θα μπορούσε να γίνει κάτι σαν Α' κατηγορία και Β' κατηγορία, ίσως ακόμα και με διάφορες ρήτρες σχετικά με τις αρχικές 10 ομάδες της Ευρωλίγκας. Αλλά νομίζω έχουμε μπλέξει δύο διαφορετικά θέματα. Η δομή της Ευρωλίγκας είναι κάτι ψιλοάσχετο, το φλέγον θέμα αυτή τη στιγμή είναι αυτό των "παραθύρων", όπου σε αρχικό επίπεδο η μικρή υποχώρηση τις ΦΙΜΠΑ είναι ένα καλό βήμα να βρεθεί μία λύση. Το αν θα είναι αυτό βιώσιμο για τους παίχτες στο μέλλον αμφιβάλλω, αλλά ΟΚ ας δοκιμαστεί προς το παρόν, μπροστά στο ορατό σενάριο να δούμε εθνικές ομάδες επιπέδου Μεσογειακών Αγώνων.
Platonic13
QUOTE (pan24 @ Oct 6 2017, 17:34 ) *
24 θα υπαρξουν (αν) πολυ αργοτερα
Τωρα συζητανε για 18 απο την νεα σεζον και σκεψη για 20 μετα το 2020

Δεν αποφασιζει ο φουφουτος.Οι ομαδες της ευρωλιγκας ψηφιζουν αν θελουν οποιαδηποτε αλλαγη
Αν διαφωνουν με την αυξηση των ομαδων δεν θα γινει


Ναι ετσι ειναι.Απο την αρχη περυσι που τις εκαναν 16 ξερανε οτι καθε τρεις και λιγο θα τις αυξανανε κατα μια δυο για να κρατανε σε ομηρια ολες τις υπολοιπες με την ελπιδα οτι ...βρε μπας και ειμαι εγω η επομενη που θα μπω....Ειπαμε 17 χρονια μας εχουνε ζαλισει τον ερωτα οτι θα το κλεισουμε και θα το κλεισουμε,(τελειως αλα ΝΒΑ) και ακομα ειναι ανοιχτοι και...μας περιμενουνε.Αλλα ταυτοχρονα και αποκλεισμενο ολο σχεδον το Ευρωπαικο μπασκετ.Και η καταντια συνεχιζεται...
sarounas
Αν ήμουν παίκτης σε ομάδα ευρωλίγας θα προτιμούσα να παραμείνουν τα παράθυρα έτσι ώστε να ξεκουράζομαι το καλοκαίρι ενώ το χειμώνα δεν έχω να χάσω τίποτα.... αλλά ευτυχώς ή δυστυχώς δεν είμαι tongue.gif
Platonic13
QUOTE (Platonic13 @ Oct 6 2017, 17:43 ) *
Ναι ετσι ειναι.Απο την αρχη περυσι που τις εκαναν 16 ξερανε οτι καθε τρεις και λιγο θα τις αυξανανε κατα μια δυο για να κρατανε σε ομηρια ολες τις υπολοιπες με την ελπιδα οτι ...βρε μπας και ειμαι εγω η επομενη που θα μπω....Ειπαμε 17 χρονια μας εχουνε ζαλισει τον ερωτα οτι θα το κλεισουμε και θα το κλεισουμε,(τελειως αλα ΝΒΑ) και ακομα ειναι ανοιχτοι και...μας περιμενουνε.Αλλα ταυτοχρονα και αποκλεισμενο ολο σχεδον το Ευρωπαικο μπασκετ.Και η καταντια συνεχιζεται...


17 χρονια....
Κλειστε το ρε αν σας βασταει...γαλοπουλες.

Εγώ μιλάω και συ γελάς και το ρολόι σου κοιτάς
μου λες ότι θ’ αργήσουμε στο ραντεβού
τα πράγματα είναι σοβαρά δεν είμαστε όπως παλιά
μα επιτέλους κοίτα με για μια φορά μέσα στα μάτια

Χέι! σε σένανε μιλάω Χέι! σε σένα π’ αγαπάω
Χέι! η φλόγα πάει να σβήσει κι η αντίστροφη μέτρηση έχει αρχίσει
panos34
QUOTE(Platonic13 @ Oct 6 2017, 18:05 ) *
17 χρονια....
Κλειστε το ρε αν σας βασταει...γαλοπουλες.

Εγώ μιλάω και συ γελάς και το ρολόι σου κοιτάς
μου λες ότι θ’ αργήσουμε στο ραντεβού
τα πράγματα είναι σοβαρά δεν είμαστε όπως παλιά
μα επιτέλους κοίτα με για μια φορά μέσα στα μάτια

Χέι! σε σένανε μιλάω Χέι! σε σένα π’ αγαπάω
Χέι! η φλόγα πάει να σβήσει κι η αντίστροφη μέτρηση έχει αρχίσει
αν την κάνουν μόνο με κλειστά συμβόλαια τότε ,πάει το EURO CUP ,και θα χάσουν το μαρούλι από τα εθνικά πρωταθλήματα.
Platonic13
QUOTE (panos34 @ Oct 6 2017, 18:12 ) *
αν την κάνουν μόνο με κλειστά συμβόλαια τότε ,πάει το EURO CUP ,και θα χάσουν το μαρούλι από τα εθνικά πρωταθλήματα.


Τοτε λοιπον η αντιστροφη μετρηση εχει αρχισει...
αρκει η Φιμπα να σταματησει να λιαζεται... σα τους λαθραια εισερχομενους μεταναστες
pan24
QUOTE (Platonic13 @ Oct 6 2017, 17:43 ) *
Ναι ετσι ειναι.Απο την αρχη περυσι που τις εκαναν 16 ξερανε οτι καθε τρεις και λιγο θα τις αυξανανε κατα μια δυο για να κρατανε σε ομηρια ολες τις υπολοιπες με την ελπιδα οτι ...βρε μπας και ειμαι εγω η επομενη που θα μπω....Ειπαμε 17 χρονια μας εχουνε ζαλισει τον ερωτα οτι θα το κλεισουμε και θα το κλεισουμε,(τελειως αλα ΝΒΑ) και ακομα ειναι ανοιχτοι και...μας περιμενουνε.Αλλα ταυτοχρονα και αποκλεισμενο ολο σχεδον το Ευρωπαικο μπασκετ.Και η καταντια συνεχιζεται...

Εχουν υπολογισει να μπορει να δινεται ενα μινιμουμ χρηματων(πριμ νικης,αμοιβες διαιτητων, καποια εξοδα που καλυπτει η ευρωλιγκα,πριμ 8αδας-final 4-1ης θεσης) και οτι περισσευει (market pool) μοιραζεται στις ομαδες της ευρωλιγκας
Αρχικα εκλεισαν σε 16 ωστε να φτανουν τα χρηματα. Οσο ανεβαινουν τα εσοδα και θεωρουν οτι θα ανεβουν περισσοτερο με προσθηκη ομαδων θα τις αυξανουν μεχρι να φτασουν στον αριθμο-στοχο που εχουν(20 η 24)

100% κλειστη δεν πιστευω οτι θα γινει επειδη ειμαστε ευρωπη ουτε νομιζω οτι εχει ειπωθει ποτε σοβαρα κατι για 100% κλειστη λιγκα
Επισης το θελει γιατι εχοντας και το γιουροκαπ εχει υπο τον ελεγχο της σχεδον ολες τις ανω του μετριου ομαδες της ευρωπης
Αυτο που ισως γινει καποια στιγμη ειναι να αποσυρθουν οσοι θα εχουν συμβολαια απο τα εθνικα πρωταθληματα αν και ουτε για αυτο δινω πολλες πιθανοτητες

Αν οι υπολοιποι θεωρουσαν οτι μπορουν να κανουν καλυτερη διοργανωση θα εκαναν.Επειδη καλυτερη διοργανωση ειναι αυτη με τις καλυτερες ομαδες και οι 11 ειναι οι μεγαλυτερες μπασκετικες δυναμεις ξερουν οτι δεν μπορουν
Ξερουν επισης οτι αν καποιος ριξει χρημα θα βρεθει τροπος να μπει στην ευρωλιγκα(οπως θα κανουν με μπαγερν και γαλλικες) οποτε δεν πανε πουθενα αλλου
Με ευρωλιγκα στις 20 ομαδες ποσο μαλλον στις 24 οποιαδηποτε ομαδα α επιπεδου θα μπορει να μπει ειτε μεσω πρωταθληματος ειτε μεσω γιουροκαπ ειτε αν υπαρχουν μεσω προκριματικων η wild card
Δεν βρισκω κατι κακο σε αυτο
Αυτη την στιγμη δεν μπορω να σκεφτω πανω απο 3-4 ομαδες που μπορεις να πεις οτι εχουν καλο αγωνιστικο επιπεδο και αδικουνται που δεν παιζουν ευρωλιγκα

Για να δουμε την εξελιξη της κοντρας ας το δουμε απο την αρχη καπου στο 2015.Ξεκινησε με την φιμπα να θελει ουσιαστικα να καταργησει την ευρωλιγκα.Δεν το καταφερε και περσι το καλοκαιρι προσπαθησε να καταργησει το γιουροκαπ.Δεν το καταφερε ουτε αυτο,φετος το καταπιε και ειδαμε μαλιστα προεδρους ομοσπονδιων φανατικους υποστηρικτες της οπως ο ιταλος να λενε οτι οι ομαδες μπορουν ελευθερα να παιξουν οπου θελουν
Προσπαθησε για τα προκριματικα να αναγκασει την ευρωλιγκα να μην εχει παιχνιδια εκεινη την εβδομαδα και δεν το καταφερε ουτε αυτο
Αν η ευρωλιγκα συμφωνησει στην τελευταια προταση της φιμπα θα υπαρξει ανακωχη/ατυπη συνθηκη ειρηνης με μονη υποχωρηση της ευρωλιγκας να ειναι το οτι για δυο εβδομαδες θα εχει συμπτυξει το προγραμμα της σε 1 αντι 2 ημερες

Απο την αλλη η φιμπα αν και δεν θα εχει πετυχει τους αρχικους της στοχους(πιστευω εχει συνειδητοποιησει οτι δεν υπαρχει χρονομηχανη να σε γυρισει στο 2000 οπως ουσιαστικα ηθελε με το αρχικο της σχεδιο) θα εχει πετυχει να κανει τα προκριματικα που ηθελε οπως επισης να εχει μια διασυλλογικη διοργανωση καλυτερη απο το eurochallenge που ειχε μεχρι το 2015

QUOTE (sarounas @ Oct 6 2017, 17:46 ) *
Αν ήμουν παίκτης σε ομάδα ευρωλίγας θα προτιμούσα να παραμείνουν τα παράθυρα έτσι ώστε να ξεκουράζομαι το καλοκαίρι ενώ το χειμώνα δεν έχω να χάσω τίποτα.... αλλά ευτυχώς ή δυστυχώς δεν είμαι tongue.gif

Αρκετοι θα σκεφτουν ετσι
panos34
QUOTE(pan24 @ Oct 6 2017, 18:37 ) *
Εχουν υπολογισει να μπορει να δινεται ενα μινιμουμ χρηματων(πριμ νικης,αμοιβες διαιτητων, καποια εξοδα που καλυπτει η ευρωλιγκα,πριμ 8αδας-final 4-1ης θεσης) και οτι περισσευει (market pool) μοιραζεται στις ομαδες της ευρωλιγκας
Αρχικα εκλεισαν σε 16 ωστε να φτανουν τα χρηματα. Οσο ανεβαινουν τα εσοδα και θεωρουν οτι θα ανεβουν περισσοτερο με προσθηκη ομαδων θα τις αυξανουν μεχρι να φτασουν στον αριθμο-στοχο που εχουν(20 η 24)

100% κλειστη δεν πιστευω οτι θα γινει επειδη ειμαστε ευρωπη ουτε νομιζω οτι εχει ειπωθει ποτε σοβαρα κατι για 100% κλειστη λιγκα
Επισης το θελει γιατι εχοντας και το γιουροκαπ εχει υπο τον ελεγχο της σχεδον ολες τις ανω του μετριου ομαδες της ευρωπης
Αυτο που ισως γινει καποια στιγμη ειναι να αποσυρθουν οσοι θα εχουν συμβολαια απο τα εθνικα πρωταθληματα αν και ουτε για αυτο δινω πολλες πιθανοτητες

Αν οι υπολοιποι θεωρουσαν οτι μπορουν να κανουν καλυτερη διοργανωση θα εκαναν.Επειδη καλυτερη διοργανωση ειναι αυτη με τις καλυτερες ομαδες και οι 11 ειναι οι μεγαλυτερες μπασκετικες δυναμεις ξερουν οτι δεν μπορουν
Ξερουν επισης οτι αν καποιος ριξει χρημα θα βρεθει τροπος να μπει στην ευρωλιγκα(οπως θα κανουν με μπαγερν και γαλλικες) οποτε δεν πανε πουθενα αλλου
Με ευρωλιγκα στις 20 ομαδες ποσο μαλλον στις 24 οποιαδηποτε ομαδα α επιπεδου θα μπορει να μπει ειτε μεσω πρωταθληματος ειτε μεσω γιουροκαπ ειτε αν υπαρχουν μεσω προκριματικων η wild card
Δεν βρισκω κατι κακο σε αυτο
Αυτη την στιγμη δεν μπορω να σκεφτω πανω απο 3-4 ομαδες που μπορεις να πεις οτι εχουν καλο αγωνιστικο επιπεδο και αδικουνται που δεν παιζουν ευρωλιγκα

Για να δουμε την εξελιξη της κοντρας ας το δουμε απο την αρχη καπου στο 2015.Ξεκινησε με την φιμπα να θελει ουσιαστικα να καταργησει την ευρωλιγκα.Δεν το καταφερε και περσι το καλοκαιρι προσπαθησε να καταργησει το γιουροκαπ.Δεν το καταφερε ουτε αυτο,φετος το καταπιε και ειδαμε μαλιστα προεδρους ομοσπονδιων φανατικους υποστηρικτες της οπως ο ιταλος να λενε οτι οι ομαδες μπορουν ελευθερα να παιξουν οπου θελουν
Προσπαθησε για τα προκριματικα να αναγκασει την ευρωλιγκα να μην εχει παιχνιδια εκεινη την εβδομαδα και δεν το καταφερε ουτε αυτο
Αν η ευρωλιγκα συμφωνησει στην τελευταια προταση της φιμπα θα υπαρξει ανακωχη/ατυπη συνθηκη ειρηνης με μονη υποχωρηση της ευρωλιγκας να ειναι το οτι για δυο εβδομαδες θα εχει συμπτυξει το προγραμμα της σε 1 αντι 2 ημερες

Απο την αλλη η φιμπα αν και δεν θα εχει πετυχει τους αρχικους της στοχους(πιστευω εχει συνειδητοποιησει οτι δεν υπαρχει χρονομηχανη να σε γυρισει στο 2000 οπως ουσιαστικα ηθελε με το αρχικο της σχεδιο) θα εχει πετυχει να κανει τα προκριματικα που ηθελε οπως επισης να εχει μια διασυλλογικη διοργανωση καλυτερη απο το eurochallenge που ειχε μεχρι το 2015


Αρκετοι θα σκεφτουν ετσι

Ποιο πιθανό είναι η φίμπα να κάνει απορρόφηση του euro cup και να αυξηθούν οι ομάδες στην πρώτη διοργάνωση σε 24
Platonic13
QUOTE (pan24 @ Oct 6 2017, 18:37 ) *
Αν οι υπολοιποι θεωρουσαν οτι μπορουν να κανουν καλυτερη διοργανωση θα εκαναν.Επειδη καλυτερη διοργανωση ειναι αυτη με τις καλυτερες ομαδες και οι 11 ειναι οι μεγαλυτερες μπασκετικες δυναμεις ξερουν οτι δεν μπορουν


Aρα το οικοδομημα της Ευρωλιγκα στηριζεται σε μια οδοντογλυφιδα.Κλειστο δεν γινεται οπως ονειρευονται 17 χρονια...και στηριζονται σε αυτες τις 11.Σου θυμιζω πως η ομαδα μου αμφιταλαντευτηκε μεχρι το τελευταιο δευτερολεπτο για να πει τελικα το ναι στον μαγειρα Μπερτι και με τις 10 τις υπολοιπες ηδη μεσα στο μαγειριο.3-4 να ηταν με τη μερια της Φιμπα θα ειχαμε επιλεξει τσαμπιονς λιγκ.
Ειναι θεμα χρονου φιλε μου...Η αντιστροφη μετρηση εχει αρχισει
panos34
QUOTE(Platonic13 @ Oct 6 2017, 18:55 ) *
Aρα το οικοδομημα της Ευρωλιγκα στηριζεται σε μια οδοντογλυφιδα.Κλειστο δεν γινεται οπως ονειρευονται 17 χρονια...και στηριζονται σε αυτες τις 11.Σου θυμιζω πως η ομαδα μου αμφιταλαντευτηκε μεχρι το τελευταιο δευτερολεπτο για να πει τελικα το ναι στον μαγειρα Μπερτι και με τις 10 τις υπολοιπες ηδη μεσα στο μαγειριο.3-4 να ηταν με τη μερια της Φιμπα θα ειχαμε επιλεξει τσαμπιονς λιγκ.
Ειναι θεμα χρονου φιλε μου...Η αντιστροφη μετρηση εχει αρχισει
Η δική μου είναι ήδη εκεί, να ακολουθήσουν και άλλες ομάδες
sarounas
για μένα το ιδανικό θα ήταν να επιλέξουν τις ομάδες που θέλουν και να κλειδώσει η λίγκα για όσο περισσότερα χρόνια γίνεται και να κάνουν το πρωτάθλημα που επιθυμούν.

Με αυτό τον τρόπο μπορεί και η Fiba να κάνει με τις υπόλοιπες ομάδες τα δικά της πρωταθλήματα με την δομή που θέλει.

Αλλά όταν σαν ευρωλίγκα έχεις 20 ομάδες και άλλες 20-30 από πίσω να καραδοκούν θα επικρατεί πάντα ένα γενικό μπάχαλο το οποίο βέβαια βολεύει την ευρωλίγκα και γι αυτό το επιδιώκει
Platonic13
QUOTE (panos34 @ Oct 6 2017, 19:03 ) *
Η δική μου είναι ήδη εκεί, να ακολουθήσουν και άλλες ομάδες


Θα γινει φιλε Πανο,θα ερθουμε...και ολα αυτα θα αποτελουν μια μακρινη κακη παρενθεση για το μπασκετ.
Και που ξερεις μπορει η μοιρα να φερει την Αεκ ξανα τελικο με την τρανη Κιντερ Μπολονια και να παρετε τη ρεβανς σε ενα ενιαιο Τσαμπιονς Λιγκ.
Platonic13
QUOTE (sarounas @ Oct 6 2017, 19:03 ) *
για μένα το ιδανικό θα ήταν να επιλέξουν τις ομάδες που θέλουν και να κλειδώσει η λίγκα για όσο περισσότερα χρόνια γίνεται και να κάνουν το πρωτάθλημα που επιθυμούν.

Με αυτό τον τρόπο μπορεί και η Fiba να κάνει με τις υπόλοιπες ομάδες τα δικά της πρωταθλήματα με την δομή που θέλει.

Αλλά όταν σαν ευρωλίγκα έχεις 20 ομάδες και άλλες 20-30 από πίσω να καραδοκούν θα επικρατεί πάντα ένα γενικό μπάχαλο το οποίο βέβαια βολεύει την ευρωλίγκα και γι αυτό το επιδιώκει


Μα το ξερουν στο μαγειριο οτι αν το κλεισουν την εβαψαν....Εαν παρατηρησεις ολοι εδω που επικροτουν την Ευρωλιγκα αλλα και η ιδια η Ευρωλιγκα σαν κεντρικο τους επιχειρημα εχουν ολα τα ωφελη που απορρεουν απο ενα κλειστο πρωταθλημα και οταν τους ρωτας γιατι δε το κανετε,ολοι σφυριζουν αδιαφορα.Γνωριζουν οτι εαν το κανουν θα αποτυχει παταγωδως γιατι εδω δεν ημαστε μια χωρα και ποιον να πρωτοβαλεις μεσα και ποιον να πρωτοαφησεις εξω.Εχουν βρεθει σε τελμα και προσπαθουν να κερδισουν χρονο μην μπορωντας να κανουν ουτε μπρος ουτε πισω.Το μπασκετ ομως δεν μπορει να συνεχισει να πληρωνει την....βλακεια του καθενος.Κλειστε το...αν δε μπορειτε τα κουβαδακια σας και σε αλλη....ηπειρο.Τραβατε κατα Αφρικη μερια....για αρχη.
pan24
QUOTE (panos34 @ Oct 6 2017, 18:53 ) *
Ποιο πιθανό είναι η φίμπα να κάνει απορρόφηση του euro cup και να αυξηθούν οι ομάδες στην πρώτη διοργάνωση σε 24

Το προσπαθησε περσι αυτο χωρις επιτυχια και ως αποτελεσμα φετος αναγκαστηκε να τους αφησει εντελως ελευθερους να επιλεξει ο καθε ενας που θελει να παιξει ακομα και σε χωρες που τους ειχαν πεισει μεσω απειλων οι ομοσπονδιες να μην κατεβουν στο eurocup οπως στην ιταλια και την τουρκια


QUOTE (Platonic13 @ Oct 6 2017, 18:55 ) *
Aρα το οικοδομημα της Ευρωλιγκα στηριζεται σε μια οδοντογλυφιδα.Κλειστο δεν γινεται οπως ονειρευονται 17 χρονια...και στηριζονται σε αυτες τις 11.Σου θυμιζω πως η ομαδα μου αμφιταλαντευτηκε μεχρι το τελευταιο δευτερολεπτο για να πει τελικα το ναι στον μαγειρα Μπερτι και με τις 10 τις υπολοιπες ηδη μεσα στο μαγειριο.3-4 να ηταν με τη μερια της Φιμπα θα ειχαμε επιλεξει τσαμπιονς λιγκ.
Ειναι θεμα χρονου φιλε μου...Η αντιστροφη μετρηση εχει αρχισει

Δεν ειμαι σιγουρος οτι θελουν εντελως κλειστο με την κυριολεκτικη εννοια ουτε εχω δει να ειπαν οτι θελουν να ειναι εντελως κλειστο
Να ειναι ξεχωριστο πρωταθλημα εχουν πει(δηλαδη να παιζουν ολοι με ολους) κατι που ηδη γινεται

Στην ευρωπη που αποτελειται απο πολλες χωρες το ημικλειστο ειναι το πιο καλο
Καποιες τοπ ομαδες στανταρ αλλα να δινεις και σε αλλους την ευκαιρια να μπουν
Σε αυτη την φαση τουλαχιστον 100% κλειστο δεν γινεται.Σε 5 χρονια αναλογα και την τοτε κατασταση ισως να ειναι εφικτο

Και εγω παναθηναικος ειμαι
Ασε με να εχω επιφυλαξεις για το αν πραγματι αμφιταλαντευτηκαμε.Υπογραψαμε την τελευταια μερα της προθεσμιας αλλα ισως εχει σχεση με το οτι δεν θελαμε να χαλασουμε τις σχεσεις μας με την εοκ καθως και με το οτι εκεινη την περιοδο η ευρωλιγκα καθε λιγο εριχνε προστιμο στον ΔΓ

Οκ αν περσι υπηρχαν αλλες 3-4 απο τους 11 να πανε φιμπα θα πηγαιναμε και εμεις*.Ομως αν υπηρχαν αυτες οι αλλες 3-4 θα μιλαγαμε σε εντελως αλλη βαση τωρα
Η ουσια ειναι οτι οι 11 υπεγραψαν περσι κλειστο συμβολαιο μεχρι το 2026 με τεραστιες ρητρες και για τα δυο μερη
Δηλαδη μεχρι τοτε ειναι δεμενοι στην ευρωλιγκα

*Θα πρεπει να σκεφτεις για ποιο λογο κανενας δεν θελησε να παει τοτε και γιατι ξαφνικα να θελησουν τωρα(ασχετα αν μπορουν) να φυγουν απο την ευρωλιγκα
panos34
QUOTE(Platonic13 @ Oct 6 2017, 19:08 ) *
Θα γινει φιλε Πανο,θα ερθουμε...και ολα αυτα θα αποτελουν μια μακρινη κακη παρενθεση για το μπασκετ.
Και που ξερεις μπορει η μοιρα να φερει την Αεκ ξανα τελικο με την τρανη Κιντερ Μπολονια και να παρετε τη ρεβανς σε ενα ενιαιο Τσαμπιονς Λιγκ.
Μακάρι να γίνει αυτό που λες.
pan24
Συμφωνα με ισπανο δημοσιογραφο οι 16 της ευρωλιγκας στην συνεδριαση τους αποφασισαν να απορριψουν την προταση συμβιβασμου της φιμπα για τα παραθυρα
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.